nagyvállalat – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 FANUC – Környezettudatosság és hatékonyság https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/17/kornyezettudatossag-fanuc-hatekonysag/ Wed, 17 Nov 2021 07:14:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17736 A környezettudatos hozzáállás a mai napig egyre szélesebb körben terjed a magyarországi ipari szereplők körében. Mára nemcsak a nagyvállalatok, de a kisebb gyártócégek is kiemelt figyelmet fordítanak egy-egy beruházás során a környezettudatos vásárlásra. Olyan technológiákat és megoldásokat keresnek, amelyek hosszú távon fenntartható, alacsony energiaigényű rendszerekben testesülnek meg. Ez a tudatosság mára nemcsak a gépvásárlások során […]

The post FANUC – Környezettudatosság és hatékonyság appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A környezettudatos hozzáállás a mai napig egyre szélesebb körben terjed a magyarországi ipari szereplők körében.

Mára nemcsak a nagyvállalatok, de a kisebb gyártócégek is kiemelt figyelmet fordítanak egy-egy beruházás során a környezettudatos vásárlásra. Olyan technológiákat és megoldásokat keresnek, amelyek hosszú távon fenntartható, alacsony energiaigényű rendszerekben testesülnek meg.

Ez a tudatosság mára nemcsak a gépvásárlások során szempont, hanem a gyártóeszköz teljes élettartama alatt kiemelten fontos szerepet tölt be a gyártócégek életében. A FANUC az energiahatékony rendszerek fejlesztése és gyártása mellett nagy hangsúlyt fektet az üzemeltetés során felmerülő költségek csökkentésére, a gyártórendszerek üzemképességének és teljesítményének teljes élettartam alatt történő fenntartására olyan technológiai megoldásokkal, amelyek a környezeti terhelést is csökkentik.

A termékek fejlesztése során a japán fejlesztőmérnökök kiemelt figyelmet fordítanak a megbízhatóság mellett az olyan műszaki megoldásokra, amelyek az üzemelő berendezések környezetterhelését csökkentik. Jó példa erre a tavalyi évben bemutatkozó CRX szériás kollaboratív robotunk, amelyen 8 évig nem szükséges a hajtóművekben lévő kenőanyagokat lecserélni. – tudjuk meg Mihalik Zsolt After Sales csoportvezetőtől. Az egyes termékek fenntarthatósága, mint kiemelt szempont azonban több évtizedes múltra tekint vissza, hiszen a FANUC már a kezdetektől alkatrészszinten olyan termékeket fejleszt és gyárt, amelyeket saját maga tud javítani és felújítani, összhangban a “Reliable, Predictable, Easy to Repair” fejlesztési filozóifájával.

Európában már a 80-as években jelen volt az Echternach városában található európai alkatrészjavító központ (FANUC Repair Center), ahol mind a meghibásodott alkatrészek javítására és teljes felújítására, mind az elöregedő alkatrészek preventív jellegű felújítására tudunk megoldást nyújtani. – folytatja Zsolt. Az általunk gyártott alkatrészek nagy része javítható, mint például a szervo- és orsómotorok, elektronikai alkatrészek, például PCB-k, erősítők, betanítókonzolok, vagy olyan mechanikus alkatrészek mint a robotcsuklók. Ezzel a megoldással a gépek életciklusa jelentősen meghosszabbítható, a felújítással pedig a környezeti terhelést is csökkentjük. Miért dobnánk ki valamit, ha kedvező áron, a gyári paraméterekkel megegyező, felújított alkatrészként évtizedekig lehet még használni egy-egy komponenst?

A környezettudatosság mellett a költséghatékonyság is fontos szempont, ezt szem előtt tartva a FANUC a felújított alkatrészeket az új alkatrészek áránál 15%-kal kedvezőbb áron értékesíti partnereinek. Emellett a meghibásodott alkatrészek beszámítására, vagy a megrendelő részére történő felújítására szintén van lehetőség. A felújított termékek minősége nem kérdés, hiszen a japán központ által jóváhagyott javító- és tesztállomások segítségével, Japánban képzett javítószakemberek végzik ezeket a feljúításokat, kizárólag eredeti alkatrészek felhasználásával, a gyári technológiai utasítások és leírások alapján. Minden felújított alkatrész 100%-ban tesztelésre kerül és egy év teljeskörű garanciával kerülnek értékesítésre.

Alkatrész, amikor szükség van rá

A törökbálinti telephelyünkön a 2018-ban átadott új székházunkban helyet kapott egy nagy méretű raktár, ahol további fejlesztésként automata raktárrendszer is telepítésre került a tavalyi évben. A magyarországi alkatrészkészlet bázis folyamatosan bővül, mára a szerviz- és alkatrészigények 80%-át helyi készletről szolgáljuk ki. Partnereinknek lehetőséget biztosítunk saját alkatrészkészlet összeállítására, melyet kifejezetten a megrendelő részére tartunk raktáron, így nem szükséges előre megvásárolni az alkatrészeket, csak amikor arra szükség van.


Nem az én városom, de az én bolygóm!

Nagy Zsolt, a magyarországi FANUC szervizvezetője 2008-ban csatlakozott a FANUC csapatához, mint első robot szervizmérnök és oktató. A közel 15 év alatt tanúja volt a szervezeti növekedésnek, mely mára elérte az 50 fős létszámot. Ennek apropóján nem kisebb célt tűzött ki, mint 50 db fa elültetését, ezzel is erősítve a FANUC helyi jelenlétét és kapcsolatát a helyi civil szervezetekkel. 2021. október 16-án a 14 ezer fa Biatorbágy csoportjával összefogva megvalósult projekt keretében Biatorbágyon 50 facsemetét ültettek el a FANUC dolgozói.

Honnan jött az ötlet, hogy fákat ültessetek?

Az alapötlet egy vezetői értekezleten született, hogy szervezzünk olyan csapatépítő megmozdulást, melynek során a kollégákkal valamilyen közcélú jótékonysági munkát végzünk. A faültetés ötlete akkor fogalmazódott meg bennem, mikor egy délután hazafelé tartottam és észrevettem, hogy a 14 ezer fa Biatorbágy csoport éppen fákat ültet a Füzes patak partján. Úgy gondoltam, hogy a faültetés igazán nemes cél és jól kifejezi a cégünk környezettudatos elhivatottságát is.

Hogyan támogatta a FANUC ezt a kezdeményezést, és hogyan fogadták a dolgozók?

A FANUC Hungary Kft. 1,5 millió forintot biztosított a költségek fedezésére. A kollégáink szavazatai alapján 90%-os támogatottságot ért el a kezdeményezés. Nagyon büszke vagyok rá, hogy az ültetésen is magas volt a részvételi arány, a dolgozók több mint fele eljött segíteni a hétvégi időpont ellenére.

Miért Biatorbágyra esett a választás?

A jótékonysági csapatépítő akció keretrendszerének kialakításakor meghatároztuk, hogy mindig dolgozói javaslat alapján várjuk a támogatandó ügyet. Mivel én vagyok a cégnél az egyetlen biatorbágyi lakos, nagy örömmel tölt el, hogy a kollégáim ilyen nagy arányban támogatták az elképzelésem. Erre utal az akció jelmondata is: Nem az én városom, de az én bolygóm!

Milyen kihívásokkal találkoztál a szervezés során?

Számomra is meglepő módon, komolyabb negézségek nélkül sikerült mindent leszervezni. Ezt annak köszönhetem, hogy a 14 ezer fa Biatorbágy egyesülettől szakértői segítséget kaptam egészen az ültetés végéig. Rajtuk kívül számos helyi vállalkozás és magánszemély támogatott minket. Ezúton szeretnék Mindenkinek köszönetet mondani, kiemelten a Biatorbágy Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjainak, akik 5 fővel és egy tűzoltóautóval segítettek abban, hogy a facsemetéket kellőképpen be tudjuk locsolni.

Milyen további terveitek vannak hasonló megmozdulásokra?

A tervünk az, hogy hagyományteremtő jelleggel, évente egy alkalommal szervezünk hasonló akciót.

A témákat a következő jótékonysági megmozdulásunkhoz a kollégáinktól várjuk. Látva a faültetés sikerét, újfent megerősítést nyertem abban, hogy egy ilyen csapattal hegyeket lehet megmozdítani!


 

The post FANUC – Környezettudatosság és hatékonyság appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tevékenyen beszállnának a műszaki felsőoktatásba a hazai nagyvállalatok https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/09/muszaki-oktatas-hazai/ Sat, 09 Oct 2021 13:36:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17113 Az akkut hazai mérnökhiány középtávú megoldását a legalább egy éves duális, kooperatív vagy gyakornoki képzések fejlesztésében, illetve ezek kombinálásában látják a hazai cégek – derül ki az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) és a vezető európai munkaerő-közvetítő vállalat, a Tech People legutóbbi, hazánk 75 legmeghatározóbb, száz főnél több műszaki szakembert foglalkoztató gyártó- és termelővállalatának […]

The post Tevékenyen beszállnának a műszaki felsőoktatásba a hazai nagyvállalatok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az akkut hazai mérnökhiány középtávú megoldását a legalább egy éves duális, kooperatív vagy gyakornoki képzések fejlesztésében, illetve ezek kombinálásában látják a hazai cégek – derül ki az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) és a vezető európai munkaerő-közvetítő vállalat, a Tech People legutóbbi, hazánk 75 legmeghatározóbb, száz főnél több műszaki szakembert foglalkoztató gyártó- és termelővállalatának felsővezetői körében végzett, személyes megkérdezésen alapuló kutatásából. A válaszadók szerint szabályozási oldalról előnyös lenne, ha a nagyobb mértékű gyakorlati tapasztalatszerzést egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony és kisebb adminisztráció segítené, továbbá az egyetemek és az ipari szereplők együttműködéseit a kormányzat további ösztönzőkkel támogatná. Hozzátették, hogy a mérnökképzés eredményességét az is előre mozdítaná, ha egy adott régióban működő vállalatok regionális központokat hozhatnának létre, amelyekben közösen biztosítanák a szükséges infrastruktúrát, valamint az oktatókkal együtt dolgoznák ki a tananyagokat.

„A jelen kihívásai olyan mérnököket követelnek meg, akik gyakorlati tapasztalatokon keresztül képesek feladatokat, műszaki problémákat megoldani önállóan, a rendelkezésre álló infrastruktúra és kapcsolatrendszerük segítségével. Ebben kell támogatni őket, minden oldalról, hogy valóban hatékony, jól dolgozó fiatal mérnökök kerüljenek ki az iskolapadból.”

– hangsúlyozta Berkó Bence a kutatást végző egyik fél, a Tech People szakértője, aki hozzátette, hogy a felmérésbe bevont cégek vezetőinek több mint 90 százaléka nyomatékosította azt is, hogy a mérnök szakma presztízse, fejlődése szempontjából az elméleti és gyakorlati képzésekre azonos hangsúlyt kell helyezni az elkövetkező időben.

A pályakezdő mérnököknek mindkét területen hasonló kvalitásokkal kell rendelkeznie, amikor belépnek a munkaerőpiacra. Jelenleg még nem ez a tendencia. A magas szintű elméleti ismeretek mellé hiányos gyakorlati tudás párosul. A termelő vállalatok túlnyomó többsége most is azzal szembesül, hogy a friss diplomás műszaki szakembereik nem tudják átültetni a rájuk bízott feladatok elvégzése során az egyetemen tanultakat.  Viszont nem csak ezek fejlesztendők a fiataloknál céges környezetben. A gördülékenyebb munkavégzés, a dolgozók közti kapcsolatok erősítése szükségessé teszi, hogy olyan készségekre is szert tegyenek , mint a rendszerben való gondolkodás, az összefüggések átlátása, az analitikai fogékonyság, az önálló munkavégzésre való hajlandóság, a kreativitás, a kommunikáció, a problémamegoldási képesség, a proaktivitás, valamint a használható nyelvtudás, amelyeknek a többség sokszor híján van új munkavállalóként.

Ráadásul a válaszadók harmada szerint azt sem szabad elfelejteni, hogy az oktatói állomány átlagéletkora egyre magasabb a felsőoktatásban, az ottani eszközparkok sok esetben elavultak, ráadásul a tananyag is inkább az oktatókhoz, semmint az ipari igényekhez igazított. Emiatt a megkérdezett cégek több mint fele úgy látja, hogy a piaci szereplőknek és az egyetemeknek muszáj lesz közvetlenebb kapcsolatot ápolnia egymással. Ennél fogva a vállalati vezetők az ipar igényeinek rendszeres nyomon követését, a vállalati szakemberek sokrétűbb bevonását javasolják az felsőoktatásba. Véleményük szerint ennek számos módja lehet: kezdve az előadásoktól a diplomamunkák készítésén, tananyagfejlesztésen át a szakkörök, műhelyek, versenyek, szakmai fórumok, közös projektek elindításáig. Már csak azért is lenne eredményre vezető az együttműködés, mert a vállalati szakemberek olyan, a beilleszkedéshez és a szervezeti léthez elengedhetetlen képességek fejlesztésében adhatnának segítséget a fiataloknak, mint az önismeret, az asszertivitás, a problémamegoldás, a kreativitás, a kommunikáció vagy a csapatmunka, amelyek mindegyike kiemelt fontosságú az egyéni karrierek megvalósítása során.

The post Tevékenyen beszállnának a műszaki felsőoktatásba a hazai nagyvállalatok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Sürgeti a nagyvállalatok és az egyetemek oktatási együttműködését az EJMSZ https://www.muszaki-magazin.hu/2020/09/22/ejmsz-nagyvallalat-oktatas/ Tue, 22 Sep 2020 09:41:07 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11697 Annak érdekében, hogy a műszaki felsőoktatásból kikerülő diákok tudása minél jobban megfeleljen a piaci igényeknek, a mainál megfelelőbb módon kellene integrálni képzésükbe a nagyvállalatok valós ismereteit, készségeit és gyakorlatait. A duális képzés során van már erre utaló törekvés, azonban ezek a programok mindössze a hallgatók 5-7 százalékát érik el jelenleg. Átfogó, minden diák számára elérhető […]

The post Sürgeti a nagyvállalatok és az egyetemek oktatási együttműködését az EJMSZ appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Annak érdekében, hogy a műszaki felsőoktatásból kikerülő diákok tudása minél jobban megfeleljen a piaci igényeknek, a mainál megfelelőbb módon kellene integrálni képzésükbe a nagyvállalatok valós ismereteit, készségeit és gyakorlatait.

A duális képzés során van már erre utaló törekvés, azonban ezek a programok mindössze a hallgatók 5-7 százalékát érik el jelenleg. Átfogó, minden diák számára elérhető megoldásra van szükség a tudásmegosztásban – áll a fiatalok műszaki pályaorientációval foglalkozó Együtt a Jövő Mérnökei Szövetség (EJMSZ) legfrissebb állásfoglalásában. A Szövetség helyzetértékelése szerint a mostaninál több lehetőséget kellene adni a Magyarországon gyártással, kutatás-fejlesztéssel foglalkozó vállalatok szakembereinek arra, hogy az egyetemek műszaki karain gyakorlatorientált képzéseket tarthassanak.  Ma ehhez tudományos háttér nélkül rendkívül kevés lehetőség nyílik a piaci szektorból érkezők számára. Miközben rengeteg olyan ismeretet adhatnának át a fiataloknak, amelyekkel felvértezve ők már pályakezdőként versenyelőnnyel indulnának a vállalati szférában. Emiatt is sürgeti az EJMSZ egy olyan oktatási modell kidolgozását az egyetemek, illetve a fenntartóik számára, amelyben a vállalati szakemberek a jelenleginél nagyobb hozzáadott értéket nyújtva járulhatnának hozzá a következő mérnök generációk kineveléséhez.

„A hazai műszaki felsőoktatás nagyon jó elméleti alapokat adott régen is és ma is a leendő mérnököknek. Viszont azt is látni kell, hogy napjainkban az egyetemekről kikerülő végzősök olyan turbulens piaci viszonyok között kezdik meg pályájukat, ahol a mindennapi munkavégzéshez folyamatosan frissen tartott gyakorlati szaktudásra van szükség. Mindenkinek az az érdeke, hogy ezzel már akkor rendelkezzenek, mikor első állásukat elvállalják. Emiatt is szorgalmazzuk azt, hogy az állam bevonásával egy olyan oktatási együttműködés jöjjön létre a felsőoktatási intézmények, illetve a nagyvállalatok közt, ami a piaci tudástranszfer lehető leghatékonyabb módját biztosítja. Egyértelmű, hogy a magyar gazdaság növekedését hosszú távon a hozzáértő hazai szakembergárda, és ezen belül is a kiváló mérnökök garantálják.”

– fejtette ki Dr. Ábrahám László.

Az EJMSZ elnöke szerint a vállalati szakemberek bevonásával a műszaki felsőoktatásban hangsúlyosabb szerepet kaphatna a kritikus gondolkodás fejlesztése, az egyes műszaki problémák lehetséges megoldásainak gazdasági szempontból való mérlegelése, vagy éppen a csapatmunka elsajátítása. Továbbá ezek a felkért, megbízott szakértők valós helyzeteket modellező gyakorlatokat tudnának tartani, melyek segítségével a diákok olyan képességeiket fejleszthetik, mint a konfliktuskezelés, a visszajelzés adása, a csoporton belüli kommunikáció, beleértve ebbe a külföldi kollégákkal történő kapcsolattartást is.

Az EJMSZ nyitott arra, hogy felelős szakmai szervezetként a felsőfokú képzések fejlesztéséről szakmai párbeszédet kezdeményezzen a folyamatban érdekelt összes résztvevő bevonásával.

The post Sürgeti a nagyvállalatok és az egyetemek oktatási együttműködését az EJMSZ appeared first on Műszaki Magazin.

]]>