systems – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 04 Oct 2024 09:32:23 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Még több chip, gyárbővítés a Boschnál https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/06/bosch-gyar-bovites-chip/ Sun, 06 Mar 2022 09:20:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19125 Több mint 250 millió euró új gyártási területekre. Nagyobb sebességbe kapcsol a Bosch a világszerte folyamatosan fennálló chiphiány elleni küzdelemben és tervei szerint tovább bővíti reutlingeni félvezetőgyárát. A vállalatcsoport azt tervezi, hogy 2025-ig további több mint negyedmilliárd eurót fordít új gyártóterületek, valamint a termeléshez szükséges tisztahelyiségek létesítésére. A Bosch ezzel a mobilitás és a tárgyak […]

The post Még több chip, gyárbővítés a Boschnál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Több mint 250 millió euró új gyártási területekre.

Nagyobb sebességbe kapcsol a Bosch a világszerte folyamatosan fennálló chiphiány elleni küzdelemben és tervei szerint tovább bővíti reutlingeni félvezetőgyárát. A vállalatcsoport azt tervezi, hogy 2025-ig további több mint negyedmilliárd eurót fordít új gyártóterületek, valamint a termeléshez szükséges tisztahelyiségek létesítésére. A Bosch ezzel a mobilitás és a tárgyak internete (IoT) területén felhasznált chipek iránti folyamatosan növekvő keresletre reagál.

„Következetesen bővítjük reutlingeni félvezetőgyártási kapacitásunkat. Az új beruházás nemcsak a versenyképességünket növeli, hanem ügyfeleink érdekeit is szolgálja, egyben segít a félvezető-ellátás kihívásainak megoldásában”

– hangsúlyozta Dr. Stefan Hartung, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának elnöke. A reutlingeni új épületrészben további, mintegy 3600 négyzetméternyi ultramodern tisztahelyiséget is terveznek, ahol 2025-től a telephelyen már korábban bevezetett technológia alapján készülhetnek a félvezetők. Emellett a Bosch bővíti a már meglévő energiaszolgáltató központját is. Az új gyártóterületeken a tervek szerint 2025-ben indulhat el a termelés.

2021 októberében a Bosch bejelentette, hogy csak 2022-ben több mint 400 millió eurót fordít Németországban a drezdai és reutlingeni gyártás bővítésére, valamint a malajziai Penangban is növelik a kapacitásokat. Ebből mintegy 50 millió eurót a reutlingeni félvezetőgyár működésére szánnak. Reutlingenben 2021 és 2023 között a vállalat összesen 150 millió eurós beruházást tervez, hogy a már meglévő épületeiben további tisztahelyiségeket alakítson ki. A reutlingeni tisztahelyiségek területét a jelenlegi körülbelül 35 000 négyzetméterről 2025 végére több mint 44 000 négyzetméterre bővítik.

A legkorszerűbb félvezetőgyártás

Míg Reutlingenben 150 és 200 milliméteres technológián alapuló félvezetőgyárakat üzemeltet a Bosch, Drezdában 300 milliméter átmérőjű lapkák szolgálnak a chipgyártás alapjául. Az adatvezérelt folyamatirányításban mindkét gyárban élvonalbeli gyártási módszereket alkalmaznak.

„A mesterséges intelligenciának köszönhetően és a hálózatba kapcsolt rendszerek kombinációjával a Bosch sikerrel fektette le a gyártás adatvezérelt és folyamatos fejlesztésének, és ezzel az egyre jobb minőségű chipek gyártásának alapjait”

– jelentette ki Markus Heyn, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának tagja, egyben a mobilitási megoldások üzleti szektor elnöke. Jó példa erre a hibák automatikus osztályozására szolgáló szoftverek fejlesztése, de a Bosch mesterséges intelligencia segítségével optimalizálja az anyagáramlást is. A reutlingeni ultramodern termelési környezet hatékonyan támogatja a telephely jövőjét, és így a munkahelyek magas fokú automatizálását.

Növekvő kereslet a félvezetők iránt

A Bosch több mint 60 éve, Reutlingenben pedig több mint 50 éve fejleszt és gyárt félvezetőket – mind az autóipari alkalmazások, mind a fogyasztói szektor számára. A Bosch által gyártott félvezető-alkatrészek közé tartoznak az alkalmazás-specifikus integrált áramkörök (Application-Specific Integrated Circuit; ASIC), a mikro-elektromechanikai rendszerek (Micro Electromechanical Systems; MEMS) és a teljesítmény-félvezetők is. A reutlingeni telephely további bővítése elsősorban az autóipari és a szórakoztatóelektronikai szektor MEMS-rendszerek iránti növekvő keresletét, valamint a szilícium-karbid teljesítmény-félvezetők iránti igényét célozza.

„A Bosch már most is vezető chipgyártó az autóipari alkalmazások területén, a célunk, hogy a pozíciónkat tovább erősítsük”

– emelte ki Markus Heyn.

Ez magában foglalja a szilícium-karbidból készülő chipek fejlesztését és gyártását, amelyek sorozatgyártását a Bosch 2021 decemberében kezdte meg. Az innovatív anyagból készülő chipek egyre fontosabb szerepet játszanak az elektromobilitás területén. A Bosch jelenleg az egyetlen autóipari beszállító a világon, amely maga gyárt szilícium-karbidból teljesítmény-félvezetőket. A reutlingeni telephelyen jelenleg összesen mintegy 8 000 munkatársat foglalkoztatnak a félvezetők és elektronikus szabályzóegységek fejlesztésére és gyártására, valamint az adminisztrációs területen és az eBike Systems üzletágban.

The post Még több chip, gyárbővítés a Boschnál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Biztonságos épületek – egészséges emberek https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/10/parasitas-egeszseg-condair/ Wed, 10 Nov 2021 08:49:09 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17601 A levegő párásítás véd a fertőzésektől A légúti fertőzések masszív termelés kieséshez és magas költségekhez vezethetnek. A nemzetgazdaságra gyakorolt katasztrofális következményeket többek között a koronavírus világjárvány is szemlélteti. Az olyan épületek különösen veszélyesek, amelyekben sokan tartózkodnak egymás közvetlen közelében, mint például a gyárak, irodák. A 40-60% közötti páratartalom védelmet nyújthat a vírusok ellen! A vírusok […]

The post Biztonságos épületek – egészséges emberek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A levegő párásítás véd a fertőzésektől

A légúti fertőzések masszív termelés kieséshez és magas költségekhez vezethetnek. A nemzetgazdaságra gyakorolt katasztrofális következményeket többek között a koronavírus világjárvány is szemlélteti. Az olyan épületek különösen veszélyesek, amelyekben sokan tartózkodnak egymás közvetlen közelében, mint például a gyárak, irodák. A 40-60% közötti páratartalom védelmet nyújthat a vírusok ellen!

A vírusok légi úton történő terjedését és élettartamát számottevően befolyásolja a helyiség páratartalma. A legkisebb átadási kockázat 40-60% közötti páratartalom között áll fenn. Ez egyben az a tartomány is, amelyben az ember immunvédelme a leghatékonyabb.

A vírusok tovább lebegnek – A helyiségek páratartalma döntő jelentőséggel bír a vírusokkal telített aeroszolok lebegési tulajdonságai szempontjából. Míg a köhögésnél vagy tüsszentésnél kijutó, nagyobb és nehezebb cseppek néhány másodperc alatt a padlóra süllyednek, a kisebb és könnyebb aeroszolok órákon át lebeghetnek a száraz levegőben.

A vírusok tovább élnek – A lebegési tulajdonságok mellett a páratartalomnak jelentős hatása van a csíracseppek fertőzési tulajdonságaira is. 40%-os relatív páratartalom alatt az aeroszolok olyan nagy mértékben kiszáradnak, hogy a bennük található sók kikristályosodnak. Így a vírusok konzerválódnak, ami miatt hosszabb ideig veszélyesek és fertőzőek maradnak.

Gyengébb immunvédelem – Ha a relatív páratartalom 40% alá csökken, akkor a nyálkahártyák öntisztítási folyamata kevésbé hatékony. Vizsgálatok kimutatták, hogy a legjobb immunvédelmet, ezáltal a legkisebb fertőzési kockázatot 45%-os relatív páratartalommal lehet elérni. A nyálkahártyák ilyen páratartalom mellett tudják a lehető leggyorsabban kilökni a szervezetből a vírusokat.

A 40-60% közötti páratartalmat ma már minden épületben higiénikusan és alacsony energia költségen lehet biztosítani műszaki levegő párásítással. A közvetlenül a helyiségbe épített levegő párásítók minden épületbe akár utólag is beépíthetők és rendkívül gazdaságosak!

Szeretne többet megtudni és élni a direkt helyiség párásítás előnyeivel? Látogasson el weboldalunkra: https://www.condair-systems.hu/klimaellenorzes

The post Biztonságos épületek – egészséges emberek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Haptikus eszközök – Valósághű érintés a digitális világban https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/10/haptikus-eszkoz-3d-sistems/ Mon, 10 May 2021 08:27:23 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14945 A 3D Systems által fejlesztett haptikus eszközök lehetővé teszik, hogy saját kézmozdulatainkkal alkossunk a virtuális térben. A force feedback technológia segítségével a digitális világot valósághűen érzékelhetjük tervezés közben, emellett a tollszerű kialakítás biztosítja a 3D modellek szabadabb megformálását, amely főleg olyan bonyolult geometriáknál hasznos, amelyek hagyományos tervezési eljárásokkal nehezen kivitelezhetőek. Használat közben a felhasználó úgy […]

The post Haptikus eszközök – Valósághű érintés a digitális világban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 3D Systems által fejlesztett haptikus eszközök lehetővé teszik, hogy saját kézmozdulatainkkal alkossunk a virtuális térben.

A force feedback technológia segítségével a digitális világot valósághűen érzékelhetjük tervezés közben, emellett a tollszerű kialakítás biztosítja a 3D modellek szabadabb megformálását, amely főleg olyan bonyolult geometriáknál hasznos, amelyek hagyományos tervezési eljárásokkal nehezen kivitelezhetőek. Használat közben a felhasználó úgy tudja módosítani a képernyőn megjelenő 3D-s objektumokat, mintha a valóságban is megérintené őket: a készülék érzékeli a virtuális tárgy felületét és az interfészen keresztül ellenerőt fejt ki, amelyet a kezelő a felület érintéseként realizál.

Touch és Touch X – nagy precizitást igénylő projektekhez

A 3D Systems két eltérő tudású modellje:

Touch – professzionális készülék komplex projektekhez és tervezéshez

Touch X – prémium kategóriát képviselő eszköz, amely tudásában és pontosságában felülmúlja a Touch alapmodellt, még valósághűbb tervezési élményt nyújtva

A haptikus eszközök a Geomagic Freeform szoftverrel együtt alkalmazva az iparág legátfogóbb organikus, hibrid tervező rendszerét biztosítják, amely könnyedén beilleszthető akár a meglévő szkennelési vagy CAD munkafolyamatokba, lehetővé téve az összetett, precíziós tervezési és gyártási folyamatokat.

Felhasználási területek

A 3D Systems haptikus eszközei kiválóan alkalmazhatóak az alábbi területeken:

  • 3D modellezés és tervezés
  • Orvosi és kutatási alkalmazások
  • Ékszerészet, művészet és szobrászat
  • Játék, szórakozóipar, virtuális valóság
  • Műtéti képzés
  • Virtuális összeszerelés
  • Szimuláció
  • Oktatás
  • Robotvezérlés
  • Gépi interfész tervezés

Orvosi alkalmazás

A haptikus eszközök használata lehetővé teszi a realisztikus műtéti szimulációkat, így biztosítva a gyakorlást az orvostanhallgatóknak vagy egy konkrét műtét kritikus részeire való felkészülést az orvosoknak.

A készülékekről bővebb információért keresse fel weboldalunkat:

https://www.3dsystems.hu

The post Haptikus eszközök – Valósághű érintés a digitális világban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új generációs KR C5 vezérlők: A jövő gyártása, már a jelenben! https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/07/kuka-kr-c5-vezerlo/ Sat, 07 Nov 2020 11:01:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12436 A KUKA legújabb, KR C5 típusú vezérlőgenerációja minden eddiginél több lehetőséget kínál a cégek számára, valamint kimagasló szintre emeli a robotok alkalmazásának költséghatékonyságát. Mik az új generációs vezérlők legfontosabb előnyei? Maximális teljesítmény, csatlakoztathatóság és rugalmasság.  A KR C5 vezérlők több kategóriában lesznek elérhetőek. A kisrobotokhoz tartozik majd a KR C5 micro, amelynek mérete szinte már […]

The post Az új generációs KR C5 vezérlők: A jövő gyártása, már a jelenben! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A KUKA legújabb, KR C5 típusú vezérlőgenerációja minden eddiginél több lehetőséget kínál a cégek számára, valamint kimagasló szintre emeli a robotok alkalmazásának költséghatékonyságát.

Mik az új generációs vezérlők legfontosabb előnyei? Maximális teljesítmény, csatlakoztathatóság és rugalmasság.  A KR C5 vezérlők több kategóriában lesznek elérhetőek. A kisrobotokhoz tartozik majd a KR C5 micro, amelynek mérete szinte már nem nagyobb, mint egy cipősdoboz (30×13,4×39,2 cm). A nagy terhelhetőségű robotokhoz tartozó új generációs KR C5 szekrény, szintén jelentősen kisebb lett elődjéhez képest elősegítve ezzel a kis helyre történő integrálhatóságot.  A méret mellett további előny, hogy lényegesen kevesebb energiát fogyasztanak és több lehetőséget kínálnak az installációs folyamatban, mint az eddig megszokott automatizációs megoldások. A KUKA ezzel a megoldással teljesen új távlatokat nyit az automatizált gyártás terén. A vezérlő pillanatok alatt könnyen beilleszthető a meglévő számítástechnikai környezetbe, és fokozatosan alkalmassá válik az összes jelenleg használt alkalmazás támogatására.

Üres adathalmazból értékes információ

A magas fokon integrált és kompakt vezérlőmodulok könnyen működtethetők, és többféle szoftvertermékkel, illetve digitális szolgáltatással zökkenőmentesen csatlakoztathatók. A nyitott és rugalmas platformon kifejlesztett KR C5 a robotvezérlés teljesen új dimenzióját jelenti. Szeretnénk, ha az ügyfelek számára nyilvánvaló lenne, hogy a KUKA vezérlőinek legutóbb végrehajtott optimalizálása meggyőző hozzáadott értékkel gyarapítja termékeinket, és ezáltal ügyfeleinket is.

Száz százalékosan KUKA

A KR C5 teljes mértékben a KUKA belső fejlesztésének eredménye. Saját fejlesztésűek többek között a legkifinomultabb elemek között említhető fröccsöntött, műanyag vagy elektronikus alkatrészek, amelyek teljesen új lapot nyitottak a fejlesztés történetében, és egyedi igényeknek felelnek meg. Minden projekt szíve a csapat. A fejlesztői csapatban megtalálhatók az augsburgi K+F szakemberek és más specialisták, ahogyan a Budapestről, Taksonyból és Füzesgyarmatról dolgozó KUKA munkatársak is.

„Az új KR C5 teljesen saját fejlesztés, ennélfogva kifejezetten magas szintű integráltsági fokot és optimalizálási lehetőségeket sikerült megvalósítanunk. A legszembetűnőbb előnyök a vezérlők méretének csökkenésében érhetők tetten, de jelentős előrelépés az alacsonyabb energiafogyasztás és a jobb minőség is.”

– vázolja fel a fontosabb termékjellemzőket Dietmar Steidl, a KR C5 termékmenedzsere.

Az új KUKA.DeviceConnector csatlakozóval a KR C5 problémamentesen képes adatokat továbbítani a felhőbe úgy, hogy semmilyen más további hardverre nincsen szükség.

A jól bevált KUKA.SystemSoftware szoftverrel együtt kapható

Az új termék előnyeit Andreas Knöpfle, az új generációs vezérlők portfóliómenedzsere foglalja össze:

„Az elkövetkező évek során a KUKA automatizálási portfóliójának új platformja a KR C5 lesz. Ez a megoldás még szélesebb körben, különféle környezetekben teszi lehetővé  az ipari robotok hatékony alkalmazását.”

Az új vezérlőt a már jól bevált KUKA.SystemSoftware (KSS 8.7) szoftverrel együtt kínáljuk. Fontos megjegyezni, hogy mindezeken kívül sokkal szélesebb választékban lesznek majd elérhetők a különféle vezérlők, amelyeket szélesebb skálán lehet majd integrálni a gyártórendszerekbe.

A KUKA már áprilisban megjelentette a KR C5 robotvezérlő mikro változatát, októberben pedig az alacsony és nagy terhelhetőségű robotokhoz adja ki az új terméket.

www.kuka.com

The post Az új generációs KR C5 vezérlők: A jövő gyártása, már a jelenben! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>