scan – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Prototípusok ellenőrzése 3D szkenneléssel és Geomagic Control X szoftverrel a szombathelyi TDK-ban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/12/tdk-3d-scan-freedee-prototipus-geomagic/ Thu, 12 Dec 2024 05:00:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32325 Az ipari elektronikai termékeket sem kerüli el a „zsugorodás” trendje: egyre kisebb és szabálytalan alakú helyekre próbálunk egyre bonyolultabb termékeket beilleszteni, ami egyre magasabb geometriai elvárásokat támaszt a gyártók felé. A TDK elektromos zavarszűrőket fejlesztő és gyártó részlege a 3D szkenneléshez fordult, hogy gyorsan és hatékonyan tudja ellenőrizni a változó vevői igényeknek megfelelő, komplexebb termékek […]

The post Prototípusok ellenőrzése 3D szkenneléssel és Geomagic Control X szoftverrel a szombathelyi TDK-ban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipari elektronikai termékeket sem kerüli el a „zsugorodás” trendje: egyre kisebb és szabálytalan alakú helyekre próbálunk egyre bonyolultabb termékeket beilleszteni, ami egyre magasabb geometriai elvárásokat támaszt a gyártók felé.

A TDK elektromos zavarszűrőket fejlesztő és gyártó részlege a 3D szkenneléshez fordult, hogy gyorsan és hatékonyan tudja ellenőrizni a változó vevői igényeknek megfelelő, komplexebb termékek méreteit.

A szombathelyi TDK a nemzetközi TDK csoport egyik legjelentősebb európai elektronikai fejlesztő- és gyártóközpontja. A gyár 3D nyomtatási igényeit egy központi 3D labor szolgálja ki. A közelmúltban az optikai 3D szkennelésre is felmerült az igény az elektromos zavarszűrőket fejlesztő részlegen, aminek eredményeként 2024 év eleje óta egy FreeScan Combo kézi lézerszkenner és a Geomagic Control X minőségügyi célszoftver segíti a munkájukat. A választott eszközöket forgalmazó FreeDee Kft. szakembereinek Holló Krisztián, senior tervezőmérnök mesélt a házon belüli 3D szkennelés eredményeiről.

Holló Krisztián, senior tervezőmérnök, TDK Hungary Components Kft.

Időnyomás az elektromos zavarszűrők fejlesztésében

A TDK elektromos zavarszűrőinek elsődleges vevői a megújulóenergia-szektorból érkeznek. Gyakran építik őket szélerőművekbe, ipari alkalmazású inverterekbe, de például autótöltőkbe is. A darabszámok nagyon változóak, 100 és 1000 darab között alakul a legtöbb megrendelés, és nincs két egyforma termék. A zavarszűrők akár ökölnyi mérettől az asztalnyi, többszáz kilós kivitelig elérhetők a TDK-ban mindenféle formában.

A TDK vevői általában pályázatot írnak ki a szükséges zajszűrők gyártására és meghatároznak egy időkaput, amin belül várják az elkészült termékmintákat és árajánlatokat. A pályázatra megszabott határidők igencsak szűkek, 1-2 hónaposak, amibe bele kell férnie a dokumentáció elkészítésének, a szükséges alapanyagok beszerzésének, az első összeszerelésnek, a méréseknek és néhány módosításnak is. Akinek gyorsabban beérkezik a mintája és ajánlata, általában az nyeri meg a munkát és ő gyárthatja a terméket. Az utóbbi években a beépítési hely zsugorodásával összefüggő egyre bonyolultabb vevői igények tovább növelték a mintakészítőkre nehezedő időnyomást.

„Míg korábban az ipari zavarszűrők területén elegendő volt nagyjából csak a befoglaló méretek tartása, most már pozíció tűrések, síklapúság és egyéb, bonyolultabb méretek ellenőrzését is kérhetik a vevők. Ezeket a komolyabb pontossági elvárásokat az eddigi hagyományos módszerekkel már nem vagy csak nagyon nehezen tudtuk mérni.”

– Holló Krisztián, tervezőmérnök, TDK Hungary Components Kft.

Az új, komplex mérési igényeket a fejlesztő részlegen rendelkezésre álló egyszerűbb mérőeszközökkel már nem lehetett kivitelezni. A másik házon belüli lehetősége a csapatnak a központi mérőszobával való együttműködés, ahol azonban a késztermékek ellenőrzése élvez prioritást. A bonyolult mérési igények gyors kivitelezése céljából a nagypontosságú, optikai 3D szkenneléshez fordult a csapat, amit először a FreeDee-nek kiszervezett munkákkal teszteltek.

A megfelelő 3D szkenner kiválasztása

A FreeDee Kft. már 2018 óta szállít a TDK-nak 3D nyomtatáshoz kapcsolódó termékeket. A kialakult partnerségre alapozva a zavarszűrők fejlesztői is először a FreeDee-nek szervezték ki a minták 3D szkennelését. A szolgáltatásként megrendelt munkák során alátámasztásra került, hogy a 3D szkennelt modelleken már könnyen ellenőrizhetők azok a geometriai elvárások, amelyek a korábbi módszerekkel kihívásnak számítottak.

Egyre több olyan eset merült fel, ahol kifejezetten csak 3D szkenneléssel és a Geomagic Control X-hez hasonló célszoftverekkel megvalósítható mérésekre, például színtérképes felületi összehasonlításra volt szükség. Újabb fordulópontot jelentett, amikor egy különösen nagy vevő kifejezetten 3D szkennelt modellt igényelt a kész mintáról. Ezt a szkennelt modellt aztán a saját 3D modelljébe illesztve ellenőrizte, hogy nem lesz probléma a fizikai beépítési folyamatnál sem. Ennyi intő jel után már nem volt kérdés a saját 3D szkenner beszerzése, így elkezdték feltérképezni a piacon elérhető, ipari célú megoldásokat.

„A beszerzés előtt többféle 3D szkennert is teszteltünk és élőben megnéztünk, míg végül a FreeScan Combo lézerszkennerre a kimagasló ár-érték arány alapján esett a választásunk. A döntés alátámasztásában sokat segített a helyszíni bemutató és a FreeDee-nek kiszervezett mérések is, amelyeket a szkenner megvásárlása után könnyen tudtunk mi is reprodukálni.”

– Holló Krisztián, tervezőmérnök, TDK Hungary Components Kft.

Munkafolyamat a FreeScan Combo-val és a Geomagic Control X-szel

3D szkennelés a FreeScan Combo lézerszkennerrel

A FreeScan Combo 2023-as bemutatója óta a SHINING 3D egyik legnépszerűbb kézi 3D szkennerévé nőtte ki magát. A kifejezetten metrológiai szkennelésre tervezett Combo 26-50 db lézervonallal gyors adatrögzítést kínál 20 mikron pontossággal. Kompakt méretének köszönhetően kényelmes és gyors vele a munka, a különböző szkennelési módok pedig hatékony munkafolyamatot kínálnak a gyors és/vagy részletes digitalizálásra és a furatok, zsebek rögzítésére is. A Combo szoftveréből a felhasználók egyetlen kattintással válthatnak a Geomagic Control X minőségügyi célszoftverbe, így rendkívül gördülékeny a mérési folyamat is.

A Geomagic Control X egyszerűvé teszi a legkomplexebb méréseket is.

A Geomagic Control X szoftverben történik a szkennelt adatok és a tervezett CAD modell összehasonlítása. A Control X az egyik legismertebb, átfogó minőségellenőrzési szoftver, amely ennek megfelelően egyszerű és hatékony mérési munkafolyamatot biztosít. A Control X okos funkciói lehetővé teszik a legbonyolultabb mérési feladatok könnyű paraméterezését, az ismétlődő munkafolyamatok és a riportálás automatizálását is.

A házon belüli 3D szkennelés eredményei a TDK-ban

A különböző 3D szkenner bemutatók és ajánlatok kiértékelése után a FreeScan Combo végül 2024. tavaszán állt munkába a TDK-ban.

„A 3D szkennernek hála, a kiszervezés akár kéthetes átfutási ideje helyett, ma már 2-3 óra alatt házon belül el tudjuk végezni a szükséges méréseket.”

– Holló Krisztián, tervezőmérnök, TDK Hungary Components Kft.

A gyorsaságon túl a FreeScan Combo 3D szkenner egyik fontos gyakorlati előnye, hogy a teljes felület letapogatásra kerül, azaz nemcsak az éppen szükséges méreteket rögzíti. Ennek köszönhetően, ha új ellenőrzési igény merül fel, később is van lehetőség visszanyúlni a szkennelt modellhez – a fizikai minta hiányában is. Erre a zajszűrők esetében például a termékek továbbfejlesztésekor volt már szükség.

Holló Krisztián elmondása szerint először egyszerűnek tűnt a 3D szkennelés, de azért a gyakorlatban szükség volt egy tapasztalatszerzési időszakra is, hogy eljussanak a mindössze pár órás munkafolyamatig. A fő kihívást a termékminták nagy különbözősége jelentette.

„Amikor elakadtunk valamiben a 3D szkennerrel, a FreeDee azonnal tudott válaszolni és segíteni. Noha fontos a tapasztalatszerzés, de hosszabb kísérletezés helyett, szerintem, érdemes a profihoz fordulni. Ezért nagyon fontos 3D szkenner választásnál egy hozzáértő partner, aki gyorsan tud válaszolni. Így lehet minél hamarabb a lehető legtöbbet kihozni a technológiából.”

– Holló Krisztián.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Prototípusok ellenőrzése 3D szkenneléssel és Geomagic Control X szoftverrel a szombathelyi TDK-ban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lépjen a következő szintre 3D méréstechnikával https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/25/gom-3d-merestechnika-r-design/ Mon, 25 Oct 2021 06:36:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17396 A 3D méréstechnika mára ipari standardizált megoldássá vált a minőségbiztosításban. Jelenleg csak Magyarországon több száz ilyen mérőrendszer üzemel nagy nemzetközi gyártók, valamint kis- és középvállalatok üzemeiben egyaránt. Milyen előnyök szólnak mellette? Megtérül-e egy ilyen, nem szoros értelemben vett gyártóeszköz-beruházás? Milyen újdonságokra érdemes odafigyelni? Az optikai és lézeres méréstechnikai eljárások előnye, hogy különálló pontok helyett teljes […]

The post Lépjen a következő szintre 3D méréstechnikával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 3D méréstechnika mára ipari standardizált megoldássá vált a minőségbiztosításban.

Jelenleg csak Magyarországon több száz ilyen mérőrendszer üzemel nagy nemzetközi gyártók, valamint kis- és középvállalatok üzemeiben egyaránt. Milyen előnyök szólnak mellette? Megtérül-e egy ilyen, nem szoros értelemben vett gyártóeszköz-beruházás? Milyen újdonságokra érdemes odafigyelni?

Az optikai és lézeres méréstechnikai eljárások előnye, hogy különálló pontok helyett teljes felületekről nyerhetünk gyorsan, érintésmentesen és nagy részletességgel precíz, digitális 3D pontfelhőt. A technológia a folyamat teljes egészében használható, az alapanyagteszteléstől a prototípus, majd a sorozatgyártást kísérve a korrekciókig és utánkövetésig.

Kicsi és erős

Az idén bemutatott GOM Scan 1 optikai szenzor a GOM standardizált csíkvetítési technológiáját és sztereó kamera-elvet használva változó körülmények között is precíz 3D adatot gyűjt. A ZEISS -csoport tagjaként a közös HandsOnMetrology portfólió része a ZEISS T-SCAN hawk és T-SCAN 10 lézeres kézi mérőgép is, amellyel nehezen elérhető helyek is pontosan, egyszerűen mérhetők. A könnyű, mobil rendszerek ideálisak digitalizáláshoz  olyan terekben is, ahol nem megoldható egy klasszikus mérőlabor kialakítása. Mindhárom rendszer flexibilis, könnyen kezelhető és költséghatékony választás lehet 3D digitalizáláshoz és precíz 3D-pontfelhők előállítására. A mérőgépek a gyártási minőségellenőrzési projekteket, 3D-nyomtatási vagy reverse engineering feladatokat egyaránt hatékonyan támogatják.

Automatizált mérés az áramkörtől a vasúti kocsiig

Az automatizálás minden iparágban a versenyképesség egyik kulcsa. A GOM a trendeket és a gyártói igényeket szem előtt tartva fejleszti automatizált és kulcsrakész, optikai mérőcelláit. Az ATOS ScanBox-ok fő előnyei a gyorsaság és a precizitás. Látványosan, akár 50-80%-kal csökken a mérési idő a hagyományos, taktilis koordinátamérőgépekhez képest, miközben a részletgazdagság terén is kimagaslóan teljesítenek. A GOM ATOS ScanBox sokoldalú megoldás bármilyen automatizált minőségellenőrzési feladatra. Gombnyomásra működik, kezelése egyszerű és biztonságos, nem igényel speciális programozói tudást. Az ATOS ScanBox sorozat tagjai az apró alkatrészektől egészen a teljes autókarosszériáig szinte bármilyen méretű tárgy vagy több darab szimultán mérésére alkalmasak.

Minden egy szoftverben – Itt az új GOM Suite

A mérőeszközök mellett a GOM saját szoftvert is fejleszt.  A szkennelés folyamat végeredményeképpen hitelesített, egyéni igényekre szabható jegyzőkönyv készül. Az átlátható és látványos színtérképes ábrázolás mellett teljes értékű, GD&T elemeket is vizsgáló mérési jegyzőkönyveket állíthatunk össze. A parametrikus elvnek megfelelően az eredmények mindig nyomon követhetők és összevethetők.

A legújabb GOM Suite szoftvercsomagban mindent egy felületen kezelhetünk. A platformon belül összesen 4 variáns kapott helyet. A GOM Inspect Pro már jól ismert program egyszerű vagy komplex méretellenőrzésre, trendvizsgálathoz, GD&T analízisekhez. Időbeli elmozdulás, deformáció mérésére, bármilyen 3D-tesztfolyamathoz a GOM Correlate Pro használható. Két új modul is érkezik a GOM Suite platformra: A GOM Volume Inspect Pro ideális CT adatok kiértékeléséhez, gyártótól függetlenül.  Szintén újdonság a célzottan repülőgép-és gázturbinaipari igényekre fejlesztett Blade Inspect Pro szoftvervariáns, turbinalapátok, centroidok, profilvastagság mérésére 2D metszetek alapján, illetve például a rádiuszok és görbületek kiértékeléséhez.

„Gyorsaság és a precizitás: minden területen fő elvárás, de a gyártási folyamatok, igények iparágtól, cégprofiltól, technológiai, piaci trendektől függően változnak. Nincs két egyforma mérnöki probléma és projekt. A megfelelő minőségbiztosítási stratégia és beszerzések tervezésekor a vizsgálandó termék paraméterei, az átvitel, a kívánt pontosság, illetve az időkeret határozza meg, milyen mérőrendszer lesz az optimális.”

– mondta el Szász András, a GOM GmbH. hazai disztribútora, az R-Design Studio Kft. vezető mérnöke.

A mérőrendszerek nem közvetlenül gyártóeszközök, de jelentős szerepük van a teljes gyártási folyamat során, és tapasztalatunk szerint a beruházás szinte minden esetben megtérül.  A3D méréstechnikai eszközökkel idejében feltárhatók és orvosolhatók a rejtett hibák.  Szignifikánsan csökken a selejtmennyiség és a reklamáció, ennek megfelelően a gyártás költséghatékonyabbá, versenyképesebbé válik.

Nézze meg élőben a rendszereket az Automotive Hungary kiállításon: Minden érdeklődőt várunk az R-Design Studio Kft. standján, a Hungexpo E pavilon 312. szám alatt! További információ: www.r-design.hu / www.gom.com / www.handsonmetrology.com

The post Lépjen a következő szintre 3D méréstechnikával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megérkezett a legújabb GOM 3D-szkenner https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/19/gom-scan-r-design/ Wed, 19 May 2021 09:02:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15135 GOM Scan 1: Nagy lehetőségek egy kis szenzorban Az innovatív ipari vállalkozások, additív gyártási technológiák, design projektek flexibilis, könnyen kezelhető és költséghatékony mérési megoldást kívánnak, amely mindeközben minőségben sem jelent kompromisszumot.  Az új GOM Scan 1 egy digitalizálásra és precíz 3D-pontfelhők előállítására alkalmas kompakt és mobil 3D szkenner, amely 3D-nyomtatási feladatokhoz, reverse engineering projektekhez, vagy […]

The post Megérkezett a legújabb GOM 3D-szkenner appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
GOM Scan 1: Nagy lehetőségek egy kis szenzorban

Az innovatív ipari vállalkozások, additív gyártási technológiák, design projektek flexibilis, könnyen kezelhető és költséghatékony mérési megoldást kívánnak, amely mindeközben minőségben sem jelent kompromisszumot.  Az új GOM Scan 1 egy digitalizálásra és precíz 3D-pontfelhők előállítására alkalmas kompakt és mobil 3D szkenner, amely 3D-nyomtatási feladatokhoz, reverse engineering projektekhez, vagy minőségellenőrzéshez egyaránt hatékonyan használható. A mérőrendszer a legújabb GOM szoftverrel érkezik, amely felhasználóbarát módon vezet végig a teljes munkafolyamaton.

A GOM Scan 1 strapabíró háza fejlett technológiákat rejt. A mérőrendszer a GOM standardizált csíkvetítési technológiáját, illetve a sztereó kamerás felépítést egyaránt használva változó körülmények között is magas minőségű, precíz 3D adatot gyűjt. A mindössze kb. 2,5 kg tömegű rendszer ideális kis- és közepes méretű tárgyak egyszerű, gyors digitalizálásához, akár szűkös helyeken is.  Előre telepített GOM Inspect szoftverrel a mért pontfelhőket professzionális keretek között kezelhetjük, a 3D adatot egyszerűen, gyorsan rögzíthetjük, illetve dolgozhatunk vele tovább. Felhasználástól függően a GOM Scan 1 háromféle, 100, 200, illetve 400 mm-es méréstartománnyal érhető el.

Nyomtatásra kész – intelligens hálószerkesztés

A GOM Inspect standard, ipari 3D méréstechnikai szoftver olyan feladatok támogatására is alkalmas, mint a 3D-nyomtatás és 3D-s megjelenítési projektek, de a visszamodellezési feladatokat ugyanúgy magas szinten és hatékonyan képes támogatni. Kiváló minőségben, rövid idő alatt gyűjthetők 3D pontfelhők szinte bármilyen tárgyról, miközben a fejlett és sokrétű szerkesztési funkciókkal minden eddiginél egyszerűbben reprodukálhatunk termékeket, komponenseket, alkothatunk precíz 3D-modelleket, vagy hozhatunk létre teljesen új termékeket. A szoftverrel többek között elsimíthatjuk, ritkíthatjuk és finomíthatjuk a poligonhálókat, „befoltozhatók” a ponthálón keletkezett lyukak, de kivonatolhatunk akár görbéket is. Így minden igényt kielégítően precíz, pontos pontháló készülhet, amelyet a legtöbb elterjedt formátumban elmenthető. A Smart Polygonization funkcióval a kompromisszummentes minőség mellett a file-ok mérete is kezelhető szinten marad.

Precíz csíkvetítés, valódi előnyökkel

A GOM Scan 1 szenzor a GOM szabadalmazott, optikai csíkvetítési technológiáját használja, kék LED fényforrással. Az alacsony hullámhosszú kék fényt a GOM sztereó kamerás felépítése alapján két kamera párhuzamosan rögzíti. Erős fényforrásának köszönhetően a mérések gyorsak, az adatfelvételt zavaró külső fényhatások pedig kiküszöbölhetők. A két kamerás mód arra is szolgál, hogy a szenzor érzékelje a változó környezeti viszonyokat és önellenőrzéssel korrigálja ezek hatását. A kifogástalan adatminőség érdekében a szoftver folyamatosan felügyeli a kalibrációt, a transzformáció pontosságát, a környezeti viszonyok változását és a mérendő tárgy elmozdulását.

Egy rendszerrel a teljes munkafolyamaton át

A GOM Scan 1 és a GOM Inspect szoftver együtt pontos, teljes körű mérési eredményeket szolgáltat, így a 3D vizsgálatok lényegesen egyszerűbbé válnak, csakúgy, mint a CAD és mesh file-ok importálása és bázisolása, a felületösszehasonlítások és méretvizsgálatok, illetve a jegyzőkönyvkészítés.

A GOM Scan 1 elérhető világszerte a GOM és Hands On Metrology képviseleteken és a #HandsOnMetrology platformon, amely a GOM és a ZEISS közös termékpalettáját kínálja.


HAMAROSAN: GOM Scan 1 WEBINAR
Ismerje meg élőben a GOM Scan 1 működését, kérdezzen a szakértőktől!

Részletek és ingyenes jelentkezés: www.r-design.hu


További információ:

www.gom.com
www.handsonmetrology.com
www.r-design.hu

The post Megérkezett a legújabb GOM 3D-szkenner appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyedülállóan gyors, kézi 3D szkenner – bemutatkozik az Artec Leo https://www.muszaki-magazin.hu/2020/07/08/egyedulalloan-gyors-kezi-3d-szkenner-bemutatkozik-az-artec-leo/ Wed, 08 Jul 2020 08:24:46 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10756 Az Artec Leo az első mesterséges intelligencia alapú, kézi 3D szkenner, amely teljesen automatikus és vezeték nélküli, fedélzeti adatfeldolgozással dolgozik. A kézi 3D szkennereiről híres Artec 3D ezzel olyan egyedülálló, ipari pontosságú és páratlanul gyors eszközt fejlesztett, amelynek kezelése egyszerű, mint egy videókameráé – szkennelés közben a 3D modell valós időben épül fel a Leo […]

The post Egyedülállóan gyors, kézi 3D szkenner – bemutatkozik az Artec Leo appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Artec Leo az első mesterséges intelligencia alapú, kézi 3D szkenner, amely teljesen automatikus és vezeték nélküli, fedélzeti adatfeldolgozással dolgozik. A kézi 3D szkennereiről híres Artec 3D ezzel olyan egyedülálló, ipari pontosságú és páratlanul gyors eszközt fejlesztett, amelynek kezelése egyszerű, mint egy videókameráé – szkennelés közben a 3D modell valós időben épül fel a Leo beépített képernyőjén. Az Artec Leo mostantól Magyarországon is tesztelhető és bérmunkára is igénybe vehető a hazai forgalmazó, a FreeDee Printing Solutions jóvoltából.

Egyedülálló kezelhetőség és sebesség

Az Artec Leo a piac legintuitívabb 3D szkennelési munkafolyamatát kínálja, amely legjobban egy videó készítéséhez hasonlítható. Az objektum beolvasása közben a beépített érintőképernyőn valós időben követhető, ahogy összeáll a 3D modell. A digitalizált, 0,1 mm pontosságú modellt a felhasználó munka közben is egyszerűen körbe forgathatja és a színtérképnek köszönhetően egyből beazonosíthatja azokat a területeket, ahol esetleg további adatgyűjtés szükséges. A beépített 9 szabadsági fokú inerciarendszernek – 3 gyorsulásmérő, 3 giroszkóp és 3 iránytű – köszönhetően az eszköz mindig tudja, hogy merre járunk és automatikusan illeszti egymáshoz a megszakított felvételeket is. A FreeDee az elmúlt héten egy webinárban is bemutatta a Leo működését:

FreeDee Webinár: Bútorok, szobrok, emberek szkennelése Artec Leo-val:

A példátlan 80 képkocka/másodperc felvételi sebesség a piac leggyorsabb professzionális kézi 3D szkennerévé teszi az Artec Leot. Ezt a tempót ráadásul egy nagy, akár 84 x 49 cm-es látómezővel párosították, így nemcsak nagyméretű tárgyak, munkagépek, autók, de akár teljes jelenetek gyors és pontos szkennelését teszi szinte gyerekjátékká az eszköz. Azokhoz a területekhez pedig, ahol nagyobb részletességre van szükségünk, egyszerűen csak közelebb kell vinni az eszközt, akárcsak egy kamerát. Az Artec Leo már számos díjat nyert az Artec 3D-nek, köztük elvitte az idei Edison Awards díjat az alkalmazott technológiák felhasználói élmény kategóriájában.

Alkalmazási területek

Mivel az Artec Leo-val mind nagy területek mind finom részletek is digitalizálhatók, így sokféle tárgy szkennelésére használható: közepes mechanikai alkatrészektől, az emberi testen, autókon, csónakokon át akár bűncselekmények helyszínének rögzítésére is bevethető.

Autó szkennelése Artec Leo-val:

Az iparban jellemzően a minőség-ellenőrzés, visszamodellezés, termékfejlesztés, digitális raktározás és VR alkalmazások területén lehet hatalmas hozadéka az Artec Leo-nak. Gyorsaságának és széles látómezőjének köszönhetően akár nagyméretű szerszámok, teljes munkagépek, robotcellák is percek alatt digitalizálhatók vele. A rögzített pontfelhő alapján összeálló 0,1 mm pontosságú 3D modellt minőségellenőrzéshez, szerszámkopás megállapításához, illeszkedő alkatrészek tervezéséhez és újra gyártáshoz is használják. A QI területén óriási hozzáadott értéket teremt és számtalan ellenőrzést tesz lehetővé a percek alatt rögzíthető, sűrű pontfelhő, amelyen a legösszetettebb méréseket is el lehet végezni. Emellett jellemző még a digitális raktározás támogatása, amellyel szintén jelentős költségek számolhatók fel, az online megjelenítés és a nagyfelbontású, realisztikus textúrának köszönhetően a virtuális valóság területén való alkalmazás is.

A könnyű kezelést és gyors munkát megfejeli az a tény, hogy az Artec minden szkenneréhez SDK-t is biztosít, amely számos integrációs lehetőséget elérhetővé tesz: például a Leo igény szerint robotkarra is szerelhető és a teljes működése programozható.

Megvalósult hazai projektek

A FreeDee Kft. 2015. óta forgalmazza és szolgáltat az Artec kézi 3D szkennereivel, köztük elérhető náluk a kisebb tárgyak 50 mikron pontosságú szkennelését rendkívül felgyorsító, metrológiai Artec Space Spider is. Az Artec Leo iránt azonban akkora volt az érdeklődés, hogy a FreeDee-nek előbb több partnerét is ki kellett szolgálnia, mielőtt a saját demo szkennerük megérkezett most májusban. Pár hét alatt már számos teszt és bérmunka során is teljesített az eszköz, amelyeket érdemes példaként végigböngészni a FreeDee Sketchfab profilján, ahova jó pár, csökkentett poligonszámú, textúrázott modellt feltöltöttek már.

Az első tesztnapon 4 köztéri szobor, számos fa és egy parkolóóra is rögzítésre került. A Jászai Mari térhez közeli Columbo szobor digitalizálása mindössze 10 percbe és két felvételbe telt, ezért a pontfelhő automata utófeldolgozása is rendkívül gyors volt. Fekete Géza népszerű és ikonikus szobrát így már online is körbe lehet járni.

A Graphisoft parkban található Steve Jobs szobor a világ első szobra az Apple vezérről, amelyet Tóth Ernő készített az akkori Graphisoft elnök-vezérigazgató, Bojár Gábor megbízására. Artec Leo-val a digitalizálás körülbelül 15 percbe telt. Összehasonlításképp, az Artec korábbi 0,1 mm pontosságú szkennerével, az Artec Eva-val ez a feladat egy teljes munkanapot is kitehetett volna. Különleges részlet, hogy a szkennelés elején még szemerkélt az eső, majd elállt, azonban a változó, felszáradó esőcseppek sem zavarták össze a textúra adatokkal is dolgozó Leo-t.

A FreeDee egyik első megbízása, amit már a Leo-val teljesített, egy teherautó rakterének szkennelése volt, amely már hosszabb időt, körülbelül 45 percet vett igénybe. A digitalizálásra azért volt szükség, hogy a jármű hűtőautóvá alakításához szükséges szigetelések és panelek mérete gyorsan és bármikor rendelkezésre álljon. A feladat érdekessége, hogy a szkennelés egy része csukott raktérajtónál, teljes sötétségben zajlott, így az is kiderült, hogy az Artec Leo-nak elegendő a saját fényforrása a munkához.

Tesztlehetőség

Az Artec 3D szkennerek iránt érdeklődők a hivatalos partnernél, a FreeDee budapesti irodájában díjmentesen megismerhetik és tesztelhetik az eszközöket. Emellett a csapat bérszkennelést is vállal, a Leo beépített akkumulátorának köszönhetően akár a legszokatlanabb helyszíneken is.

The post Egyedülállóan gyors, kézi 3D szkenner – bemutatkozik az Artec Leo appeared first on Műszaki Magazin.

]]>