MVM – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Kihirdették az MVM Edison startup verseny 2023-as győzteseit https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/02/edison-mvm-startup-verseny/ Fri, 02 Jun 2023 05:30:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25494 Energiahatékony, költségoptimalizált, ökocentrikus – három szó, ami jellemezni fogja a jövődet. Az innovatív fejlesztéseket két kategóriában értékelte a szakmai zsűri. Az ötlet fázis első helyezettje a ChillWell csapata lett, másodikként a Metrinergy, harmadikként pedig a Beeco végzett. A scale up fázis díjazottja a BitBűvész KKT. lett. Az MVM Edison startup versenye 2016 óta ugródeszka az […]

The post Kihirdették az MVM Edison startup verseny 2023-as győzteseit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Energiahatékony, költségoptimalizált, ökocentrikus – három szó, ami jellemezni fogja a jövődet.

Az innovatív fejlesztéseket két kategóriában értékelte a szakmai zsűri. Az ötlet fázis első helyezettje a ChillWell csapata lett, másodikként a Metrinergy, harmadikként pedig a Beeco végzett. A scale up fázis díjazottja a BitBűvész KKT. lett.

Az MVM Edison startup versenye 2016 óta ugródeszka az innovatív – elsősorban energetikai – ötletek és vállalkozások számára. Mint mindig, most is valós problémákra megoldást kínáló, piacképes ötleteket vártak a döntéshozók. A jövő energetikai megoldásai mellett az alábbi kategóriákban lehetett nevezni: jövő otthona, jövő városai, digitális infrastruktúra, ügyféloldali fizetési megoldások, vásárlói tapasztalatok és termékinnovációs megoldások.

A versenyre olyan ötleteket lehetett benyújtani, amelyek még kezdeti (ötlet), illetve már érettebb (scale up) szakaszban járnak. Az idén beérkezett több mint száz hazai és nemzetközi pályázat közül a szakmai zsűri hat ötlet és kettő scale up fázisú csapatot juttatott a döntőbe. A május 10-én megrendezett döntőt (Demo Day) egy két hónapos intenzív inkubációs program előzte meg, ahol felkészítették a csapatokat a megmérettetésre, illetve jól hasznosítható tudást kaptak vállalkozásuk elindításához és fejlesztéséhez is. Az elmúlt évektől eltérően idén élőben tartották az eseményt, amelyet a nézők online követhettek végig.

A számtalan jó ötlet közül a ChillWell megoldása került ki győztesen: egy olyan passzív klímarendszert álmodtak meg, amely képes energiahatékony léghűtésre a hagyományos klímák fogyasztásának akár tizedét használva. Második helyen a Metrinergy végzett, amelynek költségoptimalizáló ötlete segíteni fog a vállalkozásoknak, hogy az emelkedő energiaárak mellett is fenntarthatóan és profitábilisan működhessenek. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára a Beeco állhatott fel, akik egy olyan ökocentrikus platform megalkotását álmodták meg, amely összeköti az ökotudatos felhasználókat a fenntarthatóságért küzdő cégekkel a zöldebb jövő érdekében. A scale up fázis díjazottja a BitBűvész KKT. lett, akik innovatív SmartDoc megoldásukkal megkönnyítik és felgyorsítják a hivatalos dokumentumok kitöltését, miközben biztonságossá is teszik a folyamatot.

A kategórianyertesek három-, a további dobogósok pedig kettő-, illetve egymillió forint értékű támogatást kaptak. Ezen kívül a díjazottak esélyessé váltak az MVM Smart Future Lab Zrt. legfeljebb 50 millió forint értékű magvető befektetésére is.

„Hiszünk abban, hogy a jó ötletek valódi változást hozhatnak a világba. Az innováció, az előretekintés és a folyamatos fejlődés az MVM számára kiemelten fontos, éppen ezért nem csupán feladatunk, hanem kötelességünk is felkutatni, felkarolni a legjobb ötleteket. Büszkeséggel tölt el, hogy az MVM Edison mára nemzetközi szinten is elismert névvé vált, és hogy a verseny hét éve során több mint nyolcszáz pályázat érkezett, amelyből már hatvanöt döntős csapatot mentoráltunk és huszonhárom nyertes csapat győzelmét ünnepelhettük”

– mondta Mátrai Károly, az MVM Zrt. vezérigazgatója, a zsűri elnöke.

„Izgalmas évről évre meghallgatni és megismerni azokat a kreatív és innovatív ötleteket, amelyek a közös jövőnket formálják. A verseny hét éve alatt számos, az energetikai szektor számára is figyelemre méltó megoldással találkoztunk, amelyeknek nagy örömmel nyújtottunk és nyújtunk szakmai támogatást”

– mondta Bertalan Zsolt, az MVM Zrt. technológiai innovációs igazgatója, a zsűri tagja.

Az MVM Edison szakmai zsűrijének elnöke (jobbra) Mátrai Károly, az MVM Zrt. vezérigazgatója, a testület tagja Bertalan Zsolt , az MVM Zrt. technológiai innovációs igazgatója és Hiezl Gábor, az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. vezérigazgatója, valamint Katona Bence (balra), a Nemzeti Tőkeholding Zrt. és a Hiventures Zrt. vezérigazgatója,

Forrás: MVMEdison


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Kihirdették az MVM Edison startup verseny 2023-as győzteseit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Változások a nem lakossági egyetemes áramszolgáltatásban https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/24/egyetemes-aramszolgaltatas-valtozas/ Fri, 24 Jun 2022 06:54:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20893 2022. augusztus 1-től megváltozik az egyetemes villamosenergia-szolgáltatás igénybevételére jogosult ügyfelek köre. A változások miatt a lakosság és a mikrovállalkozások kivételével a továbbiakban az egyetemes szolgáltatásra nem jogosult felhasználóknak 2022. július 1-jéig saját érdekükben nyilatkozniuk kell. A veszélyhelyzet ideje alatt az egyetemes szolgáltatásra jogosultak körének meghatározásáról szóló 217/2022. (VI. 17.) Korm. rendelet módosította az egyetemes szolgáltatás […]

The post Változások a nem lakossági egyetemes áramszolgáltatásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2022. augusztus 1-től megváltozik az egyetemes villamosenergia-szolgáltatás igénybevételére jogosult ügyfelek köre. A változások miatt a lakosság és a mikrovállalkozások kivételével a továbbiakban az egyetemes szolgáltatásra nem jogosult felhasználóknak 2022. július 1-jéig saját érdekükben nyilatkozniuk kell.

A veszélyhelyzet ideje alatt az egyetemes szolgáltatásra jogosultak körének meghatározásáról szóló 217/2022. (VI. 17.) Korm. rendelet módosította az egyetemes szolgáltatás igénybevételére jogosultak körét, azonban a változtatás nem érinti a jelenlegi lakossági ügyfeleinket. A jelenlegi lakossági ügyfeleink a villamosenergia-szolgáltatást továbbra is a rezsicsökkentett áron vehetik igénybe, a rendelettel kapcsolatosan további teendőjük nincs.

A lakossági felhasználók köre azonban kibővül és 2022. augusztus 1-jétől az önkormányzati és állami bérlakásban, valamint szállóférőhelyen élők felhasználási helyei ellátása biztosításának mértékéig a helyi önkormányzat és az állami bérlakás, valamint a szállóférőhely üzemeltetője lakossági fogyasztónak minősül. Annak érdekében, hogy az újonnan lakossági ügyfélnek minősülők a kedvezményes díjazást igénybe tudják venni, nyilatkozniuk kell.

A Kormány döntése értelmében az idei év végéig működőképességük megőrzése érdekében a mikrovállalkozások továbbra is rezsicsökkentett, azaz a nem lakossági egyetemes szolgáltatás árképzésnek megfelelő áron jogosultak villamos energiát vételezni a kormányrendeletben meghatározott 4 606 kWh éves összesített villamosenergia-fogyasztás erejéig. Az ezen mennyiséget meghaladó fogyasztás elszámolása azonban már az egyetemes szolgáltatáson belül biztosított piaci áron történik.

Mindazon további ügyfeleink, akik a Korm. rendelet alapján 2022. augusztus 1-jélől nem jogosultak egyetemes szolgáltatásra, 2022. július 1-jéig saját érdekükben nyilatkozni kötelesek az E.ON Áramszolgáltató Kft. felé az érintett felhasználási helyeik megjelölésével annak érdekében, hogy az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. – mint végső villamosenergia-menedékes – végső menedékes jogintézmény keretében folytatólagosan biztosíthassa számukra az áramszolgáltatást. Amennyiben a kormányrendelet alapján az egyetemes szolgáltatásra már nem jogosult ügyfelünk nem tesz nyilatkozatot, úgy az E.ON Áramszolgáltató Kft. többé nem köteles az érintett áramellátását biztosítani, valamint mindezen felül a kormányrendeletben foglalt jogkövetkezményekkel is számolniuk kell. Ezért az E.ON Áramszolgáltató Kft. kéri ezen ügyfeleit, hogy saját érdekükben minél előbb, de legkésőbb július 1-jéig e-mailben juttassák el felé a teljes körűen kitöltött nyilatkozatukat.

Részletes tájékoztató és a kitöltendő nyilatkozat megtalálható az alábbi weboldalon: https://eon.hu/egyetemesvaltozasok 

A kitöltött nyilatkozatot az E.ON Áramszolgáltató Kft. a kileponyilatkozat@eon.hu e-mail címen fogadja.

A változásokkal kapcsolatos tájékoztatás elérhető az E.ON Áramszolgáltató Kft. telefonos ügyfélszolgálatán, nyitvatartási időben a megszokott telefonszámokon, valamint a kizárólag ezen ügyek intézésére a 06-52-238-099 számon hétköznap 8-17 óra, hétvégén 8-12 óra között.

A hozzá tartozó területen egyetemes szolgáltatást nyújtó E.ON Áramszolgáltató Kft. április közepe óta az MVM Csoport tagja, ez a tranzakció az E.ON Hungária Csoport egyéb tevékenységeit nem érintette.

The post Változások a nem lakossági egyetemes áramszolgáltatásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Budapesten és Pest megyében folytatódik a jövő villamosenergia-hálózatának építése https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/22/danube-ingrid-fejlesztes/ Wed, 22 Jun 2022 06:00:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20874 Danube InGrid néven magyar-szlovák együttműködésben, az Európai Unió támogatásával 2020-ban indította az E.ON Hungária Csoport az elmúlt évek legnagyobb, és egyben a leginkább jövőbe mutató hálózatfejlesztési beruházását az Észak-Dunántúlon. Az eredetileg 50 milliárd forint hazai költségű projektben modern technológiával épülő megoldásokkal és ellátásbiztonsági beruházásokkal fejlődik a térség villamosenergia-hálózata, reagálva a megújuló energiaforrások növekvő térnyerésére, egyúttal […]

The post Budapesten és Pest megyében folytatódik a jövő villamosenergia-hálózatának építése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Danube InGrid néven magyar-szlovák együttműködésben, az Európai Unió támogatásával 2020-ban indította az E.ON Hungária Csoport az elmúlt évek legnagyobb, és egyben a leginkább jövőbe mutató hálózatfejlesztési beruházását az Észak-Dunántúlon.

Az eredetileg 50 milliárd forint hazai költségű projektben modern technológiával épülő megoldásokkal és ellátásbiztonsági beruházásokkal fejlődik a térség villamosenergia-hálózata, reagálva a megújuló energiaforrások növekvő térnyerésére, egyúttal megoldást nyújtva a folyamatosan növekvő lakossági és vállalati energiaigényekre. A hálózatfejlesztési sorozat első mérföldköveit – Öttevény, Gyermely, Székesfehérvár településeken – már átadták, Kisbéren pedig az elmúlt hónapban kezdődtek el zöldmezős beruházásban egy modern, távolról irányítható transzformátorállomás munkálatai.

A projekt – két évvel az indulása után – most jelentős újabb földrajzi területekkel és beruházási forrásokkal folytatódik. A 2028-ig megvalósuló Danube InGrid projekt második fázisában a korábbiak folytatása mellett kiemelt hálózatfejlesztési beruházásokat indítanak az E.ON Hungária Csoport tagjaként működő ELMŰ Hálózati Kft. területén, Pest megyében és Budapesten is.

„A jövő hálózati infrastruktúrájának fejlesztése, ami lehetővé teszi a fenntartható, zöld energiaátmenetet, az egész közösségünkre hatással van. Ma már bárki – magánember, család, kisvállalkozó vagy ipari termelő – aktív szereplője, alakítója lehet a fenntartható jövőnek. Büszkék vagyunk rá, hogy ezzel a nagyléptékű beruházás-sorozattal ehhez a jövőhöz járulunk hozzá, egyaránt stabil alapot teremtve a lakosság és a gazdasági szereplők fejlesztési, bővítési terveihez

mondta Béres József, az E.ON Hungária Csoport vezérigazgató-helyettese.

A vállalatcsoport Pest megyében a növekvő ügyféligényekre reagáló és későbbi további bővülési igények befogadására is alkalmas transzformátor-állomásokat épít többek között Veresegyházon és Pécelen, utóbbi térségben ellátásbiztonsági szempontból kiemelt távvezetékeket is létesít. Emellett új okoseszközöket, távműködtetésű oszlopkapcsolókat, zárlatjelzőket, intelligens transzformátorokat telepít a hálózatra, hogy üzemzavar esetén gyors átkapcsolásokkal, alternatív úton tudja megfelelő minőségű energiával ellátni a kiesett szakaszt, így az ügyfelek rövidebb időre vagy akár egyáltalán nem érzékelik az áramkimaradást.

Pest megye mellett a főváros is profitál a fejlesztésekből. Az E.ON a város villamosenergia-hálózatát azzal a többes céllal fejleszti, hogy a budapesti otthonokban minél inkább zavartalan és üzembiztos legyen az ügyfelek ellátása, válaszoljon a növekvő energiaigényekre és bővülő lehetőség nyíljon a megújuló energiaforrások hálózatra csatlakoztatására.

A kormány célja, hogy tovább erősítse a magyar háztartások energiabiztonságát és ezzel egyidejűleg biztosítsa a mind szélesebb körű kapcsolódást a régiós áram- és földgázhálózatokhoz. A Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégiában kitűzött 2050-es, teljes klímasemlegesség eléréséhez nélkülözhetetlen a megújuló energiaforráson alapuló, korszerű és környezetkímélő energiatermelés növelése. E célkitűzések megvalósításában az átviteli rendszerirányítók és a villamos energia elosztók kulcsszerepet töltenek be, a mostani fejlesztések tehát kiemelt jelentőségűek. A Danube InGrid nemzetközi projekt lehetővé teszi nagyszámú megújuló villamosenergia-termelő hálózati csatlakozását, a hálózat hatékony működtetését, hozzájárul a szolgáltatás színvonalának, valamint az ellátásbiztonságnak a növeléséhez. Emellett támogatja a fenntarthatósági, energia- és klímapolitikai célkitűzéseinket is infokommunikációs technológiák, software-ek, innovatív hálózati megoldások alkalmazásával

– mondta el a programról szóló nyilvános konzultáción Steiner Attila, Technológiai és Ipari Minisztérium energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára.

A 2028-ig megvalósuló magyar-szlovák Danube InGrid projekt tervezett költségvetése közel 200 milliárd forint, amelyből 84 milliárd forint Magyarországon hasznosul. Ebből az Észak-Dunántúlon megvalósuló fejlesztésekre 50 milliárd, a Pest megyét és Budapestet érintőkre pedig 18 milliárd forintot fordít az E.ON Hungária Csoport. A határokon átnyúló, az energiapiacok közötti mélyebb integrációt szolgáló projektet az Európai Unió kiemelten kezeli.

A programról szóló eseményen Bárdi Barnabás, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) Villamosenergia-felügyeleti és Árszabályozási Főosztálya vezetője elmondta, a MEKH üdvözli a Danube InGrid projekt sikeres előrehaladását és az időközben kibővült projekt felkerülését az európai közös érdekű projektek (PCI) 5. listájára. A MEKH, mint a PCI projektek engedélyezési eljárásának megkönnyítéséért és koordinálásáért felelős hatóság, folyamatosan együttműködik a projektgazdákkal az engedélyezési eljárások minél gyorsabb és gördülékenyebb lefolytatása érdekében. Az újonnan PCI státuszt nyert projektek között egyre több az intelligens hálózat kiépítésére irányuló projekt, ami ezen projektkategória jelentőségének emelkedését, az energiaátmenetben betöltött szerepének erősödését jelzi Európa-szerte. A MEKH messzemenőkig támogatja, hogy minél több, innovációs szempontból is különleges magyar projekt nyerjen el európai uniós kiemelt státuszt.

A program most induló második fázisába az MVM Csoport is bekapcsolódik. Az MVM Émász Áramhálózati Kft. révén a fejlesztéssorozat kiterjed az északkelet-magyarországi régióra is, így az Észak-Dunántúl mellett Közép-Magyarország, valamint Északkelet-Magyarország területén valósulnak meg nagyarányú villamoshálózat-fejlesztési beruházások a következő hat évben.

The post Budapesten és Pest megyében folytatódik a jövő villamosenergia-hálózatának építése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Díjat nyert a Haris Digital ipari IoT megoldása https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/10/dijat-nyert-haris-digital-ipari-iot-megoldasa/ Fri, 10 Jun 2022 00:45:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20681 Magyar startup győzedelmeskedett a Get in the Ring! regionális döntőjén. A Vespucci Partners portfóliócége, a Haris Digital nyerte a Regional Startup and Innovation Day eseményen megrendezett, idén az energetikai innovációknak szentelt Get in the Ring! startup verseny regionális döntőjét. Az innovatív megoldásáról már az USA-ban is elismert Haris Digital a felhasználóbarát és költségkímélő termelési folyamatoptimalizáló […]

The post Díjat nyert a Haris Digital ipari IoT megoldása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magyar startup győzedelmeskedett a Get in the Ring! regionális döntőjén.

A Vespucci Partners portfóliócége, a Haris Digital nyerte a Regional Startup and Innovation Day eseményen megrendezett, idén az energetikai innovációknak szentelt Get in the Ring! startup verseny regionális döntőjét. Az innovatív megoldásáról már az USA-ban is elismert Haris Digital a felhasználóbarát és költségkímélő termelési folyamatoptimalizáló mobilalkalmazássukkal győzte meg a zsűrit.

Klímaváltozás, fenntarthatóság, ESG – ezek jegyében zajlott a régió legnagyobb startup networking eseménye, az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures által életre hívott Regional Startup and Innovation Day, amelyen neves iparági és klímaszakértők adtak elő, és ahol kihirdették a Get In The Ring! nemzetközi pitchpárbaj győztesét, valamint első ízben ítélték oda a Best Impact Awardot, amely a tevékenységével mérhető társadalmi, környezeti vagy fenntarthatósági hatást gyakorló startupot díjazta – olvasható az esemény sajtóközleményében.

A Haris Digital IoT megoldásával az ipar bármely szereplője növekedést érhet el

A mintegy 340 startupper és 100 befektető részvételével tartott esemény második felében hirdettek győztest a Get in the Ring! startup verseny regionális döntőjén, amelyen ezúttal egy magyar startup győzedelmeskedett. A Haris Digital alapítója, Perecz Péter szerint a felhasználóbarát és költségkímélő termelési folyamatoptimalizáló mobilalkalmazássukkal győzték meg a zsűrit, amiért potenciális finanszírozást és belépőt nyertek a 2022-es Global Get in the Ring! döntőre. A magyar startup a tavalyi évében jól szerepelt versenyeken: harmadik helyet szerezték meg a SelectUSA Investment Summiton, Amerika egyik legrangosabb startuprendezvényén, legutóbb pedig egy magyar seregszemlén, az iPonNovation versenyen kerültek döntőbe.

Amerikában is komoly bázisa van a magyar startupnak

A Haris Digital egy 2018-ban alapított magyar startup, magyarországi és kaliforniai jelenléttel. A cégbe a Vespucci Partners budapesti székhelyű, magyar-amerikai hibrid modelljéről ismert kockázati tőkealap-kezelő fektetett be, akik elsősorban magvető és növekedési fázisban lévő, innovatív startupokat keresnek a régióban. „Őszintén hiszem, hogy a Vespucci Partners-szel együtt világszínvonalú csapatot alkotunk” – mondta korábban Perecz Péter alapító, aki hozzátette, a tőkealap szakemberei irányt mutatnak az általuk képviselt magyar-amerikai hibrid modell irányába, ezen túl pedig befektetéssel, valamint okostőkével is támogatják őket.

A vállalkozás megoldása gyártás-digitalizációval foglalkozik. Gyakorlatilag egy 24 órán belül installálható, precíz és pontos megoldást fejlesztettek, amely bármilyen gépet, berendezést képes „felokosítani”, aminek köszönhetően azok akár 15 perc alatt hasznos információval szolgálnak a gyártó vállalatok számára.

„Már eddig is jelentős számú ügyfélnek segítettünk itthon, a CEE régióban, az USA-ban és Indiában, így a tapasztalataink és a visszajelzések alapján azt mondhatom, hogy az ügyfeleink 20-30%-os növekedést értek el a teljes eszközhatékonyságban” – mondta Perecz Péter alapító.

Az ipar bármely szereplője foghat villanyszámláján

A megoldást egy pici szenzorként kell elképzelni, amelyet felhelyeznek a gép egy adott pontjára, ami elkezdi számolni a rezgés és mozgásadatokat. Az úttörő jellege abban áll, hogy olyan IoT (Internet of Things) szenzorokkal és AI (Artificial Intelligence) alapú algoritmusokkal méri fel a gépek termelését, amely azonnali digitálisan rögzített információvá alakítja a gépek rezgéseit, mozgásait. A Haris Digital IoT megoldásával az ipar bármely szereplője növekedést érhet el teljes eszközhatékonyságban.

Az MVM az energetikai innováció mögött áll

Az MVM által szponzorált elismerés kapcsán Bertalan Zsolt, az MVM Zrt. csoportszintű technológiai és innovációs igazgatója a Hiventures közleménye szerint elmondta: „A fenntartható fejlődés manapság az egyik legtöbbet emlegetett téma. Ez az MVM Csoportnál sincs másként: az energetika világában ez éppoly fontos, mint az élet egyéb területein. Idei külső és belső innovációs eseményeink központjában is a fenntarthatóság áll. Napjainkban a fenntarthatóság nehezen képzelhető el innováció nélkül. Ezért cégcsoportunk a magyar startup ökoszisztéma elkötelezett szakmai támogatójaként keresi azokat a kreatív, ötlettel rendelkező szakembereket, akik a fenntarthatóság jegyében, az energetika területén szeretnének új termékeket, szolgáltatásokat fejleszteni. Az MVM Csoport széleskörű támogatással segíti a csapatokat, hogy az új innovatív ötleteket hozó startupok minden tudást és lehetőséget megkapjanak a cégcsoporton belül és ezáltal hosszútávú, gyümölcsöző együttműködések születhessenek.”

The post Díjat nyert a Haris Digital ipari IoT megoldása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyedüli egyetemes energiaszolgáltatóvá vált az MVM Csoport https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/20/egyetemes-energiaszolgaltatas-mvm/ Wed, 20 Apr 2022 06:00:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19841 Az MVM Csoport látja el a teljes hazai egyetemes földgáz- és villamosenergia-szolgáltatásban érintett, elsősorban lakossági ügyfélkört. Az MVM február végén kötött megállapodást az E.ON Áramszolgáltató Kft. megvásárlásáról. Az E.ON Áramszolgáltató Kft. a tranzakció zárását követően is még a megszokott névvel és arculattal működik tovább, a társaság ügyfelei változatlan módon kapják a számláikat, ügyeiket szintén az […]

The post Egyedüli egyetemes energiaszolgáltatóvá vált az MVM Csoport appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az MVM Csoport látja el a teljes hazai egyetemes földgáz- és villamosenergia-szolgáltatásban érintett, elsősorban lakossági ügyfélkört.

Az MVM február végén kötött megállapodást az E.ON Áramszolgáltató Kft. megvásárlásáról. Az E.ON Áramszolgáltató Kft. a tranzakció zárását követően is még a megszokott névvel és arculattal működik tovább, a társaság ügyfelei változatlan módon kapják a számláikat, ügyeiket szintén az eddig megszokott ügyfélszolgálati csatornákon intézhetik.

Az érintett ügyfeleknek jelenleg semmilyen teendőjük nincs, a szokásos módon intézhetik áramszolgáltatással kapcsolatos ügyeiket. Egyetemes energiaszolgáltatójuk az – immár az MVM Csoport részeként működő – E.ON Áramszolgáltató Kft. marad, a folyamatos villamosenergia-ellátás továbbra is zavartalanul biztosított.

Az E.ON Áramszolgáltató Kft. értékesítése nem érinti az E.ON Hungária Csoporttal versenypiaci szerződésben álló ügyfeleket, számukra a vállalatcsoport a jövőben is változatlanul biztosítja a villamosenergia-szolgáltatást.

Az elmúlt évtized sikeres építkezésének eredményeként az állami tulajdonú MVM Csoport jelentős regionális jelenléttel bíró, modern nagyvállalattá fejlődött. A cégcsoport az energetikai értéklánc minden szegmensében jelen van, fókuszában a hazai ügyfelek villamosenergia- és földgázellátásának biztosítása áll, ugyanakkor aktívan részt vesz a szektor innovációs projektjeiben. A hazai energiahatékonysági szolgáltatások meghatározó szereplőjeként az MVM a fenntartható jövőt szem előtt tartva elkötelezett a karbonsemleges technológiák fejlesztése és a személyre szabott megoldások iránt, amelyeket már közel tízmillió szerződéses partnere számára tesz elérhetővé.

Az E.ON Hungária Csoport két évtizede a magyar energiapiac meghatározó szereplője. A vállalatcsoport Magyarországon a jövőben a villamos- és földgázhálózatok fejlesztésére és üzemeltetésére, illetve a versenypiaci energiakereskedelemre koncentrál, valamint olyan energetikai megoldásokat kínál ügyfeleinek országszerte, amelyekkel maguk is költséghatékonyabbá és környezettudatosabbá válhatnak. A magyar gazdaság jelentős energiavállalataként az E.ON Hungária Csoport fő céljai a fenntarthatósági törekvések támogatása, ügyfelei minél magasabb színvonalú kiszolgálása, valamint Magyarország és a magyar gazdaság sikeréhez való hozzájárulás. Az E.ON Áramszolgáltató Kft. értékesítése illeszkedik a nemzetközi E.ON csoport és az E.ON Hungária Csoport növekedési stratégiájába.

Az MVM Csoport az E.ON Hungária 25%-os tulajdonosa. A jelen megállapodás támogatja a két vállalatcsoport hosszú távú stratégiáját, és hozzájárul portfólióik optimalizálásához.

The post Egyedüli egyetemes energiaszolgáltatóvá vált az MVM Csoport appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megveszi az MVM az E.ON áramszolgáltatóját – “történelmi lépés” https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/01/mvm-eon-villamosenergia/ Tue, 01 Mar 2022 16:56:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19061 Ezzel Országos egyetemes villamosenergia-szolgáltatóvá válik az MVM csoport. Megveszi az MVM Zrt. az E.ON Áramszolgáltató Kft.-t, a tranzakció zárása után az MVM csoport nyújtja a teljes hazai egyetemes szolgáltatást a földgáz- és a villamos energia területén valamennyi lakossági ügyfélnek – közölte az E.ON Hungária csoport és az MVM csoport csütörtöki közös közleményében. A tranzakció zárását […]

The post Megveszi az MVM az E.ON áramszolgáltatóját – “történelmi lépés” appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ezzel Országos egyetemes villamosenergia-szolgáltatóvá válik az MVM csoport.

Megveszi az MVM Zrt. az E.ON Áramszolgáltató Kft.-t, a tranzakció zárása után az MVM csoport nyújtja a teljes hazai egyetemes szolgáltatást a földgáz- és a villamos energia területén valamennyi lakossági ügyfélnek – közölte az E.ON Hungária csoport és az MVM csoport csütörtöki közös közleményében. A tranzakció zárását a szükséges engedélyek megszerzését és hasonló tranzakciókban szokásos zárási feltételek teljesítését követően 2022 tavaszára tervezik a felek.

A tájékoztatás szerint a tranzakció a Dunántúlon, illetve a Tiszántúlon csaknem 2,5 millió ügyfelet érint, akik jelenleg egyetemes szolgáltatásként vásárolják a villamos energiát az E.ON Áramszolgáltató Kft.-től. Az érintett ügyfeleknek egyelőre semmilyen teendője nincs, a megszokott módon intézhetik ügyeiket, a változásokról pedig folyamatos tájékoztatást kapnak. Az értékesítés nem érinti az E.ON Hungária csoporttal versenypiaci szerződésben álló ügyfeleket, számukra a vállalatcsoport a jövőben is változatlanul biztosítja a villamosenergia-szolgáltatást.

Az MVM csoport elnök-vezérigazgatója a közleményben kiemelte: a tranzakció eredményeként az MVM Csoport végzi a teljes egyetemes földgáz- és villamosenergia-szolgáltatást Magyarországon.

“A történelminek is mondható portfólió-bővülésnek köszönhetően az MVM már közel 10 millió lakossági és üzleti ügyfélnek szolgáltat energiát országszerte és a határainkon túl”

– fogalmazott Czepek Gábor.

Az E.ON Hungária csoport több mint két évtizede van jelen Magyarországon. A vállalat a jövőben is azért dolgozik, hogy több millió ügyfele számára biztosítsa a megbízható villamos- és gázhálózati szolgáltatást, kiszolgálja versenypiaci ügyfeleit, és fenntartható energetikai szolgáltatásaival partnerük legyen a most zajló energiaátmenetben – hangsúlyozta Kiss Attila, az E.ON Hungária csoport elnök-vezérigazgatója.

A közlemény szerint az E.ON Áramszolgáltató Kft. értékesítése illeszkedik a nemzetközi E.ON csoport és az E.ON Hungária csoport növekedési stratégiájába. A következő másfél évben a két vállalat megosztja egymás között a szolgáltatás technikai feltételeinek biztosítását annak érdekében, hogy az átállás jól szervezett módon, gördülékenyen történjen. Az MVM az E.ON Hungária 25 százalékos tulajdonosa, a mostani megállapodás támogatja a vállalatcsoportok hosszú távú stratégiáját és hozzájárul portfólióik optimalizálásához – áll a közleményben.

Forrás: Infostart

The post Megveszi az MVM az E.ON áramszolgáltatóját – “történelmi lépés” appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Túl gyors a napelem-boom? https://www.muszaki-magazin.hu/2021/09/25/napelemes-rendszer-boom/ Sat, 25 Sep 2021 06:03:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16936 A tervezettnél gyorsabban nő a napelemek száma. Az elmúlt időszak, a pandémia az élet legtöbb területére hatással volt, így többek között arra is rávilágított, hogy a társadalmi, gazdasági rendszerek felkészületlenek ilyen mértékű válsághelyzetek kezelésére, így a reziliencia (alkalmazkodóképesség) javítása kiemelt figyelmet kapott hazai és nemzetközi viszonylatban egyaránt. A Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) 67. Vándorgyűlésének központi […]

The post Túl gyors a napelem-boom? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A tervezettnél gyorsabban nő a napelemek száma.

Az elmúlt időszak, a pandémia az élet legtöbb területére hatással volt, így többek között arra is rávilágított, hogy a társadalmi, gazdasági rendszerek felkészületlenek ilyen mértékű válsághelyzetek kezelésére, így a reziliencia (alkalmazkodóképesség) javítása kiemelt figyelmet kapott hazai és nemzetközi viszonylatban egyaránt. A Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) 67. Vándorgyűlésének központi témáját a villamosenergia-szektor alkalmazkodóképessége és annak műszaki, gazdasági és humán oldalának kihívásai adták, továbbá a rohamosan növekvő számú napelemek hálózatra gyakorolt hatása.

A hazai energiapiac jelenlegi legnagyobb kihívása többek között az időjárásfüggő megújuló alapú energiatermelés hálózati integrálása és a fogyasztói környezet energiahatékony átalakítása. A kormány energia- és klímapolitikai célkitűzései között szerepel a 6000 MW-os napelemes villamosenergia-termelő kapacitás elérése 2030-ra. Azonban az ekkorra tervezett naperőmű-kapacitás várhatóan jóval korábban, 2025-re teljesül, ami jelentős kihívások elé állítja a hálózatüzemeltetőket.

A fotovoltaikus termelőrendszerek folyamatosan csökkenő ára és az igénybe vehető állami támogatásoknak köszönhetően egyre több napelemes rendszer – beleértve a háztartási méretű kiserőműveket (HMKE) – létesül hazánkban. És bár a számok környezettudatosság, klímavédelem szempontjából bizakodásra adnak okot, az új hálózatra csatlakozó kapacitások rendszerterhelési és -szabályozási problémát okoznak. A kapcsolódó hálózatfejlesztési, digitalizálási feladatok megvalósítása a hálózati társaságok vezetői szerint jelentős forrást, állami támogatást igényel.

A villamos energia fizikai természetéből kifolyólag csak nagyon nehezen és költségesen tárolható. Az ellátásbiztonság érdekében összhangba kell hozni a megújuló kapacitások bővülését a rendszerszabályozási képesség fejlődési ütemével. A hálózat fizikai fejlesztése és a rendszerszabályozást biztosan kielégítő nagyobb, nem időjárásfüggő erőművek építése hosszú időbe (4-6 év) telik. Ezeket a feladatokat kell a jogalkotónak, a szabályozó hatóságnak, a hálózatot üzemeltető társaságokkal közösen az ellátásbiztonság érdekében optimalizálni.

A hálózati szakemberek szerint jelenleg a rendszer mintegy 3000 MW napelemes kapacitást tud kezelni. Ha ez a csatlakoztatott kapacitás jelentősen megnő, a soron kívüli hálózat- és szabályozóképesség-fejlesztést tesz szükségessé.

Akkut problémaként több előadó megemlítette, hogy mind a villamos energia, mind a földgáz piaci ára az utóbbi időben az egekbe szökött, amivel komolyan szükséges foglalkozni.

“Egy folyamatosan és rapid módon változó szektor feladatait kell közösen megoldanunk, ezért kiemelten fontos a jogalkotó, a szabályozó hatóság, a hálózati cégek és az érintett iparági szereplők együttműködése. A folyamatos párbeszédhez semleges szakmai platformot kínál a Magyar Elektrotechnikai Egyesület. A szektor az elmúlt időszakban is példaértékű együttműködésről adott tanúbizonyságot, és erre az összefogásra van szükség a jövőben is ahhoz, hogy dacolva a sürgető idővel felkészítsük a teljes hálózati infrastruktúrát, és fokozzuk a szektor alkalmazkodóképességét”

– mondta Gelencsér Lajos, az Egyesület elnöke.

“Ma már nincs áramszolgáltatás informatika nélkül”

– tette hozzá az Egyesület elnöke, aki egyúttal felhívta a figyelmet a szektor digitalizációjának, kiberbiztonságának fontosságára is, ami a reziliencia kérdéskörét tárgyalva szintén kiemelt szerepet kap.

Emellett hangsúlyozta, hogy a jelen és jövő szakembereire a fenti feladatok megvalósításában milyen fontos szerep hárul. Ezért is kezeli kiemelten fontos témaként a MEE ugyancsak az utánpótlás kérdését, és rendezi meg idén 6. alkalommal, a több mint 10.000 diákot megmozgató Mi a pálya? műszaki pályaválasztó fesztivált, ahol 6 helyszínen igyekeznek felkelteni a pályaválasztás előtt álló diákok érdeklődését a műszaki és informatikai szakma iránt, annak érdekében, hogy ezt a pályát válasszák.

www.mee.hu

The post Túl gyors a napelem-boom? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Energetikai projektekben működik együtt az MVM és a Tungsram https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/31/tungsram-mvm-energetikai-projekt-egyuttmukodes/ Wed, 31 Mar 2021 10:37:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14441 Stratégiai együttműködési keretmegállapodást írt alá az MVM Energetika Zrt. és a Tungsram az energetikai terület részét képező világítástechnikai és -technológiai fejlesztések, piaci megoldások közös feltárásáról és piaci bevezetéséről. A megállapodást az MVM Csoport részéről Kóbor György elnök-vezérigazgató, a Tungsram részéről Jörg Bauer elnök-vezérigazgató írta alá egy online találkozó alkalmával – betartva mindkét vállalat járványügyi előírásait. […]

The post Energetikai projektekben működik együtt az MVM és a Tungsram appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Stratégiai együttműködési keretmegállapodást írt alá az MVM Energetika Zrt. és a Tungsram az energetikai terület részét képező világítástechnikai és -technológiai fejlesztések, piaci megoldások közös feltárásáról és piaci bevezetéséről.

A megállapodást az MVM Csoport részéről Kóbor György elnök-vezérigazgató, a Tungsram részéről Jörg Bauer elnök-vezérigazgató írta alá egy online találkozó alkalmával – betartva mindkét vállalat járványügyi előírásait.

A két vállalat természetes partnerként vág bele az együttműködésbe, hiszen mindketten a magyar mérnöki tudást fordítják hazájuk javára, valamint kamatoztatják azt a nemzetközi piacokon. Több energiahatékonysági projektet is terveznek, ám közös cég létrehozásáról egyelőre nincsen szó.

“Az MVM-ben társra találtunk törekvéseinkben, amelyek az élhető környezet megteremtését célozzák”,

mondta Jörg Bauer a megállapodás aláírásakor.

“Az energiatakarékosság, a költséghatékonyság és az okos megoldások immár három éve, a Tungsram függetlenné válása óta állnak tevékenységünk központjában, és a keretmegállapodás újabb lépés ezen koncepciók eredményes megvalósulásának irányába.”

“Az MVM Csoport a régió meghatározó energetikai tudásbázisaként számos területen indította el és folytatja a fenntartható jövőt szolgáló hatékonyságjavító projektjeit, legyen szó megújuló energiáról vagy inkubációról. A Tungsrammal kötött megállapodás új utakat nyit, ahol közös innovációkkal valódi változásokat hozhatunk az emberek, városok életébe” – nyilatkozta Kóbor György.

The post Energetikai projektekben működik együtt az MVM és a Tungsram appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Üzembe állt a horvátországi Krk LNG terminál https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/08/krk-lng-terminal-uzem/ Fri, 08 Jan 2021 20:25:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13293 A horvátországi Krk LNG visszagázosító terminálban (Krk LNG terminál, Krk LNG) sikeresen lefejtésre került az első cseppfolyósított gáz (LNG) szállítmány, mely az MVM Csoporthoz tartozó Magyar Földgázkereskedő Zrt. (MFGK) horvátországi leányvállalata, az MFGK Croatia d.o.o. (MFGKC) számára került leszállításra. A Tristar Ruby nevű, 12 éves, 289 m hosszúságú és 44 m szélességű, 155 000 LNG m3 kapacitású tankerhajó 2021. […]

The post Üzembe állt a horvátországi Krk LNG terminál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A horvátországi Krk LNG visszagázosító terminálban (Krk LNG terminál, Krk LNG) sikeresen lefejtésre került az első cseppfolyósított gáz (LNG) szállítmány, mely az MVM Csoporthoz tartozó Magyar Földgázkereskedő Zrt. (MFGK) horvátországi leányvállalata, az MFGK Croatia d.o.o. (MFGKC) számára került leszállításra.

Tristar Ruby nevű, 12 éves, 289 m hosszúságú és 44 m szélességű, 155 000 LNG m3 kapacitású tankerhajó 2021. január 1-jén kötött ki a Krk LNG terminálban 91 millió m3 gázegyenértékű LNG szállítmánnyal, ami egyben a Magyarország és Horvátország számára is stratégiai jelentőségű új földgázellátási útvonalnak számító létesítmény kereskedelmi üzembeállását és az MFGK Krk LNG terminálbeli szerepvállalásának kezdetét is jelentette.

Tristar Ruby-n a Krk LNG-be érkezett első LNG szállítmány az MFGK által 2020. június 5-én aláírt, 2021. január 1-től közel hét éves időszakra szóló, összesen 6,75 milliárd m3 kapacitáslekötésről és a hozzá megkötött LNG forrásbeszerzési szerződéseket tartalmazó megállapodáscsomagban szereplő ügylet első eleme.

A Krk LNG terminál üzembeállásával és az LNG beszerzés megindulásával új korszak kezdődik a magyar földgázellátásban. A Krk LNG terminál és a megkötött forrásszerződések révén valódi forrás-és útvonaldiverzifikáció valósul meg Magyarország számára, mivel hazánk az MFGK révén kereskedelmi összeköttetésbe került a globalizálódó LNG piaccal és a magyar piacon és az egész régióban eddig nem elérhető földgázforrásokhoz és új piaci szereplőkhöz is közvetlenül hozzáfér. Az MFGK által a terminálban beszerzett LNG források kizárólag nyugat-európai piaci szereplőktől érkeznek.

Az MFGK Krk LNG szerepvállalása az MVM Csoport földgáz forrás- és útvonaldiverzifikációs, valamint regionális terjeszkedési stratégiai célkitűzésével is összhangban áll. A Közép-Európa egyik legnagyobb vállalatcsoportjának számító, a villamosáram-termeléstől és földgáz importtól az ügyfélszolgálatokig, valamint a villamos áram rendszerüzemeltetéstől a földgáztárolásig a villamosáram-és földgáz értéklánc szinte minden elemén jelen lévő MVM Csoport Magyarország energiabiztonságának fő letéteményese. A Krk LNG terminálon keresztüli LNG beszerzéssel az MVM Csoport még nagyobb mértékben járul hozzá a hazai és regionális ellátásbiztonsági törekvésekhez. Az MFGK Krk LNG szerepvállalása továbbá illeszkedik az MVM Csoport hat piacot (Ausztria, Szlovákia, Csehország, Horvátország, Szerbia, Románia) célzó regionális növekedési stratégiájába, mivel a terminálban történő kapacitáslekötés és a forrásbeszerzés mellett a Társaságcsoport az MFGK 2020-ban alapított helyi leányvállalata révén közvetlenül is belép a horvátországi földgázpiacra.

Magyarország számára gazdaságstratégiai, nemzetstratégiai és nemzetbiztonsági kérdés az ország biztonságos, több forrásból és több útvonalon történő földgázellátása. Hazánknak kiemelt érdeke fűződött a horvátországi Krk-szigeten létesült évi 2,6 milliárd m3 kapacitású LNG visszagázosító terminál 2021. január 1-i üzembeállásához, mivel általa földrajzi közelségbe került a globalizálódó LNG piacokhoz való közvetlen hozzáférés lehetősége. A Krk LNG-ben történő magyar szerepvállalás kérdését a Kormány kiemelt fontosságúként kezelte, ami az új Nemzeti Energiastratégiában is tételesen megjelenik.

A Krk LNG az Európai Unió (EU) földgáz forrás-és útvonaldiverzifikációs törekvéseibe is illeszkedik, mivel a terminál az Észak-Déli Gázfolyosó egyik végpontja, a közép- és délkelet-európai energetikai összeköttetésekről szóló kezdeményezés (CESEC) egyik prioritásprojektje, továbbá a 2016-ban elfogadott, a cseppfolyósított földgázra és a földgáztárolásra vonatkozó uniós stratégiával is összhangban van. Az EU az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközből (CEF) 101,4 millió EUR pénzügyi forrással támogatta a terminál megvalósulását.

A horvátországi Krk LNG terminált kereskedelmi üzembe helyező első, magyar piaci szereplő számára beérkezett LNG szállítmány a regionális földgáz-ellátásbiztonság erősítését célzó többéves horvát-magyar együttműködést is megkoronázza, egyúttal Horvátország és Magyarország közösen elért sikerének méltó jelképéül is szolgál.

The post Üzembe állt a horvátországi Krk LNG terminál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Győzteseket hirdetett az MVM EDISON https://www.muszaki-magazin.hu/2020/06/06/gyozteseket-hirdetett-az-mvm-edison/ Sat, 06 Jun 2020 10:42:57 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10350 Elektromos rollerek indukciós töltőállomásai, egy fiatalokat megcélzó bankolást, megtakarítást új szintre emelő alkalmazás, valamint a blockchain alapú megújuló energia közösségi finanszírozását lehetővé tevő megoldás állhatott az MVM EDISON 2020 startup verseny képzeletbeli dobogójára. Az első három helyezettnek lehetősége lesz, hogy akár 50 millió forint értékű magvető befektetéshez jusson az MVM Csoporttól. Idén negyedik alkalommal rendezte […]

The post Győzteseket hirdetett az MVM EDISON appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elektromos rollerek indukciós töltőállomásai, egy fiatalokat megcélzó bankolást, megtakarítást új szintre emelő alkalmazás, valamint a blockchain alapú megújuló energia közösségi finanszírozását lehetővé tevő megoldás állhatott az MVM EDISON 2020 startup verseny képzeletbeli dobogójára. Az első három helyezettnek lehetősége lesz, hogy akár 50 millió forint értékű magvető befektetéshez jusson az MVM Csoporttól.

Idén negyedik alkalommal rendezte meg az MVM Csoport az EDISON startupversenyt, amelyre minden várakozást meghaladó, 220 pályázat érkezett a február végi határidőre. A kezdeményezés a jövő ígéretes és egyben piacképes fejlesztéseit kívánja felkutatni, idén több új kategóriában is. A jövő energetikáját meghatározó innovációk mellett a jövő otthonaira, városaira, a digitális infrastruktúrára, illetve a fintech megoldásokra vonatkozó innovációkkal is nevezhettek a fejlesztők. Az innovatív ötletek közül szakmai zsűri választotta ki a legjobb hét pályázó csapatot, ők a második forduló többhetes, a pandémiás helyzet miatt online képzési programján vehettek részt.

A végső megmérettetésen a Project Heline zöld energiát demokratizáló megoldása, a Rollin Technologies indukciós rollertöltői, a Solar DAO megújulós befektetéseket ösztönző platformja, a MyEnerGIS napelemek helyét optimalizáló szoftvere, a Walk’2’Watt mozgási energiával töltő telefontokja, az AiVenture recepciókat automatizáló megoldása, illetve a PiggyBanx újgenerációs pénzügyi alkalmazása csapott össze.

Idén, a korábbi gyakorlattól eltérően első, második és harmadik helyezettet is hirdetett a zsűri. Az első helyezett a Rollin Technologies lett, a csapattagok hárommillió forint támogatásban részesültek. A második helyezett a PiggyBanx lett, ők kétmillió forint támogatást kaptak. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára pedig a Solar DAO csapata állhatott fel, őket egymillió forinttal jutalmazták.

„A mai MVM Csoport minden idők legösszetettebb MVM-je, hiszen gyakorlatilag mindent felölel, ami az energetikához kapcsolódik. Termel, tárol, kereskedik, eloszt, szolgáltat, tervez, épít, szállít, adatátvitelt biztosít, innovál és inkubál. Az elmúlt pár év, de különösen az elmúlt néhány hónap bebizonyította, hogy a változások felgyorsultak ebben a szektorban. Akár napok alatt megváltozhatnak trendek, amelyek azonnali reakciókat kívánnak – mint arra a járványhelyzet is rávilágított. A mostani helyzetben minden eddiginél fontosabb, hogy felkutassuk az innovatív eszközöket, amelyek nagyban hozzájárulhatnak az energiaellátás hatékonyságának növeléséhez, az MVM Csoport működési mechanizmusainak még gyorsabbá tételéhez” – mondta Bertalan Zsolt, az MVM Zrt. csoportszintű technológiai innovációs igazgatója.

A hét döntős csapat a szakmai zsűri előtt mutatta be projektjét 2020. május 28-án a Demo Day elnevezésű rendhagyó módon online közvetített záróeseményén. A zsűri tagja volt Kóbor György, az MVM Zrt. elnök-vezérigazgatója, Bertalan Zsolt, az MVM Zrt. csoportszintű technológiai innovációs igazgatója, Márton István, a Smart Future Lab Zrt. vezérigazgatója, Dervalics Ákos, az Innoenergy HUB Hungary country managere, Mikesy Álmos, a Hiventures vezérigazgató-helyettese és Kölkedi Krisztián, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főosztályvezetője.

A nyertes csapatok részt vehetnek Lisszabonban a Web Summit 2020 rendezvényen, illetve egyéves LinkedIn Premium Business előfizetést is kapnak. A legjobbaknak a későbbiekben esélyük lehet egy, legfeljebb 50 millió forint értékű magvető befektetés elnyerésére az MVM Csoport inkubátor cége, az Smart Future Lab Zrt. részéről.

Az MVM EDISON 2020 három nyertes csapata

1. helyezett – Rollin Technologies

Hazánkban is egyre gyorsabb ütemben terjednek az elektromos rollerek, ami új igényeket is felvet. A Rollin Technologies elsősorban az elektromos rollermegosztó szolgáltatók számára nyújt megoldást a töltési költségeik és struktúrájuk optimalizálásában, másodsorban hozzájárul a rollermegosztás egy rendezettebb és fenntarthatóbb formájához.

A csapat vezeték nélküli indukciós töltőállomása olcsó, egyszerű és környezetbarát, a felhasználók számára is könnyedén használható, úgynevezett dokkoló. A rollert használóknak mindössze annyit kell tenniük, hogy belehelyezik a rollert az adott állomásba, és ahogy az érintkezik a dokkolóval, máris megkezdődik a töltés. Ennek köszönhetően a következő felhasználó töltött járműhöz jut majd, vagy akár az előbbi használó a töltött rollerrel térhet vissza a kiindulópontra. Emellett, a dokkolóba történő elhelyezést követően, vagy az utazás előtt a fix állomás segítségével a kormány fertőtlenítésére is egyszerűen sor kerülhet.

Amint elkezdődhet az állomások gyártása a hazai piac mellett idővel szeretnék meghódítani az európai felhasználókat is, ezáltal támogatva az okos városok és a fenntartható lokális közlekedés további fejlődését.

2. helyezett – PiggyBanx

Alapvető probléma napjainkban, hogy általánosságban elmondhatjuk, a fiatalok többségére nem jellemző a költségtudatos viselkedés. A 18 év alatti korosztály mindössze elenyésző része van tisztában saját pénzügyeivel, és még kevésbé jellemző, hogy időben kezdene takarékoskodni. Erre a problémára nyújt megoldást a PiggyBanx csapata, amely egy egyedi fintech applikációt fejlesztett, amely a 18 év alatti korosztály megtakarítási céljait újfajta módon támogatja.

A fiatal generáció megszólításához a gamifikációt és a közösségi élményt ütköztetik a pénzügyi világgal, ezáltal a megtakarítás pozitív megtapasztalását emelik új szintre. A projekt célja a pénzügyi tudatosság megteremtése egy mobil alapú, digitális malacpersely segítségével, amely aranyos interakciókkal hálálja meg a perselybe rakott megtakarítási összeget.

A csapat a pénzügyi tudatosság mellett a környezettudatosság és az energiatudatosság fejlesztését is nagyon fontosnak tartja. A felhasználók különböző kérdésekre válaszolnak ebben a két témakörben, és helyes válasz esetén Piggy Érméket kapnak, amit fel tudnak használni kedvezményként a későbbi vásárlásnál. Így már fiatalkorban elérhetők lesznek a környezetkímélő megoldások, mint például a napelem.

A PiggyBanx hosszú távú tervei az applikáció nemzetközi ismertségét hivatottak elérni, így támogatva fiatalok millióinak a környezettudatos, energiatudatos és pénzügyileg megfontolt döntéseit.

3. helyezett – Solar DAO

A Solar DAO fenntartható energiaközösségek platformja, mely elérhetővé teszi a társaság tagjainak, hogy közös zöldenergiás termelést hozzanak létre és üzemeltessenek. A platform hozzáférést biztosít a közösségi tagjainak, hogy az energiaközösség döntéshozásában eljárjanak és mellette a termelési és fogyasztási forgalmukat lekövessék. Edukációval és gamifikációval segít a keresletoldali választ formálni és a közösség tagjainak fogyasztását optimalizálni az aktuális termeléshez.

A DAO magyarul decentralizált, önműködő szervezetet jelent, amely a blockchain technológiával teszi lehetővé a megújulóenergia-projektek adatainak bizalommentes tárolását és a közösségi döntéshozatal működtetését okos szerződések segítségével. A Solar DAO a demokratikus elven működő közösségi energiatermelés adaptációját hivatott felgyorsítani, amivel egy élhetőbb jövőt szeretne létrehozni, lassítva a klímaváltozás hatásait. A közösségen belüli társfinanszírozásból megépülő napelemparkok telepítésének köszönhetően lehetőséget nyújt a beruházóknak, hogy közreműködjenek a karbonsemleges gazdaság megteremtésében.

Jelenleg ehhez hasonló, az energetikai piacra optimalizált, energiaközösség platform még nem létezik. A kétfős csapat megoldásának eredményeként a nap és egyéb megújuló energiák felhasználása további nyilvánossághoz jut, a közösség erejével támogatva azok minél szélesebb körű elterjedését.

The post Győzteseket hirdetett az MVM EDISON appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az E.ON Hungária Zrt. megvásárolta az MVM részesedéseit https://www.muszaki-magazin.hu/2020/01/05/eon-hungaria-mvm/ Sun, 05 Jan 2020 09:34:50 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8885 Az E.ON Hungária Zrt. megvásárolta az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. részesedését az ELMŰ Nyrt.-ben és az ÉMÁSZ Nyrt.-ben Újabb nagy lépést tett az E.ON Hungária Zrt. az ELMŰ – ÉMÁSZ csoport integrációja felé. A társaság a 2019. december 18-án kötött részvény-adásvételi szerződés alapján megvásárolta az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. tulajdonában álló összes részvényt […]

The post Az E.ON Hungária Zrt. megvásárolta az MVM részesedéseit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az E.ON Hungária Zrt. megvásárolta az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. részesedését az ELMŰ Nyrt.-ben és az ÉMÁSZ Nyrt.-ben

Újabb nagy lépést tett az E.ON Hungária Zrt. az ELMŰ – ÉMÁSZ csoport integrációja felé. A társaság a 2019. december 18-án kötött részvény-adásvételi szerződés alapján megvásárolta az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. tulajdonában álló összes részvényt az ELMŰ Nyrt.-ben és az ÉMÁSZ Nyrt.-ben is.

A szerződés zárását követően az ELMŰ Nyrt. -ben 15,86 százaléknyi részvénycsomagot vásárolt az MVM-től az E.ON Hungária Zrt., amelynek így az ELMŰ Nyrt. feletti közvetlen befolyása a korábbi részvényeivel együtt meglévő 27,83 százalékról 43,69 százalékra nőtt. Az E.ON Hungária Zrt. és az innogy International Participations NV együttes befolyása pedig 83,07 százalékról 98,94 százalékra emelkedett az ELMŰ Nyrt.-ben.

Az ÉMÁSZ Nyrt-ben 13,11 százaléknyi részvénycsomagot vásárolt az MVM-től az E.ON Hungária Zrt., amelynek így az ÉMÁSZ Nyrt. feletti közvetlen befolyása a korábbi részvényeivel együtt meglévő 29,65 százalékról 42,76 százalékra nőtt. Az E.ON Hungária Zrt. és az innogy International Participations NV együttes befolyása pedig 83,92 százalékról 97,03 százalékra emelkedett az ÉMÁSZ Nyrt.-ben.

Az E.ON Hungária Zrt. a korábbi terveinek megfelelően az ELMŰ és ÉMÁSZ részvényeire tett kötelező vételi ajánlat lezárását követően sikeres tárgyalásokat folytatott az MVM tulajdonrészének megvásárlásáról. A tárgyalásokat követően a felek 2019. december 18-án aláírták a részvény-adásvételi szerződést és ezt követően zárták a tranzakciót.

„Miután az E.ON SE az innogy felvásárlásáról döntött, az E.ON Hungária Zrt. októberben jelentette be, hogy ennek a tranzakciónak a részeként átalakítja magyarországi tevékenységét. Az ELMŰ és az ÉMÁSZ esetében decemberben először lezártuk a kötelező vételi ajánlatot, most pedig az MVM tulajdonrészének megszerzésével hatalmas lépést tettünk előre annak érdekében, hogy az új E.ON a jövőben is Magyarország meghatározó, sikeres, a gazdaság teljesítményéhez évről évre hozzájáruló részese legyen”

– mondta a tranzakcióról Kiss Attila, az E.ON Hungária Zrt. elnök-vezérigazgatója.

The post Az E.ON Hungária Zrt. megvásárolta az MVM részesedéseit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Négy hazai startup innovációját díjazta az MVM https://www.muszaki-magazin.hu/2017/09/14/negy-hazai-startup-innovaciojat-dijazta-az-mvm/ Thu, 14 Sep 2017 19:47:44 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=2518 Szenzoros mobil fűtőtestet és elektromos robogóhálózatot fejlesztő cég is van az MVM-csoport energetikai innovációt kereső versenyének nyertesei között. A kiválasztott ötletek termékké fejlesztésében, a piacra lépéshez szükséges tőke megszerzésében a társasághoz tartozó Smart Future Lab inkubátor segíti a startupokat. Decemberben írt ki innovációs pályázatot az MVM-csoport, mely tavaly közzétett középtávú stratégiájával összhangban a társaság innovációs potenciálját […]

The post Négy hazai startup innovációját díjazta az MVM appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szenzoros mobil fűtőtestet és elektromos robogóhálózatot fejlesztő cég is van az MVM-csoport energetikai innovációt kereső versenyének nyertesei között. A kiválasztott ötletek termékké fejlesztésében, a piacra lépéshez szükséges tőke megszerzésében a társasághoz tartozó Smart Future Lab inkubátor segíti a startupokat.

Decemberben írt ki innovációs pályázatot az MVM-csoport, mely tavaly közzétett középtávú stratégiájával összhangban a társaság innovációs potenciálját hivatott javítani. Az Edison Light Up!-ra keresztelt program olyan hazai startupokat célzott meg, melyek újszerű energetikai megoldásai széles körben hasznosíthatók, és megfelelő anyagi és szakmai támogatással, a piacon értékesíthetők. Az MVM házon belül már tesztelte a programot, 9000 munkatársának számos új ötlete volt, ezért a cég úgy döntött, „külsösök” között is meghirdeti az innovációs versenyt. Összesen 118 pályázat érkezett, melyből 12-öt választott ki a zsűri. A továbbjutott startupok egy-egy millió forintot kaptak a folytatáshoz. A négy kategóriába sorolt csapatok a szerda esti döntőben négy fős szakmai zsűri előtt mutatták be ötleteiket, akiket az energetikai innováció mellett a projekt üzleti életképességéről is meg kellett győzni.

Az ECObuilder (általános kategória) energiahatékony építési rendszereket kínál elérhető áron. Fázisváltó technológián alapuló hőszigetelő és panel rendszerükkel a könnyűszerkezetes építési rendszerek hőtároló képességének hiánya kiküszöbölhető, így versenyképes alternatívát kínál az energiahatékony épületek létesítésére – állítják a termék fejlesztői. Az egymillió forintos díjból két mérőház építését kezdték el: egyet hagyományos, másikat ECObuilder technológiával, hogy a rendszereket összehasonlíthassák, s hogy energetikai modelljüket validálják.

A POIZO smart mobil infra (otthon kategória) a mobil fűtőtestek iránti fenntartásokat szeretné eloszlatni. Ha többen tartózkodnak egy szobában, előfordul, hogy valaki fázik, másoknak melege van. Az új technológia lehetővé teszi, hogy mindenki maga döntse el, milyen hőmérsékletre van szüksége a fűtőtest szabályozásával. A POIZO egy felokosított mobil infrafűtőtest, mely szenzorai segítségével meghatározza a helyiségben tartózkodók pozícióját, s csak ott fűt, ahol emberek vannak. Csendes üzemű, magas hatékonyságú infrapaneleket tartalmaz, melyek azonnal melegítenek. Megalkotói a jelenlegi fűtési megoldásokkal közös használatra szánják. Durván nyolc hónap szükséges ahhoz, hogy tömeggyártásba kerüljön a készülék.

Kezdetleges, de működőképes prototípust építettek az AGES (Applied Gravitational Energy Storage Systems) innovátorai. Az URBAN projekt (iroda kategória) legígéretesebb területe az utcai világítótestek oszlopainak átalakítása gravitációs elven működő akkumulátorrá, melyeket a járókelők lépései és az elhaladó járműforgalom töltene. Az okos bútor közösségi hozzájárulás elvén működne, a tervező szándékai szerint a leadott energiáért cserébe különböző szolgáltatásokat adna az MVM.

A közösségi kategóriában induló Majoros Dávid és kollégái alternatív energiát termelő járólapot fejlesztettek ki, mely mozgási energiából elektromos energiát állít elő károsanyag-kibocsátás nélkül. A termék egyik előnye alacsony előállítási költsége: négyzetméterenként 20-30 ezer forintba kerül szemben a konkurencia által kínált termékekkel, ahol 200-400 ezer forintos árak jellemzőek. A tervezők olyan kiszolgáló épületekbe vezetnék be, ahol a gyalogosforgalom jelentős, például pályaudvarok, múzeumok előtere, áruházak bejáratai. Hosszú távú cél a közvilágítás (egy részének) kiváltása, de a járólap használható lenne például vásárlói útvonalak követésére is.

A négy nyertes csapattal magvető befektetésről szóló tárgyalások indulnak, ennek eredményétől függően részesülnek tőkében a csapatok. Az Edison program folytatódik, a négy győztes pályázat ékes bizonyítéka lesz annak, hogy az innovatív ötlettől el lehet jutni egy olyan megoldásig, ami mindenkinek hasznot hajt majd – mondta Csiba Péter, az MVM elnök-vezérigazgatója.

A nyertesek:

Ecobuilder– general kategória

Poizo – personal kategória

HeatTANK– office kategória

BuGO – public kategória

Mentorok is segítenek

Az MVM Edison program célja egy olyan startup ökoszisztéma kiépítése, amely alkalmas a jelenleg hazánkban fellelhető energetikai és energiatudatossági ötletek, illetve oktatási témájú hardverfejlesztésekkel és szoftverfejlesztésekkel, valamint a fenntartható designnal kapcsolatos kezdeményezések inkubálására. A program az inkubáción túl továbbképzéssel és mentorok bevonásával járul hozzá a termékek, fejlesztések sikerességéhez, piacra segítéséhez.

Forrás: NRGreport

The post Négy hazai startup innovációját díjazta az MVM appeared first on Műszaki Magazin.

]]>