safety – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Biztonságtechnikára épülő Health & Safety megoldások https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/10/health-safety-biztonsagtechnika-spie/ Fri, 10 Jun 2022 05:30:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20662 A jövő biztonságtechnikai megoldásaiból kaphattak ízelítőt a SPIE AGIS Fire & Security szervezésében azok a meghívottak, akik ellátogattak a Truck Roadshow keretén belül Budapestre érkező Tyco kamionon szervezett előadásokra. A Tyco, a Johnson Controls (JCI) biztonságtechnikai termékcsaládja a legmegbízhatóbb márkákat értékesíti világszerte. A ZETTLER, a CCure, az American Dynamics márkák már jól ismertek a nemzetközi […]

The post Biztonságtechnikára épülő Health & Safety megoldások appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A jövő biztonságtechnikai megoldásaiból kaphattak ízelítőt a SPIE AGIS Fire & Security szervezésében azok a meghívottak, akik ellátogattak a Truck Roadshow keretén belül Budapestre érkező Tyco kamionon szervezett előadásokra.

A Tyco, a Johnson Controls (JCI) biztonságtechnikai termékcsaládja a legmegbízhatóbb márkákat értékesíti világszerte. A ZETTLER, a CCure, az American Dynamics márkák már jól ismertek a nemzetközi vállalatok számára, emellett a Budapestre először érkező bemutatót lehetőségük volt új érdeklőknek is megtekinteniük, a SPIE jóvoltából.

A SPIE AGIS Fire & Security sok szállal kötődik a Tyco vállalathoz. Az együttműködés kezdete már 1991-ben elindult, majd a kétezres évek elején folytatódott, amikor a jelenlegi SPIE AGIS Kft. a Tyco vállalat hazai hivatalos disztribútoraként értékesítette a termékeiket. A pénzügyi válság idején a hazai vállalat új tulajdonoshoz került, ám a menedzsment mindent megtett annak érdekében, hogy a jól képzett és elismert szakemberek maradjanak a vállalatnál, így bár a korábbi disztribútor neve az elmúlt években többször is változott, az egymás iránti elkötelezettség és a megkérdőjelezhetetlen szaktudás megmaradt.

Számos olyan nemzetközi ügyfél, aki Magyaroroszágon létesíti- vagy fejleszti meglévő telephelyét, a SPIE AGIS Fire & Security Kft-hez fordul szakmai segítségért.

Ezen elkötelezettség sikerét mutatja, hogy a Johnson Controls, a Tyco termékek márkatulajdonosa a 2021-es üzleti évben a Tyco/Best Of Brands díját az EMEA régióban nyújtott kiemelkedő teljesítményéért és a JCI által gyártott termékek iránti elkötelezettségéért a SPIE AGIS Fire & Security Kft-nek ítélte. A gyártó, a díj átadásakor kiemelte, hogy a SPIE AGIS munkatársai kivétel nélkül magas szintű szakmai tudással rendelkeznek ezekről a termékekről és rendszerekről, a munkatársak folyamatosan képzik magukat és értékes szaktudásukat kiválóan képviselik ügyfeleik felé.

Közös fejlesztések

A vállalatokat nem csak múltjuk köti össze. A közös gondolkodás, az együtt szerzett tapasztalatok kiváló adottságokat teremtenek a közös fejlesztéshez. A SPIE AGIS üzleti stratégiája olyan új megközelítést igényel, amelyet csak kevés gyártó képes lekövetni.

„Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az ügyféligények és prioritások együtt változnak.”

– mutatja be az új helyzetet Szép Zsuzsanna, a SPIE AGIS Kft. ügyvezető igazgatója.

„Szerencsére, a technika is folyamatosan fejlődik és innovatív beszállítóinknak és munkatársainknak köszönhetően olyan új megoldásokat van szerencsénk bemutatni ügyfeleinknek, amelyek a felmerülő igények kiszolgálásán túl alapvetően új megközelítsek által formálják az igényeket, kiszélesítik az ügyfelek látókörét is.”

A SPIE AGIS Fire & Security Kft. gyengeáramú részlege alapvetően két szektort szolgál ki. A „Retail” üzletág a kereskedelmi láncok számára telepít nagy megbízhatóságú, országos kiterjedésű biztonsági rendszereket, míg az „Industry” üzletág az ipari szereplőket szolgálja ki. A biztonságtechnika fejlődése főleg ez utóbbi iparág számára hozott új igényeket és megoldásokat. A vállalat tapasztalatai alapján az elmúlt esztendők kihívásai új megoldásokért kiáltottak. A felelős ipari szereplők egyre nagyon hangsúlyt helyeznek a health & safety kérdésekre és ennek köszönhetően egyre magasabb azoknak a letelepített biztonsági rendszereknek az aránya, amelyek kevésbé a klasszikus tárgyvédelmet valósítják meg, sokkal inkább a munka- és környezetbiztonsági igények alapján kerülnek megvalósításra. E tendencia felismerését követően a SPIE AGIS Kft. számos új innovatív technológiai megoldás fejlesztésével és adaptálásával olyan csomagot állított össze ügyfelei számára, amelyek relevánsan járulnak hozzá a munkakörnyezet biztonságosabbá tételéhez oly módon, hogy a megközelítés a health & safety munkatársak számára óriási technikai segítséget jelent.

Intelligens kamerarendszerek

„A kamera rendszerek napjainkban már nem csupán a konvencionális megfigyelés eszközei. A mesterséges intelligenciával (AI=artifical intelligence) rendelkező új eszközök képesek riasztást generálni, ha a munkavállaló nem visel munkavédelmi sisakot vagy kesztyűt, és képes számolni, hogy mennyi és milyen színű sisakot viselő munkatárs tartózkodik a munkaterületen. Az AI alapú megoldások segítségével azonnal riasztást kaphatunk, ha egy munkagép nem megfelelő irányba mozog, vagy ha egy veszélyes berendezést a munkavállaló megközelít. Ugyancsak keresett megoldás a nagy megbízhatóságú kamerarendszer és beléptető rendszer integrálásával kialakítható gyülekezési rendszer. Az ily módon kialakított folyamat lehetőséget teremt arra, hogy egy esetleges havária esemény során a mentésvezető pontosan tudja azt, hogy kik tartózkodnak a gyülekezési pontokon, így segítve a mentési munkát azzal, hogy kiket és hol szükséges még keresni a létesítményen belül.”

SMS rendszer

A legnagyobb érdeklődés talán az SMS (safety management system) rendszer érkezését követi. Ez a szoftver kimondottan az EHS vezetők részére készült. A márkafüggetlen platform képes arra, hogy az egyes alrendszerekből gyártótól függetlenül begyűjtse a menedzser számára fontos adatokat és azokat oly módon rendezve jelenítse meg, ahogy azt a vezető korábban személyre szabta. A szoftver elérhető okostelefonos alkalmazáson, így az EHS menedzser bármikor képes a rendszerben incidens folyamatot rögzíteni és lekövetni. A SPIE AGIS Kft-nek az ilyen jellegű innovatív technológiai megoldásokat nem kell sokáig keresnie, a Johnson Controls a Tyco termékcsalád fejlesztésekor hasonló előremutató fejlesztéseket vállal.

A Tyco kamionban felszerelt rendszerek ezen megoldásokból adtak ízelítőt a látogatóknak és persze nagyszerű új találkozási lehetőséget biztosított az üzleti partnereknek.

 www.spie-agis.hu

The post Biztonságtechnikára épülő Health & Safety megoldások appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Safety megoldások szerepe a hajtástechnikában https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/01/simatic-safety-siemens-hajtastechnika/ Wed, 01 Jun 2022 05:30:23 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20525 Az idei Ipar Napjai és Mach-Tech kiállítás egyik leglátványosabb bemutatóját a Siemens installációja nyújtotta. A kiállítási pavilonban elhelyezett bemutató kamion számos megoldást adott a hajtástechnika safety funkcióinak és készülékeinek kínálatából. A hajtástechnikára fókuszálva safety megoldásokat mutattunk be gyártók, és gépépítők számára a kiállítói kamionunkban – kezdi Farkas Szabolcs, a Siemens Zrt. hajtástechnikai szakértője. A Simatic […]

The post Safety megoldások szerepe a hajtástechnikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az idei Ipar Napjai és Mach-Tech kiállítás egyik leglátványosabb bemutatóját a Siemens installációja nyújtotta. A kiállítási pavilonban elhelyezett bemutató kamion számos megoldást adott a hajtástechnika safety funkcióinak és készülékeinek kínálatából.

A hajtástechnikára fókuszálva safety megoldásokat mutattunk be gyártók, és gépépítők számára a kiállítói kamionunkban – kezdi Farkas Szabolcs, a Siemens Zrt. hajtástechnikai szakértője.

A Simatic Micro-Drive például egy 24-48 voltos extra alacsonyfeszültségű szervo hajtásrendszer, ezzel  akár egy AGV-t (önjáró mobilrobot) lehet működtetni. Az ipar és az egészségügy számos területén adhat akár safety funkciókkal kiegészített és a hálózati feszültségtől független megoldást, amely révén akkumulátoros tápellátása is kialakítható..

Ha nem ilyen szigetüzemű rendszerben gondolkodunk, hanem a gyártási folyamatokban, akkor jó példa erre a standard frekvenciaváltóink – mutat Farkas Szabolcs a kamion belső falain elhelyezett rendszerekre. Itt a Sinamics G120-as családról beszélünk, amelyek szintén rendelkeznek különböző biztonsági funkciókkal, ami lehet huzalozott – ekkor a biztonsági érzékelőt, kapcsolót közvetlenül köthetjük a készülék bemenetére, vagy egy magasabb szintű vezérlő, ahol egy biztonsági PLC segítségével történik a biztonságos adatcsere és a beavatkozás a Profisafe kommunikáció használatával. A SIMATIC S7-1500F CPU-k szintén a bemutatónk részét képezik a hajtástechnika biztonsági megoldásaiban. Hogy melyik eszköz biztonsági, könnyen eldönthető, hiszen feltűnő sárga csíkkal vannak ezek a berendezéseink ellátva.


Amit fontos kiemelni, hogy ezekkel a készülékekkel –frekvenciaváltókkal, szervo hajtásokkal – mindenféle biztonságos megállást, leállítást és akár sebesség csökkentést is meg tudunk valósítani. Így egy adott technológiát biztonsággal lehet üzemeltetni.


Sok olyan esetben amikor a kezelő egy nyitott gépen dolgozik -például a gumiipari, vagy más megmunkáló gépeknél sok ilyen berendezés működik- és ha ezen bármiféle veszélyeztető esemény történik, a biztonsági funkciók segítségével a lehető legrövidebb idő alatt le lehet állítani a gépet. Az egész safety rendszer lényege, hogy az üzemeltető személyzetet és a gépet is védje. Ezek a funkciók TÜV által tanúsított rendszerek, és a biztonsági megoldások utólag is felszerelhetők a gépekre, de alapvetően a gépépítők számára elengedhetetlenek az itt bemutatott fejlesztéseink. Amikor egy gépépítő elkezd berendezést építeni, akkor kockázatelemzést végez, ami alapján kiderül, hogy milyen kategóriába kell besorolni a gépet, és ezután minden egyes komponensének tudnia kell ezt a biztonsági kategóriát teljesítenie.  Érdekesség, hogy nálunk a hajtás bemenetére közvetlenül beköthető egy vészgomb vagy egy fényfüggöny, sok más gyártónál ez csak külön relével oldható meg. A hajtástechnikai biztonsági megoldásnak a robotikában vagy a többtengelyes koordinátatérben mozgó gépeknél is van szerepe, de az úgynevezett terepi megoldások is fontosak, amelyek robusztus, zord körülmények között működnek, például szállítószalagok üzemeltetésénél, csomagok továbbításánál, vagy akár automata raktáraknál.

Farkas Szabolcs, a Siemens Zrt. hajtástechnikai szakértője

Az új SINAMICS G115D-t részletesebben bemutatva: egy robusztus hajtásrendszer, amelyet kifejezetten az anyagtovábbító alkalmazások jövőbemutató megoldásaként fejlesztettek ki. Tipikus alkalmazásai az ipari anyagmozgatás szállítópályái és az automata raktárrendszerek intralogisztikai feladatai. A SINAMICS G115D és a SIMOGEAR hajtóműves motorok optimális rendszert alkotnak e követelmények teljesítéséhez, mivel zord körülmények között is – akár -30C foktól +60 fokig, fröcskölő vizes környezetben is! – hosszútávon megbízhatóan működnek és kevés helyet foglalnak. A motort, a hajtóművet és a frekvenciaváltót egyetlen összekapcsolódó egységként tervezhetjük és építhetjük be a technológiába, valamint integrálhatjuk akár a meglévő automatizálási környezetbe. – teszi hozzá Farkas Szabolcs.

The post Safety megoldások szerepe a hajtástechnikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Road Safety – a biztonság az első https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/20/road-safety-biztonsag-humda/ Sun, 20 Feb 2022 16:18:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18951 Idén is folytatódik a HUMDA „Road Safety – a biztonság az első” országos közlekedésbiztonsági oktatási programsorozat, amely az első szakaszban ezúttal hét helyszínre látogat el, amit a tervek szerint április közepétől akár 20 újabb állomás követhet. A HUMDA Magyar Autó-Motorsport és Zöld Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. tavaly szeptemberben indította el az első és második osztályos általános […]

The post Road Safety – a biztonság az első appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén is folytatódik a HUMDA „Road Safety – a biztonság az első” országos közlekedésbiztonsági oktatási programsorozat, amely az első szakaszban ezúttal hét helyszínre látogat el, amit a tervek szerint április közepétől akár 20 újabb állomás követhet. A HUMDA Magyar Autó-Motorsport és Zöld Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. tavaly szeptemberben indította el az első és második osztályos általános iskolás tanulók számára az edukációs projektet. Tavaly 13 helyszínen, összesen több mint harmincezren vettek részt az eseményen.

A foglalkozások során 20 perces interaktív oktatás után közlekedési ismeretek átadásában kiemelten jártas szakemberek segítségével, elektromos mini autókkal, kerékpárokkal és rollerekkel mennek ki a gyermekek az ideiglenes KRESZ-pályára, ahol a közlekedési szabályokkal és többek között például a rendőri karjelzésekkel ismerkednek. A tanítási időt követően, délutánonként pedig korosztálytól függetlenül minden érdeklődő részt vehet a programokon. A Road Safety sorozat központi eleme egy közlekedési kisokos, amelynek célja, hogy olyan ismereteket adjon a gyermekeknek, amelyek segítenek nekik eligazodni a forgalom bonyolult útvesztőjében és megalapozzák egy biztonságos szemlélet kialakítását. Az ingyenes kiadványt a kitelepüléseken kapják meg a tanulók.

A programsorozat idei első felvonásának időszaka február 14-től április 1-ig tart és a következő helyszínekre látogat el: február 14–18. Budakeszi; február 21–25. Esztergom; február 28–március 4. Dunakeszi; március 7–11. Balassagyarmat; március 14–18. Mosonmagyaróvár; március 21–25. Szombathely; március 28–április 1. Hajdúböszörmény. Az edukációs projektben 2021-ben 12 megyeszékhelyen és egy fővárosi kerületben összesen több mint harmincezer, a legtöbb településen csaknem az összes első és második osztályos diák szerezhetett játékos formában, ám mégis átfogó közlekedésbiztonsági ismereteket.

“A tavalyi Road Safety rendezvényeket követően megannyi élménybeszámoló jutott el hozzánk a pedagógusoktól, akik nem győzték hangsúlyozni a program hiánypótló jellegét. Sokan jelezték, hogy a helyszínen kapott közlekedési útravaló kiadvány anyagát előszeretettel építik be a tanórájukba, elsősorban a környezetismeret, a technika és a tervezés órákon. Köszönöm a pedagógusok fáradhatatlan munkáját, a visszajelzéseik kulcsfontosságúak a biztonságos közlekedésre nevelő tanterv kidolgozásához. Aktívan elősegítik azt az európai uniós célkitűzést, hogy a végzetes kimenetelű közlekedési balesetek száma 2030-ra a felére, 2050-re pedig nullára csökkenjen”

– emelte ki Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, az autó-motorsport fejlesztéséért és a közlekedésbiztonság kiemelt kezeléséért felelős kormánybiztos, a programsorozat fővédnöke.

“Örömmel folytatjuk a Road Safety országjáró közlekedésbiztonsági képzésünket a tanév második félévében is. Az első félévében rendkívüli érdeklődést tapasztaltunk, kiemelten magas volt a részvételi arány, amely a folytatásra ösztönöz minket. A következő hetekben az idei első etap során hét további helyszínre látogatunk el és amennyiben sikeresen megállapodunk a jövendőbeli helyszínekkel, még idén akár húsz újabb városba is eljuthat a sorozat. Szeretettel várjuk a tankerületi iskolák tanulóit, valamint a családokat a kitelepüléseinken. Mindenkit arra biztatunk, hogy kezelje kiemelten a gyermekek biztonságos közlekedésre nevelését, hiszen közlekedésbiztonsági szempontból ők alkotják az egyik legveszélyeztetettebb csoportot, azonban a kitűnő fogékonyságuknak köszönhetően már fiatal korban megalapozhatjuk és akár egy életre bebetonozhatjuk a jövő közlekedőinek tudását”

– tette hozzá Weingartner Balázs, a HUMDA Zrt. elnök-vezérigazgatója.

The post Road Safety – a biztonság az első appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az OMRON bemutatja az újgenerációs i4L SCARA robotsorozatot https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/28/omron-scara-robotsorozat/ Sun, 28 Feb 2021 17:55:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13972 Az i4L SCARA új mércét állít fel a könnyebb igénybevételre tervezett SCARA robotok piacán, mivel versenyképes áron kínál kimagasló teljesítményt. AZ OMRON új i4L SCARA kompakt robotja kiváló teljesítményt nyújt a legalacsonyabb tulajdonlási összköltség (Total Cost of Ownership = TCO) mellett. Az i4L kiváló minőséget, méretezhetőséget, megelőző karbantartási opciót és integrálási rugalmasságot biztosít, jelentősen megelőzve […]

The post Az OMRON bemutatja az újgenerációs i4L SCARA robotsorozatot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az i4L SCARA új mércét állít fel a könnyebb igénybevételre tervezett SCARA robotok piacán, mivel versenyképes áron kínál kimagasló teljesítményt.

AZ OMRON új i4L SCARA kompakt robotja kiváló teljesítményt nyújt a legalacsonyabb tulajdonlási összköltség (Total Cost of Ownership = TCO) mellett. Az i4L kiváló minőséget, méretezhetőséget, megelőző karbantartási opciót és integrálási rugalmasságot biztosít, jelentősen megelőzve ezzel versenytársait. Kompakt kialakításának és kis méretének köszönhetően egyszerűen, bármilyen egyéb alkatrész vagy konzol nélkül felszerelhető egy asztalra vagy egy falra. Kompakt kialakításának és rugalmas programozhatóságának köszönhetően az i4L számos robotalkalmazáshoz, többek között digitális termékek összeszereléshez is ideális.

Az i4L az alapzatán található egyedi Ethernet csatlakozónak köszönhetően egyszerű integrációt kínál, a maximális üzemidőről pedig az interaktív karbantartási riasztások és a színes belső világítás gondoskodik. Az állapotjelző fény segítségével gyorsabban és hatékonyabban diagnosztizálhatók a problémák, így a termékből az életciklusa minden szakaszában a maximumot lehet kihozni. Nagy sebességű, ismétlődő jellegű alkalmazásokhoz ideális, ráadásul három mozgástartományban – 350, 450 és 550 mm – is elérhető.

„Az OMRON nagy erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy ügyfeleink fejlett és rugalmas gyártási környezetet valósíthassanak meg robotikai technológiáink segítségével”

– mondta Motohiro Yamanishi, az OMRON Industrial Automation Company, robotikai üzletfejlesztési projekt vezérigazgatója, majd hozzátette:

„Az új i4L SCARA robot kulcsfontosságú szerepet tölt majd be e kezdeményezés egy lépéssel való előremozdításában, versenyképes teljesítményt és megbízhatóságot kínálva az ügyfeleknek, megfizethető áron. Az i4L SCARA biztonságosan automatizálja az anyagmozgatási műveleteket. Ez a terület az ipari robotoknak köszönhetően világszerte rohamos fejlődésnek indult a különböző iparágakban, és a módszert nem csupán a munkaerőhiány okozta kihívások leküzdésére, hanem a koronavírus globális terjedésével kapcsolatos kockázatok kezelésére is alkalmazzák.” 

„A gyors ütemű gyártási környezetek gyorsaságot és rugalmasságot követelnek meg. Az OMRON i4L SCARA típusú robotjai segíthetnek a vállalatoknak megoldani ezt a problémát, mivel napi 24 órában képesek fáradhatatlanul, pontosan és biztonságosan dolgozni ugyanabban a környezetben, mint az emberek”

– mondta Tom Mathias, az OMRON Robotics and Safety Technologies elnök-vezérigazgatója.

Az i4L SCARA néhány főbb jellemzője:

  • Egyszerű integráció: Az i4L kompakt kialakításával és kis méretével egyszerű integrációt kínál. A vízszintes (asztali) vagy függőleges (fali) felszerelés további adapterek vagy konzolok nélkül megoldható. A csatlakozókábelek átvezethetők a rögzítési felületen, vagy akár azzal párhuzamosan is elvezethetők.
  • Maximális üzemidő: Az i4L a gyorsabb problémadiagnosztikának köszönhetően segít maximalizálni a rendelkezésre állást. Egyedi és jól látható, színes LED-es belső világítása lehetővé teszi a megelőző karbantartást, valamint a robot aktuális állapota is egyszerűen leolvasható.
  • Teljesítmény: Az i4L kiváló mozgékonyságot és ismételhetőséget biztosít a könnyebb igénybevételre tervezett SCARA robot számára, így biztosítva a szükséges teljesítményt. Több robot telepítésekor az egyszerű integrációnak és szinkronizálhatóságnak köszönhetően egyszerűsödik a beállítási folyamat és rövidebb a beprogramozáshoz szükséges idő.
  • Termelékenység: Az OMRON a hagyományos SCARA robotot fejlesztette tovább a munkahelyi termelékenység növelése érdekében. Az i4L sebessége elősegíti az anyagkezelés felgyorsítását, és hozzájárul az anyagköltségek csökkentéséhez, miközben felszabadítja az emberi erőforrásokat a termelékenység maximalizálásához szükséges egyéb feladatok számára.

Kiegészítő funkciók:

  • 5 kg-os teherbíró képesség
  • 350 mm-es, 450 mm-es és 550 mm-es mozgástartomány
  • Tömeg 350 mm-es/450 mm-es változat esetén = 15 kg
  • Tömeg 550 mm-es (180 mm-es szár) változat esetén = 16,38 kg
  • Tömeg 550 mm-es (350 mm-es szár) változat esetén = 16,52 kg

További tudnivalókat a http://industrial.omron.eu oldalon talál.

The post Az OMRON bemutatja az újgenerációs i4L SCARA robotsorozatot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>