pékség – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Történetének legnagyobb beruházására készül a magyar piac vezető péksége https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/28/felegyhazi-pekseg-kulfold-terjeszkedes/ Wed, 28 Aug 2024 06:41:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30915 Külföldön is terjeszkedne a Félegyházi Pékség “Kiváló minőségűek a hazai sütőipari termékek, azonban Magyarország még mindig többet importál belőlük, mint amennyit a külföldi piacokon értékesít. Ahhoz, hogy élelmiszeriparunk felzárkózzon a nyugati cégek termelékenységéhez, versenyképesek maradjunk és exportpiacainkat is bővíteni tudjuk, és nem utolsósorban hazai cégek termékei legyenek a hazai boltok polcain, átgondolt és korszerű beruházásokra […]

The post Történetének legnagyobb beruházására készül a magyar piac vezető péksége appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Külföldön is terjeszkedne a Félegyházi Pékség

“Kiváló minőségűek a hazai sütőipari termékek, azonban Magyarország még mindig többet importál belőlük, mint amennyit a külföldi piacokon értékesít. Ahhoz, hogy élelmiszeriparunk felzárkózzon a nyugati cégek termelékenységéhez, versenyképesek maradjunk és exportpiacainkat is bővíteni tudjuk, és nem utolsósorban hazai cégek termékei legyenek a hazai boltok polcain, átgondolt és korszerű beruházásokra van szükség. A száz százalékban magyar tulajdonú, kétgenerációs családi vállalkozás, a Félegyházi Pékség ennek érdekében tavaly év vége óta egy tízmilliárdos zöldmezős beruházást valósít meg”

– tudtuk meg az Ipar hangjai podcast Dr. Magyar Zoltánnal, a Félegyházi Pékség operatív ügyvezetőjével készült interjújából.

A magyar sütőipar nagyjából 280 milliárd forintos forgalmából a Félegyházi 10 százalékos részesedéssel rendelkezik, bevétele 2023-ban elérte a 30 milliárd forintot. A cég alkalmazotti létszáma az induláskori 20 főről negyed évszázad alatt több mint 1400 főre bővült – a „családi vállalkozás” jelző mégis megállja a helyét, amely nem csupán a tulajdonosi szemléletben nyilvánul meg, hiszen az alapító és gyermekei, ma már új generációs cégvezetőkként napi szinten részt vesznek a cég irányításában, de empátiában, gondoskodásban is a munkavállalók felé. A dolgozók apróbb-nagyobb gondjai mellett a vállalat figyelme a tágabb környezetre is kiterjed: számos karitatív szervezetet támogatnak, de a háború kitörésekor például több mint egy évig vittek rengeteg terméket az ukrán menekült emberek megsegítésére.

Minden bizonnyal e szemlélet is hozzájárul ahhoz, hogy a „pékség” igencsak imponáló számadatokkal büszkélkedhet. Néhányat kiemelve közülük: havi szinten nagyjából 25 millió terméket állítanak elő, nem csupán kenyereket, kifliket, zsemléket, de leveles süteményeket, fánkokat, cukrásztermékeket és szendvicseket is. 240 beszállítóval állnak kapcsolatban, leginkább magyar vállalatokkal és helyi termelőkkel. Tavaly 22 ezer tonna lisztet, majdnem 2 ezer tonna margarint és 580 tonna élesztőt használtak fel. Húsvétkor egy hét alatt több mint 20 ezer kalácsot fontak meg kézzel. Hidegkonyhai részlegük évente több mint 3,3 millió szendvicset készít el a mintabolti vásárlóik részére.

Természetesen ezt a mennyiségű árut lehetetlen lenne régi gépekkel vagy kézzel gyártani. Ezért az elmúlt 15 évben a cég mindent megtett azért, hogy a régi, hagyományos receptjeiket megtartva kidolgozza azokat a technológiákat, amelyekkel képesek nagyüzemi méretben folytatni a munkát. Vannak például olyan gépsoraik, amelyek óránként 15 ezer darab leveles süteményt vagy 24 ezer zsemlét képesek készíteni. 

Dr. Magyar Zoltán elmondása szerint náluk a klasszikus pék szaktudás átalakult, ám mivel a tészta továbbra is tészta, úgymond a lényeg nem változott.

„Mi szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mivel vannak még jó pékjeink, mesterpékjeink, és a cégnél dolgozó élelmiszermérnökök száma évről évre növekszik. Én emlékszem még, amikor ide jöttem a céghez, hogy mennyi mindent kézzel csináltunk, például a tészta feldobálása a gépekbe, tészta hajtása és kalibrálása stb. Ezek automatizálását megéri meglépni, mivel több problémát lehet egy csapásra megoldani”

– mondta az operatív ügyvezető.

Az automatizálással együtt jár, hogy erősíteni kell a karbantartói csapat tudását, mivel, ha egy automata sor megáll, akkor az sok selejttel, kellemetlenséggel járhat és kézzel nem lehet pótolni a kiesett termelést.

Gépsoraik 90%-a Siemens-vezérléssel működnek. Mint az operatív ügyvezető elmondta, meg vannak elégedve velük, ha lehet, kérni is szokták, hogy a Siemens által gyártott vezérléstechnikával legyen ellátva az újonnan beszerzendő gépük.

A Félegyházi Pékség a termékfejlesztésre is nagy hangsúlyt fektet, ám ahhoz, hogy a tulajdonosok elfogadjanak egy fejlesztett terméket, rögös út vezet. Számos alkalommal akár a 25. verzió kerül elfogadásra, így volt ez a sütőtökös pitével is, amellyel tavaly ősszel robbantak be a piacra. Kóstolták nyersen, sütve, fűszeresebben vagy kevésbé fűszeresen, de végül rengeteg kóstolás után egy 5 fűszerből álló receptet fogadtak el. Volt olyan, amikor a fél iroda kóstolta és mindenkinek más tetszett, de szerencsére végül sikerült megtalálni a megfelelő ízvilágot, így egy amerikai trendet sikerült megismertetniük a vásárlóikkal.

A közel 10 milliárdos zöldmezős beruházás, melyben helyet kap egy igen tekintélyes raktár, egy több sorral rendelkező gyártótér; egy automatizált és robotizált hűtött csomagoló és 5000 raklapos fagyasztott raktár, amely a cég első számú logisztikai központjává válik. Az új beruházással nagyjából 200 új munkahelyet teremtenek Kiskunfélegyházán.

A hazai vásárlók a cég saját mintaboltjaiban is találkozhatnak a Félegyházi termékekkel. Ez a hálózat szintén tulajdonosi kézben van, és csak az ő engedélyükkel nyílhat új bolt – amit egyébként rengeteg szempontból vizsgálnak meg szerződéskötés előtt. Sokszor a vásárlók jelzik, hogy a közelükben van egy kiadó helyiség, vagy a munkatársaik vesznek észre egy online hirdetést. Ha kapnak egy jó tippet, elkezdődik a környék felmérése. A cégnél úgy vélik, hogy az embereknek szüksége van egy olyan helyre, ahol egyszerre kaphatnak szendvicset, péksüteményt és kávét. Nem is akármilyen kávét, hiszen azt pár hónapja egy olasz, szintén családi cégtől szerzik be.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Történetének legnagyobb beruházására készül a magyar piac vezető péksége appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robotok hódítanak a pékségben https://www.muszaki-magazin.hu/2023/04/12/bakisto-fanuc-pekseg/ Wed, 12 Apr 2023 06:00:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24746 Kobot munkatárs – A Bakisto kollaboratív robotokkal tehermentesíti a dolgozókat és csökkenti az élelmiszerpazarlást. A robotok alkalmazása nem újkeletű ipari környezetben, de mára a mosodákban, a mezőgazdasági üzemekben is használnak robotokat, sőt hamarosan a pékségekbe és cukrászdákba is beköltözhetnek. A világ legnagyobb robotgyártója, a FANUC, a WIESHEU sütőkemencéket gyártó cég és a kiskereskedelemre specializálódott Wanzl […]

The post Robotok hódítanak a pékségben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kobot munkatárs – A Bakisto kollaboratív robotokkal tehermentesíti a dolgozókat és csökkenti az élelmiszerpazarlást.

A robotok alkalmazása nem újkeletű ipari környezetben, de mára a mosodákban, a mezőgazdasági üzemekben is használnak robotokat, sőt hamarosan a pékségekbe és cukrászdákba is beköltözhetnek.

A világ legnagyobb robotgyártója, a FANUC, a WIESHEU sütőkemencéket gyártó cég és a kiskereskedelemre specializálódott Wanzl közösen fejlesztette ki az automatizált “Bakisto” rendszert. A “Bakisto” a jövőben tehermentesítheti a szupermarketek és diszkontok dolgozóit az ismétlődő feladatok elvégzése alól, nagyobb megbízhatóságot vezethet be a sütési folyamatba és csökkentheti az élelmiszerpazarlást. A rendszerben egy robot végzi a sütőtálca betöltésétől kezdve, a tálca betolását és kivételét a sütőből, valamint a kirakatok feltöltését is.

“A szakképzett munkaerő növekvő hiánya miatt a gyártóiparon kívül is egyre nagyobb az érdeklődés a robotok iránt. A robotok érezhető könnyebbséget hozhatnak az olyan ágazatokban, mint a kereskedelem, ahol a bevett gyakorlat szerint eddig kézzel végezték a munkafolyamatokat.”

– Ralf Völlinger, a FANUC Europe Robot Business Division vezérigazgatója.

CRX picture in food application

A robotok bevezetése a pékségi környezetbe több szempontból is előnyös lehet a dolgozók számára, egyebek között a vonzóbb munkaidő kialakítása révén. A “Bakisto” esetében egy kollaboratív robot (kobot) kora reggel magától elkezdi a sütést, ha megfelelően programozzák, így az alkalmazottak tovább alhatnak.

Mesterséges Intelligencia határozza meg a sütési mennyiséget

A robotrendszer az élelmiszerpazarlás elleni küzdelemben is segít, mivel a “Bakisto” mesterséges intelligencia segítségével kiszámítja, hogy a nap folyamán várhatóan hány zsemlére, croissantra és péksüteményre lesz szükség, még azelőtt elkészíti a pékárut, és a megfelelő időben kiveszi a sütőből.

“Az eladott mennyiségek nagymértékben függnek olyan tényezőktől, mint az időjárás, az iskolai szünetek és a helyi események”

– magyarázza Völlinger.

“A rendszerünk figyelembe veszi ezeket az információkat, és megfelelő süteményeket süt, ami kevesebb stresszt jelent az alkalmazottak számára, mivel nem kell folyamatosan a kijelzőket és a sütőket figyelniük. Ehelyett más feladatokra koncentrálhatnak.”

A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) legfrissebb adatai jól tükrözik a robotok alkalmazásának tendenciáját a legkülönbözőbb ágazatokban. Az IFR szerint a 2021-es év során világszerte 517 ezer robotot telepítettek. Bár a kollaboratív robotok aránya eddig egyszámjegyű százalékos tartományban mozgott, a kobotok növekedési kilátásai jók, főként azért, mert általában nem igényelnek biztonsági berendezéseket, könnyen programozhatók és különösen rugalmasnak számítanak. A FANUC a növekvő keresletre reagálva az elmúlt években 11 cobot modellel bővítette portfólióját. Összesen több mint 100 modell szerepel a vállalat kínálatában, és havonta mintegy 10 000 robotot gyárt.

A “Bakisto” három, egymással összekapcsolt rendszerből áll: egy FANUC kollaboratív robotból; a Wanzl intelligens sütőipari bemutatórendszeréből, a BakeOff i mesterséges intelligenciával (AI) és Dibas blue2 hálózatra köthető sütővel; valamint a WIESHEU TrayMotion automatikus be- és kirakodórendszerből. A BakeOff i mesterséges intelligencia a múltbeli adatok és az aktuális készlet alapján megbecsüli a sütőipari termékek napi mennyiségi szükségletét, valamint azt, hogy mikor kell a kereslet kielégítése érdekében a sütési csúcsidőszakot tartani. A rendszerbe bevitt információk alapján a kobot kihozza a fagyasztott pékáruval megrakott sütőtálcákat a hűtőegységből, és betolja azokat a szállító kocsiba, amely sínen fut az előmelegített sütő előtt. A TrayMotion rakodórendszer behúzza a megrakott tálcákat, így megkezdődhet a sütési folyamat. A sütés után a rendszer visszatolja a sütőtálcákat a szállító kocsiba, amely oldalra mozog, így a sütőipari termékek lehűlhetnek, ezzel párhuzamosan pedig helyet biztosítanak a későbbi sütés számára. A kobot ezután a BakeOff i előre meghatározott rekeszeibe tölti a kész és lehűtött pékárut. A mesterséges intelligenciába táplált új adatok folyamatosan optimalizálják a folyamatot.

www.fanuc.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Robotok hódítanak a pékségben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>