robotcella – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Az új OmniVance gépi megmunkáló robotcella és szoftver növeli a gyártás sebességét https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/28/omnivance-abb-robotcella/ Tue, 28 Jun 2022 07:53:23 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20912 Az első szabványosított megmunkálási megoldás, amely egyetlen cellában akár nyolc különböző műveletet is el tud végezni. Az ABB bemutatta OmniVance™ megmunkáló cella és szoftver-megoldásait, amelyek nagyobb rugalmasságot és a folyamatok egyszerűsítését biztosítják számos művelethez, beleértve a csiszolást, a polírozást, a vágást és a felületmegmunkálást. Az ABB új OmniVance portfóliójához tartozó megmunkálócella az első olyan cella […]

The post Az új OmniVance gépi megmunkáló robotcella és szoftver növeli a gyártás sebességét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az első szabványosított megmunkálási megoldás, amely egyetlen cellában akár nyolc különböző műveletet is el tud végezni.

Az ABB bemutatta OmniVance™ megmunkáló cella és szoftver-megoldásait, amelyek nagyobb rugalmasságot és a folyamatok egyszerűsítését biztosítják számos művelethez, beleértve a csiszolást, a polírozást, a vágást és a felületmegmunkálást.

Az ABB új OmniVance portfóliójához tartozó megmunkálócella az első olyan cella a piacon, amely akár nyolc különböző műveletet is képes elvégezni egy cellában, miközben intuitív megmunkáló szoftvere leegyszerűsíti a programozást, és akár 92%-kal lerövidíti a beállítási időt.

„Az OmniVance megmunkáló cella és szoftver az ABB növekvő robotikai portfóliójának legújabb innovációja, amellyel az automatizálást elérhetőbbé, rugalmasabbá és gyorsabbá tesszük az ügyfeleink számára,”

– mondta Marc Segura, az ABB Robotika divíziójának elnöke.

„Ahogy növekszik a fogyasztók egyre szélesebb termékválaszték iránti igénye, és csökken a termékek életciklusa, a gyártóknak gyors és költséghatékony átállásokat kell végrehajtaniuk ahhoz, hogy meg tudják őrizni kivívott piaci pozíciójukat.”

Rugalmasság biztosítása az OmniVance megmunkálócellával  

Az OmniVance megmunkáló robotcella egy IRB 2600 robotot, egy vezérlőt, egy nyomás- és szintérzékelőkkel kombinált forgóasztalt, valamint néhány egyéb berendezést tartalmaz. A robotcella minden eleme előre be van vizsgálva, ami garantálja a részegységek kompatibilitását. A cella 90%-a már ki van építve, ami azt jelenti, hogy a felhasználóknak csak a szerszámozásra és a robot kalibrálására kell figyelmet fordítaniuk. Ilyen szintű “előre tervezés” gyorsabb üzembe helyezést és kisebb telepítési alapterületet eredményez, így a cellák könnyen integrálhatók a legkülönbözőbb gyártási környezetekbe. A szabványosított kialakítás használata azt is lehetővé teszi, hogy egyetlen cellán akár nyolc különböző funkciót is futtassanak, gyakran egyszerűen a robotkar végre szerelt szerszám (end-effector) cseréjével.

Az OmniVance megmunkálócellát 2400 cellán, a gyakorlatban elvégzett stressz tesztek alapján alakították ki. A fejlesztés eredménye egy rendkívül tartós, stabil és mostoha üzemi körülményekhez is megfelelő megoldás, amely akár 20 000 órán keresztül képes felügyelet és karbantartás nélkül működni.

Az automatizálás egyszerűsítése az OmniVance megmunkáló szoftverrel  

Az ABB OmniVance megmunkáló szoftvere az első, amely egyetlen intuitív eszközbe integrálja az automatikus kalibrációs és pályahangolási funkciókat. Ez leegyszerűsíti az új termékek beállításának folyamatát, miközben maximalizálja a pontosságot a megmunkálási alkalmazásokban, beleértve a csiszolást, a sorjázást, a polírozást és a szárazjeges tisztítást. A megmunkáló szoftver egy önálló eszköz, amely támogatja a megmunkáló cellában alkalmazott IRB2600 robotot, valamint az ABB számos más robotját is.

A megmunkáló szoftver automatikusan kalibrálja a szerszámokat és a “work object” koordinátákat, így az újrakalibrálási idő négy óráról mindössze tíz percre csökken. Az integrált pályahangolási funkció lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy több ezer útvonalpontot könnyedén, mindössze fél nap alatt állítsanak be, szemben a két nappal, amely általában szükséges egy kiváló minőségű felület, például egy mobiltelefon-tok vagy egy alumínium kerék felületének elkészítéséhez.

Az intuitív és felhasználóbarát felület segítségével a nem programozó szakemberek is könnyen elvégezhetik és felügyelhetik a megmunkálási műveleteket. A megmunkálási műveletek gyorsabb programozása egyszerű “drag and drop”(„húzd és ejtsd”) funkciókkal érhető el, minimálisra csökkentve a hibakockázatot. A programok több megmunkálóállomás közötti másolása és beillesztése tovább csökkentheti a műveletek „betanítási” idejét.

„Az OmniVance megmunkálócellánk és megmunkáló szoftverünk új lehetőségeket kínál a hatékonyság, a pontosság és a rugalmasság új szintjeinek eléréshez a vállalatok számára a legkülönbözőbb ágazatokban, a fa- és fémgyártástól kezdve az elektronikán át az autóiparig,”

– tette hozzá Segura.

„Ahogy a terméktervezés egyre összetettebbé válik, és a munkaerőhiány is egyre akutabb lesz, az OmniVance megmunkálócellánk és megmunkáló szoftverünk együttes alkalmazása lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy a legbonyolultabb gyártási feladatokban is növelni tudják termelékenységüket.”

Az OmniVance FlexArc Compact az ABB új OmniVance márkájának egyik legújabb ajánlata, amely egyesíti az ABB összes szabványosított alkalmazáscelláját. A robot, a megfogó, a vezérlő, a szoftver és más komponensek egyetlen alkalmazásspecifikus megoldásba történő egyesítésével az OmniVance cellák minimális integrálási feladatot igényelnek, és csökkentik a hibalehetőségeket. Az OmniVance cellák szabványosított kialakítása és az ABB globális piaci jelenléte együtt biztosítja a gyors átállást, a könnyű bővítést és az időbeni terméktámogatást.

The post Az új OmniVance gépi megmunkáló robotcella és szoftver növeli a gyártás sebességét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Festo szervopneumatikus hegesztőpisztolyai 25 százalékkal csökkentik az állásidőt https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/19/festo-szervopneumatikus-hegesztopisztolyai/ Tue, 19 Oct 2021 13:24:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17309 Az Ipar 4.0 végre ipari méretekben is megvalósult az autógyártásban Egy vezető autógyártó már évek óta számít a Festo szervopneumatikus hegesztőpisztolyainak pontosságára és hatékonyságára. Olyannyira, hogy mára már több mint 2500 ilyen technológiájú hegesztőrobotot telepítettek a prémium márka karosszériaüzemeibe. Ez az autógyártó most 25 százalékkal tudta csökkenteni az állásidőt a Festo mesterséges intelligenciára felkészített, prediktív […]

The post A Festo szervopneumatikus hegesztőpisztolyai 25 százalékkal csökkentik az állásidőt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Ipar 4.0 végre ipari méretekben is megvalósult az autógyártásban

Egy vezető autógyártó már évek óta számít a Festo szervopneumatikus hegesztőpisztolyainak pontosságára és hatékonyságára. Olyannyira, hogy mára már több mint 2500 ilyen technológiájú hegesztőrobotot telepítettek a prémium márka karosszériaüzemeibe. Ez az autógyártó most 25 százalékkal tudta csökkenteni az állásidőt a Festo mesterséges intelligenciára felkészített, prediktív karbantartási rendszerének köszönhetően.

A Festo már az autógyárakban valósítja meg azt, amiről más automatizálási vállalatok még csak beszélnek. Számos olyan projekten dolgozik az autóiparban és a Tier 1 beszállítói iparban, a fémmegmunkálásban, valamint az élelmiszeriparban, ahol a prediktív karbantartás – a jövőben pedig már a mesterséges intelligencia – biztosítja, hogy a folyamatok eltéréseit időben felismerjék, a karbantartást optimalizálják és energiát takarítsanak meg.

Hozzáadott értéket biztosító megoldások

Ugyanakkor az ügyfélspecifikus megoldások az alkalmazási ismeretekkel együtt agilis, innovatív megközelítéseket tesznek lehetővé. Az így szerzett tapasztalatok lehetőséget nyújtanak arra, hogy ezeket a megoldásokat más üzletágakban is meg lehessen ismételni. A kihívás az, hogy az eszközökből és az alkalmazási környezetből származó adatokat felhasználva, a folyamatok ismeretével együtt valódi hozzáadott értéket hozzunk létre a végfelhasználó számára.

Az előnyök nyilvánvalóak. Az autógyártók a hegesztőpisztolyok javítását a termelésen kívüli időszakra is be tudják ütemezni, így növelhetik üzemeik rendelkezésre állását. A hegesztőpisztolyok állapota modellezhető, automatizált javítási megbízásaik és akár életciklusaik is könnyedén létrehozhatók a vezérlőrendszerben. A szűrőfunkciók lehetővé teszik az összehasonlításokat. Az is fontos tényező, hogy a szivárgások korai felismerése energiamegtakarítást eredményez, mivel az energia- és karbantartási költségek nagy szerepet játszanak a karosszériaüzemben.

Minden szem előtt: a prediktív karbantartási felület áttekintést nyújt a gép állapotáról.

Előrejelző karbantartás

A Festo hegesztőrendszerekben alkalmazott mechatronikai termékei már számos adatot dolgoznak fel és tömörítenek, hogy azok a karbantartás során diagnosztikai célokra felhasználhatók legyenek. De az egyszerű adatszolgáltatás és -megjelenítés nem elegendő. A jövőben a mesterséges intelligencián alapuló prediktív karbantartás további lehetőségeket kínál a hagyományos állapotfelügyeleti megközelítésekhez képest. Az eszközökből származó adatokat egyesítik majd a folyamatadatokkal, és elemzési modellek illetve felhőalapú megoldások segítségével értékelik ki őket.

A Festo rendszerspecialistái a robotcella meglévő rendszerszámítógépeit olyan szoftverrel egészítették ki, amely összegyűjti a hegesztőpisztoly diagnosztikai adatait és elküldi azokat egy felhőben lévő gyűjtőpontra. A felhőben egy karbantartási alkalmazás fut, amely amellett, hogy az adatokat a böngészőben megjeleníti (karbantartási dashboard), a várható élettartam tekintetében ki is értékeli azokat.

Az adatátvitel kihívása

“Az első kihívás az volt, hogy a hegesztőpisztoly adatait a gyártásból a felhőbe vigyük át. Az olyan témák, mint a hálózati forgalom, a processzorterhelés és az adatbiztonság akkoriban mindkét fél számára ismeretlen területet jelentettek” – magyarázza Dr. Jan Bredau, a Festo System Solutions alkalmazásszoftverekért felelős vezetője.

A szervopneumatikus hegesztőpisztoly hardverkoncepcióját a Festo az autóipar szakértőivel szoros együttműködésben fejlesztette ki. Ez lehetővé tette, hogy a Festo termékfejlesztői figyelembe vegyenek számos, az ipar által megkövetelt tulajdonságot, beleértve a helyigény csökkentését, mivel a szervopneumatikus rendszer lényegesen kompaktabb, mint a hasonló hegesztő-működtető egységek. A felhasználók mostantól a vezérlőrendszer elektronikus és pneumatikus részeit akár egy egységként, akár külön-külön telepíthetik és működtethetik, az igényeiknek és az alkalmazásnak megfelelően. Ez jelentősen rugalmasabbá teszi a rendszert, és elvezet a robotizált kiépítés különböző koncepcióihoz.

Ha a hegesztő egység a gyári karbantartási rendszerhez kapcsolódik, a prediktív karbantartási megbízások a szokásos környezetükben indulnak el, és ha szükséges, SMS-ben elküldhetők a karbantartó szakember mobiltelefonjára.

“Ami összetartozik, az mostantól együtt fog fejlődni: több évtizedes tudásunk van az érzékelők és működtetők terén, amelyet most kombinálni tudunk a domain és adattudományi ismeretekkel. Ez megnyitja az ajtót a mesterséges intelligencia alkalmazása előtt” – zárja Bredau.

www.festo.hu/automotive

 

The post A Festo szervopneumatikus hegesztőpisztolyai 25 százalékkal csökkentik az állásidőt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>