service – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Hosszú távú stratégiai együttműködést kötött a Hungrana és az S&T Magyarország https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/14/hungrana-st-magyarorszag/ Wed, 14 Sep 2022 06:00:40 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21878 Stratégiai együttműködésre lépett Európa legjelentősebb kukoricafeldolgozója, a Hungrana Kft. és az egyik legnagyobb információtechnológiai tanácsadó vállalat, az S&T Magyarország. Mindkét nemzetközi hátterű cég az innováció és a digitalizáció mellett tette le voksát és a jövőben egymást támogatva kívánják alkalmazni a legmodernebb informatikai és technológiai fejlesztéseket. A két nagyvállalat közös története hosszú évekre nyúlik vissza, ugyanis […]

The post Hosszú távú stratégiai együttműködést kötött a Hungrana és az S&T Magyarország appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Stratégiai együttműködésre lépett Európa legjelentősebb kukoricafeldolgozója, a Hungrana Kft. és az egyik legnagyobb információtechnológiai tanácsadó vállalat, az S&T Magyarország.

Mindkét nemzetközi hátterű cég az innováció és a digitalizáció mellett tette le voksát és a jövőben egymást támogatva kívánják alkalmazni a legmodernebb informatikai és technológiai fejlesztéseket.

A két nagyvállalat közös története hosszú évekre nyúlik vissza, ugyanis együttműködésük már 2008-ban elkezdődött. Új lendületet kapott a közös munka, amikor a Hungrana az SAP megoldásai mellett köteleződött el. A vállalat az elsők között vezette be az SAP S/4HANA rendszerét, és a folyamatok hatékony fejlesztéséhez olyan partnert keresett, aki a leginnovatívabb megoldásokkal tudja támogatni az SAP területen is. Ekkor ismét az S&T Magyarországra esett a választás, annak érdekében, hogy SAP rendszerének támogatását, fejlesztését elvégezze, valamint infrastrukturális támogatást nyújtson a kukoricafeldolgozó számára.

Ezt követően került sor Magyarország első referencia értékű SAP Service and Asset Manager bevezetésére is, mivel a Hungrana számára fontos volt a karbantartási rendszer megújítása. Ennek digitalizációja azért volt elengedhetetlen, mert a cégnek több tízezer gép és berendezés napi szintű szervizeléséről kell gondoskodnia. Az SAP Asset Manager mobilalkalmazás megkönnyíti és papírmentessé teszi a karbantartással járó összes adminisztrációs feladatot. Ez a már bevezetett innováció nemcsak az emberi hibák nagy részét küszöböli ki, és hatékonyabbá teszi a folyamatokat, hanem jelentős költségmegtakarítást és modernizálást is eredményez.

A két vállalat között most létrejött megállapodás többek között olyan további innovatív technológiák és termékek bevezetését tűzte ki célul, melyekkel a Hungrana folyamatainak hatékonysága, valamint a cég vezető pozíciója tovább növelhető. Az együttműködés keretében a két cég nemcsak egymás támogatását vállalta, hanem olyan oktatási, képzési, tapasztalat átadási tevékenységet is kíván folytatni, mellyel a hazai digitalizációt is támogatják. Ennek keretében közös konferenciákat, képzéseket, konzultációkat kívánnak tartani, ahol tapasztalatcserét biztosíthatnak az érintett szakemberek számára.

Szabó Péter, az S&T Magyarország ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az S&T nagyra értékeli, hogy a Hungrana Kft.-vel hosszú távú, megbízható partnerként számolhat, valamint innovatív és egyedi megoldásaival kívánja támogatni a kukoricafeldolgozó vállalatot abban, hogy a jövőben is megőrizze kiemelkedő pozícióját.

„Köszönjük a Hungrana bizalmát, valamint azt, hogy nyitottak az új megoldásokra és vállalják az legmodernebb technológiák elsők között történő adaptálását. Az S&T számára kiemelkedően fontos, hogy olyan partnerekkel dolgozhasson, akik hozzánk hasonlóan pozitív hozzáállással, nyitottan és stratégiai gondolkodással a piac előtt szeretnek mozogni, ezek a tényezők pedig a Hungranánál teljes mértékben megtalálhatók. Mindent meg fogunk tenni azért, hogy az együttműködés sok-sok éven keresztül értékteremtő módon fennmaradjon.”

– tette hozzá Szabó Péter.

„Az S&T-ben és a Hungranában közös, hogy mindkét vállalat elkötelezett a digitalizáció és az innováció iránt.”

– mondta Dr. Farkas J. Tamás, a Hungrana Kft. ügyvezető igazgatója.

„Folyamataink modernizálása és a lehető legnaprakészebb eszközökkel való felügylete és fejlesztése kulcsfontosságú számunkra, melyhez partnerre leltünk az SAP és az S&T személyében. Eredményeink mérhetőek és jövőben is nagy terveink vannak SAP alapú megoldásaink bővítésére, melyhez saját SAP Labort hoztunk létre. Célunk, hogy mintagyárként szolgáljunk saját anyavállalataink számára csakúgy, mint a velünk együttműködő SAP tanácsadó cégek, így az S&T számára is.”

– emelte ki Dr. Farkas J. Tamás.

www.snt.hu

The post Hosszú távú stratégiai együttműködést kötött a Hungrana és az S&T Magyarország appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szolgáltató robotok térnyerése https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/02/szolgaltato-robotok-ternyerese/ Sun, 02 Jan 2022 14:25:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18368 A Nemzetköz Robotikai Szövetség (IFR) nemrégiben közzétett „World Robotics 2021 – Service Robots” szolgáltató robotokra fókuszáló jelentése szerint a mobil robot megoldások mára bevett szokássá váltak a szállítás és logisztika területein, amit az is alátámaszt, hogy 2020-ban több mint 43.500 egységet értékesítettek, ami 33%-os növekedést jelent 2019-hez képest. Az áru- és rakományszállítás számított a legnépszerűbb […]

The post Szolgáltató robotok térnyerése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Nemzetköz Robotikai Szövetség (IFR) nemrégiben közzétett „World Robotics 2021 – Service Robots” szolgáltató robotokra fókuszáló jelentése szerint a mobil robot megoldások mára bevett szokássá váltak a szállítás és logisztika területein, amit az is alátámaszt, hogy 2020-ban több mint 43.500 egységet értékesítettek, ami 33%-os növekedést jelent 2019-hez képest. Az áru- és rakományszállítás számított a legnépszerűbb alkalmazási módnak 2020-ban, a professzionális szolgáltató robotok egyharmadát tervezték erre a célra. A szegmens árbevétele 11%-kal, több mint egymilliárd dollárra nőtt.

Azt látjuk, hogy a növekedés 2021-ben is folytatódott

– jegyzi meg Jesper Sonne Thimsen, a Mobile Industrial Robots Közép- és Kelet-európai régiójának értékesítési vezetője.

A 2020-as adatokhoz képest 40%-os növekedést rögzítettünk 2021 első három negyedévében. Egyértelműen látható, hogy a technológia kezdeti próbaidőszaka után a vállalatok nagyobb robotflottákba fektetnek, és bővítik azon feladatok körét, amelyeket a mobil robotokra bíznak.

Az IFR jelentése rámutat, hogy mobil robotokat jellemzően az autóipar, az elektromos/elektronikai gyártás, a fémipar, a vegyipar, a gumi- és műanyagipar, valamint az élelmiszergyártás alkalmaz. A robotok által leggyakrabban automatizált feladatok a gyártási folyamat során előforduló termékek mozgatása, az összeszereléshez szükséges alkatrészek begyűjtése, a raklapokra való rakodás, illetve azok a gyártás különböző szakaszaihoz való szállítása. A koronavírus következtében keletkező új trendek eredményeként 2020-ban a tisztítás és fertőtlenítés is bekerült a mobil robotok legnépszerűbb alkalmazásai közé.

A Mobile Industrial Robots úgy fejleszti portfólióját, hogy meg tudjon felelni a gyártóvállalatok egyre növekvő várakozásainak. Az augusztusban piacra dobott MiR600-at és MiR1350-et, melyek teherbírása akár a 600 és 1350 kg-ot is elérheti, arra tervezték, hogy biztonságosan és hatékonyan végezzen el anyagmozgatási tevékenységeket megterhelő ipari környezetben.

A piac számára emellett különböző üzleti modellek is elérhetők. Az egyik ilyen, a RaaS, azaz a robot, mint szolgáltatás, megkönnyíti az automatizálásba való befektetést.

Noha a RaaS a szállítással foglalkozó professzionális robotok értékesítéséből származó 2020-as árbevétel mindössze 3%-ért felel, azt tapasztaljuk, hogy ez egy feltörekvő irányzat. Egy rendkívül érdekes opció, amivel át lehet hidalni a technológia bevezetésének esetleges pénzügyi akadályait” – folytatta Jesper Sonne Thimsen.

A technológiai fejlődés, a vállalatok körében a mobil robotok lehetőségeivel kapcsolatos egyre nagyobb tudatosság, a munkaerőpiac kihívásai, valamint a nagyobb rugalmasság és versenyelőny új forrásainak keresése mind olyan tényezők, amelyek pozitív hatással vannak a mobil robotok piacának növekedésére

– foglalta össze Jesper Sonne Thimsen.

IFR “World Robotics 2021 – Service Robots report” – további információ az alábbi linken található: https://ifr.org/ifr-press-releases/news/service-robots-hit-double-digit-growth-worldwide

The post Szolgáltató robotok térnyerése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új távtámogató technológiákkal kiterjesztett valóság https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/20/kiterjesztett-valosag-abb/ Wed, 20 Oct 2021 05:49:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17321 Az ABB Electrification Service üzletága bejelentette, hogy olyan innovatív megoldásokat dob piacra, amelyek az immerzív kiterjesztett valóság segítségével nyújtanak távtámogatást. A távoli segítségnyújtás és az interaktívabb felhasználói élmény iránti megnövekedett igény jól érzékelhető – szakértők szerint a kiterjesztett valóság (AR) globális piaca várhatóan 43,8%-os összetett éves növekedési ütemmel fog bővülni 2021. és 2028. között. Az […]

The post Új távtámogató technológiákkal kiterjesztett valóság appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB Electrification Service üzletága bejelentette, hogy olyan innovatív megoldásokat dob piacra, amelyek az immerzív kiterjesztett valóság segítségével nyújtanak távtámogatást.

A távoli segítségnyújtás és az interaktívabb felhasználói élmény iránti megnövekedett igény jól érzékelhető – szakértők szerint a kiterjesztett valóság (AR) globális piaca várhatóan 43,8%-os összetett éves növekedési ütemmel fog bővülni 2021. és 2028. között. Az ABB Electrification is lépést kíván tartani napjaink gyorsan változó világával, ezért szolgáltatási kínálatán belül a legújabb globális megoldások – a „CLOSER” és a „RAISE” – középpontjában az AR-technológia áll. A CLOSER lépésekre lebontott interaktív hibaelhárítási útmutatást ad, míg a RAISE megkönnyíti az ABB termékeinek és megoldásainak távolból irányított javításait, illetve karbantartási célú támogatását. Mindkét platform – amelyek a Google Play áruházból és az Apple Store-ból letölthető alkalmazásként állnak rendelkezésre – a kiterjesztett valóságot (Augmented Reality) használja fel, miközben a rajtuk keresztül adott utasítások valóságos berendezéseken nyújtanak az ügyfeleknek szakszerű, gyors és hatékony segítséget.

Stuart Thompson, az ABB Electrification Service üzletágának vezetője a következőket mondta erről:

„Azzal, hogy hozzáférést biztosítunk ügyfeleinknek a legújabb immerzív technológiához, közvetlen kapcsolatot teremthetünk az ABB szakértői és a felhasználókat érintő problémák között, bárhol tartózkodjanak is ügyfeleink a nagyvilágban. Ezáltal átalakítjuk a velük folytatott interakció formáját, és a nekik nyújtott minőségi támogatáson keresztül lehetővé tesszük számukra az önálló tanulást. Bár a COVID-19-járvány tovább növelte a távoli segítségnyújtás iránti igényt, az új digitális megoldások számottevő előnyei a pandémiától függetlenül is meggyőzőek.”

Az ABB már eddig is több mint 20 országban támogatta ügyfeleit ezzel a technológiával. A CLOSER és a RAISE a javítások minőségének fokozásával és a problémamegoldás gyorsaságával egyszerűbbé teszi a karbantartást, csökkenti az állásidőt, és javítja a berendezések működésének hatékonyságát. A RAISE használata a helyszín tényleges felkereséséhez képest jelentősen – jellemzően 24-72 órával – csökkenti az idő-, és ennek megfelelő mértékben az anyagi ráfordítást. Az üzleti szempontból kulcsfontosságú létesítmények esetében a fizikai támogató tevékenység kiváltása akár 8-24 millió dollár értéket is képviselhet egy-egy olyan esetben, amikor e létesítmények nem tervezett leállása a tét. Ezenkívül a RAISE használatával megközelítőleg 332 tonna éves CO2-kibocsátás takarítható meg, amennyiben szervizmérnökeink helyszíni kiszállásai harmadára csökkenthetők.

Az iparágon belül vezető szerepet betöltő CLOSER (Collaborative Operations for Electrical Systems) első vonalbeli támogatást kínál az ABB Electrification üzletág megoldásaihoz és termékeihez biztosított üzemeltetési és hibaelhárítási útmutatáson keresztül. A hét minden napján a nap 24 órájában elérhető CLOSER gyorsan és könnyen hozzáférhető interaktív útmutatást ad, melynek során lépésről lépésre végigvezeti a felhasználót a hibaelhárítási eljárás legfontosabb teendőin.

Ha az ügyfélnek további segítségre van szüksége, vagy ha kulcsfontosságú alkatrészeket kell kicserélni, akkor a RAISE (Remote Assistance for Electrical Systems) megoldáson keresztül közvetlenül kapcsolatba léphet az ABB valamelyik műszaki szakértőjével. Új, élő video megosztó szervizmegoldásunk, a RAISE azáltal csökkenti az elektromos berendezések javítására és karbantartására fordított időt, hogy az ABB szakértői a kiterjesztett valóság segítségével távolból adnak utasításokat a helyszíni üzemeltetőknek Androidos vagy iOS-es okostelefonon, táblagépen, illetve okosszemüvegen és más támogatott viselhető eszközön keresztül. A problémamegoldásnak ez a megnövelt sebessége elengedhetetlen az üzemvitelt sok esetben rendkívüli módon zavaró és igencsak költséges leállások előfordulásának minimalizálása szempontjából, különösen akkor, ha kritikus rendszerek, pl. adatközpontok vagy kórházi energiaellátó rendszerek folyamatos működése forog kockán.

Amellett, hogy élő jegyzeteket készít a képernyőn, és használja a mérnök látómezőjében megjelenő digitális felületeket, a RAISE lehetővé teszi képek készítését, hang- és videofelvételek megosztását, továbbá az élő szöveges csevegésen keresztül történő útmutatást is. A távtámogatás a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ügyfél kapcsolatba lép az ABB egyik szakértőjével, aki a távolból gyors és pontos útmutatással segíti őt, legyen szó javításról vagy hibaelhárításról, karbantartási támogatásról, a berendezések működésével kapcsolatos műszaki tájékoztatásról, pótalkatrészek azonosításáról, monitoring-tevékenységről, diagnosztikai célú KPI-elemzésről, vagy a telepítés és az üzembe helyezés támogatásáról.

A hullámkarton papír újrahasznosítását szolgáló technológiák fejlesztésének és az újrahasznosított hullámkarton előállításának európai piacvezetője, a SAICA részéről David Barragan a következőket mondta:

„Akkor vettük fel a kapcsolatot az ABB-vel, amikor zaragozai telephelyünkön váratlanul kioldott az egyik Emax-típusú kisfeszültségű megszakítónk. A RAISE megoldás segítségével biztonságosan sikerült elhárítanunk a problémát, és mivel nem volt szükség helyszíni kiszállásra, az utazási időt is megtakarítottuk. Valóban lenyűgöző ennek az innovatív technológiának a sebessége, elérhetősége és funkcionalitása.”

Ha szeretne többet megtudni a CLOSER-ről, akkor látogasson el IDE, ha pedig a RAISE-ről, akkor a EZT oldalt keresse fel.

The post Új távtámogató technológiákkal kiterjesztett valóság appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A MEWA megvásárolta biztonsági tárolóedényei gyártóját https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/18/mewa-biztonsagi-taroloedeny/ Sun, 18 Apr 2021 15:28:22 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14652 A Magyarországon elsősorban teljeskörű ipari törlőkendő-szolgáltatásairól ismert német MEWA Textil-Service nemrégiben megvásárolta az RS Kunststoff GmbH műanyag-feldolgozót, amely a MEWA csoport száz százalékos leányvállalata lett. A két céget több mint húsz éve szoros üzleti kapcsolat köti össze: az RS Kunststoff állítja elő a MEWA szolgáltatási rendszerének egyik alapelemét képező SaCon® biztonsági tárolóedényeket, amelyekből Hanauban évente […]

The post A MEWA megvásárolta biztonsági tárolóedényei gyártóját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyarországon elsősorban teljeskörű ipari törlőkendő-szolgáltatásairól ismert német MEWA Textil-Service nemrégiben megvásárolta az RS Kunststoff GmbH műanyag-feldolgozót, amely a MEWA csoport száz százalékos leányvállalata lett.

A két céget több mint húsz éve szoros üzleti kapcsolat köti össze: az RS Kunststoff állítja elő a MEWA szolgáltatási rendszerének egyik alapelemét képező SaCon® biztonsági tárolóedényeket, amelyekből Hanauban évente több mint 100.000 darabot gyártanak. A légmentesen záródó, gurítható konténerekben szállítják ki és ezekben is tárolják az üzemekben használt ipari törlőkendőket.

„Nagy örömünkre szolgál, hogy az RS Kunststoff megszerzésével nemcsak egy megbízható, régi üzleti partner, hanem a műanyag-ágazat egyik leginnovatívabb cége is a MEWA csoporthoz tartozik”

– mondta Bernhard Niklewitz, a MEWA csoport igazgatóságának elnöke. A vállalatot továbbra is az eddigi ügyvezetők – Reinhard Schütz, Björn Roß és Ralf Roß – vezetik, és a tevékenység változatlan formában folyik majd tovább. A MEWA mind a 70 dolgozót átveszi.

Az RS Kunststoff évente több mint 100.000 SaCon® konténert gyárt a MEWA számára (Fotó: MEWA)

„Vállalkozóként felelősséggel tartozunk a nálunk dolgozó emberekért, és a nemzetközi porondon tevékenykedő MEWA csoport keretében hosszú távon tudjuk számukra biztosítani munkahelyüket”

– fejtette ki Reinhard Schütz ügyvezető.

A német Hessen tartományban található Hanauban működő RS Kunststoff elsősorban a fröccsöntési és formapréselési eljárásokkal készülő, innovatív, bonyolult műanyag eszközök gyártásának területén tevékenykedő vállalkozás.

www.mewa.hu

MEWA Textil-Management filmek:  http://www.mewa.hu/newsroom/minden-video/

The post A MEWA megvásárolta biztonsági tárolóedényei gyártóját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hogyan válasszuk ki a megfelelő szolgáltatót a felhő alapú megoldásokhoz? https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/15/hogyan-valasszuk-ki-megfelelo-szolgaltatot-felho-alapu-megoldasokhoz/ Tue, 15 Dec 2020 07:00:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13089 Egyre több olyan vállalkozás tér át legalább részben felhőszolgáltatásokra, amely olyan iparágakban tevékenykedik, mint az informatika, az egészségügy, az oktatás, a kiskereskedelem, vagy éppen a termékgyártás. A vállalkozások ugyanis sorra ismerik fel a cloud computingban, azaz a felhőben rejlő lehetőségeket. Ennek köszönhetően a felhőalapú számítástechnikai szolgáltatások piaca exponenciálisan növekszik, kiküszöbölve a költséges, időigényes és bonyolult […]

The post Hogyan válasszuk ki a megfelelő szolgáltatót a felhő alapú megoldásokhoz? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyre több olyan vállalkozás tér át legalább részben felhőszolgáltatásokra, amely olyan iparágakban tevékenykedik, mint az informatika, az egészségügy, az oktatás, a kiskereskedelem, vagy éppen a termékgyártás.

A vállalkozások ugyanis sorra ismerik fel a cloud computingban, azaz a felhőben rejlő lehetőségeket. Ennek köszönhetően a felhőalapú számítástechnikai szolgáltatások piaca exponenciálisan növekszik, kiküszöbölve a költséges, időigényes és bonyolult házon belüli fizikai szerver, vagy felhő infrastruktúra kezelését. Azonban a teljes üzleti folyamat felhőbe történő átállításának minden szempontja közül a Cloud Service Provider (CSP) kiválasztása a legfontosabb és legbonyolultabb. A megfelelő felhőszolgáltató kiválasztása nem csupán egy lehetőség, hanem sokkal inkább szükségszerűség.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő felhő-szolgáltatót?

A felhő alapú megoldásokat nyújtó szolgáltatók háromféle szolgáltatási modellt kínálnak: infrastruktúra, mint szolgáltatás (Infrastructure-as-a-Service, IaaS), felület, mint szolgáltatás (Platform-as-a-Service, PaaS) és szoftver, mint szolgáltatás (Software-as-a-Service, SaaS). Amikor a vállalkozások felismerik a felhőalapú számítástechnika lehetőségeit, rögtön szem előtt kell tartsák a biztonságot, a megfelelőséget, a költségeket és még sok mást is, amelyeknek csak egy része informatikai kérdés – a GDPR megfelelőséghez szükséges jogi dokumentumokat például szakjogásznak szükséges elkészítenie. A hosszú távú siker érdekében vannak bizonyos paraméterek, amelyek kulcsfontosságú szerepet játszanak a felhőszolgáltató kiválasztása során. Vizsgáljuk meg ezeket a döntő tényezőket.

Biztonság és megfelelés

Bármely, a felhőhöz kapcsolódó alkalmazás esetében a biztonság a legfontosabb szempont, amelyet figyelembe kell venni. A felhőszolgáltatók többsége kiemelt adatbiztonságot nyújt, olyan szolgáltatáscsomaggal, amelyek közül egyes szolgáltatások ingyenesek (például túlterheléses támadás elleni védelem vagy IP-cím szűrés), mások pedig fizetősök (például folyamatos fájlszintű ellenőrzés). Mielőtt bármelyik felhőszolgáltatót kiválasztanánk, érdemes ellenőrizni, hogy mely biztonsági funkciók felelnek meg a saját elvárásoknak, és ezek mennyire könnyen integrálhatók a cég saját infrastruktúrájába. Ezenkívül azt is szükséges ellenőrizni, hogy a felhőszolgáltatók hogyan titkosítják az adatokat és információkat, illetve miként védik azokat a támadástól és mennyire felelnek meg az ipari szabványoknak.

Szolgáltatás stabilitása és megbízhatósága

Számos módszer létezik a felhőszolgáltató megbízhatóságának ellenőrzésére, mint például az SLA (Service Level Agreement, szolgáltatói megállapodás) vagy a teljesítmény. A kiemelkedő szintű felhőszolgáltatók, mint például a Servergarden, az AWS és az Azure, 99,99%-os rendelkezésre állási SLA-t vállalnak a felhő szolgáltatásukhoz.

Felhőarchitektúra

Manapság elterjedt a felhőhöz kapcsolódó alkalmazás-tervezési megközelítés. Minden felhőszolgáltató több felügyelt szolgáltatást kínál, és a vállalatok kiválaszthatják az alkalmazásuknak leginkább megfelelő szolgáltatásokat. Az összes szolgáltatás együttesen hajt végre műveleteket a telepített alkalmazás konkrét céljainak elérése érdekében. Ennek az architektúrának az előnye, hogy a követelmények szerint méretezhetünk független összetevőket, ahelyett, hogy a teljes szervert használnánk minden feladatra. A vállalatoknak meg kell vizsgálniuk, hogy mely architektúra típus felel meg az igényeiknek: kiszolgáló nélküli, vagy virtuális gép, vagy webalkalmazás stb. Érdemes átgondolni a szoftverek felhőbe költöztetését is. Például az irodai alkalmazáscsomag felhőben való futtatása azt jelenti, hogy többé nincs gond az egyes céges gépeken a szoftverek telepítésével, frissítésével, továbbá a közös munka is sokkal egyszerűbbé válik, és ráadásul az adott munka bárhonnan elérhető és folytatható – ami karantén és lezárások idején kifejezetten életmentő egy vállalkozás számára.

Káreset utáni helyreállítás és általános támogatás

A legtöbb szolgáltató támogatja a helyreállítás kezelését. Többzónás, többrégiós méretezési lehetőségeket kínálnak, amelyek lehetővé teszik számukra ugyanazon alkalmazás futtatását, függetlenül attól, hogy valamelyik szerver meghibásodik-e természetes okból vagy hardverhiba miatt. A felhasználók nem veszítik el az adatokat, mivel azokat több szerveren tárolják egyidejűleg. Szintén fontos szempont, hogy az adott szolgáltató milyen támogatást, supportot nyújt a szolgáltatásai mellé: milyen gyakran lehet megkeresni őket, milyen időpontokban, illetve a segítségnyújtás mennyire gyors és hatékony.

Analitika és jelentéskészítés

Az elemzés és a jelentések a felhő egyik kulcsfontosságú paramétere a fontosabb vállalati hatékonysági mutatók nyomon követéséhez és elemzéséhez. Manapság a felhőszolgáltatók olyan fejlett elemzési szolgáltatást nyújtanak, amely historikusan teszik lehetővé az adatok elemzését, továbbá alapvető szokott lenni a szolgáltatás használatának részletes naplózása. Az ezekből készült jelentések világos képet adnak a forgalomról, az erőforrás-felhasználásról és még sok minden másról a felhőben.

Költségek

Az utolsó szempont, amit mindenképpen érdemes figyelembe venni, az a költségek kérdése. A kiadások mértéke természetesen létfontosságú tényező minden vállalkozás számára. A felhasználónak nagyon tisztában kell lennie az általa elvárt szolgáltatás IT követelményeivel, és ez alapján összehasonlítani a különböző szolgáltatók kínálatát. Összefoglalva azt mondhatjuk tehát, hogy a megfelelő felhőszolgáltató kiválasztása alig különbözik a szokványos IT szolgáltatók kiválasztásától. Az érdemi eltérést maga a felhő jellegzetessége okozza, azaz a széles határok közötti rugalmasság miatt a pontos költségeket maguk az ügyféloldali elvárások határozzák meg. Ennek tudatában azt mondhatjuk tehát, hogy a legfontosabb azt meghatározni, pontosan mire is van szüksége az adott vállalkozásnak, mielőtt felhőszolgáltatót kezdene keresni.

The post Hogyan válasszuk ki a megfelelő szolgáltatót a felhő alapú megoldásokhoz? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>