önvezető autó – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 04 Oct 2024 09:32:23 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Önvezető autók működését szimulálják https://www.muszaki-magazin.hu/2019/10/26/onvezeto-autok-lg-electronics/ Sat, 26 Oct 2019 12:09:31 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8484 Az LG Electronics (LG) szilícium-völgyi laboratóriumának mesterséges intelligenciával foglalkozó mérnökei a Unity Technologies gépi mélytanulás szakértőivel együtt olyan szimulációs szoftver kifejlesztésén dolgoznak, amellyel az önvezető autók fejlesztői biztonságosan és gyorsabban tesztelhetik a járműveket. Az LG szimulátorának (LGSVL Simulator) közreműködése a Unity Similation fejlesztésében az LG mesterséges intelligencia terén megszerzett szakértelmére épít, ami kiegészül a világ […]

The post Önvezető autók működését szimulálják appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az LG Electronics (LG) szilícium-völgyi laboratóriumának mesterséges intelligenciával foglalkozó mérnökei a Unity Technologies gépi mélytanulás szakértőivel együtt olyan szimulációs szoftver kifejlesztésén dolgoznak, amellyel az önvezető autók fejlesztői biztonságosan és gyorsabban tesztelhetik a járműveket.

Az LG szimulátorának (LGSVL Simulator) közreműködése a Unity Similation fejlesztésében az LG mesterséges intelligencia terén megszerzett szakértelmére épít, ami kiegészül a világ vezető valós idejű 3D fejlesztési platform fejlesztőjének tudásával. A Unity Simulation lehetővé teszi bármely Unity termék több példányának egyidejű futtatását. A Google Cloud infrastruktúrája által támogatott Unity Simulation megkönnyíti az új termékek és szolgáltatások nagy pontosságú, háromdimenziós környezetben történő automatizálását, tesztelését és hitelesítését. Danny Lange, a Unity Technologies mesterségesintelligencia-megoldásokért és gépi mélytanulási technológiákért felelős alelnöke szerint a technológia gépi látáson, azaz a kamerák által rögzített képek feldolgozásán alapuló alkalmazása a járműiparban különösen fontos szereppel bír.

Seonman Kim, az LG szilícium-völgyi laboratóriumának alelnöke elmondta:

„Az, hogy a Unity a biztonságos és stabil autonóm vezetés fejlesztése terén a bizalmát fejezte ki az LGSVL Simulator iránt, egyértelműen jelzi, hogy ez a partneri kapcsolat már a kezdetektől előnyös mindkét fél számára. Nagyon várjuk, hogy a Unity-val együtt fedezzük fel, milyen új alkalmazási lehetőségeket kínálnak technológiáink a gépjárműiparban.”

A két vállalat együttműködése a fejlett szimulációs technológiák terén a várakozások szerint nagy haszonnal jár majd a vezető nélküli jövő felé fejlődő autóipar számára. Az önvezető járművek fejlesztői a Unity szimulációs platformján futó LG szimulátorral több forgalmi szituáció párhuzamos tesztelésével képesek lesznek drasztikusan felgyorsítani rendszereik tanulását. A Unity legfrissebb továbbfejlesztésével az LG szimulátora pontos szenzormodellekkel alkotja meg a valós forgalmi helyzetek digitális replikáit, így az önvezető járműveket számos különböző helyzetre fel tudja készíteni.

Az önvezető járművek szimulátorokkal támogatott tanulása és validálása tökéletes példa arra, hogyan csökkentheti jelentősen az autós közlekedés kockázatait a virtuális modellezés, és hogyan végezhetők el a szükséges stressztesztek az éles helyzetek előtt. Az LG szimulátora a vállalat saját technológiáit kombinálja a Unity adatorientált technológiai megoldásával és nagyfelbontású renderelési módszerével, melyekkel lehetővé válik az önvezető járművek biztonságosabb működését biztosító tesztelés és gépi mélytanulás.

A Unity platformján futó LG szimulátor szeptember 26-án, a Unity saját, Unite 2019 nevű rendezvényén, Koppenhágában mutatkozott be.

www.lg.com

The post Önvezető autók működését szimulálják appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Autonomous Vehicle Control Engineer képzés https://www.muszaki-magazin.hu/2018/02/01/autonom-jarmuiranyitasi-mernok-kepzes-bme/ Thu, 01 Feb 2018 17:18:31 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=3678 Autonóm Járműirányítási Mérnök mesterszakot indít 2018. szeptemberben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kara. Az angol nyelvű képzés célja, hogy a járműipar legdinamikusabban fejlődő területéhez kapcsolódva, az önvezető járművek fejlesztésére képezzenek szakembereket az egyetemen. A RECAR (REsearch Center for Autonomous Road vehicles) program keretében a BME és az ELTE, partnereikkel együttműködve ötvözik […]

The post Autonomous Vehicle Control Engineer képzés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Autonóm Járműirányítási Mérnök mesterszakot indít 2018. szeptemberben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kara.

Az angol nyelvű képzés célja, hogy a járműipar legdinamikusabban fejlődő területéhez kapcsolódva, az önvezető járművek fejlesztésére képezzenek szakembereket az egyetemen.

A RECAR (REsearch Center for Autonomous Road vehicles) program keretében a BME és az ELTE, partnereikkel együttműködve ötvözik az egyetemeken megtalálható elméleti tudást a gyakorlati tapasztalatokkal. Az egyetemek, az MTA SZTAKI kutatóintézettel, valamint a Bosch, a Knorr-Bremse és a Continental vállalatok összefogásával létrejött kutatóközpont olyan oktatási struktúrát alakított ki, amely garantálja, hogy a mesterképzést elvégző szakemberek nemzetközileg is elismert tudással gyarapodjanak.

A szakra jelentkezők széleskörű ismereteket sajátíthatnak el az önvezető járművek tervezéséről és fejlesztéséről, amely tudás a dinamikusan fejlődő hazai járműipar bármely résztvevője számára kiemelt értékkel bír. A hallgatók a kar zalaegerszegi oktatási és kutatási telephelyén, az Autóipari Próbapályával együttműködésben egyedülálló gyakorlati ismereteket is szerezhetnek az autonóm járművek tesztelése területén is.

A jövő társadalmában meghatározó szerepük lesz a magas intelligenciával rendelkező járműveknek, robotoknak, berendezéseknek, ezért is egyedülálló lehetőség a Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar leendő diákjainak, hogy az autóipari kutatás-fejlesztés területén a legkorszerűbb tudást szerezhetik meg.

A képzésben részt vesz a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar is, amely 2018. szeptembertől BProf üzemmérnök-informatikus szakot indít, enyhítendő a munkaerőpiac informatikushiányát.

Az ősszel induló mesterképzésre idén február 15-ig van lehetőség jelentkezni, elsősorban járműmérnöki, villamosmérnöki, mechatronikai mérnöki, közlekedésmérnöki, mérnök informatikus, gépészmérnöki, és logisztikai mérnöki alapszakok hallgatóinak.

Az autonóm járműirányítási mérnök szakról részletes információ a Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar honlapján található:

http://kozlekedes.bme.hu/wp-content/uploads/2015/02/Tanterv_autonom_MSc_20180116.pdf

http://kozlekedes.bme.hu/

The post Autonomous Vehicle Control Engineer képzés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Okosautóinkhoz okosabroncs https://www.muszaki-magazin.hu/2017/09/21/okosautoinkhoz-okosabroncs-goodyear-tesla-tesloop/ Thu, 21 Sep 2017 06:36:41 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=2574 A Goodyear úgy fejlesztése az okosabroncs, mely felhő alapú elemzést készít a gumik állapotáról. Az abroncsba épített szenzor többek közt a nyomást és a gumik hőmérsékletét is méri, így könnyen előre lehet jelzi, hogy mikor kell majd a gumikat szervizelni, vagy cserélni. A Goodyear az intelligens abroncsokat Tesla fél-önvezető autókon teszteli. A Goodyear összefogott a […]

The post Okosautóinkhoz okosabroncs appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Goodyear úgy fejlesztése az okosabroncs, mely felhő alapú elemzést készít a gumik állapotáról. Az abroncsba épített szenzor többek közt a nyomást és a gumik hőmérsékletét is méri, így könnyen előre lehet jelzi, hogy mikor kell majd a gumikat szervizelni, vagy cserélni. A Goodyear az intelligens abroncsokat Tesla fél-önvezető autókon teszteli.

A Goodyear összefogott a kaliforniai székhelyű Teslooppal, hogy a legtöbbet hozza ki az új okosabroncs termékekből. A Tesloop fél-önvezető Teslákból álló flottájával tört be a helyközi közlekedés piacára az USA keleti partján. Autói folyamatosan úton vannak, így rengeteg hasznos információval szolgálnak a Goodyear mérnökeinek. Az abroncsba épített intelligens szenzorok vizsgálják a gumik állapotát, a kapcsolódó felhő alapú applikáció pedig az adatok alapján többek közt azt is jelzi, hogy mikor és mennyivel kell növelni a gumikban a nyomást, vagy, hogy éppen mikor kell cserélni azokat. Ezzel nemcsak hatékonyabbá, de biztonságosabbá is válik a közlekedés. Az innovációnak köszönhetően maximalizálni lehet az egyre növekvő flotta üzemidejét, és a teljes abroncsmenedzsment is továbbfejleszthető. Így például amíg a Tesloop járműveit töltik, addig az abroncsok tervezett karbantartása és szerelése elvégezhető.

„A fejlesztéseket nem csak nyomon követjük, hanem mi magunk szeretnénk építeni a jövőt” – mondta el Chris Helsel, a Goodyear műszaki vezérigazgatója.
„Az új mobilitási rendszer lassan kiforrni látszik, mi pedig lépést tartunk a közlekedési ágazat technológiai fejlődésével. Olyan abroncsokat fejlesztünk ki, amelyek illeszkednek az intelligens járművek képességeihez.”

Okosabroncs goodyear

A Goodyear 2017 januárja óta dolgozik együtt a Teslooppal, hogy tanulmányozza az önvezető technológiák abroncsokra gyakorolt hatását. A projekt részeként a Goodyear mobil flottamegoldásait a személyautókra is kiterjeszti.

„Ha valaki járműveket működtet az év minden napján, akkor az abroncsokkal kapcsolatos problémák esélyének minimalizálása nagyon fontos, hiszen így tudjuk biztosítani a fogyasztói élményt és hatékonyan működtetni az üzleti modellünket”– mondta el Rahul Sonnad, a Tesloop vezérigazgatója.
„Az adatvezérelt abroncsdiagnosztika olyan lehetőség, amely hozzájárul a Tesloophoz hasonló vállalkozások még hatékonyabb működéséhez, az autóinkat pedig az utakon közlekedő legbiztonságosabb járművekké teszi.”

A Goodyear és a Tesloop közös projektje a tehergépkocsi flották számára bevezetett Goodyear Proactive Solutions sikerére épül, amely fejlett telematikát és prediktív elemzési technológiát alkalmaz. Ez teszi lehetővé a flották üzemeltetői számára, hogy optimalizálják az üzemanyag-felhasználást és képesek legyenek pontosan azonosítani, illetve megoldani az abroncsokkal kapcsolatos problémákat, még mielőtt azok bekövetkeznének.

„A Goodyear újabb szintre lép, amikor flottairányítási szakértelme, intelligens termékei és kiterjedt szervizhálózata ötvözésével komplett megoldásokat nyújt a mobilitás jövője számára” – tette hozzá a Goodyear műszaki vezérigazgatója.

A Goodyear autógyártókkal is együttműködik, hogy adatokat gyűjtsön a járművezérlő rendszerek fejlesztéséhez, és így még biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye a termékeit, és végső soron az autózás élményét is.

forrás: technokrata.hu

The post Okosautóinkhoz okosabroncs appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Sedric elvisz https://www.muszaki-magazin.hu/2017/03/20/sedric-elvisz/ Mon, 20 Mar 2017 10:06:17 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=1139 A Volkswagen bemutatta legújabb személyi sofőrünket, a kenyérpirítóra hasonlító Sedric-et, aki bárhova elvisz. Egy olyan járművet fejlesztett ki a Volkswagen, amihez nem kell sofőr, hiszen nincs benne sem kormány, sem pedig pedálok. A teljesen automata irányítású autót eszköz hiányában képtelenség manuálisan befolyásolni. A Self Driving Car szavak alapján elkeresztelt Sedric kívülről inkább hajaz egy óriási […]

The post Sedric elvisz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Volkswagen bemutatta legújabb személyi sofőrünket, a kenyérpirítóra hasonlító Sedric-et, aki bárhova elvisz.

Egy olyan járművet fejlesztett ki a Volkswagen, amihez nem kell sofőr, hiszen nincs benne sem kormány, sem pedig pedálok. A teljesen automata irányítású autót eszköz hiányában képtelenség manuálisan befolyásolni.

vwsedric2

A Self Driving Car szavak alapján elkeresztelt Sedric kívülről inkább hajaz egy óriási mozgó kenyérpirítóra, ám pont ezt a funkciót nem látja el. Belseje köszönőviszonyban sincs az eddig ismert autók utasterével, inkább egy mini Lounge Bar-ra emlékeztet. Egymással szembefordított stílusos bőrülések szolgálják az utasok kényelmét.

Az első Sedric-et a genfi autókiállításon ismerhették meg az érdeklődők. Ezzel a projekttel a Volkswagen az önjáró autók fontosságát szeretné kihangsúlyozni. Egyelőre még nem kész termékekről van szó, hanem egy iránymutatásról, ami hamarosan megvalósulhat.

vwsedric3Nagy valószínűséggel a következő időszakban az apróbb dizájnelemekre is hangsúlyt fektetnek és Sedric-et lépésről lépésre tökéletesítik. Ezek tudatában lassan már nem kell mindenkinek tudnia autót vezetni, jogosítvány nélkül is volán mögé ülhet, bár kormány és pedál nem lesz a kocsijában.

forrás: http://www.technokrata.hu/garazs/2017/03/09/a-volkswagen-uj-onvezeto-kenyerpiritoja-egybol-sikert-aratott/

The post Sedric elvisz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az év innovátorai között a Goodyear https://www.muszaki-magazin.hu/2017/01/31/az-ev-innovatorai-kozott-goodyear-eagle-360/ Tue, 31 Jan 2017 20:06:31 +0000 http://mm.upm.hu/?p=829 A Time Magazin az év egyik legjobb találmányának választotta a Goodyear Eagle-360 abroncskoncepciót. A Time magazin technológia rovatának szerkesztői minden évben listát készítenek az év „legjobb találmányairól, melyek jobbá, intelligensebbé és esetenként egy kicsit szórakoztatóbbá teszik a világot”. Az idei lista 25 találmányt tartalmaz, köztük találunk levitáló izzót, összehajtható kerékpáros bukósisakot, a Nike önbefűző cipőjét, […]

The post Az év innovátorai között a Goodyear appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Time Magazin az év egyik legjobb találmányának választotta a Goodyear Eagle-360 abroncskoncepciót.

goodyear-eagle-360-whiteA Time magazin technológia rovatának szerkesztői minden évben listát készítenek az év „legjobb találmányairól, melyek jobbá, intelligensebbé és esetenként egy kicsit szórakoztatóbbá teszik a világot”.

Az idei lista 25 találmányt tartalmaz, köztük találunk levitáló izzót, összehajtható kerékpáros bukósisakot, a Nike önbefűző cipőjét, hajszárítót, VR-szemüveget, a Tesla és a SolarCity együttműködésével kifejlesztett szolártetőt, és bekerült a listába a Goodyear Eagle-360 abroncskoncepciója is.

A Goodyear Eagle-360 egy gömb alakú abroncs, mely a biztonság fokozása érdekében maximális manőverezhetőséget, kapcsolatot és bionikus megoldásokat biztosítana az önvezető járművek számára.

„Az önvezető járművek vezetőitől elvárt interakció és beavatkozások fokozatos csökkentésével a jövőben az abroncsoknak a mostaninál is fontosabb szerepük lesz az úttal való elsődleges kapcsolatként” – mondta Joe Zekoski, a Goodyear műszaki igazgatója.

„A Goodyear abroncskoncepciói kettős szerepet hivatottak betölteni a jövőben, mind a hagyományos gondolkodásmód határait feszegető kreatív platformként, mind a következő generációs technológiák kísérleti terepeként. Bár az Eagle-360 a jövő koncepciója, egyben a Goodyear innovációs stratégiájának és az intelligens és biztonságos mobilitással kapcsolatos jövőképének létfontosságú eleme is.”

A koncepció technológiáját bemutató videó:

 

Forrás: Goodyear sajtóközlemény

 

The post Az év innovátorai között a Goodyear appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A CES kínai sztárja, FF91 https://www.muszaki-magazin.hu/2017/01/29/ces-kinai-sztarja-ff91-faraday-future/ Sun, 29 Jan 2017 18:11:29 +0000 http://mm.upm.hu/?p=821 Pont egy éve, a tavalyi CES-en mutatkozott be a kínai Faraday Future vállalat, ami idén is lenyűgözte a közönséget. A 2016-os CES-en láthattuk először a „Tesla-gyilkosként” emlegetett Faraday Future-t, akiknek elektromos autója sokkal jobb teljesítményt produkált, mint Musk járművei. Azóta a kínai tulajdonú cég komoly gazdasági válságba került, így feltettek egy lapra mindent, és utolsó […]

The post A CES kínai sztárja, FF91 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Pont egy éve, a tavalyi CES-en mutatkozott be a kínai Faraday Future vállalat, ami idén is lenyűgözte a közönséget.

A 2016-os CES-en láthattuk először a „Tesla-gyilkosként” emlegetett Faraday Future-t, akiknek elektromos autója sokkal jobb teljesítményt produkált, mint Musk járművei. Azóta a kínai tulajdonú cég komoly gazdasági válságba került, így feltettek egy lapra mindent, és utolsó esélyként a 2017-es CES-en igyekeztek lenyűgözni mindenkit.

Az FF91 névre keresztelt idei elektromos csoda 130 kWh-s akkumulátort kapott, hogy mind a négy elektromotort gond nélkül hajtsa. A végeredmény kifejezetten irigylésre méltó még a sportkocsik között is, hiszen 1050 lóerő és 1800 Nm-es nyomaték rejtőzik a kasztniban. A végső poén a gyártótól, hogy az FF91-et nem is a sportautók, hanem a SUV-ok kategóriájába sorolja.

A látvány mellett a papírra vetett adatok is kecsegtetőek: mindössze 2,39 másodperc kell ahhoz, hogy elérje a 100 km/h-t, emellett egy töltéssel 605 kilométert is megtesz. A gyártó szakemberei szerint ez a hatótáv akár 100 kilométerrel több is lehet, ha egy egyenletes 90 km/h-s tempóval haladunk. Ez már bőven eléri a hagyományos autók teli tankos hatótávolságát.

A fejlesztésnél a mérnökök igyekeztek mindenre odafigyelni, így a jármű támogatja az önvezető módot is. Ehhez 13 szenzort, 10 kamerát és 12 ultrahangos érzékelőt szereltek az FF91-be, illetve a parkolás elősegítésére egy 3D szkenner emelkedik ki a motorháztető alól.

Jelenleg kétséges, hogy valaha megkezdődhet-e a sorozatgyártás, mivel a Faraday Future számára minden egyes túlélt hét egy ajándék. Természetesen tervek vannak, miszerint ha talpra áll a vállalat, akár 2018-ban meg is kezdődhet a gyártás. Addig pedig az érdeklődők számára előregisztrációt biztosítanak, összesen 5000 dollárért felkerülhet bárki az FF91-vásárlók listájára.

Forrás: http://www.tisztajovo.hu/uncategorized/2017/01/06/az-idei-ces-en-is-nagyot-mutatott-a-faraday-future

 

The post A CES kínai sztárja, FF91 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
150 laptop 1 autóban az Nvidia fejlesztésében https://www.muszaki-magazin.hu/2017/01/03/150-laptop-1-autoban-az-nvidia-fejleszteseben/ Tue, 03 Jan 2017 23:10:05 +0000 http://mm.upm.hu/?p=586 Az önvezető autók működésének elengedhetetlen háttere az informatikai rendszer, amiben most az Nvidia alkotott hatalmasat. Nem csak az autógyártók dolgoznak gőzerővel a mostanra legnépszerűbb irányvonallá vált önvezető autók fejlesztésén. Az önálló közlekedés megvalósításához pedig természetesen elengedhetetlen egy megbízható, erős rendszer, ami folyamatos számítást végez a biztonság érdekében. Ennek köszönhető, hogy már az informatikai cégek is […]

The post 150 laptop 1 autóban az Nvidia fejlesztésében appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az önvezető autók működésének elengedhetetlen háttere az informatikai rendszer, amiben most az Nvidia alkotott hatalmasat.

Nem csak az autógyártók dolgoznak gőzerővel a mostanra legnépszerűbb irányvonallá vált önvezető autók fejlesztésén. Az önálló közlekedés megvalósításához pedig természetesen elengedhetetlen egy megbízható, erős rendszer, ami folyamatos számítást végez a biztonság érdekében. Ennek köszönhető, hogy már az informatikai cégek is ringbe szálltak és teljes bedobással dolgoznak a jövő önvezető autójának rendszerén.

Az egyik legnagyobb vállalat, az Nvidia most részletesebb ismertetőt adott a már januárban bemutatott, kifejezetten önvezető járművekbe tervezett rendszeréről. A Drive PX2 hatmagos, 64 bites processzora egy 256 magos grafikus chipet kapott, aminek számítási teljesítménye 1,5 teraflops. Ennek a hihetetlen erőnek köszönhető, hogy nem jelent gondot egy 4K felbontású anyag dekódolása, amit 60 képkocka/másodperc sebességgel dolgoz fel. A kiemelkedő teljesítményt az Nvidia úgy jellemezte, mintha 150 darab Apple MacBook Prót egyesítene.

Ezek ismeretében nem meglepő, hogy az autógyártók kapva kaptak a lehetőségen, már most több mint 80 vállalat és kutatóközpont kísérletezik a Drive PX2 rendszerrel. A Volvo élesben is próbára teszi az Nvidia újdonságát, hiszen az Uber számára fejlesztett önjáró XC90-es SUV-okban beépítették a giga erőművet.

Forrás: http://www.technokrata.hu/garazs/2016/08/25/150-laptop-dolgozik-a-jovo-autojanak-csomagtereben/

The post 150 laptop 1 autóban az Nvidia fejlesztésében appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazai fejlesztésű önvezető autó a ThyssenKruppnál https://www.muszaki-magazin.hu/2017/01/03/hazai-fejlesztesu-onvezeto-auto-thyssenkruppnal/ Tue, 03 Jan 2017 22:55:32 +0000 http://mm.upm.hu/?p=578 Magyar fejlesztésű önvezető autót és okos kormányrendszert mutatott be Zsámbékon a ThyssenKrupp. Megállíthatatlanul közeledik az autonóm járművek kora. Nagy valószínűséggel a vezető nélküli kamionok lesznek az elsők, amelyek tömegesen megjelennek az utakon, de a személyautók fejlesztése is számos gyártónál napirenden van. Az elektronikus rendszerek előnye, hogy nem fáradnak el, így mindig odafigyelnek, és reakcióidejük is […]

The post Hazai fejlesztésű önvezető autó a ThyssenKruppnál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magyar fejlesztésű önvezető autót és okos kormányrendszert mutatott be Zsámbékon a ThyssenKrupp.

Megállíthatatlanul közeledik az autonóm járművek kora. Nagy valószínűséggel a vezető nélküli kamionok lesznek az elsők, amelyek tömegesen megjelennek az utakon, de a személyautók fejlesztése is számos gyártónál napirenden van. Az elektronikus rendszerek előnye, hogy nem fáradnak el, így mindig odafigyelnek, és reakcióidejük is lényegesen jobb, mint az embereké. Mindamellett számos dologban ‒ így például az esetleges balesetek esetén a felelősség eldöntése – nincs még általánosan elfogadott állásfoglalás, így kérdés, hogy milyen feltételekkel közlekedhetnek majd ezek a járművek a közutakon.

Az autóipari alkatrész-beszállítók is igyekeznek lépést tartani a trenddel, és nagy erőkkel fejlesztik az önvezető járművekhez szükséges technológiákat. A ThyssenKrupp budapesti E/E (elektromos és elektronikus) fejlesztőközpontjában elektromechanikus, szoftverekkel vezérelt kormányrendszereken dolgoznak. Az itt fejlesztett okos kormányrendszerek a hagyományos, folyamatosan energiát felvevő hidraulikus rendszer helyett elektromotoros rásegítést alkalmaznak, így csak akkor fogyasztanak energiát, ha a kormányt ténylegesen elforgatják, ezért autótípustól függően akár 0,3 liter üzemanyagot is megtakarítanak száz kilométerenként, valamint műszakilag megbízhatóbbak a hagyományos rásegítéseknél. Emellett a Steer-by-wire rendszerek kaput is jelentenek az önvezető vagy félig önvezető autók és az e-mobilitás felé. A szoftveres vezérlés biztonsági és kényelmi funkciók egész sorát teszi lehetővé, mint amilyen az oldalszél-kompenzáció vagy a parkolási asszisztens, ráadásul az önvezető autók számára nélkülözhetetlen hozzáférést képes biztosítani a kormányrendszer irányításához.

Ezek a berendezések azonban csak 10-15 év múlva kerülnek sorozatgyártású autókba, a fejlesztésekhez azonban már most szükség van tesztjárműre is, ezért a ThyssenKrupp Presta Hungary mérnökei kifejlesztettek egy, a próbákhoz szükséges autonóm járművet, amelyet a zsámbéki Driving Camp tanpályán mutattak be a sajtó képviselőinek.

„Ha valami nem áll rendelkezésre, azt kifejlesztjük mi magunk. Az önvezető autó projektben valójában a jövő autóinak tulajdonságait szerettük volna látni, hogy meg tudjunk felelni a várható piaci igényeknek a kormányrendszerek területén, de az eredmények egyre inkább azt igazolják, hogy van mit keresnünk itt is. Önvezető autót más is készít, viszont a mi rendszerünk már most kompatibilis szériaautókkal, és árában még egy középkategóriás autó számára is elérhető lehet”

nyilatkozta Fitos Csaba, a ThyssenKrupp Presta Hungary technológiai fejlesztésért felelős vezetője, ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy mind technikai, mind szabályozási oldalról még rengeteg kérdést meg kell válaszolni az önvezető autók szériaszerű megjelenéséig.

Forrás: ThyssenKrupp

 

The post Hazai fejlesztésű önvezető autó a ThyssenKruppnál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>