módszer – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Új mérési módszer villanymotorokhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/02/meresi-modszer-ujdonsag-villanymotor/ Fri, 02 Feb 2024 06:00:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28341 Új eljárást fejlesztett ki villanymotorok dinamikai jellemzőinek méréséhez egy, a Debreceni Egyetem Műszaki Karán működő kutatócsoport. A módszerrel végzett vizsgálatok több, a gyakorlat szempontjából hasznos eredményhez hozzájárultak. Az erről szóló tudományos cikket a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismerte el. A Debreceni Egyetem Műszaki Karán (DE MK) több mint tíz éve hagyomány, […]

The post Új mérési módszer villanymotorokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új eljárást fejlesztett ki villanymotorok dinamikai jellemzőinek méréséhez egy, a Debreceni Egyetem Műszaki Karán működő kutatócsoport.

A módszerrel végzett vizsgálatok több, a gyakorlat szempontjából hasznos eredményhez hozzájárultak. Az erről szóló tudományos cikket a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismerte el.

A Debreceni Egyetem Műszaki Karán (DE MK) több mint tíz éve hagyomány, hogy a hallgatók oktatóik irányításával sűrített levegős vagy elektromos hajtással rendelkező kisautókat építenek. A járgányokkal versenyeken is indultak és több alkalommal jó helyezést értek el. A megmérettetésekhez kapcsolódva egy, a kar oktatóiból álló kutatócsoport évek óta rendszeresen mérési adatokat gyűjt a járművekről, melyek egy általuk fejlesztett járműszimulációs program bemenő adataiként szolgálnak. Ezen fejlesztések jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy az ilyen jellegű autók még jobb teljesítményt nyújtsanak a versenyeken.

– Azt vizsgáltuk többek között, hogy milyen nyomatékok, erők hatnak az autóra, ezen belül milyen nyomatékot, teljesítményt ad le a villanymotor. A dinamikai modellünk alapján szimulációs programot készítettünk, amely beolvassa a motor elektromágneses és dinamikai jellemzőit, az utóbbi esetében a forgórész tehetetlenségi és súrlódási nyomatékát. A most díjazott publikáció ennek a két mennyiségnek a nagy pontosságú mérésére kifejlesztett eljárással foglalkozik – magyarázta a hirek.unideb.hu-nak Sziki Gusztáv Áron, a kutatócsoport vezetője, a Műszaki Kar főiskolai tanára.

A kapott szimulációs eredményeket egy összetett matematikai, úgynevezett optimalizációs eljárásban használták fel, mellyel meg tudták határozni egy adott versenyfeladathoz az optimális műszaki paramétereket, például azt, hogy lánchajtás esetén milyen legyen az áttétel vagy hová kerüljön a jármű súlypontja. Ezáltal egy 200 méter hosszú gyorsulási versenyen például akár 3-4 méternyi előnyhöz is juthatunk a többi versenyzőhöz képest.

– Autógyárak és az elektromos Forma1-ben induló csapatok végeznek ugyanilyen vizsgálatokat, de azok eredményei többnyire titkosak. A dinamikai jellemzők szimultán kísérleti meghatározására általunk kidolgozott eljárás az ismert módszerek közül az egyik leggyorsabb és legpontosabb – tette hozzá Szántó Attila, a DE MK tanársegéde.

A kísérleti adatok gyűjtésére és kiértékelésére, valamint a három-négy éve tartó vizsgálatok során begyűjtött mérési adatok tárolására számítógépes programot írt a kutatócsoport harmadik tagja, Ádámkó Éva, a kar adjunktusa.

– Sok munkaóránk van ebben a kutatásban, többek között ezért is érezzük nagy megtiszteltetésnek, hogy díjjal jutalmazták a munkánkat – jegyezte meg az adjunktus.

Ádámkó Éva elmondta: terveik szerint más típusú villanymotorok vizsgálatára is kiterjesztik a munkát, aminek a szimulációs és az adatfeldolgozó szoftver továbbfejlesztése is része lesz.

A csoport negyedik kutatója Juhász György, a DE MK docense, aki a mérőeszközök tervezésével és gyártásával foglalkozott, a mérőrendszer fejlesztésében, a különböző szerelési munkákban pedig Kiss János, a Debreceni Képző Központ oktatója adta nélkülözhetetlen szaktudását a kutatáshoz.

Az eredményeket összefoglaló tudományos cikk egy rangos nemzetközi folyóiratban jelent meg, ide kattintva olvasható.

A tanulmányt a Debreceni Egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány nemrég Publikációs Díjjal jutalmazta.

Forrás: Debreceni Egyetem


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új mérési módszer villanymotorokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipar számára jelenleg az energiahatékonyság a leghatékonyabb módja a költség- és a kibocsátáscsökkentésnek https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/01/iea-abb-energia-hatekonysag/ Thu, 01 Dec 2022 06:13:07 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23080 Mivel a vállalkozások világszerte példátlan nyomással szembesülnek az energiaköltségek és az éghajlatváltozás sürgőssége miatt, az Energiahatékonysági Mozgalom új jelentése szerint az ipari energiahatékonyság javítása a leggyorsabb és leghatékonyabb módja annak, hogy a vállalkozások csökkentsék az energiaköltségeket és az üvegházhatású gázok kibocsátását. Az Energiahatékonysági Mozgalom egy mintegy 200 szervezetből álló globális fórum, ahol a szervezetek megosztják […]

The post Az ipar számára jelenleg az energiahatékonyság a leghatékonyabb módja a költség- és a kibocsátáscsökkentésnek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mivel a vállalkozások világszerte példátlan nyomással szembesülnek az energiaköltségek és az éghajlatváltozás sürgőssége miatt, az Energiahatékonysági Mozgalom új jelentése szerint az ipari energiahatékonyság javítása a leggyorsabb és leghatékonyabb módja annak, hogy a vállalkozások csökkentsék az energiaköltségeket és az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Az Energiahatékonysági Mozgalom egy mintegy 200 szervezetből álló globális fórum, ahol a szervezetek megosztják egymással ötleteiket, bevált gyakorlataikat és kötelezettségeiket egy energiahatékonyabb világ megteremtése érdekében.

A ma megjelent „Industrial energy efficiency playbook”, azaz „Ipari energiahatékonysági forgatókönyv” 10 intézkedést tartalmaz, amelyeket egy vállalkozás azonnal megtehet energiahatékonyságának javítása, valamint az energiaköltségek és a kibocsátás csökkentése érdekében. Azokra a kiforrott, széles körben elérhető technológiai megoldásokra összpontosít, amelyek gyors eredményeket és megtérülést biztosítanak – és széles körben alkalmazhatók.

„Az energiahatékonyság a vállalatok és az éghajlat számára egyaránt előnyös”

– mondta Kevin Lane, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) senior energiahatékonysági programvezetője.

„Míg az iparnak minden fronton foglalkoznia kell az éghajlatváltozással – például a megújuló energia felhasználásának növelésével, az alacsony szén-dioxid-kibocsátású folyamatokba való befektetéssel és a körkörös üzleti modellek fejlesztésével –, az energiahatékonyság az a kiemelkedő üzletközpontú lehetőség, amely a legjobb rövid távú kibocsátáscsökkentési kilátásokkal bír. A jelentésben szereplő 10 intézkedés ismert, költséghatékony erőforrás, és gyorsan nagy léptékben alkalmazható, hogy segítse a vállalatokat klímaambícióik tettekké alakításában.”

Az IEA szerint az ipar a világ legnagyobb villamosenergia-, földgáz- és szénfogyasztója; a teljes villamosenergia-igény 42 százalékát adja, ami több mint 34 exajoule energiának felel meg. A világ öt legnagyobb energiafogyasztó országa – Kína, az Egyesült Államok, India, Oroszország és Japán – körében a vas- és acélipar, a vegyipar és a petrolkémiai ipar a legnagyobb energiafogyasztó. Ez az energiafogyasztás a jelenlegi inflációs környezetben magas költségekkel jár. Továbbá az IEA szerint 2021-ben kilenc gigatonna CO2-kibocsátásért is felelős volt, ami a végfelhasználói ágazatok teljes közvetlen kibocsátásának 45 százaléka.

A jelentést megelőzően a megkérdezett szervezetek közé tartozik az ABB, az Alfa Laval, a DHL Group, az IEA, a Microsoft és az ETH Zürich, a svájci szövetségi technológiai intézet. A közreműködők javaslatokat tettek az energiaauditok elvégzésétől egészen az ipari gépek megfelelő méretezésére vonatkozóan, amelyek gyakran túl nagyok az adott feladathoz, és így energiapazarlással járnak. Az adattárolás áthelyezése telephelyi szerverekről a felhőbe az IT-rendszerek által fogyasztott energia körülbelül 90 százalékát takaríthatja meg. A fosszilis tüzelőanyagokról való átállás felgyorsítása, az ipari flották villamosítása, a gázkazánok hőszivattyúkra való átállítása vagy a jól karbantartott hőcserélők használata szintén hatékonyságnövelést eredményez.

A további lépések közé tartozik az érzékelők telepítése és a valós idejű digitális energiafigyelés, hogy felfedjék az úgynevezett „szellemeszközök” jelenlétét, amelyek készenléti állapotban áramot használnak, ellentétben egy digitális ikerpárral, amely a termelés megszakítása nélkül képes szimulálni a hatékonysági lépéseket. Az intelligens épületgépészeti megoldások segítségével vezérelt energiaellátó rendszerek, világítás, reluxák, valamint fűtés, szellőztetés és légkondicionálás (HVAC) energiamegtakarítást eredményez az ipari létesítményekben.

Egy következő javaslat a változtatható sebességű hajtások telepítése, amelyek akár 30 százalékkal javíthatják a motorral hajtott rendszerek energiahatékonyságát, azonnali költség- és kibocsátásnyereséget eredményezve. Ha a jelenleg működő több mint 300 millió ipari villanymotorral hajtott rendszert optimalizált, nagy hatásfokú motorokra cserélnék, akár 10 százalékkal is csökkenhetne a globális villamosenergia-fogyasztás.

„Léteznek olyan energiahatékonysági megoldások, amelyek segíthetik az ipart az éghajlatváltozás mérséklésében és az energiaköltségek csökkentésében a teljesítmény és a termelékenység veszélyeztetése nélkül”

– mondta Tarak Mehta, az ABB Motion üzletágának elnöke.

„Az energiahatékonyság terén elért legújabb technológiai fejlődésnek köszönhetően az iparban jelentős és könnyen elérhető fejlesztési potenciál rejlik. Tehát a pénzmegtakarítás érdekében a világítás lekapcsolása és a termelés leállítása helyett, ez a fontos, új jelentés bemutatja azokat a gyakorlati lépéseket, amelyeket a vezetők tehetnek az energiafelhasználás és számláik csökkentése érdekében a jelenlegi működés fenntartása mellett.”

Azokat az üzleti vezetőket és szakértőket, akik energiaköltségeik és szén-dioxid-kibocsátásuk csökkentéséről többet szeretnének megtudni, meghívjuk egy különleges paneleseményre, amely részletesen foglalkozik a jelentésben bemutatott lehetőségekkel és azok kihasználásával. Az esemény december 13-án kedden 16:00 órakor kezdődik, ezt követően pedig igény szerint videó formájában lesz elérhető. Regisztráljon itt.

Az Energiahatékonysági Mozgalom egy olyan kezdeményezés, amely összehozza a hasonló gondolkodású érdekelt feleket az innováció és egy energiahatékonyabb világ érdekében történő cselekvés érdekében. A Mozgalmat az ABB indította el 2021-ben és az egész iparban pozitív visszhangot kapott; 2022. novemberéig mintegy 200 vállalat csatlakozott hozzá. https://join.energyefficiencymovement.com/ #energyefficiencymovement


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az ipar számára jelenleg az energiahatékonyság a leghatékonyabb módja a költség- és a kibocsátáscsökkentésnek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új módon tenné elérhetővé a hidrogént a Toyota https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/14/toyota-hidrogen-elerhetoseg/ Tue, 14 Jun 2022 06:00:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20700 A Toyota és az új technológiákat fejlesztő Woven Planet leányvállalata egy kézben hordozható hidrogéntároló prototípusát mutatták be, ami a jövőben könnyűvé teheti a hidrogénenergia használatát a házakban és a mobilitásban egyaránt. A Toyota a következő lépésként különböző alkalmazásokban fogja tesztelni fejlesztését az építés alatt álló Woven City okosvárosában, illetve azon kívül. A japán autógyártó a […]

The post Új módon tenné elérhetővé a hidrogént a Toyota appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Toyota és az új technológiákat fejlesztő Woven Planet leányvállalata egy kézben hordozható hidrogéntároló prototípusát mutatták be, ami a jövőben könnyűvé teheti a hidrogénenergia használatát a házakban és a mobilitásban egyaránt.

A Toyota a következő lépésként különböző alkalmazásokban fogja tesztelni fejlesztését az építés alatt álló Woven City okosvárosában, illetve azon kívül.

A japán autógyártó a hordozható hidrogéntároló előnyeként említi, hogy kényelmes használatánál, hordozhatóságánál és elérhető áránál fogva lehetővé teszi a hidrogén felhasználási helyre juttatását csővezetékrendszer kiépítése nélkül.

A prototípus 400 milliméter hosszú és 160 milliméter átmérőjű, tömege öt kilogramm. A kiürülése után a hidrogéntároló könnyen kicserélhető egy másikra, ismételt feltöltése pedig gyorsan elvégezhető. Méretezésénél fogva sok különféle alkalmazásban állhatja meg helyét a Toyota szerint.

A vállalat saját számításai szerint a jövőben egy átlagos hatékonyságú üzemanyagcellás rendszert táplálva egy darab hidrogéntárolója 3-4 órán át biztosíthatja majd egy mikrohullámú sütő folyamatos működését.

A Fuji hegy lábánál fekvő Woven City-ben a hordozható hidrogéntankokat mobilitási és háztartási alkalmazásokban is tesztelni fogják. A tapasztalatok alapján a koncepciót tovább fogják fejleszteni, megkönnyítve használatát és növelve energiasűrűségét.

Forrás: autopro.hu

The post Új módon tenné elérhetővé a hidrogént a Toyota appeared first on Műszaki Magazin.

]]>