Solid Edge – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 12 Nov 2024 16:56:17 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 25 éves a graphIT Kft. https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/12/graphit-evfordulo-interju/ Mon, 12 Dec 2022 06:11:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23200 Amikor a graphIT 1997-ben létrejött, akkor az Intergraph megoldásokra alapoztuk a portfóliónkat. Magyar cégként alakultunk meg kizárólagos jogokkal Intergraph szoftverek forgalmazására, valamint akkor még térinformatikával is foglalkoztunk, nem csak PLM-mel – kezdi beszélgetésünket Sallay Péter, a graphIT Kft. ügyvezető igazgatója. Mi mindig a piaci igényeket szolgáltuk ki. Ügyfeleinknek ’98 körül már az is értéket adott, […]

The post 25 éves a graphIT Kft. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Amikor a graphIT 1997-ben létrejött, akkor az Intergraph
megoldásokra alapoztuk a portfóliónkat. Magyar cégként alakultunk meg kizárólagos jogokkal Intergraph szoftverek forgalmazására, valamint akkor még térinformatikával is foglalkoztunk, nem csak PLM-mel – kezdi beszélgetésünket Sallay Péter, a graphIT Kft. ügyvezető igazgatója.

Mi mindig a piaci igényeket szolgáltuk ki. Ügyfeleinknek ’98 körül már az is értéket adott, hogyha egy olyan jó megoldást kaptak, amivel például az autóipari igényeket ki tudták szolgálni: tervezésben, gyártásban, analízisben. Akkor még a tevékenységünk jelentős részét a szoftverek forgalmazása, betanítása és a napi támogatása jelentette. Fontos még elmondani, hogy a graphIT Kft. a Geometria cégcsoport tagja, kilenc éve költöztünk a Medve utcába, amelynek érdekessége, hogy már akkor zöld irodaházként épült.

A graphIT Kft. csapata

MM: Az elmúlt 25 évre visszatekintve, melyek voltak fő feladataik?

S.P.: A 2000-es évek kezdetétől egyre inkább nem csak szoftverekre volt igény, hanem komplett megoldásokra. És itt a megoldás nem azt jelenti, hogy összecsomagoltunk egy szoftvert egy hardverrel, hanem azt, hogy a szoftvereket már az ügyfél környezetéhez igazítva egy azonnal használható és értéket teremtő megoldásként vezettük be. Ezt egészítette ki a 2010-es évektől kezdve az, hogy szakértőként próbálunk segíteni az ügyfeleknek. Jelenleg ez a három vonulat él: még mindig valaki csak úgymond egy eszközt akar, egy szoftvert; van, aki egy megoldást akar; és van, aki pedig szakértő partnerként tekint ránk, és úgy akar velünk együttműködni, hogy segítünk kitalálni azt is, hogy mi lenne neki a jó megoldás. Egyértelmű jövőképünk, hogy azokon a területeken, amelyekkel foglalkozunk, szakértőként segítsünk ügyfeleinknek.

A kezdetektől a szoftverforgalmazás az egyik meghatározó üzleti tevékenységünk, ami gyakorlatilag a szoftverek kiválasztását és az ügyfél feladataihoz való hozzáillesztését jelenti, ez lehet például egy Solid Edge vagy egy NX. Szakértőként felmérjük, hogy az ügyfélnek milyen tervezési és gyártási folyamatai vannak, mik a céljai, amin javítani szeretne, így teljesen egyedi ajánlatot készítünk, ahol tényleg közösen gondolkodva az ügyféllel segítünk, hogy a lehető legjobb szoftvereket vezessék be a gyártási folyamataikba. Azt gondolom, a legnagyobb piaci igény ma arra van, hogy egy teljes átfogó megoldást kapjon az ügyfél, ugyanis egyre nagyobbak ügyféloldalon a kihívások: határidők, költségcsökkentés, különösen a mostani gazdasági helyzetben. A digitalizációban például egy nagy kihívás minden ügyfélnek, hogy a jelenlegi munkafolyamatait, a kulcsemberek tudását hogy tudná digitális rendszerekbe illeszteni. Úgy látom, hogy jelentős a fluktuáció a piacon, egy kulcsgeneráció lassan nyugdíjba megy, akik nagyon jó szakemberek voltak évtizedeken keresztül, és gyakorlatilag ennek a tudásnak a transzferje most egybeolvad a digitalizációs kihívásokkal is.

 

MM: Milyen területekre lehet felosztani működésüket?

S.P.: Jelenleg négy üzletágunk van. Az egyiket úgy hívjuk, hogy Digitális Termékfejlesztés, ez gyakorlatilag az NX-szel, a Teamcenterrel és a Simcenterrel foglalkozik. Mondjuk úgy, hogy a régi terminológiával élve integrált CAD/CAM rendszerekkel plusz PDM, PLM-mel foglalkozunk, ez a zászlóshajó üzletágunk, ami a legnagyobb létszámban is és a legnagyobb bevételt is hozó üzletágunk. Egyszerűen csak úgy hívjuk ezt különben, hogy NX üzletág, de a hivatalos neve az a Digitális Termékfejlesztés. Van egy másik üzletágunk, ami talán a legrégebben forgalmazott szoftverünk köré csoportosul, ez a Solid Edge üzletág, aminek a hivatalos neve a Gépészeti Tervezés, itt gyakorlatilag Solid Edge köré épülő portfólió az a megoldáshalmaz, amit kínálunk az ügyfeleknek.

Természetesen képzésekkel, testreszabással, egyedi fejlesztéssel. Fontos megemlíteni, hogy saját fejlesztésű moduljaink vannak, és itt nagyon komoly fejlesztői tudással rendelkezünk. Ez különben igaz az NX-re, és a többi megoldásra is, csak a Solid Edgeben világszinten fejlesztő partnerek vagyunk. Az eddig említett két üzletágunk inkább a terméktervezés, termékfejlesztés köré csoportosul, míg a másik kettő a gyártásra fókuszál. A Digitális Gyártás üzletág kulcsszoftvere a Plant Simulation és a Process Simulate, ezek a gyártási folyamatok szimulációjával, robotcellák optimalizálásával, virtuális beüzemeléssel foglalkoznak. A digitális gyártáshoz hozzátartozik a termeléstervezés és termelésütemezés. A termelésütemezést kiemeltük a digitális gyártásból, mert az egy elkülönülő témakör, és külön érdemes kezelnünk ügyféligény szempontjából is, így a negyedik üzletágunk a Termelésütemezés üzletág.

„Azt látom, hogy mindenki beszél a digitalizációról, de igazából ez csupán a digitális adatgyűjtésre korlátozódik. Most már az ügyfeleknél is egyre nagyobb igény van az intelligens adatkezelésre, arra, hogy tényleg valódi digitális ikerpárok jöjjenek létre, amiről mi egy évtizede beszélünk. Ez egy reális gyártói elvárás, különösen az autóiparban.”

– Sallay Péter a graphIT Kft. ügyvezető igazgatója.

 

MM: Kiket emelne ki az elmúlt évtizedek munkatársai közül?

S.P.: Úgy gondolom, most egy nagyon egészséges balansz van a cégnél, egy nagyon jó csapat, sőt, a cég 25 éves története során a legjobb csapat állt össze most. Nagyon egészséges a team összetétele mind korban, mind szakmai tapasztalatban, és ebben az a jó, hogy vannak olyan kollégák, akik hosszú évek vagy évtizedek óta itt vannak, és vannak friss, tehetséges fiatalok is, akik egy-két-három éve csatlakoztak hozzánk. Egyvalakit biztos ki szeretnék emelni, Fehér Tamás kollégámat, aki tavaly meghalt. 19 évig dolgozott a cégnél, és az idei Perspektíván jelentettük be a Fehér Tamás diplomamunka-pályázatot. Ebben minden évben a hazai felsőoktatási intézmények alap- és mesterszakos hallgatói pályázhatnak az adott esztendőben Siemens NX témakörben készített diplomamunkákkal, illetve szakdolgozatokkal. A győztesek azonkívül, hogy gyakornoki pozíciót kaphatnak a cég NX üzletágánál, díjazásokban is részesednek. Fehér Tamás 19 évet dolgozott a graphIT-nál, karrierjét folyamatos üzleti sikerek jellemezték, a cég meghatározó NX üzletágát vezette. Nevéhez köthető a Siemens csúcskategóriás, integrált CAD/CAM/CAE rendszerének, az NX-nek a hazai térhódítása. A graphIT-os eredmények mellett Tamás számos nemzetközi elismerést is kapott, több üzleti évben lett a CEE-régió legjobb értékesítője a Siemens PLM berkein belül. Tamás mindvégig szívügyének tekintette a hazai oktatási intézmények támogatását a legmodernebb technológiák bevezetésében. Tamás tavaly a koronavírus-járványban vesztette életét, a diplomamunka-pályázat célja Tamás emlékének ápolása.

 

MM: Rendezvényeik jelentőségét hogyan foglalná össze?

S.P.: A Perspektíva egy évente megrendezésre kerülő publikus rendezvényünk, ahol mindig beszámolunk arról, hogy hova tartunk, mik a legfontosabb szakmai és üzleti bejelentéseink. Idén a cég 25 éves évfordulója kapcsán rendeztük meg és érdekesség, hogy utoljára ilyen formában Perspektíva a cég 20. évfordulójánál volt, 2017-ben. Azóta leginkább online rendezvényeink voltak, vagy más rendezvénnyel összekapcsolva, idén viszont úgy gondoltuk, hogy a cég 25 éves évfordulója kapcsán megrendezzük a Perspektívát, és sikerült nagyon jó szakmai tartalmat összeállítanunk. Az előadások erősen fókuszáltak az ipari aktualitásokra és a jövő trendjeire. Az idei rendezvényt a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatója, Jeránek Tamás nyitotta meg. „Mit hoz a jövő?” című előadásában az ipari trendváltozásokat és az innováció szerepét ismertette a közönséggel. Emellett kiemelte, hogy a graphIT Kft. nagymértékben hozzájárult a hazai PLM-piac fejlődéséhez és elismerését fejezte ki a cég kiemelkedő szakmai tevékenységéért. Megtiszteltetés volt, hogy a megnyitóbeszédet a Siemens vezérigazgatója tartotta, illetve ez üzleti szempontból is fontos volt, ami már a jövőhöz kapcsolódik. Ami nemrégiben még csak spekuláció volt, mára már valóság.

A felhőalapú szolgáltatások (SaaS) a szoftvervilág meghatározó részévé váltak, egyre nagyobb piaci részesedéssel. A Perspektíván kiemelt téma volt a SaaS. A Siemens Digital Industries Software képviseletében Kovács Imre partnerfelelős igazgató tartott előadást a témában. Előadásában bemutatta a Siemens szoftverek licencelési megoldásait, ami magában foglalja az: örök licencet, a bérlést és a Software as a Service (SaaS) előfizetéses konstrukcióban elérhető szolgáltatást, ami lehetővé teszi szoftverek futtatását Cloud (felhő) platformon. Emellett rendkívül sok bejelentésünk volt, például egy tervezői díj, az úgynevezett 3D Design Contest 2022 díj, mely egy olyan mérnöki tervezőverseny, ahol a versenyzők bármely 3D tervező szoftverben készített munkákat küldhettek be, amelyben szerepelt a 25-ös szám, mely jelen esetben a graphIT Kft. 25. évfordulóját jelképezi. A szakmai zsűri a bírálat során figyelembe vette, hogy a pályázó mennyire használja ki szoftver által nyújtott lehetőségeket, mennyi egyedi ötletet, speciális megoldást alkalmazott a tervezése során.

A Perspektíva mellett egy másik rendezvényt is említenék még, ami ugyancsak legalább ennyire fontos, ez a Felhasználói Konferencia, amit minden évben az ügyfeleinknek rendezünk, tehát ez nem egy publikus esemény, hanem egy többnapos szakmai továbbképzés, ahol különböző területek számára tartunk előadásokat. Ez általában egy Balaton környéki, vagy kiemelt vidéki helyszínen van.

 

MM: Hol tart most az ipari szoftverek piaca, melyek a jövő kihívásai?

S.P.: A jövő kihívásai szerintem mindenképpen az új technológiákhoz kapcsolódnak, mint az additív gyártás, vagy a digitalizáció, de aminek még a Perspektíva rendezvényünkön is idén külön előadást szántunk, ez pedig az előfizetések. Üzletileg nehéz kérdés és az ügyfeleknek egyben jó lehetőség, hogy eldöntsék azt, hogy előfizetéses konstrukcióban akarnak vásárolni szoftvert, vagy a hagyományos módon megvásárolják az örökös használható licencet. A Siemens talán egy picit később csatlakozott ehhez a trendhez, és később jelent meg az előfizetéses konstrukcióval, viszont nagyon sok addicionális felhőszolgáltatást nyújt az ügyfelek számára. Tehát partnereinknek szakmailag több lehetőségük van, ha az előfizetéses konstrukciót választják a hagyományos licencvásárlással szemben. Ezt a témát elemeztük a Perspektíván üzleti oldalról, technológiai oldalról, mert a Siemens talán egyedi módon hibrid felhős rendszereket is támogat, ahol egyrészt a megoldást a felhőből tudja az ügyfél használni, másrészt pedig a saját gépéről, illetve ennek megoldási pontjaitól függően bármilyen kombinációjaként. Ezt hívjuk ma hibrid előfizetésnek.

Sallay Péter névjegy:

A Műegyetemen végeztem gépészmérnökként, majd három évet posztgraduális képzésen töltöttem, ahol robotos témával foglalkoztam. Ennek ellenére az elmúlt 20 évben sokkal inkább üzletembernek tartom magam, mint mérnöknek. Az egyetem után az Integrál Magyarországnál kezdtem el dolgozni, ott a CAD/CAM területért voltam felelős, és amikor a tevékenység folytatásaként hazai tulajdonosi körrel létrejött a graphIT Kft. 1997-ben, ott folytattam először a CAD/CAM üzletág vezetőjeként, 2005-től pedig ügyvezetőként.

 

MM info

PLM – Egy termék teljes életútjának tervezését, ellenőrzését segítő rendszer. A PLM olyan eszköz, amely kezeli egy szervezeten belül azokat a folyamatokat és adatokat, amelyek a tervezés és gyártás során felmerülnek, keletkeznek és ezen adatok kezelését támogatja a termék teljes életciklusa során. A termékhez kapcsolódó adat lehet például: projektadat, CAD/CAM/CAE fájl, darabjegyzékek, konfigurációk, üzleti dokumentumok, megrendelések, táblázatok.

Solid Edge – egy megfizethető, könnyen használható 3D CAD tervező szoftver. Ezenfelül egy gazdag portfólió épül köré, amely a termékfejlesztési folyamat minden aspektusával foglalkozik – szimuláció, adatkezelés, gyártás, stb.

NX – korábban Unigraphics néven ismert, fejlett csúcskategóriás CAD/CAE alkalmazás, amely 2007 óta a Siemens PLM szoftvere. Többek között a következőkre használják: Tervezés (parametrikus és közvetlen szilárd / felület modellezés); Mérnöki elemzés (statikus; dinamikus; elektromágneses; termikus, a végeselemes módszer; Gyártás és kész tervezés megmunkálási modulok használatával.

www.graphIT.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 25 éves a graphIT Kft. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Yanu, a bartender, aki soha nem megy szünetre https://www.muszaki-magazin.hu/2022/11/11/yanu-robotcsapos-siemens/ Fri, 11 Nov 2022 16:08:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22799 Hamarosan munkába állhat Yanu, az első robotcsapos. Ha egy robot fáradhatatlanul dolgozhat a gyártásban, miért ne állhatna helyt a vendéglátásban is? Yanu páratlanul gyorsan szolgálja ki koktélokkal a vendégeket, miközben sem a türelmét, sem a lelkesedését nem veszti el egy pillanatra sem a műszak folyamán. Könnyen szállítható, gyors, egyszerűen feltölthető és akár folyamatosan képes önállóan […]

The post Yanu, a bartender, aki soha nem megy szünetre appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hamarosan munkába állhat Yanu, az első robotcsapos.

Ha egy robot fáradhatatlanul dolgozhat a gyártásban, miért ne állhatna helyt a vendéglátásban is? Yanu páratlanul gyorsan szolgálja ki koktélokkal a vendégeket, miközben sem a türelmét, sem a lelkesedését nem veszti el egy pillanatra sem a műszak folyamán.

Könnyen szállítható, gyors, egyszerűen feltölthető és akár folyamatosan képes önállóan dolgozni megszakítás nélkül – Yanu, a mesterséges intelligenciával működő autonóm bartender a kiszolgáláson, a fizetésen túl még egy chatboton keresztül szóba is tud elegyedni vendégeivel, akiket felismer és még a kedvenc italaikat is megjegyzi.

Bár egyelőre az, hogy egy robot szolgálja ki a szórakozni vágyókat vagy egy elegáns üzleti esemény résztvevőit egyáltalán nem szokványos, a megoldás már a küszöbön áll. Alan Adojaan maga is a vendéglátásban eltöltött évek során szerzett tapasztalatai alapján döntött úgy, hogy itt az ideje új szintre emelni a kiszolgálást. Megfigyelte, hogy a bárjában dolgozó személyzet nem bírta a sok rendelést egy-egy hétvégi estén, így sok vendég csalódottan, rögtön az érkezés után távozott, miközben hétköznap a személyzetnek kevés dolga volt a kisebb forgalom miatt.

yanu

2016-ban elhatározta, hogy olyan megoldást keres, amely a fix költségeket – mint a személyzeti bérköltség – leszorítja, mellette pedig garantálja a vendégek pontos és gyors kiszolgálását. Annak ellenére, hogy először még a Tallini Egyetemen sem láttak potenciált az ötletében, Alan Adojaan 2020-ra néhány, a mesterséges intelligenciában és az autonóm működésű műszaki rendszerek tervezésében tapasztalt mérnökkel megtervezte Yanut. Az első prototípus már abban az évben bizonyított: ha nem is tökéletesen, de megmutatta az érdeklődőknek, hogy a robotizált kiszolgálás nemcsak pontos, hanem különleges, izgalmas és roppant gyors is.

De nemcsak a termék ilyen egyedülálló és minden tekintetben modern: Alan Adojaan szerint egy ilyen ambiciózus ötlet megvalósításához a fejlesztési környezet tekintetében is a maximumra kellett törekedniük. 2019-ben köteleződtek el a Siemens tervezési infrastruktúrája mellett, hogy a teljes folyamat átlátható és stabil legyen.

A Siemens Solid Edge biztos alapot teremtett a tervezésben. A mérnökök egyszerre dolgozhattak a funkciókon és a külső megjelenésen, minden alkatrészt megtervezhettek ugyanabban a szoftveres környezetben, ezzel el tudták kerülni, hogy a korábban megtapasztalt illeszkedési hibákkal újra szembesüljenek. Nemcsak a mechanikus alkatrészeket és kialakítást tudták megtervezni a programmal, hanem az elektromos tervezést is itt végezték, valamint a szimulációs környezetben tesztelni is volt lehetőségük az elképzeléseiket, és valós időben készíthettek animációkat és 3D-s megjelenítést az aktuális fejlesztési állapotról. A mérnököknek így egyszerre volt lehetőségük az egész projekttel és a legapróbb részletekkel is foglalkozni a szoftverben.

yanu

A Yanu így hozzávetőlegesen két és félszer gyorsabban kerülhetett piacra, mintha többféle szoftvertermékkel dolgoznának, bonyolultabb tervezési struktúrában. A szoftver használatával egy teljesen letisztult fejlesztési folyamatot alakítottak ki, így már két új prototípust is építettek, a kiindulási 18 hónaphoz képest alig 7 hónapnyi idő alatt.

A Siemens segítségével kifejlesztett, észt startup robotja, Yanu könnyen szállítható, telepítése pedig egyszerű, más hasonló rendszerekhez képest töredékidő alatt elvégezhető. Képes kommunikálni a vendégekkel, és a felhőalapú technológiáknak köszönhetően a karbantartásra vonatkozó információk távolról is elérhetők. Így lehetőség van folyamatosan felügyelni a működését, ami az első próbálkozások óta jelentősen felgyorsult. Ma már akár 100 italt készít el egy óra alatt és 1200 pohár megtöltésére képes. Egyetlen utántöltéssel 1000 vagy akár 1500 koktélhoz elegendő készletet képes eltárolni. Soha nem fárad el, ha pedig mégis elakadna valamiben, még azelőtt beavatkozhatnak a felügyeletét ellátó platformon keresztül, hogy a kiszolgálás megszakadna. A robotnál kártyás és mobilos fizetés is lehetséges.

Alan Adojaan és csapata az olyan forgalmas helyekre szánja megoldását, mint a repterek, a kaszinók, a szállodák bárjai – így ne csodálkozzunk, ha hamarosan belebotlunk Yanuba.

www.siemens.hu


A témához kapcsolódva ajánljuk korábbi cikkünket:

Siemens metaverzum : Virtuális világ – Valóra vált sci-fi: már a debreceni BMW-nél kopogtat a metaverzum. A Siemens első ipari metaverzuma Magyarországon valósul meg.

The post Yanu, a bartender, aki soha nem megy szünetre appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Országos döntő Az év SOLID EDGE diák tervezője versenyben https://www.muszaki-magazin.hu/2018/04/20/orszagos-donto-az-ev-solid-edge-diak-tervezoje-versenyben/ Fri, 20 Apr 2018 06:00:33 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4294 Egyetemisták és középiskolások együtt versenyeznek Salgótarjánban „Az év SOLID EDGE diák tervezője” címért. A milliós jutalommal járó elsőségért huszonöt tanuló, illetve hallgató, közte egy lány száll versenybe. Az SSzC és két társrendezője, a Stromfeld Aurél Gépipari, Építőipari és Informatikai Szakgimnázium és Szakközépiskola valamint a Siemens PLM nemzetközi szoftverfejlesztő céget Magyarországon képviselő, a 3D-s tervező, megmunkálás-tervező, […]

The post Országos döntő Az év SOLID EDGE diák tervezője versenyben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyetemisták és középiskolások együtt versenyeznek Salgótarjánban „Az év SOLID EDGE diák tervezője” címért. A milliós jutalommal járó elsőségért huszonöt tanuló, illetve hallgató, közte egy lány száll versenybe.

Az SSzC és két társrendezője, a Stromfeld Aurél Gépipari, Építőipari és Informatikai Szakgimnázium és Szakközépiskola valamint a Siemens PLM nemzetközi szoftverfejlesztő céget Magyarországon képviselő, a 3D-s tervező, megmunkálás-tervező, végeselem-analízissel, termelésütemezés és digitális gyártási megoldások forgalmazásával foglalkozó graphIT Kft. januárban hirdette meg felhívását. „Az év SOLID EDGE diák tervezője 2018!” 3D CAD tervezési versenyt – értékes nyereményekért. A fődíj havi százezer forintos ösztöndíj egy egész éven át, a második helyezett havi ötvenezer forintos graphIT-Solid Edge ösztöndíjat kap, de a harmadik helyezett Solid Edge haladó tanfolyamon való részvételi lehetősége, illetve az értékes tanfolyami- és tárgynyeremények egyaránt felkeltették úgy a középiskolások, mint a főiskolások, illetve egyetemisták érdeklődését. Az országos döntőn 25-en küzdenek a 3D CAD tervezői versenyben. Zalaegerszegről, Szolnokról, Kecskemétről és a fővárosból is érkeznek versenyzők a nógrádi megyeszékhelyre, a házigazda Stromfeld hat diákját kvalifikálta a Siemens világszerte használt tervezői programjára épített vetélkedésre. A megnyitót csütörtök reggel 9-kor tartják a Stromfeldben, a kétnapos versenyre számos kiegészítő-programmal is készültek a házigazdák: a Bányamúzeum és a Somoskői-vár megtekintésén túl az Etes Pálinkaházba szervezett folklórműsoron keresztül a régió értékeibe nyújtanak betekintést.

SOLID EDGE

A Salgótarjáni Szakképzési Centrum a versenynek otthont adó intézmény két oktatótermét erre az alkalomra nagyteljesítményű számítógépekkel újította meg, a szoftverek telepítését az intézmény informatikusai és a Stromfeld mérnök-tanárai installálták. Az országos verseny a duális képzésben fontos szerepet játszó vállalkozások figyelmét is fölkeltette, a Stromfeld-napokhoz igazított programon interaktív előadásokkal színesített kiállításon mutatkozik be több cég is, melyek remélik, hogy azok a fiatal informatikai szakemberek, akik műszaki, gyártásismereti tudással is rendelkeznek, munkatársaik lesznek majd hamarosan. A verseny zárása és eredményhirdetése pénteken valamivel 12 óra után várható.

www.graphit.hu

The post Országos döntő Az év SOLID EDGE diák tervezője versenyben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>