példa – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Fiatal mérnökök segítik a diákok pályaválasztását https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/07/ejmsz-youth-palyavalasztas/ Wed, 07 Apr 2021 08:02:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14511 Az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) újraindította pályaorientációs programját, amelynek legfőbb célja, hogy a pályaválasztás előtt álló gyerekek számára, személyes példákon, karriereken keresztül mutassa meg a mérnöki szakmákban rejlő lehetőségeket. Az EJMSZ Youth tagjai olyan frissen végzett, vagy pár éves, nagyvállalati munkatapasztalattal rendelkező, diplomás fiatalok, akik saját ismereteiket, élményeiket megosztva inspirálhatják a diákokat arra, […]

The post Fiatal mérnökök segítik a diákok pályaválasztását appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) újraindította pályaorientációs programját, amelynek legfőbb célja, hogy a pályaválasztás előtt álló gyerekek számára, személyes példákon, karriereken keresztül mutassa meg a mérnöki szakmákban rejlő lehetőségeket.

Az EJMSZ Youth tagjai olyan frissen végzett, vagy pár éves, nagyvállalati munkatapasztalattal rendelkező, diplomás fiatalok, akik saját ismereteiket, élményeiket megosztva inspirálhatják a diákokat arra, hogy továbbtanuláskor a műszaki felsőoktatást válasszák.

„A mai általános-és középiskolásoknak akkor tudunk igazán segíteni a pályaválasztásban, ha valódi példákat mutatunk nekik arról, hogy mit jelent mérnöknek lenni. Az EJMSZ Youth csapata őszintén, részletekbe menően és legfőképpen a diákok nyelvén beszélve tud képet adni arról, hogy mit nyújtanak a műszaki képzések, milyen befektetett munkát, tudást követelnek tőlük a különböző mérnöki területek és az egyetem elvégzése után milyen lehetőségek nyílnak a munkába állók előtt.”

– emelte ki a program kapcsán Jakab Roland, az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség alelnöke.

A szakember elmondta azt is, hogy kifejezetten olyan fiatalokat kerestek a csapatba, akik egymástól eltérő mérnöki feladatokat látnak el a Szövetség tagvállalatainál, így is szeretnék szemléltetni a mérnöki szakmák sokszínűségét, a munkakörök változatosságát, illetve a tevékenységek sokrétűségét. Ennek köszönhetően többek közt műszaki szakértő (MVM Energetika Zrt., fejlesztőmérnök (Balluff Elektronika Kft.), ügyfélkapcsolati mérnök (Grundfos Magyarország Kft.), műszaki csoportvezető (Güntner Tata Kft.), támogató mérnök (TUNGSRAM Operation Kft.), és mérnök csoportvezető (Continental Automotive Hungary Kft.)  is szerepet kapott az EJMSZ Youth-ban.

A csoport tagjait – akik prezentációs, valamint a személyes kompetenciák fejlesztésére fókuszáló tréningekben részesültek a feladatukra készülve – mostantól bármely iskola, ingyenesen meghívhatja magához (online is) osztályfőnöki órára, pályaválasztási rendezvényre, vagy akár pályaorientációs beszélgetésekre annak érdekében, hogy az iskolapadban ülők közül, minél többen kapjanak átfogó betekintést, naprakész információkat a mérnöki, műszaki szakmákról.

Az EJMSZ Youth-ról, a csapat meghívási lehetőségeiről bővebb információk az EJMSZ munkatársaitól kérhetőek.

The post Fiatal mérnökök segítik a diákok pályaválasztását appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kreatív ipar példát mutat a fenntartható gazdaság megteremtéséhez https://www.muszaki-magazin.hu/2020/10/28/gazdasag-kreativ-ipar/ Wed, 28 Oct 2020 08:40:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12292 Megkerülhetetlen szerepet játszik a kreatív ipar a gazdaságilag és környezetileg is fenntartható termelésben – a megfelelően tervezett, gazdaságba visszaforgatható termékek globálisan akár évi 1 trillió dollárnyi megtakarítást is jelenthetnek a piaci szereplők számára – derült ki a Budapest Design Week körforgásos gazdaság témájú szakmai eseményein. A kreatív iparág EU-s szinten 535,9 milliárd euró forgalmat generál […]

The post A kreatív ipar példát mutat a fenntartható gazdaság megteremtéséhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megkerülhetetlen szerepet játszik a kreatív ipar a gazdaságilag és környezetileg is fenntartható termelésben – a megfelelően tervezett, gazdaságba visszaforgatható termékek globálisan akár évi 1 trillió dollárnyi megtakarítást is jelenthetnek a piaci szereplők számára – derült ki a Budapest Design Week körforgásos gazdaság témájú szakmai eseményein.

A kreatív iparág EU-s szinten 535,9 milliárd euró forgalmat generál és 7,1 millió munkahelyet biztosít, Magyarországon pedig a szellemitulajdon-intenzív ágazatok mind a munkahelyek számában, mind GDP-arányosan az EU-átlag felett teljesítenek.

A hibrid Budapest Design Week idei témája a körforgásos gazdaság volt. A tíznapos rendezvény előadói több aspektusból mutatták be a design, körforgásos gazdaság és innováció mindennapi életünkre és a gazdaságra gyakorolt hatását – kutatások, irányelvek és jó gyakorlatok révén egyaránt. Az eseménysorozat szervezője idén is a hazai kreatíviparban központi szerepet ellátó Magyar Formatervezési Tanács, védnöke és finanszírozója pedig a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala volt. A két szervezet elnöke, Pomázi Gyula a rendezvény kapcsán a tervezők társadalmi felelősségét hangsúlyozta:

“A hazai vállalkozások érettségét mutatja, hogy évről évre nő azon kreatív ipari szereplők száma, akik zöld design innovációkat hoznak létre, vagy designvállalkozásuk működtetésében mind tervezői, mind gyártási szempontból kiemelt szerepet kap a fenntarthatóság értékrendszere. Ebben az SZTNH széleskörű szolgáltatásokkal, információs pontok fenntartásával és ingyenes szaktanácsadással és szemináriumokkal segíti a vállalkozások munkáját.”

jelezte Pomázi Gyula.

A jelenleg domináns lineáris termelési modell következtében a termékgyártás során felhasznált anyagoknak 99 százaléka hulladékként végzi fél évvel az értékesítés után – miközben a Föld nyersanyagainak 20 százaléka 50 éven belül ki fog fogyni – hangsúlyozta Márta Irén, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért igazgatója a Budapest Design Week keretében megjelent, körforgásos gazdaság témájú videójában.  A PwC 2018-as

„Ha a kör bezárul – a körforgásos gazdaság jelentősége és lehetőségei” című elemzésében az áll, ezeknek a hulladékoknak a természetbe és a termelésbe való visszaforgatása akár 4500 milliárd dolláros üzleti lehetőséget is jelenthet a gazdasági szereplők számára 2030-ig. „A körforgásos gazdaság legfontosabb eleme, hogy megvizsgáljuk, a termékre, szolgáltatásra valóban szükség van-e. Következő lépés, hogy olyan terméket tervezünk-e gyártani, ami hosszú élettartamú, emellett azt is fontos átgondolni, mi lesz ezzel a termékkel, ha már nem szeretnék tovább használni, fel lehet-e újítani, bizonyos részét úgy módosítani, hogy egy korszerűbb terméket kapjunk. Ez mind a design feladata.” 

– hívta fel a figyelmet Márta Irén. Az Európai Bizottság idén márciusban bejelentett cselekvési terve is a körforgásos gazdaság megvalósítására törekszik. Az elképzelés magában foglalja a csomagolási hulladék 70 százalékos újrahasznosítását és a hulladékok 10 százalék alá szorítását 2030-ra. A körforgásos gazdaságra való átállás 2030-ra 0,5 százalékkal növelheti az EU GDP-jét, mintegy 700 000 új munkahelyet teremtve. Ezekben a lépésekben pedig óriási szerepe van a nemzetközi és hazai kreatív iparnak.

A magyar kreatív szektor következő évtizedét határozza meg az a stratégia, amely a jövőben az ágazati szereplők számára lehetővé teszi az exportkapacitás fejlesztését és a kreatív ipar mérési rendszerének kidolgozását. A stratégia megalkotása kapcsán Pomázi Gyula kiemelte: minden lehetséges eszközzel segítenünk kell a kreatív vállalkozásokat, hogy sikeresebbek lehessenek mind a hazai, mind a nemzetközi piacon. A stratégiánkban lényeges szempont, hogy a Magyarországon született tudást úgy támogassuk, hogy az gazdaságélénkítő szerepet tölthessen be.

A kulturális és kreatív ipar európai szinten már kiemelkedő húzóágazat, melynek kulcsszerepét a cirkuláris gazdaság előmozdításában kutatások is alátámasztják. Az EY 2014-es európai kreatív ipart elemző tanulmánya szerint a terület 535,9 milliárd euró forgalom és 7,1 millió munkahely mellett erős növekedési és befolyási potenciált mutat. A McKinsey 2018-as jelentéséből kiderül, hogy a designorientált vállalatok a piaci átlagos 3-6 százalékos bevételnövekedés helyett akár a tíz százalékot is képesek elérni. Az Egyesült Királyságban végzett kutatások kimutatták, hogy a design nem csak a nyereséget növeli, hanem pozitív hatással van a forgalomra és az exporttevékenységekre is.

A lineárisról cirkuláris termelésre való átállást már több hazai cég is megkezdte – a Nestlé Hungária Kft. például vállalja, hogy 2025-ig minden csomagolóanyaguk újrahasznosíthatóvá válik, de hasonlóan jó példákként állnak előttünk a Platio napelemmel működő burkolatai, a Cycle Bio környezettudatos tisztítószerei, vagy a Folprint Zöldnyomda egyedi fenntartható nyomdatechnikai megoldásai. A fenti kezdeményezésekben kulcsszerepet játszik a kreatív ipar – hiszen a körforgásos modellek alapelemei a hulladéktermelés minimalizálása, a korlátozott mennyiségben elérhető erőforrások hatékonyabb felhasználása és a termékek életciklusának meghosszabbítása – ezek mind a körforgásos design szemléletre vezethetőek vissza.

Ha viszont a szellemi tulajdonhoz kötődő munkahelyeket tekintjük, Magyarország az EU-s átlag fölött áll: a szellemitulajdon-intenzív ágazatok a munkahelyek 30,8%-át teszik ki, az európai 29,2%-hoz képest. Ezek a munkahelyek a GDP majdnem felét, 48,2%-át termelik – míg az EU-ban csak 44,8% ugyanez a mutató, derül ki az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatal legfrissebb statisztikáiból.

The post A kreatív ipar példát mutat a fenntartható gazdaság megteremtéséhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>