sentron – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A légmegszakítók legújabb generációja Magyarországon https://www.muszaki-magazin.hu/2023/01/18/legmegszakitok-portfolio-siemens/ Wed, 18 Jan 2023 06:31:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23643 Hazánkban is kapható a Siemens vezeték nélküli funkciókkal ellátott 3WA légmegszakítója. A Siemens az új 3WA sorozatával frissíti a Sentron légmegszakítók portfólióját. A már Magyarországon is elérhető újgenerációs légmegszakítók a kisfeszültségű kapcsolószekrények központi elemeként megbízhatóan védik az épületek, infrastruktúrák és ipari létesítmények elektromos berendezéseit a rövidzárlatok, a földzárlatok vagy a túlterhelési hibák okozta károktól. Ugyanakkor […]

The post A légmegszakítók legújabb generációja Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazánkban is kapható a Siemens vezeték nélküli funkciókkal ellátott 3WA légmegszakítója.

A Siemens az új 3WA sorozatával frissíti a Sentron légmegszakítók portfólióját. A már Magyarországon is elérhető újgenerációs légmegszakítók a kisfeszültségű kapcsolószekrények központi elemeként megbízhatóan védik az épületek, infrastruktúrák és ipari létesítmények elektromos berendezéseit a rövidzárlatok, a földzárlatok vagy a túlterhelési hibák okozta károktól.

Ugyanakkor az új 3WA megszakítók megfelelnek az összes kisfeszültségű energiaelosztási követelménynek a digitális környezetekben. Támogatják a szoftveralapú tervezést és kivitelezést, a digitális tesztelést és felügyeletet, valamint az automatizálási és IoT-rendszerekbe való zökkenőmentes integrációt. A frissítések most először teljes mértékben digitálisan végezhetők el: a felhasználók egyszerűen letöltik az új funkciókat az internetről, és egy alkalmazás segítségével hozzáadják azokat az eszközhöz.

A Siemens megszakítókat 30 000 működési ciklusra tervezték, miközben évente csak egy ellenőrzést igényelnek. A 100 évet meghaladó potenciális élettartam mellett a gyakorlati élettartamuk átlagosan körülbelül 10 év.

Ha a technológiai követelmények megváltoznak, a Sentron powerconfig üzembe helyező szoftver és egy USB- vagy kommunikációs port segítségével könnyen hozzá lehet adni új funkciókat a 3WA légmegszakítókba szerelt elektronikus kioldóegységhez (ETU600). A funkciók online elérhetők, és a Siemens folyamatosan bővíti őket. A funkciók bővíthetőségének köszönhetően a felhasználók beruházásai magasszintű védelemben részesülnek.

With the new 3WA series, Siemens Smart Infrastructure is updating its Sentron portfolio of air circuit breakers. As a core element of low-voltage switchboards, they reliably protect electrical installations in buildings, infrastructures and industrial facilities from damage caused by short circuits, ground faults or overload faults. At the same time, the new 3WA circuit breakers meet all low-voltage power distribution requirements in digital environments. They support software-based planning and engineering, digital testing and monitoring, and seamless integration in automation and IoT systems. For the first time, upgrades can be completed 100 percent digitally. Users simply download new features from the Internet and add them using an app.

Nagyfokú megbízhatóság az elosztott energiarendszerekben

Napjainkban a világszerte megtermelt energia egyharmada megújuló forrásokból származik. A szél- és napenergia természeténél fogva ingadozást okozhat a hálózati feszültségben, ami viszont költséges meghibásodásokhoz vezethet az ipari létesítmények és az épületek üzemeltetésben. A European Power Quality Survey Report szerint a berendezések nem tervezett leállásainak 30-40 százaléka a nem megfelelő minőségű áramellátásra vezethető vissza. Az új 3WA megszakítók akár 10 százalékos feszültségingadozást is képesek kezelni, megbízhatóan megelőzve a téves kioldásokat és meghibásodásokat.

Aktív hálózati résztvevőként az infrastruktúra és az ipari rendszerek saját energiát termelnek, tárolnak és használnak fel, illetve táplálnak be a hálózatba. Ehhez olyan technológiára van szükség, amely kezeli a kétirányú energiaáramlást. A 3WA légmegszakítók mostantól képesek védelmi algoritmusaikat automatikusan a tényleges áramlási irányhoz igazítani, így maximalizálva az intelligens hálózat fogyasztóinak nyújtott védelmet.

Végponttól végpontig tartó digitális életciklus

Az egyszerű és hibamentes tervezés érdekében az ún. CAx-adatok felhasználhatók a 3WA légmegszakítók digitális ikreinek létrehozásához. A paraméterezéshez az intuitív powerconfig szoftver szolgál. A kapcsolódó alkalmazáshoz hasonlóan a powerconfig szoftver is lehetővé teszi az összes kapcsoló aktuális érintkezőállapotainak és érzékelőinek távfelügyeletét, és ezáltal a korai hibafelismerést. Az integrált kommunikációs és mérési funkciók rögzítik az energiaadatokat, és továbbítják azokat az automatizálási és felhőalapú energiagazdálkodási platformokra, valamint a középfeszültségű rendszerekre. A Switched Ethernet funkció lehetővé teszi több kommunikációs protokoll, például a Profinet és a Modbus TCP egyidejű használatát, így a felhasználók kihasználhatják a gyors és hatékony adatátvitel által nyújtott előnyöket.

A 3WA légmegszakítók három méretben, 630 és 6300A közötti névleges áramértékkel kaphatók váltakozó áramú alkalmazásokhoz, valamint egy méretben, 1000, 2000 és 4000 A névleges áramértékkel egyenáramú alkalmazásokhoz.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A légmegszakítók legújabb generációja Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A digitalizáció térnyerése a biztonságos és hatékony energiaelosztásban https://www.muszaki-magazin.hu/2019/06/07/digitalizacio-ternyerese-biztonsagos/ Fri, 07 Jun 2019 15:29:31 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7355 Bátran kijelenthetjük, hogy a digitalizáció mindennapi életünk szerves részévé vált. Nem meglepő tehát, hogy az információtechnológia ma már teljesen átszövi az elektromos ipart, azon belül is az energiaelosztási rendszereket. Ennek jótékony hatása vitathatatlan, mely nemcsak a folyamatokat befolyásolja pozitívan, de egy előremutató fejlesztési irányt is ad, amivel az értéklánc résztvevői komoly előnyökhöz jutnak. Mindehhez a […]

The post A digitalizáció térnyerése a biztonságos és hatékony energiaelosztásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bátran kijelenthetjük, hogy a digitalizáció mindennapi életünk szerves részévé vált.

Nem meglepő tehát, hogy az információtechnológia ma már teljesen átszövi az elektromos ipart, azon belül is az energiaelosztási rendszereket. Ennek jótékony hatása vitathatatlan, mely nemcsak a folyamatokat befolyásolja pozitívan, de egy előremutató fejlesztési irányt is ad, amivel az értéklánc résztvevői komoly előnyökhöz jutnak. Mindehhez a Siemens Kisfeszültségű Energiaelosztási üzletága a megfelelő portfóliót kínálja az infrastrukturális és az ipari vállalatok számára.

Legyen szó akár ipari környezetről, akár épületekről, egy feszültség-kimaradás megannyi következménnyel járhat. A lehetséges károk és balesetek elkerülése érdekében olyan megoldásokra van szükség, amelyek képesek az üzembiztos működés ellátására. A Siemens kínálatának egyik fontos eleme a moduláris, variálható SENTRON 3VA kompakt megszakító készülékcsalád, amely a kisfeszültségű energiaelosztás meghatározó termékeként megbízható, biztonságos működést és védelmet nyújt. Mindezek mellett a felhasználók a termék teljes életciklusa során minden szükséges támogatást megkapnak, hiszen a Siemens komplex szoftvermegoldásai nagyban megkönnyítik a mérnöki munkát, egészen a kezdeti előkészítési fázistól a tervezésen és megvalósításon át a mindennapi működés biztosításáig.

A korszerű energiaelosztási rendszergyártók a digitalizáció segítségével már a kezdeti előkészítési, illetve tervezési fázisában támogatják az egyes projekteket, saját alkalmazásaik segítségével. Ez a Siemens SENTRON készülékek esetében is biztosított a SIMARIS programcsaládnak köszönhetően.

Szelektivitási vizsgálat a SIMARIS Curves alkalmazás segítségével.

A kezdeti munkafázisokhoz a Siemens egy többfunkciós alkalmazást biztosít, mely a készülékek kiválasztását segítő konfigurátorokkal támogatja a felhasználókat. Továbbá egy olyan, melegedést vizsgáló specifikációs szoftverrel van ellátva, amely az elosztó berendezések egyik kritikus paraméterét, a berendezés hőleadási képességét számolja és ellenőrzi. Mindezek mellett a védelmi készülékek beállításait is kiszámítja, illetve a rendszer szelektivitását is ellenőrzi. Ezen alkalmazások segítségével nemcsak lerövidülhet az előkészületi munkafázis, de költséghatékonyabb, hibás kiválasztást kizáró és pontos készülékspecifikációk készülhetnek. A készülék továbbá integrálva van a Siemens kisfeszültségű energiaelosztó rendszereibe az érvényes kisfeszültségű kapcsoló- és vezérlőberendezések MSZ EN 61 439 szabványa szerint. Ezáltal a rendszeren belüli komponensek együttműködése megbízhatóbb, és a berendezés is üzembiztosabb lehet.

A berendezések összeszereléséhez, illetve a készülékek beépítéséhez olyan különböző, gyártást támogató dokumentációk (CAD rajzok, 3D-s objektumok), és kisfilmek állnak rendelkezésre, melyek nagyban megkönnyítik, és egyben le is rövidítik a gyártási folyamatokat. Mindez jól mutatja, hogy már az implementációs fázist is átszövi az információtechnológia. Üzembe helyezéskor a védelmi és kommunikációs beállításokat a Siemens powerconfig szoftverével lehet elvégezni, majd a működést tesztelni. Ennek segítségével az üzembe helyezés dokumentálása leegyszerűsödik, hiszen a leírás egy felhasználóbarát digitális formátumban azonnal az üzemeltető rendelkezésre áll.

SENTRON 3VA termék konfigurátor a pontos készülék specifikációhoz.

A korszerű védelmi készülékek és kompakt megszakítók napjainkban már nem csak egyszerű védelmi eszközként működnek. A megszakító megbízható és transzparens működését a rendszerhez választható szabványos kommunikációs interfészek, sokrétű állapotjelzések és a védelembe integrált mérési funkció biztosítja. Az állapotjelzések információt adnak a leágazás üzemállapotáról és adott esetben a védelmi kioldás okáról is, így a felhasználó pontos tájékoztatást kap a fennálló üzemzavarról. Az üzembe helyezéshez is használt powerconfig segítségével még pontosabb kép kapható a védelmi kioldás okáról és a kioldások számáról, ami egy kompakt megszakító esetében az üzemállapot és élettartam szempontjából az egyik leglényegesebb mérőszám. Ennek megengedett darabszáma a szabványban is pontosan rögzítve van.

Az integrált mérési funkció lehetőséget ad, hogy az adott leágazásban információhoz lehessen jutni a különböző villamosenergia-fogyasztási adatokról. A villamos mennyiségek mérése mellett például a berendezésen belüli hőmérsékletet is képes mérni a megszakító. Mindez nagyban javítja a berendezés üzembiztonságát és megbízhatóságát.

A megszakító alkalmas az üzemállapot monitorozására is, például egy forgógépnél, ami lehetőséget ad egy esetleges meghibásodás előre jelzésére. Ezáltal a megelőző karbantartás is jobban tervezhető, ami az üzem leállási idejét csökkenti, így költségmegtakarítással is jár.

A megszakítón található QR kód segítségével egy mobil eszközön keresztül minden műszaki információ azonnal elérhető a készülékkel kapcsolatban. Tervezett karbantartások idején, vagy védelmi kioldásokat követően a megszakító kézi tesztere segítségével ellenőrizhető, hogy a készülék üzemszerűen képes-e ellátni a funkcióját.

Hardver összeállítás a powerconfig alkalmazáshoz.

A SENTRON 3VA moduláris kompaktmegszakító készülékcsalád fejlesztésekor fontos szempont volt, hogy a lehető legjobban illeszkedjen a felhasználói igényekhez. Ezt a készülék rendkívül széles tartozékskálája biztosítja:

  • segéd-, állapotjelző-érintkezők
  • segédkioldók, motoros hajtások a készülék távműködtetéshez
  • rotációs hajtások széles köre a könnyebb működtetésért
  • szabványos kommunikációs interfészek
  • legkülönbözőbb kialakítású és pozíciójú bekötőkapcsok, amik a készülék bekötésének módját széles választékban biztosítják
  • reteszek, amikkel a felhasználó, üzem által támasztott biztonsági funkciók megvalósíthatók

A fenntartható és energiatakarékos működtetés napjainkban az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a létesítményüzemeltetők szembesülnek. Az energiaelosztásban világszerte vezető pozíciót betöltő szállítóként, a Siemens hozzájárul a felelős és fenntartható elektromos energiaelosztás megvalósításához. Széleskörű portfóliójával elérhetővé teszi az intelligens energiaelosztó hálózatok kialakítását, és megteremti az energiahatékonyság alapját. Legyen szó ipari alkalmazásokról, infrastruktúráról vagy épületekről, a SENTRON család biztosítja a megfelelő készülékeket. A Siemens a digitalizáció jegyében folyamatosan fejleszti termékeit, olyan innovatív megoldások kifejlesztésén dolgozik, amelyek képesek megfelelni az energetikai rendszerekkel szemben támasztott legújabb kihívásoknak is.

Mára a digitalizáció a villamosipar hosszú múltra visszatekintő, konzervatív területeire is beszivárgott. Ezzel hatékonyan támogatja a különböző munkafázisokat, javítja az üzembiztonságot, átláthatóvá teszi a működést, jótékony hatással van az erőforráshiányra és segíti az energiahatékonyságot. Épp ezért megkerülhetetlenné váltak a különböző digitális megoldások ahhoz, hogy versenyképes szolgáltatást nyújthassanak a piaci szereplők és vállalatok számára.

A SENTRON 3VA készülékcsalád mellett a Siemens számos egyéb megoldást kínál e téren. További információt kisfeszültségű energiaelosztó termékeinkről honlapunkon talál:

További információk: http://www.siemens.hu/kif

The post A digitalizáció térnyerése a biztonságos és hatékony energiaelosztásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>