működés – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 02 Jan 2025 06:00:34 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Így működik a zsámbéki szennyvíztisztító telep https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/04/zsambeki-szennyviztisztito-telep-siemens/ Mon, 04 Mar 2024 05:30:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28726 Öt település modern szennyvízkezelését látja el az új telep. Immár egy éve kezeli a zsámbéki szennyvíztisztító telep új egysége öt Pest vármegyei település (Budajenő, Telki, Perbál, Tök és Zsámbék) szennyvízét. A modern létesítmény, ami a több mint 30 éves elődjét váltotta fel, napi 2500 köbméter, csatornahálózaton keresztül érkező szennyvíz és napi 30 köbméter szippantott szennyvíz […]

The post Így működik a zsámbéki szennyvíztisztító telep appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Öt település modern szennyvízkezelését látja el az új telep.

Immár egy éve kezeli a zsámbéki szennyvíztisztító telep új egysége öt Pest vármegyei település (Budajenő, Telki, Perbál, Tök és Zsámbék) szennyvízét. A modern létesítmény, ami a több mint 30 éves elődjét váltotta fel, napi 2500 köbméter, csatornahálózaton keresztül érkező szennyvíz és napi 30 köbméter szippantott szennyvíz tisztítására alkalmas.

Komplex folyamattal tisztul a szennyvíz

A közel 20 ezer főt kiszolgálni képes telepen elsőként mechanikai, majd biológiai tisztítás történik. Utóbbi az élővizek természetes öntisztulási folyamatát utánozza: a szennyvízben lévő szerves anyagot, – nitrogénformákat és foszfort, – az eleveniszapnak hívott biomassza mikroszkopikus méretű élőlényei lebontják, és megtisztítják. E folyamat több medencében történik.

Ezt követően az iszapot gravitációs sűrítő- és kémiai (polielektrolit) oldat hozzáadagolásával centrifugálják, melynek eredményeként az előírásoknak megfelelő, ún. víztelenített szennyvíziszap keletkezik.

A biológiai medencék mellett a fertőtlenítő-, valamint a tisztított szennyvíz medence is a technológiai sor részét alkotja. A keletkező hulladékokat (pl. zsír, homok) külön gyűjtik, és a hulladékkezelőbe szállítják. A kezelt, szagtalan víz végül a Békás-patakba folyik.

A zsámbéki telep tervezését, kivitelezését, illetve próbaüzem-irányítását az UTB Envirotec Zrt. végezte a Mészáros & Mészáros Zrt. megbízásából.

A telep automatizált működését, – ahogy számos más, hazai szennyvíztisztító egységét is, – Siemens-eszközök segítik. Ennek keretében a Siemens Zrt. a szennyvízmozgató gépek vezérlését ellátó ipari számítógépeket (PLC-ket), az adatgyűjtést végző hardvereket, továbbá kijelzőket, áramlásmérőket, szintkapcsolókat, radaros szinttávadókat és nyomásértékeket közlő távadókat szállított.

Bővült a csatornahálózat is

A 2023 őszén lezárult, Pest vármegyei projektet az uniós Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) finanszírozta. A pályázaton közösen indultak az ellátott települések, Budajenő, Telki, Perbál, Tök és Zsámbék, a Nemzeti Fejlesztési Programiroda (NFP) koordinálása mellett. A projekt során nem csupán a telep új egysége készült el, hanem szennyvíz-nyomóvezeték hálózat és csatorna-rendszer is épült.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Így működik a zsámbéki szennyvíztisztító telep appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
4+2 jellemző hibatípus az Online számla adatszolgáltatásban https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/16/online-szamla-hasznalat/ Thu, 16 Feb 2023 05:43:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24038 Ötéves az online számla, de még mindig nem használjuk rendesen. 2023 nyarán lesz 5 éves az Online Számla hazai rendszere, amelyet 2018. július 1-jével indított el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a számlaadatok valós idejű, kötelező adatszolgáltatása érdekében. A BDO Magyarország adózási és IT-szakértői az Online Számla adatszolgáltatás kapcsán tapasztalt hibákat összegyűjtve 4+2 típusra hívják […]

The post 4+2 jellemző hibatípus az Online számla adatszolgáltatásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ötéves az online számla, de még mindig nem használjuk rendesen.

2023 nyarán lesz 5 éves az Online Számla hazai rendszere, amelyet 2018. július 1-jével indított el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a számlaadatok valós idejű, kötelező adatszolgáltatása érdekében. A BDO Magyarország adózási és IT-szakértői az Online Számla adatszolgáltatás kapcsán tapasztalt hibákat összegyűjtve 4+2 típusra hívják fel a figyelmet az adóhatósági interfész visszajelzései alapján.

Az online számla rendszer előremutató fejlesztés, amelynek lehetőségeit sokan még mindig nem használják ki megfelelően, illetve a kötelezett szervezetek a használat során több jellegzetes hibát vétenek ‒ mutatott rá Rácz István, a BDO üzleti IT-szolgáltatásokkal foglalkozó üzletágának tanácsadója és adózási szakértője. Ezek annyira gyakoriak, hogy kiszűrésükre ügyfeleink számára Cumulus NAV Tool néven egy saját ellenőrző szoftvert kellett fejlesztenünk, ami figyeli, hogy a könyvelési és a beküldött számlaadatok szinkronban vannak-e. A hibák a NAV rendszerétől kapott visszajelzések alapján az alábbi csoportokba sorolhatók:

Vannak olyan hibák, melyek során az adatszolgáltatás az Online Számla rendszer szerinti „DONE” (kész, rendben) minősítéssel megy végbe, azaz nem kellene hiányosságokra számítanunk, mégis előfordul. Ezen hibák felfedezése és kijavítása aktív kutatást igényel, hiszen semmilyen intő jel nem utal rá, hogy a számlázás vagy a jelentés folyamatában probléma lépett volna fel.

A másik hibatípus a „WARNING” (figyelem) minősítésű. Ez azt jelenti, hogy az Adóhatóság befogadta, de valamilyen automatikus validációnak nem felelt meg a számla adattartalma. Ez a minősítés nem jelenti feltétlenül az adott számla vagy az adatszolgáltatás helytelenségét, azonban ennek eldöntése az adózó feladata és felelőssége marad.

A fenti kategóriákba a tapasztalataink szerint az alábbi négy, gyakori hibatípus tartozik.

  1. Sok számlázó- vagy ERP-rendszer a számla kiállításának dátumát helytelenül betölti a teljesítés dátumához is, melynek oka gyakran a rosszul konfigurált vagy implementált időszakos teljesítés számítása.
  2. Ha a vevő magánszemély, adatait a GDPR szabályai alapján tilos beküldeni az Adóhatóság részére. Tapasztalataink alapján sok hibásan jelentett számla mögött az adózók rendszerében helytelenül vezetett vevői törzsadatok állnak. Jellegzetes példa, amikor a vevő magánszemély, de rendelkezik adószámmal is.
  3. Gyakoriak még a számszaki hibák a jelentett számlaadatokban. Ilyen, ha az áfakulcs és az áfa összege nincs összhangban, vagy egyszerűen a számlasor végösszege nem egyezik meg a nettó- és áfaértékek összegével.
  4. További jellemző hiba a módosítószámlák helytelen jelentése. Az adórendszer és az online számlarendszer sajátosságai miatt egészen bonyolult módosítószámla-láncok is előállhatnak, melyek hibalehetőségeket rejtenek magukban. Gyakoriak az eredeti bizonylatszám körüli hibák, valamint a módosítás indexe által okozott problémák.

A fentieken túl vannak olyan esetek, ahol a hiba az adatszolgáltatás nem szándékos hiánya, amikor az adatátvitel egyszerűen nem történik meg. Ez két módon fordulhat elő.

  1. A hiba olyan súlyosságú, amivel az Adóhatóság elutasítja az adatszolgáltatást, és a számlák „ABORTED” (megszakítva, visszautasítva) minősítést kapnak. Az elutasított adatszolgáltatás abban az esetben jelent igazi kockázatot, ha az adózó valamiért erről nem értesül, vagy nem tudja megismételni a helyes számlabeküldést.
  2. Az elutasított adatszolgáltatásnál sokkal kockázatosabb az el sem indított adatszolgáltatás, hiszen itt az adózó a hiányosságról semmilyen visszajelzést nem kap. A meg nem kísérelt adatszolgáltatás oka lehet a hibásan működő szoftver vagy a helytelen konfiguráció, melyek miatt a számlát az adózó rendszere, tévesen, adatszolgáltatásra nem kötelezettként kezeli.

Annak ellenére, hogy az Online Számla rendszere műszakilag jóval több, mint szimpla adatszolgáltatási kötelezettség, tapasztalataink szerint a magyar KKV-k jelentős részre továbbra sem tudja a rendszerben rejlő automatizációs lehetőségeket kiaknázni, illetve még a jelentési kötelezettség megvalósítása is gyakran gondot okoz, ami továbbra is komoly adminisztrációs terheket ró a cégekre.

Az Adóhatóság elérhetővé tette többek között a beküldött számlaadatok gép-gép interfészen keresztüli tömeges lekérdezését is, így biztosítva a cégeknek az automatizálás lehetőségét, illetve további hasznos funkciók és folyamatok kialakítását egy mára már kiforrott rendszer használatával.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 4+2 jellemző hibatípus az Online számla adatszolgáltatásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hogyan működhet jól egy vállalat, ha mindenki távmunkában dolgozik? https://www.muszaki-magazin.hu/2022/11/23/tavmunka-vallalat-exadel/ Wed, 23 Nov 2022 05:00:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22962 A távmunkának sok előnye van. Az egyedüllét például növeli a kreativitást, teret enged a produktivitásnak, és jobb egyensúlyt teremthet munka és magánélet között. Persze a megoldásnak vannak korlátai is, de ha ezeket jól kezeli a vállalat és a munkavállalók, akkor még úgy is lehet sikeres egy cég és működhet tökéletes hatékonysággal, hogy akár minden munkavállalója […]

The post Hogyan működhet jól egy vállalat, ha mindenki távmunkában dolgozik? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A távmunkának sok előnye van. Az egyedüllét például növeli a kreativitást, teret enged a produktivitásnak, és jobb egyensúlyt teremthet munka és magánélet között.

Persze a megoldásnak vannak korlátai is, de ha ezeket jól kezeli a vállalat és a munkavállalók, akkor még úgy is lehet sikeres egy cég és működhet tökéletes hatékonysággal, hogy akár minden munkavállalója távmunkában dolgozik. Legalábbis ebben hisz Eyal Zucker, az Exadel globális informatikai fejlesztő vállalat hazai központjának vezetője.

A távmunka akkor lehet igazán hasznos és sikeres megoldás, ha a résztvevők – a munkáltató és munkavállaló – ismerik és jól is kezelik ezt a ma már széles körben elterjedt, de azért még mindig sok szempontból új helyzetet.

„A távmunka lehetőséget adhat tulajdonképpen arra is, hogy mi döntsük el, hol szeretnénk élni, ne pedig a munkahelyünk határozza meg azt. Eközben lebontva a térbeli korlátokat segíthet a munkáltatóknak megtalálni a legalkalmasabb jelölteket, és lehetővé teszi, hogy sokszínű csapatot építsenek a világ minden tájáról érkező kollégákkal”

– emelte ki Eyal Zucker, az Exadel globális informatikai fejlesztő vállalat budapesti központjának vezetője, aki hozzátette, természetesen mindez csak akkor működhet jól, ha a vállalatok tisztában vannak a megoldás minden oldalával, és jól tudják kezelni az esetleges hátrányokat is.

Szeretünk otthonról dolgozni, vagy mégsem?

A cégvezető szerint érdemes nagyon figyelni a távmunkában dolgozók érzelmi, lelki egészségére. „A tapasztalatok azt mutatják, hogy az emberek legtöbbször igen nehezen tudják meghatározni, hogy mi teszi őket boldoggá. Habár a távmunkában lévők azt állítják, hogy boldogabbak, ha otthonról dolgozhatnak, mégis nagyobb arányban beszélnek olyan negatív érzelmekről, mint a szorongás, az elszigeteltség és a depresszió” – mondja Eyal Zucker.

A Gallup kutató cég adatai szerint a távmunkában dolgozók kevesebb örömről számolnak be és sokkal többet tapasztalják a munkahelyi unalmat és szomorúságot, mint a rendszeresen irodában dolgozók. Egy másik tavalyi kutatás szerint a folyamatos távmunka számos mentális probléma – például depresszió, szorongás, alvási nehézségek, magány – súlyosbodásával járhat együtt. Sőt, olyan felmérés is van, amely szerint az otthonról dolgozók közel kétharmada legalább néha, 20 százalékuk pedig állandóan elszigeteltnek vagy magányosnak érzi magát. A ScienceDirect szerint a távmunkások között széles körben tapasztalható társadalmi elszigeteltség fokozott agressziót és félelmet okoz – ezek aligha a megnövekedett boldogság következményei.

„A helyzet egyértelmű, a távmunkára berendezkedett vállalatoknak nagyobb figyelmet kell fordítaniuk arra, hogy a távmunkás pozíciók esetében kiküszöböljék a társadalmi elszigeteltséget. Ehhez olyan vállalati kultúrát kell felépíteni, amely barátságos, szociális és elősegíti a személyes kapcsolatok kialakítását még az online térben is. Ez segíthet csökkenteni a magányt, elősegítheti a munkahelyi elégedettség érzését a munka kapcsán”

– fejti ki Eyal Zucker. A szakember szerint a vezetőknek nem amiatt kellene aggódniuk, hogy a munkavállalóik eleget dolgoznak-e otthonról, hanem inkább arra kellene koncentrálni, hogy segíthetnek nekik abban, hogy a legfontosabb feladataikra összpontosítsanak és megteremtsék az érzelmi szempontból is ideális munkakörnyezetet.

Az Exadel budapesti irodájának vezetője szerint éppen ezért érdemes nagyobb figyelmet fordítani arra is, hogy konkrét tanácsokkal lássák el a csapatvezetőket és a beosztottakat is a távmunka hátrányainak elkerülésére vonatkozóan.

A 3 fontos pont a távmunka hátrányainak leküzdésére:

  1. Fontos rendszeresen időt szánni a kollégákkal arra, hogy a munkán kívül másról is beszélgessenek a csapattagok. Esetleg beiktatható hetente egy félórás kávészünet, amikor kötetlenül beszélgetnek hétköznapi, a munkán kívüli ügyekről is a kollégák.
  2. Érdemes tudatosan ismerkedni olyan munkatársakkal is, akikkel nem dolgozik közvetlenül együtt egy kolléga. Esetleg a negyedéves célok között is szerepelhet, hogy személyesen találkozzon mindenki legalább három, nem közvetlen kollégájával. Ez jó lehetőséget teremthet arra is, hogy egy kolléga saját mentort találjon, miközben a vállalat működését is jobban megismerheti.
  3. Fontos, hogy legyen rendszer arra, hogy a kollégákra személyes figyelem is jusson, például mindig, mindenki időben és hatékony módon kapjon tájékoztatást a cégnél zajló eseményekről, történésekről.

A kapcsolatépítés, a fejlődés és a tanulás biztosítása kulcskérdések

„Az Exadel Magyarországnál arra törekszünk, hogy könnyebbé tegyük a személyes ismerkedést, támogatjuk a munkatársakat a csapategység és a kapcsolatok építésében, újjáépítésében a virtuális keretek között is. Ennek érdekében olyan digitális munkavállalói élményt alakítunk ki, amely segít, hogy a kollégák folyamatosan kapcsolatban lehessenek egymással, a vezetőséggel, a vállalati kultúrával, függetlenül attól, hogy honnan dolgoznak. Irodánkat hibrid munkavégzésre terveztük, és egy olyan digitális közösség létrehozásán dolgozunk, amely a legmodernebb kommunikációs eszközök segítségével ösztönözi a kapcsolatépítést, beszélgetéseket, miközben összekapcsoljuk a vezetőséget a beosztottakkal, és a kollégákat is egymással” – összegezte Eyal Zucker.

A szakember hozzátetette:

„A tanulás és a fejlődés a munkavállalói élmény emelésének legalapvetőbb forrásai. Ez a távmunka esetén is igaz. Éppen ezért is építettük be a tanulás és fejlődés lehetőségét a napi munkába. Pontosan tudjuk, hogy az emberek nem csupán előléptetésre vágynak, hanem szakmai előbbre lépésre, készségeik, tudásuk bővítésére is szeretnének folyamatosan lehetőséget kapni. Ezért minden erőnkkel azon vagyunk, hogy segítsük a kollégáinkat abban, hogy a karrierjükre ne egy meredek létraként, hanem „mászófalként” tekintsenek, ahol könnyen összeegyeztethetik egyéni céljaikat a szervezet célkitűzéseivel, és azon, hogy mindehhez a távmunka mellett is minden körülmény adott legyen.”

Az Exadel-ről bővebben: https://exadel.com/about-us/overview/

The post Hogyan működhet jól egy vállalat, ha mindenki távmunkában dolgozik? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Klímasemleges működést ígér 2035-re a Toyota https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/16/toyota-klimasemleges-mukodes/ Sun, 16 Jan 2022 16:26:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18510 Nyugat-Európában 2035-ben már csak zéró károsanyag-kibocsátású (Zero-Emission Vehicle, ZEV) modelleket hoz forgalomba a Toyota,  addigra a vállalat globális gyártása is karbonsemleges lesz – közölte a japán autógyártó kedden az MTI-vel. A cég európai kínálatában a ZEV aránya a vevői igényektől függően az 50 százalékot akár 2030-ra meghaladhatja. Addig a Toyota és a Lexus globálisan 30 új […]

The post Klímasemleges működést ígér 2035-re a Toyota appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nyugat-Európában 2035-ben már csak zéró károsanyag-kibocsátású (Zero-Emission Vehicle, ZEV) modelleket hoz forgalomba a Toyota,  addigra a vállalat globális gyártása is karbonsemleges lesz – közölte a japán autógyártó kedden az MTI-vel.

A cég európai kínálatában a ZEV aránya a vevői igényektől függően az 50 százalékot akár 2030-ra meghaladhatja. Addig a Toyota és a Lexus globálisan 30 új akkumulátoros elektromos modellt mutat be, egyidejűleg további hidrogén üzemanyagcellás elektromos modellek is megjelennek a kínálatában – tájékoztattak.

A gyártó prémium márkája, a Lexus már most is szinte kizárólag öntöltő hibrid elektromos autókat ad el a kontinensen, 10 év múlva pedig az amerikai és a kínai piacra is csak elektromos autókat küldenek – jelezték.

A közlemény szerint a vállalat nemcsak az elektromos autózásban, hanem a hidrogéngazdaságban is vezető szerepre tör, ezért üzemanyagcellás modulok gyártásába kezd Belgiumban. A különféle hajtástechnológiák arányát térségenként a helyi adottságok és a kereslet fogja meghatározni – jegyezték meg.

A közlemény ismerteti: a Toyota Európában 2021-ben 1,07 millió járművet értékesített, ez rekordmennyiség, éves összevetésben 80 ezer darabos növekedés, ami 6,3 százalékos piaci részedést biztosít számára. 2022-ben 1,3 millió Toyota és Lexus eladásával 6,5 százalékos piaci részesedésre számítanak.

Várakozásuk szerint az európai bővülés ezt követően is jelentős maradhat. Ezt részben arra alapozzák, hogy a számításaik alapján az évtized második felére 50 százalékkal csökken az akkumulátorok járművenkénti költsége, így megfizethetőbbek lesznek az akkumulátoros elektromos járművek. A Toyota 2030-ban világszerte 3,5 millió akkumulátoros autó – közöttük 1 millió Lexus – értékesítésével számol – tették hozzá.

Forrás: Portfolio

The post Klímasemleges működést ígér 2035-re a Toyota appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Úton a metaverzumokba https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/12/metaverzumok-inspyre-felho/ Wed, 12 Jan 2022 06:11:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18457 A koronavírus-járvány által felgyorsított digitális átállás gyors ütemben átalakítja az életünket.  A korábbinál is hangsúlyosabb szerep jut a mesterséges intelligencia által vezérelt megoldásoknak. Párhuzamos metaverzumok jönnek létre, amelyekben dolgozni és szórakozni egyaránt lehet és mindennaposnak számítanak a kiterjesztett- és virtuális valóság eszközök vagy a szem-és kézmozgásokkal irányítható megoldások – olvasható Borzák Péter, az INSPYRE ügyvezető […]

The post Úton a metaverzumokba appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A koronavírus-járvány által felgyorsított digitális átállás gyors ütemben átalakítja az életünket. 

A korábbinál is hangsúlyosabb szerep jut a mesterséges intelligencia által vezérelt megoldásoknak. Párhuzamos metaverzumok jönnek létre, amelyekben dolgozni és szórakozni egyaránt lehet és mindennaposnak számítanak a kiterjesztett- és virtuális valóság eszközök vagy a szem-és kézmozgásokkal irányítható megoldások – olvasható Borzák Péter, az INSPYRE ügyvezető igazgatója elemzésében.

“Új korszakba lépünk. A mesterséges intelligenciát alkalmazó fejlesztések gyakorlatilag az élet minden területére hatást gyakorolnak majd.  Az ezekért a fejlesztésekért versengő cégekkel ellentétben a felhasználók szempontjából ez a folyamat azonban éppen olyan észrevétlenül fog végbemenni, mint ahogy a mobilfizetés vagy az online kommunikációs eszközök az életünk részévé váltak”

– fogalmaz Borzák Péter, az INSPYRE ügyvezető igazgatója.

Metaverzumok

Korszakhatárt jelöl a Facebook idén októberi névváltása. A közösségi oldal anyacégének új neve, a Meta arra utal: 2021-re eljutottunk egy olyan technikai fejlettségi szintre, mely lehetővé teszi a sokak által régóta várt metaverzumok kezdetét.

Ezek olyan rendszerek, amelyekre többek között virtuális (VR) és kiterjesztett valóság (AR) eszközök segítségével bárhonnan csatlakozhatunk, az így létrejött térben pedig ügyeket intézhetünk, vagy szórakozhatunk is. Ilyen értelemben a metaverzum koncepció az internet kiterjesztésének tekinthető. Felmenőjéhez hasonlóan a metaverzum is elképesztő gazdasági potenciállal bír, melynek kiaknázásáért már most jelentős küzdelem zajlik. Úgy tűnik, hogy ebben jelenleg a Facebook-Meta bizonyul úttörőnek, de szorosan a sarkában ott van a Microsoft is. A felhasználói platform mellett mindkét cég célja az első üzleti metaverzum megteremtése, mellyel munkafolyamatokat gyorsíthatnak fel, vagy tehetnek teljesen automatikussá.

“2022-ben egészen biztosan megjelenik majd az első kezdetleges metaverzum, melyre évtizedek múlva úgy fogunk visszatekinteni, mint ahogy a PC-k szemszögéből ma a Commodore 64-re gondolunk. Az egyelőre nyitott kérdés, hogy ezzel melyik cég áll elő először, és kié lesz majd a meghatározó platform”

– fogalmaz Borzák Péter.

Szemmel, kézzel, hanggal irányított virtuális valóságok

A metaverzumok megjelenése természetesen a használatukat segítő technikák és perifériák robbanásszerű fejlődését és elindítja majd. A virtuális és a kiterjesztett valóságra alapuló technológiák kezeléséhez már nem igazán alkalmasak a jelenleg használt grafikus felhasználói felületek (GUI). Helyüket mindinkább a természetes felhasználói felületek (NUI) veszik át. Ezek a megoldások a szem- és kézmozgások alapján, vagy hangvezérlés segítségével irányítják felhasználói környezetet. Az erre alapuló eszközöket (pl. VR szemüvegek, mozgásérzékelők) az elmúlt években egyelőre csak a szórakoztatóipar használta több-kevesebb sikerrel. Mivel rendkívül erős hardvert és internetkapcsolatot igényelnek, így általában az áruk is magas, ezért nem tudtak még széles körben elterjedni. Amint azonban kialakul az üzleti célú hasznosításuk, a vállalatok egymást túllicitálva igyekeznek majd felszerelni dolgozóikat. A nélkülözhetetlenné váló okoseszközök tömeggyártásában egyedül az elnyúló csiphiány okozhat elakadásokat.

Gyülekeznek a felhők 

A metaverzumok zökkenőmentes működéséhez a vezérlőeszközök mellett a digitális infrastruktúrának is párhuzamosan fejlődnie kell. A következő években az 5G és utódai térnyerésével egyre általánosabbá válik a szatelit alapú lefedettség.

Szinte mindenhol elérhető lesz majd az internetkapcsolat, mely lehetővé teszi, hogy otthonunkat, autónkat, vagy akár háztartási gépeinket is csatlakoztassuk a hálózathoz és távolról irányítsuk őket. A dolgok internetje (IoT – Internet of Things) keretében az erre alkalmas készülékek folyamatosan kommunikálnak a felhőalkalmazásokkal, melyek a kapott adatok alapján akár helyettünk is elvégzik az optimális beállításokat.

“Egyértelmű, hogy a felhő alapú alkalmazások váltak a meghatározóvá. A beérkező adatokat elemezve az algoritmusok folyamatosan képesek tanulni és fejleszteni a szolgáltatásokat. A már most is létező technológia amellett hogy életünket hivatott könnyebbé tenné, számos veszélyt is rejt magában. Az így generálódó rengeteg személyes információ biztonságos tárolása folyamatos kihívást jelent majd a szolgáltatóknak.

– véli az INSPYRE szakértője.

The post Úton a metaverzumokba appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Már hárommillió ipari robot működik világszerte https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/03/ipari-robot-harommillio-ifr/ Wed, 03 Nov 2021 07:51:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17504 A koronavírus-járvány miatt tavaly ugyan csak szerényen, 0,5 százalékkal nőtt – 384 ezerre – világszerte az ipari robotok eladása, ám ezzel is rekordszintű, 3 millió ipari robot működött globálisan a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) által Frankfurtban kiadott World Robotics 2021 Report jelentés szerint. A nemzetközi szövetség azzal számol, hogy idén jelentősen, 13 százalékkal 435 ezerre […]

The post Már hárommillió ipari robot működik világszerte appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A koronavírus-járvány miatt tavaly ugyan csak szerényen, 0,5 százalékkal nőtt – 384 ezerre – világszerte az ipari robotok eladása, ám ezzel is rekordszintű, 3 millió ipari robot működött globálisan a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) által Frankfurtban kiadott World Robotics 2021 Report jelentés szerint.

A nemzetközi szövetség azzal számol, hogy idén jelentősen, 13 százalékkal 435 ezerre nő az újonnan termelésbe kerülő ipari robotok száma a világon, jövőre pedig további, mintegy 6 százalék bővülés várható.

A tavaly munkába állított robotok száma egyes országokban részben attól is függött, hogy a pandémia után mikor indult el a gazdasági kilábalás. A pandémia alakulásától függően Kínában a tavalyi év második negyedétől kezdett nőni az ipari robotok iránti kereslet, Észak-Amerikában ez a második félévtől jelentkezett, Európában pedig valamivel később.

Ázsiában fogytak a leginkább

Tavaly is Ázsia volt az ipari robotok legnagyobb piaca a világon, az új robotok 71 százalékát itt állították munkába, ami növekedés a 2019. évi 67 százalékhoz képest. A térségen belül messze listavezető Kínában 20 százalékkal, 168.400-ra emelkedett az új robotok száma a termelésben. Ekkora növekedést egy év alatt eddig még egyetlen ország sem ért el a világon. Kínában több mint 943 ezer ipari robot dolgozott tavaly, számuk idén meghaladja az 1 milliót.

Ugyanakkor Európában az újonnan munkába helyezett robotok száma tavaly már a második egymást követő évben csökkent, 8 százalékkal 67.700-ra mérséklődött, különösen az autóipar kereslete csökkent, mintegy 20 százalékkal.

Európában Németország jár az élen

Németországban, amely a világ öt nagy ipari robotpiaca Kína, Japán az Egyesült Államok és Dél-Kora után, tavaly mintegy 22.300 új ipari robotot vettek termelésbe. Az európai robotpiac legnagyobb szelete Németországé volt tavaly, 33 százalékkal, amelyet Olaszország követett 13 százalékkal és Franciaország 8 százalékkal.

Az ipari robotok második legnagyobb piaca Japán, az itt eladott gépek száma tavaly 38.653 volt, ami 23 százalék csökkenés 2019-hez viszonyítva és elsősorban az elhúzódó koronavírus-járvánnyal függ össze. Japánban tavaly 374 ezer ipari robot volt.

Az amerikai kontinensen működő ipari robotok 79 százaléka az Egyesült Államokban található. A lista második helyezettje Mexikó 9 százalékkal, a harmadik pedig Kanada, 7 százalékkal.

Kevesebb robotot állítottak termelésbe az USA-ban

Az Egyesült Államokban tavaly 8 százalékkal kevesebb ipari robotot állítottak a termelésbe, mint 2019-ben. Ezzel már a második évben jegyeztek fel csökkenést nyolc év töretlen növekedés után. Tavaly az amerikai autóipar 10.949 ipari robotot állított munkába, 19 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál.

A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) azzal számol, hogy idén 13 százalékkal, 435 ezerrel nő az újonnan termelésbe kerülő ipari robotok száma a világon, jövőre pedig további mintegy 6 százalék bővülés várható.

Forrás: MTI

The post Már hárommillió ipari robot működik világszerte appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizálási megoldások a Mazaktól https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/19/automatizalasi-rendszerek-mazak/ Wed, 19 May 2021 06:59:23 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15118 A gyártók a világ minden táján komplex és egyre fokozódó kihívásokkal szembesülnek: a munkaerő véges, a munkaképes lakosság csökkenésével a munkabérek meredeken emelkednek, a termékek életciklusa pedig az egyre szerteágazóbb vásárlói igények miatt lerövidül. E kihívásokra válaszul az iparban egyre fokozódnak a gyártási folyamatokat automatizáló, illetve a hatékony és rugalmas gyártórendszereket eredményező törekvések. A Mazak […]

The post Automatizálási megoldások a Mazaktól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gyártók a világ minden táján komplex és egyre fokozódó kihívásokkal szembesülnek: a munkaerő véges, a munkaképes lakosság csökkenésével a munkabérek meredeken emelkednek, a termékek életciklusa pedig az egyre szerteágazóbb vásárlói igények miatt lerövidül.

E kihívásokra válaszul az iparban egyre fokozódnak a gyártási folyamatokat automatizáló, illetve a hatékony és rugalmas gyártórendszereket eredményező törekvések.

A Mazak többféle típusú automatizálási rendszert fejlesztett ki, hogy meg tudjon felelni a növekvő automatizálási igényeknek. Automatizálási rendszerek széles köre áll rendelkezésre a termék alakja és a gyártás volumene szerint. Vállalatunk olyan automatizálási rendszereket is kínál, amelyek működést támogató szoftverrel, valamint automatizált munkadarab-mozgatási és beállítási műveletekkel is el van látva.

Automatizálási rendszerek különleges szakértelem nélkül használható csuklós karos robottal

TA (TURN ASSIST) és MA (MILL ASSIST) terméksorozat

A munkadarabok csuklós karos robottal történő be- és kirakása az egyik leggyakoribb példa a gyártási folyamatok automatizálására.

A robotmegfogók betanítása (a robot mozgásainak programozása) viszont szakértelmet igényel. Emiatt külsős szakembert kell hívni a rendszer beüzemelésekor, illetve más munkadarabra történő átváltáskor. Ez egyrészt növeli a költségeket, másrészt kevésbé rugalmassá teszi a rendszer üzemeltetését.

A Mazak automatizálási rendszerek csuklós karos robotot használó TA (TURN ASSIST) és MA (MILL ASSIST) sorozatánál ilyen bonyolult betanításra nincs szükség. A robot beállításához a lehető legkevesebb adatot (pl. az anyagok alakját és mennyiségét) kell megadni az interaktív szoftverben. A rendszert egy, a robotok terén nem jártas gépkezelő is tudja irányítani.

Az egy robotból és egy munkadarabtárolóból álló rendszer annyira kompakt méretű, hogy kézi raklapmozgatóval is szállítható, beállítása pedig rövid idő alatt elvégezhető. Miközben egy rendszer telepítése és beállítása általában több napig is eltart, ez a feladat a TA és MA sorozat esetén akár egy nap alatt elvégezhető.

Automatizálási rendszerek, amelyek dedikált szoftverrel támogatják a működés beállítását

MPP (többpalettás tár) és AWC (automata munkadarabcserélő)

Ahhoz, hogy egy automatizálási rendszer hosszú órákon át automatikusan tudjon működni, elengedhetetlen az anyagok és szerszámok előzetes kezelése és előkészítése.

Az MPP (többpalettás tár) és az AWC (automata munkadarabcserélő) dedikált szoftverrel segíti az automatizálási rendszerek működését. A CNC-vezérlőbe telepített szoftver a gépek működését koordinálva képes irányítani az automatizálási rendszereket. A rendszerek el vannak látva eszközellenőrző funkciókkal a programok és szerszámok megjelenítéséhez, emellett kijelzik a hátralévő szerszámélettartamot a hosszabb idejű üzem szimulációja alapján. Automatikus üzemben így nincs szükség a megmunkálás felfüggesztésére, ami zökkenőmentes gyártást garantál. Mindkét rendszert úgy tervezték, hogy a kis költségű kezdeti telepítés után könnyen követni tudja a gyártási volumen későbbi megnövekedését.

 

Többpalettás tár (MPP)

Az MPP 5 tengelyes függőleges megmunkáló központokhoz és vízszintes elrendezésű megmunkáló központokhoz csatlakoztatható.

A munkarabok be- és kirakását palettacserélők végzik, lehetővé téve bonyolult munkadarabmegfogó készülékek és nehéz munkadarabok berakását.

Automata munkadarabcserélő (AWC)

A VARIAXIS i-300 AWC 5 tengelyes megmunkáló központ automatizálja a kisméretű és bonyolult darabok gyártását. Része egy munkadarabtároló egység, valamint egy dedikált szerszámtár, amellyel hosszabb időn át is lehetséges a folyamatos automatikus megmunkálás.

Egyedi igényekre szabott tömeggyártás FMS bevezetésével

Mivel a piaci igények egyszer szerteágazóbbak, a gyártóknak az egyedi igényeket is ki kell tudniuk szolgálni alacsony költséggel és határidővel, ami eddig csak tömeggyártással volt lehetséges. Válaszul a változó gyártási igényekre, amelyet egyedi igényekre szabott tömeggyártásnak nevezünk, egyre nagyobb igény mutatkozik a rugalmas gyártórendszerek (FMS) használatára, ahol a szerszámgépek munkáját szállító rendszerek és csuklós karos robotok segítik változatos termékpaletta kisszériás gyártásához. A berendezés olyan rugalmas gyártórendszert alkot, amely különböző adatokat szolgáltat, és lehetővé teszi a gyártási ütemterv és a specifikációk változásainak rugalmas követését.

Egy termék tömeggyártásával szemben a változatos termékskála kisszériás gyártáshoz sokféle munkadarabmegfogó készülék és szerszám szükséges, amelyek gyakori beállítást igényelnek. A rugalmas gyártórendszernek köszönhetően a munkadarabmegfogó készülékek és a szerszámok megoszthatóak, a gyártási folyamatok pedig rugalmasan kijelölhetők az egyes gépek üzemállapota alapján, változatos tömeg,- és kisszériás gyártás megvalósításához.

A Mazak által kínált FMS rendszer automatizálni tudja a különféle beállítási műveleteket, beleértve az automatikus anyagellátást és a szerszámcserét is. A rendszer megfelelő rugalmasságot biztosít több szerszámgép csatlakoztatásához, működése pedig mérésre, munkadarabtisztításra, sorjátlanításra stb. való célgépekkel kiegészíthető. Az általunk kínált FMS rendszer pontosan illeszkedik ügyfeleink gyártási folyamataihoz, megmunkáló eszközeihez és gyártási-tétel mennyiségéhez, hatékonyan segítve őket az egyedi igényekre szabott tömeggyártás megvalósításában.

Palletech gyártócella

A PALLETCH gyártócella (PMC) egy FMS rendszer, amely vízszintes elrendezésű megmunkáló központokból, többfunkciós gépekből és 5 tengelyes megmunkáló központokból épülhet fel. Tervezésének hála a rendszer rugalmas, így egyszerűen kiegészíthető palettatárakkal, valamint betöltő állomásokkal és gépekkel. Használatával drasztikusan lerövidíthetők a beállítási műveletek még olyan gyártósoroknál is, ahol különböző típusú és dedikált gépek együtt dolgoznak, mivel a munkadarabokat át lehet szállítani a műveletek között. Nagyfokú rugalmasságának hála a már meglévő szerszámgépek és a modulok utólag is átalakíthatók PMC gyártócellává.

Mazak Auto Flex cella

Az AUTO FLEX cella (AFC) egy kifejezetten az INTEGREX i –H sorozathoz való FMS rendszer, amelyhez szabadon lehet választani olyan komponenseket, mint a csuklós karos robotok, különböző tárak, továbbító rendszerek stb. A CNC-rendszer a gyártási ütemterv alapján kijelzi a hiányzó tokmánypofákat és szerszámokat. A robotok különböző beállítási műveleteket végeznek, pl. be- és kirakják a munkadarabot, cserélik a tokmánypofákat és kicserélik a speciális szerszámokat. Az AFC cella vezető nélküli járművel (AGV) vagy vezető nélküli targoncával (AGFL) is kombinálható, így kiválóan együtt tud működni logisztikai rendszerekkel, pl. külső raktárakkal.

Egyedi igényekre szabott automatizálási megoldások

A Mazak kulcsrakész megoldásai az automatizálási rendszer kialakításától a beállításon át egészen az üzemeltetéséig segítséget nyújtanak. Vállalatunk egy komplett automatizálási csomagra tesz javaslatot, benne a géptípusokkal, a folyamatok terveivel, a munkadarab megfogó készülékekkel és a szerszámokkal. Majd a kapcsolódó összes műveletet felügyeli egészen a gyártósor elindításáig, hogy ügyfeleink minél gördülékenyebben indíthassák el a gyártást.

A világ minden táján működő gyártóüzemeinkben, kulcsrakész megoldásokra specializálódott munkatársaink támogatásával már számos ipari területen sikerrel vezettük be automatizálási megoldásainkat. Egészen a járműipari tömeggyártó soroktól, a repülőgépek és építőipari gépek alkatrészeinek változatos alkatrészeinek gyártására és kisszériás gyártására szolgáló FMS rendszerekig.

Ezt az automatizálási tudást felhasználva olyan optimális gyártórendszereket kínálhatunk, amelyek mindenben megfelelnek ügyfeleink egyedi igényeinek.

www.mazakeu.hu/hu/machines-technology/by-product/automation/

The post Automatizálási megoldások a Mazaktól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új megoldással lehet még megbízhatóbb a működés https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/28/schneider-electric-megoldas-megbizhato/ Sat, 28 Nov 2020 16:02:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12772 Egyszerű telepítés, könnyű használhatóság és kedvező ár-érték arány jellemzi a Schneider Electric APC Easy Rack PDU termékcsaládját. A hálózati elosztók új generációja az elosztószekrényektől az edge computing környezeteken át a kis és közepes méretű adatközpontokig megbízható megoldást jelent az áramellátás folytonosságának biztosítására. Az APC Easy Rack PDU-k felhasználóbarát LCD-kijelzővel és multifunkcionális webes felülettel rendelkeznek, illetve […]

The post Új megoldással lehet még megbízhatóbb a működés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyszerű telepítés, könnyű használhatóság és kedvező ár-érték arány jellemzi a Schneider Electric APC Easy Rack PDU termékcsaládját. A hálózati elosztók új generációja az elosztószekrényektől az edge computing környezeteken át a kis és közepes méretű adatközpontokig megbízható megoldást jelent az áramellátás folytonosságának biztosítására.

Az APC Easy Rack PDU-k felhasználóbarát LCD-kijelzővel és multifunkcionális webes felülettel rendelkeznek, illetve teljes körű testreszabhatóságot kínálnak a szín, a kábelhossz és az aljzatszám vonatkozásában. Az új termékcsalád könnyebb, mint a korábbi modellek, az alumínium ház kialakítása pedig a gondos tervezésnek köszönhetően lehetővé teszi a gyors és egyszerű telepítést az informatikai szakemberek, rendszerintegrátorok, villanyszerelők, vagy akár a viszonteladók számára.

Valamennyi APC Easy Rack PDU termékek megfelel az elektromágneses összeférhetőségi/kompatibilitási (EMC) szabványoknak és a biztonsági előírásoknak, beleértve a CE EN55035, EN55032, EN55024, TUV és EN / IEC62368-1 szabványokat, illetve a még nagyobb biztonság érdekében kiberbiztonsági protokollokat is támogatnak az eszközök. A Schneider Electric új rackes elosztói versenyképes árat, biztonságos és megbízható áramelosztási megoldást kínálnak, és olyan kiegészítőket is mellékeltek hozzájuk, amelyek feleslegessé teszik további tartozékok vásárlását, időt és pénzt megtakarítva a beszerelésnél.

Az APC Easy Rack PDU termékcsalád három tagból áll:

  • Az Easy Basic Rack PDU rendkívül alacsony profilú, könnyű alvázzal és regionális aljzatlehetőségekkel.
  • Az Easy Metered Rack PDU magában foglalja a webes hálózatkezelést, hogy egyéni igények szerint lehessen beállítani riasztásokat, illetve egy LCD-kijelzővel is felszerelték a PDU állapotának megfigyeléséhez.
  • Az Easy Switched Rack PDU hálózatkezelést biztosít a testreszabható riasztásokhoz, és távoli hozzáférést biztosít az aljzatok ki- és bekapcsoláshoz, valamint lehetővé teszi az aljzatok csoportosítását és a hálózati portok megosztását.

A piaci igények figyelembevételével kifejlesztett APC Easy Rack PDU termékcsalád mérettől függetlenül valamennyi vállalat számára megoldást jelent az áramellátás folytonosságának biztosítására, csökkentve ezáltal a leállás kockázatát és az ebből adódó veszteségeket.

The post Új megoldással lehet még megbízhatóbb a működés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>