optimalizálás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/21/ganttplan-intelligens-aps-rendszer/ Sun, 21 Apr 2024 09:56:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29299 A Kontron Hungary 2023 végén kötött szerződést a GANTTPLAN APS rendszer magyarországi képviseletére. A szoftver gyártója, a német DUALIS® GmbH 30 éves tapasztalattal rendelkezik a gyártástervezési megoldások megvalósításában és integrálásában. Az általuk fejlesztett GANTTPLAN Advanced Planning and Scheduling (APS) rendszer egy nagy teljesítményű, modern és elérhető árú gyártás ütemező és optimalizáló technológia. Tervezze és optimalizálja […]

The post GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Kontron Hungary 2023 végén kötött szerződést a GANTTPLAN APS rendszer magyarországi képviseletére.

A szoftver gyártója, a német DUALIS® GmbH 30 éves tapasztalattal rendelkezik a gyártástervezési megoldások megvalósításában és integrálásában. Az általuk fejlesztett GANTTPLAN Advanced Planning and Scheduling (APS) rendszer egy nagy teljesítményű, modern és elérhető árú gyártás ütemező és optimalizáló technológia.

Tervezze és optimalizálja gyártását GANTTPLAN-nel!

A szoftver rendkívül népszerű Németországban, és Ausztriában. Ezt a szoftvert alkalmazza pl. az osztrák Starlim, ami világvezető a szilikonból készült fröccsöntött termékek gyártásában. Most viszont már a magyar felhasználók is élvezhetik a rendszer sebességét, sokoldalúságát, könnyű használatát és gyors bevezethetőségét!

Hozzon létre optimális gyártási terveket egyetlen gombnyomással, miközben megfelel az összes meglévő peremfeltételnek.

A GANTTPLAN-nel optimálisan tervezheti meg az összes megrendelést a ténylegesen rendelkezésre álló erőforrásoktól és kapacitásoktól függően, figyelembe véve mind az ütemezést, mind az összes költségtényezőt, és átláthatóan megjelenítheti az eredményt a grafikus gyártásvezérlő központban. Az olyan funkciók, mint az egyidejű több erőforrásra kiterjedő tervezés, az integrált anyagszükséglet-tervezés és a termelési alternatívák optimalizáláson alapuló kiválasztása lehetővé teszik a termelés hatékony tervezését és ellenőrzését.

Emellett a “mi lenne, ha” forgatókönyvek létrehozása és elemzése megkönnyíti a döntéshozatalt a közép- és hosszútávú tervezési horizonton, és támogatja a taktikai és stratégiai intézkedéseket. ERP vagy MES rendszer kiegészítőjeként az interaktív APS rendszer lehetővé teszi a különböző iparágakban működő, bármilyen méretű gyártó vállalatok számára, hogy zökkenőmentes rendelési teljesítést, rövid szállítási határidőket és állandó költségoptimalizálást érjenek el.

A főbb előnyök

  • Az összes megrendelés automatizált, időtakarékos tervezése
  • Interaktív tervezés: a tervek bármikor módosíthatók vagy manuálisan is létrehozhatók
  • Az összes erőforrás egyidejű tervezése: operátorok, gépek, anyagok, szerszámok és termelési segédeszközök
  • Folyamatos költségoptimalizálás hét súlyozható célkritérium alapján
  • Az eredmények azonnal átlátható és méretezhető formában jelennek meg a gyártásvezérlő állomáson (Gantt-diagram)
  • Futtatható felhő alapú platformon is
  • Zökkenőmentesen integrálható a meglévő ERP és MES rendszerbe

Önöknek a GANTTPLAN-re van szükségük, ha ilyen és hasonló kihívásokkal szembesülnek:

  • Az ellátási lánccal kapcsolatos problémák
  • A szakképzett munkaerő hiánya és a személyzet rövid távú hiányzása
  • Időigényes, manuális tervezés
  • Gyenge szállítási megbízhatóság és hosszú átfutási idők
  • Magas félkészáru és késztermék állomány
  • Nagyszámú változat
  • A kereslet rövid távú ingadozása
  • Emelkedő (termelési, energia) költségek

Bővebb információért látogasson el honlapunkra!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Korszerű akkumulátorokkal optimalizálható a napelemes rendszerek működése https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/19/napelemes-akkumulator-optimalizalas-rendszer/ Tue, 19 Mar 2024 14:45:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28914 Az elmúlt évtized kihívásai és lehetőségei Magyarországon is ráirányították a figyelmet a megújuló energiaforrások, különösen a napelemes rendszerek fontosságára. A szaldóelszámolásról a bruttó elszámolási rendszerre való átállás azonban új megközelítést igényel a tulajdonosoktól az energiafelhasználás terén. A hatékony energiatárolás lehetőséget kínál arra, hogy a túltermelt energiát a hálózatba történő visszatáplálás helyett saját használatra tároljuk, így […]

The post Korszerű akkumulátorokkal optimalizálható a napelemes rendszerek működése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elmúlt évtized kihívásai és lehetőségei Magyarországon is ráirányították a figyelmet a megújuló energiaforrások, különösen a napelemes rendszerek fontosságára.

A szaldóelszámolásról a bruttó elszámolási rendszerre való átállás azonban új megközelítést igényel a tulajdonosoktól az energiafelhasználás terén. A hatékony energiatárolás lehetőséget kínál arra, hogy a túltermelt energiát a hálózatba történő visszatáplálás helyett saját használatra tároljuk, így tehermentesítve a hálózatot a túltáplálástól és optimalizálva a napelemes rendszerek működését és gazdaságosságát. 

A napenergia tárolása kulcsfontosságú kérdés azoknak, akik maximálisan szeretnék kihasználni a napelemes rendszerükben rejlő potenciált. A fejlett akkumulátoros tárolók folyamatos erőforrás-ellátást biztosíthatnak napfénymentes időszakokban és áramkimaradás esetén is. Ez az innovatív megközelítés lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy a napfényes órákban termelt, és adott pillanatban el nem fogyasztott többletenergiát, igény szerint, később használják fel, ahelyett, hogy nyomott áron visszatáplálnák a hálózatba.

“Miközben a világ egyre inkább a fenntartható energiamegoldások felé fordul, létfontosságú, hogy olyan technológiákat fejlesszünk, amelyek nemcsak hatékonyak, de hosszú távon is fenntarthatóak. A napenergia tárolása lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy maximalizálják a napelemekből származó erőtartalék-felhasználást, csökkentve ezzel a hálózatra való támaszkodást, illetve a villamosenergia-számláikat, és javítva a hálózati stabilitást. A technológiai fejlődésnek köszönhetően ma már léteznek olyan nagy teljesítményű, de kis helyigényű akkumulátorok, amelyek képesek hatékonyan kezelni ezt a kihívást, elősegítve ezzel a napelemes rendszerek kapacitásának optimális kihasználását”

– avat be Nádorfi Árpád, napelemes szakértő, a Top NRG tulajdonosa.

Érdemes előre gondolkodni

2024-től több ezer ügyfél számára ér véget a kedvező 10 éves szaldóelszámolási ciklus. Számukra különösen fontos, hogy azokban az időszakokban, amikor a napelemes rendszerük több energiát termel, mint amennyit az ingatlanuk abban a pillanatban felvesz, ne kelljen a felesleget nyomott áron értékesíteni a szolgáltató felé, illetve alultermelés esetén nyolcszoros áron plusz energiát vételezni a hálózatból. De nemcsak nekik érdemes előrelátóan gondolkodni, hanem annak a közel 240 ezer régi inverterrel rendelkező napelem-tulajdonosnak is, akik úgy szeretnék élvezni a szünetmentes áramellátás adta lehetőségeket, hogy közben a szaldóelszámolás előnyeit is teljesen kihasználják.

“Akik a napelemes rendszerüket akkumulátoros tárolókkal egészítik ki, jelentős előnyökre tehetnek szert. Nemcsak az energiafogyasztásukat optimalizálhatják, hanem az erőforrás-ellátásukat is stabilizálhatják, különösen a kritikus időszakokban. Az akkumulátorok áramszünetek idején szünetmentes energiaellátást biztosítanak olyan létfontosságú eszközök számára, mint a hűtők, a klímaberendezések, a hőszivattyúk és a garázskapuk. A régi inverterek azonban nem kompatibilisek az új hibrid rendszerekkel, így a magán és céges tulajdonosok számára kihívást jelent a modernizáció, hiszen azzal a szaldóelszámolásból való azonnali kizárást kockáztatják. Az általunk kifejlesztett, régi inverterekhez is csatlakoztatható okos akkumulátorok lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy maximálisan kiaknázzák napelemes rendszerük potenciálját, miközben nem veszélyeztetik a meglévő szerződésüket”

– magyarázza az innovatív látásmódjáról ismert, 30 éves sikeres munkásságáért Életműdíjjal kitüntetett szakértő.

A biztonság legyen az első

Az akkumulátorok tervezésénél alapvető szempont, hogy minőségi alapanyagokból készüljenek és legmagasabb biztonsági, illetve teljesítményi normáknak is megfeleljenek. Ez azonban nem garantálható az ismeretlen gyártók gyenge minőségű akkumulátorai esetén, illetve, ha a régi elektromos autó akkumulátorokat felújítva, újként adják tovább. Az ilyen tápegységek tűzveszélyesek lehetnek, és az ígért 10 év helyett gyakran mindössze 2 évig bírják.

“A napelemes energiatárolás csak akkor lehet hatékony és biztonságos, ha nagy hírű gyártóktól származó, vadonatúj akkumulátorokat szerelünk be. Mi például a legnevesebb akkumulátorgyárakkal, már 3 éve kizárólagos szerződést kötöttünk. Kizárólag új, minimum 15-20 évig fennakadásmentesen működő, kiváló minőségű és biztonságosan 48 voltos alacsony feszültséggel tölthető akkumulátoraink moduláris kialakítása a garancia arra, hogy a különböző méretű és igényű otthonokban is könnyen telepíthetők és skálázhatók, biztosítva a zökkenőmentes összekapcsolást a meglévő, régi típusú inverterekkel rendelkező napelemes rendszerekkel is. Amit a Mentsük meg a Földet Együtt Alapítvány 250 ezer forinttal támogat.

– emeli ki Nádorfi Árpád.

Akkumulátor támogatás is igénybe vehető

Magyarországon közel 255 ezer darab maximum 5 kW teljesítményű, háztartási naperőmű üzemel, és ez a szám a most startoló Napenergia Plusz Programnak köszönhetően a közeljövőben minimum 10%-kal gyarapodhat. Az állami támogatás keretében a beruházás költségeinek 66%-a igényelhető, amit a Mentsük meg a Földet Együtt Alapítvány további 250 ezer forinttal támogat.

“Célunk, hogy a legmodernebb napelemes technológiát minél több háztartás és cég számára elérhetővé tegyük. Új webáruházunk is ennek fényében készült. Az állami pályázattal és az alapítvány által kínált támogatásokkal a magánszemélyek és vállalkozások jelentősen csökkenthetik a beruházás kezdeti költségeit, ami szélesíti a hozzáférést a legújabb energiatakarékos megoldásokhoz. A szünetmentes tápellátást igénylő berendezések tulajdonosai így nemcsak a környezetnek tesznek jót, hanem hosszú távú gazdasági előnyöket is élvezhetnek”

zárta gondolatait a 2023-ban Európai Mérföldkő díjjal kitüntetett Top NRG tulajdonosa.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Korszerű akkumulátorokkal optimalizálható a napelemes rendszerek működése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
3 mód, ahogyan az árukiadó rendszerek optimalizálják a munkavégzést https://www.muszaki-magazin.hu/2023/04/27/arukiado-rendszer-optimalizalas/ Thu, 27 Apr 2023 15:51:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24970 A műszaki dolgozók mindennapi munkájához nélkülözhetetlenek a professzionális szerszámok, melyek tárolása azonban nem kis fejtörést okozhat a vállalatok számára. Egy átlátható rendszer kialakításával könnyedén optimalizálhatóak a munkafolyamatok, és a munkavállalók számára is kellemes munkakörnyezet alakítható ki. Ebben pedig segít egy innovatív árukiadó rendszer, szerszám automata. Helytakarékos megoldás, ami időt spórol A műhelyberendezések egyik legfontosabb követelménye, […]

The post 3 mód, ahogyan az árukiadó rendszerek optimalizálják a munkavégzést appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A műszaki dolgozók mindennapi munkájához nélkülözhetetlenek a professzionális szerszámok, melyek tárolása azonban nem kis fejtörést okozhat a vállalatok számára.

Egy átlátható rendszer kialakításával könnyedén optimalizálhatóak a munkafolyamatok, és a munkavállalók számára is kellemes munkakörnyezet alakítható ki. Ebben pedig segít egy innovatív árukiadó rendszer, szerszám automata.

Helytakarékos megoldás, ami időt spórol

A műhelyberendezések egyik legfontosabb követelménye, hogy kis helyen biztosítsanak sok tárhelyet, hiszen így lehet legjobban kihasználni a rendelkezésre álló teret. A hagyományos szerszámszekrények azonban könnyen káoszhoz vezetnek, az egyes szerszámok, termékek keresése pedig rengeteg időt vesz el munkavégzés közben.

Itt jönnek képbe az automata árukiadó rendszerek, amik úgy biztosítanak tárhelyet, hogy közben átlátható rendszert lehet kiépíteni általuk. A tárolórendszer használata ráadásul egyben a szerszámok időtállóságát is támogatja, hiszen óvja őket a szennyeződésektől, esetleges sérülésektől.

Sokoldalú kialakítás egyedi igényekre szabva

Az árukiadó rendszerek természetesen nem csupán szerszám automata gyanánt funkcionálnak, lehetővé teszik munkavédelmi eszközök, mérőeszközök, sőt, lényegében bármely raktári termékek tárolását is.

Moduláris kialakításuk révén a szekrények egymással kombinálhatóak, ráadásul a rekeszek mérete is rugalmasan alakítható. A piacon elérhető fiókos vagy függőleges szekrény, illetve egyenkénti kiadó szekrény is, amelyek variálásával bármely helyiségre ideálisan kialakítható árukiadó rendszerek hozhatóak létre. Szükség esetén a rendszerek utólag is átalakíthatóak, hogy hosszú távon is kiszolgálhassák a változó igényeket.

Szoftveres támogatás megannyi praktikus funkcióval

A szerszám automata működését szoftveres megoldások támogatják, melyek egyúttal biztosítják a maximális ellátási biztonságot is. Kezeléséhez hosszas útmutatókra vagy oktatásokra sincs szükség, hiszen a rendszer magától értetődő, rendkívül könnyen elsajátítható. A műszaki szakemberek külön felhasználókként használhatják, melyben akár kedvenc termékek megjelölésére is lehetőség van. Valós idejű jelentéseivel pedig a szerszám automata a párhuzamos munkavégzést is megkönnyíti és mindenki számára átláthatóvá teszi.

Nemcsak a szerszámok tárolása oldódik meg így tehát, de a munkavégzés is sokkal gyorsabbá, hatékonyabbá válik, hiszen nem kell a szükséges eszközök keresésével időt tölteni.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 3 mód, ahogyan az árukiadó rendszerek optimalizálják a munkavégzést appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligens hálózatépítés az automatizálásban https://www.muszaki-magazin.hu/2023/04/26/murrelektronik-automatizalas-intelligens/ Wed, 26 Apr 2023 05:30:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24935 A Murrelektronik decentralizált telepítési technológiával teszi alkalmassá a gépeket és rendszereket a jövő számára. Az automatizálási iparág a digitális átalakulásra összpontosít. A decentralizált telepítési technológiával döntő lépés tehető a digitalizáció és a fenntartható értékteremtés felé. A Murrelektronik évek óta a decentralizálásra összpontosít, és maga fejleszti a digitális átalakuláshoz szükséges összes hardverterméket (terepibusz modulok, switchek, tápegységek, […]

The post Intelligens hálózatépítés az automatizálásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Murrelektronik decentralizált telepítési technológiával teszi alkalmassá a gépeket és rendszereket a jövő számára.

Az automatizálási iparág a digitális átalakulásra összpontosít. A decentralizált telepítési technológiával döntő lépés tehető a digitalizáció és a fenntartható értékteremtés felé. A Murrelektronik évek óta a decentralizálásra összpontosít, és maga fejleszti a digitális átalakuláshoz szükséges összes hardverterméket (terepibusz modulok, switchek, tápegységek, IO-Link, kábelek és csatlakozók), a vállalat digitális ikrek területén rendelkezésre álló know-howja pedig erős szoftveres háttérrel párosul. Az egyes komponensek intelligens hálózatba kapcsolása egy átfogó rendszer kialakításához szakmailag előremozdítja a digitális átalakulást.

Vario-X – A többszörösen díjnyertes automatizálási rendszer

A VarioX egy teljes egészében rugalmas és méretezhető automatizációs platform, minden szinten és minden interfésznél maximális nyitottsággal és teljesítménnyel. Mivel az automatizálás a jövőben vezérlőszekrény nélkül és sűrített levegő nélkül működik – másrészt viszont hálózatba kapcsolt, összedugható és költséghatékony.

A digitális iker segítségével az üzem tervezése, szimulációja és az azt követő működés-felügyelet, valamint a karbantartás irányítása teljes mértékben átkerül a digitális térbe. A valós rendszer mobilis 1:1 leképezése így tartalmazza a későbbi rendszer minden funkcióját és paraméterét – és mindezt már a tervezési szakaszban, mielőtt még megrendelték vagy beszerelték volna az első alkatrészt.

Áramellátás-megoldás Emparro20-Pro

A Murrelektronik áramellátási komponensei optimális áramellátást biztosítanak a gép- és rendszerberendezésekben. Az új nagy hatékonyságú Emparro20-Pro kapcsolóüzemű tápegység kis méretének, hosszabb élettartamának és a gép magas rendelkezésre állásának köszönhetően pénzt takarít meg. A külön kapható IO-Link adapterrel a kapcsolóüzemű tápegység távolról is működtethető, például a kimeneti feszültség beállítása, a kezelőelemek zárolása vagy a kapcsolóüzemű tápegység diagnosztikájának elvégzése céljából.

Az Emparro20-Pro teljesen szerszámmentes rögzítésével a kalapsínen egyszerűbb a telepítés. További pozitívum a kapcsolóüzemű tápegység nagyfokú kompaktsága, amely több mint 40%-kal keskenyebb, mint az elődje, ez nagy helyet takarít meg a kapcsolószekrényben.

IO-Link – Egy rendszer mindenkinek

Az elmúlt években a termelési folyamatok összetettsége folyamatosan nőtt, mivel a modern gépek és üzemek egyre több adatot gyűjtenek és kapcsolnak hálózatba. Az IO-Link kommunikációs szabvány rendet teremt a kábelek és csatlakozók összevisszaságában: a sorkapocslécektől a kompakt IO-modulok felé. A bevált plug-and-play elvnek köszönhetően a beépítési technológiában egyszerű a csatlakozások kialakítása; ugyanakkor a kommunikációs szabvány maximális átláthatóságot teremt az érzékelő-működtető szinttől a felhőig.

A Murrelektronik széles IO-Link portfóliót kínál, amely folyamatosan bővül. Az „MVK Pro” és „IMPACT67 Pro” IP67-es terepibusz modulokba összesen nyolc multifunkcionális master port van beépítve, és nagy áramerősség valósítható meg az L kódú M12 dugaszoló csatlakozónak köszönhetően. Ezen kívül a PROFINET, EtherNet/IP és EtherCAT Ethernet protokollok problémamentesen üzemeltethetők. Az OPC UA, MQTT, JSON REST API segítségével a terepibuszfüggetlen használat is lehetővé válik – köszönhetően a már integrált Standardized Master Interface-nek (SMI). Összességében csökkenti a költségeket, növeli a termelékenységet, új lehetőségeket kínál a szerviz és karbantartás során, minimálisra csökkenti a telepítési és használatbavételi időt és kiváltja a sok vezetéket igénylő és nagy helyet elfoglaló kapcsolószekrényeket.

MQ15: Csatlakozók a gép áramellátásához

A dugós csatlakozók könnyen felszerelhetők a szerszámmentes gyorscsatlakozásnak köszönhetően. Alkalmasak a nehéz ipari környezethez, mivel por- és vízállóak az IP67-es szabványnak megfelelően. A kompakt kialakítás és a magas áramátviteli értékek akár 16A folyamatos terhelés 600V AC feszültség mellett az alkalmazások széles körét nyitják meg. Ezért kiválóan alkalmasak aszinkron és háromfázisú motorok csatlakoztatására.

A Murrelektronik vezető szerepet tölt be a csatlakozókábelek terén, szinte korlátlan számú kábeltípussal, színnel és csatlakozási típussal. Az M8, M12, MQ15, M23 körcsatlakozók a szelepcsatlakozókhoz hasonlóan előre összeszerelve és szinte minden kábelhosszban elérhetőek. A LED és a védőáramkörök gyakran integráltak. A praktikus adapterek és T-darabok növelik a rugalmasságot.

The Power of Vision

Az ipari képfeldolgozás számos iparágban valódi hatékonyságnövelő tényező. A kamerák számos érzékelőt helyettesítenek és a folyamatok teljes automatizálásának alapját képezik. Vonalkódolvasás, méretadatgyűjtés, minőségellenőrzés, alkatrészkövetés és -azonosítás, gyártósori felügyelet – csak néhány az alkalmazási területek közül. Az automatizálás és az optimalizálás nagyobb hatékonyságot, nagyobb áteresztőképességet, jobb minőséget, kevesebb költséges utómunkát és nem utolsósorban jobb ügyfél-elégedettséget jelent.

A Murrelektronik moduláris plug & play megoldásaival a látórendszerek nemcsak gyorsan és rugalmasan üzembe helyezhetők – a modulok széles körű és részletes diagnosztikát is lehetővé tesznek, és így nagyban befolyásolják a rendszer rendelkezésre állását. További előny: az adatkommunikációs eszközök és az áramellátás decentralizált telepítése jelentősen csökkentheti a telepítési erőfeszítéseket, valamint a túlméretezett kapcsolószekrények és kábelútvonalak tervezési és koncepcionális munkáit a szükséges mértékre.

Intelligens hálózatépítés és a hálózat teljes ellenőrzése

A Murrelektronik switchek széles választékban állnak rendelkezésre. A hálózatépítéshez alkalmas kábelek és az egyszerű csatlakoztatást biztosító kapcsolószekrény-átvezetések nem hagynak kívánnivalót maguk után. A menedzselt vagy nem menedzselt switchek segítségével a PLC-vezérlés könnyedén összekapcsolható az Ethernet-résztvevőkkel és más switchekkel.

A Xelity 10 TX IP67 menedzselt switche új lehetőségeket kínál az intelligens adatkezelésre, ami decentrálisan és vezérlőszekrény nélkül megvalósítható. Az akár tíz gigabites porttal, valamint a nagyfokú robusztusságával és a változatok sokféleségével új mércét jelent ezen a termékterületen. A kompakt, robusztus, magas IP67-es védelmi besorolású fémház lehetővé teszi a switch használatát még rendkívül nehéz ipari környezetben is, míg az M12 L-kódolású tápcsatlakozók egyszerű csatlakozást biztosítanak áramtovábbítással.

Az új menedzselt IP20 Gigabit switchek gigagyors adatátviteli sebességgel közlekednek, és minden porton akár 1000 Mbps sebességet kínálnak. Beépített hálózati diagnosztikával, hibaelemzéssel és redundancia-mechanizmusokkal rendelkeznek. Optimalizálják az adatátvitelt és biztosítják az ellenőrzést a hálózaton belül, például távoli hozzáférésen keresztül.

www.murrelektronik.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Intelligens hálózatépítés az automatizálásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Folyamatoptimalizálás az additív gyártásban https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/04/additiv-gyartas-dmg-mori/ Tue, 04 Oct 2022 05:30:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22186 A LASERTEC DED hybrid gépekhez újonnan kifejlesztett, kék lézerrel, és az AM Assistant továbbfejlesztett funkcióival a DMG MORI innovatív megoldásokat mutat be az additív gyártáshoz a formnext-en. A frankfurti formnext az additív gyártási technológiákkal, és a hozzájuk kapcsolódó, előkészítő- és befejező műveletekkel foglalkozó nemzetközi vásár. A DMG MORI a legújabb fejlesztéseit mutatja be ezen a jövőbe mutató […]

The post Folyamatoptimalizálás az additív gyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A LASERTEC DED hybrid gépekhez újonnan kifejlesztett, kék lézerrel, és az AM Assistant továbbfejlesztett funkcióival a DMG MORI innovatív megoldásokat mutat be az additív gyártáshoz a formnext-en.

A frankfurti formnext az additív gyártási technológiákkal, és a hozzájuk kapcsolódó, előkészítő- és befejező műveletekkel foglalkozó nemzetközi vásár. A DMG MORI a legújabb fejlesztéseit mutatja be ezen a jövőbe mutató piaci területen, 2022 november 15-18. között. A kiállításon egy LASERTEC 30 DUAL SLM és posztprocesszálás céljából egy DMP 35 lesz láncba kapcsolva, valamint egy LASERTEC 65 DED hybrid, amely az additív gyártást és a marást egyesíti egyetlen szerszámgépben. A DMG MORI standjának legfontosabb látványossága lesz a hibrid szerszámgéphez újonnan fejlesztett kék lézer. Lényegesen jobb abszorpciós jellemzőkkel rendelkezik, ezzel például a vegytiszta vörösréz megmunkálását is lehetővé teszi. Ráadásul az AM Assistant új funkcióit is bemutatják. A döntő folyamatváltozók szabályozásával, a hardver és a szoftver kombinációja stabil megmunkálást tesz lehetővé.

A szerszámgépgyártás innovációjában úttörő szerepet játszó DMG MORI a széles termékpalettáját tovább bővítve, a hagyományos megmunkálási eljárások mellett 2013 óta additív gyártási megoldásokat is kínál. A LASERTEC DED hybrid és a LASERTEC SLM típusokkal így átfogó folyamatláncot lehet biztosítani a fémportól a nagypontosságú simításig. Az alkalmazási köre összetett prototípusok gyártásától és kisszériás gyártástól a szerszámgyártáson át a fogyóalkatrészek javításáig terjed. Az ADDITIVE INTELLIGENCE tanácsadás keretén belül a DMG MORI a kezdő és gyakorlott felhasználóknak egyaránt segítséget nyújt, hogy teljes mértékben ki tudják használni a 3D fémnyomtatásban rejlő lehetőségeket.

A DMP 35-höz hasonló megmunkálóközpontok teszik teljessé az additív gyártás folyamatát nagypontosságú simítással.

LASERTEC DED hybrid: Kék lézer optimális abszorpciós sebességgel

A DMG MORI által a LASERTEC DED hybrid típusokhoz újonnan kifejlesztett kék lézer hullámhossza 450 nm, és optimális abszorpciós jellemzőkkel rendelkezik. Ez különösen a fényvisszaverő anyagok, mint például a vörösréz esetén előnyös. Az abszorpciós együttható ebben az esetben 44 százalékos, ezt érdemes az infravörös fény 2 százalékához képest viszonyítani. A kék lézer tehát elsősorban a vörösréz megmunkálását teszi lehetővé. A fém jó hővezető képességének köszönhetően jobb lehűlési tulajdonságokkal rendelkező, például fröccsöntőszerszámokat, öntőformákat lehet készíteni. A repülőgépgyártásban, űrtechnológiában rakéták fúvókáinak hőpajzsánál használják, nikkelbázisú szuperötvözetekkel képzett bimetálként. A nemvasfémek jó siklási tulajdonságaiknak köszönhetően új alkalmazásokra is megfelelőek, például vörösréz bevonatú siklócsapágyazásra szélturbinákhoz.

Öntőformák gyártása és javítása

Öntőformák gyártásakor fontos szerepük van a több anyagból készült alkalmazásoknak, amelyet ebben a formában kizárólag additív gyártási eljárásokkal lehet elkészíteni. A nyomásos öntőformák magját például bronzötvözetből is lehet készíteni. A LASERTEC 65 DED hybrid felépíti ezt a magot és ugyanabban a műveletben marja ki az optimális hőelvezetést biztosító, funkcionális hűtőcsatornákat. Ezt a magot azután melegalakító szerszámacél réteggel vonják be. Az öntőformák javítását szintén a LASERTEC DED hybrid családba tartozó gépekkel lehet végezni. Először a sérült területre kell anyagot felvinni. A z ezt követő marási művelet során az eredeti felületminőséget lehet elérni simítással. Az alkatrészek méretétől függően a lényegesen nagyobb munkaterű LASERTEC 125 DED hybrid is megfelelő hasonló alkalmazásokra.

Az újonnan kifejlesztett kék lézerrel felszerelt LASERTEC 65 DED hybrid-el fényvisszaverő anyagokat, mint például vörösrezet is meg lehet munkálni.

AM Assistant: Átlátható és stabil megmunkálási folyamat

Az optimális, és mindenekelőtt az ellenőrizhető minőségű munkadarabok érdekében alapvető fontosságú az additív gyártásban, hogy folyamatosan ellenőrizzék és szabályozzák a művelet fontos változóit. Az AM Assistant, a LASERTEC DED és a LASERTEC DED hybrid gépek hardverének és szoftverének kombinációja ellenőrzi a művelet változóit, mint például a lézer teljesítményét, a por tömegáramát, a védőgázt és az olvadékmedence hőmérsékletét. Ezzel stabil, átlátható megmunkálási folyamat érhető el, amely egyrészt a gépkezelőt tehermentesíti, másrészt jelentősen megkönnyíti a folyamat fejlesztését.

LASERTEC SLM: Két folyamatlánc a porágyas technológiához

A DMG MORI LASERTEC SLM családjával két folyamatláncot lehet megvalósítani: egyrészt a felhasználók az additív eljárással készült alkatrészeket a kívánt felületi érdesség elérése érdekében megmunkálhatják egy marógépen, mint például az 5-tengelyes DMP 35-ön. Másrészt a LASERTEC SLM család tagjaival a korábban már megmart alkatrészeket a porágyból tudják készre gyártani, támaszanyagok nélkül. A nullapontos megfogórendszer egységes felületet képez az alkatrész átmozgatásakor a porágy és a CNC szerszámgép között, az app-alapú CELOS vezérlő illesztőfelülete pedig a folyamatos, digitális munkafolyamatot biztosítja. A hatékony információáramlásnak és a logikus működtetésnek köszönhetően a CELOS optimális folyamatokat garantál az additív gyártással készült alkatrészek előkészítéséhez és posztprocesszálásához.

The post Folyamatoptimalizálás az additív gyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elektromágneses összetevők gyors optimalizálása https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/24/elektromagneses-optimalizalas-hatekony/ Wed, 24 Aug 2022 05:30:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21547 Az Electromagnetics Engineer gyors és hatékony elektromágneses szimulációkat tesz lehetővé. Az Electromagnetics Engineer gyors és hatékony elektromágneses szimulációkat tesz lehetővé. Nézze meg, hogy a tervezőcsapatok hogyan tudják növelni a termék teljesítményét, meggyorsítani a piacra kerülést, illetve minimalizálni a termékek meghibásodásának esélyeit, a garancia követeléseket és termékvisszahívásokat! Az Electromagnetics Engineer a világ vezető mérnöki és technológiai […]

The post Elektromágneses összetevők gyors optimalizálása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Electromagnetics Engineer gyors és hatékony elektromágneses szimulációkat tesz lehetővé.

Az Electromagnetics Engineer gyors és hatékony elektromágneses szimulációkat tesz lehetővé. Nézze meg, hogy a tervezőcsapatok hogyan tudják növelni a termék teljesítményét, meggyorsítani a piacra kerülést, illetve minimalizálni a termékek meghibásodásának esélyeit, a garancia követeléseket és termékvisszahívásokat!

Az Electromagnetics Engineer a világ vezető mérnöki és technológiai vállalatai által használt bevált CST Studio Suite technológiát kínál. Az Electromagnetics Engineer számos funkciót tartalmaz, beleértve a következőket:  Az Electromagnetics Engineer a világ vezető mérnöki és technológiai vállalatai által használt bevált CST Studio Suite technológiát kínál.

Az Electromagnetics Engineer számos funkciót tartalmaz, beleértve a következőket:

  • Megoldók a különböző alkalmazásokhoz (például motorokhoz, nyomtatott áramkörökhöz, kábelkötegekhez és szűrőkhöz)
  • Számtalan szimuláció (például rendszerszintű, kapcsolt fizikai és mező/áramköri)
  • Rengeteg összetett anyagmodell
  • Nagy teljesítményű utófeldolgozási és vizualizálási eszközök

Az Electromagnetics Engineer egyedülálló képességeivel számos megoldást kínál az elektromágneses kompatibilitás (EMC) és elektromágneses interferencia (EMI) kockázatainak azonosítására és minimalizására elektronikus eszközök esetén, miközben növeli a termék teljesítményét és csökkenti a prototípusok számát.

TEKINTSE MEG A VIDEÓT, hogy megtudja, hogyan képes az Electromagnetics Engineer validálni a teljesítményt, csökkenteni a piacra kerülési időt, illetve elkerülni az eszköz meghibásodásait elektromágneses energián alapuló termékek tervezésekor.

KÉRJEN ÁRAJÁNLATOT és ismerje meg, hogy az Electromagnetics Engineer hogyan segíthet a jobb mérnöki döntések gyorsabb meghozatalában, a fizikai prototípusokkal járó idő és költségek csökkentésében, valamint a versenytársak megelőzésében.

The post Elektromágneses összetevők gyors optimalizálása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az autóipari vállalatok autonóm mobil robotokkal optimalizálják belső logisztikájukat https://www.muszaki-magazin.hu/2020/04/14/autonom-robot-optimalizalas/ Tue, 14 Apr 2020 07:50:13 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9793 Ezekben az embert próbáló időkben, amikor a gyártóknak gazdasági kihívásokkal kell szembenézniük, különösen nehéz helyzetben vannak az autóipari vállalatok. Annak ellenére, hogy ez az ágazat alkalmazza a legátfogóbb módon az automatizációs technológiát a lean gyártás, a hatékonyság, és a versenyképesség megőrzése érdekében, bőven van még lehetőség további optimalizálásra és újításokra. Más iparágakhoz hasonlóan az autóiparban […]

The post Az autóipari vállalatok autonóm mobil robotokkal optimalizálják belső logisztikájukat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ezekben az embert próbáló időkben, amikor a gyártóknak gazdasági kihívásokkal kell szembenézniük, különösen nehéz helyzetben vannak az autóipari vállalatok.

Annak ellenére, hogy ez az ágazat alkalmazza a legátfogóbb módon az automatizációs technológiát a lean gyártás, a hatékonyság, és a versenyképesség megőrzése érdekében, bőven van még lehetőség további optimalizálásra és újításokra.

Más iparágakhoz hasonlóan az autóiparban működő vállalatoknak a jelenlegi nehézségek mellett komoly globális konkurenciával is versenyezniük kell. Az OEM gyártók kiszállítási időkre, magas minőségre és költséghatékonyságra irányuló kívánalmai folyamatos nyomás alá helyezik az autóipari beszállítókat. Az adott időben, megfelelő minőségű és mennyiségű áru szállítása rendkívül összetett feladat, ami maximális pontosságot és rugalmasságot követel meg.

A belső logisztika a termelési folyamat szerves részét képezi, ezért is játszik a vállalati stratégiákban fontos szerepet az anyagmozgatás optimalizálása.

Előre tör a mobil robotok új generációja

Noha a robotok már mintegy 60 éve jelen vannak az autóiparban, az autonóm mobil robotok (AMR-ek) alkalmazása még viszonylag újnak számít.

Az együttműködő, autonóm mobil robotok biztonságos és rugalmas alternatívát kínálnak a hagyományos önvezető járművekre és a mechanikus szállítási módszerekre, például különböző típusú szállítószalagokra egyaránt. Önálló tájékozódásuknak köszönhetően az AMR-ek dinamikus környezetben, az emberekkel szoros együttműködésben is képesek dolgozni. Telepítésükkel a vállalatok csökkenthetik a belső szállítási folyamatok során keletkező feltorlódásokat, valamint alkalmazottakat is átcsoportosíthatnak értékesebb feladatok elvégzésére. Mindez cserébe fokozott rugalmasságot és magasabb termelékenységet eredményez, miközben csökken a belső logisztikához szükséges idő és költségek mennyisége.

A mobil robotok számos megterhelő, és emberek számára potenciálisan veszélyes szállítási feladatot át tudnak venni. A MiR robotok akár egy tonnányi szállítmányt is képesek mozgatni. A robotokra árut, hulladékot, vagy egyéb anyagokat lehet pakolni, a különböző fedélzeti modulok és kiegészítők pedig lehetővé teszik számukra, hogy közvetlenül és önállóan vegyenek fel, illetve rakjanak le szállítószalagra helyezett tárgyakat, így a folyamat során az alkalmazottaknak nem kell súlyokat emelgetniük. Továbbá, az autonóm mobil robotok olyan piszkos, vagy zajos környezetekben is mozoghatnak, ahol az emberi jelenlét nem ajánlott, emellett pedig tisztatér tanúsítvánnyal is rendelkeznek.

Számos autóipari vállalat alkalmaz már sikeresen MiR (Mobile Industrial Robots) AMR-eket, többek közt a Ford, a Visteon, vagy a Stera. Sőt, az AMR-ek belső logisztikai folyamatokba való integrációja kapcsán (a közeljövőben) az autóipari vállalatok a legoptimistábbak. A Mobile Industrial Robots legfrissebb kutatása szerint a szegmens válaszadóinak 88%-a következő két éven belül tervez autonóm mobil robotot telepíteni.

Önálló tájékozódás komplex környezetben

A FORD kétezer járművet gyárt naponta a 300,000 m² alapterületű valenciai gyárában. Ebben a hatalmas üzemben a vállalat sikeresen optimalizálta belső logisztikáját a MiR három autonóm mobil robotjának segítségével.

A FORD gyára magas szintű automatizációval dolgozik, több ipari robot is kulcsszerepet játszik termelésben. A FORD termelésének gördülékenységéhez kiemelten fontos , hogy a friss ipari és hegesztő anyagokat a robotok a sajtoló- és karosszériaüzem munkaállomásaihoz szállítsák. Azonban a MiR robotok telepítése előtt mindezt manuálisan végezték, ami egy ismétlődő és időigényes, nulla hozzáadott értékkel rendelkező feladatot jelentett a FORD alkalmazottai számára. Ezért döntött úgy a vállalat, hogy egy együttműködő MiR100 autonóm robotot vásárol az alkatrészek gyártóüzemen belüli szállítására. A mobil robot az előre nem látható akadályokat is elkerüli, szükség esetén módosítja útvonalát vagy megáll, mindeközben pedig biztonságosan közlekedik a gyárterületen mozgó emberek és egyéb járművek között. A FORD által végzett tesztek arra is rámutattak, hogy egy mobil robot egyedül akár 40 emberi munkaórát is felszabadít naponta, így az alkalmazottak magasabb színvonalú feladatokkal tölthetik idejüket.

A vállalat nem sokkal az első telepítése után, két további robotot is üzembe helyezett.

The post Az autóipari vállalatok autonóm mobil robotokkal optimalizálják belső logisztikájukat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gördülőcsapágyak optimalizált kenése https://www.muszaki-magazin.hu/2019/06/01/gordulocsapagyak-optimalizalt-kenese/ Sat, 01 Jun 2019 09:45:44 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7308 Amikor a Klüber Lubrication utánkenési időközöket számol ki a vevői számára, egy optimalizált módszert alkalmaz. Ezáltal csökkenteni lehet a kenőanyag-felhasználást és a vevőink nem csak költséget takarítanak meg, hanem a nyersanyag erőforrásokat is tudatosabban használják. A gépészeti alkatrészek között a gördülőcsapágy az egyik legfontosabb alkatrésznek számít, amely jellemzően külső gyűrűből, gördülő testből, kosárból és belső […]

The post Gördülőcsapágyak optimalizált kenése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Amikor a Klüber Lubrication utánkenési időközöket számol ki a vevői számára, egy optimalizált módszert alkalmaz. Ezáltal csökkenteni lehet a kenőanyag-felhasználást és a vevőink nem csak költséget takarítanak meg, hanem a nyersanyag erőforrásokat is tudatosabban használják.

A gépészeti alkatrészek között a gördülőcsapágy az egyik legfontosabb alkatrésznek számít, amely jellemzően külső gyűrűből, gördülő testből, kosárból és belső gyűrűből – amelyet tengelyként is alkalmazhatunk – áll. A csapágy élettartama kiszámítható a csapágy típusa, a terhelés és a fordulatszám függvényében, és a néhány üzemórától akár a jóval több mint 100.000 üzemóráig terjedhet. Az, hogy egy csapágy eléri-e a kiszámított élettartamát, erősen függ a megfelelő kenéstől. Az elvégzett első kenés után a gördülőcsapágyakat ezért szükséges az előre meghatározott kenési időközökben utánkenni.

Azonban a gyakorlatban mégis bekövetkeznek nem várt idő előtti meghibásodások. A statisztikák szerint a gördülőcsapágyak ilyen meghibásodásainak az 55%-a a nem megfelelő kenésre, a kenőanyag hiányára vagy az elöregedett kenőanyagra vezethető vissza. Az utóbbi két ok gyakran az általános számítási módszerekkel nem pontosan meghatározott utánkenési időközökre vezethető vissza.

Az utánkenési időköz pontos meghatározásában rejlő potenciál

Az utánkenési időközök meghatározása a gördülőcsapágy-gyártók gyakorlatorientált eredményein alapul. Ilyenkor a számítási módokat a gyártók katalógusaiban vagy a német Tribológiai Társaság munkafüzeteiben, mint pl. a GFT Arbeitsblatt 3 közlik. Ezek a számítási módszerek általában az ásványolaj alapú és lítiumszappanos sűrítő anyagot tartalmazó kenőzsírokat veszik figyelembe, amely módszerek nem fednek le minden, a gyakorlatban előforduló kenőanyag-koncepciót.

Ahhoz, hogy az adott kenőanyag-koncepcióhoz igazított utánkenési időközt meg lehessen határozni, a Klüber Lubrication kiegészíti a számítást az adott kenőanyag standardizált vizsgálati eredményeivel. Ezeket a termékspecifikus vizsgálati eredményeket olyan további befolyásoló tényezőkkel kiegészítve, mint pl. a tényleges üzemi hőmérséklet, igazítjuk a valós üzemi feltételekhez.

„Az utánkenési időköz eddigi számítási módszerei nem vonatkoznak a sűrítő, az alapolaj és az adalékanyagok befolyásoló hatására és folyamatosan 70 °C üzemi hőmérsékletből indulnak ki. Ehhez tudni kell, hogy már az üzemi hőmérséklet 10-15 °C-os megemelkedésénél a használati élettartam megfeleződik, vagy a hőmérséklet azonos mértékű csökkenése esetében a használati élettartam megduplázódik.“

 magyarázza Markus Mair, a Klüber Lubrication Austria alkalmazástechnikusa és minősített kenéstechnikai specialistája (Certified Lubrication Specialist).

Az eredmény a gördülőcsapágyak megbízhatóbb és sok esetben meghosszabbított utánkenési időközéhez vezet. Így el lehet kerülni a gördülőcsapágyak olyan idő előtti meghibásodását, amelynek a nem kielégítő kenés az oka. Továbbá a termelékenységet és a fenntarthatóságot is jelentős mértékben növelni lehet a nyersanyagforrások effektívebb kihasználásnak köszönhetően.

  1. ábra: A zsír használati élettartama

A mindent átfogó megoldás

Miután a Klüber Lubrication meghatározta a szükséges kenőanyagspecifikus mutatószámokat, ezek a kiszámított értékek átkerülnek a zsírok használati élettartama kiszámításának módszerébe. Az F10 és a Kn tényezők bevezetésével kiszámolható a kenőanyaghoz igazodó utánkenési időköz. Az F10 érték képezi az utánkenési időköz kiszámításának a Klüber Lubrication által végzett optimalizált változatát és megadja az adott kenőanyag-koncepciónál a csapágy meghibásodásának a valószínűségét.

  1. ábra A gördülőcsapágyak utánkenési időköze kiszámításának módszerei

Így, e módszer segítségével meg kehet akadályozni a gördülőcsapágy a kenésre visszavezethető idő előtti meghibásodását. A példák azt is mutatják, hogy az éves kenőanyag-felhasználást is csökkenteni lehet – bizonyos esetekben akár 90%-kal.

„A gördülőcsapágy megfelelő kenőanyagának kiválasztásánál néhány specifikus értéket szükséges figyelembe venni. Ezek közé tartozik pl. az alkalmazási hőmérséklet-tartomány, a viszkozitás és a teherhordó képesség. Ha mindezen értékeket belevesszük a számításokba, akkor jelentős megtakarítási potenciált lehet elérni a kenőanyag szükségletünknél“

 mondja Markus Mair.

  1. ábra: Kenőanyag-felhasználás összehasonlításban egy villanymotor példáján keresztül

Ez a felhasználónak magasabb termelékenységet és a nyersanyagforrásokkal való fenntarthatóbb gazdálkodást jelent konkrétan. A termelés biztonságát a berendezések megnövelt rendelkezésre állása optimalizálja, és a csapágyak kenőanyag szükséglete csökken.

Ennek következtében a karbantartás és a kopó alkatrészek cseréje tervezhetőbbé és időben hatékonyabbá válik, ami kevesebb leálláshoz vezet. És ami ezt az eredményt még értékesebbé teszi: nem keletkezik a vállalkozásnak semmiféle többletköltsége.

www.klueber.hu

The post Gördülőcsapágyak optimalizált kenése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>