nagyteljesítményű – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 12:31:42 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 3 dolog, amire érdemes figyelni Európában a jelenlegi energiaárak mellett https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/22/energiaarak-tipp-schneider-electric/ Tue, 22 Mar 2022 06:00:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19347 Hazánkban a lakossági fogyasztókat jogszabályok védik, de a szabadpiaci szereplők sem teljesen védtelenek. A Schneider Electric, az energiamendzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat magyar szakértői gyűjtötték össze azokat a trendeket, amelyekre érdemes most figyelni az energiapiacon Európában. Az árak emelkedése ugyanis nemzetközi szinten megállíthatatlannak tűnik, de a hatást több tényező is mérsékelheti. Hosszú […]

The post 3 dolog, amire érdemes figyelni Európában a jelenlegi energiaárak mellett appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazánkban a lakossági fogyasztókat jogszabályok védik, de a szabadpiaci szereplők sem teljesen védtelenek.

A Schneider Electric, az energiamendzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat magyar szakértői gyűjtötték össze azokat a trendeket, amelyekre érdemes most figyelni az energiapiacon Európában. Az árak emelkedése ugyanis nemzetközi szinten megállíthatatlannak tűnik, de a hatást több tényező is mérsékelheti. Hosszú távú megoldást a minél hatékonyabb energiafelhasználás jelenthet, beleértve a megújuló források használatát – állítja László Dávid, a Schneider Electric budapesti energia- és fenntarthatósági szolgáltatóközpontjának (ESS) szakértője, illetve Feldmájer Benjámin, a cég európai uniós zöld átmenetért (EU Green Deal) felelős magyarországi programmenedzsere.

Érkeznek az idei első számlák

A vállalati fogyasztók gáz- és villanyszámláiban a napokban kezdenek el visszaköszönni azok a határidős tőzsdei energiaárak, amelyeket ugyan még a múlt év második felében jegyeztek, de már erre az évre vonatkoznak. Országtól, gáztól, áramtól és a jegyzett időszaktól függően Európában háromszoros, de akár hatszoros is lehet az éves nagykereskedelmi ár az előző évihez képest. Ez főleg olyan vállalati végfelhasználóknak jelenthet gondot, ahol nem fedezték időben az idei igényüket, vagy a korábban megkötött kedvező árú szerződésüket szolgáltatójuk – akár egyoldalúan – módosította. Utóbbi esetben sajnos előfordulhatott, hogy a végfelhasználó csak az ún. azonnali piacot követő áron tudott a szolgáltatójával leszerződni, ami növeli a kitettséget az árváltozásoknak, így kockázatos. A végső fogyasztói ár alakulása függ a rendszerhasználati díjak és az adók változásától is, tehát a háromszoros piaci ár nem feltétlenül eredményez háromszoros végső költséget. Különösen, ha az adott fogyasztó képes mérsékelni a fogyasztását. Márpedig a Schneider Electric szakértői szerint ez az egyik kulcs a megoldáshoz: a meglévő, rendelkezésre álló energiát – akár a legmodernebb digitális technológiák segítségével – a lehető leghatékonyabban felhasználni.

Nyomás alatt a nagy energiaigényű fogyasztók

A vállalati végfelhasználók közül az ún. energiaintenzív ipari és mezőgazdasági nagyfogyasztókra nehezedik a legerősebb nyomás. Akik tudják, folytatják a tevékenységüket, de áthárítják az energiaárak okozta költségeket a saját ügyfeleikre. Szélsőséges esetben azonban az is előfordulhat, hogy részben vagy teljesen leállítják az üzemeiket. Európában is láttunk ilyen példát, előbbire acélgyártók, utóbbira pedig alumínium-, cink-, és műtrágyagyártók között. De ugyanúgy szenvednek a papír-, üveg- és cementgyárak is. Az adott iparágtól, vállalattól, technológiától és automatizáltságtól, illetve országtól függően a magas energiaárak 10-30%-kal is hozzájárulhatnak az említett anyagok drágulásához. Több energiaintenzív nagyfogyasztót tömörítő szervezet és lobbi az EU-tól várja a megoldásokat. Eddig a 27-ből 20 tagállam vezetett be olyan átmeneti kényszerintézkedéseket, mint pl. bizonyos adóelemek csökkentése vagy a lakossági fogyasztók számláinak támogatása.

Az energiaszolgáltatók sem robbantanak bankot

Ne gondoljuk, hogy a piaci árkörnyezet miatt az energiaszolgáltatók korlátlan extraprofitot zsebelhetnek be – emeli ki László Dávid és Feldmájer Benjámin. Volt már, és valószínűleg lesz is példa még arra, hogy nehezen birkóznak meg a magas piaci árak és/vagy a kormányok által bevezetett árlimitek hatásával. Az energiaszolgáltatók kitettsége nagyban függ attól, hogy fogyasztóik, ügyfeleik várható fogyasztására jó becslés áll-e rendelkezésükre, és ennek megfelelő mennyiségű energiát kötöttek-e le még a korábbi árakon. Másfelől közelítve: ha váratlanul nagy mennyiséget kell lekötniük a jelenlegi árakon, akkor súlyos likviditási és finanszírozási gondjaik támadhatnak. Tavaly például csak az Egyesült Királyságban összesen 30 kiskereskedelmi szolgáltató hagyott fel tevékenységével. De szemléletes a német óriás, az Uniper esete is, amelynek egy 10 milliárd eurós hitelmentőövre volt szüksége.

The post 3 dolog, amire érdemes figyelni Európában a jelenlegi energiaárak mellett appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagyteljesítményű autonóm mobil robotok a logisztikában https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/22/autonom-mobil-robot-ip52/ Sun, 22 Aug 2021 15:25:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16377 Az iparág első IP52-es védettséggel rendelkező AMR-jeit, a MiR 600-at és a MiR1350-et arra tervezték, hogy nehéz tárgyakat szállítsanak kihívást jelentő gyártási és logisztikai raktári környezetben. Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) globális piacvezetője, a Mobile Industrial Robots (MiR) a mai napon piacra dobta eddigi legnagyobb teljesítményű robotjait, melyek raklapok és egyéb nehéz tárgyak szállítására alkalmasak […]

The post Nagyteljesítményű autonóm mobil robotok a logisztikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az iparág első IP52-es védettséggel rendelkező AMR-jeit, a MiR 600-at és a MiR1350-et arra tervezték, hogy nehéz tárgyakat szállítsanak kihívást jelentő gyártási és logisztikai raktári környezetben.

Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) globális piacvezetője, a Mobile Industrial Robots (MiR) a mai napon piacra dobta eddigi legnagyobb teljesítményű robotjait, melyek raklapok és egyéb nehéz tárgyak szállítására alkalmasak gyárakban, raktárakban és logisztikai központokban.  A MiR600-at, amely akár 600 kg-os súlyokat is elbír, illetve a MiR1350-et, melynek teherbírása 1350 kg, úgy tervezték, hogy még kihívásokkal teli környezetben is biztonságosan és hatékonyan végezzék el az anyagmozgatási műveleteket.

„Az AMR-eket saját üzemeikben tesztelő ügyfelek ráismertek arra, hogy nagyobb terheket is szeretnének szállítani, valamint arra jutottak, hogy amennyiben fő tevékenységüket nagy létszámú flottákkal kívánják kiszolgálni, akkor még magasabb szintű megbízhatóságot, biztonságos és minőséget kell, hogy megköveteljenek”

– mondja Søren E. Nielsen, a Mobile Industrial Robots elnöke.

„Új ipari szintű és robosztus robotjaink megfelelnek ezeknek a kívánalmaknak, így nem kell sokáig gondolkodni azon, hogy megéri-e integrálni őket a vállalatok munkafolyamataiba.”

Az első AMR-ek, amelyek IP52-es védettséggel rendelkeznek, hogy ellenálljanak a környezeti kihívásoknak

Az ipari szintű használatra alkalmas és a megfelelő védettséggel rendelkező MiR600 és MiR1350 lett a két első autonóm mobil robot, amely megkapta az 52-es IP-védettségi besorolást. Ez azt jelenti, hogy a védettségnek köszönhetően alkatrészeik ellenállnak a por és a vízcseppek okozta károsodásnak.

„Mivel az AMR-eket egyre nagyobb mértékben a fő tevékenységük során alkalmazzák a vállalatok, állásidőről szó sem lehet”

– mondta Nielsen.

„Új AMR-jeink ipari szintű besorolással rendelkeznek és hosszú élettartamra készültek, az ipari és könnyen hozzáférhető alkatrészeknek és kábeleknek köszönhetően karbantartásuk pedig rendkívül egyszerű.”

Az új AMR-ek minden típusú logisztikát optimalizálnak – bejövőt, gyártásit és kimenőt

A nagyobb méretű MiR600 és MiR1350 ideális a nehéz anyagok és áruk autonóm szállítására

  • rakodóterekben
  • gyártó- és összeszerelési területeken
  • raktárakban
  • anyagszállító területeken.

A MiR többi AMR-jéhez (MiR100, MiR200, MiR250, MiR500 és MiR1000) hasonlóan a MiR600 és a MiR1350 is zökkenőmentesen és biztonságosan közlekedik emberek és egyéb szállítójárművek között dinamikus környezetben is. Szenzorok, 3D kamerák és a legújabb lézeres szkenner technológia biztosítja a robotok 360 fokos látószögét, valamint pontos és megbízható mozgását és működését. Az új AMR-eket úgy tervezték, hogy megfeleljenek az iparág legújabb biztonsági szabványainak, például az ISO 3691-4-nek.

„Számos vállalat integrálja mobil robotjainkat az emberek által vezetett villástargoncák alternatívájaként, amelyek működtetése költséges és veszélyes is lehet”

– mondta Nielsen.

„Az AMR-ek által nyújtott optimalizált szállításnak köszönhetően az alkalmazottak felszabaduló idejükben magasabb értéket teremtő feladatokkal és a gyártási folyamatokkal foglalkozhatnak, miközben a termelési terület biztonsága növekszik.”

Azonnal telepíthető megoldások a skálázhatóságért és az alkalmazkodóképességért

A jövőálló logisztikai megoldásoknak zökkenőmentesen kell illeszkednie a működési folyamatokhoz és rugalmasan kell alkalmazkodniuk az új munkafolyamatokhoz és környezetekhez. A MiR AMR-jei rendkívül flexibilisek és különféle top modulokkal is elláthatók a személyre szabott alkalmazástól függően.

Számos vállalat gondolkozik alakítható robotplatformokban, míg mások azonnal telepítető megoldásokat szeretnének, melyeket különféle típusú munkafolyamatok során vagy az ügyfelek eltérő gyártási területein alkalmaznának. Az üzembe helyezés megkönnyítése érdekében a MiR többféle emelő top modult is kínál a MiR600-hoz és a MiR1350-hez. Ezek a top modulok lehetővé teszik az AMR-ek számára, hogy raklapokat és kocsikat vegyenek fel, vagy tegyenek le, amivel egyszerű integrációt és skálázhatóságot valósítanak meg a teljes értéklánc mentén.

The post Nagyteljesítményű autonóm mobil robotok a logisztikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagyteljesítményű foghántolás elektromos járművekhez https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/14/foghantolas-sandvik-coromant/ Sat, 14 Aug 2021 06:10:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16306 A Tesla autóit gyakran említik példaként arra, hogy az elektromos járműveknek nincs szükségük többszörös áttételre vagy kettős erőátvitelre. Kivéve persze az összes modellt, amelynek van. A többáttételes EV-k trendjének erősödésével Mats Wennmo, a globális fémforgácsolási vezető Sandvik Coromant termékmenedzsere elmagyarázza, hogy a nagyteljesítményű foghántolásnak nevezett folyamat miként segíthet az EV-gyártóknak lépést tartani, de jelentősen csökkentett […]

The post Nagyteljesítményű foghántolás elektromos járművekhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Tesla autóit gyakran említik példaként arra, hogy az elektromos járműveknek nincs szükségük többszörös áttételre vagy kettős erőátvitelre.

Kivéve persze az összes modellt, amelynek van. A többáttételes EV-k trendjének erősödésével Mats Wennmo, a globális fémforgácsolási vezető Sandvik Coromant termékmenedzsere elmagyarázza, hogy a nagyteljesítményű foghántolásnak nevezett folyamat miként segíthet az EV-gyártóknak lépést tartani, de jelentősen csökkentett megmunkálási idővel.  

A Tesla kétmotoros Model S, Model X és Model 3 járművei két különböző áttétellel rendelkeznek, az egyik elöl, a másik hátul található. A többáttételes EV-k lehetőségeit a Porsche is feltárta, és megerősítette, hogy az elektromos Taycan modelljüknek kétfokozatú sebességváltója lesz. A Polestar, a Volvo, a Lucid és a Volkswagen elektromos járműveinek is van sebességváltója, de nem olyan, mint amilyen a múltbeli autóknak volt. Az új technológiák közé tartozik a járművekhez műszaki rendszereket gyártó ZF által bejelentett kétfokozatú EV-tengelyhajtás.

Az EV-k esetében a több sebességfokozatnak számos teljesítményelőnye van, amelyeket ebben a cikkben megvizsgálunk. De ha a többáttételes EV-k, mint például a Porsche és a Tesla autói valóban sikeresnek bizonyulnak, akkor hogyan követhetik más gyártók a példájukat, miközben megőrzik a költséghatékonyságot a gyártásban?

A Sandvik Coromant CoroMill® 180 megoldása egy váltólapkás marószerszám, amely nagyteljesítményű foghántoláshoz használható.

Két fő oka van annak, hogy az EV-knek erőátvitellel kell rendelkezniük, az 1. ábra szerint. Először is a nyomaték/fordulatszám (ford/perc) arány nem ugyanaz egy EV esetében, mint egy belső égésű járműnél. Az EV-ben nehéz az akkumulátorból nyomatékot/gyorsulást létrehozni erőátvitel nélkül. A nagy nyomaték nagyobb terhelést jelent az áttétel szélein, és a nagy fordulatszámmal együtt ez a zajcsökkentést helyezi a középpontba, mivel az EV-knek nincs motorja a zaj elfedésére.

Másodszor a magasabb fordulatszám az EV-kben magasabb minőségi követelményeket támaszt az átvitellel szemben, ami egyre nehezebbé teszi a hagyományos megmunkálási módszerek alkalmazását. Ez magában foglalja azt is, amikor a gépek egy sorban állnak, és minden egyes eltérés hozzáadódik az áttételhez, amikor az áttétel egy része a következő géphez kerül. Az EV-sebességváltók főként bolygóműves sebességváltók, ahol a kompakt kialakítás szükséges az átvitelhez súlyának és méretének csökkentéséhez. Bizonyos erőátviteli rendszereket redukciós erőátvitelnek is neveznek, mivel a feladata, hogy csökkentse a nyomatékot és a fordulatszámot az induláskor.

Nagyteljesítményű foghántolás a gyakorlatban

Tehát mi a legjobb módja annak, hogy a gyártók előállítsák ezeket a jobb minőségű erőátviteli alkatrészeket? A válasz egy több mint egy évszázada fennálló koncepcióban rejlik: a nagyteljesítményű foghántolásban. A folyamat az alakítást és a lefejtőmarást – egy fogaskerék-forgácsolási megmunkálási folyamat – egyetlen folyamatos forgácsolási folyamatban ötvözi.

A nagyteljesítményű foghántolásnak számos előnye van a hagyományos megmunkálási módszerekkel szemben, beleértve a nagyobb termelékenységet és rugalmasságot. Ezzel a módszerrel a teljes alkatrész megmunkálható egy multitask gépben vagy megmunkálóközpontban egyetlen összeállítással. Ez lerövidíti a gyártási időt, javítja a minőséget és csökkenti a kezelési és logisztikai költségeket. A folyamat a kezelhető és kiszámítható alkatrész-megmunkálást is segíti.

Mivel minden megmunkálás egyetlen összeállítással elvégezhető, nincs szükség több speciális gépre és gépváltásokra. Az autóipari gyártóknál, amelyeknél az állásidő hihetetlenül költséges, a gépváltások csökkentése jelentős hatással lehet a nyereségre.

A Sandvik Coromant egyik ügyfele próbára tette a nagyteljesítményű foghántolást, amikor gyengén ötvözött 16MnCr5 acélból készült fő áttételi alkatrészeket akart alakítani a Sandvik Coromant CoroMill® 178 vagy a váltólapkás CoroMill 180 megoldásával.

Az EV-kben nehéz az akkumulátorból nyomatékot/gyorsulást létrehozni erőátvitel nélkül. A magasabb fordulatszám EV-kben további igénybevételt jelent az erőátvitel számára is.

A munkadarabon a CoroMill 178H PM-HSS tömör, nagyteljesítményű foghántoló segítségével kívántak nagyolást és simítást végezni. Korábban az ügyfél erre a folyamatra egy alakmarót használt, amelyet 40 m/perc (131 láb/perc) sebességgel futtattak a nagyolási szakaszban és 50 m/perc (164 láb/perc) sebességgel a simítási szakaszban. Ezzel a módszerrel a sebességet 250–300 m/percre (331 láb/perc) lehetett növelni a nagyolás és a simítás esetén is.

Összességében a gyártó a CoroMill 178H PM-HSS marókat három-öt nagyolási lépéshez és két simítási lépéshez alkalmazta. Az ügyfél beszámolt arról is, hogy csökkent a szerszám-összeállítási és -váltási idő, megnőtt a folyamatstabilitás és jelentősen javult az alkatrészek minősége. A jobb minőség főleg abból adódott, hogy nem volt szükség az alkatrész mozgatására a különböző gépek/megmunkálási műveletek között, amelyek középső és ütési eltéréseket adtak volna hozzá. A teljes megmunkálást egyetlen összeállítással végezték el.

Ráadásul az időigényes alakítási folyamat nagyteljesítményű foghántolással történő helyettesítésével a forgácsolási idő lecsökkent, és a szerszám éltartama jelentősen megnőtt. Ez a megmunkálási idő 90%-os csökkenését jelentette, így az ügyfélnek nagy mennyiségű értékes szabad kapacitást eredményezett.

A szerszám kiválasztása

A Sandvik Coromant a keményfém-marók CoroMill 178S választékát kínálja a nagyteljesítményű foghántoláshoz, valamint a porkohászati gyorsacélból (PM-HSS) készült CoroMill 178H-t. Rendkívül nagy pontosságra és teljesítményre tervezték őket, és elérhetők a 0,5–6 (DP 50–5) modulhoz. A Sandvik Coromant kínálatában megtalálható a CoroMill 180 is. Ez egy váltólapkás marószerszám sínes lapkafészkekkel a kiváló és megismételhető pontosság érdekében, 2,5–8 (DP 10–3) modulokban.

Bár a nagyteljesítményű foghántolás már régóta létezik, az utóbbi időben új fordulatot vett, mivel a gépek robusztusabbá és merevebbé válnak, és a gyártók új megmunkálási módszereket keresnek. Az erőátvitel esetében a nagyteljesítményű foghántolás különösen jól működik a tömeggyártásban, ahol a rövid átfutási idő meghatározó, valamint azokban az iparágakban, ahol a leállás költséges, mint például az autóipar és az EV-k gyártása.

The post Nagyteljesítményű foghántolás elektromos járművekhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>