plastic – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 02 Jan 2025 06:00:34 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Tényleg csak mítosz a kémiai újrahasznosítás? https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/06/kemiai-ujrahasznositas-mitosz/ Fri, 06 Sep 2024 05:30:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31012 Július közepén bombaként robbant a Guardianben a hír, hogy a Shell brit olajipari óriásvállalat visszalép a 2024 márciusában közzétett 2023-as fenntarthatósági jelentésében szereplő, igen ambiciózus kémiai-újrahasznosítási terveitől. A Shell állítása szerint 2023-ban arra a következtetésre jutottak, hogy az a törekvésük, miszerint 2025-ig évente 1 millió tonna műanyaghulladékot alakítsanak át pirolízis olajjá, elérhetetlen. Az okok között […]

The post Tényleg csak mítosz a kémiai újrahasznosítás? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Július közepén bombaként robbant a Guardianben a hír, hogy a Shell brit olajipari óriásvállalat visszalép a 2024 márciusában közzétett 2023-as fenntarthatósági jelentésében szereplő, igen ambiciózus kémiai-újrahasznosítási terveitől.

A Shell állítása szerint 2023-ban arra a következtetésre jutottak, hogy az a törekvésük, miszerint 2025-ig évente 1 millió tonna műanyaghulladékot alakítsanak át pirolízis olajjá, elérhetetlen. Az okok között szerepel a hulladék szűkössége és a szabályozás bizonytalansága.

A Shell természetesen továbbra is részt kíván venni a körforgásos gazdaság megteremtésében és fejlesztésében, ezért folytatják a pirolízisüzemekbe történő beruházásaikat mind a hollandiai Moerdijkben, mind Szingapúrban, bár ezek kisebb, 50 kilotonna/év kapacitásúak lesznek. A felsorolt két okon kívül a Shell nem közölt részleteket a „kivonulás okairól”, maga az információ pedig alig néhány sort tesz ki a 96 oldalas jelentésben. A döntés hátteréről egyelőre csak találgatni lehet.

Mi az a pirolízis olaj?

A pirolízis olaj szerves vegyületek, biomassza, műanyag, gumiabroncsok hőbontásából származó sötét, viszkózus folyadék, amelyet energiaforrásként vagy vegyipari alapanyagként használnak, és fontos megújuló alapanyagként, illetve energiaforrásként tekintenek rá.

Nem is óvja a környezetet?

A kémiai-újrahasznosítás körül azonban számos szabályozási bizonytalanság van. A kémiai újrahasznosítás még mindig vita tárgya. A környezetvédők és kutatók régóta vitatják ennek az újrahasznosítási módnak a megvalósíthatóságát és indokoltságát, sokan arra hivatkoznak, hogy a műanyagok hevítése/forralása során szennyező anyagok és mérgező anyagok szabadulnak fel, amelyek súlyosan károsak a környezetre.

Az ellenérvek között fontos az is, hogy a kémiai újrahasznosításon alapuló polimergyártás valójában nem jelent valódi szén-dioxid-megtakarítást a hagyományos polimer előállításához képest. Tény, hogy a műanyag pirolizálása során keletkező olaj súlya kevesebb, mint fele a folyamatba bevitt műanyaghulladék súlyának, bár nagyon tiszta, szelektált és homogén hulladék esetén a visszanyerési ráta akár 80 százalékos is lehet.

Problémaként említik azt is, hogy a pirolízisolaj önmagában nem használható, hanem feldolgozás előtt „szűz naphtha-val” kell keverni. Összességében a kémiai újrahasznosítással előállított repolimerek (rPET) előállítási költsége akár kétszerese is lehet a hagyományos polimerekénél, miközben a termék széndioxid lábnyoma, illetve annak mérete még bizonytalan. Az iparág becslései szerint pedig az így előállított repolimerek ára akár 2,5-3-szorosa is lehet a hagyományos polimerek árának.

Mi az a repolimer?

A repolimer/regranulátum olyan újrahasznosított műanyag, amelyet műanyaghulladékból mechanikai vagy kémiai úton újra feldolgoznak és átalakítanak a új polimerekké vagy regranulátomokká, amelyek felhasználhatók különféle műanyag termékek gyártásához.

A vállalatok nem akarnak lemaradni

A nagy vegyipari vállalatok mindenképpen be akarnak lépni az újrahasznosítási piacra, a 2025-ös és 2030-as kötelező újrahasznosítási aránycélok közeledtével a repolimer kereslet biztosan nőni fog, különösen azért, mert a kémiailag újrahasznosított műanyagból készült polimerek tulajdonságai és alkalmazhatósága megegyezik a hagyományos, úgynevezett. szűz polimerekével.

Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy azokban az esetekben, ahol a mechanikai újrahasznosítás megoldotta a molekula láncok degradációjának problémáját, mint például az rPET esetében, a „food-contact” granulátumok ára akár 30-60 százalékkal magasabb lehet, mint a szűz PET ára. Ugyanez nem igaz a mechanikai úton újrahasznosított poliolefinek árára, mivel az élelmiszeripari csomagolásban is használható regranulátumot mechanikai újrahasznosítással még nem sikerült nagyobb mennyiségben előállítani. Ezért is fontos a kémiai újrahasznosítás, amely biztosítaná az élelmiszer és gyógyszeripari felhasználáshoz szükséges repolimer/regranulátum minőséget.

Mit takar a poliolefin?

A poliolefin olyan műanyagok csoportja, amelyek olefinek (pl. etilén, propilén) polimerizációjával keletkeznek, leggyakoribb típusaik a polietilén és a polipropilén, széles körben alkalmazva a csomagolásban, autóiparban és egyéb ipari termékekben.

Bár 2021-2022-ben volt egy néhány hónapos időszak, amikor egyes mechanikailag újrahasznosított poliolefinek ára meghaladta a szűz poliolefinekét, ez inkább csak kivételes átmenet volt az eltérő árdinamika miatt. Jelenleg inkább a korábban is jellemző status quo az uralkodó, amikor az újrahasznosított poliolefinek ára a szűz polimerek árának 70-80 százaléka, mivel jellemzően alacsonyabb minőségű műanyag késztermékekben használják fel őket a költségek csökkentése érdekében.

Természetesen vannak, illetve lesznek olyan szabályozások, amelyek megemelhetik a mechanikai úton újrahasznosított poliolefinek árát. Ilyen például a műanyagadó, amelyet a tiszta szűz polimerből készült műanyag termékekre lehet alkalmazni. De a büntetés haszontalan, ha a meglévő technológiákkal még mindig nem tudjuk ipari méretekben előállítani a megfelelő regranulátumot az élelmiszer- és gyógyszercsomagoláshoz, tehát ez nem ösztönző, hanem csak egy adó.

 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Tényleg csak mítosz a kémiai újrahasznosítás? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
igus 2021 Motion Plastics Show https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/24/igus-motion-plastics-show/ Sun, 24 Oct 2021 14:41:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17383 A 168 fejlesztést bemutató valóságos/virtuális vásári stand a digitális igus koncepció fontos része, mely révén az érdeklődők könnyebben megtalálhatják az alkalmazásuk specifikus követelményeinek megfelelő kenés- és karbantartásmentes motion plastics megoldást. Az igus innovációs kiállítása 2020. májusában a kölni Porz-Lind városrész egyik kiállítócsarnokában kapott helyet, és itt tüntették ki a rangos iF Design Award-díjjal is. Idén […]

The post igus 2021 Motion Plastics Show appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 168 fejlesztést bemutató valóságos/virtuális vásári stand a digitális igus koncepció fontos része, mely révén az érdeklődők könnyebben megtalálhatják az alkalmazásuk specifikus követelményeinek megfelelő kenés- és karbantartásmentes motion plastics megoldást.

Az igus innovációs kiállítása 2020. májusában a kölni Porz-Lind városrész egyik kiállítócsarnokában kapott helyet, és itt tüntették ki a rangos iF Design Award-díjjal is. Idén ugyanitt nyitotta meg kapuit a 2021-es igus motion plastics show (imps), mely digitálisan is elérhető.  “Az új digitális vásári standot a tavalyi évben a virtuális konzultációk és vezetések során megszerzett tapasztalatot felhasználva fejlesztettük. Külön helyet kaptak a különféle iparági megoldások: a robotok 3D energiaellátását biztosító helytakarékos és teleszkópos triflex TRX rendszerek valamint a nehézgépek nagyteherbírású csapágya, az iglidur TX2. A műanyagok fenntarthatóságának témaköre kiemelt figyelmet és ennek megfelelően központi helyet kapott a vásáron.” – nyilatkozta Frank Blase, az igus CEO-ja.

Az igus különböző részlegeinek összesen 168 darab termékfejlesztését mutatják be a vásáron, 400 négyzetméter területen. Például megtekinthetik a költségtakarékos automatizálási megoldást, a drygear hajtóműveket kobotokhoz, vagy az élelmiszeripari alkalmazásokhoz fejlesztett FDA-minősítéssel rendelkező és kimutathatóan kopásálló iglidur I151 tribo-filament szálanyagot is. A narancssárga vásári stand már több, mint 55 000 látogatót fogadott a világ minden tájáról, hiszen virtuálisan szabadon látogatható. További 16 000 látogató pedig élt már az igus szakértői által küldött digitális látogatás nyújtotta lehetőséggel.

“Rendes körülmények között tavaly 222 vásáron vettünk volna részt, de ebből csak 26 valósult meg.”

– mondta Blase.

“Ezért is örülünk, hogy az imps a vásárlóinkkal való napi szintű kommunikáció részévé vált.”

A valóságos/virtuális vásári stand a digitális igus koncepció fontos része, mely révén az érdeklődők könnyebben megtalálhatják az alkalmazásuk specifikus követelményeinek megfelelő kenés- és karbantartásmentes motion plastics megoldást. Például a géptervezés és az oktatóvideók virtuálisan, az igus szakembereinek vezetésével végezhetők, online szemináriumi műhely anyagaik pedig további segítséget nyújtanak. Az interaktív digitális katalógusban pedig rengeteg új információt találhatnak, tanulmányokat, blogbejegyzéseket olvashatnak vagy oktatóvideókat nézhetnek.

Fedezze fel az igus Motion Plastics Show-t: www.igus.eu/imps

The post igus 2021 Motion Plastics Show appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Történelem és innováció https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/07/ebu-umformtechnik-tortenelem-innovacio/ Sun, 07 Feb 2021 16:46:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13698 Fémprések – A Thege-Plastic Kft. több mint 40 éves tapasztalattal rendelkezik az ipari gépek, így a prés-, excenter- és stancológépek területén. Ezúttal partnerük, a német ebu megoldásait mutatják be, amely gyártó megbízhatósága, precizitása és megtérülése szinte egyedülálló a magyar piacon. Az iparág egyik legnagyobb szolgáltatójaként, az ebu Umformtechnik német vállalat többek között présgépek, excentergépek és […]

The post Történelem és innováció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fémprések – A Thege-Plastic Kft. több mint 40 éves tapasztalattal rendelkezik az ipari gépek, így a prés-, excenter- és stancológépek területén. Ezúttal partnerük, a német ebu megoldásait mutatják be, amely gyártó megbízhatósága, precizitása és megtérülése szinte egyedülálló a magyar piacon.

Az iparág egyik legnagyobb szolgáltatójaként, az ebu Umformtechnik német vállalat többek között présgépek, excentergépek és stancoló berendezések gyártásával van jelen a nemzetközi piacon. Trendeket meghatározó, jövőorientált cégként rendkívül innovatív technológiai megoldásokat és maximális pontosságot, ezáltal megbízhatóságot kínálnak.

Az ebu Umformtechnik német vállalat kiváló minőségben gyárt önálló berendezéseket éppúgy, mint komplett megoldásokat, a fő kompetenciája a lyukasztó és formázó rendszerek megtervezésében és gyártásában rejlik. Magas színvonalú szolgáltatásainak garanciáját a felhalmozott tudásanyagon, a legkiválóbb technológia alkalmazásán túl a folyamatosan képzett szakembergárda adja, akik minden esetben az ügyfelek egyedi igényihez igazítják a megoldásaikat, legyen szó akár az autóiparban, a perforált lemezgyártásban, az óra-, a bútor- és az élelmiszeriparban, akár a megújuló energiák területén tevékenykedő vállalkozásokról.

Az ebu referenciái között olyan nemzetközileg ismert márkákat találunk, mint az AEG vagy a Grundig elektronikai vállalatok, a svájci óraszerkezeteket kínáló ETA, az ugyancsak svájci Victorinox, az amerikai multinacionális autóipari vállalat, a Ford, vagy a közép-kelet-európai autóipari-beszállító, a Matador Automotive, vagy az építőipar piacán a kapuk, ajtók, tokok és meghajtások tekintetében piacvezető Hörmann. Ráadásul ezen márkáknak nemcsak legyártják, majd üzembe helyezik a gépeiket, de ezt követően szervízszolgáltatást is nyújtanak.

STA-Monobloc széria, 1000t záróerőig

Történelmi mérföldkövek

Az ebu elődjének története 1861-ben kezdődött, amikor is August Hensel megalapítja mechanikus műhelyét Bayreuthban, amelyet a fia az első világháború alatt Otto Wilhelm Burkhardtnak ad tovább. Az első már az ebu márkanév alatt megjelenő excentergépre 1949-ig kellett várni, hogy aztán az ötvenes és hatvanas években olyan megoldásokat fejlesszenek ki, mint az első pneumatikusan működtetett tengelykapcsoló rendszer vagy az első nagysebességű présgép. A hetvenes évek közepén már kettős fékkel szerelt hidraulikus tengelykapcsolót állítanak üzembe, hogy növeljék az excentrikus présgépek biztonságát. Az 1980-as évek fejlesztései (nagy teljesítményű C-prések, HK-prés sorozat, az első automatikus stancológép), valamint számos hozzájuk kapcsolódó automatizálási rendszer kiépítése után 1992-ben megteszik az első nagy lépést a nagysúlyú présgépek építése terén is, amely már magában foglalta egy 500 tonnás automatikus stancoló beüzemelését. Az évtized végére a vállalat neve ebu Burkhardt GmbH-ra változik, hogy aztán az új évezredet az EMO (a világ legnagyobb szerszámgép vására) díjának elnyerésével kezdje meg, amelyet a modulárisan gyártott fémstancoló gépeinek fejlesztéséért ítéltek nekik. 2002-ben világújdonságként mutatták be a módosított hajtással készült automatikus stancolójukat, 2004-ben pedig újabb innovatív hajtáskoncepció vezetnek be, a szabadalmaztatott ebu szervo-hajtást. A kétezres évek közepére megépítik az első nagyüzemi présgépüket (800 tonna névleges erővel), amelyet továbbgondolva, 2011-re megépítik az 1000 tonnás verziójukat. Az ebu Burkhardt GmbH 2012 januárjában veszi fel az ebu Umformtechnik márkanevet, amely alatt kerül forgalomba az „ebu Doppelservo”, azaz a szervo-elektromos meghajtású présgépük, 1.000.000 Nm-es nyomatékkal. A vállalat már az ebu Umformtechnik GmbH név alatt szerepel, amikor részvényeit a Jiangsu Xuzhou Metalforming Machine Group Co., Ltd. vásárolja meg, és amikor 2018-ban megszerzi a DIN EN ISO 9001:2015, illetve elnyeri az LGA InterCert tanúsítványát.

Integrált gépsor

Kiterjedt termékkínálat

A német vállalat kínálata kiterjed a nagy teljesítményű automatikus présgépektől, az excentergépeken át a stancológépekig. Utóbbiak jól bevált moduláris koncepción alapulnak, optimálisan összehangolt szervo és hagyományos hajtási megoldásokkal, energiatakarékos rendszerrel felszereltek.

Annak érdekében, hogy megőrizhessék pozíciójukat a világ vezető technológiai szolgáltatói között, a kezdetek óta következetesen ragaszkodnak termékeik magas színvonalához és kifogástalan minőségéhez. Ezért is helyeznek különös figyelmet a folyamatos fejlesztésekre, amelyek nem korlátozódnak a gépek területére, ugyanis nagy jelentőséget tulajdonítanak a motivált és felelős munkatársaik magas szintű képzésére, akiket tudásuk és rugalmasságuk miatt nagyra értékelnek az ügyfeleik.

Az ebu Umformtechnik munkatársai küldetésüknek tekintik, hogy mindenben megfeleljenek ügyfeleik igényeinek és kívánságainak, tanácsot és támogatást adva számukra a kezdeti igényfelméréstől a rendszereik üzembe helyezésén át egészen az értékesítés utáni szervízszolgáltatásig. Ezenkívül kiemelten figyelnek az ügyfelek gépparkjának élettartamára, hogy gazdaságilag is a lehető leghatékonyabban tudjanak növekedni, amely adott esetben azzal járhat, hogy – az egyre fontosabb környezetvédelmi és fenntarthatósági célokat is figyelembe véve – segítenek nekik lecserélni a gépparkjukat. Ezt hivatott segíteni az „ebu Retrofit” programjuk.

Megbízható megoldások

Ha a német ebu márka 1949 óta tartó történetét csak egyetlen szóval kellene jellemezni, kétségtelenül az innováció szó lenne a legalkalmasabb rá. Az ebu Umformtechnik úttörő és innovatív technológiát, valamint a legmagasabb és a legmegbízhatóbb megoldásokat kínálja saját szakterületén belül, amit mi sem bizonyít jobban, mint a gépeken megtalálható “Made in Germany” pecsét. A Thege-Plastic Kft. több mint negyven éves tapasztalatával az ipari gépek területén bátran ajánlja a kiváló minőségű és nagy pontosságú ebu Umformtechnik GmbH által készített fémprések és perifériák megoldásait.

The post Történelem és innováció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FANUC szikraforgácsolók a Plastic-Formnál https://www.muszaki-magazin.hu/2020/07/06/fanuc-szikraforgacsolok-plastic-form-nal/ Mon, 06 Jul 2020 08:13:51 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10679 Az ügyfelet nem elég egyszer megnyerni – vallja a FANUC Hungary Kft. csapata és ezzel a szellemiséggel közelítenek meg minden új és régi partnert. A sikerre pedig nem is kell jobb bizonyíték, mint az, hogy a japán gyártó gépei az új beruházásokban, a géppark bővítések esetén, illetve a felújítások során is az első választások között […]

The post FANUC szikraforgácsolók a Plastic-Formnál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ügyfelet nem elég egyszer megnyerni – vallja a FANUC Hungary Kft. csapata és ezzel a szellemiséggel közelítenek meg minden új és régi partnert.

A sikerre pedig nem is kell jobb bizonyíték, mint az, hogy a japán gyártó gépei az új beruházásokban, a géppark bővítések esetén, illetve a felújítások során is az első választások között szerepelnek. Így volt ez a PLASTIC-FORM Kft.-nél is, ahol a pozitív tapasztalatok és a FANUC szerszámgépek teljesítménye döntő érvek voltak a géppark megújítása során. A vállalat tulajdonos-ügyvezetőjével, Burai Zsolttal beszélgettünk.

Sokoldalú megmunkálás összetett technológiákkal

A debreceni székhelyű PLASTIC-FORM Kft. egy családi vállalkozás, amely az elmúlt két évtizedben nemcsak létszámában bővült: a jelenleg 75 főt foglalkoztató cég üzemterülete, gépparkja és ügyfélköre is jelentősen növekedett. Ugyanakkor a vállalat továbbra is elkötelezett a műanyagipari gyártóvállalatok megfelelő szerszámokkal történő kiszolgálása mellett.

Jelenleg elsősorban autóipari beszállítóknak készítenek fröccs- és fúvószerszámokat, amelyeknek nemcsak a tervezését és gyártását látják el, hanem a kész szerszám teljeskörű vizsgálatát, későbbi karbantartását és esetleges felújítását is elvégzik. A komplex és megbízható szolgáltatás igen értékesnek mutatkozik mind a hazai, mind a nemzetközi piacon: az elmúlt évben a PLASTIC-FORM Kft. bevétele elérte a 1.5 milliárd forintot.

Ehhez pedig nemcsak magasfokú szakértelemre, hanem jól felépített és sokoldalú gépparkra is szükség van. A szerszámgyártásban elterjedten alkalmazott többtengelyes megmunkálások mellett tömb- és huzalszikra-forgácsolást is végeznek a PLASTIC-FORM-nál, valamint minden rendelkezésre áll a szerszámok bemérésére és gyártás utáni precíz méretellenőrzéséhez is. A gépek kiválasztása során a tulajdonosok arra törekedtek, hogy minden megmunkálási feladatot a lehető legjobb minőségben lássanak el, így a piacon elérhető jó ár-érték arányú gépek mellett döntöttek, huzalszikra-forgácsolóikat pedig a FANUC-tól választották.

30%-os kapacitásnövekedés

A cég ügyvezetőjével, Burai Zsolttal a huzalszikra-forgácsoló szerszámgépek cseréje kapcsán beszélgettünk. A PALSTIC-FORM ugyanis már több, mint 15 éve használja a FANUC megbízható gyártógépeit.

„Mivel az előző két géppel is tökéletesen elégedettek voltunk, amikor lehetőségünk nyílt lecserélni ezeket, azonnal ajánlatot kértünk a FANUC-tól.”

– meséli Burai Zsolt a gépbeszerzés kapcsán.

„A csere mellett szólt, hogy az új gépekkel közel másfélszeresére növelhettük a huzalszikraforgácsolóink kapacitását, mivel a két új Robocut együtt összesen 30%-kal hatékonyabb, mint a korábban használt gépeink. Ez a mi termelésünkben jelentős eredmény és szerencsére ki is tudjuk használni a többletet.”

– teszi hozzá.

Újabbak és hatékonyabbak

A PLASTIC-FORM-nál a beruházás előtt tíz, illetve egy 22 éves szikraforgácsológép dolgozott. Ezeket cserélte a vállalat két FANUC Robocut α-c600ib típusú huzalos szikraforgácsolóra. Az új gépek karbantartása egyszerűbb, kevesebb időt igényel, gyorsabban dolgoznak és energetikai szempontból is hatékonyabbak, mint idősebb társaik. További előnyük, hogy új vágási technológiák is alkalmazhatók, amelyekkel tovább fejleszthető a szerszámmegmunkálás.

Nincs megállás

Az autóipari beszállítók számára nemcsak az iparági szabványoknak való megfelelés, hanem az időnyomás is mindennapos követelmény. Ahhoz, hogy ezekre hatékonyan tudjanak reagálni, a vállalatok nemcsak a minőségbiztosítást veszik komolyan, hanem olyan gyártóeszközöket választanak, amelyek maximálisan teljesítik az elvárásokat.

„A FANUC szikraforgácsolói gyakorlatilag a rendszeres karbantartásokon kívül semmilyen egyéb szerelést nem igényeltek. Így volt ez a régi gépeinkkel és most, az újakkal is. A szervizre csak akkor van szükségünk, ha kérdésünk van, illetve amikor az éves ellenőrzések esedékesek.”

– mondja Burai Zsolt a gépek szervizigényéről. Az új gépek a beszerzés óta szinte beavatkozás nélkül, folyamatosan gyártanak az üzemben, számos olyan feladaton dolgoznak, amelyek a hagyományos forgácsolási technológiákkal nem végezhetők el – ugyanakkor a fröccsöntő szerszámok gyártásában elengedhetetlenek.

„Megrendelőink just-in-time filozófiában dolgoznak, működnek együtt az autógyárakkal. A beszállítói láncban való részvételünk ezért azt teszi szükségessé, hogy igazodjunk ehhez a filozófiához és a megrendelőinknek olyan gyártóeszközöket gyártsunk, olyan szolgáltatást nyújtsunk, amellyel az ő saját folyamatképességük fenntartható legyen.”

– mondja Burai Zsolt az ügyfeleikkel való együttműködésről és a beszállítói láncról.

A PLASTIC-FORM-nál a szerszámok gyártása (a tervezéstől az átadásig) mérettől és bonyolultságtól függően 8-20 hét. Ezzel pedig a hazai és nemzetközi ügyfeleik is elégedettek, ugyanis az üzemet csak teljeskörűen ellenőrzött szerszámok hagyják el.

„Ahhoz, hogy biztosak lehessünk a szerszámok megfelelőségében, komoly tervező rendszerekkel és fröccsöntési folyamatot szimuláló szoftverrel rendelkezünk, a megmunkálási tevékenységünket évről évre fejlesztjük, pontosabbá tesszük, megbízható, stabil és pontos megmunkálógépeket szerzünk be, házon belül teszteljük az általunk legyártott szerszámokat saját optikai mérőberendezéssel, illetve az iparágban alkalmazott tusírozó (formapróbáló) préssel.”

– meséli Burai Zsolt.

„Az így ellenőrzött szerszámok esetén biztosak lehetünk abban, hogy az általunk legyártott szerszám olyan terméket képes gyártani, amellyel a megrendelőink elégedettek lesznek. Amennyiben az ügyfelünknek szüksége van rá, az általunk gyártott szerszámokat karbantartjuk (30-50 ezer ciklus után), igény esetén pedig akár fel is újítjuk őket.”

– folytatja.

Szinte minden autóban ott van egy kicsit

Mivel a PLASTIC-FORM Kft. olyan vállalatoknak tervez és gyárt szerszámokat, amelyek európai autógyárak számára készítenek műanyag alkatrészeket, a vállalat munkája rengeteg járműben ott van. Burai Zsolt megemlít néhányat a legnagyobb kihívást jelentő munkáik közül:

„Egy prémiumkategóriás autógyár számára készítettük el a kesztyűtartó modul komplett szerszámozását. Ez méretben és bonyolultságban is elég komplex feladat volt. Továbbá többszáz szerszámot készítettünk már Magyarországon üzemelő autógyáraknak, gyakorlatilag a cégünk ezeken a feladatokon nőtt fel az alapítás óta.”

Ezzel az autóipari kötődéssel pedig nem véletlen, hogy Burai Zsolt az autóválasztáshoz hasonlította az új szikraforgácsolók beszerzését:

„Elégedett voltam, így, bár más gyártók gépeire is kértem ajánlatot és összevetettem azokat a FANUC-kal, végül tudtam, hogy mellettük döntök. Kicsit olyan ez, mint amikor új autót választottam. A megbízhatóság, amely nemcsak a forgalmazott gépeket, hanem a szakértőkből álló csapatot is jellemzi, önmagában is remek érv a FANUC mellett. Ehhez jó ár-érték arány párosul és kiváló szolgáltatások is.”

www.fanuc.eu/hu/hu

The post FANUC szikraforgácsolók a Plastic-Formnál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megkezdődött az ellátási láncok áttelepülése https://www.muszaki-magazin.hu/2020/05/19/ellatasi-lancok-thege-plastic-robotok/ Tue, 19 May 2020 17:20:37 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10109 Megindult a gyártás átszervezése Kínából Magyarországra – mondta el Konkoly-Thege Máté, a Thege Plastic Kft. ügyvezetője, aki hozzátette, hogy a kormányzati lépések is egyre inkább a hazai ipari szereplők helyzetbe hozását segítik. “Egyre több termék gyártására kaphatnak megbízást azok a hazai beszállítók, akik már most is kapcsolatban vannak a nagy nemzetközi cégekkel. A koronavírust övező […]

The post Megkezdődött az ellátási láncok áttelepülése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megindult a gyártás átszervezése Kínából Magyarországra – mondta el Konkoly-Thege Máté, a Thege Plastic Kft. ügyvezetője, aki hozzátette, hogy a kormányzati lépések is egyre inkább a hazai ipari szereplők helyzetbe hozását segítik.

“Egyre több termék gyártására kaphatnak megbízást azok a hazai beszállítók, akik már most is kapcsolatban vannak a nagy nemzetközi cégekkel. A koronavírust övező pánik hatására az ellátási láncok lerövidülnek és a termelés jelentős része visszakerülhet Európába Kínából. Egyes iparági források szerint az első ilyen megállapodások már meg is köttettek hazánkban, méghozzá két autóipari megbízásról tudni – mondta el az ipari robotok és műanyagipari gépek kereskedelmével és szervizével foglalkozó Thege Plastic Kft. ügyvezetője. További lökést kaphat az autóipar az elektromos járművek hazai gyártásának felfutásával, hiszen ebben az esetben nem kell áttelepíteni, a gyártási technológiákat már egyből nálunk indítják.”

– tette hozzá Konkoly-Thege Máté.

A legnagyobb kérdés, hogy lesz-e fizetőképes kereslet

“Attól függetlenül, hogy milyen lesz a válság kifutása, annyi biztos, hogy hosszútávon a hazai és európai gyártás némiképp drágább lesz, még a szállítási költség visszaesése mellett is. Azt, hogy ez mennyire fogja a kész termékek árát befolyásolni szinte lehetetlen megjósolni, hiszen rengeteg a változó, a műanyag alapanyagok ára például éppen csökkenőben van. De mindennek a jelentősége eltörpül amellett, hogy az unió és a nemzeti kormányok a munkahelyek hosszútávú biztos fennmaradását elő tudják-e segíteni, így biztosítva a felvevőpiacot.”

– mondta el az ügyvezető.

A környezet hálálja meg

“Azonban az örömteljes, hogy az átalakítások hatására a természetkárosítás komolyan vissza fog esni, egyrészt a szállítás igen környezetszennyező, illetve a műanyagiparban jó ideje az újrafelhasználás növelése az elsődleges szempont a gépek energiafogyasztásának letörése mellett. Utóbbi hazánkban valóban komoly előrelépést hozhat, hiszen sajnos – mint az autópiacon – sok a régebbi gép, melyeknek nagyobb az energiafogyasztása, így szennyezőbben működnek. Egy szemléletes példával élve, az újrahasznosítás első lépcsőfokának számító Rapid műanyagdarálók legújabb szériája akár 80 százalékkal kevesebb áramot használ, mint a korábbi modellek, pedig a svéd gyártó eddig is ügyelt a környezetre.”

– emelte ki Konkoly-Thege Máté.

Komoly segítséget jelent a hazai iparnak az állami támogatás

A válság megoldásában komoly szerepe lesz az állami beavatkozásoknak is, a munkahelyek megtartása mellett az ipar versenyképességének segítése is elkerülhetetlen, utóbbira kiváló választ ad a HIPA támogatása, mely a hazai géppark modernizálását is segíti. Cégünk szakértői, akik a támogatások lehívásának teljeskörű lebonyolítását is vállalják, úgy látják, hogy a folyósítások felgyorsultak, ami kiemelten fontos a válságidőszakban.

“Az uniós és nemzeti törekvések fókuszában a fentiek mellett a környezetvédelem áll (remélhetőleg megfelelő súllyal), mely a körkörös gazdaság megteremtését kell, hogy jelentse, amiben szintén fontos szerepet kapnak az új gépek. A Humusz Szövetség által a közelmúltban közzétett, az adórendszer átalakításával az újrahasznosítást ösztönző lépések jó irányt jelenthetnek. Szerencsére ki lehet jelenteni, hogy egyre több olyan vállalkozás jön létre hazánkba, ami direktben az újrafelhasználást segíti elő vagy éppen olyan termékeket hoz létre, ami környezetszennyezőket vált ki.”

– mondta el a Thege Plastic Kft. ügyvezetője.

Kevesebb új műanyagra van szüksége a modern fröccsöntőknek

Egy modern műanyagfröccsöntőnek jóval nagyobb százaléknyi újrahasznosított műanyagot kell tudnia használnia. Ebben a fejlesztési dimenzióban is évek óta ádáz küzdelem folyik a gyártók között, és ki kell jelenteni, hogy a kínai cégek itt is utolérték az európai és japán konkurenciát. Éppen ezért várhatóan a kínai gépgyártás nem sínyli majd meg a válságot, például az árérzékenyebb Kelet-Európai piacok, ahol az olcsó munkaerő további beruházásokat hozhat, komoly felvevőpiac lehet.

“Partnereink, mint a műanyagfröccsöntő óriás, a ChenHsong és az ipari robotokat gyártó Efort, csak hetekre állt le a legszigorúbb kínai lépések alatt, de még ez sem okozott kiesést, alkatrészhiányt. A válság által kiváltott rendeléscsökkenés miatt sok helyen még a határidők is lerövidültek. A kínai lezárásokat követően rendelt robotok pedig még március vége előtt Magyarországra értek. Európai, amerikai és japán partnereinknél is hasonlókat tapasztaltunk, így kijelenthető, hogy nem az ipari szereplőkön fog múlni a válságból való kilábalás.”

– zárta gondolatát Konkoly-Thege Máté.

The post Megkezdődött az ellátási láncok áttelepülése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fedezze fel virtuálisan és tapasztalja meg a valóságban https://www.muszaki-magazin.hu/2019/08/14/fedezze-fel-virtualisan-es-tapasztalja-meg-valosagban/ Wed, 14 Aug 2019 21:15:43 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7922 Az igus útjára indítja a 2019-es motion plastics tour körutat! Az igus kollégái mobil kiállítási standjukkal saját telephelyükön keresik fel az érdeklődő cégeket, és bemutatják, hogyan tökéletesíthetik műszaki megoldásaikat és csökkenthetik költségeiket a nagy teljesítményű polimerek alkalmazásával Az igus roadshow-ja 2019-ben is útjára indul. Amit kínálunk: a legfrissebb híreket a motion plastics világának minden szegmenséből. […]

The post Fedezze fel virtuálisan és tapasztalja meg a valóságban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az igus útjára indítja a 2019-es motion plastics tour körutat!

Az igus kollégái mobil kiállítási standjukkal saját telephelyükön keresik fel az érdeklődő cégeket, és bemutatják, hogyan tökéletesíthetik műszaki megoldásaikat és csökkenthetik költségeiket a nagy teljesítményű polimerek alkalmazásával

Az igus roadshow-ja 2019-ben is útjára indul. Amit kínálunk: a legfrissebb híreket a motion plastics világának minden szegmenséből. Idén a mobil standunk látogatói nem csupán megérinthetik a nagy teljesítményű polimerből készült termékeket, de virtuálisan is elmélyedhetnek a motion plastics anyagok világában.

Az energialáncoktól, kábelektől és sikló-, golyós- vagy lineáris csapágyaktól kezdve egészen a kedvező árú automatizálási megoldásokig, a 3D-nyomtatásig és a smart plastics anyagokig – az 50 négyzetméteres mobil kiállítási stand nagyon szemléletesen mutatja be az igus nagy teljesítményű műanyagjainak előnyeit. Új lehetőségként az érdeklődők VR-szemüveggel nézhetnek körül az igus Köln Porz városrészének Lind kerületében található gyárában vagy a cég saját 2750 négyzetméteres tesztlaboratóriumában. Mindemellett a személyes találkozásnak is megvannak az előnyei. Az igus dolgozói közvetlen helyszíni találkozó keretében mutatják be az új termékeket, vitatják meg potenciális ügyfeleinkkel a különféle alkalmazási lehetőségeket, és javasolják az adott célra leginkább megfelelő terméket.

A műanyag megoldások szakértőinek vendégelőadása

Igazán könnyen megszervezheti, hogy az igus roadshow-ja Önhöz is ellátogasson. A www.igus.hu/roadshow linken egyeztetett napon a kiállítási stand akár üzemcsarnokban, akár az üzemudvaron egy órán belül felállítható. Az érdeklődő kollégák akkor tekinthetik meg a standot, amikor szeretnék, anélkül, hogy át kellene verekedniük magukat a kiállításokra jellemző tumultuson, és túl kellene kiabálniuk a vásár zaját. Április közepétől kezdődően abból a 120 termékből adunk ízelítőt, amelyeket az igus a 2019-es hannoveri vásáron mutatott be. Ilyen például az új CFROBOT8 plus buszkábel kétirányú csavarodási szögtartománnyal (± 360°/m) és élettartam-garanciával, az új kenés- és karbantartásmentes, nagy igénybevételre tervezett iglidur Q2E csapágy, valamint az intelligens, a normál csapágyakkal csereszabatos drylin W csapágy, amely azonnal figyelmeztet a meghibásodásra, és fokozza a berendezés üzembiztonságát.

A nagy érdeklődésre való tekintettel az igus megduplázta a rendelkezésre álló mobil kiállítási standok számát. Tavaly a roadshow-ra 20 európai országban körülbelül 200 cég volt kíváncsi.

Az igus mobil kiállítási standjának működését a következő videó mutatja be:

www.igus.hu

The post Fedezze fel virtuálisan és tapasztalja meg a valóságban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A jövő méréstechnikai megoldásai már itt vannak https://www.muszaki-magazin.hu/2019/08/02/jovo-merestechnikai-megoldasai-mar-itt-vannak/ Fri, 02 Aug 2019 06:13:20 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7832 GOM Plastics Knowledge Day Magyarországon Az optikai 3D mérések az alapanyagvizsgálattól a sorozatgyártásig hatékony támogatói a műanyagipari gyártási láncnak. A GOM szakmai napján ismert hazai műanyagipari gyártók és nemzetközi specialisták mutatták be, miként működik a technológia a gyakorlatban. Magyarországon a műanyaggyártás- és feldolgozás is növekedést mutatott az utóbbi évek statisztikái szerint. Az itthon feldolgozott műanyagok […]

The post A jövő méréstechnikai megoldásai már itt vannak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
GOM Plastics Knowledge Day Magyarországon

Az optikai 3D mérések az alapanyagvizsgálattól a sorozatgyártásig hatékony támogatói a műanyagipari gyártási láncnak. A GOM szakmai napján ismert hazai műanyagipari gyártók és nemzetközi specialisták mutatták be, miként működik a technológia a gyakorlatban.

Magyarországon a műanyaggyártás- és feldolgozás is növekedést mutatott az utóbbi évek statisztikái szerint. Az itthon feldolgozott műanyagok legnagyobb részéből fröccstermékek készülnek, amelyek jellemzően alkatrészként hasznosulnak. A műanyagipari termékeknek egyre szigorúbb feltételeknek, folyamatosan változó piaci igényeknek kell megfelelniük. Az automatizáció és a digitalizáció már a jelen, a hatékonyság a versenyképesség és a fenntarthatóság szempontjából is kulcsfontosságú. A jelen és a jövő technológiai, gazdasági kihívásait szem előtt tartva a GOM (Gesellschaft für Optische Messtechnik GmbH) három évtizede fejleszt piacvezető, kulcsrakész optikai 3D méréstechnikai megoldásokat. A gyártó világszerte több ezer szakember részvételével zajló, évente változó tematikájú rendezvénysorozatán a gyakorlati alkalmazásra fókuszálva mutatta be, hogyan segíti az optikai 3D méréstechnika a műanyagipari gyártási folyamatokat.

Apró alkatrésztől a fröccsszerszámig – GOM méréstechnika hazai szemmel

A szakmai nap középpontjában idén is a GOM-felhasználó vállalatok előadásai álltak. A vendégelőadók betekintést engedtek saját méréstechnikai projektjeikbe, gyártási és minőségbiztosítási folyamataikba, illetve hogy hogyan használják a rendszereket valós termelési környezetben.

„Kapcsolódási hibaanalízis két alkatrész között”-címmel a Phoenix-Mecano Kecskemét Kft. előadása bemutatta, miként lokalizálhatók pontosan és gyorsan műanyag alkatrészeik illeszkedési hibái. A precíz, teljes felületű pontfelhő adatok alapján a felületi hibák színtérképes szemléltetésével deformációkat lokalizáltak, ezzel hatékonyabb lett a folyamat, kevesebb selejttel. Az akár több körös újratervezés kiiktatásával egyúttal időt és költséget takarítottak meg.

A termékeivel számos iparágban jelen lévő Flextronics International Kft. egy egyedi mérőeszköz-analízis projektet mutatott be. A zalaegerszegi üzemben a munkát többek között ATOS Triple Scan és ATOS ScanBox automatizált mérőcella is segíti. Dézsi Andrea, a mérőszoba vezetője kiemelte, hogy a teljesen automatizált gyártósorok elterjedésével egyre nagyobb hangsúly kerül a minél részletesebben meghatározott alapanyagokra, illetve terméktervezésre. A mérőszoba munkatársainak  funkcionalitásában is ismerniük kell a készülő terméket, hogy a megfelelő vizsgálati szempontokat alkalmazhassák.

Szolgáltatói területről a 3D Technology Kft. prezentált példát gyakori szerszámjavítási projektjei közül. Tapasztalataik szerint a GOM mérőrendszereikkel a fényes felületek, kis mértékű oldalferdeségek és mély zsebekkel, furatokkal rendelkező gyártó szerszámok is pontosan, gyorsan mérhetők. Amellett, hogy gyors helyszíni hibafeltárást és javítást tesznek lehetővé, Szeleczkei Csaba vezető mérnök szintén fontos szempontként emelte ki, hogy a folyamatok jól dokumentáltak és visszakövethetők, az eredmények összehasonlíthatók.

Egy nap, sokféle szakmai program

A klasszikus előadások mellett az előző évekhez képest a Knowledge Tracks és Expert Talks blokkokkal bővült a program. A Knowledge Track-ek rövid elő bemutatókkal szemléltették a mérőrendszerek és szoftver funkcióit, például a GD&T adatok kezelését, szerszámmérési feladatokat, valamint a digitális összeállításokat is. Az Expert Talks tematikus állomásoknál pedig az érdeklődők egyéni kérdéseikkel fordulhattak a szakértőkhöz. A braunschweigi központ képviseletében tartott előadást Björn Rapelius a GOM GmbH régiós kereskedelmi képviselője, valamint a GOM CT specialistája is, aki a rendezvény kedvéért Budapestre érkezett méréstechnikai CT berendezés működését mutatta be a látogatóknak, illetve válaszolt kérdéseikre. A vendégek természetesen ki is próbálhatták az eszközt, csakúgy mint a legújabb ATOS 5 illetve a jól ismert ATOS Capsule és ATOS Core szenzorokat, az ATOS ScanBox automatizált mérőcellát, és az anyagvizsgálati, tesztelési célokra kifejlesztett ARAMIS 3D mérőrendszert.

Plastics Knowledge Day

„A Plastics Knowledge Day szakmai nap célja a tudásátadás, a személyes tapasztalatcsere. Nincs két egyforma mérési projekt, a GOM 3D optikai mérőrendszerei ezért egyéni igényekre szabhatók, bármely feladathoz optimális mérési megoldást jelentenek. A GOM technológia egy olyan, az iparágakban standardizált megoldás, amely a teljes gyártási folyamat során alkalmazható: Az alapanyagválasztás, a szerszámgyártás és az első minták vizsgálatán át egészen a sorozatmérésekig támogatja a gyártást, lerövidítve a ciklusokat, mindez pedig költségmegtakarítást is eredményez. A kulcsrakész ATOS ScanBox mérőcellákat hazai ügyfeleink is előszeretettel alkalmazzák, hiszen ezekkel a mérőrendszerekkel a teljes mérési és vizsgálati ciklus automatizáltan végezhető, akár operátori szinten is.”

-mondta el Szász András, a GOM magyar képviseletének ügyvezetője és vezető mérnöke.

A budapesti eseményen bemutatott prezentációk ingyenesen letölthetők a Plastics Knowledge Day weboldalán

További információ: www.r-design.hu,   www.gom.com

The post A jövő méréstechnikai megoldásai már itt vannak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Plastics Knowledge Day 2019 Budapesten https://www.muszaki-magazin.hu/2019/03/16/plastics-knowledge-day-2019-budapesten/ Sat, 16 Mar 2019 18:38:03 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6443 Május 30-án Budapestre érkezik a német méréstechnikai gyártó, a GOM évek óta sikeres szakmai rendezvénysorozata, amely idén az optikai 3D méréstechnika műanyagipari alkalmazására fókuszál. A világszerte több mint 40 országot érintő Plastics Knowledge Day szakmai, gyakorlatközpontú fórumot kínál a műanyagipari és méréstechnikai szakemberek számára A technológia fejlődését, a termékekkel szemben támasztott követelmények és a piaci […]

The post Plastics Knowledge Day 2019 Budapesten appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Május 30-án Budapestre érkezik a német méréstechnikai gyártó, a GOM évek óta sikeres szakmai rendezvénysorozata, amely idén az optikai 3D méréstechnika műanyagipari alkalmazására fókuszál.

A világszerte több mint 40 országot érintő Plastics Knowledge Day szakmai, gyakorlatközpontú fórumot kínál a műanyagipari és méréstechnikai szakemberek számára

A technológia fejlődését, a termékekkel szemben támasztott követelmények és a piaci kereslet folyamatos változását a vállalatoknak gyártási, minőségbiztosítási folyamataikkal is követniük kell versenyképességük megőrzése érdekében. A hatékonyabb gyártást, az ipar 4.0 követelményeinek való megfelelést segítik immár több évtizede a GOM (Gesellschaft für Optische Messtechnik GmbH.) fejlesztései.

A GOM nemzetközi, ingyenes szakmai eseménysorozata évente változó tematika szerint, más-más gyártási folyamatot jár körül, idei témája a műanyagipar. A résztvevők megismerhetik, miként támogatja a precíz ipari 3D méréstechnika a teljes műanyagipari gyártási láncot, az alapanyagvizsgálattól a szerszámkészítésen át a sorozatgyártást kísérő ellenőrzésig és trendanalízisekig.

A budapesti Plastics Knowledge Day-en a német GOM központ képviselője és kizárólagos magyar partnerként az R-Design Studio Mérnök Iroda Kft. szakértői tartanak előadásokat. A gyártói szekció mellett az esemény főszereplői ezúttal is a felhasználók. Olyan ismert, Magyarországon működő vállalatok mutatják be saját esettanulmányaikat, tapasztalataikat, akik már évek óta eredményesen dolgoznak GOM mérőeszközökkel.

A nap során négyféle program várja majd a vendégeket. A klasszikus prezentációk bemutatják a 3D digitalizálás alkalmazási lehetőségeit a minőségügyben, de szó esik például az alkatrészek virtuális befogásáról is.

A „Knowledge Tracks” elnevezésű, gyakorlati felhasználásra fókuszáló előadásblokkokban többek között bemutatják a GD&T adatok kezelését, illetve azt is, hogyan lehet hatékonyabb a szerszámgyártás optikai mérőrendszerekkel. A mérőeszközök mellett a résztvevők az Expert Talks szekcióban ízelítőt kaphatnak a GOM szoftver funkcióiból, illetve megismerhetik a 3D optikai méréstechnika újdonságait is.

„A Plastics Knowledge Day célja, hogy közös platformot nyújtson a tervezőmérnökök, szerszámkészítő és műanyagipari szakemberek, valamint gyártási és minőségbiztosítási specialisták számára. Rendezvényünk a technológiával most ismerkedőknek és tapasztalt felhasználóknak egyaránt szól. Az előadások mellett minden évben fontosnak tartjuk, hogy alkalmat teremtsünk a személyes szakmai tapasztalatcserére, valamint a résztvevők felmerülő kérdéseikre is választ kapjanak.”

– mondta el Szász J. Márton, az R-Design Studio Kft. ügyvezetője.

Plastics Knowledge Day 2019

Időpont:

  1. május 30. (csütörtök)

Helyszín:

R-Design Studio Mérnök Iroda Kft., 1112 Budapest, Rétkerülő út 39.

További információk: www.gom.com/knowledge-day

The post Plastics Knowledge Day 2019 Budapesten appeared first on Műszaki Magazin.

]]>