Okuma – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 04 Oct 2024 09:32:23 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Okuma az EMO-n https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/22/okuma-emo-femmegmunkalo/ Mon, 22 Nov 2021 08:13:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17782 Új irány – A fémmegmunkáló gépek fejlődésének is vannak trendjei, és itt is jellemző, hogy a legnagyobbak mutatják az irányt és diktálják a tempót. A Japán Okuma az egyik legmeghatározóbb úttörője a szerszámgépek fejlődésének, különösen az érdemi műszaki tartalom tekintetében. A 2021-ben megrendezett EMO kiállításon az Okuma felsorakoztatott egy sor olyan fejlesztést, melyek új irányt mutatnak […]

The post Okuma az EMO-n appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új irány – A fémmegmunkáló gépek fejlődésének is vannak trendjei, és itt is jellemző, hogy a legnagyobbak mutatják az irányt és diktálják a tempót.

A Japán Okuma az egyik legmeghatározóbb úttörője a szerszámgépek fejlődésének, különösen az érdemi műszaki tartalom tekintetében.

A 2021-ben megrendezett EMO kiállításon az Okuma felsorakoztatott egy sor olyan fejlesztést, melyek új irányt mutatnak a CNC forgácsolás világában, ugyanakkor kellően kiforrottak ahhoz, hogy az európai piacon bemutatásra kerüljenek. Az elmúlt évek gazdasági eseményei, technológiai fejlődései némileg formálták a korábbi elvárásokat egy felső kategóriás CNC szerszámgéppel szemben. A már évek óta hiteles adatokkal, elemzésekkel szolgáló ipar 4.0 eszközök rámutattak arra, hogy a korábban minden elé helyezett ciklusidő csökkentés, forgácsolási technológia növelés az esetek jelentős részében nem hozza azt az eredményt, amit a felhasználók várnak a befektetett energia ellenértékeként, főleg nem közép és hosszú távon.

Az Okuma részben a saját, teljesen automatizált gyáraiból, részben az ügyfeleitől szerzett tapasztalat segítségével új irányba állította a CNC forgácsolás egyik meghatározó zászlóshajóját.

Új idők új kihívásai

A cél tulajdonképpen nem változott, csak az oda vezető útnak jelentek meg alternatívái, mely a forgácsolással foglalkozó cégek számára kedvező lehetőséget jelenthetnek. Mint minden üzleti vállalkozás, a fémmegmunkálás is a profit maximalizálásról szól. Ezt szolgálja ki rendkívül hatékonyan az Okuma.

A felvonultatott fejlesztések így vagy úgy, de az emberi beavatkozás szükségességének jelentős csökkentését célozzák. Ez történhet valamilyen automatizálás, robotizálás segítségével, vagy a karbantartási periódus számottevő növelését elérve.

A másik fontos, az Okuma által szem előtt tartott szempont a fejlesztések kidolgozása során a folyamatbiztonság növelése volt. Előre tervezhető, stabil gyártási ciklusok elérésével a nem várt állásidők, kellemetlen késések vagy az indokolatlan kapacitás kihasználatlanságok mind elkerülhetők. Ráadásul ez a stabil forgácsolási folyamat a felügyelet nélküli gyártás szükséges velejárója.

Az eredményt tekintve mindkét szempontrendszer hasonló eredményt hoz: a szerszámgép több időt forgácsol, több nyereséget termel.

Horizont bajnok – MA600HIII

A Magyarországon is méltán népszerű MA600 gépek legújabb típusa, az MA600HIII gazdagodott néhány olyan fejlesztéssel, ami ha kívülről nem is szembetűnő, a gépen elért eredmények elemzése világosan mutatja azok létjogosultságát. Hogy csak néhányat említsek ezek közül, növekedtek a lineáris tengelyek löketei, és mint azt tudjuk, néha kis számokon múlik a siker. Szélesedett az elérhető főorsó kínálat is, így a különféle iparágakban, más-más típusú szerszámokkal különböző anyagokat megmunkálók számára nyújt kompromisszum nélküli alternatívát az MA600.

A munkatérben felhalmozódó forgács elakadásának problémáját átdolgozott mosási rendszerrel oldja meg a Japán gyártó. A palettákba szerelt hidraulika portok számának növelésével az automata munkadarab rögzítés megoldásainak lehetősége is szélesedett. Így a robot bevonásával végzett gyártás is több lehetőséget, nagyobb mozgásteret enged.
A gép működési biztonságát veszélyeztető emberi hibák kiszűrése érdekében, az Okuma néhány szoftveres megoldással igyekszik elkerülni a géptöréseket, amik közül a továbbfejlesztett CAS rendszer a legnagyobb változás. A bonyolult modellek kezelése során is gyorsabban működő ütközésvédelmi rendszer valóban elsőrangú felhasználói élményt nyújt az operátornak vagy gépbeállítónak.

A hűtővíz kezelésének problémája, a CNC forgácsolás egyik mostohája. Mindaddig, amíg számokkal nem lett bizonyítva a víz és vizező tálca kezelésének jelentősége, alulértékelt feladatnak számított. A tálca tisztítása azonban nagyon hosszú időt vesz igénybe, és jelentős ökológiai lábnyomot is hagy. Az Okuma elsősorban öntvénymegmunkálásra fejlesztett iszapmentes tálcája három lépcsős szűrést alkalmaz, és csaknem teljesen megakadályozza a víztartályban az iszap felhalmozódását. A saját gyáraiban alkalmazott módszer hároméves tisztítási periódust garantál, ami a korábbi tapasztalatokhoz képest hatalmas előrelépés.

Multitasking nagyágyú – Multus U5000

Az Okuma multitasking gépei talán a legrégebbi múltra tekintenek vissza, noha hazánkban csak egy-egy szerencsés vállalkozás birtokolhatott ilyet egészen néhány évvel ezelőttig. Az azóta elterjedő Multus gépek az ügyfelek számára számos olyan lehetőség kapuját nyitották ki, amik korábban megdönthetetlen falnak tűntek.

Az Okuma fejlesztései a munkatér teljes löketének kihasználását tették lehetővé a rendkívül hosszú szerszámok által. Az ilyen szerszámok esetében nem a gép merevségével vagy a vezérlő tudásával, sokkal inkább a szerszám tárolásával volt probléma.  A fejlesztésnek köszönhetően több, akár 700 mm hosszú szerszám is tárolható a gépben.

Egy másik, nem gépspecifikus, de a Multus U5000-en bemutatott hűtőközeg kezelési lehetőséggel a hűtővíz tisztaságát lehet pozitívan befolyásolni. A rendszer által kezelt hűtővíz nyomás ráadásul munka közben a vezérlőről állítható. Az elgondolás különlegessége, hogy központi hűtőközeg kezelő rendszerre akár több gép is csatlakoztatható, így helytakarékos megoldás, ami pozitívan befolyásolja a forgácsolás hatékonyságát, a szerszám élettartamát és a víz minőségét is. Az Accustrip és az Okuma együttműködése már hosszabb múltra tekint vissza, a mostanra elért eredményeik pedig bármely, az üzemi- és költséghatékonyságot, környezet- és energia tudatosságot komolyan vevő ügyfél számára hasznos opció.

Gép premier – Hiánypótló MB80V

Az Okuma három tengelyes gépei közül a korábban legnagyobb MB66 elvesztette a nagy testvér szerepét. A most bemutatott MB80V átvéve ezt a szerepkört nem csak nagyobb tengelylöketeket kínál, de lehetőséget néhány, eddig kevésbé meghódított iparág, mint a félvezető ipar, hideg- és melegalakító szerszámgyártás számára. A gép telepítéséhez 4500 x 3000 mm alapterületre van szükség, ahol 1600 x 800 mm-es munkadarab munkálható meg. Mindez történhet az alap 32 férőhelyes tárral, amely tovább bővíthető 64 és 125 férőhelyesre is. A gép portál jellegű felépítéssel büszkélkedik, és az ebből adódó merevségen túl a piacon legjobb hőstabilitást, széles főorsó kínálatot is nyújt.

Öttengelyes maximalizmus – MU6300VL

Az Okuma a multifunkciós gépek fejlesztését nem szűkítette az esztergaközpontokra. Az eszterga funkcióval szerelt öttengelyes szerszámgépéit is ide sorolja, amikkel skiving és hobbing fogazó eljárások elvégzésére is képes. Az öttengelyes szerszámgépek egyik, mára felismert és sok helyen kihasznált előnye, hogy a felszerelt alkatrész jóval kevesebb megfogásból megmunkálható csaknem készre. Ha ez azzal is párosul, hogy a gép esztergálási eljárások elvégzésére is képes, az több tekintetben, például alaktűrés vagy felületi minőség összefüggésében is nagy előrelépés. Az Okuma a darabok cseréjéből adódó mellékidő csökkentését tovább vitte, és az MU6300 VL gépet palettacserélővel is kínálja.

Robotizálás az Okuma standon

Ahogy a legtöbb gyártó, úgy az Okuma is felvonultatott automatizálási lehetőségeket a 2021-es EMO kiállításon. A Japán óriás megoldásai azonban kevésbé voltak szembetűnőek, összehasonlítva a többi gyártóval. Ennek az az egyszerű és előre mutató oka, hogy az Okuma integrált automatizálási megoldásokat dolgozott ki, és mutatott be. A gépekbe épített robotkar a CNC vezérlőről irányítható, a megszokott felületen programozható, és a gépet is védő CAS rendszer garantálja az ütközések elkerülését. Ráadásul a használata nagyrészt abból áll, hogy meg kell neki adni az elérni kívánt végpontokat. Az oda vezető utat a vezérlő kalkulálja, számításba véve a legrövidebb utat, fizikai akadályokat.

ArmROID rendszer

Az eszterga gépekbe szerelt ArmROID rendszer a munkadarabok cseréjén túl képes a munkatér tisztítására, a forgácsolási zóna hűtésére, a munkadarab támasztására is. Páratlanul sokoldalú megoldás, ami a megmunkáló gépekre fejlesztett StandROID-hoz hasonlóan minimális helyet foglal az üzem hasznos alapterületéből.
Az integrált automatizálási rendszer előnye az egyszerű és biztonságos használat, ami nem igényli integrátor cég bevonását, vagy robot specialista alkalmazását.

Az elmúlt évek tapasztalatait kielemezve az Okuma, ha nem is radikálisan, de újra értelmezte a forgácsolás hatékonyságának jelentőségét. A rövid távú célok gyors elérése helyett a hosszú távon is nyereséges működést helyezte fókuszba, a környezeti hatékonyság szem előtt tartásával, kalkulálva az emberi erőforrás fokozottan nehéz elérésének tényét is a fejlesztésekbe. Amit az Okuma kínál az ügyfeleinek, az már nem csak egy rendkívül megbízható, pontosan gyártó szerszámgép. A Japán világcég olyan átfogó megoldásokat nyújt a vásárlóknak, amivel a most még csak sejtett globális nehézségek is leküzdhetők lesznek. Ebbe pedig bele tartoznak a mechanikusan kiváló szerszámgépek, az azokat vezérlő szoftverek, egyéb okos megoldások és az automatizálás is.

Szöveg: Sipos Ádám, területi értékesítési vezető

OKUMA hazai képviselet:
Smartus Zrt.
Tel.: 06 23 200 230
info@smartus.hu
www.smartus.hu

The post Okuma az EMO-n appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Okuma szimultán 5 tengelyes megmunkálóközpont https://www.muszaki-magazin.hu/2019/05/12/okuma-szimultan-megmunkalokozpont/ Sun, 12 May 2019 14:47:41 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7057 A Magyarországon a Smartus Zrt. által képviselt Okuma új GENOS M460V-5AX szimultán 5 tengelyes megmunkálóközpontja egy belépő szintű gép áráért biztosítja a legmagasabb megmunkálási minőséget.   Az Okuma GENOS M460V-5AX egy belépő szintű szimultán 5 tengelyes megmunkáló központ, amely a magas gyártási minőséget gazdaságos bekerülési és üzemeltetési költségekkel ötvözi. A 600 mm átmérőjű, 400 mm […]

The post Okuma szimultán 5 tengelyes megmunkálóközpont appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyarországon a Smartus Zrt. által képviselt Okuma új GENOS M460V-5AX szimultán 5 tengelyes megmunkálóközpontja egy belépő szintű gép áráért biztosítja a legmagasabb megmunkálási minőséget.

 

Az Okuma GENOS M460V-5AX egy belépő szintű szimultán 5 tengelyes megmunkáló központ, amely a magas gyártási minőséget gazdaságos bekerülési és üzemeltetési költségekkel ötvözi. A 600 mm átmérőjű, 400 mm magas és akár 300 kg súlyú munkadarabok megmunkálására is képes CNC szerszámgép számos alkalmazás számára ideális választás. Az új generáció 48 férőhelyes szerszámtárral rendelkezik, így a modell egyben sokoldalúan használható. A 32 férőhelyes szerszámtár kapacitással rendelkező korábbi modell most kivételesen akciós áron érhető el.

Nagy teljesítményű főorsó

A 15 000 rpm fordulatszámú főorsóval felszerelt szerszámgép alkalmazások széles körében biztosít magas termelékenységet. A maximum 22 kW teljesítményű és 199 Nm nyomatékú főorsó a nehezen megmunkálható anyagokat is könnyedén forgácsolja. Öt csapágy szettjét olajköd keni, ezért nem igényel karbantartást. A főorsón keresztüli hűtőfolyadékkal a főorsó zuhanyhűtés funkcióra is képes. A főorsóra hároméves garancia vonatkozik mindenféle műszakbeosztás vagy üzemóra korlátozás nélkül.

Precizitásra tervezve

A szerszámgép szigorú gyártási tűréseket és nagy pontosságot biztosít. A hatékony és pontos bemérés érdekében a megmunkáló központot Renishaw RMP60 mérő-tapintóval szerelték fel. Az X, Y és Z tengelyek abszolút mérőrendszerrel rendelkeznek. A hardver mellett olyan intelligens megoldások fokozzák a gép pontosságát, mint többek között a megmunkálásban keletkező rezgések kiküszöbölésére szolgáló Machining Navi vagy a 5 tengely geometriai hibáinak kompenzálását végző 5-Axis Auto Tuning System. A precizitás növelését célzó rendszereknek köszönhetően a GENOS M460V-5AX 2 µm pozicionálási pontosságot ér el az X, Y és Z tengelyek mentén.

Maximális merevség

A GENOS M460V-5AX fejlesztése során a tervezők a maximális pontosságot, a stabilitást és a megbízhatóságot helyezték előtérbe. Az öntöttvas, portál felépítésű duplaoszlopos vázszerkezet a kategória legmerevebb és legstabilabb gépágyának számít. 8 300 kg összsúlya rendkívül stabil alapot teremt a precíz megmunkáláshoz. A gépágy világszerte több mint 10 000 üzembe helyezett szerszámgépben bizonyítja megbízhatóságát. A kétoldali azonos méretű megtámasztással rendelkező NC-asztal is kiemelkedően merevnek számít a gép által képviselt kategóriában.

Termikus stabilitás

A legnagyobb pontosság eléréséhez nagyban hozzájárul a termikus deformáció kiküszöbölhetősége, amelyre a GENOS M460V-5AX gépnél is alkalmazott Okuma Thermo Friendly Concept rendszere kiváló megoldást nyújt. Ezt az Okuma úgy biztosítja, hogy nagy merevségű öntöttvas alapanyagból szimmetrikus elrendezéssel és doboz rendszerű felépítéssel hőstabil gépvázat alakított ki, amelyet aktív hőkompenzációs rendszerrel egészített ki a vázon és a főorsón, amelyek feladata a kiszámítható módon végbemenő hőtágulás hatásainak kompenzálása.

 

Alapfelszereltség
Szimultán 5 tengely
X-Y-Z mérőléc
5-Axis Auto Tuning automatikus kalibráció
ServoNavi aktív szervo paraméterállítás
Nagy teljesítményű és nagy nyomatékú főorsó
Nagy kapacitású szerszámtár
Nagynyomású és nagy térfogatáramú főorsón keresztüli hűtés
Renishaw RMP60 munkadarab bemérő

 

A legfontosabb technikai paraméterek
Hőstabil portál felépítésű öntvény váz
Direkt hajtású főorsó növelt fordulatszámmal: 50 – 15 000 /perc
Főorsó maximális nyomaték: 199 Nm
Főorsó motor: VAC 22/18,5 kW (10 perc/folyamatos)
Maximális munkadarab méret: Ø 600 × h400
Mozgástartomány (X/Y/Z): 762 × 460 × 460 mm
A tengely: +20 – (-110) fok
C tengely: 360 fok
Gyorsjárat: 40 m/perc az X/Y-tengelyeken és 32 m/perc a Z-tengelyen
Okuma kéttengelyes forgó-billenő asztal, teherbírás: 300 kg, méret: Ø400 mm
42 férőhelyes szerszámtár
Hűtőrendszer: 170 l tartály (feltöltési térfogat: 100 l), 0,25kW szivattyú
Nagy térfogatáramú főorsón keresztüli hűtés: 1,5 MPa / 20 l/perc
Hőstabilizáció a főorsón (TAS-S)
Hőstabilizáció a gépvázon (TAS-C)
CE-jelzés/EMC, IEC megfelelőség
Magasság/szélesség/hosszúság: 2 946 mm × 2 810 mm × 2 740 mm
Tömeg: 8 300 kg

Az OKUMA OSP-P300MA-H 3D-E vezérlőcsomag fő jellemzői
Könnyű kezelhetőség
Program tárhely: 4 GB
Operációs puffer: 2 MB (akár 10 MB-ra növelhető)
Automatikus program előválasztás
Programozható mozgástartomány
3D szimuláció
Ciklusidő csökkentés
Szerszám élettartam figyelés
Automatikus kikapcsolás

Smartus a MACH-TECH-en: A pavilon 208B

www.smartus.hu

www.okuma.eu

The post Okuma szimultán 5 tengelyes megmunkálóközpont appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Okuma köszörűgépek evolúciója https://www.muszaki-magazin.hu/2019/03/10/okuma-koszorugepek-evolucioja/ Sun, 10 Mar 2019 19:34:22 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6396 Világszínvonalú prémium CNC szerszámgépek és Köszörű Gyártóközpont egy kézből az Okumától, mely segíti az ügyfeleket a megmunkálások hozzáadott értékének növelésében. Az Okuma még 2012 novemberében hozta meg azt a stratégiai döntését, miszerint prémium köszörűgépek kifejlesztésével és gyártásával növeli az általa kínált termékpalettát és ezáltal az ügyfelek gyártóüzemének értékét. Elsőként a kompakt, nagy teljesítményű GP/GA-T palástköszörű […]

The post Okuma köszörűgépek evolúciója appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Világszínvonalú prémium CNC szerszámgépek és Köszörű Gyártóközpont egy kézből az Okumától, mely segíti az ügyfeleket a megmunkálások hozzáadott értékének növelésében.

Az Okuma még 2012 novemberében hozta meg azt a stratégiai döntését, miszerint prémium köszörűgépek kifejlesztésével és gyártásával növeli az általa kínált termékpalettát és ezáltal az ügyfelek gyártóüzemének értékét. Elsőként a kompakt, nagy teljesítményű GP/GA-T palástköszörű sorozatot, valamint a GI-20N furatköszörűt fejlesztették ki, mindkettőt a nagy hőstabilitást biztosító Thermo Friendly Concept alkalmazásával. Egy olyan új Köszörűgép Gyártóközpontot is kialakítottak, amelyben egy helyen összpontosulnak a műszaki, a tervezési és az összeszerelési folyamatok, ezáltal növelve a szakemberek közötti együttműködés hatékonyságát, a szinergiák jobb kihasználását.

A rendkívül merev köszörűgépek kiemelkedően hatékony és nagy precizitású megmunkálást tesznek lehetővé, ami növeli az Okuma ezen alapértékekre épülő technológiájának hírnevét.

A köszörülés a megmunkálás végső folyamata, amely nagymértékben befolyásolja a megmunkált alkatrészek pontosságát és így a késztermék minőségét. Ugyanakkor a precíziós simítást, amely hagyományosan a köszörülés területe, egyre szélesebb körben használják a végközeli alakításra, amelyben a végleges alakzatot kemény esztergálás vagy hideg kovácsolás és szinterezés eljárások révén érik el a nagy precizitású esztergálás helyett.Ezzel együtt, a köszörűgépek még ma is elengedhetetlenek a szigorú tűréshatárokkal rendelkező alkatrészek megmunkálásához, a nagyfokú simaságot igénylő csúszó alkatrészek felületének megmunkálásához, az olyan köztes alakzatok megmunkálásához, amelyeknél a szerszám súrlódása vagy forgácsolódása nagyobb valószínűséggel fordul elő, vagy a kemény, törékeny anyagok nagy hatékonyságú megmunkálásához. Ezért a köszörűgépek szerepe a magas minőségű megmunkálás támogatásában változatlanul fontos maradt.

Lapos csapágyazású korongorsó, szűkített 5-oldalú vezetősín rendszerA keletkező erőhatásokat könnyen és közvetlenül felvevő gépszerkezetek biztosítani tudják a stabil mikronszintű megmunkálási pontosságot és ezzel növelik a termelési hatékonyságot. Az Okuma köszörűk legfontosabb szerkezeti elemeit ezen elvárások szerint tervezik és gyártják. Egy példát hozva, a köszörűkorong orsó a köszörűgép élettartamának meghatározója. Az Okumánál 0,01 mikronos köszörűtárcsa forgási pontosságot, valamint egy tonnás támasztóerőt sikerült elérni egy innovatív struktúrájú, nem kerek, lapos köszörűtárcsa orsónak köszönhetően, amelyben az orsó egy ék alakban „lebeg” az olajfilm által létrehozott nyomásnak köszönhetően. A keresztirányú szán és a vezetősín is lebeg a hidraulikus nyomás következtében, és ezáltal szűkített 5-oldalú hidrosztatikus vezetősín rendszer keletkezik. A gépágy vastag átlós bordaszerkezete biztosítja a megmunkáláskor keletkező terhelések felvételét.

A 2012-ben kifejlesztett GI-20NII az első köszörűgép, melyet az Okuma Thermo-Friendly Concept hőstabil vázszerkezettel gyártottak, ami kiküszöböli az idővel bekövetkező termikus deformációból fakadó megmunkálási pontatlanságokat. A megmunkálási pontosságban bekövetkező változásokat okozó tényezők közé tartozik a köszörűkorong kopása, a megmunkálási minőség változása a köszörűkorong orsó elhajlása vagy a termikus deformáció. Előbbiek közül a termikus deformáció teszi ki a megmunkálási pontosságra gyakorolt hatás mintegy 50 százalékát. A gép által a gyártási pontosság megőrzése érdekében alkalmazott kompenzáció még fontosabb a belső felületek köszörülésénél, mint a külső palástköszörülésnél, ahol a közvetlen mérőeszközök használata nehézkes.A termikus deformáció kiküszöbölésére az Okuma Thermo Friendly Concept rendszere kiváló megoldást nyújt. Ezt úgy biztosítja, hogy nagy merevségű öntöttvas alapanyagból szimmetrikus elrendezéssel és doboz rendszerű felépítéssel hőstabil gépvázat alakított ki, amelyet aktív hőkompenzációs rendszerrel egészített ki a vázon és a főorsón, amelyek feladata a kiszámítható módon végbemenő hőtágulás hatásainak kompenzálása. Ezt a hőstabil rendszert alkalmazzák a GI-20NII köszörűgépnél is, hogy kiküszöböljék mind a környezeti hőmérsékletingadozásból fakadó problémákat, mind a megmunkálás során keletkező hő és vibráció káros hatásait.

A Köszörű Gyártóközpontot 2012-ben alakították ki a technológiai divízión belül. Itt együtt dolgoznak a köszörűgépekkel foglalkozó szakemberek, beleértve a tervező- és gépészmérnököket, az összeépítést végző technikusokat. A központ munkatársai számos területen szolgálják ki az ügyfeleket: köszörüléssel kapcsolatos kérdésekre válaszolnak, termékekre árajánlatokat készítenek, szervizfeladatokat látnak el, több fronton támogatva az ügyfeleket a megmunkálási érték és hatékonyság növelésében. Az ügyfelek gyors választ kapnak, és ötleteiket, javaslataikat beépítik a jövőbeli termékfejlesztésekbe.Az üzemekben egyre inkább előtérbe kerül az integrált működésre, valamint a folyamatigényes megmunkálásra való igény. A nagyobb hatékonyság iránti elvárások is növekednek, legyen szó szimultán, multitárcsás orsókkal biztosított folyamatos köszörülésről vagy nagysebességű rakodórobotokkal történő automatizálásról. A megmunkálás minőségéhez kapcsolódó szerszámok és kiegészítő berendezések optimalizálása, valamint a költségkérdés szintén fontos tényezők. Ide tartoznak a különböző köszörűtárcsák, a kiegészítő szerszámok és a hűtőfolyadékszűrő szeparátorok. Legyen szó bármilyen kérdésről vagy problémáról, a Köszörű Gyártóközpont nagy tapasztalatokkal rendelkező technikusai mindenben az ügyfél szempontjából legjobb megoldást javasolják.

Az Okuma köszörűgépek növekvő ütemben fejlődnek, beleértve az OSP CNC vezérlő funkcionalitását és kezelhetőségét. Az „abszolút helyzet jeladó rendszer” segítségével az aktuális pozíció nem vész el még áramkimaradások vagy váratlan munkamegszakítások esetén sem, így nincs szükség nullapont visszatérésre. A köszörűgépekhez kifejlesztett OSP érintőkijelzős vezérlő nagy pontossággal szabályozza az orsóforgást, miközben megkönnyíti a nullapont beállítást. Az OSP vezérlő hozzájárul a környezetbarát működéshez is egy energiatakarékos funkcióval.

További Információ: www.smartus.hu

The post Okuma köszörűgépek evolúciója appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új Okuma kompakt 5 tengelyes multifunkciós esztergaközpont Japánból https://www.muszaki-magazin.hu/2018/09/22/uj-okuma-kompakt-5-tengelyes-multifunkcios-esztergakozpont-japanbol/ Sat, 22 Sep 2018 10:04:31 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5288 Kimagasló teljesítmény és tulajdonságok, gazdag alapfelszereltség, rendkívül kedvező ár – így jellemzi röviden Mátyás János, az Okuma magyarországi képviseletét ellátó Smartus Zrt. vezérigazgatója az Okuma újgenerációs kompakt 5 tengelyes multifunkciós esztergaközpontját, a Japánban tervezett és gyártott MULTUS B250II-t.  MM: Mik az új szerszámgép legfontosabb jellemzői? MJ: Az Okuma nagy piaci sikert arató MULTUS BII sorozatú […]

The post Új Okuma kompakt 5 tengelyes multifunkciós esztergaközpont Japánból appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kimagasló teljesítmény és tulajdonságok, gazdag alapfelszereltség, rendkívül kedvező ár – így jellemzi röviden Mátyás János, az Okuma magyarországi képviseletét ellátó Smartus Zrt. vezérigazgatója az Okuma újgenerációs kompakt 5 tengelyes multifunkciós esztergaközpontját, a Japánban tervezett és gyártott MULTUS B250II-t.

 MM: Mik az új szerszámgép legfontosabb jellemzői?

MJ: Az Okuma nagy piaci sikert arató MULTUS BII sorozatú esztergaközpontjának kompakt kivitelezésével Japánban megalkotott újgenerációs MULTUS B250II kompakt 5 tengelyes multifunkciós esztergaközpont komplett ötoldalú megmunkálást tesz lehetővé nagyobb geometriai pontosság, kevesebb beállítási igény és lecsökkent ciklusidő mellett. A szerszámgép elérhető szegnyerges és ellenorsós kivitelben is. Az innovatív öntött ferde ágyas vázszerkezet biztosítja a gép merevségét, az esztergaközpont alapterülete mégis meglepően kicsi, mindössze 3 620 × 2 210 mm.

Az OKUMA OSP-P300SA 3D vezérlővel ellátott, termikusan stabil vázszerkezettel rendelkező gép a legigényesebb anyagok és geometriák megmunkálására is képes.

És ami még nagyon fontos: a gépre 24 hónap teljes körű garancia, a főorsóra pedig 36 hónap korlátozás nélküli jótállás vonatkozik. Az alapfelszereltségű gép 245 000 euró helyett már 199 000 eurótól elérhető!

MM: Mi biztosítja a kimagasló hatékonyságú ciklusidőt?

MJ: A gép főorsójának maximális fordulatszáma 5 000 1/perc, maximális nyomatéka pedig 427 N-m. Maróorsója 12 000 1/perc fordulatszámra, 12 kW teljesítményre és akár 40,1 N-m nyomaték leadására képes. Az X és Z tengelyeken mért 40 méter/perc, illetve az Y tengelyre számított 26 méter/perc gyorsjárati sebesség, valamint a ServoNavi aktív szervo-paraméterbeállítás mind nagyban hozzájárulnak az esztergaközpont ciklusidejének csökkentéséhez.

MM: Mi garantálja a gyártási precizitást?

MJ: A gép termoszimmetrikus kialakítása, valamint a főorsó és a vázszerkezet aktív hőkompenzációs rendszere lehetővé teszi a forgácsolás pontosságának szinten tartását abban az esetben is, ha a helyiségben mért hőmérséklet jelentősen megváltozik. A konstrukció kompenzálja a hőtágulásból származó deformációt, szükségtelenné teszi a gép bemelegítését és a méretkorrekciót a gép újraindítása után, és még az orsó szakaszos működése esetén is biztosítja a 10 µm alatti pontosságot.

A vezetékek mozgatását mindhárom tengelyen nagy pontosságú golyósorsók végzik, amelyek közvetlenül kapcsolódnak az elektronikai és a mechanikai követelményeknek maradéktalanul megfelelő Okuma szervomotorokhoz. Az orsómotor kialakítása kevesebb rezgést és teljesítményvesztést eredményez a szerszám csúcsán, ami kiváló felületi pontosság és kiemelkedő anyagleválasztási képesség elérését teszi lehetővé. 

MM: Mit tud a gép vezérlője? 

A könnyen kezelhető, 15 colos érintőkijelzős OSP Suite vezérlő kezelői üzenetek funkciója megkönnyíti a napi karbantartási feladatok ellátását és ellenőrzését, illetve több műszakos munkarend esetén az átállással kapcsolatos információk megosztását. Az Okuma OSP vezérlőcsomagja lehetővé teszi az ötoldalú megmunkálási feladatok egyszerű programozását, és hozzáférést biztosít a gyártó Intelligens Technológia alkalmazásaihoz, például a standard CAS ütközésvédelemhez, amely manuális és automata üzemmódban is a valós mozgások előtt járva akadályozza meg azt, hogy a gépben kár keletkezzen. 

MM: Milyen alapanyagú munkadarabokat lehet gyártani a géppel? 

A szerszámgép nagyon széles alkalmazási spektrummal rendelkezik. Számos anyag – beleértve a titánt, az alumíniumot és a könnyűfém ötvözeteket – munkálható meg az öntőformáktól az apró, precíziós alkatrészekig, és mindezt orvostechnikai és repülőgépipari igényeket kielégítő minőségben, alacsony egységköltség mellett. .

A szerszámgép iránt érdeklődők jelentkezését a további részletekért és az árajánlatért várjuk a 06/23 200-230 -os telefonszámunkon, az info@smartus.hu email címünkön vagy a www.smartus.hu weboldalunkon.

Okuma

The post Új Okuma kompakt 5 tengelyes multifunkciós esztergaközpont Japánból appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Géppremierek és tesztmegmunkálások az Okuma Magyar Szakmai Napon https://www.muszaki-magazin.hu/2018/09/09/geppremierek-es-tesztmegmunkalasok-az-okuma-magyar-szakmai-napon/ Sun, 09 Sep 2018 08:20:08 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5195 A géppremierek, az Okuma Premium Solutions egyedi megoldásainak bemutatása, valamint az intelligens technológiák alkalmazásával zajló tesztmegmunkálás bemutatók közel 100 résztvevőt vonzottak az Okuma Magyar Szakmai Napra. A nyílt, házi bemutatót az Okuma kizárólagos hazai képviselője, a Smartus Zrt. szervezte június végén magyarországi ügyfelei és partnerei számára a magyar-osztrák határ közelében található parndorfi Okuma Technológiai Központban. […]

The post Géppremierek és tesztmegmunkálások az Okuma Magyar Szakmai Napon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A géppremierek, az Okuma Premium Solutions egyedi megoldásainak bemutatása, valamint az intelligens technológiák alkalmazásával zajló tesztmegmunkálás bemutatók közel 100 résztvevőt vonzottak az Okuma Magyar Szakmai Napra.

A nyílt, házi bemutatót az Okuma kizárólagos hazai képviselője, a Smartus Zrt. szervezte június végén magyarországi ügyfelei és partnerei számára a magyar-osztrák határ közelében található parndorfi Okuma Technológiai Központban.

Új Okuma szerszámgépek elméleti és gyakorlati bemutatása

Az Okuma Technológiai Központjának ötszáz négyzetméteres impozáns bemutatótermében először találkozhatott a hazai szakmai közönség a japán szerszámgépgyártó új 2SP-2500H automata frontorsós esztergaközpontjával.  A kétorsós gép egy vagy két felsőpályás adagolókarral rendelhető, így egy tárolóból mindkét oldali esztergálási műveletet is végre lehet hajtani, a kész munkadarabot pedig az adagolókar a gép másik oldalán található tárolóba kiteszi. A konstrukciót teljesen újragondolták a japán szakemberek, így a már jól bevált LB3000-es eszterga főorsóját és revolverfejét felhasználva, valamint az X és a Z tengelyek szánjait egymástól különválasztva egy kiemelkedő merevségű és kiváló hozzáférhetőségű gépet alkottak a felhasználók számára. Az adagolókar akár 180 méter/perces gyorsjárati sebességgel képes mozogni, amely kiemelkedő a kategóriájában. Ez a gép a legjobb választás olyan cégeknek, akik tárcsa jellegű alkatrészeket gyártanak nagy mennyiségben. Egy másik nagy újítás a gépbe integrálható lefúvató- és mérőállomás, amellyel jelentős ciklusidő és alapterület takarítható meg. A tesztmegmunkálás során ezen a gépen a munkadarab transzfer bemutatására helyezték a hangsúlyt.

Okuma

A hazai közönség számára itt debütáló másik új gép a szintén Japánban tervezett és gyártott GENOS M460V-5AX szimultán 5 tengelyes kompakt megmunkálóközpont volt.  A rendezvényen ezen a gépen egy 42CrMo4 anyagból készült munkadarabon az Okuma saját fejlesztésű 5-Axis Auto Tuning System automatikus geometriai hibakorrekciós képességeinek gyakorlati bemutatása történt. A kompakt felszereltségű, akár raktárról rövid szállítási határidővel elérhető gépet minden olyan kiegészítő funkcióval felszerelték, amely alkalmassá teszi bármely feladat elvégzésére maximum D600×H400 mm méretű munkadarabokon.

A géppremiereken kívül az idén márciusban itt kiállított, ötoldali megmunkálásra is alkalmas MCR-A5CII portál megmunkálóközpont is a rendezvény fénypontja volt. Ezen a portálgépen akár 2,5 x 5 méteres, 27 tonnás egyedi munkadarabok is megmunkálhatók. A tesztmegmunkálás során a résztvevők ezen a gépen automatikus kiegészítőfej-cseréket, szerszámváltásokat függőleges és vízszintes fejből, valamint nagy teljesítményű marószerszámokkal végrehajtott teljesítmény-megmunkálásokat láthattak, amelyek révén a szakemberek a gép kiemelkedő megmunkálási képességeit mutatták be rendkívüli forgácsolási paraméterek alkalmazása esetén.

A program keretében két további csúcsminőségű Okuma szerszámgépen láthattak a résztvevők tesztmegmunkálást. Az egyik az eszterga funkcióval rendelkező MU-6300V-L szimultán 5 tengelyes portál felépítésű megmunkálóközpont volt, amelyen fogprofil marás zajlott.

Az LB3000 EX II C MY 1300 nagy csúcstávolságú CNC esztergán pedig lefejtő marás – gear hobbing – bemutatása történt speciális hajtott szerszámtartó, Y tengely, valamint az Okuma saját fogazásmegmunkáló programcsomagjának alkalmazásával.  Az Y tengelyre azért van szükség az ilyen jellegű felhasználásnál, hogy a lefejtő marószerszámot teljes szélességében ki lehessen használni, így biztosítva annak egyenletes kopását és hosszú élettartamát.

Okuma

Okuma intelligens technológia megoldások a megmunkálás pontosságának és hatékonyságának növelésére

A Thermo Friendly Concept, a 5-Axis Auto Tuning System, és a ServoNavi rendszer csak néhány az Okuma intelligens technológia megoldásai közül, amelyeket a japán gyártó azért fejlesztett ki, hogy olyan szerszámgépeket adjon a felhasználók kezébe, amelyek a megmunkálások pontosságát és hatékonyságát hosszú távon megőrzik, emellett könnyen és gyorsan, automatikus módon beállíthatók. A rendezvényen a Smartus Zrt. szakemberei többek között ezeket az intelligens technológiákat is bemutatták.

Thermo Friendly Concept

A környezeti hőmérséklet változásai jelentős hatással vannak a gépekre.  Egyrészt az üzemcsarnok levegőjének évszakok szerinti változása, másrészt a hőtermelő berendezések működéséből fakadó napon belüli hőmérséklet ingadozás, harmadrészt, a gépen belül keletkező hő – elektromos motorok, súrlódó alkatrészek, forgács és emulzió – szintén nagyban befolyásolják a működést. Ha nem kezeljük a problémát, akkor selejteket gyártunk, megnövekszik a méretek szórása és a többszöri visszaellenőrzés szükségessége miatt megnövekszik a ciklusidő.

Mi lehet erre a megoldás? Egyészt egy olyan gépváz kialakítása, amely tágul, de nem deformálódik, másrészt a kiszámítható módon végbemenő hőtágulás hatásainak kompenzálása. Az Okuma által a FEM termikus deformáció-elemzés alkalmazásával kifejlesztett Thermo Friendly Concept mindkét fontos szempontot megvalósítja: a nagy merevségű öntöttvas alapanyagból szimmetrikus elrendezéssel és doboz rendszerű felépítéssel kialakított hőstabil gépvázat aktív hőkompenzációs rendszerrel egészíti ki a vázon (TAS-C – Thermo Active Stabilizer: Construction) és az orsón (TAS-S – Thermo Active Stabilizer: Spindle) egyaránt.

5-Axis Auto Tuning System

Az új 5-Axis Auto Tuning System – 5 tengelyes automatikus hibakorrekciós rendszer – 11 különböző geometriai hibát tud bemérni és rövid idő alatt kijavítani automatikus módon.

Segítségével a geometriai hibák mérése és a korrekciós gépbeállítás 5-10 percen belül automatikusan megtörténik, könnyen irányítható módon.

Egy konkrét példát említve, az MU-6300V gépnél mért valós adat alapján az 5 tengelyes megmunkálás pontossága a korábbi kézi hangolású rendszerben mért 12 μm-ról 3 μm-ra javult az új automatikus újrahangolású rendszerben.

ServoNavi

A szervo vezérlés optimalizálása javítja a megmunkálási pontosságot és a felületminőséget, amely hosszú távon megőrzött. A ServoNavi AI (Automatic Identification – automatikus azonosítás) alkalmazásával a ciklusidő-csökkentés megnövelt gyorsítással, a ServoNavi Workpiece Weight Auto Setting (a munkadarab súlyának automatikus beállítása) segítségével történik.

A mozgó asztallal rendelkező megmunkálóközpontok esetében a korábbi rendszer alkalmazásakor az asztal előtolásának gyorsulása mindig azonos volt, függetlenül attól, hogy mekkora volt az asztalra szerelt munkadarabok és befogókészülékek súlya. A munkadarab súly automatikus beállítás funkció megméri a munkadarabok és a befogókészülék súlyát az asztalon, és automatikusan optimálisra állítja a szervoparamétereket. A ciklusidőt ezáltal a megmunkálási pontosság változása nélkül csökkenti.

A ServoNavi SF (Surface Fine-tuning – felületi finomhangolás) fenntartja a pontosságot és a felületminőséget, a Vibration Auto Adjustment – automatikus vibrációszabályozás funkció pedig hozzájárul a gép hosszabb élettartamához.

A rendezvényen a résztvevők számára lehetőség nyílt az egyéni konzultációra az Okuma és a Smartus Zrt. szakembereivel.

Magyarországi forgalmazó:

SMARTUS Zrt.

2040 Budaörs, Gyár utca 2.

06/23 200-230

info@smartus.hu

www.smartus.hu

The post Géppremierek és tesztmegmunkálások az Okuma Magyar Szakmai Napon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Okuma Magyar Szakmai Nap – Meghívó https://www.muszaki-magazin.hu/2018/05/28/okuma-magyar-szakmai-nap-meghivo/ Mon, 28 May 2018 06:00:33 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4748 A Smartus Zrt. vezérigazgatója tisztelettel meghívja Önt az Okuma parndorfi Technológiai Központjában 2018. június 27-én 10:00-16:00 óra között megrendezésre kerülő Okuma Magyar Szakmai Napra, amelyet a magyarországi partnereinknek, magyar nyelven szervezünk. Az ebéddel egybekötött exkluzív rendezvényen, a magyar piacon napjainkban legnagyobb érdeklődésre számot tartó szerszámgépekkel, technológiákkal és tesztmegmunkálásokkal várjuk Önt: ötoldali teljesítmény megmunkálás, fogazat készítés, […]

The post Okuma Magyar Szakmai Nap – Meghívó appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Smartus Zrt. vezérigazgatója tisztelettel meghívja Önt az Okuma parndorfi Technológiai Központjában 2018. június 27-én 10:00-16:00 óra között megrendezésre kerülő Okuma Magyar Szakmai Napra, amelyet a magyarországi partnereinknek, magyar nyelven szervezünk.

Az ebéddel egybekötött exkluzív rendezvényen, a magyar piacon napjainkban legnagyobb érdeklődésre számot tartó szerszámgépekkel, technológiákkal és tesztmegmunkálásokkal várjuk Önt:

ötoldali teljesítmény megmunkálás, fogazat készítés, szimultán öttengelyes megmunkálás, intelligens technológiák bemutatása és alkalmazása valós körülmények között, egyéni konzultációk.

 

Élő tesztmegmunkálás, képernyőn is kivetítve, az alábbi szerszámgépeken:

2SP-2500H új automata frontorsós esztergaközpont

GENOS M460V-5AX új szimultán öttengelyes függőleges kompakt megmunkálóközpont

MCR-A5CII ötoldali megmunkálást biztosító portál megmunkálóközpont, amelyen akár 2,5 x 5 méteres, 17 tonnás egyedi munkadarabok is megmunkálhatók

MU-6300V-L – szimultán öttengelyes portál felépítésű megmunkálóközpont eszterga funkcióval

LB3000 EX II C MY 1300 – nagy csúcstávolságú CNC eszterga

 

OKUMA Intelligens Technológiákról előadások:

– Thermo Friendly Concept

– Machining Navi & IGF

– OKUMA Premium Solutions

Biztosak vagyunk abban, hogy a Magyar Szakmai Napon megismert termékek között Önök is találnak olyan szerszámgépeket és intelligens technológiákat, amelyek jól illeszkednek gépparkjuk bővítési, illetve csere tervéhez. A rendezvényen részt vevő partnereink számára 2018. június 27. – július 31. között olyan rendkívüli promóciókkal* tesszük még vonzóbbá és könnyebben elérhetővé a gépvásárlást, mint például:

Kedvezményes finanszírozás, ajándék Okuma Smart Factory – Connect Plan, az Okuma Ipar 4.0 intelligens gyártásfelügyeleti rendszere.

VIP Tour Japánban, az OKUMA Dream Site okosgyárainak látogatásával.

 

Szeretettel várjuk Önt 2018. június 27-én, 10:00-16:00 óra között az Okuma ausztriai Technológiai Központjában, az osztrák-magyar határ közelében fekvő Parndorfban. Az utazás megkönnyítése, illetve kényelmesebbé tétele érdekében külön járatú luxus buszt indítunk Parndorfba és vissza a Smartus Zrt. budaörsi központjától.

A résztvevők száma limitált, a részvétel regisztrációhoz kötött.

(*Minden partnerrel gépvásárlástól függően egyénileg egyeztetünk az igénybe vehető promóciókról!)

Magyar Szakmai Nap Regisztráció

Okuma

 

 

 

 

 

The post Okuma Magyar Szakmai Nap – Meghívó appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Okuma Lunch & Learn: portálgép és intelligens technológiák https://www.muszaki-magazin.hu/2018/04/29/okuma-lunch-learn-portalgep-es-intelligens-technologiak/ Sun, 29 Apr 2018 08:11:52 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4358 A magyar határtól mintegy 10 kilométerre található parndorfi Technológiai Központjában tartotta idei első Lunch & Learn rendezvényét az Okuma. Az idehaza a Smartus Zrt. által képviselt japán gépgyártó az eseményen az intelligens gyártás és a folyamatoptimalizálás támogatásához nyújtott megoldásairól tartott előadásokat gépi környezetben bemutatott szimulációk kíséretében A rendezvény mintegy 100 résztvevője olyan csúcsminőségű Okuma szerszámgépeket […]

The post Okuma Lunch & Learn: portálgép és intelligens technológiák appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A magyar határtól mintegy 10 kilométerre található parndorfi Technológiai Központjában tartotta idei első Lunch & Learn rendezvényét az Okuma.

Az idehaza a Smartus Zrt. által képviselt japán gépgyártó az eseményen az intelligens gyártás és a folyamatoptimalizálás támogatásához nyújtott megoldásairól tartott előadásokat gépi környezetben bemutatott szimulációk kíséretében

A rendezvény mintegy 100 résztvevője olyan csúcsminőségű Okuma szerszámgépeket tekinthetett meg, mint a nagyméretű, egyedi munkadarabok ötoldalú megmunkálására alkalmas MCR-A5CII portál megmunkálóközpont, az MU-6300V-L szimultán öttengelyes portál felépítésű megmunkálóközpont eszterga funkcióval, az MA-500HII vízszintes megmunkálóközpont, valamint az LB3000 EX II C MYL nagy csúcstávolságú CNC-eszterga.

Az Okuma szakemberei gépi környezetben bemutatott szimulációk kíséretében ismertették meg a résztvevőkkel a Connect Plant – a végfelhasználók számára is elérhetővé tett Okuma saját Ipar 4.0 Okosgyár rendszerét, valamint az Okuma 3D Virtual Monitor rendszerét, és külön előadás foglalkozott az Okuma gyártásbiztonság növelését szolgáló ütközésvédelmi rendszerével.

Folyamatoptimalizálás a hibalehetőségek csökkentésével 

A CNC programban előforduló legkisebb hibák is jelentős hatással lehetnek a termelékenységre. Az Okuma által fejlesztett 3D Virtual Monitor (3DVM) rendszer az Okuma gépek gyártási folyamatainak nagymértékű optimalizálását teszi lehetővé a valós gyártás előzetes, teljes körű virtuális modellezése révén, valós gépi környezetben. Ez azt jelenti, hogy a gyártás megkezdése előtt, még a számítógépen letesztelhető és szükség szerint korrigálható a program, ezzel kiküszöbölve a gyártás során előforduló hibalehetőségeket, beleértve az ütközést. A rendszer kompatibilis az Okuma CAS – Collision Avoidance System ütközésvédelmi rendszerével, ami tovább növeli a gyártásbiztonságot.

A virtuális modellezés szintjén a megmunkálási körülmények ugyanolyanok, mint a valós körülmények között, így egyben a ciklusidőre is pontos előrejelzést kapunk. A már letesztelt programot ezután a gépre vihetjük és a megmunkálási folyamat során valós időben ellenőrizhetjük a munkatérben zajló folyamatokat.

A március 22-én megtartott Okuma Lunch & Learn rendezvényről Mátyás Jánost, a Smartus Zrt. ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Okuma

Milyen iparágakból és hányan érkeztek a rendezvényre Magyarországról?

Mátyás János: Több mint 30 partnerünk vett részt a rendezvényen Magyarországról, közöttük gépjárműipari beszállítók, acél- és gépszerkezetgyártással, szerszámkészítéssel, ipari építkezéssel, fém és ipari műanyag alkatrészgyártással, dohányipari gépek és berendezések gyártásával, programozással, automatizálással foglalkozó cégek, továbbá egyetemi oktatók és a szakmédia képviselői.

Mi keltette fel leginkább a magyar ügyfelek figyelmét?

Mátyás János: A rendezvény során kapott számos pozitív visszajelzés alapján örömmel mondhatom, hogy a magyarországi ügyfelek nagyra értékelték az előadások tematikáját, amelynek középpontjában az Okuma intelligens gyártást támogató technológiai megoldása, az Okuma Smart Factory – Connect Plan élő szimuláción keresztüli bemutatása állt. Az innovatív folyamatoptimalizálást lehetővé tévő Connect Plant az Okuma a saját gyárai számára saját tapasztalatai alapján fejlesztette ki az Ipar 4.0 kihívásaira válaszul, és ezt a megoldást elérhetővé teszi a végfelhasználók számára is. Az eseményen résztvevők ezenkívül megismerhették az Okuma gyártásbiztonságot növelő CAS – Collision Avoidance System ütközésvédelmi rendszerét, továbbá folyamatszimulációt is láthattak az Okuma 3D Virtual Monitorral és IGF-fel. Nagy érdeklődés kísérte az előadások helyszínéül szolgáló Bemutatóteremben kiállított négy szerszámgépet is.

Milyen fogadtatása volt az új portálgépnek?

Mátyás János: A portálgép iránt nemcsak a rendezvényen, de az egész magyar piacon is érezhető érdeklődést tapasztalunk, hiszen egy olyan, itthon ma még kevés példányban megtalálható gépről beszélünk, amelyen akár 2,5 × 5 méteres, 17 tonnás egyedi munkadarabok is megmunkálhatók. Az ilyen alkatrészek megmunkálására nagy igény mutatkozik például a Magyarországon jelentős gyártókapacitással rendelkező autóipari vállalatok részéről, mint amilyen az Audi, vagy a Mercedes Benz. Fontos szempont, hogy a portálgép iránt érdeklődő ügyfeleink számára lehetőséget tudunk biztosítani a parndorfi Okuma Technológiai Központban, hogy egy tesztmegmunkálás bemutatása révén személyesen megismerjék a gépet. Ezenkívül, a júniusban szintén itt tervezett következő Lunch & Learn rendezvény témája kifejezetten ez a portálgép lesz.

Komplex munkadarabok ötoldalú megmunkálása

Több mint 50 éves tapasztalatával, világszerte 8 ezer üzembe helyezett gépével, és havi 40 egységnyi egyedülálló gyártókapacitásával az Okuma a kétoszlopos portál megmunkálóközpontok éllovasának számít. Az MCR-A5CII portálgép parndorfi központjába telepítésével az Okuma mostantól a nagyméretű munkadarabok megmunkálását is be tudja mutatni az ide látogató ügyfelek számára. A vállalat világszerte működő Technológiai Központjai a legújabb gépek és technológiák tesztelését teszik lehetővé a legkülönbözőbb iparágakból érkező ügyfelek számára, akik saját igényeiket, illetve kérdéseiket az Okuma szakembereivel itt személyesen is megbeszélhetik.

A kompakt MCR-A5CII portálgép automatikus fejcserélő állomással (Automatic Attachment Changer) rendelkezik, ami 30 másodpercen belül végzi el a fejcserét a tárolóból, amelyet a megrendelő igényei szerint több mint százféle fejjel lehet feltölteni. A kiállított géphez két kiegészítő fej tartozik. Ezáltal nemcsak a beállítási és az állásidő csökken, hanem a hibalehetőség is. A 2 000 × 4 800 mm-es asztallal felszerelt megmunkálóközpontot 6 000 min-1 orsó fordulatszám és 26/22 kW teljesítmény jellemzi. A 80 szerszámhelyes, vízszintes, vagy függőleges elhelyezkedésű automata szerszámcserélő tovább növeli a gép termelékenységét. A mindössze 6 830 × 12 550 mm-es alapterületének köszönhetően a megmunkálóközpont viszonylag kis telepítési helyigény mellett helyezhető üzembe.

A robusztus öntöttvas portálszerkezet nagyobb merevséget és szűk tűrésmezőt eredményez, ami kiemelkedő pontosságban mutatkozik meg. A Renishaw mérőtapintó még a megmunkálási folyamat közben is lehetővé teszi a komplex geometriák mérését.

Az Okuma intelligens SERVONAVI technológiája a fordulatszám és az előtolás mértékének optimalizálásával jelentősen növeli a termelékenységet, a felhasználóbarát Okuma OSP-P300M vezérlő pedig egyszerű üzemeltetést tesz lehetővé. A pontosság növelése érdekében az MCR-A5CII portálgépet aktív hőkompenzációs funkcióval is ellátták, ami kiküszöböli a termikus alakváltozásból fakadó hibákat, lerövidíti a bemelegedési fázist és a megmunkálás során csökkenti a méretkorrekció szükségességét.

Az MCR-A5CII többféle orsóval, csatlakozófejek és automata szerszámcserélők széles választékával rendelhető. Az asztal szélességben 1 500 és 3 000 mm, hosszúságban pedig 3 000 és 12 000 mm között választható. A géphez számos egyéb opció érhető el.

Magyarországi forgalmazó:

SMARTUS Zrt.

2040 Budaörs, Gyár utca 2.

06/23 200-230

info@smartus.hu

www.smartus.hu

The post Okuma Lunch & Learn: portálgép és intelligens technológiák appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új Okuma kompakt szimultán 5-tengelyes megmunkálóközpont https://www.muszaki-magazin.hu/2018/03/10/uj-okuma-kompakt-szimultan-5-tengelyes-megmunkalokozpont/ Sat, 10 Mar 2018 06:00:17 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=3997 Kimagasló teljesítmény és tulajdonságok, gazdag alapfelszereltség, rendkívül kedvező ár – így jellemzi röviden Mátyás János, az Okuma magyarországi képviseletét ellátó Smartus Zrt. vezérigazgatója az Okuma újgenerációs kompakt szimultán öttengelyes megmunkálóközpontját, a Japánban tervezett és gyártott GENOS M460V-5AX-et.   MM: Melyek az új szerszámgép legfontosabb jellemzői? MJ: Az Okuma nagy piaci sikert arató MU-400VII megmunkálóközpontjának kompakt […]

The post Új Okuma kompakt szimultán 5-tengelyes megmunkálóközpont appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kimagasló teljesítmény és tulajdonságok, gazdag alapfelszereltség, rendkívül kedvező ár – így jellemzi röviden Mátyás János, az Okuma magyarországi képviseletét ellátó Smartus Zrt. vezérigazgatója az Okuma újgenerációs kompakt szimultán öttengelyes megmunkálóközpontját, a Japánban tervezett és gyártott GENOS M460V-5AX-et.

 

MM: Melyek az új szerszámgép legfontosabb jellemzői?

MJ: Az Okuma nagy piaci sikert arató MU-400VII megmunkálóközpontjának kompakt kivitelezésével Japánban megalkotott újgenerációs GENOS M460V-5AX kompakt szimultán öttengelyes megmunkálóközpont komplett ötoldalú megmunkálást tesz lehetővé nagyobb geometriai pontosság, kevesebb beállítási igény és lecsökkent ciklusidő mellett. Az innovatív portál jellegű öntvény vázszerkezet biztosítja a gép merevségét, a megmunkálóközpont alapterülete mégis meglepően kicsi, mindössze 2 160 × 2 810 mm.

Az OKUMA OSP-P300MA-H 3D vezérlővel ellátott és termikusan stabil vázszerkezettel rendelkező gép a legigényesebb anyagok és geometriák megmunkálására is képes.

És ami még nagyon fontos: a gépre 24 hónap teljes körű garancia, a főorsóra pedig 36 hónap korlátozás nélküli jótállás vonatkozik. Az alapfelszereltségű gép 290 195 euró helyett már 219 000 eurótól elérhető!

Okuma

MM: Mi biztosítja a kimagasló hatékonyságú ciklusidőt?

MJ: A gép orsójának maximális fordulatszáma 15 000 min-1, maximális nyomatéka pedig 199 N-m. Az X és Y-tengelyeken mért 40, illetve a Z-tengelyre számított 32 m/perc (ipm) gyorsjárati sebesség, valamint a ServoNavi aktív szervó paraméterbeállítás mind nagyban hozzájárul a megmunkálóközpont ciklusidejének csökkentéséhez.

MM: Mi garantálja a gyártási precizitást?

MJ: A gép termoszimmetrikus kialakítása, valamint a főorsó aktív hőkompenzációs rendszere lehetővé teszi a forgácsolás pontosságának szinten tartását abban az esetben is, ha a helyiségben mért hőmérséklet jelentősen megváltozik. A konstrukció kompenzálja a hőtágulásból származó deformációt, szükségtelenné teszi a gép bemelegítését és a méretkorrekciót a gép újraindítása után, és még az orsó szakaszos működése esetén is biztosítja az 5 µm alatti pontosságot.

A görgős vezetékek mozgatását mindhárom tengelyen nagy pontosságú golyósorsók végzik, amelyek közvetlenül kapcsolódnak az elektronikai és a mechanikai követelményeknek maradéktalanul megfelelő Okuma szervomotorokhoz. A hypoid (ívelt) fogazású fogaskerekekkel szerelt forgóvázszerkezet kiváló pozicionálási pontosságot, merevséget és körasztal fordulatszám precizitást garantál. Az orsómotor kialakítása kevesebb rezgést és teljesítményvesztést eredményez a szerszám csúcsán, ami kiváló felületi pontosság és kiemelkedő anyagleválasztási képesség elérését teszi lehetővé. 

MM: Mit tud a gép vezérlője? 

A könnyen kezelhető, 15 colos érintőkijelzős OSP Suite vezérlő kezelői üzenetek funkciója megkönnyíti a napi karbantartási feladatok ellátását és ellenőrzését, illetve több műszakos munkarend esetén az átállással kapcsolatos információk megosztását. Az Okuma OSP vezérlőcsomagja lehetővé teszi az ötoldalú megmunkálási feladatok egyszerű programozását, és hozzáférést biztosít a gyártó Intelligens Technológia alkalmazásaihoz, például a vibrációcsökkentő Machining Navi technológiához, vagy a Renishaw RMP60 munkadarab bemérőt tartalmazó öttengelyes Auto Tuning rendszerhez, a geometriai hibák kompenzálásához. 

MM: Milyen alapanyagú munkadarabokat lehet gyártani a géppel? 

A szerszámgép nagyon széles alkalmazási spektrummal rendelkezik. Számos anyag, beleértve a titánt, az alumíniumot és a könnyűfém ötvözeteket, munkálható meg az öntőformáktól az apró, precíziós alkatrészekig, és mindezt orvostechnikai és repülőgépipari igényeket kielégítő minőségben, alacsony egységköltség mellett..

A szerszámgép iránt érdeklődők jelentkezését a további részletekért és az árajánlatért várják a 06/23 200-230 -os telefonszámon, az info@smartus.hu email címen vagy a www.smartus.hu weboldalon. 

www.smartus.hu

The post Új Okuma kompakt szimultán 5-tengelyes megmunkálóközpont appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Innovatív Smart Factory megoldásaival készül az Okuma az idei hannoveri EMO-ra https://www.muszaki-magazin.hu/2017/09/09/smartus-innovativ-smart-factory-megoldasaival-keszul-az-okuma-az-idei-hannoveri-emo-ra/ Sat, 09 Sep 2017 08:30:05 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=2464 Az idén 120. születésnapját ünneplő Okuma izgalmas újdonságaival kétségkívül nagy figyelemre számíthat a szeptemberi EMO Hannover kiállításon. A világ vezető fémfeldolgozó ipari szakkiállításán bemutatott innovatív Okuma gépekről és technológiákról Mátyás Jánost, a vállalat hazai képviseletét ellátó Smartus Zrt. vezérigazgatóját kérdeztük. Mátyás János: Idén az új Smart Factory – okos gyár – megoldásainkkal és a robotika […]

The post Innovatív Smart Factory megoldásaival készül az Okuma az idei hannoveri EMO-ra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az idén 120. születésnapját ünneplő Okuma izgalmas újdonságaival kétségkívül nagy figyelemre számíthat a szeptemberi EMO Hannover kiállításon. A világ vezető fémfeldolgozó ipari szakkiállításán bemutatott innovatív Okuma gépekről és technológiákról Mátyás Jánost, a vállalat hazai képviseletét ellátó Smartus Zrt. vezérigazgatóját kérdeztük.

Mátyás János: Idén az új Smart Factory – okos gyár – megoldásainkkal és a robotika integrálásának új formáival kívánjuk megismertetni a kiállítás résztvevőit. Bemutatjuk termékpalettánk zászlóshajóját, a LASER EX szériát, amely között találhatók a világ első „mindent egyben megmunkáló” gépei. Ezek a multitasking legmagasabb szintjét képviselő gépek egyesítik az esztergálást, a marást, a lézeres hőkezelési eljárásokat, illetve a korszerű lézeres és fémporos additív módszereket (Laser Metal Deposition). A nagy változatosságú, kis sorozatú termékek (high-mix, low-volume) gyártásánál bizonyulnak igazán hasznosnak.

Innovációs törekvéseink egyik fő mozgatórugója az egyedi igények kiszolgálása. Az új öttengelyes függőleges megmunkáló központunkat, az MU-S600V-t is ennek tükrében fejlesztettük ki. A gép lehetővé teszi a munkadarabok emberi beavatkozás nélküli mozgatását a különböző szerszámgépek között, ezáltal egy intelligens gyártósort alkot. Egyben nagyfokú rugalmasságot is biztosít, többek között egyszerűen és gyorsan lehet változtatni a gyártási szérianagyságot, illetve a munkadarab típusát.

Műszaki Magazin: Milyen további újdonságokat láthatunk az Okumától az EMO-n?

M.J.: A hannoveri EMO-n az Okuma célja, hogy az érdeklődők minél többet megtudjanak az intelligens technológiákról és az okos gyártás lehetőségeiről, vagyis az Okuma Ipar 4.0 kihívásaira adott válaszairól. Várjuk, hogy bemutathassuk újdonságainkat, mint például az OSP P300A vezérlőt, az OSP Suite kezelői felületet, az API-ra fejleszthető egyedi megoldásokat, a Machine Stus Monitor szoftvert, a 3D Virtual Monitor megmunkálás szimulációt, az ütközésvédelem gyakorlati alkalmazását, az automata szervó hangolást, a rezgésfelügyeleten alapuló Machining Navi-t, és az öttengelyes automata beállító rendszert.

MM: Hol találjuk az Okuma standot?

M.J.: A 27-es csarnokban a D20-as standon várjuk a látogatókat, ahol ezerötszáz négyzetméteren tizenhat gépet, közöttük nyolc újdonságot, valamint négy robotot mutatunk be. A gépeken folyó megmunkálást hat kamera kivetített képe teszi majd látványossá. Emellett, a központi színpadon előadások is lesznek az Okuma Smart Factory – okos gyár – megoldásairól, valamint a gépeken alkalmazható additív technológiákról.

MM: Az érdeklődőknek milyen részleteket tud még elárulni?

M.J.: Tematikus bemutatóink fő attrakciói a repülőgépipar számára kínált új megoldásaink, továbbá az intelligens technológiák alkalmazásai, az okos gyár és az okos gyártás lesznek.

Újdonságaink között megemlíteném még a nagy teljesítményű megmunkáláshoz kínált új szivattyú rotort (MULTUS B250), a tengely köszörülést a P300G vezérlős gépen (GA26Wx65), a menetkészítést Machining Navi L-g és Machining Navi T-g segítségével (GENOS L2000-e), a többoldalú megmunkálást okosan elvégző GENOS M560-at, az öttengelyes megmunkálásra ajánlott HyperMill-t esztergafunkció és Skiving segítségével (MU4000V-L +6APC), valamint a nagy méretű alkatrészek megmunkálását függőleges esztergán (V920EX +ATC).

Az additív megmunkálás napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő szegmense, ezen a területen is számos technológiai újdonságot kínálunk. Ilyenek:

  • a B-tengelyes esztergálás (MULTUS U3000),
  • a szuper multifunkciós megmunkálás: hőkezelés, kemény esztergálás, köszörülés (MULTUS U5000 LASER EX),
  • az öttengelyes teljesítmény marás – dinamikus szerszámterhelés felügyelet mellett (MU-10000H),
  • a kriogén technológiával történő titánium megmunkálás (MA-600H II),
  • az additív megmunkálás (MU-6300V-L LASER EX).

Az automatizálás területéről pedig kiemelném a kompakt hatoldali megmunkálást (MU-S600V) – öttengelyes gép a tömeggyártásban, a teljesen automatizált nagy sorozatú gyártást (LT2000EX +OGL5 II), a robot megoldást nagy változatosságú, kis sorozatú termelésre (LB3000 EX II – MYW+Robot) és a rugalmas automatizációt – a Coroturn Prime bemutatót (GENOS L3000-e +robot).

Mindenkit szeretettel várunk szeptember 18-23. között a hannoveri EMO kiállításon, a 27-es csarnokban a D20-as Okuma standon.

www.smartus.hu

The post Innovatív Smart Factory megoldásaival készül az Okuma az idei hannoveri EMO-ra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kit érint leginkább a kötelező béremelés? https://www.muszaki-magazin.hu/2017/04/10/kit-erint-leginkabb-kotelezo-beremeles/ Mon, 10 Apr 2017 12:00:10 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=1276 A GKI tanulmánya szerint, egyrészt a foglalkoztatottak számától, másrészt attól függ a béremelési kényszer, hogy melyik ágazatban dolgozik. A felmérés tanulsága alapján gépiparban a legkedvezőbb a helyzet, mert a foglalkoztatottaknak csupán 12%-a van szakmunkás minimálbéren bejelentve. Ez viszont azt is jelenti, hogy ebben a szektorban a bérek magasabbak, mint a minimálbér. Ismert tény az is, […]

The post Kit érint leginkább a kötelező béremelés? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A GKI tanulmánya szerint, egyrészt a foglalkoztatottak számától, másrészt attól függ a béremelési kényszer, hogy melyik ágazatban dolgozik.

A felmérés tanulsága alapján gépiparban a legkedvezőbb a helyzet, mert a foglalkoztatottaknak csupán 12%-a van szakmunkás minimálbéren bejelentve.

Ez viszont azt is jelenti, hogy ebben a szektorban a bérek magasabbak, mint a minimálbér. Ismert tény az is, hogy ma már nagyon nehéz jól képzett CNC gépkezelőt, forgácsolót találni. Ráadásul a verseny a hatékonyság növelését követeli meg, ezért szét kell választani a folyamatokat nagyobb szakértelmet igénylő és egyszerűbb feladatokra. Ennek és az egyre súlyosabb általános munkaerő hiánynak köszönhetően már a kis és közepes vállalatok is igyekeznek az automatizálás irányába elmozdulni.

Gondoljuk csak meg, hogy nálunk is a nyugat-európai trend érvényesül, miszerint az alkatrész bekerülési költségében szereplő alapanyag, szerszámozási és a gép amortizációjára vonatkozó költség az elmúlt tíz évben nem, vagy az árfolyam hatások miatt csak alig változott, addig a bér jellegű költségek nőttek leginkább. Ha a minimálbér változását vizsgáljuk 2007-hez képest, akkor az a duplájára, míg a bruttó átlag kereset a KSH adatai szerint 2017-ig 42%-kal nőtt. Mindebből az következik, hogy évről évre folyamatosan csökken az alkatrészeken realizálható nyereség.

Ma még kezelhető a helyzet, a gépipari gyártók nincsenek kényszer alatt, de mi fogja a hosszú távú versenyképességüket biztosítani? Miből fognak majd fejleszteni, ha a nyereségesség csökken, az EU-s támogatások pedig megszűnnek?

Irány az automatizálás!

„Az csak nagy sorozatok esetén térül meg” – mondják azok, akiknek a gyártás struktúrája inkább a kis és közepes sorozatú alkatrészek előállítására van optimalizálva. Ez a megközelítés viszont csak részben igaz.

Ha arról az oldalról közelítjük a kérdést, hogyan tudom a kapacitásomat leghatékonyabban kihasználni, akkor kézenfekvő a válasz, hogy második, harmadik műszakot kell szervezni, vagy új gyártó berendezést beszerezni.  Ha a túlórák és éjszakai műszak szervezésével járó kellemetlenséget el akarjuk kerülni, nincs más hátra, mint új berendezést üzembe állítani. Ez viszont egyre inkább azt a kockázatot vonja maga után, hogy a felmerülő igény megszűnését követően megmarad a többlet kapacitás, a fenntartásával járó költség. Ráadásul a piac elkényelmesítette a beszerzőket és nem rendelnek készletre, nem finanszírozzák a nyersanyag raktározását, tehát a felmerülő igény nem kiegyenlítetten jelentkezik, hanem nagy változatosságot mutatva, ami nagyon nagy rugalmasságot feltételez a beszállítói oldalon.

Mi már felkészültünk erre a még csak most körvonalazódóigényre. Az OKUMA vezérlők teljes információ átadási lehetőséget nyújtanak egy automatizált gyártás megvalósításához. Hogy ez ne csak a nagyok játékszere legyen, megfelelő robot kiszolgálási megoldást is biztosítunk, pont azon vállalkozások számára, akik ma még nem is sejtik, hogy az általuk egyedi vagy kis szériás gyártásnak gondolt tevékenység is nagy mértékben automatizálható.

Várjuk a Mach-Tech-en a 108/B standon!

www.smartus.hu

 

The post Kit érint leginkább a kötelező béremelés? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
OKUMA Smart Factory https://www.muszaki-magazin.hu/2017/03/02/okuma-smart-factory/ Thu, 02 Mar 2017 20:16:29 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=986 Az Ipar 4.0 kifejezés a negyedik ipari forradalomra utal, ami a napjainkban zajló automatizálási, és termelési technológiák közötti adatcserére való törekvést jelenti. De lássuk, mit jelent számunkra ez a gyakorlatban. Valaki viccesen megjegyezte az Ipar 4.0-val kapcsolatban, hogy az olyan környezetet jelent, melyben ha egy tejeskávét szeretnénk inni, akkor azt a mobilunkon választjuk ki, és […]

The post OKUMA Smart Factory appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Ipar 4.0 kifejezés a negyedik ipari forradalomra utal, ami a napjainkban zajló automatizálási, és termelési technológiák közötti adatcserére való törekvést jelenti.

De lássuk, mit jelent számunkra ez a gyakorlatban. Valaki viccesen megjegyezte az Ipar 4.0-val kapcsolatban, hogy az olyan környezetet jelent, melyben ha egy tejeskávét szeretnénk inni, akkor azt a mobilunkon választjuk ki, és mire kiérünk a konyhába már ott is van a finom gőzölgő ital. Sőt, ha kifogy a kávéfőzőből a tej, az szól a hűtőnek, hogy szükség lesz a pótlásra és ha a hűtőben nincs tej, az pedig on-line megrendeli, és csak azt vesszük észre, hogy csenget a futár a tejeskávénkhoz való tejjel.

Futurisztikus? A háztartásban talán, de az ipari rendszerek egyrészt készek az ilyen mértékű adatcserére, másrészt, részben használjuk is ezeket a szolgáltatásokat, talán csak az integráció mértéke nem ilyen teljeskörű.

A példa analógiájára, kiválasztjuk, hogy mit szeretnénk gyártani, a termelés irányítási rendszer megmondja, van-e nyersanagy, gép kapacitás, technológia és már mehet is a gyártás.  A kérdés az, hogyan tudjuk a gépeinket egy ilyen rendszerbe integrálni, mi kell ahhoz, hogy a gépekre vonatkozó rendelkezésre állás elérhető információ legyen.

Erre a kérdésre ad választ az Okuma Smart Factory megoldás, mely olyan integrált rendszert jelent, melybe nem csak Okuma gépek integrálhatók. A megoldás lelke a Machine Status Monitor szoftver csomag, amely szerverből és kliensből áll, valamint a szerver által kezelt adatbázisból. A szerver web interfészen keresztül jeleníti meg az adatokat így interneten keresztül akár mobil eszközről is lekérdezhetők a termelés egyes szereplői számára fontos információk. A Machine Status Monitor támogatja az MT Connect szabványt, így nem Okuma gyártmányú gépekből is képes adatokat fogadni és azokat az adatbázisban tárolni, megjeleníteni:

okuma-smart-factory-kep1

Mihez is lesz hozzáférésünk a rendszer használatával?

  • rálátásunk lesz minden gépünk pillanatnyi NC státuszára:
  • hibában eltöltött idő
  • forgácsolással eltöltött idő
  • üzem idő (NC programfutás)
  • holt idő
  • Főorsó üzemideje
  • megkapjuk minden gép üzemi és hiba történetét
  • statisztikai analízishez jutunk a gépek üzemelésével kapcsolatban
  • lehetőség nyílik az NC programok távoli futtatására
  • külön igény esetén a gép bekamerázható és a munkatérben zajló folyamatokat is nyomon kísérhetjük.

 

Tényadatokon alapuló OEE számítást készíthetünk, melynek köszönhetően a vállalásainkat, határidőinket pontosabban tudjuk tervezni.

Futurisztikus? Nem, ez a jelen: a vezérlő tudja, hogy mennyi az adott szerszám élettartama. Ha az elfogyott, testvérszerszámot hív és üzenetet küld az üzemvezetőnek, hogy készítse elő a szerszámcserét. Ezzel egyidőben a szerszám automata ellenőrzi, hogy meg van-e pl. a kellő számú lapka az új szerszámhoz, ha nincs, akkor megrendelést küld automatikusan és mire ott állnánk fejvakarva, hogy mivel fogunk gyártani, már meg is érkezik a futár a szerszámokkal.

www.smartus.hu

The post OKUMA Smart Factory appeared first on Műszaki Magazin.

]]>