rugalmas – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Az Emerson új nyomásszelepei rugalmas vezérlést biztosítanak https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/12/emerson-nyomasszelep-rugalmas-vezerles/ Fri, 12 Jul 2024 06:00:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30474 Az Emerson bemutatta az új AVENTICS 625-ös sorozatú Sentronic proporcionális nyomásszabályozó szelepeket. A 0,5%-nál kisebb szabályozási eltéréssel az új szelepeket úgy tervezték, hogy rendkívül pontos, elektronikus proporcionális nyomásszabályozást biztosítsanak, és lehetővé tegyék a szükséges rugalmasságot a kifinomult pneumatikus vezérléstechnikai alkalmazások támogatásához. A 625-ös sorozatú Sentronic szelepekhez mellékelt adatgyűjtő szoftver (DaS) szintén lehetővé teszi a szelepek […]

The post Az Emerson új nyomásszelepei rugalmas vezérlést biztosítanak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Emerson bemutatta az új AVENTICS 625-ös sorozatú Sentronic proporcionális nyomásszabályozó szelepeket.

A 0,5%-nál kisebb szabályozási eltéréssel az új szelepeket úgy tervezték, hogy rendkívül pontos, elektronikus proporcionális nyomásszabályozást biztosítsanak, és lehetővé tegyék a szükséges rugalmasságot a kifinomult pneumatikus vezérléstechnikai alkalmazások támogatásához. A 625-ös sorozatú Sentronic szelepekhez mellékelt adatgyűjtő szoftver (DaS) szintén lehetővé teszi a szelepek gyors indítását, felügyeletét és vezérlését közvetlenül a számítógépen.

„A nagy pontosságú berendezésekben, például a lángvágáshoz és a lézeres szemműtétekhez használt berendezésekben a pontosság és a vezérlés kritikus fontosságú”

– mondta Nicolas Jacquet, az Emerson termékmenedzsment igazgatója.

„A 625-ös sorozatú Sentronic szelepeket úgy tervezték, hogy pontosan szabályozzák a nyomást, az áramlási sebességet, a teljesítményt, a sebességet, a távolságot és a szöghelyzeteket. Az AVENTICS hengerekből, szelepekből, levegőelőkészítőkből és nyomásszabályozókból álló kiterjedt portfóliójának részeként a 625-ös sorozatú Sentronic a gyárautomatizálás alaptechnológiája.”

Négy szelepméret 1 mm-től 20 mm-ig terjedő áramlási sebességet támogat, 55 l/perc és 4700 l/perc között. A nyomásképességek a vákuumszinttől az 50 bar-ig terjednek, ami csökkentheti a gép tervezéséhez szükséges szelepek számát. A ház anyaga sárgaréz, alumínium vagy rozsdamentes acél, a tömítőanyag pedig nitril (NBR) vagy fluorelasztomer (FKM) kivitelben kapható. Három csatlakozókészlet is található, M12 5 tűs, M12 8 tűs és M16 7 tűs.

Mivel a fejlesztési és gyártási szakaszok folyamatosan rövidülnek, a gyors indítási eljárások és a megbízható, szabályozható gyártási folyamatok fontosabbak, mint valaha. A DaS szoftver segítségével a kezelők diagnosztizálhatják, vezérelhetik, javíthatják vagy egyedileg konfigurálhatják a szelepeket. Kaszkádvezérlést is végezhetnek, ha az alkalmazások kivételes precizitást és más összetett vezérlőhurkot igényelnek. A kibővített diagnosztikai és felügyeleti funkciók közé tartozik a bemeneti nyomás, a parancsolt nyomás, a belső hőmérséklet és az Ethernet kommunikáció.

Ha többet szeretne megtudni az AVENTICS 625-ös sorozatú Sentronic proporcionális nyomásszabályozó szelepeiről, látogasson el a következő oldalra:

www.emerson.com/en-us/catalog/automation/industrial-factory-automation/proportional-pressure-c ontrol-valves/aventics-625-en-gb.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az Emerson új nyomásszelepei rugalmas vezérlést biztosítanak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Több mint 100 termékváltozat egy gépsoron https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/06/schuko-automatizals-osszeszereles-festo/ Wed, 06 Dec 2023 05:00:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27739 A SCHUKO villásdugók teljesen automatizált összeszerelése új teljesítményszinten. Az ipari, kereskedelmi és építőipari szektorban már közel száz éve használják az ABL által 1925-ben feltalált SCHUKO villásdugókat. A vállalat mostantól a SCHUKO dugók és csatlakozók több mint 100 változatát tudja gyorsan és rugalmasan gyártani egy új szerelőrendszeren, amelyet a speciális gépgyártó AS Automation szállított. Ezt a […]

The post Több mint 100 termékváltozat egy gépsoron appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A SCHUKO villásdugók teljesen automatizált összeszerelése új teljesítményszinten.

Az ipari, kereskedelmi és építőipari szektorban már közel száz éve használják az ABL által 1925-ben feltalált SCHUKO villásdugókat. A vállalat mostantól a SCHUKO dugók és csatlakozók több mint 100 változatát tudja gyorsan és rugalmasan gyártani egy új szerelőrendszeren, amelyet a speciális gépgyártó AS Automation szállított. Ezt a rendkívül rugalmas Multi-Carrier-System MCS®, valamint a Festo számos más elektromos és pneumatikus automatizálási terméke is lehetővé teszi.

Az ABL dugók és csatlakozók az olyan megbízható anyagoknak köszönhetően, mint a nagy teljesítményű Elamid polimer vagy a 2K technológia, hihetetlenül erősek. A tesztek során még azt is épségben kibírták, hogy egy négytonnás teherautó átgördüljön rajtuk. Ezért az ipari, a kereskedelmi és az építőipari szektor első számú választásnak tekinti őket. A Nürnberg közelében található vállalat az energiafordulat úttörőjeként is nevet szerzett magának az elektromobilitáshoz szükséges fali dobozok és töltőállomások kifejlesztésével.

Sokoldalú és rugalmas

Dr. Manuel Loos, az ABL GmbH üzemeltetési igazgatója

Dr. Manuel Loos, az ABL GmbH üzemeltetési igazgatója

„Ahhoz, hogy ezt a minőségi szintet elérjük, megfelelően rugalmas összeszerelő rendszerekre van szükségünk. A bambergi AS Automation speciális gépgyártó pontosan ezt tudta biztosítani”

– magyarázza Dr. Loos, az ABL operatív igazgatója. Az új rendszer most 21 különböző egyedi alkatrészből a SCHUKO csatlakozók több mint száz különböző változatát szereli össze.

„Az AS Automation önálló forgó és lineáris  berendezéseinek moduláris felépítése lehetővé teszi a különböző folyamatlépések és technológiák gyors integrálását és a végfelhasználó igényeinek pontos kielégítését”

– teszi hozzá Ingo Brendl, a speciális gépgyártó ügyvezető partnere.

Ingo Brendl, az AS Automation GmbH ügyvezető partnere

Ingo Brendl, az AS Automation GmbH ügyvezető partnere

Az AS Automation pontosan a megfelelő partner volt az ABL csatlakoztatási specialista számára, mivel képes teljesen automatizált összeszerelő- és csomagolórendszereket tervezni és építeni, a kezdeti ötlettől a telepítésre kész, testre szabott gépig. Az AS Automation szerelőrendszerei minden iparágban előnyösek azon ügyfelek számára, akik gyorsan és megbízhatóan szeretnének összetett, több részből álló termékeket összeszerelni és feldolgozni. A vállalat nagy szakértelemre tett szert például a kozmetikai ipar, az elektromos ipar, az orvostechnika és a gyógyszeripar számára készült rendszerek terén.

Adagolás és szerelés kompakt rendszerben

„A SCHUKO-dugók előállításakor a kihívást a nagyszámú egyedi alkatrész kis helyen történő adagolása és összeszerelése jelenti. Az összes folyamat, az alaptestek összeszerelésétől és a házak előszerelésétől kezdve az összes alkatrész összerakásáig, egy kompakt rendszerben történik”

– folytatja Brendl.

Moduláris felépítésének köszönhetően a rendszer különböző összeszerelési eljárásokhoz és technológiákhoz igazítható. „A Festo integrált Multi-Carrier-System-jének köszönhetően a pályavezérelt munkadarab-hordozók mozgása új szintre emeli összeszerelési és munkadarab-feldolgozási képességeinket” – mondja Brendl. A Multi-Carrier-System ovális konfigurációja nagyon kompakt rendszerkialakítást tesz lehetővé, miközben egyidejűleg nagy működési dinamikát és pontosságot biztosít. Ráadásul a munkadarabtartók optimális ciklusidővel mozognak a megmunkálási területen, és egy alul futó szalagon keresztül juttatják őket vissza.

Szabadon pozícionálható munkadarabtartók

Julius Albrecht, az AS Automation GmbH speciális gépgyártásért felelős projektmenedzsere

Julius Albrecht, az AS Automation GmbH speciális gépgyártásért felelős projektmenedzsere

„Az MCS® a Festo elektromos tengelyeivel kombinálva egy kartéziánus 3D portált alkot, amely nagy szabadságot biztosít számunkra a termékek alkatrészeinek egymáshoz viszonyított elhelyezésében, és lehetőséget ad új összeszerelési és megmunkálási folyamatok megvalósítására. A munkadarab-hordozók szabad, független pozícionálása a lineáris szakasz mentén új lehetőségeket biztosít számunkra rendszereink kialakításához”

– írja le a Multi-Carrier-System használatának előnyeit Julius Albrecht, az AS Automation speciális gépgyártásért felelős projektvezetője. A hordozók Siemens technológiai objektumként való leképezése azt is jelenti, hogy a vezérlés ugyanolyan intuitív és egyszerű, mint a Festo bármely más elektromos tengelye esetében, amit a felhasználók nagyra értékelnek.

A rendszer központi eleme, az MCS® csak egy része a rendszerben használt Festo automatizálási megoldásoknak. A széleskörű moduláris rendszer számos más elektromos és pneumatikus terméke is hozzájárul az összeszerelési folyamatok megvalósításához. Különösen az elektromechanikus megoldások alkalmasak a rendkívül dinamikus összeszerelési folyamatok végrehajtására. Az MCS® mellett a vállalat a Festo elektromos tengelyek, vezérlők és motorok széles választékát használja. A rendszerben például 34, EGC és EGSC tengelyekkel felszerelt lineáris portál, valamint sok különálló elektromos hajtás működik. A Festo új generációs EMMT motorjait a Festo új CMMT szervohajtásaival együtt szintén használják az alkalmazásban, amik könnyen és intuitív módon integrálhatók a Siemens vezérlőrendszerébe.

Az ABL, az AS Automation és a Festo közötti partnerség

Az ABL, az AS Automation és a Festo közötti partnerségen alapuló együttműködés biztosította az új rendszer maximális hatékonyságát a fejlesztés során (balról jobbra: Ingo Brendl, Dr. Manuel Loos, Torsten Liesaus)

Digitális mérnöki eszközök

A Festo szolgáltatása már jóval a tényleges rendszer megépítése előtt megkezdődik.

„A digitális mérnöki eszközök segítenek a megfelelő alkatrészek gyors kiválasztásában. Emellett nagyra értékeljük a személyes kapcsolatot a Festo értékesítési mérnökeivel, akik mindig támogatnak minket a projekt kezdetétől fogva, és gondoskodnak arról, hogy a legmegfelelőbb alkatrészeket válasszuk ki és konfiguráljuk”

– magyarázza Albrecht.

„Számunkra a Festo nélkülözhetetlen partner az automatizálási technológiában. A pneumatikus hajtóművek és az elektromos tengelyek folyamatos továbbfejlesztésével, valamint az olyan innovatív szállítási rendszerek bevezetésével, mint a Multi-Carrier-System MCS®, a Festo folyamatosan új lehetőségeket kínál számunkra, hogy gyorsabbá, pontosabbá és hatékonyabbá tegyük rendszereinket”

– mondja Albrecht, aki már nagyon várja a következő közös rendszerprojekteket.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Több mint 100 termékváltozat egy gépsoron appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizáció az élelmiszeriparban- Intelligens és rugalmas megoldások a teljes gyártási láncon https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/05/kuka-automatizalas-elelmiszeripar/ Thu, 05 May 2022 13:14:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20134 Az élelmiszeripar üzenete mindenki számára egyértelmű: itt az ideje a további automatizálásnak! A robotalapú megoldások már régóta bizonyítottak a raklapozás, palettázás és csomagolás terén. Az elmúlt években azonban a teljes folyamatláncban megnőtt a kereslet a robotalapú megoldások iránt, a nyersanyagszállítástól kezdve a termékfeldolgozásig és az intralogisztikáig. A KUKA örömmel válaszol erre a kihívásra. A világjárvány […]

The post Automatizáció az élelmiszeriparban- Intelligens és rugalmas megoldások a teljes gyártási láncon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az élelmiszeripar üzenete mindenki számára egyértelmű: itt az ideje a további automatizálásnak!

A robotalapú megoldások már régóta bizonyítottak a raklapozás, palettázás és csomagolás terén. Az elmúlt években azonban a teljes folyamatláncban megnőtt a kereslet a robotalapú megoldások iránt, a nyersanyagszállítástól kezdve a termékfeldolgozásig és az intralogisztikáig. A KUKA örömmel válaszol erre a kihívásra.

A világjárvány kezdete óta az élelmiszeripar folyamatosan küzd a különféle biztonsági eljárások bevezetésével és a készletek feltöltésével. A dolgozók más ágazatokba vándorolnak, vagy a toborzás ütközik nehézségekbe. A szakképzett munkaerő hiánya az élelmiszeriparban is érezhető. A KUKA megoldást kínál az elsődleges és másodlagos élelmiszer-feldolgozásban jelentkező hiányokra és a szigorodó higiéniai követelményekre. Az automatizálás szisztematikus, holisztikus megközelítését követi, amely egyúttal a megfelelő szoftveres megoldást is biztosítja.

KUKA Higiénikus portfólió

Automatizálási receptek garantált sikerrel

Az élelmiszeripar folyamatos mozgásban és változásban van. Az ízletes, kiváló minőségű termékek iránti kereslet egyre nő. Ezzel egyidejűleg a munkavédelmi és higiéniai követelmények is folyamatosan szigorodnak. Itt az ideje, hogy az igazán húsba vágó kérdésekkel foglalkozzunk.

A KUKA több mint 1000 olyan élelmiszeripari ügyfélnek kínál megoldásokat, ahol pontosan tisztában van az elvárásokkal és a célokkal. A szoftver, a robotok és a szerviz tökéletes együttműködésével létrejövő integrált automatizálás számos vállalat célja, a KUKA pedig segít nekik ennek elérésében.

Az élelmiszeripari vállalatokkal folytatott párbeszéd során a KUKA olyan robotokat és szoftvereket fejlesztett ki, amelyek segítségével az ügyfelek a következő kihívásokat tudják teljesíteni:

  1. FOKOZOTT TERMELÉKENYSÉG

A robotalapú komissiózási, csomagolási és raklapozási megoldások éjjel-nappal biztosíthatják az utánpótlást. Az éjszakai és hétvégi műszakok nem jelentenek kockázatot a termelésre, ahogyan a zárlat sem.

  1. ERGONÓMIA

A fizikailag megterhelő feladatok átruházhatók a robotizált gépekre. Ez védi a munkavállalók egészségét.

  1. HIGIÉNIA

A higiénikus gépek, vagyis a higiénikus tervezési elvek szerint készülő robotok, valamint a higiénikus olajokat (HO) használó robotok, amelyek élelmiszer-kompatibilis NSF H1 kenőanyagokkal működnek, illetve jól tisztíthatók, még a nyersanyagok feldolgozására is alkalmasak. Az ilyen gépek megkönnyítik a munkafolyamatok higiénikus végrehajtását.

  1. MONOTÓNIATŰRÉS

A robotok megbízhatóan elvégzik azokat a monoton munkafolyamatokat, amelyek az embereknél a koncentráció hiányához ezáltal hibákhoz vezetnek.

  1. MUNKAERŐ-HIÁNY

Egyre több munkavállaló áramlik át az olyan iparágakba, ahol kisebb a betegség- és sérülésveszély. Németországban csak 2020-ban 4700 munkavállalót veszítettek el ily módon az ágazatban. Ezt a hiányt robotok töltik be.

  1. ÉLELMISZER-BIZTONSÁG

… az élelmiszerek biztonságos elkészítésére, kezelésére és tárolására irányuló valamennyi ellenőrzési folyamat gyűjtőfogalma. Az automatizálás segít ennek elérésében, és biztosítja az egyenletes minőséget.

  1. MEGBÍZHATÓSÁG

Ha a gépek meghibásodnak, az gyakran a legkényelmetlenebb időpontban történik: a háromműszakos üzem esetén ez általában éjjel vagy hétvégén szokott bekövetkezni. A KUKA robotok esetében az év minden napján non-stop szerviz áll rendelkezésre, amely biztosítja, hogy minden a lehető leggyorsabban újra működőképes legyen.

Teljes körű megoldás az élelmiszeripar számára

A Nemzetközi Robotikai Szövetség szerint jelenleg 81 000 robot tevékenykedik az élelmiszeriparban. A tendencia szakadatlan növekedést mutat. Az automatizálási lehetőségek már a nyers vagy csomagolt áruk vállalathoz való megérkezésétől kezdve rendelkezésre állnak. A KUKA automatizált irányított járművekkel képes a raklapokat a teherautóról a további feldolgozásra szállítani.

KUKA Quantec Arctic

Mely területeken tudják bevetni az élelmiszeripari vállalatok a robotokat?

Szállítás és depalettázás: kezdetektől jó kezekben

A depalettázás során a KUKA raklaprakodó robotok nagy sebességükkel és kis súlyukkal a 40 és 700 kilogramm közötti hasznos teherbírási kategóriákban jeleskednek. A KR 1000 titan akár 1300 kilogrammos extrém terheket is képes mozgatni.

Kezelés és feldolgozás: patyolattisztaság mindenütt

Higiénia a tervezésben: az élelmiszer-feldolgozásban különösen szigorú előírások érvényesek. A folyamatnak ez a lépése higiénikus gépeket kíván: a KR AGILUS és KR DELTA higiénikus gép (HM) változatainak korrózióálló felületeit és rozsdamentes acél alkatrészeit még a fertőtlenítőszerek és a kémiai tisztítószerek sem tudják károsítani. A KUKA higiénikus olaj (HO) robotportfóliója szintén kompromisszumok nélküli – mind a teherbírás (6 és 240 kilogramm közötti változatban érhető el), mind a biztonság tekintetében. Minden robottengely – beleértve az energiaellátó rendszereket is  – tanúsított NSF H1 kenőanyagokkal van ellátva az esetleges szennyeződések elkerülése érdekében.

Pick & Pack: erős fogás

A KR AGILUS-tól és a KR DELTA-tól a KR IONTEC-ig és a KR SCARA-ig, 3 és 70 kilogramm közötti hasznos teherbírással, a HO-tól a HM-ig: aki a pick-and-place és csomagolási alkalmazások automatizálására keres megoldást, minden igénye, illetve minden beépítési pozícióra talál robotokat.

Palettázás és elosztás: gyors és megbízható kiszállítás

Csomagolt finomságok. A vásárlók, például pékek, hentesek, kiskereskedelmi cégek és éttermek már nagyon várják őket. A KUKA robotok gondoskodnak arról, hogy minden biztonságban megérkezzen. Ugyanazok a robotok, amelyeket a depalettázáshoz használnak, alkalmasak a raklapozásra is, például a KR QUANTEC PA család robotjai. Ezek közé tartoznak a kifejezetten hűtőházakhoz tervezett robotok- KR QUANTEC PA Arctic – valamint az NSF H1 kenőanyaggal ellátott robotok: KR QUANTEC PA HO. A mobil platformok ideális anyagmozgatási lehetőséget biztosítanak dinamikus környezetben, és innovatív, az árutól a teherautóig terjedő megoldásokat tesznek lehetővé.

KUKA portfólió gyűjtemény az élelmiszeriparra tervezve

Ízelítő a jövőből

Az üzembe helyezett robotok száma 2024-re várhatóan eléri az 500 000-et. Ez a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) előrejelzése, amely a World Robotics Report 2021 című jelentésben szerepel. A növekedés nagy része a fogyasztási cikkek iparának köszönhető.

Tudjon meg többet élelmiszeripari megoldásainkról weboldalunkon!

www.kuka.com

The post Automatizáció az élelmiszeriparban- Intelligens és rugalmas megoldások a teljes gyártási láncon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ahol a világszínvonalú géppark „csak a kezdet” https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/13/geppark-vilagszinvonal-precizios/ Wed, 13 Oct 2021 06:20:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17176 Olvasóink többségének alighanem ismerős (és reméljük, nemcsak a rémálmaikból…) az egyetemi, főiskolai vizsgák előtti „beugrók” intézménye. Ha a precíziós gyártócégek közti egyre élesebb versenyben is létezne ilyesfajta „előszűrő”, akkor minden bizonnyal a géppark méretéről, korszerűségéről is az elsők közt kellene számot adniuk a vállalatoknak. A Savaria Ipartechnika Kft.-nél azt vallják, az elsőrangú berendezések ugyan valóban […]

The post Ahol a világszínvonalú géppark „csak a kezdet” appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Olvasóink többségének alighanem ismerős (és reméljük, nemcsak a rémálmaikból…) az egyetemi, főiskolai vizsgák előtti „beugrók” intézménye.

Ha a precíziós gyártócégek közti egyre élesebb versenyben is létezne ilyesfajta „előszűrő”, akkor minden bizonnyal a géppark méretéről, korszerűségéről is az elsők közt kellene számot adniuk a vállalatoknak. A Savaria Ipartechnika Kft.-nél azt vallják, az elsőrangú berendezések ugyan valóban kiváló alapot jelentenek a partnerek professzionális kiszolgálásához, de az igazi „vizsgát” az jelenti, hogy a csúcsminőségű gépek mögé ki milyen hozzáadott értékeket tud felsorakoztatni. A Vas megyei Gencsapátiban működő cég ebben igyekszik 2008-as alapítása óta folyamatosan élen járni!

Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy a piac krémje által elvárt technológiai feltételeket sem csak a lécet súrolva teljesítjük, hanem magasan felette vagyunk, és állandó fejlesztésekkel biztosítjuk, hogy ez így is maradjon. Mostanra már mintegy 40 csúcsminőségű, svájci, német és japán gyártók által jegyzett berendezésünk van, amiknek köszönhetően a bevételünk igen jelentős százalékát tudjuk realizálni kivételes műszaki felkészültséget igénylő, túlnyomórészt egyedi alkatrészek, készülékek tervezéséből és gyártásából”

– jegyzi meg Aszódi János, a Savaria Ipartechnika Kft. tulajdonos-ügyvezetője.

Nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő technológia

Ahhoz, hogy a fenti szavakat igazolva lássuk, elegendő egy pillantást vetni a vállalat, egyébként kevesebb mint 4 éves átlagéletkorú gépparkjára. Az üzemcsarnokokban már eddig is 5 darab öttengelyes, 2 db négytengelyes és 7 db háromtengelyes megmunkálóközpont, 4 db CNC eszterga, 5 db huzalos és 2 db tömbös szikraforgácsoló, valamint 2 precíziós síkköszörű állt rendelkezésre, egy az idei évben kezdődött átfogó beruházásnak köszönhetően pedig ez az „arzenál” tovább erősödik.

A fejlesztések keretében 2 db 5 tengelyes megmunkálóközponttal, 2 db 4 tengelyes, palettacserélős megmunkálóközponttal, 1 db 3 tengelyes függőleges megmunkálóközponttal, 2 db hajtott szerszámos esztergával, 2 db huzalos szikraforgácsoló géppel és 1db tömbös szikraforgácsoló géppel bővül a géppark.

A Savaria Ipartechnika Kft.-nél tehát nagyon is van mire építeni – a cégnél pedig a hosszútávú versenyelőny többi alkotóelemére is ügyelnek!

Magasan képzett, motivált szakemberek

Ha hozzáadott értékről van szó, első helyre kívánkozik a szakembergárda, amelyben az iparág berkein belül ritkaságszámba menő módon egyáltalán nincsenek betanított munkások: mindenki „legalább szakmunkás”, de többségében technikusokból és felsőfokú végzettségűekből áll a kiváló közösséget alkotó csapat. A diplomások táborában természetesen főként mérnököket találunk, de a vállalat törekszik arra, hogy minél több tevékenységi kört házon belül menedzseljen, ennek megfelelően a közelmúltban például a közgazdászok létszáma is bővült.

A cég nettó árbevétele tavaly átlépte az 1 milliárd forintot, mindezt nagyjából 40 fős létszámmal, ami kifejezetten nagy hatékonyságról tanúskodik.

„Az én álláspontom, hogy inkább legyünk kevesebben, de az állomány legyen magasan képzett, és legyen jól megfizetve. Ha anyagilag motivált a társaság, az úgyis meglátszik a teljesítményen mennyiségi és minőségi szempontból is. Ezért adunk a nyugat-magyarországi régióban is kiemelkedő fizetéseket, mert így áll össze az a tudásbázis, amivel képesek vagyunk olyan volumeneket produkálni, ami gyakran egy másfélszer népesebb cégnek is becsületére válna”

– fejti ki Aszódi János.

Amikor a tavaly átadott csarnok a „régi”

Ahhoz, hogy a feszes határidőkkel gyártott készülékek, alkatrészek, prototípusok valóban olyan színvonalúak legyenek, ami valamennyi partnerüket újabb és újabb megrendelésekre sarkallja, a gépek és az értő kezek mellett optimális munkakörnyezetre is szükség van. Aki járt már a gencsapáti fióktelepen, vagy csak vet egy pillantást az ott készült képekre, láthatja, hogy a Savaria Ipartechnika Kft. ilyen téren sem marad le az európai élmezőnytől, sőt!

Sokat mondó például, hogy a vállalat 2020 elején vett használatba egy a napjaink magas elvárásainak teljeskörűen megfelelő, 1800 m2 területű, klimatizált üzemcsarnokot, de „hátradőlés” helyett ez idő tájt már javában készül egy új létesítmény is. A várhatóan jövő tavasszal átadásra kerülő, ultramodern, 1200 m2-es üzemcsarnok a precíziós gyártótevékenység központja lesz.

Középpontban a fejlődés és a rugalmasság

Ha a fentieket egymás mellé helyezzük, nem túlzás azt állítani, hogy a Savaria Ipartechnika Kft. további előrelépés nélkül is stabilizálhatná pozícióját az ágazat élmezőnyében. Azonban éppen ez, mármint az egyhelyben toporgás az, amiről a vállalat háza táján hallani sem akarnak.

„A fennállásunk óta még sosem fordult elő, hogy az éves nyereség kevesebb mint 75%-át forgattuk volna vissza beruházásokra, de tavaly például 100% volt ez az arány. Minden téren a hatékonyság növelését célzó, állandó innovációra van szükség ahhoz, hogy töretlenül magas színvonalon tudjunk segíteni meglévő és új partnereinket elképzeléseik megvalósításában, az ipar egyre több területén”

– állapítja meg a Savaria Ipartechnika Kft. tulajdonos-ügyvezetője, aki hozzáfűzi:

Ehhez a folyamatos fejlesztések mellett kell egy mindenre kiterjedő, rugalmas hozzáállás is. Mindig tartunk fenn szabad kapacitásokat, hogy sürgősségi munkákat is azonnal el tudjunk vállalni, méghozzá úgy, hogy az épp futó feladatokat sem kell háttérbe szorítanunk. Az autóipari prototípusgyártásban régóta az egyik legfőbb védjegyünk, hogy a kapcsolatfelvételtől számítva akár egy héten belül leszállítjuk a megrendelőnek a kifogástalan, gyakran bonyolult alkatrészeket. Egy biztos, ugyanehhez a minőséghez és komplex szolgáltatáshoz tartjuk magunkat azokon a területeken is, amik felé mostanság kívánunk egyre nagyobb mértékben nyitni, az agrárgépektől a vasútiparon és az orvostechnológiai eszközökön át az elektronikai precíziós készülékek gyártásáig.”

https://savariaipartechnika.hu/egyedi-tervezes-es-gyartas/

The post Ahol a világszínvonalú géppark „csak a kezdet” appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rugalmas automatizálási rendszerek autonóm mobil robotokkal https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/01/automatizalasi-rendszer-mobil-robot/ Sun, 01 Aug 2021 19:39:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16185 A széles körű jármű-és szoftverportfóliót kínáló ASTI globális vezető szerepet tölt be az autonóm mobil robotok (AMR) gyorsan növekvő piacán. Az ABB bejelentette, hogy megvásárolja az autonóm mobil robotok gyártása terén globális vezető szerepet betöltő ASTI Mobile Robotics Group-ot (ASTI), amely applikációival széles termékválasztékot kínál a főbb robotikai alkalmazások terén. Az akvizíció eredményeként bővül az […]

The post Rugalmas automatizálási rendszerek autonóm mobil robotokkal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A széles körű jármű-és szoftverportfóliót kínáló ASTI globális vezető szerepet tölt be az autonóm mobil robotok (AMR) gyorsan növekvő piacán.

Az ABB bejelentette, hogy megvásárolja az autonóm mobil robotok gyártása terén globális vezető szerepet betöltő ASTI Mobile Robotics Group-ot (ASTI), amely applikációival széles termékválasztékot kínál a főbb robotikai alkalmazások terén. Az akvizíció eredményeként bővül az ABB robotikai és automatizálási kínálata, és az egyetlen olyan vállalat lesz, amely teljes körű portfóliót kínál a rugalmas automatizálási rendszerek következő generációjához.

A felek az ABB növekedési stratégiájában fontos akvizíciót július 19-én írták alá. A tranzakció várhatóan 2021-ben, a nyár közepén zárul. A két fél abban állapodott meg, hogy a vételi árat nem teszik közzé.

Az ASTI-t 1982-ben alapították, központja a spanyolországi Burgos városában található. Az ASTI Spanyolországban, Franciaországban és Németországban mintegy 300 főt foglalkoztat. Többségi részvényese Veronica Pascual Boé, aki a vezérigazgatói posztot is betölti. A további részvényesek között található a Keensight Capital befektetési alap is, amely az európai, növekvő piacokra fókuszál.  Napjainkban az ASTI Európa egyik legnagyobb, telepített AMR robotokból álló flottáját támogatja, és 20 országban rendelkezik széles vevőkörrel az autógyártásban, a logisztikában, az élelmiszer- és italgyártásban, valamint a gyógyszergyártásban.  A vállalat 2015 óta közel 30%-os éves növekedését tudott felmutatni, 2021-re tervezett árbevétele közel 50 millió dollár.

„Az iparágvezető portfólióval, széles körű szoftvercsomaggal és a növekedését mutató piaci szegmensekre kiterjedő szakmai tapasztalatokkal rendelkező ASTI kiváló választás számunkra, mivel a rugalmas automatizálás következő generációjával tudjuk támogatni az ügyfeleinket,”

– nyilatkozta Sami Atiya, az ABB Robotika és Gyártásautomatizálás üzletágának vezetője.

„Az akvizíció nyomán az ABB lesz az egyetlen vállalat, amely az AMR-ek, a robotok és a gépautomatizálási megoldások teljes palettáját tudja kínálni a gyártástól, a logisztikán át, a felhasználási pontig.  Mindez forradalmi változást hoz a fogyasztók egyéni igényeihez igazodó ügyfeleink számára, akik így ki tudják aknázni a fogyasztói kereslet jelentős változásaiban rejlő lehetőségeket.” 

Az AMR robotok alkalmazása korábban nem tapasztalt fokú rugalmasságot tesz lehetővé a gyártásban, a logisztikában, az intralogisztikában, valamint a kiskereskedelemi és az egészségügyi területeken. Mindez lehetővé teszi az ABB és az ASTI közös jövőképének a megvalósítást, amely szerint az ügyfelek a mai lineáris gyártósorokat teljes körűen rugalmas hálózatokra cserélik le, amelyekben az intelligens AMR robotok autonóm módon mozgatják és irányítják az anyagokat, az alkatrészeket és a késztermékeket az intelligensen összekapcsolt munkaállomások között, a gyárakban, a logisztikai központokban, a laborokban, az üzletekben vagy a kórházakban.

Veronica Pascual Boé, az ASTI vezérigazgatója elmondta:

„Az ABB jövőképe tökéletesen illeszkedik a mi távlati céljainkhoz, mivel az automatizálás munkahelyi felgyorsítása révén mindkét fél támogatja ügyfeleink rugalmasságát és versenyképességét.  Ez lesz az utunk következő, izgalmas szakasza, amely során együtt felgyorsítjuk az innovációs terveink megvalósítását, bővítjük a globális ügyfélszolgálatunkat és partneri hálózatunkat, tovább növeljük gyártási és kivitelezési kapacitásunkat, valamint hatékonyan kiaknázzuk az ABB globális és a kínai piaci jelenlétében rejlő lehetőségeket. Nagy örömömre szolgál, hogy csatlakozhatok a Robotika üzletág kibővített vezetőségéhez, és elősegíthetem, hogy az általam vezetett AMR-üzletág hozzájáruljon ezen ambiciózus növekedési terv megvalósításához.”

Az ASTI iparágvezető AMR-portfóliójához autonóm vontatójárművek, „goods-to person” komissiózási megoldások, egységszállítók, dobozos szállítójárművek, továbbá átfogó szoftverkínálat tartozik, amely járműnavigációtól és járművezérléstől kezdve, a flotta- és rendelésmenedzsmenten át a felhőalapú nyomon követési rendszerekig terjed.

Az ASTI termékeit és megoldásait integrálják az ABB robotikai, gépautomatizálási és moduláris megoldásainak portfóliójába, a RobotStudio®-t is tartalmazó szoftvercsomagba, illetve az ABB Robotika szimulációs és programozási eszközébe, aminek eredményeként egy egyedülálló, átfogó automatizálási portfólió áll majd az ABB ügyfeleinek rendelkezésére.

Az ABB és az ASTI kimagasló szakági ismeretekkel rendelkezik a gyártással kapcsolatos ágazatokban, például az autógyártásban, az élelmiszer- és italgyártásban, a tömegfogyasztási cikkek ágazatában, továbbá az új, gyorsnövekedésű szegmensekben, így a logisztikában, az e-kereskedelemben, a kiskereskedelemben és az egészségügyi ellátásban.

Figyelembe véve, hogy az AMR robotok globális értékesítése kb. 20%-os éves, összesített növekedési ráta mellett 2025-re várhatóan eléri a 14 milliárd dollárt1, az ABB azt tervezi, hogy világszerte növeli az AMR-eladásokat, a szerviztámogatást pedig kiterjeszti 53 országra.

Az ASTI spanyolországi Burgosban lévő központja a jövőben az ABB AMR üzletágának a központjaként működik majd tovább, vezetője Pascual Boé lesz. Az alapfunkcióit, így a K+F-t, a gyártást, a termék- és projektértékláncot megtartó központ az ASTI létesítményeiben működik tovább. Az értékesítések európai és amerikai piacokon történő erőteljes fokozására vonatkozó tervekkel összhangban az ABB növelni kívánja az AMS üzletág központjának gyártási kapacitását is. Az AMR robotokkal Kínában és Ázsiában elérhető növekedési potenciál realizálása érdekében az ABB egy ázsiai, a teljes értékláncot és a gyártást is lefedő AMR-központot alakít ki, amely a Sanghajban, 2022-ben átadandó, új robotikai gyárában létesül.  Kínában, amely a világ legnagyobb robotikai piacának számít, az autonóm mobil robotok értékesítésének becsült nagyságrendje 2025-re eléri az évi 1,8 milliárd dollárt.

Az ABB Robotika üzletág nem sokkal a mostani akvizíció előtt jelentette be, hogy a robotikára alapozott automatizálási termékeivel, így például a GoFATM és SWIFTITM együttműködő robotcsaládok piacra dobásával, új szektorokat és az először használók körét is meg célozza, illetve bejelentette azon tervét, hogy az építőiparban is erősíteni kívánja az automatizálás térnyerését.

The post Rugalmas automatizálási rendszerek autonóm mobil robotokkal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rugalmas tömlők – közvetlen értékesítés https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/25/aflex-rugalmas-tomlo-ertekesites/ Sun, 25 Jul 2021 17:15:07 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16066 Az Aflex Magyarországon, Romániában és Bulgáriában nyújtott közvetlen értékesítéssel és műszaki támogatással növeli globális lefedettségét. Az Aflex Hose, a Watson-Marlow Fluid Technology Group (WMFTG) részlege, közvetlen értékesítést és műszaki támogatást nyújt Magyarországon, Romániában és Bulgáriában. A magyarországi – budapesti – iroda már korábban is közvetlen támogatást nyújtott a csoport többi tagjának. Az iroda mostantól az […]

The post Rugalmas tömlők – közvetlen értékesítés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Aflex Magyarországon, Romániában és Bulgáriában nyújtott közvetlen értékesítéssel és műszaki támogatással növeli globális lefedettségét.

Az Aflex Hose, a Watson-Marlow Fluid Technology Group (WMFTG) részlege, közvetlen értékesítést és műszaki támogatást nyújt Magyarországon, Romániában és Bulgáriában. A magyarországi – budapesti – iroda már korábban is közvetlen támogatást nyújtott a csoport többi tagjának. Az iroda mostantól az Aflex régióbeli értékesítési tevékenységének irányítását is átveszi, így az Aflex ügyfelei még magasabb szintű szolgáltatást, támogatást és szakértelmet kapnak.

Az Aflex piacvezető a gyógyszeripart, az élelmiszeripart és a vegyi feldolgozóipart kiszolgáló PTFE-bélésű rugalmas tömlők tervezésében és gyártásában.  A vállalat szabadalmaztatott tömlőjét világszerte sokféle alkalmazásban használják. Köztudott, hogy magasabb szintű teljesítményt nyújt a többi típusú PTFE és standard tömlőnél, és páratlanul magas szintű ellenállást, kiváló hajlékonyságot és sterilitást kínál.

Magyarországon, Romániában és Bulgáriában közismerten erős a biogyógyszeripari szektor, amely az Aflex márka kulcsfontosságú területének számít. A közvetlen értékesítési támogatás nyújtásáról a következőket nyilatkozta Pál Attila, a Watson-Marlow Hungary ügyvezetője: nagy öröm számomra, hogy közvetlen értékesítési támogatást nyújthatunk az Aflex ügyfeleinek. A „helyi támogatás, helyi megoldások” megközelítés lehetővé teszi, hogy elkötelezett és tapasztalt csapatunk új elképzelések és világszínvonalú technológia révén további előnyöket kínáljon ügyfeleinknek. Ami a növekedési lehetőségeket illeti: izgalmas időket élünk a világ e részén. Készen állunk a végfelhasználókkal és a partnerekkel folytatott munkára, akik ezáltal teljes potenciáljukat kihasználhatják.

A Watson-Marlow Fluid Technology Group globális műveleti hálózattal rendelkezik, amelybe tíz gyár és 42 közvetlen értékesítési iroda is tartozik. A Vállalat a Spirax-Sarco Engineering plc Group része; központja az egyesült királyságbeli Falmouthban található.

www.wmftg.com

The post Rugalmas tömlők – közvetlen értékesítés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rugalmas repülőgépszárnyak https://www.muszaki-magazin.hu/2019/09/20/rugalmas-repulogepszarnyak-sztaki/ Fri, 20 Sep 2019 12:28:15 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8192 Nemzetközi projekt indul FLiPASED (FLight Phase Adaptive Aero-Servo-Elastic aircraft Design) néven a repülőgépek szárnyának forradalmasítására, az úgynevezett aktív alakvezérlésű szárnyak kifejlesztésére és tesztelésére. A projekt vezetője Vanek Bálint, az Informatikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) Repülésirányítási és Navigációs Kutatócsoportjának vezetője. A SZTAKI a koordináció mellett a szabályozáselmélet és a repülőgép-tervezés területén dolgozik, a repülőgép fizikai kialakításának […]

The post Rugalmas repülőgépszárnyak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nemzetközi projekt indul FLiPASED (FLight Phase Adaptive Aero-Servo-Elastic aircraft Design) néven a repülőgépek szárnyának forradalmasítására, az úgynevezett aktív alakvezérlésű szárnyak kifejlesztésére és tesztelésére.

A projekt vezetője Vanek Bálint, az Informatikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) Repülésirányítási és Navigációs Kutatócsoportjának vezetője. A SZTAKI a koordináció mellett a szabályozáselmélet és a repülőgép-tervezés területén dolgozik, a repülőgép fizikai kialakításának és a fedélzeti irányító algoritmusok szorosabb összehangolásán.

A modern repülőgépek szárnyainál és hajtóműveinél eddig alkalmazott technológia mára elérte hatékonyságuk csúcsát. A Boeing 787 és az Airbus A350 esetében is a repülőgép tömegének több mint 50 százalékát kompozit anyagok adják. Mindeközben a kereskedelmi légitársaságok működési költségeik több mint 25 százalékát költik üzemanyagra, így a hatékonyabb üzemanyag-felhasználás környezetvédelmi és pénzügyi szempontból is fontos kérdés.

A repülőgépeknek a légellenállás és felhajtóerő megfelelő keverékére van szükségük a változó repülési feltételek kezeléséhez. A repülőgép gyártók célja, hogy csökkentsék a légellenállást, ezzel üzemanyagot spóroljanak, amit nagyon karcsú és emiatt egyre inkább rugalmasan deformálódó kompozit szárnyakkal érnek el. Azonban, a repülőgépek szárnyait arra tervezték, hogy pusztán egy adott repülési konfiguráció esetén – amit meghatároz a repülőgép utazási súlya, sebessége, magassága és távolsága – legyen legkisebb az ellenállás.  A feltételek változásakor a felhajtóerő-ellenállás arányának változtatásához az aerodinamikai felületek finom áthangolása szükséges, azonban ez fékszárnyakkal és más kormányfelületekkel csak viszonylag drasztikusan módosítható.

A korábbi megoldással szemben az aktív vezérlésű, rugalmas szárnyak formája finomhangolható, képes sokféle repülési feltételhez alkalmazkodni. A légitársaságok célja, hogy minél egyenesebb úton jussanak el a kiindulási ponttól a célig, ezért sokszor turbulens időjárási viszonyokon is keresztülrepülnének – amelyekből ráadásul egyre több van a klímaváltozás miatt. A merev szárnyakkal repülő gépeknél a turbulenciát az utasok is sokkal jobban megérzik, míg a projektben kifejlesztett módszerekkel a szárny rugalmassága és az aktív szabályozás közösen gondoskodik a repülőgép és az utasok fizikai terhelésének csökkentéséről. Ugyanígy, felszálláshoz és landoláshoz is választható más szárnyalak-beállítás, hogy a végeredmény minél kellemesebb és hatékonyabb legyen.

Az eddigi kutatási eredmények alapján 20 százalékkal csökkenthető a széllökések hatása aktív szárnnyal. Az üzemanyag-felhasználás pedig – az útvonal során folyamatosan változtatható szárnyalaknak és ezáltal csökkentett légellenállásnak köszönhetően – 10 százalékkal hatékonyabb lehet.

A fejlesztéshez használt kísérleti repülőgépen másodpercenként kétszázszor több mint 500 paramétert mérnek a szakemberek, ezzel hatalmas adatmennyiség keletkezik, ami önmagában 1,5 GB nyers adatot jelent óránként. A projektben a SZTAKI informatikai laboratóriuma is részt vesz: az adatok feldolgozásával például finomhangolni lehet majd a repülőgépek optimális szárnyalak-beállításait, mivel az optimális paraméterek gépenként, sőt adott gép anyagainak öregedésével is változnak.

A cél, hogy 2022 végén lezáruló kutatás eredményét a 5-10 éven belül a gyakorlatban is alkalmazzák, ezért a projekt tanácsadó-testületében olyan ipari partnerek vesznek részt, mint a világ vezető utasszállító gépekkel foglalkozó cége: az Airbus Operations SAS, a katonai és űrrepüléssel foglalkozó Airbus Defence and Space és a business jetekkel, autonóm drónokkal foglalkozó Dassault Aviation. A projekt eredményeit nemcsak szimulációban, de egy 7  méteres fesztávolságú, kutatási célokra épített pilóta nélküli repülőgépen is bemutatják.

https://www.sztaki.hu/

The post Rugalmas repülőgépszárnyak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A rugalmas gripperek biztosítják az automatizálás jövőjét https://www.muszaki-magazin.hu/2019/07/01/rugalmas-gripperek-onrobot/ Mon, 01 Jul 2019 10:55:50 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7541 Manapság az emberek minden eddiginél nagyobb mértékben állnak összeköttetésben egymással, és mindez az ipari automatizációra is igaz. Ez, a korunkra jellemző példátlan összekapcsolhatóság gyorsabb termelést és komolyabb skálázhatóságot helyez kilátásba, de a vállalkozások számára a kérdés már nem csak magáról az automatizációról szól. A hangsúly az együttműködő automatizáción van, mely során különböző fajsúlyú és nehézségű […]

The post A rugalmas gripperek biztosítják az automatizálás jövőjét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Manapság az emberek minden eddiginél nagyobb mértékben állnak összeköttetésben egymással, és mindez az ipari automatizációra is igaz.

Ez, a korunkra jellemző példátlan összekapcsolhatóság gyorsabb termelést és komolyabb skálázhatóságot helyez kilátásba, de a vállalkozások számára a kérdés már nem csak magáról az automatizációról szól. A hangsúly az együttműködő automatizáción van, mely során különböző fajsúlyú és nehézségű feladatokat lehet egyszerre automatizálni annak érdekében, hogy olyan szintű termelékenységet és költséghatékonyságot lehessen elérni, ami korábban lehetetlen lett volna.

Az együttműködő alkalmazások általában embereket, robotokat, robot-kiegészítőket, és munkadarabokat foglalnak magukba, melyek különböző úton és módon hatnak egymásra azzal a céllal, hogy automatizáljanak bizonyos feladatokat. Ezek a jellemzők könnyen telepíthetővé teszik az együttműködő alkalmazásokat, így a velük járó költségek is csökkennek.

Forradalmi gripper technológiák

Az end-effektorok, vagy End-of-Arm Tooling (EOAT), más szóval a végszerszámok jelentik a fizikai kapcsolatot a robot és az együttműködő alkalmazás között. Mivel ezek az alkalmazások megkövetelik azt, hogy a munkadarabok extrém rugalmas és önálló módon kerüljenek kezelésre, egy rosszul megválasztott EOAT képtelen lehet megfelelni ezeknek a kívánalmaknak, és így jelentősen korlátozhatja az alkalmazásban rejlő együttműködő potenciált. Mindez torlódásokhoz és a gyártósor károsodásához vezethet.

A modern grippereket (fogókat) úgy tervezték, hogy a legmodernebb fogótechnikákkal rendelkezzenek, és velük lehetséges az, hogy egy fogási feladat minden egyes lépését előre be lehessen programozni. Nagyon fontos, hogy a gripperek tudják milyen szögben, milyen módon és mekkora erőkifejtéssel kezeljenek egy tárgyat, még mielőtt a feladat megkezdődne.

Például, az erő alapú fogási technika, amelyet csomagoló és raklapozó, gépkiszolgáló és szerelő feladatoknál alkalmaznak, minimális termeléskieséssel tesz lehetővé rugalmas gyártási folyamatokat. A beépített erő/nyomatékérzékelők integrált erővezérlő szoftverrel és optikai technológiával ellátott közelség-érzékelőkkel rendelkeznek, melyek segítenek a szenzornak felismerni a tárgy pozícióját, még akkor is, ha az nincs pontosan előtte. Ez a technológia rendkívül jól passzol az együttműködő alkalmazásokhoz, mert a gripper „látni” és „érezni” is tudja a tárgyat a beépített erő/nyomatékérzékelésnek köszönhetően.

Egy további forradalmi technológia a ‘Gecko gripper’, amely egy speciális tapadási módszert használ arra, hogy lapos és sima vagy porózus felületű tárgyakat emeljen. Ezt a speciális tapadási technológiát az OnRobot fejlesztette ki, és nincs szükség hozzá sem vákuumra, sem külső levegőellátásra.

Az OnRobot gripperek zökkenőmentesen integrálhatók együttműködő alkalmazásokkal, és egyszerű „plug-and-produce” automatizációhoz hozták őket lére. Ezek a gripperek bármilyen robotra szerelhetőek, és a végfelhasználók a szoftver paneljébe ágyazott programozás segítségével vezérelhetik őket. Azoknak a nagy-, valamint kis- és középvállalkozásoknak előnyös, amelyek nagyobb agilitást és költséghatékonyságot szeretnének elérni, mivel a nagy választékkal rendelkező, kis tételben történő gyártási folyamataik változást igényelnek.

Fejlett intelligenciával rendelkező modern eszközök

Az együttműködő alkalmazástól függ az, hogy milyen típusú EOAT-ot alkalmazunk, cserébe az EOAT intelligens funkciói emelik az automatizálás minőségét.

Például, ha egy robotot azzal bízunk meg, hogy emeljen fel egy műanyag lemezt, akkor pneumatikus vagy vákuumos tapadókorongokkal ellátott fogót kell választani. A kétujjas fogást igénylő alkalmazások esetén ajánlott egy olyan gripper mellett dönteni, amelyet könnyű telepíteni és programozni, valamint még költséghatékony is. Ha pedig a gyártott termékválaszték gyakran változik, akkor az a legjobb, ha a gripper szorítása és fogási ereje állítható.

A fejlett EOAT-ok választ tudnak adni ezekre a különféle igényekre, és eközben a felhasználó hosszú-távú érdekeit tartják szem előtt. A robot-kiegészítők esetében az átlagos intelligencia már nem elegendő – ahhoz, hogy az Ipar 4.0-ra jellemző agilis, egymással magas szinten összekapcsolt és együttműködő környezetet lehessen létrehozni, a kiegészítőknek magas fokú intelligenciával kell rendelkezniük.

Az automatizáció új korszaka

Az ipari automatizáció új irányzata arról szól, hogy intelligenciát adunk az end-effektorokhoz, ami által a robot okosabbá válik. Az intelligens szenzorokkal felszerelt és beépített szoftverrel rendelkező fejlett EOAT segít a gyártóknak abban, hogy agilisabbá, összekapcsoltabbá, és együttműködőbbé tudjanak válni. Manapság a vállalatoknak rugalmas, rendkívül adaptív automatizációs megoldásokra van szüksége. Így azok az intelligens eszközök, amik az automatizációt még együttműködőbbé, költséghatékonyabbá, skálázhatóbbá, és kapcsolhatóbbá teszik, prioritást kell, hogy élvezzenek. A speciálisan kidolgozott, fejlett EOAT kínálat megoldja azt, hogy a régóta ígért, távkapcsolóval vezérelt automatizáció végre valósággá váljon.

Az intelligens automatizáció a növények kezelését is versenyképessé és rugalmassá teszi

A Rosborg Food Holding, Dánia legnagyobb gyógynövény- és kisméretű növény-termelő vállalkozása úgy döntött, hogy az OnRobot együttműködő grippereivel automatizálja üvegházát. Az olyan törékeny áruk – mint például a gyógynövények – kezeléséhez nagyfokú kézügyességre van szükség, amely egy igazán izgalmas kihívást jelent automatizációs szempontból.

A Rosborgnál korábban előfordult, hogy nagy tételben való termelés esetén csökkenő haszonkulcs mellett kellett dolgozniuk. 2013-ban új tulajdonos érkezett a vállalathoz, aki modernizálta a teljes gyártási folyamatot. 37 millió dán koronát fektetett be jól felszerelt, automatizációs technológiával és robotokkal ellátott üvegházakba. Ugyanekkor a Rosborg termékkínálatát is bővítette, hogy válaszolni tudjon az egyre növekvő keresletre az olyan gyógynövények esetében is, amelyek nem a hagyományos Skandináv gasztronómia részét képzik.

A Rosborg egy RG6 grippert szerelt egy Universal Robots együttműködő robotkarra, amivel egy rugalmas csomagoló-alkalmazást hozott létre. A kar és a gripper most együtt dolgozik, közösen hajtogatják a csomagoló kartonokat és finomra vágott növényeket helyeznek a dobozokba.

www.onrobot.com

The post A rugalmas gripperek biztosítják az automatizálás jövőjét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rugalmas Ethernet kábelek a színtéren https://www.muszaki-magazin.hu/2019/02/08/rugalmas-ethernet-kabelek-szinteren/ Fri, 08 Feb 2019 08:36:25 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6126 Új CAT5e és CAT6 kábelek energialáncba való használatra, megnövelt élettartammal és amerikai piaci jóváhagyással. A CAT5e és a CAT6 kábel az Ipar 4.0 automatizálásban való bevezetéséhez elengedhetetlen. Az igus az energialáncokban való használathoz továbbfejlesztette két, kifejezetten rugalmas Ethernet kábelét, a CFBUS.045 és a CFBUS.049 típust. Az új CAT5e és CAT6 kábel 600 voltos változata az […]

The post Rugalmas Ethernet kábelek a színtéren appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új CAT5e és CAT6 kábelek energialáncba való használatra, megnövelt élettartammal és amerikai piaci jóváhagyással.

A CAT5e és a CAT6 kábel az Ipar 4.0 automatizálásban való bevezetéséhez elengedhetetlen. Az igus az energialáncokban való használathoz továbbfejlesztette két, kifejezetten rugalmas Ethernet kábelét, a CFBUS.045 és a CFBUS.049 típust. Az új CAT5e és CAT6 kábel 600 voltos változata az észak-amerikai piacra bővített UL-jóváhagyással rendelkezik. A kábeleket az igus saját laborjában több mint 76 millió elmozdulás során behatóan tesztelték, és 1 méteres hossztól már készletről kaphatók.

A jövő digitalizált gyárának megvalósításához fontos lépés az ipari Ethernet kiépítése. Több tanulmány is rámutatott, hogy a terepi buszkábelek világában nem történik változás, ugyanakkor az Ethernet kábeles megoldások száma immáron kétszámjegyű növekedést produkál. Azt viszont sokan elfelejtik, hogy míg a mezőbuszos rendszereket kifejezetten a mostoha ipari körülményekre tervezték, az Ethernet rendszerek az iroda és a kiszolgáló közötti tiszta és biztonságos feltételek közötti használatra szolgálnak.

Az ipari környezetben viszont most már szükség van az alkatrészek közötti biztonságos és tartós kapcsolatra. Az igus az első gyártó, amely a CFBUS.045 (CAT5e) és CFBUS.049 (CAT6) kábellel kifejezetten az energialáncokban használható termékcsaládot jelentetett meg a piacon ebben a kategóriában. 9,5xd hajlítási sugarukkal és az igus belső tesztjei során 76 milliónál is több elmozdulással ezek a kábelek már minden kétséget kizáróan bizonyították kimagasló élettartamukat.

A kábelek kiváló minőségű anyagának, valamint a 90 százalékos fedettséget biztosító fonott árnyékolásnak, illetve az ebből eredő elektromágneses kompatibilitásnak köszönhetően az igus most már készletről tudja ajánlani a 600 voltos rendszerekhez adott UL-tanúsítvánnyal ellátott új kábeleket. Így tehát ezek az Ethernet kábelek biztonságosan használhatók a hajtástechnikai kábelekkel együtt.

Ethernet kábelek 36 hónapos garanciával az amerikai piacra

Az igus több mint 1300 kábeltípusával a világ legszélesebb energialánckábel-választékát kínálja nemzetközi tanúsítványokkal, így például az UL jóváhagyásával. A motion plastics megoldások és mozgó kábelek szakértője már több mint 25 éve gyárt UL-jóváhagyással rendelkező chainflex kábeleket különféle gépészeti és gyártási területekre. Az exportálással foglalkozó cégeknek ez jelentősen megkönnyíti a belépést az USA piacaira, mert az UL (Underwriters Laboratories) az Egyesült Államok leginkább ismert és legszéleskörűbben elfogadott tanúsító szervezete.

Rendszeres időközönként ad ki szabványokat, és tanúsít különféle termékeket, többek között például az igus kábeleit is. Ha egy kábel teszttanúsítvánnyal rendelkezik, vámoltatása és üzembe helyezése gyors és zökkenőmentes. Az összes chainflex kábel 2750 m2 alapterületű saját laborban végzett tesztelésének köszönhetően az igus a világon az egyetlen gyártó, amely valamennyi kábelére 36 hónapos garanciát kínál, ideértve természetesen az új CAT5e és CAT6 Ethernet kábeleket is.

További információk: www.igus.hu

The post Rugalmas Ethernet kábelek a színtéren appeared first on Műszaki Magazin.

]]>