páratartalom – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Óvja gépeit optimális páratartalommal https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/17/optimalis-paratartalom-esd-vedelem/ Thu, 17 Mar 2022 06:50:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19313 Ideális páratartalommal az ESD-védelemért. Az ipari gyártás elengedhetetlen tényezője az elektrosztatikus feltöltődéssel, kisülésekkel szembeni védelem, hiszen az elektronikus alkatrészek és érzékeny félvezető elemek már 30 voltos kisülésektől is károsodhatnak. Előzze meg ezt a problémát direkt helyiség párásítással! Elektrosztatikus feltöltődés és kisülés bárhol előfordulhat a termelés során – akár testérintkezésnél, akár működés közben, a gépeken belül. […]

The post Óvja gépeit optimális páratartalommal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ideális páratartalommal az ESD-védelemért.

Az ipari gyártás elengedhetetlen tényezője az elektrosztatikus feltöltődéssel, kisülésekkel szembeni védelem, hiszen az elektronikus alkatrészek és érzékeny félvezető elemek már 30 voltos kisülésektől is károsodhatnak. Előzze meg ezt a problémát direkt helyiség párásítással!

Elektrosztatikus feltöltődés és kisülés bárhol előfordulhat a termelés során – akár testérintkezésnél, akár működés közben, a gépeken belül. Ennek oka, hogy két, különböző vezetőképességű felület érintkezése esetén az elektronok az egyik anyagból a másikba áramlanak, amitől a felületek negatívan vagy pozitívan töltődnek. Jó vezetőképességű anyagok esetében a szétválasztást követően azonnal teljes töltéscsere zajlik, a rossz vezetőképességű, szigetelő anyagok azonban megtartják az új töltésállapotukat, amely a távolság növelésével akár több ezer voltra is nőhet. A modern technológiák által egyre kisebb méretű és nagyobb teljesítményű alkatrészek már csekély feszültségtől, ellenőrizetlen kisüléstől is károsodhatnak. Az olyan anyagok pedig, mint a fóliák és a műanyagok, elektrosztatikusan összetapadhatnak, így akár gépleállásokat, selejtképződést is okozhatnak. Vesse be a direkt helyiség párásítást ön is, mint megelőző lépés!

A teljes körű elektrosztatikai védelem érdekében, ahol csak lehet el kell kerülni a feltöltődést, és definiált, ellenőrzött kisüléseket kell biztosítani. Ehhez az optimális páratartalom jelentős mértékben járul hozzá, hiszen 40-60% közötti relatív páratartalom esetén természetes, vezető nedvesség keletkezik az anyagokon. Ezáltal javul az anyagok és a levegő vezetőképessége, így a légkör el tudja vezetni a töltést anélkül, hogy kár keletkezne, összetapadások vagy egyéb nehézségeket okozó folyamatok mennének végbe.

Biztosítsa gépei hibamentes működését és a termelés hatékonyságát ön is! Kérdése van?

Keressen fel minket vagy igényelje ingyenes tájékoztató prospektusunkat ITT!

További információ:

www.condair-systems.hu/klimaellenorzes

The post Óvja gépeit optimális páratartalommal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egészség és minőség direkt helyiségpárásítással – gyakorlati példán keresztül https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/07/egeszseg-es-minoseg-direkt-helyisegparasitassal/ Thu, 07 Oct 2021 16:55:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17100 A Schunk Carbon Technology világszerte vezető a kiváló minőségű szénszálas megoldások gyártása terén, melyeket az autóiparban és a vasúttechnikában áram továbbítására használnak. Az ellenőrzött irodai és termelési klíma nem csak a munkavállalók egészségét, hanem a kiváló széntermékek minőségét is védi – tudták ezt a vállalatnál is, és ezért kerestek meg minket. „Munkatársaink akkoriban sokat panaszkodtak […]

The post Egészség és minőség direkt helyiségpárásítással – gyakorlati példán keresztül appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Schunk Carbon Technology világszerte vezető a kiváló minőségű szénszálas megoldások gyártása terén, melyeket az autóiparban és a vasúttechnikában áram továbbítására használnak. Az ellenőrzött irodai és termelési klíma nem csak a munkavállalók egészségét, hanem a kiváló széntermékek minőségét is védi – tudták ezt a vállalatnál is, és ezért kerestek meg minket.

„Munkatársaink akkoriban sokat panaszkodtak a kiszáradt légutakra, az égő szemekre és a bőrirritációkra. A mérések 30 százalék alatti relatív páratartalmat mutattak, így olyan lehetőségeket kerestünk, amelyekkel a levegőt párásítani tudtuk” – számol be Markus Preimesberger, aki már 2010-ben meglátta a direkt helyiség párásításban rejlő lehetőségeket.

Mark az open space irodájuk pontszerű párásításához a cég a DRAABE NanoFog párásítókkal történő direkt helyiség párásítást választotta, amely annyira bevált, hogy a második fázisban, 2012-ben a termelési területen további DRAABE TurboFog párásítókat építettek be a minőségbiztosítás érdekében.

Az alkalmazott direkt helyiség párásítással minden munkaterületen célzottan optimális, 40-45 % páratartalmat biztosítanak, azóta nincs panasz a túl száraz levegőre. Az egészséges, egész évben állandó helyiségklíma garantálja a munkavállalói elégedettséget és a kellemes munkakörnyezetet.

A magas higiéniai és karbantartási szabványt a VDI-tanúsítvány és a Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung ellenőrzése dokumentálja.

Szeretne többet megtudni és élni a direkt helyiségpárásítás előnyeivel?

Látogasson el weboldalunkra: www.condair-systems.hu/klimaellenorzes

The post Egészség és minőség direkt helyiségpárásítással – gyakorlati példán keresztül appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egészséges épületek – egészséges emberek https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/18/condair-levego-parasitas-egeszseges-epuletek-egeszseges-emberek/ Mon, 18 Jan 2021 16:01:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13407 A levegő párásítás véd a fertőzésektől A légúti fertőzések masszív termeléskieséshez és magas költségekhez vezetnek. A nemzetgazdaságokra gyakorolt katasztrofális következményeket a korona-világjárvány szemlélteti. Az olyan épületek különösen veszélyesek, amelyekben sokan tartózkodnak egymás közvetlen közelében. A 40 és 60 % közötti páratartalom védelmet nyújthat a vírusok ellen. Az „Egészségesebbé tenni az épületeket” brosúra számos gyakorlati tanáccsal […]

The post Egészséges épületek – egészséges emberek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A levegő párásítás véd a fertőzésektől

A légúti fertőzések masszív termeléskieséshez és magas költségekhez vezetnek. A nemzetgazdaságokra gyakorolt katasztrofális következményeket a korona-világjárvány szemlélteti. Az olyan épületek különösen veszélyesek, amelyekben sokan tartózkodnak egymás közvetlen közelében. A 40 és 60 % közötti páratartalom védelmet nyújthat a vírusok ellen.

Az „Egészségesebbé tenni az épületeket” brosúra számos gyakorlati tanáccsal itt igényelhető díjtalanul.

A vírusok légi úton történő terjedését és élettartamát számottevően befolyásolja a helyiség páratartalma. A legkisebb átadási kockázat 40 és 60 %-os minimális páratartalom között áll fenn.

Ez egyben az a tartomány is, amelyben az ember immunvédelme a leghatékonyabb.

A vírusok gyorsan elterjedhetnek a gyártóhelyiségekben és az irodákban.

 A vírusok tovább lebegnek

A helyiségek páratartalma döntő jelentőséggel bír a vírusokkal telített aeroszolok lebegési tulajdonságai szempontjából. Míg a köhögésnél vagy tüsszentésnél kijutó, nagyobb és nehezebb cseppek néhány másodperc alatt a padlóra süllyednek, a kisebb és könnyebb aeroszolok órákon át lebeghetnek a száraz levegőben.

A vírusok tovább élnek

A lebegési tulajdonságok mellett a páratartalomnak jelentős hatása van a csíracseppek fertőzési tulajdonságaira is. 40 %-os relatív páratartalom alatt az aeroszolok olyan nagy mértékben kiszáradnak, hogy a bennük található sók kikristályosodnak. Így a vírusok konzerválódnak, ami miatt hosszabb ideig veszélyesek és fertőzőek maradnak.

A levegő párásítás, a páratartalom kihatással van a vírusok élettartamára.

Gyengébb immunvédelem

Ha a relatív páratartalom 40 % alá csökken, akkor a nyálkahártyák öntisztítási folyamata kevésbé hatékony. Vizsgálatok kimutatták, hogy a legjobb immunvédelmet, ezáltal a legkisebb fertőzési kockázatot 45%-os relatív páratartalommal lehet elérni. A nyálkahártyák (orr, tüdő) ilyen páratartalom mellett tudják a lehető leggyorsabban kilökni a szervezetből a vírusokat.

A levegő párásítása

A 40 és 60 % közötti minimális páratartalmat ma már minden épületben higiénikusan és alacsony energiaköltséggel lehet biztosítani műszaki levegő párásítással. Az alkalmazásoktól és az épületektől függően lehetőség van a klímaberendezésbe épített központi rendszerek vagy decentralizált

direkt helyiség párásítás használatára. A közvetlenül a helyiségbe épített levegő párásítók minden épületbe akár utólag is beépíthetők, és rendkívül rugalmasak.

Tájékozódjon a levegő párásítási lehetőségekről, és igényelje itt díjtalanul az „Egészségesebbé tenni az épületeket” kiadványt a 12 pontos ellenőrző listával.

condair Egészségesebbé tenni az épületeket

The post Egészséges épületek – egészséges emberek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A korona-világjárvánnyal kapcsolatos aktuális tanulságok https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/01/condair-egeszsegesebbe-tenni-az-epuleteket/ Tue, 01 Dec 2020 17:41:22 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12820 Új brosúra: „Egészségesebbé tenni az épületeket” Az épületek egészségre gyakorolt hatásait számos tényező határozza meg, melyek egymásra is kihatással vannak. Erre az eredményre jutott a Condair Systems aktuális brosúrája:  a megfelelő szellőztetéstől kezdve az optimális páratartalmon, a szűrőkön, a fényen át a megfelelő anyagok kiválasztásáig számos tényező biztosíthat védelmet a fertőzések terjedésével szemben.  >> Infócsomag: […]

The post A korona-világjárvánnyal kapcsolatos aktuális tanulságok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új brosúra: „Egészségesebbé tenni az épületeket”

Az épületek egészségre gyakorolt hatásait számos tényező határozza meg, melyek egymásra is kihatással vannak. Erre az eredményre jutott a Condair Systems aktuális brosúrája:  a megfelelő szellőztetéstől kezdve az optimális páratartalmon, a szűrőkön, a fényen át a megfelelő anyagok kiválasztásáig számos tényező biztosíthat védelmet a fertőzések terjedésével szemben.

 >> Infócsomag:

Egészségesebbé tenni az épületeket + műszaki megoldások

A Covid-19 tanulságai

A korona-világjárvánnyal kapcsolatosan a közfigyelem erőteljesebben összpontosul az épületekben fennálló vírusveszélyre. A már hosszabb ideje ismert összefüggések újra középpontba kerültek, és kihangsúlyozzák, hogy a friss levegő, a hőmérséklet, a levegő páratartalma és a fény is jelentős hatással van a vírusok terjedésére. A helyiségklímának kiemelt szerepe van az épületeken belüli egészség-védelemben.

condair

A határértékek felügyelete csökkenti a fertőzés kockázatát

A vírusok szeretik a szárazat

A vírusok légi úton történő terjedését és élettartamát számottevően befolyásolja a helyiség páratartalma. A legkisebb átadási kockázat 40 és 60 %-os páratartalom között áll fenn. Ez egyben az a tartomány is, amelyben az ember immunvédelme a leghatékonyabb. A 40 és 60% közötti páratartalom ma minden épületben folyamatosan, higiénikusan és energiahatékonyan garantálható a műszaki levegő párásításnak köszönhetően. A decentralizált direkt helyiség párásítás minden épületbe, akár utólagosan is beépíthető.

condair Egészségesebbé tenni az épületeket

Egészségesebbé tenni az épületeket

A Condair Systems kiadványa 16 oldalon bemutatja az orvostudomány és az épülettechnika legfontosabb összefüggéseit. A szemléletesen és érthetően összeállított információkkal a cél az épületfelelősök, a használók és a tervezők közötti párbeszéd elősegítése, hogy az új és meglévő épületek esetében hatékony fertőzésvédelmet lehessen elérni. A kiadvány végén található 12 pontos ellenőrzőlista lehetővé teszi az épületekből kiinduló kockázat felmérését, és megmutatja a lehetséges fejlesztéseket.

Az „Egészségesebbé tenni az épületeket” kiadvány a 12 pontos ellenőrző listával itt igényelhető díjtalanul.

The post A korona-világjárvánnyal kapcsolatos aktuális tanulságok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Ön épületei elősegítik a vírusok terjedését? https://www.muszaki-magazin.hu/2020/05/11/az-epuletei-elosegitik-virusok-terjedeset/ Mon, 11 May 2020 09:17:44 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10043 Vizsgálatok kimutatták, hogy számos középületben és üzleti épületben a relatív páratartalom 40% alatt van. Miért fontos ez? A száraz beltéri levegő olyan körülményeket teremt, amelyben a vírusok sokáig életben maradnak, köztük a Covid-19 is. Az épületek páratartalmának 40-60% közötti szintre történő emelése csökkenti a vírusok terjedésének kockázatát. >> Infócsomag:  termelékenység és egészség Kapcsolódó cikkünk: Új útmutatás […]

The post Az Ön épületei elősegítik a vírusok terjedését? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vizsgálatok kimutatták, hogy számos középületben és üzleti épületben a relatív páratartalom 40% alatt van. Miért fontos ez? A száraz beltéri levegő olyan körülményeket teremt, amelyben a vírusok sokáig életben maradnak, köztük a Covid-19 is. Az épületek páratartalmának 40-60% közötti szintre történő emelése csökkenti a vírusok terjedésének kockázatát.

>> Infócsomag:  termelékenység és egészség


Kapcsolódó cikkünk:

Új útmutatás az épületüzemeltetők számára a Covid-19 terjedésének megelőzéséhez

Az épületüzemeltetők jelentős lehetőséget kaptak arra, hogy a Covid-19 elleni küzdelem élvonalába kerüljenek egy amerikai kutatócsoport által közzétett tanulmány szerint.

A kutatócsoportban Dietz, L., Horve, P.F., Coil, D., Fretz, M. és Van Den Wymelenberg, K. vett részt, és kritikus információkat talált az épületüzemeltetők számára, hogy mit tehetnek a Covid-19 épített környezetben történő terjedése ellen. A csoport szakértői elemzést készített, és megvizsgálta az épületek mikrobiológiája és az előző világjárvány, a SARS-CoV-1 – közismertebb nevén SARS – közötti összefüggést.

A cikk folytatása >>

The post Az Ön épületei elősegítik a vírusok terjedését? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új útmutatás az épületüzemeltetők számára a Covid-19 terjedésének megelőzéséhez https://www.muszaki-magazin.hu/2020/05/06/uj-utmutatas-az-epuletuzemeltetok-szamara-covid-19-terjedesenek-megelozesehez/ Wed, 06 May 2020 10:58:03 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9994 Az épületüzemeltetők jelentős lehetőséget kaptak arra, hogy a Covid-19 elleni küzdelem élvonalába kerüljenek egy amerikai kutatócsoport által közzétett tanulmány szerint. A kutatócsoportban Dietz, L., Horve, P.F., Coil, D., Fretz, M. és Van Den Wymelenberg, K. vett részt, és kritikus információkat talált az épületüzemeltetők számára, hogy mit tehetnek a Covid-19 épített környezetben történő terjedése ellen. A […]

The post Új útmutatás az épületüzemeltetők számára a Covid-19 terjedésének megelőzéséhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az épületüzemeltetők jelentős lehetőséget kaptak arra, hogy a Covid-19 elleni küzdelem élvonalába kerüljenek egy amerikai kutatócsoport által közzétett tanulmány szerint.

A kutatócsoportban Dietz, L., Horve, P.F., Coil, D., Fretz, M. és Van Den Wymelenberg, K. vett részt, és kritikus információkat talált az épületüzemeltetők számára, hogy mit tehetnek a Covid-19 épített környezetben történő terjedése ellen. A csoport szakértői elemzést készített, és megvizsgálta az épületek mikrobiológiája és az előző világjárvány, a SARS-CoV-1 – közismertebb nevén SARS – közötti összefüggést.

>> Infócsomag:  termelékenység és egészség

Minimum relatív páratartalom 40% – 60%

Számos meglévő, hiteles kutatás vizsgálata alapján azt találták, hogy a beltéri relatív páratartalom (RP) 40-60% közötti szinten tartása segít korlátozni a vírusok terjedését és túlélését az épített környezetben. A tanulmány szerint az RP ezen szinten tartása kulcsfontosságú intézkedés, amelyet az épített környezetben a vírusok ott dolgozó vagy lakó emberek közötti terjedésének megakadályozásához alkalmazni lehet. Ez különösen akkor hasznos, amikor a munkavállalók a következő hónapokban visszatérnek, és a Covid-19 fertőzés fenyegető kockázatot jelent majd.  Amikor a külső hőmérséklet 13°C-ra vagy az alá csökken, akkor a 23°C-ra fűtött épületekben a páratartalom 40% alá csökken, ha nem biztosítanak megfelelő párásítást. A 40%-osnál alacsonyabb RP-ú, száraz beltéri levegő a középületekben télen nagyban hozzájárul a szezonális betegségekhez, mint az influenza.

Az épületüzemeltetők felelősek

Világszerte számos létesítmény és üzleti épület nem rendelkezik páratartalom-szabályozással, amely biztosítani tudná a RP optimális, 40-60% közötti szinten tartását. A létesítmény-menedzserek és épületüzemeltetők ki tudják venni a részüket a Covid-19 elleni harcból, ha átültetik a gyakorlatba a legújabb vizsgálat ajánlásait.

Az épületüzemeltetők általában költségeket takarítanak meg a párásítás kihagyásával, mivel jelenleg nincs globális jogszabály a minimális beltéri páratartalomra vonatkozóan. Azonban ők felelősek azért, hogy a munkavállalóknak biztonságos munkahelyet biztosítsanak. A létesítmény-menedzserek gyakran nincsenek tisztában a beltéri levegő párásítás munkaerőre gyakorolt hatásával, mint amilyen a vírusok terjedése.

A vizsgálat közzétételére a Condair vezérigazgatója, Oliver Zimmerman ezt mondta: „Nagyon örülünk a tanulmánynak, amely egyértelműen megmutatja, hogy az épületüzemeltetők a vírusok terjedésének megakadályozásával megvédhetik az embereket. A jól kezelt relatív páratartalom az első védvonal a betegségek ellen, és az épített környezet el nem hanyagolható tényezője, különösen az olyan soha nem látott időkben, mint amilyen a Covid-19 válság.”

>> Infócsomag:  termelékenység és egészség

The post Új útmutatás az épületüzemeltetők számára a Covid-19 terjedésének megelőzéséhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A páratartalom csökkentheti a Corona vírus kockázatát https://www.muszaki-magazin.hu/2020/03/12/paratartalom-csokkentheti-corona-virus-kockazatat/ Thu, 12 Mar 2020 19:26:50 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9511 A tanulmányok azt mutatják, hogy a vírusok hosszabb ideig élnek a levegőben, nagyon alacsony hőmérsékleten és nagyon alacsony páratartalom mellett. Az épületek páratartalmának 50%-ra történő növelése csökkenti az influenza és a Corona vírus átterjedésének kockázatát. A Condair Systems további információkat itt foglal össze. >> Infócsomag:  termelékenység és egészség

The post A páratartalom csökkentheti a Corona vírus kockázatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A tanulmányok azt mutatják, hogy a vírusok hosszabb ideig élnek a levegőben, nagyon alacsony hőmérsékleten és nagyon alacsony páratartalom mellett. Az épületek páratartalmának 50%-ra történő növelése csökkenti az influenza és a Corona vírus átterjedésének kockázatát. A Condair Systems további információkat itt foglal össze.

>> Infócsomag:  termelékenység és egészség

The post A páratartalom csökkentheti a Corona vírus kockázatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A levegő párásítás új útjai https://www.muszaki-magazin.hu/2019/10/09/levego-parasitas-uj-utjai/ Wed, 09 Oct 2019 17:00:53 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8371 A magasnyomású fúvókával történő, direkt helyiség párásítás a levegő párásítás új módja számos ipari és irodai alkalmazás esetében. Az előnyei közé tartozik az egyszerű beépítés, a biztonságos vezérlés, az alacsony energiaköltségek és a nagyon jó higiénia. A direkt helyiség párásítás esetében a levegő párásítók a klímaberendezésbe történő, központi beépítés helyett közvetlenül a párásítandó helyiségbe kerülnek […]

The post A levegő párásítás új útjai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A magasnyomású fúvókával történő, direkt helyiség párásítás a levegő párásítás új módja számos ipari és irodai alkalmazás esetében. Az előnyei közé tartozik az egyszerű beépítés, a biztonságos vezérlés, az alacsony energiaköltségek és a nagyon jó higiénia.

A direkt helyiség párásítás esetében a levegő párásítók a klímaberendezésbe történő, központi beépítés helyett közvetlenül a párásítandó helyiségbe kerülnek beépítésre. A kis méretű, falra vagy mennyezetre szerelt levegő párásítók szükség esetén mikrofinomságú ködöt permeteznek szét, amelyet a helyiség levegője azonnal felvesz, és egyenletesen eloszlik a helyiségben. A mikrofinomságú párásítást a magasnyomású technológia biztosítja, amely a vizet 85 bar üzemi nyomáson préseli keresztül a nagy teljesítményű fúvókákon. A magasnyomású pumpa energiafogyasztása mindössze 700 W, ami a gőz- és sűrített levegőrendszerekhez képest nagyon alacsony.

Infócsomag:  A helyiségklíma, mint termelési tényező

Condair Systems helyiség klíma

Az ipari környezetben lévő optimális páratartalom és a hőmérséklet jelentőségéről korábbi cikkünkben részletesebb információkat olvashat.

The post A levegő párásítás új útjai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Amikor a száraz levegő problémává válik https://www.muszaki-magazin.hu/2019/09/26/helyisegklima-szaraz-levego-problema/ Thu, 26 Sep 2019 09:56:55 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8212 Az optimális helyiségklíma számos, rendkívül különböző ipari területen fontos termelési tényező a szabványosított gyártás, a minőségbiztosítás és az értékmegőrzés vonatkozásában. Amennyiben túl száraz a levegő, akkor az anyag megváltozása vagy az elektrosztatikus feltöltődés termelési zavarokhoz és többletköltségekhez vezethet. A vízmegkötő anyagok, pl. a papír, karton, fa vagy textilrostok feldolgozása különösen érzékeny erre. A mikroelektronikától az […]

The post Amikor a száraz levegő problémává válik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az optimális helyiségklíma számos, rendkívül különböző ipari területen fontos termelési tényező a szabványosított gyártás, a minőségbiztosítás és az értékmegőrzés vonatkozásában.

Amennyiben túl száraz a levegő, akkor az anyag megváltozása vagy az elektrosztatikus feltöltődés termelési zavarokhoz és többletköltségekhez vezethet. A vízmegkötő anyagok, pl. a papír, karton, fa vagy textilrostok feldolgozása különösen érzékeny erre. A mikroelektronikától az élelmiszeriparig a legkülönbözőbb iparágakban garantálhatja az állandó, optimális páratartalom a minőséget és a gyors, zavartalan termelést.

Infócsomag:  A helyiségklíma, mint termelési tényező.

Condair Systems

The post Amikor a száraz levegő problémává válik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A páratartalom és a hőmérséklet jelentősége az iparban https://www.muszaki-magazin.hu/2019/09/07/paratartalom-es-homerseklet-jelentosege-az-iparban/ Sat, 07 Sep 2019 11:23:24 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8094 Az optimális helyiségklíma számos, rendkívül különböző ipari területen fontos termelési tényező a szabványosított gyártás, a minőségbiztosítás és az értékmegőrzés vonatkozásában. Ezen felül az „emberi” tényező is élvezi a jó helyiségklíma előnyeit. A legújabb tanulmányok igazolják a munkavállalók teljesítményére és egészségére gyakorolt, pozitív hatást.               A termelési folyamatok szabványosítása nagyban függ a munkahelyi helyiségklímától. Az […]

The post A páratartalom és a hőmérséklet jelentősége az iparban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az optimális helyiségklíma számos, rendkívül különböző ipari területen fontos termelési tényező a szabványosított gyártás, a minőségbiztosítás és az értékmegőrzés vonatkozásában.

Ezen felül az „emberi” tényező is élvezi a jó helyiségklíma előnyeit. A legújabb tanulmányok igazolják a munkavállalók teljesítményére és egészségére gyakorolt, pozitív hatást.              

A termelési folyamatok szabványosítása nagyban függ a munkahelyi helyiségklímától. Az optimális, ellenőrzött helyiségklíma csak akkor adott, ha a levegő páratartalma, a levegő hőmérséklete és a hősugárzás nem gyakorol negatív hatást a termelési eredményre, az anyagok tulajdonságira és a gépi folyamatokra.

Páratartalom

A megfelelő páratartalmat mérőeszközök nélkül nehéz megállapítani és megítélni; éppen ezért ezt a termelési tényezőt gyakran figyelmen kívül hagyják. Amennyiben túl száraz a levegő, akkor az anyag megváltozása vagy az elektrosztatikus feltöltődés termelési zavarokhoz és többletköltségekhez vezethet. A vízmegkötő anyagok, például.: papír, karton, fa vagy textilrostok feldolgozása állandó, optimális páratartalmat követel, a minőségi és zavartalan termeléshez.

Hőmérséklet

A páratartalomhoz hasonlóan a hőmérséklet is számos gyártási lépésnél fontos folyamatparaméter. Gyakran nem szabad túllépni bizonyos maximális értékeket a termelés során, hogy ne kerüljenek veszélybe a végtermék elvárt tulajdonságai. A gépek által leadott hő jelentős hőterhelést eredményezhet, ami magas energiaköltségeket okoz a hűtés során. A túl magas beltéri hőmérséklet ezen felül közvetlenül kihatással  van a levegő páratartalmára is: emelkedő hőmérséklet esetén csökken a relatív páratartalom, annak minden negatív kihatásával  az anyagra és a folyamatra.

Termelékenység és egészség

A termelékenység és a kellemes munkahelyi klíma elválaszthatatlan egymástól. Ez egy aktuális brit tanulmány eredménye, amelynek keretében  két éven keresztül vizsgálták a hőmérséklet és a páratartalom munkahelyi teljesítményre gyakorolt hatását. A tanulmány szerint a cégek pozitív hatásokra számíthatnak a munkavállalók részéről: kevesebb hiányzás, jobb termékminőség, magasabb munkahelyi teljesítmény és fokozottabb kötődés, illetve kreativitás. Ezen felül a páratartalomnak közvetlen hatása van az egészségre is. A nyálkahártya-irritációk, a légúti fertőzések és a szempanaszok a száraz levegő jellegzetes következményei.

Minőség fel, költségek le

A papír, a karton, a fa, a textilrostok, a bőr és számos élelmiszer higroszkópos anyag, mely érzékenyen reagál a száraz levegőre. A kiszáradás, a deformáció, a repedések, a rugalmasság hiánya és a tapadás veszélyeztetik a minőséget és zavarják a feldolgozási folyamatot. Ezen felül kellően magas páratartalom esetén megköthető a por, és optimalizálhatók a ragasztási és lakkozási folyamatok. Számos ragasztási és lakkozási folyamathoz optimális helyiségklíma szükséges a folyamat zavartalan és optimális eredménnyel járó végrehajtásához. A túl száraz vagy túl meleg levegő befolyásolja a megszilárdulást, és csökkenti az enyv és a ragasztó szilárdságát. A lakkozás során az optimális páratartalom védelmet nyújt a túl gyors száradás, ezáltal pedig a buborék- és csíkképződés ellen.

A teljes körű elektrosztatikai védelem érdekében ahol csak lehet el kell kerülni a feltöltődést, és definiált, ellenőrzött kisülést kell biztosítani. Ehhez az optimális páratartalom kétszeresen is hozzájárul: 40 % és 60 % közötti relatív páratartalom esetén természetes, vezető nedvességfilm keletkezik az anyagokon. Ezáltal a rosszul vezető felületek és a szigetelő anyagok is nagyobb vezetőképességűek lesznek. vezetnek. Ez esetben az egész évben szabályozott páratartalom minden ESD-védelmi program biztonságát növelni tudja.

Direkt helyiség párásítás

A magasnyomású technológiával működő direkt helyiség párásítás ma számos ipari alkalmazásnál a technika legújabb állását képviseli. Egyszerű beszerelés, biztonságos vezérlés, csekély energiaköltségek és jó karbantartási hozzáférés – ezek a tulajdonságok  szólnak az iparban

a magasnyomású direkt levegő párásítás  mellett. A direkt helyiség párásítás esetében a levegő párásítók a klímaberendezésbe történő, központi beépítés helyett közvetlenül a gyártócsarnokba, illetve a párásítandó helyiségbe kerülnek beépítésre. A kis méretű, falra vagy mennyezetre szerelt levegő párásítók szükség esetén mikrofinomságú ködöt permeteznek szét, amelyet a helyiség levegője azonnal felvesz, és egyenletesen eloszlik a helyiségben. A mikrofinomságú, 15 μm alatti cseppméretű párásítást a magasnyomású technológia biztosítja, amely a vizet 85 bar üzemi nyomáson préseli keresztül a nagy teljesítményű fúvókákon. A magasnyomású pumpa energiafogyasztása mindössze 700 W, ami a gőz- és sűrített levegőrendszerekhez képest nagyon alacsony.

párásítás

Egyszerű telepítés

A légtechnika és a vízporlasztás szétválasztásával a rendszerek a klímaberendezéstől függetlenül, csekély építési erőfeszítéssel beszerelhetők. A központi vízelőkészítés és a decentralizált levegő párásítás közötti kapcsolatot speciális, mindössze ujjnyi vastagságú magasnyomású tömlők, valamint áram- és vezérlővezetékek biztosítják. Az egyszerű és rugalmas beépítés a direkt helyiség párásítást különösen utólagos beépítés esetén teszi érdekessé.

A megfelelő víz

A minőség és a higiénia szempontjából döntő fontosságú a vízelőkészítés. A kezeletlen víz nem alkalmas a levegő párásítására. Ennek oka a víz számos összetevője. A baktériumok, csírák, lebegő anyagok, sók és más ásványok nagyon veszélyesek lehetnek az egészségre és a gépek működőképességére. Különösen tiszta helyiségekben, vala- mint a gyógyszer és elektronikai iparban úgy kell előkészíteni a vizet, hogy ne juthasson plusz por a termelőhelyiségekbe. Ennek előfeltétele a többfokozatú vízelőkészítés, amely megtisztítja, fertőtleníti és teljesen ásványmentesíti a vizet.

Hajszálpontosan

A szükséges relatív páratartalmat digitális vezérlőrendszerek szabályozzák, amelyek folyamatosan felügyelik a helyiségek klimatikus viszonyait, és állandó páratartalom szintet biztosítanak. A levegő párásítók aktiválása hajszálpontosan a beállított célérték alatt történik. Mivel a direkt helyiség párásításhoz egyedileg definiált párásítási zónák kerülnek meghatározásra (csarnok vagy részterületek), így a különböző felhasználású helyiségekben különböző célértékek valósíthatók meg.

További információ

A direkt helyiség párásítással kapcsolatosan további információkat itt talál: www.condair-systems.hu/klimaellenorzes

The post A páratartalom és a hőmérséklet jelentősége az iparban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>