svájc – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 09 Jan 2025 05:00:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Maximális pontosság a Micro5 géppel https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/14/micro5-cnc-haute-chiron/ Tue, 14 Dec 2021 15:46:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18137 A 2016-ban a svájci Haute Ecole Arcban kifejlesztett innovatív Micro5 megmunkálóközpont idén ünnepli ötödik születésnapját. Az 5-ös szám kiemelt jelentőséggel bír az innovatív megoldásokat felvonultató FACTORY5 mikromegmunkálási világban. Most elérkezett a pillanat a kicsi, nagy pontosságú gép további optimalizálására, valamint egy kezelőrendszer integrálására, ami tovább növeli a berendezés termelékenységét. Kitalálta, hogy ennek a nevében is […]

The post Maximális pontosság a Micro5 géppel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 2016-ban a svájci Haute Ecole Arcban kifejlesztett innovatív Micro5 megmunkálóközpont idén ünnepli ötödik születésnapját.

Az 5-ös szám kiemelt jelentőséggel bír az innovatív megoldásokat felvonultató FACTORY5 mikromegmunkálási világban. Most elérkezett a pillanat a kicsi, nagy pontosságú gép további optimalizálására, valamint egy kezelőrendszer integrálására, ami tovább növeli a berendezés termelékenységét. Kitalálta, hogy ennek a nevében is szerepel az 5-ös szám? Úgy van, Feed5 lett a kezelőrendszer hivatalos neve!

Az elmúlt öt évben a Micro5 valóságos forradalmat generált az apró orvosi műszerek, finom ékszerek és a legbonyolultabb óraalkatrészek megmunkálásának dinamikus és rendkívül precíz világában. A FACTORY5 öttengelyes megmunkálóközpont rendkívül kompakt, és szinte bár­hol, rövid idő alatt üzembe helyezhető – a gyártócsar­nokban vagy közvetlenül a munkaállomáson. A gép nevében szereplő 5-ös szám egyszerre jelenti az 5:1 gép/ munkadarab méretarányt, az ötször kisebb súlyt, vala­mint a maximális hatékonyságot. A berendezés ener­giafogyasztása ugyanis a hagyományos rendszerekhez képest 50-szer alacsonyabb.

A felhasználói visszajelzések elfogadása…

A CNC-gép prototípusát először a svájci SIAMS 2016 mikrotechnológiai szakvásáron mutatták be „kicsiben”. Két évvel később Samuel Vuadens csapata már öt ügyfél közreműködésével próbálta ki az első Micro5 megmunkálóközpontot valódi ipari körülmények között. Jelenleg már 25 gép gyártja a nagy pontosságú alkatré­szeket, és felhasználóik pedig folyamatosan egyeztetnek a CHIRON Swiss vállalattal, értékes visszajelzéseket adva, amelyek gyakran vezetnek a minden felhasználó számára előnyös új funkciókhoz és optimalizáláshoz.

A Micro5 legújabb generációja ezért több mint 50 – apró vagy éppen komoly – fejlesztésen esett át, növelve a gép gyakorlati megbízhatóságát, hatékonyságát és autonó­miáját. A dupla nyomatékú orsó kulcsfontosságú a haté­konyabb működés szempontjából, mivel segít csökken­teni a megmunkálási időt, ami már lényegesen rövidebb, mint a nagyobb gépek esetében.

A Micro5 gép jellemzői:

  • Öttengelyes teljes megmunkálás;
  • Nagy pontosság és a legjobb felületminőség;
  • Rendkívül dinamikus maróorsó max. 80 000 min–1 fordulatszámmal;
  • Kimagasló, 2 × 10^6 N/m statikus merevség;
  • 0,5 μm ismétlési pontosság, < 2 μm pozicionálási pontosság;
  • Ideális szerkezet a tervezett feladathoz;
  • Kompakt méret: 1 050 × 665 × 1 800 mm (hossz × szélesség × magasság);
  • Nagyon alacsony energiafogyasztás (500 Watt);
  • Intuitív kezelés a HMI panelen keresztül;
  • Csökkentett zajszint: 49 dB;
  • Tárolókapacitás: max. 8 db munkadarabtartó (Feed5-tel bővíthető);
  • ATC 15 szerszámtár akár 40 szerszám számára;
  • Szerszámcsere kevesebb mint 5 másodperc alatt;
  • Integrált nullpontrögzítő rendszer;
  • Vákuumos rögzítési lehetőség;
  • Autonóm gépkalibrálás;
  • Üvegajtó a munkaterület optimális átláthatóságáért;
  • Opcionális: megnövelt autonómia a Feed5 kezelőrendszerrel.

A gép legelső felhasználói szerettek volna nagyobb auto­nómiát elérni – azt akarták, hogy a Micro5 a nagyobb gyártási kapacitás érdekében az automatikus munkada­rab-berakodásra is képes legyen. A gyártó a Smartfactory Projecttel válaszolt az igényekre. Ez egy komplett gyártó­sor, amely az adott specifikációk szerint teljes mértékben méretezhető.

„Kicsi, mint egy hűtőszekrény, csendes, mint egy modern mosogatógép, és alacsony energia­fogyasztású, mint egy kávéfőző; az intelligens Micro5 gép nem csak a forgácsolás terén okos.”

Ronny Elsmann, a CHIRON csoport Orvosi és Precíziós Technológiai Központjának CNC-alkalmazástechnológiai vezetője

A Feed5 automatikus kezelőrendszer

A Feed5 egy hattengelyes kezelőrobot, amely képes – a gyártással párhuzamosan, főidőben – a Micro5 kiszolgálására. Az új modul teljesen automatikus üzem­módban végzi a munkadarabok és a szerszámok be- és kirakodását. A Micro5 géphez hasonlóan kompakt fel­építésű Feed5 különösen hasznos a nagyobb sorozatok emberi segítség nélküli legyártására és a termelékenység növelésére. A kezelőrendszer szerszámozza fel a gépet, egy szerszámcsere kevesebb mint öt másodpercet vesz igénybe. A Micro5 maximum 50 × 50 × 50 mm méretű munkadarabokat képes megmunkálni.

A Micro5 és a Feed5 kezelőrendszer legújabb generáci­ója 2021 júniusában került bemutatásra az OPEN HOUSE ONLINE rendezvényen. A Micro5 2020 novembere óta teszi teljessé a CHIRON Csoport Orvosi és Precíziós Technológiai Központjának gépparkját. Ronny Elsmann CNC-alkalmazástechnológiai vezető szerint a gép „lenyűgözően bizonyít a dinamikus, nagy pontosságú mikromegmunkálásban”.

A Micro5 idén szeptemberben négy svájci helyszínen is megálló „micro on tour” bemutatóautó egyik látványosságának is számított. Az érdeklődők kilenc partnerrel találkozhattak az autón, akik videó- és termék­bemutatókat tartottak, valamint személyes megbeszélé­seket folytattak a precíziós gyártás innovatív megoldása­iról és szolgáltatásairól.

www.chiron.de

www.rolatast.hu

The post Maximális pontosság a Micro5 géppel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
E-közlekedéssel erősítenek a svájci nagyvárosok https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/13/bernmobil-svajc-elektronikus/ Fri, 13 Aug 2021 19:50:10 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16303 Jelentős léptékkel halad az alpesi ország a klímasemleges tömegközlekedés fele: a közeljövőben két nagyvárosban is komoly fejlesztések indulnak az elektromobilitás terén a Siemens segítségével. Cél a CO2 kibocsátás csökkentése Zürich célja, hogy nagyvárosi területén 2040-re nullára csökkentse az üvegházhatású gázok közvetlen kibocsátását, de már 2030-ra legalább 50 százalékkal venné vissza a mennyiséget az 1990-es szinthez […]

The post E-közlekedéssel erősítenek a svájci nagyvárosok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jelentős léptékkel halad az alpesi ország a klímasemleges tömegközlekedés fele: a közeljövőben két nagyvárosban is komoly fejlesztések indulnak az elektromobilitás terén a Siemens segítségével.

Cél a CO2 kibocsátás csökkentése

Zürich célja, hogy nagyvárosi területén 2040-re nullára csökkentse az üvegházhatású gázok közvetlen kibocsátását, de már 2030-ra legalább 50 százalékkal venné vissza a mennyiséget az 1990-es szinthez képest. Zürich tömegközlekedési vállalata (VBZ) a cél elérését azzal is segíteni kívánja, hogy az évtized végére buszflottáját nagyrészt kibocsátásmentes meghajtásra állítja át.

A VBZ negyvenöt Sicharge UC típusú eBus töltőállomás telepítésére és üzembe helyezésére adott megbízást a Siemensnek. Az infrastruktúrát a Hardau buszgarázsban alakítják ki, ahol a jövőben 45 új elektromos autóbuszt fog ellátni energiával. Összesen negyvenöt Sicharge UC töltőállomást szerelnek majd fel, közülük 30 darab töltőkapacitása 100 kW, tizenöté pedig 150 kW lesz, a járműveket elsősorban az éjszakai szünetben töltik majd. Az installáció a tervek szerint 2022 elején lép működésbe.

Felhős felügyelettel

Bern tömegközlekedési vállalata, a Bernmobil terve, hogy 2035-re a fővárosban teljesen klímasemleges buszhálózatot alakítson ki, és 100 százalékban elektromos járművekkel szállítsa az utasközönséget. A vállalat mostani projektjében többek közt Siemens Sicharge UC 600 gyorstöltő állomásokat telepítenek a buszterminálokon, töltőoszlopokkal és pantográfokkal. Menetrend szerinti megállásuk idején a járművek akár 450 kilowatt energiával is feltölthetők lesznek, az áramszedők ehhez teljesen automatikusan fogják csatlakoztatni őket.

Bernmobil két vonalon összesen 14 új elektromos buszt tervez forgalomba állítani. Az e-buszok működtetéséhez a Siemens gyorstöltő állomásokat telepít, és kiépíti a buszpályaudvar töltő infrastruktúráját is, az üzemeltetés optimalizálásához pedig bevezeti felhőalapú depófelügyeleti megoldását, amelyet a tömegközlekedési vállalat szolgáltatásként, software-as-a-service modellben fog használni. A rendszer többek között monitorozza az áramellátást és a töltések folyamatát, automatikus kimutatásokat készít, ezáltal segíti a hatékony diagnosztizálást és az elektromos járművek optimális üzemeltetését. Az e-buszok várhatóan 2023 elején állnak üzembe.

A jövő az emissziómentes tömegközlekedésé

Az Európai Unió 2019 februárjában elfogadott szabályai szerint a kormányzatok által beszerzett, új buszok negyedének a meghajtás szempontjából karbonsemlegesnek kell lennie 2025-re, és arányukat az évtized végére egy harmadra kell növelni. Negyven város ezzel egy időben aláírta a fosszilis üzemanyagmentes utcákról szóló C40 Nyilatkozatot, vállalva, hogy buszflottáját már 2025-re kibocsátásmentessé teszi.

Várható ezért, hogy a következő években gyorsuló ütemben nő majd az elektromos buszvonalak száma az európai városokban. Összecseng ezzel a Markets and Markets jelentése (Electric Bus Market – Global Forecast to 2027) is, amely szerint világszinten az elektromos buszok száma az idei 81 ezerről 2027-re eléri a 704 ezret, ami a piac évi átlagosan 43,1 százalékos bővülését vetíti előre.

A Siemens számos európai városban, így többek közt Göteborgban, Hamburgban, Lipcsében, Nürnbergben, Osztravában, Stuttgartban kapott már felkérést, hogy e-töltési technológiájával segítse az e-buszok üzemeltetését.

The post E-közlekedéssel erősítenek a svájci nagyvárosok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB megoldásaira épül az innovatív, vízfelszínre telepített naperőmű Svájcban https://www.muszaki-magazin.hu/2020/01/12/abb-vizfelszin-naperomu/ Sun, 12 Jan 2020 11:27:08 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8918 Az ABB a Romande Energie vállalattal partnerségben piacvezető inverter-megoldásokat szállít a világon egyik legmagasabban a tengerszint felett fekvő, vízfelszínre telepített napelemes erőművéhez, amely még télen is akár 30%-kal képes növelni az egyenáramú (DC) áramtermelés hatásfokát. Az 1810 méter tengerszintfeletti magasságban fekvő svájci mesterséges tó, a Lac des Toules felületére tervezett innovatív naperőmű a számítások szerint […]

The post Az ABB megoldásaira épül az innovatív, vízfelszínre telepített naperőmű Svájcban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB a Romande Energie vállalattal partnerségben piacvezető inverter-megoldásokat szállít a világon egyik legmagasabban a tengerszint felett fekvő, vízfelszínre telepített napelemes erőművéhez, amely még télen is akár 30%-kal képes növelni az egyenáramú (DC) áramtermelés hatásfokát.

Az 1810 méter tengerszintfeletti magasságban fekvő svájci mesterséges tó, a Lac des Toules felületére tervezett innovatív naperőmű a számítások szerint évente több mint 800 000 kWh villamos energiát állít elő, és a térségben fekvő 220 otthon áramellátását biztosítja majd.

A svájci Alpokban lévő Lac des Toules tóra telepített erőmű a legújabb példája azoknak a világszerte létesített, úszó napelemes (PV) létesítményeknek, amelyek a domborzati adottságok és a környezetük természeti erőforrásainak kihasználásával 50%-kal jobb hatásfokot biztosítanak. Az ilyen erőművek létesítésének egyik fontos indoka, hogy azokon a helyeken, ahol a földterület nagyon drága, ott a PV rendszerek számára alternatív helyszíneket kell keresni.

A Lac des Toules víztározón épített erőmű egyedülálló, mivel nagy tengerszintfeletti magasságban fekszik, egyedi éghajlati viszonyok között működik, és az átlagosnál jobb energiatermelési képességgel rendelkezik még azokban a téli hónapokban is, amikor a hőmérséklet jelentősen a fagypont alá süllyed, a napsugárzás szintje pedig alacsony.

Az erőmű kiváló energiahozama és hatásfoka a bifaciális (“kétoldalú”) modulok alkalmazásának és az „albedó hatásnak” köszönhető, mivel ezek lehetővé teszik, hogy a PV-rendszer a tófelszín és a hó által visszavert fénysugarakat is hasznosítani tudja, az erőmű hófedettség esetén is tovább üzemeljen, és folytassa az áramtermelést.

Guillaume Fuchs, a Romande Energie projektvezetője így nyilatkozott:

„2012 óta dolgozunk ezen a projekten, ezért a partnereinkkel történő szoros együttműködés alapvető fontosságú. A projekt megvalósítása és az egyedülálló erőmű kivitelezése jelentős mértékben annak is köszönhető, hogy az ABB teljes körű, PVS-175 típusú string invertereket, száraz transzformátoros transzformátorállomást, közép- és kisfeszültségű kapcsolóberendezéseket tartalmazó technológiai csomag szállításával, valamint műszaki szaktanácsadással tudta támogatni a sikeres munkát.”  

A 2240 m2-es napelempark bifaciális modulokból felépített, 36 db vízfelületen lebegő egységből áll, amelyeket a horgonysúlyok úgy rögzítenek a tófenékhez, hogy az úszó egységek képesek együttmozogni a változó vízszinttel. Tekintettel a helyszín adottságaira, a lebegő PV szerkezetet és a technológiákat úgy kellett méretezni, hogy azok elviseljék az akár 120km/h-s szélsebességből, a 60 cm-es jégvastagságból és az 50 cm-es hótakarásból eredő igénybevételeket is.

Az ABB megoldása több jelentős előnyt kínál a Lac des Toules-hoz hasonló létesítmények számára. A magas energiahozamok biztosításához azért választották a PSV-175 típusú invertereket, mert ezek a korróziógátló bevonatuknak köszönhetően egyaránt telepíthetők édes- és sósvízi alkalmazásokban is.   A PVS-175 inverterek a nagy tengerszintfeletti magasságokban lévő, vízfelszíni megoldásokban is jól alkalmazhatók, mivel zavartalanul képesek üzemelni szélsőséges körülmények között és -25⁰C – +60⁰C-os hőmérsékleti tartományban is.

A napelemblokkok a 1810 méteres magasságban a hóról visszaverődő erős fénysugarakat is hasznosítani tudják, és a bifaciális napelem modulok a DC áramtermelés hatékonyságát még a téli hónapokban is akár 30%-kal tudják javítani.  A PVS-175 nemcsak szélsőséges időjárási körülmények között képes jól teljesíteni, de a „multi-tracking” funkciójának köszönhetően a megoldás jól megbirkózik a vízszint évszak- és időjárásfüggő változásaival is. A piacon ma kapható legmagasabb számú, összesen 12 db MPPT-vel rendelkező úszó naperőmű a sokoldalúsága mellett nagyobb teljesítményt és maximális energiatermelést kínál. A megoldást rugalmasság jellemzi a vízre telepítetthez hasonló, komplex rendszerek esetében is, mivel a rendszer tervezésének köszönhetően biztosítékot és a kötődobozt (Combiner Box) nem tartalmaz, ami jelentősen megkönnyíti a karbantartást.

Giovanni Frassineti, az ABB napenergia üzletágának vezetője így nyilatkozott:

„Büszkék vagyunk rá, hogy az ehhez hasonló innovatív és előmutató projektekkel elősegítjük a jövőbeni fenntarthatóbb energetika megteremtését.  Tekintettel a gyorsan változó energiapiacokra, keresnünk kell az olyan alternatív és egyedi lehetőségeket, amelyek gyorsan telepíthető, kisebb infrastruktúrát igénylő és jobb tőkemegtérülést biztosító napelemes rendszerek létesítését teszik lehetővé.”   

The post Az ABB megoldásaira épül az innovatív, vízfelszínre telepített naperőmű Svájcban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Itt az első európai 5G hálózat https://www.muszaki-magazin.hu/2019/04/25/itt-az-elso-europai-5g-halozat/ Thu, 25 Apr 2019 10:44:50 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6742 Az Ericsson és Svájc legnagyobb telekommunikációs szolgáltatója, a Swisscom bekapcsolták Európa első nagyszabású, kereskedelmi 5G-hálózatát. Az 5G hálózat bekapcsolásával a Dolgok Internete (IoT) és az Ipar 4.0 terén is új lehetőségek nyílnak meg. „A kereskedelmi 5G hálózat megvalósításával Svájcban változatos új alkalmazások és üzleti modellek alapjait fektetjük le. Ez fontos lehetőség az ország és a […]

The post Itt az első európai 5G hálózat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Ericsson és Svájc legnagyobb telekommunikációs szolgáltatója, a Swisscom bekapcsolták Európa első nagyszabású, kereskedelmi 5G-hálózatát.

Az 5G hálózat bekapcsolásával a Dolgok Internete (IoT) és az Ipar 4.0 terén is új lehetőségek nyílnak meg.

„A kereskedelmi 5G hálózat megvalósításával Svájcban változatos új alkalmazások és üzleti modellek alapjait fektetjük le. Ez fontos lehetőség az ország és a digitális világ részévé váló emberek számára is, függetlenül attól, hogy nagyvárosban, vidéken vagy akár a hegyekben laknak-e.” 

– mondta el Urs Schaeppi, a Swisscom vezérigazgatója.

Arun Bansal, az Ericsson Európáért és Latin-Amerikáért felelős vezetője így fogalmazott:

„Ez egy nagyon fontos esemény a Swisscom és egész Európa számára – az 5G immár kereskedelmileg is elérhető. Az Ericssonnál az 5G ökoszisztémát azzal is erősítjük, hogy a chipkészlet- és készülékgyártók számára csökkentjük a piacra kerülési időt. Többgyártós működést biztosítunk az 5G készülékek és hálózatok számára, ezzel elősegítve a több 5G-képes eszköz piacra kerülését, hogy a felhasználók élvezhessék az 5G szolgáltatások előnyeit.”

A Swisscom már régebben bejelentette azt a célját, hogy 2019 végére egész Svájc területén elérhetővé teszi az 5G hálózatot, mely révén az ország lakosságának közel 90 százaléka hozzáfér majd a technológiához. Ezt az Ericsson Spectrum Sharing szoftverével érik el, mely dinamikusan, a forgalmi igények alapján osztja meg a rádióspektrumot a 4G és 5G vivőfrekvenciák között. Ez a megoldás gyors országos 5G lefedettséget nyújt a korábban telepített 5G-ready 4G rádióeszközökkel.

www.ericsson.com

The post Itt az első európai 5G hálózat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>