pályázat – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Mon, 02 Dec 2024 10:30:57 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Díjazták a Schneider Electric új okosgyárát a HuGBC Zéró Karbon pályázatán https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/12/hugbc-schneider-electric-okosgyar/ Tue, 12 Nov 2024 08:00:09 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31915 A Schneider Electric dunavecsei okosgyára, a Duna Smart Power Systems díjat nyert a Magyar Környezettudatos Építés Egyesület (HuGBC) Zéró Karbon Díj pályázatán új építés kategóriában. Az üzem a vállalat egyik legnagyobb, egyedi megrendelésre termelő létesítménye Európában, és a cég legújabb, SF6-mentes középfeszültségű kapcsolóberendezése, az RM AirSeT fő európai gyártóközpontja. November 6-án, a Green Future Conference-en […]

The post Díjazták a Schneider Electric új okosgyárát a HuGBC Zéró Karbon pályázatán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Schneider Electric dunavecsei okosgyára, a Duna Smart Power Systems díjat nyert a Magyar Környezettudatos Építés Egyesület (HuGBC) Zéró Karbon Díj pályázatán új építés kategóriában.

Az üzem a vállalat egyik legnagyobb, egyedi megrendelésre termelő létesítménye Európában, és a cég legújabb, SF6-mentes középfeszültségű kapcsolóberendezése, az RM AirSeT fő európai gyártóközpontja.

November 6-án, a Green Future Conference-en adták át a HuGBC idei Zéró Karbon Díj pályázat nyerteseinek az elismeréseket. A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat Dunavecsén felépült okosgyára új építés kategóriában nyert díjat.

A Zéró Karbon Díj célja, hogy elismerje a zéró karbonkibocsátás iránti elkötelezettséget, és inspirációt nyújtson mindannyiunk számára. A szervezők idén öt kategóriában – szemléletformálás, épületüzemeltetés, új építés, felújítás, diplomadíj – várták a pályázatokat.

A Schneider Electric május végén adta át ünnepélyesen a 28 ezer négyzetméteres új gyárát Dunavecsén. A DSPS a társaság egyik legnagyobb, egyedi megrendelésre termelő létesítménye Európában, és a cég legújabb, SF6-mentes középfeszültségű kapcsolóberendezése, az RM AirSeT fő európai gyártóközpontja.

Az üzem megvalósítása során a gyártási hatékonyságot növelő intelligens megoldások alkalmazása mellett kiemelt figyelmet fordítottak a fenntarthatóságra. Az építési hulladékot és a különböző csomagolóanyagokat szelektíven gyűjtötték és szállították el az építkezésről. Az üzemben a hűtés-fűtésről geotermikus rendszer gondoskodik. A gyárban összesen 28 000 m2-nyi tetőn telepítettek napelemet, mintegy 1180 MWh/éves teljesítménnyel. Öntözésre és a mosdókhoz pedig az összegyűjtött esővizet használják.

Azokhoz a kijáratokhoz, ahol teherforgalom van, ún. légzsilipeket telepítettek, a kamiondokkoló állomásokat energiahatékony módon alakították ki úgy, hogy elkerüljék a hőveszteséget. A festési folyamathoz használt porszóró előkezelőből származó hulladékhőt a terület fűtéséhez hasznosítják újra, a felfűtött levegőt pedig az előgyártásokban.

Az öltözőkben, mosdókban, tárgyalókban, irodákban jelenlétérzékelő megoldások szabályozzák a légkezelő rendszert és a LED világítást. Az elektromos járművek számára pedig 30 e-autó és 25 e-bike töltőállomást is telepítettek.

A fenntarthatóság növelése, valamint az energiahatékonyság javítása mellett fontos szempont volt a tervezés során az épület hatékony működtetése. A Schneider Electric korszerű online felügyeleti rendszere, valamint kommunikációs hálózathoz kapcsolódó eszközei támogatják a meghibásodások megelőzését, illetve a szükséges beavatkozások időben történő elvégzését.

„Termékeink fejlesztése és gyártása, valamint létesítményeink üzemeltetése során is kiemelt figyelmet fordítunk a fenntarthatóságra, sőt, arra buzdítjuk beszállítóinkat is, hogy tegyenek erőfeszítéseket a dekarbonizáció érdekében. A fenntarthatósági programunk eredményeiről pár napja közzétett jelentésünk is jól érzékelteti, hogy mekkora utat jártunk be már eddig is, és milyen hatásunk van. Szeptember végéig összesen 628 millió tonna szén-dioxid kibocsátásának elkerülésében segítettük ügyfeleinket, az ezer legnagyobb beszállítónknál pedig 36 százalékos CO2-kibocsátás csökkenést értünk el a Zero Carbon Project kezdeményezésünk elindulása óta. Jövőformáló vállalatként nem csak fejlesztjük, hanem alkalmazzuk is a legújabb, a fenntarthatóságot támogató eszközöket és megoldásokat, és ez fokozottan igaz a DSPS-re. Nagyon örülünk a HuGBC díjának, ami azt mutatja, hogy egyre többen ismerik el törekvéseinket”

– mondta el Veres Zsolt, a Schneider Electric országigazgatója.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Díjazták a Schneider Electric új okosgyárát a HuGBC Zéró Karbon pályázatán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
181 milliárd forintra pályázhatnak az innovációra nyitott magyar KKV-k https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/16/kkv-innovacio-palyazat-fejlodes/ Wed, 16 Oct 2024 06:00:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31593 Októberben több vidéki nagyvárosban (Veszprém után Győr, Miskolc, Szeged, Pécs, Debrecen) is első kézből kaphatnak információkat a vállalkozók az elmúlt évek legnagyobb, KKV-knak szóló innovációs támogatási programjáról: a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) Plusz két felhívása keretében 75 és 106,88 milliárd forintnyi pályázati pénz érhető el. A cél a vállalkozások innovációs képességeinek javítása, illetve […]

The post 181 milliárd forintra pályázhatnak az innovációra nyitott magyar KKV-k appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Októberben több vidéki nagyvárosban (Veszprém után Győr, Miskolc, Szeged, Pécs, Debrecen) is első kézből kaphatnak információkat a vállalkozók az elmúlt évek legnagyobb, KKV-knak szóló innovációs támogatási programjáról: a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) Plusz két felhívása keretében 75 és 106,88 milliárd forintnyi pályázati pénz érhető el.

A cél a vállalkozások innovációs képességeinek javítása, illetve minél exportképesebb termékek, technológiák és szolgáltatások létrehozásának ösztönzése.

Magyarország hatékonyabb működéséhez szükség van arra, hogy a hazai vállalkozások innovációs képessége erősödjön. A Mario Draghi volt olasz miniszterelnök által közelmúltban kiadott jelentés rávilágított, hogy Európa versenyképességi kátyúban van: az 50 legkiválóbb technológiai vállalatból csupán 4 van az Európai Unióban, ráadásul míg 1995-ben az Amerikai Egyesült Államok munkatermelékenységének 95 százalékát teljesítették az európai országok, mostanra ez az érték 80 százalékra esett vissza.

„A magyar kormány innovációs stratégiája, a Neumann János Program kijelölte, hazánk mely területeken válhat még versenyképesebbé. A gyógyszeripar, az orvos-egészségtudomány, a zöld átállás, az agrárium, illetve a digitalizáció területén Magyarország már most is világszínvonalú termékekkel, technológiákkal és szolgáltatásokkal van jelen, ezt azonban tovább kell erősítenünk. A GINOP Plusz pályázatok egyik célja, hogy minél több KKV tudjon kilépni a nemzetközi piacra, vagyis hogy exportképessé váljanak. A másik törekvés pedig az, hogy a vállalkozásaink minél nagyobb része innováljon”

– emelete ki a pályázatok kapcsán Bódis László, Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) vezérigazgatója.

A 2024. október 29-től elérhető, 75 milliárd forint keretösszegű KKV-k innovációs képességének támogatása című felhívás keretében termelési, gyártási folyamatinnovációs tevékenységekkel; marketing és/vagy értékesítési innovációs tevékenységekkel; szervezeti innovációs tevékenységekkel (például adminisztratív és menedzsment fejlesztés), valamint logisztikai innovációs tevékenységekkel lehet pályázni. A vissza nem térítendő támogatásra 3-49 közötti dolgozói létszámmal működő KKV-k jelentkezhetnek minimum 20, maximum 50 millió forint értékben.

A 2024. november 13-tól elérhető 106,88 milliárd forint keretösszegű Fókuszterületi innovációs projektek támogatása keretében újdonságtartalommal rendelkező termék, technológia, szolgáltatás fejlesztésével és előállításával lehet pályázni. Vissza nem térítendő támogatás igényelhető kísérleti fejlesztésre, ipari (alkalmazott) kutatásra és kutatás-fejlesztési projektet támogató tevékenységekre is (például hardver és szoftver beszerzése, projektmenedzsment, iparjogvédelmi oltalomszerzés) minimum 300, maximum 800 millió forint értékben. Pályázni olyan, 300 millió forintos árbevétellel rendelkező cégek tudnak, amelyek foglalkoztatotti létszáma legalább 12 fő.

Az érdeklődő cégek október folyamán több vármegyeszékhelyen is tájékozódhatnak a támogatás részleteiről a NIÜ, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Magyar Innovációs Szövetség együttműködése révén, a Nemzeti Fejlesztési Központ részvételével megvalósuló eseményeken. Veszprém után Győrben, Miskolcon, Szegeden, Pécsett és Debrecenben a helyi iparkamarák által szervezett eseményeken mutatják be az illetékes szakemberek a GINOP Plusz pályázatokat. További információ: https://niu.hu/hu/events/ginop-plusz-orszagjaro-tajekoztato-esemenyek

Azon vállalkozások, amelyek érdeklődnek a GINOP Plusz pályázatok iránt, további, ingyenesen elérhető segítséget kaphatnak a Nemzeti Innovációs Ügynökségtől. Innovációs folyamataik erősítésében az IMPULSE, külpiacra lépésükben az XPAND program nyújt számukra támogatást.

További információ a GINOP Plusz pályázatokról: palyazat.gov.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 181 milliárd forintra pályázhatnak az innovációra nyitott magyar KKV-k appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tokióban várják a fiatal, magyar feltalálókat https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/04/red-bull-basement-tokio-feltalalok/ Fri, 04 Oct 2024 06:00:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31466 Innovációs versenyen méretik meg magukat a világ egyetemistái. A Red Bull Basement kezdeményezés a bolygó ifjú koponyáinak ad lehetőséget, hogy kibontakoztassák ötleteiket, ezzel pozitív hatást gyakorolva világunkra. Az egyetemista versenyzők idén a mesterséges intelligenciát is segítségül hívhatják kiemelkedő innovációik megvalósítása érdekében. Korunk legnagyobb innovátorait többek között az is összeköti, hogy a valódi hatás elérése érdekében […]

The post Tokióban várják a fiatal, magyar feltalálókat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Innovációs versenyen méretik meg magukat a világ egyetemistái.

A Red Bull Basement kezdeményezés a bolygó ifjú koponyáinak ad lehetőséget, hogy kibontakoztassák ötleteiket, ezzel pozitív hatást gyakorolva világunkra. Az egyetemista versenyzők idén a mesterséges intelligenciát is segítségül hívhatják kiemelkedő innovációik megvalósítása érdekében.

Korunk legnagyobb innovátorait többek között az is összeköti, hogy a valódi hatás elérése érdekében céltudatosságuk már egy vállalkozói ambícióval is párosul. Az egyedi ötletekre mindig van kereslet a Red Bull Basement versenyében, a márka pedig lehetőséget biztosít a fiatal gondolkodóknak egy olyan együttműködésre, ahol személyes fejlődési lehetőségek, szakmai workshopok és kapcsolatépítés keretében tökéletesíthetik ideáikat. Könnyen lehet, hogy a következő világmegváltó megoldás épp Magyarországról indul majd útjára.

A korábbi években az egyetemista ötletgazdák már rengeteg bámulatos ötletet mutattak be, amelyek megvalósítását, továbbfejlesztését a Red Bull Basement esemény után is folytatták. Volt, aki elhasznált mosóvizet újrahasznosító mosógépet hozott létre, míg másnak a hanghullámokat sikerült elektromossággá formálnia eszköze segítségével. Az elmúlt években magyar diákok is bemutathatták ötleteiket: 2020-ban Popovics Kinga és Guthy Máté, a termékek vízindexét megjelenítő IWI-projekt ötletgazdái egészen a TOP 10-ig meneteltek a versenyben, három éve pedig Lengyel Kristóf vitte energiafelhasználást optimalizáló alkalmazását a döntőbe.

Kinga Popovics és Máté Guthy, Red Bull Basement Global Workshop, Budapest, Hungary

A nemzetközi versenyre november 5-ig várják a szervezők az inspirációt ébresztő, a világot pozitív irányba terelő innovátorok érkezését, akik egyénileg vagy két fős csapatokban jelentkezhetnek. Újítás ezúttal, hogy a Red Bull Basement idei versenyzői a mesterséges intelligenciát is használhatják a megvalósítás és az üzleti terveik megalkotása érdekében. A jelentkezést követően a szakmai zsűri kiválasztja a legjobb pályázót minden országból, akik egy nemzetközi színtéren, szakértők és mentorok bevonásával fejleszthetik tovább ötletüket. December 2. és 6. között Tokióban, a verseny döntőjén pedig bemutathatják a kidolgozott koncepciót is. A nyertes csapat jutalma egy út a Szilícium-völgybe, ahol személyre szabott mentorálást kapnak és kapcsolatokat építhetnek az iparág vezetőivel.

A Red Bull Basementtel kapcsolatos további információk a hivatalos oldalon találhatók.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Tokióban várják a fiatal, magyar feltalálókat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Közel 2 millió forint összdíjazású pályázatot hirdet a Wienerberger és a MOME https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/06/wienerberger-mome-magyarorszag-palyazat/ Thu, 06 Jun 2024 05:30:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29987 Új, univerzális kerámia tetőcserép tervezését várják a jelentkezőktől A Wienerberger Magyarország, a Tondach kerámia tetőcserepek gyártója országos, nyílt és nyilvános formatervezői pályázatot hirdet. A „Megújuló tradíció – Új univerzális kerámiatetőcserép tervezése” című pályázat célja, hogy a jelentkezők megtervezzék a Tondach Univerzális termékcsalád legújabb tetőcserepét, amely széleskörűen felhasználható, egyben sokak számára vonzó lehet. A pályázat szakmai […]

The post Közel 2 millió forint összdíjazású pályázatot hirdet a Wienerberger és a MOME appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új, univerzális kerámia tetőcserép tervezését várják a jelentkezőktől

A Wienerberger Magyarország, a Tondach kerámia tetőcserepek gyártója országos, nyílt és nyilvános formatervezői pályázatot hirdet. A „Megújuló tradíció – Új univerzális kerámiatetőcserép tervezése” című pályázat célja, hogy a jelentkezők megtervezzék a Tondach Univerzális termékcsalád legújabb tetőcserepét, amely széleskörűen felhasználható, egyben sokak számára vonzó lehet. A pályázat szakmai színvonalát emeli, hogy a Wienerberger a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemet (MOME) is bevonja, amelynek szakemberei a zsűrizésben is részt vesznek. A pályázat összedíjazása bruttó 1 800 000 forint, melyet a Wienerberger ajánl fel.

A pályaműveket 2024. július 21-ig várják.

A „Megújuló tradíció – Új univerzális kerámiatetőcserép tervezése” pályázat célja, hogy a jelentkezők megtervezzék a Tondach Univerzális termékcsalád legújabb tetőcserepét, amely széleskörűen felhasználható.

A pályázat célja, hogy a jelentkezők új, univerzális kerámia tetőcserepet tervezzenek, mely illeszkedik a termékportfólióba, valamint széles körben alkalmazható. Emellett fontos, hogy a termék sokak számára vonzó legyen elsősorban azok körében, akik családi házak tervezésében, építésében vagy felújításában érdekeltek. A pályázat összedíjazása bruttó 1 800 000 forint: az első helyezett 1 000 000, a második helyezett 500 000, a harmadik helyezett 300 000 forint jutalomban részesül.

A pályaművek értékelését a szakmai zsűri 2024. július 21-e után kezdi meg és az elbírálás várhatóan július 26-áig megtörténik. A Wienerberger részéről a szakmai zsűri tagjai között van Molnár Gergely, a Tondach termékmenedzsere, Horváth András külső műszaki vevőszolgálat csoportvezető, valamint Nagy Zsolt István marketing vezető, akik Juhász Istvánnal és Féja Dorottyával a MOME formatervező művésztanáraival közösen választják ki a díjazottakat. A zsűri különös figyelmet fordít majd többek között arra, hogy a pályamunka megfelel-e a specifikációknak, tartalmaz-e innovatív, újszerű ötletet, valamint hogy hogyan illeszkedik a kollekció másik két darabjához.

A pályázaton részt vehetnek szakmagyakorló építészek, belsőépítészek, designerek, valamint építész, belsőépítész, design, formatervezés és tárgyalkotás hallgatók is. A pályázati anyagokat elektronikusan, emailben kell benyújtani 2024. július 8. éjfélig a palyamunka@mome.hu címen.

További információ és részletes pályázati kiírás elérhető a Wienerberger honlapján, a főoldalon:

wienerberger.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Közel 2 millió forint összdíjazású pályázatot hirdet a Wienerberger és a MOME appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új pályázatok segítik a hazai innovációk szellemitulajdon-védelmét https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/10/szellemitulajdon-vedelem-palyazat-segitseg/ Fri, 10 May 2024 05:00:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29612 A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal vissza nem térítendő támogatás formájában 500 millió forint keretösszeggel hirdet felhívásokat hazai vállalkozások, kutatóhelyek, illetve magánszemélyek számára szellemi alkotásaik levédetésére, elősegítve azok hatékony hasznosulását akár a nemzetközi piacokon is. A hazai innovációs stratégiai intézkedéscsomagban, a Neumann János Programban (NJP), a Kormány célul tűzte ki az iparjogvédelmi oltalmak számának […]

The post Új pályázatok segítik a hazai innovációk szellemitulajdon-védelmét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal vissza nem térítendő támogatás formájában 500 millió forint keretösszeggel hirdet felhívásokat hazai vállalkozások, kutatóhelyek, illetve magánszemélyek számára szellemi alkotásaik levédetésére, elősegítve azok hatékony hasznosulását akár a nemzetközi piacokon is.

A hazai innovációs stratégiai intézkedéscsomagban, a Neumann János Programban (NJP), a Kormány célul tűzte ki az iparjogvédelmi oltalmak számának jelentős emelését – ma ugyanis 1 milliárd euró GDP-re Magyarországon 1,5 szabadalmi bejelentés jut, míg az EU-átlag 3,5. Ezért is döntött úgy a Kormány az NJP keretében, hogy 2024-től 75%-kal csökkenti a szabadalmi bejelentési és fenntartási díjakat a magánszemélyek, kkv-k, egyetemek és kutatóintézetek részére − ezzel a magyarországi lett a legkedvezőbb díjszabás az említett kör számára egész Európában.

A kutatás-fejlesztési eredmények és az innovatív ötletek úgy hasznosíthatók leghatékonyabban, ha megfelelő jogi védelmet kapnak. Ez a lépés létfontosságú ahhoz, hogy a befektetett erőforrások – idő, pénz, szakértelem – ne csak megtérüljenek, de hosszú távú piaci előnyt és annak megfelelő hasznot hozzanak.

Jó hír, hogy a piaci szereplők Magyarországon is egyre tudatosabbak ezen a téren, mind gyakrabban kérnek oltalmat az általuk fejlesztett termékre vagy technológiára a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál (SZTNH). A szemléletformálás keretében a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) hosszú ideje célzott pályázatokkal támogatja, hogy minél szélesebb kör – akár a legkisebb mikrovállalkozás is – éljen ezzel a lehetőséggel. A most meghirdetett pályázati felhívás 500 millió forintnyi keretösszegéből az érintettek 100% vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a szabadalommal, használatiminta-oltalommal, növényfajta-oltalommal, formatervezési mintaoltalommal vagy védjegyoltalommal kapcsolatos hazai és nemzetközi SZTNH-eljárások finanszírozására – ide értve például az iparjogvédelmi tanácsadást, az ügyvivői szolgáltatást, valamint a hatósági díjak költségét is.

„A szellemi tulajdon védelme és hasznosítása az egyik legfontosabb katalizátora a hazai innovációs potenciál kiaknázásának. Tudatosítással, hatékony folyamatokkal, jógyakorlatok megosztásával, illetve hazai és nemzetközi források ajánlásával támogatjuk a piaci szereplőket, egyetemeket, magánszemélyeket a szellemi alkotómunka megfelelő elismerése érdekében. Ez a pályázat egyedülálló módon nyújt lehetőséget a hazai és nemzetközi oltalomszerzés legfontosabb döntési pontjainál felmerülő költségek finanszírozására, így segítve elő végső soron a hazai, európai és nemzetközi iparjogvédelmi oltalom megszerzését

– hangsúlyozza Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke.

„Minden piaci szereplőnek fontos felismerni, hogy a versenyképesség érdekében a szellemitulajdon-védelem területén is lépést kell tartani a konkurenciával. A Neumann János Program egyik kiemelt célja, hogy Magyarországon a szabadalmak száma az évtized végéig megduplázódjon. Ezt a pályázati támogatások mellett azzal is ösztönözzük, hogy az oltalomszerzés egyre több innovációs pályázatunknál alapvető elvárás lesz

– teszi hozzá dr. Szabados Zsuzsa, az NKFI Hivatal vállalati innovációs elnökhelyettese.

A most megnyíló két pályázaton vállalkozások, egyetemek és más szervezetek kutatóhelyei és természetes személyek igényelhetnek támogatást szellemi alkotásaik védelméhez. A hasonló céllal meghirdetett korábbi „Iparjog” pályázati konstrukciókban 2015 óta összesen 474 kérelem részesült több mint 730 millió forint támogatásban.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új pályázatok segítik a hazai innovációk szellemitulajdon-védelmét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
IPAR NAPJAI – Nagydíj pályázat https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/03/nagydij-ipar-napjai-palyazat/ Fri, 03 May 2024 12:27:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29440 A hagyományokhoz híven 2024-ben is NAGYDÍJ-jal jutalmazzuk a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt, legkiemelkedőbbnek tartott innovációkat az IPAR NAPJAI, MACH-TECH és AUTOMOTIVE HUNGARY kiállításokon. A versenyen eséllyel indult bármely, korszerű hazai forgalmazású termék, eljárás, műszaki szolgáltatás, amely beleillett a kiállítás tematikájába. A pályázatokat ebben az évben is neves szakértők bírálták el, akik szaktudása és objektivitása […]

The post IPAR NAPJAI – Nagydíj pályázat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hagyományokhoz híven 2024-ben is NAGYDÍJ-jal jutalmazzuk a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt, legkiemelkedőbbnek tartott innovációkat az IPAR NAPJAI, MACH-TECH és AUTOMOTIVE HUNGARY kiállításokon.

A versenyen eséllyel indult bármely, korszerű hazai forgalmazású termék, eljárás, műszaki szolgáltatás, amely beleillett a kiállítás tematikájába. A pályázatokat ebben az évben is neves szakértők bírálták el, akik szaktudása és objektivitása biztosítja, hogy valóban a legjobb termékek kapják meg a díjakat.

NAGYDÍJ nyertesek:

  • FANUC Hungary Kft.: FIELD system Basic Package
  • LOSONCZI Innovation Kft.: TOWER PRO mérőgép
  • Yamazaki Mazak Central Europe s.r.o. Magyarországi Fióktelepe: Mazak FSW-460V dörzshegesztő gép
  • Metal Trading & Consulting Kft.: ECKERT DUAL FLEX 3D Plazma és lángvágó egyben
  • Oxyma Systems Kft.: Nagynyomású, ipari, direkt porlasztásos párásítás

KÜLÖNDÍJ nyertes:

Rajapack Kft.: RAJA újrahasznosított légpárnás papírtekercsek (BULP50, BULP100)

ELISMERŐ OKLEVÉL díjban részesül:

  • FANUC Hungary Kft.: FANUC ROBODRILL α-D28MiB5adv Plus
  • Magyar DigiLean Egyesület
  • Taképszolg Zrt.: Gausium Scrubber 50 Pro AI technológiájú takarítórobot
  • Werth Magyarország Kft.: WRT fokozatmentesen forgatható/dönthető szenzortartó fej

www.iparnapjai.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post IPAR NAPJAI – Nagydíj pályázat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
EFT Szerszámok Kft fejlesztések támogatása https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/26/feljesztesek-tamogatasa-eft-szerszamok/ Thu, 25 Apr 2024 23:53:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29381 A modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodást segítő fejlesztések támogatása az EFT Szerszámok Kft-nél Az EFT Szerszámok Kft. 2022.02.22-én támogatói döntésben részesült a GINOP_PLUSZ-1.2.3-21-2022-04095 sorszámú projekt keretében, ahol 89 500 000 Forint feltételesen vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével valósítja meg a három komponensből álló projektjét Budaörsön a Széchenyi Terv Plusz program keretében. A projekt […]

The post EFT Szerszámok Kft fejlesztések támogatása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodást segítő fejlesztések támogatása az EFT Szerszámok Kft-nél

Az EFT Szerszámok Kft. 2022.02.22-én támogatói döntésben részesült a GINOP_PLUSZ-1.2.3-21-2022-04095 sorszámú projekt keretében, ahol 89 500 000 Forint feltételesen vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével valósítja meg a három komponensből álló projektjét Budaörsön a Széchenyi Terv Plusz program keretében.


A projekt keretében három fő terület mentén kerül sor fejlesztésre, a fejlesztés céljai röviden: eszközbeszerzés, napelemes rendszer telepítése, képzés és tanácsadás megvalósítása.

A projekt gépbeszerzései komponensének keretében egy olyan eszközt szereztek be, mely segítségével tudnak reagálni az elektromos autók kínálatának és piacának növekedésére, mert ez jelentős változásokat hoz az ehhez szükséges alkatrészek tekintetében. A megvásárolt eszköz: köszörűgép.

A napelemes rendszer telepítésével energiakiadásainkat csökkentették, valamint az elektromos autók fejlődése és térnyerése miatt valószínűsíthető, hogy a közeljövőben társaságunk gépjármű flottájában megjelennek az elektromos meghajtású járművek is. Megfelelő kialakítással ezen autók töltése történhet majd a napelemes rendszerről.

A társaság a jövőben nagyobb hangsúlyt kíván fektetni a munkatársak, elsősorban a középvezetői pozícióban lévők és az értékesítési területen dolgozók továbbképzésére, hogy a korábban feltárt hiányosságokat vagy fontos készségeket a társaság és maguk a munkavállalók érdekében fejleszteni tudjuk. Ezért soft skill képzést valósítottak meg.

Továbbá a tanácsadás keretében vezetői- és menedzsment tanácsadást/fejlesztést vettek igénybe.

További információ kérhető:

Csabai Ferenc ügyvezető
+36 23 500 040
eftcsabai@emuge-franken.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post EFT Szerszámok Kft fejlesztések támogatása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A pályázati források mellett innovatív töltési megoldás is segíti a vállalati e-autó-programokat https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/08/toltesi-megoldas-schneider-electric/ Thu, 08 Feb 2024 05:30:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28395 2024. február 5-től igényelhetnek támogatást a hazai vállalkozások elektromos autók vásárlásához, ami várhatóan újabb lökést ad az ilyen típusú járművek hazai elterjedéséhez. Ahhoz azonban, hogy a céges e-autó-programok igazi sikertörténetek legyenek, a töltési infrastruktúra kérdésével is foglalkozni kell. Már elérhetőek a piacon hatékony, egyszerűen telepíthető megoldások is, amelyek alkalmazására hazai példa is van. Fontos mérföldkő […]

The post A pályázati források mellett innovatív töltési megoldás is segíti a vállalati e-autó-programokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2024. február 5-től igényelhetnek támogatást a hazai vállalkozások elektromos autók vásárlásához, ami várhatóan újabb lökést ad az ilyen típusú járművek hazai elterjedéséhez.

Ahhoz azonban, hogy a céges e-autó-programok igazi sikertörténetek legyenek, a töltési infrastruktúra kérdésével is foglalkozni kell. Már elérhetőek a piacon hatékony, egyszerűen telepíthető megoldások is, amelyek alkalmazására hazai példa is van.

Fontos mérföldkő lehet az elektromos autók magyarországi térhódításában a 2024. február 5-től elérhető pályázat, melynek keretében vállalkozások igényelhetnek támogatást az elektromos meghajtású közúti járművek beszerzésére. A hazai gazdasági társaságok a kiírás szerint tisztán elektromos személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz megvásárlásához kérhetnek vissza nem térítendő állami hozzájárulást. A 30 milliárd forintos keretösszegből egy jármű beszerzéséhez az akkumulátor kapacitásának függvényében 2,8-4 millió forint támogatás nyerhető el. A pályázati felhívásra közel tizenhárom hónapon át, 2025. március 31-ig lehet majd benyújtani a jelentkezéseket.

Az Energiaügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a hazai utakon a múlt év végén már több mint 45 ezer tisztán elektromos személygépkocsi közlekedett, az ilyen meghajtású teherautókból közel 3 ezer, motorkerékpárokból körülbelül 500, míg autóbuszokból 206 volt forgalomban. Az új pályázat keretében elnyerhető támogatás jelentősen csökkenti a hagyományos hajtású gépkocsik árelőnyét, vonzóbbá és kifizetődőbbé teszi az e-járművek megvásárlását, ami várhatóan felgyorsítja majd térhódításukat.

Az e-autók terjedése kapcsán azonban kiemelten fontos foglalkozni a töltési infrastruktúra kérdésével is. A Schneider Electric tavalyi felmérése szerint a hazai vállalati döntéshozók 75 százaléka választana e-autót a hagyományos, robbanómotoros járműve helyett, ha a munkavégzés helyén biztosított lenne a megfelelő töltési lehetőség.

A Schneider Electric céljai között szerepel, hogy 2030-ra teljes járműflottáját elektromos meghajtású autókra cseréli le, és a folyamat már elindult Magyarországon is, így itthon is egyre több ilyen járművet használ a cég. Az átállással kapcsolatos igények kiszolgálására a vállalat budapesti központjának otthont adó irodaházban a Schneider Electric eszközeit és rendszereit felhasználva alakítottak ki egy különleges töltési megoldást, amit január végén az okos parkolási és töltési szolgáltatásokat kínáló Parkl Digital Technologies-zal közös eseményen mutattak be.

A hatékony, biztonságos, az ingatlanok meglévő elektromos hálózatainak adottságaihoz alkalmazkodó töltési megoldás agya a Schneider Electric által fejlesztett EV-Charging Expert töltést menedzselő rendszer (LMS), ami folyamatosan figyeli az irodaház betáplálási pontjainak pillanatnyi terhelését, és a lekötött teljesítmény szintjének megfelelő értékig hagyja az autók számára felvenni az energiát. Ennek köszönhetően nem kell tartani a hálózat túlterheltsége miatti áramszünettől, vagy az áramszolgáltatói bírságtól, mégis minden autó az adott pillanatban elérhető legnagyobb teljesítményszinttel tölthet.

A most bemutatott megoldás egyik nagy előnye a hatékony telepítés és könnyű bővíthetőség, amit a szintén a Schneider Electric által fejlesztett és gyártott tokozott áramsínes megoldás tesz lehetővé. Ha új töltési pontokat akarnak a hálózathoz illeszteni, akkor nem szükséges lekapcsolni a teljes rendszert, hanem feszültség alatt ráhelyezhető a plusz leágazódoboz és töltő.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A pályázati források mellett innovatív töltési megoldás is segíti a vállalati e-autó-programokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Meghirdették a 32. Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/21/nagydij-innovacios-palyazat-magyar/ Tue, 21 Nov 2023 05:00:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27597 A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) november 16-án hivatalosan is meghirdette a 2023. évi Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot, a Magyar Innovációs Alapítvánnyal közösen, a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, valamint az Agrárminisztérium, az Energiaügyi Minisztérium, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala támogatásával. A legkiválóbb hazai […]

The post Meghirdették a 32. Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) november 16-án hivatalosan is meghirdette a 2023. évi Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot, a Magyar Innovációs Alapítvánnyal közösen, a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, valamint az Agrárminisztérium, az Energiaügyi Minisztérium, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala támogatásával.

A legkiválóbb hazai innovációs teljesítményeket idén már 32. alkalommal ismerik el, de a 2023. évi innovációs díjak odaítélésénél újabb szempontokat is figyelembe vesznek. A 2023. évi Magyar Innovációs Nagydíj mellett az Energiaügyi minisztérium közreműködésével külön Energiaügyi és Környezetvédelmi díjak is kiosztásra kerülnek. A pályázatok elbírálása során továbbra is a legnagyobb gazdasági, ill. társadalmi haszon, eredmény a legfontosabb szempont, de a bírálók jelentős mértékben mérlegelik a környezetvédelem és a fentarthatóság szempontjait! Nevezési határidő: 2024. február 5.

A Magyar Innovációs Szövetség felkérésére a 30 tudósból, vállalatvezető szakemberből álló zsűri 1993 óta minden évben odaítéli az Innovációs Nagydíjat. A Szövetség idén 32. alkalommal hirdeti meg a pályázatot. Az elmúlt harmincegy pályázati felhívásra összesen beérkezett 1416 pályaműből 1239 volt megvalósult, sikeres innováció és a legjobbak közül 240 kapott különböző innovációs díjat, ők alkotják a hazai innováció „elitjét”, a Magyar Innovációs Klubot.

Dr. Pakucs János, a MISZ tiszteletbeli elnöke kifejtette, hogy az innováció egy gondolkodási mód, egy vezetői magatartás, amely lehetőséget ad a kreativitás kibontakozására. Az innováció a kreativitás és a tőke találkozása. A kreativitás a gondolat és a cselekvés találkozása. A Magyar Innovációs Szövetség missziója, hogy az innováció a gazdaság növekedésének legfontosabb alapfeltétele. A harmincegy éve indult Magyar Innovációs Nagydíj komplex értékelés alapján a legnagyobb, ill. legjelentősebb innovációs teljesítményt keresi. A pályázaton olyan Magyarországon bejegyzett vállalkozások, szervezetek vehetnek részt, amelyek új termékkel, eljárással vagy szolgáltatással értek el kiemelkedő innovációs teljesítményt és jelentős üzleti sikert.

Csák János, kulturális és innovációs miniszter a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásáról tartott előadást. A pályázat meghirdetése kapcsán kiemelte, hogy a jövő generációjának kinevelése nélkül nincs innováció, hiszen egy jó vállalatban van mester-tanítvány kapcsolat, és amikor a tanítvány felnő, abból partnerségi kapcsolat alakul, és végül mester lesz a tanítványból. A kulturális és innovációs miniszter fontosnak tartja az innovációs légkör létrehozását és a hazai hozzáadott érték növekedését. Hangsúlyozta, hogy robosztusnak kell lenni, így támogatni kell a gazdaságos méretnagyság kialakulását, vállalatok összeolvadását, egyesülését. Ha megszületik egy világszínvonalú magyar termék, akkor az állam támogassa és biztosítsa a piacra jutást is. Miniszter úr előadásában méltatta a Magyar Innovációs Szövetség elkötelezett munkáját, melyet a magyar innovációs ökoszisztémáért, a magyar vállalatokért a Szövetség már több mint 30 éve folytat.

A „2023. évi vállalati innovációs tevékenység” című mini konferencián a panelbeszélgetést Professzor Dr. Szabó Gábor, MISZ elnök vezette. A beszélgetésben részt vett Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkár, aki a mai naptól a Nemzeti Innovációs Ügynökségnek a vezérigazgatója is, valamint a Nagydíj pályázat bírálóbizottságának társelnöke, Bagaméry Gergő, a 2006. évi, a 2010. évi és 2022. évi Magyar Innovációs Nagydíjas Mediso Kft. igazgatója, Szilágyi Gábor, 2022. évi Ipari és SZTNH Innovációs Díjas AGM Beton Zrt. vezérigazgatója és Dr. Lőrincz Zsolt, az NKFIH „Alapkutatástól a piacig” 2022. évi Innovációs Díjában részesült TargetEx Kft. ügyvezető igazgatója.

Dr. Raisz Anikó, környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár az Energiaügyi Minisztérium által felajánlott két díjról beszélt, majd Farkas Szabolcs, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke megosztotta gondolatait az innovációról, valamint az SZTNH szerepvállalásáról a Magyar Innovációs Nagydíj pályázat megszervezésében. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium nevében Szolnoki Szabolcs technológiáért felelős helyettes államtitkár, az Agrárminisztérium képviselőjeként dr. Kapitány Gabriella főosztályvezető köszöntötte a résztvevőket.

Dr. Lengyel László, az NKFIH elnökhelyettese zárszavában kiemelte, hogy az Magyar Innovációs Nagydíj pályázat elismeri és megismertet a közvéleménnyel a legjelentősebb innovációs teljesítményeket.

A 2023. évi Magyar Innovációs Nagydíjas vállalkozás az elismerést jelképező bronz kisplasztika mellé jelentős pénzjutalmat is kap. A további innovációs díjazottak szintén jutalomban, részesülnek. A Magyar Innovációs Nagydíj mellett kiosztják az Gazdaságfejlesztési Minisztérium Ipari Innovációs, valamint Informatikai Innovációs Díját, az NKFIH „Alapkutatástól a piacig˝ Innovációs Díját, az Agrárminisztérium Agrár Innovációs Díját, az Energiaügyi Minisztérium Környezetvédelmi és Energiaügyi Innovációs Díját, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Innovációs Díját, illetve a MISZ Startup Innovációs Díját is.

A díjak ünnepélyes átadása, a hagyományoknak megfelelően az Országház Felsőházi Termében történik majd 2024. március végén egy sajtónyilvános rendezvény keretében.

A 2023. évi kiírás részletei megtalálhatók a Magyar Innovációs Szövetség honlapján: https://www.innovacio.hu/nagydij_felhivas.php


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Meghirdették a 32. Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az idén is meghirdetik a Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot – Alternativ Energia https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/08/innovacios-nagydij-palyazat-2023/ Wed, 08 Nov 2023 05:00:19 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27427 A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) az idén is meghirdeti a Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot, a nevezési határidő 2024. február 5 – közölte a MISZ kedden az MTI-vel. A nagydíj célja, hogy elismerje a magyarországi innováció legkiemelkedőbb eredményeit, egyben lehetőséget biztosítson az innovatív termékek és technológiák megismerésére mind a gazdasági élet szereplői, mind a társadalom számára. […]

The post Az idén is meghirdetik a Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot – Alternativ Energia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) az idén is meghirdeti a Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot, a nevezési határidő 2024. február 5 – közölte a MISZ kedden az MTI-vel.

A nagydíj célja, hogy elismerje a magyarországi innováció legkiemelkedőbb eredményeit, egyben lehetőséget biztosítson az innovatív termékek és technológiák megismerésére mind a gazdasági élet szereplői, mind a társadalom számára. A pályázatot a MISZ a Magyar Innovációs Alapítvány által, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) főtámogatásával, valamint az Agrárminisztérium (AM), az Energiaügyi Minisztérium (EM), a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) támogatásával hirdeti meg.

A közleményben ismertetik 27 neves tudósból, valamint vállalatvezetőből álló zsűri 1993 óta minden évben odaítéli az Innovációs Nagydíjat. A szövetség idén 32. alkalommal hirdeti meg a pályázatot. A korábbi felhívásokra beérkezett 1416 pályaműből 1239 volt megvalósult, sikeres innováció és a legjobbak közül 240 kapott különböző innovációs díjat, ők alkotják a Magyar Innovációs Klubot. A 2023. évi Magyar Innovációs Nagydíj nyertese az elismerést jelképező bronz kisplasztika mellé jelentős pénzjutalmat is kap.

A nagydíj mellett kiosztják a GFM Ipari Innovációs, valamint Informatikai Innovációs Díját, az NKFIH Alapkutatástól a piacig Innovációs Díját, az AM Agrár Innovációs Díját, az EM Környezetvédelmi és Energiaügyi Innovációs Díját, az SZTNH Innovációs Díját, illetve a MISZ Startup Innovációs Díját is. A díjakat a hagyományoknak megfelelően az Országház Felsőházi Termében ünnepély keretében adják majd át 2024 március végén. A pályázati kiírás részletei a szövetség honlapján érhetőek el – olvasható a MISZ közleményében.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az idén is meghirdetik a Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot – Alternativ Energia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
ABB Női Mentorprogram 2024 https://www.muszaki-magazin.hu/2023/10/06/noi-mentor-program-abb/ Fri, 06 Oct 2023 06:00:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27060 A Női Mentorprogram célja, hogy erősítse a nők részvételét és növelje a munkavállalási kedvüket műszaki területeken, és lehetőséget adjon, hogy a női hallgatók már tanulmányaik során megismerkedhessenek egy nemzetközi cég termékeivel, szolgáltatásaival, működésével. A programba maximum hat női hallgatót választanak ki pályázat útján. A programban részt vevő hallgatók az ABB vezetői és szakemberei közül saját […]

The post ABB Női Mentorprogram 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Női Mentorprogram célja, hogy erősítse a nők részvételét és növelje a munkavállalási kedvüket műszaki területeken, és lehetőséget adjon, hogy a női hallgatók már tanulmányaik során megismerkedhessenek egy nemzetközi cég termékeivel, szolgáltatásaival, működésével.

A programba maximum hat női hallgatót választanak ki pályázat útján. A programban részt vevő hallgatók az ABB vezetői és szakemberei közül saját dedikált mentort kapnak, akikkel 2024. január 1. és 2024. június 30. között öt alkalommal konzultáción vehet részt. A nyertesek betekintést nyerhetnek egy multinacionális cég mindennapjaiba, telephely- és gyárlátogatáson vehetnek részt, megismerkedhetnek az ABB női vezetőivel, HR szakemberektől személyes és/vagy online konzultáció keretében tanácsot kaphatnak a későbbi elhelyezkedéshez, vagy akár gyakornokként aktívan részt vehetnek a munkában. Emellett megismerhetik, hogy milyen életpálya modellek léteznek a műszaki területen.

A pályázat BSc és MSc női hallgatóknak szól, akik középfokú angol nyelvtudással és aktív felsőoktatási hallgatói jogviszonnyal (nappali, esti, levelező, aktív féléves) rendelkeznek.

Aktív középfokú angol nyelvtudás

Az ABB szakemberei a beadott pályázatok értékelésénél figyelembe veszik a jelentkezők motiváltságát, szakmai rátermettségét, minimum középfokú aktív angol nyelvtudását (szóban és írásban egyaránt), valamint a benyújtott pályázat formai áttekinthetőségét szerkezet, design, stílus, nyelvhelyesség szempontjából. A pályázat elbírálásánál előnyt jelent a korábbi tanulmányi versenyeken elért eredmény, és a felsőoktatási szakmai tevékenységben való részvétel.  A beérkezett pályázatok alapján kiválasztott jelentkezőket személyesen és/vagy online is meghallgatják.

A pályázatra olyan hallgatók jelentkezését fogadják el, akik a pályázati, és/vagy a nyertes időszakban az ABB versenytársánál szakmai gyakorlatot nem folytatnak és/vagy nem dolgoznak.

A pályázati időszak: 2023. október 1. és 2023. október 31. között. A pályázatokat a vállalat 2023. november 30-ig bírálja el.

A pályázati kiírás és a jelentkezési lehetőség részletei a következő linken találhatók: https://new.abb.com/hu/palyazati-felhivas


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post ABB Női Mentorprogram 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
EFT és Társai Kft fejlesztések támogatása https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/31/eft-es-tarsai-fejlesztesek-tamogatasa/ Wed, 31 May 2023 00:45:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25548 Modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztés az EFT és Társai Kft-nél Az EFT és Társai Kft. a GINOP_PLUSZ-1.2.1-21-2021-00605 azonosítószámmal 2021.10.21-én támogatói döntésben részesült, melynek keretében 82,50 millió Forint feltételesen vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el. A projekt megvalósítási helyszínén, Kecskeméten a munkafolyamatokat segítő eszközök beszerzése és a munkatársak fejlesztése áll […]

The post EFT és Társai Kft fejlesztések támogatása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztés az EFT és Társai Kft-nél

Az EFT és Társai Kft. a GINOP_PLUSZ-1.2.1-21-2021-00605 azonosítószámmal 2021.10.21-én támogatói döntésben részesült, melynek keretében 82,50 millió Forint feltételesen vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el. A projekt megvalósítási helyszínén, Kecskeméten a munkafolyamatokat segítő eszközök beszerzése és a munkatársak fejlesztése áll a projekt fókuszában.


Az EFT és Társai Kft. a régió egyik fontos és jelentős fémforgácsoló vállalkozása Kecskeméten. A siker és a növekedés egyik záloga az elmúlt több mint 15 évben a folyamatos fejlesztés, legyen szó a gépparkról vagy az emberi erőforrásról. A jelen GINOP_PLUSZ-1.2.1-21 kódszámú felhívás keretében megvalósított projektelemek is ennek az elvnek felelnek meg.

A beszerezett CNC függőleges megmunkáló központ és CNC eszterga révén a cég alkalmazkodni tudott a piac változó igényeihez a megmunkálási folyamatok lerövidítésével és a minőség (megmunkálási pontosság) növelésével. Az új berendezések ezen felül lehetőséget biztosítanak nagyobb munkadarabok megmunkálására, amivel új ügyféligényeket, partnereket tudunk kiszolgálni, ezáltal újabb piacokat meghódítani, illetve lehetővé teszi újabb üzleti kapcsolatok kialakítását. Ezen túlmenően az új berendezés beállításával a gyártási kapacitás is növekszik, így a szállítási határidők is rövidülnek.

A géppark fejlesztése, korszerűsítése fontos tevékenység, de ennek ideális esetben párosulnia kell a munkatársak fejlesztésével, legyen szó a gépkezelők oktatásáról vagy olyan területekről, amelyeken növelhető az ügyfélelégedettség vagy a folyamatbiztonság.

A tervezett eszközök beszerzése, valamint a képzési és tanácsadási szolgáltatások igénybevétele a cash-flow-ra, a jövedelmezőségre, a cég stabilitására kedvező hatást gyakorolnak. A fejlesztés a nagyobb árbevétel mellett a meglévő állandó költségek szintjének minimális változtatása a jövedelmezőség javulását eredményezni hosszútávon.

A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg, 82,50 millió forint európai uniós támogatás segítségével.

További információ kérhető:
Csabai Ferenc József, ügyvezető
+36 30 948 03 93
eftcsabai@emuge-franken.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post EFT és Társai Kft fejlesztések támogatása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bordás hőcserélő elemcsalád fejlesztése a Trade Kontakt Kft.-nél https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/12/bordas-hocserelo-elemcsalad-trade-kontakt/ Fri, 12 May 2023 02:17:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25267 A hatékonyságnövelés meglévő berendezések esetén, a meglévő technológiai rendszerelemek változtatása nélkül komoly műszaki kihívás és sok esetben csak minimális mértékben lehetséges. Szerzők: Tenki József¹, Dr. Piri Márton¹ , Fábiánné Amberger Anna¹ , Tenki Zsombor¹ ¹Trade Kontakt Kft A fejlesztés a GINOP-2.1.2-8.1.4-16 pályázati támogatással valósult meg. Összefoglaló A hatékonyságnövelés meglévő berendezések esetén, a meglévő technológiai rendszerelemek változtatása nélkül komoly műszaki […]

The post Bordás hőcserélő elemcsalád fejlesztése a Trade Kontakt Kft.-nél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hatékonyságnövelés meglévő berendezések esetén, a meglévő technológiai rendszerelemek változtatása nélkül komoly műszaki kihívás és sok esetben csak minimális mértékben lehetséges.

Szerzők: Tenki József¹, Dr. Piri Márton¹ , Fábiánné Amberger Anna¹ , Tenki Zsombor¹

¹Trade Kontakt Kft

A fejlesztés a GINOP-2.1.2-8.1.4-16 pályázati támogatással valósult meg.


Összefoglaló

A hatékonyságnövelés meglévő berendezések esetén, a meglévő technológiai rendszerelemek változtatása nélkül komoly műszaki kihívás és sok esetben csak minimális mértékben lehetséges. A technológiai rendszerelemek változtatásával viszont jelentős beruházási igényű feladattá válik, ami kedvezőtlenül hat a gazdaságosságra, megtérülésre. A hatékonyságnövelés környezetvédelmi szempontból is fontos, hiszen a tüzelőanyag megtakarítás változatlan teljesítmény mellett a leghatékonyabb környezetvédelmi beruházásnak tekinthető.

Éppen ezért vált fontossá olyan hőcserélő típusok fejlesztése, amely a hatékonyságnövelésre úgy használható, hogy a technológiai rendszerelemek cseréje nem szükséges és a hatékonyságnövelés maximalizálható. A GINOP-2.1.2-8.1.4-16 pályázat lehetőséget teremtett Cégünknek tüzelőanyag specifikus bordás hőcserélő elemek fejlesztésére, a gyártástechnológia kidolgozására, hő- és áramlástechnikai vizsgálataira.

A pályázati munka zárásaként olyan gyártási technológia került kialakításra, amely a bordázat hegesztés-mentes rögzítését teszi lehetővé, továbbá a hő-, és áramlástechnikai vizsgálatok alapján olyan tervezési segédletet állítottunk össze, amely segítségével tüzelőanyag-specifikus hőcserélő elemekből jól illeszthető és nagy hatékonyságú hőcserélők építhetők be meglévő berendezések hatékonyság növelése érdekében.

A feladat kidolgozását Cégünk a VEIKI Energia+ Kft-vel együttműködésben végezte, támaszkodva VEIKI Energia+ Kft. meglévő berendezések hatékonyság növelésében, hőhasznosítási feladatok megoldásában szerzett sok évtizedes tapasztalatára.


Előzmények

Meglévő kazánberendezések hatékonyságnövelése a jelenlegi piaci és környezetvédelmi elvárásokat figyelembe véve, egyre fontosabb feladattá válik. A hatékonyságnövelés egyik lehetséges módja az utófűtő felületek növelése, a hatásfokot leginkább meghatározó füstgáz veszteség csökkentésére. Az utófűtő felületek lehetnek a kazán technológiai köréhez tartozó hőcserélők (levegő-előmelegítő, tápvíz-előmelegítő), illetve azon kívüli, más technológiai körbe tartozó hőcserélők (ipari technológiai célú hőcserélő, távhő-szolgáltatás célú hőcserélő, stb.).

Bármely technológiai körhöz tartozik is a beépítésre tervezett hőcserélő, a kis ellenállás mellett biztosított nagy egységteljesítmény meghatározó követelmény. Ezt az elvárást a bordáscsöves hőcserélők alkalmazása alapvetően kielégíti.

A külső technológiai kör kiszolgálása céljából tervezett hőcserélő beépítés mindenképpen többlet fűtőfelület beépítésével jár, ami előzetes gondos energetikai, hő-, és áramlástechnikai felülvizsgálatot igényel, a szükséges műszaki-gazdasági feltételek meghatározásához, a gazdaságosság megítéléséhez.

A kazán-technológiai köréhez tartozó hőcserélő beépítés (hatásfoknövelés) esetén azonban, a bordáscsöves hőcserélő kis ellenállása és nagy egységteljesítménye jelentős előnnyel jár, amelyet érdemes kihasználni. Ezért kezdett el Cégünk foglalkozni tüzelőanyag-specifikus lemezbordás hőcserélő csövek gyártásával, a gyártáshoz szükséges technológia fejlesztésével.

Tüzelőanyag-specifikus hőcserélő típusok

A rendelkezésre álló ipari és energetikai hőhasznosítási tapasztalatok alapján a különböző tüzelőanyaghoz, alkalmazási körülményekhez illesztetten különböző bordaméretű, bordaosztású, és csőosztású hőcserélő csöveket célszerű alkalmazni. A fejlesztési feladat során az alábbi bordás hőcserélő típusok gyártási technológiáját és alkalmazási eljárását dolgoztuk ki:

Gyártási technológia elve

A gyártási folyamat kialakítása során olyan eljárást dolgoztunk ki, amely a „bordázat-béléscső” fémes kapcsolatát az acélok alakváltozási folyamatára építve valósítja meg, mellőzve a borda-cső kapcsolat kialakításában a hegesztés alkalmazását. Az eljárás során a béléscsőbe vezetett víz segítségével a csövet hidraulikusan tágítjuk. A cső a tágítás során eléri a valós folyáshatár értékét és ezen az értéken tágulva éri el a bordázat anyagát. A hidraulikus tágítást tovább folytatva, a bordázat anyaga is tágul, de itt a tágítási folyamatot a rugalmas alakváltozási szakaszon tartjuk. A felterhelési folyamat során figyelemmel kell lenni arra, hogy a bordázat anyaga csak a rugalmas szakaszon legyen terhelve. Különösen fontos ez a tervezett öntöttvas bordázat esetén, mivel itt a túlterhelés az öntöttvas bordázat tönkremenetelével jár. A kidolgozott eljárás elvi feszültségi és alakváltozási sémáját és a kísérleti tágító berendezés képét az alábbi ábrán mutatjuk be:

A technológiai folyamat jellemző nyomásértéke több tényezőtől függ. Függ az alkalmazandó cső anyagminőségétől, falvastagságától, a bordázat anyagminőségétől, az alkalmazott lemezvastagságtól és a lemezosztástól. A kidolgozott technológiával jellemzően 700 és 1100 bar közötti maximális nyomásérték mellett rögzíthető megfelelő módon (tartós fémes kapcsolat) a bordázat a béléscsövön.

Az 1. táblázat szerinti kísérleti elemeket, illetve az ezekből gyártható hőcserélő csövet, illetve blokkot az alábbi képek mutatják:

A gyártási folyamat kidolgozását követően a 1. táblázat szerinti elemből kisminták készültek, amelyeken hő-, és áramlástechnikai vizsgálatokat végeztünk.

Mérések vizsgálatok

A legyártott kisminták vizsgálatához, a vizsgálatokra alkalmasan kialakított vizsgálókör készült, amelynek elrendezési vázlata és képe az alábbi ábrán látható:

Jelölés:

1.1-1.2:      Beszívott levegő sebességmérés Testo 480 légtechnikai mérőműszerrel, szárnykerekes érzékelővel.

2:                Levegő előmelegítés ventilátor előtt, szabályozott palástfűtőtesttel.

3-4:             Levegő felmelegítés a kívánt hőmérsékletre, ventilátor után, szabályozott palástfűtőtesttel.

5:                Keringetett víz, belépő hőmérsékletmérése, Pt 100-as ellenállás hőmérővel.

6:                Keringetett víz, kilépő hőmérsékletmérése, Pt 100-as ellenállás hőmérővel.

7:                Víz oldali rendszer nyomásbeállítása manométerrel, szinten tartása nyomáskiegyenlítő tartállyal.

8:                Levegő be- és kilépő hőmérsékletmérése 4-4 db Pt 100-as ellenállás-hőmérővel, hőcserélő blokk előtt-után.

9:                Hőcserélő blokk előtti levegő és légköri nyomás mérése GE Druck-DPI 150-es nyomásmérővel.

10-11:        Víz oldali rendszer áramlási sebességmérése, Venturi cső és nyomáskülönbség távadó segítségével.

12:              Mért adatok feldolgozása adatgyűjtő segítségével.

13:              Mérés, mérési eredmények rögzítése, feldolgozása, kiértékelése számítógép segítségével.

A mérések-vizsgálatok során rögzített eredményekből került meghatározása a hőcserélő típus jellemző speciális fajlagos hőátviteli képessége és a gáz (jelen esetben levegő) oldali áramlási ellenállása. A mérési eredmények feldolgozását követően kapott eredményeket az alábbi táblázatban foglaltuk össze:

Az egyes hőcserélő elemtípus legfontosabb tervezést biztosító jellemzőit a következő 2 db diagramban is bemutatjuk.

Tervezési segédlet

A tüzelőanyag-specifikus hőcserélő csövekből összeállítandó hőcserélőhöz tervezési segédletet is összeállítottunk:

Alapadatok:

 

Bordás hőcserélő típusonként meghatározható a Ws-hez tartozó, egy csősorra vonatkozó áramlási ellenállás Δpn, rn= 0,9336 kg/m3 közegsűrűség mellett a diagramban megadott egyenlet alapján.

A kifejlesztett bordáscsöves hőcserélő család általános jellemzői az alábbiakban foglalhatók össze:

  • Tüzelőanyag-specifikus bordáscső alkalmazható.
  • Feladatorientált kialakítás és beépítés lehetőségét biztosítja.
  • Széles hőmérséklet és nyomástartományban alkalmazható.
  • Nagy egységteljesítmény jellemzi, kis áramlási ellenállás mellett.
  • Kompakt, helytakarékos beépítés lehetőségét biztosítja.
  • A bordázatot hidraulikus eljárással rögzítjük a csövön, mellőzve a hegesztési eljárást.
  • A hőhasznosító beépítése nem igényli a technológiai rendszerelemek cseréjét (szívó ventilátorok, szivattyúk).

A beépítést megelőző energetikai felülvizsgálatban és a hőcserélő beépítés tervezésében, partnerünk a VEIKI ENERGIA+ Kft. nyújt segítséget.

ELÉRHETŐSÉGÜNK:

Trade Kontakt Kft.
7030 Paks, Ipari Park hrsz.:4703/73
Telefonszám: +36 75 510930, +36 20 285 0320
tradekontakt@t-online.hu
www.tradekontakt.hu


Abstract

Increasing efficiency in existing installations without changing the existing technological system elements is a major technical challenge and in many cases only possible to a minimal extent. Changing the technological system elements, on the other hand, becomes a major investment-intensive task, which has a negative impact on the economic efficiency and return on investment. Efficiency gains are also important from an environmental point of view, as fuel savings at constant power output are considered the most efficient environmental investment.

This is why it has become important to develop heat exchanger types that can be used to increase and maximise efficiency without the need to replace technological system components. The GINOP-2.1.2-8.1.4-16 tender has provided our company with the opportunity to develop fuel-specific finned heat exchanger elements, to develop the manufacturing technology, and to carry out thermal and flow tests.

At the end of the project, a manufacturing technology was developed that allows for the weld-free fixing of the fins, and based on the thermal and flow tests, a design aid was developed to enable the installation of well-fitting and highly efficient heat exchangers from fuel-specific heat exchanger elements to improve the efficiency of existing installations.

The task was developed by our company in cooperation with VEIKI Energia+ Ltd., drawing on VEIKI Energia+ Ltd.’s decades of experience in increasing the efficiency of existing equipment and solving heat recovery tasks.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Bordás hőcserélő elemcsalád fejlesztése a Trade Kontakt Kft.-nél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
CSP kollektor rendszer vezérlést fejlesztett az MNP Mérnökiroda https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/02/csp-kollektor-rendszer-mnp-mernokiroda/ Mon, 01 May 2023 22:05:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25087 KKV START Innováció támogatási forrásból CSP kollektor rendszer vezérlés kifejlesztését sikeresen valósította meg az MNP Mérnökiroda Kft. Az MNP Mérnökiroda Kft. 19,98 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a 2020. évi KKV START Innováció kiíráson a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innováviós Hivatal KKV START INNOVÁCIÓ Támogatási programjának keretében. A  33,3 millió forintos összköltségvetésű fejlesztésből […]

The post CSP kollektor rendszer vezérlést fejlesztett az MNP Mérnökiroda appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
KKV START Innováció támogatási forrásból CSP kollektor rendszer vezérlés kifejlesztését sikeresen valósította meg az MNP Mérnökiroda Kft.

Az MNP Mérnökiroda Kft. 19,98 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a 2020. évi KKV START Innováció kiíráson a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innováviós Hivatal KKV START INNOVÁCIÓ Támogatási programjának keretében. A  33,3 millió forintos összköltségvetésű fejlesztésből  15 millió forint összegű beszerzést és 16,8 millió forint értékű kutatási és fejlesztési tevékenységet valósított meg.

A projekt azonosítója: 2020-1.1.1-KKV-START-2020-00123

Sikerrel zárult a Lucida Solar szabadalmaztatott CSP kollektor termékének illesztése a magyarországi/európai klímaviszonyokhoz című projekt.

A projekt keretében beszerzésre és felépítésre került egy Lucida Solar CSP prototípus rendszer, amelyhez illesztésre került a saját fejlesztésű vezérlés első prototípusa. Ez a vezérlés már alkalmas volt a hőtechnikai mérések elvégzésére is és az ez alapján meghatározott vezérlési algoritmus tesztelésére.

A fejlesztés első lépéseként a rendszer hőtechnikai illesztése került megvalósításra a régiós klímaviszonyokhoz, erre azért volt szükség mert a trópusi/szubtrópusi körülmények között nincs szükség pl. szigetelésre, mivel a környezeti hőmérséklet is magas. Második lépésben, annak érdekében, hogy a hidegebb napokon a páralecsapódás megszüntethető legyen, a termék páradiffúziós tulajdonságainak fejlesztése történt meg.

Az alapvető műszaki problémák megoldását követően, harmadik lépésben a vezérlés prototípusa alapján a rendszer komplett hardverének és szoftverének kifejlesztése valósult meg, amely alkalmazkodik a közép európai klimatikai viszonyokhoz.

Célunk megvalósításaként a projekt keretében továbbfejlesztésre került rendszer prototípusának megépítése megvalósult, megtörtént annak részegységeinek fejlesztése, kidolgozása, hőtechnikai illesztése a klímaviszonyokhoz és a vezérlőrendszer optimalizálása, melyek működési tesztjei sikeresen és eredményesen lezajlottak.

Az MNP Mérnökiroda Kft. 2008-ban beruházások tervezésére, bonyolítására, műszaki tenderek ellenőrzésére, műszaki felügyelet, tervezési feladatok, valamint szakértői feladatok ellátására alakult meg.

Tevékenysége között fontos szerepet tölt be a megújuló, alternatív energia programok megvalósításában történő közreműködés (napenergia, geotermikus energia).

Felismerve a megújuló energia hasznosításának Magyarországi lehetőségeit, elhivatottan ebbe az irányba kezdett piaci lehetőségeket keresni a cégvezetés. Mára a referenciák és az elmúlt időszak tervezési és kivitelezési feladatai alapján folyamatosak a megkeresések és megbízások.  Elsősorban szolár rendszerekkel foglalkozik a Kft., ebből meghatározó a fotovoltaikus rendszer tervezése és kiépítése mind lakossági, mind kiserőmű szinten.

Lehetőségünk nyílt a CSP rendszerek Magyarországi hasznosítására, ebben a piaci szegmensben jelen projekt biztosít sikeres továbblépést. A CSP hasznosítás során a Lucida Solar kollektor hazai alkalmazásában a vezérlés továbbfejlesztését és hazai adaptálását, a vezérlés hibáinak kiküszöbölését tűztük ki célul, melyet sikeresen sikerült megoldani jelen mintaprojekt kutatásának keretében.

A fejlesztés eredményeként a kialakított rendszer minden olyan területre alkalmazható, ahol a fosszilis, vagy elektromos hőenergia kiváltható napenergia által megtermelt hőenergiával. A szolár rendszerek közül a napkollektoros rendszerek még elsősorban lakossági felhasználásban elterjedtek, jelen kutatás ipari hőenergia előállítását és az ipari, mezőgazdasági termelést, valamint a vendéglátás, szállodai szolgáltatás területén kívánja megcélozni, illetve ezeken a területeken megalapozni a hasznosítás feltételrendszerét.

A projekt az MNP Mérnökkiroda Kft. pécsi központjában, illetve külső telepítési helyszínen valósul meg.

A cégről és a projektről bővebb információt a www.mnpmernokiroda.hu oldalon olvashatnak.

További információ kérhető:

Petrich Csaba cégvezető

Elérhetőség: mnpkft.pc@gmail.com

The post CSP kollektor rendszer vezérlést fejlesztett az MNP Mérnökiroda appeared first on Műszaki Magazin.

]]>