Népszerű tudomány – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 14 Aug 2024 11:18:45 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Mindent egy kézből – Gépek és berendezések komplex és hatékony tisztítása https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/14/gepek-komplex-tisztitas-mewa/ Wed, 14 Aug 2024 07:37:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30816 Mindegy, hogy nagy ipari üzemek csarnokairól vagy éppenséggel egy kézműves műhelyről van szó: a hatékony termelés érdekében a gépeket és környezetüket tisztán kell tartani. Egy berendezésen maradt szennyeződés vagy a padlón található olajfolt olyan problémákat okozhat, amelyek bizonyos körülmények között megzavarhatják a munkafolyamatokat. Az alkatrészek és szerszámok tisztítása vagy a padló takarítása így közvetlen hatással […]

The post Mindent egy kézből – Gépek és berendezések komplex és hatékony tisztítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mindegy, hogy nagy ipari üzemek csarnokairól vagy éppenséggel egy kézműves műhelyről van szó: a hatékony termelés érdekében a gépeket és környezetüket tisztán kell tartani.

Egy berendezésen maradt szennyeződés vagy a padlón található olajfolt olyan problémákat okozhat, amelyek bizonyos körülmények között megzavarhatják a munkafolyamatokat. Az alkatrészek és szerszámok tisztítása vagy a padló takarítása így közvetlen hatással lehet az üzem gazdaságosságára.

Az ilyen zavarokat el kell kerülni, és ennek érdekében hatékony és jól kalkulálható megoldásra van szükség. Ráadásul manapság egyre inkább előtérbe kerül az is, hogy ezek a megoldások a fenntarthatóság elveinek is megfeleljenek. Az üzemek vezetésének komoly fejtörést okozhat, ha valóban kiszámítható, egységesen alkalmazható belső folyamatokkal próbálja megoldani ezeket a problémákat. Van azonban más opció is: az erre specializálódott német Mewa, amely több mint száz év tapasztalattal rendelkezve komplett és hatékony megoldást nyújt, méghozzá teljes körű szolgáltatásként.

Felszívja a folyadékokat, tisztán tartja a padlót. (Fotó: Mewa)

A Mewa egy kézből kínál a gépek, az alkatrészek és az üzemek padlójának tisztán tartásához kapcsolódó szolgáltatásokat. Az üzemeket először is textíliából készült, többször felhasználható ipari törlőkendőkkel látják el, teljes körű szolgáltatásként. Ezek a kendők igazi allrounderek: alkalmasak zsírok, olajok, fémforgácsok, festékek és az üzemi hétköznapokban a gépekre kerülő mindenféle szennyeződés eltávolítására úgy, hogy négy különböző változatuk a letörlendő felületek simaságához és struktúrájához igazodik. A kendőket biztonsági tároló edényekben közvetlenül felhasználási helyükön az ipari csarnokokban vagy a műhelyekben helyezik ki, így a tiszta és friss törlőkendők mindig rendelkezésre állnak. A használt kendőket egy másik konténerben gyűjtik – ezeket a Mewa gépkocsivezetői rendszeres időközönként elhozzák. Ilyenkor egy tiszta törlőkendőkkel teli másik edényt helyeznek ki, így az üzemekben soha sincs hiány ezekből a praktikus kis segédeszközökből.

„Ügyfeleink a környezetért is sokat tesznek”

– magyarázza Horváth László, a 2024-ben immár sorozatban hetedik alkalommal „Business Superbrand” elismerő védjeggyel kitüntetett magyarországi Mewa ügyvezetője. A használt törlőkendőket ugyanis összegyűjtik, és a Mewa üzemében környezetbarát módon kimossák, így – akár ötvenszer – ismét felhasználhatók lesznek. A Mewa folyamatait úgy optimalizálták, hogy takarékoskodjanak a vízzel, az energiával és a mosószerrel. Az egyszer használatos törlőkendő-megoldásokhoz képest a széndioxid-kibocsátás 3-6-szor kisebb, és ennek révén javul az ügyfelek környezeti mérlege is.

„Van fenntartható megoldásunk a gépalkatrészek és szerszámok tisztítására is”

– folytatja Horváth László.

Noha a szennyeződések legnagyobb része eltávolítható a törlőkendőkkel, vannak olyan makacs zsír- és olajmaradványok, amelyektől egyszerű törléssel nem lehet megszabadulni. Ebben az esetben használhatók az ökológiai alkatrészmosók különböző változatai, amelyeket a Mewa a törlőkendő-szolgáltatás kiegészítéseként kínál, ugyancsak teljes körű szolgáltatásként. A törlőkendő és a mosóasztal szorgalmas párosa együttesen gondoskodik az üzemi folyamatok zökkenőmentességéről. A Mewa mosóasztalai kizárólag biológiai tisztítófolyadékokkal működnek, és – a kapcsolódó karbantartási szolgáltatással együtt – két kivitelben, hagyományos ecsetes vagy nagynyomású mosóasztalként, illetve több méretváltozatban lehet őket megrendelni.

Mewa alkatrészmosó használat közben. Hatékony és fenntartható. (Fotó: Mewa)

A textíliából készült ipari törlőkendők esetében olyan fenntartható megoldásról beszélhetünk, amely – mivel komplett szolgálatásként vehető igénybe – jelentős mértékben tehermentesíti az üzemek vezetését. A mosóasztalok ugyancsak fenntartható megoldást képviselnek: az olaj- és zsírmaradványokat mikroorganizmusok bontják le. A Mewa alkatrészmosókat használó dolgozók nem találkoznak egészségre ártalmas anyagokkal, nincs tűzveszély, nem keletkeznek kellemetlen, erős szagok és a környezetet nem terhelik oldószerek.

A cég szolgáltatásrendszerét a Mewa Multitex olajfelfogó szőnyegek teszik teljessé. A Mewa Multitex szőnyegek felszívják a folyadékokat, így a padlózat tiszta marad.  A szőnyegeket ugyancsak teljes körű szolgáltatás keretében szállítják ki, majd használat után egyeztetett időpontban begyűjtik, kimossák, majd tisztán újra kiviszik az üzemekbe. A szőnyegeket a problematikus helyeken – gépek szivárgásai vagy az autók csöpögő alkatrészei alá – kell egyszerűen a padlóra helyezni. A szőnyegek anyagának szerkezete olyan, hogy képes jelentős mennyiségű folyadékot felszívni. A szűk helyeket egy-egy szőnyeggel is meg lehet védeni, nagyobb felületek esetén pedig több szőnyeget kell egymás mellé tenni. A szőnyegek – a nehézkes olajteknőkkel ellentétben – könnyen kezelhetők és tisztán tartják a padlót.

Bármelyik megoldásról, törlőkendőről, alkatrésztisztítóról vagy olajfelfogó szőnyegről legyen is szó, a Mewa ügyfelei mindig teljes körű, fenntartható szolgáltatást kapnak, amely gyakorlati használhatósága és költségei tervezhetősége miatt jelentős terhet vesz le a vállukról.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Mindent egy kézből – Gépek és berendezések komplex és hatékony tisztítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyorsabb szállítás a Mazak európai gyártású gépeinél https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/13/mazak-gyors-szallitas-gep-eu/ Tue, 13 Aug 2024 06:00:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30792 Európai gyártóbázis – A megrendelők az európai gyártású Yamazaki Mazak gépek lényegesen rövidebb gyártási idejéből profitálhatnak a többéves beruházási programnak köszönhetően. A Mazak európai gyártóüzemének beruházása Worcesterben (Egyesült Királyság) magában foglalta a kutatás-fejlesztést, a gyártósor modernizációját, valamint a képzésbe való befektetést – ami a termelési kapacitás jelentős növekedéséhez és az átfutási idők csökkenéséhez vezetett. A […]

The post Gyorsabb szállítás a Mazak európai gyártású gépeinél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Európai gyártóbázis – A megrendelők az európai gyártású Yamazaki Mazak gépek lényegesen rövidebb gyártási idejéből profitálhatnak a többéves beruházási programnak köszönhetően.

A Mazak európai gyártóüzemének beruházása Worcesterben (Egyesült Királyság) magában foglalta a kutatás-fejlesztést, a gyártósor modernizációját, valamint a képzésbe való befektetést – ami a termelési kapacitás jelentős növekedéséhez és az átfutási idők csökkenéséhez vezetett.

A kutatás-fejlesztésbe történő befektetés egy sor belépő szintű gépre összpontosult, amelyek egyesítik a Mazak gyártási minőségét – minden gép a Mazak nemzetközi szabványai szerint készül – ugyanakkor rendkívül versenyképes árfekvésű, amely vonzó az európai gépfelhasználók számára. Valamennyi gépet az Európa-szerte működő technológiai központok hálózata támogat, amelyek teljes körű értékesítés utáni szolgáltatást és alkalmazástámogatást kínálnak.

A kifejezetten európai gépfelhasználók és alkalmazások számára kialakított belépő szintű termékcsalád magában foglalja a CV5-500 5 tengelyes megmunkálóközpontot, amely költséghatékony lehetőséget kínál azok számára, akik az 5 tengelyes alkalmázás első lépéseit teszik meg. Az automatizálásra tervezett gép 2018-as bevezetése óta népszerűnek bizonyult az európai vásárlók körében. A Mazak emellett piacra dobta a VCE vertikális megmunkálóközpontok sorozatát is, amelyek kiemelkedő termelékenységet kínálnak, és SmoothEz vezérlővel vannak felszerelve.

Az európai piacon is megjelent a nagy teljesítményű VCN-700 sorozat, amely ideális nagy igénybevételű megmunkáláshoz és nagy sebességű maráshoz. A Mazak számos európai gyártású modellből raktárkészletet is fenntart, amely azonnali szállítást jelent.

Az európai gyártóüzembe egy VERSATECH V-140N/280 szimultán 5 tengelyes, duplaoszlopos megmunkáló központot telepítettek, amely a 10 000 fordulat/perc fordulatszámú maróorsójának köszönhetően folyamatosan képes megmunkálni nagy méretű munkadarabokat, akár 3100 mm szélességben is. Mellette egy új FJV sorozatú gép is munkába állt, amely kétoszlopos megmunkálóközpont, mely magas szintű merevséget és pontosságot biztosít hosszú ideig tartó megmunkálásnál is. Az FJV gépet azért telepítették, hogy növeljék a létesítmény kapacitását a nagyméretű alkatrészek gyártására, így több munka házon belül is elvégezhető. A zászlóshajó Multi-Tasking megoldások termékcsaládjából két INTEGREX i-Series gép került be a létesítménybe, mindegyik RoboJob automatizálási rendszerrel.

Az új gépek mellett egy sikeres munkaerő-toborzási stratégia is megvalósult, amely a gyár maximális kapacitással történő működtetéséhez volt szükséges. Valamennyi szakmai pozíció teljes betöltésre került, így a Mazak rendkívül rövid átfutási idővel gyárt gépeket.

„Tisztában vagyunk vele, hogy ügyfeleinknek gyakran szükségük van egy gépre rövid szállítási határidővel ahhoz, hogy új szerződéseket és megrendeléseket teljesítsenek. Az európai gazdasági feltételek javulásával befektetéseink lehetővé teszik ügyfeleink számára, hogy gyorsan reagáljanak, és olyan új technológiába fektessenek be, amely jelentősen javíthatja a termelékenységet és a jövedelmezőséget saját megmunkálási műveleteiken belül. Valamennyi gépünk részesül Európa-szerte elérhető szolgáltatásainkból, amely technológiai központjaink hálózatán és a belgiumi Leuvenben található Európai Alkatrészközpontunkon keresztül érhető el.”

– tudtuk meg a Mazak szakértőitől.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gyorsabb szállítás a Mazak európai gyártású gépeinél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Felével növelte forgalmát az első félévben az Omoda gyártója, a Chery Group https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/12/omoda-cherry-group-novekedes/ Mon, 12 Aug 2024 05:11:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30775 Kiugróan jó eredményt ért el az idei első félévben a legnagyobb kínai autóexportőr, a Chery Group, a társaság közel felével növelte globális eladásait. A vállalat autóiból már több mint 14 milliót használnak világszerte. Az idei első félévben 1,1 millió autót adott el a Chery Group globális szinten, ez 48,4 százalékkal múlja felül az egy évvel […]

The post Felével növelte forgalmát az első félévben az Omoda gyártója, a Chery Group appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kiugróan jó eredményt ért el az idei első félévben a legnagyobb kínai autóexportőr, a Chery Group, a társaság közel felével növelte globális eladásait. A vállalat autóiból már több mint 14 milliót használnak világszerte.

Az idei első félévben 1,1 millió autót adott el a Chery Group globális szinten, ez 48,4 százalékkal múlja felül az egy évvel korábbit. Első alkalommal fordult elő, hogy a kínai autógyártó féléves értékesítése átlépte az egymilliós határt. A január-júniusi időszakban elért kiugróan jó eredmények egyben azt is jelentik, hogy a vállalat autóiból világszerte már több mint 14 millió fut az utakon.

A gyártó portfóliójában számos márka található, ezek közül a Chery-ből fogy a legtöbb. Az idei első félévben közel 708 ezer Chery autót adott el a cég, ami 41,9 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi eredményt.

A Chery Group stratégiájában kiemelt figyelmet kap a globális jelenlét erősítése. A cég ennek jegyében több mint 3000 vendéget hívott meg a Pekingi Autókiállításra idén áprilisban, köztük tíz ország – például Spanyolország, Ausztrália és Dél-Afrika – diplomatáit, hogy részt vegyenek a standon zajló tevékenységekben. 2024 júniusában a Chery történelmi jelentőségű szándéknyilatkozatot írt alá a JLR-rel, megnyitva az utat egy innovatív partnerség előtt. A javasolt új licencszerződés értelmében a CJLR nevű vegyesvállalat a Chery EV-architektúráján alapuló elektromos járművek gyártására fog összpontosítani, kizárólag a Freelander név alatt.

A kiváló üzleti eredmények, a sikeres kapcsolatépítés és az előremutató partnerségek jelentős mértékben erősítik a Chery márkát. Ennek köszönhetően a brand sorban másodszor végzett az első helyen a „Google x Kantar BrandZ Top 50 Chinese Global Brand Builders” rangsorban az autóipai kategóriában.

A Chery Group nemzetközi terveiben fontos szerepet játszik az európai piac meghódítása. Ennek jegyében idén szeptembertől Magyarországon is kapható lesz a vállalat Omoda 5 modellje. Az OMODA 5 forgalmazását Magyarországon a Genius Automotive Europe látja el. A Chery által gyártott OMODA márka első körben Budapesten több helyszínen, valamint Kecskeméten lesz elérhető. A közeljövőben a hálózat tovább fog bővülni és számos megyeszékhelyen lehet majd megvenni ezeket az autókat. Az Omoda 5 ára 1,6-os benzines crossover, alapfelszereltséggel 10 millió forint lesz . Várhatóan idén novembertől a jármű tisztán elektromos változata is kapható lesz majd nálunk.

Az 1997-ben alapított Chery a legnagyobb kínai autóexportőr. A cég tavaly közel 1,9 millió járművet adott el, ebből 900 ezret külföldön. A társaság rendelkezik európai gyártóbázissal is, Barcelonában van üzemük, Németországban pedig fejlesztőközpontot működtetnek. 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Felével növelte forgalmát az első félévben az Omoda gyártója, a Chery Group appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Formula Student East 2024 https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/08/formula-student-east-2024/ Thu, 08 Aug 2024 05:39:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30756 A régió legmodernebb tesztpályáján, a ZalaZONE-on több, mint 2500 tehetséges hallgató versenyét hozta a Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. által támogatott Formula Student East. 2024. július 28. és augusztus 2. között a világ minden tájáról érkező csapatok versengtek a dobogó legmagasabb fokáért három kategóriában.  Partnereinek köszönhetően a Járműmérnökök Egyesülete 2024-ben immár hetedik […]

The post Formula Student East 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A régió legmodernebb tesztpályáján, a ZalaZONE-on több, mint 2500 tehetséges hallgató versenyét hozta a Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. által támogatott Formula Student East. 2024. július 28. és augusztus 2. között a világ minden tájáról érkező csapatok versengtek a dobogó legmagasabb fokáért három kategóriában. 

Partnereinek köszönhetően a Járműmérnökök Egyesülete 2024-ben immár hetedik alkalommal hozta el az autóipar jövőbeli tehetségeit hazánkba: 20 ország 84 csapata regisztrált szerte a világból, hogy a végső győzelemért járó díjakért megmérkőzzenek, elektromos, önvezető és belső égésű kategóriákban. Idén a verseny a nagyközönség számára is megnyitotta kapuit a helyszínen vásárolható belépőkkel, akiknek a csütörtöki és pénteki versenynapok tartogatták a legvonzóbb lehetőséget.

Kiss Dávid, a versenyt szervező Járműmérnökök Egyesületének elnöke kiemelte, hogy ez a rendezvény nem csupán a technikáról szól, hanem elsősorban a hallgatókról, akik megfeszített tempóban dolgoznak tanulás mellett, és az F1-es csapatok professzionalizmusát mutatják. Technikai szempontból is nagy eredményeket érnek el, például a gyorsulási rekordot is egy FS csapat tartja. Hangsúlyozta, hogy a Formula Studentből kikerülő hallgatók a mérnöki társadalom fontos tagjaivá válnak, és rávilágított a Formula Student nemzetgazdasági jelentőségére. Évente közel 100 hallgató vesz részt a programban, így a hazai Formula Student történetében már közel 3000 hallgató esett át ezen az iskolán. Ezek a hallgatók nemcsak közvetlenül hoznak létre óriási hozzáadott értéket, hanem közvetett hatásokkal is gazdagítják a gazdaságot, például nagyobb eséllyel alapítanak saját K+F cégeket, spinoffokat. A Formula Student vonzereje motiváló és pályaorientációban segítő szerepet is betölt, továbbá a kikerülő mérnökök általánosan is növelik a környezetük K+F tevékenységének hatékonyságát. Mindezen hatások összesen évente 5-10 millió euró hozzáadott értéket jelentenek a magyar gazdaságnak. Végül kiemelte, hogy az FS East Európa top 3 Formula Student rendezvénye között szerepel Németország és Ausztria mellett.

2024-ben 84 helyet nyitottak meg a szervezők a regisztráción a korábban is említett elektromos, belső égésű és önvezető kategóriákban. A Formula Student East továbbra is Európa legjobb csapatait vonultatja fel, ez is mutatja, hogy a rendezvény mennyire közkedvelt az FS mozgalomban és gyakorlatilag a legjobb összetételű verseny, amelyet a rendezvényeket minősítő ún. ranking – tehát osztályozási – rendszer is alátámaszt, ahol az elmúlt években első és második helyeken szerepelt a hazai megmérettetés.

Az ötnapos rendezvény első két napján a mérnökhallgatók mutatták meg szakmai tudásukat az összesen több, mint 100 ipari szakértőnek, akik három versenyszámban tették próbára a csapatok ismereteit. Az üzleti versenyszámban egy klasszikus, tízperces pitchben kellett meggyőzni a befektetőként megfigyelő bírákat a saját, kreatív vállalkozási ötletükről, melynek a középpontjában az auto állt. A második prezentációs számban a gyártási- és költségtervezési képességekre volt szükség, hiszen az autó darablistája és gyárthatósága, valamint általános gyártástechnológiai ismeretek kerültek górcső alá. A prezentációs számok közül a legtöbb pontot a mérnöki tervezést fókuszba helyező ún. Engineering Design Event éri, ahol csapatonként 45-50 perces mély szakmai beszélgetésben derül ki, milyen ismeretek alapján tervezte és építette meg a csapat az idei versenyautóját. Mindezen számokat az egyes döntők koronázzák meg, ahol a legjobb diákok a legnehezebb kérdésekben mérkőznek meg a dobogó legfelső fokáért. Legjobb magyar eredmények ezen számokban a BME FRT harmadik helyezése az üzleti pitchben, és az Arrabona Racing Team második helye a költségterv bemutatásában, illetve az ő harmadik helyük az Engineering Design Eventen. Összesített prezentációs számokban pedig belső égésű kategóriában a Thessaly Egyetem, elektromos és autonóm kategóriában pedig a zürichi ETH csapata szerepelt a legjobban.

Attól igazán egyedi mérnökverseny a Formula Student, hogy az elméletet át kell ültetnie a csapatoknak egy igazán látványos gyakorlatba. Ugyanis azt a szépen megtervezett versenyautót le is kell gyártaniuk, majd a pályán bemutatni, hogy tényleg azt tudja, amit a tervezőprogramban. A ZalaZONE hatalmas dinamikus platformján öt számban tették a szervezők próbára az egyedi versenygépeket. Egyenes gyorsulás 75 méteren, kanyarsebesség-teszt az ún. Skid Pad pályán mindkét irányba, majd pedig egy időmérő, és a minden csapat által legnagyobb kihívásként megélt 22 km-es hosszútávú verseny mind-mind különböző nehézséget tartogat. A négy látványos szám mellé ötödikként az energiahatékonyság kerül, hiszen mind az elektromos- mind a belső égésű autók által felhasznált energia az időeredménnyel súlyozva is ér fontos pontokat.

Elképesztő időt futva a dinamikus számok összesített győztesei a következő egyetemek:
– belső égésű kategória: Arrabona Racing Team, Győr, Széchenyi István Egyetem
– elektromos kategória: AMZ Racing, Zürich, ETH
– önvezető kategória: Chalmers Formula Student, Göteborg, Chalmers Műszaki Egyetem

Az alábbi táblázat foglalja össze a három, egymástól függetlenül értékelt kategória dobogós helyezettjeit. Első alkalommal a világranglistás versenyek történelmében, és 10 évvel a csapat oroszországi győzelme után az Arrabona Racing Team diadala a belső égésű kategóriában a legjobb összesített magyar eredmény a versenyen.

CV EV DV
1. helyezett Arrabona Racing Team AMZ Racing AMZ Racing
2. helyezett FSUPV Team Rennstall Esslingen KA-RaceIng
3. helyezett Centaurus Racing Team FS Team Tallinn Chalmers Formula Student

 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Formula Student East 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vonalkódok titkos élete: szkenneld be és fedezd fel a rejtett információkat! https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/06/vonalkodok-rejtett-informaciok/ Tue, 06 Aug 2024 11:36:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30739 Digitális híd: Hogyan kötik össze a vonalkódok a fizikai és digitális világot? Jelenleg a logisztika különböző területein világszerte a vonalkód jelenti a legelterjedtebb azonosítási technikát, sikerét számtalan tényezőnek köszönheti. A vonalkódtechnika lényegében egy olyan adatgyűjtési módszer, ami áthidalja a digitális és a fizikai világot úgy, hogy a digitális, kódolt adatokat fizikailag leképezi, majd beolvasás után […]

The post Vonalkódok titkos élete: szkenneld be és fedezd fel a rejtett információkat! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Digitális híd: Hogyan kötik össze a vonalkódok a fizikai és digitális világot?

Jelenleg a logisztika különböző területein világszerte a vonalkód jelenti a legelterjedtebb azonosítási technikát, sikerét számtalan tényezőnek köszönheti. A vonalkódtechnika lényegében egy olyan adatgyűjtési módszer, ami áthidalja a digitális és a fizikai világot úgy, hogy a digitális, kódolt adatokat fizikailag leképezi, majd beolvasás után a tárolt adatok grafikusan megjeleníthetők. Eredetileg csak egydimenziós kódok használata volt jellemző, de a technológia fejlődése (főként a lézertechnológia) életre hívta a kétdimenziós QR kódokat, majd a rádiófrekvenciás jelölést (RFID) is. Szinte mindenhol körülvesznek minket ezek az eszközök, de a legtöbben már észre sem vesszük őket, annyira beépültek a mindennapjainkba, működésüket pedig még ennél is kevesebben ismerik.

Vonalkódok működése: a Morse kód modern testvére

A vonalkódok működési elvüket tekintve nagyon hasonlóak a Morse kódokhoz, hiszen a különböző vastagságú vonalak, a köztük lévő hézagok és a különböző karakterek kombinációját használják az információ kódolására, amelyeket egy vonalkódolvasóval leolvasva digitálisan megjeleníthetők a benne tárolt információk. Az eltérő vastagságú vonalak és köztük a hézagok egy karaktersorozatot kódolnak, ami a vonalkód alatt is olvasható. A vonalkódolvasó a kibocsátott fénysugárral pásztázza a vonalkódot, majd a fehér területről visszaverődő fénysugarakat vizsgálja, ebből állít elő egy elektromos jelet. Minden vonalkód kizárólag egy azonosítót jelöl, ami egy adatbázis konkrét eleméhez kapcsolódik. Leolvasás esetén a kapcsolt azonosítóhoz az adatbázisban társított egyéb adatok is megjelennek, mint például a termék ára, leírása vagy az aktuális raktárkészlet. Drasztikus térnyerésük és az idővel elágazó fejlesztési utak számtalan típusú, vizuálisan is eltérő vonalkódvariációkat eredményeztek.

Emiatt joggal vetődhet fel a kérdés, hogy hogyan kerülhető el az, hogy az egyes kódok „összekeveredjenek”? Vegyünk például egy áruházat: a termékek minden jellemzője megtalálható egy belső adatbázisban, amihez egy egyedi vonalkód tartozik. Ezt a vonalkódot használják bevételezésnél is a raktárban, azonban természetesen az áruház beszállítója is használja a saját vonalkódját. Mi történik akkor, ha véletlenül a beszállító és az áruház által használt azonosító kódok típusa megegyezik, kapcsolt azonosítójuk közt átfedés van, de nem ugyanarra a termékre vonatkoznak? Erre a rövid válasz az, hogy káosz. Ennek elkerülése érdekében létrejöttek a vonalkód sztenderdek, mint például a GS1 szabvány.

Minden szervezet belső felhasználásra használhatja a saját kódrendszerét, azonban ahhoz, hogy az áruja forgalomba kerüljön, regisztrálnia kell a termékhez tartozó kódot az ebben illetékes vonalkód felügyeleti szervezetnél (például GS1 Magyarország Nonprofit Zrt.), ami biztosítja, hogy a megadott kód csak és kizárólag arra a bizonyos termékre vonatkozzon hazai és nemzetközi szinten. Ez a megoldás lényegében ugyanúgy működik, mint a weboldalak esetében: nem létezik két eltérő weboldal ugyanazzal az elérési címmel.

Mindentudó négyzetek: Vonalkód Sapiens, vagyis a QR kódok

A vonalkódtechnika következő egyedfejlődési szakaszának a QR kódok tekinthetők, melyek ingyenesen felhasználható, nyílt szabványon alapuló kétdimenziós kódok. Hasonló elven működnek, mint a vonalkódok, esetükben viszont nem vonalak alapján, hanem különböző méretű négyzetek és ezek elhelyezkedése alapján történik az adatok kinyerése. Több nagy előnyük is van a hagyományos vonalkódokkal szemben, egyrészt sokkal több adat tárolására alkalmasak kevesebb hely felhasználása és gyorsabb, megbízhatóbb beolvasás mellett, illetve nincs szükség hozzájuk lézeres vonalkódszkennerekre, hiszen kamerával is beolvashatók. További jelentős pozitív tulajdonságuk, hogy bármilyen irányból leolvashatók, mivel minden QR kód esetében van 4 db, viszonyítási pontként funkcionáló állandó pont, valamint előny még a kód hibatűrési képessége is.

A hiba vagy torzulás azt jelenti, hogy a kódbélyeg lefényképezésekor sokszor nem sikerül a mintázatot teljes pontossággal rögzíteni. A kamera képfelbontásának korlátai miatt, vagy a kódbélyeg kis mérete, a rossz megvilágítás vagy valamilyen szennyeződés miatt néhány jelpont rosszul látható lesz. A hibajavítás, tehát a hibák ellenére a kód tartalmának hibátlan kiolvasása úgy lesz lehetséges, hogy a kódba annak előállításakor már belefoglaltak olyan kiegészítő jelzéseket is, amelyek segítségével a dekódoló program bizonyos mértékű torzulást még képes tolerálni, amely a hagyományos vonalkódok esetében nem jellemző.

Megaglobal Kft: Az útmutató a vonalkódtechnika bevezetéséhez

Olyan szervezetek számára, amelyek még nem alkalmaznak vonalkódtechnikát, több szempontból is ijesztő lehet a bevezetés gondolata. Ott van például a bizonytalanság és az informáltság hiánya, hiszen a vonalkódtechnikai rendszerek egy igen speciális szegmensei a logisztikának, túlmisztifikált működéssel és árakkal, valamint ott van a változástól való félelem is. Erre a problémára nyújt megoldást a Megaglobal Kft, amely immár 16 éve segíti ügyfeleit a vonalkódtechnikai rendszerek bevezetésében. Ilyen esetekben a megoldás egy csomagajánlat lehet, amely lehetővé teszi a rendszer kipróbálását nagyobb beruházási költségek nélkül, mindössze pár százezer forintért. A csomag tartalmaz egy termál transzfer működési elvű címkenyomtatót, egy kézi adatgyűjtőt beépített vonalkódszkennerrel – használható céges telefonként is -, a nyomtatáshoz szükséges segédanyagokat (festékszalag és címketekercs), valamint hozzáférést egy Android alapú, saját fejlesztésű leltárkezelő applikációhoz (IgodepoS), amely kifejezetten a kézi adatgyűjtőre lett fejlesztve. Ennek segítségével a cégek képesek lesznek a saját környezetükben kipróbálni és modellezni egy teljes, az egész szervezet működésére kiterjedő rendszer működését, amelyben később a csomagajánlat elemei is felhasználhatók.

További információért látogasson el az igodepo.hu/S weboldalra.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Vonalkódok titkos élete: szkenneld be és fedezd fel a rejtett információkat! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Visual Components eCatalog kiegészítések – Bosch Rexroth és Kassow Robots https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/06/kassow-ecatalog-bosch-components/ Tue, 06 Aug 2024 05:30:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30711 A Visual Components bemutatja az eCatalog két jelentős kiegészítését: a Bosch Rexroth TS2 transzfer rendszerét és a Kassow Robots legújabb Edge Edition cobotjait! A munkadarab-hordozókat, emelőket, forgóegységeket tartalmazó TS2 rendszer, tökéletes az autóipar, az elektronikai és az orvostechnikai ipar számára. Az intuitív drag-and-drop funkciók lehetővé teszik, hogy a TS2 rendszer gyorsan szimulálható legyen a gyári […]

The post Visual Components eCatalog kiegészítések – Bosch Rexroth és Kassow Robots appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Visual Components bemutatja az eCatalog két jelentős kiegészítését: a Bosch Rexroth TS2 transzfer rendszerét és a Kassow Robots legújabb Edge Edition cobotjait!

A munkadarab-hordozókat, emelőket, forgóegységeket tartalmazó TS2 rendszer, tökéletes az autóipar, az elektronikai és az orvostechnikai ipar számára. Az intuitív drag-and-drop funkciók lehetővé teszik, hogy a TS2 rendszer gyorsan szimulálható legyen a gyári layout-okon belül, így könnyedén vizualizálhatók és nagyfokú pontossággal életre kelthetők a koncepciók.

A Kassow Robots alkalmazkodó, rugalmas és precíz Edge Edition cobotjai szintén kiemelkedőek. Ezek a fejlett cobotok felszerelhetők az AMR-ekre vagy AGV-kre és zökkenőmentesen integrálhatók a TS2 rendszerbe.

Az eCatalog-ban található több mint 3000 használatra kész komponens között rengeteg innovatív megoldás található, többek között a Bosch Rexroth-tól és a Kassow Robots-tól is.

Olvasson tovább! https://kontron.hu/blog/visual-components-ecatalog-kiegeszitesek-bosch-rexroth-es-kassow-robots/

Tudjon meg többet a Kontron Ipari Digitalizációs honlapján!

https://kontron.hu/ipar40


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Visual Components eCatalog kiegészítések – Bosch Rexroth és Kassow Robots appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mesterséges intelligencia podcastet indított a Schneider Electric https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/31/mesterseges-intelligencia-podcast-schneider/ Wed, 31 Jul 2024 06:07:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30655 A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat „AI at Scale” címmel a mesterséges intelligenciával (MI) foglalkozó podcastet indított. A sorozat áttekintést nyújt a technológia jelenlegi helyzetéről. Az egyes epizódokban MI-szakértők és a mesterséges intelligenciát a gyakorlatban is használók osztják meg tapasztalataikat, számolnak be a kihívásokról és az eddigi eredményekről. […]

The post Mesterséges intelligencia podcastet indított a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat „AI at Scale” címmel a mesterséges intelligenciával (MI) foglalkozó podcastet indított.

A sorozat áttekintést nyújt a technológia jelenlegi helyzetéről. Az egyes epizódokban MI-szakértők és a mesterséges intelligenciát a gyakorlatban is használók osztják meg tapasztalataikat, számolnak be a kihívásokról és az eddigi eredményekről.

A Schneider Electric 2021-ben indította el saját MI-kiválósági központját, az „AI Hub”-ot, amely jelenleg több mint 350 MI-szakértőt foglalkoztat. Azzal, hogy a vállalat a szakértelmét és a világszerte elismert külső szakértők tudását podcast formájában elérhetővé teszi, széles közönség ismerheti meg a valós MI-alkalmazásokat, miközben tisztázza a gyakori tévhiteket, és párbeszédet indít a mesterséges intelligencia jövőjéről.

A podcast számos olyan kérdést vet fel, amelyek megválaszolása elengedhetetlen ahhoz, hogy ezt a technológiát az egész társadalom javára tudják alkalmazni. Többek között olyan témákat járnak körül a szakértők a beszélgetések során, mint azt, hogy miként lehet a legjobban kezelni az MI energiaigényét, hogyan lehet minél több nőt és minél sokszínűbb fejlesztői csoportokat bevonni a mesterséges intelligencia fejlesztésébe vagy hogyan lehet felkészíteni a munkavállalókat az MI intenzív használatára.

Az első epizódban Philippe Rambach, a Schneider Electric mesterséges intelligenciáért felelős vezetője arról beszél, hogy miért van egyáltalán szükségünk MI-re, milyen fontos a fenntartható és takarékos megközelítés a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, és a technológia milyen szerepet játszik a dekarbonizáció, valamint az energiahatékonyság támogatásában. Emellett gyakorlati tapasztalatokat is megoszt arról, hogyan lehet az MI-t fokozatosan bevezetni annak érdekében, hogy a felhasználók elfogadják és olyan üzleti értéket képviseljen, aminek köszönhetően megtérül a befektetés.

A jövőbeli epizódokban többek között az MI alkalmazásáért, valamint az adatmenedzsmentért felelős szakemberek, technológiai vezetők, egyetemek és kutatóközpontok képviselői, illetve különböző ágazatok, a mesterséges intelligenciát a gyakorlatban is használó képviselői lesznek majd a vendégek. Az epizódokban a témák széles skálája jelenik majd meg, szó lesz például arról, hogyan hat az MI az adatközpontokra, a szolgáltatásokra, a gyártásra, a közlekedésre, az élelmiszer-feldolgozásra, vagy éppen a marketingre.

A Schneider Electric „AI at Scale” podcastje több streaming platformon is elérhető, többek között a Spotify és az Apple Podcasts szolgáltatásokon.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Mesterséges intelligencia podcastet indított a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Audi Hungaria: alumínium körbe-körbe https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/30/aluminium-ujrahasznositas-audi-hungaria/ Tue, 30 Jul 2024 05:30:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30638 Az Audi Hungaria Aluminium Closed Loop projektje 2021-ben indult el: a győri vállalat ekkor kapcsolta zárt körforgásba a gyártás során felhasznált alumíniumot. A zárt körforgás részeként a gyártás során keletkező alumíniumhulladék visszakerül a beszállítóhoz, aki abból eredeti minőségben új alumíniumtekercseket állít elő, majd alapanyagként visszajuttatja azokat az Audi Hungariához – a körforgás így folytatódik és […]

The post Audi Hungaria: alumínium körbe-körbe appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Audi Hungaria Aluminium Closed Loop projektje 2021-ben indult el: a győri vállalat ekkor kapcsolta zárt körforgásba a gyártás során felhasznált alumíniumot.

A zárt körforgás részeként a gyártás során keletkező alumíniumhulladék visszakerül a beszállítóhoz, aki abból eredeti minőségben új alumíniumtekercseket állít elő, majd alapanyagként visszajuttatja azokat az Audi Hungariához – a körforgás így folytatódik és biztosítja a fenntartható termelést. Mivel az alumínium gyártása elsődleges nyersanyagból rendkívül energiaigényes folyamat, az alapanyag beszállítója a visszajuttatott magas minőségű alumínium hulladék felhasználásának köszönhetően hozzávetőleg 95% energiamegtakarítást érhet el.

Az Audi Hungaria az Aluminium Closed Loop program keretében folyamatosan növelte az újrahasznosított alumínium mennyiségét. A vállalat már a teljes érintett alumínium lemez hulladékot zárt körforgásban hasznosítja, amelynek mennyisége az elmúlt évben meghaladta a 6 000 tonnát, évente közel 45 000 tonna szén-dioxid megtakarítást eredményezve. Ez a szén-dioxid mennyiség több mint 300 millió kilométer autózással egyenértékű kibocsátásnak felel meg, amely körülbelül akkora távolság, mintha 400 alkalommal oda- és visszautaznánk a Hold és a Föld között.

Az Audi Hungariánál az alumíniumhulladék újrahasznosítása mellett a többi maradékanyag hasznosítása is magas színvonalon történik, így összességében a vállalatnál keletkezett hulladék több mint 99 százaléka hasznosításra kerül.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Audi Hungaria: alumínium körbe-körbe appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Wamatec és Lamitec házi kiállítás https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/29/kiallitas-wamatec-lamitec-hazi/ Mon, 29 Jul 2024 06:00:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30628 Hosszas kreatív diskurzus előzte meg a döntésünket, hogy miként jelenjünk meg az idei Mach-Tech kiállításon. A kiállítás lehet egy nagyon jó fórum arra, hogy találkozzunk régi kedves ügyfeleinkkel, partnereinkkel, esetlegesen potenciális új ügyfelekkel, továbbá, hogy bemutathassuk az általunk képviselt gyártók professzionális megoldásait, újdonságait. Ugyanakkor a kiállítás iránti vágyunkat erőteljesen lehűtötte pár megfigyelés a közelmúltból. -kezdi […]

The post Wamatec és Lamitec házi kiállítás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hosszas kreatív diskurzus előzte meg a döntésünket, hogy miként jelenjünk meg az idei Mach-Tech kiállításon.

A kiállítás lehet egy nagyon jó fórum arra, hogy találkozzunk régi kedves ügyfeleinkkel, partnereinkkel, esetlegesen potenciális új ügyfelekkel, továbbá, hogy bemutathassuk az általunk képviselt gyártók professzionális megoldásait, újdonságait. Ugyanakkor a kiállítás iránti vágyunkat erőteljesen lehűtötte pár megfigyelés a közelmúltból. -kezdi beszélgetésünket Kutnyánszky Tamás, a Lamitec Kft. kereskedelmi vezetője.

Rendszeresen veszünk részt más európai és ázsiai kiállításokon, így van összehasonlítási alapunk. Míg azokon a Covid járványt követően fokozatosan nőtt a látogatók száma, itthon csak csökkenést tapasztaltunk. Ennek több oka is lehet, egy közülük biztosan a gazdasági helyzet miatti csökkenő beruházási kedv. Továbbá a kiállítások minőségében is óriási különbség figyelhető meg: más országokban több szempontból is sokkal színvonalasabb rendezvényekről beszélhetünk. Jobban szervezettek, szélesebb körben történik a népszerűsítésük, lokáció szempontjából pedig sokkal egyszerűbben és kényelmesebben megközelíthető (és elhagyható) helyszíneken kerülnek megrendezésre. Ezek mind-mind olyan tényezők, amik hatással lehetnek a potenciális vendégek részvételi hajlandóságára.

Végül, de nem utolsósorban pedig a sokkal színvonalasabb külföldi kiállításokhoz képest is irgalmatlanul magas költségekkel jár a Hungexpon történő kiállítás. Ha csak a számokat nézzük, a Mach-Tech-en történő megjelenés kapcsán megtérülésről aligha beszélhetünk.

Na de hogyan hozzuk ki ebből a maximumot? Mi, a WAMATEC és a LAMITEC közösen úgy döntöttünk, hogy a Mach-Tech-et az egy hónappal későbbi igazán színvonalas és nagyszabású házi kiállításunk népszerűsítésére használjuk. A kellemes hangulatú, gépek szempontjából szerényebb, ám csábító megjelenésünk célja az volt, hogy meginvitáljuk a szakmai közönséget a június 12-i eseményünkre.

Megérte a rengeteg fejtörés, izgalom és előkészület! Mikor eljött a várva várt nap, minden óramű pontossággal működött. A két cég, két csarnokában összesen több mint két tucat megoldást mutattunk be:

  • CNC esztergákat és megmunkálóközpontokat (piacvezető koreai és japán márkák, DN Solutions, Murata, Enshu, Tsugami)
  • automatizált gépkiszolgálási megoldásokat (Doosan Robotics cobotokkal)
  • lemezipari gépeket (prémium HK lézervágó, Ermaksan élhajlítók és plazmavágó, AMOB csőhajlító, EMC sorjátlanító, DAVI lemezhengerítő, Wazer vízvágó)
  • kollaboratív robottal automatizált hegesztőberendezéseket

A vendégek egyre csak érkeztek. A nap során több mint kétszázan tették tiszteletüket nálunk. A lehető legnagyobb könnyedséggel jöttek létre a szakmai találkozók és diskurzusok. Bemutattuk mi mindent tudunk a gépekről, technológiákról, automatizálásról, kereskedelemről és szolgáltatásról, de legalább akkora hangsúlyt fektettünk arra is, hogy vendégeink kiváló hangulatban tölthessenek el nálunk egy napot.

Frissen sült ételekkel, frissítőkkel és fagylalttal készültünk, a nap során bűvészek tartották izgalomban a közönséget, a végén pedig tombola és egy elektromos kerékpár kisorsolása koronázta meg az eseményt.

Hogy megérte-e? Határozottan igen! Ez volt eddigi legsikeresebb kiállításunk, ilyen sokan korábban még nem látogattak el hozzánk. Jóval alacsonyabb költségvetéssel sikerült egy szakmailag sokkal tartalmasabb, kötetlenebb, jó hangulatú, jobban a látogatókra fókuszáló rendezvényt lebonyolítanunk. Aki eljött, megelégedéssel távozott, aki nem, az pedig reméljük, hogy a cikket olvasva vagy a videót megnézve kedvet kap, és következő alkalommal ellátogat hozzánk!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Wamatec és Lamitec házi kiállítás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ikonikus alpesi hütte és drótkötélpálya kapott Siemens-technológiát https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/24/hutte-siemens-technologia-ikonikus/ Wed, 24 Jul 2024 06:00:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30600 Főszerepben a megbízhatóság és a fenntarthatóság. Az Alpok egyik legmagasabb és legismertebb, 4478 méteres Matterhorn-hegyéről híres Zermatt városa Svájc egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, 2023-ban mintegy 2,5 millió vendégéjszakát regisztráltak itt. A térségben összesen 38 olyan hegycsúcs található, ami 4 ezer méternél is magasabb, ráadásul a város távoli fekvése és zord terepviszonyai miatt sajátos kihívásokkal néznek […]

The post Ikonikus alpesi hütte és drótkötélpálya kapott Siemens-technológiát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Főszerepben a megbízhatóság és a fenntarthatóság.

Az Alpok egyik legmagasabb és legismertebb, 4478 méteres Matterhorn-hegyéről híres Zermatt városa Svájc egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, 2023-ban mintegy 2,5 millió vendégéjszakát regisztráltak itt. A térségben összesen 38 olyan hegycsúcs található, ami 4 ezer méternél is magasabb, ráadásul a város távoli fekvése és zord terepviszonyai miatt sajátos kihívásokkal néznek szembe a helyiek. Ezek közé tartoznak a szélsőséges időjárási körülmények, a lavinák, a nagy magasságkülönbségek, az oxigénhiányos levegő és a meredek terep is, ami mind megnehezíti egy megbízható és fenntartható infrastruktúra kiépítését, valamint különösen fontossá teszi az innovatív megoldások alkalmazását.

Monte Rosa Hütte

A 2883 méteren található, modern, high-tech kinézetű Monte Rosa Hütte Svájc egyik legikonikusabb menedékháza, ami 2010-ben nyitott újra, és nagyrészt autonóm módon működik, energiaigényét tekintve főként önellátó. Ehhez korábban 8,6 tonna ólomakkumulátort használtak, amelyek energiaáramlását online figyelték, és ez alapján 2021-ben a csere mellett döntöttek: azóta 2,7 tonna lítiumakkumulátor látja el ezt a funkciót.

Az újranyitáskor a hüttét Siemens épületautomatizációs megoldásokkal is felszerelték. A Desigo CC átfogó épületfelügyeleti platform segítségével az összes rendszer, – például a hűtési-, fűtési-, és szellőztetési- (HVAC), az árnyékoló-, a világítási-, az áramellátási-, a tűzvédelmi-, illetve a biztonsági rendszerek – egyszerre kezelhető. Az üzemeltető így gyorsan áttekintheti a legfontosabb berendezések értékeit, ellenőrizheti a kulcsfontosságú helyiségeket, és elháríthatja az esetleges problémákat.

2024-ben pedig ez a rendszer is megújult; a legújabb platformot, a Siemens Building X-et alkalmazták. Ezzel a skálázható megoldással digitalizálhatóvá vált az épület üzemeltetése, irányítása és optimalizálása, ami nagyobb teljesítményt és hatékonyabb energiafelhasználást, azaz fenntarthatóbb működést biztosít a hüttének.

Drótkötélpályás felvonó a gleccserparadicsomban

Európa legmagasabban fekvő drótkötélpályás felvonó állomása is a Matterhorn szikláin, 3883 méteren található. Ez is része az összesen 54 felvonó szakaszból és 360 kilométeres drótkötél-pályából álló rendszernek, ami lenyűgöző a kilátást biztosít az egész évben havas csúcsokra, az alacsonyabb részeken pedig nyáron 400 kilométernyi kalandos kerékpár- és túraútvonal várja a látogatókat.

A hegyvidéki terep azonban erős követelményeket támaszt az infrastruktúra kialakításához. A felvonókat üzemeltető Zermatt Bergbahnen AG partnereként a Siemens biztosítja a kisfeszültségű áramellátás zökkenőmentességét, valamint a korszerű vezérlési megoldásokat. Ezek segítségével a rendszer transzparens módon nyomon követhető, és az egész infrastruktúra energiagazdálkodása áttekinthető, közvetlenül a vezérlőegységeknél, egy kijelző (HMI) vagy SCADA-megjelenítő használatával. A szabvány interfészeknek köszönhetően pedig számos gyártó alrendszerei és berendezései integrálhatóak a vezérlés alá, ezzel is megkönnyítve az üzemeltetők munkáját.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Ikonikus alpesi hütte és drótkötélpálya kapott Siemens-technológiát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Minden egyre könnyebbé válik – a szimplexitásnak és néhány szoftvernek köszönhetően https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/23/faulhaber-konnyebb-szoftver-szimplexitas/ Tue, 23 Jul 2024 05:30:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30584 A trendek és a megatrendek elemzése és értékelése alapján meg tudjuk határozni, milyen témák lesznek relevánsak a jövőben a gazdaság, a politika és a mindennapok szempontjából. A trendek és a megatrendek elemzése és értékelése alapján meg tudjuk határozni, milyen témák lesznek relevánsak a jövőben a gazdaság, a politika és a mindennapok szempontjából. Ha valaki nyomon […]

The post Minden egyre könnyebbé válik – a szimplexitásnak és néhány szoftvernek köszönhetően appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A trendek és a megatrendek elemzése és értékelése alapján meg tudjuk határozni, milyen témák lesznek relevánsak a jövőben a gazdaság, a politika és a mindennapok szempontjából.

A trendek és a megatrendek elemzése és értékelése alapján meg tudjuk határozni, milyen témák lesznek relevánsak a jövőben a gazdaság, a politika és a mindennapok szempontjából. Ha valaki nyomon követi, melyek az aktuálisan felkapott témák, biztosan találkozott már a «szimplexitás» kifejezéssel. A kifejezés a «szimplicitás» és a «komplexitás» összevonásából keletkezett, és első ránézésre ellentétpárt foglal magában. A kifejezés lényegében a komplex rendszerek és programok egyszerű és intuitív működtetése iránti vágyat, valamint az ehhez kapcsolódó felhasználóbarát jelleget foglalja magában. Más szóval: hiába válnak az alkalmazások egyre komplexebbé – mivel így nagyobb teljesítményt és hozzáadott értéket tudnak biztosítani -, a használatuknak továbbra is egyszerűnek kell lennie a felhasználók számára. Ez egy további, hétköznapi elképzelésen alapul: az egyszerű használat nagyobb elégedettséggel és hatékonysággal jár. A szimplexitás mára megatrenddé nőtte ki magát, és meghatározó hatással lesz a jövő alkalmazásaira.

Analóg termékek, hálózatba kapcsolt technológia, digitális megoldások

A FAULHABER hajtásrendszer-megoldásai a széles körű termékválasztéknak és az innovatív technológiának köszönhetően szintén egyre több lehetőséget tartogatnak. Ez azt jelenti például, hogy a modern automatizálási technológia területén mára a hálózatba kapcsolt megoldások számítanak korszerűnek.

A berendezésgyártóknak szembe kell nézniük azzal a kihívással, hogy a hajtásrendszereket olyan heterogén rendszerekbe kell integrálniuk, amelyekben az 50 W-os szervomotorok és a több kW teljesítményű hajtásrendszerek egyszerre vannak jelen. Ez esetben a hajtásrendszer-konfiguráció integrálására szolgáló interfész, valamint a teljesítendő követelmények az adott alkalmazáshoz igazodnak. A rendszereknek az összetettség mértékétől függetlenül egyszerűen üzembe helyezhetőnek és működtethetőnek kell lenniük.

Hogyan használhatók a hajtásrendszer-megoldások egyszerűen a szimplexitás jegyében?

A FAULHABER a heterogén rendszerek követelményeit lényegében jelentősen kibővített terméktámogatással elégíti ki. A robotika és a gépgyártás felhasználói a saját folyamataik szakértői; a hajtáskonfiguráció részletei általában nem tartoznak a szakismereteik közé. Emiatt komoly értéket képvisel a lehető egyszerűbb üzembe helyezés. Itt jön képbe az ingyenes FAULHABER Motion Manager. Ez a szoftver átfogó támogatást nyújt a felhasználóknak a FAULHABER-hajtásrendszerek üzembe helyezéséhez és konfigurálásához. A grafikus felhasználói felület egységes és intuitív eljárásokat tesz lehetővé a használt termékcsaládtól és interfésztől függetlenül.

Mindenre kiterjedő, egyszerű irányítás – Motion Manager 7

Az új Motion Manager 7 a hajtásrendszerek egyszerű üzembe helyezését és konfigurálását szolgáló, újonnan kialakított területen kívül a következőket tartalmazza: különböző eszközöket a hajtásrendszer viselkedésének irányításához és megfigyeléséhez, egy fejlesztési környezetet a szekvenciaprogramokhoz, valamint egy karbantartási területet a diagnosztikához és a firmware-frissítésekhez. Az új, vonzó interfész és funkciók jóvoltából gyerekjáték a működtetés és a konfigurálás. A grafikus felhasználói felület egységes és intuitív eljárásokat tesz lehetővé a használt termékcsaládtól és interfésztől függetlenül. Ha pedig valakinek több támogatásra van szüksége, vagy konkrét kérdései merülnek fel, távoli karbantartást is igénybe vehet. Ezenkívül adott, programozáshoz és alkalmazáshoz kapcsolódó esetekben FAULHABER MC-támogatás is rendelkezésre áll.

A Motion Manager 7 a következő vezérlőket támogatja: MC V3.0 termékcsalád

  • MC 5010/5005 S
  • MC 5004 P- MC 3603 S
  • MC 3001 B/P
  • MCS 3242/3268 BX 4
  • MCS 3274 BP4
  • és az új 22xx… BX4 IMC

Az USB-vel, CAN-nel (támogatott interfészek: HMS-IXXAT, Peak) rendelkező interfészek és az RS232 (COMx) is támogatottak.

https://www.faulhaber.com/en/motion/usability-has-a-new-name/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Minden egyre könnyebbé válik – a szimplexitásnak és néhány szoftvernek köszönhetően appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magyarországon is terjeszkedik a vezető biogáztechnológiai cég https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/22/biogaztechnologiai-ceg-magyarorszag-terjeszkedes/ Mon, 22 Jul 2024 06:00:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30572 A hazai szerves-, illetve biohulladék feldolgozása napjaink egyik legaktuálisabb környezetvédelmi kérdése, a vonatkozó jogszabályok és elképzelések pedig már rövid távon is a biogáz-előállítás jelentős növekedését hozzák magukkal. Ezért is fontos, hogy a közelmúltban tulajdonost váltott a világ elsőszámú biogáztechnológiai cége, az Anaergia, amelynek új tulajdonosa más érdekeltségeivel már jelen van Magyarországon, most pedig biogázüzemek létrehozását […]

The post Magyarországon is terjeszkedik a vezető biogáztechnológiai cég appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hazai szerves-, illetve biohulladék feldolgozása napjaink egyik legaktuálisabb környezetvédelmi kérdése, a vonatkozó jogszabályok és elképzelések pedig már rövid távon is a biogáz-előállítás jelentős növekedését hozzák magukkal.

Ezért is fontos, hogy a közelmúltban tulajdonost váltott a világ elsőszámú biogáztechnológiai cége, az Anaergia, amelynek új tulajdonosa más érdekeltségeivel már jelen van Magyarországon, most pedig biogázüzemek létrehozását is kilátásba helyezte.

A közelmúltban egy nemzetközi befektetési társaság, a Marny International Investment Company többségi tulajdonrészt vásárolt a világ vezető biogáztechnológiai cégében, az Anaergiában. Ugyanezen csoport ingatlanbefektetőként és -üzemeltetőként Magyarországon is hosszú évek óta jelen van Alfa Group néven, így kézenfekvő, hogy a közeljövőben a hazai biogázüzletágban is megjelenik majd.

A tranzakció alanya, az Anaergia elsősorban szerves hulladék hasznosításával foglalkozik immár 4 kontinensen. Technológiájukkal abból biogázt (metánt), illetve kiváló, a műtrágyánál jobb hatásfokú szerves trágyát állítanak elő. Míg előbbi közvetlenül betáplálható a földgázhálózatba vagy áramtermelésre fogható, csökkentve a fosszilis földgázszükségletet és az ehhez kapcsolódó importkitettséget, utóbbi kijuttatható a földekre, ahol ‒ ellentétben a műtrágyákkal ‒ gazdagítja a talajt és gyorsítja a humuszképződést, ezzel is a fenntartható gazdálkodást szolgálva.

Az Anaergia technológiája azáltal, hogy megakadályozza az erős üvegházhatású metán felszabadulását a lebomló szerves hulladékból a lerakókban, hozzájárul a szén-dioxid-semlegességhez és mérsékli a globális felmelegedést ‒ mutatott rá a technológia lényegére Assaf Onn, aki a befektetési társaság vezetőjeként a felvásárolt Anaergia vezetését is átvette. A szakember hangsúlyozta, hogy a Marny, illetve a hozzá tartozó, Magyarországon is ismert Alfa Group a kezdetektől elkötelezett a megújuló energiák és a környezetvédelem iránt, ahogy azt hazai ingatlanportfoliója is alátámasztja. A felvásárlással a társaság tehát egy már megkezdett úton tett egy nagy lépést, és feltett szándékuk, hogy a technológia segítségével Magyarországon is további biogázüzemeket hozzanak létre.

A terv nem előzmény nélküli, hiszen hazánk és a régió legnagyobb ilyen egységét, a Szarvasi Biogázüzemet is az Anaergia építette mintegy 10 évvel ezelőtt. Most, hogy a MOHU elindítja a háztartási élelmiszer-hulladékok szelektív gyűjtését, a rendszert lehetőség szerint minél előbb az egész országra ki kellene terjeszteni a klímacéljaink és -kötelezettségeink teljesítése érdekében.

Természetesen az ágazat jelentőségének fokozódása nem egyedi, magyar jelenség. A biogáztermelés világszerte jelentős növekedésben van, ezért is volt az Anaergia vonzó és egyben nagyon környezettudatos befektetés ‒ mutatott rá Assaf Onn. Az új lehetőségek valóban elháríthatják az akadályt a Magyarországon szelektíven gyűjtött háztartási élelmiszer-hulladékok hasznosítása elől. A keletkező és felhasználható biomasszának a túlnyomó részét egyébként a mezőgazdaság és az ipar szolgáltatja, ahol az ilyen jellegű újrahasznosításban még szintén nagyon jelentős potenciál van.

Az, hogy az Anaergiát felvásárolta a Marny International Investment Company, jelentős előrelépést jelent a magyar biogázszektor számára. Az Anaergia szakértelme és az Alfa Group helyi jelenléte felgyorsíthatja a biogázüzemek magyarországi terjeszkedését, ami nagyban hozzájárul az ország környezetvédelmi céljainak teljesüléséhez, valamint a klímaváltozás elleni globális küzdelemhez.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Magyarországon is terjeszkedik a vezető biogáztechnológiai cég appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Prémium eszpresszógépek – 3D-tervezéssel https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/18/3d-tervezes-eszpresszo-gep/ Thu, 18 Jul 2024 05:30:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30561 Létre is jött egy új kategória, megszületett Mina. A 3D-modellezés előnyeit nemcsak az olyan innovatív iparágakban hasznosítják, mint a repülőgépipar vagy az orvostechnológia, hanem a hétköznapi tárgyak tervezésénél is egyre elterjedtebbé válik. Ezért várható, hogy a virtuális valóság eszközét egyaránt felvonultató technológia piaca megháromszorozódik a következő nyolc évben. Ezt az utat választotta, és növelte mintegy […]

The post Prémium eszpresszógépek – 3D-tervezéssel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Létre is jött egy új kategória, megszületett Mina.

A 3D-modellezés előnyeit nemcsak az olyan innovatív iparágakban hasznosítják, mint a repülőgépipar vagy az orvostechnológia, hanem a hétköznapi tárgyak tervezésénél is egyre elterjedtebbé válik. Ezért várható, hogy a virtuális valóság eszközét egyaránt felvonultató technológia piaca megháromszorozódik a következő nyolc évben.

Ezt az utat választotta, és növelte mintegy 30 százalékkal a termelékenységét az egyik legismertebb kávégépgyártó. Az Olympia Express közel egy évszázada tervez és gyárt kiemelkedő precizitással robusztus, megbízható és hosszú élettartamú eszpresszógépeket. Ezzel a saját piacán a világelső helyet tudhatja magáénak, a kávéimádók körében legendásnak számító Cremina eszpresszógépek pedig számos retró reklámból visszaköszönnek.

A svájci székhelyű Olympia Express a korábbi 2D-tervezést váltotta 3D-modellezésre, amellyel felgyorsították a tervezési folyamatot, és mérsékelték a fizikai prototípusok számát, ezáltal összességében a fejlesztéshez szükséges erőforrásokat a felére tudták csökkenteni.

A felszabaduló kapacitást a vállalat a fejlesztésre fordította. A digitális modelleket és az általuk elérhetővé vált adatokat felhasználva egy új termékkategóriát hoztak létre: kifejlesztették a Mina névre keresztelt, új, hordozható eszpresszógépet, amibe csak forró vizet és friss kávéőrleményt kell adagolni a kávé elkészítéséhez.

Az Olympia Express mérnökei ugyanakkor gyakran akár 50 éves eszpresszógépeket is szervizelnek. A Siemens szoftvereknek köszönhetően most ez is egyszerűbbé vált: az elkészített digitális dokumentációk segítségével könnyebb lett meghatározni, milyen pótalkatrészekre van szükség, és hogyan kell azokat kicserélni.

Az örökségét és az innovációt ötvözve így tud a vállalat továbbra is kicsit az örökkévalóságnak tervezni: az olasz kávézók színvonalas kávéminőségét biztosítják egy olyan eszpresszógépet használva, ami akár több emberöltőn át is szolgálja tulajdonosait, és éppen olyan gondos tervezéssel, valamint minőségi alapanyagok felhasználásával készül, mint a professzionális kávéházi felszerelések, azonban méretüket és költségeiket tekintve csupán töredéke azoknak.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Prémium eszpresszógépek – 3D-tervezéssel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Biztonságos drónforgalom a jövő okosvárosaiban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/17/dronforgalom-jovo-okos-varos-biztonsag/ Wed, 17 Jul 2024 06:00:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30547 Az első rajrepülő drónflotta létrehozása után most önvezető drónok nagy létszámú sűrű forgalmát mutatták be a világon elsőként az ELTE kutatói. A lenyűgöző új rendszer képességei lényegesen felülmúlják az emberi pilótákkal valaha is megvalósítható szintet.  Az ELTE Biológiai Fizika Tanszék munkatársai 2009 óta foglalkoznak csoportos robotikával, rajban repülő drónokkal, ők alkották meg 2014-ben a világ első, […]

The post Biztonságos drónforgalom a jövő okosvárosaiban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az első rajrepülő drónflotta létrehozása után most önvezető drónok nagy létszámú sűrű forgalmát mutatták be a világon elsőként az ELTE kutatói. A lenyűgöző új rendszer képességei lényegesen felülmúlják az emberi pilótákkal valaha is megvalósítható szintet. 

Az ELTE Biológiai Fizika Tanszék munkatársai 2009 óta foglalkoznak csoportos robotikával, rajban repülő drónokkal, ők alkották meg 2014-ben a világ első, legalább tíz egyedből álló önállóan repülő kvadrokopter flottáját. A kutatócsoport munkája most új mérföldkőhöz érkezett, ezúttal száz drón sűrű önvezető forgalmát publikálták a Swarm Intelligence folyóiratban.

De miben is különbözik egymástól a rajban repülés és az önvezető drónforgalom? Rajrepülés esetén az egyedek célja a tökéletesen szinkronizált, összehangolt közös mozgás. Egy forgalmi szituációban azonban a drónoknak egyéni útvonalaik és céljaik lehetnek, és ezek konfliktust okozhatnak. Ez különösen igaz akkor, ha a közlekedés nem kijelölt utakon zajlik, hanem szabad térben, például egy téren tetszőleges irányban áthaladó gyalogosok esetében, vagy drónok mozgása során fenn a szabad égen.

Az ELTE kutatói úgy oldották meg a problémát, hogy egy speciális, előre gondolkodó és minden pillanatban frissülő útvonaltervezőt ötvöztek a hagyományos bioinspirált rajrepülési modellek kölcsönhatásaival. Így az önvezető robotok egyrészt optimálisan kerülik el a legtöbb közlekedési konfliktust, másrészt a mégis fennmaradókat a szomszédaikkal közvetlenül egyeztetve biztonságosan tudják kezelni.

A teljesen önszerveződő, tehát központi irányítás nélküli modell hatékonyságát a kutatók először szimulációban tesztelték. Ennek során akár 5000 drón folyamatos nagy sebességű véletlen forgalmát is be tudták mutatni két dimenzióban, egyforma vagy különböző sebességű és/vagy prioritású egyedekkel, sőt réteges háromdimenziós eseteket is leképeztek – ezek a jövőbeli okosvárosok, illetve decentralizált repülésirányítási elképzelések sűrű drónforgalmi helyzetének hatékony megoldását illusztrálják.

Ezután a modellt az ELTE Biológiai Fizika Tanszéken alapított – a nagyközönség számára a hazai drónshow-kkal is hírnevet szerző – CollMot Kft. száztagú drónrajára programozták, és az önszerveződő drónforgalmat élőben is bemutatták.

A megoldásra építve az automatizált drónrajos munkavégzés új fázisa kezdődhet a csoportos permetezéstől kezdve a drónos áruszállításon át a védelmi ipari alkalmazásokig. Mindezeket a célokat a CollMot Kft. képviseli az ELTE-vel együttműködve, a tudományos eredmények ipari innovációba történő folyamatos átültetésével, amiért 2021-ben a céget is alapító kutatók az ELTE Innovatív Kutatója díját is elnyerték.

További információ


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Biztonságos drónforgalom a jövő okosvárosaiban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>