nagydíj – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Magyar Ipari Célgép Nagydíj idei nyertesek https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/30/celgep-magyar-nagydij-ipari/ Sun, 30 Jun 2024 17:10:10 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30363 Rekord mennyiségű pályázat érkezett! Június 28-án, a városligeti Millennium Házában rendezték meg az ország legnagyobb gépipari szakmai eseményét a Gépész Szalont, a Magyar Ipari Célgép Nagydíj immár negyedik díjátadóját, a Chemplex Kft és a Gépipari Tudományos Egyesület (GTE) közös szervezésében. Az Év Célgépe díjra a tavalyi jelentkezéseket is felülmúlva az idén 121 pályamű érkezett, 8 […]

The post Magyar Ipari Célgép Nagydíj idei nyertesek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rekord mennyiségű pályázat érkezett!

Június 28-án, a városligeti Millennium Házában rendezték meg az ország legnagyobb gépipari szakmai eseményét a Gépész Szalont, a Magyar Ipari Célgép Nagydíj immár negyedik díjátadóját, a Chemplex Kft és a Gépipari Tudományos Egyesület (GTE) közös szervezésében. Az Év Célgépe díjra a tavalyi jelentkezéseket is felülmúlva az idén 121 pályamű érkezett, 8 kategóriában osztották ki az elismeréseket, emellett díjazták az év ötletét, az év öko-célgépét és az év tervezőjét is.

A gépgyártók és termelő vállalatok immár negyedik alkalommal életre hívott ünnepi eseményén rekordszámú, csaknem 400 szakember vett részt. A Gépész Szalonon köszöntőt mondott Fábián Gergely a Nemzetgazdasági Minisztérium iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára és Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója is.

Sipos Sándor, a Magyar Ipari Célgép Nagydíj ötletgazdája beszédében kiemelte, hogy a verseny lehetőséget biztosít a pályázóknak, hogy bemutassák kreativitásukat, technikai tudásukat és problémamegoldó képességüket.

 „A Szalon egy olyan esemény, ahol meg kell állnunk, és méltatnunk kell a pályázók szakmai tudását és bravúrját, bizonyítva, hogy a magyar gépészmérnök bárhol a világon megállja a helyét”

 – fogalmazott a Chemplex Kft. tulajdonosa.

Metál Attila, a zsűri elnöke, a GTE Konstrukciós Szakosztályának titkára, a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Budapest kutatás-fejlesztési részlegvezetője, az év egyik szakmai csúcspontjának nevezte az eseményt. Úgy fogalmazott:

A Év Célgépe díjnak presztízse van, a győztes cégek büszkén hirdetik sikerüket, amelynek híre aztán további megrendeléseket generál.”

Dr. Bárdos Krisztina, a Gépipari Tudományos Egyesület ügyvezető igazgatója azt emelte ki, hogy az idén előtérbe került a gép-ember, ember-gép kapcsolat.

„Az ún. operátor 5.0 fogalom lényege, hogy ezt a kapcsolatot optimalizálja, elsősorban az intelligens gyártási rendszerek területén, az ember-gép interakcióra és a rugalmasságra összpontosítva.”

A rendezvényhez idén első alkalommal csatlakozott a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége és új kategóriaként díjazták az élelmiszeripari gépek körében megvalósuló innovációkat. A szervezet különösen fontosnak nevezte a magyar élelmiszergyártók számára a termelés technikai szintjének emelését, az energiahatékonyság, az alapanyagkihozatal és általában a minőség további javítását.

A győztesek listája

 

Anyagmozgatás, anyagtárolás kategóriában:

Revo-Tec Gépipari Kft.

Végátvételi munkahely robotos logisztikai kiegészítése

Tervezők: Horváth Szabolcs, Varga Dávid

 

Kísérleti, laboratóriumi, tesztberendezések, mérőeszközök, tesztpadok kategóriában:

schoen + sandt Hungary Kft.

EVO4-02W power modul tesztelő sor

Tervezők: Mester Barnabás, Fehér Patrik, Vankó Norbert, Ladányi Sándor, Horváth Richárd

 

Gyártáselőkészítés gépei, alapanyag és nyersanyagfeldolgozás kategóriában:

MechatroEngineering Kft.

Nagy teherbírású robotfej szögkiegyenlítő egység

 

Termék kiadagolás, beadagolás, csomagolás gépei kategóriában:

IQ Kecskemét Kft. és KÉSZ Ipari Gyártó Kft.

Kiadó/visszavevő automata

Tervezők: Ézsiás Gergő, Balla Norbert

 

Teljes gyártósorok, üzemi és kisüzemi technológiák kategóriában:

BBM Engineering Solutions Zrt.

Automata szitanyomtató gyártósor

Tervezők: Bővíz Botond Gergő, Bolgár Milán, Szántai István, Székely Arthur, Csatári Dániel, Szabó Gábor András, Bártfai Zoltán, Bajó Péter, Ari Dávid Károly

 

Gyártógépek, rész vagy készterméket előállító gépek kategóriában:

VT TIPA Kft.

Fogaskerék prés

Tervezők: Gépésztervező – Varga Zoltán, Hardvertervező – Kovács András, Programozó – Drobina András

 

Vegyipari gépek:

Mérai Csaba

Automata töltő, ultrahanghegesztő és csomagoló berendezés

 

Élelmiszeripari gépek:

ST-Automatika Kft.

Desszert adagoló és számláló gép

Tervező: Kis Szabolcs

 

A különdíjak:

  • Az év célgéptervezője 2024: Holik László
  • Az év ÖKO célgépe 2024: HunMecH Kft., módosított EUR papírraklap gyártósor, Tervezők: Németh Péter, Tóth Zoltán
  • Az év ötlete 2024: Csikós Irén, Takarító robot, Henkel Magyarország Operations Kft.

gepedvanhozza.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Magyar Ipari Célgép Nagydíj idei nyertesek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Duplájára nőtt az InnoElectro Kiállítás és Konferencia https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/10/innoelectro-kiallitas-konferencia-novekedes/ Fri, 10 May 2024 06:12:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29620 Az elektronikai iparnak a Budapesti Olimpiai Központ A-csarnokában szervezett rendezvény, április 23–25-ig, 29 országból, 2497 szakembert látott vendégül, több mint 600 cég képviseletében. Az előző évihez képest ez 42%-os növekedést jelent. A 78 kiállító standja összesen 1461 m2-t foglalt el a 3578 m2-es kiállítói területen. A Magyarországi Elektronikai Társaság (MELT) 3 napos rendezvényének két konferencia […]

The post Duplájára nőtt az InnoElectro Kiállítás és Konferencia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elektronikai iparnak a Budapesti Olimpiai Központ A-csarnokában szervezett rendezvény, április 23–25-ig, 29 országból, 2497 szakembert látott vendégül, több mint 600 cég képviseletében. Az előző évihez képest ez 42%-os növekedést jelent.

A 78 kiállító standja összesen 1461 m2-t foglalt el a 3578 m2-es kiállítói területen. A Magyarországi Elektronikai Társaság (MELT) 3 napos rendezvényének két konferencia helyszínén 54 előadás és 3 kerekasztal beszélgetés hangzott el. A gazdag szakmai programot a MELT Diák Forrasztási versenye, valamint az IPC Kézi Forrasztási versenye színesítette. Mindezt az InnoElectro társrendezvénye az IOT LIVE SHOW és megoldás-szállítók versenye egészítette ki további 700 m2-es területen, 21 kiállítóval. A kiállításon ünnepelte a MELT két tagvállalata is kerek születésnapját, a Danutek 20, míg a Microsolder 30 éves fennállását.

“Díjazzuk az Innovációt!”

A MELT immár második alkalommal ítélte oda a kiállításon az InnoElectro-nagydíjat. A szakmai zsűri tagjai Dr. Kazi Károly a MELT elnöke, a BHE Bonn Hungary Kft. ügyvezetője, Dr. Ábrahám László, a SENSIRION Kft. vezetője, az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség elnöke, és Dr. Pap László, professor emeritus, BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar.

Az elismert szakemberekből álló grémium 2024-ben az InnoElectro-nagydíjat az InterElectronic Hungary Kft.-nek ítélte oda. A díjnyertes termék az Europlacer ATOM ii-A2 multifunkciós alkatrészbeültetőgép. A második helyen a Phoenix Contact Single Pair Ethernet (SPE) megoldása végzett, míg a harmadik helyezést az Endich Bauelemente kapta: Elemes táplálású, nagy kiterjedésű ad-hoc WLAN okosszenzor hálózati ökoszisztéma fejlesztése saját végpontokkal, átjáróval és felhőszolgáltatással megoldásával.

K+F+I, képzés, gyártás – neves szakemberek a konferencián 

A konferenciát három izgalmas kerekasztal beszélgetés fűszerezte. A hazai bérgyártói panel beszélgetésben a szakemberek a hazai összeszerelő cégek legnagyobb erejét abban látták, hogy a speciális tudás, tapasztalat és az innovatív gondolkodás a kis szériás gyártásnál komoly hozzáadott értéket képviselhet a vevők számára. Résztvevők voltak: Medgyesi József (Elektromont), Méhész Árpád (Silveria), Ulrich Gyula (Z Elektronika), Melchardt Miklós (Dynamic Csurgó).

A szakmédia kerekasztal beszélgetésben résztvevők (Imre Miklós – Invest Marketing Kiadó, Véghely Tamás – EU-SOLAR Nyrt., Czakó Miklós – New Technology szaklap, Lambert Miklós – MELT Szakmédia Tagozat, Kiss Zoltán – Endrich Bauelemente) a magyar nyelvű szakirodalom fontosságát hangsúlyozták.

A legnagyobb érdeklődéssel kísért K+F kerekasztal beszélgetés résztvevői voltak: Ábrahám László (Sensirion), Kazi Károly (BHE-Bonn Hungary), Lazányi János (PCB Design), Naszádos László (thyssenkrupp). A hazai elektronikai ipar elismert szakemberei óvatosságra intettek a kormányzat túlzottan optimista terveivel kapcsolatban, mely szerint hazánknak a top 10 innovátor közé kell kerülnie az elkövetkezendő évtizedekben. Rávilágítottak az ambíciózus célok, valamint a rendelkezésre álló források és a kormányzati intézkedések között húzódó ellentétekre és az egyre kínzóbb mérnökhiányra, az oktatás fontosságára. Kiemelték ugyanakkor, hogy számos magyar cégben komoly innovációs potenciál rejlik és nemzetközi szinten is kiváló eredményeket érnek el szakembereink.

Kéziforrasztási verseny profiknak és diákoknak

A MELT idén 3. alkalommal rendezte meg kéziforrasztási versenyét középiskolás diákok számára, hogy ezzel is közelebb hozza a fiatalokhoz az elektronikai ipar és a villamosmérnöki szakma szépségét. A megmérettetésen 25 iskola 100 diákja vett részt. Első helyen végzett Baltás Levente (KSzC Kandó Kálmán Technikum, Kecskemét), második lett Nándori Bálint (BMSzC Újpesti Két Tanítási Nyelvű Műszaki Technikum, Budapest), a dobogó harmadik helyén végzett Szilágyi Levente (DSzC Beregszászi Pál Technikum és Kollégium, Debrecen). Különdíjban részesült még Nándori Bálint (BMSzC Újpesti Két Tanítási Nyelvű Műszaki Technikum, Budapest), valamint Forgó Olivér és Kovács-Kalocsa Dávid, mindketten a kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium tanulói. A legjobb csapat díját a nyíregyházi Bánki Donát Műszaki Technikum kapta.

IPC regionális kvalifikáció

Hagyományosan az InnoElectrón tartja az IPC Kézi Forrasztási Világbajnokságának magyarországi kvalifikációs versenyét. Az első három helyezett profi pénzjutalomban részesült, de csak a győztes utazhat Münchenben az Electronicára, ahol Magyarországot képviselheti a világbajnokságon. A szoros versenyben idén is a BHE Bonn Hungary munkatársa, Zsombok Péter végzett az első helyen – immár három egymást utáni évben. Őt Hermann Tibor (BME) követte a második helyen és Vizi Zoltán a TI-Elektronikai Kft. munkatársa a harmadik helyen. A legjobb csapat címet idén a TI-Elektronika Kft. tudhatta magáénak.

Az InnoElecto Budapesten, 2025. április 8–10-ig tárja ismét szélesre kapuit a szakemberek számára, ne maradjon le az elektronikai ipar legnagyobb magyarországi rendezvényéről! 

További információ: www.melt.hu, www.innoelectro.com               


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Duplájára nőtt az InnoElectro Kiállítás és Konferencia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
IPAR NAPJAI – Nagydíj pályázat https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/03/nagydij-ipar-napjai-palyazat/ Fri, 03 May 2024 12:27:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29440 A hagyományokhoz híven 2024-ben is NAGYDÍJ-jal jutalmazzuk a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt, legkiemelkedőbbnek tartott innovációkat az IPAR NAPJAI, MACH-TECH és AUTOMOTIVE HUNGARY kiállításokon. A versenyen eséllyel indult bármely, korszerű hazai forgalmazású termék, eljárás, műszaki szolgáltatás, amely beleillett a kiállítás tematikájába. A pályázatokat ebben az évben is neves szakértők bírálták el, akik szaktudása és objektivitása […]

The post IPAR NAPJAI – Nagydíj pályázat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hagyományokhoz híven 2024-ben is NAGYDÍJ-jal jutalmazzuk a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt, legkiemelkedőbbnek tartott innovációkat az IPAR NAPJAI, MACH-TECH és AUTOMOTIVE HUNGARY kiállításokon.

A versenyen eséllyel indult bármely, korszerű hazai forgalmazású termék, eljárás, műszaki szolgáltatás, amely beleillett a kiállítás tematikájába. A pályázatokat ebben az évben is neves szakértők bírálták el, akik szaktudása és objektivitása biztosítja, hogy valóban a legjobb termékek kapják meg a díjakat.

NAGYDÍJ nyertesek:

  • FANUC Hungary Kft.: FIELD system Basic Package
  • LOSONCZI Innovation Kft.: TOWER PRO mérőgép
  • Yamazaki Mazak Central Europe s.r.o. Magyarországi Fióktelepe: Mazak FSW-460V dörzshegesztő gép
  • Metal Trading & Consulting Kft.: ECKERT DUAL FLEX 3D Plazma és lángvágó egyben
  • Oxyma Systems Kft.: Nagynyomású, ipari, direkt porlasztásos párásítás

KÜLÖNDÍJ nyertes:

Rajapack Kft.: RAJA újrahasznosított légpárnás papírtekercsek (BULP50, BULP100)

ELISMERŐ OKLEVÉL díjban részesül:

  • FANUC Hungary Kft.: FANUC ROBODRILL α-D28MiB5adv Plus
  • Magyar DigiLean Egyesület
  • Taképszolg Zrt.: Gausium Scrubber 50 Pro AI technológiájú takarítórobot
  • Werth Magyarország Kft.: WRT fokozatmentesen forgatható/dönthető szenzortartó fej

www.iparnapjai.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post IPAR NAPJAI – Nagydíj pályázat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az év leginnovatívabb célgépei https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/15/celgep-innovativ-nagydij-2024/ Fri, 15 Mar 2024 05:00:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28863 Nevezés – A negyedik Magyar Ipari Célgép Nagydíj 2024-ben három kategóriában várja a pályázó gépgyártó vállalatokat: idén a szakmai zsűri általános ipari célgépek, élelmiszeripari célgépek, vegyipari célgépek területéről választja ki a legkiemelkedőbb innovációkat. A június 28-án átadásra kerülő “AZ ÉV CÉLGÉPE 2024” díjakért 2024. április 16-ig várják a nevezéseket. A kezdeményezés nem csak győzteseket keres, […]

The post Az év leginnovatívabb célgépei appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nevezés – A negyedik Magyar Ipari Célgép Nagydíj 2024-ben három kategóriában várja a pályázó gépgyártó vállalatokat: idén a szakmai zsűri általános ipari célgépek, élelmiszeripari célgépek, vegyipari célgépek területéről választja ki a legkiemelkedőbb innovációkat.

A június 28-án átadásra kerülő “AZ ÉV CÉLGÉPE 2024” díjakért 2024. április 16-ig várják a nevezéseket. A kezdeményezés nem csak győzteseket keres, hanem lehetőséget ad a bemutatkozásra, a szélesebb piac elérésére a teljes gépgyártó szektor számára, hiszen a Nagydíj 3 éve alatt számos ipari sikertörténet született. A korábbi évek pályamunkáiból pedig bárki válogathat a gepedvanhozza.hu weboldalon, akinek célgépre van szüksége.

A nevezés online felületen keresztül történik

A pályázói űrlap kitöltése pár percet vesz igénybe, de a pályázat bemutatása is könnyedén elvégezhető. Annak, aki célgépeket tervez és gyárt, minden a rendelkezésére áll ahhoz, hogy a pályázati adatlapot rövid idő kitöltse. A nyilvánosság számára néhány, a géppel kapcsolatos kérdésre kell válaszolni, míg a zsűri a gép részletesebb bemutatását vizsgálja majd, amelyekhez a megfelelő képi anyagot ugyanarra a felületre lehet feltölteni.

Bemutatkozási lehetőség

Nagyon jó azt látni, hogy egyre több fiatal mérnökcsapat ad be pályázatot, megnőtt az érdeklődés a Nagydíj iránt a köreikben. Ez két dolgot üzen számunkra: az informatikához kapcsolódás, az ipar 4.0 gondolatai, a robotizáció, a szenzorika és az automatizálás a legtöbb projektben megjelenik, tehát készek vagyunk világszínvonalú gépeket gyártani. Ez ráadásul jó visszacsatolás a felsőoktatás számára, hogy olyan szakembereket tudnak képezni, akik tudásukkal és kreativitásukkal megállják a helyüket a hivatásukban – tette hozzá dr. Takács János, a Gépipari Tudományos Egyesület elnöke. Kiemelte továbbá, hogy a verseny marketing hatása is kedvező, hiszen volt olyan pályázó, akinek a gépére már a díj átadása előtt is számos megrendelés érkezett, hiszen a Nagydíj online felülete bárki számára elérhető és használható, akinek célgépre van szüksége.

Jövőbemutató láthatóság

Biztos vagyok abban, hogy a jó megbízásokat azok a gépgyártók nyerik el, akik jól kommunikálják képességeiket és elérhetőek a megrendelők számára, tehát azok, akik láthatóak. – mondja el Sipos Sándor, a Nagydíj ötletgazdája. – A versenynek nagyon fontos küldetése van: előtérbe helyezi a kiváló iparicélgép tervezőket és gyártókat, és bemutatja őket az ipari termelőknek, azaz a gépeik, a munkáik lehetséges megrendelőinek. A másodlagos cél pedig szintén nagyon fontos: lehetséges szinergiák, konzorciumok formálódásának elősegítése a résztvevő gépgyártók között. Ami nem megy egyedül, azt csináljuk meg közösen, mert összeadva a tudásunkat, az erőinket, többek vagyunk. Ezt a szemléletet kívánjuk átadni a pályázó résztvevőknek. A fentiek érdekében a díjátadón, a Gépész Szalon eseményen ipari termelő vállalatok döntéshozói találkoznak a termelésüket biztosító berendezések előállítóival, amelyet networking folyamattal katalizálunk.


A Nagydíj további információi, gépei és eseményei, valamint a pályázat részletei a gepedvanhozza.hu weboldalon érhetők el. Pályázni 2024. április 16-ig lehet.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az év leginnovatívabb célgépei appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tudta, hogy minden lehetőség adott, hogy válságállóvá tegyük a hazai ipart? https://www.muszaki-magazin.hu/2024/01/30/celgep-ipar-nagydij-nevezes/ Tue, 30 Jan 2024 05:00:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28293 Megnyílt a nevezés a negyedik Magyar Ipari Célgép Nagydíjra. A kezdeményezés nem csak győzteseket keres, hanem lehetőséget ad a bemutatkozásra, a szélesebb piac elérésére egy olyan ipari szegmens számára, amely a termelékenység szempontjából elengedhetetlen, de jellemzően rejtve marad, nem látható. A június 28-án átadásra kerülő “AZ ÉV CÉLGÉPE 2024” díjakért 2024. április 14-ig várják a […]

The post Tudta, hogy minden lehetőség adott, hogy válságállóvá tegyük a hazai ipart? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megnyílt a nevezés a negyedik Magyar Ipari Célgép Nagydíjra. A kezdeményezés nem csak győzteseket keres, hanem lehetőséget ad a bemutatkozásra, a szélesebb piac elérésére egy olyan ipari szegmens számára, amely a termelékenység szempontjából elengedhetetlen, de jellemzően rejtve marad, nem látható.

A június 28-án átadásra kerülő “AZ ÉV CÉLGÉPE 2024” díjakért 2024. április 14-ig várják a nevezéseket.

Az immár negyedik alkalommal meghirdetett versenyen tavaly 114 projekt közül 11-et díjazott a zsűri. Olyan izgalmas és érdekes célgépek kerültek a díjazottak közé, mint a VANLIFT önrakodó berendezés, amely egy kis mérnökcsapat fejlesztéseként önállóan képes akár a 7,5 tonna össztömegű tehergépjármű és félpótkocsi rakodására 1,35 m rakodási magassággal. 2023 egyik különdíjasa a WALISE teljes vízoszlopban profilozó bója lett, egy olyan gép, amely különleges, rétegenkénti monitorozási és adatelemzési képességével akár egy héttel előre képes várható veszélyt jelezni. Az igényt az Unió számos országában jelenlévő, a természetes vizeken előforduló, akár egyetlen éjszaka alatt lezajló, tömeges halpusztulási jelenség hívta elő.

Online bírálat, személyes bemutatkozási lehetőség

Annak dacára, hogy a KSH az elmúlt években az iparra nézve aggasztó tendenciákról számolt be, van egy szektor, amely képes hozzájárulni az ipari termelés stabilizálásához nehéz idők esetén is. Ez a célgépgyártás, amely nélkül nincsen fejlődő ipari termelés. A célgépek azok az egy feladatra/egy speciális termelési fázisra tervezett és gyártott ipari gépek, amelyek alkalmazásával az ipari termelők minden kihívásra gyorsan tudnak reagálni.

A célgépek lényege az, hogy termelési nehézség, volumennövelési szándék vagy egy termék módosításának szükségessége esetén a termelő megbízást ad a gépgyártónak, aki a kihívásra létrehoz egy olyan gépet, ami rövid időn belül beilleszthető a termelésbe, költséghatékony és megtérülő. A 2023-ban beérkezett 114 pályázat közel a duplája volt a korábbi években beérkezett pályaműveknek. Hiszek abban, hogy a tudásmegosztás érték, ha megmutatjuk, amit képesek vagyunk alkotni, azzal mindannyian gazdagszunk, és minél több kreatív gépgyártó csatlakozik a kezdeményezéshez, annál elismertebb lesz a gépész szakma hazánkban – mondja Sipos Sándor, a Nagydíj ötletgazdája, aki a Chemplex Kft. tulajdonosaként maga is a célgépgyártó szektort képviseli. – Bízom abban, hogy minden Nagydíjjal közelebb kerülünk ezeknek a céloknak a megvalósításához és június 28. a gépész szakma méltó ünnepe lesz, hiszen évek óta ezen a napon adja át a díjakat a zsűri.

A nevezés és a pályázatok bemutatkozása az online térben zajlik egészen addig a pillanatig, amíg a szakmai zsűri megkezdi az elbírálást, majd a díjátadóra a Gépész Szalon eseményen kerül sor. Ezáltal a kezdeményezés két célt teljesít: az online térben biztosítja a gépgyártók láthatóságát, ezáltal egy friss és aktuális gépgyártó adatbázist tár az ipari termelők elé, az eseményen pedig találkozót biztosít a gépgyártóknak és a megrendelői oldal szakembereinek. 2024 újdonságaként a verseny fókuszában a vegyipar és az élelmiszeripar gépei lesznek.

Az elmúlt évek színvonalas pályamunkái azt tükrözik, hogy Magyarországon ma olyan gépek készülnek, amelyek az egész világon megállják a helyüket, és hogy ezeket a célgépeket olyan képzett mérnökök tervezik, akik szintén a világ élvonalába tartoznak! – tolmácsolta a tavalyi díjátadón -a tudomány oldaláról és az üzleti szféra neves képviselőiből összeálló elbírálóbizottság egybehangzó véleményét- a Magyar Ipari Célgép Nagydíj zsűrielnöke, Metál Attila, a Gépipari Tudományos Egyesület Konstrukciós Szakosztályának titkára, a Knorr-Bremse Budapest Rail Systems kutatás-fejlesztési részleg vezetője.

Lehetőség, nem csak tapasztalt szakembereknek

Nagyon jó azt látni, hogy egyre több fiatal mérnökcsapat ad be pályázatot, megnőtt az érdeklődés a Nagydíj iránt a köreikben. Ez két dolgot üzen számunkra: az informatikához kapcsolódás, az ipar 4.0 gondolatai, a robotizáció, a szenzorika és az automatizálás a legtöbb projektben megjelenik, tehát készek vagyunk világszínvonalú gépeket gyártani. Ez ráadásul jó visszacsatolás a felsőoktatás számára, hogy olyan szakembereket tudnak képezni, akik tudásukkal és kreativitásukkal megállják a helyüket a hivatásukban – tette hozzá dr. Takács János, a Gépipari Tudományos Egyesület elnöke. Kiemelte továbbá, hogy a verseny marketing hatása is kedvező, hiszen volt olyan pályázó, akinek a gépére már a díj átadása előtt is számos megrendelés érkezett, hiszen a Nagydíj online felülete bárki számára elérhető és használható, akinek célgépre van szüksége.

A versenyre az elmúlt három év során beérkezett pályaművek között találni az ipar 4.0 elveit követő automatizált robotcellától a túródesszert-gyártó gépsoron át repülőgépturbina bevonatoló és egyedi tervezésű kézi csiszológépig számos megoldást. A szervezők nem korlátozzák a nevezés lehetőségét, így minden olyan gép helyet kap a megmérettetésben, amely arra hivatott, hogy az emberi munkát támogassa, hatékonyabbá tegye. A verseny 3 évének története során láthatóvá tett gépgyártói tudás a verseny weboldalán elérhető, böngészhető, és ez az ipari termelők számára is egyre hangsúlyosabb adatforrás lesz a jövőben.

Jövőbe mutató innovációk és láthatóság

A mai változó és sokszor nehezen átlátható gazdasági környezetben a fejlesztések azok, amik túllendítenek bennünket a nehézségeken és megőrzik, megerősítik versenyképességünket. – vallja a Magyar Vegyipari Szövetség igazgatója, Szabó Csaba. – A vegyipar fejlődésének kulcsa, hogy hogyan tud alkalmazkodni a változó jogszabályi és gazdasági környezethez. Ez nem megy a termelő vállalatok és gépgyártó beszállítóik összehangolt munkája nélkül. A fejlesztők és gyártók gyakran egyéni- és kisvállalkozók, akik kiemelkedő szaktudással állnak az ipar szolgálatában. Ez a tény az ipari vállalatok számára nagyon jó üzenet: létezik az a fejlesztési háttér és szaktudás, ami a jövőbeli előrelépést támogatni tudja.

A hazánkban megvalósuló külföldi ipari beruházásokról olvasva számíthatunk arra, hogy a célgépgyártók iránti igény a közeljövőben nőni fog, és a már eddig is jelentős nemzetgazdasági szerepén nagyot fog lendíteni ez a szektor. Nyilvánvalóan a megbízást azok a gépgyártók nyerik majd el, akik jól kommunikálják képességeiket és elérhetőek a lehetséges megrendelők számára.

Célgépek nélkül nincsen alkalmazkodó és válságálló ellátási lánc. A Nagydíj nemcsak győzteseket és bajnokokat keres, hanem lehetőséget ad többek között a bemutatkozásra, a szélesebb ismertségre, akár az együttműködésre, a kapacitások megosztására. Kézzelfoghatóvá és láthatóvá szeretnénk tenni azokat a szereplőket, akik ugyan ott vannak mindennapi életünk használati tárgyainak vagy összetett ipari alkalmazásainak létrejötténél, de a legtöbb esetben mégsem láthatóak. Fontos elismerni azt, hogy a célgépgyártók szegmense különös jelentőséggel bír a gépipar és számos más iparág fejlődésében, hiszen a globális gazdaságban a rugalmas ellátási láncok létfontosságúak. A piaci változásokra és váratlan eseményekre való gyors reagálás nélkülözhetetlen a termelékenység és a versenyképesség fenntartásához, amit a jelenlegi, igen változékony és ezért sokszor kiszámíthatatlan piaci környezet is megkövetel

– mutatott rá a Gépipari Tudományos Egyesület ügyvezető igazgatója, dr. Bárdos Krisztina, aki társszervezőként áll a projekt mellett.

A Nagydíj további információi, gépei és eseményei a hivatalos weboldalon érhetők el: gepedvanhozza.hu/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Tudta, hogy minden lehetőség adott, hogy válságállóvá tegyük a hazai ipart? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Meghirdették a 32. Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/21/nagydij-innovacios-palyazat-magyar/ Tue, 21 Nov 2023 05:00:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27597 A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) november 16-án hivatalosan is meghirdette a 2023. évi Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot, a Magyar Innovációs Alapítvánnyal közösen, a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, valamint az Agrárminisztérium, az Energiaügyi Minisztérium, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala támogatásával. A legkiválóbb hazai […]

The post Meghirdették a 32. Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) november 16-án hivatalosan is meghirdette a 2023. évi Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot, a Magyar Innovációs Alapítvánnyal közösen, a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, valamint az Agrárminisztérium, az Energiaügyi Minisztérium, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala támogatásával.

A legkiválóbb hazai innovációs teljesítményeket idén már 32. alkalommal ismerik el, de a 2023. évi innovációs díjak odaítélésénél újabb szempontokat is figyelembe vesznek. A 2023. évi Magyar Innovációs Nagydíj mellett az Energiaügyi minisztérium közreműködésével külön Energiaügyi és Környezetvédelmi díjak is kiosztásra kerülnek. A pályázatok elbírálása során továbbra is a legnagyobb gazdasági, ill. társadalmi haszon, eredmény a legfontosabb szempont, de a bírálók jelentős mértékben mérlegelik a környezetvédelem és a fentarthatóság szempontjait! Nevezési határidő: 2024. február 5.

A Magyar Innovációs Szövetség felkérésére a 30 tudósból, vállalatvezető szakemberből álló zsűri 1993 óta minden évben odaítéli az Innovációs Nagydíjat. A Szövetség idén 32. alkalommal hirdeti meg a pályázatot. Az elmúlt harmincegy pályázati felhívásra összesen beérkezett 1416 pályaműből 1239 volt megvalósult, sikeres innováció és a legjobbak közül 240 kapott különböző innovációs díjat, ők alkotják a hazai innováció „elitjét”, a Magyar Innovációs Klubot.

Dr. Pakucs János, a MISZ tiszteletbeli elnöke kifejtette, hogy az innováció egy gondolkodási mód, egy vezetői magatartás, amely lehetőséget ad a kreativitás kibontakozására. Az innováció a kreativitás és a tőke találkozása. A kreativitás a gondolat és a cselekvés találkozása. A Magyar Innovációs Szövetség missziója, hogy az innováció a gazdaság növekedésének legfontosabb alapfeltétele. A harmincegy éve indult Magyar Innovációs Nagydíj komplex értékelés alapján a legnagyobb, ill. legjelentősebb innovációs teljesítményt keresi. A pályázaton olyan Magyarországon bejegyzett vállalkozások, szervezetek vehetnek részt, amelyek új termékkel, eljárással vagy szolgáltatással értek el kiemelkedő innovációs teljesítményt és jelentős üzleti sikert.

Csák János, kulturális és innovációs miniszter a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásáról tartott előadást. A pályázat meghirdetése kapcsán kiemelte, hogy a jövő generációjának kinevelése nélkül nincs innováció, hiszen egy jó vállalatban van mester-tanítvány kapcsolat, és amikor a tanítvány felnő, abból partnerségi kapcsolat alakul, és végül mester lesz a tanítványból. A kulturális és innovációs miniszter fontosnak tartja az innovációs légkör létrehozását és a hazai hozzáadott érték növekedését. Hangsúlyozta, hogy robosztusnak kell lenni, így támogatni kell a gazdaságos méretnagyság kialakulását, vállalatok összeolvadását, egyesülését. Ha megszületik egy világszínvonalú magyar termék, akkor az állam támogassa és biztosítsa a piacra jutást is. Miniszter úr előadásában méltatta a Magyar Innovációs Szövetség elkötelezett munkáját, melyet a magyar innovációs ökoszisztémáért, a magyar vállalatokért a Szövetség már több mint 30 éve folytat.

A „2023. évi vállalati innovációs tevékenység” című mini konferencián a panelbeszélgetést Professzor Dr. Szabó Gábor, MISZ elnök vezette. A beszélgetésben részt vett Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkár, aki a mai naptól a Nemzeti Innovációs Ügynökségnek a vezérigazgatója is, valamint a Nagydíj pályázat bírálóbizottságának társelnöke, Bagaméry Gergő, a 2006. évi, a 2010. évi és 2022. évi Magyar Innovációs Nagydíjas Mediso Kft. igazgatója, Szilágyi Gábor, 2022. évi Ipari és SZTNH Innovációs Díjas AGM Beton Zrt. vezérigazgatója és Dr. Lőrincz Zsolt, az NKFIH „Alapkutatástól a piacig” 2022. évi Innovációs Díjában részesült TargetEx Kft. ügyvezető igazgatója.

Dr. Raisz Anikó, környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár az Energiaügyi Minisztérium által felajánlott két díjról beszélt, majd Farkas Szabolcs, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke megosztotta gondolatait az innovációról, valamint az SZTNH szerepvállalásáról a Magyar Innovációs Nagydíj pályázat megszervezésében. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium nevében Szolnoki Szabolcs technológiáért felelős helyettes államtitkár, az Agrárminisztérium képviselőjeként dr. Kapitány Gabriella főosztályvezető köszöntötte a résztvevőket.

Dr. Lengyel László, az NKFIH elnökhelyettese zárszavában kiemelte, hogy az Magyar Innovációs Nagydíj pályázat elismeri és megismertet a közvéleménnyel a legjelentősebb innovációs teljesítményeket.

A 2023. évi Magyar Innovációs Nagydíjas vállalkozás az elismerést jelképező bronz kisplasztika mellé jelentős pénzjutalmat is kap. A további innovációs díjazottak szintén jutalomban, részesülnek. A Magyar Innovációs Nagydíj mellett kiosztják az Gazdaságfejlesztési Minisztérium Ipari Innovációs, valamint Informatikai Innovációs Díját, az NKFIH „Alapkutatástól a piacig˝ Innovációs Díját, az Agrárminisztérium Agrár Innovációs Díját, az Energiaügyi Minisztérium Környezetvédelmi és Energiaügyi Innovációs Díját, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Innovációs Díját, illetve a MISZ Startup Innovációs Díját is.

A díjak ünnepélyes átadása, a hagyományoknak megfelelően az Országház Felsőházi Termében történik majd 2024. március végén egy sajtónyilvános rendezvény keretében.

A 2023. évi kiírás részletei megtalálhatók a Magyar Innovációs Szövetség honlapján: https://www.innovacio.hu/nagydij_felhivas.php


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Meghirdették a 32. Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az idén is meghirdetik a Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot – Alternativ Energia https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/08/innovacios-nagydij-palyazat-2023/ Wed, 08 Nov 2023 05:00:19 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27427 A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) az idén is meghirdeti a Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot, a nevezési határidő 2024. február 5 – közölte a MISZ kedden az MTI-vel. A nagydíj célja, hogy elismerje a magyarországi innováció legkiemelkedőbb eredményeit, egyben lehetőséget biztosítson az innovatív termékek és technológiák megismerésére mind a gazdasági élet szereplői, mind a társadalom számára. […]

The post Az idén is meghirdetik a Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot – Alternativ Energia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) az idén is meghirdeti a Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot, a nevezési határidő 2024. február 5 – közölte a MISZ kedden az MTI-vel.

A nagydíj célja, hogy elismerje a magyarországi innováció legkiemelkedőbb eredményeit, egyben lehetőséget biztosítson az innovatív termékek és technológiák megismerésére mind a gazdasági élet szereplői, mind a társadalom számára. A pályázatot a MISZ a Magyar Innovációs Alapítvány által, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) főtámogatásával, valamint az Agrárminisztérium (AM), az Energiaügyi Minisztérium (EM), a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) támogatásával hirdeti meg.

A közleményben ismertetik 27 neves tudósból, valamint vállalatvezetőből álló zsűri 1993 óta minden évben odaítéli az Innovációs Nagydíjat. A szövetség idén 32. alkalommal hirdeti meg a pályázatot. A korábbi felhívásokra beérkezett 1416 pályaműből 1239 volt megvalósult, sikeres innováció és a legjobbak közül 240 kapott különböző innovációs díjat, ők alkotják a Magyar Innovációs Klubot. A 2023. évi Magyar Innovációs Nagydíj nyertese az elismerést jelképező bronz kisplasztika mellé jelentős pénzjutalmat is kap.

A nagydíj mellett kiosztják a GFM Ipari Innovációs, valamint Informatikai Innovációs Díját, az NKFIH Alapkutatástól a piacig Innovációs Díját, az AM Agrár Innovációs Díját, az EM Környezetvédelmi és Energiaügyi Innovációs Díját, az SZTNH Innovációs Díját, illetve a MISZ Startup Innovációs Díját is. A díjakat a hagyományoknak megfelelően az Országház Felsőházi Termében ünnepély keretében adják majd át 2024 március végén. A pályázati kiírás részletei a szövetség honlapján érhetőek el – olvasható a MISZ közleményében.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az idén is meghirdetik a Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot – Alternativ Energia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagydíjas CRX és teli stand az Ipar napjai kiállításon https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/20/crx-fanuc-robot-nagydij/ Tue, 20 Jun 2023 05:00:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25759 Izgalmas bemutatók – Idén újra személyesen látogathatták meg az érdeklődők az Ipar Napjai és Automotive Hungary szakkiállításokat a Hungexpo területén. Az eseményen számos nagyvállalat és technológiai szereplő mutatta be legújabb fejlesztéseit és innovációit. Az egyik kiemelkedő résztvevő, a FANUC Hungary Kft., nem csupán jelenlétével tűnt ki, hanem bemutatott innovatív termékeivel és technológiáival is lenyűgözte a […]

The post Nagydíjas CRX és teli stand az Ipar napjai kiállításon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Izgalmas bemutatók – Idén újra személyesen látogathatták meg az érdeklődők az Ipar Napjai és Automotive Hungary szakkiállításokat a Hungexpo területén.

Az eseményen számos nagyvállalat és technológiai szereplő mutatta be legújabb fejlesztéseit és innovációit. Az egyik kiemelkedő résztvevő, a FANUC Hungary Kft., nem csupán jelenlétével tűnt ki, hanem bemutatott innovatív termékeivel és technológiáival is lenyűgözte a közönséget. – tudjuk meg Gyalog Anitától, a FANUC Hungary Kft. marketing specialistájától.

MM: Cégük milyen újdonságokat, fejlesztéseket mutatott be az idei Ipar Napjai kiállításon?

Gy. A.: A FANUC büszke arra, hogy a világon a legszélesebb robotválasztékkal rendelkezik, több, mint 100 különböző modell érhető el kínálatában, hogy minden automatizálásra váró folyamathoz a megfelelő mozgástartományú és teherbírású robotot alkalmazhassák ügyfeleink. Ezekből egy ilyen kiállításon csak egy nagyon pici szeletet tudunk megmutatni. A FANUC tavalyi megjelenéséhez képest legjelentősebb újdonsága a CRX teljes sorozatának bemutatása volt. 2022-ben egészült ki a kollaboratív CRX portfólió öt tagúvá, de a magyar közönség most láthatta először a teljes sorozatot együtt, ezzel a termékünkkel nyertük az esemény szakmai zsűrije által ítélt Ipar Napjai 2023 Nagydíjat is. A 13 mozgó és működő roboton kívül egy RoboDrill függőleges megmunkálóközpontot és egy RoboShot elektromos fröccsöntőgépet vittünk magunkkal. Előzőn egy tükörsima felületet martunk a PH Horn szerszáma segítségével, míg utóbbin a Cavity Eye szenzoraival követtük nyomon a présszerszám üregeiben történő eseményeket.

Ezek közül mely eszköz, gép, rendszer vagy szolgáltatás iránt volt a legnagyobb az érdeklődés (röviden bemutatná ezt)?

Kétségkívül a RoboSpritz cellánk körül volt a legnagyobb az érdeklődés. Hiszünk abban, hogy egy kiállításra érkező látogatónak nem lehet mindent megmutatni, amit ő a gyártásában látni szeretne, ezért egy ilyen alkalommal mi csupán egy magot tudunk elültetni az automatizálásban gondolkodó látogatók fejében. Az idén fröccsel és almafröccsel kínáltuk a hozzánk látogatógat, amelyet egy LR Mate robot szolgált fel. Ennek a demonstrációs cellának az ereje a részletekben rejlik, amit a szakértő elmék azért könnyen felfedeznek.

A cella CNC oktatási célokra készült, de a kiállítás idejére – és talán még egy kicsit tovább is – egy robottal egészült ki. A látogatók az érintőképernyős CNC képernyőről tudták kiválasztani a megfelelő italvariációkat, amelyből egyszerre 4 rendelést tudott kiszolgálni a robot, körülbelül 1 perces ciklusidővel. Hogy mit tudtunk ezzel mutatni magunkból? A robotok és CNC-k könnyű csatlakoztathatóságát, az integrált kamerarendszerünket, az iR Vision-t, a vezérlőrendszer képernyőjének személyre szabhatóságát FANUC Picture iHMI-vel és a gyártásfelügyeleti rendszerünket, az MT-Linki-t is, amely végig nyomon követte a kiadott italok mennyiségét, és a standon üzemelő összes berendezés üzemi állapotát. A megbízhatóság pedig példaértékű, hiba nélkül szolgáltuk ki azt az 1674 fröccsöt a kiállítás 4 napja alatt.

A Nagydíjas kollaboratív robotok milyen szerepet töltenek be a piac és a FANUC jövőjében?

Az ipari robotok gyorsaságával és precizitásával valószínűleg sosem fogják tudni felvenni a versenyt a kollaboratív robotok. A tömeggyártás milliószor ismétlődő munkafolyamataihoz valószínűleg mindig is sárga robotokat használnak majd, de úgy látjuk, hogy számos olyan munkakörnyezetben tudnak a kollaboratív robotok kiegészítői vagy segítői lenni a meglévő humán munkaerőnek, ahol eddig talán fel sem merült korábban az automatizálás lehetősége. Európai szinten most kezdik bizonyítani megbízhatóságukat, precizitásukat ezek a kobotok, többek között ragasztásban, hegesztésben, gépkiszolgálásban, pékségekben, hogy csak egy pár valós alkalmazási környezetet említsünk. A bátrabbak idén is kézbe vehették a robot tablet teach pendantját, amellyel pár perces eligazítás után mondhatni gyerekjáték a robot mozgatása és csempés programozása.

Mennyire volt elégedett a kiállítói és a látogatói számmal, összetétellel?

A statisztikákat még nem kaptuk meg a látogatók számát illetően, a 2022-es kiállítással összehasonlítva a kiállítók valószínűleg kevesebben voltak, és talán a részvevők is, de ez nagyrészt a minden második évben megrendezésre kerülő Mach-Tech kiállításnak is betudható. Összességében nincs okunk panaszra, a FANUC standján folyamatos volt a nyüzsgés és az érdeklődés, köszönhetően a fent már említett izgalmas bemutatóknak.

CRX robotcsalád

A FANUC CRX kobotjai biztonságosak, könnyen használhatók, megbízhatóak és sokoldalú  megoldást kínálnak az alkalmazások széles skálájához, beleértve az ellenőrzést, a gép be-/kirakodását, a csomagolást, a raklapozást, a csiszolást, a hegesztést stb. Az IP67 védelmi szint por- és vízálló teljesítmény mind az öt CRX modellnél alapfelszereltség, így a vásárlók a gyár zord környezetében is használhatják. A CRX kobotok képesek érzékelni a külső erőket a munkaterületen, és biztonságosan megállnak, amikor kapcsolatba lépnek egy személlyel vagy tárggyal. Ez a technológia lehetővé teszi, hogy a CRX biztonságosan dolgozzon emberek mellett.

A legtöbb kobot könnyű és kompakt kialakítású – de a FANUC CRX kobotok sokkal többet kínálnak, beleértve azt is, hogy kiválóan alkalmasak az ipari környezetben való használatra, és nem igényelnek karbantartást akár nyolc évig. Ezen túlmenően az interaktív programozás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kézi vezetéssel vagy egy táblagép interfészen keresztül ikonokkal vezéreljék. A CRX szabványos 100V/240V tápegységgel használható, emellett energiatakarékos berendezést is tartalmaz, kb. 400 W fogyasztású (25 kg hasznos teher mellett). A sorozat támogatja a FANUC számos fejlett funkcióját, köztük az iRVisiont és tökéletesen illeszkedik minden nagyobb hatékonyságot elérni kívánó vállalathoz.

Forrás: FANUC


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Nagydíjas CRX és teli stand az Ipar napjai kiállításon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Célgép Nagydíj 2023 https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/29/celgep-nagydij-verseny-2023/ Wed, 29 Mar 2023 06:00:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24595 Keressük az év célgépeit – A Gépipari Tudományos Egyesület és a Chemplex Kft. a verseny ötletgazdájaként eltökélten hiszi azt, hogy a hazai gépészmérnököknek szükségük van az összefogásra, és egy pár hónapra a figyelem középpontjába kerüljenek. A jelentkező bekerül egy nívós versenybe, ahol a 6 kategória egyikében méretheti meg a gépét. Egy jelentkező akár több géppel […]

The post Célgép Nagydíj 2023 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Keressük az év célgépeit – A Gépipari Tudományos Egyesület és a Chemplex Kft. a verseny ötletgazdájaként eltökélten hiszi azt, hogy a hazai gépészmérnököknek szükségük van az összefogásra, és egy pár hónapra a figyelem középpontjába kerüljenek.

A jelentkező bekerül egy nívós versenybe, ahol a 6 kategória egyikében méretheti meg a gépét. Egy jelentkező akár több géppel is indulhat, ráadásul bármely iparág számára tervezett gép lehet.  Szakmai zsűri bírálja el a beérkezett pályaműveket, ám egyéb hozadéka is van a versenynek a díjakon túl: közönség elé kerülnek a pályaművek. Ipari termelők, ipari szereplők fogják megválasztani az év legjobban tetsző gépét, amelyet „Az év célgépe 2023” díjban részesül.

Sipos Sándor a Magyar Ipari Célgép Nagydíj szervezője és ötletgazdája mondja el olvasóinknak egy személyes történetét a tavalyi díj kapcsán:

Emlékszem, hogy aznap éjjel zártuk a regisztrációt és este 9-kor még csörgött a telefonom. Egy félénk, bizonytalan hangú fiatal mérnök kolléga volt a vonalban, aki azon töprengett, hogy megnyomja-e a jelentkezés gombot. Beszélgettünk: kérdezett, válaszoltam. Egy kicsivel éjfél előtt megérkezett a regisztrációja. Aztán a célgép verseny körüli események zajlottak, meg is feledkeztem róla. A zsűri a Gépész Szalonban kihirdette a Magyar Ipari Célgép Nagydíj nyerteseit. Egy fiatal mérnök szerény mosollyal lépett a színpadra, hogy átvegye a lenyűgöző terveiért járó díjat. Egy keveset beszélgettünk, és kiderült, hogy ő volt a korábbi telefonáló. Megköszönte az elismerést, majd amilyen csendesen érkezett, úgy távozott.

Néhány hónappal később, felkerestem, hogy érdeklődjek a Nagydíj kapcsán szerzett tapasztalatairól. Ezt minden évben, minden nyertessel megtesszük: vagy magam, vagy  valamelyik kollégám; de biztosan tudunk arról, hogy hogyan alakul a nyertesek élete a díj átvétele után. Azt szeretnénk, ha minden pályázó és minden kategória győztes megtapasztalná, hogy az eredményének és az elismerésnek van hatása a szakmánkban. Néhány csörrenés után felvette a telefont, és az csendes, szerény, hallgatag férfi elkezdte mesélni a történetét. Azt, hogy élete legnagyobb megbízását nyerte el, sőt azóta önálló útra lépett és álmai munkáján dolgozik, egy neves megbízáson. Mindössze annyit tett, hogy a Magyar Ipari Célgép Nagydíj nyertesének járó digitális emblémát elkezdte használni a mail aláírásában.

Mi, a pályázat szervezői folyamatosan azon dolgozunk, hogyan érjük el azt, hogy minél többen merjenek pályázni és minél szélesebb ipari kört mozgassunk meg a hazai célgépek versenyével. Idén ezért vegyipari tematikával is készülünk, sőt a már ismert ipari célgépverseny mellett indul egy vegyipari célgépverseny is, az ide beérkező pályaműveket vegyipari szakemberekből álló zsűri értékeli. Van még pár nap a nevezésig (április 22.). Egy kávészünetnyi idő alatt beadható a teljes dokumentáció. Mutasd meg, milyen nagyszerű gépet tudsz csinálni! Várlak a versenyben!

Magyar Ipari Célgép Nagydíj nevezés határideje: 2023. április 22.

A versenyt a Gépész Szalonnal zárjuk 2023. június 28-án, a Millennium Házában, ahol a gépész szakma találkozót ad az ipari vezetőknek.

gepedvanhozza.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Célgép Nagydíj 2023 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Átadták a Magyar Innovációs Nagydíjat és díjakat https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/28/magyar-innovacios-nagydij-2023/ Tue, 28 Mar 2023 05:30:56 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24579 Összesen több mint 12, 5 milliárd forint többlet bevételt eredményező, kiemelkedő társadalmi hasznot hozó, világszínvonalú teljesítményeket ismertek el a Magyar Innovációs Nagydíj átadási ünnepségén. A 2022. évi Magyar Innovációs Nagydíj, valamint további 6 innovációs díj került átadásra az Országházban. A tudósokból, elismert gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság, élén a kulturális és innovációs miniszterrel, elsősorban a gazdasági […]

The post Átadták a Magyar Innovációs Nagydíjat és díjakat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Összesen több mint 12, 5 milliárd forint többlet bevételt eredményező, kiemelkedő társadalmi hasznot hozó, világszínvonalú teljesítményeket ismertek el a Magyar Innovációs Nagydíj átadási ünnepségén.

A 2022. évi Magyar Innovációs Nagydíj, valamint további 6 innovációs díj került átadásra az Országházban. A tudósokból, elismert gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság, élén a kulturális és innovációs miniszterrel, elsősorban a gazdasági mutatók az elért többleteredmény, többlet-árbevétel és a társadalmi hasznosság alapján választotta ki a kiemelkedő innovációs teljesítményeit.

Závodszky Péter, a Magyar Innovációs Alapítvány elnöke, aki a Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot 31 éve kiírja, ünnepi köszöntőjében elmondta, hogy a társadalmat az innovatív gondolat és szellem viszi előrébb, ezért elengedhetetlen a társadalmat átszövő kultúra és innováció. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke Széchenyi István szavaival köszöntötte a résztvevőket.

Az ünnepségen Csák János, kulturális és innovációs miniszter elmondta: a magyar siker kulcsa, a magyar szabadság záloga, hogy le tudjuk-e bontani az egymás közötti falakat és tornyokat az együttműködés erősítése érdekében. A hatékony innovációs ökoszisztémának az egyetemek, a kutatóintézetek, a vállalatok a kulcsai. Az innováció ideáit kereskedelmileg hasznosítani kell, az ideákat közelebb kell vinni a piachoz, a piacot pedig az ideákhoz. Ezt forrásokkal és infrastruktúrával segítenie kell az államnak és a magánforrásoknak is. A miniszter hangsúlyozta a társadalom és a gazdaság digitális átalakításának és a hazai hozzáadott érték növekedésének fontosságát, hogy Magyarország innovatívabb ország lehessen.

Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkár, a zsűri társelnöke a díjátadón ismertette a pályázatot és a bírálat menetét.

2022. évi Magyar Innovációs Nagydíjban a Mediso Kft. részesült az ultramagas térerejű PET/MRI termékcsalád kifejlesztéséért. A nanoScan® 3T és 7T ultramagas térerősségű PET/MRI termékcsalád kifejlesztése a Mediso által 2015-ben indított kutatás-fejlesztés-innovációs (KFI) programjával valósult meg, amelynek célkitűzése az volt, hogy egy világon teljesen egyedülálló MRI alapú képalkotó berendezés családot fejlesszen ki. A termékcsalád képes az ultramagas térerőnek köszönhetően kivételes részletességű képminőséget elérni, folyékony hélium felhasználása nélkül tartósan szupravezető hőmérsékleten (-269°C) működni, ultraalacsony zajú rádiófrekvenciás elektronika segítségével más módszerrel nem kimutatható agyi aktivitást detektálni, félvezető alapú PET detektorral az MRI-vel térben és időben egyidejű „szimultán” képalkotást megvalósítani, ezzel az agyi funkcionális és molekuláris folyamatokat egyszerre detektálni, valamint nagy mennyiségű radioaktív sugárzás kezelésére képes PET detektorral is működni ezzel rövid felezési idejű radiofarmakonokról és több állatról egyszerre képet alkotni.

Az Energiaügyi Minisztérium támogatásával kiírt 2022. évi Környezetvédelmi Innovációs Díjban a Karsai Holding Zrt. részesült a Karsai gyeprács kifejlesztéséért. A KARSAI gyeprács egy olyan innovatív műanyag építőipari termék, amely útburkolati alternatívaként használható. Felhasználása során olyan felület hozható létre, amely növeli a talaj teherbíró képességét, így alkalmassá válik tehergépjárművek, kamionok, mezőgazdasági gépek és még kisrepülőgépek útjainak, leszállópályáinak kialakítására is.Hatékonyan stabilizálja a talajt, elosztja a terhet, megakadályozza a talajeróziót. Úgy rögzíti a talaj felszínét, hogy a talaj levegőhöz jutását nem gátolja, el tud szivárogni az eső, vagy az olvadó hó, a lyukakban ki tud nőni a fű. Teljes egészében visszahasznosított műanyagból készült, így környezetbarát is. Lehetővé teszi a csapadékvíz elvezetését a talajba; a globális felmelegedés okán a forró nyári napsütésben nem forrósodik fel, így nem égeti el a fű gyökérzetét; nem színeződik el, míg a beton hamar elszíneződhet (pl. közlekedési utak, kifolyt olaj, vagy festékfoltok); a beton a hőtágulás, a gyökerek növekedése és a terepmozgás miatt idővel hajlamos berepedezni, míg a műanyagnál ez nem fordul elő; lényegesen könnyebb és olcsóbb a telepítése, nem szükséges különösebb előmunka, vagy szegélykövezés; különböző színekben is gyártható, vevői igény szerint.

Az Agrárminisztérium támogatásával kiírt 2022. évi Agrár Innovációs Díjban az AgroVIR Kft. részesült az AgroVIR 4 Connect digitális szolgáltatáscsomagért. Az AgroVIR 4 Connectet a VP2-4.1.8-21 Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása című mezőgazdasági termelőket támogató projekt hívta életre. Az alapgondolat, hogy az AgroVIR Global rendszerbe a szántóföldön történt eseményeket, munkaműveleteket, kijuttatásokat, felhasznált gépi és emberi erőforrások adatait ne manuálisan rögzítsék a rendszerbe, hanem az esemény megtörténtekor azok automatikusan érkezzenek. A beérkező adatokat az AgroVIR 4 Connect speciális felületein csak validálni kelljen, ezzel energiát és erőforrást spórolva, valamint ezzel kiküszöbölve az emberi, adminisztrációs hibákat. Az adatérkeztetés az AgroVIR Connect szolgáltatásával tud megvalósulni, ami a gépek saját adatkapcsolatát jelenti, vagyis azt, hogy mindenféle eszköz beépítése nélkül, a gépet nem változtatva a gép adatot szolgáltat. Ezt a kapcsolatot jelenti a Connect szolgáltatása. Az elmúlt években több flottakezelő rendszer üzemeltetőjével és a főbb gyártókkal azon dolgoztak, hogy olyan rendszert hozzanak létre, amely kiküszöböli az emberi hibákat, miközben növeli a hatékonyságot és kényelmet biztosít. Cél, hogy a jövőben minden fontos szereplőt bevonjanak.

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium támogatásával kiírt 2022. évi Ipari Innovációs Díjban és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala 2022. évi Innovációs Díjában az AGM Beton Zrt. részesült az előregyártott elemekből készített 1000-1500 m3-es vasbeton víztoronyért. Az AGM Beton Zrt. kifejlesztett egy olyan eljárást, amivel az 1000 m³-nél kisebb térfogatú víztornyok előre gyártott vasbeton elemekből gyorsan és költséghatékonyan építhetők meg. A vasbeton szerkezetek tervezésénél a ma már nyilvánvalóan alapvető fontosságú állékonyság és vízzáróság követelménye mellett, kiemelt jelentőségű lett a használati élettartam kérdése. Ennek érdekében, a vasbeton szerkezetek esetében előtérbe került a nagyteljesítményű betonok gyártásának igénye, ezáltal költséghatékony szerkezetek létrehozása. A cég gyakorlatilag megalakulása (1997) óta rendkívül tudatosan használja az iparjogvédelmi oltalmak adta lehetőségeket a fejlesztések eredményeként születő megoldások védelmére. Az AGM Beton Zrt. az elmúlt 25 évben összesen 17 db magyar szabadalmi bejelentést tett, melyek közül 12 végleges szabadalmi oltalomban részesült. A szabadalmi oltalom mellett használatiminta-oltalmat, valamint védjegy oltalmat is szereztek Magyarországon. Jelenleg is folyamatban van egy szabadalmi bejelentésük érdemi vizsgálata a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala előtt, ami éppen a pályázat tárgyát képező vasbeton víztoronyra és az alkalmazott technológiára vonatkozik.

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium támogatásával kiírt 2022. évi Informatikai Innovációs Díjban a MÁV-START Zrt. és a MÁV Szolgáltató Központ Zrt. részesült a START Europa – nemzetközi jegyértékesítési rendszer digitális átalakulásáért. A MÁV-START Zrt. nemzetközi értékesítési és díjszabási rendszerének megújítása 2020-ban a START Ausztria kedvezmény bevezetésével kezdődött, és 2022-re a 15 országra kiterjesztett START Europa ajánlattal, valamint az online jegyétékesítési funkcionalitással teljesedett ki. Az innovatív ajánlat alapjaiban változtatta meg a nemzetközi vasúti ajánlatok szerkezetét, összetételét és piacszemléletét, teret engedve az adatvezérelt, a piaci igények változására dinamikusan reagálni képes digitális megoldásoknak. A nemzetközi piaci és technológiai kihívásokra a válasz egy új nemzetközi ajánlat, amely bárhol megvásárolható, egy menetjegyként bárhonnan – bárhova kiadható, több árszintű, az utasokat ösztönzi az elővételi jegyvásárlásra, és a kevésbé kihasznált vonatok használatára. A START Europa tehát egy vonathoz kötött, több árszintű nemzetközi ajánlat, amely lehetővé teszi az ajánlatban részes országok minden állomására a legkedvezőbb árú menetjegyek eladását a hagyományos papír alapú jegyek mellett online formában is. A START Europa ajánlatrendszer kialakítása a MÁV Csoporton belül, saját források felhasználásával a MÁV-START Zrt. és az értékesítési rendszert fejlesztő MÁV Szolgáltató Központ Zrt. együttműködésével történt.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal „Alapkutatástól a piacig” 2022. évi Innovációs Díjában a TargetEx Kft. részesült a fehérjeexpressziós és fehérjetisztítási platform fejlesztéséért.

A TargetEx Kft. az elmúlt évek során kialakított egy rekombináns fehérjék előállítására alkalmas termelő és tisztító kapacitást/képességet. A kifejlesztett technológia alkalmas arra, hogy a fehérje szekvencia információból kiindulva, bármely fehérjét rekombináns formában, különböző gazdasejtekben (baktérium-, élesztő-, rovar-, vagy emlős sejt) – elő lehessen állítani, és tisztítani. Ezek a nagy tisztaságú fehérjék alkalmazhatók diagnosztikában, vakcinálásban és gyógyszerkutatásban, lehetnek enzimek, vakcina alegységek, ill. gyógyszercélpont fehérjék.  A társaság 2018 óta ISO9001 minőségbiztosítási szabvány szerint gyárt fehérjéket, amelyek in vitro diagnosztikai célra felhasználható termékek alkotórészei lesznek. A reverz transzkriptáz esetében készített nagyobb hőstabilitású mutáns azt eredményezte, hogy az enzim magasabb hőmérsékleten is működőképes. Egy másik mutáns megengedi olyan enzimkeverék gyártását, amely liofilizálható vagy beszárítható. Az RNS védelmét szolgáló RNáz inhibitorunk kivételes abban, hogy nem tartalmaz endotoxint és állati eredetű anyagok felhasználása nélkül is gyártható. A PfuS és dUTPáz enzimeink felhasználásával készített enzimkeverék nagyobb másolási pontosságot eredményez és hosszabb DNS szakaszok amplifikációját teszi lehetővé. Az állandó hőmérsékleten történő génamplifikációhoz használható Bst polimeráz enzimet fehérjemérnöki tervezéssel módosították, hogy alkalmassá tegyék gyors, helyben elvégezhető (Point of Care (PoC)) diagnózisra.

A bírálóbizottság a Magyar Innovációs Nagydíj pályázat keretében kiemelt elismerésben 3 innovációs teljesítményt részesített. A debreceni Sensirion Hungary Kft. a Sensirion megoldása az olajipar metánkibocsátásának csökkentéséért, a Pécsi Tudományegyetem és a Piatnik Budapest Kft. Dienes MathLab matematikatanítási eszközkészlet kifejlesztéséért, valamint a Bábolna Tetrapak Kft. „Tojóhibridtenyésztéssel a világ élvonalában” c. pályázatáért.

A 31. Magyar Innovációs Nagydíj pályázati felhívásra összesen 37 pályamű érkezett be, amelyek közül a bírálóbizottság 35 innovációt ismert el sikeres, 2022-ben megvalósult teljesítményként. Ezek révén a megvalósító vállalkozások jelentős többletbevételt értek el (melynek több, mint harmada exportból származik). A megtakarítások, az árcsökkentő hatás, a környezeti terhelés csökkentése, révén további több 20 milliárd Ft társadalmi haszon keletkezett.

A díjazottakról és további 29, innovációnak elismert pályázatról szóló kiadvány a következő linken nyitható meg.

A 31. Magyar Innovációs Nagydíj pályázat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával, az NKFI Alapból valósult meg.

További információ: www.innovacio.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Átadták a Magyar Innovációs Nagydíjat és díjakat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gépekben látjuk a jövőt https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/27/celgep-magyar-dij-nevezes/ Mon, 27 Feb 2023 06:00:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24199 Ipari Célgép Nagydíj 2023 – keressük 2023 célgépeit, ahol a legkisebb is lehet a legnagyobb Egy mérnökcsapat tagja vagy, tehetséges, ambiciózus mérnökökkel alkottok egy elszánt és mindenre képes részleget. Mégis jó lenne kiemelkedni a többi mérnökiroda közül, érdekesebbnél érdekesebb feladatokra vágytok, és arra, hogy bőség és hírnév kövesse a befektetett munkátokat. Tapasztalt gépészmérnökként büszkén mutatod a […]

The post Gépekben látjuk a jövőt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ipari Célgép Nagydíj 2023 – keressük 2023 célgépeit, ahol a legkisebb is lehet a legnagyobb

Egy mérnökcsapat tagja vagy, tehetséges, ambiciózus mérnökökkel alkottok egy elszánt és mindenre képes részleget. Mégis jó lenne kiemelkedni a többi mérnökiroda közül, érdekesebbnél érdekesebb feladatokra vágytok, és arra, hogy bőség és hírnév kövesse a befektetett munkátokat.

Tapasztalt gépészmérnökként büszkén mutatod a gépeidet, mert tudod, hogy nagyon jók. Önállóan dolgozol, nincs energiád többre, így is kimaxolod a napot, mégis érdekelne, hogy hogyan vidd új piac elé a tehetségedet, ha te gépész vagy és nem marketinges? 

Fiatal gépészmérnökként tele vagy ambíciókkal, tenni akarással, tettvággyal. A szakmai álmod, hogy ismert legyél, kíváncsiak legyenek a munkáidra és olyan munkáid legyenek, amik mindig az innovációk és az álmaid felé visznek. Új és újabb dolgokat szeretnél alkalmazni, kipróbálni, gyakorlatba helyezni. Mit tegyél, hogy ez a vágyad megvalósuljon? 

Add be a pályázatod a Magyar Ipari Célgép Nagydíjra!

Miért éri meg?

A jelentkezéssel bekerülsz egy nívós versenybe, ahol a 6 kategória egyikében mérheted meg a gépedet. Akár több géppel is indulhatsz, ráadásul a géped bármely iparág gépe lehet.

Szakmai zsűri bírálja el a beérkezett pályaműveket, ám egyéb hozadéka is van a versenynek a díjakon túl: közönség elé visszük a pályaműveket. Ipari termelők, ipari szereplők fogják megválasztani az év legjobban tetsző gépét, amelyet „Az év célgépe 2023” díjjal tüntetünk ki.

Ez az első olyan verseny, ahol a közönségnek, konkrétan a piacnak is nagy szerep jut, tehát könnyedén ismertté válhatsz, sok szakemberhez jut el információ rólad.

Mekkora elfoglaltságot jelent?

Ha célba akarsz érni, akkor elenyészően kevés időt kell a pályázattal töltened. Azt mondta egy kolléga: egyetlen kávészünetnyi idő elegendő a nevezéshez.

A nevezés online történik (gepedvanhozza.hu), mindent fel tudsz tölteni egy fiókba. A fiók egy részéből létrejön a közönségszavazás alapjául szolgáló pályamű katalógus, a fiók másik részébe töltött mély, szakmai információk és adatok csak a zsűri számára lesznek elérhetőek. Az egész folyamat a felkészültségedtől függ, de összességében nem vesz el tőled többet, mint fél óra. A nevezés határideje 2023. április 14. A díjátadó napot is írd be a naptáradba: 2023.06.28.

Ki szervezi és miért?

A Gépipari Tudományos Egyesület és a Chemplex Kft. Gépészmérnökként, vegyipari infrasturktúrák szakértőjeként és a verseny ötletgazdájaként eltökélten hiszem azt, hogy a hazai gépészmérnököknek szükségük van összefogásra, arra, hogy együtt, egy irányban mozogjanak és egy pár hónapra a figyelem középpontjába kerüljenek.

Mik a korábbi évek tapasztalatai?

2021-ben a pályázók száma meghaladta a 70-et, tavaly a 60-at, az idén bízunk abban, hogy lesz 100 pályamű. A Gépész Szalonban 2 évvel ezelőtt 180, tavaly 240 szakmai látogató vett részt, az idén 300 főre tervezzük a programot.

Az előző két év pályaműveit, sajtóbeszámolóit megnézheted a verseny hivatalos honlapján: gepedvanhozza.hu

Mi várható az idén?

Az idei év különleges lesz: a korábbi évek lelkesedéséből jól látható, hogy a célgépgyártók örömmel mutatják be a gépeiket és az ipar képviselői, a felhasználók érdeklődéssel fogadják a versenyt és a díjkiosztó szakmai napot, a Gépész Szalont.

Éppen ezért -idén először- a hagyományos pályázat keretein belül egy tematika kerül a verseny fókuszába: a vegyipar. Várjuk azoknak a vegyipar számára tervező és gyártó célgépgyártóknak a pályaműveit, akik büszkék a gépükre, akik bátran megmutatják a gépüket a vegyipar érdeklődő közönségének, és akár önállóan, akár a megrendelő vállalattal közösen bemutatkozhatnak a Gépész Szalonban.

Mi történik a verseny után?

A versenyt a Gépész Szalonnal zárjuk 2023. június 28-án, a Millennium Házában, ahol a gépész szakma találkozót ad az ipari vezetőknek.

Úgy képzeld el ezt az eseményt, ahol kellemes környezetben, nem feszengős, sokkal inkább szakmai-baráti hangulatban töltünk együtt néhány órát. Itt kerül sor a díjátadóra, itt zárjuk le a közönségszavazást, egy kicsit használjuk majd a színpadot is, de az elképzelés az, hogy kezdjünk el baráti, szakmai kapcsolatokat építeni egymással, hiszen napjainkban különösen igaz az, hogy a legnagyobb tőkénk a kapcsolati hálónk.

Barátsággal: Sipos Sándor, a Magyar Ipari Célgép Nagydíj megálmodója

Ott találkozunk!

Szerintem ne gondolkozz sokat. Csak nyerhetsz!

A jövőt építjük. GÉPED VAN HOZZÁ?

www.gepedvanhozza.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gépekben látjuk a jövőt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 2022. Évi legjelentősebb innovációs teljesítményének elismerése https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/22/magyar-innovacios-nagydij/ Thu, 22 Dec 2022 05:00:24 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23386 A Magyar Innovációs Szövetség – a Magyar Innovációs Alapítvánnyal közösen – a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, valamint az Agrárminisztérium és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala támogatásával, immár 31. alkalommal hirdeti meg a 2022. évi MAGYAR INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ pályázatot. A Magyar Innovációs Nagydíj célja, hogy elismerésben részesítse […]

The post A 2022. Évi legjelentősebb innovációs teljesítményének elismerése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyar Innovációs Szövetség – a Magyar Innovációs Alapítvánnyal közösen – a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, valamint az Agrárminisztérium és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala támogatásával, immár 31. alkalommal hirdeti meg a

2022. évi MAGYAR INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ pályázatot.

A Magyar Innovációs Nagydíj célja, hogy elismerésben részesítse a hazai innováció legkiemelkedőbb eredményeit, egyben teret és lehetőséget biztosítson az innovatív termékek és technológiák megismerésére mind a gazdasági élet szereplői, mind az érdeklődők számára. A 2022-es év legjelentősebb innovációs eredményét elismerő Magyar Innovációs Nagydíj mellett a bíráló bizottság további kategóriákban ítél oda kiemelkedő innovációs teljesítményeknek járó díjat.

A 2022. év legjelentősebb innovációs teljesítményét elismerő

  • Magyar Innovációs Nagydíj mellett a kiemelkedő innovációs teljesítmények további, összesen hét kategóriában kaphatnak díjat:
    • a 2022. évi Ipari Innovációs Díj,
    • a 2022. évi Informatikai Innovációs Díj,
    • a 2022. évi Agrár Innovációs Díj,
    • a 2022. évi Környezetvédelmi Innovációs Díj,
    • a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Innovációs Díja,
    • az „Alapkutatástól a piacig” 2022. évi Innovációs Díj (NKFIH).
  • a legeredményesebb, 2020. január 1. után alapított innovatív startup vállalkozás pedig a
    • „2022. év legjobb startup vállalkozása” Díját nyeri el.

A díjak ünnepélyes átadására 2023 márciusában kerül sor az Országházban.

Elbírálási szempontok

Az Innovációs Nagydíj odaítélésénél a bírálóbizottság az innovációból 2022-ben elért eredmény/árbevétel és műszaki, valamint gazdasági előnyök mellett, a benyújtott dokumentumok elemzésével, értékelésével hasonlítja össze a pályázatokat. A bírálóbizottság a Magyar Innovációs Alapítvány Kuratóriuma által felkért tudósokból, vezető gazdasági szakemberekből áll, elnöke Csák János, kultúráért és innovációért felelős miniszter. A bírálóbizottság által meghozott döntés végleges, fellebbezésnek helye nincs.

A bírálóbizottság tagjainak névsora és a részletes pályázati felhívás a www.innovacio.hu/nagydij oldalon olvasható.

Előző Innovációs Nagydíj pályázatokon díjazott innovációval újból pályázni nem lehet.

Az online nevezés a www.innovacio.hu/innonagydij oldalon tölthető ki

  • Részletes leírás a megvalósításról, az innovációból elért piaci, ill. gazdasági eredményről (árbevétel/eredmény, piaci részesedés növekedése stb.), valamint arról, hogy külső (pályázati) forrás mennyiben segítette az innovációs teljesítmény elérését, összesen maximum 10 A/4-es oldalon,
  • Referenciák igazolása (szakvélemény, vevők véleménye, fotó, videofilm, szakcikk stb.)
  • Nyilatkozat a közölt adatok, információk, valamint a szellemi tulajdonvédelmi jogok hitelességéről.
  • A részletes leírást és a nyilatkozatot pdf formátumban kell feltölteni a www.innovacio.hu/innonagydij oldalra.

BEADÁSI HATÁRIDŐ: 2023. FEBRUÁR 3., éjfél

További információ:

Telefon: (+361) 200 0731, Mobil: (+3630) 955 0420
e-mail: innovacio@innovacio.hu, www.innovacio.hu

 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A 2022. Évi legjelentősebb innovációs teljesítményének elismerése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elképesztő magyar gépek – Fogjunk össze a hazai gépgyártásért! https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/28/celgep-magyar-ipari/ Thu, 28 Apr 2022 05:30:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19945 A Magyar Ipari Célgép Nagydíj verseny tavalyi, első kiírásakor többen azt tippelték, hogy 20-25 célgépet biztosan benevez majd a gépész szakma, hiszen nem olyan nagy ez az iparág, hogy ennél több gépet jelöljenek. 2021-ben 74 pályamű érkezett, 2022-ben lapzártakor még nyitva áll a pályázói felület, de már most látszik, hogy több gép lesz a jóslatoknál. […]

The post Elképesztő magyar gépek – Fogjunk össze a hazai gépgyártásért! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyar Ipari Célgép Nagydíj verseny tavalyi, első kiírásakor többen azt tippelték, hogy 20-25 célgépet biztosan benevez majd a gépész szakma, hiszen nem olyan nagy ez az iparág, hogy ennél több gépet jelöljenek.

2021-ben 74 pályamű érkezett, 2022-ben lapzártakor még nyitva áll a pályázói felület, de már most látszik, hogy több gép lesz a jóslatoknál. A Gépipari Tudományos Egyesülettel és Sipos Sándorral, a verseny ötletgazdájával pontosan tudjuk azt, hogy kiváló célgépgyártók vannak Magyarországon, jóval több, mint amennyit meg lehet tippelni.

2022-ben, a Magyar Ipari Célgép Nagydíj történetének 2. évében igazán különleges pályaművek kerültek a mezőnybe. A tervezők felkészültsége, a pályaművek minősége, a gépek külleme mind azt mutatják, hogy különleges gépgyártó műhelyekben, különleges célgépek készülnek, és minden ipari igényre tudunk innovatív, automatizált, az Ipar4.0 szempontjainak megfelelő gépet gyártani.

Fogjunk össze a hazai gépgyártásért! Nézd meg a gépeket és szavazz arra, amelyik szerinted a legjobb, legérdekesebb célgép a pályaművek közül

A közönségszavazás felülete április 22-én megnyílt. Ha szakmai szemmel tudod vizsgálni a nevezett pályaműveket és megtalálod közöttük a legérdekesebbet, támogasd a pályaművet egy szavazattal. Ezen a honlapon adhatod le a voksodat: www.gepedvanhozza.hu Keresd a “Közönségszavazás” menüpontot!

Ne feledd, hogy ők bátran kiállnak a gépükkel, büszkék a gépeikre, sőt mi több: összefogásban vesznek részt a szakmánkért, azért, hogy a hazai gépgyártást népszerűvé, ismertté és kézenfekvővé tegyük a termelő vállalatok számára. Ha most nincs szükséged gépre, ha most nem neveztél, akkor is tedd le a voksod a legjobb gép mellett!

A tét nagy: a közönségszavazás nyertese elnyeri az “Az év célgép 2022” díjat és vele együtt a saját vállalatom felajánlását, azaz a Chemplex Kft. által biztosított 1.000.000 Ft értékű hajtástechnikai eszközbeszerzési-keretet.

Az eredményhirdetés és a szakmai, valamint a közönségdíj átadása 2022. június 28-án, a Gépész Szalonban lesz!

The post Elképesztő magyar gépek – Fogjunk össze a hazai gépgyártásért! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén is keresik az ország legjobb 6 célgépét! https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/01/celgep-nagydij-magyar-2022/ Fri, 01 Apr 2022 05:30:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19543 Célgéptervezők és célgépgyártók nevezését várják a „Magyar Ipari Célgép Nagydíj 2022” versenyre 2022. április 21-ig, 6 kategóriában – a visszaszámlálás elkezdődött. A pályázat benyújtása online történik és nem vesz több időt igénybe, mint 15-20 perc. A megmérettetés kiváló alkalom arra, hogy a kevéssé ismert gépipari megoldásokat és azok tervezőmérnökeit megismerhesse a közönség, és a legjobbak […]

The post Idén is keresik az ország legjobb 6 célgépét! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Célgéptervezők és célgépgyártók nevezését várják a „Magyar Ipari Célgép Nagydíj 2022” versenyre 2022. április 21-ig, 6 kategóriában – a visszaszámlálás elkezdődött. A pályázat benyújtása online történik és nem vesz több időt igénybe, mint 15-20 perc.

A megmérettetés kiváló alkalom arra, hogy a kevéssé ismert gépipari megoldásokat és azok tervezőmérnökeit megismerhesse a közönség, és a legjobbak nívós szakmai elismerésben is részesüljenek. A célgépgyártó szektor rohamosan fejlődő, de még nem teljes mértékben kihasznált ipari terület ma Magyarországon.

„Fontos, hogy számukra is legyen lehetőség a bemutatkozásra a szélesebb nyilvánosság előtt”

– mondja Sipos Sándor ötletgazda, a Gépipari Tudományos Egyesülettel közösen társszervező Chemplex Kft. tulajdonosa.

Valamennyi termelési terület, valamennyi üzem legfontosabb elemei a célgépek. Sem az autógyártás, sem az élelmiszergyártás vagy akár a gyógyszergyártás sem létezhet az egyes speciális fázisokat ellátó célgépek nélkül. Magyarországon számos ilyen mérnökiroda és gyártó vállalat működik. A verseny célja, hogy felhívja a figyelmet rájuk, elismerje a magyar gazdaságban betöltött szerepüket, és közelebb hozza az emberekhez a gépgyártás és gyártástechnológia sokszínűségét és szépségét.

Metál Attila, a zsűri elnöke második éve fogja össze a pályázatok elbírálását, a Gépipari Tudományos Egyesület Konstrukciós Szakosztályának titkáraként és a Knorr-Bremse Rail Systems Budapest egyik kutatás-fejlesztési részlegének vezetőjeként.

Metál Attila minden célgépgyártót biztat a nevezésre, hiszen aki alkotott valamit, igenis ragadjon meg minden lehetőséget és büszkén mutassa meg az alkotását széles körben.

A pályázat nem igényel sok időt, mivel online végezhető el. A pályázók a regisztráció során létrehoznak egy fiókot a verseny hivatalos honlapján (www.gepedvanhozza.hu), amelybe feltöltik a célgépük adatait. A pályázói fióknak két része van: a látogató-érdeklődők számára megadott egyszerű bemutatás és a szakmai zsűri felé való részletes ismertetés. Az előbbiek kikerülnek a nyilvánosan elérhető “nevezett célgépek” katalógusába, míg a zsűri információi zárt térben maradnak és szakmai titokként őrzik.

A sikeres pályázat érdekében Metál Attila a beadott anyag megítélhetőségére és tartalmára hívja fel a figyelmet: érdemes bemutatni a gép különlegességét, ami kiemeli a pályaművet a többi célgép közül. A zsűri vizsgálja a célgép innovációs értékét, a versenyképességét, a gazdasági előnyét, a korszerűségét. Figyelembe veszik azt is, hogy megfelel-e az Ipar 4.0 elvárásainak. A digitalizációs szempontok, a környezetvédelem, fenntarthatóság, üzemeltethetőség és karbantarthatóság egyaránt fontos szempontok, ahogy a tervezői munka korszerűsége is. A 2021-es Nagydíj jó példája annak, hogy minden gépgyártót be tud mutatni a verseny, minden konstrukciót tudnak értékelni, éppen ezért egyszerűbb gépektől az egészen komplex gépsorokig várják a pályázatokat.

Jelentkezés és további részletek www.gepedvanhozza.hu weboldalon.

The post Idén is keresik az ország legjobb 6 célgépét! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>