scara – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Új FANUC SCARA robotok élelmiszeripari és tisztatéri alkalmazásokhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/21/scara-fanuc-robot/ Fri, 21 Oct 2022 05:00:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22469 Két új modell piacra vezetésével bővíti széles SCARA portfólióját a FANUC. Az új modellek az élelmiszeripar számára is elérhetővé teszik a sokoldalú technológia előnyeit. A rendkívül jó ár-érték arányú FANUC SR-3iA/C és SR-6iA/C modellek olyan funkciókat biztosítanak a felhasználóknak, amelyeknek köszönhetően élelmiszeripari létesítményekben és tisztaterekben is biztonságosan alkalmazhatók. Az új SR-3iA/C (3 kg-os teherbírással és […]

The post Új FANUC SCARA robotok élelmiszeripari és tisztatéri alkalmazásokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Két új modell piacra vezetésével bővíti széles SCARA portfólióját a FANUC.

Az új modellek az élelmiszeripar számára is elérhetővé teszik a sokoldalú technológia előnyeit. A rendkívül jó ár-érték arányú FANUC SR-3iA/C és SR-6iA/C modellek olyan funkciókat biztosítanak a felhasználóknak, amelyeknek köszönhetően élelmiszeripari létesítményekben és tisztaterekben is biztonságosan alkalmazhatók.

Az új SR-3iA/C (3 kg-os teherbírással és 400 mm-es karkinyúlással) és SR-6iA/C (6 kg teherbírással és 650 mm-es karkinyúlással) a FANUC sikeres és bevált SCARA termékcsaládjának mechanikai felépítését örökölte. Azonban több dologban eltérnek a termékcsalád többi modelljétől, így például a fehér epoxi bevonattal, ami tartósságot biztosít a nehéz körülmények között, valamint az IP54-es védettségi fokozattal, ami pedig védelmet nyújt a por és a vízpermet behatolásával szemben. Ez utóbbinak köszönhetően a robotok alkalmasak élelmiszeripari üzemekben és tisztaterekben történő használatra is, ahol speciális tisztítási eljárásokra lehet szükség, ami a gyártóberendezéseket sem kíméli. Fontos kiemelni továbbá, hogy a működés szempontjából kritikus jelentőségű orsót egy speciális szelep védi a tisztítás során, ami teljesen egyedi a piacon és a versenytársak SCARA robotjain nem található meg.

Az SR-3iA/C és SR-6iA/C további jellemzői közé tartozik az NSF-H1 szabvány szerint tanúsított élelmiszeripari minőségű zsír, valamint a rozsdamentes csavarok használata, ezek elengedhetetlenek az élelmiszeripari követelményeknek való megfeleléshez.

Ultra-kompakt méret, alacsony helyszükséglet

Mindkét új FANUC SCARA robot (a talapzatra szerelt kialakításuknak köszönhetően) 360°-os mozgástartományban működik, és a hasonló versenytárs modellekhez képest rendkívül kompaktat, kimondottan kis alapterület szükséges a működésükhöz. Ennek köszönhetően az élelmiszeripari üzemekben a rendszerintegrátorok kisebb cellákat építhetnek, miközben a robot teljes karkinyúlását kihasználva viszonylag nagy területet ki tudnak szolgálni. További előny, hogy a kis helyigény és a robot kompakt kialakítása minimalizálja a kiegészítő perifériákkal való esetleges interferenciát, így egyszerűsítve az integrációt.

A SCARA robotkaron integrált kiegészítő funkciók, mint például a mágnesszelepek és a pneumatikus vezetékek, tovább segítik az ütközések és az elakadások számának csökkentését, miközben a költségeket is lefaragják. Fontos kiemelni, hogy mindkét robot a karon lévő kioldó kapcsoló segítségével könnyű hibaelhárítási lehetőséget kínál az esetleges elakadások esetén.

Mint minden FANUC SCARA robot, az új energiatakarékos SR-3iA/C és SR-6iA/C a vezérlésnek köszönhetően még hatékonyabbak és költségkímélőbbek. A robot teljesen kompatibilis a FANUC legújabb R-30iB Compact Plus vezérlőjével. Továbbá a webalapú felhasználói felületnek (FANUC iRProgrammer szoftver) köszönhetően a felhasználók gyors, intuitív, platformfüggetlen beállítási, tanítási és programozási lehetőséghez jutnak egy táblagépen vagy PC-n keresztül, így nincs szükség külön iPendant Touch-ra a használathoz.

Új szint a teljesítményben

Az új SR-3iA/C és SR-6iA/C a FANUC meglévő SCARA termékcsaládjával közös, kedvező teljesítményjellemzőkkel rendelkezik, ideértve a sebességmaximalizálási lehetőségeket. Az alkalmazástól függően a robotok akár 120 ciklust is képesek elvégezni percenként. A gyors mozgás ellenére a pontosság nem romlik: az SR-3iA/C és az SR-6iA/C a lineáris tengelyeken ±0,01 mm-es, a csukló forgásánál pedig 0,004°-os ismételhetőséggel dolgozik. A csukló alapfelszereltségként ±720°-os mozgást biztosít (3000°/s sebességgel), opcióként pedig folyamatos forgás is elérhető.

Bármely élelmiszeripari üzem vagy tisztatéri üzemegység, amely plug-and-play megoldást keres, kihasználhatja a teljesen integrált FANUC-technológiák előnyeit, mint például az iRVision vizuális érzékelőrendszer és az iRPickTool, amely a mozgó szállítószalagon lévő áruk intelligens követésére szolgál és még gördülékenyebbé teszi az automatizációt.

A legújabb FANUC SR-3iA/C és SR-6iA/C SCARA robotok ISO 5. osztályú tisztatéri besorolásukkal a gyógyszeripari üzemek számára is megfelelőek lehetnek, például fecskendő-összeszerelési alkalmazásokhoz.

Teljes robotportfólió

Az új SR-3iA/C és SR-6iA/C SCARA robotokon túl a FANUC számos más, élelmiszeripari alkalmazásokban is helytálló robottípust kínál. Például, ha az élelmiszeripari üzemnek a szabványos lineáris tengelyeken túlmenő manipulációra van szüksége, esetleg nagyobb teherbírásra vagy nagyobb karkinyúlásra, a FANUC képes élelmiszeripari szabványoknak megfelelő zsírral felszerelt ipari robotokat, kollaboratív robotokat, raklapozó robotokat, delta robotokat és további automatizálási megoldásokat szállítani. Ennek eredményeképpen az élelmiszerfeldolgozó üzemek a FANUC szakértelmét olyan alkalmazásokhoz is igénybe vehetik, mint a hús szeletelése, a sütemények díszítése vagy tálcák megtöltése; az élelmiszertermékek kezelésének, válogatásának automatizálása; valamint a gyártósor-végi csomagolási és raklapozási feladatok automatizálása.

Az élelmiszeripar minden automatizálási igényére egy kézből kínál megoldást a FANUC széles termékválasztékával.

www.fanuc.eu

The post Új FANUC SCARA robotok élelmiszeripari és tisztatéri alkalmazásokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robotválasztás az intelligens gyárakhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/11/robotvalasztas-az-intelligens-gyarakhoz/ Fri, 11 Jun 2021 16:56:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15492 Aki intelligens gyár létrehozásán gondolkodik, annak érdemes alaposan megfontolni a választást a különböző robottechnológiai megoldásoknál. Ipari robot vagy inkább kollaboratív robot (kobot) lenne-e a megfelelőbb? Válasszuk az autonóm mobilrobot (AMR) technológiát vagy a szelektív alkalmazkodó összeállító robotkart (SCARA)? A válasz az Ön igényein múlik. A World Robotics 2020 ipari robotokról szóló jelentése szerint az elmúlt […]

The post Robotválasztás az intelligens gyárakhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Aki intelligens gyár létrehozásán gondolkodik, annak érdemes alaposan megfontolni a választást a különböző robottechnológiai megoldásoknál. Ipari robot vagy inkább kollaboratív robot (kobot) lenne-e a megfelelőbb? Válasszuk az autonóm mobilrobot (AMR) technológiát vagy a szelektív alkalmazkodó összeállító robotkart (SCARA)? A válasz az Ön igényein múlik.

A World Robotics 2020 ipari robotokról szóló jelentése szerint az elmúlt öt évben 85%-kal nőtt az ipari robotok száma világszerte. A jelenleg is tomboló világjárvány ellenére az értékesítési adatok továbbra is magasak, egyre szélesebb körben használnak robotokat. Az emberek és robotok közötti együttműködés fontos célként szerepel számos vezérigazgatónál, aki csökkenteni szeretné a munkavállalók munkaterhét, növelni a hatékonyságot és a biztonságot, illetve fejlesztené a munkafolyamatokat.

Robot típusok

intelligens gyár

De hogyan döntheti el, milyen robottechnológiai megoldást válasszon? A robotok különbözhetnek technológiájukban, típusukban, felépítésükben és alkalmazásukban. Vannak fixen telepített robotok; önjáró robotok (amelyek a kötöttpályás rendszereket váltják ki számos gyárban); szabvány ipari robotok (amelyek általában inkább önállóan működnek, nem emberi interakcióval); és kobotok (amelyek segítik az embereket – például az termék előkészítésben vagy csomagolásban).

A különböző kinematikus felépítésű robotok közé tartozik a kartézián, a SCARA, az artikulált robotkarok és a delta vagy párhuzamos kinematikájú robotok. A kartézián robotok az apró alkatrészek összeszerelésében hasznosak, de a nagyon hosszú alkatrészek szállításához is kiválóak, mint például a felfüggesztő daruk a nagyobb gyártócsarnokokban. A SCARA robotok sokkal gyorsabban dolgoznak a kartézián robotoknál. Leginkább „pick-and-place” folyamatokra és könnyű munkadarabok vagy alkatrészek mozgatására alkalmasak (pl. összeszerelésre, csomagolásra vagy anyagmozgatásra). Az artikulált (vagy csuklós) robotkarokat gyakran használják folyamatigényes alkalmazásokban, például hegesztéshez, festéshez, ragasztáshoz, összeszereléshez vagy anyagmozgatáshoz. A delta vagy párhuzamos kinematikájú robotok gyakran olyan alkalmazásokat támogatnak, amelyeknél a termékek ugyanazon felületen maradnak az anyagmozgatási folyamat alatt. Az alacsony karbantartási igényű párhuzamos robot egy felső rögzítésű megoldás, amely alkalmas a nagy sebességű alkalmazásokra és a könnyű termékek mozgatására.

intelligens gyár

A robot kiválasztása

A robot kiválasztása függ a helyszíntől, a termelési céloktól és személyes igényeitől is. Az érzékelési tartomány, a teherbírás, a mozgás típusa, a bővíthetőség és az interakció olyan technológiákkal, mint a mesterséges intelligencia (AI) vagy a képfeldolgozás, mind befolyásolják azt, hogy melyik robot lesz a legmegfelelőbb. Az alábbi kérdéseket érdemes feltennie:

  • Milyen termékeket gyárt vagy dolgoz fel és hogyan?
  • Milyen mozgásokat végezzen a robot?
  • Mekkora távolságot kell megtennie?
  • Házon belüli szakértők vagy gépkezelő irányítsa a robotot?
  • Milyen típusú alkatrészgyártás és kapacitás szükséges? (Elengedhetetlen a megismételhetőség vagy a pontosság?)

intelligens gyár

Érdemes figyelembe venni a képfeldolgozást is. Ez egyre fontosabb szemponttá válik a robotautomatizálás produktivitásának növelésében. A képfeldolgozó rendszerek növelik a rugalmasságot és csökkentik a költségeket, mivel a termékeket nem kell rögzített helyről felvenni. A robot rendszerbe integrált kamerás képfeldolgozó megoldás lehetővé teszi a megmunkálási folyamat alatt az alkatrészek minőség ellenőrzését is, amellyel csökken a ciklusidő és nő a kapacitás.

Fixen telepített vagy rugalmas?

A másik legfontosabb kérdés: egy fixen telepített rendszer vagy egy rugalmas kobot lenne jobb?

A fixen telepített robotok nagy sebességű, precíz, újraprogramozható, biztonságos és nagy teljesítményű technológiát kínálnak. Azonban újra tanításhoz képzet szakember szükséges, valamint telepítéskor is nagyobb helyre van szükség. A rövid gyártási ciklussal és termelékenységi idővel dolgozó vállalatok számára a hagyományos összeállító robotok megfelelőbbek lehetnek, mert gyorsabban dolgoznak.

intelligens gyár

A kobotokat könnyebb használni és ideálisak a kis darabszámos és nagy diverzitású termékek gyártása esetén. Integrált munkabiztonságot kínálnak, együttműködnek a munkatársakkal, valamint rugalmasabbak és könnyebben mozgathatóak. A programozásuk is könnyebb, valamint a szoftverük is sokkal intuitívabban kezelhető, így általában nincs szükség külső szakemberekre. Mobilrobotokra is felszerelhetőek. A kobotok jelentősen lassabbak, főként akkor, amikor emberekkel dolgoznak egy térben. Viszont biztonságosabban üzemelnek emberek közelében.

A másik fontos szempont a csatlakozási lehetőség. Az OMRON kobotjai például könnyen csatlakoztathatók a gépvezérlőkhöz, így biztosítják az integrált képfeldolgozó technológiát több kameraopcióval. Minden gépinformáció elérhető a vezérlőn keresztül. A kobot külső technológiával is szinkronizálható, így még rugalmasabbá tehető.

Végezetül pedig gondoljon a megtérülésre. A fixen telepített, összetettebb robotok általában képzést és külső szakértelmet igényelnek, ráadásul gyakran további hardverekre van szükség a nagyobb volumenű feladatok elvégzéséhez és a védelemhez (például fényfüggönyökre vagy elkerítésre). Az OMRON TM kobot sorozatához egyszerűbb, online oktatóanyagokat biztosítunk, beüzemelésük gyors, könnyen és olcsóbban fejleszthetőek – így rövidebb idő alatt megtérülnek.

Következtetés

A hagyományos ipari robotok gyakran alkalmasabbak a nagy sebességű, nagy pontosságot igénylő összeszerelési alkalmazásokra. A kobotok ideálisak palettázásra, megmunkálógépek kiszolgálására, anyagmozgatáshoz, rakodáshoz, a megrendelések válogatásához, csomagolásához és teszteléséhez. Hiánypótló termék a robotpiacon az olyan alkalmazásokhoz, amelyeknél a rugalmasság fontosabb a gyorsaságnál.

Azonban nincs egyetlen olyan technológia, amely minden alkalmazáshoz megfelelő lenne. Ezért a sikeres robotikai projektekhez elengedhetetlen a részletes igényfelmérés és a projekt céljainak pontosítása. A mesterséges intelligencia szintén egyre nagyobb teret hódít a valós idejű alkalmazásokban. A gyártósorokat és eszközöket valós idejű szenzorokkal felügyelik, az adatok begyűjtése és feldolgozása pedig nagy sebességgel működik a hibák gyors kiszűrésének érdekében. Végezetül, ha a jövő kihívásaival robotok segítségével szeretne megbirkózni, most jött el az ideje, hogy kiválassza azt a robotikai partnert, aki a leginkább megfelel az Ön igényeinek – legyen szó bármiről.

Peter Lange, Business Development Manager Fixed Robotics, OMRON Europe

További információ itt.

 

The post Robotválasztás az intelligens gyárakhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az OMRON bemutatja az újgenerációs i4L SCARA robotsorozatot https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/28/omron-scara-robotsorozat/ Sun, 28 Feb 2021 17:55:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13972 Az i4L SCARA új mércét állít fel a könnyebb igénybevételre tervezett SCARA robotok piacán, mivel versenyképes áron kínál kimagasló teljesítményt. AZ OMRON új i4L SCARA kompakt robotja kiváló teljesítményt nyújt a legalacsonyabb tulajdonlási összköltség (Total Cost of Ownership = TCO) mellett. Az i4L kiváló minőséget, méretezhetőséget, megelőző karbantartási opciót és integrálási rugalmasságot biztosít, jelentősen megelőzve […]

The post Az OMRON bemutatja az újgenerációs i4L SCARA robotsorozatot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az i4L SCARA új mércét állít fel a könnyebb igénybevételre tervezett SCARA robotok piacán, mivel versenyképes áron kínál kimagasló teljesítményt.

AZ OMRON új i4L SCARA kompakt robotja kiváló teljesítményt nyújt a legalacsonyabb tulajdonlási összköltség (Total Cost of Ownership = TCO) mellett. Az i4L kiváló minőséget, méretezhetőséget, megelőző karbantartási opciót és integrálási rugalmasságot biztosít, jelentősen megelőzve ezzel versenytársait. Kompakt kialakításának és kis méretének köszönhetően egyszerűen, bármilyen egyéb alkatrész vagy konzol nélkül felszerelhető egy asztalra vagy egy falra. Kompakt kialakításának és rugalmas programozhatóságának köszönhetően az i4L számos robotalkalmazáshoz, többek között digitális termékek összeszereléshez is ideális.

Az i4L az alapzatán található egyedi Ethernet csatlakozónak köszönhetően egyszerű integrációt kínál, a maximális üzemidőről pedig az interaktív karbantartási riasztások és a színes belső világítás gondoskodik. Az állapotjelző fény segítségével gyorsabban és hatékonyabban diagnosztizálhatók a problémák, így a termékből az életciklusa minden szakaszában a maximumot lehet kihozni. Nagy sebességű, ismétlődő jellegű alkalmazásokhoz ideális, ráadásul három mozgástartományban – 350, 450 és 550 mm – is elérhető.

„Az OMRON nagy erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy ügyfeleink fejlett és rugalmas gyártási környezetet valósíthassanak meg robotikai technológiáink segítségével”

– mondta Motohiro Yamanishi, az OMRON Industrial Automation Company, robotikai üzletfejlesztési projekt vezérigazgatója, majd hozzátette:

„Az új i4L SCARA robot kulcsfontosságú szerepet tölt majd be e kezdeményezés egy lépéssel való előremozdításában, versenyképes teljesítményt és megbízhatóságot kínálva az ügyfeleknek, megfizethető áron. Az i4L SCARA biztonságosan automatizálja az anyagmozgatási műveleteket. Ez a terület az ipari robotoknak köszönhetően világszerte rohamos fejlődésnek indult a különböző iparágakban, és a módszert nem csupán a munkaerőhiány okozta kihívások leküzdésére, hanem a koronavírus globális terjedésével kapcsolatos kockázatok kezelésére is alkalmazzák.” 

„A gyors ütemű gyártási környezetek gyorsaságot és rugalmasságot követelnek meg. Az OMRON i4L SCARA típusú robotjai segíthetnek a vállalatoknak megoldani ezt a problémát, mivel napi 24 órában képesek fáradhatatlanul, pontosan és biztonságosan dolgozni ugyanabban a környezetben, mint az emberek”

– mondta Tom Mathias, az OMRON Robotics and Safety Technologies elnök-vezérigazgatója.

Az i4L SCARA néhány főbb jellemzője:

  • Egyszerű integráció: Az i4L kompakt kialakításával és kis méretével egyszerű integrációt kínál. A vízszintes (asztali) vagy függőleges (fali) felszerelés további adapterek vagy konzolok nélkül megoldható. A csatlakozókábelek átvezethetők a rögzítési felületen, vagy akár azzal párhuzamosan is elvezethetők.
  • Maximális üzemidő: Az i4L a gyorsabb problémadiagnosztikának köszönhetően segít maximalizálni a rendelkezésre állást. Egyedi és jól látható, színes LED-es belső világítása lehetővé teszi a megelőző karbantartást, valamint a robot aktuális állapota is egyszerűen leolvasható.
  • Teljesítmény: Az i4L kiváló mozgékonyságot és ismételhetőséget biztosít a könnyebb igénybevételre tervezett SCARA robot számára, így biztosítva a szükséges teljesítményt. Több robot telepítésekor az egyszerű integrációnak és szinkronizálhatóságnak köszönhetően egyszerűsödik a beállítási folyamat és rövidebb a beprogramozáshoz szükséges idő.
  • Termelékenység: Az OMRON a hagyományos SCARA robotot fejlesztette tovább a munkahelyi termelékenység növelése érdekében. Az i4L sebessége elősegíti az anyagkezelés felgyorsítását, és hozzájárul az anyagköltségek csökkentéséhez, miközben felszabadítja az emberi erőforrásokat a termelékenység maximalizálásához szükséges egyéb feladatok számára.

Kiegészítő funkciók:

  • 5 kg-os teherbíró képesség
  • 350 mm-es, 450 mm-es és 550 mm-es mozgástartomány
  • Tömeg 350 mm-es/450 mm-es változat esetén = 15 kg
  • Tömeg 550 mm-es (180 mm-es szár) változat esetén = 16,38 kg
  • Tömeg 550 mm-es (350 mm-es szár) változat esetén = 16,52 kg

További tudnivalókat a http://industrial.omron.eu oldalon talál.

The post Az OMRON bemutatja az újgenerációs i4L SCARA robotsorozatot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>