sw – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Nagy alkatrészek nagy kihívásokkal https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/28/alkatreszek-ontvenyek-kihivasok-sw/ Tue, 28 Nov 2023 05:00:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27681 Gigaöntvények – Forradalom az autóipari gyártásban. A gigaöntés során a nagyméretű autóipari szerkezeti alkatrészeket egy darabban, nagynyomású öntéssel állítják elő. Az eljárás kihívást jelent, nem csak az öntők számára. Az alábbi cikk rávilágít arra, hogy miért nehéz vállalkozás a gigaalkatrészek megmunkálása, és hogyan nézhetnek ki a megoldások. A Tesla sikere nyomán olyan vállalatok követik a […]

The post Nagy alkatrészek nagy kihívásokkal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gigaöntvények Forradalom az autóipari gyártásban.

A gigaöntés során a nagyméretű autóipari szerkezeti alkatrészeket egy darabban, nagynyomású öntéssel állítják elő. Az eljárás kihívást jelent, nem csak az öntők számára. Az alábbi cikk rávilágít arra, hogy miért nehéz vállalkozás a gigaalkatrészek megmunkálása, és hogyan nézhetnek ki a megoldások.

A Tesla sikere nyomán olyan vállalatok követik a példát, mint a Volvo: a giga- vagy megaöntés során az olyan szerkezeti alkatrészeket, mint például az autó alváza, már nem hegesztik, ragasztják vagy csavarozzák össze sok egyedi alkatrészből, hanem egy darabban öntik. Az eljárás drasztikusan csökkenti az előállított alkatrészek számát, és megszünteti a legtöbb illesztési műveletet. Ez a teljes gyártási láncban megtakarítást eredményez.

A giga-alkatrészek csökkentik a jármű súlyát, ami különösen előnyös az elektromobilitás területén: a kisebb súly nagyobb energiahatékonyságot és ezáltal nagyobb hatótávolságot jelent a járművek számára.

Az előnyök azonban összetett gyártási követelményekkel járnak együtt. Ezek közül sok magából az öntésből ered, a hatalmas öntőformáktól és azok hőmérséklet-szabályozásától kezdve a későbbi hűtésig és a deformációkig. A giga-alkatrészek még a sikeres öntés után is kihívásokat rejtenek, amint arra Michael Kreuzberger, az SW termékmenedzsere rámutat: “A gigaöntéssel kapcsolatos viták eddig főként magára az öntési folyamatra összpontosítottak. A giga-alkatrészek összetettsége azonban ennél is tovább megy. Ezeknek a nagyméretű öntvényeknek a megmunkálása is számos kihívást jelent, amelyeket figyelembe kell venni.”

Nagy gépek, nagy helyigény

Néhány vállalat már kifejlesztett speciális nagyméretű gépeket az öntéshez, mint például a Tesla Giga Press. A kihívás ugyanakkor sokkal nagyobb, amikor a CNC-megmunkálásról van szó. Ezt gyakran még mindig a nagy alkatrészgyártó iparból származó portálmarógépeken végzik. “A gigaöntvényekből származó alkatrészek egyszerűen túl nagyok a hagyományos CNC megmunkálóközpontokhoz. Az alkatrészek nem férnek be a gépekbe” – magyarázza Kreuzberger. “Másrészt a nagy alkatrészgyártásból származó rendszerek valójában túl nagyok és mindenekelőtt túl lassúak. Ezeken az egyorsós portálmarógépeken aligha lehetséges a hatékony megmunkálás. A megmunkálási idők túl hosszúak, a be- és kirakodás pedig túlságosan időigényes.”

A vállalatok tehát egyrészt óriási helyproblémákkal küzdenek. Hiszen csak a gigaöntéshez szükséges gépek elérhetik egy ház méretét. Ha ehhez hozzáadjuk a hatalmas portálmarógépeket, akkor sok gyártócsarnok gyorsan eléri a határait. És csak kevés vállalatnak van olyan lehetősége, mint a Teslának, nevezetesen egy új, zöldmezős, a szükséges méretű gyártócsarnok építése.

A ciklusidők nem felelnek meg az autóipari követelményeknek

Még ha elegendő hely áll is rendelkezésre a nagy marógépek számára, hosszú megmunkálási idejük problémás a gyors ciklusú autóiparban. Ennek egyik oka a forgómozgások átvitelére használt golyósorsók. Ahogy Kreuzberger is elmondja: “az alumínium megmunkálásánál a nem termelő idők lényegesen magasabbak, mint a tiszta megmunkálási idők. Minél nagyobbak a munkadarabok, annál nagyobb távolságokat kell az előtoló tengelyeknek megtenniük, például egy szerszámcsere során. Mivel a golyósorsók gyorsulása és sebessége alacsonyabb, a nem termelő idők még hosszabbak. Röviden, a nagyméretű alkatrészgyártásból származó gépek általában nem tudják teljesíteni az autóiparban megkövetelt ciklussebességeket. Ebben rejlik a gigaalkatrészek megmunkálásának egyik legnagyobb kihívása: az autóiparban szokásos sebességek elérése ekkora méretű munkadaraboknál.”

A másik kihívás az alkatrészek érzékenységében rejlik. Mivel az öntés feszültségeket hoz létre a munkadarabban, a nagy méretű öntvények hajlamosak a vetemedésre. Különösen az elektromos autókban, az alkatrészek falvastagságának a lehető legvékonyabbnak kell lennie, hogy súlyt takarítsanak meg. Ez növeli a vetemedés kockázatát. “Nem a gép pontossága a probléma. A nagy portálmarógépek és a kisebb megmunkálóközpontok egyaránt könnyen elérik a szükséges pontosságot” – tisztázza Kreuzberger. “Inkább a munkadarab és a megmunkálóközpontban lévő befogóberendezés, valamint a megmunkálás közbeni torzulás elkerülése érdekében a megmunkálóközpontban lévő megfogótechnológia optimális összehangolásáról van szó.”

Nagyobb sebesség a lineáris motornak köszönhetően

Megoldás a giga alkatrészek megmunkálás közbeni érzékenységére: “a befogóeszközt kifejezetten az adott alkatrészhez kell kialakítani, hogy pontosan illeszkedjen. A gépgyártóval való szoros együttműködés elengedhetetlen a legjobb, személyre szabott eredmény eléréséhez” – mondja Kreuzberger. “Az SW-nél saját részlegünk van, amely kizárólag azzal foglalkozik, hogy az ügyfelekkel szorosan egyeztetve optimális összhangot biztosítson a befogóeszköz és a munkadarab között.”

A helyzet bonyolultabbá válik, amikor az előírt ciklussebesség kihívása kerül szóba. Itt megfelelő, nagy dinamikájú gépekre és a gigaalkatrészekhez szükséges helyre van szükség. A felhasználóknak minden esetben a lineáris motorokkal ellátott rendszereket kell választaniuk. A lineáris motor közvetlen meghajtása mechanikus átviteli elemek nélkül hozza létre a kívánt mozgásokat. Ennek eredményeként maximális gyorsulásokat, és a lehető legnagyobb haladási sebességeket éri el, miközben kopásmentesen működik. “A piacon kapható leggyorsabb CNC-gépek mind lineáris és nyomatékmotorokat használnak, beleértve a legtöbb saját gépünket is” – mondja Kreuzberger. “Mi is a súlyoptimalizált kialakításra támaszkodunk. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy minimalizáljuk az állásidőt és a ciklusidőt. Megmunkálóközpontjaink 2G feletti gyorsulási értékeket és 120 m/perc gyorsmeneti sebességet érnek el.” Ennek a sebességnek a nagyobb munkadarabok számára történő hasznosítása érdekében az SW 2021-ben bevezette a BA space3-at. A gép egyesíti a nagy ciklussebességet a nagyméretű öntvényekhez szükséges helyigénnyel. Kizárólag a többorsós gépek gyorsabbak.

Az új SW gép a többorsós képességre összpontosít

Jelenleg alig van a piacon többorsós gép nagyméretű öntvényekhez. Az SW azonban már dolgozik egy olyan gépen, amely két orsót vezet be a “space” sorozatba. “A többi többorsós gépünkkel ellentétben a két orsó egymástól teljesen függetlenül fog működni” – mondja Kreuzberger. “Két autonóm háromtengelyes egységet használunk, hogy maximális rugalmasságot biztosítsunk a különböző alkatrészekkel.” A közepes méretű alkatrészek esetében mindkét orsó a szokásos módon párhuzamosan dolgozhat egy-egy alkatrészen. Nagyobb alkatrészeknél, ahol csak egy munkadarab fér be a gépbe, mindkét orsó egyszerre dolgozhat ugyanazon a darabon, és egymástól függetlenül szerszámot cserélhet. Az új kialakítás lehetővé teszi a párhuzamos betöltést és megmunkálást, és biztosítja a ciklusidő további csökkentését. Ennek eredményeképpen az olyan gigaalkatrészek, mint például egy Tesla hátsó alváza, mindössze 1,5 perc alatt megmunkálhatók – ez majdnem kétszer olyan gyors, mint az egyorsós gépekkel.

“Az elektromobilitás gyors fejlődésével a gigaöntés fontossága az iparban a következő években tovább fog növekedni”

– zárja Kreuzberger.

“Más autógyártók is vizsgálják jelenleg a nagyméretű öntvények alkalmazásának előnyeit és hátrányait. Különösen az ázsiai OEM-ek már most is nagymértékben támaszkodnak a gigaöntvényekre, és sikeresen alkalmazzák azokat. Mi is ki akarjuk venni a részünket abból, hogy ennek az eljárásnak az előnyei felülmúlhassák a hátrányait, és hogy a megmunkálási kihívások is könnyen leküzdhetők legyenek.”

www.sw-machines.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Nagy alkatrészek nagy kihívásokkal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Úttörő innováció a holnap gyártási megoldásaihoz https://www.muszaki-magazin.hu/2023/09/11/gyartasi-megoldas-smart-sw-emo/ Mon, 11 Sep 2023 02:00:56 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26705 A hannoveri EMO 2023 kiállításon a Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH (SW), a többorsós gépek piacvezető gyártója három újdonságot mutat be. Az idei EMO témája az “Innovate Manufacturing” (Innovatív gyártás), amely megragadja az SW küldetésnyilatkozatának  – “Smart Manufacturing Solutions” (Intelligens gyártási megoldások) – lényegét. Az SW számára az innováció és az intelligens gyártás ugyanannak az éremnek a két […]

The post Úttörő innováció a holnap gyártási megoldásaihoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hannoveri EMO 2023 kiállításon a Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH (SW), a többorsós gépek piacvezető gyártója három újdonságot mutat be.

Az idei EMO témája az “Innovate Manufacturing” (Innovatív gyártás), amely megragadja az SW küldetésnyilatkozatának  – “Smart Manufacturing Solutions” (Intelligens gyártási megoldások) – lényegét. Az SW számára az innováció és az intelligens gyártás ugyanannak az éremnek a két oldala. Mindkettő lehetővé teszi a vállalat számára, hogy egyedileg és hatékonyan reagáljon ügyfelei igényeire. A világ legnagyobb fémmegmunkálási szakvásárán a többorsós gépek piacvezetője három gépet mutat be az intelligens gyártási megoldások széles választékából, amelyek közül kettő először itt lesz látható.

A következő 3 úttörő innovációt mutatja be az SW az EMO 2023-as kiállításon:

  1. BA W03-22: Ez a kétorsós CNC megmunkálóközpont hatékony választ ad az autóipar igényeire. Nagy pontosságának és hatékonyságának köszönhetően a kétorsós megmunkálóközpont ideális a közép- és nagyszériás, kiváló minőségű munkadarabok gyártásához. A rövidebb ciklusidőkkel, a nagyobb tengelygyorsítással és a Siemens SINUMERIK ONE vezérléssel a BA W03-22 maximális termelékenységet biztosít.
  1. BA profile: Ez az innovatív gépkoncepció új mércét állít fel a profilmegmunkálásban. A BA profile könnyedén megmunkálja a különböző anyagokból készült profilokat 2500 mm hosszúságig. Különösen alkalmas a teherautó- és autóiparban. A kétorsós gép két munkaterülettel rendelkezik. Az automatizált vagy kézi megmunkálás oldalanként két munkaasztalon történik.
  2. Valamint a BA space3: nagyméretű akkumulátorházak és szerkezeti elemek megmunkálásához alkatrészek gyártásához ez a gép a portfóliónk “legnagyobbika”. Ez a válasz az elektromos járművek, a repülőgépipar és a mezőgazdaság növekvő piacainak igényeire. Az innovatív Giga-Casting által, ahol csak néhány nagyméretű alkatrészt öntünk és megmunkálunk egy darabban, megoldásokat kínálunk az elektromos járművek alvázához, segédvázához és különösen az akkumulátorházaihoz.

Az EMO Hannover 2023 kiállításon az SW az alumínium, acél, öntöttvas, öntött acél és könnyűfémek megmunkálásához szükséges egyéb technológiákat is bemutat. A vállalat az olyan aktuális trendekre összpontosít, mint a kavaró dörzshegesztés, hogy elősegítse a gyártás fenntarthatóságát, és jelentősen csökkentse az energiafogyasztást és a károsanyag-kibocsátást.

www.sw-machines.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Úttörő innováció a holnap gyártási megoldásaihoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az SW bemutatja a Vision AI rendszert https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/19/sw-vision-ai-rendszer/ Mon, 19 Jun 2023 20:17:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25774 Az SW számos új megoldást mutat be a müncheni automatica kiállításon (2023. június 27-30.). Az intelligens automatizálás és robotika vezető szakkiállításán az SW szakértői az A5-ös csarnokban, a 320-as standon mutatják be gyártási- és automatizálási portfóliójukat. Az interaktív kiállításoknak köszönhetően a látogatók élőben is megtapasztalhatják az automatizálást: új fejlesztésű optikai felismerő rendszert tesztelhetnek, versenyezhetnek egy […]

The post Az SW bemutatja a Vision AI rendszert appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az SW számos új megoldást mutat be a müncheni automatica kiállításon (2023. június 27-30.). Az intelligens automatizálás és robotika vezető szakkiállításán az SW szakértői az A5-ös csarnokban, a 320-as standon mutatják be gyártási- és automatizálási portfóliójukat.

Az interaktív kiállításoknak köszönhetően a látogatók élőben is megtapasztalhatják az automatizálást: új fejlesztésű optikai felismerő rendszert tesztelhetnek, versenyezhetnek egy automata robotkar ellen a „zúzódrót” játékban, és személyre szabott ajándékot adnak át nekik intelligens komissiózással. Ezek és az SW (Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH) más megoldásai azt mutatják be, hogy a gyártók hogyan használhatják a rugalmas gyártási modulokat, az agilis folyamatlánc-összeköthetőséget, valamint a digitális gyártásirányítást és gyártást, hogy megfeleljenek az olyan kihívásoknak, mint a változó mennyiségek és a rövidebb átfutási idő a csökkentett mennyiségek mellett.

Az SW egyedi, intelligens gyártási megoldásokat fejleszt és gyárt a precíziós alkatrészek széles skálájának egyedi gyártásához, beleértve az egy- és többorsós gépeket lineáris és golyós csavarhajtással. Az SW gépeit, rendszereit és a megfelelő automatizálási megoldásait számos iparágban használják szerte a világon: az autóipari/e-mobilitás, az orvostechnológia, a mezőgazdasági és építőipari gépek, valamint a repülőgép-technológia területén nagy és kis szériás gyártásában egyaránt. Ezeken a területeken az automatizálás kulcsfontosságú sikertényezővé vált. Az automatica kiállításon az SW nemcsak intelligens egyedi megoldásokat mutat be, hanem azt is megmutatja, hogyan lépnek kapcsolatba egymással – és az emberekkel.

Az automatizálás döntő szerepet játszik az SW intelligens gyártási megoldásaiban.

A jövő intelligens automatizálási megoldásai

A digitalizáció és a mesterséges intelligencia az automatica 2023 egyik legfontosabb témája. A moduláris automatizálás területén működő megoldásszállítóként az SW láthatóvá és felfedezhetővé teszi az innovációt a vásár három napján: “Semmi sem jobb, ha egy első kézből szerzett tapasztalat mutatja meg, hogy miért fektettünk idén még nagyobb hangsúlyt a látogatók és a megoldásaink közötti közvetlen interakcióra” – mondja Sven Eichhorst, az SW automatizálási termékmenedzsere.

Az SW standján többek között robotkarral mérhetik össze tudásukat a látogatók. Ki lesz képes egy önhajlított huzalt pontosan átvezetni a szerelőállomás nyílásán anélkül, hogy megérintené a forgórész oldalait? Az ellenfél egy kobot, amely az SW szoftverének és szenzortechnológiájának köszönhetően intelligensen reagál az új problémákra. Ez a rugalmasság lehetővé teszi különböző összeszerelési igények megvalósítását ugyanazon a gyártósoron különösebb erőfeszítés nélkül.

A díjak sem maradnak el, a TopRob7 7 tengelyes robotmegoldás belenyúl egy golyós konténerbe, amely az Automated Guided Vehicle (AGV) segítségével halad előre a megfelelő helyre. Igazi kobotként a TopRob7 nem csak kevés helyet igényel, hanem védőkerítéseket sem, így szabad hozzáférést biztosít az állomáshoz. Ezenkívül a MobileRob1 AGV-t helytakarékosságra tervezték, és akár 100 kilogramm hasznos teherbírással rendelkezik.

Azoknak a látogatóknak, akik nem nyernek a játékon, sem kell üres kézzel hazamenniük: a következő állomáson egy interaktív felhasználói felületen keresztül, saját szöveggel szabhatnak testre különféle ajándékokat. Ezt az intelligens komissiózás teszi lehetővé, amely hardver és szoftver kombinációja, beleértve egy másik robotot is, amely az AI segítségével kiválasztja a kívánt ajándékokat egy válogatatlan tárgyakból álló dobozból, eljuttatja a címkéző állomásra, majd átadja a látogatónak.

Az automatica kiállításon az SW többek között az AGV-ket és a TopRob7-et is bemutatja; 7 tengelyes robotmegoldás minimális helyigénnyel, biztonsági kerítés nélkül és szabad hozzáféréssel az állomáshoz.

Mesterséges intelligencia a hibamentes vizuális felismeréshez

Ahhoz, hogy automatizálni lehessen az alkatrészek nyomon követhetőségét és a precíz megfogási folyamatokat, a kódok és a munkadarabok helyes vizuális felismerése elengedhetetlen követelmény. Mesterséges intelligencia szükséges minden olyan helyen, ahol a vizuális felismerés jellemzői eltérnek a megszokottól szennyeződések, fényváltozások stb. miatt. Erre a célra az SW kifejlesztett egy új mesterséges intelligencia platformot a folyamatok optimalizálására, amely különféle szenzorrendszerekkel összekapcsolható és használható és szaktudás nélkül működtethető. Az SW Vision AI -rendszere közvetlenül a kiállítási standon tesztelhető olyan zavaró hatásokkal, mint a szennyeződés, a víz és a fényeffektusok. A zavaró tényezők ellenére az öntanuló AI helyesen rögzíti a kódot – így elkerülhetőek a mindennapi gyártás során előforduló hibák.

www.sw-machines.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az SW bemutatja a Vision AI rendszert appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagyobb alkalmazási rugalmasság, még a kis- és közepes méretű szériáknál is https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/07/rugalmassag-alkalmazas-sw/ Wed, 07 Sep 2022 05:21:23 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21797 A Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH (SW) vezető gyártója a fémalkatrészek nagyüzemi gyártásához használatos nagy teljesítményű többorsós megmunkáló központoknak. A cég legnagyobb célpiaca az autóipar. A hangsúlyt a viszonylag kis-, és közepes méretű alkatrészek maximális termelékenységére és költséghatékonyságára helyezte. Az utóbbi időben az iparág prioritásai eltolódtak a nagyobb méretek, a kisebb darabszámok és a nagyobb átállási rugalmasság […]

The post Nagyobb alkalmazási rugalmasság, még a kis- és közepes méretű szériáknál is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH (SW) vezető gyártója a fémalkatrészek nagyüzemi gyártásához használatos nagy teljesítményű többorsós megmunkáló központoknak. A cég legnagyobb célpiaca az autóipar.

A hangsúlyt a viszonylag kis-, és közepes méretű alkatrészek maximális termelékenységére és költséghatékonyságára helyezte. Az utóbbi időben az iparág prioritásai eltolódtak a nagyobb méretek, a kisebb darabszámok és a nagyobb átállási rugalmasság irányába. Az SW erre a célra fejlesztette ki az új gép koncepcióit, köztük a több egyorsós megmunkálóközpontokat. Ezek az új gépek számításba jöhetnek többek között az akkumulátorházak gyártása, a vasúti közlekedési járművek, a haszongépjárművek, a gépgyártás és a repülőgépipar területén is.

“A tipikus SW megmunkálóközpontok többnyire többorsós kialakításúak voltak, és a kettős forgó asztal miatt lehetővé tette a munkadarab cserét a megmunkálási idő alatt”

– magyarázza Patrick Schneider, a németországi Waldmössingenben található Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH termékmenedzsere.

Ennek az egységnek minden egyes elfordításával több munkadarab kerül a gép munkaterébe, ahol egyidejűleg a megfelelő számú orsó megmunkálhatja őket. A kettős elforgatható asztalon található válaszfal lehetővé teszi a be- és kipakolást anélkül, hogy megzavarná a másik oldalon zajló megmunkálási folyamatot. A többorsós képesség és a maximális dinamikára optimalizált hajtások lehetővé teszik a legrövidebb szerszámcsere időt és a legmagasabb termelékenységet. A felhasználó szempontjából az egyetlen hátrány az alkatrészek mérete volt, amelynek a tervezési alapelv szabott határt. Ennek oka a rakodótér és a munkaterület közötti válaszfal, amely kritikus fontosságú ennél a koncepciónál

Prioritásokban történő változás az iparban

“Mind az autógyártó szektorban, mind az ipari felhasználók körében a prioritások jelenleg változnak a szerszámgépekre vonatkozó követelmények tekintetében”

– teszi hozzá Michael Kreuzberger, az SW termékmenedzsere. Egyrészt szerinte a méreteket tekintve erősen emelkedő tendencia figyelhető meg megmunkálandó alkatrészek területén. Ez szerinte részben az elektromos járművek elterjedésének a következménye, amelyekhez például nagyon nagy méretű akkumulátorházakra van szükség. Az alváz területén egyre gyakrabban használnak nagy szerkezeti elemeket, például karosszériavázat vagy segédkeretet. Mivel a megmunkálásuk lényegesen több időt vesz igénybe, így az átállási idők százalékosan sokkal kevésbé fontosak. Ilyen nagy alkatrészeket szem előtt tartva az SW új gépsorozatában egy orsóval rendelkező modelleket is bemutatott.

További szempont a jelentős visszaesés a hosszú távú rendelésekben. Ma már az ipari gyártók kevésbé számíthatnak több éven át tartó nagy darabszámú sorozatokra. Ez a kiválasztási kritériumok eltolódását okozza az újraszerszámozási rugalmasság és az automatizálás felé.

Hely biztosítása válaszfal nélkül a lényegesen nagyobb alkatrészeknek

„A vevői igények kielégítése érdekében gépsorozatunkat kibővítettük az egyasztalos, dupla elforgatható asztal nélküli gépekkel”

– mondja P. Schneider. A kettős elforgatható asztal helyett ezek a gépek csak egy forgóasztalt tartalmaznak szorítóelemekkel. A válaszfal megszüntetésével a rendelkezésre álló hely óriási mértékben bővül, így lényegesen nagyobb alkatrészek is megmunkálhatók azonos gépi alapterület mellett. Az SW az átállási rugalmasság és az automatizálás terén is különböző megközelítéseket alkalmazott, opcionálisan integrált nullapontos rögzítőrendszerekkel látta el a munkadarabbefogókat. Ezekből az új megmunkálóközpontokból jelenleg három sorozat érhető el, különböző felszerelési változatokkal. Ezek az új modellek valószínűleg érdekesek lesznek a mezőgazdasági és építőipari gépek, ipari sebességváltók, hidraulikus erőművek,  vasúti közlekedés és a repülőgépipar gyártói számára is.

A BA space3 munkaterülete elég tágas a nagy akkumulátorházak megmunkálásához

BA 711 space és BA 721 space Heavy, öntött acél vagy acél megmunkálásához

“Korábbi BA 7 sorozatú megmunkálóközpontjainkhoz hasonlóan ezeket a gépeket is a stabil monoblokk kialakítás, a nagy tengelysebesség és az orsók nagy teljesítménye jellemzi”

– magyarázza M. Kreuzberger. Mindhárom főtengelyt robusztus golyósorsó hajtja meg. Ez azt jelenti, hogy a két új gép kiválóan alkalmas nagy, összetett alkatrészek közepes és nagyüzemi gyártására is.

Az új kiegészítéseken a “space” utótag azt jelzi, hogy az orsóblokk függőleges útja a korábbi 650 mm-ről közel duplájára 1175 mm-re nőtt, és a Z tengely is 90 mm-rel hosszabb lett. A BA 711 space esetében egy orsó és egy munkadarabtartó van a forgóasztalon, ami azt jelenti, hogy 1350 x 1175 x 650 mm-es munkaterület érhető el anélkül, hogy a gép több helyet foglalna el a gyárban.

A testvérmodell BA 721 space ugyanazzal a lényegesen kibővített, 1175 mm-es Y-úttal rendelkezik, ezért hosszabb alkatrészeket is megmunkálhat. Az orsók számának megduplázódása miatt az orsónkénti maximálisan rendelkezésre álló munkaterület szélessége 650 mm-re csökken, de a termelékenység csaknem kétszerese, ami a második orsó használatának köszönhető.

BA W08 space alumíniumhoz és nem mágneses anyagokhoz

“Alumínium és más színesfém anyagok megmunkálásához bevált sorozatunk a BA W08 megmunkálóközpontok”

– mondja P. Schneider. A három főtengely lineáris meghajtásának köszönhetően ezek a gépek akár 2 g-s gyorsulást és akár 120 m/perc előtolási sebességet is elérhetnek. A BA 7 sorozat fejlesztéséhez hasonlóan a BA W08 sorozat is kibővült  egyetlen főorsóval rendelkező modellekkel. Ezeknél a gépeknél az Y út 800-ról 1500 mm-re nőtt. Ennek eredményeként az új BA W08-11 modell egy orsóval és egy szorítóhíddal 1500 x 1025 x 660 mm-es munkaterülettel rendelkezik, szemben a szabványos kétorsós BA W08-22 modell 800 x 1025 x 660 mm-esével. További új modellek a BA W08-11 space és a BA W08-21.

A standard orsó teljesítményjellemzői minden modellnél 35 kW, 80 Nm. Az új BA W08 sorozatú gépekben is átvették a megbízható tervezési elveket, mint például az monoblokk konstrukciót, és a orsóegység blokkot a kompakt kialakítását, amelyek bizonyítottan garantálják a stabilitást és a pontosságot.

Nagy szerkezeti elemek megmunkálása – a BA space3

„A BA space3 új fejlesztése során kezdetben az e-mobilitás területén lévő alkalmazásokra helyezték a hangsúlyt”

– árulta el M. Kreuzberger. Itt is a lineáris hajtások minden tengelyen biztosítják a megmunkálási folyamatok magas dinamikáját.

A korábbi tervezési filozófiával ellentétben a BA space3 vízszintes forgatótengellyel rendelkezik, integrált szorítóhíddal. Ez a híd az elülső és a hátsó oldalon is terhelhető, lehetővé téve a munkadarab cseréjét a megmunkálás során. A BA space3 a 3000 x 1800 x 875 mm-es munkaterületével lehetővé teszi a nagyméretű keretek és szerkezeti elemek megmunkálását. A gép 3 tengelyes merev orsós változatban, vagy azonos teljesítményadatok mellett 5 tengelyes, forgatóorsós változatban is elérhető. Az utóbbi változatban az 5 tengelyes megmunkálás minden szögből lehetséges. Mint minden SW megmunkálóközpont esetében, itt is elérhető az egészen komplex, teljesen automatizált gyártósorokba történő integrálás is.

Szerző: Klaus Vollrath, b2dcomm.ch

A gépek megtekinthetőek: AMB kiállítás,
Messe Stuttgart, 10-es csarnok, B51-es stand
Időpont: 2022. szeptember 13-17.
www.sw-machines.com

The post Nagyobb alkalmazási rugalmasság, még a kis- és közepes méretű szériáknál is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>