rendszer – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 20 Nov 2024 12:13:05 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Hajtásrendszerek virtuális tesztelése https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/06/virtualis-teszteles-hajtas-rendszer/ Wed, 06 Nov 2024 05:00:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31833 Simulink könyvtár a fejlesztéshez és a digitális ikerhez. Hogyan viselkedik a hajtás a valós alkalmazásban? A FAULHABER kefe nélküli egyenáramú motorjait illetően ez a kérdés bármilyen hardver nélkül megválaszolható. A közelmúltban virtuális modulokként adták hozzá őket egy könyvtárhoz, és integrálhatók lettek a Simulink szimulációs szoftverrel modellezett alkalmazásokba. A szimulált viselkedés a valós helyzet indikátoraként szolgál. […]

The post Hajtásrendszerek virtuális tesztelése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Simulink könyvtár a fejlesztéshez és a digitális ikerhez.

Hogyan viselkedik a hajtás a valós alkalmazásban? A FAULHABER kefe nélküli egyenáramú motorjait illetően ez a kérdés bármilyen hardver nélkül megválaszolható. A közelmúltban virtuális modulokként adták hozzá őket egy könyvtárhoz, és integrálhatók lettek a Simulink szimulációs szoftverrel modellezett alkalmazásokba. A szimulált viselkedés a valós helyzet indikátoraként szolgál. A különböző hajtások csupán néhány kattintást követően „kipróbálhatók”. Ezáltal a fejlesztési folyamat sokkal könnyebb.

Vegyük egy, a logisztikában használatos szállító drón példáját. A hajtásoknak magas dinamikai követelményeknek kell megfelelniük, hogy a repülő objektum pontosan és érzékenyen irányítható legyen. Észlelhető késedelem nélkül, zökkenőmentesen és pontosan meghatározott erővel kell reagálniuk. Az ilyen nagy pontosságú alkalmazások meghajtására készült motoroknak épp ezért nagyon magas elvárásoknak kell megfelelniük.

Időt takarít meg és csökkenti a kockázatot

A szállító drón csak egy a számtalan alkalmazási példa közül, amelyeknél a hajtásrendszer szimulációja értékes eszköznek minősül a fejlesztési fázisban. Itt nem csak a motor viselkedése számít, amely az adatlap paraméterei alapján észszerű erőfeszítéssel modellezhető. A teljes hajtásrendszerhez az érzékelőrendszer és a vezérlés emulációja is szükséges. Ezen komponensek realisztikus emulációja segít csökkenteni a fizikai hajtásokon végzett átfogó vizsgálatokat.

A FAULHABER a kiváló minőségű mikromotorok első olyan szolgáltatója, aki lehetőséget kínál az alkalmazási helyzet valósághű szimulációjára már a fejlesztés korai szakaszában is. Ebben egy szimulációs szoftver támogat minket, amelyet számos fejlesztő használ világszerte: A Simulink egy olyan grafikus interfésszel rendelkező, úgynevezett blokkdiagram környezetet kínál, amelyben virtuális modellekkel végzett szimulációkat lehet végezni programozás nélkül. „A különböző megoldások gyorsan és egyszerűen tesztelhetők egy integrált környezetben. Ez lehetővé teszi, hogy a fejlesztési koncepciót már nagyon korai szakaszban a tényleges alkalmazáshoz igazítsuk.” – magyarázza Marc Lux, alkalmazásmérnök.

Érzékelőrendszer és vezérlés integrálása

Lux maga hozta létre a FAULHABER hajtások tesztelésének alapját a Simulink használatával. Összeállított egy komponens könyvtárat, amelyben megtalálható a termékpaletta összes kefe nélküli egyenáramú motorja, továbbá a hozzájuk tartozó jeladók és Motion Controllerek.

„A motor egy elektromos és egy mechanikus alrendszerből áll. Az összefüggések matematikai egyenletekkel írhatók le. A modellben az alrendszerek egyenletei úgy kapcsolódnak egymáshoz, mint a komponensek egy fizikai motor összeszerelésénél.”

A különböző érzékelőrendszerek tipikus hatásainak modellezésével realisztikus sebesség jellemzőket lehet szimulálni. A hajtásmodelleket az ügyfelek saját vezérlők kifejlesztésére is használhatják a FAULHABER kefe nélküli motorok működtetéséhez. Bár ez nem helyettesíti a fizikai motorokon végzett teszteket, ez a modellalapú módszer jelentősen csökkenti a fejlesztéssel járó időt és kockázatot.

A FAULHABER komponensekkel vezérelt hajtásrendszerek szimulációjához a könyvtár nyomaték-, sebesség- és mozgásszabályozási modulokat biztosít. A 3.0 generációs Motion Controllerek, mint pl. az MC 3001, MC 3603 és MC 5005 modellek, képezik az alapot. Egy motorral a könyvtárból és egy konfigurálható tehetetlenséggel kombinálva ugyanazok a vezérlési paraméterek adhatók meg, mint egy fizikai Motion Controllernél. A teljes hajtásrendszer szimulációjával például realisztikus pozícionálási idők hozhatók létre, a vezérlő paraméterei beállíthatók, vagy összehasonlítható a hajtás viselkedése különböző koncepciók alkalmazása esetén.

Praktikus eszköztár

A szimuláció egyszerű használatának érdekében Marc Lux kifejlesztett egy Matlab eszköztárat. A Matlab egy programozási és numerikus számítási platform. A platformon használatával létrehozott szkriptek alkalmazhatók a Simulinkkel történő szimulációhoz. A virtuális eszköztár tartalmazza többek között a különböző hajtásmodelleket, a vezérlők és motorok paramétereinek kiszámításához használatos szkripteket és táblázatokat, valamint a szimulációhoz szükséges elemek intuitív kombinálásához használatos grafikus interfészeket.

A Simulink könyvtár az év eleje óta online elérhető a FAULHABER ügyfelei számára. A célja az, hogy kiegészítse a meglévő eszközöket, például a FAULHABER Drive Calculatort. Használható a hajtásrendszer kiválasztásához, valamint a tényleges alkalmazásba történő modellalapú integráláshoz.Nem utolsósorban a szimuláció a hajtás digitális ikrének létrehozására is használható, és ahhoz, hogy ezt az ikret továbbfejlesztett funkciókhoz használják az IoT és az Ipar 4.0. kontextusában.

FAULHABER Drive Systems Library in SIMULINK® | Webinar


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hajtásrendszerek virtuális tesztelése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Mewa ipari törlőkendő-rendszer: egy lépés a fenntarthatóság felé https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/10/mewa-ipari-torlokendo-rendszer/ Thu, 10 Oct 2024 05:30:09 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31511 A klímaváltozás napjaink egyik legfontosabb globális problémája. Mit tehetünk mi magunk a mindennapokban egyénileg ez ellen a kedvezőtlen folyamat ellen? A természeti erőforrások megóvása és a fenntartható megoldások előtérbe helyezése lehet az első fontos lépés a helyes irányba. A kapcsolódó felelősséget nemcsak a magánéletben, hanem az üzleti döntések során is vállalnunk kell. A munka világában […]

The post A Mewa ipari törlőkendő-rendszer: egy lépés a fenntarthatóság felé appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A klímaváltozás napjaink egyik legfontosabb globális problémája.

Mit tehetünk mi magunk a mindennapokban egyénileg ez ellen a kedvezőtlen folyamat ellen? A természeti erőforrások megóvása és a fenntartható megoldások előtérbe helyezése lehet az első fontos lépés a helyes irányba. A kapcsolódó felelősséget nemcsak a magánéletben, hanem az üzleti döntések során is vállalnunk kell.

A munka világában hozott intézkedéseknek messzemenő hatásai lehetnek. Vegyünk például egy kis autójavító műhelyt, ahol naponta több tucatszor törlik le az olajos szerszámokat, alkatrészeket, motorokat. Veszélyes, gyúlékony anyagokat itatnak fel, amelyeket biztonságosan és környezetbarát módon kell ártalmatlanítani. Mit használnak ehhez? Ócska rongyokat vagy papírtörlőket, amelyek használat után egyszerűen a szemétbe kerülnek. Könnyen belátható, hogy ezt a folyamat környezetkímélőbb is lehetne.

Hihetetlenül hangzik, de erre a problémára már több mint száz éve létezik jól átgondolt, fenntartható megoldás. Mégpedig egy olyan rendszer formájában, amely nagy nedvszívóképességű pamutkendők többszöri felhasználásán alapul. Ezeket a törlőkendőket összegyűjtik, kimossák és újra használják egy körforgásos rendszerben, ahol jól kifinomult technológiai megoldások segítségével energiát és vizet takarítanak meg, és elkerülik a hulladék keletkezését.

Ezt a rendszert a Mewa Magyarországon már több mint 15 éve bevezette, és egyre nagyobb ismeretségnek és népszerűségnek örvend mind az ipari üzemekben, mind pedig a kézműves műhelyekben. A Mewa ipari törlőkendő-rendszer csatasorba állításával minden műhely és üzem hozzájárulhat a környezetvédelem ügyéhez, és egyúttal mentesül a szennyezett, egyszer felhasználható anyagok ártalmatlanításának terhétől. A rendszer már az első naptól kezdve segít abban, hogy kíméljük a természeti erőforrásokat és elkerüljük a környezetterhelő hulladékok keletkezését. Ráadásul még praktikus is: a friss törlőkendők mindig kéznél vannak. A többiről – beleértve ebbe a kendők biztonságos elszállítását is – a Mewa gondoskodik.

A kendőket Németországban, a vállalat saját szövödéjében állítják elő, mégpedig többféle, a törlendő felület igényeihez alkalmazkodó változatban. A törlőkendőket teljes körű szolgáltatás keretében biztonsági edényekben közvetlenül a felhasználási helyre – üzemcsarnokokba, gépjármű-javító műhelyekbe, nyomdákba – szállítják ki. A dolgozók a szennyes kendőket az erre a célra kihelyezett konténerekbe dobják, és amikor ezek megtelnek, a Mewa gépkocsivezetői rendszeresen, egyeztetett időpontban – a tiszta kendők kiszállításával egy időben – elviszik őket.

A kendőket a Mewa kimossa, ezek akár ötvenszer is újra felhasználhatók. A mosás során a kendőkből kinyert olajok és zsírok egy részéből energiát nyernek a mosógépek és szárítók üzemeltetéséhez. A mosás során takarékoskodnak a friss vízzel, így az eljárás környezeti mérlege lényegesen kedvezőbb, mint más megoldásoknál. A folyamatokat a vízzel, energiával és mosószerrel történő takarékoskodásra optimalizálták. Az egyszer használatos törlőanyagokhoz képest a széndioxid-kibocsátás 3-6-szor kisebb lesz, amivel a Mewa ügyfeleinek környezeti mérlege is javul.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Mewa ipari törlőkendő-rendszer: egy lépés a fenntarthatóság felé appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
25 éves jubileum a Schaefflernél https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/09/schaeffler-jubileum-kuplungkinyomo-rendszer/ Wed, 09 Oct 2024 05:00:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31484 Az innovatív termékekről és úttörő megoldásokról ismert Schaeffler-csoport világszerte az elmúlt 25 évben 300 millió kuplungkinyomó rendszert gyártott. A 300 millió darab termékhez a világ minden részéről hozzájárultak kollegáink: Magyarország, Németország, Szlovákia, Franciaország, Dél-Korea, India, Thaiföld, Kína, Brazília. A terméknek számos követelménynek meg kell felelnie, hogy feladatát hatékonyan ellássa. A kuplungkinyomó rendszer a motor és […]

The post 25 éves jubileum a Schaefflernél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az innovatív termékekről és úttörő megoldásokról ismert Schaeffler-csoport világszerte az elmúlt 25 évben 300 millió kuplungkinyomó rendszert gyártott.

A 300 millió darab termékhez a világ minden részéről hozzájárultak kollegáink: Magyarország, Németország, Szlovákia, Franciaország, Dél-Korea, India, Thaiföld, Kína, Brazília.

A terméknek számos követelménynek meg kell felelnie, hogy feladatát hatékonyan ellássa. A kuplungkinyomó rendszer a motor és a sebességváltó közötti kapcsolatot biztosítja. Amikor a kuplungpedált lenyomják, a rendszer a kuplungtárcsát elengedi a lendkerékről, így a motor forgása nem továbbítódik a váltó felé, lehetővé téve a sebességváltást vagy a jármű megállítását anélkül, hogy a motor leállna. A termék alapvető a zökkenőmentes vezetés és a sebességváltások biztosításához.

Kuplungkinyomó rendszerek gyártása Szombathelyen

A Schaeffler Savaria Kft. 2012-ben kezdte meg a kuplungkinyomó rendszerek gyártását a kinyomóvillák és a kuplungkinyomó főmunkahengerek gyártásával. A terület mintegy 30 munkatárssal indult el, számos kihívás mellett. A főbb kihívásokat a szigorú tisztasági követelmények betartása és a saját – központi üzemi logisztikától független – logisztikai rendszer kiépítése jelentette. Rövid időn belül a termékportfólió további munkahengerekkel, műanyag-és fémcsövekkel majd kinyomócsapágyakkal bővült. 15 autógyártó cég – köztük például a Volkswagen, BMW, Renault – részére, kereskedelmi szektorba, valamint Schaeffler vállalatoknak szállít a szombathelyi cég a termékből.

Mára a szombathelyi gyártóterület a Schaeffler-csoport legnagyobb, kuplungkinyomó rendszereket gyártó egységévé vált, és az autóipari üzletágon belül is jelentős erőt képvisel. Jelenleg közel 1300 m2-en, mintegy 170 munkatással, 23 gyártóberendezéssel évente több mint 8 millió terméket állítanak elő. A termék sikere a munkavállalók szakértelméről, precizitásáról tanúskodik.

Közös ünneplés

A vállalatcsoport egyik legnagyobb vállalataként működő Schaeffler Savaria Kft. munkatársai is megünnepelték szeptemberben a kivételes termékjubileumot.

Batkovics Dávid, a Schaeffler Savaria Kft. termelési vezetője beszédében úgy fogalmazott, „büszkék vagyunk, hogy nemzetközi ünnepségnek biztosíthatunk helyszínt Szombathelyen. Ezek az alkalmak lehetőséget adnak arra, hogy felidézzük azokat az emlékeket, tapasztalatokat, amiket a mindennapok során gyűjtünk. Negyed évszázados jubileumot ünneplünk. Kiemelkedő teljesítmény. Gratulálok munkatársaimnak minden érintett helyszínen.”

Az eseményre online kapcsolódott be több Schaeffler helyszín a világ minden tájáról. A munkatársaknak videón üzent és gratulált Matthias Zink (Automotive Technologies) és Rainer Schübel (BD Engine & Transmission Systems), a helyszínen pedig személyesen köszöntötte a kollégákat Greig Littlefair (BU Clutch Systems) és Sebastian Honselmann (PG CRS & Bearings).

www.schaeffler.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 25 éves jubileum a Schaefflernél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
DG cserélhető fejű marórendszer https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/24/cserelheto-fej-horn-marorendszer/ Tue, 24 Sep 2024 07:39:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31282 Jóval több mint 1000 egyedi megoldással és számos standard változattal a HORN gazdaságos és erőforrás-takarékos szerszámmegoldást mutat be a DG moduláris cserélhető fejű marórendszerével. Az új szerszámgenerációval a HORN optimalizálta a vágófej és a szár közötti interfészt a nagyobb sokoldalúság, stabilitás és nagyobb váltási pontosság érdekében. Ezt a cserélhető fej új, tömör keményfém monoblokk kialakítása […]

The post DG cserélhető fejű marórendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jóval több mint 1000 egyedi megoldással és számos standard változattal a HORN gazdaságos és erőforrás-takarékos szerszámmegoldást mutat be a DG moduláris cserélhető fejű marórendszerével.

Az új szerszámgenerációval a HORN optimalizálta a vágófej és a szár közötti interfészt a nagyobb sokoldalúság, stabilitás és nagyobb váltási pontosság érdekében. Ezt a cserélhető fej új, tömör keményfém monoblokk kialakítása teszi lehetővé. Ez azt jelenti, hogy a felület és a kívánt forgácsolóél-forma precíziós köszörüléssel készül egy keményfém nyersdarabból. A rendszer nagy pontosságot ér el egy vezetőcsap, egy precíziós trapézmenet és egy kúpos/lapos érintkező révén. A cserélési pontosság μ tartományban van. Ez csökkenti a beállítási időt és csökkenti a gyártási költségeket. A moduláris felépítés lehetővé teszi a gyors átállást egy másik forgácsolólapkára és az egyedi speciális megoldások alkalmazását.

A szárak tömör keményfém és acél kivitelben kaphatók. Forrás: Horn/Sauermann

A HORN a marórendszert standardként 10 mm, 12 mm, 16 mm, 20 mm és 25 mm átmérőkkel szállítja. Ezen kívül számos vágóél-forma áll rendelkezésre raktárról a leggyakoribb megmunkálási feladatokhoz. A felhasználó választhat 0,5 x átmérőjű vagy 1 x átmérőjű vágóélhosszúságú cserélhető fejet. A szárak tömör keményfém és acél kivitelben kaphatók. Minden típus rendelkezik belső hűtőfolyadék-ellátással. A P és K anyagcsoportok gazdaságos és termelékeny megmunkálásához a HORN az új RC4P bevonatot kínálja.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post DG cserélhető fejű marórendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/21/ganttplan-intelligens-aps-rendszer/ Sun, 21 Apr 2024 09:56:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29299 A Kontron Hungary 2023 végén kötött szerződést a GANTTPLAN APS rendszer magyarországi képviseletére. A szoftver gyártója, a német DUALIS® GmbH 30 éves tapasztalattal rendelkezik a gyártástervezési megoldások megvalósításában és integrálásában. Az általuk fejlesztett GANTTPLAN Advanced Planning and Scheduling (APS) rendszer egy nagy teljesítményű, modern és elérhető árú gyártás ütemező és optimalizáló technológia. Tervezze és optimalizálja […]

The post GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Kontron Hungary 2023 végén kötött szerződést a GANTTPLAN APS rendszer magyarországi képviseletére.

A szoftver gyártója, a német DUALIS® GmbH 30 éves tapasztalattal rendelkezik a gyártástervezési megoldások megvalósításában és integrálásában. Az általuk fejlesztett GANTTPLAN Advanced Planning and Scheduling (APS) rendszer egy nagy teljesítményű, modern és elérhető árú gyártás ütemező és optimalizáló technológia.

Tervezze és optimalizálja gyártását GANTTPLAN-nel!

A szoftver rendkívül népszerű Németországban, és Ausztriában. Ezt a szoftvert alkalmazza pl. az osztrák Starlim, ami világvezető a szilikonból készült fröccsöntött termékek gyártásában. Most viszont már a magyar felhasználók is élvezhetik a rendszer sebességét, sokoldalúságát, könnyű használatát és gyors bevezethetőségét!

Hozzon létre optimális gyártási terveket egyetlen gombnyomással, miközben megfelel az összes meglévő peremfeltételnek.

A GANTTPLAN-nel optimálisan tervezheti meg az összes megrendelést a ténylegesen rendelkezésre álló erőforrásoktól és kapacitásoktól függően, figyelembe véve mind az ütemezést, mind az összes költségtényezőt, és átláthatóan megjelenítheti az eredményt a grafikus gyártásvezérlő központban. Az olyan funkciók, mint az egyidejű több erőforrásra kiterjedő tervezés, az integrált anyagszükséglet-tervezés és a termelési alternatívák optimalizáláson alapuló kiválasztása lehetővé teszik a termelés hatékony tervezését és ellenőrzését.

Emellett a “mi lenne, ha” forgatókönyvek létrehozása és elemzése megkönnyíti a döntéshozatalt a közép- és hosszútávú tervezési horizonton, és támogatja a taktikai és stratégiai intézkedéseket. ERP vagy MES rendszer kiegészítőjeként az interaktív APS rendszer lehetővé teszi a különböző iparágakban működő, bármilyen méretű gyártó vállalatok számára, hogy zökkenőmentes rendelési teljesítést, rövid szállítási határidőket és állandó költségoptimalizálást érjenek el.

A főbb előnyök

  • Az összes megrendelés automatizált, időtakarékos tervezése
  • Interaktív tervezés: a tervek bármikor módosíthatók vagy manuálisan is létrehozhatók
  • Az összes erőforrás egyidejű tervezése: operátorok, gépek, anyagok, szerszámok és termelési segédeszközök
  • Folyamatos költségoptimalizálás hét súlyozható célkritérium alapján
  • Az eredmények azonnal átlátható és méretezhető formában jelennek meg a gyártásvezérlő állomáson (Gantt-diagram)
  • Futtatható felhő alapú platformon is
  • Zökkenőmentesen integrálható a meglévő ERP és MES rendszerbe

Önöknek a GANTTPLAN-re van szükségük, ha ilyen és hasonló kihívásokkal szembesülnek:

  • Az ellátási lánccal kapcsolatos problémák
  • A szakképzett munkaerő hiánya és a személyzet rövid távú hiányzása
  • Időigényes, manuális tervezés
  • Gyenge szállítási megbízhatóság és hosszú átfutási idők
  • Magas félkészáru és késztermék állomány
  • Nagyszámú változat
  • A kereslet rövid távú ingadozása
  • Emelkedő (termelési, energia) költségek

Bővebb információért látogasson el honlapunkra!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Korszerű akkumulátorokkal optimalizálható a napelemes rendszerek működése https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/19/napelemes-akkumulator-optimalizalas-rendszer/ Tue, 19 Mar 2024 14:45:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28914 Az elmúlt évtized kihívásai és lehetőségei Magyarországon is ráirányították a figyelmet a megújuló energiaforrások, különösen a napelemes rendszerek fontosságára. A szaldóelszámolásról a bruttó elszámolási rendszerre való átállás azonban új megközelítést igényel a tulajdonosoktól az energiafelhasználás terén. A hatékony energiatárolás lehetőséget kínál arra, hogy a túltermelt energiát a hálózatba történő visszatáplálás helyett saját használatra tároljuk, így […]

The post Korszerű akkumulátorokkal optimalizálható a napelemes rendszerek működése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elmúlt évtized kihívásai és lehetőségei Magyarországon is ráirányították a figyelmet a megújuló energiaforrások, különösen a napelemes rendszerek fontosságára.

A szaldóelszámolásról a bruttó elszámolási rendszerre való átállás azonban új megközelítést igényel a tulajdonosoktól az energiafelhasználás terén. A hatékony energiatárolás lehetőséget kínál arra, hogy a túltermelt energiát a hálózatba történő visszatáplálás helyett saját használatra tároljuk, így tehermentesítve a hálózatot a túltáplálástól és optimalizálva a napelemes rendszerek működését és gazdaságosságát. 

A napenergia tárolása kulcsfontosságú kérdés azoknak, akik maximálisan szeretnék kihasználni a napelemes rendszerükben rejlő potenciált. A fejlett akkumulátoros tárolók folyamatos erőforrás-ellátást biztosíthatnak napfénymentes időszakokban és áramkimaradás esetén is. Ez az innovatív megközelítés lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy a napfényes órákban termelt, és adott pillanatban el nem fogyasztott többletenergiát, igény szerint, később használják fel, ahelyett, hogy nyomott áron visszatáplálnák a hálózatba.

“Miközben a világ egyre inkább a fenntartható energiamegoldások felé fordul, létfontosságú, hogy olyan technológiákat fejlesszünk, amelyek nemcsak hatékonyak, de hosszú távon is fenntarthatóak. A napenergia tárolása lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy maximalizálják a napelemekből származó erőtartalék-felhasználást, csökkentve ezzel a hálózatra való támaszkodást, illetve a villamosenergia-számláikat, és javítva a hálózati stabilitást. A technológiai fejlődésnek köszönhetően ma már léteznek olyan nagy teljesítményű, de kis helyigényű akkumulátorok, amelyek képesek hatékonyan kezelni ezt a kihívást, elősegítve ezzel a napelemes rendszerek kapacitásának optimális kihasználását”

– avat be Nádorfi Árpád, napelemes szakértő, a Top NRG tulajdonosa.

Érdemes előre gondolkodni

2024-től több ezer ügyfél számára ér véget a kedvező 10 éves szaldóelszámolási ciklus. Számukra különösen fontos, hogy azokban az időszakokban, amikor a napelemes rendszerük több energiát termel, mint amennyit az ingatlanuk abban a pillanatban felvesz, ne kelljen a felesleget nyomott áron értékesíteni a szolgáltató felé, illetve alultermelés esetén nyolcszoros áron plusz energiát vételezni a hálózatból. De nemcsak nekik érdemes előrelátóan gondolkodni, hanem annak a közel 240 ezer régi inverterrel rendelkező napelem-tulajdonosnak is, akik úgy szeretnék élvezni a szünetmentes áramellátás adta lehetőségeket, hogy közben a szaldóelszámolás előnyeit is teljesen kihasználják.

“Akik a napelemes rendszerüket akkumulátoros tárolókkal egészítik ki, jelentős előnyökre tehetnek szert. Nemcsak az energiafogyasztásukat optimalizálhatják, hanem az erőforrás-ellátásukat is stabilizálhatják, különösen a kritikus időszakokban. Az akkumulátorok áramszünetek idején szünetmentes energiaellátást biztosítanak olyan létfontosságú eszközök számára, mint a hűtők, a klímaberendezések, a hőszivattyúk és a garázskapuk. A régi inverterek azonban nem kompatibilisek az új hibrid rendszerekkel, így a magán és céges tulajdonosok számára kihívást jelent a modernizáció, hiszen azzal a szaldóelszámolásból való azonnali kizárást kockáztatják. Az általunk kifejlesztett, régi inverterekhez is csatlakoztatható okos akkumulátorok lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy maximálisan kiaknázzák napelemes rendszerük potenciálját, miközben nem veszélyeztetik a meglévő szerződésüket”

– magyarázza az innovatív látásmódjáról ismert, 30 éves sikeres munkásságáért Életműdíjjal kitüntetett szakértő.

A biztonság legyen az első

Az akkumulátorok tervezésénél alapvető szempont, hogy minőségi alapanyagokból készüljenek és legmagasabb biztonsági, illetve teljesítményi normáknak is megfeleljenek. Ez azonban nem garantálható az ismeretlen gyártók gyenge minőségű akkumulátorai esetén, illetve, ha a régi elektromos autó akkumulátorokat felújítva, újként adják tovább. Az ilyen tápegységek tűzveszélyesek lehetnek, és az ígért 10 év helyett gyakran mindössze 2 évig bírják.

“A napelemes energiatárolás csak akkor lehet hatékony és biztonságos, ha nagy hírű gyártóktól származó, vadonatúj akkumulátorokat szerelünk be. Mi például a legnevesebb akkumulátorgyárakkal, már 3 éve kizárólagos szerződést kötöttünk. Kizárólag új, minimum 15-20 évig fennakadásmentesen működő, kiváló minőségű és biztonságosan 48 voltos alacsony feszültséggel tölthető akkumulátoraink moduláris kialakítása a garancia arra, hogy a különböző méretű és igényű otthonokban is könnyen telepíthetők és skálázhatók, biztosítva a zökkenőmentes összekapcsolást a meglévő, régi típusú inverterekkel rendelkező napelemes rendszerekkel is. Amit a Mentsük meg a Földet Együtt Alapítvány 250 ezer forinttal támogat.

– emeli ki Nádorfi Árpád.

Akkumulátor támogatás is igénybe vehető

Magyarországon közel 255 ezer darab maximum 5 kW teljesítményű, háztartási naperőmű üzemel, és ez a szám a most startoló Napenergia Plusz Programnak köszönhetően a közeljövőben minimum 10%-kal gyarapodhat. Az állami támogatás keretében a beruházás költségeinek 66%-a igényelhető, amit a Mentsük meg a Földet Együtt Alapítvány további 250 ezer forinttal támogat.

“Célunk, hogy a legmodernebb napelemes technológiát minél több háztartás és cég számára elérhetővé tegyük. Új webáruházunk is ennek fényében készült. Az állami pályázattal és az alapítvány által kínált támogatásokkal a magánszemélyek és vállalkozások jelentősen csökkenthetik a beruházás kezdeti költségeit, ami szélesíti a hozzáférést a legújabb energiatakarékos megoldásokhoz. A szünetmentes tápellátást igénylő berendezések tulajdonosai így nemcsak a környezetnek tesznek jót, hanem hosszú távú gazdasági előnyöket is élvezhetnek”

zárta gondolatait a 2023-ban Európai Mérföldkő díjjal kitüntetett Top NRG tulajdonosa.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Korszerű akkumulátorokkal optimalizálható a napelemes rendszerek működése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Honda új következő generációs üzemanyagcella-rendszere https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/23/honda-uzemanyag-cella-rendszer/ Thu, 23 Nov 2023 06:00:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27632 Vadonatúj, következő generációs üzemanyagcellát mutatott be a november 20. és 23. között megtartott 2023-as Európai Hidrogénhéten a Honda. A Hydrogen Fuel Cell Stack Module névre keresztelt rendszer nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a márka működése 2050-re világszerte karbonsemlegessé váljon, ezért is határoztak úgy a cég illetékesei, hogy a Brussels Expo területén megrendezett European Hydrogen Weeken is […]

The post A Honda új következő generációs üzemanyagcella-rendszere appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vadonatúj, következő generációs üzemanyagcellát mutatott be a november 20. és 23. között megtartott 2023-as Európai Hidrogénhéten a Honda.

A Hydrogen Fuel Cell Stack Module névre keresztelt rendszer nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a márka működése 2050-re világszerte karbonsemlegessé váljon, ezért is határoztak úgy a cég illetékesei, hogy a Brussels Expo területén megrendezett European Hydrogen Weeken is közszemlére teszik.

Ultramodern mivoltáról nemcsak kis mérete, rendkívüli ereje és kivételes tartóssága árulkodik, hanem sokcélúsága is, hiszen személy- (FCEV) és haszongépjárművekbe, építőipari eszközökbe és a telepített áramtermelő egységekbe egyaránt beépíthető. A Honda az üzleti és technológiai partnerekkel való együttműködés vízióját kínálja az üzemanyagcellás rendszer alkalmazásainak kiterjesztése érdekében, és minden potenciális együttműködő partnert arra ösztönöz, hogy látogasson el az I90-es standra a 7-es csarnokban az Európai Hidrogén Héten.

A Honda már most is számos olyan céggel dolgozik együtt, amelyek a későbbiekben alkalmazhatják majd a rendszert, így a tervezési és az integrációs szakaszban is segíthetik az üzemanyagcella a fejlesztését. Tekintettel a rendszer kiforrottságára, a vállalat már a 2020-as évek közepén megkezdheti az értékesítést.

–Idestova 30 éve járunk élen a hidrogénalapú üzemanyagcellás rendszerek fejlesztésében, és hisszük, hogy hamarosan elérjük a piaci bevezetéshez szükséges keresleti szintet osztotta meg gondoltait Ingo Nyhues, a Honda Motor Europe európai üzleti tervezésért és fejlesztésért felelős igazgatója.– Új, fejlett üzemanyagcellánk tökéletesen alkalmas rá, hogy kielégítse a nullemissziós áramforrás iránti ipari igényeket, így rendkívül gyors átállást tesz lehetővé. Kis méretének, nagy teljesítményének, egyedülálló tartósságának és rövid üzembe helyezési idejének köszönhetően roppant sokoldalú, különösképpen, hogy hideg környezetben is használható. A hidrogénhasznosítás és FCEV-értékesítés kapcsán szerzett három évtizedes tapasztalat biztos alapként szolgál az új európai iparágak meghódításához, nem mellesleg átfogó támogatást jelent a térségnek, hogy elérje zéróemisszió kapcsán kitűzött céljait – tette hozzá.

Tekintettel a hidrogén egyedi tulajdonságaira, az üzemanyagcellás rendszer várhatóan különösen hatékony energiaforrásként szolgálhat majd mind a nagy igénybevételű, nagyméretű mobilitási termékek és a nagyméretű infrastruktúra, mind a gyors feltöltést igénylő mobilitási termékek esetében, ahol ezt akkumulátorokkal nehezen lehetne működtetni. E jellemzők alapján a Honda négy fő területet határozott meg az üzemanyagcellás rendszerének felhasználására mind a közlekedési, mind az ipari szektorban.

Üzemanyagcellás (FCEV) és -haszongépjárművek

A Honda azt tervezi, hogy 2024-ben megkezdi a vadonatúj CR-V FCEV modell értékesítését Észak-Amerikában és Japánban.

A Honda rengeteg energiát fektet abba, hogy tiszta üzemű, alacsony zaj- és rezgésszintű üzemanyagcella-rendszereket hozzon létre, amelyek nehéz-tehergépjárművekben juthatnak szerephez. Az új fejlesztésekkel a szállítmányozási, árufuvarozási és logisztikai ágazat igényeit igyekszik kielégíteni a Honda, azaz olyan fenntartható hajtáslánc-technológiákon dolgozik, amelyekkel nehéz rakományok is eljuttathatók nagy távolságokra.

Ezt bizonyítja, hogy a Honda Motor és Isuzu Motors idén májusban megkezdte a következő generációs üzemanyagcella-rendszerrel felszerelt nehéz-haszongépjárművek közös fejlesztését és tesztjét. A két vállalat azt tervezi, hogy már a jelen pénzügyi év vége előtt, azaz 2024. március 31-ig elindítja a tanulmánymodell közúti, bemutatójellegű próbáit. Ha minden a tervek szerint alakul, 2027-ben érkezhet a sorozatgyártású változat, ami összegzi az eddig megszerzett tudást és tapasztalatot.

Telepített áramtermelő

Az adatközpontok áramigénye jelentősen megnőtt, hiszen a felhőalapú számítás és az úgynevezett ’big data’-alapú adatbázisok kezelése rengeteg energiát emészt fel, ráadásul egyre nagyobb szükség van tartalék energiaforrásokra az üzletmenet-folytonossági tervezéshez (BCP). A keresletet kielégítendő a Honda ezen a területen is megkezdi az üzemanyagcellára épülő, telepített generátorok alkalmazását, azaz tiszta és csendes tartalék áramforrást biztosíthat.

Építőipari gépek

A Honda szakemberei azon dolgoznak, hogy az építőiparban is kihasználhatók legyenek a hidrogénalapú rendszerek előnyei. A vállalat különféle zéróemissziós építőipari gépek, például üzemanyagcellás markolók és homlokrakodók fejlesztésében vesz részt, s további alkalmazási lehetőségeket keres a szektorban.

A Honda üzemanyagcella-technológiája és hidrogént hasznosító tevékenységei

A Honda több mint 30 éve folytat hidrogéntechnológiákkal és az üzemanyagcellás személygépjárművekkel (FCEV) kapcsolatos kutatásokat és fejlesztéseket. 2002-ben mutatta be a Honda FCX-et, mint az első zéróemissziós FCEV, amelyet az Egyesült Államokban és Japánban lízingelhettek az ügyfelek. További előrelépést jelentett, a két igencsak környezetbarát modell, a 2008-ban bemutatott Honda FCX Clarity és a 2016-ban debütáló ötüléses Clarity Fuel Cell szedán, amelyek a hagyományos járművekkel azonos teljesítményt tudott nyújtani.

A Honda hidrogénnel kapcsolatos tevékenysége túlmutat a termékeken. Európában a Honda R&D Europe (Deutschland) a németországi Offenbachban található bázisán zöld hidrogéngyártó üzemet hozott létre, hogy az energiagazdálkodás területére is kiterjessze a tevékenységi körét. Ez a legújabb létesítmény a fotovoltaikus rendszerekből származó felesleges napenergiát elektrolízis útján zöld hidrogén előállítására használja fel.

Ha szeretne többet megtudni a European Hydrogen Weekről (helyszín: Brussels Expo), kérjük, látogasson el a www.euhydrogenweek.eu honlapra!

Amennyiben a Honda Fuel Cell prototípusról és a Honda hidrogénüzletágáról szeretne bővebben tájékozódni, kérjük, keresse fel a Honda Global Newsroomot.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Honda új következő generációs üzemanyagcella-rendszere appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új fejlesztésű telematikai rendszerek a logisztikában https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/23/dachser-mindent-szemmel-tartva/ Thu, 23 Nov 2023 05:30:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27628 Az újonnan kifejlesztett telematikai rendszerek javítják a minőséget és a hatékonyságot az általános áruszállítási logisztikában Az egyre gyorsuló világban a kiszámíthatóság és átláthatóság kulcsfontosságú kihívássá vált az üzleti életben. Ez a két szempont a logisztikai szakemberek számára is lényeges, akik ügyfeleik megbízásából a legkülönfélébb termékeket szállítják Európa-szerte. Annak érdekében, hogy a valós idejű nyomon követést […]

The post Új fejlesztésű telematikai rendszerek a logisztikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az újonnan kifejlesztett telematikai rendszerek javítják a minőséget és a hatékonyságot az általános áruszállítási logisztikában

Az egyre gyorsuló világban a kiszámíthatóság és átláthatóság kulcsfontosságú kihívássá vált az üzleti életben. Ez a két szempont a logisztikai szakemberek számára is lényeges, akik ügyfeleik megbízásából a legkülönfélébb termékeket szállítják Európa-szerte. Annak érdekében, hogy a valós idejű nyomon követést a gyűjtőszállítmányozásban is megvalósítsa, a Dachser csereszekrényeit és az európai logisztikában használt pótkocsijait 5G/LPWAN-képes okos nyomkövető eszközökkel szerelte fel, és intelligens IT-rendszerekkel kötötte össze.

Spanyolországtól Norvégiáig, Portugáliától Törökországig – a Dachser 8500 csereszekrénye és 3500 pótkocsija évente több ezer kilométert tesz meg Európa-szerte.  Ezekben a szállítási eszközökben többek között a ruházati és kozmetikai ipar áruit, élelmiszereket, autóipari alkatrészeket szállítanak – de általános rakomány és a vegyipar veszélyes árui is helyet kapnak. A Dachser évente több mint 80 millió szállítmányt továbbít. A forgalmi dugók vagy útvonalváltozások miatti szállítási késedelmek figyelemmel kísérése, ezek kommunikálása az ügyfelek felé jelentős kihívást jelent a munkatársak és a telematikai rendszerek számára, különösen a gyűjtőszállítmányozásban.

Valós idejű nyomon követés

A rakodókonténerként használt csereszekrények nem kötődnek egy adott vontatóegységhez, hanem a különböző járművekkel gyorsan és egyszerűen felvehetők, szállíthatók és újra letehetők. A távolsági szállítás során gyakran cserélik őket az átrakó raktárak között, és másik vontatóegységgel folytatják útjukat a célállomásig. Gyakran várakoznak a következő útjukra saját kitámasztólábain állva a Dachser Road Logistics 239 telephelyének egyikén, egy ügyfél rakodóhelyén vagy egy parkolóban. A hosszú élettartamra tervezett, robusztus, önhordó csereszekrény nem  kap sem energiát, sem információt a vontatóegységtől.

Ennek a rugalmasságnak azonban ára van: a csereszekrények útvonalának és helyének a kiindulási ponttól a végpontig egyedileg nyomon követhetőnek kell lennie. Végülis aki tudja, hol van a csereszekrény, az azt is tudja, hogy hol vannak a benne található áruk. Ezért minden egyes csereszekrény innovatív, intelligens nyomkövető eszközökkel van felszerelve: a tárgyak internetének (Internet of Things – IoT) segítségével a konténerek valós időben nyomon követhetők, így az érkezési idők pontosan kiszámíthatók. A vállalat szállítmányirányítási rendszere begyűjti, összesíti és kezeli ezeket a helyzetadatokat – beleértve a pótkocsik és vontatók adatait is.

Digitális folyamat-optimalizálás

Az úgynevezett telematikai táblák segítségével a munkatársak elemzés céljából lekérdezhetik a járművek aktuális helyzetére vonatkozó adatokat. A táblák egy navigációs rendszerhez hasonlóan valós időben követik a forgalmat, és digitális térképen megjelenítik a jármű vagy a berendezés pontos helyét, így az alkalmazottak előre megtervezhetik az ügyfelekhez vagy az átrakó raktárakhoz történő érkezés pontos idejét, valamint a be- és kirakodást. A táblák a szállítóegységek közelgő szervizidőpontjairól is tájékoztatást nyújtanak. Lehetővé teszik az üzemeltetési folyamatok jobb nyomon követését, a hibák és a nem hatékony működés korai felismerését és kiküszöbölését, valamint a folyamatos optimalizálást. A gyűjtőszállítmányozás szempontjából az előnyök nyilvánvalóak: a valós idejű lokalizáció és a vizualizáció kombinálása javítja a küldemények nyomon követését és kezelését a hálózaton belül. Ez pozitív hatással van a szállítási kapacitás kihasználtságára és az átrakó raktárak hatékonyságára. Ily módon növelni lehet még a minőségi követelményeket is – az egyre szűkösebb kapacitás ellenére.

Ahol szükség van technológiára

A logisztikai szolgáltató ügyfelei is profitálnak az ellátási lánc megnövekedett átláthatóságából, mivel valós időben precízebb információkat kapnak arról, hogy pontosan mikor érkezik meg az áru. A központilag kezelt informatikai rendszerrel átfogóan ellenőrizhetik az olyan magas biztonsági és minőségi előírásokat is, mint amilyenek például a vegyi árukra vonatkoznak.

A Dachser a Deutsche Telekommal és más technológiai vállalatokkal együttműködve fejlesztette ki a csereszekrényekben használható innovatív intelligens nyomkövetőket. Az eszközök a Deutsche Telekom csúcskategóriás, napelemekkel támogatott, energiatakarékos akkumulátorelemekből álló SIM-kártyáit tartalmazzák. A különösen robusztus és időjárásálló eszközök -40°C és +105°C közötti hőmérsékletnek is ellenállnak, így minden olyan éghajlati zónában működőképesek, ahol a járműveknek közlekedniük kell. A körülbelül hat hónapos töltési kapacitásnak köszönhetően még a téli hónapok vagy hosszabb napsütés nélküli, rossz időjárású időszakok sem jelentenek problémát. A helymeghatározást modern műholdas technológia, például a GPS vagy a Galileo, valamint az új 5G/LPWAN hálózatokon (LTE-M) alapuló vezeték nélküli modulok teszik lehetővé. A folyamatos vétel biztosítása érdekében más, széles körben használt vezeték nélküli szabványokat is alkalmaznak. Az integrált megoldást úgy tervezték, hogy karbantartás nélkül kibírja egy csereszekrény teljes, tizenkét éves élettartamát.

A kutatás átültetése a gyakorlatba

A csereszekrények költséghatékony és megbízható nyomon követésének ötletét működőképes megoldássá alakítani nem kevés kutatást és fejlesztést igényelt a Dachser Enterprise Lab-ben. A Fraunhofer IML kutatói és a Dachser logisztikai szakemberei 2017 óta dolgoznak itt együtt speciális feladatokon. Céljuk, hogy a kutatásokat innovációvá alakítsák, és elindítsanak olyan gyakorlati kísérleti programokat, amelyek aztán költséghatékonyan kiterjeszthetők a Dachser teljes gyűjtőszállítmányozási hálózatára. Jelen példánk esetében a kutatócsoportok figyelme már korán az új LPWAN vezeték nélküli technológiák felé fordult. A Deutsche Telekommal együttműködve sikeresen átültették a kutatást a gyakorlatba, amely konkrét előnyöket hozott a logisztikai vállalat és különösen annak ügyfelei számára. A hangsúly a biztonságon és a minőségen van, mert az általános áruszállítási logisztikában igazán ez számít – a Gibraltári-szorostól a sarkkörig.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új fejlesztésű telematikai rendszerek a logisztikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megerősítették a bécsi reptér biztonsági rendszerét https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/08/biztonsagi-rendszer-repter-siemens/ Wed, 08 Nov 2023 05:30:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27431 Vénaszkennerrel és további biztonsági frissítésekkel emelték a repülőtér védelmét. Korszerűsítették a bécsi repülőtér biztonsági rendszerét. Ennek keretében új felügyeleti rendszert kapott a biztonsági zónákat kezelő irányítóközpont. Ez a központ több mint 40 épület 1800-nál is több hozzáférési pontját (például ajtókat vagy zárakat) és összesen 2700 kamerát, valamint 1300 beléptetőpontot menedzsel. De itt naplózzák például azt […]

The post Megerősítették a bécsi reptér biztonsági rendszerét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vénaszkennerrel és további biztonsági frissítésekkel emelték a repülőtér védelmét.

Korszerűsítették a bécsi repülőtér biztonsági rendszerét. Ennek keretében új felügyeleti rendszert kapott a biztonsági zónákat kezelő irányítóközpont. Ez a központ több mint 40 épület 1800-nál is több hozzáférési pontját (például ajtókat vagy zárakat) és összesen 2700 kamerát, valamint 1300 beléptetőpontot menedzsel. De itt naplózzák például azt is, ha őrizetlenül hagynak egy poggyászt, majd elindítják a megfelelő eljárást.

Speciális biztonsági megoldások

A most kiépített speciális megoldások közé tartozik, hogy a reptér 3-as terminálján az utazóközönségnek úgy tűnhet, mintha az ajtók varázsütésre nyílnának, és vezetnék őket egyenesen a járatukhoz. Ezt egy, a járatok menetrendjével, a repülési tervekkel és a beszállókapuk kiosztásával összehangolt ajtóvezérlő rendszer teszi lehetővé, ami képes gyorsan reagálni a változtatásokra is.

A repülőterek utasoktól elzárt, fokozottan védett területeit szigorú videós felügyeleti rendszerekkel, valamint kétfaktoros hitelesítéssel ellenőrzik: a dolgozói igazolvány mellett biometrikus azonosítást alkalmaznak. Ehhez a Siemens SiPalm tenyérvéna-szkennerét használják, ez a módszer ugyanis jóval kisebb hibaszázalékkal működik, mint az ujjlenyomat-azonosítás, és kényelmesebb, mint a hasonlóan megbízható íriszszkenner.

Magasabb tűzvédelem

A projekt során a felügyeleti rendszert szorosabban összekapcsolták a tűzjelző központokkal is. Jelzésük esetén a repülőtér érintett területén azonnal aktiválódnak a kamerák, hogy a biztonsági központból megtehessék a szükséges lépéseket, például szükség esetén ki tudják nyitni a vészkijáratokat, még akkor is, ha egyes elektronikai rendszerek meghibásodtak.

A bécsi reptéren úgy végezték el a biztonsági rendszerek frissítését, hogy az nem befolyásolta a havonta 3 millió utast fogadó légikikötő zavartalan működését.

Repülőtereken világszerte

A Siemens már több mint 20 éve a bécsi repülőtér projektpartnere. A vállalat megoldásai nemzetközi szinten is számos reptér mindennapi működését teszik lehetővé. A Siemens biztonságtechnikai megoldásait használják például olyan reptereken, mint a zürichi, a cataniai vagy a New York-i LaGuardia.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Megerősítették a bécsi reptér biztonsági rendszerét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A napelem az irodapiacon kiszámíthatóságot is jelent https://www.muszaki-magazin.hu/2023/10/04/napelemes-rendszer-iroda-kiszamithatosag/ Wed, 04 Oct 2023 05:00:09 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26995 Épp a legválságosabb időszakban radikálisan csökkentette a bérlők működési költségeit az Alfa Group ingatlanfejlesztő és -üzemeltető társaság épületein működő napelemes rendszer. A megfelelően méretezett parkok évi több tíz milliós megtakarítást és kiszámítható üzemeltetési költségeket jelentenek, miközben az épület ökológiai lábnyomát is radikálisan csökkentik. A házi napelemes rendszerek (HMKE) legnagyobb problémája, hogy nem akkor termelnek, amikor […]

The post A napelem az irodapiacon kiszámíthatóságot is jelent appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Épp a legválságosabb időszakban radikálisan csökkentette a bérlők működési költségeit az Alfa Group ingatlanfejlesztő és -üzemeltető társaság épületein működő napelemes rendszer.

A megfelelően méretezett parkok évi több tíz milliós megtakarítást és kiszámítható üzemeltetési költségeket jelentenek, miközben az épület ökológiai lábnyomát is radikálisan csökkentik.

A házi napelemes rendszerek (HMKE) legnagyobb problémája, hogy nem akkor termelnek, amikor szükség van az energiára. A termelés és felhasználás között az energiát vagy a hálózatban „tárolják”, ami nagyon kiszolgáltatottá teszi a beruházót a jogszabályi környezet és a hálózatüzemeltető felé, vagy saját akkumulátorkapacitást építenek ki, ami viszont a projektek árát emeli gazdaságtalan magasságba ‒ vezette fel Ohad Epschtein, az ingatlanbefektetéssel foglalkozó Alfa Group vezetője.

Ezzel szemben az irodaként vagy kereskedelmi céllal működő ingatlanokban mindez a „helyén van”, vagyis a szinte kizárólag reggeltől délutánig jelentkező, és a tapasztalatok szerint egy-egy hónapon belül alig hullámzó igény nagyjából egybeesik a termelés időszakával. Egy megfelelően méretezett napelemes rendszer tavasztól őszig szinte folyamatosan fedezni tudja az irodaépület szükségletét, a hálózatból vett energiamennyiség éppúgy minimális, mint a megtermelt felesleg.

Az Alfa Group egyik budapesti irodaépületén 2022 októberében 300 kWp teljesítményű rendszert telepítettek, míg egy budaörsi kereskedelmi központba 260 kWp-nyi napelemtábla került 2021 elején. Az egyenként mintegy 200 000 euróba (nagyjából 76 millió Ft-ba) kerülő beruházások amellett, hogy közelebb viszik a cégcsoportot tervezett, zéróenergiájú állapothoz, vagyis a teljes önellátáshoz, a bérlők és felhasználók számára is komoly haszonnal jártak ‒ hívta fel a figyelmet a vezető.

Az eddig megtermelt és felhasznált áram értéke, ha a közműszolgáltatótól kellett volna megvenni, a 2022-es kiugró árcsúccsal is számolva mintegy 54 millió forint. Ez az összeg, amit a bérlőknek nem kellett kifizetniük a közműszolgáltatók felé. Ennél is jelentősebb, hogy a saját termelés miatt 2022-ben, amikor zűrzavaros viszonyok uralkodtak az energiapiacon, a bérlőik felé tompítani tudták ezeket a hatásokat. Mivel ezekben az épületekben a fűtés és a használatimelegvíz-előállítás is hőszivattyúval történik, a gázárak egyáltalán nem, a villanyárak emelkedése pedig csak minimálisan érintette őket.

A fenti tapasztalatok és előnyök a bérlői és üzemeltetői oldalon is elég evidensek, így elsősorban ennek köszönhető, hogy az amúgy is csökkenő retail- és irodapiaci kereslet egyértelműen az alacsony energiaigényű, megújuló forrásokból működtetett ingatlanok felé tolódott el az utóbbi néhány évben.

Az Alfa Group évekkel ezelőtt célul tűzte ki, hogy teljes nemzetközi ingatlanportfolióját karbonsemlegessé és energetikai szempontból teljesen önellátóvá tegye, ami természetesen a magyarországi épületeikre is érvényes. A cég ennek érdekében rengeteg fejlesztést, energetikai korszerűsítét hajt végre globálisan, Európától kezdve egészen Dél-Afrikáig, így a legutóbb erre kitűzött, 2026-os céldátum teljesen tarthatónak látszik ‒ zárta szavait Ohad Epschtein.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A napelem az irodapiacon kiszámíthatóságot is jelent appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Creo 10 a legújabb CAD-rendszer https://www.muszaki-magazin.hu/2023/09/08/creo-cad-rendszer-kontron-hungary/ Fri, 08 Sep 2023 05:00:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26675 A PTC örömmel mutatja be a Creo 10-et, díjnyertes, erőteljes és könnyen használható csúcskategóriás CAD-rendszerének legújabb változatát. Az idei frissítés középpontjában is az ügyfélközpontú, produktív és innovatív fejlesztések állnak, amelyek segítségével minden eddiginél jobb terveket készíthet még rövidebb idő alatt. A Creo 10 az eddigi legjobb Creo kiadás, amely új kompozit tervező és gyártó modulokat, […]

The post Creo 10 a legújabb CAD-rendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A PTC örömmel mutatja be a Creo 10-et, díjnyertes, erőteljes és könnyen használható csúcskategóriás CAD-rendszerének legújabb változatát.

Az idei frissítés középpontjában is az ügyfélközpontú, produktív és innovatív fejlesztések állnak, amelyek segítségével minden eddiginél jobb terveket készíthet még rövidebb idő alatt. A Creo 10 az eddigi legjobb Creo kiadás, amely új kompozit tervező és gyártó modulokat, az elektromos fejlesztésekhez, a modell alapú tervezéshez (MBD), az ergonómiai tervezéshez, a szimuláció-vezérelt tervezéshez és a fejlett gyártáshoz tartozó új eszközöket és fejlesztéseket tartalmaz.

Örömmel mutatják be a Creo+, SaaS alapú terméket is, amely tartalmazza a Creo 10 összes funkcióját, valamint innovatív felhőalapú eszközöket valós idejű együttműködéshez, optimalizált licenckezeléshez és telepítéshez.

Tudjon meg többet ezekről az izgalmas új fejlesztésekről!

Használhatóság és termelékenység

A Creo 10 számos multibody fejlesztést tartalmaz a tervezési szándék könnyebb rendszerezéséhez, átrendezéséhez és megértéséhez. A termelékenység növelése érdekében készültek fejlesztések az alkatrészmodellező eszközökben, mint például a Hole, Pattern, Sketcher és Surfacing. A modellfák közötti interakció még egyszerűbbé vált a számos használhatósági javításnak köszönhetően a tervezési szándék egyszerűbb rendszerezése, átrendezése és megértése érdekében.

A használhatósági és termelékenységi fejlesztések között megtalálhatók:

  • Továbbfejlesztett modellező eszközök: pl. erőteljesebb furatok és minták, valamint a Sketcher Project/Offset
  • Továbbfejlesztett és egyszerűsített multibody funkciók a Boolean műveletek körül a testek felosztásához és trimmeléséhez
  • Felületképzési fejlesztések a Warp, a Freestyle és a Style számára

Kompozitok tervezése és gyártása

A Creo 10-ben már kompozit anyagokkal is tervezhet az erős, de könnyű termékek biztosításához. Ezek a teljesen új eszközök lehetővé teszik, hogy:

  • Rétegeket és magokat tervezzen, beleértve a keresztmetszeteket és a létrejövő testgeometriákat.
  • A rétegzés és szövet szálorientáció szimulációja
  • A rétegek és terítékek tervezése, automatikus réteg könyv készítés és munkautasítások

Az elektromos tervezés támogatása

A villamosítás számos iparágban egyre inkább kulcsfontosságúvá válik. Így a Creo 10 új és továbbfejlesztett tervezőeszközökkel segíti a kábelkötegek és részkötegek létrehozását, kezelését, újrafelhasználását, valamint az ezekkel kapcsolatos együttműködést. Továbbá az ECAD-képességek is bővítésre kerültek.

Az elektromos tervezési funkciók frissítései közé tartoznak:

  • Új kábelezési fa, továbbfejlesztett nézetekkel, kereséssel, lekérdezésekkel és szűrőkkel
  • A kábelkötegek felosztása és egyesítése a jobb együttműködés és újrafelhasználás érdekében

Ergonómiai tervezés

Az emberek nem egyforma alakúak vagy méretűek. A Creo 10 segítségével könnyebben figyelembe veheti a felhasználók egyediségét, beleértve a teljes mozgástartományt és látóteret.

A próbabábuk és a könyvtárak is további fejlesztést kaptak, így könnyebben irányíthatóvá váltak. A Látótér funkció mostantól reflexiós elemzést végez, az eredményül kapott látótérkúppal.

Modellalapú tervezés (MBD) fejlesztései

A Creo évek óta hatékony modellalapú tervezési eszközöket biztosít, hogy kis erőfeszítéssel nagyobb áttekinthetőségre legyen lehetőség. A Creo 10 erre épít azáltal, hogy frissítésre kerültek a 3D modellben lévő megjegyzések, valamint javult a használhatóság, a termelékenység és a szabványoknak való megfelelés is.

További részletek:

  • Más megjegyzésekhez kapcsolódó szimbólumok és felületmegmunkálások
  • Egyszerűsített GD&T munkafolyamatok a szabványoknak való jobb megfelelőség érdekében
  • Továbbfejlesztett EZ Tolerance használhatóság és riportolási képességek

Szimuláció-vezérelt tervezés és generatív tervezés

A Creo 10 verzió továbbra is tükrözi a PTC a szimuláció-vezérelt tervezés és a generatív tervezés fejlesztése iránti elkötelezettségét. A vadonatúj Creo Ansys Simulation Advanced lehetőséget ad a nemlineáris anyagok és kontaktok vizsgálatára, kombinált termikus és szerkezeti elemzéssel.

A Creo Simulation Live mostantól kontakt-szimulációs lehetőségeket és továbbfejlesztett lehetőségeket tartalmaz az áramlástani és szerkezeti elemzésekhez. A Creo Flow Analysis és a Creo Simulation ettől a verziótól jobb animációval és multibody támogatással rendelkezik.

A generatív tervezésbe is kerültek be új funkciók, többek között a forgásszimmetria beállíthatósága, a tömegpontos kényszerek és a távoli terhelések.

Összefoglalva:

  • Továbbfejlesztett Creo Simulation Live kapcsolatok és kimeneti lehetőségek
  • Az új Creo Ansys Simulation Advanced lehetővé teszi a kombinált szerkezeti és termikus vizsgálatokat, valamint tartalmazza a nemlineáris kapcsolatok és anyagok támogatását is
  • Creo Flow Analysis továbbfejlesztett áramlási vonalakkal és animációval
  • Creo Simulate támogatás multibody testekhez
  • Forgási szimmetriával, tömegpont kényszerekkel és távoli terhelésekkel továbbfejlesztett generatív tervezés

Az additív és szubtraktív gyártás fejlesztése

A Creo 10 mind az additív, mind a hagyományos gyártáshoz is tartalmaz fejlesztéseket. Az additív gyártásban új rúdalapú és képletvezérelt rácsok állnak rendelkezésre. A hagyományos gyártás esetében pedig a nagysebességű marás mostantól rövidebb megmunkálási időket nyújt a speciális sík-, és kontúr-megmunkáló simító NC-szekvenciákhoz tartozó hordó-szerszámok támogatásával.

A fejlesztések között megtalálhatók:

  • Új rúdalapú rácsok például orvosi eszközökhöz, valamint auxetikus cellák az energiaelnyeléshez
  • Szimuláció-vezérelt variálhatóság a képlet vezérelt rácsokhoz, valamint nagy hatékonyságú IWP cellarácsok
  • Továbbfejlesztett nagysebességű marás a hordó-szerszámok támogatásával
  • Új CL lejátszó a szerszámpálya megjelenítéséhez

A Creo+ bemutatása

Készen áll arra, hogy megkezdje SaaS (Software As A Service) útját? A PTC örömmel mutatja be a Creo+, SaaS alapú megoldását, amely a Creo teljesítményét és bevált funkcionalitását felhőalapú eszközökkel ötvözi az együttműködés fokozása és a licenckezelés egyszerűsítése érdekében.

A Creo+ olyan együttműködési eszközöket nyújt, amelyek lehetővé teszik, hogy a tervezői csoport több tagja valós időben, egyszerre véleményezhesse, vizsgálhassa, és szerkeszthesse az alkatrészeket. A Creo+ felhőalapú asztali eszközöket is tartalmaz a licenckezeléshez, a telepítéshez és a távfelügyeleti szolgáltatásokhoz.

A Creo+ teljes mértékben felfelé kompatibilis a Creo asztali verzióival. Így a kollégákkal és beszállítókkal való együttműködés könnyűvé válik. Mivel a Creo+ ugyanarra az alaptechnológiára épül, mint a Creo, nincs szükség adatátalakításra – minden egyszerűen működik.

Ez a verzió minden eddiginél jobbá teszi a Creo-t. Izgalmas fejlesztéseket nyújt a mindennap használt eszközökhöz, valamint az új képességek mindegyike teljes mértékben integrált a könnyen kezelhető Creo felületbe. A Creo 10 és a Creo+ segítségével kevesebb idő alatt készítheti el legjobb terveit.

További információk:

Kontron Hungary Kft., https://kontron.hu/ipar40


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Creo 10 a legújabb CAD-rendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Energiahatékony megoldásokkal bővítette kapacitását a Lila Paper https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/01/lila-paper-megoldas-eaton/ Tue, 01 Aug 2023 08:33:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26242 A törökországi székhelyű Lila Paper a negyedik gyártósorának zavartalan működése érdekében úgy döntött, hogy az Eaton teljes termékportfólióját beveti. A korábbi megoldáshoz képest jelentős javulást, többek között 90 százalékkal kevesebb állásidőt és jelentősen alacsonyabb energiafogyasztást hozott az intelligens energiagazdálkodási vállalat által javasolt kompakt és hatékony motorvezérlési megoldás. A Lila Paper 2007 óta működő, Isztambultól nyugatra […]

The post Energiahatékony megoldásokkal bővítette kapacitását a Lila Paper appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A törökországi székhelyű Lila Paper a negyedik gyártósorának zavartalan működése érdekében úgy döntött, hogy az Eaton teljes termékportfólióját beveti.

A korábbi megoldáshoz képest jelentős javulást, többek között 90 százalékkal kevesebb állásidőt és jelentősen alacsonyabb energiafogyasztást hozott az intelligens energiagazdálkodási vállalat által javasolt kompakt és hatékony motorvezérlési megoldás.

A Lila Paper 2007 óta működő, Isztambultól nyugatra fekvő gyártóüzeme dinamikusan bővül. Az egyre növekvő keresletre válaszul a vállalat elhatározta, hogy egy negyedik gyártósorral bővíti üzemének kapacitását. Így mostantól évi 280 000 tonna higiéniai papírtermék előállítására képesek, amellyel Európa második legnagyobb ilyen létesítményévé válnak. A korlátozottan rendelkezésre álló hely és a projekt nagy léptéke miatt a vezérlő- és energiagazdálkodási rendszernek egyszerre kellett kompaktnak és gazdaságosnak lennie, nem utolsósorban azért, hogy további hatékonyságnövekedést és energiamegtakarítást tudjanak elérni. A gyártósoron IE4 motorok működnek, ezekhez az Eaton egy hasonlóan hatékony, frekvenciaváltós vezérlőrendszert hozott létre.

Átfogó, integrált rendszer

Az Eaton 48 független szekrényből és 98 kihúzható egységből álló, intelligens motorvezérlő-központokat (MCC), valamint 19 áramelosztó szekrényt szállított. Mivel az egységek kivehetők, az egyes alkatrészek gyorsan pótolhatók vagy cserélhetők, ezzel minimálisra csökkenthetők az üzemszünetek, és növekedik a kezelő biztonsága is. Az Eaton digitális eszközök széles skálájának integrálása lehetővé tette az Ipar 4.0 különböző funkcióinak megvalósítását, többek között az automatikus e-mail-értesítések, a távfelügyelet és -diagnosztika, valamint a prediktív karbantartás bevezetését is.

Jelentős idő- és energiamegtakarítás

Tekintettel a berendezés méretére, az Eaton egy moduláris vezérlőrendszert alkalmazott, amellyel sokkal gyorsabbá válik a hiba helyének azonosítása, és nincs szükség a teljes gyártósor kikapcsolására az esetleges javítások alkalmával. Ezzel sikerült leegyszerűsíteni a megoldás feltérképezésével járó munkát, amellyel további időmegtakarítást értek el. Ez a megoldás megkönnyíti a vállalat munkáját, emellett a Lila Paper most nagyobb rugalmasságot élvez a központi egységgel való jobb kommunikációnak köszönhetően. E tényezők kombinációjának köszönhetően a korábbi géphez képest 90 százalékkal, 20-ról csupán kettőre csökkent a leállások száma azonos üzemidő alatt. Az Eaton által biztosított vezérlő- és energiagazdálkodási rendszer ráadásul jelentős energiamegtakarítást is eredményezett.

„Összességében az Eaton termékek 9 százalékkal javították a Lila Paper energiahatékonyságát. Az új meghajtók belső algoritmusa pedig az előző gép standard meghajtóihoz képest további, átlagosan 2 és 10 százalék közötti energiahatékonyságot biztosít. Ügyfelünk pozitív visszajelzése azt mutatja, hogy megfelelő tervezéssel és a megfelelő termékek felhasználásával sikerült megvalósítani az Eaton elképzelését, ami hatalmas örömet jelent számunkra”

– mondta Yılmaz Özcan, az Eaton törökországi vezetője.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Energiahatékony megoldásokkal bővítette kapacitását a Lila Paper appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gépek biztonsági rendszere a figyelem középpontjában https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/07/gepek-biztonsagi-rendszer-smc/ Wed, 07 Jun 2023 09:37:23 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25570 Számos előnye van mind a centralizált, mind a decentralizált gépi biztonsági rendszernek. Az SMC azonban innovatív megoldást kínál egy teljes mértékben tanúsított PROFIsafe távoli I/O modul formájában, amely integrált szelepszigettel felszerelt, és lehetővé teszi az összes SMC eszköz konzisztens csatlakoztatását a központi biztonsági PLC (F-PLC) számára a biztonságos vezérléshez. Egy ilyen biztonsági stratégia messzemenő előnyökkel […]

The post A gépek biztonsági rendszere a figyelem középpontjában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Számos előnye van mind a centralizált, mind a decentralizált gépi biztonsági rendszernek.

Az SMC azonban innovatív megoldást kínál egy teljes mértékben tanúsított PROFIsafe távoli I/O modul formájában, amely integrált szelepszigettel felszerelt, és lehetővé teszi az összes SMC eszköz konzisztens csatlakoztatását a központi biztonsági PLC (F-PLC) számára a biztonságos vezérléshez.

Egy ilyen biztonsági stratégia messzemenő előnyökkel rendelkezik. Külön kiemelendő, hogy a centralizált rendszereknél többé nem lesz szükség biztonsági relékre. Azáltal, hogy nincs szükség ezekre a „helyi” (a funkcióhoz közeli) eszközökre, lehetségessé válik a költségek csökkentése. Ezen felül, a teljes alkalmazás egyetlen rendszerben való elhelyezése leegyszerűsíti a beüzemelést, a későbbi hibakeresést és az összes alkalmazott biztonsági funkció végső biztonsági validálását.

A centralizált F-PLC-k használatával a gépgyártók közös hálózatba foglalhatják a centralizált biztonsági vezérléseket, annak érdekében, hogy megoszthatóvá váljanak – az alkalmazásnak megfelelően – mind a biztonsági és a nem-biztonsági konfigurációs és program adatok. További előny, hogy ezekhez a vezérlésekhez tartozó távoli biztonsági ki- és bemenetek használata biztosítja a tervezési szabadságot, a biztonsági I/O-k a gép különböző pontjain való elhelyezhetőségével. A távoli ki/bemenetek a terepi busz modulon lehetnek biztonságiak vagy hagyományosak, ezzel lehetővé téve az egyszerű üzembe helyezést, és egyidejűleg csökkentve a telepítési és a munka-költségeket.

Több évtizedes tapasztalat

Természetesen számos érv szól mind a centralizált és mind a decentralizált biztonság mellett. Minden alkalmazás más és más, a szakértői csapatunk itt az SMC-nél mindig készen áll az egyedi projektek megvitatására, és arra, hogy több évtizedes tapasztalaton és technológiai „know-how”-n alapuló tanácsokkal lássa el Önt. A megfelelő biztonsági szint elérése egy összetett feladat, amihez képzett mérnökökre van szükség. A globális hálózatunk támogatja Önt ebben a munkában, hogy a szükséges információk segítségével megtalálja az optimális megoldást.

A kulcsra kész, terepi-buszos biztonsági megoldásaink közül az SMC EX245-FPS sorozat – ami egy teljes mértékben tanúsított PROFIsafe soros interfész egység – alkalmas az EN ISO 13849-1 szerinti PL e, és az IEC 62061/IEC 61508 szerinti SIL 3 szintig biztonsági alkalmazásokban való használatra. Ez az önmagában biztonságos fejegység lehetővé teszi az összes SMC eszköz konzisztens összeköttetését, valamint az F-Eszközök és az F-PLC (integrált F-Host-tal) terepi buszon keresztüli kommunikációját.

Biztonságos bemenetek és kimenetek

Az innovatív terepi modulunk kompatibilis száloptikai (SCRJ) vagy réz Ethernet csatlakozókkal (M12-D-kódolású, RJ45), valamint push-pull vagy 7/8” 24VDC feszültséggel megtáplált csatlakozókkal. Az EX245-FPS sorozat biztosít külső biztonsági bemeneteket (négy bemeneti pont, pontonként 2 biztonsági bemenettel) és integrált biztonsági kimeneteket négy tápzónán keresztül: egy zóna felel a moduláris kimeneti modulok tápellátásának biztonsági lekapcsolásáért, valamint három biztonsági szelep zónával is rendelkezik (egy elővezérlő szelep és zónánként akár nyolc darab útváltó szelep). Teljes PROFIsafe megoldásként a kábelezés minden tápzónánál gyárilag került beépítésre (nincs szükség külön kábelezésre).

Az EX245-FPS sorozat egy biztonságos és vonzó lehetőség a gépgyártók számára, amit a gyors telepítést, egyszerű kialakítás és energiatakarékos funkciók egészítenek ki. Mindezen felül az átfogó diagnosztikai rendszer teszi egyszerűvé a hibák azonosítását és elhárítását.

Amikor a gépek biztonsági rendszereiről van szó, mindig a lehető legjobb kockázatcsökkentés elérése és a gépkezelők megóvása az elsődleges szempont. Habár a centralizált és decentralizált gépbiztonsági rendszerek közötti választás olykor kihívást jelenthet, ne feledje, hogy az SMC-hez bármikor fordulhat, a professzionális szakértőink és bizonyított termékmegoldásaink az Ön rendelkezésére állnak.

Ha kíváncsi további műszaki megoldásainkra, vagy egyáltalán a gépek biztonsága és kockázatkezelési kérdéseire, akkor találkozzunk 2023.06.20-án az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán Székesfehérváron, a Biztonságtechnikai Szimpózium soron következő állomásán a „Fő” a Biztonság szakmai napon. További információ a rendezvény honlapján.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A gépek biztonsági rendszere a figyelem középpontjában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
3 mód, ahogyan az árukiadó rendszerek optimalizálják a munkavégzést https://www.muszaki-magazin.hu/2023/04/27/arukiado-rendszer-optimalizalas/ Thu, 27 Apr 2023 15:51:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24970 A műszaki dolgozók mindennapi munkájához nélkülözhetetlenek a professzionális szerszámok, melyek tárolása azonban nem kis fejtörést okozhat a vállalatok számára. Egy átlátható rendszer kialakításával könnyedén optimalizálhatóak a munkafolyamatok, és a munkavállalók számára is kellemes munkakörnyezet alakítható ki. Ebben pedig segít egy innovatív árukiadó rendszer, szerszám automata. Helytakarékos megoldás, ami időt spórol A műhelyberendezések egyik legfontosabb követelménye, […]

The post 3 mód, ahogyan az árukiadó rendszerek optimalizálják a munkavégzést appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A műszaki dolgozók mindennapi munkájához nélkülözhetetlenek a professzionális szerszámok, melyek tárolása azonban nem kis fejtörést okozhat a vállalatok számára.

Egy átlátható rendszer kialakításával könnyedén optimalizálhatóak a munkafolyamatok, és a munkavállalók számára is kellemes munkakörnyezet alakítható ki. Ebben pedig segít egy innovatív árukiadó rendszer, szerszám automata.

Helytakarékos megoldás, ami időt spórol

A műhelyberendezések egyik legfontosabb követelménye, hogy kis helyen biztosítsanak sok tárhelyet, hiszen így lehet legjobban kihasználni a rendelkezésre álló teret. A hagyományos szerszámszekrények azonban könnyen káoszhoz vezetnek, az egyes szerszámok, termékek keresése pedig rengeteg időt vesz el munkavégzés közben.

Itt jönnek képbe az automata árukiadó rendszerek, amik úgy biztosítanak tárhelyet, hogy közben átlátható rendszert lehet kiépíteni általuk. A tárolórendszer használata ráadásul egyben a szerszámok időtállóságát is támogatja, hiszen óvja őket a szennyeződésektől, esetleges sérülésektől.

Sokoldalú kialakítás egyedi igényekre szabva

Az árukiadó rendszerek természetesen nem csupán szerszám automata gyanánt funkcionálnak, lehetővé teszik munkavédelmi eszközök, mérőeszközök, sőt, lényegében bármely raktári termékek tárolását is.

Moduláris kialakításuk révén a szekrények egymással kombinálhatóak, ráadásul a rekeszek mérete is rugalmasan alakítható. A piacon elérhető fiókos vagy függőleges szekrény, illetve egyenkénti kiadó szekrény is, amelyek variálásával bármely helyiségre ideálisan kialakítható árukiadó rendszerek hozhatóak létre. Szükség esetén a rendszerek utólag is átalakíthatóak, hogy hosszú távon is kiszolgálhassák a változó igényeket.

Szoftveres támogatás megannyi praktikus funkcióval

A szerszám automata működését szoftveres megoldások támogatják, melyek egyúttal biztosítják a maximális ellátási biztonságot is. Kezeléséhez hosszas útmutatókra vagy oktatásokra sincs szükség, hiszen a rendszer magától értetődő, rendkívül könnyen elsajátítható. A műszaki szakemberek külön felhasználókként használhatják, melyben akár kedvenc termékek megjelölésére is lehetőség van. Valós idejű jelentéseivel pedig a szerszám automata a párhuzamos munkavégzést is megkönnyíti és mindenki számára átláthatóvá teszi.

Nemcsak a szerszámok tárolása oldódik meg így tehát, de a munkavégzés is sokkal gyorsabbá, hatékonyabbá válik, hiszen nem kell a szükséges eszközök keresésével időt tölteni.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 3 mód, ahogyan az árukiadó rendszerek optimalizálják a munkavégzést appeared first on Műszaki Magazin.

]]>