pc – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Testreszabott ipari PC-technológián alapuló, Ipar 4.0 képességeket nyújtó üzemeltetési és hálózati koncepció https://www.muszaki-magazin.hu/2021/09/06/ipari-pc-emag-beckhoff/ Mon, 06 Sep 2021 07:54:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16579 Moduláris szoftverökoszisztéma – A németországi Salachban lévő, rugalmas gyártórendszerek építésére szakosodott EMAG GmbH & Co. KG vállalat szerszámgépek széles választékát kínálja, sorozatgyártású gépektől testreszabott gyártórendszerekig terjedően. Az új EDNA üzemeltetési és hálózati koncepció keretében használt szerszámgépek lényegesen átláthatóbb és hatékonyabb folyamatokat biztosítanak. Az EDNA – EMAG DNA – nevű moduláris szoftverökoszisztéma összekapcsolt szoftverekből és gépegységekből […]

The post Testreszabott ipari PC-technológián alapuló, Ipar 4.0 képességeket nyújtó üzemeltetési és hálózati koncepció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Moduláris szoftverökoszisztéma – A németországi Salachban lévő, rugalmas gyártórendszerek építésére szakosodott EMAG GmbH & Co. KG vállalat szerszámgépek széles választékát kínálja, sorozatgyártású gépektől testreszabott gyártórendszerekig terjedően.

Az új EDNA üzemeltetési és hálózati koncepció keretében használt szerszámgépek lényegesen átláthatóbb és hatékonyabb folyamatokat biztosítanak. Az EDNA – EMAG DNA – nevű moduláris szoftverökoszisztéma összekapcsolt szoftverekből és gépegységekből áll. Rainer Seitz, a Szoftverfejlesztési és IoT üzletág vezetője kifejtette a rendszer egésze – benne a Beckhoff CP3921 típusú vezérlőpanelje és C6030 típusú ultrakompakt ipari PC-je – által nyújtott sajátos előnyöket.

Ultrakompakt ipari PC és többérintéses vezérlőpanel új fejlesztésű kezelőfelülettel szerszámgépekhez.

Mióta használják a C6030 típusú ultrakompakt ipari PC-t, és mi szólt elsősorban mellette?

Rainer Seitz: Ezt a Beckhoff-gyártmányú, helytakarékos ipari PC-t 2018 óta használjuk, mégpedig azért, mert rendkívül kisméretű, így akár egy vezérlőszekrénybe is behelyezhető, ha utólag kell beépíteni. További erősségei közé tartozik, hogy EtherCAT-alapú, és bármilyen általánosan használt terepibusz-rendszerhez hozzácsatlakoztatható valós idejű rendszermagján keresztül. Számukra fontos szempont az is, hogy a gyárilag beprogramozott rendszerképet a saját igényeinkhez illesztethetjük, így fennakadásmentesen építhetjük be a gépet a folyamatos integrálás/leszállítás (CI/CD) elvet követő ütemezésünkbe. A C6030 ipari PC a gyakorlatban rendkívül masszívnak és megbízhatónak bizonyult.

Ebben az összefüggésben mennyire fontos, hogy a rendszert az ügyfél egyedi igényeihez lehet alakítani, és milyen tapasztalatokat szereztek ezen a téren a Beckhoff termékeivel?

Rainer Seitz: Ez a lehetőség rendkívül lényeges, különösen azért, mert az együttműködés a gyakorlatban fennakadásmentesnek és gyümölcsözőnek bizonyult. A műszaki támogatáson felül azt is fontosnak tartjuk, hogy terjesszük vállalatunk EDNA márkáját. A Beckhofftól mindig közvetlen támogatást kaptunk a kivitelezéshez és tervezéshez, tanácsadást is nyújtott nekünk, például a fizikai méret megválasztása és a vállalat igényei szerinti testreszabás terén.

Milyen érvek szólnak amellett, hogy egységesen a testreszabott CP3921 típusú vezérlőpanelt használják kezelőfelületként?

Rainer Seitz: Az EDNA-panel a szerszámgép központi kezelőfelülete. Mind felszereltségét, mind kialakítását a jelenlegi sokféle kezelőpanelünk egységesítési követelményeihez igazítottuk. A hardver és a szoftver integrált megközelítése révén sikerült olyan egységes és minden környezetben jól használható panelkialakítást kifejlesztenünk, amely számos EMAG technológiai megoldásba és gépsorozatba beépíthető. A legfontosabb globális és biztonsági funkciókat közvetlenül az alaprendszer tartalmazza. A modern szoftverekkel kapcsolatos egyedi követelményeknek a többérintéses technológia rugalmasságával felelünk meg. Mindezek révén gépeink egyszerűbben kezelhetők, és egységesebbek lesznek, továbbá modulrendszerű kialakítást alkalmazva egyedi igényeknek is képesek vagyunk megfelelni.

Rainer Seitz, az EMAG Szoftverfejlesztési és IoT üzletágának vezetője
Fotó: Tobias Fröhner

Mikor és mely gépeken fogják ezt megvalósítani, és lehetséges-e az utólagos beépítés régebbi gépekbe?

Rainer Seitz: MIND L-1000 típusú új indukciós edzőgépünkben már az új panel és kezelőfelület található. Új maró- és esztergagépeink jelenleg fejlesztés alatt állnak. A 2021-es év közepére tűztük ki célul, hogy minden sorozatgyártású esztergánkat IoT-technológiára felkészítve és gyárilag ipari PC-vel felszerelve szállítsuk. Jelenleg folyamatan van az új panel és a kezelőfelület beépítése az egyéb géptípusokba is.  Bizonyos feltételek között utólagos beszerelés is lehetséges, de ezt esetenként kell megvizsgálnunk.

A kezelőfelület kiválasztásánál mennyire volt fontos a többérintéses panelek Beckhoff által kínált széles választéka és a gyártó komoly szakmai felkészültsége ezen a területen?

Rainer Seitz: Nagyon fontos volt számunkra, hogy a gépfejlesztést és a kezelőfelület kialakítását interaktív és funkciókon átnyúló módon tudtuk vizsgálni, tekintve, hogy ezek kölcsönösen hatnak egymásra. Az agilis megközelítés a szoftverfejlesztésnél már bevett gyakorlat, és most a Beckhoff vállalattal való együttműködésben a mechatronika terén is nagyon sikeres volt.

A CP3921 testreszabása során mik voltak a legfontosabb különleges követelmények, és összességében mi a szerepe a kezelőfelület kialakításának?

Rainer Seitz: Az egyszerűség és a lényegre való törekvés volt az alapkövetelmény. A kezelőfelületnek jövőbiztos alapként kell szolgálnia a szoftver folyamatos továbbfejlesztéséhez. Első perctől a felület (UI) és a felhasználói élmény (UX) kialakítására összpontosítottunk, azaz célcsoportunk igényei álltak a fejlesztési folyamat középpontjában. Ez a terméktervezés mellett mindenekelőtt a szoftver ergonómiájára is vonatkozik. Rugalmas koncepciónknak és saját szoftverbővítéseinknek köszönhetően visszatérő minták felhasználásával vezetjük végig a felhasználói csoportokat a különféle technológiákon átívelő alkalmazásainkon.

Miért döntöttek a 21,5 hüvelykes szélesvásznú képernyőformátum és különösen a függőleges helyzet mellett?

Rainer Seitz: A döntő meggondolás az volt, hogy a nagy felbontás és a kellően nagy méret révén kényelmes legyen az érintőképernyő kezelése, akár kesztyűben is. Számos koncepcióváltozat és kísérlet után döntöttünk a kissé talán egzotikus függőleges helyzet mellett. A képernyő felső részén az információkat jelenítjük meg és foglaljuk össze, míg az alsó fele elsősorban a beavatkozásokra és a különféle paraméterek megadására szolgál. Ezeken a használat szempontjából gyakorlati okokon kívül a függőleges helyzet tökéletesen közvetíti EMAG-márkánk lényegét is: „Gondolkodj vertikálisan”.

Mik a vezérlőpanel igénybevételével kapcsolatos követelmények?

Rainer Seitz: Maximálisak, mert a gépek esetenként rendkívül durva körülmények között működnek. Meghibásodásuk rendkívül költséges lenne.

Az EMAG 2018 óta használja gépeiben a C6030 típusú ultrakompakt ipari PC-t, amely egyúttal címkézett ügyfélspecifikus EDNA IoT rendszermagként az új EDNA koncepció számítástechnikai alapja is (lásd a kapcsolódó képet)
Fotó: EMAG

Milyen gyakorlati előnyöket nyújt az EDNA-koncepció a szerszámgépipar számára?

Rainer Seitz: Az EDNA használata esetén a jövőben egyre kevesebb időt fog igényelni a gépek üzembehelyezése, beállítása és üzemeltetése, annak ellenére, hogy fokozódni fog a gyártási folyamatok bonyolultsága és a rugalmasság iránti igény. Ezenfelül számos kisebb adatvezérelt szoftverbővítés révén azonos idő alatt több alkatrészt lehet majd gyártani, egyre jobb minőségben.

Milyen szerepet játszik az Ipar 4.0 és az IoT az EDNA-koncepcióban?

Rainer Seitz: Ezek állnak az EMAG összes fejlesztésének középpontjában, és meghatározzák a jövőnket. Stratégiánk, hogy 2025-re digitális szerszámgépgyártóként legyünk jelen a piacon. Szoftvertermékeinknél az adatok értékességét állítjuk középpontba, és átfogó analitikai eszközökkel támogatjuk ügyfeleink gyártási tevékenységeit. A gépektől érkező valós idejű adatokat összesítés után hasznos információkként és műveleti javaslatokként bocsátjuk rendelkezésre. Ez nem a gépadatok egyszerű átadását jelenti. „Life Line” termékeink portált jelentenek az adatvezérelt szolgáltatások számára, amelyek a folyamatok ismerete és az algoritmusok alapján értékes állapotüzeneteket és javaslatokat generálnak. Stratégiánk fontos részét jelenti a megfelelő műszerfalak kifejlesztése, amelyek ügyfeleink számára áttekinthetően jelenítik meg az adatokat. Még egyszer hangsúlyozzuk, hogy a CP3921 nagyszerű lehetőségei révén ezeket a műszerfalakat közvetlenül a gépen is megjeleníthetjük, így a gépkezelő közvetlen visszajelzést kap nemcsak a gyártás állapotáról, hanem a gép állapotáról is.

Az EDNA-koncepciót „fehér címkés“ (márkajelzés nélküli) megoldásként is kínálják. Ezzel milyen ügyfélcsoportot céloznak meg?

Rainer Seitz: A célcsoportot azok a gépépítő vállalatok jelentik, amelyek szeretnének ebből az innovatív és átfogó ökoszisztémából profitálni, és gépeiket szoftver-alapú értéknövelő szolgáltatásokkal kívánják bővíteni.

Az EDNA máris elismerten innovatív koncepció. Eddig milyen díjakat kaptak?

Rainer Seitz: A teljes hardver- és szoftverkoncepció 2020-ban elnyerte a „Red Dot: a legjobbak legjobbja” díját, és nevezték a legmagasabb elismerésre, a „Red Dot: Luminary” díjra. Ezenfelül elnyerte a „German Design Award Special Mention” és a „UX Design Award Special Mention” különdíjat is. Szoftvereink és a Beckhoff hardverei valódi hozzáadott értéket jelentenek minden felhasználó számára.

www.emag.com

www.beckhoff.com

The post Testreszabott ipari PC-technológián alapuló, Ipar 4.0 képességeket nyújtó üzemeltetési és hálózati koncepció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hálózatépítés rendszerben, hálózatépítés igény szerint https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/17/murrelektronik-halozatepites-rendszer/ Sun, 17 Jan 2021 12:36:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13385 Ipari kommunikációs hálózatok – a digitalizálás fő váza A gépek és rendszerek egyre többet kommunikálnak egymással, és a hálózatok az adatfolyamok fő ütőereként funkcionálnak. A digitalizálás ezért csak nagy teljesítményű és megbízható hálózati technológiával lehet sikeres. A mai termelési területeknek rugalmasan és gyorsan átszervezhetőknek kell lenniük. A megfelelő hálózati topológiánál éppen ezért ügyelni kell arra, […]

The post Hálózatépítés rendszerben, hálózatépítés igény szerint appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ipari kommunikációs hálózatok – a digitalizálás fő váza

A gépek és rendszerek egyre többet kommunikálnak egymással, és a hálózatok az adatfolyamok fő ütőereként funkcionálnak. A digitalizálás ezért csak nagy teljesítményű és megbízható hálózati technológiával lehet sikeres.

A mai termelési területeknek rugalmasan és gyorsan átszervezhetőknek kell lenniük. A megfelelő hálózati topológiánál éppen ezért ügyelni kell arra, hogy a gépek és rendszerek adattechnikai üzembiztosságát rendszerszemlélettel és ezzel egyidejűleg az igényekre szabva kell kialakítani. Emellett az is fontos, hogy tüzetesen megvizsgáljuk a koncepciót is a redundáns felépítéstől a minden szinten végigvitt szegmentáláson át a fölérendelt rendszerekbe történő akadálymentes bekötésig.

Az egyszerű alapfunkcióktól a rendkívül sokféle funkcionalitásig

A Murrelektronik switchei széles választékban állnak rendelkezésre. A nem menedzselt switchekkel egyszerűen és kedvező ár-értékarányban lefedhetők az alapfunkciók, az olyan változatok pedig, mint a menedzselt PROFINET switchek, maximális funkcióterjedelmet tesznek lehetővé.

  • Optimalizált rugalmasságú kábelezés és áttekinthető installációs megoldások
  • Egyszerű betekintés a kommunikációba és egyszerű csatlakozás a hálózati diagnosztikai eszközökhöz vagy integrált webszerverekhez
  • A kompakt és robusztus IP67 védelmű termékeknek köszönhetően a csatlakozási szint átkerül a terepre és hely szabadul fel a kapcsolószekrényben

Nem menedzselt IP67 switchek

A Murrelektronik IP67 switchei rendkívül strapabíró kompakt házzal készülnek. Ezek a switchek egy kimeneti porton keresztül terepibusz modulokról is elláthatók árammal, pl. Impact67, MVK Metall vagy SOLID67 modulokról.

Nem menedzselt PoE switchek

A PoE switchek minden PoE alkalmazáshoz elérhetők, legyen az 24 V-os vagy 48 V-os üzemi feszültségű. Egy porton akár 25,4 Wattig minden PoE+ résztvevőt el tudnak látni. Emellett nagy sebességű 1000 MBit/s adatátvitelt biztosítanak.

XELITY®

A Xelity® családba tartozó switcheket Németországban fejlesztjük és gyártjuk, de így is kedvező árúak. Ha a széria teljes lesz, a családban lesznek menedzselt és nem menedzselt switchek is. A rendkívül kompakt kialakítású switchek 4, 6, 8, 16 vagy 24 porttal rendelkeznek. Hamarosan már elérhetők lesznek a „nem menedzselt” változatok 4, 6 és 8 RJ45 porttal. Megjelenésében minden switch ugyanolyan lesz. Push-in kapcsok könnyítik meg az egyes switchek bekötését az áramellátásra. Ellenállóak az elektromágneses hatásokkal szemben. A switchek prioritásként kezelik a PROFINET protokollokat, így előnyben részesítik a ProfiNet adatokat az Ethernet adatokkal szemben. Az adatcsomagok akár 100 Mbit/s sebességű átvitellel is célba érhetnek. -25 °C és +60 °C közötti hőmérséklet-tartományban használhatók. Az UL-tanúsítvánnyal az egész világon beépíthetők.

Gigabit sebességű adatátvitel a 8 portos switchen keresztül

A Murrelektronik 8 portos switchei főként gigabit sebességgel dolgoznak. A gigabites változattal a különösen nagy adatforgalmú résztvevők rövid időn belül integrálhatók a rendszerbe, ahogy azt pl. a kamerák és képfájlok esetében már ismerjük. A Jumbo Gigabit Switch támogatja akár 9216 Byte méretű framek használatát is, valamint az IEEE 802.3x szabványon alapuló WIFI-priorizálást.

Xenterra switchek

A Xenterra család rendkívül kompakt switcheivel a Murrelektronik bővíti nem menedzselt switch kínálatát. Markáns megkülönböztető jegyük a lapos és és robusztus kialakítás. A Xenterra 5, 8 vagy 16 portos változatban kapható. Így optimálisan kiválaszthatja a megfelelő switchet az alkalmazáshoz – attól függően, hány portra van szükség. A switchek beszerelhetők kalapsínre is, de akár közvetlenül a falra is – a mérete mellett ez is jelentős érv a helytakarékosság mellett. Az átviteli sebesség minden Xenterra switch esetén 100Mbit/s.

A kis méret a következő alkalmazásokat teszi lehetővé:

  • Praktikusan be lehet építeni őket ipari panel PC-vel felszerelt gépekbe.
  • Kiválóan alkalmasak önjáró szállítórendszerekkel (AGV) való használatra – a switcheket közvetlenül a falra kell felcsavarozni.
  • Különösen alkalmasak kis méretű és mélységű kapocsszekrényekbe és kapcsolószekrénybe való beépítésre.

Tree PoE switchek

A Power over Ethernet jelentős installációs előnyt tesz lehetővé. A PoE kamerákat vagy PoE Panel PC-ket, melyeket eddig az adatátvitelhez és az áramellátáshoz két vezetékkel kellett csatlakoztatni, most egyetlen vezetékkel csatlakoztathatja. Ezen továbbíthatja az adatokat és az áramot.

Egy ilyen koncepció előfeltételei a PoE switchek, mivel ezek támogatják az időtakarékos kábelezési technológiát. A Murrelektronik a TREE termékcsaláddal a megfelelő megoldást kínálja. Az 5 – 8 portos sávszélességgel és a 24V és 48V betáplálási lehetőséggel a felhasználók az alkalmazásukhoz legoptimálisabb switchet választhatják.

A PoE nagy előnye, hogy nincs hozzá szükség különleges vezetékekre: a telepítéshez elegendő a nyolc eres szabványos kábel RJ45 csatlakozókkal kombinálva. Az alkalmazástól függően kiválthatók velük tápegységek.

Egy switch nagyon sokoldalúan alkalmazható egy gépben. A switchek összekötőelemként szolgálhatnak a PLC-vezérlés és az Ethernet résztvevők között. Ezenkívül a switchek használhatók terepibusz switchként is, ekkor a különböző terepibusz modulok csatlakoztathatók a switchre.

További információ: www.murrelektronik.hu

Webshop: http://shop.murrelektronik.hu

The post Hálózatépítés rendszerben, hálózatépítés igény szerint appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ultrakompakt ipari PC gépi környezetre https://www.muszaki-magazin.hu/2020/08/02/beckhoff-pc-ipari-kornyezet/ Sun, 02 Aug 2020 18:31:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11065 Az IP 65/67-es védettségű, C7015 típusú, ultrakompakt vezérlőeszköz (baloldalt) még olyan gépekre is telepíthető, amelyeken rendkívül szűk hely áll rendelkezésre. A vezérlőre közvetlenül ráhelyezhetők az EPP- sorozatú, EtherCAT be/kimeneti modulok (jobboldalt), amivel tovább mérsékelhető a gépelrendezés helyigénye. Ventilátor nélküli vezérlés kis méretben IP 65/67-es védettség mellett, erőteljes Edge-eszközzel. Az új, C7015 típusú rendkívül kisméretű ipari […]

The post Ultrakompakt ipari PC gépi környezetre appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az IP 65/67-es védettségű, C7015 típusú, ultrakompakt vezérlőeszköz (baloldalt) még olyan gépekre is telepíthető, amelyeken rendkívül szűk hely áll rendelkezésre. A vezérlőre közvetlenül ráhelyezhetők az EPP- sorozatú, EtherCAT be/kimeneti modulok (jobboldalt), amivel tovább mérsékelhető a gépelrendezés helyigénye.

Ventilátor nélküli vezérlés kis méretben IP 65/67-es védettség mellett, erőteljes Edge-eszközzel.

Az új, C7015 típusú rendkívül kisméretű ipari PC a Beckhoff PC-alapú gépvezérlés terén megszerzett széleskörű tapasztalatait ötvözi IP65/67-es védettséggel. Ezek az Edge-eszközök a gépekre vagy egyéb berendezésekre közvetlenül ráhelyezhetők, és decentralizált architektúrákban kitűnően alkalmazhatók. Többmagos felépítésüknek köszönhetően rendkívül nagy számítási teljesítményt nyújtanak. Használatukkal a vezérlőszekrényben hely takarítható meg, ami által leegyszerűsíthető a gépek kialakítása, és könnyebbé válik a későbbi rendszerbővítés.

A 85 x 167 x 43 mm méretű C7015 típusú ultrakompakt ipari PC egy gazdaságos, ugyanakkor nagy teljesítőképességű, IP 65/67-es védettséggel rendelkező, kifejezetten ipari környezeten belüli telepítésre tervezett eszköz. Ez a helytakarékos, ventilátor nélküli számítógép nagy számításigényű automatizálási feladatokra, illetve megjelenítési funkciók és kommunikációs műveletek elvégzésére egyaránt alkalmas. Alkalmazási lehetőségei a hagyományos gépi vezérléstől a fejlett Ipar 4.0 koncepcióra épülő decentralizált Edge-számításokig terjednek.

Nagy teljesítőképességű Edge-eszköz

A C7015 egy rendkívül hatékony, többmagos, Intel Atom® processzort tartalmaz, melynek komplexitása négy magig terjedhet. A „hagyományos”, ARM-alapú Edge-megoldásokhoz képest lényegesen bonyolultabb feladatok oldhatók meg, és kifinomultabb decentralizált adat-előfeldolgozás végezhető, valamint nagymennyiségű adatgyűjtésre is alkalmas. IP65/67-es védettséggel ellátott készülékháza korszerű, Edge-feladatok elvégzésére is alkalmassá teszi, megfelelő védelmet nyújtva a rendkívül zord gyártótéri viszonyok mellett is.

Decentralizált gépvezérlés EtherCAT P buszon keresztül

Az IP 65/67 védettségű ipari PC sokrétű funkciókat nyújtó gépvezérlőként is használható. Közvetlenül a célhelyre telepítve értékes vezérlőszekrényen belüli hely takarítható meg jelentősen lecsökkentve ezzel a gépek méretét. Mindez hatványozottan igaz, ha a Beckhoff egyéb, magas védelmi osztályú eszközeivel együtt alkalmazzuk, mint például az AMP8000-sorozatú, elosztott szervohajtásrendszer vagy az EPP-sorozatú EtherCAT P be/kimeneti-modulok. Az említett termékek segítségével jelentősen leegyszerűsíthető a gépek felépítése, és utólag könnyebben bővíthető egy rendszer – például energiaadat-gyűjtő alrendszerrel történő kiegészítés esetén.

A C7015 belső EtherCAT P buszának köszönhetően IP 67 védettségű EPP-modulokon keresztül az érzékelők és beavatkozószervek többféle módon csatlakoztathatók. Ezáltal még az összetett diagnosztikai vagy állapotfigyelési műveletek is decentralizálhatók, és minimális erőfeszítéssel megvalósíthatók. A C7015 egy külön szerelőlappal is rendelkezik, amelyre egy EPP‑modul erősíthető. Szükség esetén, egyedi igények megvalósítására az EtherCAT-buszon keresztül további EPP-egységekkel is rugalmasan bővíthető egy adott gépelrendezés.

www.beckhoff.hu/c7015

Videó

The post Ultrakompakt ipari PC gépi környezetre appeared first on Műszaki Magazin.

]]>