Népszerű tudomány – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Kritikus évek várnak az európai járműiparra https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/24/europai-jarmuipar-kritikus-evek/ Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32521 A magyar járműipar számára kulcskérdés lesz a közeljövőben, hogy a kínai gyártók térnyerésével mennyit csökken a német autógyártók piaci részesedése Európában. A gyárbezárásokat illetően azonban Kilián Csaba optimista, nem számít arra, hogy a magyar autógyárakat nagyobb leépítés vagy bezárás fenyegetné – árulta el a Magyar Gépjárműipari Egyesület (MAGE) főtitkára. – Hogyan értékeli a MAGE idei […]

The post Kritikus évek várnak az európai járműiparra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A magyar járműipar számára kulcskérdés lesz a közeljövőben, hogy a kínai gyártók térnyerésével mennyit csökken a német autógyártók piaci részesedése Európában.

A gyárbezárásokat illetően azonban Kilián Csaba optimista, nem számít arra, hogy a magyar autógyárakat nagyobb leépítés vagy bezárás fenyegetné – árulta el a Magyar Gépjárműipari Egyesület (MAGE) főtitkára.

– Hogyan értékeli a MAGE idei évét?

– Érdekképviseleti szerv vagyunk, a célunk, hogy Magyarországon egy olyan szabályozási, gazdasági és jogi környezet legyen, ami a magyar autóipar versenyképességét hosszú távon biztosítja. Ebből a célból több csatornán keresztül egyeztetünk a magyar kormánnyal, és sok olyan rendezvényünk van, amire a döntéshozókat is meghívjuk.

A másik nagyon lényeges célunk a magyar beszállítóipar támogatása, ezen a téren is számos rendezvényt tartottunk, valamint a szakmai fórumainkban a legjobb gyakorlatok egymás közötti megosztása zajlik. A szakmai fórumokon keresztül számos olyan lobbitéma indul el, ami érzékenyen érinti a magyar autóipar szereplőit.

Emellett a legjelentősebb rendezvényeinkről szólnék néhány szót. A három legfontosabb rendezvényünk az Automotive Hungary és Ipar Napjain rendezett konferencia, szakmai workshop és B2B megbeszélések; a Portfolio konferencia, valamint az őszi TECHTOGETHER+ volt.

Az elmúlt időszakban tovább növekedett a MAGE ismertsége. Az idei évben sokkal jobban koncentráltunk a közösségi médiás jelenlétünkre, valamint a honlapunkat is megújítottuk. A kommunikációs téren kitűzött céljainkat már ősszel elértük. 2024-ben is sikerült növelnünk a taglétszámunkat, a magyarországi autógyártás területén meghatározó cégeket üdvözölhetünk a MAGE körében. Egyesületünk tagjai immár összesen közel százezer embernek adnak közvetlenül munkát.

Lényeges kiemelni, hogy a nagyvállalatok és a kkv-k mellett immár a kutatás-fejlesztés területén is jelentős cégeket tudhatunk magunk között, akik az új technológiák meghonosításában nagyon fontos szerepet játszanak.

– Ide sorolhatjuk az akkumulátoros cégeket?

– Igen, fontos lépés számunkra, hogy a nagy akkumulátoripari cégek közül már többet is a tagjaink között tudhatunk. MAGE-tag a piacvezető CATL, a Nio és a Semcorp is. Az akkugyártás a jövőben meghatározó iparág lesz, ezért kiemelt jelentősége van annak, hogy ebbe az irányba is bővülni tudtunk.

Már több kínai cég is a MAGE tagja. Ennek köszönhetően tudunk együtt gondolkodni, jobban megérthetjük egymás gondolkodását, áthidalhatjuk a kulturális különbségeket. Azon dolgozunk, hogy a magyar beszállítók minél inkább képesek legyenek együttműködni az elkövetkezendő időszakban a kínai vállalatokkal – ez komoly kihívás, hiszen a BYD, vagy a CATL tulajdonképpen Kínában rendelkezik a teljes beszállítói lánccal.

– Mi jelentette a legnagyobb kihívást az európai és magyar járműipar számára 2024-ben?

– Hatalmas verseny folyik az új technológiák terén a járműiparban Európa és Kína, illetve Európa és az USA között. Erre rárakódnak az európai szabályozások politikai, gazdasági és autóipari szinten. A MAGE az ACEA (Európai Autógyártók Szövetsége) Liason Commettee tagjaként rendszeres találkozókon vesz részt, ahol az európai autóipar versenyképességéért dolgozunk. December elején például sor került egy közép-kelet-európai workshopra az ACEA-n belül: itt a cseh, szlovák, lengyel, román, magyar autóipari szövetségek a vezetői ismertették, hogyan látják egyrészt Európa, másrészt az adott ország versenyképességét. Jelen voltak az adott országok európai parlamenti képviselői, valamint az Európai Bizottság szakértői, akik szintén elmondták az erre vonatkozó álláspontjukat, javaslataikat, meglátásaikat.

Ezen az egyeztetésen többek között szó esett a 2025-től bevezetésre kerülő EU-s károsanyag-kibocsátási kvótáról is, ami meghatározó kihívása most a járműiparnak. Meglátásunk szerint egyrészt el kellene tolni, vagy legalább a piaci igényekhez kellene igazítani a 2025-2026 évi normákat. Tehát, hogyha nem működik a piac, akkor ne büntessék az autógyártókat, akik egyébként rengeteg új elektromos modellt hoztak a piacra, amit az igények sajnos még nem követtek le, aminek szintén megvannak az okai. Először is többnyire még túl drágák az elektromos autók, másrészt a töltési infrastruktúra kiépítettsége nem megfelelő, harmadrészt a megvásárolt új elektromos autók értéke használt piacon nem lesz versenyképes a technológia gyors fejlődése miatt.

Téma volt a támogatási rendszerek bevezetése is, a jelenlévő szakértők többsége szerint az elektromos autók piacát támogatásokkal kell segíteni. Kérdés, hogy európai szinten lesz-e valamilyen egységes támogatás, ami segíthetné az elektromos autók eladásainak növekedését.

A lobbitevékenység kapcsán térnék ki rá, hogy az EU-s autóipari szabályozás színtrén folyamatosan terítéken van kb. nyolc-tíz téma (az eddig említetteken felül például az energiaárak szintje vagy a munkaerő képzettsége is ilyen), amiben az ACEA-án keresztül képviseljük a magyar autóipar álláspontját.

– A kínai gyártók viszont sokszor már képesek kedvező áron kínálni elektromos autók, ez viszont az európai autóipar számára problémát jelent. Ezzel kapcsolatban mik a MAGE meglátásai?

– A versenyképesség talán a legfontosabb kihívás Európában: jelenleg sajnos nem, vagy csak részben képesek versenyképes áron előállítani elektromos járműveket az európai gyártók. A kínaiak versenyképesebb áron kínálják az autóikat, amik technológiailag már hozzák az európai autók szintjét. Tény, hogy nagy vita folyik azon, hogy Kínában mekkora támogatást kapnak ezek a gyártók, de az európai piacra gyártóként belépőknek alkalmazkodniuk kell a helyi viszonyokhoz. Emiatt arra számítok, hogy középtávon ki fog egyenlítődni az európai és a kínai gyártók autóinak ára.

Ugyanakkor az európai OEM-ek jövője szempontjából nagyon kritikus lesz az elkövetkezendő egy-két év. Kérdéses, hogy az európai gyártók meg tudják-e tartani a piaci részesedésüket, vagy ha veszítenek is ebből, akkor mennyit fognak. Magyarország helyzetéből adódóan fontos lenne, hogy minél kisebb legyen ez a veszteség, hiszen a német autóipar a legmeghatározóbb számunkra. Ha a hazánkban jelenlévő német gyártók és Tier 1-es, Tier 2-es beszállítók nagy piacot veszítenek, akkor az a magyar beszállítóiparra is hatással lesz. Ebből a szempontból nagyon lényeges, hogy a Magyarországon letelepedő kínai, ázsiai új cégeknek hogyan tudnak a magyar cégek beszállítani.

– A MAGE mit tud tenni azért, hogy minél nagyobb részben magyar beszállítói legyenek a hazánkban aktív ázsiai cégeknek?

– Említettem, hogy a kínai vállalatok közül többen is beléptek a MAGE-ba, bízunk benne, hogy őket mások is követik majd. Kormányzati és EU-s szinten is folytatunk érdekvédelmi tevékenységet, lobbizást, az idei magyar EU elnökség kapcsán erre még több lehetőségünk adódott. Kiemelném a közelmúltból a Nemzetgazdasági Minisztérium szervezésében megvalósult második, új energia meghajtású járművek tematikájú magyar-kínai kerekasztal beszélgetést, amire magas szintű kínai delegáció látogatott el. Itt volt Xin Guobin, a kínai Ipari és Információ Technológiai Minisztérium (MIIT) miniszterhelyettese, jelen voltak a Magyarországon gyártóüzemet építő kínai gépjármű- és akkumulátorgyártók képviselői (többek között a BYD, a CATL, a Semcorp, a Sunwoda, a Nio és az EVE Power), a jelentősebb beszállítók (például a Jászplasztik, a Videoton és a Rába) és a témában érintett K+F központok képviselői. Itt bemutatkoztunk, mint MAGE, beszéltünk az együttműködési lehetőségekről.

Külön megbeszélést folytattunk a Kínai Autóipari Szövetség (China Association of Automobile Manufacturers CAAM) és a China Automotive Technology and Research Center (CATARC) vezetőségével a lehetséges együttműködésekről.

Ezen kívül még kiemelném a BYD-val folytatott korábbi tárgyalásokat, elsősorban a BYD beszerzői delegációjával folytatott megbeszélésekre gondolok. A HIPA-val és a MAJOSZ-szal közösen szerveztünk beszállítói konferenciát a delegációnak, amin több mint száz magyar céget sikerült bemutatni.

– Mekkora veszélyt jelentenek ezek a kínai cégek az európai autógyártók versenyképességére?

– Az európai autógyártóknak és beszállítóiknak nagy kihívás jelent a termelékenység, a költséghatékony termelés. Itt az időtényező is kifejezetten lényeges abból a szempontból, hogy versenyképes árakon adják az autókat. Annak ellenére, hogy az Európai Unió büntetővámokat vezetett be a Kínában gyártott elektromos autókra, nagy valószínűséggel a verseny továbbra is kiélezett marad.

Látni kell, hogy az európai OEM-ek gyárai régebben, olykor több évtizeddel ezelőtt épültek. Ezeket digitalizálni, robotizálni, automatizálni nem olyan egyszerű, így viszont nehéz azt a hatékonyságot elérni, amit egy újonnan felépült kínai gyár tud produkálni, ahol a teljes gyártás nagyon magas szinten automatizált. Az európai energia árak lényegesen magasabbak a versenytársainknál, s ez jelentős hátrányt jelent főleg a nagyobb energiaigényű gyártás esetén. Az akkumulátorok területén az európai gyártók ázsiai függősége jelentős, a technológia fejlesztésben több éves lemaradásunk van. Az összes európai kutatás-fejlesztésre költött összeg 31 százalékát az autóipar adja. Bízom benne, hogy lesznek olyan európai technológiai fejlesztések, melyek ezt a függőséget oldani tudják.

Sajnos már látni a gyárbezárásokat és a piaci részesedés csökkenését is – nagy kérdés, hogy Magyarországra ez milyen hatással lesz. Én alapvetően bizakodó vagyok: az Audi és a Mercedes is folyamatosan bővíti, modernizálja az egyébként sem olyan régi üzemeit. A BMW épülő gyára egy nagyon magas szinten automatizált létesítmény lesz, ezek a gyárak versenyképes költségszinten tudják előállítani az autókat. Ha az elektromos autók piaca helyreáll és újra dinamikusan nőni kezd az e-autók eladása, akkor az akkumulátorgyárak megrendelésállománya is nőni fog, ami egy további növekedési lehetőséget jelent Magyarország és a magyar járműipar szereplői számára.

– Hogyan lehet versenyképes az európai járműipar a szigorú környezetvédelmi szabályok mellett?

– A környezetvédelmi és fenntarthatósági kérdések, így az ESG is nagyon komoly kihívások elé állítják akár a magyar, akár az európai cégeket. Az új szabályoknak történő megfelelés adminisztratív terhet ró a cégekre. Fontos lenne, hogy európai szinten a szabályozásokat úgy kellene az elkövetkező időszakban kialakítani, hogy ne büntessük az európai cégeket: a szén-dioxid kibocsátással kapcsolatos kvóták 2025-től szigorodnak, ám az elektromos autók piaca, a korábban említett okok miatt, nem növekedett a megfelelő mértékben: az ACEA adatai szerint, ha az elektromos autók eladása a 2023-2024-es szinten marad, akkor az európai autógyártóknak mintegy 16 milliárd euró büntetést kell befizetniük a kvóták túllépése miatt. Ez az óriási összeg nem kutatás-fejlesztésre menne – pedig arra nagyon nagy szükség lenne most, hogy európai cégek jöjjenek ki új technológiai megoldásokkal.

Most az új Európai Bizottság felállásával, az európai választásokat követően nagy kérdés, hogy a politikai pártok hogyan tudnak megegyezni ezekben a szabályozási kérdésekben. A Draghi-jelentés többnyire összefoglalja a leglényegesebb lépéseket, amiket európai uniós szinten tenni kellene annak érdekében, hogy versenyképes maradjon az iparág.

– Milyen tervekkel várja az Egyesület a 2025-ös évet?

– Mindenféleképpen folytatjuk az interjú elején említett nagyobb rendezvényeinket. Ami a konkrét jövő évi terveinket illeti, március 26-27-én kerül megrendezésre Győrben a Portfolióval közös járműipari konferenciánk: 26-án lesz egy egész napos konferencia, míg 27-én gyárlátogatási lehetőségek lesznek az Audiban, a Danában és a Rábában.

Utána a következő jelentős rendezvényünk a május 13-a és 16-a között megtartandó Automotive Hungary kiállítás lesz, míg ősszel, október közepén ismét megrendezésre kerül a három lábon álló TECHTOGETHER+ konferencia, kiállítás és mérnökhallgatói verseny.

Szakmailag kiemelkedően fontosnak tartjuk a belső, csak a tagságra vonatkozó rendezvények, workshopok megtartását, a legjobb gyakorlatok megosztását a szakmai fórumok – a versenyképességi, a fenntarthatósági és a HR – keretein belül.

Tovább tervezzük erősíteni az érdekvédelmi tevékenységünket, mind a magyar kormányzat szereplőivel, mind pedig európai, ACEA szinten. Céljaink között szerepel továbbra is a tagság bővítése a gyártással, fejlesztéssel foglalkozó cégek tekintetében.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Kritikus évek várnak az európai járműiparra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Sokan féltik otthonukat az elektromos tüzektől https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/23/elektromos-tuz-otthon-felelem/ Mon, 23 Dec 2024 06:00:13 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32502 Sokan tartanak az otthonukban keletkező elektromos tüzektől, az ezek elleni védelem kialakításához a többség szakember segítségét kéri – derül ki a Schneider Electric online felméréséből. A kutatás alapján a legtöbben 10 ezer és 100 ezer forint közötti összeget fordítanának arra, hogy lakásuk védett legyen az elektromos tüzektől. A Schneider Electric kérdőívét kitöltők 40 százaléka szembesült […]

The post Sokan féltik otthonukat az elektromos tüzektől appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Sokan tartanak az otthonukban keletkező elektromos tüzektől, az ezek elleni védelem kialakításához a többség szakember segítségét kéri – derül ki a Schneider Electric online felméréséből.

A kutatás alapján a legtöbben 10 ezer és 100 ezer forint közötti összeget fordítanának arra, hogy lakásuk védett legyen az elektromos tüzektől.

A Schneider Electric kérdőívét kitöltők 40 százaléka szembesült már olyan helyzettel, hogy meghibásodott elektromos készülék miatt lekapcsolt a biztosíték. A kutatás során a válaszadók közel 15 százaléka jelezte, hogy volt már arra példa, hogy túl sok nagyteljesítményű eszközt csatlakoztatott a hálózatra, ami emiatt túlterhelődött. A megkérdezettek 7 százaléka észlelt túlfeszültséget áramszünet/üzemzavar utáni visszakapcsoláskor, míg 8 százalékuknál pár alkalommal volt rövidzárlat. Viszonylag magas azok aránya, akik még nem kerültek olyan helyzetbe, hogy elektromos berendezés, eszköz vagy hálózat okozta meghibásodás történjen otthonukban, a kérdőívet kitöltők közel harmada jelezte ezt.

Szerencsére, ha akadt is villamossági probléma, a túlnyomó többségnek nem okozott jelentősebb anyagi kárt. A kérdőívet kitöltők több mint felénél semmilyen kár nem keletkezett, valamivel több mint harmadánál pedig csak minimális volt az anyagi kár mértéke. Közel 7 százalék volt viszont azok aránya, akiknél több százezer forintos kárt okozott valamilyen elektromos eszköz, vagy a hálózat meghibásodása, míg a válaszadók 0,6 százaléka igen súlyos következményekkel szembesült, elektromos tűz ütött ki náluk, és részben vagy teljesen leégett az otthonuk.

Annak ellenére, hogy a felmérésben résztvevők többségének elektromos tűz eddig nem okozott komolyabb károkat, azt fontosnak tartják, hogy megtegyék a szükséges óvintézkedéseket az ilyen esetek elkerülésére. A megkérdezettek több mint fele (53 százalék) jelezte, hogy nagyon fontos számára az ilyen jellegű védelem, amelynek kialakításához szakember segítségét kérte. A válaszadók 37 százaléka csak a jogszabályi előírásokban szereplő minimális elvárásoknak megfelelő védelmi berendezésekkel rendelkezik. Tíz százalék pedig egyáltalán nem tartja fontosnak ezt, eddig eszébe sem jutott, hogy foglalkozzon vele.

„Számos eszköz a rendelkezésünkre áll, hogy megelőzzük a bajt. A Schneider Electric minden estben javasolja túlfeszültség védő készülék és ívzárlat védelmi készülék beépítését az épületek villamos szekrényébe. Emellett nagyon hasznos a vezeték nélküli füstérzékelő alkalmazása is, amely időben jelez, már a lakástüzek keletkezésekor. Ezek az eszközök kis beruházást jelentenek ahhoz képest, hogy milyen jelentős károkat tudnak nagy biztonsággal megelőzni”

– mondta Hargita Péter, a Schneider Electric marketingigazgatója.

Az elektromos tűz elleni védelemre a Schneider Electric kérdőívét kitöltők mintegy kétharmada 10 és 100 ezer forint közötti összeget költene. A válaszadók kicsit több mint ötöde már 100 ezer és 500 ezer forint közötti összeget is szánna erre a célra, 3 százalék fél- és egymillió forint között fordítana rá, míg két százalék akár 1 millió forintnál is többet. A megkérdezettek tizede ugyanakkor egyáltalán nem költene erre a célra.

A válaszadók relatív többsége nem vállalkozna az elektromos tüzek elleni védelemhez szükséges berendezések kiválasztására, szakembert bízna meg ezzel, 45 százalék járna el így. Majdnem ugyanilyen arányban (44 százalék) vannak azok, akik a termék műszaki paraméterei alapján döntenének. A márka és a gyártó ismertsége a kérdőívet kitöltők 8 százaléka számára lenne döntő szempont, 1 százaléknak az ár lenne a legfontosabb, míg 2 százalék más felhasználók által adott értékelések alapján választana.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Sokan féltik otthonukat az elektromos tüzektől appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rakománytípusok a logisztikában https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/20/logisztikaban-rakomanytipusok-dachser/ Fri, 20 Dec 2024 05:30:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32463 Komplett, rész vagy gyűjtő? Gyűjtőszállítmányozás, komplett és részrakományok – ismerős fogalmak a logisztikában dolgozók számára, de a három rakománytípus közötti különbséget azoknak is érdemes megismerniük, akik például megrendelőként találkoznak ezzel a szolgáltatással. Legfőképpen azért, mert jelentős összegek takaríthatók meg vele, és helyes választással nagymértékben csökkenteni lehet a vállalatok ökológiai lábnyomát. Tudástár-sorozatunk új részében áttekintjük, mit […]

The post Rakománytípusok a logisztikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Komplett, rész vagy gyűjtő?

Gyűjtőszállítmányozás, komplett és részrakományok – ismerős fogalmak a logisztikában dolgozók számára, de a három rakománytípus közötti különbséget azoknak is érdemes megismerniük, akik például megrendelőként találkoznak ezzel a szolgáltatással. Legfőképpen azért, mert jelentős összegek takaríthatók meg vele, és helyes választással nagymértékben csökkenteni lehet a vállalatok ökológiai lábnyomát. Tudástár-sorozatunk új részében áttekintjük, mit érdemes tudni erről a három fogalomról, melyik a legjobb választás – és mi az az egyetlen dolog, ami a döntéshez szükséges.

Komplett rakomány (FTL)

Az FTL (full truck load), azaz komplett rakomány a szállítmányozás legegyszerűbb esete. A megrendelő ebben az esetben jellemzően olyan nagy mennyiségű árut szállíttat, amely elfoglalja egy teljes jármű rakterét, ráadásul a küldeménynek a lehető leggyorsabban, közbenső megállók nélkül kell célhoz érnie. Hagyományosan a 40 tonnás kamionok használatát értik komplett rakomány alatt a logisztikában. Ha a feladott termék ennek teljes rakterét elfoglalja, akkor alighanem az FTL lesz a legolcsóbb és egyben leginkább környezetkímélő szállítási forma. Amennyiben az áru kevesebb, azaz nem tölti meg a teljes rakteret, akkor érdemes elgondolkodni alternatív megoldáson és nem kizárólagosan szállíttatni egy teljes kamionban. Ilyenkor ugyanis az FTL az áruegységre vetített üzemanyag-felhasználás szempontjából nem hatékony, ami a költségek növekedését eredményezheti, beleértve az áruegységre jutó  magasabb szén-dioxid-kibocsátás miatt a környezeti költségek növekedését is.

Olykor kisebb, 18, 12, 7,5 tonnás járműveket vagy akár 3,5 tonnás furgonokat is használnak FTL szállításban. Ezeknél a járműveknél a fajlagos szállítási költség a teherbírás csökkenése miatt egyre magasabb, a legdrágább a furgon esetében. Károsanyag-kibocsátás tekintetében is ugyanez a helyzet, bár a kisebb tehergépkocsi fogyasztása alacsonyabb, mint a nagyoké, de ez jóval kisebb áruennyiségse oszlik el.

Részrakomány (LTL)

Kisebb árumennyiségek esetén jól bevált gyakorlat a rakterek megosztása, az úgynevezett LTL (less than truck load), azaz részrakomány-szállítás. Itt is a feladott áru mennyisége határozza meg leginkább, hogy érdemes-e ezt választani: olyan szállítás esetében ez az ideális megoldás, ahol a küldemény a komplett rakományhoz kicsi, a gyűjtőszállítás számára viszont túl nehéz. Az ügyfél ebben az esetben az áruja által felhasznált rakodóhelyért fizet – összegszerűen kevesebbet, mint ha ugyanezt a mennyiséget FTL-küldeményként adta volna fel, de fajlagosan valamivel többet, mert az LTL-szállítás tonnánkénti díja jóval magasabb, mint az FTL-é. Használata akkor a leginkább költséghatékony, ha a szállítás nem sürgős, hiszen a kamion több állomáson, rakodási ponton is meg fog állni.

Mivel a kamion rakterét nem tölti meg egy feladó áruja, ezért a szállítmányozó feladata, hogy további rakodást szervezzen. A tehergépjármű a további szállítmányok felrakását követően indul a rendeltetési állomások felé. A különböző feladóktól származó rakományt ezt követően különböző helyekre kell eljuttatnia, ami a gyakorlatban az útvonal és a szállítási idő meghosszabbodását jelenti. Az egyes részrakományok szállítási ideje így hosszabb lesz, hiszen azt befolyásolja a többi, mások által feladott áru rendeltetési célállomása is.

A szolgáltatás díjára hatással van azonban egy különleges szempont is. Első pillantásra az LTL olcsóbb megoldásnak tűnhet, mint a gyűjtőszállítás. Lényeges azonban megjegyezni, hogy az LTL és egyébként az FTL árát is jelentősen befolyásolja a szezonalitás. A szállítási csúcsidőszakokban, például decemberben vagy húsvét előtt ugyanaz a szállítmány lényegesen többe kerül, mint „uborkaszezonban”, például a nyári időszak alatt. Ez bonyolítja a tervezést és a költséggazdálkodást, és mindenképpen érdemes éves elemzéssel megvizsgálni, hogy adott esetben melyik az optimális megoldás.

Gyűjtőszállítmányozás

A gyűjtőszállítmányozás során számos ügyfél sok áruja indul útnak egy kamionnal különböző célállomásokra, országhatárokon keresztül. A küldeményeket átrakóraktárakban, logisztikai csomópontokon az adott irányba tartó, máshonnan érkező áruval együtt másik járműre rakodják, és így továbbítják a címzettig. A Dachser esetében ennek alapja egy sűrű, több mint 200 telephelyből álló hálózat Európában, és a mindezt kezelni képes egységes informatikai rendszer. A logisztikai szolgáltató naponta indít fix menetrend szerint kamionjáratokat egész Európában, amely ügyfelei számára egyszerű tervezést és akár nemzetközi terjeszkedést, az új piacokra történő gyors belépést tesz lehetővé.

Ez a rakománytípus kisebb és könnyebb szállítmányok számára alkalmas, a Dachsernél 6 tonnáig és 12 raklapig terjedő küldeményeket tudnak ezen a rendszeren belül szállítani. A rugalmasságot és gyorsaságot az egyidejűleg 76 raklap szállítását lehetővé tevő csereszekrények biztosítják.

A döntés

Az a fentiek alapján egyértelmű, hogy bölcsek köve nem létezik a szállításban – hiszen mindig a körülményektől, a küldeménytől, a feladó- és célállomástól függ, hogy melyik a helyes választás. Egy biztos, a legjobb megoldás megtalálásához a legfontosabb lépés a tervezés, az igények és lehetőségek minél pontosabb felmérése.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Rakománytípusok a logisztikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Találjuk fel a jövőt – Gábor Dénes-díj 2024 https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/19/gabor-denes-dij-jovo/ Thu, 19 Dec 2024 05:30:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32423 Idén immár 36. alkalommal került átadásra a NOVOFER Alapítvány által 1989-ben létrehozott GÁBOR DÉNES-díj, amely a civil szféra közismert műszaki alkotói elismerése Magyarországon. A Gábor Dénestől származó „Találjuk fel a jövőt” jelmondat üzenete napjainkban különösen aktuálissá vált az élet minden területén (fenntartható fejlődés, nyersanyag-, energia- és hulladékgazdálkodás, foglalkoztatottság, stb.), azaz csak a tudatosan alakított jövő […]

The post Találjuk fel a jövőt – Gábor Dénes-díj 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén immár 36. alkalommal került átadásra a NOVOFER Alapítvány által 1989-ben létrehozott GÁBOR DÉNES-díj, amely a civil szféra közismert műszaki alkotói elismerése Magyarországon.

A Gábor Dénestől származó „Találjuk fel a jövőt” jelmondat üzenete napjainkban különösen aktuálissá vált az élet minden területén (fenntartható fejlődés, nyersanyag-, energia- és hulladékgazdálkodás, foglalkoztatottság, stb.), azaz csak a tudatosan alakított jövő hozhat megoldást gondjainkra. A Gábor Dénes-díjakat 2024. december 13-án, a Parlament Felsőházi termében tartott ünnepségen adták át.

Díjazottak

Gábor Dénes Életmű díj

Prof. Dr. Bodor Miklós

Gábor Dénes-díj

Dr. Aszódi Attila
Dr. Buttyán Levente
Dr. Buzás Edit Irén
Prof. Dr. Helyes Zsuzsanna
Prof. Dr. Nagy Zoltán Zsolt
Dr. Rózsa Balázs

Gábor Dénes Tudományos Diákköri ösztöndíj

Olosz Adél
Bankó Alexandra

A 2024. évi kiadványt online itt olvashatják https://www.gabordenes.hu/wp-content/uploads/KIADV%C3%81NY2024.pdf


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Találjuk fel a jövőt – Gábor Dénes-díj 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Forradalom a légi közlekedésben https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/17/legi-kozlekedes-forradalom-natilus-siemens/ Tue, 17 Dec 2024 05:30:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32387 A légi közlekedés karbonkibocsátása hosszú ideje áll a repülés nagy ökológiai lábnyomát érő kritikák kereszttüzében. Most azonban egy új fejlesztés ígéri, hogy jelentősen növeli a légi áruszállítás fenntarthatósági szintjét. A Natilus egy innovatív kaliforniai startup, amely a Siemensszel közösen újragondolta az áruszállító repülőgépek tervezését, ötvözve a legmodernebb mérnöki technológiát és a környezettudatosságot. Blended-wing: aerodinamikai forradalom […]

The post Forradalom a légi közlekedésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A légi közlekedés karbonkibocsátása hosszú ideje áll a repülés nagy ökológiai lábnyomát érő kritikák kereszttüzében.

Most azonban egy új fejlesztés ígéri, hogy jelentősen növeli a légi áruszállítás fenntarthatósági szintjét. A Natilus egy innovatív kaliforniai startup, amely a Siemensszel közösen újragondolta az áruszállító repülőgépek tervezését, ötvözve a legmodernebb mérnöki technológiát és a környezettudatosságot.

Blended-wing: aerodinamikai forradalom

A Natilus nevű, innovatív startup San Diegóban, Kaliforniában működik. A cég 2015-ben alakult tapasztalt repülőgépipari és mérnöki szakemberek csapataként, azzal a ”szerény” céllal, hogy forradalmasítsák a légi közlekedést. A vállalat pilóta nélküli áruszállító repülőgépek fejlesztésére specializálódott, amelyek a kevert szárny-test (blended wing body) kialakítás révén nemcsak hatékonyabbak, hanem fenntarthatóbbak is, jelentősen csökkentve az üzemanyag-fogyasztást és a károsanyag-kibocsátást.

„A probléma, amit meg akarunk oldani, az, hogy a légi teherszállítás túl drága, de gyors, míg a tengeri teherszállítás olcsó, de nagyon lassú”

– magyarázza a cég vezérigazgatója.

„Hogy perspektívát adjak: az áruk tengeren történő szállítása Ázsiából az Egyesült Államokba akár egy hónapot is igénybe vehet, de olcsó. A légi szállítás tízszer drágább, viszont két-három nap alatt teljesíthető. A mi megoldásunk az, hogy áthidaljuk ezt a szakadékot, és megőrizzük a légi teherszállítás gyorsaságát, de 50–60 százalékos költségcsökkentéssel közelítsük a tengeri szállítás árkategóriájához. Ezzel a mi repülőgépeink súlykategóriájában a légi teherszállítás válhat az új normává, és a tengeri szállítás szinte eltűnhet.”

A vállalat fejlesztéseinek középpontjában a blended-wing body design, azaz a kevert szárny-test kialakítás áll. Ez az aerodinamikai megoldás nemcsak a hatékonyságot javítja, hanem újraértelmezi a szállítási kapacitást is. Egy-egy repülés során a Natilus gépei akár 50%-kal kevesebb üzemanyagot fogyasztanak, miközben másfélszer több rakományt képesek szállítani. Ezek az eredmények új mércét állítanak fel a fenntartható légi közlekedésben, és jelentős mértékben csökkenthetik az iparág üvegházhatású gázkibocsátását.

A Natilus már több mint 6 milliárd dollár értékben kapott előrendeléseket világszerte jelentős légitársaságoktól és ügyfelektől, több mint 400 repülőgépre. A cég közlése szerint a teherszállító légitársaságok működési árrése csekély, mindössze három-négy százalék, és csak jó években nyereségesek. Ha a jelenlegi Boeing- és Airbus-flottáikat ilyen gépekre cserélnék, ez az árrés 33 százalékra nőhetne, ami óriási változást hozna az eredményességben.

A cég megoldása egy másik iparági kihívást is kezel – a jól képzett pilóták világméretű hiányát. A becslések szerint az utasszállító forgalom 2035-re megduplázódik, és a teherszállító pilóták várhatóan részt vesznek ennek az űrnek a betöltésében. A Natilus távirányítású rendszerei lehetővé teszik, hogy egyetlen pilóta egyszerre három repülőgépet irányítson.

A Natilus jelenleg három terméket fejleszt- többek közt a Siemens technológiájának segítségével-, amelyek mindegyike szénszálas kompozit vázszerkezetű. Az első egy 19 000 font (kb. 8600 kg) súlyú repülőgép, 90 láb (kb. 27 méter) szárnyfesztávolsággal. A második egy 60 tonnás repülőgép, amely méretében egy Boeing 767-eshez hasonlítható, és elsősorban belföldi szolgáltatásokra szánják az Egyesült Államokban, de képes Európa és Ázsia kiszolgálására is. A zászlóshajó termék egy 700 tonnás modell, amely a Boeing 777-es versenytársa lesz, 10 százalékkal nagyobb szárnyfesztávolsággal, és képes csendes-óceáni repülésre.

A startup fejlesztései egyúttal túlmutatnak az üzemanyag-hatékonyságon. A repülőgépek kialakítása kompatibilis az úgynevezett fenntartható repülőgép-üzemanyagokkal (SAF). Sőt a cégnél felkészültek a jövő hidrogénalapú hajtási technológiáinak implementálására is. A kérdés így már csak az, hogy megoldásaik mikor fognak megjelenni a hétköznapokban.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Forradalom a légi közlekedésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A CATL és a Stellantis közösen épít akkumulátorgyárat Spanyolországban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/13/catl-stellantis-spanyolorszag-akkumulator/ Fri, 13 Dec 2024 05:30:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32351 A CATL és a Stellantis 4,1 milliárd euró értékben közös beruházást indít Spanyolországban. A tervek szerint az évi 50 GWh kapacitással rendelkező új akkumulátorgyár 2026 végén kezdi meg lítium-vas-foszfát (LFP) akkumulátorok gyártását. Az új létesítmény nemcsak a CATL fejlett akkumulátortechnológiája iránti ügyféligények hatékonyabb kiszolgálását segíti elő, hanem a Stellantis megfizethetőbb elektromos járművek fejlesztésére irányuló stratégiáját […]

The post A CATL és a Stellantis közösen épít akkumulátorgyárat Spanyolországban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A CATL és a Stellantis 4,1 milliárd euró értékben közös beruházást indít Spanyolországban.

A tervek szerint az évi 50 GWh kapacitással rendelkező új akkumulátorgyár 2026 végén kezdi meg lítium-vas-foszfát (LFP) akkumulátorok gyártását. Az új létesítmény nemcsak a CATL fejlett akkumulátortechnológiája iránti ügyféligények hatékonyabb kiszolgálását segíti elő, hanem a Stellantis megfizethetőbb elektromos járművek fejlesztésére irányuló stratégiáját is támogatja – derül ki a CATL és a Stellantis mai bejelentéséből.

Új vegyesvállalat alapításáról kötött megállapodást a CATL és a Stellantis, amelynek értelmében a két cég egy 4,1 milliárd eurós beruházással a spanyolországi Zaragozában épít egy új, nagy kapacitású lítiumvas-foszfát (LFP) akkumulátorgyárat. A több szakaszban megvalósuló létesítmény kapacitása el fogja érni az 50 GWh-t, a termelés pedig 2026 végén indul el, teljesen széndioxid-semleges módon.

A CATL és a Stellantis 50-50 százalékos tulajdonában lévő vegyesvállalat új gyára hozzájárul ahhoz, hogy a Stellantis a legjobb LFP-kínálattal bővítse termékpalettáját, így minél több kiváló minőségű, hosszú élettartamú és megfizethető elektromos járművet tudjon kínálni mind a személyautók, mind a crossoverek, mind pedig a SUV kategóriákban.

2023 novemberében a CATL és a Stellantis nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írt alá az európai elektromos járművek gyártásához szükséges LFP akkumulátorcellák és -modulok Európában történő előállításáról. A felek emellett hosszú távú stratégiai együttműködést kötöttek két kulcsfontosságú területen: a Stellantis fejlett akkumulátoros elektromos járműveit (BEV) támogató innovatív technológiai ütemterv kidolgozása, illetve az akkumulátorgyártás értékláncának további megerősítése terén.

„A vegyesvállalat megalapítása új szintre emelte a Stellantisszal már meglévő együttműködésünket”

– nyilatkozta Robin Zeng, a CATL elnök-vezérigazgatója.

„Úgy véljük, hogy csúcstechnológiás akkumulátormegoldásaink és kiemelkedő gyárüzemeltetési szakértelmünk a Stellantis több évtizedes iparági tapasztalatával és zaragozai jelenlétével az ágazat egyik kiemelkedő sikertörténetét hozza majd el. A CATL célja, hogy a szén-dioxid-semleges technológiát világszerte elérhetővé tegye, így az innovatív partnerségi modelleken keresztül megvalósuló globális együttműködésnek örömmel állunk az élére.”

„A Stellantis elkötelezett a szén-dioxid-mentes jövő iránt, és minden elérhető csúcskategóriás akkumulátortechnológiát alkalmazni kíván annak érdekében, hogy versenyképes elektromos járműveket kínálhasson ügyfeleinek”

– nyilatkozta John Elkann, a Stellantis elnöke.

„A CATL-lel közös vegyesvállalat innovatív akkumulátorgyártás bevezetését teszi lehetővé egy olyan gyártóhelyen, amely már ma is élen jár a tiszta és megújuló energiaforrások alkalmazásában. Köszönettel tartozom minden érdekelt félnek, beleértve a spanyol hatóságokat is.”

A CATL a legmodernebb akkumulátorgyártási technológiát honosítja meg Európában, a kontinensen már működő két, németországi és magyarországi üzemében szerzett tapasztalatokat is felhasználva. Az új, spanyolországi létesítmény tovább bővíti a vállalat gyártókapacitását, elősegítve, hogy hatékonyabban tudja ügyfelei igényeit kielégíteni. Ezzel a CATL tovább erősíti elkötelezettségét az elektromobilitás és az energiaátmenet előmozdítása iránt mind az európai, mind a globális piacokon.

A Stellantis lítium-ion, nikkel-mangán-kobalt (NMC) és lítium-vas-foszfát (LFP) technológiát egyaránt alkalmaz annak érdekében, hogy minden ügyfélszegmensben a legjobb értékajánlatot tudja nyújtani, folyamatosan invesztálva a technológiafejlesztésbe. A vállalat elkötelezett amellett, hogy 2038-ra minden üzleti területén karbonsemlegességet érjen el, kibocsátását minimalizálva.

A tranzakció várhatóan 2025-ben zárul le, a szükséges hatósági jóváhagyások függvényében.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A CATL és a Stellantis közösen épít akkumulátorgyárat Spanyolországban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
ESG: miért mindenki csak a nagyvállalatokról beszél? https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/12/esg-nagyvallalat-szempont-fenntarthatosag/ Thu, 12 Dec 2024 06:00:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32340 Az ESG szempontok a fenntarthatóság kulcsfontosságú mérőeszközei. Mégis, amikor ESG-megfelelésről beszélünk, leggyakrabban a nagyvállalatokat és a tőzsdén jegyzett cégeket érintjük. De mi a helyzet a középvállalatokkal, amelyek számos nemzetgazdaság hajtómotorjai? A Grant Thornton szakértői részletes nemzetközi kutatásban vizsgálták a középvállalati szegmens kihívásait és lehetőségeit, rávilágítva a magyar piac sajátos helyzetére is. A középvállalatok kulcsszerepet játszanak […]

The post ESG: miért mindenki csak a nagyvállalatokról beszél? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ESG szempontok a fenntarthatóság kulcsfontosságú mérőeszközei. Mégis, amikor ESG-megfelelésről beszélünk, leggyakrabban a nagyvállalatokat és a tőzsdén jegyzett cégeket érintjük.

De mi a helyzet a középvállalatokkal, amelyek számos nemzetgazdaság hajtómotorjai? A Grant Thornton szakértői részletes nemzetközi kutatásban vizsgálták a középvállalati szegmens kihívásait és lehetőségeit, rávilágítva a magyar piac sajátos helyzetére is.

A középvállalatok kulcsszerepet játszanak a nemzetgazdaságok működésében, ezért a fenntarthatósági stratégiákból sem maradhatnak ki. Akár a karbonkibocsátás csökkentéséről, akár a zöldfinanszírozás lehetőségeiről van szó, az ESG ezen cégek számára is jelentőséggel bír.

A középvállalatok: a gazdaság láthatatlan óriásai az ESG-rendszerben

A jelenlegi szabályozás még nem vonatkozik a hazai középvállalati kategóriára, ám egyrészt idővel sorra kerülnek, másrészt sokak már most is szembesülhettek vele, hogy nehézkessé válik ESG nélkül az érvényesülés.

A nagyvállalatok jelentéstételi kötelezettsége az ellátási láncra is kiterjed, így már most is elvárják beszállítóiktól, hogy az ESG-szempontok szerint működjenek. Napjainkban, amikor a középvállalatok egy része a globális szereplők beszállítóiként dolgozik, illetve sok magyar középvállalat esetében ez a pozíció maga az üzleti cél, elengedhetetlen az ESG-vel történő foglalkozás. Ezt a szemléletbeli különbséget tükrözi a Grant Thornton felmérése is: a nemzetközi piacokon a középvállalatok 19%-a brand és vállalati hírnév szempontok miatt érdekeltek a fenntarthatóságban. 14%-uk a piaci verseny, 11%-uk pedig a kedvezőbb finanszírozás miatt foglalkozik az ESG-vel.

Miért választják és mik okoznak problémát a magyar vállalatoknak?

dr. Balásfalvi-Kiss András, Grant Thornton ESG és Fenntarthatósági vezetője szerint hazánkban a fenntarthatósághoz kapcsolódó vállalati érdekeket első helyen az ellátási láncban való megfelelés motiválja, második helyen szerepel a jogszabályi megfelelés, végül a kedvező finanszírozás.

Habár az ESG-törvény (külföldön pedig az irányelvek) rendelkezései még nem irányadóak a középvállalatokra, érdekes képet mutatnak az akadályozó tényezők: a nemzetközi középméretű cégek 15%-a szerint a költség jelentős hátráltató tényező az ESG-vel történő foglalkozásban, de legalább ugyanennyien említették a szabályozások és szabványok összetettségét is. Végül sokak szerint az erőforrás hiányra is visszavezethető az ESG mellőzése. A helyzet hazánkban is hasonló: a Grant Thornton magyar szakemberei úgy látják, hogy a költség, a belső szakértelem hiánya és a szabványok összetettsége okozza a legtöbb problémát.

Nemzetközi trendek: az ESG motivációi és akadályai

A Grant Thornton nemzetközi kutatása szerint a középvállalatok ESG-aktivitása országonként eltérő:

  • Nyugat-Európában a szabályozási környezet és a hírnév védelme dominál.
  • Az USA-ban az ESG főként a versenyképesség és a brandépítés eszköze.
  • Ázsiában a fenntarthatósági beruházásokat a globális ellátási lánc követelményei hajtják előre.

Míg a nemzetközi középvállalatok 39%-a már kitűzött fenntarthatósági célokat, a szabályozások és szabványok összetettsége, a költségek, valamint az erőforráshiány továbbra is komoly akadályokat jelentenek.

Hazánkban az ESG gyakorlatba ültetése pozitív képet mutat, azaz az exportra termelő magyar vállalatok, a nemzetközi cégek beszállítói már mélyebben is foglalkoznak a témával. Sok esetben azonban korábbra is visszanyúlik a fenntarthatósággal kapcsolatos elköteleződés, ám akkor még hatékonyságnövelés vagy munkáltatói márkaépítésként foglalkoztak a témával. A jelenlegi tapasztalatok azt mutatják, hogy szinte mindenki foglalkozik az ESG-vel valamilyen értelemben, ám a megfelelés kérdésével a vállalatok csak kevesebb mint 10%-a. A megfelelésen belül pedig leginkább a jelentéstételen van a hangsúly.

A felfedezőtől a tudatosig

A Grant Thornton a nemzetközi középvállalatok ESG-vel kapcsolatos tevékenységének vizsgálata alapján a cégeket négy különböző kategóriába sorolta: a Felfedező (Discover), a Kutató (Explore), a Fejlődő (Evolve) és a Kitartó (Endurance).

A Felfedező kategóriába eső vállalatok csak most ismerkednek a fenntarthatósággal és ESG-vel. A legnagyobb akadályozó tényező esetükben a friss tőkéhez, finanszírozáshoz történő hozzáférés. Ilyen vállalatok lehetnek például az afrikai cégek, akiket sem szabályozási, sem compliance oldalról nem kényszerítik. Esetükben az első lépés az lehet, hogy felmérjék, hogy a fenntarthatóság miként integrálható az üzleti stratégiába.

A Kutató vállalatok legtöbbje jellemzően az USA-ban található. Esetükben a fenntarthatóság elsősorban versenyképességi és kereskedelmi kérdés, mert a brand fókuszú üzleti szemlélet van érvényben. Az ilyen vállalatoknak elsősorban arra kell vigyáznia, hogy elkerüljék a green-washingot (káros zöldrefestés), ezért e célból érdemes szakértő tanácsadót igénybe venniük.

A Fejlődő kategóriába eső vállalatok elsősorban Ázsiában működnek, jelentős arányban részei a globális ellátási láncnak. Éppen ezért ők folyamatosan növelik fenntarthatósági beruházásaikat és befektetéseiket, hogy a minél inkább megfeleljenek a globális szereplők ESG-vel kapcsolatos magas követelményrendszerének. A piaci verseny és a hírnév az üzleti hajtóerő, ám a költség a leginkább visszatartó tényező a fenntarthatósággal kapcsolatos fejlődésnek. Az ilyen vállalatok az ESG terén úgy tudnak fejlődni, ha fejlesztik az adatgyűjtést, ugyanis az hatással van a stratégiára: a jobb minőségű adatok számos ponton adhatnak hozzáadott értéket a meglévő stratégia megvalósításhoz. Mindez jobb minőségű riportokat eredményez, ami pedig növeli a bizalmat az érdekgazdák körében.

A Kitartó vállalatok a legkeményebb szabályozói környezetben működnek, mint amilyen Európa és az Egyesült Királyság. A fenntarthatóság itt már a hírnév védelmét szolgálja.

Mivel a megfelelés kulcsfontosságú e szervezetek számára, fontos, hogy a szabályozási környezet támasztotta komplexitás egyszerűsítését tűzze célul, hogy gördülékeny folyamatmenedzsment részeként tudjon a különböző megfelelőségi kritériumokra reagálni.

A magyar valóság: felfedező szakaszban

dr. Balásfalvi-Kiss András szerint a hazai vállalatok többsége a Disover, azaz Felfedező szakaszban jár. Ezzel együtt az ESG-t sokan alá, sokan pedig túlbecsülik.

Azt látom, hogy a lehető legjobb dolog, amit egy cég tehet, ha minél előbb elindul az ESG útján. Ez nem sprint, hanem maraton, és az eredmények és folytonosság biztosítása érdekében először érdemes olyan célokat kitűzni, amelyek reálisak és a rendelkezésre álló erőforrásokkal és lehetőségekkel teljesíthetőek. Ezzel elérhető, hogy az ESG valós tulajdonosi értéket teremtsen, már a ‘felfedezés’ fázisában, ami segít abban, hogy a fenntarthatóság ügye bizalmat kapjon szervezeten belül és a menedzsment irányából is.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post ESG: miért mindenki csak a nagyvállalatokról beszél? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Több ügyfélsiker a zökkenőmentes adathozzáférés révén https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/09/festo-ax-controls-zokkenomentes-adathozzaferes/ Mon, 09 Dec 2024 07:50:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32300 A Festo AX Controls automatizálási portfóliója számos szoftveralkalmazás platformja A felhasználóknak ma azzal a kihívással kell szembenézniük, hogy rövid fejlesztési ciklusok és folyamatos új követelmények mellett egyszerre kell integrálniuk különböző területeket, például vezérlést és mozgást, az mesterséges intelligenciát, adatintegrációt és -kiértékelést, prediktív karbantartást és még sok mást az alkalmazásaikba. A Festo AX Controls olyan automatizálási […]

The post Több ügyfélsiker a zökkenőmentes adathozzáférés révén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Festo AX Controls automatizálási portfóliója számos szoftveralkalmazás platformja

A felhasználóknak ma azzal a kihívással kell szembenézniük, hogy rövid fejlesztési ciklusok és folyamatos új követelmények mellett egyszerre kell integrálniuk különböző területeket, például vezérlést és mozgást, az mesterséges intelligenciát, adatintegrációt és -kiértékelést, prediktív karbantartást és még sok mást az alkalmazásaikba. A Festo AX Controls olyan automatizálási portfóliót mutat be, amely figyelembe veszi ezeket a követelményeket. A “munkadarabtól a felhőig” mottót továbbgondolva, a Festo AX Controls egy skálázható hardverplatformmal kombinál számos szoftvermodult, például az operációs rendszert, mozgatás, vizualizációt, magas, és alacsony szintű programozási nyelveket egészen az üzembe helyező szoftverekig.

A Festo AX Controls tartalmazza a Festo AX OS-t (operációs rendszer), a Festo AX mozgásvezérlő szoftvert, a Festo AX gépi vizualizációs szoftvert és a CEPE-t, első edge vezérlőt. Ez egy rugalmas megoldási portfólióaz ipari vezérlési feladatokhoz. Számos alkalmazás fejleszthető a klasszikus mozgásvezérléstől kezdve az ügyfelek igényeitől függően a mozgátás, az IoT és az edge feladatok széles skáláján ipari környezetben.

Közös alap és nyílt architektúra több előnyért

A Festo AX OS a Phoenix Contact PLCnext technológiáján alapul, amelyet ipari környezetre fejlesztettek ki. Ez lehetővé teszi a valós idejű alkalmazásokat, a modern programozási nyelvekkel történő programozást és a zökkenőmentes felhőcsatlakozást. A konténerizált környezet lehetővé teszi a nyílt és moduláris szoftverarchitektúrát és a modern AI-alapú szoftverek integrálását. A kiberbiztonsági követelményeket már a fejlesztés során integrálták. Ez megteremti az értékes folyamatadatok elérésének, értékelésének, archiválásának és újrafelhasználásának alapját.

A Festo AX Controls kihasználja ezeket az előnyöket: a felhasználók egyedi megoldásokat fejleszthetnek és a meglévő rendszereket zökkenőmentesen integrálhatják a különböző ipari alkalmazások követelményeinek megfelelően. A fejlesztési folyamatok hatékonysága növelhető a nyílt forráskódú szoftverek és alkalmazások használatával – a jövőbeni bővítéseknek nincs határa.

Festo AX Controls PLCnext

Festo AX Controls – a PLCnext technológián alapuló automatizálási portfólió

Erős és kommunikatív hardver

A CEPE, a Festo AX OS első edge eszköze mostantól futásidőben is lehetővé teszi a szoftvermodulok futtatását. Az alapfelszereltségként Intel i3 processzorral és számos kommunikációs interfésszel, például EtherCAT vagy a Festo saját AP masterével felszerelt CEPE edge vezérlő optimálisan csatlakoztatható különböző vezérlési architektúrákhoz: zökkenőmentesen integrálja a Festo teljes elektromos és pneumatikus portfólióját, így az ügyfelek mindig a megfelelő technológiát használhatják az alkalmazásukhoz. A CEPE iparágban bevált hardvere a nyílt vezérlési architektúrája így számos fejlesztési lehetőséget kínál a különböző szoftveralkalmazásokhoz.

Számos alkalmazás elérhető

Első lépésként a Festo már most számos különböző szoftveralkalmazást kínál. A CODESYS egy vezető automatizálási szoftver a vezérlőrendszerek konfigurálásához. Az ügyfeleknek lehetőségük van arra is, hogy az automatizálási feladatokat magas szintű nyelveken programozzák Python alkalmazással.

Az ügyfelek a Festo AX Industrial Intelligence-t, a Festo nagy teljesítményű mesterséges intelligencia eszközét prediktív karbantartáshoz is használhatják a rendszereik rendelkezésre állásának növelése érdekében. Ezek szoftveralkalmazások és licencek mind a Festo online katalógusán keresztül lesznek elérhetők. A PLCnext Technology ökoszisztéma részeként a jövőben lehetőség lesz szoftverek vásárlására is a bővülő PLCnext Store-ban.

A kihívások közös leküzdése

A Festo és a Phoenix Contact szakértelmének kombinációja lehetővé teszi a jövedelmező együttműködést például a digitális átalakulás vagy a kiberbiztonság technológiai kihívásainak elsajátításában. A Festo és a Phoenix Contact közös célja, hogy nyílt automatizálási megoldások révén megfeleljen az IT és OT (információs technológia és üzemeltetési technológia) konvergenciájából eredő ipari követelményeknek.

A PLCnext technológiáról:

A PLCnext Technology a Phoenix Contact nyílt ökoszisztémája az ipari automatizáláshoz. A nyílt irányítástechnológia, a moduláris mérnöki szoftver és az online közösség kombinációjával ez a megoldás lehetővé teszi a változó követelményekhez való könnyű alkalmazkodást, valamint a meglévő és jövőbeli szoftverszolgáltatások hatékony használatát. A szoftverek digitális piacterével és a rendszerszintű felhőintegrációval együtt a PLCnext Technology megfelel az IoT világ kihívásainak.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Több ügyfélsiker a zökkenőmentes adathozzáférés révén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szintet lép a szünetmentes tápegységek piacán a Schneider Electric https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/09/szunetmentes-schneider-electric-tapegyseg/ Mon, 09 Dec 2024 05:30:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32292 A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat bemutatta az új Galaxy VXL szünetmentes tápegységét (UPS). A rendkívül hatékony, kompakt, moduláris, skálázható és redundáns, háromfázisú UPS továbbfejlesztett kibervédelmi, szoftveres és biztonsági funkciókkal rendelkezik. A hatékony, fenntartható és fejlett UPS-technológiák új szintjét képviseli a mindössze 1,2 m2-es, akár 1042 kW/m2 teljesítménysűrűség […]

The post Szintet lép a szünetmentes tápegységek piacán a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat bemutatta az új Galaxy VXL szünetmentes tápegységét (UPS).

A rendkívül hatékony, kompakt, moduláris, skálázható és redundáns, háromfázisú UPS továbbfejlesztett kibervédelmi, szoftveres és biztonsági funkciókkal rendelkezik.

A hatékony, fenntartható és fejlett UPS-technológiák új szintjét képviseli a mindössze 1,2 m2-es, akár 1042 kW/m2 teljesítménysűrűség biztosítására is alkalmas Galaxy VXL. A Schneider Electric új szünetmentes tápegysége elérhető a világ összes, 400V-os IEC szabványt alkalmazó régiójában, és a legmagasabb szintű teljesítményt nyújtja az adatközpontok, valamint a kereskedelmi épületek és ipari létesítmények nagyméretű kritikus infrastruktúrái és elektromos rendszerei számára.

Az iparágban elsőként alkalmazott kompakt felépítéssel, nagy sűrűségű tápellátással és a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazások jelentette terhelés kezelésére alkalmas kialakítással a Galaxy VXL maximalizálja az üzemidőt és a rendelkezésre állást a legnagyobb energiaigényű rendszerek esetében is. Egyetlen keretben akár 1,25 MW-os, míg 4 párhuzamosan futó egységgel akár 5 MW-os tápellátásra is képes, miközben növeli az üzemeltetési és energiahatékonyságot, támogatva ezzel a teljes életút költség (TCO) minimalizálását.

Szabadalmaztatott működési technológiái révén a Galaxy VXL a nagy hatékonyságú eConversion üzemmódban akár 99 százalékos, míg a kettős konverziós üzemmódban akár 97,5 százalékos hatékonyságot is képes elérni, ezáltal úgy kínál biztonságos áramellátást, hogy közben felére csökken az UPS üzemeltetéséhez köthető szén-dioxid-kibocsátás.

Az iparági átlaghoz képest 52 százalékkal kisebb alapterületű, skálázható, moduláris felépítése N+1 szintű redundanciát is lehetővé tesz, így a rendszer rendelkezésre állási szintje a tízszeresére is növelhető. A moduláris felépítésnek köszönhetően a felhasználók csökkenthetik beruházási költségeiket (CapEx) azáltal, hogy az aktuális igényeiknek megfelelően vásárolhatnak további teljesítmény modulokat.

A Galaxy VXL támogatja a lítium-ion és VRLA akkumulátorokat is. Live Swap funkciójával magasabb szintű rendelkezésre állást és könnyebb szervizelhetőséget biztosít – így az adatközpontok, az IT és a kritikus fontosságú elektromos berendezések nagyobb mértékben, kiszámítható módon támaszkodhatnak az UPS által biztosított áthidalási időre. Mindezt kiegészíti a Schneider Electric EcoStruxure IT-szoftverén keresztül bárhol elérhető távfelügyelet, valamint a továbbfejlesztett biztonsági és Ethernet-kapcsolatok, amelyek megfelelnek a legújabb IEC 62443-4-2 biztonsági szabványoknak, így teljesen biztonságos távmenedzsmentet nyújtanak.

„Mivel a nagyméretű infrastrukturális rendszerektől való függőség soha nem látott mértékben növekszik, létfontosságú, hogy az ügyfelek hozzáférhessenek a leginkább fenntartható, ellenálló és hatékony technológiákhoz, amelyekkel megvédhetik kritikus rendszereiket, miközben minimalizálják az energiafogyasztásukat és a környezetre gyakorolt hatásukat. Az új Galaxy VXL UPS-ünk kombinálja a kompakt, innovatív és rendkívül hatékony kialakítást a továbbfejlesztett biztonsági funkciókkal, így élenjár abban, hogy megfelelő energiabiztonságot nyújtson az adatközpontok és az ipari berendezések széles körének. Ez biztosítja, hogy páratlan megbízhatósági szinten szolgálja ki a jövő nagy sűrűségű terhelési igényeit”

– mondta el Tarunjeet Sarao, a Schneider Electric „Data Center Systems” részlegért felelős alelnöke.

Főbb jellemzők és előnyök

  • Moduláris, méretezhető, nagy teljesítményű kialakítás: A négyzetméterenkénti 1042 kW teljesítménysűrűségnek köszönhetően az ügyfelek egyetlen szekrényben telepíthetnek egy 1,25 MW-os moduláris UPS-t, és fokozatosan bővíthetik a modulok számát a növekedésük ütemében.
  • Kisebb helyigény: Az 1,2 m2-es Galaxy VXL az iparági átlaghoz képest 52 százalékkal kisebb, teljes frontoldali hozzáférést nyújt, jobb teljesítmény- és helykihasználást kínálva.
  • Fokozott hatékonyság és fenntarthatóság: A Galaxy VXL eConversion üzemmódban akár 99 százalékos, míg kettős konverziós üzemmódban akár 97,5 százalékos hatékonyságot biztosít. Kompakt kialakításának köszönhetően kevesebb nyersanyagot és csomagolást igényel, emellett a SPoT (Smart Power Test) üzemmódja villamosenergia-megtakarítás mellett, műterhelés nélkül biztosítja az UPS terheléses tesztelését.
  • Alacsonyabb CapEx és OpEx: A jobb működési és energiahatékonyság katalizátorként szolgál az alacsonyabb villanyszámlákhoz, a könnyű szervizelés/karbantartás pedig kisebb munkaerőköltséget jelent a jobb TCO érdekében.
  • Megerősített, rugalmas kialakítás: A Galaxy VXL speciális védőbevonattal ellátott áramköröket tartalmaz, illetve 100 kA  zárlati szilárdság és opcionális szeizmikus készletet használ a robusztus mechanikai védelem érdekében.
  • Fokozott kibervédelem és biztonság: A Galaxy VXL a legújabb IEC 62443-4-2 biztonsági szabványok szerinti tanúsítvánnyal, valamint Live Swap technológiával rendelkezik, amely lehetővé teszi a teljesítmény modulok cseréjét leállási idő nélkül.
  • Meghosszabbított élettartam az EcoCare segítségével: A Galaxy VXL-lel a Schneider Electric bevezeti az EcoCare tagságot, egy új generációs szolgáltatási csomagot, amely prémium helyszíni és távoli hozzáférést biztosít a műszaki szakértőkhöz, a mesterséges intelligencia által támogatott 24/7 távfelügyelethez, az állapotalapú karbantartáshoz, amely akár 50 százalékkal csökkentheti a helyszíni zavarok mennyiségét, és segít meghosszabbítani az UPS élettartamát.
  • Tökéletes az előregyártott adatközpontokhoz: Kisebb fizikai alapterületével, nagyobb hatékonyságával és alacsonyabb költségeivel a Galaxy VXL kiváló megoldást jelent a jövő előregyártott adatközpontjai számára.

Megfelelni a mesterséges intelligencia alkalmazások elvárásainak

Az ügyfeligények kiszolgálása érdekében a Schneider Electric számos globális gyárában növelte a gyártási és termelési kapacitást, így a Galaxy VXL éves gyártási kapacitása 2025-ben meghaladja a 9000 darabot.

Emellett a Galaxy VXL UPS elérhető lesz a Schneider Electric barcelonai Sant Boi-i gyárában is, ahol a vállalat előregyártott, moduláris, nagy számítási kapacitásokkiszolgálására tervezett adatközponti megoldásaiba fogják beépíteni.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Szintet lép a szünetmentes tápegységek piacán a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lassul a mobil adatforgalom növekedése, de 2030-ig így is megtriplázódik https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/06/adatforgalom-lassu-mobil-novekedes/ Fri, 06 Dec 2024 06:00:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32274 Elérte az 55%-ot az 5G globális lefedettsége, de Európa lemaradásban van a legfejlettebb mobilhálózatok kiépítésében – derül ki az Ericsson Mobility Report 2024 novemberi kiadásából. A jelentésben két esettanulmány mutatja be, hogyan kezdik kiaknázni az úttörő mobilszolgáltatók az 5G hálózatok „felszeletelésében” rejlő lehetőségeket arra, hogy a tömegrendezvényeken vagy épp a tűzoltók számára mindig gyors és […]

The post Lassul a mobil adatforgalom növekedése, de 2030-ig így is megtriplázódik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elérte az 55%-ot az 5G globális lefedettsége, de Európa lemaradásban van a legfejlettebb mobilhálózatok kiépítésében – derül ki az Ericsson Mobility Report 2024 novemberi kiadásából.

A jelentésben két esettanulmány mutatja be, hogyan kezdik kiaknázni az úttörő mobilszolgáltatók az 5G hálózatok „felszeletelésében” rejlő lehetőségeket arra, hogy a tömegrendezvényeken vagy épp a tűzoltók számára mindig gyors és megbízható mobilkapcsolat álljon rendelkezésre. A svéd technológiai vállalat szakértői vizsgálták azt is, hogyan hathat az AI-forradalom a mobil adatforgalom lankadó növekedésére.

A teljes 2024 novemberi Ericsson Mobility Report – angol nyelven – ezen a linken tölthető le.

Az Ericsson (NASDAQ: ERIC) 27. alkalommal tette közzé a mobilkommunikációs trendek legátfogóbb tanulmányát, amelyből kiderül, hogy az 5G előfizetések száma 160 millióval növekedett 2024 harmadik negyedévében, és globális szinten elérte az 2,1 milliárdot. Világszerte 320 mobilszolgáltató indított már el kereskedelmi 5G szolgáltatást, de ezeknek csak ötöde dedikált hálózati architektúrán (standalone 5G). Ami a jövőt illeti, 2030-ig várhatóan 6,3 milliárd 5G előfizetés lesz – jósolják a Magyarországon is kutatóközpontot működtető svéd vállalat elemzői. Ebben az évben viszont várhatóan már a 6G is megjelenik mobilpiacon.

Az 5G kiépítési ütemében továbbra is jelentős regionális különbségek figyelhetők meg. Indiában és Kínában például már 95, Észak-Amerikában 90 százalékos az 5G lakossági lefedettsége, és ez már teljes egészében 5G középsávon valósul meg, ami a lefedettség és sebesség szempontjából ideális egyensúlyt és felhasználói élményt kínál. Európában eközben a teljes lakossági 5G lefedettség 80, a középsávú pedig csak 40 százalékos.

Lassulva bővülő adatforgalom, fellendülő okostelefon piac

Ahogy az már az Ericsson júniusi jelentésében is olvasható volt három év pangás után újra fellendült az okostelefonok piaca. Az előző években a felhasználók egyre lassabban cserélték le készülékeiket, részben a gazdasági, gazdasági nehézségek miatt, részben a fenntarthatóságot szem előtt tartva. Most ez változott, és ismét több új telefon talál gazdára. Ez főleg a mesterséges intelligencia (AI) képességekkel felvértezett felső kategóriás készülékeknek köszönhető, amelyekkel a felhasználók offline, hardveresen is elérhetnek generatív AI funkciókat. Kínában pedig már megjelentek a háromszorosan összehajtható készülékek is.

A jelenlegi trendek alapján a mobil adatforgalom növekedési üteme lassul. A legutóbbi negyedévben alig 21% volt az előző év azonos időszakához mért bővülés mértéke (öt éve ez a szám 80% fölött volt). Jelenleg az adatforgalom havi 157 exobájtra rúg – okostelefonok esetében ez 19 gigabájt havonta készülékként – és az évtized végéig a háromszorosára nő majd. Ebben a növekményben benne van a virtuális és kiterjesztett valóság (VR/AR) terjedése, de nincs benne az AI alkalmazások hatása – annak hatása ugyanis még képlékeny.

AI-asszisztens a szemüvegben és szemantikus tömörítés

Egyik oldalról a videóalapú generatív AI (GenAI) interakciók növelhetik az adatfelhasználást a jelentés szerint.

  • Valószínű például, hogy a felhasználók egyre több időt töltenek majd a mesterséges intelligencia által „hiper-személyre szabott” tartalmakkal, kifejezetten nekik készült oktatási vagy szórakoztató anyagokkal.
  • Elterjedhet továbbá a kamera-alapú környezetértékelés, amelynek során az AI modellek útmutatást nyújthatnak például egy autómotor javításához.
  • És felfuthat az okosszemüvegek és más VR/AR-eszközök használata, amelyek lehetővé teszik a környezet valós idejű értékelését, például étkezés közben a tányéron lévő ételek felismerését és kalóriaértékük kiszámítását.

Mindez várhatóan növeli az adatforgalmat. Ellenkező irányú hatást válthat ki például az, ha elterjed a videótartalmak ún. szemantikus tömörítése, amire egy évtizedes távlatban lehet reális esély. Ez az jelenti, hogy nem lesz szükséges több millió pixelnyi információt továbbítani, ha egy AI képes szövegesen leírni a felvétel tartalmi elemeit (például egy emberi alak hajszínét), és csak ezt továbbítani, amiből aztán egy másik AI modell a fogadó oldalon újraalkotja a képet.

3 lehetséges forgatókönyv

A kétféle hatás eredőjét most még nem lehet számszerűsíteni az Ericsson kutatói szerint, és attól is sok függ, hogy milyen gyorsan terjednek el az új típusú AI-alkalmazások. Összességében háromféle forgatókönyvet vázolnak fel:

  • az első alapján a jelenlegi trendeknek megfelelően lassabb lesz a mobil adatforgalom növekedése,
  • a második szerint adatrobbanást hoz az AI,
  • a harmadik szerint pedig egy köztes kimenet valósulhat meg.

Szeletelés magas fokon

A novemberi Mobility Report érdekes esettanulmányokat közöl a network slicing (hálózat-szeletelés) technológiájának alkalmazásáról is, amelyben az 5G új távlatokat nyitott meg. Az amerikai T-Mobile és a finn Eliza szolgáltatónál lassan a pilot fázisból kezd a kereskedelmi forgalomba kerülni a slicing alkalmazása. Az Ericsson 5G RAN slicing technológiája lehetővé teszi, hogy a rendelkezésre álló hálózati kapacitást rendkívül rövid idő – mindössze akár 1 milliszekundum – alatt lehet úgy szabályozzák a szolgáltatók, hogy egyazon fizikai hálózaton belül több logikai hálózat jöjjön létre és üzemelhessen párhuzamosan.

A szolgáltató így lényegesen egyszerűbben biztosíthat hálózati prioritást és stabil rendelkezésre állást az alhálózatra csatlakozó kliensek számára, amelyeknek így nem kell több ezer másik eszközzel versengeniük ugyanazért a sávszélességért.

Mikor jöhet ez jól? Például, ha egy koncert vagy sportesemény miatt sok tízezer felhasználó tömörül kis helyen – ilyenkor külön hálózati szelet biztosítóható a jegyolvasó és POS-termináloknak a zavartalan lebonyolítás érdekében. Másik felhasználási mód a tűzöltóknak és rendőröknek dedikált hálózati szeletek biztosítása, de a technológia alkalmas extra kiberbiztonságot igénylő tevékenységekhez is, hiszen az érzékeny adatok továbbításához használt hálózati szelet elkülönül a hálózat többi részétől.

Az 5G lehetőséget adhat a mobilszolgáltatóknak, hogy értéknövelt szolgáltatásokkal növelhessék bevételeiket

„A jelentés bepillantást nyújt a jövőbe, előrejelzi milyen irányba fejlődik a mobilkommunikációs iparág a következő években, és milyen lépéseket kell tennünk a szolgáltatókkal közösen, hogy a felvázolt vízió megvalósuljon – mondta el Takács Zoltán, az Ericsson dél-és közép-európai régióját vezető alelnöke, az Ericsson  Magyarország vezérigazgatója. – A felhő alapú megoldások és más új technológiáknak köszönhetően a nagy teljesítményű hálózatok olyan szolgáltatások kialakítását teszik lehetővé a mobilszolgáltatók számára, amelyekkel a magasabb hozzáadott értéknek köszönhetően nagyobb bevételt realizálhatnak, mint ha pusztán a forgalmazott adatmennyiség alapján számláznának – mindez jól mutatja, miért lehet érdemes befektetni a dedikált 5G hálózatok kiépítésébe.”


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Lassul a mobil adatforgalom növekedése, de 2030-ig így is megtriplázódik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy tuti tipp a tökéletes karácsonyi ajándékhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/05/braun-s9-pro-tokeletes-karacsonyi-ajandek/ Thu, 05 Dec 2024 14:17:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32279 Az ajándékozás szépsége abban is rejlik, hogy megtaláljuk azt a dolgot, amire a másik valóban vágyik, de talán soha nem vásárolná meg magának. A modern férfiak számára egy olyan eszköz, amely egyszerre praktikus, elegáns és magas minőséget képvisel, mindig nyerő választás. A Braun S9 Pro+ elektromos borotva pontosan ilyen, hiszen a legújabb innovációknak köszönhetően biztosítja, […]

The post Egy tuti tipp a tökéletes karácsonyi ajándékhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ajándékozás szépsége abban is rejlik, hogy megtaláljuk azt a dolgot, amire a másik valóban vágyik, de talán soha nem vásárolná meg magának. A modern férfiak számára egy olyan eszköz, amely egyszerre praktikus, elegáns és magas minőséget képvisel, mindig nyerő választás. A Braun S9 Pro+ elektromos borotva pontosan ilyen, hiszen a legújabb innovációknak köszönhetően biztosítja, hogy tulajdonosa számára minden borotválkozás élvezetes, hatékony és kíméletes legyen.

Forradalmi technológia a tökéletes borotválkozáshoz

Az 5+1 pengével rendelkező rendszer maximális hatékonyságot és precizitást biztosít minden egyes borotválkozás során. A ProShave vágóelemek és a ProTrimmer precíziós vágóelemek akár a legnehezebben elérhető területeken is kifogástalan eredményt biztosítanak, legyen szó akármilyen arcszőrzet típusról és akár 1, 3 vagy 7 napos szakálról. A készülék lelke az OptiFoil szita, amely egyszerre biztosít precíz vágást és bőrvédelmet. Ez a technológia különösen azok számára jelent hatalmas előnyt, akik érzékeny bőrrel rendelkeznek, és szeretnék elkerülni az irritációt.

A borotva AutoSense rendszere folyamatosan figyeli a szakáll sűrűségét, és azonnal alkalmazkodik hozzá. Ez a funkció egyedülálló hatékonyságot eredményez, hiszen a készülék mindig optimális teljesítménnyel dolgozik, függetlenül attól, hogy milyen hosszú vagy sűrű az arcszőrzet. Emellett a szonikus technológia 10 000 mikrorezgéssel segíti a pengék mozgását, így még alaposabbá és gyorsabbá teszi a borotválkozást.

Braun S9 Pro+ borotva készülék

100%-ban vízálló és kényelmes

A készülék teljes mértékben vízálló, így száraz és nedves borotválkozáshoz egyaránt alkalmas. Legyen szó borotvahabbal történő használatról vagy zuhany alatti borotválkozásról, a készülék minden helyzetben megállja a helyét.

A SmartCare egység nemcsak a borotva tisztításáról és fertőtlenítéséről gondoskodik, hanem az automatikus töltésért is felel. A PowerCase töltőtok pedig még tovább fokozza a kényelmet, hiszen akár hat hétre elegendő energiát biztosít a készülék számára, így az az utazások során bárhol és bármikor használható marad.

Braun S9 Pro+ elektromos borotva készülék

Elegancia és fenntarthatóság kéz a kézben

A Braun S9 Pro+ nemcsak funkcióiban, hanem megjelenésében is kiemelkedő. Az eszköz prémium minőségű anyagokból készült, amelyek nemcsak tartóssá teszik azt, hanem stílusos megjelenést is kölcsönöznek neki. Az ergonomikus kialakítás biztosítja, hogy a készülék használata minden helyzetben kényelmes legyen. A fenntarthatóság jegyében a borotva csomagolása újrahasznosítható anyagokból készült, így azok számára is ideális választás, akik számára fontos a környezettudatosság.

A készülék most 5 év garanciával vásárolható meg: a Braun exkluzív garanciaprogramjának köszönhetően a kiterjesztett garancia 3 évvel hosszabbítja meg az előírt 2 éves időszakot. A kiterjesztett garancia érvényesítéséhez csak regisztrálnod kell a borotvát a Braun hivatalos weboldalán, majd a regisztrációt követően kapsz egy tanúsítványt emailben, amit a vásárlást igazoló nyugtával együtt már továbbíthatsz is az egyik Braun szervizközpontnak.

Ez a kiterjesztett garancia biztosítja, hogy hosszú éveken át élvezhesd a Braun S9 Pro+ borotva nyújtotta előnyöket és teljesítményt. Szóval csak ne habozz – válaszd a Braun S9 Pro+ borotvát, hogy minden napotok a legjobb formában indulhasson!

A Black Friday ajánlatoknak köszönhetően a készülék most kedvezményesen vásárolható meg az alza.hu és mediamarkt.hu felületein.

Braun S9 Pro+ elektromos borotva


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Egy tuti tipp a tökéletes karácsonyi ajándékhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vállalatok önmérsékletére is szükség lenne a mérnökhiány csökkentéséhez https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/04/mernokhiany-csokkentes-vallalatok-ivsz/ Wed, 04 Dec 2024 05:30:19 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32220 Évekkel ezelőtt az IVSZ kongatta meg a vészharangot amiatt, mert több mint húszezer IT-s hiányzik a hazai gazdaságból. Ekkor számos gyorsképző intézet gondozásában, kb. egy éves képzés után a diákok kaptak egy papírt arról, hogy egy adott nyelven tudnak programozni. Ettől még nem lettek IT szakemberek, de enyhítették a fennálló kritikus helyzetet. Látszólag javulást lehetett […]

The post A vállalatok önmérsékletére is szükség lenne a mérnökhiány csökkentéséhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Évekkel ezelőtt az IVSZ kongatta meg a vészharangot amiatt, mert több mint húszezer IT-s hiányzik a hazai gazdaságból.

Ekkor számos gyorsképző intézet gondozásában, kb. egy éves képzés után a diákok kaptak egy papírt arról, hogy egy adott nyelven tudnak programozni. Ettől még nem lettek IT szakemberek, de enyhítették a fennálló kritikus helyzetet.

Látszólag javulást lehetett tapasztalni, de a gyorstalpalót végzettek valójában sosem léptek feljebb a szamárlétrán, mert nem tudtak bonyolultabb IT kihívásokat megoldani. Inkább csak besegítettek a vállalatoknak azzal, hogy az alapvető informatikai feladatokat elvégezték. Egy korszerű, nagy hozzáadott értekkel rendelkező gazdaság azonban igényelné a BSC és MSC, sőt a PhD végzettségű szakembereket ezen a területen is – hangsúlyozta Dr. Ábrahám László, az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség elnöke a Szövetség Jövőnk iskolája – teremtsük meg együtt! című idén novemberi konferenciáján.

„És mi a helyzet a mérnököknél?” – tette fel a kérdést a szakember. Előadásából kiderült, hogy náluk most kezd igazán elharapózni az, hogy a cégek kicsábítják a diákokat az egyetemről még jóval a diplomázás előtt. Azért teszik ezt, mert nincs elég mérnök és a betelepülő, illetve a már itt lévő vállalatok bővülése egyre több mérnök munkába állását igénylik.

A hallgatók pedig azért hagyják ott idejekorán a felsőoktatási intézményeket, mert a szűkös diákéletet felváltja a jólkereső műszaki (de nem mérnöki) pozíció. Ez pedig vonzó perspektívát kínál nekik ebben az életkorban. Az egyetem meg csak elszenvedi a hatalmas és indokolatlan lemorzsolódást.

A folyamat az elcsábított diáknak sem jó, mert végzettség hiányában nem tud hosszútávú és sikeres karriert építeni. A fizetése jóval elmarad a diplomás társaiétól, sőt a mobilitását is csökkenti az általános tudás hiánya, mivel egy adott cég, egy adott területén tud csak jól teljesíteni. Ez egy igazi csapdahelyzet, amibe önként és dalolva mennek be a fiatalok, ezzel a gazdaság szintjén tovább csökkentve a mérnökök számát, vagyis újratermelik a mérnök hiányt.

Dr. Ábrahám László szerint az alábbiakat kellett megtenni a jelenlegi helyzet javítása érdekében:

  • Vállalati önmérsékletet kellene tanúsítani.
  • A demográfiai hullámvölgy ellenére több diákot kellene a STEM irányába orientálni.
  • Kiemelten a leányokat is motiválni kellene, hogy műszaki pályákat válasszanak.

Az EJMSZ elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy az utóbbi két tényező az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség tevékenységére is meghatározó hatást gyakorol. A Szövetség eddig már több ezer diákot vitt a tagszervezeteihez gyárlátogatásra. Az idei évtől kezdve pedig a Női mérnök leszek program keretein belül több mint 250 középiskolás diáklánynak mutatta meg, hogy a nők hogyan állják meg a helyüket a férfiasnak gondolt mérnöki munkakörökben. Mindezek mellett az EJMSZ a diákok kompetenciáinak felmérésével és visszajelzésével megerősítést ad arról, hogy ki alkalmas műszaki pályára, míg az EJMSZ Iskola Díj keretében megjutalmazzák azokat az oktatási intézményeket, amelyek – tanórán belül vagy kívül – sikeresen adják át a fiataloknak a természettudományos tárgyak tudásanyagát. Ezeket a jó gyakorlatokat a többi iskolával is megismertetik, valamint a középiskolai pedagógusok számára segédleteket készítenek, hogy az elméleti ismeretek valóságos példákon keresztül elevenedhessenek meg a tanórákon. Végül, de nem utolsó sorban az EJMSZ Pályaorientációs Mentorprogram során mentorokat biztosítanak a középiskolások mellé, hogy segítsék őket a sikeres felsőoktatási felvételi letételében és a mérnökké válásban. Ebben a munkában a Szövetség szívesen lát minden támogatót, ezért továbbra is várják tagjaik közé a hosszútávon gondolkodó, a jövő mérnöknemzedékeinek kinevelése mellett elkötelezett cégeket, hogy a közös erőfeszítéseik révén előbb – utóbb tényleg megszűnjön a magyarországi mérnökhiány – emelte ki zárásként Dr. Ábrahám László.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A vállalatok önmérsékletére is szükség lenne a mérnökhiány csökkentéséhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Digitalizálódás, ügyfélközpontúság, csapatszellem és közel 150.000 termék az ipar számára a HAHN+KOLB Magyarországtól https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/03/hahn-kolb-digitalizacio-interju/ Tue, 03 Dec 2024 05:30:22 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32185 A HAHN+KOLB neve világszerte ismert ipari körökben, hiszen a munkavédelmi felszerelésektől, ipari szerszámokon és mérőműszereken át egészen a minőségellenőrzésig nyújtja az eszközök és szolgáltatások széles palettáját partnerei számára. -kezdi Németh Zoltán, a HAHN+KOLB Hungária Kft. ügyvezetője. A HAHN+KOLB-ot 1898-ban alapították Németországban, és a kezdetektől fogva ugyanazzal foglalkozik, mint napjainkban. Ipari gyártó cégeket látunk el a […]

The post Digitalizálódás, ügyfélközpontúság, csapatszellem és közel 150.000 termék az ipar számára a HAHN+KOLB Magyarországtól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A HAHN+KOLB neve világszerte ismert ipari körökben, hiszen a munkavédelmi felszerelésektől, ipari szerszámokon és mérőműszereken át egészen a minőségellenőrzésig nyújtja az eszközök és szolgáltatások széles palettáját partnerei számára. -kezdi Németh Zoltán, a HAHN+KOLB Hungária Kft. ügyvezetője.

A HAHN+KOLB-ot 1898-ban alapították Németországban, és a kezdetektől fogva ugyanazzal foglalkozik, mint napjainkban. Ipari gyártó cégeket látunk el a gyártáshoz szükséges eszközökkel és mindennel, ami a napi termeléshez elengedhetetlen. Talán azt kevesebben tudják, hogy ezen túlmenően még beruházási termékekkel, technológiákkal is foglalkozunk. Ezt a tradicionális múltat több szempontból is érdemesnek tartom kiemelni. A fennállásunk ideje és a fejlődési görbénk biztonságot és stabilitást jelent mindenki számára, legyen az ügyfél, partner vagy éppen a vállalkozásunk alkalmazásában álló személy. Nem elhanyagolható, hogy a reklamáció- és problémakezelés is bizonyos értelemben partnereink biztonságát erősíti, hiszen mi jó eséllyel két év és két évtized múlva is itt leszünk, felkészült szakemberekkel, ügyfélorientált gondolkodással. Mi az ügyfeleinket partnerként kezeljük, és hosszú távú stratégiákban gondolkozunk.

„Cégvezetőként azt vallom, hogy nekem nem a kollégák helyett kell a sikereket hoznom, hanem azt a lehetőséget és eszközparkot, valamint portfóliót kell nekik biztosítanom, amivel ők sikeressé tudnak válni a saját szakterületükön és így cégünknél egyaránt.”

– Németh Zoltán, a HAHN+KOLB Hungária Kft. ügyvezetője


Névjegy

Németh Zoltán – A HAHN+KOLB Hungária Kft.-nél 2012-ben kereskedelmi vezetőként kezdte, majd 2013-tól vette át az ügyvezetői szerepet. Szombathelyről származik, és nagyon büszke két gyermekére. Szabadidejét a motorsportoknak szenteli, elsősorban a pályaautózás a kedvence.


MM: A vevőorientált működés más vonatkozásban is jelen van?

N.Z.: Igen. Nem csak azt szeretnénk értékesíteni, ami a katalógusunkban szerepel, hanem a vevőt akarjuk elégedetté tenni, olyan szegmenseket megmutatni neki, ami a tevékenységét hosszú távon gazdaságossá és hatékonnyá tudja tenni. Filozófiánk nagyon egyszerűen megfogalmazható: a Vevő legyen elégedett, kapja meg azt, amire valóban szüksége van. Ahogyan említettem vállalkozásunkat Németországban alapították, a magyar céget pedig 2001-ben hozták létre. Lassan 25. éve vagyunk jelen a hazai piacon. 2011-ben a Mercedes-gyár beruházása kapcsán sikerült olyan eredményt felmutatnunk, amire azután építeni tudtunk, és ekkortól kezdve már dinamikus a fejlődésünk. Én 2012 óta vagyok a cégnél. Akkoriban még egymilliárd alatt volt a forgalmunk, idén a 6 milliárdot céloztuk meg, annak ellenére, hogy a gazdasági helyzet manapság itthon sem könnyű, ahogyan egész Európában sem az.

Jelenleg negyvenen vagyunk a hazai cégnél. A csapat nagyjából kétharmada műszaki tanácsadókból áll, akik napi szinten látogatják partnereinket. A többiek pedig az irodai háttértámogatásban vállalnak kardinális szerepet. Ez nagyon fontos a növekedésünkben, hiszen az üzletpolitika és a stratégia mellett a kollégáinknak tulajdonítható a folyamatos fejlődés. Büszke vagyok rá, hogy nagyon magas szintű a motiváció a teljes csapatban.

MM: A partnereik milyen cégméretet képviselnek?

N.Z.: Alapvetően nagy cégekkel állunk kapcsolatban. Régen úgy mondták, hogy ahol füstöl a kémény, modernebb megfogalmazásban úgy szoktam definiálni, hogy ahol portaszolgálat van és műszakváltáskor nem lehet parkolóhelyet találni. – nevet. Elsősorban több száz vagy több ezer fős cégek a partnereink. Kétségtelen, hogy egyre inkább az a trend, hogy a nagy multicégek szeretnek egyre kevesebb beszállítóval dolgozni, mert ezzel több minden mellett az adminisztratív terheiket tudják jelentősen csökkenteni. Az is igaz, hogy a nagy beszerzési volumen miatt jobban is tudnak alkudozni, nagyobb versenyt tudnak generálni, mint amikor csak egy-egy termékre specializált beszállítóval dolgoznak.

Termékportfóliónk már közel 150 ezer termékből áll. Lehetetlen felsorolni, hogy mi minden található a kínálatunkban, de érintőlegesen a munkavédelemtől a csiszoláson, hegesztésen át a forgácsolásig minden. Emellett olyan termékeket is szállítunk vevőinknek, ami nincs benne a katalógusunkban. Fontos megemlíteni, hogy egy olyan nemzetközi multinak vagyunk a leányvállalata, aki mindent megtesz azért, hogy a felelősségvállalás, a környezettudatosság maximálisan érvényesüljön, és ennek természetesen ára van. Akikkel együtt dolgozunk, ezt a fenntarthatóságot és kiszámíthatóságot hosszú távon is megkapják. A fenntarthatóság nemcsak környezetvédelmi szempontból, hanem akár az áruellátásban, az ellátás biztonságában és a szakértelem szempontjából is megvalósul, újabban pedig digitális divíziónk is főszerepet kapott.

Ebből következik, hogy egyedi technológiák gyártásával, fejlesztésével is foglalkozunk, ha kell, gyártósorba építtetünk be például jelölőrendszert, de akár automatizálunk, robotizálunk is gyártási folyamatokat. Egy élő példán nézve a gyakorlatban ez így valósul meg: a piac sajátossága, hogy vannak olyan partnereink, mérnökirodák, automatizáló cégek, akik nem kapnak beszállítói számot például egy nagy autógyártóhoz vagy éppen egy elektronikai céghez, viszont rajtunk keresztül meg tudják valósítani a megrendeléseiket. Sőt vannak olyan vevőink, akik egyben beszállítóink is. Itthon gyártatunk sok esetben kis darabszámú megrendeléseket, amelyeket a nagy szériaszámú termelésre berendezkedett nemzetközi gyártóknál rendkívül drága lenne kivitelezni. Korábban említett filozófiánknak ez az ipari ergonómia és partnerhálózat is szerves része.

MM: A raktárt, hogy lehet elképzelni? 150 ezres cikkszámnál ez kihívásokat jelenthet…

N.Z.:  A cég a német központi raktárból látja el az egész Európai Uniót. Országonként vannak kisebb raktárak a napi gyorsan fogyó tételekre, de egyébként minden a ludwigsburgi központból kerül ki. Ebben a raktárban van egy hazai árfolyamon számolva 10-11 milliárd forint értékű raktárkészlet. Hatalmas volumen, amit elképzelni is nehéz. Ha mégis teszünk egy próbát, ez nagyjából azt jelenti, hogy a magyar piacot papíron két éven át ki tudnánk szolgálni a raktárba történő beszállítás nélkül. Visszautalnék rá, hogy ezzel komoly ellátásbiztonságot tudunk garantálni a gyártó cégeknek, ami a beszerzési ár mellett azért fontos, hogy ne álljon meg a termelés, hiszen annál drágább dolog nincs egy gyár életében.

Az ellátásbiztonság része az is, ha az adott termék kifogy, akkor biztos van egy alternatívája készleten, amit ugyanabban a méretben, de esetleg más gyártó portfóliójából tudunk szállítani. A digitalizálódás a raktárunkban is megjelenik, hiszen teljesen automatizált módon történik az árukiadás, a teljes folyamat már a megrendelés véglegesítésekor elindul, ezáltal Magyarországra is 48 órán belül szállítjuk a termékeket. Ráadásul a rendelés nem érkezik be közvetlenül hozzánk a központi irodába, hanem rögtön a vevőhöz kerül. Ezzel is arra törekszünk, hogy gyorsak és fenntarthatóak maradjunk.

MM: Ennek ellenére partnereiknél szükséges konszignációs raktárak fenntartása?

N.Z.: Ezt lényegében a vevőigény válogatja. Természetesen van, ahol szükséges konszignációs készlet kihelyezése. Ennek modernebb alternatívája az eszközkiadó berendezések telepítése, melyek folyamatosan fel vannak töltve az adott vállalat igényeinek megfelelően. Nagy erősségünk, hogy saját, főállású szakemberekkel végezzük az automaták töltését. A termékeket illetően még fontos megjegyeznem, hogy az anyacég portfóliójában szinte kizárólag európai gyártók szerepelnek, de a világpiacról is csak a top minőségű termékkörből választunk. Azt gondolom, hogy azért sem szeretnénk a legolcsóbbak lenni, mert mi a prémium és a felső középkategóriás termékkört képviseljük, ezáltal a felhasználói ügyfélkört is így célozzuk meg. Van saját márkánk is, ebben létezik prémium kategóriás és van ipari felhasználóknak ajánlott termékkör is. Utóbbi valamennyivel kedvezőbb áron elérhető.

MM: Említette az egyedi eszközkiadókat, amivel előző számunkban mi is részletesen foglalkoztunk. Ezek milyen előnyöket jelentenek a gyártó cégeknek?

N.Z.: Az eszközkiadó berendezéseket használó cégeknél gyakorlatilag minden esetben van megtakarítás. Ennek mértéke az ügyfél belső működésének is függvénye, ezzel együtt akár 40 százalékos megtakarítás sem lehetetlen. A két számjegyű redukciót mindenhol fel tudják mutatni ügyfeleink. A megtakarításnak van még egy másik aspektusa. A fogyási mennyiséget nemcsak automatával lehet csökkenteni, hanem azzal is, hogy milyen termékekkel töltjük fel a berendezéseket. Sok esetben minőségibb termékkel váltjuk ki a jelenleg használtakat. Létezik olyan több ezer fővel dolgozó partnerünk, ahol a filléres kesztyűket váltottuk ki ezer forint feletti változatokra, és ezáltal éves szinten jelentős megtakarítást tudtak elérni. Fogalmazhatunk úgy, hogy nekik is nagy bátorság kellett hozzá, de meg tudtuk valósítani hiszen előzetesen mindent tételesen kiszámoltunk és mint tudjuk a számok nem hazudnak.

MM: Még egy kicsit a partnerekhez fordulva: iparágak szerint milyen megoszlás látható?

N.Z.: Lépjünk vissza egyet és vizsgáljuk meg úgy a vevőkörünket. 12 évvel ezelőtt a forgalomnak több mint 80 százaléka az autóipari területről származott, de talán a 90 százalékot is elérte. A covid előtt jó néhány évvel sikerült változást eszközölnünk ebben és mostanra ott tartunk, hogy az autóipar nagyjából a felét teszi ki a portfóliónknak. Jelentős az elektronikai ipar, a vegyi- és élelmiszeripar, valamint új területként a hadiipart is meg kell említenem, ami mostanában potenciálisan elérhetővé vált. Ezen a területen is vannak már jelentős sikereink.

MM: Ehhez milyen további lépéseket lát szükségesnek?

N.Z.: Vissza kell kanyarodnunk az IT világához. A nemzetközi cégek jelentős része már bevezette a digitális rendelési folyamatokat, mely közvetlenül kapcsolódik a belső vállalatirányítási rendszerükhöz, valamint közvetetten a mi megrendelői hálózatunkhoz. Jellemzően a 800 fő feletti cégekről beszélünk jelenleg, akik már ezeken a rendszereken keresztül rendelnek, de ebben is látható egy törekvés a kisebb cégek részéről is. És akkor nézzünk még egy gyakorlati példát: a dolgozó, vagy a sor vezetője megfelelő hozzáféréssel leül a gép elé, kiválasztja a portfólióból a szükséges eszközöket, rákattint, és akár a beszerzési osztály és a beszállítóval való kommunikáció nélkül a termék két nap múlva ott van a vevőnél. Jelenleg ennél gyorsabb és optimalizáltabb megoldás nem létezik a klasszikus beszerzési folyamatokat tekintve. A rendelés elküldésétől számítva néhány másodpercen belül a német raktárunkban a csomagolási igény megjelenik, amire a szigorú belső szabályzatunk alapján három órája van a rendszernek -maximum ennyi idő áll rendelkezésére az automata raktárnak- hogy komissiózva és szállításra készen álljon az áru a szállítmányozási partnerünk előtt. Nagyon örülök, hogy most már a magyar tulajdonú cégek is elkezdtek ebbe az irányba fejlődni. Több céggel zajlik ilyen jellegű tárgyalás, és azt gondolom, hogy ebben nagyon erősek vagyunk. A német központban egy több mint húsz fős csapat csak azzal foglalkozik, hogy a szoftveres fejlesztést segítse, mely igényeket mi az ügyfeleinkkel együtt fogalmazunk meg, így azoknak is tudunk segíteni, akik még nem léptek az informatika forradalmának mezejére.

Automata kalkulátor Önnek

Az eszközkiadó berendezések több fajtája is elérhető, léteznek klasszikus megoldások (körtárcsás, spirálos), valamint egyéni igények alapján tervezett automaták is. Hogy Önnek melyikre van szüksége, azt egy egyszerű, ingyenes kalkulátorral kiderítheti, amit exkluzívan a Műszaki Magazin olvasói próbálhatnak ki. Tervezze meg most a https://hkd.hu/go/kalkulator oldalon!

Szöveg: Mészáros Zsolt, MM főszerkesztő

www.hahn-kolb.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Digitalizálódás, ügyfélközpontúság, csapatszellem és közel 150.000 termék az ipar számára a HAHN+KOLB Magyarországtól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Modlight® Illumix Slim & Classic Line RGBW https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/02/rgbw-murrelektronik-modlight-illumix/ Mon, 02 Dec 2024 05:30:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32166 Világítás és állapotkijelző egy készülékben A Murrelektronik új Modlight® Illumix RGBW LED géplámpái forradalmasítják a gépek és munkaterületek világítását és felügyeletét. Ezek az innovatív lámpák nem csak hatékony világítást biztosítanak, hanem sokoldalú állapotkijelzőként is szolgálnak. Eddig az ipari világításra és az állapotkijelzőkre vonatkozó követelményeket külön vették figyelembe. Míg a gépek világításának az optimális fényviszonyokat kell […]

The post Modlight® Illumix Slim & Classic Line RGBW appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Világítás és állapotkijelző egy készülékben

A Murrelektronik új Modlight® Illumix RGBW LED géplámpái forradalmasítják a gépek és munkaterületek világítását és felügyeletét. Ezek az innovatív lámpák nem csak hatékony világítást biztosítanak, hanem sokoldalú állapotkijelzőként is szolgálnak.

Eddig az ipari világításra és az állapotkijelzőkre vonatkozó követelményeket külön vették figyelembe. Míg a gépek világításának az optimális fényviszonyokat kell biztosítania, az állapotkijelzők kifejezetten fontos információk közlésére szolgáltak. A Modlight® Illumix RGBW most egyetlen, rugalmas készülékben egyesíti ezt a két funkciót.

A géplámpák figyelemreméltó rugalmasságot kínálnak, mivel egyetlen készülékben egyesítik a világítást és az állapotkijelzést. Ha szükséges, a fehér világítás az állapotkijelző javára kikapcsolható. A lámpák energiatakarékos LED-technológiával világítják meg a munkaterületet, és az állapotkijelzőt a munkavállaló közvetlen látómezejében helyezik el. Ez azt jelenti, hogy az állapotinformációk azonnal felismerhetők, ami csökkenti az állásidőt, ez pedig hozzájárul a hatékonyság és a termelékenység javításához.

A LED-technológia általában energiatakarékos, ami az energiafogyasztás és az üzemeltetési költségek csökkenéséhez vezet. A LED-es lámpákat hosszú élettartam jellemzi, és ritkábban van szükség az izzók cseréjére. Emellett azonnal elérik a teljes fényerőt, felmelegedési idő nélkül.

A Murrelektronik Modlight® Illumix RGBW LED géplámpái innovatív megoldást kínálnak a hatékonyság, a biztonság és a rugalmasság növelésére ipari környezetben. A világítás és az állapotkijelző kombinációjával új mércét állítanak fel az ipari világítástechnikában.

www.murrelektronik.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Modlight® Illumix Slim & Classic Line RGBW appeared first on Műszaki Magazin.

]]>