rugalmasság – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 20 Nov 2024 12:13:05 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Helyi rugalmassági piacot tesztelnek Róma villamosenergia-hálózatán https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/01/roma-siemens-rugalmassagi-piac-villamosenergia/ Fri, 01 Mar 2024 05:00:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28704 A RomeFlex projektben a növekvő energiaigényekre készítik fel a város elektromos infrastruktúráját, a Siemens közreműködésével. A Róma áramellátását biztosító hálózat csúcsigénye a következő tíz évben várhatóan 2200 MW-ról 3300 MW-ra fog nőni. Ezzel a kihívással nincs egyedül az olasz főváros: a növekvő energiaigények és a megváltozó fogyasztói szokások miatt világszerte és Magyarországon is egyre szükségesebb […]

The post Helyi rugalmassági piacot tesztelnek Róma villamosenergia-hálózatán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A RomeFlex projektben a növekvő energiaigényekre készítik fel a város elektromos infrastruktúráját, a Siemens közreműködésével.

A Róma áramellátását biztosító hálózat csúcsigénye a következő tíz évben várhatóan 2200 MW-ról 3300 MW-ra fog nőni. Ezzel a kihívással nincs egyedül az olasz főváros: a növekvő energiaigények és a megváltozó fogyasztói szokások miatt világszerte és Magyarországon is egyre szükségesebb a villamos hálózatok kapacitásának bővítése.

A római elosztóhálózat-üzemeltető (Distribution System Operator / DSO) Areti vállalat is ezért a digitalizáció felgyorsítását tervezi, hogy a költség- és időigényes, hardveres infrastruktúra-beruházásokat kiváltva, szoftveres módon tegye intelligensebbé, így ellenállóbbá és jövőbiztossá hálózatát. Ezért, illetve, hogy áramkimaradások és feszültségingadozások nélkül bővíthesse kapacitásait, az Areti olyan rugalmassági szolgáltatások kereteit dolgozta ki, amelyet most Siemens-technológiával párosítva kezdenek tesztelni a RomeFlex mintaprogram keretében.

Idén februártól a római DSO által kezelt közép- és kisfeszültségű hálózatokhoz csatlakozó felhasználók (például egyetemi campusok) részt vehetnek egy intelligens megoldásokat alkalmazó, helyi rugalmassági villamosenergia-gazdálkodási piacon. A prosumerként (termelő-fogyasztóként) működő felhasználók így „demand-response alapon” kereskedhetnek a rendelkezésükre álló vagy megújuló forrásból termelt energiával.

A korábbinál magasabb szintű hálózatirányítást igénylő folyamat során Siemens-szoftverekkel tesztelik a város elektromos infrastruktúráinak szűk keresztmetszeteit, valamint feszültségingadozás-kezelő képességét. Ezekre az információkra építve, illetve a Siemens digitális iker technológiáját alkalmazva, szimulációk segítségével lesz kezelhetőbb az egyre komplexebb hálózati struktúra, valamint előrejelezhetőek az esetleges problémák és meghibásodások.

A mintaprogram során gyűjtött adatok, valamint az algoritmus-alapú működtetési tapasztalatok alapján a hálózatüzemeltető költséghatékonyabb döntéseket tud majd hozni a jövőbeni fejlesztéseihez. A városvezetésért felelős és az energiapiaci szabályozó hatóságok pedig részletesebb információkat kapnak a további beruházások tervezéséhez, valamint akár egy országos rugalmassági szabályozás kialakításához.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Helyi rugalmassági piacot tesztelnek Róma villamosenergia-hálózatán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagy teljesítmény, pontosság és rugalmasság a prémium szegmensben https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/01/dmg-mori-teljesitmeny-rugalmassag/ Fri, 01 Dec 2023 05:30:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27718 Betekintés a jövőbe – A DMG MORI nagy teljesítményű univerzális esztergái, a CTX 450 és a CTX 550 rendkívül sokoldalúan használhatóak. A 2023-as pfronteni nyílt napokon bemutatott CTX 350 nagytestvéreit, a CTX 450-et és a CTX 550-et az EMO Hannover 2023 kiállításon mutatta be a DMG MORI. A CTX családba mindig is nagy teljesítményű, rugalmas […]

The post Nagy teljesítmény, pontosság és rugalmasság a prémium szegmensben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Betekintés a jövőbe – A DMG MORI nagy teljesítményű univerzális esztergái, a CTX 450 és a CTX 550 rendkívül sokoldalúan használhatóak.

A 2023-as pfronteni nyílt napokon bemutatott CTX 350 nagytestvéreit, a CTX 450-et és a CTX 550-et az EMO Hannover 2023 kiállításon mutatta be a DMG MORI. A CTX családba mindig is nagy teljesítményű, rugalmas univerzális esztergák tartoztak, melyeket sokféle kiegészítővel lehet személyre szabni, mindezt kedvező áron. A CTX 450 és a CTX 550 fő- és ellenorsóval is rendelkezik, emellett az Y-szán lökete 130 mm. Ennek köszönhetően összetett alkatrészek 6-oldalas, teljes megmunkálására is képesek. Az ø 480 mm esztergálható átmérőnek és a 800 mm (a CTX 550 esetén 1,225 mm) esztergálható hossznak köszönhetően sokféle alkatrész megmunkálására alkalmasak.

A CTX 450 és a CTX 550 a termelékeny gyártási műveletek mellett, app-alapú vezérlőikkel és energiatakarékos üzemeltetésükkel jövőbe mutató automatizálási opciókkal rendelkeznek.

Az univerzális esztergák prémium szegmensét áttekintve a CTX 450-et és a CTX 550-et tökéletes megoldásnak találtuk szigorú tűrésű munkadarabok 6-oldalas, teljes megmunkálására.”

– mondta Dr.-Ing. Claudio Merlo, a GRAZIANO Tortona ügyvezető igazgatója a két újdonság piaci pozícionálása kapcsán.

A gépeknek fontos szerepe lesz a Machining Transformation (MX) projektben is, amely a DMG MORI jövőképe megmunkálás számára. Az MX négy alappillérének – a folyamatintegráció, az automatizálás, a Digital Transformation (DX) és a Green Transformation (GX) – elvei a CTX 450 és a CTX 550 esetében is megfigyelhetőek. A hatékony, 6-oldalas, teljes megmunkálást számos módon lehet automatizálni, például a Robo2Go vagy a MATRIS használatával. Az univerzális esztergákat könnyen lehet a vállalati hálózatokba integrálni, mégpedig a legszigorúbb biztonsági előírásoknak megfelelően. A 24″-os multi-touch érintőképernyővel szerelt, app-alapú vezérlő megkönnyíti a digitalizációt a műhelyben is. Az energiatakarékos üzemeltetést a korszerű szervohajtások, valamint a fő- és ellenorsót hajtó szinkronmotorok szolgálják.

A CTX 450 és a CTX 550 fő- és ellenorsóval is rendelkezik, emellett az Y-szán lökete 130 mm. Ennek köszönhetően összetett alkatrészek 6-oldalas, teljes megmunkálására is képesek.

Magas technológiai színvonal a teljesítmény és a pontosság érdekében

A CTX 450 eddig is 4,000 ford./perc fordulatszámú és 360 Nm nyomatékú főorsóval rendelkezett. A nagyobb testvér főorsója már 770 Nm nyomatékot ad le 3,250 ford./perc fordulatszámon. Az ellenorsó 5,500 ford./perc fordulatszámú és 192 Nm nyomatékú (a CTX 550 esetén: 4,000 ford./perc és 360 Nm nyomaték). A turnMASTER főorsó három (ISM80) vagy négy csapággyal (ISM102) van szerelve, ennek köszönhető a pontossága és nagy rúdáteresztése (80 mm vagy 102 mm). A C-tengely pozícionálási pontossága 0.001°. Az X- és Y-szánok már alapkivitelben is MAGNESCALE közvetlen mérőrendszerrel vannak szerelve, a revolverfej szerszámhajtó fogaskerekeit pedig levegő-olajhűtéssel hűtik a minimális hőterhelés érdekében. Opcionálisan rendelhető közvetlen hajtású revolverfej is, ebben az esetben a forgószerszámot 10,000 ford./perc fordulatszámmal és 42 Nm nyomatékkal lehet hajtani, amellyel nagysebességű marást is végre lehet hajtani.

További információ:

A DMG MORI hivatalos honlapján.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Nagy teljesítmény, pontosság és rugalmasság a prémium szegmensben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az alkalmazottak részéről alapelvárás lett a rugalmasság, de árnyoldalai is vannak a hibrid munkának https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/11/rugalmassag-munkavegzes-alkalmazottak/ Thu, 11 May 2023 05:30:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25109 Az Ericsson új kutatása szerint 10-ből 4 dolgozót hátráltatnak a munkában az elégtelen technológiai körülmények Az alkalmazottak több mint fele létfontosságúnak tartja a rugalmas munkaidőt és a távoli munkavégzés lehetőségét, ugyanakkor minden harmadik küszködik a munka–magánélet-egyensúly kialakításával. Vidéken a távmunkások 40 százaléka már mobilinternet segítségével dolgozik, és az 5G még nagyobb lehetőségeket tartogat. A fejlődő […]

The post Az alkalmazottak részéről alapelvárás lett a rugalmasság, de árnyoldalai is vannak a hibrid munkának appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Ericsson új kutatása szerint 10-ből 4 dolgozót hátráltatnak a munkában az elégtelen technológiai körülmények

Az alkalmazottak több mint fele létfontosságúnak tartja a rugalmas munkaidőt és a távoli munkavégzés lehetőségét, ugyanakkor minden harmadik küszködik a munka–magánélet-egyensúly kialakításával. Vidéken a távmunkások 40 százaléka már mobilinternet segítségével dolgozik, és az 5G még nagyobb lehetőségeket tartogat. A fejlődő országok munkaadói pedig félnek, hogy a távmunka miatt gazdagabb régiók cégei elszipkázzák előlük a tehetségeket. Mindez az Ericsson friss kutatásából derül ki, amelyhez több mint 40 ezer munkavállaló és döntéshozó megkérdezésével vizsgálták, milyen maradandó hatásokkal járt a munka világában a pandémia.

A teljes Future of Work Life jelentés az Ericsson Consumer & IndustryLab honlapján érhető el.

A COVID-19 alapjaiban forgatta fel a munka világát. Olyan cégeknél, ahol korábban elképzelhetetlennek számított a home office, egyik napról a másikra álltak át távmunkára. A pandémiával járó lezárásokat úgy tűnik már magunk mögött tudhatjuk, a változások azonban visszafordíthatatlanok. Az Ericsson Consumer & IndustryLab nagyszabású tanulmányban térképezte fel, hogy milyen maradandó változásokat hozott a járvány. Az 5 földrész 30 országában több mint 40 ezer munkavállaló és munkaadó megkérdezésével készült tanulmány fő tanulsága, hogy végérvényesen a múlté az a paradigma, hogy a munkahelyre kizárólag „bejárunk dolgozni”, ami viszont biztosnak tűnik, hogy az infokommunikációs technológia kulcsszerepet játszik a munka jövőjében.

  1. A rugalmasság a fizetésnél is fontosabb

A munkavállalók 52 százaléka számára a rugalmas munkaidő, illetve a munkavégzés helyének rugalmas megválasztása létfontosságú tényező a munkahelyek megítélésekor. Sőt, minden negyedik válaszadó szerint minden másnál fontosabb, beleértve a fizetést is, és akár felmondani is hajlandó, ha a munkavállaló nem veszi figyelembe ezeket az igényeket. A megkérdezett dolgozók munkaidejük 60 százalékát töltötték az irodában, és 40 százalékot azon kívül, vagyis a kettőt ötvöző hibrid modell ma már nem vízió, hanem a mindennapok valósága.

  1. Továbbra is kihívás megtalálni a munka és magánélet közötti egyensúlyt

A megkérdezett alkalmazottak fele szerint a rugalmasság megkönnyíti a harmónia elérését a szakmai és privát szféra között, ugyanakkor 36 százalék az új körülmények között is nehezen találja meg az egyensúlyt, és 33 százalék arra számít, hogy a munka és magánélet közötti határvonal elmosódásával növekedni fog az őt ért stressz. Intő jel a munkáltatók számára, hogy a dolgozók közel harmada elsősorban emiatt gondolkozik munkahelyváltáson.

  1. Komoly lehetőségeket ígér a mobilinternet és az 5G

A tanulmányból kiderül, hogy a távmunkások 29 százaléka már ma sem vezetékes, hanem mobilinterneten (3G/4G/5G) keresztül dolgozik. Ez az arány a vidéki – 5000 főnél kisebb – településeken még magasabb, 40 százalék, de meglepő módon a legnagyobb (5 millió főnél népesebb) városokban is eléri a 26 százalékot. A jövőben az 5G terjedésével, a magasabb sávszélesség és alacsony késleltetési idő révén ez tovább nőhet. Sőt, mivel a vállalatok nem tudják kontrollálni, dolgozóik lakhelyén milyen vezetékes internetszolgáltatás áll rendelkezésre, akár a termelékenységüket is növelhetik, ha 5G képes készülékeket és e-SIM kártyákat adnak munkaeszközként.

  1. Sokakat frusztrál a munkahelyi informatika hiányossága, bonyolultsága

A megkérdezett alkalmazottak 77 százaléka vallja, a munka során használt informatikai eszközök és szolgáltatások minősége főszerepet játszik a munkavállalói élmény szintjében. Tízből négyen pedig azt mondták, hogy a használt platformok túlzott bonyolultsága, nehézkes kezelhetősége, illetve a párhuzamos megoldások (például többféle videókonferencia-szoftver vagy felhőplatform) használata nehézséget okoz neki. Ennek ellenére a munkaadóknak mindössze egyharmada veszi figyelembe a dolgozók preferenciáit az informatikai beszerzési döntések során.

  1. Több digitalizáció – több megfigyelés

A munkavállalók fele úgy véli, a jövőben bárhonnan képes lesz ellátni a munkáját, ugyanakkor az ezt vallók kétharmada szerint ez az alkalmazottak fokozottabb megfigyelésével is jár. Az otthoni munkavégzés terjedésével az elmúlt években elterjedt az ún. bossware, a munkáltatók alkalmazottfigyelő szoftverekkel követik nyomon a dolgozók tevékenységét munkaidőben – például a billentyűleütések, egérmozgások követésével, képernyőképek készítésével. A megkérdezett munkáltatók 70 százaléka szerint a jövőben ez általános gyakorlat lesz, és minden második válaszadó úgy véli, ez jótékony hatással lesz a produktivitásra. A döntéshozók 76 százaléka ugyanakkor fogadkozik, hogy fokozott figyelmet fog fordítani arra, hogy vállalata ne éljen vissza a dolgozókról begyűjtött adatokkal.

  1. A munkaerőpiaci verseny globalizálódik

A távmunka megnyitja, már meg is nyitotta az utat azelőtt, hogy bizonyos munkakörökben, például az informatikában dolgozók más országokban, esetleg más földrészeken működő cégeknél helyezkedjenek el. Ezt a jelenséget azonban gyökeresen máshogy látják a fejlett és fejlődő országokban. Európában az alkalmazottak 65 százaléka tart tőle, hogy az alacsonyabb munkaerőköltségű országokból bedolgozók veszélyeztetik az állását. A fejlődő országokokban működő munkaadók 72 százaléka pedig attól fél, hogy a gazdagabb országok cégei elszipkázzák a tehetségeket.

Tanulság: a vállalatoknak be kell fektetniük a technológiába

Andreas Erlandsson, az Ericsson IndustryLab vezetője elmondta:

„Mivel a járvány legnehezebb részét magunk mögött hagytuk, úgy gondoltuk, ideje számot vetni azzal, hogy mely változások bizonyultak tartósnak, és melyek átmenetinek a munka világában. A kutatásunk rámutatott, hogy a munka jövője egyre inkább az infokommunikációs megoldásoktól, például a nagy sebességű, világszerte elérhető mobilkapcsolatoktól függ.  A távmunka egyértelműen velünk marad – talán nem olyan szinten, mint a világjárvány idején, de lényegesen magasabb szinten, mint a pandémia előtt.”

Jasmeet Singh Sethi, az Ericsson ConsumerLab vezetője elmondta:

A tanulmány aggasztó szakadékra mutatott rá a munkahelyeken rendelkezésre álló technológia és a munkavállalók igényei között: tízből csak két munkavállaló érzi úgy, hogy megfelelő technikai eszközöket bocsátanak a rendelkezésére. A szervezeteknek sürgősen be kell fektetniük digitális eszközökbe és dolgozóik internetkapcsolatának javításába, mert ez teszi lehetővé a hatékony és rugalmas távoli együttműködést. Ez nem csak azért fontos, hogy magukhoz vonzzák és megtartsák a tehetségeket, hanem azért is, hogy versenyképesek maradjanak a pandémia utáni világban.”


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az alkalmazottak részéről alapelvárás lett a rugalmasság, de árnyoldalai is vannak a hibrid munkának appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tartsa kézben robotika használatával gyártása rugalmasságát https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/18/smc-robotika-gyartas-rugalmassag/ Tue, 18 Oct 2022 06:00:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22392 A robotok egykor az autógyárak nagy volumenű műveleteihez tartoztak, de ma már az üzleti világ minden szektorába beszivárognak. A hagyományos gyártási, ellenőrzési, és csomagolási műveleteken túl robotok látnak el feladatokat a bányászattól és az űrkutatástól kezdve, a sebészeten és a laboratóriumi kutatáson át egészen a gyümölcsszedésig. Az alkalmazások ilyen széles repertoárjával a mai robotoknak egyetlen […]

The post Tartsa kézben robotika használatával gyártása rugalmasságát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A robotok egykor az autógyárak nagy volumenű műveleteihez tartoztak, de ma már az üzleti világ minden szektorába beszivárognak.

A hagyományos gyártási, ellenőrzési, és csomagolási műveleteken túl robotok látnak el feladatokat a bányászattól és az űrkutatástól kezdve, a sebészeten és a laboratóriumi kutatáson át egészen a gyümölcsszedésig. Az alkalmazások ilyen széles repertoárjával a mai robotoknak egyetlen fő tulajdonságra van szükségük: rugalmasságra. Ennek a rugalmasságnak a nagy részét a karvégi szerszám (megfogó) biztosítja, ami azt jelenti, hogy a megfogótechnológiai beszállító kiválasztásakor számos tényezőt kell szem előtt tartani, nem utolsósorban a portfólió szélességét, a bizonyított testreszabási lehetőségeket, és a magas szintű ügyféltámogatást.

Mindannyian tudjuk, hogy az autógyárak már évek óta automatizáltan működnek. Ez az ágazat továbbra is kulcsfontosságú hajtóereje a robotika értékesítésének világszerte. A hegesztésen és festésen kívül az autóiparban robotokat alkalmaznak még olyan feladatokhoz, mint az összeszerelés, a trimmelés, a vágás, az alkatrésztovábbítás és a gépkiszolgálás, hogy csak néhányat említsünk.

Az autógyárak által elért eredményeket egyre több, másfajta iparág is figyelembe veszi, köztük az élelmiszeripar, az italgyártás, az élettudományok és a mezőgazdaság, amelyek mindegyike növeli a robotok alkalmazását a termelékenység, a hatékonyság, a személyzet biztonsága, a termékminőség és a bevétel növelése érdekében. Röviden, nagyobb hangsúlyt fektetnek a gyártósorok rugalmasabbá tételére, és arra, hogy a folyamatosan változó vevői igényekre reagálva hatékonyabban tudják megvalósítani a „high-mix – low volume” gyártást (azaz többféle terméktípus, változatonként kisebb mennyiséggel).

Új iparágak mozgatják a keresletet

Egy McKinsey-jelentés szerint világszerte a vállalkozások 88%-a tervezi a robotizált automatizálás bevezetését az infrastruktúrájába. A Mordor Intelligence jelentése szerint, a sok új iparággal, ami növeli az eladásokat, a robotika globális piaca 2026-ra elérheti a 74,1 milliárd dollárt (a 2020-as 27,73 milliárdról), ami 17,45%-os CAGR-nek felel meg. Bár a robotika területén lévők számára fényesnek tűnik a jövő, tapasztalatból tudjuk, hogy vannak bizonyos előfeltételek, amelyek az autóiparon kívüli ágazatokban is megalapozzák a sikert.

Míg a nagy volumenű autóipar terén a robotok jellemzően egyetlen feladatot látnak el, a nem autóipari robotok esetében a rugalmasság a kulcsszó. Itt a felhasználók különböző, akár rendszeresen változó feladatokhoz rendelik a robotokat. Azok, akik azt gondolják, hogy a programozás problémát jelent a ’high-mix – low volume’ gyártási környezetekben, gondolják át újra. A robot OEM-ek, a kobot (kollaboratív robot) specialisták és a szoftvercégek ma már olyan megoldásokat kínálnak, amelyek egyszerű programozást biztosítanak, olyannyira, hogy még a kevés vagy semmilyen tapasztalattal sem rendelkező operátorok is képesek szinte pillanatok alatt mozgáspályákat létrehozni.

AI és ML

Bár mindannyian tudjuk, hogy a robotok az embereknél hatékonyabban hajtják végre az ismétlődő feladatokat, itt az új irányzat: az AI (artificial intelligence, azaz mesterséges intelligencia) és az ML (machine learning, azaz gépi tanulás) segítségével a robotok képesek gondolkodni, tanulni és pontos következtetéseket levonni emberi kollégáik segítsége nélkül. Ez egy izgalmas kilátás az ipar számára, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a robotok támogathatják az ipar 4.0/digitalizációra való átállást, főként azért, mert a komplex feladatokban felülmúlják a hagyományos mozgásrendszereket.

Például, míg a gyártási szinten sok gép teljesen automatizált, a raktárból a végső összeszerelésig és csomagolásig terjedő anyagmozgató feladatok gyakran nem automatizáltak a velük járó összetettség miatt. Napjainkban azonban a legújabb robotizált megoldások segítik a folyamatos anyagáramlást keresztül a gyáron, ami potenciálisan a “sötét” vagy „lights-out” gyártás koncepciójához vezethet, ahol egyáltalán nincs, vagy csak nagyon kevés ember van, aki irányítja a műveleteket.

Egyedi megoldások

Mivel a robotok sokféle gyár alapvető erőforrásává válnak, a rugalmasság elérése kiemelkedő fontosságú minden olyan feladat esetében, amely anyagmozgatással vagy szervizeléssel jár. Itt az alkalmazások mintegy 50%-a igényel ujj és/vagy megfogó módosításokat az ügyfél igényeinek megfelelően.

Mind a robothasználók, mind a gyártók számára számos célkitűzés van a termékválasztás során, beleértve az ár-teljesítmény arányt, a rugalmasságot, a könnyű alkalmazhatóságot és a biztonságot. A karvégi megfogó technológia azonban kulcsfontosságú tényező az olyan feladatoknál, mint az anyagmozgatás, csomagolás, gépkiszolgálás, összeszerelés, minőségellenőrzés és felületkezelés.

Mi az SMC-nél a megfogó megoldások teljes skáláját kínáljuk, beleértve a pneumatikus, elektromos, mágneses és vákuumos megoldásokat, biztosítva az adaptivitást minden megfogási igényhez. FRL egységeket, csövezést, szelepeket és soros kommunikációt is tudunk biztosítani, akár vezeték nélküli, akár hagyományos vezetékes technológiával, így kulcsrakész megoldást nyújtunk az új robottelepítésekhez vagy utólagos átalakítási projektekhez.

Segítünk a robotikai mérnököknek olyan “nyelvek” megértésében, amelyeket valószínűleg nem ismernek, mint például a pneumatika, azáltal, hogy segítünk lefordítani vagy értelmezni a levegővel hajtott mozgásvezérlés követelményeit és az általa elérhető előnyöket. Szakértő csapatunk segít elmagyarázni mindent a szelepsziget-technológiától és a szűréstől kezdve a levegő áramlásig és a rendszernyomásig. Bár az SMC elektromos aktuátorok széles körű   választékát kínálja, a fő nyelvünk továbbra is a pneumatika, ezért egyre több robotgyártó OEM és gyártóüzem kéri a segítségünket.

Gyors szerszámcsere

A rugalmasság biztosítása érdekében a robotoknak gyakran több különböző megfogót kell használniuk, ezért a gyors és megbízható szerszámcsere-technológia kiemelkedő fontosságú. Azonban sok megoldás drága, és valamennyi kockázatot is rejt magában a bonyolult levegő/jel csatlakozások miatt. Ezért a tervezőmérnökökből álló csapatunk, itt az SMC-nél, kifejlesztette az MHF2-X7076A-t, egy moduláris, alacsony profilú, ujj cserélési funkcióval ellátott levegős megfogót. Ez az robotokhoz készült automatikus szerszámcserélő-berendezés azt jelenti, hogy a felhasználók egyszerűen kicserélhetik a megfogó végét (az ujjat) mindenféle kockázat nélkül. A vezetékek és a csövek össze vannak fogva a levegős megfogó testében (a robot oldalon), hogy a szerszámcsere során javítsák az elektromos érintkezést, és csökkentsék a levegőszivárgást.

Robot egy csomagolási alkalmazásban vezeték nélküli kommunikációval, hogy biztosítsa a megbízható soros kommunikációt és a rugalmasságot a karvégi szerszám (EOAT, azaz end-of-arm tool) cseréjekor

Még valami, ami megkülönböztet minket a piacon, hogy vezeték nélküli kommunikációt kínálunk a megfogóval, hogy kiküszöböljük a kommunikáció elvesztés és a leállások kockázatát. Az EX600-W vezeték nélküli rendszerünk kevesebb kábelt és csatlakozót, kevesebb telepítést és karbantartást, valamint kevesebb törést és szétcsatlakozást jelent, így teljesen megbízható, zajálló kommunikációt biztosít. A robothasználók egyre gyakrabban alkalmazzák a gyors válaszidejű EX600-W vezeték nélküli rendszerünket, hogy javítsák az OEE-t (Overall Equipment Effectiveness, azaz teljes eszközhatékonyság), ami kulcsfontosságú mutató minden termelési vagy folyamatműveletnél.SMC Vezetéknélküli egység – EX600-W sorozat

SMC Vezetéknélküli egység – EX600-W sorozat

Előre haladva, a K+F csapatunk folyamatosan dolgozik a rendszer modularitásán, felgyorsítva a megfogócserék sebességét és csökkentve a leállások kockázatát. Az Ön termelékenysége és üzemideje a legfontosabb prioritásunk. A jelenleg általunk gyártott robotmegfogók körülbelül 50%-a egyedi gyártású, ami kiemeli hitelességünket, mint hozzáértő és bevált technológiai partner.

www.smc.hu

The post Tartsa kézben robotika használatával gyártása rugalmasságát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagyobb alkalmazási rugalmasság, még a kis- és közepes méretű szériáknál is https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/07/rugalmassag-alkalmazas-sw/ Wed, 07 Sep 2022 05:21:23 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21797 A Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH (SW) vezető gyártója a fémalkatrészek nagyüzemi gyártásához használatos nagy teljesítményű többorsós megmunkáló központoknak. A cég legnagyobb célpiaca az autóipar. A hangsúlyt a viszonylag kis-, és közepes méretű alkatrészek maximális termelékenységére és költséghatékonyságára helyezte. Az utóbbi időben az iparág prioritásai eltolódtak a nagyobb méretek, a kisebb darabszámok és a nagyobb átállási rugalmasság […]

The post Nagyobb alkalmazási rugalmasság, még a kis- és közepes méretű szériáknál is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH (SW) vezető gyártója a fémalkatrészek nagyüzemi gyártásához használatos nagy teljesítményű többorsós megmunkáló központoknak. A cég legnagyobb célpiaca az autóipar.

A hangsúlyt a viszonylag kis-, és közepes méretű alkatrészek maximális termelékenységére és költséghatékonyságára helyezte. Az utóbbi időben az iparág prioritásai eltolódtak a nagyobb méretek, a kisebb darabszámok és a nagyobb átállási rugalmasság irányába. Az SW erre a célra fejlesztette ki az új gép koncepcióit, köztük a több egyorsós megmunkálóközpontokat. Ezek az új gépek számításba jöhetnek többek között az akkumulátorházak gyártása, a vasúti közlekedési járművek, a haszongépjárművek, a gépgyártás és a repülőgépipar területén is.

“A tipikus SW megmunkálóközpontok többnyire többorsós kialakításúak voltak, és a kettős forgó asztal miatt lehetővé tette a munkadarab cserét a megmunkálási idő alatt”

– magyarázza Patrick Schneider, a németországi Waldmössingenben található Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH termékmenedzsere.

Ennek az egységnek minden egyes elfordításával több munkadarab kerül a gép munkaterébe, ahol egyidejűleg a megfelelő számú orsó megmunkálhatja őket. A kettős elforgatható asztalon található válaszfal lehetővé teszi a be- és kipakolást anélkül, hogy megzavarná a másik oldalon zajló megmunkálási folyamatot. A többorsós képesség és a maximális dinamikára optimalizált hajtások lehetővé teszik a legrövidebb szerszámcsere időt és a legmagasabb termelékenységet. A felhasználó szempontjából az egyetlen hátrány az alkatrészek mérete volt, amelynek a tervezési alapelv szabott határt. Ennek oka a rakodótér és a munkaterület közötti válaszfal, amely kritikus fontosságú ennél a koncepciónál

Prioritásokban történő változás az iparban

“Mind az autógyártó szektorban, mind az ipari felhasználók körében a prioritások jelenleg változnak a szerszámgépekre vonatkozó követelmények tekintetében”

– teszi hozzá Michael Kreuzberger, az SW termékmenedzsere. Egyrészt szerinte a méreteket tekintve erősen emelkedő tendencia figyelhető meg megmunkálandó alkatrészek területén. Ez szerinte részben az elektromos járművek elterjedésének a következménye, amelyekhez például nagyon nagy méretű akkumulátorházakra van szükség. Az alváz területén egyre gyakrabban használnak nagy szerkezeti elemeket, például karosszériavázat vagy segédkeretet. Mivel a megmunkálásuk lényegesen több időt vesz igénybe, így az átállási idők százalékosan sokkal kevésbé fontosak. Ilyen nagy alkatrészeket szem előtt tartva az SW új gépsorozatában egy orsóval rendelkező modelleket is bemutatott.

További szempont a jelentős visszaesés a hosszú távú rendelésekben. Ma már az ipari gyártók kevésbé számíthatnak több éven át tartó nagy darabszámú sorozatokra. Ez a kiválasztási kritériumok eltolódását okozza az újraszerszámozási rugalmasság és az automatizálás felé.

Hely biztosítása válaszfal nélkül a lényegesen nagyobb alkatrészeknek

„A vevői igények kielégítése érdekében gépsorozatunkat kibővítettük az egyasztalos, dupla elforgatható asztal nélküli gépekkel”

– mondja P. Schneider. A kettős elforgatható asztal helyett ezek a gépek csak egy forgóasztalt tartalmaznak szorítóelemekkel. A válaszfal megszüntetésével a rendelkezésre álló hely óriási mértékben bővül, így lényegesen nagyobb alkatrészek is megmunkálhatók azonos gépi alapterület mellett. Az SW az átállási rugalmasság és az automatizálás terén is különböző megközelítéseket alkalmazott, opcionálisan integrált nullapontos rögzítőrendszerekkel látta el a munkadarabbefogókat. Ezekből az új megmunkálóközpontokból jelenleg három sorozat érhető el, különböző felszerelési változatokkal. Ezek az új modellek valószínűleg érdekesek lesznek a mezőgazdasági és építőipari gépek, ipari sebességváltók, hidraulikus erőművek,  vasúti közlekedés és a repülőgépipar gyártói számára is.

A BA space3 munkaterülete elég tágas a nagy akkumulátorházak megmunkálásához

BA 711 space és BA 721 space Heavy, öntött acél vagy acél megmunkálásához

“Korábbi BA 7 sorozatú megmunkálóközpontjainkhoz hasonlóan ezeket a gépeket is a stabil monoblokk kialakítás, a nagy tengelysebesség és az orsók nagy teljesítménye jellemzi”

– magyarázza M. Kreuzberger. Mindhárom főtengelyt robusztus golyósorsó hajtja meg. Ez azt jelenti, hogy a két új gép kiválóan alkalmas nagy, összetett alkatrészek közepes és nagyüzemi gyártására is.

Az új kiegészítéseken a “space” utótag azt jelzi, hogy az orsóblokk függőleges útja a korábbi 650 mm-ről közel duplájára 1175 mm-re nőtt, és a Z tengely is 90 mm-rel hosszabb lett. A BA 711 space esetében egy orsó és egy munkadarabtartó van a forgóasztalon, ami azt jelenti, hogy 1350 x 1175 x 650 mm-es munkaterület érhető el anélkül, hogy a gép több helyet foglalna el a gyárban.

A testvérmodell BA 721 space ugyanazzal a lényegesen kibővített, 1175 mm-es Y-úttal rendelkezik, ezért hosszabb alkatrészeket is megmunkálhat. Az orsók számának megduplázódása miatt az orsónkénti maximálisan rendelkezésre álló munkaterület szélessége 650 mm-re csökken, de a termelékenység csaknem kétszerese, ami a második orsó használatának köszönhető.

BA W08 space alumíniumhoz és nem mágneses anyagokhoz

“Alumínium és más színesfém anyagok megmunkálásához bevált sorozatunk a BA W08 megmunkálóközpontok”

– mondja P. Schneider. A három főtengely lineáris meghajtásának köszönhetően ezek a gépek akár 2 g-s gyorsulást és akár 120 m/perc előtolási sebességet is elérhetnek. A BA 7 sorozat fejlesztéséhez hasonlóan a BA W08 sorozat is kibővült  egyetlen főorsóval rendelkező modellekkel. Ezeknél a gépeknél az Y út 800-ról 1500 mm-re nőtt. Ennek eredményeként az új BA W08-11 modell egy orsóval és egy szorítóhíddal 1500 x 1025 x 660 mm-es munkaterülettel rendelkezik, szemben a szabványos kétorsós BA W08-22 modell 800 x 1025 x 660 mm-esével. További új modellek a BA W08-11 space és a BA W08-21.

A standard orsó teljesítményjellemzői minden modellnél 35 kW, 80 Nm. Az új BA W08 sorozatú gépekben is átvették a megbízható tervezési elveket, mint például az monoblokk konstrukciót, és a orsóegység blokkot a kompakt kialakítását, amelyek bizonyítottan garantálják a stabilitást és a pontosságot.

Nagy szerkezeti elemek megmunkálása – a BA space3

„A BA space3 új fejlesztése során kezdetben az e-mobilitás területén lévő alkalmazásokra helyezték a hangsúlyt”

– árulta el M. Kreuzberger. Itt is a lineáris hajtások minden tengelyen biztosítják a megmunkálási folyamatok magas dinamikáját.

A korábbi tervezési filozófiával ellentétben a BA space3 vízszintes forgatótengellyel rendelkezik, integrált szorítóhíddal. Ez a híd az elülső és a hátsó oldalon is terhelhető, lehetővé téve a munkadarab cseréjét a megmunkálás során. A BA space3 a 3000 x 1800 x 875 mm-es munkaterületével lehetővé teszi a nagyméretű keretek és szerkezeti elemek megmunkálását. A gép 3 tengelyes merev orsós változatban, vagy azonos teljesítményadatok mellett 5 tengelyes, forgatóorsós változatban is elérhető. Az utóbbi változatban az 5 tengelyes megmunkálás minden szögből lehetséges. Mint minden SW megmunkálóközpont esetében, itt is elérhető az egészen komplex, teljesen automatizált gyártósorokba történő integrálás is.

Szerző: Klaus Vollrath, b2dcomm.ch

A gépek megtekinthetőek: AMB kiállítás,
Messe Stuttgart, 10-es csarnok, B51-es stand
Időpont: 2022. szeptember 13-17.
www.sw-machines.com

The post Nagyobb alkalmazási rugalmasság, még a kis- és közepes méretű szériáknál is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Olvassa online is a Műszaki Magazin legfrissebb lapszámát! https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/05/muszaki-magazin-online-2022-05/ Thu, 05 May 2022 13:29:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20157 Az ipar rugalmasságának növelése Az elmúlt évtizedekben a hangsúly az alacsony árú tömegtermelésen volt. Globálisan számos komplex termelési lánc kialakulását láthattuk, de tapasztalhattuk a gyártók gondolkodásmódjának változását is. Az elmúlt évek rávilágítottak az ellátási láncok sebezhetőségére, és számos vállalatot arra kényszerített, hogy alaposabban megvizsgálja termelési folyamatait. Megindult a “reshoring” a gyártás visszatelepítése a vállalat országába, […]

The post Olvassa online is a Műszaki Magazin legfrissebb lapszámát! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipar rugalmasságának növelése

Az elmúlt évtizedekben a hangsúly az alacsony árú tömegtermelésen volt. Globálisan számos komplex termelési lánc kialakulását láthattuk, de tapasztalhattuk a gyártók gondolkodásmódjának változását is. Az elmúlt évek rávilágítottak az ellátási láncok sebezhetőségére, és számos vállalatot arra kényszerített, hogy alaposabban megvizsgálja termelési folyamatait. Megindult a “reshoring” a gyártás visszatelepítése a vállalat országába, ami a más országokban emelkedő munkaerőköltségek és a növekvő szállítási költségek következménye. Most a robottechnológia lehetőséget ad a vállalatoknak, hogy a termelést közelebb hozzák, így a hazai iparágak rugalmasabbá válnak és csökken a globális szállítás jelentős időbeli kitettsége, valamint környezeti hatása is.

Kevesen kapcsolják össze a robotokat és a fenntarthatóságot, de a Föld Világnapja lehetőséget adott idén az automatizálással foglalkozóknak arra, hogy újragondolják, hogy a robotok segítségével hogyan csökkenthetik a hulladékmennyiségüket, az energiafelhasználásukat és hogyan csoportosíthatják jobban a kapacitásokat a bolygónk és társadalmunk védelme érdekében. Egyes gyártási folyamatok sok nyersanyagot igényelnek és emellett sok hulladékot termelnek, többek között a gyártási hibák miatt. A hulladék csökkentésének egyik leghatékonyabb módja az ilyen ágazatokban a gyártási eljárások minőségének javítása csúcstechnológia és a robotika alkalmazásával. A napjainkban bevetett együttműködő robotok nagy mértékben képesek csökkenteni a gyártási hulladékot, mivel az emberi munkaerővel szemben a kobotok képesek ciklusról-ciklusra ugyanúgy megismételni a folyamatokat, javítva ezzel a gyártási minőséget.

A kobotok világszerte segítenek a különböző méretű vállalatoknak a selejt csökkentésében például olyan folyamatokban, mint: a hegesztés, az adagolás és az anyageltávolítás. Bár az egyes műhelyekben vagy gyárakban keletkező hulladékra gyakorolt hatás a világ kihívásainak összefüggésében jelentéktelennek tűnhet, a precíz robottechnológia alkalmazásának teljes globális hatása mégis jelentős lehet.


Találkozzunk személyesen:

  • MACH-TECH, IPAR NAPJAI és AUTOMOTIVE HUNGARY kiállítás, Hungexpo, május 10-13.
  • Ingyenes belépő olvasóinknak: www.iparnapjai.hu/muszakimagazin 
  • Látogasson el az MM Műszaki Magazin standjára: D pavilon 203B

Bővebben a műszaki világ aktualitásairól idei májusi lapszámunkban olvashat!

Műszaki Magazin 2022/5 lapszám

2022/5Megnyitás

Nyomtatott magazinunk lapozható változatban, digitális formátumban is elérhető ITT.


Műszaki Magazin hírlevél feliratkozás Műszaki Magazin előfizetés hirdetés

The post Olvassa online is a Műszaki Magazin legfrissebb lapszámát! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mazak FG-220 3D fiber lézervágó gép https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/05/mazak-fiber-lezervagas/ Thu, 05 May 2022 12:54:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20114 Lézeres csővágás – A Yamazaki Mazak a maximumra emeli lézeres vágási képességeit az új, kompakt 3D fiber lézervágó géppel, az FG-220 piacra dobásával. Az FG-220 hosszú csövek (kerek, négyzet, téglalap és háromszög keresztmetszetű) és szerkezeti anyagok (például I és H gerendák, sarokvasak és további, felhasználó által meghatározott formák) precíziós 3D vágására szolgál. Használata javítja a […]

The post Mazak FG-220 3D fiber lézervágó gép appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lézeres csővágás – A Yamazaki Mazak a maximumra emeli lézeres vágási képességeit az új, kompakt 3D fiber lézervágó géppel, az FG-220 piacra dobásával.

Az FG-220 hosszú csövek (kerek, négyzet, téglalap és háromszög keresztmetszetű) és szerkezeti anyagok (például I és H gerendák, sarokvasak és további, felhasználó által meghatározott formák) precíziós 3D vágására szolgál. Használata javítja a vékony és közepes vastagságú csövek és egyéb szerkezeti anyagok vágásának termelékenységét. Ez annak köszönhető, hogy a fiber lézer technológia már rövid hullámhosszon rendelkezésre áll. A nagyobb termelékenység pedig jelentős energia-megtakarítást jelent, az elektromos fogyasztás 50%-os csökkenésének köszönhetően.

Az FG-220 egy többfunkciós gép, amely többféle folyamatot is végrehajthat, beleértve a vágást, fúrást, menetfúrást és befogást, ami jelentősen csökkenti a folyamat közbeni időt.

Maximális 3D-s rugalmasság

A Mazak kifejlesztett és szabadalmaztatott 3D lézervágó fejet, amely kiterjesztett mozgási tartománnyal rendelkezik az A- és a B-tengelyen keresztül, amely kibővíti a lehetséges alkalmazások skáláját. Az FG-220 tetszőleges szögben és különböző irányokból történő megmunkálást tesz lehetővé, így akár összetett formák, valamint bonyolult áthatások is elérhetők. A gép a munkadarabok szélesebb spektrumán való használatra alkalmas, beleértve az erősen tükröződő anyagokat is, mint például a réz és a sárgaréz.

Nagyobb pontosság

A gép számos olyan funkcióval van felszerelve, amelyek lehetővé teszik a hosszú csövek nagy pontosságú vágását, például a munkadarab automatikus központosítását és befogását, valamint különféle támasztóegységekkel rendelkezik, amelyek megakadályozzák a megereszkedést a vágás során. A négy tokmány egyidejű forgása, és az alapanyag mozgatása pontos megfogása megakadályozza az anyag kilengését. A gép felszerelhető munkahossz-méréssel és dőléskompenzációval a torzulások vagy csavarodások észlelésére, menetfúró egységgel a rövidebb átfutási idő érdekében, valamint automata be- és kihordószalaggal a folyamatos és nagy termelékenységhez.

Könnyű programozás

Az FG-220 az egyedülálló Mazak FX CNC és FX TUBE CAD/CAM szoftverrel van felszerelve a csővágáshoz, amely számos kényelmi funkciót kínál, mint például: az alkatrészek automatikus kiosztása, a megmunkálás teljes szimulálása a biztonságos és folyamatos vágás érdekében. A hatékony fiber lézertechnológia, a 3D lehetőségek széles skálájának és a nagy pontosságú vágás számos testreszabási lehetőségének köszönhetően az FG-220 ideális gép azon cső és szelvény megmunkálással foglalkozók számára, akik gyártásuk egyszerűsítését és magasabb szintű vágási teljesítményt kívánnak elérni.

mazakeu.hu

The post Mazak FG-220 3D fiber lézervágó gép appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB új, nagyméretű robotjai növelik a sebességet és a rugalmasságot https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/20/abb-robot-sebesseg-ev/ Wed, 20 Apr 2022 05:00:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19832 Az új IRB 5710 és IRB 5720 robotok nagyobb sebességgel és rugalmassággal támogatják az elektromos járművek (EV) gyártóit az anyagmozgatásban. Az ABB két új robotcsaláddal bővíti a komplex gyártási alkalmazásokra tervezett, nagyméretű robotok portfólióját. Az ABB IRB 5710-es és 5720-as robotjai nagyobb sebességet, pontosságot, rugalmasságot és robusztusabb kialakítást, valamint integrált kábelezési megoldást kínálnak, így ezek […]

The post Az ABB új, nagyméretű robotjai növelik a sebességet és a rugalmasságot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új IRB 5710 és IRB 5720 robotok nagyobb sebességgel és rugalmassággal támogatják az elektromos járművek (EV) gyártóit az anyagmozgatásban.

Az ABB két új robotcsaláddal bővíti a komplex gyártási alkalmazásokra tervezett, nagyméretű robotok portfólióját. Az ABB IRB 5710-es és 5720-as robotjai nagyobb sebességet, pontosságot, rugalmasságot és robusztusabb kialakítást, valamint integrált kábelezési megoldást kínálnak, így ezek a robotok a növelt üzemidő mellett magasabb szintű termelékenységet és nagyobb teljesítményt biztosítanak olyan alkalmazásoknak, mint az elektromos járművek (EV) gyártása, öntödei és kovácsolási tevékenységek, gumi- és műanyaggyártás, illetve a fémfeldolgozás.

A nyolc változatban elérhető IRB 5710 és IRB 5720 robotok esetében a leendő ügyfelek 70-től 180 kg-ig terjedő hasznos teherbírási és 2,3 m-től 3 m-ig terjedő karkinyúlási változatok közül választhatnak. Együtt alkalmazva a két robotcsalád a gyártási feladatok széles skálájára alkalmas, beleértve az anyagmozgatást, a gépkiszolgálást, az összeszerelést, valamint az EV-gyártás speciális műveleteit, például az akkumulátor-modulok komissiózását („pick and place” műveletek), a nagy pontosságú összeszerelést és az alkatrészekkel végzett manipulációs műveleteket. Az általuk kínált előnyöknek köszönhetően a robotok ideálisan alkalmazhatóak a műanyagfeldolgozási, a fémöntési, valamint a felületkezelési (pl. tisztítás és szórás) feladatokban.

„Ezek az új robotok felgyorsítják az ABB folyamatos terjeszkedését a gyorsan növekvő EV-piacon, kielégítik az ügyfelek olyan robusztus robotok iránti igényét, amelyek nagy sebességgel, kiváló pályapontossággal és ügyességgel rendelkeznek az összetett EV akkumulátor-összeszerelési feladatok elvégzéséhez”

– mondta Joerg Reger, az ABB Robotika járműipari részlegének ügyvezető igazgatója.

„A belső égésű motorral szerelt járművekről az elektromos hajtású járművekre történő átállás különösen a gyors, könnyen adaptálható gyártósorok iránti kereslet növekedését fokozza. Az elektromos járművek kialakítása, konstrukciója gyakran igen összetett, és az olyan alkatrészek, mint az akkumulátorok és a félvezető modulok nagyon nehezek vagy rendkívül törékenyek lehetnek. Ezek a sajátosságok olyan megoldásokat igényelnek, amelyek maximális pontosságot és ismételhetőséget biztosítanak a gyártási hibák elkerülése érdekében”

– tette hozzá Reger.

Mindkét robotcsaládot az ABB új OmniCoreTM V250XT vezérlője, az OmniCore vezérlőcsalád legújabb tagja vezérli. Az ABB TrueMove és QuickMove mozgásvezérlési technológiáját tartalmazó OmniCore V250XT vezérlő lehetővé teszi az IRB 5710 és az IRB 5720 robotok számára, hogy kategóriájukban a legnagyobb sebességet kínálják, így a rövidebb gyártási idővel növelni tudják a gyártási kapacitást. Kiváló pozícióismétlési képességének (0,04-0,05 mm), pályaismétlési (0,1-0,14 mm) jellemzőjének és pályapontosságának (1-1,2 mm) köszönhetően az IRB 5710 és az IRB 5720 pontosabb, mint a kategóriájukba tartozó többi robot, így a legmagasabb szintű gyártási minőséget tudják biztosítani.

További védelmet nyújt a sérülések és a kábelek elhasználódása ellen az ABB LeanID Integrated DressPack megoldása, amely lehetővé teszi, hogy a technológiai kábeleket a robot felső karján belül és a csukló mentén vezessék, nem pedig kívül. Ez kiküszöböli a lengő kábeleket, védelmet nyújt a hő és az ütközések hatása ellen, ami a robotok karbantartási igényének gyakori oka, potenciálisan csökkenti az állásidőt és a karbantartási költségeket, és több évvel meghosszabbítja a robotok élettartamát. A LeanID a kiszámítható kábelmozgásoknak köszönhetően megkönnyíti a programozást és a szimulációt az ABB RobotStudio® offline programozó szoftverében.

Mindkét robotcsalád a maximális gyártási tervezési rugalmasság érdekében többféle szerelési lehetőséggel rendelkezik, beleértve a padlóra, ferdén, függesztve és magasban történő telepítést.

2023-ban további alkalmazások jelennek meg számos technológiai folyamathoz, például hegesztéshez, vágáshoz vagy kiadagoláshoz. További információért látogasson el az ABB weboldalra.

Az ABB Robotika és Gyártásautomatizálás üzletága úttörő szerepet tölt be a robotikában, a gépautomatizálásban és a digitális szolgáltatásokban.  Innovatív megoldásokat szállít az iparágak széles köre számára, az autógyártástól az elektronikán át a logisztikáig. A világ egyik vezető robotikai és gépautomatizálási szállítójaként már több mint 500 000 robotikai megoldást szállítottunk világszerte. Segítünk vevőinknek, hogy javítsák a létesítményeik termelékenységét, rugalmasságát, folyamataik egyszerűsítését, és fokozzák a termékeik minőségét. Támogatjuk átállásukat a jövő gyárára, amelyet a kollaboratív robotika és a hálózatra kapcsolt eszközök jellemeznek majd. Az ABB Robotika és Gyártásautomatizálás üzletág több mint 11 000 főt alkalmaz a világszerte 53 országban működő több mint 100 egységében.

www.abb.com/robotics

The post Az ABB új, nagyméretű robotjai növelik a sebességet és a rugalmasságot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megoldások ma a holnap számára https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/11/chiron-csoport-megoldas-jovo/ Mon, 11 Oct 2021 07:27:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17146 Függetlenül a célcsoporttól, iparágtól, a CHIRON csoport innovatív megoldásokat mutatott be az EMO MILANO 2021 szakkiállításon. Megoldások a kimagaslóan termelékeny, jövőbiztos gyártási folyamatokhoz, mindezt optimalizált energiafelhasználás és környezeti terhelés mellett. Az október 4-9. között megrendezett EMO MILANO 2021 szakkiállításon a CHIRON csoportot képviselő négy erős márka – a CHIRON, a STAMA, a FACTORY5 és a […]

The post Megoldások ma a holnap számára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Függetlenül a célcsoporttól, iparágtól, a CHIRON csoport innovatív megoldásokat mutatott be az EMO MILANO 2021 szakkiállításon. Megoldások a kimagaslóan termelékeny, jövőbiztos gyártási folyamatokhoz, mindezt optimalizált energiafelhasználás és környezeti terhelés mellett.

Az október 4-9. között megrendezett EMO MILANO 2021 szakkiállításon a CHIRON csoportot képviselő négy erős márka – a CHIRON, a STAMA, a FACTORY5 és a retrofit szakértő CMS – a holnap követelményeinek is megfelelő megoldások átfogó választékát mutatta be. Segítségükkel termelékenyebb, jövedelmezőbb és fenntarthatóbb gyártás valósítható meg.

A stand látogatói két működő megmunkálóközponton keresztül nyerhettek betekintést abba, hogyan alakul a gyártástechnológia jövője. Az öttengelyes DZ 25 P gépet nagy, összetett geometriájú alkatrészek dupla orsós megmunkálására, a Micro5 megmunkálóközpontot pedig a legkisebb helyeken, nagyon alacsony energiafogyasztással végzett intelligens mikromegmunkálásra fejlesztették ki.

DZ 25 és DZ 28: nagy termelékenységű megmunkálás az autó- és a repülőgépipar számára

Akár a virágzó e-mobilitást, akár a repülőgépipar szerkezeti változásainak kezelését nézzük, a nagy és összetett geometriájú alkatrészek megmunkálásakor napjainkban is elvárás a maximális hatékonyság. Minél termelékenyebb egy megmunkálóközpont az alkatrészek gyártásában, és minél rövidebb a ciklusidő, annál gazdaságosabban használható fel a hely, az energia és a nyersanyag. Az olyan többorsós rendszerek, mint a 800 vagy 1 200 mm-es orsótávolsággal rendelkező új CHIRON 25-ös és 28-as sorozatok még hatékonyabbak és ezért fenntarthatóbbak is.

„Célunk, hogy a DZ 25, vagy a DZ 28 két munkadarabot állítson elő ugyanannyi idő alatt, mint amennyire egy egyorsós gépnek van szüksége egyetlen alkatrészhez – természetesen ugyanolyan kiemelkedő minőségben – magyarázta dr. Claus Eppler, a CHIRON csoport műszaki igazgatója. – Ez nemcsak a fenntarthatóság, hanem a beruházási költségek tekintetében is kifizetődő.”

A Milánóba látogatók megtapasztalhatták, hogy az új sorozat tökéletesen ötvözi a teljesítményt, a pontosságot és a dinamikát az úttörő dizájnnal. Az öttengelyes DZ 25 P élő működés közben volt megtekinthető, a nagy termelékenység és a rövid ciklusidők elérése érdekében a géphez palettacserélőt is csatlakoztattak. A 28-as és a 600 mm-es orsótávolságú 22-es sorozatokat a szakértők az interaktív bemutatóteremben részletesen, az alkalmazások szintjén is bemutatták.

Rendkívül kompakt és kimagaslóan dinamikus: a Micro5 megmunkálóközpont maximális hatékonyságot biztosít a mikromegmunkálásban, a hagyományos gépekhez képest 50-szer alacsonyabb energiafogyasztás mellett

A mikromunkálás intelligens jövője: Micro5

A rendkívül precíz mikromegmunkáló ágazatból érkező látogatókat a FACTORY5 rendkívül kompakt és dinamikus Micro5 megmunkálóközpontja várta. A gép nevében szereplő „5” egyszerre jelent öt tengelyt, az 5:1 gép/munkadarab méretarányt, valamint az ötször kisebb súlyt. És ha már a fenntarthatóságról beszélünk, akkor ez a maximális hatékonyságot is jelenti, hiszen az energiafogyasztás a hagyományos rendszerekhez képest 50-szer alacsonyabb.


A CHIRON csoport az EMO MILANO 2021 szakvásáron élőben mutatta be a Micro5 gépet, most először az új, automatikus Feed5 munkadarab-kezelő rendszerrel.


Hatoldali megmunkálás az új 715-ös szériával

A termékkínálat és az interaktív CHIRON bemutatóterem legújabb látványossága – amit a szakmai látogatók nagy képernyőkön keresztül „látogathatnak meg” – az új 715-ös sorozat, amelyet a munkadarabok multifunkcionális megmunkálásához, rúd vagy tokmányalkatrészből végzett maráshoz és esztergáláshoz, vagy profilmegmunkálásához fejlesztették ki. A hatoldali autonóm megmunkálásra tervezett 715-ös sorozat a CHIRON csoport rúdanyag megmunkáló sorozatát egészíti ki és kitűnően hidalja át a CHIRON FZ 08 S mill turn precision+ és a STAMA MT 733 gépek között található piaci rést. Az alapgépből és a munkadarab-kezelő automata rendszerből álló egységnél a forgácsolás közbeni szerszámtár ki- és betöltés lerövidíti a gépi mellékidőket és az életciklus-elemzést is pozitívan befolyásolja.

A kiállításon bemutatott, a jobb erőforrás-felhasználásra optimalizált gyártási folyamatokhoz kifejlesztett további témakörök közé tartoznak a CMS retrofit megoldásai, amelyekkel hosszabb élettartam, megnövelt termelékenység és alacsonyabb energiaigény érhető el. Az innovatív AM Cube 3D fémnyomtatót nagyméretű, összetett alkatrészek készítésére, valamint bevonatolására és javítására tervezték. Egy izgalmas felhasználói eset az additív gyártás és a megmunkálás tökéletes kölcsönhatását mutatta be.


Digitális portfólió

A SmartLine portfólió digitális rendszerei, valamint a SmartServices garantálják az optimális támogatást a megmunkáló központok folyamatos működésében, valamint megnövelt hatékonyságot, rendelkezésre állást és termelékenységet biztosítanak a környezeti erőforrások védelme érdekében. Alkalmazásukkal egy helyen több karbantartási munka is kombinálható és ütemezhető, a fennakadások pedig távolról is orvosolhatók, ami az utazások szükségtelenné tételével ugyancsak csökkenti a CO2-kibocsátást.


www.chiron-group.com

www.rolatast.hu

The post Megoldások ma a holnap számára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fordulópont a megújuló energiaforrások területén – rugalmasság mindenek előtt https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/11/megujulo-energiaforrasok-eaton/ Mon, 11 Oct 2021 06:33:10 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17124 Az energiaszektorban egyre többször hallani mostanában a fordulópont kifejezést, amely azt a pillanatot jelöli, amikortól következetes és hosszú távú csökkenésnek indul a fosszilis tüzelőanyagok kitermelése. Egy másik komoly fordulópont az is, amikortól többe kerül ezen tüzelőanyagok által termelt villamos energia, mint maga az a gazdasági tevékenység, amelyhez felhasználják azt.  Ám a legfontosabb fordulópont, amikortól a […]

The post Fordulópont a megújuló energiaforrások területén – rugalmasság mindenek előtt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az energiaszektorban egyre többször hallani mostanában a fordulópont kifejezést, amely azt a pillanatot jelöli, amikortól következetes és hosszú távú csökkenésnek indul a fosszilis tüzelőanyagok kitermelése.

Egy másik komoly fordulópont az is, amikortól többe kerül ezen tüzelőanyagok által termelt villamos energia, mint maga az a gazdasági tevékenység, amelyhez felhasználják azt.  Ám a legfontosabb fordulópont, amikortól a megújuló energiaforrások aránya meghaladja az energiatermelésben a hagyományos energiahordozók arányát.

Nehéz megmondani, hogy egy-egy fordulópont pontosan mikor következik, vagy következett be, hiszen ezek nem konkrétan meghatározható pillanatok. Sokkal inkább olyan folyamatok, trendek, amik számtalan változó mentén mérhetőek, de még sincs egy-egy tökéletes mérőszám, ami globálisan jelezni tudná a fordulópontok bekövetkezésének pillanatát. Igaz ez mindhárom fenti példával kapcsolatban. Nincs tökéletes egyetértés a szakemberek körében sem a fordulópontok bekövetkezésének idejével kapcsolatban, sem abban, hogy pontosan mi jellemző ezekre a pillanatokra, sem abban, hogy esetleg megtörténtek-e már.

Talán arról lehet leginkább felismerni egy fordulópontot, ha egyszer csak azt vesszük észre, hogy a diskurzus már nem egy ötletről szól, hanem arról, hogy az milyen hatással bír a gyakorlatra. Épp itt tartunk ma a megújuló energiaforrások tekintetében. Az energiagazdálkodás története során a kérdés nagyon sokáig az volt, hogy mennyire életképes és mennyire megvalósítható egy adott technológia, azaz működhet-e, és megengedhetjük-e magunknak az alkalmazását. Jelenleg az átmenet kezelése és a lehetőségek kiaknázása a fő szempont.

A kérdés az, hogy miképp történik ez a változás

Egy ideje már tudjuk, hogy a megújuló energiaforrások sok esetben fajlagosan olcsóbbak, mint más energiaforrások, és Európa energiaszükségletének mintegy ötödét már megújuló energiaforrásokból fedezzük. Ezen energiaforrások gyors elterjedésével kapcsolatban biztató jel, hogy a diskurzus egyre inkább arról szól, mi és mikorra várható, azaz, hogy az energiaellátás 60-80 százaléka mikor származik majd megújuló energiaforrásokból.

Míg más energiaforrások teljesítménye jól kiszámítható, a nap- és szélerőművek teljesítménye eredendően változékony. A napenergia esetében a nap nem süt 24 órában, és a napsugárzás időtartama és intenzitása ciklikusan változik az évszakokkal is, nem is beszélve arról, amikor az időjárási viszonyok – például egy vastagabb felhőtakaró – korlátozzák a napenergia-termelést. A szélenergia-termelés még ennél is kiszámíthatatlanabb. A nap- és szélerőművek teljesítményingadozásainak előrejelzésére szolgáló technológiák az elmúlt években rengeteget fejlődtek, és a mesterséges intelligencia alkalmazásával várhatóan még a mostaninál is pontosabbak lesznek az előrejelezések. Azonban nem elég tudnunk, hogy mikor és milyen mértékben fog változni a teljesítmény, lehetővé kell tennünk azt is, hogy a rendszer elég gyorsan reagáljon ezekre a változásokra. Addig, amíg ezek az energiaforrások a szükségletek csupán 20% körüli részét fedezik, megoldható, hogy ezzel azonos mértékben szorítsuk vissza a fosszilis tüzelőanyaggal működő erőműveket. Ezt a kompenzációt azonban nem tudjuk alkalmazni egy többségében megújuló energiaforrásokkal működő hálózatra.

Talán kevesebb szó esik egy szintén idekapcsolódó problémáról. A hálózat stabilitása szempontjából a túlkínálat ugyanolyan nagy probléma, mint a gyenge ellátás, és ha nem találunk megfelelő megoldást, az is megtörténhet, hogy 2040-re Németország megújulóenergia-termelését akár 16%-ban is vissza kell majd fogni. Ez évente 2300 órányi elpazarolt energiát jelentene, miközben az év más időszakaiban plusz forrásokra lesz szükség az energiaszükséglet kielégítéséhez.

A különbségek kiegyenlítése

Mindez azt jelenti, hogy a megújuló energiaforrások gyors elterjedésével párhuzamosan egyre nagyobb szerepet játszik a rugalmasság. A villamosenergia-hálózatok hagyományosan egyidejű termelésre és fogyasztásra készültek, azaz úgy, hogy amennyire pontosan csak lehetséges, minden egyes wattnyi kínálatra megegyező kereslet jusson. A megújuló energiaforrások világában ez azt eredményezi, hogy szükségünk lesz tartalék termelési kapacitásra és hálózatfejlesztésre is. A rugalmasság azt jelenti, hogy külön kell választanunk egymástól a kínálatot és a keresletet, amihez jelentős energiatárolási infrastruktúrára lesz szükségünk. Ezt számos taktika teszi lehetővé. A rövid távú, napon belüli ingadozások áthidalására, azaz a túltermelt energia levezetésére, illetve későbbi visszatáplálására és felhasználására ideális megoldást jelentenek a beépített energiatárolók, speciális akkumulátorok. Az ilyen jellegű rugalmasság iránti igény növekedésével egyre nagyobb szerepet játszanak majd az elektromos járművek akkumulátorai is. Egy átlagos elektromos autó akkumulátora egy átlagos európai háztartás több napra elegendő energiáját képes tárolni. Az akkumulátorok intelligens töltése pedig lehetővé teszi, hogy a szükséglet később jelentkezzen: akkor, amikor bőségesen rendelkezésre áll megújuló energiaforrásból származó energia, ami ráadásul olcsóbb is. A jövőben láthatunk majd olyan megoldásokat is, amelyek szükség esetén ezt a tárolt energiát visszatáplálják a hálózatba.

A hosszabb távú tárolásra többek között a szivattyús energiatározó vízerőművek, a sűrített levegős akkumulátorok és a környezetbarát hidrogén kínálnak lehetőségeket. Ezek a megoldások mind hosszú távú, kapacitáscsökkenés nélküli energiatárolást tesznek lehetővé, így ideálisak a kieső energiatermelés pótlására – olykor hetekig, akár hónapokig is.

Az energiatermelés és az energiafogyasztás szétválasztása az egyik oldalon, ágazati összekapcsolás a másikon

Röviden, amikor a megújuló energiaforrásokra gondolunk, akkor egy olyan intelligens, rugalmas, többirányú hálózatot kell elképzelnünk, amelynek működése merőben eltér a jelenlegi infrastruktúra működésétől. Nem csupán arról van szó, hogy a jelenlegi villamosenergia-termelő kapacitásunkat felváltja egy környezetbarát megoldás: a kereslet és a kínálat szétválasztása paradox módon egyúttal hozzájárul az egyes ágazatok összekapcsolásához is.

Míg a megújuló energiaforrások bevezetésével mindennapi életünk alapvetően szén-dioxid-mentessé válhat – az otthoni világítástól kezdve az elektromos autókon keresztül, a munkába járásig –, sajnos sok területen továbbra is a közvetlen fosszilis tüzelőanyag-ellátásra kell támaszkodnunk. Ahhoz, hogy kibocsátás-csökkentési törekvéseinket kiterjeszthessük olyan területekre is, mint a fűtés, a szállítás, valamint az olyan termékek gyártása, mint az acél és a vegyi anyagok, idővel teljesen ki kell iktatnunk ezek fosszilis tüzelőanyagon alapuló energiaigényét. Mindezt úgy érhetjük el, ha megtaláljuk a módját annak, hogy ezeket az iparágakat is bekapcsoljuk a hálózatba, ez a folyamat az ágazati összekapcsolás.

A fordulópont felismerése a megújuló energiaforrások szempontjából elméleti kérdésnek tűnhet, de az ágazati összekapcsolást vizsgálva lassan megértjük, milyen fontos a rugalmasság az energiarendszereinkben – és ez a felismerés maga a fordulópont. Ez lesz a kulcsa annak, hogy a megújuló energiaforrásokban rejlő lehetőségeket teljes mértékben kiaknázzuk a társadalom számára, aminek során a megújuló energiaforrások változékonysága hatalmas lehetőség lesz a közös jövőnk szempontjából.

The post Fordulópont a megújuló energiaforrások területén – rugalmasság mindenek előtt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ilyen lesz a gyártás a járvány utáni világban https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/07/gyartas-covid-valtozas-sztaki/ Sun, 07 Feb 2021 16:34:10 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13695 A koronavírus-járvány okozta gazdasági sokk a gyártásban és a kapcsolódó logisztikában is megmutatkozott: a vírusra reagáló országok sorra zárták le határaikat, a lakosság az otthonában rekedt, ez pedig a munkaerőpiacra is hatással volt, hisz minden ipari folyamatot lassított, rosszabb esetben egyenesen ellehetetlenített. Az ellátás is lelassult, a repülés mint közlekedési forma szinte teljes leállásával rég […]

The post Ilyen lesz a gyártás a járvány utáni világban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A koronavírus-járvány okozta gazdasági sokk a gyártásban és a kapcsolódó logisztikában is megmutatkozott: a vírusra reagáló országok sorra zárták le határaikat, a lakosság az otthonában rekedt, ez pedig a munkaerőpiacra is hatással volt, hisz minden ipari folyamatot lassított, rosszabb esetben egyenesen ellehetetlenített.

Az ellátás is lelassult, a repülés mint közlekedési forma szinte teljes leállásával rég nem látott súly nehezedett a szárazföldi és vízi szállítmányozásra. Másrészt hirtelen megnőtt az egyes egészségügyi eszközök és berendezések iránti igény, amit a gyártók képtelenek voltak kielégíteni. Felmerül a kérdés: miben lesz más a gyártás egy COVID-19 utáni világban? Többek közt erre kereste a választ közös publikációjában Monostori László, az ELKH SZTAKI igazgatója és Váncza József, a SZTAKI Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratóriumának vezetője.

Fontos a rugalmasság és a robusztusság

A cikk egyik fontos megállapítása az adaptáláshoz kapcsolódik: az olyan vállalkozások, amik több, különböző termék gyártására rendezkednek be, nagyobb eséllyel vészelik át az új körülményeket, mint azok a cégek, amik néhány jól kiválasztott, gazdaságosan gyártható terméktípus gyártására állnak rá – a járvány eddigi szakaszaiban is látható volt, hogy ezek a „high-mix, low-volume” cégek képesek voltak folyamatosan, nagy terhelés alatt teljesíteni. Erről szól többek között a SZTAKI által koordinált európai H2020-as CO-VERSATILE projekt is, aminek célja, hogy egy esetleges újabb világjárvány alkalmával minél hatékonyabban lehessen átállítani gyártórendszereket egészségügyi eszközök gyártására. Ezt támogatandó, a jövőben nagyobb hangsúlyt kell fektetni a termeléstervezési és -irányítási eljárásokra, mert azoknak sokszor csak töredékes információk mellett kell működniük. E területek hatékonyságán is sokat javíthat a mesterséges intelligencia: a nagy adattömegeket feldolgozni képes gépi tanulás segíthet a hatékonyabb és gazdaságosabb döntések meghozatalában. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a kizárólag profitorientált gondolkodást maguk mögött kell hagyják a felek, hisz az átállás fejlesztéseket igényel.

Az additív megoldásoké a jövő

Gyártási eljárások szintjén az additív megoldások (pl. 3D-nyomtatás) kerülnek előtérbe, méghozzá az eddiginél jóval szélesebb alapanyagkészlettel. Az additív gyártás is növeli a már hangsúlyozott rugalmasságot: ezzel a technológiával egyedi, változatos termékek sokaságát lehet előállítani, méghozzá viszonylag gyorsan. A hatékonyságot tovább fokozhatják az ember-gép együttműködést támogató gyártórendszerek, amiket szintén a mesterséges intelligencia tehet okosabbá: a prediktív eljárások a digitális iker ötvözésével nem csupán gyorsan reagáló rendszereket hozhatnak létre, hanem olyanokat, amik előre jelzik a változásokat és képesek azokra időben reagálni. A publikáció mindezek mellett persze kérdéseket is megfogalmaz. Egyik ezek közül, hogy a COVID-19 valóban a gyártás deglobalizációjához vezet-e, mert ha igen, az is hatással lesz a termelő iparágakra. Vajon a mostani válság ösztönzi-e a kooperáció erősödését vagy új formáinak kialakulását, ami egyben a fenntartható gyártás lényegi előfeltétele? De ugyanilyen fontos, hogy a világ kormányai támogatják-e majd az újfajta gyártási eljárások hatékony terjedését.

Fotó: HP

The post Ilyen lesz a gyártás a járvány utáni világban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A rugalmasság pontos méréssel párosulva tökéletes megoldást biztosít https://www.muszaki-magazin.hu/2020/03/22/centrotex-rugalmassag-pontossag/ Sun, 22 Mar 2020 18:32:48 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9591 Az alkatrészgyártás fejlődésével és az autóipar átalakulásával elengedhetetlen, hogy a cégek alkalmazkodni tudjanak a váltózó igények kiszolgálására. A megrendelésekhez igazodó gyors reagáláshoz és a problémamentes gyártási folyamatokhoz fejlesztette ki két új termékét a német Hainbuch. A centroteX S standardizált gyorscsere-rendszer kisméretű szerszámgépek befogói közötti gyors átállásra biztosítja rugalmas rendszerét. Az új TESTit erőmérő rendszer pedig […]

The post A rugalmasság pontos méréssel párosulva tökéletes megoldást biztosít appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az alkatrészgyártás fejlődésével és az autóipar átalakulásával elengedhetetlen, hogy a cégek alkalmazkodni tudjanak a váltózó igények kiszolgálására.

A megrendelésekhez igazodó gyors reagáláshoz és a problémamentes gyártási folyamatokhoz fejlesztette ki két új termékét a német Hainbuch. A centroteX S standardizált gyorscsere-rendszer kisméretű szerszámgépek befogói közötti gyors átállásra biztosítja rugalmas rendszerét. Az új TESTit erőmérő rendszer pedig egyszerűbb alkalmazás mellett, még több lehetőséget kínál a felhasználók számára.

CentroteX S – új standardizált gyorscsere-rendszer kis orsócsatlakozásokra

Az új centroteX S gyorscserélő rendszerének használatával tovább csökkenthető a befogó-készülékek csereideje, kisebb orsócsatlakozással rendelkező szerszámgépek esetében is. A kompakt kialakítás mellett még rövidebb idő alatt igazodhatunk a vevői igényekhez, amellyel teljes rugalmasság mellett használhatjuk különböző befogó eszközeinket esztergagépeken, megmunkáló-központokon, köszörűgépeken vagy akár egyedi célgépek esetén is.

A befogó-készülékek gyors cseréjével sok időt megtakaríthatunk, így a beruházás akár már fél év alatt megtérül. Nem beszélve a felszabadult munkaórák számáról, amely az adott év végére több 8 munkaórás műszakot megspórol a munkáltatók számára. Az egyszerű átszerelési folyamatoknak köszönhetően az átszerelések normalizálhatóak, ezáltal pontosan meghatározhatóak a mellékidők. A már ismert centroteX technológia mini verziója a 2020-as évtől lesz elérhető. Az eszköz további előnye, hogy elegendő egy csavart működtetni a gépoldali és készülékoldali csatlakozó rögzítésére, így még több beállítási időt takarítunk meg. Alacsony meghúzási nyomaték és ergonomikus működtetés mellett, még gyorsabban cserélhetjük le befogó egységeinket, mindezt ≤0,002 ismétlési pontosság mellett. Egy perc alatt lecserélhetjük 3- vagy 4-pofás 215-ös méretosztályú tokmányainkat egy ces vagy egy Maxxos szorítótüskés megfogóra. Az orsóáteresztés 52 mm-ig biztosított a rendszer használata mellett. A ø224 mm-es átmérőnek köszönhetően a centroteX S egy ideális gyorscserélő-rendszer a kis munkaterületű gépek esetében.

A szorítóeszköz-csere kevesebb, mint egy perc alatt!

  • Csak egy radiális rögzítő-csavar használata szükséges.
  • Alkalmas A2-5, A2-6, ø140 és ø170 illesztéssel rendelkező géporsókhoz.
  • Pontosság ≤ 0,002 mm – beállítás nélkül.
  • Ergonomikus és egyszerű kezelés.
  • Érzéketlen a szennyeződésekre.

Az új moduláris TESTit szorítóerő-mérő eszköz

centrotex

A szorító- és húzóerő rendszeres ellenőrzése elengedhetetlen a biztonságos, pontos és eredményes gyártási folyamatokhoz. A „elméleti befogó és húzó erőkkel” történő gyártás számos kockázattal járhat. A TESTit szorítóerő-mérő készülék nem csak méri, de rögzíti is a külső és belső szorítóerőt, valamint még a HSK tartók behúzó erejét is. Az archiváló szoftver segítségével dokumentálhatjuk az adott szerszámgépen lévő tokmányunk radiális szorítóerejét a hozzá tartózó henger-nyomásnál. Meghatározhatóak a centrifugális erőveszteségek adott fordulatszámon. Főleg pofás tokmányrendszereknél, ahol sok csúszó felület van és a kopás jelentősen befolyásolja a radiális szorítóerőnket, az egységgel gyorsan ellenőrizhető a tokmány aktuális állapota. Fel tudunk készülni esetleges karbantartásukra vagy cseréjükre. Gyorsan ellenőrizni tudjuk, megfelelően szereltünk fel egy megfogót az adott gépre. Amennyiben minden adat rendelkezésre áll, kevesebb beállítási időt igényelnek az esetleges gépek közötti átállások.

Összefoglalva mire tudjuk használni az új TESTit egységet:

  • állapotfelmérés és ellenőrzés (befogó, szerszámgép és készülékbefogón keresztüli),
  • pontos radiális erők (fordulat közben is) meghatározása, beállítása,
  • centrifugális erőveszteség pontos meghatározása,
  • szerelési műveletek (tokmány felszerelés) ellenőrzése,
  • archiváló szoftver segítségével dokumentációk készítésének lehetősége pontos adatokkal.

 

Az új moduláris TESTit két részből áll. Áll egy alapegységből, az informatikai modulból, és a mérőegységekből, a TEST modulokból. Az informatikai modulra csak egyszer van szükség, függetlenül attól, hogy meg akarjuk-e mérni a külső vagy belső szorítóerőt vagy a behúzási erőt. A mérési alkalmazástól függően különféle TEST-modulok léteznek, amelyek könnyen csatlakoztathatók az IT-modulhoz. Még a speciális TEST-modulok is illeszkednek az IT modulhoz.

Biztonságos folyamatok a pontos mérés révén:

  • Szorítóerő mérése a külső és a belső szorításhoz.
  • Behúzó-erő mérés HSK tartók esetén.
  • IT modul – csak egyszer szükséges beruházni.
  • TEST modul – különféle mérési alkalmazásokhoz (később is bővíthető).
  • Forgatható (sebességgel).
  • Megjelenítő és archiváló szoftver.

Kérjen ajánlatot a TESTit szorítóerő-mérő eszköz magyar nyelvű változatára a GIMEX-Hidraulika Kft. munkatársaitól!

Csonka Szabolcs értékesítési vezető

GIMEX-Hidraulika Kft.

a HAINBUCH hivatalos partnere

The post A rugalmasság pontos méréssel párosulva tökéletes megoldást biztosít appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Murrelektronik alkalmazás jelentés https://www.muszaki-magazin.hu/2020/02/23/murrelektronik-alkalmatas-jelentes/ Sun, 23 Feb 2020 09:59:54 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9340 Maximális rugalmasság a legkülönfélébb követelményekhez. A Hager cég a vizsgáló berendezéseinek automatizálásakor a Murrelektronik moduláris, decentrális és kompakt Cube67-rendszere mellett teszi le a voksot. Ha valaki egy házban vagy lakásban új elektromos szerelvényeket szeretne beépíteni vagy a régieket felújítani, az szinte biztosan találkozik a Hager márka termékeivel és megoldásaival. A vállalat az egész világon piacvezető […]

The post Murrelektronik alkalmazás jelentés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Maximális rugalmasság a legkülönfélébb követelményekhez.

A Hager cég a vizsgáló berendezéseinek automatizálásakor a Murrelektronik moduláris, decentrális és kompakt Cube67-rendszere mellett teszi le a voksot.

Ha valaki egy házban vagy lakásban új elektromos szerelvényeket szeretne beépíteni vagy a régieket felújítani, az szinte biztosan találkozik a Hager márka termékeivel és megoldásaival. A vállalat az egész világon piacvezető specialista az épületautomatizálás és az elektromos szerelvények területén. Nem csak a Hager értékesítési szervezete található meg az egész világon, de minden kontinensen van gyártó üzeme is. Ezekben a legmagasabb minőségi standardok alapján folyik a gyártás. Nem kerül kereskedelembe olyan alkatrész, aminek a működőképességét előtte ne vizsgálták volna meg részletekbe menően. Ezekhez a tesztekhez első osztályú vizsgáló berendezésekre van szükség. Ebben az esetben igaz: Ha magasak az igények, a legjobb megoldás, ha a saját kezünkbe vesszük a dolgot. Ezért a Hager maga gyártja a termékei bevizsgálásához szükséges gépeket és berendezéseket. Az ezzel foglalkozó csapat említésre méltó szaktudással rendelkezik, és Obernaiban, egy Franciaország keleti részén található városban dolgozik.

Kábelvezető láncokban, ahol gyakran kifejezetten szűk a hely, az adatátvitelre és áram vezetésére alkalmas rendszerkábel nagy előnyt jelent.

A vizsgáló berendezések automatizálásakor arra a kérdésre, hogy milyen az optimális installációs koncepció, a Hager csapata számára a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy nincs két egyforma gép. Mindig új és újabb szempontokat kell figyelembe venniük. A különböző termékeken a legkülönfélébb minőségi jellemzőket és funkciókat kell ellenőrizni. Az egész világon megtalálható gyáraikban, ahol a vizsgáló berendezéseket alkalmazzák, elvárások széles skáláját fektetik le, amit figyelembe kell venni. Az installációknak csak néhány területét lehet visszatérő minták alapján kialakítani. Nem egyszerűsíti a feladatot az sem, hogy az IO-sűrűség folyamatosan nagyon magas, a hely azonban szűkös. Ezen kívül fontos, hogy a gépeket rövid idő alatt kell legyártani, mert a Hager-csoporton belül nagy a kereslet a nagy teljesítményű és megbízható vizsgáló berendezések iránt, és az új termékbevezetések ciklusa szigorúan ütemezett és kötelező érvényű. Az installációs koncepciók szempontjából ez azt jelenti, hogy rendkívül rugalmasnak kell lenni – a Hager illetékesei ezért úgy döntöttek, hogy a Murrelektronik moduláris, decentrális és kompakt Cube67-rendszerét fogják alkalmazni.

Lényeges előny: A rugalmasság

Az egyes számú rugalmassági előny abban áll, hogy a Hager a Cube67-rendszernél sok különböző IO-modulból választhat. Igény szerint négy vagy nyolc csatlakozós komponenst építenek be az installációba. Némelyik gépbe M12-csatlakozós modulok kerülnek, a Hager gyakran választja a különösen kompakt M8-csatlakozós modulokat is. Ezzel helyet takarítanak meg, és lehetővé válik sok IO-pont összegyűjtése kis helyen. A modulokat közvetlenül a szenzorok és aktorok mellett – a folyamat közepén – helyezik el, például pneumatikusan meghajtott egységeken vagy a megfogókon. A villamosmérnökök onnan kötik össze a szenzorokat és az aktorokat a legrövidebb vezetékekkel, amivel csökkenthető a telepítési ráfordítás és költség takarítható meg. Kettes számú rugalmassági előny a Hager számára a portok többfunkciós kialakítása. A villamosmérnökök minden csatlakozónál eldönthetik, hogy bemenetként vagy kimenetként kívánják használni – és a standard modulokból így „testre szabott” vegyes modulokat csinálhatnak, amivel be tudják gyűjteni egy modul közvetlen környezetéből a szenzorok és az aktorok jeleit is. A többfunkciós kialakításnak köszönhetően a különböző modulváltozatok számát és a szükséges modulok számát összesen is csökkenteni lehet, ezzel költségek, hely és installációs ráfordítás takarítható meg. Emellett a Hager villamosmérnökei a Cube67 szelepsziget-csatlakozókkal (többpólusú csatlakozók) egyszerűen közvetlenül a helyszínről tudják vezérelni a szelepeket.

A Cube67 szelepsziget-csatlakozókkal (többpólusú csatlakozók) egyszerűen közvetlenül a helyszínről lehet vezérelni a szelepeket.

Egy vezeték az adatokhoz és az áramellátáshoz

A Hager számára fontos előnyt jelentett, hogy a Murrelektronik Cube67-rendszerének moduljait csak egyetlen rendszerkábel köti össze a buszcsomóponttal. Emellett az egyik modultól a másikig „fűzik” a vezetéket. A kialakítás csillag topológia szerint történik és maximális rugalmasságot biztosít. A rendszerkábelen keresztül történik az adatátvitel, és a szenzorok és aktorok áramellátása is – nem szükséges tehát két külön kábelt vezetni a modulokhoz. Ezzel a villamosmérnökök lényegesen egyszerűbb installációt tudnak kialakítani. Csak fele annyi vezetékre van szükségük, arról nem is beszélve, hogy így összességében kevesebb helyet igényel a vezetékek lefektetése. Éppen a kábelvezető láncokban, ahol gyakran kifejezetten szűk a hely, ez nagy előnyt jelent. A Murrelektronik Cube67-rendszerkábelét előkonfekcionáltan szállítjuk a Hagernek, pontosan a szükséges hosszúságban. Nem kell tehát még csatlakozókat szerelni a kábelre, ennek pedig két előnye van: a Hager időt spórol, és a vállalat biztos lehet abban, hogy egy egész sor lehetséges hibaforrást kizárt. Mivel a Murrelektronik előkonfekcionált vezetékeinek működőképességét még a gyártási folyamatban 100 százalékosan ellenőrizzük.

Magas rendelkezésre állás a Cube67-tel történő diagnosztikának köszönhetően

A Hager gépeinek gazdaságosságához nagy jelentősége van a magas rendelkezésre állásnak. Ezért lényeges, hogy a hibákat gyorsan felfedezzék és megszüntessék. Ehhez a villamosmérnökök a Cube67-rendszer széleskörű diagnosztikai lehetőségeit használják, ami megkönnyíti a karbantartó munkatársak számára a helyszínen, hogy megtalálják a probléma okát, elemezzék és megfelelő intézkedésekkel megszüntessék. A Hager gyáraiban dolgozó technikusokat az Obernai-ban dolgozó kollégák tanítják be. És ha a várakozásokkal ellentétben mégis egy nem annyira egyszerűen elhárítható probléma adódna, akkor az obernai-i csapat interneten keresztül távoli hozzáféréssel „becsatlakozhat”.

A „PROFIBUS-ról PROFINET-re” technológiaváltást a Hagernél dolgozó illetékesek már évekkel ezelőtt sikeresen meglépték. Ha az installációs koncepcióra gondolnak, jó tapasztalatokról tudnak beszámolni. A „protokollváltás rendszerváltás nélkül” Cube-koncepciónak köszönhetően lehetővé vált a buszcsomópontok egyszerű cseréje, és a berendezések ezzel készen álltak egy magasabb rendű PROFINET-rendszerben való használatra. A buszcsomópont alatti struktúra változatlan maradt. A dokumentációs és programozási igény, de az olyan belső folyamatok, mint a beszerzés vagy a készletezés, ráfordításigénye is nagyon csekély. A Hager még most is profitál a Murrelektronik koncepciójából. Míg a gépek és berendezések 80 százaléka fel van készítve a PROFINET-rendszerbe való bekapcsolásra, 20 százalék továbbra is Ethernet/IP-környezetben működik tovább. Itt is az érvényes, mint a busz-rendszerről való átállásnál Ethernetre: egyszerűen csak ki kell cserélni a busz-csomópontot – az ismert elvek alapján lehet folytatni.

További Információk: https://www.murrelektronik.hu/

The post Murrelektronik alkalmazás jelentés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A robotok és szerszámgépek együtt fejlődnek! https://www.muszaki-magazin.hu/2019/11/02/szerszamgepek-kuka-robot/ Sat, 02 Nov 2019 09:23:41 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8522 Közelebb vevőinkhez a maximális termelékenységgel és rugalmassággal A szerszámgépektől elvárjuk, hogy az eddigieknél még nagyobb költséghatékonysággal, sebességgel és pontossággal működjenek. A kisebb tételszámok megnövelik a gépek átállításának kiadásait, miközben megemelkednek a munkaerőköltségek. A vállalatok erre a jelenségre egészen mostanáig úgy reagáltak, hogy a gyártást olcsóbb munkaerőt biztosító országokba telepítették át. Ma azonban a vásárlók még […]

The post A robotok és szerszámgépek együtt fejlődnek! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Közelebb vevőinkhez a maximális termelékenységgel és rugalmassággal

A szerszámgépektől elvárjuk, hogy az eddigieknél még nagyobb költséghatékonysággal, sebességgel és pontossággal működjenek. A kisebb tételszámok megnövelik a gépek átállításának kiadásait, miközben megemelkednek a munkaerőköltségek. A vállalatok erre a jelenségre egészen mostanáig úgy reagáltak, hogy a gyártást olcsóbb munkaerőt biztosító országokba telepítették át. Ma azonban a vásárlók még inkább testre szabott termékeket igényelnek a lehető leggyorsabb kiszállítással. A hosszú szállítási idők miatt az alacsony bérköltségű országokba való kiszervezés lassan eléri a korlátait; ehelyett a vásárlókhoz közeli, rugalmas gyártás lehet a megoldás. A kérdés, amire választ kell kapnunk: Hogyan lehet a jövőben a termelést költséghatékonyan megszervezni szakképzett munkaerő hiányában?

A szerszámgépek hosszú távú termelékenységét csak a robotalapú automatizálással lehet jelentősen megnövelni úgy, hogy ezzel egy időben a szállítási idő is csökken és a demográfiai változások kihívásainak is megfelelünk. Az ipar más területeihez képest a szerszámgépek területén komoly a lemaradás az automatizálás mértékét illetően. A kézzel végzett munka széles körben elterjedt. A gyártásnak csak öt százaléka automatizált, és mindössze két százalékát automatizálták robotokkal.

A gép kapacitás kihasználtságának 70 százalékról csaknem 100 százalékra növelése

A termelés hatékonysága és költséghatékonysága robotos automatizálással az összes szerszámgép 20 százaléka esetében jelentősen növelhető lenne. Az automatizálás típusától függően a megmunkáló központokban a termelékenység akár 80 százalékkal is növelhető. Mivel a robotok nagyon magas fokú pontossággal és állandó megbízhatósággal működnek, a selejtarány gyakorlatilag nulla még komplex és nehéz komponensek esetén is. Ráadásul egész nap képesek dolgozni, és a teljesítményük éppolyan jó 24 óra elteltével, mint az első percekben. Így aktívan hozzájárulnak az állásidő költségeinek mérsékléséhez. Pontosságuk még nagysúlyú munkadarabok esetén is megakadályozza az ütközéseket és sérüléseket – a befogókészülék és a gép esetében egyaránt – ezzel csökkentve a karbantartási költségeket. Teljesen automatizált gyártási folyamatoknál a robotok javítják a gépek kapacitás kihasználtságát is, és csökkentik az egységnyi munkaerőköltséget, ezáltal pedig könnyebb megfelelni a piaci elvárásoknak: az emelkedő minőségi követelményeknek, a rövidebb szállítási időknek és az alacsonyabb áraknak. Röviden a robot révén a szerszámgép még termelékenyebb és értékesebb lesz. Az adatok magukért beszélnek: a szerszámgépek kapacitás kihasználtsága még mintavállalatok esetében is csak 70 százalék körül mozog robotok nélkül, míg robotokkal ez gyakorlatilag 100 százalék.

szerszámgépek

KUKA PLC.mxAutomation (1)

A robotok és gépek kéz a kézben dolgoznak

A robotok és a szerszámgépek egyre inkább együtt fejlődnek, és kéz a kézben dolgoznak. A robotok már ma is gyorsan és pontosan adagolnak a gépekbe megmunkálandó anyagokat, majd távolítják el a kész munkadarabot. Az automatizált adagolás modern koncepciója minimális ciklusidőkkel és maximális rendszer elérhetőséggel számol, miközben elvárás a rugalmas reagálás a termékek módosításaira és a kereslet változására. A szerszámgép üzemideje alatt a robot a nem produktív időt is hatékonyan tudja felhasználni, és olyan feladatokat láthat el, mint a fúrás, a csiszolás vagy a sorjázás. Feladatokat vesz át a szerszámgéptől, ezzel felszabadítva azt, és lecsökkentve az egyes munkadarabokra jutó megmunkálási időt. Intenzív megmunkálást igénylő munkadarabok esetében például a robot elvégezheti a durva megmunkálást a folyamat első szakaszában, miközben a gép magában elintézi a finommegmunkálást. Gépi köszörülés esetében már az összes gépnek nagyjából a fele robotokkal automatizált. Hatékonyan felhasználhatók jelöléshez és méréshez is, ami új potenciális alkalmazási lehetőségeket teremt a minőségellenőrzés terén.

A robotok nagyobb szerepet vállalnak a megmunkálásban és feladatokat kötnek össze

A robot nem képes átvenni a szerszámgép fő feladatait, és nem is ez a feladata. Ugyanakkor jelentősen optimalizálhatja a szerszámgép termelékenységét a perifériás feladatok átvételével. A szerszámgépeket használó összes alkalmazás mintegy 60 százalékát még mindig fel- és lerakodó műveletek teszik ki, például a munkadarab felvétele, befogása, lehelyezése vagy forgatása. Körülbelül 20 százalékot tesz ki a nullpont befogórendszerekkel történő anyagkezelés. A robot feladatainak csak nagyjából öt százalékát jelentik a megmunkáló műveletek vagy több gép összekapcsolása – raklapozó, fel- és lerakodó rendszerekkel összekapcsolva. A jövőben a megmunkálási és összekötő feladatok aránya növekedni fog a termelésben és főként a logisztikában tapasztalható tendenciák miatt. Ha több gép összekapcsolásáról van szó, a robot lehet rögzített vagy sínrendszerre – úgynevezett lineáris tengelyre – is szerelhető. A KUKA autonóm navigációs járművei hosszabb távolságokra is alkalmazhatók.

A robot, mint szerszámváltó

Egy másik trend: a robot, mint szerszámváltó. Míg a szerszámtárak és más rendszerek 250 szerszámnál többet nem tudnak kezelni, a robotok könnyedén képesek 400 vagy még több szerszámmal ellátni a szerszámtárakat. Ha a robot mobil, és géptől-gépig mozog, több gépen is képes szerszámokat cserélni. Ahol a robotok alkalmazása nem volt gazdaságilag kifizetődő a múltban, ott a több gépen történő felhasználásuk jelentősen lerövidíti a megtérülési időt.

A robot integrációja a gépi környezetbe

A KUKA is kínál megoldásokat a robotok és szerszámgépek közötti kommunikációra. A natív programozási felületek egyszerűbbé teszik a programozást és a KUKA robotok integrációját a gépi környezetbe. A KUKA.PLC mxAutomation irányítási szoftverével lehetővé válik, hogy beágyazott PLC-vel rendelkező külső vezérlők adjanak parancsokat a KUKA robotoknak mozgási parancsokkal. Ez egyszerű módot kínál a robotok által irányított gyártógépek központi, vásárlóbarát kezelői vezérlőegység koncepciójának megvalósítására. A KUKA KR C4 vezérlő kinematikus és biztonsággal kapcsolatos funkciói továbbra is teljes mértékben elérhetőek, mivel a KR C4 mxAutomation parancsértelmezője a PLC parancsokat a pályatervező modulnak adja át, amely a szokásos pontossággal és megbízhatósággal hozza mozgásba a robotot. A KUKA.PLC mxAutomation segítségével az automatizálási technológia szolgáltatóinak csak minimális ismeretekkel kell rendelkezniük a robotprogramozás területén. Az mxAutomation funkcióblokkjai lehetővé teszik, hogy a KUKA robot a megszokott PLC programozási környezeten belül kapjon parancsokat.

Integráció meglévő szerszámgép kezelői vezérlő koncepciókba

A KUKA.PLC mxAutomation ezen kívül a robot- és szerszámgép vezérlők fúziójának alapját is jelenti. Lehetővé teszi a KUKA robotok problémamentes integrációját a meglévő szerszámgép kezelői vezérlő megoldásokba. A robotot tehát a megszokott ember-gép irányítási felületen keresztül is lehet vezérelni. A géphez alkalmazott kézivezérlőkkel a robot beállítása is megtörténhet feltéve, hogy a megfelelő biztonsági óvintézkedések megtörténtek. Ezzel kapcsolatosan jó példa az integrációra a KUKA robotok bevonása a Siemens által kínált Sinumerik rendszerbe. A KUKA.PLC mxAutomation, a Siemens Run MyRobot Handling csomagja és a KR C4 vezérlő és a Siemens Sinumerik 840D sl vezérlő között szinkronizált Profinet interfésszel bármely KUKA robot működtethető és vezérelhető a Sinumerik vezérlővel. A Sinumerik 840D sl a Sinumeriket ismerő CNC operátort ellátja a KUKA robot működtetéséhez szükséges minden megszokott eszközzel a Sinumerik kezelőfelület segítségével. Mindemellett digitális I/O, Profinet, Profibus, EtherNetIP vagy akár EtherCAT opciókkal is elláthatóak a KUKA robotok. Sőt bizonyos gyártók esetében már standard kommunikációs modulokkal is rendelhető a robotvezérlés, ez nagyban megkönnyíti a robot integrációját.

Mobil robot rendszerek a jövő gyárához

Nagyobb fokú testre szabás, több termékvariáció, átváltás a merev tömegtermelésről a személyre szabott termékekre, amelyeket a vásárló maga konfigurálhat a digitális világban a számítógépe előtt ülve – mindezekhez radikálisan változásokra van szükség a gondolkodásban. Ugyanis a termelésnek a mainál jelentősen rugalmasabbá kell válnia az egyéni igényekre szabott termékek világában. Annak érdekében, hogy a jövőben, az Ipar 4.0 keretei között ez megvalósulhasson, új termelési koncepciókra lesz szükség, amelyek rendkívül sokoldalú gyártást tesznek lehetővé ipari méretekben, valamint hálózatok kialakítását a teljes feldolgozási folyamatban. A termelési logisztika alapvető változáson fog keresztülmenni. A jövő sokoldalú, rugalmas gyárának szerves részét fogják képezni a mobil robotrendszerek, amelyek nem csupán szállítják, hanem meg is munkálják a munkadarabokat, és képesek közvetlenül együttműködni az emberekkel. Gondoskodnak róla, hogy ne kelljen minden egyes új műveletet integrálni a meglévő gyártósorokba. Ma, amikor a termékek testre szabása egyre fontosabb, döntő versenyelőnyt jelenthet a nagyobb rugalmasságot kínáló új lehetőségek kihasználása. Az autonóm módon navigáló platformokkal együtt a robotok „megtanulnak járni”, és rugalmasan közlekednek a különböző gyártási területek között ahelyett, hogy mozdulatlanul állnának a biztonsági korlátok mögött. Innen kezdve már nem kell a munkadarabot a robothoz juttatni; a robot megy közvetlenül a munkadarabhoz vagy a szerszámgépekhez.

Mobilitás és ember-robot együttműködés

A biztonsági lézerszkennerek alkalmazása nem csak azt teszi lehetővé, hogy a mobil platformok szerszámgépekkel és kezelőkkel osztozzanak útvonalakon és munkaterületeken. HRC-képes robotokkal kombinálva, amilyen például az LBR iiwa, a mobil robot a kezelő új kollégájaként viselkedik, közvetlenül támogatva őt a munkájában. A KMR iiwa például önállóan képes szerszámokat kihozni a raktárból, és a gépek szerszámtáraiba helyezni – további biztonsági berendezések nélkül. A kezelőnek továbbra is teljes hozzáférése van a gépekhez. A munkadarabok raktár és gépek közötti, illetve egyes gépek közötti szállítása is ugyanígy történik. Ha a gyártási sorrend megváltozik, csak az autonóm jármű útvonalát kell módosítani, és nem a gépek elhelyezkedését. A gyártási folyamatot a maximális termelékenység és nem a merev automatizálás korlátjai határozzák meg.

A robotok az Ipar 4.0 központi elemei

Másik fontos tényező, hogy a robotoknak központi jelentősége lesz a jövő termelési világában. A felhővel együtt a robotoknak is kulcsfontosságú szerepük van az Ipar 4.0-ban. A termelés legrugalmasabb elemeként a robotok képesek mozgatási feladatokat akár a legkisebb tételméretben is – egészen 1-es tételméretig – biztonságosan, hibamentesen elvégezni a felhőből kapott információkkal. A robot ezt követően a tapasztalatait jelentheti vissza a felhőbe, ahol azokat értékelni lehet optimalizálás, dokumentálás és minőségbiztosítás céljából. A KUKA.Connect és a SmartProduction révén a KUKA mindehhez felhő megoldásokat kínál egyetlen forrásból. Nem csak a robotot, hanem a szerszámgépet és a gyártó létesítmény más berendezéseit is össze lehet kapcsolni a KUKA Clouddal az adatok összegyűjtése és elemzése, illetve a gyártási folyamatok optimalizálása érdekében. A robotos automatizálás elengedhetetlen mindenkinek, aki meg akar felelni az Ipar 4.0 kihívásainak – és az azokra épülő megoldásoknak – a jövő termeléséhez.

www.kuka.com

The post A robotok és szerszámgépek együtt fejlődnek! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>