nagév – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 NAGÉV Csoport: korrózióvédelemben a legelsők https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/05/nagev-korroziovedelem-csoport/ Thu, 05 May 2022 13:10:09 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20128 A NAGÉV Kft-t 1991-ben alapította Nagy Antal János, akkor még elsősorban járdarács gyártás fő profillal. Felismerve a piac elvárásait, hét év múlva már tűzihorganyoztuk is az általunk gyártott termékeinket: 1998-ban kezdte meg ugyanis működését Kelet-Magyarország máig legnagyobb tűzihorganyzó üzeme Tiszacsegén. A NAGÉV töretlen fejlődésének következő mérföldköve 2011-ben volt, akkor létesítettük hazánk legnagyobb és legmodernebb tűzihorganyzó […]

The post NAGÉV Csoport: korrózióvédelemben a legelsők appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A NAGÉV Kft-t 1991-ben alapította Nagy Antal János, akkor még elsősorban járdarács gyártás fő profillal.

Felismerve a piac elvárásait, hét év múlva már tűzihorganyoztuk is az általunk gyártott termékeinket: 1998-ban kezdte meg ugyanis működését Kelet-Magyarország máig legnagyobb tűzihorganyzó üzeme Tiszacsegén. A NAGÉV töretlen fejlődésének következő mérföldköve 2011-ben volt, akkor létesítettük hazánk legnagyobb és legmodernebb tűzihorganyzó üzemét a pest megyei Ócsán. Ennek köszönhetően, a napjainkban is 100% magántulajdonban lévő NAGÉV Csoport meghatározó szereplője lett Magyarország tűzihorganyzó iparának; a hazánkban lehorganyzott acél mennyiség harmadát mi látjuk el korróziógátló bevonattal. Miért érdemes viszont a tűzihorganyzást választani acél termékeink számára, ha igazán tartós korrózióvédelmet szeretnénk elérni?

Tűzihorganyzott csigalépcső a NAGÉV CINK Kft. ócsai gyárában

A nélkülözhetetlen védelem

Életünk bármely területét nézzük, ha acél terméket használunk fel, mindenképp gondoskodni kell a megfelelő korrózióvédelmi eljárásról. Védőbevonat nélkül, az acél felületén rohamléptekkel jelenik meg a rozsda, amely akár teljes mértékben képes tönkre tenni egy szerkezetet: ez lehet nagyon gyors és lassú folyamat egyaránt, a végeredmény viszont minden esetben a teljes degradáció. A korrózióvédelem egyik legegyszerűbb, mindenki számára hozzáférhető és népszerű módja a festés, viszont ez korántsem a leghatékonyabb eljárás. Gondoljunk csak arra, hogy például egy csőből, vagy zártszelvényből gyártott, zárt terekkel rendelkező acélszerkezet esetén csak a külső felületet tudjuk lefesteni, a belső felületvédelem nem lehetséges. Így fordulhat elő az, hogy egy kívülről festett, teljesen hibátlannak tűnő acélszerkezet nem várt módon, belülről, az üreges felületekről fog tönkre menni. Ezzel szemben a tűzihorganyzás során az ilyen szerkezetek belső terei ugyanúgy megkapják a védőbevonatot, mint a külső felületek, ráadásul maga a bevonat jelentősen jobb korrózióálló képességű is lesz a festéknél. A tűzihorganyzás során ugyanis egy olyan kohéziós kötésű, jellemzően 50 – 150 µm vastagságú (esetenként még vastagabb) védőréteg képződik az acéltermékek felületén, amely elválaszthatatlan része lesz annak, köszönhetően a 450°C-os horganyfürdőbe történő mártás során végbe menő termodiffúziós folyamatnak. A korróziós terhelés függvényében egy ilyen bevonat akár 30 – 100 évig is képes ellátni felületvédelmi funkcióját. Nagyon fontos tulajdonsága a horganyrétegnek az úgynevezett katódos védelem, amelyre egyik más korróziógátló bevonat sem képes. Ha a horganyrétegen kisebb mechanikai sérül keletkezik, a katódos védelemnek köszönhetően bizonyos mértékig továbbra is képes lesz ellátni korrózióvédő képességét. Ez a horganynak az acélhoz viszonyított negatívabb elektrokémiai potenciálja miatt lehetséges.

Csarnokszerkezet tartóoszlopai emelkednek ki a horganyzókádból a NAGÉV CINK Kft. ócsai telephelyén

Környezetbarát eljárás

Nagyon fontos kiemelni a horganybevonat környezetbarát mivoltát is. Mivel maga a horgany (cink fém) a talajban is megtalálható ionos formában, és az élő szervezetek megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen elem, ezért felhasználása semmilyen környezetterhelést nem okoz. Ennek köszönhető az is, hogy egy tűzihorganyzott acéltermék probléma és speciális eljárás nélkül is újrahasznosítható, míg ez a festékbevonatú acéltermékekről – a számos vegyi anyag felhasználása miatt – már korántsem mondható el. Továbbá a tűzihorganyzásnál keletkező hulladékok mennyisége is lényegesen kevesebb, ráadásul ezek a hulladékok újrahasznosíthatóak, míg a festésnél ez nem lehetséges. Így a tűzihorganyzás az optimális anyagfelhasználásnak köszönhetően környezetkímélőbb a többi korrózióvédelmi eljárásnál.

Szabványok és irányelvek

A NAGÉV Csoport mindkét horganyzó üzemében a lehető legjobb minőség elérése érdekében az MSZ EN ISO 14713-2 szabványnak megfelelően készítjük elő az acél termékeket, majd az MSZ EN ISO 1461 szabványnak megfelelően végezzük a tűzihorganyzásukat. Külön kiemelném, hogy többek között a DaSt Richtlinie-022 nevű, az építőipari acélalkatrészek tervezésére, gyártására és tűzihorganyzására vonatkozó német irányelvnek is megfelel eljárásunk.

A fent bemutatottak alapján elmondható tehát, hogy a tűzihorganyzás során képződő védőréteg kiemelkedik a többi korróziógátló bevonat, például a festék közül. Erős, kohéziós kötés a felületen, hosszabb élettartam, teljeskörű (külső-belső) korrózióvédelem, mindez környezetkímélő módon, hogy csak a leglényegesebbeket emeljem ki pozitív tulajdonságai közül. A NAGÉV Csoportnál folyamatos fejlesztéseink révén törekszünk a lehető legjobb minőségű horganyzásra, hosszútávú céljaink közé tartozik, hogy egyre több acélszerkezet tervező, gyártó és felhasználó válassza az acéltermékek korrózióvédelmére a tűzihorganyzást.

Szerző: Dr. Lévai Gábor, fejlesztési igazgató

www.nagev.hu

The post NAGÉV Csoport: korrózióvédelemben a legelsők appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tűzihorganyzás, a környezetbarát csúcstechnológia https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/12/nagev/ Sun, 12 Dec 2021 15:23:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18070 Nem lehet elégszer ismételni, hogy ha az acélszerkezeteknek igazán időtálló, megbízható korrózióvédő bevonatot szeretnénk biztosítani, akkor a tűzihorganyzás a legmegfelelőbb eljárás ehhez. A NAGÉV Csoport több, mint 20 éve meghatározó szereplője a magyar tűzihorganyzó iparágnak; Tiszacsegén 1998 óta, Ócsán pedig 2011 óta várjuk minőségi felületvédelmet igénylő partnereinket. A közép-magyarországi Ócsán épült gyáregységünkről viszont kevesen tudják, […]

The post Tűzihorganyzás, a környezetbarát csúcstechnológia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nem lehet elégszer ismételni, hogy ha az acélszerkezeteknek igazán időtálló, megbízható korrózióvédő bevonatot szeretnénk biztosítani, akkor a tűzihorganyzás a legmegfelelőbb eljárás ehhez.

A NAGÉV Csoport több, mint 20 éve meghatározó szereplője a magyar tűzihorganyzó iparágnak; Tiszacsegén 1998 óta, Ócsán pedig 2011 óta várjuk minőségi felületvédelmet igénylő partnereinket. A közép-magyarországi Ócsán épült gyáregységünkről viszont kevesen tudják, hogy amellett, hogy az ország legnagyobb tűzihorganyzó üzeme, Európai szinten elismert technológiai fejlettséggel rendelkezik. De miben is áll ennek az üzemnek a sikeressége?

A NAGÉV CINK Kft. ócsai üzemében található az ország legnagyobb befogadóképességű horganyzókádja: egyszerre akár 15 méter hosszú, 7 tonna tömegű terméket is képesek vagyunk bevonattal ellátni. Anyagmozgató rendszerünk nagyrészben automatizált, ennek köszönhetően az áru mozgatása, a vegyi előkezelés és a horganyzás utáni anyagmozgatás is automatikusan, emberi beavatkozás nélkül történik. A legtöbb horganyzóműben az említett vegyi előkezelés nyitott rendszerű, amely egyrészt jelentős környezetterhelést jelent, másrészt a dolgozók egészségére is negatívan hat. Üzemünkben viszont ez a folyamat egy teljesen zárt, állandó elszívás alatt lévő térben zajlik és köszönhetően az automatizált anyagmozgatásnak, emberi jelenlét nem is szükséges ezen a területen.

Ebből a térből elszívott, szennyezett levegőt mosótornyok segítségével tisztítjuk meg, így az elszívórendszer “végterméke” a tiszta levegő. A vegyi előkezelés során tehát sem savgőz, sem más, az egészségre ártalmas vegyi anyag nem jut a környezetbe, továbbá dolgozóinkat sem terheljük. Amikor a vegyi előkezeléshez használt anyagaink a használat következtében kimerülnek, a környezetvédelem jegyében speciálisan ezzel foglalkozó céggel el kell szállíttatni megsemmisítésre. A NAGÉV CINK Kft. ebben is úttörő szerepet játszik: bizonyos, általunk használt vegyi kezelőoldatokat nem megsemmisítésre szállíttatunk el, hanem újrahasznosításra. Van ugyanis kimondottan ilyen anyagokra szakosodott vállalkozás, akik nem megsemmisítik, hanem kinyerik belőlük az értékes összetevőket, és új anyagok előállításához használnak fel azokat. Ezzel a tevékenységünkkel jelentős lépést tettünk a felé, hogy a jövőben ne csak részben, de egészében is megoldjuk az előkezelő folyadékaink újrahasznosítását, a megsemmisítés helyett.

A technológia további részében a tűzihorganyzás folyamata az, amely a keletkező hulladékok kezelésében kiemelt szerepet kap. Sok más üzemben maga a mártás nyitott vagy részben nyitott térben történik, így a termékek 450°C-os horgany olvadékba való mártásakor keletkező füst szabadon kiáramolhat. A mi esetünkben ez a folyamat egy teljesen zárt kámzsában zajlik, melyben folyamatos elszívást alkalmazunk. Ennek köszönhetően szinte teljesen le lehet csökkenteni a füstgázok környezetbe való kerülését: ezáltal – ahogyan a vegyi előkezelés során is – nemcsak a környezetet, de dolgozóink egészségét is védeni tudjuk. Az elszívott füstgázt több lépésben szűrjük, a szállóport gyűjtjük, így az elszívás “végterméke” ebben az esetben is a tiszta levegő. Az itt kapott szállópor – magas cinktartalmának köszönhetően – viszont további felhasználásra alkalmas, ezért ezt olyan gyártó vásárolja meg tőlünk, aki ezt gyártási folyamatában fel tudja használni. A tűzihorganyzás során viszont nem csupán a keletkező füstgáz kezelése jelent feladatot, hanem a keletkező horganysalaké is. A termékek mártása közben keletkező salak a fürdő felületén összegyűlik, azt el kell távolítani, máskülönben zavarná a termelést.

Nagyméretű acélszerkezet horganyzása a NAGÉV CINK Kft. ócsai üzemében

A leszedett salakot acél tároló konténerekbe gyűjtjük, amely szintén nem teljes mértékben hulladék, mert tartalmaz még felhasználható komponenseket. Éppen ezért lehet ezt – megfelelő cégnek, megfelelő technológiával – tovább hasznosítania. A tűzihorganyzás technológiájának sajátossága, hogy a fémolvadékba történő mártás során úgynevezett termodiffúzió játszódik le: a bevonandó szerkezetre kohéziós kötéssel kapcsolódik a horganybevonat. Ezáltal vasatomok kerülnek a horganyfürdőbe, melyben vas-horgany ötvözetet alkotnak. Ez az ötvözet nehezebb, mint a “sima” horgany, ezért leül a horganyzókád aljára: ezt nevezzük keményhorganynak. A keletkező keményhorganyt gyűjtjük, és ez szintén nem hulladék, mivel tudjuk értékesíteni további felhasználásra.

A horganyzást követően a bevonatot kapott termékeket el kell távolítani a horganyzási segédberendezésről, melyre az esetek döntő többségében lágyacél dróthuzalokkal vannak felkötve. Használat után ezek a drótok már nem alkalmasak az újbóli felhasználásra, így ezeket tömörítjük, és szintén értékesítjük a megfelelő felvevőpiacnak, akik nem hulladékként kezelik, hanem tovább felhasználható anyagként.

Látható tehát, hogy minden gyártási folyamatunkban arra törekszünk, hogy minél környezetkímélőbb megoldásokat alkalmazzunk. Kiemelten fontos számunkra mind a környezetvédelem, mind a nálunk dolgozó munkatársak egészsége. Az alkalmazott, és fent bemutatott eljárások által látható, hogy maximálisan törekszünk arra, hogy „zéró hulladék” és „zéró kibocsátás” legyen gyáregységünkben. A NAGÉV Csoport elkötelezett híve a folyamatos fejlődésnek és ez nemcsak gyártási technológiájára igaz, hanem a környezetre gyakorolt hatására is. Bízunk benne, hogy a jövőben minél több partner és új munkavállaló tapasztalhatja ezt meg testközelből.

www.nagev.hu

Szöveg: Dr. Lévai Gábor, fejlesztési igazgató

The post Tűzihorganyzás, a környezetbarát csúcstechnológia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
NAGÉV CINK Kft. – Tűzihorganyoztatni, de hogyan? https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/22/nagev-cink-kft-tuzihorganyoztatas/ Sun, 22 Nov 2020 16:52:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12637 Napjainkban szinte mindenki számára ismert tény, hogy a vas- és acéltermékek korrózióvédelmének leghatékonyabb módszere a tűzihorganyzás. Összehasonlítva más felületkezelő módszerekkel megállapítható, hogy a tűzihorganyzás folyamán kialakuló, kohéziós kötésű vas-cink ötvözeti rétegek a megfelelő környezetben 40 évig is képesek korróziómentes felületet biztosítani a vas- és acélszerkezeteknek. A NAGÉV CINK Kft. élen jár a hazai tűzihorganyzó iparágban: […]

The post NAGÉV CINK Kft. – Tűzihorganyoztatni, de hogyan? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Napjainkban szinte mindenki számára ismert tény, hogy a vas- és acéltermékek korrózióvédelmének leghatékonyabb módszere a tűzihorganyzás. Összehasonlítva más felületkezelő módszerekkel megállapítható, hogy a tűzihorganyzás folyamán kialakuló, kohéziós kötésű vas-cink ötvözeti rétegek a megfelelő környezetben 40 évig is képesek korróziómentes felületet biztosítani a vas- és acélszerkezeteknek.

A NAGÉV CINK Kft. élen jár a hazai tűzihorganyzó iparágban: Ócsán, az ország legnagyobb és legmodernebb tűzihorganyzó üzemében 2011 óta várja partnereit. Befogadóképessége egyedülálló Magyarországon: horganyzókádjában akár 15 méter hosszúságú termékek is bevonhatóak. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően pedig egyre jobb és jobb minőségben tudják kiszolgálni vevőiket.

A megfelelő minőségű tűzihorgany bevonatért viszont legalább olyan, ha nem nagyobb mértékben tud tenni a vas- és acélszerkezetek gyártója, mint a tűzihorganyzó üzem. Az esztétikus kinézetű, egyenletes, hiánytalan bevonat elérése a szerkezet tervezésénél kezdődik, a kivitelezéssel folytatódik, majd a tűzihorganyzás folyamatával ér véget. De vegyük sorra, hogy mik is pontosan a jó minőségű horganybevonat képződésének alappillérei.

Az első és legfontosabb tervezési feladat az optimális acélminőség kiválasztása. Tűzihorganyzásra elsősorban az ötvözetlen szénacélok, a gyengén ötvözött acélok és öntöttvasak alkalmasak, az ötvözött és magas kéntartalmú acélokat viszont kerülni kell. A felület kinézetét és a bevonat vastagságát az acélok szilícium és foszfor tartalma is befolyásolja. A NAGÉV CINK Kft. által is követett MSZ EN ISO 1461:2009 szabványnak megfelelően nem túlságosan vastag, fényes-ezüstös felületű bevonatot kapunk, ha az acélok szilícium tartalma 0,03% alatt, vagy pedig 0,12 – 0,25% között van. A foszfortartalom egyik esetben sem lehet magasabb, mint a szilícium tartalom két és félszerese, de maximum 0,09%. Minden más esetben a bevonat a szabványban elvárttól jelentősen vastagabb, felülete pedig matt, durva kinézetű lesz, mely számos esetben esztétikai és használati hátrányt jelent.

Jól (balra) és rosszul (jobbra) tűzihorganyozható acélon kialakult bevonat kinézete

Szintén a tervezés fázisában szükséges odafigyelni az elkészítendő szerkezeteken a technológiai megnyitások elhelyezésére és méretezésére, melyeket az MSZ EN ISO 14713-2:2010 szabvány irányelvei tartalmaznak. A tűzihorganyzás során a termékek nemcsak a horganyfürdőbe merülnek be, hanem azt megelőzően vegyi előkezelő folyadékokban készítjük elő őket, ezért a szerkezetek gyártása során gondoskodni kell olyan, megfelelő méretű és mennyiségű technológiai megnyitás – megfelelő helyre történő – elhelyezéséről, amelyek segítségével a kémiai előkezelő oldatok, majd azt követően a horganyolvadék számára is könnyen és gyorsan átjárhatóvá válik a szerkezet. Nagyon fontos, hogy nem maradhat zárt térrész a szerkezetekben, mert a mellett, hogy ott nem fog horganybevonat képződni, robbanásveszélyt is okoz. Szintén robbanásveszélyt okozhatnak a megerősítés céljából kialakított átlapolt felületek. Ebben az esetben az átlapolásnál a felületek közé került nedvesség a horganyzás hőmérsékletén nagynyomású gőzzé alakul át és nemcsak a szerkezet torzulását, tönkremenetelét okozhatja, hanem súlyos balesetet is eredményezhet. Ezek elkerülése az átlapolások felső felületének teljes átfúrásával, vagy pedig szakaszos hegesztési varratok kialakításával lehetséges. Ennek, hasonlóan a technológiai megnyitásokhoz, szabályai vannak.

Helytelenül (alsó merevítő) és helyesen (középső merevítő) elhelyezett technológiai megnyitás. Míg a középső merevítő könnyen átjárható a folyadékok számára (sarokkivágása van), addig az alsó merevítőben túl magasan van a megfúrás, így az előkezelő oldatok, majd később a horgany is meg fog állni ezen a ponton.

Ha kiválasztásra került a horganyzásra legalkalmasabb alapanyag, megtervezésre került a szerkezeti kialakítás, a technológiai megnyitások és esetlegesen az átlapolások helyes kialakítása, minden készen áll a szerkezet elkészítéséhez. Ebben a fázisban a legnagyobb hangsúly a tűzihorganyzásra kerülő szerkezetek felületi állapotán van.  Az anyagok felületén nem lehet zsíros, olajos, vízben nem oldható szennyeződés ugyanúgy, ahogyan festék, kátrány, lakk, szilikon spray, vagy hegesztésből származó salak, fröccsenésgátló maradvány sem. Ezeket a tűzihorganyzóba való beszállítás előtt olyan felülettisztító módszerekkel kell eltávolítani, mint például a szemcseszórás, vagy a leégetés. Ugyanígy érdemes az erősen revés, főként melegen hengerelt termékek homokszórással történő felülettisztítása is, mert ennek hiányában nem megfelelő felületi minőségű bevonat kialakulására lehet számítani. Azok az alapanyagok, amelyek felülete csak enyhén rozsdás, vagy revés, azok az üzemben alkalmazott vegyi előkezelés szakaszában tökéletesen alkalmassá válnak a tűzihorganyzásra, felületüket nem szükséges a gyártónak tisztítania.

Látható tehát a fent felsorolt legfontosabb alapkövetelményekből, hogy a kialakuló horganybevonat minősége milyen mértékben függ a megfelelően megválasztott alapanyagtól, a jól megtervezett és kialakított szerkezettől, a technológiai megnyitások helyétől, méretétől, mennyiségétől, és a szerkezet felületének állapotától, tisztaságától. A NAGÉV CINK Kft. szakemberei mindezekben szakmai konzultációkkal állnak a partnerek rendelkezésére, legyen szó távoli vagy személyes találkozásról. A NAGÉV CINK Kft. technológiájának és működésének folyamatos fejlesztésével, valamint a megrendelői felé nyújtott szakmai segítségnyújtásával arra törekszik, hogy az esztétikai és a korrózióvédelmi szempontokat is maximálisan kielégítő horganybevonat alakuljon ki a vas- és acéltermékeken.

Szerző: Dr. Lévai Gábor, fejlesztési igazgató NAGÉV CINK Kft.

www.nagev.hu

The post NAGÉV CINK Kft. – Tűzihorganyoztatni, de hogyan? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
NAGÉV CINK – Tartós megoldás több generációnak https://www.muszaki-magazin.hu/2019/05/17/nagev-cink-tartos-megoldas-tobb-generacionak/ Fri, 17 May 2019 07:52:07 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7146 Az acélok korrózió elleni felületvédelmét szolgáló technológiák közötti rendkívül erős versenyben talán már érzékelhető egy hangsúlyeltolódás a tartós technológiák irányába. Ezzel csökkenteni lehet a szokásos organikus bevonatokkal ellátott acélszerkezetek használata során, a jó esetben 10-15 évente esedékes felújítási költségeket, melyek jelentős környezetterheléssel is járhatnak. Gondoljunk csak egy budapesti acélhíd védőbevonatának megújítására. A NAGÉV tűzihorganyzók a […]

The post NAGÉV CINK – Tartós megoldás több generációnak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az acélok korrózió elleni felületvédelmét szolgáló technológiák közötti rendkívül erős versenyben talán már érzékelhető egy hangsúlyeltolódás a tartós technológiák irányába.

Ezzel csökkenteni lehet a szokásos organikus bevonatokkal ellátott acélszerkezetek használata során, a jó esetben 10-15 évente esedékes felújítási költségeket, melyek jelentős környezetterheléssel is járhatnak. Gondoljunk csak egy budapesti acélhíd védőbevonatának megújítására. A NAGÉV tűzihorganyzók a legszigorúbb nemzetközi előírásoknak is megfelelő minőségű horganyrétegekkel látják el az acélszerkezeteket, melyek élettartama a megrendelők/tervezők/gyártók aktív közreműködésével befolyásolható.

TERVEZHETŐ ÉLETTARTAM – nagév segítség a BEVONAT kiválasztásához

A jövőben az acélszerkezetek tervezőinek ne csak az adott szerkezet statikai tervezése legyen feladata, hanem eljött az ideje annak, hogy az acélokat védő bevonatot is mérnöki szemlélettel tervezzék meg. Tűzihorganyzással (MSZ EN ISO 1461) kialakított védőréteg élettartama, hosszabb távon (˃ 10 év) vastagságával arányos. Azaz egy kétszeres vastagságú horganybevonat kétszeresen hosszú ideig védi a vasat, mint egy fele akkora vastag horganyréteg. A szükséges legkisebb vastagság meghatározásához könnyen kezelhető szabványok, irányelvek állnak rendelkezésre (pl. MSZ EN ISO 9223:2012, MSZ EN ISO 9224:2012). A legkisebb elvárt vastagság megállapításához ki lehet választani az ahhoz legjobban alkalmas acélösszetételt (MSZ EN 10025:2005, 7.4.3.). Tűzihorganyzás közben kialakuló védőrétegek vastagsága, és színe is általában ehhez fog igazodni (1. kép). Az acélösszetétel meghatározásához a NAGÉV szakmai segítséget nyújt. Előzetes információk megtalálhatók a NAGÉV honlapján.

 

Hosszú életciklus – csökkenő környezetterhelés

Az emberiség nagyobb része talán már ráébredt arra, hogy az egyre rövidülő fogyasztási ciklusok, a túlfogyasztás egyre nagyobb környezeti terheléssel jár. Ez bővebb értelemben magába foglalja az előállítás-használat-megsemmisítés teljes folyamatát. Amennyiben olyan gyártástechnológiát választunk, mely megfelel az elérhető legjobb technikáknak (IPPC-BAT), ugyanakkor a termék (esetünkben a horganybevonat) használati ideje igen hosszú, akkor jó, és határozott lépést tettünk az egyre sürgetőbb környezetvédelmi céljaink elérése felé. Az acélszerkezeti tűzihorganyzás szokásos bevonatvastagságoknál és környezeti hatások esetén, legtöbbször jóval 50-60 év feletti élettartamot garantál. A NAGÉV CINK KFT az ország legújabb generációs tűzihorganyzója is a fenti célt szolgálja. Termelési folyamata során „zéró-hulladék” technológiával állítja elő a rendkívül tartós fémbevonatokat akár 7-8 tonnás acélelemek felületére is.

Elmaradó felújítások – JELENTŐSEN KISEBB fennTARTÁSI KÖLTSÉGEK

A bérhorganyzás ára a legtöbb esetben nem több mint egy jó minőségben kivitelezett kétrétegű festékbevonaté. Ezzel együtt elmaradnak a 10-15 évente esedékes felújítások, karbantartások, melynek nagyon fontos szerepe van egy-egy beruházás működtetése során, mert lecsökkennek az acélszerkezet fenntartására fordítandó, a jövőben egyre növekvő költségek.

KÖZPONTI HELYZETBEN A NAGÉV

A hazai iparág meghatározó vállalata a NAGÉV CINK KFT az ország szívében, 30 km-re Budapesttől az M5 autópálya mellett 8 éve létesült. Az ország legnagyobb térfogatú bevonó berendezésével, piaci részesedésével a magyar bérhorganyzás piacvezető vállalata. Kisebb testvérvállalata, a NAGÉV KFT Tiszacsegén fogadja partnereit. A NAGÉV CINK KFT ócsai oktatási bázisán megrendelői részére rendszeresen speciális továbbképzéseket, szakmai napokat tart, ahol lehetőség nyílik a technológia megtekintésére is. Munkanapokon meghosszabbított szolgáltatási idővel áll partnerei rendelkezésére. További információk elérhetők a NAGÉV vállalatcsoport honlapján (www.nagev.hu)

The post NAGÉV CINK – Tartós megoldás több generációnak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>