távolsági – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 HyFleet: a FlixMobility, a Freudenberg és a ZF építi Európa első zöld hidrogénhajtású távolsági buszát https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/29/hyfleet-flixmobility-zold/ Mon, 29 Nov 2021 08:20:56 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17858 A FlixMobility, a fenntartható és intermodális mobilitás vezető techmobilitási cége a Freudenberg Fuel Cell e-Power Systems-szel és a ZF Friedrichshafen AG-vel partnerségben részt vesz a nemrég megkezdett „HyFleet“ kutatási projektben. A projekt konzorcium a közelmúltban hivatalos „UIA” (Unverbindliche Inaussichtstellung/nem kötelező erejű szándéknyilatkozat) formájában a német Szövetségi Közlekedési és Digitális Infrastruktúra Minisztérium részéről is megerősítést kapott. […]

The post HyFleet: a FlixMobility, a Freudenberg és a ZF építi Európa első zöld hidrogénhajtású távolsági buszát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FlixMobility, a fenntartható és intermodális mobilitás vezető techmobilitási cége a Freudenberg Fuel Cell e-Power Systems-szel és a ZF Friedrichshafen AG-vel partnerségben részt vesz a nemrég megkezdett „HyFleet“ kutatási projektben.

A projekt konzorcium a közelmúltban hivatalos „UIA” (Unverbindliche Inaussichtstellung/nem kötelező erejű szándéknyilatkozat) formájában a német Szövetségi Közlekedési és Digitális Infrastruktúra Minisztérium részéről is megerősítést kapott. Ez a távolsági buszok számára történő magas teljesítményű üzemanyag cella rendszer fejlesztésére fókuszál, a szén-dioxid mentes mobilitás életrehívása érdekében. A technológia kifejlesztése után a FlixMobility 2024-ig üzemanyagcella meghajtású buszokat fog távolsági útvonalakon tesztelni, majd bevezetni Európában, hogy így is új sztenderdeket állítson fel. Az atmosfair nevű klímavédelmi civil szervezet együttműködő partnerként vesz részt a projektben, amihez a jövőben egy európai buszgyártó is csatlakozni fog.

André Schwämmlein, a FlixMobility alapítója és ügyvezető igazgatója:

„Büszkék vagyunk arra, hogy a HyFleet projekt keretében részt vehetünk az első, 2024-re elérhető európai üzemanyagcellás távolsági busz kifejlesztésében, a Freudenberggel és a ZF-fel közösen. Az üzemanyagcella technológia része a zöld mobilitási forradalomnak és lehetőséget nyújt a buszgyártóknak, hogy alakítsák a fenntartható mobilitás jövőjét. Ezzel a projekttel tovább haladunk afelé, hogy emberek millióinak biztosítsunk fenntartható és megfizethető mobilitási lehetőséget. Teljes mértékben összhangban vagyunk az EU és Németország szén-dioxid semlegességi célkitűzésével, és készen állunk rá, hogy ehhez mi is hozzátegyünk. Nagyszerű látni, hogy a német kormány elismeri, hogy a közlekedési szektor karbonmentesítésének fel kell gyorsulnia, és kész támogatni a közösségi közlekedést ezen az úton.“

A FlixMobility modern flottájának és magas kapacitásának köszönhetően a távolsági buszos utazás már most az egyik legkörnyezetbarátabb közlekedési lehetőség. Az ügyfelek kompenzálhatják az utazás során keletkező szén-dioxid kibocsátásukat is. Emellett a FlixMobility sikeresen indított el biogáz hajtású buszokat 2021 júliusában, e-buszokat tesztelt Franciaországban és Németországban, illetve napelemmel felszerelt távolsági buszt is kipróbált. Most a vállalat még tovább szeretné fejleszteni a fenntartható mobilitást.

Üdvözlet a jövőben: A FlixBus az üzemanyagcella technológiára fókuszál

Átlagosan minden 400 kilométeres távolsági buszos utazással utasonként 6,6 kilogramm széndioxid spórolható meg, ha az autóról távolsági buszra váltunk1. Ugyanakkor, a gyakorlati megoldás a távolsági buszflották általános használata során történő karbonsemlegessé tételére még mindig hiányzik. Ez indokolja a FlixMobility, a Freudenberg Fuel Cell e-Power Systems és a ZF Friedrichshafen AG közös fejlesztésű, forradalmi mobilitási megoldását.

Egy utas 26 gramm szén-dioxidot bocsát ki kilométerenként. Egy München és Berlin közötti úton ez megközelítőleg 15,6 kilogramm szén-dioxidot jelent. Összehasonlítva egy repülővel, ami nagyjából 143 kg szén-dioxidot2 bocsát ki ugyanazon az úton, ez egy nagyon kis mennyiség. A FlixMobility azt várja, hogy a tervezett, zöld hidrogénnel hajtott üzemanyagcellás távolsági buszok a kibocsátás 100 százalékát megspórolják, így 0 gramm szén-dioxidot termelnek majd.

Bár a hidrogénhajtású buszok már elérhetők városi útvonalakon, a távolsági közlekedésben is alkalmazható hidrogénbusz megoldások még hiányoznak, az üzemeltetés különösen nagy igényei miatt. A FlixBus-ok évente körülbelül 200.000, naponta akár több mint 1000 kilométert tesznek meg, általában rövid megállókkal. Attól függően, hogy hány buszvezető van egy útvonalon, a busznak a szabályozásokat követve 4,5 óránként pihenőt kell tartania, ez körülbelül 450 kilométert jelent. Emiatt a dízelhajtású buszok bármilyen alternatívájának képesnek kell lennie arra, hogy legalább 500 kilométert megtegyen, mielőtt újra kell tölteni. A hidrogén remek lehetőségeket biztosít, mert képes ezt, vagy akár még ennél is nagyobb távolságot elérni, az újratöltés pedig hasonlóan gyors, mint a dízel buszok esetében. Így a jövőben a FlixBus flottában található dízel buszok lecserélhetők lesznek üzemanyagcellás buszokra.

A HyFleet projekt első fázisában a Freudenberg egy nagy hatótávolságú üzemanyagcella rendszert fejleszt, amit aztán egy bemutató buszon tesztelnek majd. Claus Möhlenkamp, a Freudenberg Sealing Technologies ügyvezető igazgatója:

„Szükségünk van távolsági útvonalakon alkalmazható megoldásokra. Üzemanyagcella rendszerünk épp ilyen. Partnereinkkel, a ZF Friedrichshafen AG-vel és a FlixBus-szal együtt tudományos alapot fejlesztünk a gyors ipari előállításhoz, a technológia felskálázásához.“

Hidrogén: így hasznosul az univerzum leggyakoribb eleme

A hidrogén volatilis, színtelen és szagtalan. Két atomból álló gázmolekuláját magas nyomás alatt tárolják gondosan lezárt tartályokban vagy gázpalackokban. A hidrogén arra törekszik, hogy az oxigénhez csatlakozva vízzé alakuljon, eközben energia szabadul fel. Ez a hatás használható fel a üzemanyagcella folyamat során is, így az energia létrehozása és felhasználása klímasemleges. Annak érdekében, hogy teljesen kibocsátásmentes hidrogénbuszokat alkalmazzon, a FlixMobility úgy tervezi, hogy csak fenntartható és megújuló módszerekkel termelt zöld hidrogént fog használni, így partnerséget köt majd infrastruktúra és energiaszolgáltatókkal is.

The post HyFleet: a FlixMobility, a Freudenberg és a ZF építi Európa első zöld hidrogénhajtású távolsági buszát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mercedes-Benz REFORM: Hazai tervezésű és gyártású autóbuszok https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/03/mercedes-benz-reform-hazai/ Sun, 03 Oct 2021 07:51:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17045 Ünnepélyes keretek között mutatkozott be Debrecenben az Inter Traction Electrics Kft. Mercedes-Benz REFORM 600 IC normálpadlós távolsági autóbusza szeptember 28-án. A saját fejlesztésű, tervezésű és gyártású, magas hazai hozzáadott értékkel rendelkező autóbusz Euro VI-os motorral szerelt, és 59 utasférőhellyel rendelkezik. A rendezvény során Kossa György bejelentette, hogy 100 millió forint értében eszköz támogatást nyújt a vállalat […]

The post Mercedes-Benz REFORM: Hazai tervezésű és gyártású autóbuszok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ünnepélyes keretek között mutatkozott be Debrecenben az Inter Traction Electrics Kft. Mercedes-Benz REFORM 600 IC normálpadlós távolsági autóbusza szeptember 28-án. A saját fejlesztésű, tervezésű és gyártású, magas hazai hozzáadott értékkel rendelkező autóbusz Euro VI-os motorral szerelt, és 59 utasférőhellyel rendelkezik. A rendezvény során Kossa György bejelentette, hogy 100 millió forint értében eszköz támogatást nyújt a vállalat a debreceni felsőoktatási képzés színvonalának növeléséhez és működésének biztosításához.

Mercedes-Benz REFORM 600 IC néven saját fejlesztésű és tervezésű, normálpadlós távolsági autóbuszt mutatott be az ITK Holding Zrt. leányvállalata, az Inter Traction Electrics Kft. a Nagyerdei Stadionban, Debrecenben, 2021. szeptember 28-án. A 14 típusból álló REFORM autóbuszcsalád legújabb modelljét magyar design tervek alapján Debrecenben gyártották, ennek köszönhetően ez a típus is valódi magyar termékként jelenik meg a hazai és a nemzetközi piacon.

A 13.160 milliméter hosszú, 2.550 milliméter széles és 3.456 milliméter magas járművet egy 260 kW-os, 1400 Nm nyomatékú Euro VI-os motorral szereltek. Az alváz műszaki kialakítása tartalmazza a Mercedes-Benz autóbuszain megszokott járműbiztonsági és menetstabilizációs rendszereket (pl. sávelhagyásra figyelmeztető rendszer, vészfék asszisztens, abroncsnyomás figyelő), valamint az ITK Csoport által fejlesztett távoli fedélzeti diagnosztikai és kontrolleszközöket, amelyek üzemelési, működési adatokat szolgáltatva teszik lehetővé a járművek távoli ellenőrzését, egyúttal valós idejű térképes információt is kapunk az autóbusz pozíciójáról.

Az utastérben 59 ülőhelyet alakítottak ki, az utaskomfortot számos kényelmi funkció fokozza. Ilyen például az üléseknél található érintőkapcsolós LED olvasólámpa, az okostelefon tartókonzol, a fedélzeti Wi-Fi, az USB töltőaljzat, a vezeték nélküli töltő, valamint a felállás nélkül is kézre eső, vezeték nélküli leszállásjelző gomb. A teljes LED-világításának köszönhetően az autóbusz belső világítása esztétikai kuriózum, amely számos egyedi, rejtett megoldással teszi különlegessé a járóközi és utastérvilágítást.

100 millió forintos támogatást nyújt az Inter Traction Electrics Kft.

A távolsági autóbusz bemutatóján Kossa György bejelentette, hogy az ITK-csoport 100 millió forint értékű támogatást nyújt a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány, a Debreceni Egyetem és a Debreceni Szakképzési Centrum számára. Ennek keretében két Mercedes-Benz önjáró alvázat és egy Mercedes-Benz személyautót adományoznak az intézményeknek, amelyek az egyetemen és a szakképzési centrumban folytatott képzésnek és szakképzésnek a színvonalát növelhetik.

Az ITK Holding Zrt. elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a jövőbe történő befektetés évek óta kiemelt prioritásként van jelen a cégcsoport hosszútávú stratégiájában. Éppen ezért aktív szerepet vállalnak a hazai – azon belül is a debreceni régióban tanuló – műszaki szakemberek képzésében. A duális képzés keretében eddig összesen mintegy 200 fő, az iskolarendszeren kívüli képzésben pedig további közel 500 fő vett részt oktatási programjaikban, töltötte gyakorlatát vagy dolgozott tanulás mellett az ITK Holdingnál. Ösztöndíj programjukban 10 egyetemi hallgatót támogatnak és további 15 jövendőbeli mérnököt segítenek tanulmányaiban.

Schanda Tamás, Magyarország innovációs és technológiai miniszterhelyettese beszédében hangsúlyozta, hogy mára hazánkban olyan környezetet sikerült kialakítani, amely ösztönzi az innovációt, támogatja a munkát, alapoz a szakértelemre és megbecsüli a sikeres fejlesztéseket. A munkaalapú gazdaság a családokra, a vállalkozásokra és a magyar dolgozók szakértelmére épít. A vállalkozó, alkotó, kreatív és keményen dolgozó emberek képezik ugyanis a magyar gazdaság gerincét. Ezért kell mindig a magyar érdekre, a magyar versenyképességre, a hazai hozzáadott értékre koncentrálni. Az Inter Traction Electrics Kft. által fejlesztett és gyártott gépjárművek jelentős hazai hozzáadott értéket tartalmaznak, így a most bemutatott távolsági autóbusz is igazi magyar sikernek tekinthető.

„A mai autóbusz bemutató ipartörténeti pillanat a város és az ország szempontjából is. Külön öröm számunkra, hogy az újra fellendülő hazai buszgyártásnak Debrecen is otthont adhat. Városunk az európai járműgyártás egyik meghatározó központjává válhat rövidesen, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy a helyi vállalkozások sikeresek legyenek, ezzel pedig hozzájáruljanak az ország teljesítményéhez is”

– mondta el Dr. Papp László, Debrecen Megyei Jogú Város polgármestere.

„Az alapítványi egyetem egyik jelentős innovatív lépése az, hogy egy olyan egységes rendszert hoztunk létre oktatási és tudományos szempontból vállalatokkal, a kormányzattal és a helyi oktatási intézményekkel együttműködve, amelyben a vállalati közösség elfogadja a Debreceni Egyetemet központi szereplőnek. Kutatásaink pozitív visszaigazolást kapnak, amely alátámasztja azt is, hogy a tudományos munkát megfelelően ötvözzük az ipari munkakultúrával. Ennek az együttese befolyásolja az egyetem versenyképességét, amelyhez jelentősen hozzájárulnak az olyan partnereink, mint az ITK Holding Zrt.”

– vélekedett Prof. Dr. Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora.

Tirpák Zsolt, a Debreceni Szakképzési Centrum kancellárja a beszédében arra világított rá, hogy a megfelelő magas szaktudású szakemberek képzésének három alappillére van. Egyrészt elengedhetetlen, hogy a szakképzés során jövőképet mutassanak a diákok számára, másrészt szintén fontos, hogy az oktatóik megfelelően legyenek felkészítve, és naprakész tudással rendelkezzenek. De az sem elengedhetetlen szempont, hogy a fiatalok innovatív intézményi környezetben sajátíthassák el a szaktudásukat. Ezeket az elvárásokat a szakképzési centrum az ITK Holding Zrt-vel együttműködve biztosítja a jövő autóipari dolgozóinak.

„Mindössze két hete indult el hazánkban pilot jelleggel az Úszó Nemzet Program, amelynek célja az óvodások, valamint az első és második osztályos gyerek úszásoktatása. Ebben fontos partnerünk az ITK Holding Zrt., amely a gyerekek eljutását segíti az oktatási intézményekből az uszodákba. A tesztidőszak során 16 autóbusz szállítja a résztvevő 83 tanintézmény 3200 gyermekét Debrecenben, Tokajban, Móron és Budafokon, de reményeink szerint hamarosan az egész országban beindulhat a program”

– fejtette ki Dr. Wladár Sándor úr, olimpiai bajnok magyar úszó, a Magyar Úszó Szövetség elnöke.

The post Mercedes-Benz REFORM: Hazai tervezésű és gyártású autóbuszok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>