szenzor – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 27 Nov 2024 10:50:26 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Szenzorforradalom! Áldás vagy átok? https://www.muszaki-magazin.hu/2023/04/19/bosch-szenzor-forradalom/ Wed, 19 Apr 2023 04:50:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24852 Környezetünkről és rólunk is gyűjtik az adatokat azok az apró érzékelők, amelyek behálózzák mindennapjainkat, biztonságosabbá és kényelmesebbé teszik életünket. Jelen vannak autóinkban, óráinkban, telefonunkban, városaink minden pontján, és hamarosan beépülnek a szemüvegünkbe, ruházatunkba, sőt akár a testünkbe is. Mennyiben áldás vagy átok ez, hol tart és merre folytatódik a szenzorok forradalma? Tényleg alapjaiban változtathatják meg […]

The post Szenzorforradalom! Áldás vagy átok? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Környezetünkről és rólunk is gyűjtik az adatokat azok az apró érzékelők, amelyek behálózzák mindennapjainkat, biztonságosabbá és kényelmesebbé teszik életünket. Jelen vannak autóinkban, óráinkban, telefonunkban, városaink minden pontján, és hamarosan beépülnek a szemüvegünkbe, ruházatunkba, sőt akár a testünkbe is. Mennyiben áldás vagy átok ez, hol tart és merre folytatódik a szenzorok forradalma? Tényleg alapjaiban változtathatják meg az ingatlanpiacot? A legújabb technológiai fejlesztésekről, sci-fibe illő, mégis valós megoldásokról beszélgetnek közérthetően a Bosch Magyarország Podcast legfrissebb adásának meghívott szakértő vendégei.

Ötmillió szenzor naponta

Húsz szenzor egyetlen okostelefonban? Igen! Sőt, egy elektromos autóban akár több száz is lehet belőlük! Ezekből az apró érzékelőkből naponta közel ötmillió, éves szinten mintegy másfél milliárd darabot gyárt a nemzetközi Bosch csoport, és folyamatosan dolgozik a fejlesztésükön is. Ez még csak a jelen, előrejelzések szerint 2030-ig a félvezetők piaca megháromszorozódhat – derül ki egyebek mellett a Bosch Magyarország Podcast legfrissebb adásából, melyben Csikósné Dr. Pap Andrea Edittel, az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar oktatási dékánhelyettesével és Mezősi Norbert gépészmérnök-közgazdásszal, a magyarországi Bosch csoport szenzorok tervezésében részt vevő csoportjának vezetőjével Tóth Edit, a Robert Bosch Kft. kommunikációs és kormányzati kapcsolatok osztály digitális menedzsere beszélget.

Piaci robbanás előtt az okosszemüvegek

Az érzékelők egyre kisebbek, egyre gyorsabbak, és egyre több lesz belőlük az eszközeinkben. A járművekbe, fülhallgatókba beépített okosszenzorok után, a Bosch szakértője szerint, a következő piaci robbanást az okosszemüvegek térnyerése hozhatja el. Várhatóan széles körben népszerűvé fog válni például, hogy vezetés közben a szenzorokkal felokosított szemüvegünk fejmozdulatainkat követve megmutatja a helyes útirányt vagy a veszélyes helyzeteket. De a főzés szerelmeseinek is könnyebb dolga lesz, hiszen ezzel az eszközzel a hozzávalók adagolása, a mennyiségek kimérése, tehát az étel elkészítése is egyszerűbbé válik.

Szenzorok forradalmasíthatják az ingatlanpiacot is

Személyes kényelmünk és biztonságunk növelése mellett az új generációs szenzorok a kereskedelmi és üzleti világot is alapjaiban átalakíthatják. A szenzorok ezreinek segítségével automatizált óriásraktárak után jöhetnek az intelligens bevásárlókocsik, amelyek maguktól olvassák le a termékek vonalkódját, ezzel jelentősen felgyorsítva a bevásárlás folyamatát. A Bosch által nemrég bemutatott légszennyezettség-mérő optikai szenzor pedig, ha beépül a hétköznapi mobileszközökbe, akár az ingatlanpiacot is feje tetejére állíthatja a bárki számára gombnyomásra elérhető helyi légszennyezettségi adatok révén – véli a Bosch szenzorfejlesztési szakértője.

911: Életmentő érzékelők

Az életmentésben és a katasztrófaelhárításban is aktív szerep jut a legújabb szenzoroknak, hiszen az Egyesült Államokban a 911-es segélyvonalra érkező hívások esetén a telefonokba épített légnyomásszenzorok adatai alapján a diszpécserek nemcsak azt látják, honnan érkezik egy segélykérés, hanem azt is, hogy melyik emeletről. Ez a tudás nemcsak a felhőkarcolóknál, de akár hagyományos lakótelepeken is életmentő lehet.

Sebkötözés okosan

Az egészségügy is több területen épít az érzékelők nyújtotta információkra. A vérnyomást, szívritmust mérő okosórák ma már hétköznapi megoldások, de talán kevesen hallottak a sebkötözéskor használt pólyákba integrált speciális szenzorokról, amelyek a pH-érték érzékelésével a sebgyógyulási folyamatokat is képesek követni – erről is szó esik a Bosch podcastjában.

Testünkbe épített érzékelőké a jövő?

A jövő egyértelműen a kvantumszenzoroké, amelyek a jelenlegi mérési pontosság ezerszeresével bírnak – derül ki a Bosch podcastból. Ez teszi majd lehetővé például, hogy idegrendszerünk működését is lekövessék, és a tudományos megismerés mellett akár komoly betegségek diagnózisát, célzott kezelését is támogassák. Az új típusú kvantumszenzorok apró méretüknél fogva akár testünkbe épített implantátumként is működhetnek. Az orvosi előnyök mellett azonban – ahogy a Bosch podcast szakértőiben, úgy vélhetően a hallgatókban is – felmerül a dilemma, hogy ezt a futurisztikus lehetőséget a fejlődés új távlataként vagy inkább óvatossággal, távolságtartással fogadjuk-e.

Bosch Magyarország Podcast: technológiáról közérthetően

A Bosch Magyarország Podcast negyedévente jelentkezik az innováció és a kutatás-fejlesztés legaktuálisabb témáival, szakértő vendégek segítségével közérthető válaszokat keres a jövő technológiájának legégetőbb kérdéseire. Aki többet is megtudna az érzékelők jövőjéről és meglepő felhasználási módjairól, illetve szeretne képbe kerülni, hogy itthon hol tanulható és kamatoztatható a szenzortechnológiai szaktudás, a válaszokat meghallgathatja, sőt meg is nézheti a Bosch Magyarország Youtube, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts és Simplecast podcast-csatornáin.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Szenzorforradalom! Áldás vagy átok? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
CES 2023: a Bosch szenzorai biztonságosabbá és kényelmesebbé teszik az életet https://www.muszaki-magazin.hu/2023/01/09/mems-erzekelok-bosch/ Mon, 09 Jan 2023 10:31:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23517 Technológia a hálózatba kapcsolás és a klímavédelem szolgálatában. Tanja Rückert: „Az érzékelők javítják az emberek életminőségét és csökkentik a mindennapokban használt okos eszközök ökológiai lábnyomát” Mobilitás: a Bosch új érzékelőalapú fejlesztései hozzájárulnak a közúti közlekedés még biztonságosabbá tételéhez Fenntarthatóság: feleakkorák és feleannyi energiát használnak a Bosch fitnesz-aktivitáskövetőkhöz, valamint a részecskekoncentráció- és magasságmérésre fejlesztett új érzékelőgeneráció […]

The post CES 2023: a Bosch szenzorai biztonságosabbá és kényelmesebbé teszik az életet appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Technológia a hálózatba kapcsolás és a klímavédelem szolgálatában.
  • Tanja Rückert: „Az érzékelők javítják az emberek életminőségét és csökkentik a mindennapokban használt okos eszközök ökológiai lábnyomát”
  • Mobilitás: a Bosch új érzékelőalapú fejlesztései hozzájárulnak a közúti közlekedés még biztonságosabbá tételéhez
  • Fenntarthatóság: feleakkorák és feleannyi energiát használnak a Bosch fitnesz-aktivitáskövetőkhöz, valamint a részecskekoncentráció- és magasságmérésre fejlesztett új érzékelőgeneráció tagjai, mint az azt megelőzőek
  • „CES® Innovációs Díj” („CES® Innovation Award”): a Bosch RideCare Companion hálózatba kapcsolt mobilitási megoldása elnyerte a „Legjobb Innováció Díját” („Best of Innovation Award”)
  • Érzékelők Budapestről és Hatvanból

Az érzékelők mára mindenütt jelen vannak, az életünk részei és segítségükkel az autóink, az elektromos kerékpárok, az okostelefonok, a fitneszkövetők és a fejhallgatók is érzékelik környezetünket. A Bosch olyan intelligens érzékelőket fejleszt és gyárt, amelyek biztonságosabbá és kényelmesebbé teszik az életet, és hatékonyságuknak köszönhetően környezetünk védelméhez is hozzájárulnak. A Bosch élen jár és piacvezető a mikroelektromechanikai érzékelők (MEMS-érzékelők) gyártásában. „Az elmúlt öt évben annyi MEMS-érzékelőt állítottunk elő, mint azt megelőzően a gyártás 1995-ös kezdete óta összesen” – hangsúlyozta Tanja Rückert, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának tagja Las Vegasban a 2023-as Consumer Electronics Show (CES) kiállításon. A szenzorok gyártását a vállalatcsoport 27 évvel ezelőtti kezdte, azóta összesen több mint 18 milliárd MEMS-érzékelőt készítettek, napjainkban minden autó átlagosan huszonkettőt tartalmaz ezekből. A Yole Group* piackutató és stratégiai tanácsadó intézet jelentése szerint a Bosch a MEMS-érzékelők vezető gyártója.

 

Az ilyen érzékelők iránti globális kereslet a jelenlegi 33,5 milliárdról 2027-re várhatóan mintegy évi 49 milliárd darabra bővül. A vállalatcsoport a termelési volumen jelentős bővülésére számít. Tanja Rückert kiemelte: a Bosch célja, nemcsak hogy megőrizze, hanem tovább erősítse piacvezető pozícióját. A Bosch jelentős összegeket fordít arra, hogy fejlessze a drezdai és reutlingeni félvezető-gyáraiban a termelést. Összességében a vállalatcsoport 2026-ig hárommilliárd eurót tervez beruházni a félvezető üzletágába, az érzékelők fejlesztésébe és gyártásába. A mikroelektronikával és kommunikációs technológiával kapcsolatos munkában az európai IPCEI ME (“Important Project of Common European Interest on Microelectronics”) finanszírozási programra támaszkodik majd.

Az érzékelők életet menthetnek és utat nyitnak a hálózatba kapcsolt világ felé

Az érzékelők jelentik a modern technológia szívét és a hálózatba kapcsolt világ gerincét. Biztonságosabbá teszik a járműveket, nap mint nap életeket menthetnek, egyúttal a klíma és az emberi egészség védelméhez is hozzájárulnak. A szenzorok a Bosch minden üzleti területe számára kulcsfontosságú technológiai alapot jelentenek, egyben a „Sensor tech #LikeABosch” digitális kampányban is a középpontban állnak.

„Az érzékelők révén új szintre emelhetjük az ’Életre tervezve’ technológiákat, amelyek nem csupán az emberek életminőségét javítják, hanem a mindennapokban használt okos eszközök ökológiai lábnyomát is csökkentik. Új #LikeABosch kampányunkban kiváló példákat mutatunk erre” – fejtette ki Tanja Rückert.

A MEMS-érzékelőket először az autóiparban alkalmazták széles körben, a Bosch pedig a mai napig az iparág egyik vezető szenzorgyártója. A Bosch szenzorai segítik a járműnavigációt, légzsákokat és elektronikus menetstabilizáló rendszereket (ESP) szabályoznak, illetve a vezetés biztonságát, kényelmét és gazdaságosságát növelő különböző funkciókat tesznek lehetővé. Az automatizált vezetéshez pedig egyenesen nélkülözhetetlenek a szenzorok, hiszen azok a járművek szemeként funkcionálnak, érzékelve a környezetünket. A Bosch érzékelői nélkülözhetetlenek az önvezető autózással kapcsolatos fejlesztésekben, a vállalatcsoport már ma is kínál radar-, lidar-, video- és ultrahang-szenzorokat az automatizált vezetéshez. A MEMS-érzékelők azonban a fogyasztói elektronikai termékek termékek gyártásában is központi szerepet játszanak. Az okostelefonok nyomásérzékelői például akár néhány centiméteres pontossággal is meg tudják határozni a készülék pillanatnyi magassági pozícióját, így vészhelyzetben az elsősegélynyújtók gyorsan megtudhatják, melyik emeleten tartózkodik a bajba jutott. Az Amerikai Egyesült Államok Szövetségi Kommunikációs Bizottságának (Federal Communications Commission; FCC) becslései szerint az ilyen nyomásérzékelők csak az Egyesült Államokban mintegy tízezer életet mentenek meg évente.

A Bosch új fejlesztésekkel növeli a közúti közlekedés biztonságát

A 2023-as CES kiállításon a Bosch számos új, érzékelőalapú mobilitási fejlesztést mutat be – többek között a CTA iparági szövetség „Legjobb Innováció Díjával” („Best of Innovation Award”) kitüntetett RideCare Companion megoldást, mely a hálózatba kapcsolt és automatizált mobilitás során a járműben ülők fokozottabb biztonságához járul hozzá. Az intelligens kamerából, vezeték nélküli SOS-gombból és felhőalapú adatszolgáltatásokból felépülő, hálózatba kapcsolt hardver- és szoftvermegoldás a jármű belső és külső felügyeletét is lehetővé teszi, így balesetkor vagy veszélyhelyzetben a járműben utazók éjjel-nappal kapcsolatba léphetnek a Bosch munkatársaival. A szakemberek videókapcsolat segítségével betekinthetnek a járműbe, felmérhetik a helyzetet, és szükség esetén gyorsan segítséget hívhatnak. Különösen fontos biztonsági feladatot láthat el a RideCare Companion például a taxitársaságoknál és a sofőrszolgálatoknál dolgozókat segítve.

Az Off-Zone Crash Detection szintén fokozott biztonságot ígér az utakon: a rendszer a sávváltáskor vagy útkereszteződésekben gyakran előforduló oldalirányú ütközések esetén védi a járműben ülőket. Az új szoftveralgoritmushoz csatlakozó, intelligens szenzorok gyorsan és megbízhatóan határozzák meg oldalirányú ütközéskor a becsapódás irányának pontos szögét, és időben aktiválják az életmentő légzsákokat.

„Off-Zone Crash Detection rendszerünk kiváló példa arra, hogyan alkalmazunk szoftvereket azért, hogy még többet hozhassunk ki a meglévő hardverből. Ezzel jól érzékelhető hozzáadott értéket teremtünk a közúti közlekedés számára” – mutatott rá Mike Mansuetti, a Bosch észak-amerikai elnöke.

Szenzortámogatású külső mikrofon az önvezető autók „füle”

A CES-en mutatja be a Bosch az érzékelőalapú külső mikrofontechnikáját is, amellyel az automatizált járművek felismerhetik a hangjelzéseket és a szóbeli utasításokat. Az önvezető autóknak nemcsak „látni”, hanem „hallani” is tudniuk kell. Külső mikrofonjuk segítségével például meghatározhatják az irányt, ahonnan a közeledő mentőautó szirénájának hangja érkezik, és ennek megfelelő vezetési manővert kezdeményezhetnek. A Bosch a mikrofont kifejezetten járműveken való kültéri használatra fejlesztette ki, így az esőben, hóban és kőfelverődéskor is biztonságosan működik.

Nagy lehetőségeket rejtenek a kvantumérzékelők

A Bosch az új szenzorterületek fejlesztésében is élen jár. Az elkövetkező évek feltörekvő innovációs területei közé tartozik a kvantumérzékelők alkalmazása, amelyek hamarosan a mai MEMS-érzékelőknél akár ezerszer pontosabban mérnek. Segítségükkel például a neurológiai betegségek diagnosztizálása is egyszerűbbé és pontosabbá válhat. Hogy a kvantumérzékelők mihamarabb kereskedelmi forgalomba kerülhessenek, a Bosch tavaly saját start-up vállalkozást indított. Széles körű tevékenységet folytató technológiai vállalatként a Bosch célja, hogy előmozdítsa az ígéretes technológiák fejlesztését.

„A következő három évben tízmilliárd eurót fordítunk a Bosch digitális átalakulására. A jelenlegi 40 000 szoftvermérnökből álló létszám is növekedni fog” – emelte ki Tanja Rückert.

A fenntarthatóság a technológiai fejlődés motorja

A Bosch számára a klímavédelem és a fenntarthatóság az egyik legfontosabb prioritás.

„A bolygónk jövője szempontjából létfontosságú az energiahatékonyabb élet, így az éghajlatváltozás előmozdítja a technológiai fejlődést – beleértve az érzékelők területét is” – magyarázta Tanja Rückert.

A Bosch a CES kiállításon bemutatja a MEMS-érzékelők új generációját, amelyek az eddigi modellekhez képest pontosabbak, robusztusabbak és energiatakarékosabbak. A programozható és mesterséges intelligencia-kompatibilis BHI360/BHI380 tehetetlenségérzékelő például – amely fitneszkövetőkbe építve a sportoló egyéni mozgásaihoz alkalmazkodik – csupán feleakkora és feleannyi energiát használ, mint az előző modell. Akárcsak az új BMV080 részecskeérzékelő, amely a levegő finompor-koncentrációját, illetve szennyezettségét méri, és helytakarékos kialakításával akár 450-szer kisebb, mint a piacon kapható termékek. A BMP585 légnyomás-szenzor akár néhány centiméteres magasságváltozás mérésére is képes, és az egyes húzódzkodásokat és fekvőtámaszokat is érzékelheti, emellett 85 százalékkal kevesebb energiát használ, és háromszor strapabíróbb mint az előző változat.

MEMS-érzékelők

Magyarországon fejlesztenek is és gyártanak is szenzorokat

A Bosch csoport Magyarországon Budapesten és Hatvanban fejlesztett és gyártott érzékelőkkel járul hozzá ahhoz, hogy a vezetés még biztonságosabb, környezetkímélőbb és gazdaságosabb legyen. A Budapesti Fejlesztési Központ a Bosch világszintű fejlesztéseinek meghatározó helyszíne, fontos szerepet játszik az önvezető autózás és az elektromobilitás jövőjének formálásában, emellett a Bosch csoport egyik legjelentősebb gépjárműelektronikai kutató-, fejlesztő- és tesztközpontja. Az idén a működésének 25. évfordulóját ünneplő hatvani Robert Bosch Elektronika Kft. a Bosch csoport gépjármű-elektronika részlegének legnagyobb gyártó központja a világon, fő profilja a cégcsoport mobilitási megoldások üzletágának jövőbe mutató termékei közül a vezérlő elektronikák, szenzorok, radarok és kamerarendszerek sorozatgyártása.

*Forrás: „A MEMS iparág helyzete” („Status of the MEMS Industry“) jelentés, Yole Intelligence, 2022


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post CES 2023: a Bosch szenzorai biztonságosabbá és kényelmesebbé teszik az életet appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lézer segítségével leplezték le a forró elektronokat magyar kutatók https://www.muszaki-magazin.hu/2022/11/18/forro-elektronok-lezer/ Fri, 18 Nov 2022 05:30:13 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22910 A fémekben található, úgynevezett forró elektronok tulajdonságainak vizsgálatában értek el jelentős előrelépést magyar kutatók. Eredményeiket a jövőben olyan fontos területeken használhatják fel, mint a napelemek és nanoméretű áramkörök fejlesztése, illetve különböző szenzorok érzékenységének javítása. Fémeket fénnyel megvilágítva nagy energiájú elektronok jöhetnek létre, ezeket nevezzük forró elektronoknak. Ezek az elektronok többletenergiájuk révén számos területen hasznosíthatók, mint […]

The post Lézer segítségével leplezték le a forró elektronokat magyar kutatók appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A fémekben található, úgynevezett forró elektronok tulajdonságainak vizsgálatában értek el jelentős előrelépést magyar kutatók. Eredményeiket a jövőben olyan fontos területeken használhatják fel, mint a napelemek és nanoméretű áramkörök fejlesztése, illetve különböző szenzorok érzékenységének javítása.

Fémeket fénnyel megvilágítva nagy energiájú elektronok jöhetnek létre, ezeket nevezzük forró elektronoknak. Ezek az elektronok többletenergiájuk révén számos területen hasznosíthatók, mint például kémiai reakciók katalizálásában, napelemek hatékonyabbá tételében, szenzorok érzékenységének növelésében, vagy akár nanoméretű áramkörök fejlesztésében.

Forró elektronok keltése lézerfénnyel nanométeres fémrétegben

A forró elektronokat azonban nagyon nehéz kísérletileg vizsgálni, hiszen az ilyen elektronok a fénynyaláb beérkezése után is a fémben maradnak. A jövőbeli alkalmazásokhoz azonban fontos tudni, hogy mekkora többletenergiával rendelkeznek és azt is, hogy hol helyezkednek el az anyagon belül. Az ELI Lézerközpont, a Wigner Fizikai Kutatóközpont, a Szegedi Tudományegyetem és az Energiatudományi Kutatóközpont munkatársai ezekre a kérdésekre adnak választ a Nature kiadó Nature Communications című folyóiratában most megjelent cikkükben.

Az ELI Lézerközpont és a Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársai lézeres kísérletet végeznek

A kutatók egy radikálisan új és minden korábbinál érzékenyebb megközelítést fejlesztettek ki a forró elektronok vizsgálatára. Kísérleteikben egy vékony, nanométeres aranyréteg esetén vizsgálták a mintára bocsátott fény visszaverődési tulajdonságait, miközben lézerfénnyel forró elektronokat hoztak létre. A visszaverődési tulajdonságokban bekövetkező változásokat elemezve azt találták, hogy összhangban az elméleti várakozással, ezek az elektronok a felülethez közel, annak mindössze kb. 4 nanométeres mélységében jelennek meg. Az elektronok többletenergiájának elemzése arra is választ adott, hogy a forró elektronok milyen lépések során jelennek meg a vizsgált anyagi rendszerben. Ezek az eredmények kiemelkedő fontosságúak lesznek az ilyen elektronokon alapuló mérőeszközök vagy napelemek fejlesztése szempontjából.

Az eredeti tudományos cikk elérhetősége: https://www.nature.com/articles/s41467-022-34554-5

The post Lézer segítségével leplezték le a forró elektronokat magyar kutatók appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
5 otthoni okosmegoldás, ami nélkülözhetetlen lesz a jövőben https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/26/okosmegoldas-jovo-automatizalas/ Wed, 26 May 2021 06:03:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15221 A közeli jövőben az otthonainkba is egyre több olyan digitális és automatizált megoldás érkezik, melyek a kényelmünket és biztonságunkat szolgálják, ráadásul energiahatékonyak és óvják a környezetünket is. Míg a tavalyi évben közel 350 millió otthoni okosmegoldás talált gazdára világszerte, a jelenlegi trendek alapján ez a szám közel 2 milliárdra nőhet 2025-re. Jönnek az érintésmentes funkciók, […]

The post 5 otthoni okosmegoldás, ami nélkülözhetetlen lesz a jövőben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A közeli jövőben az otthonainkba is egyre több olyan digitális és automatizált megoldás érkezik, melyek a kényelmünket és biztonságunkat szolgálják, ráadásul energiahatékonyak és óvják a környezetünket is.

Míg a tavalyi évben közel 350 millió otthoni okosmegoldás talált gazdára világszerte, a jelenlegi trendek alapján ez a szám közel 2 milliárdra nőhet 2025-re. Jönnek az érintésmentes funkciók, az emberszabású robotok és az applikációval összeköthető biztonsági szenzorok – így alakul át az otthonunk az előttünk álló években!

Míg számos területen megálljt parancsolt az elmúlt évek dinamikus bővülésének a koronavírus, az otthoni okosmegoldások piaca valósággal kilőtt a megváltozott igényeknek köszönhetően. Világszerte 62 milliárd dollárt fordítottak az emberek különböző okoseszközökre, a többség számára pedig lakóhelye biztonsága volt a legfontosabb: csak ebben a szegmensben 2,7 milliárd dollár értékben vásároltak a fogyasztók. Nemcsak a volumen ugrott meg elképesztő mértékben, hanem a prioritások is átalakultak a globális vírusválság következtében. A járványt megelőző időszakban készített felmérések szerint hazánkban az okosotthon kifejezés egyet jelentett az internet- és Bluetooth kapcsolattal rendelkező televíziókkal, a vásárlók legfontosabb motivációja pedig a költségcsökkentés és a kényelem volt. Habár a spórolást, mint elsőszámú motivációs tényezőt valószínűleg nem lehet letaszítani a „trónról”, 2021-ben egyre inkább előtérbe került a higiénia, a biztonság és az egészségtudatosság a hazai lakosság körében is.

Hangvezérelt zár, intelligens hűtő – érkeznek az igazán sci-fi megoldások

Ezzel együtt azonban Magyarországon egyelőre nem beszélhetünk valódi okosmegoldás piacról, hiszen bár egyre többen üzemelnek be távolról irányítható megoldásokat a fűtés-hűtés vagy éppen az árnyékolás terén, olyan lakóépület, amely komplett, funkciók sorát egyesítő automatizált rendszerrel rendelkezik, még viszonylag kevés van hazánkban. Az előremutató projektek azonban már most is egyre népszerűbbek az építőiparban, és minden jel arra mutat, hogy az „otthonokosítás” az egyik legdinamikusabban fejlődő ágazattá válhat a közeljövőben. Érdemes tehát körülnézni, hogy melyek lehetnek a meghatározó irányzatok az épületautomatizálás terén.

  1. Minden, ami érintésmentes

A koronavírusnak köszönhető talán legfontosabb trend a 100%-ban érintésmentes funkciók térnyerése. Az idei, legfrissebb digitális technológiákat bemutató CES expón is taroltak ezek a megoldások az intelligens kapucsengőtől kezdve a fürdőszobai alkalmazásokig, és csak idő kérdése, hogy a munkahelyek mosdóiban is megjelenjenek a tökéletesen higiénikus körülményeket teremtő eszközök, melyek a mozdulatainkat érzékelve lépnek működésbe.

  1. A hangvezérlés tovább hódít

Ha már beszélgethetünk a mobiltelefonunkkal és az e-kereskedelemben is mind nagyobb szeletet hasítanak maguknak a hangalapú funkciók, éppen ideje, hogy az otthonokban is hasznát vehessük a hangvezérlésnek. Az előrejelzések szerint a mostani repertoár jelentősen kibővül a közeljövőben: már nem csak a világítást vagy a fűtést tudjuk bekapcsolni néhány szóval, de ugrálhatunk a rádiófrekvenciák és a televízió csatornák között és a hangunkat használhatjuk majd a lakáskulcs helyett is.

  1. A lakókra hangolva – horrorhoz félhomály dukál

A kifejezetten költségkímélő és energiatakarékos világítástechnika ma már nem megy ritkaságszámba, de az okoslámpák ennél sokkal többre is képesek lesznek. A világítás hangulata, a fény erőssége és színe a rádióban szóló zenéhez vagy a tévén játszott filmekhez is képes lesz igazodni, ha pedig a rendszer azt az üzenetet kapja mobileszközeinktől, hogy délután borongós idő lesz, a lakás világítása automatikusan alkalmazkodik a fényviszonyokhoz.

  1. Kevés idő marad a sütésre? Semmi gond!

A legnagyobb változáson talán a jövő konyhai berendezései esnek majd át: a hűtőnk képes lesz számon tartani az ételek lejárati dátumát és elküld minket vásárolni, az okossütők pedig a legjobb séfnél is jobban fel tudják majd mérni, hogy az egyes fogásokat pontosan milyen hőfokon, mennyi ideig érdemes készíteni. Sőt, ha már előző este elkészültek az alapanyagok, már a munkából hazaindulva, a mobilról is bekapcsolhatjuk a sütőt, a mikrót vagy éppen a borhűtőt.

  1. Egyre többet tudnak a házirobotok

Mind több háztartási feladatba igyekeznek bevonni a fejlesztők a már-már emberszabású robotokat. A legújabb típusok már nem csak az egyszerűbb műveletekre – például porszívózás és felmosás – taníthatók be, hanem az összetettebb házimunkákra is: bepakolnak a mosógépbe, elrakják a széthagyott gyermekjátékokat, vagy akár kitöltik nekünk a reggeli narancslevet.

Fókuszban a biztonság: okosszenzorral a fájdalmas károk ellen

Az egyik legfontosabb trend az okosotthonok világában ugyanakkor a biztonság, és ez éppúgy érvényes az intelligens zárakra, a távvezérelt kamerarendszerekre és a drónos megfigyelésre, mint az lakásokon belül elhelyezett szenzorokra. A megelőzésben és a kárenyhítésben is nagy szerep juthat az okoseszközöknek, melyek azonnal értesítést küldenek, ha rendellenességet érzékelnek a lakás hőmérsékletében vagy éppen az elfolyó víz mennyiségében. Ezzel a kisebb háztartási balesetek, egy eresztő flexibilis cső, de akár egy komolyabb csőtörés vagy tűzeset is hamarabb elhárítható, a hatóságok riasztása pedig azonnal, akár a távolból is lehetséges.

The post 5 otthoni okosmegoldás, ami nélkülözhetetlen lesz a jövőben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Audi Hungaria: monszuneső zúdul minden egyes győri Audira https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/07/audi-hungaria-gyor-monszuneso/ Wed, 07 Apr 2021 10:24:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14534 Az Audi Hungariánál évente 160.000 autó gördül le a gyártósorról. Az autók gyártása egy átfogó, mindenre kiterjedő vizsgálatsorozattal zárul annak érdekében, hogy a vevők kifogástalan minőségben kapják meg autóikat. A vizsgálat egyik eleme egy tömítettségvizsgálat, melynek során valamennyi autó áthalad egy 40 méter hosszú esőztető alagúton. A nagyteljesítményű fúvókákból percenként 25 liter víz zúdul az […]

The post Audi Hungaria: monszuneső zúdul minden egyes győri Audira appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Audi Hungariánál évente 160.000 autó gördül le a gyártósorról.

Az autók gyártása egy átfogó, mindenre kiterjedő vizsgálatsorozattal zárul annak érdekében, hogy a vevők kifogástalan minőségben kapják meg autóikat. A vizsgálat egyik eleme egy tömítettségvizsgálat, melynek során valamennyi autó áthalad egy 40 méter hosszú esőztető alagúton.

A nagyteljesítményű fúvókákból percenként 25 liter víz zúdul az autóra

A kabin előtt egy rádiófrekvenciás azonosító (RFID) szenzor segítségével azonosítják az érkező gépkocsi típusát. A rendszer a típusnak megfelelő áztatási és szárítási programot indítja el. A kabin belsejében nagyteljesítményű fúvókákból percenként 25 liter víz zúdul az autó minden egyes négyzetméterére, ami vízkitettség szempontjából egy monszunesőnyi mennyiséget is felülmúl. A vizsgálat összesen hat percig tart, amelynek része többek között a tető, a kerékjárati ívek és a padlózat felőli áztatás is.

A vizsgálat során a fenntarthatósági szempontokat is figyelembe veszik. A kabin vízrendszere zárt, ennek köszönhetően a felhasznált víz egy biológiai, bakteriális tisztító rendszerből kerül ismételt betáplálásra. A víz keménységét különféle paramétereknek (pl. PH érték, vezetőképességi index) megfelelően szabályozzák.

A tömítettségvizsgálatot követően az autókat még ebben a különleges kabinban megszárítják, majd a munkatársak egy speciális mérőműszer segítségével ellenőrzik, hogy valóban nem jutott-e víz a belső térbe. Ezt követően folytatódik az autók tesztelése, ellenőrzése a prémium minőség biztosításáért.

A vizsgálat összesen hat percig tart

Az Audi Hungaria járműgyártásában jelenleg az Audi TT Coupé és TT Roadster, valamint az Audi Q3 és Q3 Sportback modellek készülnek.

The post Audi Hungaria: monszuneső zúdul minden egyes győri Audira appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Érintésmentes méréstechnika a tökéletességért https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/17/erintesmentes-merestechnika-tokeletessegert/ Sun, 17 Jan 2021 11:58:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13361 Érintésmentes méréstechnika a tökéletességért Az Audi Hungaria innovatív, prémium minőségű termékeket gyárt. Ez pedig innovatív technológiát igényel. Ennek érdekében a minőségbiztosítás területén évről évre számos új technológiát alkalmaznak. Egyik ilyen újdonság az érintésmentes méréstechnika, amely a tökéletes illeszkedést segíti. A vevők joggal várhatják el egy prémiumgyártótól, hogy az autó egyes alkatrészei hibátlanul, milliméterpontossággal illeszkedjenek egymáshoz. […]

The post Érintésmentes méréstechnika a tökéletességért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Érintésmentes méréstechnika a tökéletességért

Az Audi Hungaria innovatív, prémium minőségű termékeket gyárt. Ez pedig innovatív technológiát igényel. Ennek érdekében a minőségbiztosítás területén évről évre számos új technológiát alkalmaznak. Egyik ilyen újdonság az érintésmentes méréstechnika, amely a tökéletes illeszkedést segíti.

A vevők joggal várhatják el egy prémiumgyártótól, hogy az autó egyes alkatrészei hibátlanul, milliméterpontossággal illeszkedjenek egymáshoz. Korábban ezt kizárólag tapintás alapú mérőeszközökkel érték el. Azonban egyre inkább előtérbe került az úgynevezett optikai méréstechnika, melyet érintésmentes mérésnek is neveznek. Ennek segítségével digitalizálhatók az alkatrészek, amelyeket egy szoftver segítségével értékelnek ki.

Az optikai méréstechnika lehetővé teszi, hogy a mérési eredmények alapján digitálisan megépítsék egy autó teljes karosszériáját, így szimulálni tudják az illeszkedések és a hézagok jellemzőit. A kapott adatok segítik a stabil szériatermeléshez szükséges legoptimálisabb megoldás kidolgozását.

Az optikai méréstechnika hardveres részét egy olyan szenzor képezi, amely képeket készít az egyes alkatrészekről. A szenzor fényforrása egy különleges csíkvetítéses eljárással ellenőrzi az alkatrészek geometriáját, s ennek segítségével jelenik meg a számítógépen a vizsgált tárgy digitalizált mása. Az Audi Hungaria járműgyárában az optikai méréstechnika alkalmazása immár rutinműveletnek számít.

A szenzor fényforrása egy különleges csíkvetítéses eljárással ellenőrzi az alkatrészek geometriáját.

The post Érintésmentes méréstechnika a tökéletességért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rövidebb válaszidő és alacsonyabb karbantartási igény oldottoxigén-méréshez https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/15/oldottoxigen-erzekelo-mettler-toledo-optocap/ Tue, 15 Dec 2020 16:37:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13070 Az optikai oldottoxigén szenzor a Thornton M800 távadóval kiegészítve nagy pontosságot, rövid válaszidőt és nagyobb stabilitást garantál az alacsony ppb szintű alkalmazások esetén. A kiemelkedő mérési teljesítmény, az alacsony észlelési küszöb, a minimális eltolódás és a rövid válaszidő javítja az oxigénszint-figyelést. A METTLER TOLEDO saját fejlesztésű OptoCap™ érzékelője kiemelkedően pontos mérést és könnyű karbantarthatóságot biztosít […]

The post Rövidebb válaszidő és alacsonyabb karbantartási igény oldottoxigén-méréshez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az optikai oldottoxigén szenzor a Thornton M800 távadóval kiegészítve nagy pontosságot, rövid válaszidőt és nagyobb stabilitást garantál az alacsony ppb szintű alkalmazások esetén.

A kiemelkedő mérési teljesítmény, az alacsony észlelési küszöb, a minimális eltolódás és a rövid válaszidő javítja az oxigénszint-figyelést. A METTLER TOLEDO saját fejlesztésű OptoCap™ érzékelője kiemelkedően pontos mérést és könnyű karbantarthatóságot biztosít elektrolitkezelési műveletek nélkül. Az oxigénszint megfigyelése rendkívül fontos az erőművi vízkémiai alkalmazások korróziójának minimalizálásában. Továbbá az OptoCap használatával nincs szükség polarizációra, ami növeli a mérőrendszer rendelkezésre állását és csökkenti az állásidőt.

Az eszköz általánosan alkalmazható az oxigénszint mérésére az erőművi vízkör kémiai felügyelete során, a generátor állórészének hűtésére, a félvezető ultratisztított víz és egyéb tisztítottvíz-kezelő rendszerek esetében, ahol kritikus az oldottoxigén-tartalom. Azonban az erőmű generátor állórészének hűtővize általában oldott hidrogént tartalmaz, amely a generátorban lévő nyomás alatt álló hidrogénközegből származik. A hidrogén megzavarja a polarográfiai oldottoxigén-érzékelőket, de nem akadályozza az optikai oldottoxigén-érzékelő működését.

A tisztított víz optikai oldottoxigén-érzékelő 33%-kal gyorsabb válaszidővel rendelkezik a versenytárs optikai modellekhez képest, továbbá hatszor gyorsabb, mint a hagyományos polarográfiai érzékelők, így a piacon elérhető leggyorsabb optikai oldottoxigén-mérést teszi lehetővé.

Az intelligens érzékelőkezelői (ISM®) technológia egyszerűsíti az optikai oldottoxigén-érzékelők kezelését a Plug and Measure egyszerű használatával. Továbbá a DLI (dinamikus élettartam jelző) és az ACT (adaptív kalibráció időzítő) megkönnyítik a karbantartást, így csökkentve a leállási időt.

További információért látogasson el a METTLER TOLEDO weboldalára: www.mt.com

The post Rövidebb válaszidő és alacsonyabb karbantartási igény oldottoxigén-méréshez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
In-line pH-szenzorok automatizált tisztítása https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/08/easyclean-200e-line-ph-szenzorok-automatizalt-tisztitasa/ Tue, 08 Dec 2020 15:18:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12921 A METTLER TOLEDO bemutatja az EasyClean 200e érzékelőtisztító rendszert Az EasyClean 200e egy teljesen automatizált tisztító- és öblítőrendszer pH-, oldottoxigén-, CO2, vezetőképesség és zavarosságszenzorokhoz. Használatával a szenzorok vízzel vagy egyéb megfelelő oldatokkal tisztíthatóak. Az EasyClean 200e-vel jelentősen csökkenthetők a karbantartásigények és az ahhoz szükséges erőfeszítések, valamint növelhető a szenzorteljesítmény és a szenzor élettartama. A manuális […]

The post In-line pH-szenzorok automatizált tisztítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A METTLER TOLEDO bemutatja az EasyClean 200e érzékelőtisztító rendszert

Az EasyClean 200e egy teljesen automatizált tisztító- és öblítőrendszer pH-, oldottoxigén-, CO2, vezetőképesség és zavarosságszenzorokhoz. Használatával a szenzorok vízzel vagy egyéb megfelelő oldatokkal tisztíthatóak. Az EasyClean 200e-vel jelentősen csökkenthetők a karbantartásigények és az ahhoz szükséges erőfeszítések, valamint növelhető a szenzorteljesítmény és a szenzor élettartama.

A manuális karbantartási munka – köztük a pH-szenzorok tisztítása – időigényes és fáradságos feladat lehet. Az in-line pH-szenzorokat azonban rendszeresen karban kell tartani ahhoz, hogy azok pontos mérési eredményeket adjanak. A manuális karbantartás és az analitikai szenzorok cseréje továbbá veszélyes feltételeket teremthet a kezelők számára.

Ezen időigényes, költséges és veszélyes karbantartási feladat esetében az automatizált szenzortisztításra történő áttérés jelenti a megoldást.

Számos iparágban többek között a pH-érték, a vezetőképesség, az oldott oxigén folyamatanalitikai érzékelői mind kulcsfontosságú szerepet töltenek be a termelő létesítményekben. Az szenzorok tisztán tartása elengedhetetlen a pontos mérések elvégzéséhez. Ha a közeg nagy koncentrációban tartalmaz szilárd részecskéket, szükséges lehet az érzékelők naponta többszöri tisztítása. A karbantartó személyzet számára ez egy megterhelő, sziszifuszi munka.

A METTLER TOLEDO EasyClean 200e érzékelőtisztító rendszerrel nem lesz többé szükség erre a munkára. Az EasyClean 200e, visszahúzható szenzorházzal párosítva, alaposan megtisztítja az érzékelőket víz és tisztítószer segítségével, ezzel biztosítva a pontos mérést. Használatával jelentősen megnövelhető az olyan pH szenzorok élettartama, amelyek eltömődhetnek a folyamatok során használt közeg miatt.  Az egység tisztítási ciklusát időre vagy időtartamra is beprogramozhatja, de akár egy gombnyomással is elindíthatja.

A beépített sorkapcsok és rozsdamentes acélburkolat megvédik az egységet a maró hatású környezettől, így az EasyClean 200e automatikus megoldást kínál egy időigényes feladatra.

Tudja meg, hogy az automatizált szenzortisztítás miként javítja a pH-szenzorok általános karbantartási műveleteit és csökkenti a ráfordításokat. Töltse le a brosúrát, melyből kiderül, hogyan érhetőek el a következők:

  • A kezelő biztonságának növelése
  • A pH-szenzor élettartamának meghosszabbodása
  • A karbantartási költségek csökkentése

További információért kérjük látogassa meg a METTLER TOLEDO weboldalát!

The post In-line pH-szenzorok automatizált tisztítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hamarosan egy érintéssel nyithatjuk ki az autót https://www.muszaki-magazin.hu/2020/01/20/continental-ces-ujdonsag/ Mon, 20 Jan 2020 06:50:13 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8969 A Continental technológiai vállalat hiánypótló alkalmazással gazdagítja az autóipari szenzorok portfólióját az újonnan fejlesztett érintkezés-érzékelő rendszerének (Contact Sensor System – CoSSy) segítségével. A rendszer észleli az alacsony sebességű érintkezést a jármű és egy személy, vagy a jármű és egy tárgy között. A Continental 2020. január 7. és 10. között, Las Vegasban a Consumer Electronics Show […]

The post Hamarosan egy érintéssel nyithatjuk ki az autót appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Continental technológiai vállalat hiánypótló alkalmazással gazdagítja az autóipari szenzorok portfólióját az újonnan fejlesztett érintkezés-érzékelő rendszerének (Contact Sensor System – CoSSy) segítségével.

A rendszer észleli az alacsony sebességű érintkezést a jármű és egy személy, vagy a jármű és egy tárgy között. A Continental 2020. január 7. és 10. között, Las Vegasban a Consumer Electronics Show (CES) kiállításon mutatja be, hogy a CoSSy hogyan teszi még biztonságosabbá az automata parkolást. A rendszer a CoSSy által rögzített hangjelzésre támaszkodva észleli az alacsony sebességű ütközést, hogy vészhelyzetben az autót azonnal le lehessen állítani. Az új rendszer a biztonságos működés érdekében egy redundáns jelcsatornával dolgozik. Észleli azokat a tárgyakat, amelyek kiesnek a rövidtávú, vagy egyéb típusú szenzorok érzékelési mezőjéből. A skálázható CoSSy megoldás jellemzően 2-12 érzékelőt tartalmaz, amelyeket a jármű megfelelő pontjain helyeznek el. Az üzembe helyezés után a CoSSy érzékelő jelei többféle célra is alkalmazhatóak, például felhívják a figyelmet a vandalizmus által okozott károkra (pl. karcolások), vagy az alacsony sebességen történő koccanásokra, mivel ezek az érintkezések mind jellegzetes hangjelzéssel járnak. A további támogatott funkciók között megtalálhatjuk például az útviszony figyelést, a sofőr hangfelismerésen alapuló azonosítását, vagy a megkülönböztető hangjelzéssel közlekedő autók érkezésének jelzését. A CoSSy az érintésen keresztüli kommunikációt is lehetővé teszi az autóval: az azonosított sofőrnek csak az ajtóra kell koppintania, és ez elég ahhoz, hogy bekapcsoljon az automata ajtónyitó.

„A szilárd testekből származó és a levegőben lévő hangok olyan jelek, amelyek értékes információval szolgálnak a jármű közvetlen környezetéről. A CoSSy-t kifejezetten arra a célra fejlesztettük ki, hogy különböző érintkezési típusok hangját ismerje fel. A szilárd testekből érkező hang például arra hívja fel a figyelmet, amikor automata parkolás alatt az autó alacsony sebességen ütközik egy akadállyal”

– mondja Laurent Fabre, a Continental Passive Safety & Sensorics üzletágának vezetője.

„Azonban, ha már a CoSSy amúgy is a fedélzeten van, észlelési alapelvét sok más funkció során is alkalmazni lehet, amivel a vezetés biztonságát és kényelmét tudjuk növelni.”

Miért fontos a hang?

A szilárd testekből eredő hangokat a passzív biztonsági rendszerarchitektúrák már évek óta használják: az ütközés hangját figyelő érzékelők (Crash Impact Sound Sensors) észlelik, amikor fizikai kontaktus jön létre. A Continental sokéves, ütközési érzékelőkkel kapcsolatos szakértelmét kihasználva egy új, miniatürizált hangérzékelőt fejlesztett ki, melyet az alacsony sebességen történő érintkezésekre hangoltak.

„Az alacsony sebességen történő érintkezéseket a szilárd testek által kiadott hangjelzések egy különböző mintája jellemzi”

– mondja Andreas Forster, a Continental Passive Safety & Sensorics üzletágának Next Generation Technology vezetője.

A jövőben a CoSSy egy további jelúttal is rendelkezik majd, amely az útviszonyokat figyeli. Például az alulról a járműre felcsapódó víz hangját arra lehet használni, hogy jelezze az aquaplanning kockázatát. A jövő szenzorkialakításaitól függően akár a levegőben lévő hangokat is elemezni lehet, amely segíthet észrevenni a megkülönböztető hangjelzéssel érkező járműveket, ami egy fontos alapfeltétel az önvezető technológia szempontjából. A Doppler-effektus használatával a CoSSy még az érkezés irányát is észlelni tudja, ami a sofőr számára nagyon releváns információ.

Az új CoSSy első generációja a szilárd testekből eredő hangokat arra használja fel, hogy észlelje az egyes tárgyakkal való érintkezést az automata parkolás során.

„Ez olyan helyzetekre is érvényes lehet, amikor egy ember halad az autó felé, anélkül, hogy belépne az egyéb érzékelők, például az ultraszonikus vagy radaros szenzorok érzékelési mezőjébe. Noha erre nagyon kicsi az esély, biztonsági okokból nem szabad figyelmen kívül hagyni a fennálló kockázatot, főleg az automata parkolási manőver megkezdésekor”

– magyarázza Forster. Az automata parkoló alkalmazások 2022 körül válhatnak széles körben is elérhetővé, így az új szenzor pont időben érkezik. Az érzékelő a jeleket egy központi feldolgozó rendszerbe küldi, amely lehet egy dedikált elektronikus vezérlőegység (ECU), de ezt egy létező ECU-ba is integrálni lehet, mint ahogyan például a légzsákvezérlő egységet is.

Még több felhasználási lehetőség

A Continental szerint a szilárd testekből eredő hangokat más alkalmazásokhoz is információforrásként lehet használni. Ha egy parkoló autón horpadás vagy karcolás keletkezik, ezt a CoSSy érzékelői egy időbélyeggel látják el. Az érzékelő jele a releváns kamerát is bekapcsolja, amely így fényképet készít az esetről, illetve felhívja a másik sofőr figyelmét az incidensre egy figyelmeztető hanggal, vagy úgy, hogy az információt egy okostelefonra küldi. Ezzel nemcsak a szándékos vandalizmus csökkenthető, hanem a véletlen, cserbenhagyásos károkozások is kiküszöbölhetők lennének. Így az autókölcsönző cégek is nagyon egyszerűen tudják ellenőrizni az autó sértetlen állapotát a bérelt jármű visszaérkezésekor.

The post Hamarosan egy érintéssel nyithatjuk ki az autót appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Technológiai érzékelők növelik a termelékenységet és a hatékonyságot https://www.muszaki-magazin.hu/2019/10/26/technologiai-erzekelok-termelekenyseg/ Sat, 26 Oct 2019 12:46:59 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8500 Az érzékelők szolgáltatnak adatokat a gyártási folyamat állapotáról és tendenciáiról. Az összegyűjtött és feldolgozott adatok lehetővé teszik a folyamatok megismerését, analízisét annak érdekében, hogy a termelékenységet illetve a hatékonyságot növelni tudjuk. Az érzékelők segítségével megszerzett adatok lehetővé teszik , hogy bizonyos döntéseket ne csupán feltételezések, hanem konkrét tények alapján, akár emberi beavatkozás nélkül, automatikusan tudjunk […]

The post Technológiai érzékelők növelik a termelékenységet és a hatékonyságot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az érzékelők szolgáltatnak adatokat a gyártási folyamat állapotáról és tendenciáiról.

Az összegyűjtött és feldolgozott adatok lehetővé teszik a folyamatok megismerését, analízisét annak érdekében, hogy a termelékenységet illetve a hatékonyságot növelni tudjuk.

Az érzékelők segítségével megszerzett adatok lehetővé teszik , hogy bizonyos döntéseket ne csupán feltételezések, hanem konkrét tények alapján, akár emberi beavatkozás nélkül, automatikusan tudjunk meghozni. Azzal, hogy az ember kikerül a döntési folyamatból az emberi szubjektivitás is kikerül a folyamatból. Könnyen belátható, hogy ez lehetőséget teremt az egyenletes minőség biztosítására.

A gyártókkal szemben támasztott minőségi követelmények egyre inkább előtérbe tolják a folyamatérzékelők használatát. A gyártóberendezések minden eddiginél több érzékelőt tartalmaznak, az e-karbantartás várhatóan széles körben gyakorlattá válik. A következő években az érzékelő piac folyamatos növekedése várható. A globális érzékelőpiacot 2022-re várhatóan 241 milliárd dollárra becsülik (forrás: allied market research).

A versenyképesség növelése a gyártó cégekre komoly nyomást helyez. Ez az a cél, amely folyamatos innovációt követel meg, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy az egyes gépekbe beépített szenzorok száma és tudása folyamatosan növekszik.

Csupán azzal, hogy mérni tudjuk, mi történik a gépben gyártás közben, a folyamatirányító berendezést vagy a kezelőt döntési helyzetbe tudjuk hozni. Ez növeli a termelékenységet és a hatékonyságot. Pl. a levegőfogyasztás folyamatos figyelése és a nem használt gépek, géprészek lekapcsolása csökkenti az üzem energiafelhasználását és így a költségeket. Továbbá csökkenti a környezetszennyezést is, hiszen az a legzöldebb energia, amelyet el sem használunk.

Kimondhatjuk, hogy az optimális termelékenység fenntartása érzékelők nélkül nem lenne lehetséges.

Mit tehetnek Önért az SMC érzékelői?

Az SMC célja olyan érzékelők fejlesztése és gyártása, amely a vásárló igényeinek leginkább megfelel. Ezt két példán keresztül szeretnénk bemutatni. Az első példában egy  alacsony integráltsági foknak megfelelő eszközt, egy nyomásérzékelő jelfeldolgozót, a második példában egy magas integráltsági foknak megfelelő eszközt, egy IO-link kommunikáció képes érzékelőt szeretnénk bemutatni.

Első eszközünk a PSE200, amely egy többcsatornás nyomásszenzor jelfeldolgozó elektronika, ami négy nyomásmérő szenzor jelének egyidejű fogadására és feldolgozására alkalmas. Bemenetei analóg jelek, kimenetei PNP tranzisztor kimenetek. A határérték kapcsolási pont állítható. A határérték kapcsolóval tartomány ablak adható meg, vagy a hiszterézis állításával egyszerűen úgynevezett állásos szabályzás valósítható meg. Az auto shift funkció lehetővé teszi a táplevegő nyomásváltozását figyelembe vevő stabil határérték kapcsolást is.

Az eszköz utólagosan beépíthető, nem igényel komoly automatika ismereteket. Kezelése egyszerű és felhasználóbarát.

Második eszközünk a ZSE20/ISE20 IO-Link kompatibilis nyomásérzékelő szenzor.

Az érzékelő az IO-link master-en keresztül csatlakozik a folyamatirányító PLC-hez. A PLC le tudja kérdezni pl. a mért értéket, a beépített határérték kapcsoló állapotát, az eszköz normális vagy abnormális működését, típusát, sorozatszámát. Ráadásul nemcsak olvasni tudja az adatokat, írni is. Paraméterezni tudja a nyomáskapcsolót a buszon keresztül, így pl. működési módot vagy alapjel eltolást tud állítani.

A beépített diagnosztikai funkció azonnal jelzi a hibás működést, megkönnyítve ezzel a hibakeresést, illetve megelőzve a túlzott mértékű selejtgyártást. Szenzorcsere esetén az IO-link biztosítja a paraméterek gyors letöltését, csökkentve ezzel a gép állásidejét.

Az IO-Link kompatibilis SMC termékek (áramlásmérők, pozíció szenzorok, mozgásvezérlők stb.) lehetővé teszik a nagytudású, nagy integráltsági fokú gyártóberendezések hatékony működését.

Tudjuk, hogy a legjobb döntéseket akkor hozzuk meg, ha tiszta képet látunk. Mi az SMC-nél támogatjuk Önt abban, hogy érzékelőinkkel tisztábban lássa a gépeinek működését. Szakértő csoportunk rendelkezésére áll komplex rendszereinek szenzorozásában, monitorozásában, valamint a megfelelő termékek kiválasztásában és beüzemelésében.

Szenzoraink széles skálájáról további tájékoztatást kaphat a www.smc.hu weboldalon, illetve keressen minket az elérhetőségeinken!

The post Technológiai érzékelők növelik a termelékenységet és a hatékonyságot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>