műemlék – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 19:18:32 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Ívzárlat érzékelő technológia segíti a műemléki szélmalmok megőrzését https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/16/ivzarlat-abb-technologia/ Sat, 16 Apr 2022 12:20:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19803 Hollandiában,  egy sikeres tűz- és műemlékvédelmi projekt részeként, a 200 éves fából épített szélmalmokban, a kategóriájában vezető ívzárlat védelmi technológiát alkalmaznak. Mivel a régi, műemléknek számító szélmalmokban a csavarok, a szögek és a rágcsálók miatt a kábelszigetelés gyakran károsodik, ezért a hollandiai Kinderdijk település szakemberei ívzárlat-érzékelő technológia alkalmazásával védik ezeket az építményeket.  Az alkalmazott technológia […]

The post Ívzárlat érzékelő technológia segíti a műemléki szélmalmok megőrzését appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hollandiában,  egy sikeres tűz- és műemlékvédelmi projekt részeként, a 200 éves fából épített szélmalmokban, a kategóriájában vezető ívzárlat védelmi technológiát alkalmaznak.

Mivel a régi, műemléknek számító szélmalmokban a csavarok, a szögek és a rágcsálók miatt a kábelszigetelés gyakran károsodik, ezért a hollandiai Kinderdijk település szakemberei ívzárlat-érzékelő technológia alkalmazásával védik ezeket az építményeket.  Az alkalmazott technológia nemcsak a világhírű faépítményeket védi meg a tűztől, de javítja a lakosok és a turisták biztonságát is.

A korlátozott hely, valamint az elavult elektromos rendszerek valós veszélyt jelentenek minden régi épületre. Európában évente több mint kétmillió tűzeset történik, és ezek több mint egyharmada az elektromos berendezések meghibásodásaira vezethető vissza, amelyek nagyrészt veszélyes ívzárlat következtében keletkeznek. A fából készült szerkezetek különösen veszélyeztetettek, mivel ezeknél egyetlen szikra is tüzet okozhat.

A holland történelem egy darabjának megőrzése

A Dordrecht, Hollandia legrégebbi városa, melletti vizenyős, vízjárta területen, 1740 körül épült malmok eredetileg egy teljes vízgazdálkodási rendszer részét képezték. Kulcsszerepet játszottak az árvízvédelemben és az alacsonyan fekvő területek megvédésében, mivel a vizet a polderekből – így nevezik a tengertől vagy folyótól visszahódított és gátakkal védett alföldi területeket – a Lek folyóba vezették. A szélmalmoknak abban is komoly szerepük volt, hogy szárazon tartsák Alblasserwaard poldereit.

A holland szárazföld-megőrzési módszer kiemelkedő példáját képviselő malmokat, tekintettel azok hatalmas történelmi és szimbolikus értékére, az UNESCO 1997-ben a világörökség részévé nyilvánította. Megőrzésük biztosítása érdekében e század elején létrehozták a Kinderdijk Világörökség Alapítványt (SWEK).

Egyetlen szikra is tüzet okozhat

A 200 éves holland vízimalmok nádfedelesek, ezért gondos, átfogó védelmet igényelnek. 1981-ben és 1997-ben is, a pusztító tűzvészben két szélmalom a porig égett.

Egy nemrégiben végzett független helyszíni ellenőrzés azt állapította meg, hogy a lehető legjobb tűzvédelmi szint biztosítása érdekében az elektromos rendszereket korszerűsíteni kell – magyarázza Jeroen van Gent, a hollandiai székhelyű Van Gent Elektroservice munkatársa.

„A malmok elosztószekrényeinek cseréjére kaptunk megbízást”

– mondja.

„Megbízásunk magában foglalta a létesítmény túlterhelések, rövidzárlatok és földzárlatok elleni védelmét is, valamint az ívzárlatok elleni védelem érdekében ívzárlatfigyelő eszközök (AFDD-k) telepítését.”

Mivel sok malmot magánlakásként is használnak, ezért a korszerűsítési munkálatokat úgy kellett elvégezni, hogy az áramellátás ne essen ki hosszú időre. Az alkatrészeknek vagy alrendszereknek kompaktnak kellett lenniük, alkalmasnak a már meglévő elektromos rendszerek utólagos korszerűsítésre. Fontos szempont volt a gyors telepíthetőség is, mivel az áramszolgáltatást a lehető legrövidebb időn belül helyre kellett állítani.

„Mivel a szélmalmoknál a tűz komoly kockázatot jelent, az ABB elosztószekrényét választottuk”

– mondja van Gent.

„Ennek oka, hogy az ABB sokoldalú, minőségi biztonsági komponensek teljes csomagját szállítja, beleértve az ívzárlat védelmet is, ami nagyon fontos ennél a projektnél, mivel az ívzárlat elleni technológia a tűz ellen is védi a lakókat és a malmokat. Ezért azt tanácsoltuk az alapítványnak, hogy a malmokat új, ívzárlat érzékelési funkcióval ellátott elosztószekrényekkel szereljék fel.”

ABB AFDD-k: modern megoldások öreg épületekhez

Az ABB DS-ARC1 készülékei (AFDD-k) beépített túláramvédelmet biztosító áramvédő kapcsolóval (RCBO) vannak felszerelve, amely így ívzárlat, földzárlat- és túláram elleni védelmet is biztosít. Mint Jacco Brasser, az ABB Smart Buildings értékesítési mérnöke elmondja, a készülék folyamatos önellenőrzési funkcióval is rendelkezik, amely a telepítés során biztonságot és folyamatosságot biztosít.

„Az ívzárlat észlelésekor az AFDD készülék automatikusan kikapcsolja a berendezést, és megakadályozza a súlyosabb káresemények kialakulását”

– mondja Brasser.

„Az elektromos ív azért veszélyes, mert bárhol előfordulhat a létesítményben, anélkül, hogy észrevennénk. Különösen a régebbi épületekben nagy a kockázat a sérült vagy laza kábelek miatt – és a régi fából készült malmokban, ahol néha az egér is megrágja a vezetékeket, a kockázat és a lehetséges következmények még nagyobbak.”

Évente több mint kétmillió tűz keletkezik Európában, és ezek több mint egyharmadát az elektromos berendezések hibái okozzák. Ezek a meghibásodások általában veszélyes ívzárlatokra vezethetőek vissza.

„Bár Hollandiában az ívzárlat érzékelés beépítése nem kötelező, azonban a NEN 1010 jelű irányelvek ajánlják, így rendszeresen alkalmazzák”

– mondja Brasser.

„Az ívzárlat-érzékelés a régi és az új épületeket egyaránt védi a tűz ellen. Műemlék épületek esetében mindig ajánljuk az ívzárlat-érzékelés kiépítését.”

Biztonságosabb jövő a holland turizmus számára

Jan-Dirk Verheij, a SWEK alapítványának munkatársa, elismerését fejezte ki van Gentnek a Kinderdijk projektben mutatott hozzáállása kapcsán, különösen méltatva azt a döntést, hogy a malmokat az ABB ívzárlatérzékeléssel ellátott csatlakozódobozaival látták el.

„Egy malom fenntartásához fontos, hogy a vitorlái rendszeresen forogjanak”

– mondta Verheij.

„Ez nem csak hasznos, de nagy vonzerőt is jelent annak a több százezer turistának, akik évente ellátogatnak Kinderdijkbe. Most, hogy a malmok plusz védelemmel rendelkeznek a tűz ellen, még magabiztosabban fogadhatjuk őket.”

The post Ívzárlat érzékelő technológia segíti a műemléki szélmalmok megőrzését appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Műemlékmegóvás 3D szkenner alkalmazásával https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/23/goscan-3d-szkenneles/ Wed, 23 Jun 2021 08:49:10 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15687 Mára megszokott gyakorlattá vált a 3D szkennerek alkalmazása a kulturális örökségvédelemben. Szobrokat, szoborcsoportokat, épületek ornamentikáját lehetséges újjá éleszteni ezzel a technológiával. Bár a 3D szkennereket alapvetően metrológiai célokra fejlesztették ki, ma már nem jönnek zavarba a mérnökök, ha el kell távolodniuk a megszokott környezettől. 2020 nyarán Heves város polgármestere kereste meg cégünket, tudnánk-e segítséget nyújtani […]

The post Műemlékmegóvás 3D szkenner alkalmazásával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mára megszokott gyakorlattá vált a 3D szkennerek alkalmazása a kulturális örökségvédelemben. Szobrokat, szoborcsoportokat, épületek ornamentikáját lehetséges újjá éleszteni ezzel a technológiával.

Bár a 3D szkennereket alapvetően metrológiai célokra fejlesztették ki, ma már nem jönnek zavarba a mérnökök, ha el kell távolodniuk a megszokott környezettől.

2020 nyarán Heves város polgármestere kereste meg cégünket, tudnánk-e segítséget nyújtani épített örökségük megóvásához. Cégünk számára is fontosak közös értékeink, így a műemlék-védelem is, ezért örömmel fogatuk el a nem szokványosnak számító feladatot, amely a város egyik legszebb épülete, a teljes felújításra váró Halász-kúria ornamentikája 3D szkennelése volt.

Halász-kúria Heves város

Heves város az Észak-Magyarországi régióban található, tízezer fős lakosságával a negyedik legnagyobb település a megyében. Története a honfoglalásig vezethető vissza, bár első írásos említése XIII-ik századi. A legtöbb nemesi lakhelyet a XIX. század első felében emelték. Ezek az építmények határozták meg a település arculatát, szerkezetét.

A város most is nagy gondot fordít épített öröksége megóvására, így a Halász-kúriára is, amelynek teljes felújítását 2020-ban kezdték meg és várhatóan 2021 első felében fejeződik be. E munkálatok során alkalmazták a 3D szkennelést a Werth Magyarország Kft. mérnökei.

A helyiek Halász-kastély néven említik, de módos zsidó polgárházról van szó, melyet Halász Viktor szén- és bornagykereskedő épített az 1930-as években. A polgárház építésmódja, megjelenése az úri igényességet és fényűzést fejezi ki. Tulajdonosa az 1910-es években költözött Hevesre, és húsz év elteltével a helyi üzleti élet fő irányítójává vált. Elismertségét jelzi, hogy a községi képviselő-testületnek is tagjává választották. Foglalkozott szőlőtermeléssel, borkereskedelemmel, részvényese volt egy szénbányászati vállalatnak is, ezért látható az épület homlokzatán a címerben szőlő és bányászkalapács.

A feladat pontos leírása: A műemlék felújításához a díszítő elemek szkennelésére volt szükség, hogy digitálisan álljanak rendelkezésre, így biztosítva, hogy teljes pontossággal legyenek kiegészíthetők, sőt reprodukálhatók, újra alkothatók.

A mérés végeredménye: pontfelhő, textúra. A felújítási munkálatok részeként a műemlék díszítőelemei helyreállításához szükséges a mérés végeredménye: a pontfelhő. Ez később felhasználható 3D nyomtatásra vagy öntőforma létrehozásához. Ilyen módon a megrongálódott, hiányos formák kiegészíthetők, pótolhatók nagy pontossággal, az esetleges roncsolás elkerülésével.
Szemléltetésképpen álljon itt néhány kép, amely – ha csak megközelítőleg is, de – érzékelteti a mérés eredményességét, hatékonyságát.

Miért esett a választás a Creaform Go!SCAN SPARK 3DTM -re?

A Go!SCAN SPARK 3DTM a korábbiakban is bizonyította, hogy megfelelő a hasonló feladatok elvégzésére, ahogyan ezt számos esettanulmány is bemutatta. A Go!SCAN SPARK 3DTM alkalmazásával például teljesen érintésmentesen lehet elvégezni a mérést; nincs szükség targetpontok használatára (targetpontot közvetlenül a mérendő tárgyon helyeznek el, ahol erre a típusú mérésre van szükség). A feladat elvégzéséhez 30 cm-es távolságból kellett megközelíteni az egyes elemeket. A hordozható kézi szkenner a méretei miatt is ideális a feladathoz, mert a hozzáférés az egyes elemeknél limitált volt, viszont megkívánta ezt az eszközpontosságot (az eszköz pontossága, pontfelhő felbontása x és y), hogy a díszítőelemek finomságát és formagazdagságát pontosan tudja visszaadni. Fontos itt megemlíteni, hogy így a textúrát is sikerült rögzítenünk a geometria mellett.

Creaform szkennerek a műemlékvédelemben

A Go!SCAN SPARK 3DTM, ahogyan a Creaform csaknem minden mérőrendszere a műemlék-védelemben és a képzőművészetben is alkalmazható. A fehér fénnyel működő Go!SCAN SPARK 3DTM lehetővé teszi bármilyen tárgy mindenféle beállítás nélküli pontos szkennelését, melyhez a tárgy geometriáját vagy textúráját használja. Nagy pontossággal, nagy felbontásban, gyors és megbízható mérési eredményeket generál.

Werth Magyarország Kft.

Cégünk német-magyar vegyesvállalat évtizedes tapasztalattal a hazai 3D koordináta méréstechnikai piacon. Német anyacégünk a Werth Messtechnik GmbH – 60 éves múltja és páratlan technológiai tudása – mellett, olyan világhírű, innovatív cégekre támaszkodunk mint a Creaform, az Aberlink és a Metrologic, hogy ügyfelelinknek a legmegfelelőbb megoldásokat kínálhassuk.

További információk: www.werth.hu

The post Műemlékmegóvás 3D szkenner alkalmazásával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A műemlékektől a gyárépületekig https://www.muszaki-magazin.hu/2020/06/21/kozti-muemlek-gyarepulet/ Sun, 21 Jun 2020 16:35:57 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10514 Világszerte hatalmas vitákat váltanak ki a rekonstrukciók, legyen szó akár nemzeti jelentőségű műemlékekről, akár funkciójukat vesztett, egykori gyárépületekről, vagy az elavult, világháború utáni épületekről. Az elmúlt 10 évben olyan műemlékek újultak meg, mint a Várkert bazár, az Eiffel Műhelyház vagy különféle ipari épületek, amelyek a rendszerváltás után addigi funkciójukat elveszítve már szinte teljesen tönkrementek. A […]

The post A műemlékektől a gyárépületekig appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Világszerte hatalmas vitákat váltanak ki a rekonstrukciók, legyen szó akár nemzeti jelentőségű műemlékekről, akár funkciójukat vesztett, egykori gyárépületekről, vagy az elavult, világháború utáni épületekről. Az elmúlt 10 évben olyan műemlékek újultak meg, mint a Várkert bazár, az Eiffel Műhelyház vagy különféle ipari épületek, amelyek a rendszerváltás után addigi funkciójukat elveszítve már szinte teljesen tönkrementek. A Középülettervező Zrt. (KÖZTI) szerint nemcsak hazai, de nemzetközi szinten is az utóbbi másfél-két évtizedben lényegesen megnőtt a rekonstrukciók száma.

A rekonstrukciók kihívásai

A rekonstrukciók nemcsak a műemlékfelújításban merülnek ki, az ingatlanfejlesztők is „trendinek” tartják azt. A megszaporodott épületrekonstrukciók oka az is, hogy a 2. világháború után készült épületek mára elavulttá váltak, ezek közül sokat felújítanak – de alacsony társadalmi megbecsültségük miatt – sokat el is bontanak. A rekonstrukcióknak nagyon sok elvárásnak kell megfelelniük a megrendelői igényektől, a társadalmi elvárásokon át, műemléke esetén a műemlékvédelmi előírásoknak és a városképnek egyaránt, mindezt naprakészen. Egy rekonstrukció nem pusztán felújítás, hanem kortárs építészeti alkotás is, amely megköveteli a történeti építészet alapos ismeretét és az építészeti empátiát.

 

Kötelező kontraszt

A modernkori rekonstrukció alapelve szerint a régi és az új nem mosódik össze, egymástól jól megkülönböztethető. Ennek kiváló példája a Várkert Bazár, ha valami nem volt ott eredetileg, akkor azt korszerű technikával és modern formában tervezték bele a környezetbe. A kortinafal alatti Szárazárokban helyet kapott szabadtéri színpad, vagy a gyilokjáróra vezető lift háza például a felújítás során született meg. Ez a filozófia a Váci úti GTC White House irodakomplexum esetében is markánsan tetten érhető. Az egykori Schlick-féle gyárépületet az új épülettömb féltve, óvva körülöleli, de nem nyomja el, noha nagyságrendekkel nagyobb.

A nemzet kincsei

A legnagyobb figyelmet persze a történelmi jelentőségű épületek rekonstrukciója kapja. Sajnos nálunk legtöbbször az alapelvekben sincs szakmai közmegegyezés – fejtette ki Tima Zoltán. A KÖZTI vezető építésze szerint ugyanakkor a kiemelt nemzeti emlékek, épületek a magyar történelem, a nemzeti kincs részei, ahol a haszonelvű szempontok nem játszhatnak szerepet. Az építész feladata a műszaki, építészeti és spirituális szempontok között az arany középút megtalálása. Erre példa a Kossuth Lajos tér átépítése is, amellyel Európa egyik legegységesebben komponált reprezentatív városi tere született meg. A terv újrafogalmazta a tér funkcionális tartalmát, helyreállította az egyes térrészek közötti történelmi hierarchiát, valamint megterem­tette a tér gyalogosforgalmi dominanciáját. A tervezéskor arra is törekedtek, hogy az egykori Nagy-Magyarország területén megtalálható anyagokat használjanak fel a rekonstrukció során.

Ipari műemlékből kulturális fellegvár

Magyarország legnagyobb ipari műemléke az Északi járműjavító üzem, amely a magyar vasúttörténelem egyik legfontosabb szentélye volt, fénykorában 96 mozdonyt javítottak itt egyszerre. Eiffel Műhelyház néven ez a hely mára a Magyar Állami Operaház műhelyközpontja és próbajátszó helye lett. Igazi kihívás a tervezők számára, amikor új funkcióval kell „belakni” ezeket a történeti épületeket.  Az Eiffel Műhelyházban nagyon izgalmas tér jött létre, amely a múlt előtt is tiszteleg: a csarnok közepén egy gőzmozdony áll, amelyből mindössze két darab van a világon és ehhez kapcsolták az Orient expressz felújított étkező kocsiját is, emellett a korábbi sínek egy részét is meghagyták. Az Eiffel Műhelyházban az Operaház színpadával azonos méretű próbaszínpad, egy 400 fős kisszínház, és egyebek mellett hatalmas méretű és egyedülálló kialakítású díszletraktár is helyet kapott. A lélegzetelállító rekonstrukciót a nagyközönség is megismerheti hamarosan, a hivatalos átadás a járványhelyzet miatt csúszott későbbre.

Ingatlanfejlesztési trend

A piaci szereplők is felfedezték a rekonstrukcióban rejlő lehetőségeket, jól látható, hogy a szolgáltatói szektor fejlődése hatással van a városok formálódására is. A több mint 15 éve elkészült budapesti Dorottya-udvar valamikor katonai ruharaktárnak épült és több funkcióváltás után ultramodern irodaházzá lényegült át. Különleges jelentőségét az adja, hogy a Budapest környéki rozsdazónában az elsők között mutatta meg, hogy a magyarországi gyárépítészet történeti karaktere a XXI. század számára is megőrzendő érték.

A Középülettervező Zrt. (KÖZTI) hazánk legrégebbi és legnagyobb hagyományokkal rendelkező építészirodája. A KÖZTI-nél több mint 50 építész dolgozik. A cég legjelentősebb referenciái között tudhatja többek között a Várnegyed rekonstrukcióját, a Puskás Stadiont, valamint a Liszt Ferenc Repülőtér Skycourt és T2B mólót is.

The post A műemlékektől a gyárépületekig appeared first on Műszaki Magazin.

]]>