szerszámok – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 19:18:32 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Új Sandvik Coromant alumíniumspecifikus szerszámok https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/20/coromant-sandvik-szerszamok/ Mon, 20 Mar 2023 06:00:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24486 CoroMill® Dura sokoldalú tömör keményfém szármarók kibővített választéka. Rugalmas nagyoláshoz alumíniumban, simítási képességekkel. A forgácsolószerszámok szakértője, a Sandvik Coromant alumíniumspecifikus szerszámokkal bővíti a CoroMill® Dura sokoldalú tömör szármarókból álló családot. „Ezeket az új, igazán sokoldalúan használható, alumínium megmunkálásához készített szármarókat úgy fejlesztettük ki, hogy minden alkalmazásban kiváló képességekkel rendelkezzenek” – mondta el Antti Wikström, a Sandvik […]

The post Új Sandvik Coromant alumíniumspecifikus szerszámok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
CoroMill® Dura sokoldalú tömör keményfém szármarók kibővített választéka.

Rugalmas nagyoláshoz alumíniumban, simítási képességekkel. A forgácsolószerszámok szakértője, a Sandvik Coromant alumíniumspecifikus szerszámokkal bővíti a CoroMill® Dura sokoldalú tömör szármarókból álló családot.

„Ezeket az új, igazán sokoldalúan használható, alumínium megmunkálásához készített szármarókat úgy fejlesztettük ki, hogy minden alkalmazásban kiváló képességekkel rendelkezzenek”

– mondta el Antti Wikström, a Sandvik Coromant tömör szármarókért felelős globális termékmenedzsere.

„A nagyon stabil forgácsolás, a kis sorja, a jó felületek és a minimális rezgések olyan kombinációt alkotnak, amelyet nehéz felülmúlni egy ilyen sokoldalú szármaró esetében.”

„Az új CoroMill® Dura alumíniumspecifikus szármarók egyik fő előnye, hogy sokoldalúan alkalmazhatóak a különböző típusú nagyolási alkalmazásokban, ugyanakkor simítási lehetőségeket is kínálnak”

– folytatta Wikström.

„Akár 2×D telihoronymarás, zsebmegmunkálás, 5–20°-os süllyesztés, sarokmarás és még sok más – mindezt ugyanazzal a maróval.”

Egy másik előny a Sandvik Coromant egyedülálló spirálkoncepciója, a WhisperKut™ – ahol minden egyes horony gondosan orientált, a többitől egyenlőtlen távolságra van, és saját, egyedileg adaptált spirálszöggel rendelkezik, ami hatékonyan semlegesíti a káros felharmonikusokat. Ez a kialakítás sikeresen kiküszöböli a rezgéseket, ami csendes, biztonságos és hatékony megmunkálást eredményez.

A standard választék 2–25 mm átmérőket, 1,5–3×D közötti fogásmélységeket, nyakopciókat, hosszabbított kinyúlású marókat, kiterjesztett hatótávolságú, éles éleket és sarokrádiuszt kínál. A Tailor Made® opciók között szerepelnek az abrazívabb alumíniumokhoz való bevonatos minőségek, a speciális átmérők, sarokkialakítások és száropciók.

A szerszámválasztás megkönnyítése érdekében a CoroPlus® Tool Guide for CoroMill® Dura online szerszámválasztó szerszámokkal és forgácsolási adatokkal kapcsolatos ajánlásokkal segíti a szerszámválasztást.

„A megfelelő forgácsolási adatok ismerete természetesen előfeltétele a biztonságos és hatékony megmunkálásnak”

– mondta Wikström.

„A CoroPlus® Tool Guide for CoroMill® Dura segítségével a legpontosabb kiindulási értékeket tudjuk megadni egy adott alkalmazáshoz. És ha van egy CoroPlus® Tool Guide bővítménnyel rendelkező CAM-szoftvere, akkor ez még egyszerűbbé teszi a dolgot – megkapja a forgácsolási adatokra vonatkozó legrelevánsabb ajánlásokat közvetlenül a CAM-programban.”

www.sandvik.coromant.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új Sandvik Coromant alumíniumspecifikus szerszámok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elveszett szerszámok időveszteséget eredményeznek https://www.muszaki-magazin.hu/2023/01/16/elveszett-szerszamok-sandvik/ Mon, 16 Jan 2023 00:00:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23599 A jó szerszámkészlet-gazdálkodás nyereségesebb és fenntarthatóbb gyártáshoz vezet. A kiadógépek legkorábbi példája az első századra nyúlik vissza, amikor Alexandriai Hérón görög mérnök olyan gépet készített, amely érmét fogadott el, mielőtt szentelt vizet adott volna ki. A templomoknál, ahol a polgárok imádkoztak, a készülék biztosította, hogy az emberek ne vegyenek el többet, mint amennyi jár nekik. […]

The post Az elveszett szerszámok időveszteséget eredményeznek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A jó szerszámkészlet-gazdálkodás nyereségesebb és fenntarthatóbb gyártáshoz vezet.

A kiadógépek legkorábbi példája az első századra nyúlik vissza, amikor Alexandriai Hérón görög mérnök olyan gépet készített, amely érmét fogadott el, mielőtt szentelt vizet adott volna ki. A templomoknál, ahol a polgárok imádkoztak, a készülék biztosította, hogy az emberek ne vegyenek el többet, mint amennyi jár nekik. Bár a kiadógépek azóta egyre kifinomultabbá váltak, az alapelvük ugyanaz maradt – a felhasználó által igényelt árucikkhez való célirányos, azonnali hozzáférés biztosítása. Andreas Nyberg, a CoroPlus® Tool Supply szakértője a Sandvik Coromantnál megvizsgálja, hogy a szerszámkiadó szoftver és hardver hogyan növelheti a műhely nyereségességét, termelékenységét és fenntarthatóságát.

Sok gyártási műveletben a szerszámkészlet 60%-át nem is használják, míg a feladatok kb. 15%-a késve készül el hiányzó szerszámok miatt. Ráadásul a gépkezelők idejük akár 20%-át is az elveszett szerszámok keresésével tölthetik. Ezek a megállapítások, amelyek a Sandvik Coromant saját kutatásain alapulnak, egy dolgot bizonyítanak: a szerszámlogisztika nem megfelelő elemzése növeli az üzleti költségeket.

Még a rendkívül versenyképes és műszakilag fejlett létesítményekben is gyakran előfordul, hogy a szerszámkészletekkel kapcsolatos kérdések nem kerülnek napirendre, és a rosszul elhelyezett szerszámok valódi költségei a radar alatt maradnak. De vajon egy olyan egyszerű dolog, mint az évszázadokkal ezelőtt létrehozott kiadógép, jelentheti-e a megoldást a jobb szerszámgazdálkodásra?

Kisebb láthatóság, kisebb termelékenység

Egy műhelynek, függetlenül a méretétől, mindig fel kell készülnie a gyors és költséghatékony munkavégzésre. A különböző iparágak számára a különböző anyagokból készült alkatrészek megmunkálásához a szerszámok széles választékára van szükség. A komplexitás egy másik rétege a tömeges testreszabás formájában jelentkezik, mivel egyre több gyártó gyárt egyedi termékeket nagyobb mennyiségben. A megfelelő dolgok megfelelő időben történő előállítása és a megfelelő helyre történő eljuttatása még nagyobb nyomást gyakorol a gépkezelőkre, hogy szigorúbb tűréssekkel, gyors szerszámcserével és munkatartási stratégiákkal dolgozzanak. Elengedhetetlen a megfelelő szerszámokhoz való hozzáférés a megfelelő időben.

Sok minden félresikerülhet a rossz leltárgazdálkodás következtében. Ha a műhelyben lévő szerszámok és a szerszámok helye alig vagy egyáltalán nem látható, az ahhoz vezethet, hogy a létesítményben túl nagy lesz a készlet. Másik lehetőség, hogy a készlet kimerül, amikor egy bizonyos szerszámra a legnagyobb szükség van. További kedvezőtlen kimenetel például, hogy nehéz mérni a szerszámteljesítményt, illetve a készletgazdálkodás és a megrendelések feldolgozása nagyobb költséggel jár. Ezek a problémák mind egy végső következményhez vezetnek: a megfelelő szerszámok nélkül a gépek leállnak, és a létesítményben váratlan, de megelőzhető állásidő lép fel. És ez az idő pénzt jelent.

A túl sok vagy túl kevés készlet nagyrészt emberi hiba eredménye. Ha a szerszámokat nem helyezik vissza a megfelelő szekrénybe, hanem szétszórva hagyják a műhelyben, a gépkezelők egyszerűen nem tudják, hogy a szerszámkészletük fogyóban van-e vagy sem. Néha a műhelyben dolgozók túlzottan nagy készleteket hozhatnak létre, ha túl könnyelműen bánnak az új szerszámokkal. Ha például elérhetővé válik a jelenlegi szerszámrendszerük egy továbbfejlesztett változata, a gyártók automatikusan átállhatnak az új opcióra, és elhanyagolhatják a tökéletesen működő, csak kicsit régebbi szerszámok jelenlegi készletét.

CoroPlus Tool Supply (Autocrib)

A készletgazdálkodás digitalizálása

A megfelelő hardver, például a szerszámkiadók megléte jelentős lépés lehet egyes gyártók számára, akiknek nincs megfelelő fizikai helyük a szerszámok tárolására. De a teljesen optimalizált, digitalizált szerszámgazdálkodáshoz ez csak egy lépés a helyes irányba. Ahhoz, hogy a szerszámkiadókat valóban olyan szintre emeljék, amely messze túlmutat az első vízadagoló szolgáltatásokon, a műhelyeknek a kézi leltárgazdálkodás alternatívájával kell felszerelniük szerszámos szekrényeiket.

A Sandvik Coromant CoroPlus® Tool Supply rendszere egyesíti a szerszámtároló hardvert és szoftvert, hogy automatizálja a szerszámgazdálkodással kapcsolatos számos gyakori probléma megoldását. A szoftver nyomon követi a leltárban regisztrált összes szerszámot, megmutatja az elérhető készletet, a magas költségű területeket, valamint azt, hogy melyik szerszámot melyik gépre és ki vette ki.

Amellett, hogy a szoftver lehetővé teszi a gépkezelők számára, hogy megfelelően vegyék ki és juttassák vissza szerszámaikat, a szoftver képes a leltár feltöltését és karbantartását is kezelni, mivel a szerszámok műhelyi használata adatokat táplál a szoftver gazdálkodási és adminisztrációs elemébe, hogy támogassa a költségek nyomon követését, a munkák tervezését és a beszerzés irányítását.

Emellett a szerszámlogisztikai szoftver különböző szerszámlogisztikai hardvermegoldásokat is nyújt, ami lehet spirálos elrendezés, fedett fiókok, nyitott polcok, a szükséges irányítási szint függvényében. A polcok és fiókok többszörös választható szerszámmennyigét tartalmazhatnak a felhasználó számára, míg a spirál mindig egyszerre egy szerszámhoz biztosít hozzáférést.

Még inkább lean és zöld

Az automatizálási szoftverek alternatívát kínálnak a gyártóknak arra, hogy mindent manuálisan végezzenek, és elkerülhetik a leállásokat, amikor kevés idő áll rendelkezésre. Mivel a dolgozók egy táblagépen vagy más intelligens eszközön keresztül nyomon követhetik a szerszámkészleteket, majd a szoftverre támaszkodva automatikusan megrendelhetik és feltölthetik a szerszámkészletet, ha szükséges, a beszerző csapatokat többé nem terheli az ismétlődő kézi megrendeléssel járó felesleges papírmunka.

A gépkezelőknek soha nem kell nélkülözniük a szerszámot, amelyre szükségük van, és nincs túl sok olyan szerszámuk sem, amelyekre nincs szükségük, a gépeknek pedig soha nem kell leállniuk azért, mert kifogytak a szerszámokból. És amellett, hogy jövedelmezőbb és termelékenyebb munkakörnyezetet teremt, a jó leltárgazdálkodásnak van egy másodlagos előnye is. Segíthet a műhely fenntarthatóbbá tételében.

A leltárgazdálkodás automatizálása azt jelenti, hogy a megrendelések egyetlen központi helyről érkeznek, és nem több gépkezelő kérésén alapulnak, akik egyetlen héten belül több szerszámrendelést is létrehozhatnak. A szerszámszállítmányokat ezért szintén le lehet csökkenteni és optimalizálni lehet egyetlen szállítmányba, és a rendeléseket össze lehet kötegelni, így egy új szerszámtétel nem napi szinten, hanem hetente egyszer érkezik.

Továbbá az automatizált szerszámellátás a használt szerszámok felújítását és újrahasznosítását is figyelembe veheti. Ha iparágként továbbra is fenntarthatatlan módon fogyasztjuk a világ korlátozott erőforrásait, akkor kifogyunk a tömör keményfém szerszámok előállításához szükséges anyagokból. A becslések szerint a volfrámkészlet például 7 millió tonnányi, ami 100 évi fogyasztást fedez. Egy olyan munkafolyamat beállítása, amely automatikusan elküldi a használt szerszámokat újrahasznosításra, sokkal zökkenőmentesebbé teheti a fenntarthatóbb gyakorlat felé tett lépéseket a végfelhasználó számára.

A racionalizáltabb újrahasznosítás megkönnyítése mellett a készletgazdálkodási szoftverek azt is biztosíthatják, hogy az ügyfeleknek a felújított szerszámokat kínálják fel a vadonatúj eszközök helyett. Ezek gyakran feleannyiba kerülnek, mint egy vadonatúj szerszám, ráadásul a felújított szerszámok akár egyetlen szerszám három használatát is lehetővé tehetik, mielőtt újrahasznosításra kerülne. Az üzemeltetők beépíthetik a felújítást a szerszámgazdálkodási folyamatukba, elküldhetik használt szerszámaikat felújításra, és visszakapják azokat újbóli felhasználásra.

Hérón találmányához hasonlóan a mai kiadógépek is a készletgazdálkodási folyamat egyszerűsítését szolgálják, és a felhasználókhoz hatékonyabb módon juttatják el a szükséges termékeket. Ma már azonban sokkal többre is képesek. A Sandvik Coromant tapasztalatai szerint a CoroPlus® Tool Supply szoftver felhasználói 95%-ra növelhetik a gépek kihasználtságát, szemben az 50%-kal, amikor nem használnak leltárgazdálkodási szoftvert. A megfelelő hardver és szoftver megléte a szerszámgazdálkodáshoz nem csak a műhely rendben tartásáról szól. A leltárgazdálkodási szoftver bevezetése segít abban, hogy a termelési környezet még inkább lean, zöldebb és költséghatékonyabb legyen.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az elveszett szerszámok időveszteséget eredményeznek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új kialakítású forgácsoló szerszámok https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/16/eft-szerszamok-uj-kialakitasu-forgacsolo-szerszamok/ Thu, 16 Dec 2021 13:55:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18176 Kutatás-fejlesztés az EFT Szerszámok kft-nél. Az EFT Szerszámok Kft. a közelmúltban egy nagyszabású, két éves kutatás-fejlesztési projektet zárt le az NKFIH támogatásával. A K+F tevékenység célja a jelenkor anyagaihoz és alkalmazásaihoz illeszkedő modern szerszámkialakítások kutatása volt, amelyekkel teljesíteni lehet az egyre növekvő ügyfélelvárásokat mind az üzembiztonság, mint az éltartam terén. A kutatás 3 szerszámtípusra is kitért: […]

The post Új kialakítású forgácsoló szerszámok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kutatás-fejlesztés az EFT Szerszámok kft-nél.

Az EFT Szerszámok Kft. a közelmúltban egy nagyszabású, két éves kutatás-fejlesztési projektet zárt le az NKFIH támogatásával. A K+F tevékenység célja a jelenkor anyagaihoz és alkalmazásaihoz illeszkedő modern szerszámkialakítások kutatása volt, amelyekkel teljesíteni lehet az egyre növekvő ügyfélelvárásokat mind az üzembiztonság, mint az éltartam terén.

A kutatás 3 szerszámtípusra is kitért: a csigafúrókra, lépcsős fúrókra és marókra. A konkrét szerszámtípusok, megmunkálandó anyagok és megmunkálási körülmények meghatározása piaci szereplők igényei és tapasztalatai alapján történt, így konkrét, gyakorlati szerszámokból és alkalmazásokból kiindulva építhettük fel a fejlesztési folyamatot.

A K+F tevékenység során az EFT Szerszámok Kft. által meghatározott szerszámokra az Óbudai Egyetem Bánki Donát karának szakértő munkatársaival karöltve kerültek megállapításra a lehetséges szerszámvariációk, amelyek végül ­gyártás után szintén az Óbudai Egyetemen kerültek vizsgálatra.

A szerszámvariációk különböző élgeometriákat, élpreparációkat, bevonatokat, élszámot, spirálszöget alapján jöttek létre, de a megmunkálási paraméterek változtatásával is ki tudtuk terjeszteni a vizsgálat hatáskörét, a K+F során több mint 150 különböző szerszámvariációt alkottunk meg és gyártottunk le.

1. ábra Példa szerszámvariációkra (maró)

A fejlesztés folyamán az adatgyűjtés már a gyártási folyamat során megkezdődött a gyártási idők, esetleges gyártási korlátok, nehézségek azonosításával, költségelemzésével. Az elkészült szerszámokat az Óbudai Egyetem Bánki Donát karán ezután a meghatározott megmunkálandó anyaggal munkára bírták, eközben pedig rögzítésre kerültek a megmunkálási folyamat során fellépő axiális erők és nyomaték, a folyamat végén pedig elemzésre begyűjtésre került a leválasztott forgács (szín, alak). A munkadarabok vizsgálata szintén számos információt kínált, mint a köralak-pontosság vagy a felületi minőség. Természetesen maga a szerszám is mikroszkópos ellenőrzésre került a kopás, élrátét-képződés tekintetében.

Az összegyűjtött adatokat ezután az Óbudai Egyetem szakembereinek vezetésével elemezték és értékelték. A folyamat eredményeképpen egyfelől választ adtak a kiindulásként szolgáló konkrét megmunkálási folyamatnál optimális szerszámkialakításra, de a széleskörű adatokra épülő, különböző szempontok szerint megalkotott főhatásábrák, kimutatások és adatok révén a konkrét megmunkáláson túlmutató know-howra tettünk szert, amely felhasználásával számtalan alkalmazáshoz és megmunkálandó alapanyaghoz tudunk optimális megoldást kínálni ügyfeleinknek.

3. ábra Főhatásábra

A kutatás eredményeképpen a 2021-es évben több ügyfelünknek tudtunk új kialakítású szerszámokat kínálni, továbbá új ügyfeleket, új alkalmazásokat is sikerült megnyernünk, így a kutatás-fejlesztés tudományos hozadékához számszerűsíthető üzleti eredmény is társítható.

The post Új kialakítású forgácsoló szerszámok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagy teljesítményű szerszámok különleges átalakítása https://www.muszaki-magazin.hu/2020/03/30/nagy-teljesitmenyu-szerszamok-kulonleges-atalakitasa/ Mon, 30 Mar 2020 08:50:29 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9662 Rendkívül érzékeny felületek? Különleges feldolgozási követelmények vagy kedvezőtlen keretfeltételek? Kihívást jelentő könnyűszerkezetes anyagok? Az Eifeler Austria mostantól új speciális rétegrendszereket és felülettechnológiákat alkalmaz, hogy a különösen szigorú követelményeket támasztó alkalmazásokhoz használt szerszámokból is kihozzuk a maximális teljesítményt. A PVD és DLC bevonatok nélkülözhetetlenek az optimális szerszámtulajdonságokhoz és a hatékony gyártási folyamatokhoz a fémfeldolgozásban, a műanyag-feldolgozásban, […]

The post Nagy teljesítményű szerszámok különleges átalakítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rendkívül érzékeny felületek? Különleges feldolgozási követelmények vagy kedvezőtlen keretfeltételek?

Kihívást jelentő könnyűszerkezetes anyagok? Az Eifeler Austria mostantól új speciális rétegrendszereket és felülettechnológiákat alkalmaz, hogy a különösen szigorú követelményeket támasztó alkalmazásokhoz használt szerszámokból is kihozzuk a maximális teljesítményt.

A PVD és DLC bevonatok nélkülözhetetlenek az optimális szerszámtulajdonságokhoz és a hatékony gyártási folyamatokhoz a fémfeldolgozásban, a műanyag-feldolgozásban, valamint a fröccsöntésben. Egyre nagyobb szerepet kap a gyártásban a könnyűszerkezetes anyagok, pl. az alumínium és a kompozitok használata.

„Ekkor érkezett a javaslat, hogy kifejlesszünk egy a megrendelőink követelményeinek megfelelő és az ilyen területeken használt szerszámokhoz illeszkedő bevonatot.”

– árulta el Viktor Gorgosilits, az Eifeler Plasma Beschichtungs GmbH ügyvezető igazgatója.

„Keményszén-rétegrendszerünk, a forgácsolószerszámokhoz kifejlesztett Ta:C egy nagy teljesítményű DLC-bevonat.”

A Ta:C rétegek felzárkóznak a gyémánthoz

Ahol a hagyományos kemény rétegek nem jelentenek kielégítő megoldást, a gyémántbevonatok pedig túlzásnak tűnnek vagy nem megfelelőek, ott van jogosultsága a tetraéderes elrendezésű, hidrogénmentes, amorf DLC bevonatnak, a Ta:C bevonatnak.

„Az új Ta:C rétegrendszer nemcsak kiemelkedő teljesítményével, hanem kiváló ár-érték arányával is eleget tesz a könnyűszerkezetes anyagok forgácsolásával szemben támasztott követelményeknek”.

– hangsúlyozta a vállalat kereskedelmi igazgatója, Kathrin Gorgosilits. A megoldás ezáltal nem csupán a gyémántrétegek, hanem a PKD-szerszámok alternatívája is.

Ta:C keményszén-rétegrendszer – kiemelkedő teljesítmény, kiváló ár-érték arány

Nagy teljesítmény, könnyedén

A kopásállóság és a csekély tapadási hajlam kombinációja révén a Ta:C kiválóan alkalmazható repülőgépekhez használt alumínium, valamint puha, tapadásra hajlamos alumínium, illetve akár erősen kopó, magas Si-tartalmú alumíniumötvözetek, valamint kompozitok vágásához. A mikrométer vastagságú Ta:C rétegrendszer rásimul az adott szerszámkörvonalra, méretpontos, integratív és precíz. A réteg használatával a vágószerszámok megőrzik vágóélüket, bevonatuk pedig egyenletes és ellenálló. A Ta:C szokatlanul kemény: kb. 6000 HV, így kétszer olyan kemény, mint a hagyományos PVD-bevonatok. A Ta:C-vel gyakorlatilag bármely keményfémből készült szerszám bevonható, ami további előnyt jelent a felhasználó számára. A gyorsacélból készült szerszámok és funkcionális alkatrészek, valamint a hőmérsékletnek kismértékben ellenálló anyagok – pl. ötvözetlen vagy ötvözött hidegen alakított acél, ötvözetlen szerszámacél vagy 100Cr6 – is elláthatók Ta:C bevonattal az alacsony, < 200 °C-os rétegfelviteli hőmérsékletnek köszönhetően.

Optimális védelem karcolás ellen

Az Eifeler újdonságai közé tartozik a rendkívül érzékeny felületek védelmét szolgáló CaTiB eljárás is. Az eljárás során bevonat felvitele nélkül egy plazma-felületkezelés történik, mely közvetlenül a munkadarabban végbemenő, a felület keménységét célzottan növelő diffúziós folyamat. Ez a kiinduló anyagban létrejövő kemény réteg ideális védelmet nyújt a kopás és a karcolás ellen – különösen a tribológiailag erős igénybevételnek kitett munkadarabok, valamint a műanyag-fröccsöntésben, illetve a műanyag formagyártásban előforduló, fényesre csiszolt vagy strukturált, rendkívül érzékeny felületek esetében.

Egyszerű kezelhetőség

A CaTiB felületkezelés esetén a darabok könnyebben kivehetők a formából, kevesebb lerakódás képződik, állandó a felületi keménység, nincs méretváltozás, és még puha nyersanyagok esetén is jelentősen nő a keménység. A karcálló réteg a felület minőségének változása nélkül jön létre – a felület 1:1 leképezésével és a felületi fényesség megőrzésével. A CaTiB eljárással kezelt munkadarabok hegeszthetők, problémamentesen és rétegeltávolítás nélkül javíthatók vagy tovább csiszolhatók. A CaTiB eljárással kezelt felületek ezenkívül hordozórétegként ideális alapként működhetnek egyéb vékonyrétegek esetében, az Eifeler DLC SLICO bevonatokkal társítva rendkívül sikeresen használják már ezeket a felületeket a műanyag-feldolgozásban.

„A CaTiB eljárásnak köszönhetően kevesebb karbantartásra van szükség, ezáltal csökkennek a karbantartási költségek, valamint gyorsabb és költséghatékonyabb lesz a feldolgozás”

– ismertette a gyártásban tapasztalható előnyöket Kathrin Gorgosilits.

www.eifeler-austria.com

The post Nagy teljesítményű szerszámok különleges átalakítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>