robots – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Mon, 11 Nov 2024 06:00:56 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A digitalizációhoz szükséges iparágnak is digitalizálnia kell https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/07/digitalizaciohoz-digitalizalni-ipar/ Tue, 07 Mar 2023 05:36:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24293 Az elektronikai ipar magára talált a covid-járvány okozta alapanyag és alkatrészhiány nehézségéből és újra dübörög, hiszen az átfogó ipari digitalizációhoz és a környezetvédő technológiákra való átálláshoz elektronikai termékek sokaságára van szükség. De hogyan lehet az egyre növekvő keresletet ellátni? Iparágon belüli digitalizációval és automatizációval. Ahhoz, hogy az elektronikai ipar ki tudja szolgálni a megnövekedett keresletet, […]

The post A digitalizációhoz szükséges iparágnak is digitalizálnia kell appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elektronikai ipar magára talált a covid-járvány okozta alapanyag és alkatrészhiány nehézségéből és újra dübörög, hiszen az átfogó ipari digitalizációhoz és a környezetvédő technológiákra való átálláshoz elektronikai termékek sokaságára van szükség.

De hogyan lehet az egyre növekvő keresletet ellátni? Iparágon belüli digitalizációval és automatizációval.

Ahhoz, hogy az elektronikai ipar ki tudja szolgálni a megnövekedett keresletet, az iparágon belüli digitalizációra és automatizációra is szükség van, jobban, mint bármely más iparágban. Az egyre rövidebb innovációs ciklusokhoz gyors és rugalmas rendszerek kellenek, amelyek alacsony költséggel és sebesen gyártanak – az iparágban jellemző alacsony haszonkulcs mellett a vállalatok versenyképessége csak így fenntartható.

Robotikai megoldások a teljes értékláncban

Talán éppen ezért érkezett 2020-ban fordulóponthoz a robotika – ettől az évtől az elektronikai ipar megelőzte az addig vezető autóipart a robottelepítések számában. Ehhez persze szükség volt arra a hatalmas fejlődésre, amely a robotikában lezajlott az elmúlt évtizedben: egyre több részfeladat ellátása oldható meg automatizálással. A robotok ma már a teljes értékláncban használhatók az elektronikai iparban is: a fémvágástól a miniatűr alkatrészek összeszerelésen, a minőségellenőrző folyamatokon át a csomagolás, raklapozás, belső raktározási folyamatokig.  Ezt támasztja alá a Mobile Industrial Robots (MiR) Belső logisztika automatizálása az elektronikai iparban című jelentése is, amelyben a dán vállalat arról számol be, hogy “a digitális átalakulás elképesztő tempóban zajlik, és sehol máshol nem gyorsabb, mint az elektronikai iparban”. A jelentés támaszkodik a Nemzetközi Robotikai Szövetség (International Federation of Robotics) 2021 éves elemzésére is, amelyből kiderül, 2020-ban 109 ezer robotot telepítettek világszerte az elektronikai iparban, szemben a mindaddig vezető autóipar 80 ezer telepítésével, és hogy míg az iparirobot-értékesítések száma 0,5 százalékkal nőtt 2020-ban, az újonnan telepített kobotok száma 6 százalékkal növekedett. Vagyis az implementált robotikai megoldásokon belül elképesztő mértékben nő az együttműködő robotok aránya. De hogyan tud az elektronikai iparban segíteni egy kollaboratív, mobil robot?

Autonóm mobil robotok az elektronikában

Néhány, az iparágat sújtó nehézségre rögtön gyors megoldást nyújt például egy mobil autonóm robot (AMR). Az időnként még mindig akadozó alapanyag-ellátás rugalmas és adaptív belső logisztikát igényel, amelyben az autonóm navigációnak köszönhetően a mobil robotok nagyon erősek: alkalmazkodnak a dinamikus környezethez, a gyári átállásokhoz, a ciklikusan változó folyamatokhoz. Minderre ráadásul napi 24 órában képesek, automatikusan töltik magukat, amikor erre szükség van, ezzel egy másik komoly problémára, a munkaerőkérdésre reflektálnak hatékony megoldásként. Lehetővé teszik, hogy az emberi erőforrást magasabb hozzáadott értéket nyújtó feladatok ellátásában hasznosíthassa egy vállalat, így hatékonyabbá és költségkímélőbbé teszi a termelést.

Egy hét sem kell a telepítéshez

Az AMR-ek könnyen adaptálhatók, ugyanis a MiR intralogisztikában alkalmazható mobil robotjai szoftverrel szerkesztett térképen tájékozódnak a lézerszkennerek vagy előre betöltött létesítményrajzok segítségével. A robotok intuitív módon taníthatók az alkatrészek felvételére, lerakására, a kamerákból, lézerszkennerekből, szenzorokból származó adatok alapján kiszámolják az optimális haladási útvonalat, és teljesen önállóan kerülik ki az útjukban álló akadályt attól függően, hogy az AGV, rögzített akadály, vagy ember. Az egyszerű programozhatóság szintén fontos célja a dán robotgyártónak, így a mobil robotok könnyen beépíthetők egy meglévő infrastruktúrába, többnyire speciális programnyelveket ismerő robotprogramozó sem szükséges telepítésükhöz.
A Bossard sanghaji logisztikai centere belső logisztikájának optimalizálására 2 MiR100-as mobil robotot telepített biztonságos működésük, rugalmasságuk és felhasználóbarát telepíthetőségük miatt. A vállalat beszámolója szerint a teljes jelentkezési folyamat az ajánlattól a telepítés befejezéséig egy hét alatt megtörtént, ami jól mutatja a robotok alkalmazkodóképességét más rendszerekhez.

Zökkenőmentes együttműködés

Sok oka van annak, ha egy vállalkozás automatizálni akarja intralogiszitikai folyamatait, és mióta erre a kis-és közévállalkozásoknak is lehetőségük van, mert az autonóm mobil robotok gyors megtérüléssel telepíthetők még egy kkv számára is, a robotok felé támasztott speciális elvárások, illetve a zsúfolt intralogisztikai helyzetek (AGV, AMR, ember) is sokasodnak, komplexitásuk növekszik. A MiR már most is nyitott interfésszel működik, amely természeténél fogva integrálható egy harmadik fél flottakezelő rendszereivel, de ez egyelőre nem általános a robotgyártók körében. Erre a megoldás egy központi, egységes vezérlési és támogatási rendszer lenne, vagyis a teljes interoperabilitás megteremetése, amelyen még dolgoznak a robotgyártók. A MiR robotok flottává bővítése mindenestre a nyitott interfész miatt olyan helyzetekben is könnyebben megoldható, ahol más gyártók gépei is dolgoznak.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A digitalizációhoz szükséges iparágnak is digitalizálnia kell appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy vállalat ma már nem csak a saját biztonságáért felel https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/03/mir-adatvedelem-biztonsag/ Fri, 03 Feb 2023 06:00:10 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23819 Egyre magasabb a vállalatok digitalizációs fejlettségi szintje, ami egyúttal azt is jelenti, hogy egyre jobban ki vannak téve olyan kiberbiztonsági támadásoknak, amelyek érzékeny adataikat veszélyeztethetik. A technológiai megoldásokat nyújtó cégek már jó ideje foglalkoznak nem csak termékfejlesztéseik, de egész ellátási láncuk kiberbiztonságával, amellyel nem csak saját, de ügyfeleik biztonságát is védik, és jó példával járnak […]

The post Egy vállalat ma már nem csak a saját biztonságáért felel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyre magasabb a vállalatok digitalizációs fejlettségi szintje, ami egyúttal azt is jelenti, hogy egyre jobban ki vannak téve olyan kiberbiztonsági támadásoknak, amelyek érzékeny adataikat veszélyeztethetik.

A technológiai megoldásokat nyújtó cégek már jó ideje foglalkoznak nem csak termékfejlesztéseik, de egész ellátási láncuk kiberbiztonságával, amellyel nem csak saját, de ügyfeleik biztonságát is védik, és jó példával járnak elöl a piacon.

Ma már egy termék fejlesztésénél éppen olyan fontos a funkció és az ergonómia mellett, hogy a termék minden szempontból biztonságos is legyen: ne csak közvetlen környezetét védje egész életciklusa során, hanem adatait is biztonságban tudhassa. Mindez az ipari cégeknél csak az alapja annak a komplex kihívásnak, amely a teljes ellátási láncot érintő adatvédelmet követeli, minden korábbinál jobban.

Amikor 2021-ben a Miami székhelyű Kayesa VSA nevű felhős megoldásán keresztül a REvil kiberbűnözői csoport ransomware-ekkel támadást indított, több ezer nyugat-európai vállalat rendszerét kompromittálta. A nemzetközi kibertámadás ismét rávilágított arra, hogy nincs akadálya az országos, vagy több kontinensre kiterjedő és tömeges támadások indításának. Az eset az ellátási láncok biztonságára irányította a vállalkozások figyelmét mérettől függetlenül, kiváltképp igaz ez az ipari cégekre, ahol egy esetlegesen gyenge védekezési stratégia óriási károkat okozhat egy támadás esetén – ez vált az ipari szektor egyik legaggályosabb területévé.

Az ellátási lánc védelmével kapcsolatos egyik fő kihívás, hogy még ha meg is tesz mindent egy informatikai részleg azért, hogy megvédje a rendszerét a kiberfenyegetések ellen, számolnia kell beszállítóinak informatikai hálózatával is. Éppen ezért fel van adva a lecke a vállalatok számára, hogy ne csak saját rendszerüket, de teljes beszállító hálózatukat biztonságosnak tudják, kiváltképp nagy a felelősségük az ellátási lánc magasabb szintjén álló vállalkozásoknak, amelyek támadása nagyobb nyereséggel kecsegteti rosszindulatú beavatkozókat.

Körültekintő megoldások az ellátási láncban

A dán autonóm mobil robotokat gyártó MiR (Mobil Industrial Robots) technológiai vállalatként és beszállítóként fontosnak tartja, hogy megfeleljen ennek a kihívásnak. Körültekintően felépített biztonsági rendszere számos ponton védelemi funkciókat épített be folyamataiba, hogy védje magát, ellátási láncát, és ezzel ügyfeleit.

A mobil robotok implementálása egy folyamatba komplex feladat, és több belső területet érint. Bár a mobil robotgyártó törekszik rá, hogy ezt minél egyszerűbben kivitelezhetővé tegye, a biztonság ebben az esetben is megkerülhetetlen szempont, hiszen egy nem ellenőrzött termék beépítése például egy gyártó cég infrastruktúrájába a teljes rendszert sebezhetővé teszi. Ezen kockázatok minimalizálása érdekében, ha a MiR harmadik féltől származó rendszert integrál IT-infrastruktúrájába, az összes szoftver komoly ellenőrzésnek van kitéve, hogy ne juthasson be rosszindulatú program a hálózatba. Amikor új szoftver telepítésére vagy frissítésre van szükség – amely kockázatos lehet, ha menet közben a szoftverszolgáltató és IT-infrastruktúra között a szoftver esetleg megváltozik, tehát akár rosszindulatú tartalom is kerülhet bele – digitális aláírással védekezik. Ha a szoftveren a legkisebb változás történik, a digitális aláírás érvénytelen lesz, a rendszer sérülést észlel. A cég IT-infrastruktúráját globálisan vezető biztonsági megoldásszállítókra bízza, amelyek többek között fejlett XDR és SIEM rendszerekkel védik a MiR és ezzel ellátási láncának biztonságát.

A termék az alap

A legtöbb támadás jellemzően a vállalati infrastruktúrát éri, de elengedhetetlen a termékbiztonságra való fókuszálás is, amivel a beépített eszközök sebezhetősége kiküszöbölhető.

Éppen ezért a MiR egy termékbiztonsági programot dolgozott ki, amelynek keretében a termék ötletének megszületésétől kezdve a fejlesztésen, tesztelésen és az ügyfeleknél való telepítésen át egészen az üzemeltetési életciklus végig igyekszik vigyázni termékei és ezzel ügyfelei biztonságára is. Amellett, hogy az automatizálási és vezérlőrendszerek biztonságára vonatkozó IEC 62443 szabványnak megfelelően zajlik a termékfejlesztés, fenyegetésmodellezéssel, biztonságos tervezési és kódolási irányelvek betartásával, illetve automatizált biztonsági szkenneléssel és teszteléssel, valamint külső penetrációs tesztek elvégzésével garantálják a biztonságot. A kockázatfelmérés, illetve a folyamatos biztonsági fejlesztések folyamatos kapcsolattartást követelnek az ügyfelekkel – ahol erre szükség van, a MiR azonnal kiadja a biztonsági javításokat. Annak érdekében, hogy a biztonsági intézkedések javíthatók, reprodukálhatók és eredményesek legyenek, a MiR formalizált biztonsági javítási stratégiát követ minden terméke esetében.

A teljes ellátási lánc kiberbiztonságának megteremtése nem egyszerű feladat már egy középvállalat számára sem, ám a technológiai beszállítók körültekintő biztonsági stratégiája megnyugtató lehet a technológiát alkalmazó cégek számára is.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Egy vállalat ma már nem csak a saját biztonságáért felel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elektronikai szektor az ipari robotika növekedésének mozgatórugója https://www.muszaki-magazin.hu/2023/01/23/ipari-robotika-elektronika/ Mon, 23 Jan 2023 05:30:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23672 Az AMR-ek segítenek a versenyképesség megőrzésében Számos iparágban rendkívül gyorsan megy végbe a digitális átalakulás, ám sehol sem gyorsabban, mint az elektronikai iparban. Az egyre rövidülő innovációs ciklusokhoz rugalmas, gyorsan telepíthető és lehetőleg alacsony költséggel üzemeltethető rendszerekre van szükség, annak érdekében, hogy az elektronikai termékek és félvezetők gyártói versenyképesek maradhassanak. Jelentős fellendülésnek lehettünk tanúi a robotok […]

The post Az elektronikai szektor az ipari robotika növekedésének mozgatórugója appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az AMR-ek segítenek a versenyképesség megőrzésében

Számos iparágban rendkívül gyorsan megy végbe a digitális átalakulás, ám sehol sem gyorsabban, mint az elektronikai iparban. Az egyre rövidülő innovációs ciklusokhoz rugalmas, gyorsan telepíthető és lehetőleg alacsony költséggel üzemeltethető rendszerekre van szükség, annak érdekében, hogy az elektronikai termékek és félvezetők gyártói versenyképesek maradhassanak. Jelentős fellendülésnek lehettünk tanúi a robotok használatát illetően az elektronikai iparban az elmúlt években, sőt a 2020-as év történelmi jelentőségűnek is bizonyult a robotika történetében, mivel az autóipar elvesztette pozícióját az elektronikai iparral szemben, mint az ipari robotok legnagyobb ügyfele, vagyis az elektromos/elektronikai ipar lett az ipari robotok fő vásárlója. (World Robotics Report 2022)

Ennek az átállásnak az egyik fő oka a robotok által elvégzendő feladatok bővülésében keresendő. A robotikai automatizálás egyre életképesebb gazdasági ajánlatot jelent a rendkívül szűk haszonkulcs mellett dolgozó elektronikai gyártók számára. A robotokat a teljes értéklánc és gyártási ciklus mentén alkalmazzák – a fémforgácsolástól a miniatűr alkatrészek összeszerelésén és minőségellenőrzésen keresztül a késztermékek csomagolásáig és raklapozásáig, valamint az alkatrészek és áruk az üzem különböző pontjaira való szállításáig.

Hogyan segítenek az AMR-ek az elektronikai gyártóknak versenyképességük megőrzésében?

Annak ellenére, hogy az automatizálás már jól bevált az elektronikai és félvezetőiparban, az ágazat vállalatai továbbra is profitálhatnak az ezen a területen véghezvitt folyamatos fejlesztésekből. Az autonóm mobil robotok vonzó lehetőségeket kínálnak a belső logisztika és az anyagmozgatás automatizálására az elektronikai iparban, alkalmazások széles körében.

Autonóm tájékozódásuknak köszönhetően az AMR-ek menet közben alkalmazkodnak a dinamikus körülményekhez, és elkerülik a költséges torlódásokat. Teljes műszakban dolgoznak és automatikusan töltik magukat, így az AMR-ek szinte folyamatosan használhatók. Ezenkívül az agilis AMR-ek ugyanabban a térben dolgozhatnak, mint emberi kollégáik, és mivel nincs szükségük külső irányításra, nem foglalnak el feleslegesen helyet a gyár területén. És mivel az áruk A-ból B-be történő szállítása nem termel értéket, az AMR-ek az alkalmazottak nagyobb értékű feladatokra történő átcsoportosítását is lehetővé teszik a termelékenység növelése és az anyagmozgatási költségek megtakarítása érdekében.

ifm electronic GmbH: rugalmasság az AMR-eknek köszönhetően

A német ifm electronic GmbH a Boden-tó melletti Tettnangban található gyártó- és fejlesztő létesítményében autonóm mobil szállítórobotokat helyezett üzembe az alkalmazottaira nehezedő nyomás enyhítése és a lean termelés megvalósítása érdekében. A dán Mobile Industrial Robots (MiR) gyártóvállalat hat robotja szolgálja ki a gyártósorokat nyersanyaggal. A legfontosabb előny az, hogy az ifm maga is képes programozni a MiR robotokat, így saját szenzortechnológiájával is bővítheti képességeiket.

Fontos számunkra, hogy munkatársaink az értéknövelő folyamatokra tudjanak koncentrálni. Ezen túlmenően csökkenteni szerettük volna a gyártósorokon lévő anyagok mennyiségét, és biztosítani a „just-in-time” ellátást. Ennek megfelelően az intralogisztika automatizálása volt a logikus lépés

– mondja Ulrich Beller, az ifm electronic GmbH AMR telepítésért felelős lean- és projektmenedzsere. A vállalat számára az is kulcsfontosságú volt, hogy rugalmas tudjon maradni dinamikus termelési környezetben. A hagyományos automatizált önvezető járműrendszerekkel ellentétben a Mobile Industrial Robots AMR-jei indukciós hurkok vagy a padlón elhelyezett jelölések nélkül működnek. Számos biztonsági funkciónak, például szenzoroknak, lézerszkennereknek és kameráknak köszönhetően képesek megbízhatóan észlelni az álló és mozgó akadályokat, és lelassítani vagy kitérő lépéseket tenni. Ez azt jelenti, hogy az AMR-eket akkor is gyorsan új utakra lehet küldeni, ha a gyártótér elrendezése megváltozik.

A vállalat 2018-ban egy AMR-rel, egy MiR100 modellel kezdte meg az automatizálási projektjét, és miután a kezdeti használat alatt a robot jó eredményeket mutatott, az ifm úgy döntött, hogy további egységeket helyez üzembe. Jelenleg hat MiR100 mobil robot összesen 14 gyártósort szolgál ki anyaggal három műszakban. Több mint 1000 küldetést teljesítenek naponta, mialatt az egyes robotok több mint 30 kilométert tesznek meg.

Szerző: Jesper Sonne Thimsen, a Mobile Industrial Robots A/S (MiR) közép- és kelet-európai területi értékesítési igazgatója


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az elektronikai szektor az ipari robotika növekedésének mozgatórugója appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
AMR-ekkel és ipari 5G-vel a hatékonyabb intralogisztika felé https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/02/amr-mir-logisztika/ Fri, 02 Dec 2022 05:00:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23084 Hogyan teszi fejlettebbé az ipari 5G az AMR-alkalmazásokat és teljesítményüket? Új napra virrad a negyedik ipari forradalom, mivel az 5G-s mobil vezeték nélküli szabvány régóta várt lehetőségeket teremt az ipari dolgok internete (IIoT) számára. Ez pedig azt jelenti, hogy az autonóm mobil robotok (AMR-ek) is élvezhetik a következő generációs nagy sebességű hálózat előnyeit. Az AMR-eket […]

The post AMR-ekkel és ipari 5G-vel a hatékonyabb intralogisztika felé appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hogyan teszi fejlettebbé az ipari 5G az AMR-alkalmazásokat és teljesítményüket?

Új napra virrad a negyedik ipari forradalom, mivel az 5G-s mobil vezeték nélküli szabvány régóta várt lehetőségeket teremt az ipari dolgok internete (IIoT) számára. Ez pedig azt jelenti, hogy az autonóm mobil robotok (AMR-ek) is élvezhetik a következő generációs nagy sebességű hálózat előnyeit.

Az AMR-eket már gyakran alkalmazzák olyan területeken, ahol szükség van az ismétlődő szállítási feladatok önálló, automatizált és rendkívül megbízható végrehajtására. Érzékelőiknek, kameráiknak és kifinomult szoftvereiknek köszönhetően hatékony anyagáramlást biztosítanak a termelésben, és automatizálják a költséghatékony belső logisztikai folyamatokat. Az Interact Analysis 2021-es, a mobil robotok piacát vizsgáló jelentésében 40 százalékos éves árbevétel növekedést prognosztizál a piacon. Az AMR-ek diadalmenete összefügg a negyedik ipari forradalom eljövetelével.

A forradalom pedig nem véletlen: a termékek rövid életciklusa, a bonyolult munkafolyamatok és a szűk haszonkulcsok mind arra kényszerítik a termelő vállalatokat, hogy felgyorsítsák a gyártási folyamatokat, miközben garantálják a magas termékminőséget. Azonban a szakképzett munkaerőhiány tükrében ennek a problémának a megoldása gyakran nagy kihívást jelen. Ugyanakkor egy másik trend is változásokat indít el a digitalizáció színterén: egyre nagyobb a kereslet a magán- és vállalati ügyfelek felől egyaránt a személyre szabott termékek és szolgáltatások iránt.

Magasabb hatékonyság, alacsonyabb költségek

Mindezek a fejlesztések ugyanabba az irányba mutatnak: a vállalatoknak ki kell használniuk a folyamatinnovációkban rejlő előnyöket, hogy hatékonyabbak és jövedelmezőbbek legyenek, ha versenyképesek akarnak maradni. A nagysebességű 5G hálózat pedig itt kerül a képbe: ipari környezetben („ipari 5G”) az ötödik generációs mobil vezeték nélküli szabvány valódi technológiai forradalmat indít el, mivel a gyártóberendezések és a belső logisztikai folyamatok jelentősen rugalmasabbá, autonómabbá és hatékonyabbá válnak, amihez mindenekelőtt kiváló teljesítmény is társul. Az üzleti teljesítményre és időgazdálkodásra fókuszáló AMR-szcenáriók így a gyakorlatban is életképessé válnak, aminek eredményeként intelligens gyárak jöhetnek létre.

Egy másik fontos piaci trend a digitális iker használata, amely gyakran nagy mennyiségű adat valós idejű cseréjét követeli meg egy felhő- vagy edge-felhőszerverrel, ami megnöveli a biztonságos valós idejű, nagy sávszélességű kommunikáció igényét is. Az 5G valós idejű és biztonságosabb kommunikációt, nagyobb sebességet és megnövelt kapacitást jelent, ezért a vállalatok alternatívákat hozhatnak létre a kábelezéssel szemben, és kihasználhatják a vezeték nélküli hálózat nyújtotta rugalmasságot.

AMR-ek akcióban a gyártási és logisztikai telephelyeken

Jelenleg a robotvezérlő rendszerek és az AMR-ek közötti kommunikáció kezelésére Wi-Fi-t használnak, és a mai AMR-ek jól is működnek Wi-Fi-vel. Ahogyan az 5G is a 4G fejlettebb változata, a Wi-Fi-t is folyamatosan fejlesztik és frissítik különböző szabványokon keresztül. A nagyobb sebesség mellett a Wi-Fi minden új verziója még több funkcióval és nagyobb biztonsággal rendelkezik. A Wi-Fi legelterjedtebb szabványa jelenleg a Wi-Fi 5, de a Wi-Fi 6 is már széles körben elérhető és sokan használják, a Wi-Fi 7 pedig jelenleg fejlesztés alatt áll. A Wi-Fi az elkövetkező években is egy kézenfekvő és praktikus megoldás lesz az AMR-ek hatékony működtetéséhez, különösen azért, mert sok AMR még mindig nem használja ki maximálisan a meglévő Wi-Fi szabványokban rejlő lehetőségeket.

Számos oka van azonban annak, hogy a helyszíni 5G-kapcsolat miért javítja az AMR-ek teljesítményét. Előfordul, hogy az AMR-eket olyan univerzális Wi-Fi-infrastruktúrára telepítik, amely megosztja az erőforrásait más felhasználókkal, ami korlátozza a hálózati teljesítményt. Továbbá, az újabb AMR-képességeknek nagyobb sávszélességre és jobb válaszidőre van szükségük, az olyan műveletek során, mint például mélyebb alkalmazásautomatizálás a félig és teljesen automatizált intralogisztikai folyamatokban, vagy a különböző AMR-rendszerek közötti interoperabilitás. Mivel a Wi-Fi hálózatokat terhelés, és bizonyos esetekben túlterhelés éri, amikor túl sok különböző célra használják őket, a nem kritikus alkalmazásokhoz a teljesítmény még elegendő maradhat, de a valós idejű funkcionalitás sérülhet. Egyes felhasználók olyan Wi-Fi kihívásokkal szembesülnek, mint a magas fokú késleltetés, az elégtelen sávszélesség, a korlátozott lefedettség, a hiányos kiberbiztonság, vagy a nem megfelelő megbízhatóság.

A vezeték nélküli kapcsolatot elsősorban irodai és otthoni használatra tervezték, de teljesítménye a felhasználók számának növekedésével, azonos csatorna megosztása esetén romolhat. A negyedik ipari forradalom – a zökkenőmentes érték- és ellátási láncokkal, a gyártóberendezések széles körben elterjedt szenzoralapú felügyeletével, az egymással kölcsönhatásba lépő robotokkal és a felhőbeli innovációkkal kiegészítve – kiemelkedő kommunikációs teljesítményt igényel. Az 5G előnyeiből minden mobil robot profitálhat. Amikor az AMR flották mérete és funkcionalitása növekszik, általában dedikált hálózati megoldásra lesz szükségük a kritikus fontosságú alkalmazásokhoz.

Érzékelők és az 5G: az AMR-ek két létfontosságú technológiája

Az ipari 5G-n alapuló valós idejű kommunikáció természetesen a logisztikán kívüli területeken is használható a műveletek optimalizálására – például a gyártástechnológia digitális ikreivel kombinálva. A gyors adatátvitel lehetővé teszi az AMR-ek számára, hogy ad-hoc döntéseket hozzanak egy valós folyamat vagy termék digitális szimulációja alapján. Ezzel fejlesztési és gyártási költségeket egyaránt meg lehet takarítani. Ugyanez igaz az úgynevezett prediktív karbantartásra is, mivel az ipari 5G megkönnyíti és hatékonyabbá teszi az AMR-ek ellenőrzését, optimalizálását és akár távoli karbantartását is. Mivel az adatok gyűjtése és elemzése immár késleltetés nélkül történik, a robotoknak többé nem kell visszatérniük a bázisra az időszakos karbantartáshoz. Ehelyett szenzorok segítségével folyamatosan felügyelik őket.

Az új mobilkommunikációs technológia még egy-két meglepetést is tartogat a gyártóvállalatok fenntarthatósági céljait illetően. A nagy sebességű hálózat megvalósításának és az ebből eredő vezetékektől, kábelektől és Wi-Fi hálózatoktól való mentességnek köszönhetően az AMR-ek mostantól a központi infrastruktúrától távoli helyeken is telepíthetők. Ennek eredményeként a valós idejű számítások olyan összetett telepítési forgatókönyvek kidolgozására is felhasználhatók, amelyek minimalizálják a termelés során előforduló melléktermékeket. És a legjobb az egészben, hogy noha az AMR-ek akkor is képesek önállóan elvégezni a szállítási feladatokat, ha nincsenek csatlakoztatva a hálózathoz, a csatlakoztathatóság jelentősen kibővíti az alkalmazási körüket.

„Egy biztos: a szűk haszonkulcsok, az éles versenyhelyzet, a munkaerőhiány és a változó vevői igények nagy nyomás alá helyezik a termelő és logisztikai vállalatokat. Az új generációs hálózatokkal párosulva az AMR-ek megkönnyítik a hatékonyabb folyamatok tervezését, de lehetővé teszik teljesen új üzleti folyamatok meghatározását is”

teszi hozzá Jesper Sonne Thimsen, a Mobile Industrial Robots kelet- és közép-európai régiójának értékesítési igazgatója.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post AMR-ekkel és ipari 5G-vel a hatékonyabb intralogisztika felé appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyesül a Mobile Industrial Robots és az AutoGuide Mobil Robots https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/10/mobile-industrial-robots-autoguide/ Mon, 10 Oct 2022 05:00:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22246 Annak érdekében, hogy leegyszerűsítsék az ügyfelek belső logisztikájának automatizálását a biztonságos, együttműködésen alapuló AMR-ek teljes körű portfóliójával. A két Teradyne vállalat Walter Vahey vezetésével, a Mobile Industrial Robots (MiR) neve alatt egy autonóm mobil robot (AMR) beszállítóként folytatja működését, felgyorsítva a technológiai fejlődést és piacon elfoglalt vezető szerepet világszerte. Egyesült a Mobile Industrial Robots (MiR) […]

The post Egyesül a Mobile Industrial Robots és az AutoGuide Mobil Robots appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Annak érdekében, hogy leegyszerűsítsék az ügyfelek belső logisztikájának automatizálását a biztonságos, együttműködésen alapuló AMR-ek teljes körű portfóliójával.

A két Teradyne vállalat Walter Vahey vezetésével, a Mobile Industrial Robots (MiR) neve alatt egy autonóm mobil robot (AMR) beszállítóként folytatja működését, felgyorsítva a technológiai fejlődést és piacon elfoglalt vezető szerepet világszerte.

Egyesült a Mobile Industrial Robots (MiR) és az AutoGuide Mobile Robots, hogy ezentúl együtt, egy vállalatként szállítsanak autonóm mobil robotokat (AMR-eket), amelyek jelenleg az automatizálás egyik leggyorsabban növekvő szegmensét képviselik. Szeptember végétől az integrált vállalat hivatalosan Mobile Industrial Robots (MiR) néven folytatja, az elnöki pozíciót pedig a hosszú ideje a Teradyne-t erősítő igazgató, Walter Vahey tölti be. A vállalat központja a dániai Odensében lesz, ahol az eredeti MiR 2013-as alapítása óta irányítja globális tevékenységeit.

A MiR biztonságos és együttműködő mobil robotokat fejleszt és forgalmaz, amelyek gyorsan, egyszerűen és költséghatékonyan tudják kezelni a belső logisztikát, melynek következtében az alkalmazottak nagyobb értékű tevékenységek elvégzésére fordíthatják felszabadult idejüket. Az egyesülés előtt a MiR AMR-ek széles választékát kínálta, amelyek akár 1350 kg súlyú rakományok és raklapok szállítására is alkalmasak voltak. Az AutoGuide közreműködésével a portfólió nagy teherbírású AMR vontatókkal és targoncákkal egészül ki, melyek a MiRFleet szoftveren keresztül irányíthatók.

Walter Vahey szerint, aki nagy szerepet játszott a MiR Teradyne általi 2018-as, majd egy ével később az AutoGuide felvásárlásában, a belső logisztika globális piaca olyan komplett megoldásokat követel, amelyek automatizálni tudják a kis és nagy tételek szállítását a teljes értéklánc mentén.

Erőink egyesítése révén képesek leszünk kielégíteni ügyfeleink belső logisztikával kapcsolatos egyszerű automatizálási igényeit, egyetlen beszállítótól, amely ugyanazt az intuitív, felhasználóbarát szoftvert és flottakezelő-rendszert kínálja”

– hangsúlyozta Vahey.

Az AMR-ek globális piacának komoly szereplőjeként nem kétséges, hogy képesek leszünk egy egyedülálló AMR-flottával előállni, amely mindenki számára optimalizálhatóvá teszi a belső logisztikát.”

A Teradyne részeként a két vállalat már egy ideje közösen dolgozott azon, hogy egy módszert dolgozzanak ki annak érdekében, hogy AMR-jeik ugyanazzal a flottakezelő szoftverrel legyenek kompatibilisek.

A szoros együttműködés felgyorsította az egyesülést

– tette hozzá Vahey.

Az, hogy egy szervezetet alkotunk, nemcsak a MiR belső fejlesztési munkájára van jó hatással, hanem az egy beszállító-egy szoftver rendszere az egész folyamatot sokkal egyszerűbbé teszi ügyfeleink és partnereink számára egyaránt.

A vállalat hatalmas globális jelenlétet tart fenn

Az új kombinált vállalat 450 alkalmazottal, köztük 250 tervezővel rendelkezik. A MiR már jelenleg is előkelő pozíciót tölt be az AMR-ek piacán, több mint 60 országban több mint 7000 AMR értékesítésével. Az AMR-ek képesek automatikusan és biztonságosan felvenni, el- és leszállítani raklapokat és egyéb rakományokat még rendkívül dinamikus környezetben is, ezért biztonságos és hatékony alternatívát jelentenek a hagyományos önvezető járművekkel (AGV-kkel), villástargoncákkal és raklapemelőkkel szemben.

Az így már egyesült MiR globális, több mint 200 nemzetközi partnerre kiterjedő forgalmazói hálózattal rendelkezik. A Dániai Odensében található központja mellett a MiR regionális irodákkal rendelkezik Bostonban, Holbrook-ban (New York), San Diegoban, Chelmsford-ban (Massachusetts), Georgetown-ban, Szingapúrban, Frankfurtban, Barcelonában, Tokióban, Szöulban és Sanghajban.

További információ: www.mobile-industrial-robots.com.

The post Egyesül a Mobile Industrial Robots és az AutoGuide Mobil Robots appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új kobotot jelentett be az Universal Robots https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/24/universal-robots-ujdonsag/ Fri, 24 Jun 2022 06:50:09 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20890 Az Universal Robots a müncheni Automatica kiállításon mutatta be legújabb együttműködő robotját.  Az UR20 nevű, teljesen új kialakítású kobot Az UR20 a leginkább innovatív, a robotikai iparban szerzett 17 évnyi műszaki tapasztalatot összegző legújabb fejlesztés. Az Universal Robots mérnökei teljesen áttervezték a robotkart, miközben megőrizték azt az intuitív felhasználói felületet. Az új, innovatív kobotról az alábbi […]

The post Új kobotot jelentett be az Universal Robots appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Universal Robots a müncheni Automatica kiállításon mutatta be legújabb együttműködő robotját.  Az UR20 nevű, teljesen új kialakítású kobot

Az UR20 a leginkább innovatív, a robotikai iparban szerzett 17 évnyi műszaki tapasztalatot összegző legújabb fejlesztés. Az Universal Robots mérnökei teljesen áttervezték a robotkart, miközben megőrizték azt az intuitív felhasználói felületet.

Az új, innovatív kobotról az alábbi anyagokban talál több információt.

A TELJES KÖZLEMÉNY MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON IDE

VIDEÓ LINK

The post Új kobotot jelentett be az Universal Robots appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Bosch Rexroth a Kassow Robots többségi részesedésével erősíti gyártásautomatizálási üzletágát https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/07/kassow-robots-bosch-rexroth/ Thu, 07 Apr 2022 05:00:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19620 A dán specialista egyedülálló rugalmasságú kobotokat gyárt. A Bosch Rexroth a gyártásautomatizálásba invesztál: A vállalat a koppenhágai (Dánia) székhelyű Kassow Robots ApS többségi részesedésének megvásárlását tervezi, amivel bővíti portfólióját a Jövő Gyára számára. A Kassow Robots ipari alkalmazásokhoz fejleszt és gyárt kollaboratív robotokat (kobotokat), két telephelyen, Koppenhágában és Prágában (Cseh Köztársaság) összesen 25 főt foglalkoztat. […]

The post A Bosch Rexroth a Kassow Robots többségi részesedésével erősíti gyártásautomatizálási üzletágát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A dán specialista egyedülálló rugalmasságú kobotokat gyárt.

A Bosch Rexroth a gyártásautomatizálásba invesztál: A vállalat a koppenhágai (Dánia) székhelyű Kassow Robots ApS többségi részesedésének megvásárlását tervezi, amivel bővíti portfólióját a Jövő Gyára számára. A Kassow Robots ipari alkalmazásokhoz fejleszt és gyárt kollaboratív robotokat (kobotokat), két telephelyen, Koppenhágában és Prágában (Cseh Köztársaság) összesen 25 főt foglalkoztat. A Bosch Rexroth és a Kassow Robots 2022. március 18-án írta alá az erre vonatkozó szerződést. Mindkét fél megállapodott abban, hogy a vételárat bizalmasan kezelik. Az ügylethez a trösztellenes hatóságok jóváhagyása szükséges.

„A kollaboratív ipari robotok a Jövő Gyárának fontos építőelemei”

– mondja Dr. Marc Wucherer, a Bosch Rexroth igazgatóságának értékesítésért és gyártásautomatizálásért felelős tagja.

A Kassow Robots könnyűsúlyú robotjai az ipari termelésben többféleképpen használhatók. A kobotok nagy teherbírással és hatótávolsággal bírnak és a legszűkebb helyeken is dolgozni tudnak. A Kassow Robots hét tengellyel felszerelt kobotja eléri a sarkokat is, és így olyan szintű rugalmasságot kínál, amely a mai napig egyedülálló a piacon.

„A rugalmas robotrendszerekre óriási igény van. Az elkövetkező években a kobotok piaca várhatóan évente 15-20 százalékkal fog növekedni. Szeretnénk kihasználni ezt a lehetőséget, és portfóliónkat a Kassow Robots kollaboratív robotjaival bővíteni. Ez ügyfeleink számára is előnyös, különösen a fogyasztási cikkek és a mobilitási megoldások piacán, beleértve az akkumulátorgyártást, valamint a félvezetőgyártást is,”

– mondta Wucherer. 2019-ben a kobotok értékesítése világszerte körülbelül 670 millió dollár volt (forrás: Interact Analysis, 2021).

A Bosch Rexroth elősegíti a Kassow Robots globális terjeszkedését

„A Bosch Rexroth-ban, a gyártásautomatizálás egyik vezető nemzetközi vállalatában olyan partnert találtunk, aki támogat bennünket üzleti tevékenységünk bővítésében. Segítségével új piacokat nyithatunk kobot-portfóliónk számára”

– magyarázta Kristian Kassow, a cég alapítója, ügyvezető igazgatója és társtulajdonosa.

Az első két kobotmodell értékesítését 2019-ben kezdték meg, azóta a vállalat termékskálája öt kollaboratív robotmodellre bővült. Ezek 850-1800 milliméteres hatótávolsággal, 5-18 kilogramm hasznos teherbírással rendelkeznek, és másodpercenként akár 225 fokos csuklósebességet is képesek elérni. Minden modell hét tengelyes, könnyen programozható és kezelhető. A szoftver moduláris platformot kínál, amely perifériás eszközök, például megfogók, képfeldolgozó rendszerek vagy egyéb ügyfélspecifikus funkciók egyszerű integrálását teszi lehetővé.

A hatótávolság és a hasznos teherbírás kombinációjának köszönhetően a kobotok az automatizálási feladatok széles skáláját képesek elvégezni: a csomagolástól, a gépi berakodáson és a pick-and-place alkalmazásokon át az optikai minőségellenőrzésig. Az integrációs költségek a kisebb ipari robotokhoz képest lényegesen alacsonyabbak, mivel a kisebb súlynak és a biztonsági funkcióknak köszönhetően kevesebb ráfordításra van szükség. 2019 óta a Kassow Robots már több száz kobotot értékesített. A Bosch Rexroth azt tervezi, hogy nemzetközi szinten jelentősen bővíti az üzletágat.

A Bosch Rexroth fejleszti a Jövő Gyárát

Csak a padló, a mennyezet és a falak fixek, minden más szabadon és egyszerűen alakítható, rugalmas – a Bosch Rexroth így látja a Jövő Gyárát. A vállalat folyamatosan olyan megoldásokat vezet be, amelyek tökéletesen illeszkednek ebbe a koncepcióba. A portfólió magában foglalja a gyártáshoz, a hajtás- és vezérléstechnikához szükséges szoftvereket, a munkatársak támogatására kialakított digitális asszisztens rendszereket, valamint az intelligens gyártó- és szállítórobotokat. A Kassow Robots kobotjaival a Rexroth portfóliója immár az ipari alkalmazások széles köréhez használható, kollaboratív robotokkal bővült.

The post A Bosch Rexroth a Kassow Robots többségi részesedésével erősíti gyártásautomatizálási üzletágát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az egyszerűbb programozhatóság a robotika közös célja https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/31/mir-programozhatosag-robotika/ Thu, 31 Mar 2022 05:00:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19520 A moduláris, kis darabszámú, egyedi igényekre szabott gyártás elterjedésével az automatizációs technológiák iránti igény is változott: egyszerűbben programozható, a különböző részfolyamatokra könnyen adaptálható megoldásokat szeretnének a vállalatok – ezt szolgálják ki a grafikus interfészek, és a mind jobban elterjedő modellalapú megközelítések a robotprogramozásban. Mindeddig egy robotikai rendszer telepítésében a költségek jelentős részét a robotprogramozás tette […]

The post Az egyszerűbb programozhatóság a robotika közös célja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A moduláris, kis darabszámú, egyedi igényekre szabott gyártás elterjedésével az automatizációs technológiák iránti igény is változott: egyszerűbben programozható, a különböző részfolyamatokra könnyen adaptálható megoldásokat szeretnének a vállalatok – ezt szolgálják ki a grafikus interfészek, és a mind jobban elterjedő modellalapú megközelítések a robotprogramozásban.

Mindeddig egy robotikai rendszer telepítésében a költségek jelentős részét a robotprogramozás tette ki. Ráadásul hagyományosan a robotgyártó cégek egyes robotprogramjai szigorú és bonyolult keretrendszert szabtak, amelyek így nélkülözték a rugalmasságot. Egyrészt képzett robotprogramozók alkalmazását igényelték, akik a gyártóspecifikus forráskódokat írták, másrészt teljes elköteleződést egy-egy robotgyártó termékei iránt. Kicsi volt tehát az átjárás a különböző gyártók termékei között, és nagy kiadást jelentett egy cégnek az automatizációs folyamatok többnyire külső, nagyvállalatok esetén belső, szakképzett programozók által ellátott felügyelete. Különösen igaz volt akkor, ha egy ipari vagy mobil robotot többféle részfolyamat ellátására szeretett volna alkalmazni egy vállalat, amely manapság a kisebb darabszámú, speciális igényeket ellátó termelés elterjedésével egyre gyakoribb igény. Ezen kihívásokra születtek válaszként a modellalapú megközelítések.

Cél a rugalmasság

Az International Federation of Robotics (IFR) frissen megjelent anyaga szerint*, amely a robotprogramozás fejlesztési trendjeit foglalja össze, egy igen gyakori irány blokkokban leírni a robot attribútumait: fizikai megjelenését, a tevékenységeket, amelyeket végre kell hajtania, összetevőit, pl. érzékelőit, az aktuátorokat, vezérlőket, vagy más, gépek közötti interfészeket. A blokkok később több módon kombinálhatók anélkül, hogy mindegyikhez külön kódot kellene írni. A robotok így sokkal könnyebben programozhatók – egyszerű feladatok esetén akár termelési operátorok által –, amellyel szakértők becslése szerint a költségek akár 75 százaléka is megspórolható. Szintén az IFR számol be róla, hogy hasonló megoldást tesztel például a német Fraunhofer Intézet spin-off projektje. Az intézet egy interfészen keresztül elérhetővé teszi több gyártó robotokhoz csatlakoztatható kiegészítőjét: kamerákat, megfogókat, programozható vezérlőket. A drag&bot felület ezen felül modelleket biztosít az olyan gyakori feladatok ellátásához, mint a palettázás, és segíti az összetettebb folyamatok, például az áthelyezés (pick and place) testreszabását.

Egyszerűen kezelhető interfészek okostelefonon, laptopon vagy PC-n

Az egyszerű felhasználáshoz elengedhetetlen a könnyen kezelhető, grafikus felületek alkalmazása, amelyben az innovatív robotgyártók az élen járnak, hiszen a kezdetektől erre törekedtek. Ilyen a dán Mobil Industrial Robots (MiR), amelynek intralogisztikában alkalmazható autonóm mobil robotjai (AMR) szoftverrel szerkesztett térképen tájékozódnak a lézerszkennerek vagy előre betöltött létesítményrajzok segítségével. A robotok intuitív módon taníthatók az alkatrészek felvételére, lerakására, a kamerákból, lézerszkennerekből, szenzorokból származó adatok alapján kiszámolják az optimális haladási útvonalat, és teljesen önállóan kerülik ki az útjukban álló akadályt attól függően, hogy az egy ember, AGV, vagy bármilyen más rögzített akadály.

A MiR egy rendkívül egyszerűen alkalmazható és felhasználóbarát interfészt fejlesztett a robotok irányítására, amellyel utat nyitott a vállalatok számára, hogy programozócsapat felügyelete nélkül is alkalmazhassanak AMR-eket a belső anyagmozgatásban. A felület egyszerűen, wifi-re kapcsolódva elérhető PC-ről, tabletről, vagy akár mobiltelefonról. A belépéskor pár adat megadását követően (amely a jogosultsági szintet is meghatározza) már neki is lehet állni a térképkészítésnek. Az interfész beépített térképező funkciója segítségével lehetőség van térkép létrehozására úgy, hogy a manuálisan körbevezetett robot a szkennerek segítségével feltérképezi a területet, amely azonnal szerkeszthető. Mindez segít a kezelők számára áttekintést kapni a robot környezetéről, és biztosítja, hogy a robot a legjobb útvonalat tervezze meg a hatékonyságot, és biztonságos közlekedést figyelembe véve. Ezt követően a feladatszerkesztőben be lehet állítani, hogy milyen küldetéseket lásson el a robot, például vegye fel a szállítandó tárgyakat, helyezze át egy másik helyre, vagy töltse fel az akkumulátorát egy töltőállomáson a megfelelő időben.

A térképek egyszerűen megoszthatók a robotok között, a feladatokat pedig le lehet menteni, így nyomon követhető, hogy melyik térképhez milyen feladatsort használtak korábban. A térképekhez további rétegek adhatók, amelyek szabályokat, irányelveket, célokat biztosítanak a robot számára, például lehetőség van piros zónák megjelölésére, amelyeket el kell kerülnie a robotnak.  Mindezt azt jelenti, hogy a robotok betanítása egy-egy feladatra különösebb szaktudás nélkül is lehetséges, amely nem csak jelentős költséget és időt spórol a vállalatoknak, de közelebb hozza a technológiát minden alkalmazotthoz. Mindehhez a cég ingyenesen elérhető oktatóplatformot kínál, ahol mindenki szemezgethet a számára megfelelő tudásanyag között.

Összességében a robotprogramozás és -kezelés iránya egy felé mutat: a rugalmasan és egyszerűbben alkalmazható megoldások irányába, amely természetesen végül a költségcsökkentést és hatékonyságot támogatja.

The post Az egyszerűbb programozhatóság a robotika közös célja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizálás Mazak CV5-500 5-tengelyes szerszámgéphez https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/22/ma-robots-mazak-automatizalas/ Wed, 22 Dec 2021 15:19:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18280 Integrált cella – A Yamazaki Mazak Európában, a worchesteri üzemében gyártott, CV5-500 típusú 5-tengelyes megmunkálóközpontja rendkívül sikeres, és ismét a figyelem középpontjába került. Az idei EMO-n az új, teljesen integrált, MA-20/400 ‘plug-and-play’ rendszerű munkadarab kezelési megoldásával kiegészítve került bemutatásra. Az integrált cella egy kompakt automatizálási megoldást kínál kedvező áron, ami ideális megoldást jelent szerződéses gyártók […]

The post Automatizálás Mazak CV5-500 5-tengelyes szerszámgéphez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Integrált cella – A Yamazaki Mazak Európában, a worchesteri üzemében gyártott, CV5-500 típusú 5-tengelyes megmunkálóközpontja rendkívül sikeres, és ismét a figyelem középpontjába került.

Az idei EMO-n az új, teljesen integrált, MA-20/400 ‘plug-and-play’ rendszerű munkadarab kezelési megoldásával kiegészítve került bemutatásra. Az integrált cella egy kompakt automatizálási megoldást kínál kedvező áron, ami ideális megoldást jelent szerződéses gyártók és induló vállalkozások számára, valamint azon műhelyeknek, amelyek automatizálni szeretnék hasábszerű alkatrészek kis- és középszériás gyártását.

A CV5-500 tervezésekor fontos szempont volt az egyszerű integráció automatizálási rendszerekhez, ezért a szerszámgép oldalán elhelyezett robotos munkadarab kezelő páratlan hozzáférést tesz lehetővé a gépkezelő számára. A rendkívül sokoldalú 5-tengelyes szerszámgép 500 mm átmérőjű gépasztallal rendelkezik, és a nagy merevségű portálrendszerű felépítésének, illetve a két oldalról csapágyazott, billenő körasztalnak köszönhetően kategóriájában egyedülálló. A billenő körasztal szánja Y-irányban mozog a portál alatt, ezzel biztosítható a nagy merevség és a rendkívül kompakt konstrukció. Az X-, Y- és Z-szánok mentén egyaránt 36 m/perc gyorsjárati sebességet biztosít, ezzel a szerszámgép rendkívül termelékeny. Ezt az opcióban rendelhető, 18.000 ford./perces és 18.5 kW teljesítményű, nagysebességű főorsó tovább fokozza. Az X-, Y- és Z-golyósorsók belső hűtésűek a Mazak teljeskörű Thermal Shield (hőpajzs) technológiájának köszönhetően, ezzel biztosítja a tartós megmunkálási pontosságot.

Az MA robotos megoldás legfőbb előnye a termelékenység növelése igény esetén az éjszakai műszakban, további munkaerő felvétele nélkül. A jól képzett gépkezelők felszabadulnak, és más, értékteremtő munkát végezhetnek, például programozást vagy gépbeállítást, amíg az automatizálás leveszi a terhet a vállukról a monoton munkáról, a munkadarabok ki- és beszereléséről. A cella lehetőséget kínál továbbá az üzemidő növelésére, a gépkezelő nélküli műszakokban éjszaka vagy akár hétvégén is.

Az MA programozásához vagy beállításához nem szükséges speciális tudás, ezért elegendő egy rövid betanítás a gépkezelők számára. A grafikus kezelőfelület harmonikusan illeszkedik a SmoothX CNC vezérlőhöz, ezért a robot kezelése rendkívül logikus, mindössze öt perc szükséges a munkadarabok beállításához és cseréjéhez.

Az előgyártmányok és a kész darabok cseréjét egy 20 kg teherbírású robot végzi, kettős megfogóval a mellékidők minimalizálása érdekében. Az MA továbbá biztonságos, akadálymentes hozzáférést biztosít a kiszolgált felület hozzáféréséhez, a teljes CE-megfelelőséggel rendelkező, fényfüggönnyel védett biztonsági rendszernek köszönhetően.

mazakeu.hu

The post Automatizálás Mazak CV5-500 5-tengelyes szerszámgéphez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Autonóm raklapszállítókat hoz létre a MIR https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/21/autonom-mir-robot/ Tue, 21 Dec 2021 10:01:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18236 Az új megoldások egyesítik a MiR autonóm mobil robotok (AMR) terén szerzett tájékozódási és szoftveres szakértelmét a Logitrans több évtizedes anyagmozgatási tapasztalataival, hogy új szintre emeljék a raklapok szállításának folyamatát. Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) egyik vezető gyártója a MiR és a nagy anyagmozgató berendezéseket gyártó Logitrans stratégiai együttműködést kötött, amelynek célja, hogy autonóm raklapszállítókat […]

The post Autonóm raklapszállítókat hoz létre a MIR appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új megoldások egyesítik a MiR autonóm mobil robotok (AMR) terén szerzett tájékozódási és szoftveres szakértelmét a Logitrans több évtizedes anyagmozgatási tapasztalataival, hogy új szintre emeljék a raklapok szállításának folyamatát.

Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) egyik vezető gyártója a MiR és a nagy anyagmozgató berendezéseket gyártó Logitrans stratégiai együttműködést kötött, amelynek célja, hogy autonóm raklapszállítókat hozzanak létre. A raklapok biztonságos, hatékony és önálló mozgatására képes eszközökkel a partnerek egy piaci rést kívánnak betölteni. Az autonóm raklapszállító egyesíteni fogja a MiR autonóm navigációs és szoftveres képességeit a Logitrans által már 80 éve fejlesztett elektromos raklapszállítók funkcionalitásával.

A vállalatok abban állapodtak meg, hogy egy új autonóm raklapszállító-sorozatot fejlesztenek ki, és így egy kiegészítőt hoznak létre a MiR jelenleg elérhető nagy teherbírású mobil robotjai számára, amelyek zökkenőmentesen és biztonságosan szállítanak árut, valamint raklapokat dinamikus környezetben, emberek és más szállítóeszközök közvetlen közelében. A MiR robotjai jelenleg speciális raklapállványokról tudják felvenni a raklapokat, azonban több MiR-ügyfél is kifejezte igényét olyan AMR-ek iránt, amelyek a raklapokat egyből a földről felvéve képesek tovább szállítani. Az együttműködés lehetővé teszi, hogy a MiR és a Logitrans megfeleljen az ügyfelek által támasztott igényeknek, ugyanakkor számos új üzleti lehetőséget is teremt a hatalmas potenciállal rendelkező piacon.

„Küldetésünk a kezdetektől fogva az volt, hogy úgy segítsük alakítani a vállalatok belső logisztikáját, hogy azok termelékenyebbek és versenyképesebbek lehessenek – ez az új kezdeményezés pedig egy újabb óriási lépést jelent ebben az irányban. A szoftver-kompetenciánk és a Logitrans több évtizedes hardveres ismereteinek ötvözésével gyorsan létre fogjuk tudni hozni a megfelelő megoldást, hogy ügyfeleinket a teljes értékláncuk mentén támogatni tudjuk”

– mondja Søren E. Nielsen, a MiR elnöke.

Miközben a MiR felismerte az ügyfelei körében fellépő igényt, a Logitrans is megnövekedett keresletet tapasztal a raklapmozgatás jelenlegi folyamatainak automatizálására.

„Tudjuk, hogy az anyagmozgatás ágazata az automatizálás felé halad. Identitásunk része, hogy folyamatosan az üzletágunk élen járjunk a termékfejlesztés terén. Termékeink automatizálása segít megőrizni vezető pozíciónkat. Az ilyen típusú termékhez szükséges kapacitással nem rendelkezünk házon belül, így a MiR-rel való együttműködéssel nagyon jól járunk”

– mondja Gitte Kirkegaard, a Logitrans vezérigazgatója.

Az új megoldás kibővíti az AMR-ek és raklapszállítók képességeit, hogy a legtöbb intralogisztikai szükségletre választ lehessen adni

A MiR és a Logitrans egy teljesen automatizált és egy félautomata autonóm raklapszállító létrehozását tervezi, hogy válasszal tudjanak szolgálni a logisztikai folyamatok különböző kihívásaira. A MiR és a Logitrans számára új üzleti területek és termékek létrehozását megcélzó hosszú távú és stratégiai kezdeményezés a Logitrans kiváló minőségű hardvereszközeire, valamint a MiR hagyományos AMR-jei által is használt fejlett tájékozódási technológiára és kifinomult flottaszoftverre támaszkodik.

 Amikor ezek az AMR raklapszállítók megérkeznek a piacra, a vállalatok számíthatnak a MiR-re, mint a legtöbb belső logisztikai kihívásukra megoldással rendelkező szolgáltatóra” – teszi hozzá Nielsen. „A Logitrans-szal való együttműködés segít abban, hogy még hamarabb eleget tudjunk tenni az ilyen termékekre irányuló keresletnek, mindez pedig lehetővé teszi ügyfeleink számára, hogy elérhessék üzleti célkitűzéseiket.”

A MiR robotikai kiválósága és a Logitrans átfogó termékportfóliója és azok testreszabhatósága által nyújtott egyesített kompetenciával egy olyan jövőt vetítünk előre, ahol az ügyfelek pontosan az igényeiknek megfelelő AMR-megoldást kapják tőlünk

– foglalja össze Gitte Kirkegaard.

The post Autonóm raklapszállítókat hoz létre a MIR appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A munka jövője: automatizáció https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/24/kobot-automatizalas-ur-jovo/ Tue, 24 Aug 2021 18:57:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16416 A robotikai piac szereplői is érdekeltek az olyan szabályozások kidolgozásában, melyek a kobotok, az automatizáció, valamint a biztonságos munkavégzés feltételeit teremtik meg. Számos robotikai cég évek óta törekszik arra, hogy világszerte szabályozza a robotok működését és a munkáltatók számára, úgynevezett együttműködő robotok biztosításával segítse a munkavégzést. A szabályrendszerek kialakítása mellett, az automatizálás korlátjainak lebontása, az […]

The post A munka jövője: automatizáció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A robotikai piac szereplői is érdekeltek az olyan szabályozások kidolgozásában, melyek a kobotok, az automatizáció, valamint a biztonságos munkavégzés feltételeit teremtik meg.

Számos robotikai cég évek óta törekszik arra, hogy világszerte szabályozza a robotok működését és a munkáltatók számára, úgynevezett együttműködő robotok biztosításával segítse a munkavégzést.

A szabályrendszerek kialakítása mellett, az automatizálás korlátjainak lebontása, az adatvédelem és az egészségmegőrzés kulcsfontosságának szinergiái azok, melyek hozzájárulhatnak a kobotok széleskörű elfogadásához. Mindezek érdekében például az Universal Robots számos fejlesztést biztosít partnerei számára: a UR felhasználói kézikönyv kockázatértékelési szakaszától, a UR Akadémia által nyújtott biztonsági útmutatáson át, a UR támogatói rendszerén keresztül rendelkezésre álló számos biztonsági információs forrásig.

A napjainkban elérhető biztonsági rendszerek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy számos paramétert beállítsanak az ipari robotalkalmazások során – például gépkiszolgálás, összeszerelés, csomagolás, raklapozás, hegesztés – ezzel arra törekedve, hogy az ember-robot együttműködés még könnyebben, gördülékenyebben és megbízhatóbban jöjjön létre a megvalósításokkal járó kockázatok csökkentése érdekében. Ezen biztonsági rendszer elemei közé tartozik a robot erejének, sebességének, teljesítményének vagy lendületének, valamint munkaterületének korlátozása.

Az UR elkötelezettsége a biztonság mellett azt jelenti, hogy megfelel a gyártók által felállított biztonsági követelményeknek. Ezen túlmenően a UR+ további biztonsági megoldásokat kínál, mint például az sBot Stop csomagja, egy olyan biztonsági lézerszkenner, amely figyeli a talajszintet a kobot körül és képes észlelni, ha egy személy belép vagy elhagyja a területet, ezzel csökkentve a balesetek számát.

Továbbá számos UR partner törekszik arra, hogy a kobot biztonsági rendszer megismerését segítő hasznos forrásokat és fejlesztéseket hozzanak létre a kobot gyártó vállalattal együttműködve.

A COVR projekt

Az Európai Unió által finanszírozott COVR projekt nemrégiben kiadott egy ambiciózus, ingyenes digitális eszköztárat, amely az együttműködő alkalmazások telepítésével összefüggő kockázatértékelésekkel, biztonsági irányelvekkel és szabványokkal kapcsolatos információk központi adatbázisaként szolgál.

TÜV Rheinland

Csatlakozás a világ kollektív kobotbiztonsági tudásbázisához: a TÜV Rheinland, a független ellenőrzési és tanúsítási szolgáltatások globális vezetője. A „Robotbiztonság: a kategóriák és szabványok mélyreható feltárása” címet viselő új e-könyv régiónkénti áttekintést nyújt a kobotok gyártására, integrálására és használatára vonatkozó szabványokra.

A3 Robotics

Az A3 Robotics (korábbi nevén Robotikaipari Szövetség) 2016-ban tette közzé együttműködési Robot szabványát, mely elmagyarázza az együttműködő robotokra és robotrendszerekre vonatkozó biztonsági követelményeket.

Soha nem túl korai a biztonságra gondolni! Ezek a fejlesztések segíthetnek végigvezetni a kobot biztonságának és megfelelőségének elvein és gyakorlatán bárkit, aki – akár végfelhasználóként, akár tapasztalt integrátorként – érdeklődik az ipari robotika és együttműködési alkalmazások iránt.

The post A munka jövője: automatizáció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagyteljesítményű autonóm mobil robotok a logisztikában https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/22/autonom-mobil-robot-ip52/ Sun, 22 Aug 2021 15:25:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16377 Az iparág első IP52-es védettséggel rendelkező AMR-jeit, a MiR 600-at és a MiR1350-et arra tervezték, hogy nehéz tárgyakat szállítsanak kihívást jelentő gyártási és logisztikai raktári környezetben. Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) globális piacvezetője, a Mobile Industrial Robots (MiR) a mai napon piacra dobta eddigi legnagyobb teljesítményű robotjait, melyek raklapok és egyéb nehéz tárgyak szállítására alkalmasak […]

The post Nagyteljesítményű autonóm mobil robotok a logisztikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az iparág első IP52-es védettséggel rendelkező AMR-jeit, a MiR 600-at és a MiR1350-et arra tervezték, hogy nehéz tárgyakat szállítsanak kihívást jelentő gyártási és logisztikai raktári környezetben.

Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) globális piacvezetője, a Mobile Industrial Robots (MiR) a mai napon piacra dobta eddigi legnagyobb teljesítményű robotjait, melyek raklapok és egyéb nehéz tárgyak szállítására alkalmasak gyárakban, raktárakban és logisztikai központokban.  A MiR600-at, amely akár 600 kg-os súlyokat is elbír, illetve a MiR1350-et, melynek teherbírása 1350 kg, úgy tervezték, hogy még kihívásokkal teli környezetben is biztonságosan és hatékonyan végezzék el az anyagmozgatási műveleteket.

„Az AMR-eket saját üzemeikben tesztelő ügyfelek ráismertek arra, hogy nagyobb terheket is szeretnének szállítani, valamint arra jutottak, hogy amennyiben fő tevékenységüket nagy létszámú flottákkal kívánják kiszolgálni, akkor még magasabb szintű megbízhatóságot, biztonságos és minőséget kell, hogy megköveteljenek”

– mondja Søren E. Nielsen, a Mobile Industrial Robots elnöke.

„Új ipari szintű és robosztus robotjaink megfelelnek ezeknek a kívánalmaknak, így nem kell sokáig gondolkodni azon, hogy megéri-e integrálni őket a vállalatok munkafolyamataiba.”

Az első AMR-ek, amelyek IP52-es védettséggel rendelkeznek, hogy ellenálljanak a környezeti kihívásoknak

Az ipari szintű használatra alkalmas és a megfelelő védettséggel rendelkező MiR600 és MiR1350 lett a két első autonóm mobil robot, amely megkapta az 52-es IP-védettségi besorolást. Ez azt jelenti, hogy a védettségnek köszönhetően alkatrészeik ellenállnak a por és a vízcseppek okozta károsodásnak.

„Mivel az AMR-eket egyre nagyobb mértékben a fő tevékenységük során alkalmazzák a vállalatok, állásidőről szó sem lehet”

– mondta Nielsen.

„Új AMR-jeink ipari szintű besorolással rendelkeznek és hosszú élettartamra készültek, az ipari és könnyen hozzáférhető alkatrészeknek és kábeleknek köszönhetően karbantartásuk pedig rendkívül egyszerű.”

Az új AMR-ek minden típusú logisztikát optimalizálnak – bejövőt, gyártásit és kimenőt

A nagyobb méretű MiR600 és MiR1350 ideális a nehéz anyagok és áruk autonóm szállítására

  • rakodóterekben
  • gyártó- és összeszerelési területeken
  • raktárakban
  • anyagszállító területeken.

A MiR többi AMR-jéhez (MiR100, MiR200, MiR250, MiR500 és MiR1000) hasonlóan a MiR600 és a MiR1350 is zökkenőmentesen és biztonságosan közlekedik emberek és egyéb szállítójárművek között dinamikus környezetben is. Szenzorok, 3D kamerák és a legújabb lézeres szkenner technológia biztosítja a robotok 360 fokos látószögét, valamint pontos és megbízható mozgását és működését. Az új AMR-eket úgy tervezték, hogy megfeleljenek az iparág legújabb biztonsági szabványainak, például az ISO 3691-4-nek.

„Számos vállalat integrálja mobil robotjainkat az emberek által vezetett villástargoncák alternatívájaként, amelyek működtetése költséges és veszélyes is lehet”

– mondta Nielsen.

„Az AMR-ek által nyújtott optimalizált szállításnak köszönhetően az alkalmazottak felszabaduló idejükben magasabb értéket teremtő feladatokkal és a gyártási folyamatokkal foglalkozhatnak, miközben a termelési terület biztonsága növekszik.”

Azonnal telepíthető megoldások a skálázhatóságért és az alkalmazkodóképességért

A jövőálló logisztikai megoldásoknak zökkenőmentesen kell illeszkednie a működési folyamatokhoz és rugalmasan kell alkalmazkodniuk az új munkafolyamatokhoz és környezetekhez. A MiR AMR-jei rendkívül flexibilisek és különféle top modulokkal is elláthatók a személyre szabott alkalmazástól függően.

Számos vállalat gondolkozik alakítható robotplatformokban, míg mások azonnal telepítető megoldásokat szeretnének, melyeket különféle típusú munkafolyamatok során vagy az ügyfelek eltérő gyártási területein alkalmaznának. Az üzembe helyezés megkönnyítése érdekében a MiR többféle emelő top modult is kínál a MiR600-hoz és a MiR1350-hez. Ezek a top modulok lehetővé teszik az AMR-ek számára, hogy raklapokat és kocsikat vegyenek fel, vagy tegyenek le, amivel egyszerű integrációt és skálázhatóságot valósítanak meg a teljes értéklánc mentén.

The post Nagyteljesítményű autonóm mobil robotok a logisztikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az automatizálás lehetőségei a műanyag- és polimerfeldolgozásban https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/10/egyuttmukodo-robotok-universal-robots/ Wed, 10 Mar 2021 08:57:22 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14168 Együttműködő robotok vagy más néven kobotok további automatizálási lehetőségeket teremtenek a műanyag- és polimeriparban. Jellemzőjük, hogy szűkös termelési területen, emberek közvetlen közelében is képesek a munkavégzésre, továbbá a gyors végrehajtás és új feladatokhoz való átcsoportosítás, valamint intuitív programozás és kezelés. Támogatják a felszedés és beillesztés (pick and place), valamint a raklapozás folyamatait nagy és kis […]

The post Az automatizálás lehetőségei a műanyag- és polimerfeldolgozásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Együttműködő robotok vagy más néven kobotok további automatizálási lehetőségeket teremtenek a műanyag- és polimeriparban.

Jellemzőjük, hogy szűkös termelési területen, emberek közvetlen közelében is képesek a munkavégzésre, továbbá a gyors végrehajtás és új feladatokhoz való átcsoportosítás, valamint intuitív programozás és kezelés. Támogatják a felszedés és beillesztés (pick and place), valamint a raklapozás folyamatait nagy és kis vállalatoknál egyaránt.

A gyártók világszerte fektetnek be az automatizálásba. A 2020 tavaszán Magyarországon végzett polimeriparban működő vállalatokra is kiterjedő „KKV robotizációs barométer” felmérés azt mutatta, hogy a kkv-k többek között azt várják a robotizálástól, hogy lehetővé tegye számukra a termelési költségek csökkentését, javítva ezáltal annak hatékonyságát (72%), továbbá növelje a versenyképességet (71,4%), és a gyártott termékek mennyiségét (68,7%), ami nagyobb jelentőséggel bír a kisvállalkozások számára. Ezeken felül a vállalatok számára fontos az emberi hibák kiküszöbölése (61,3%), az alkalmazottak megtartása (63,9%), valamint a termékek minőségének (56,6%) és a termelés rugalmasságának (54,6%) javítása.

Együttműködő robotok használatával csökkenthető a dolgozók műanyagok és polimerek gyártása során kibocsátott káros gázokkal, porral és műanyag forgáccsal szembeni kitettsége. A kobotok éles és forró tárgyak kezelésére is alkalmasak. A 24 órás munkavégzés képessége és az ismétlődő 0,03 mm pontosságú mozgástartomány lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy a lehető legnagyobb mértékben használják ki termelési kapacitásukat és ezzel egyidejűleg fenntartsák az állandó minőséget. A könnyű kialakítás és a kis méret alkalmassá teszi a kobotokat a kisebb munkaterületen történő munkavégzésre.

Alkalmazások

A kobotok a műanyag fröccsöntő alkalmazások szinte teljes mértékű automatizálását lehetővé teszik.  Garantálják az egyenletesen magas minőséget, pontosságot, valamint az állandó adagolást sok ismétlés után is. Az együttműködő robotok növelik a folyamatok pontosságát és csökkentik a hulladék mennyiségét. Kiválóak a gépkiszolgálásban, CNC esztergákban, fröccsöntő gépekben, élprésekben vagy sajtoló présekben. Alkalmazásuk pozitívan hat a sebességre és a minőségre, ugyanakkor minimalizálja a nehézgépekkel végzett munkával kapcsolatos sérülések kockázatát. Egyéni igényeitől függően a vállalat különféle végeffektorokkal vagy felügyelő rendszerekkel ellátott kobotokat alkalmazhat a gyártás különböző szakaszaiban, pl. nagy érzékenységet igénylő kis elektronikai alkatrészek összeszerelése során. A befejező szakasz szintén nagyon fontos, a kobotok különféle anyagokkal dolgozhatnak, megtartva a szükséges paramétereket és biztosítva a végtermék magas, állandó minőségét.

Kobotok alkalmazása különböző piaci területeken

A cseh 2K Trend, ami nagy pontosságú fröccsöntött műanyag alkatrészeket gyárt nagy autógyártók számára, bevezette a UR10 kobotot a teljes gyártási ciklus kezelésére, amivel optimalizálta a gyártást és megoldotta a munkaerőhiány problémáját is. Az UR10 együttműködő robot felveszi és a formába helyezi a műanyag pelletet, majd megkezdi a fröccsöntési ciklust. A ciklus végén a kobot eltávolítja a kész öntvényeket, amelyeket aztán a szállítószalagra helyez. Ez egy monoton tevékenység, amely kivételes pontosságot igényel a kész műanyag öntvények kezelésében, tehát tökéletes a robotizáláshoz. Az UR10 kobot gyakorlatilag önállóan képes kezelni az egész gépet, ezért nem szükséges emberi dolgozók bevonása ebbe a folyamatba. Előnye a UR10 kar széles működési tartománya is, amely ezáltal a teljes gépet nagyon hatékonyan működteti.

A Dynamic Group három UR robotot telepített fröccsöntő és csomagolási feladatokra. Az első robot a teljes gépi ciklust látja el; válogat és elhelyez olyan kereteket, amelyek a fröccsöntő gépbe öntendő darabokat tartják, az egységeket egy vágószerelvényhez szállítja, az alkatrészt a kezelő elé helyezi a további megmunkálásra és végül megnyom egy gombot a ciklus újbóli aktiválásához. A második fröccsöntési alkalmazás egy hagyományos derékszögű robotot használ, amely egy formadarabot dob a szállítócsúszdára, ahol a UR robot felveszi és zsírtalanító készülékbe helyezi, majd az alkatrészt az operátor előtti asztalon lévő raklapra teszi ellenőrzés céljából. A harmadik robotot a csomagolási folyamatokhoz telepítették.

„Véleményem szerint a hagyományos robotokhoz képest a UR robotokat sokkal könnyebb betanítani és programozni drag and drop alkalmazásokból. A robot programozható „Teach Mode” opcióval is, amiben egyszerűen megragadjuk a robot karját, elmozdítjuk oda, ahova szeretnénk, ezáltal a robot megjegyzi a pontot. A pontok meghatározása után a robot az indítást követően visszajátssza ezeket a mozdulatokat”

– mondja Joe Mcgillivray, a Dynamic Group vezérigazgatója.

Fotók: universal-robots

The post Az automatizálás lehetőségei a műanyag- és polimerfeldolgozásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Öt AMR-alkalmazás a belső szállítás optimalizálására a raktáraktól a gyártósorig https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/28/belso-szallitas-amr-mir/ Sun, 28 Feb 2021 17:57:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13977 A legtöbb gyártóvállalat szempontjából a termelést és a gyártósorokat kiszolgáló anyagmozgatás nem más, mint egy időigényes és nem értéknövelő feladat. Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) egy egyszerű, hatásos, és költséghatékony módszert kínálnak az anyagmozgatás és a belső szállítási feladatok automatizálására szinte minden olyan helyzetben, ahol általában az alkalmazottaknak kell kocsikat tolnia az üzem különböző egységei […]

The post Öt AMR-alkalmazás a belső szállítás optimalizálására a raktáraktól a gyártósorig appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A legtöbb gyártóvállalat szempontjából a termelést és a gyártósorokat kiszolgáló anyagmozgatás nem más, mint egy időigényes és nem értéknövelő feladat.

Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) egy egyszerű, hatásos, és költséghatékony módszert kínálnak az anyagmozgatás és a belső szállítási feladatok automatizálására szinte minden olyan helyzetben, ahol általában az alkalmazottaknak kell kocsikat tolnia az üzem különböző egységei között.

Az alkatrészek, a munkadarabok és egyéb tárgyak gyakran manuális szállítás útján tesznek meg nagy távolságokat a raktártól a gyártósorig. Ezt a feladatot azonban hatékonyan el tudják végezni az AMR-ek is, aminek köszönhetően az alkalmazottak értékesebb feladatokkal foglalkozhatnak. Továbbá amellett, hogy így a dolgozóknak már nem kell többé nehéz kocsikat tolniuk, a mobil robotok lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy azok reagálni tudjanak az újonnan felmerülő társadalmi távolságot megcélzó intézkedésekre, mivel a munkavállalók a saját részlegükön és munkaállomásukon maradhatnak, amíg az AMR-ek elvégzik a belső szállítási feladatokat.

Annak érdekében, hogy növeljék a belső szállítás hatékonyságát, és eközben időt is megtakarítsanak, számos vállalat döntött úgy, hogy köztes raktárakat létesít a gyárterületen. Mindez értékes helyet vesz el és csökkenti a termelési folyamat kialakításának rugalmasságát. A MES, ERP vagy WMS rendszerrel integrálható szoftvert alkalmazó AMR-ek automatikusan képesek az anyagokat szállítani a JIT (just-in-time), és egyéb agilis jellemzőkkel rendelkező folyamatok kiszolgálására, így nincs szükség tárolásra a gyárterületen. Továbbá, a gyártóüzemek általában forgalmas és dinamikus környezetek, ami azt jelenti, hogy villástargoncák alkalmazása nem ajánlott. De még a kézzel tolt, vagy vontatott kocsik is megnehezíthetik a dolgozók mozgását ezeken a területeken. Az AMR-ek biztonságosan és hatékonyan képesek közlekedni még a legzsúfoltabb gyártási környezetekben is, és automatikusan megállnak, hogy elkerüljék az ütközéseket, valamint kikerülik az embereket és egyéb felmerülő akadályokat. Mivel semmiféle infrastruktúra lefektetésére nincs szükség, az AMR-eket könnyedén meg lehet bízni új utakkal amennyiben a gyárterület, vagy a gyártósor kialakítása változik, valamint a robot küldetését a gyorsabb, vagy lassabb folyamatok egyedi igényeire szabva is be lehet állítani.

5 alkalmazás a raktártól gyártósorig való szállítás automatizálására

A munkafolyamatok iparáganként változnak, de a rugalmas és alkalmazkodóképes robotok szinte bármilyen felmerülő szakmai igénynek meg tudnak felelni, mivel ezek a mobil robotok nyitott interfésszel rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy testre szabott fedélzeti modulokkal lehet őket ellátni, annak megfelelően, hogy mit követel meg az ügyfél alkalmazása. Bemutatjuk, hogy melyik az öt legjellemzőbb alkalmazás, amely segíthet optimalizálni a vállalatok szállítási folyamatait a raktár és a gyártósor között:

  • Statikus polcrendszer: a polcegységek népszerű és egyszerű módszerrel automatizálják a raktár és a gyártósor közti szállítást. A polcszerkezetet mindössze négy csavarral csak a robotra kell rögzíteni, és az alkalmazás már készen is áll a munkára. A statikus polcokat leginkább a félautomata megoldások esetén használják, mely során az alkalmazott magához hívja a robotot egy tableten és a robot felhasználói felületén keresztül, megpakolja a robotot áruval és egy gombnyomással útjára küldi azt, majd mikor eléri a végállomását, az árut manuálisan lerakodják róla.
  • Targonca-rendszer: egy hagyományos alkalmazás, ahol a robotra egy olyan fedélzeti modul van szerelve, amely targoncákat vesz fel, szállít el, majd pedig ad le. A robot a targoncát a raktártól a gyártásig viszi, ahol a teljes, munkadarabokkal teli targoncát leteszi, majd folytatja küldetését, felvesz egy üres targoncát, és visszaviszi a raktárba, vagy egy új teli targoncát szállít egy másik gyártósorra.
  • Karakuri-rendszer: teljesen automata megoldások esetében a vállalatok a Karakuri-rendszert alkalmazzák az AMR-en. Ez a rendszer a gravitáción alapul és mechanikus összeköttetésekkel rendelkezik. Az állvány és a robot között a garvitáció segítségével cserél helyet az áru. A maximális hatékonyság érdekében a Karakuri-rendszer teljes mértékben képes automatizálni a gyártósorra való, és az onnan történő rakodást. Amennyiben a mobil robotot például az ERP rendszerbe integrálják, nincs szükség emberi beavatkozásra, a robot automatikusan megkapja a hívást, rácsatlakozik a rögzített Karakuri-rendszerre, és máris megtörténik az áru be- vagy kipakolása.
  • Szállítószalagok: amikor az AMR-ekre szállítószalagos fedélzeti modul kerül, a robotok adaptálható összeköttetésként funkcionálhatnak a rögzített szállítószalagok között. Ez többnyire egy teljesen automatizált megoldás része, mely során az AMR alkatrészeket szállít a raktártól a gyártásig, vagy éppen a gyártósorok között. Ez a megoldás sokkal nagyobb rugalmasságot kölcsönöz a logisztikai folyamatoknak a rögzített szállítószalagokhoz képest, valamint agilisabbá is teszi a munkakörnyezetet, mivel az AMR-ek útjait és pozícióit rendkívül könnyű megváltoztatni, miközben a szállítószalagok mozgatása meglehetősen sok időt venne igénybe.
  • Raklapemelők: nagy tárgyak a raktárból a gyártásig történő szállítása esetén a nagy teherbírású AMR-ek átvehetik a raklapok mozgatását is. A testreszabott raklapemelőkkel és –állványokkal az AMR-ek a raktárban felvehetik, majd elszállíthatják és leadhatják a raklapokat, mindezt önálló módon, hatékony szállítási megoldást biztosítva. A legtöbb gyártóvállalat örül, ha a gyártás területén nem kell biztonsági kockázatot jelentő villás targoncákat használni, az AMR-ek pedig autonóm navigációjuknak köszönhetően biztonságos alternatívát nyújtanak, útjaik során el- és kikerülik az embereket és egyéb akadályokat.

Az anyagmozgatás gyártósorig vezető munkafolyamatainak automatizálására az autonóm mobil robotok tökéletes megoldást jelentenek. Függetlenül attól, hogy gyártóvállalatoknak nehéz tárgyakat, vagy kisebb részegységeket kell mozgatniuk, illetve, hogy teljesen automatizált és integrált, vagy egyszerűbb, félig automatizált megoldásokra van szükségük, a rugalmas és alkalmazkodó AMR mobil robotok képesek lesznek megoldani a feladatot.

Fotók: MiR

The post Öt AMR-alkalmazás a belső szállítás optimalizálására a raktáraktól a gyártósorig appeared first on Műszaki Magazin.

]]>