modern – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 07 Nov 2024 11:12:10 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Modern napelemes rögzítés lapos tetőszerkezetekhez https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/06/napelemes-rauli-rogzito-elemek-modern/ Tue, 06 Aug 2024 06:00:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30714 A RAULI terméke ideális olyan tetőkre, amelyek nem képesek ballasztos rendszereket támogatni. A napelemes rögzítőelemekre szakosodott RAULI olyan új, lapos tetőrendszert mutatott be, amely lehetővé teszi a panelek függőleges rögzítését a tetőkön. A megközelítés számos előnnyel jár a tervezés és telepítés szempontjából, különösen azon tetők esetén, amelyek nem képesek nehezebb, ballasztos rendszereket elbírni. A RAULI FLAT erős […]

The post Modern napelemes rögzítés lapos tetőszerkezetekhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A RAULI terméke ideális olyan tetőkre, amelyek nem képesek ballasztos rendszereket támogatni.

A napelemes rögzítőelemekre szakosodott RAULI olyan új, lapos tetőrendszert mutatott be, amely lehetővé teszi a panelek függőleges rögzítését a tetőkön. A megközelítés számos előnnyel jár a tervezés és telepítés szempontjából, különösen azon tetők esetén, amelyek nem képesek nehezebb, ballasztos rendszereket elbírni. A RAULI FLAT erős kialakításának köszönhetően akár 3,5 kilonewton per négyzetméteres szélnyomásnak is ellenáll.

„A RAULI APP kalkulátor külön széllemezek hozzáadását javasolja, ha a körülmények megkövetelik”

– mondta Ville Tiainen, a RAULI vezérigazgatója.

A panelek vízszintesen vagy függőlegesen is felszerelhetők, függőleges telepítés esetén 20 százalékkal több napelemet lehet egy sorban elhelyezni. Az ilyen elrendezés kevesebb alkatrészt igényel, így a vízszintes telepítéshez képest 15-20 százalékkal csökken az egy napelemre jutó költség.

„A projekttervezés a böngészőalapú RAULI APP szoftverrel történik”

– tette hozzá Tiainen.

A szakértő szerint a kalkulátor megmondja az alkatrészek számát, a rendszer súlyát és a termékek szénlábnyomát, emellett gyártási becslést is ad.

A RAULI segítségével a kelet-nyugati irányú telepítés ugyanazokkal az összetevőkkel végezhető el, mint a déli irányú. A RAULI FLAT rendszer szerkezete a panelek alatti vízszintes sínrendszerre épül, amely teleszkóposan működik, így nem kell levágni, és a sínrendszer rögzítéséhez nincs szükség csavarokra vagy anyákra.

A sínek segítségével a függőlegesen telepített napelemek a hó ellen éppen a megfelelő ponton kapnak támasztékot, további megerősítést nem igényelnek. A rendszer szabványos hóterhelhetősége 5 kilonewton, de a rögzítőlemezek távolságának csökkentésével akár 4,75 kilonewton per négyzetméter is elérhető, így a rendszer jól alkalmazható északi körülmények között. Az alkatrészek skandináv acélból készülnek, felületkezelésük tűzihorganyzás, Galfan és ütésálló porfesték.  A RAULI FLAT 30 év anyaggaranciával rendelkezik, akár C3 éghajlati kitettségi osztályig.

A RAULI egy észak-európai rögzítőrendszer-gyártó, amely mögött napelem-telepítőkből és tetőfedő szakemberekből álló csapat áll. A vállalat termékeit a telepítés gyorsaságát szem előtt tartva tervezték a szerelőktől a szerelőknek mentalitást követve. A cég termékei számos olyan innovációval büszkélkedhetnek, amelyek más rendszerekben nem találhatók meg.

A RAULI termékválasztékában fellelhetők a ferde tetőkre (RAULI BLACK), homlokzati berendezésekre (RAULI WALL) és lapos tetőkre (RAULI FLAT) szánt megoldások. A termékeket Észak-Európában gyártják helyi nyersanyagokból, biztosítva, hogy a rendszer ellenálljon még a helyi, zord körülményeknek is. A RAULI kínálata egész Európában, így Magyarországon is elérhető, a gyártó sikeres nemzetközi terjeszkedésének köszönhetően több díjat is elnyert.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Modern napelemes rögzítés lapos tetőszerkezetekhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tények, amiket tudni kell a mai munkásszállókról https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/25/tenyek-amiket-tudni-kell-mai-munkasszallokrol/ Thu, 25 Apr 2024 05:30:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29339 Rengeteg tévhit él a köztudatban a dolgozói szállásokról. A munkaerő-szállásoltatás nem újkeletű dolog. Évtizedekre nyúlik vissza, Magyarországon a szocializmus korában terjedtek el a munkásszállók. A munkaerőtartalék az országban jelenleg is nagymértékben eltér régiónként, így a munkavállalók mobilizálására napjainkban is kiemelten szükség van. Sőt, külföldi munkaerő is érkezik hazánkba és a más országokból érkező munkavállalókat is […]

The post Tények, amiket tudni kell a mai munkásszállókról appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rengeteg tévhit él a köztudatban a dolgozói szállásokról.

A munkaerő-szállásoltatás nem újkeletű dolog. Évtizedekre nyúlik vissza, Magyarországon a szocializmus korában terjedtek el a munkásszállók. A munkaerőtartalék az országban jelenleg is nagymértékben eltér régiónként, így a munkavállalók mobilizálására napjainkban is kiemelten szükség van. Sőt, külföldi munkaerő is érkezik hazánkba és a más országokból érkező munkavállalókat is el kell szállásolni. Rengeteg tévhit kering a köztudatban a munkásszállók kapcsán, köszönhetően a szocializmusban tapasztaltaknak és a munkásszállóként használt épületállomány elavultságának. Ma azonban egészen mást jelent már egy dolgozói szállás. A vállalatok és a munkaerő-kölcsönző cégek is elkötelezettek a minőségi szállásoltatás mellett, hiszen csak így lehet a munkaerőt bevonzani és megtartani – hangsúlyozza Kiss Éva, a Wellby House Kft. közvetítő cég értékesítési vezetője.

A mai munkásszállók nem egyenlőek a szocialista szállásokkal

A szocializmus korában sok kritika érte a munkásszállókat. A berendezés elavult volt és gyorsan használódott. A falak koszosak voltak, a vakolat sokszor potyogott. Az emberek kis terekben zsúfolódtak össze, sokszor emeleteságyakon aludtak. Nem volt privát szférájuk, de még csak az egy főre jutó légtér sem volt megfelelő. A konyhák kicsik voltak, ha egyáltalán voltak és nem lehetett az élelmiszert sem megfelelően tárolni. A modernizálás pedig általában elmaradt. Az emberek többségének a fejében ma is ez a kép él a munkásszállókról.

A 21. században a vállalatok felismerték, hogy színvonalas, minőségi munkásszállókra van szükség és a kormány is számos intézkedést tett modern dolgozói szálláshelyek létrehozására. Elvétve ugyan még akadnak régi munkásszállók, melyeket az épület adottságai miatt nem lehet a kor elvárásainak teljes mértékben megfelelve modernizálni, de egyre több minőségi szálláshely várja a munkavállalókat”

– mondta el a Wellby szakértője.

Folyamatosak a fejlesztések, a munkavállaló elégedettsége az első

A jelenlegi munkaerőhiány mellett a vállalatok és a munkaerő-kölcsönző cégek érdeke is, hogy a fluktuáció mind a magyar, mind a külföldi dolgozók körében a lehető legalacsonyabb legyen. A szálláshelyeken éppen ezért a dolgozók alapvető szükségleteire való odafigyelés kiemelt helyen áll.

A munkáltatóknak és a kölcsönző cégeknek is érdeke, hogy olyan színvonalas, élhető körülmények között szállásoltassa munkavállalóit, ami a dolgozók jóllétét és komfortérzetét is növeli. Ha valóban otthonos körülményeket tudunk nekik teremteni, az növeli a munkában is a hatékonyságukat”

– emeli ki Kiss Éva. Hozzáteszi: a 21. századi munkásszállók valódi közösségi szállások, ahol sok esetben hotel szintű körülmények és kiszolgálás várja a dolgozókat.

A 21. századi munkásszálló olyan, mint egy modern hotel

A mai munkásszállásokon 2-3, de akár 1 ágyas szobákkal is találkozhatunk. Szobánként – de legfeljebb 2-3 szobánként -saját fürdőszobával várják a lakókat a szálláshelyek. Jól felszerelt, gépesített konyha általában minden szinten van, de nem ritka, hogy 2-3 szobánként kialakítanak egyet.  Mosó- és szárítógépekből is szintén több is megtalálható a szállókon az erre a célra létesített mosóhelységekben. Az ingyenes WIFI is már alapfelszereltségnek számít. A szállásokon közösségi terekben, klubhelyiségekbe kapcsolódhatnak ki a dolgozók. A közösségi tereket naponta takarítják, a szobákban az ágyneműket rendszeresen cserélik. A munkásszállásokon lakók emellett ideiglenes lakcímükként is bejelenthetik a szállót.  Kiss Éva elmondta: a kipihent munkavállalók jelentik a vállalatok működésének a motorját, ezért a feltöltődéshez a munkásszállókon is minden körülményt biztosítani kell.

A munkásszállókon aktív közösségi élet folyik

Sokan úgy képzelik el a munkásszállókat, hogy a dolgozók hazamennek a szállásra, bevonulnak a saját szobájukba és másnap reggelig szinte ki sem jönnek onnan. Ez egy mai modern dolgozói szálláson már egyáltalán nem így van. A szállásadók és a munkáltatók is mindent megtesznek azért, hogy a munkavállaló jól érezze magát és alacsony legyen a fluktuáció. Egy munkásszállás nemcsak alvóhelyként, hanem rekreációs közegként is szolgál, ahol a dolgozók egy kellemesebb környezetben pihenhetik ki a munka fáradalmait.

„A közösségi terek és a sportolási lehetőségek által a lakópark egy olyan élettérré válik, amely egyszerre gondoskodik a pihenésről és a feltöltődésről. A közös sportolás, a közös főzés, meccsnézés, vagy az olyan klubesemények – mint például a karaoke est valódi kikapcsolódást nyújtanak és összekovácsolják a lakókat”

– összegez Kiss Éva.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Tények, amiket tudni kell a mai munkásszállókról appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A szabályozás a modern elektromos hálózat fejlesztésének kulcsa https://www.muszaki-magazin.hu/2023/04/03/szabalyozas-elektromos-schneider/ Mon, 03 Apr 2023 06:00:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24657 A vállalkozói szellem kiemelten fontos az ipar számára. Március 30-án tartotta meg első Innovation Talk nevű digitális rendezvényét a délkelet-európai régióban a Schneider Electric, amelyen a vállalat kulcsfontosságú vezetői vettek részt a térségből. A panelbeszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a hatóságok kiemelt szerepet töltenek be a rugalmas villamosenergia-elosztóhálózat kiépítésében a megfelelő szabályozás bevezetésével és ez […]

The post A szabályozás a modern elektromos hálózat fejlesztésének kulcsa appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vállalkozói szellem kiemelten fontos az ipar számára.

Március 30-án tartotta meg első Innovation Talk nevű digitális rendezvényét a délkelet-európai régióban a Schneider Electric, amelyen a vállalat kulcsfontosságú vezetői vettek részt a térségből. A panelbeszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a hatóságok kiemelt szerepet töltenek be a rugalmas villamosenergia-elosztóhálózat kiépítésében a megfelelő szabályozás bevezetésével és ez nem csupán Délkelet-Európára igaz, hanem globális szinten is ez a helyzet.

Az Innovation Talk résztvevői arra is rámutattak, hogy a társadalomnak, az oktatásnak, de mindenekelőtt magának az üzleti szektornak a feladata egy olyan vállalkozói kultúra kialakítása, amely képes új technológiai szintre emelni a termelőcégeket, hogy az Ipar 4.0 koncepció széles körben elterjedhessen a régióban.

Tény, hogy nagyobb integrációra van szükség az országaink között, mert ez erősebbé és ellenállóbbá tehet bennünket. Az új helyzet az energetikai piacon, amelynek most tanúi vagyunk, számos vállalat számára kihívást jelent. Amikor az elektromos elosztóhálózatokról, az ipar modernizálásáról és a humán tőke otthon tartásáról van szó, a régió országai segíthetik egymást, és az üzleti élet szereplőinek sokat kell tenniük az integráció érdekében. Mindez nagy jelentőséggel bír a már megkezdett energetikai átalakulás szempontjából. Kiterjedt tudáscserére és a közeljövő összes energetikai kihívásának és energetikai témájának világos megértésére van szükség

– hangsúlyozta Veres Zsolt, a Schneider Electric magyarországi országigazgatója.

Az Innovation Talk rendezvényen részt vett Dragoljub Damljanovic, az újvidéki Smart Grid fejlesztési központ vezetője, Martin Yordanov, a Schneider Electric plovdivi Smart Factory üzemének vezetője, Jiri Havalek, a vállalat szigetszentmiklósi okos elosztóközpontját vezető csapat tagja és Petr Hermann, a cég délkelet-európai régiójának elnöke. A beszélgetés során a közművek, az ipar és a logisztika szemszögéből tekintették át a jelenlegi energetikai helyzetet. A Schneider Electric az évek során jelentős technológiai kompetenciát összpontosított a régióban, és már nagy tapasztalatokkal rendelkezik a saját és az ügyfélprojektek terén.

Az új helyzet az energetikai piacon hatással van a hálózatra, az épületekre, az iparra, az adatközpontokra és minden vállalkozásra. Fontos, hogy a cégek felismerjék, hogy a villamosítás, a megújuló energiaforrások és a digitalizáció a hosszú távú ellenállóképesség és a fenntarthatóság fő tényezői. A Schneider már jelentős tapasztalatokkal rendelkezik az intelligens rendszerek hálózati szintű, valamint különböző létesítményekben történő bevezetése terén. Készek vagyunk megosztani tudásunkat, és segíteni a különböző iparágak, az épületek és infrastruktúrák energetikai és digitális átalakulásában

– mondta el Petr Hermann, a Schneider Electric délkelet-európai régiójának elnöke.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A szabályozás a modern elektromos hálózat fejlesztésének kulcsa appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lejárt a rozoga síliftek ideje https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/08/silift-siemens-technologia/ Wed, 08 Feb 2023 07:10:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23894 Siemens technológiával épült csúcstechnológiás sífelvonó. Most, hogy végre újra előkerülhettek a sílécek és -bakancsok, ráadásul a COVID miatt bevezetett korlátozások sem akadályozzák többé a téli sportok szerelmeseit, az Alpok 26 ezer kilométernyi pályái is újra megtelnek vendégekkel. Tömegek élvezik ki a friss hó fedte csúcsok lejtőit, miközben kényelmüket és biztonságukat fejlett műszaki megoldások vigyázzák. A […]

The post Lejárt a rozoga síliftek ideje appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Siemens technológiával épült csúcstechnológiás sífelvonó.

Most, hogy végre újra előkerülhettek a sílécek és -bakancsok, ráadásul a COVID miatt bevezetett korlátozások sem akadályozzák többé a téli sportok szerelmeseit, az Alpok 26 ezer kilométernyi pályái is újra megtelnek vendégekkel. Tömegek élvezik ki a friss hó fedte csúcsok lejtőit, miközben kényelmüket és biztonságukat fejlett műszaki megoldások vigyázzák.

A sífelvonók színvonalas újragondolásának egyik példája az osztrák Alpokban, a Salzburg közelében található sonntagskogel-i hegycsúcsnál található. A Snow Space Salzburg síparadicsomban olyan ülőliftet valósítottak meg, mely megtestesíti azt, ahogy egy csúcstechnológiás felvonóról gondolkodunk.

A modern sílift 38 darab fűthető, egyenként nyolcüléses gondolával óránként kb. 3600 embert szállít. A rugalmasan irányítható sílift digitálisan üzemeltetett és ellenőrzött vezérlőrendszerrel van ellátva. Az utazó egységek rendelkeznek magasságmérővel, ami az ülésmagasságot mindig a legalacsonyabb utashoz igazítja, attól függetlenül, hogy a gyerekek és felnőttek milyen sorrendben szállnak be.

A felvonó energiafogyasztását jelentősen csökkenti a Siemens hajtástechnológiája (SINAMICS S120). Az automatizálásról integrált rendszer (TIA Portal) gondoskodik, ami lehetővé teszi, hogy egyetlen eszközzel programozzák fel a teljes vezérlést. A redundáns frekvenciaváltókkal ellátottal rendszer további előnye, hogy még egy részleges üzemzavar esetén is folytatni lehet az üzemeltetést, egészen addig, amíg minden utas biztonságosan elhagyja a felvonót.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Lejárt a rozoga síliftek ideje appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Növénytermesztés a víz alatt https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/09/viz-alatt-novenytermesztes/ Mon, 09 May 2022 04:34:11 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20244 A legmodernebb technológiával, a víz alatt termesztene növényeket egy olasz cég. A Nemo’s Garden egy különleges startup. Bár 2022-ben már nem egyedi az, hogy szokatlan helyszíneken és körülmények között termesztenek növényeket, a vállalat ötlete mégis újdonságnak számít. Az alapítók víz alatti üvegházakkal kísérleteznek, amelyekben egészséges növényeket nevelnek hasonlóképpen, mint a csehországi okos konténerkertészetben. A megoldás […]

The post Növénytermesztés a víz alatt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A legmodernebb technológiával, a víz alatt termesztene növényeket egy olasz cég.

A Nemo’s Garden egy különleges startup. Bár 2022-ben már nem egyedi az, hogy szokatlan helyszíneken és körülmények között termesztenek növényeket, a vállalat ötlete mégis újdonságnak számít. Az alapítók víz alatti üvegházakkal kísérleteznek, amelyekben egészséges növényeket nevelnek hasonlóképpen, mint a csehországi okos konténerkertészetben.

A megoldás nemcsak a helyszín tekintetében izgalmas: a cég előszeretettel használ olyan, az iparból ismerős szolgáltatásokat, mint a mesterséges intelligencia, a felhőalapú adatgyűjtés vagy a távoli eléréssel történő beavatkozás. Ezek a mai ipar 4.0-ás üzemekben a gyártószektor szereplői számára ismerősen hangzanak, de a mezőgazdaságban még kevésbé elterjedt megoldások.

A 2021-ben alapított startup egy olasz búvárfelszereléseket gyártó vállalat vezetőjének ötlete volt, aki fiával és egy csapat mérnökkel vágott bele a víz alatti farm megvalósításába. Munkájukkal azt szeretnék bizonyítani, hogy ilyen körülmények között is nevelhetnek gyümölcs- és zöldségpalántákat, illetve gyógynövényeket. A víz alatti üvegházban kihasználják a pozitív környezeti hatásokat: a hőmérséklet stabilitását, a páratartalom állandóságát, a víz szén-dioxid megkötő képességét és oxigénbőségét, valamint azt, hogy a növények itt nincsenek kitéve a kártevőknek.

A csapat most azon dolgozik, hogy olyan megoldást fejlesszen, amivel széles körben is elérhetővé tehetik a víz alatti növénytermesztést. Ahhoz, hogy az idő, az időjárás és a rendelkezésükre álló víz alatti terület ne gátolja őket a kísérletezésben, egy bevált digitalizációs eszközt kerestek, így kerültek kapcsolatba a Siemens-szel és ismerték meg az Xcelerator szolgáltatásokat. A digitális iker technológiát hívták segítségül, így nemcsak megtervezhetik, hanem a modelleken le is tesztelhetik az elképzeléseiket.

Az elkészített modelleket szimulációknak is alávethetik: azt vizsgálják, hogy a különböző üvegház-kialakítások miképp befolyásolják a palánták növekedését és a termések fejlődését. Ezt nemcsak a szimulációkon, hanem a való életben a víz alatt is megfigyelik, erre ipari digitalizációs felügyeleti eszközöket használnak.

A fejlesztők a szabad levegőn nevelt növények fejlődésével vetik össze a víz alattiak növekedését. Több ezer felvétel felhasználásával, valamint az éppen termesztettnövények folyamatos megfigyelésével digitális adatbázist építenek. Ennek célja, hogy mesterséges intelligencia segítségével felismerje az eltéréseket és jelezze azokat. A felhőtechnológiát és az edge computingot a valós idejű felügyelet mellett a jövőben a távoli beavatkozásokhoz is használják majd. Így emberi erőforrást igénylő merülés nélkül is módosíthatók lesznek a farmok egyes működési paraméterei.

Ezzel valódi ipar 4.0 megoldásokat vezetnek be a növénytermesztésbe, nem is akármilyen környezetben.

Videó a víz alatti növénytermesztés lehetőségeiről, technikai sajátosságairól:

The post Növénytermesztés a víz alatt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akár 60 százalék energiamegtakarítás a legmodernebb kompresszorral? https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/02/kompresszor-atlas-copco/ Wed, 02 Mar 2022 07:12:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19081 Kompresszor – A Svédországban alapított, csaknem 150 éves Atlas Copcónál a fenntarthatóság mint vállalati célkitűzés már évtizedes hagyományokkal rendelkezik. A változó fordulatszámú kompresszorokat elsőként 1994-ben bevezető gépipari beszállító minden kutatás-fejlesztési projektjének kiindulópontja a környezeti terhelés csökkentése. A vállalatok napi szinten küzdenek a költségek leszorításán, miközben az egyre szaporodó előírások és a pályázati feltételek miatt is cél […]

The post Akár 60 százalék energiamegtakarítás a legmodernebb kompresszorral? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kompresszor – A Svédországban alapított, csaknem 150 éves Atlas Copcónál a fenntarthatóság mint vállalati célkitűzés már évtizedes hagyományokkal rendelkezik.

A változó fordulatszámú kompresszorokat elsőként 1994-ben bevezető gépipari beszállító minden kutatás-fejlesztési projektjének kiindulópontja a környezeti terhelés csökkentése.

A vállalatok napi szinten küzdenek a költségek leszorításán, miközben az egyre szaporodó előírások és a pályázati feltételek miatt is cél az energiatakarékosság és a karbonlábnyom csökkentése. Az Atlas Copco VSDS kompresszora éppen ebben segíti a felhasználókat. A VSDS technológia, amelyet a kisebb (22-37 kW) teljesítményű kompresszorokban vezettek be, több innovatív megoldást egyesít. Maga a berendezés az állandó fordulatszámú modellekhez képest akár 60 %-os energiamegtakarítást biztosít, miközben akár 21 %-kal nagyobb légszállításra (FAD) képes. Továbbá nagyon csendes:  a csupán 63 dB-es hangszintnek köszönhetően a gyártás helyén is elhelyezhetők a kompresszorok, nincs szükség külön kompresszorházra.

A GA 22-37 VSDS belső felépítése

Mi áll a merész ígéret mögött?

  1. A meghajtás

Az Atlas Copco szabadalmaztatott csavar elemét újratervezték.

  1. Az inverter

A Neos Next inverter nemcsak a motor fordulatszámát szabályozza, hanem a ventilátort és a hőmérsékletet is. Így a kompresszor mindig optimális olajbefecskendezési hőmérsékleten működik.

Az intelligens leeresztőket is a Neos Next vezérli. Így jelentős teljesítmény- és hatékonyságjavulás érhető el a hagyományos időzített ciklusokhoz képest.

  1. Áramlásnövelési üzemmód

A GA VSDS képes ideiglenesen túllépni a kapacitási határértékeket, negatív következmények nélkül.

  1. Vezérelhetőség és felügyelet

Többnyelvű, felhasználóbarát Elektronikon Touch kijelző. SMARTLINK-rendszer, mely valós idejű távoli állapotfelügyeletet, teljesítményadatokat és betekintést, szervizidővonalat, karbantartási figyelmeztetéseket és online erőforrásközpontot biztosít. OPC UA-kompatibilis.

A teljes költség háromnegyede az energiafelhasználást fedezi

A VSDS technológia nagyban hozzájárul a felhasznált villanyáram csökkentéséhez. A vállalat szakemberei ingyenes méréssel támogatják a sűrített levegős rendszer optimalizálását, melyre az alábbi oldalon jelentkezhetnek az ügyfelek:

https://www.atlascopco.com/hu-hu/compressors/CustomerBenefit/VSD-at/register-for-measurement1.html

További információ:

https://www.atlascopco.com/hu-hu/compressors/new-products-and-offers/next-gen-vsds-air-compressor.html

The post Akár 60 százalék energiamegtakarítás a legmodernebb kompresszorral? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gazdaságos marás kiváló felületi minőséggel https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/18/trochoidalis-maras-hurco/ Sun, 18 Apr 2021 15:04:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14630 A hagyományos maráshoz képest a trochoidális marás nagyobb forgácsolási sebességet és vágási mélységet tesz lehetővé, a szerszám és a gép kisebb terhelése mellett. A modern CNC megmunkálóportálok számítógépes teljesítményének köszönhetően a gyártó cégek így komplex marási munkákat is gyorsabban és költséghatékonyabban képesek előállítani.  Trochoidális vagy örvénymarásnál a szerszám – ellentétben a hagyományos marással – nem […]

The post Gazdaságos marás kiváló felületi minőséggel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hagyományos maráshoz képest a trochoidális marás nagyobb forgácsolási sebességet és vágási mélységet tesz lehetővé, a szerszám és a gép kisebb terhelése mellett.

A modern CNC megmunkálóportálok számítógépes teljesítményének köszönhetően a gyártó cégek így komplex marási munkákat is gyorsabban és költséghatékonyabban képesek előállítani.

 Trochoidális vagy örvénymarásnál a szerszám – ellentétben a hagyományos marással – nem lineárisan, hanem kör alakú mozgásminta szerint működik. Ennek során a maró teljesen belemerül a munkadarabba, és a vágás a szerszám teljes hosszában történik. Ehhez egy speciális trochoidális marót választanak, amelynek átmérője kisebb, mint a megmunkálandó horony vagy kontúr. Az előtolási és a körmozgás kombinációja következtében a trochoidális marás fogásvételi szöge állandóan 90 fok alatt tartható. A szerszám és a gép ebből erdő alacsonyabb igénybevétele nagyobb forgácsolási sebességet és rövidebb megmunkálási időt tesz lehetővé.

A trochoidális megmunkálási folyamat a modern CNC gépek programopcióival összetett kontúrok pontos és költséghatékony megmunkálását is lehetővé teszi. A Hurco gépgyártónál egyre növekszik a WinMax vezérlés megfelelő szoftveres kiegészítője, az AdaptiPath™ iránti érdeklődés.

„A trochoidális marás mindig gazdaságosabb módszer, ha a hagyományos marás több mélységi fokozatban történik”

– magyarázza Florian Kerkau, a Hurco alkalmazástechnikusa. Különösen horony- és zsebmaráshoz, valamint kontúrok feltárásához ajánlja a trochoidális eljárást. Mindhárom alkalmazásnál sok anyagot kell rövid idő alatt eltávolítani – ez olyan feladat, amelyhez a trochoidális marás a lényegesen nagyobb vágási mélység miatt egyértelműen előnyösebb, mint a hagyományos marás.

A trochoidális marás akár tízszeresére is meghosszabbíthatja a szerszámok élettartamát, a megmunkálási idő pedig 30-40 százalékkal csökken.
(Fénykép: HURCO)

Megnövelt szerszámélettartam

Adaptív előtolás-szabályozású trochoidális marás esetén az előtolás nem követi a fixen programozott értéket, hanem az orsó teljesítményétől és egyéb folyamatadatoktól függően folyamatosan igazodik az aktuális marási pályához. A szoftver az előírt forgács-középvastagságnak megfelelően minden pillanatban újraszámolja a fogásvételi szöget. A gép maximális sebességgel jár, a határérték túllépése nélkül. Ezáltal az olyan trochoidális folyamatok, mint az AdaptiPath, lehetővé teszik a hatékony nagysebességű megmunkálást a szerszám és a gép konstans terhelése mellett. Az előnyök a hagyományos forgácsoláshoz képest nyilvánvalóak: Rövidebb megmunkálási idő az időegység alatti maximális forgácseltávolítási mennyiség következtében, nagyobb folyamatbiztonság az alacsonyabb szerszám- és gépkopás miatt, valamint végső soron alacsonyabb egy munkadarabra jutó költségek.

„Trochoidális marással a szerszámok élettartama akár tízszeresére növelhető, a megmunkálási idő pedig 30-40 százalékkal csökken. Nagyon egyszerű munkadarab esetén a megmunkálási idő akár több mint a felével csökkenthető. Ennek érezhető hatása van a gazdaságosságra“

– mondja Kerkau.

A Hurco WinMax vezérlésében a trochoidális marás egy standard opció, amely minden adatrekordhoz egyszerű kattintással lehívható. A program maga határozza meg a merülési pontot és minden mást is. Legfrissebb verziójában bármely zsebként definiált ciklus működhet az AdaptiPath programmal. Ez nyitott zsebekre, ill. nyitott kontúrokra is érvényes. A trochoidális megmunkálás megkezdése előtt a kezelőnek csak meg kell határoznia a vágási értékeket. Ennek során integrált szerszám- és anyagadatbázis használata ajánlott. A jövőben az egyes szerszámok és bizonyos anyagok egyedileg tárolt vágási értékeit a vezérlés automatikusan lehívja és közvetlenül a programba továbbítja.

Megfelelő programopciót és nagy teljesítményű vezérlőrendszert feltételezve, a megmunkálási folyamat gyorsan implementálható a meglévő folyamatokba. Kerkau, alkalmazástechnikus:

„Öt-tíz perc alatt elmagyaráztuk az AdaptiPath működését ügyfeleinknek. Ezután még megnézzük a szerszámokat, és a kezelők fél munkanapon belül futtathatják a programot. A trochoidális marás szinte mindig kifizetődő.“

További információk: hurco.de/video/adaptives-trochoidalfraesen

The post Gazdaságos marás kiváló felületi minőséggel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A MEWA törlőkendői a legmodernebb ipari üzemek munkáját is segítik https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/11/torlokendo-mewa-ipar-uzem/ Sun, 11 Apr 2021 08:46:40 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14556 Az „Ipar 4.0” fogalma 2021 áprilisában lesz tíz éves. Persze nem az iparban zajló változásokról beszélünk, hiszen azok jelenleg is zajlanak, hanem a szókapcsolatról, amelynek eredete a 2011. évi hannoveri vásárra vezethető vissza. Ott hangzott el először: a „dolgok internete” (angolul Internet of Things, IoT) a világ minden ipari üzemének tevékenységét át fogja alakítani, megindult […]

The post A MEWA törlőkendői a legmodernebb ipari üzemek munkáját is segítik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az „Ipar 4.0” fogalma 2021 áprilisában lesz tíz éves.

Persze nem az iparban zajló változásokról beszélünk, hiszen azok jelenleg is zajlanak, hanem a szókapcsolatról, amelynek eredete a 2011. évi hannoveri vásárra vezethető vissza. Ott hangzott el először: a „dolgok internete” (angolul Internet of Things, IoT) a világ minden ipari üzemének tevékenységét át fogja alakítani, megindult a negyedik ipari forradalom.

Hogyan viszonyul ehhez a MEWA ipari törlőkendőrendszere? Nos, ez a szolgáltatás az átalakulás alatt lévő üzemek számára is nagyon fontos, hiszen az intelligens rendszer lehetővé teszi, hogy a gépek és berendezések állandóan tiszták maradjanak. A MEWA-nál a termelési és szolgáltatási folyamatokat már az Ipar 4.0 jegyében alakították át. Az ipari törlőkendőrendszer magas minőségi színvonalú és rendkívül hatékony, egyszerre nyújt többletértéket kis-, közepes és nagyvállalatoknak.

Minden modern üzemben fontos: szervezettség és biztonság. Ebben segít a MEWA SaCon® biztonsági tárolóedények használata (Fotó: MEWA)

A hi-tech elektronikai megoldások és a legmodernebb információs technológia nyomán termelőüzemeink egyre „okosabbak”. Számos gyárban az Ipar 4.0 ma már realitásnak számít. Az emberek kommunikálnak a gépekkel, a gépek kommunikálnak a termékekkel és egymással is. Ebbe a teljesítményfokozó folyamatba illeszkednek harmonikusan a MEWA ipari törlőkendői. A német cég szolgáltatási rendszere hozzájárul a precíziós munkához.

Hogyan zajlik mindez? Egyszerűen. A MEWA megosztáson alapuló „textilsharing” szolgáltatást nyújt, amelynek során felhasználói nagy nedvszívóképességű és alaktartó törlőkendőket vesznek igénybe. Használják, de nem birtokolják a törlőkendőket: bérleti díjat fizetnek érte. A bérleti díjas konstrukcióban teljes körű szolgáltatást kapnak, amely pénzügyileg jól tervezhető. A törlőkendőket a MEWA könnyen mozgatható és szállítható, hermetikusan zárt edényekben (SaCon®) szállítja közvetlenül az üzemekbe. A tárolókban biztonságosan el lehet helyezni a használt kendőket. Nagyobb üzemek esetén több ilyen edényt helyeznek ki közvetlenül a felhasználás helyére. A MEWA gépkocsivezetői előre rögzített időpontokban begyűjtik és elszállítják a használt kendőket a mosodába. Ezzel egyidejűleg pedig kivisznek egy adag frissen mosott, tiszta törlőkendőt, hogy a gépeket és a szerszámokat továbbra is kíméletesen lehessen tisztogatni.

A MEWA törőkendői négyféle változatban érhetők el. (Fotó: MEWA)

Mi a helyzet a kényes felületekkel? Ez sem okoz gondot: a MEWA különböző törlőkendőtípusokat fejlesztett ki minden iparág számára. A négy különböző modell a mindenhol alkalmazható, robusztus, alaktartó, a durva szennyeződéseket, olajokat, zsírokat, oldószereket felszívó törlőkendőtől a puha, gyakorlatilag szöszmentes, mikroszálas, kényes felületeken alkalmazható változatig terjed. A négyféle törlőkendő közös tulajdonsága az óriási nedvszívó képesség és a felhasználói kényelem. A MEWA törlőkendőivel jól halad a munka, akár 3.0-ás, akár 4.0-ás ipari üzemről van szó. A törlőkendőknek kellemes a fogása, tisztítóhatásuk kiváló, gyorsan és alaposan lehet velük dolgozni. A textilkendők használata nyomán nem maradnak papírdarabkák a felületeken. A biztonsági szempontok is fontosak: a SaCon® biztonsági tárolókban az olajos vagy könnyen gyulladó anyagokkal szennyezett törlőkendők sem kaphatnak lángra. Az edényekben a begyűjtésig rendezetten lehet tárolni a többször felhasználható kendőket. A MEWA ipari törlőkendőrendszere könnyen integrálható minden üzem és műhely folyamataiba.

A 4.0-ás rendszerre átálló ipari üzemek korunk legfontosabb globális elvárásainak: a fenntarthatóság és az erőforrásokkal történő maximális takarékoskodás elvének is megfelelnek. Ebbe a szisztémába illeszkedik a MEWA teljes körű ipari törlőkendő-szolgáltatása.

További információk:
MEWA Textil-Service Kft., 2092 Budakeszi, Bianka u. 18., www.mewa.hu
telefon: +36 23 457 496, e-mail: info@mewa.hu

The post A MEWA törlőkendői a legmodernebb ipari üzemek munkáját is segítik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megjelent a Műszaki Magazin márciusi lapszáma https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/24/muszaki-magazin-marcius/ Wed, 24 Mar 2021 08:46:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14344 Nézőpont rovatunkban az ipari szereplőket foglalkoztató aktuális témákat járunk körbe szakértők segítségével. A márciusi részben a digitalizáció régi gyártósorokon lehetőségeit vitatjuk meg. Nézőpont: A jövőben történő gyártás követelményei közé az egyre rövidebb termékciklusok, kisebb cikkméretek és egyedi termékkialakítások és jellemzők tartoznak. A hatékony és változó gyártás felé vezető fejlődés feltartóztathatatlan. A negyedik ipari forradalom víziója […]

The post Megjelent a Műszaki Magazin márciusi lapszáma appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nézőpont rovatunkban az ipari szereplőket foglalkoztató aktuális témákat járunk körbe szakértők segítségével. A márciusi részben a digitalizáció régi gyártósorokon lehetőségeit vitatjuk meg.

Nézőpont: A jövőben történő gyártás követelményei közé az egyre rövidebb termékciklusok, kisebb cikkméretek és egyedi termékkialakítások és jellemzők tartoznak. A hatékony és változó gyártás felé vezető fejlődés feltartóztathatatlan. A negyedik ipari forradalom víziója valósul meg azokban a gyárakban, hol a termékfejlesztés és a gyártás közötti közvetlen adatcserét valósítják meg, aminek segítségével az összes gyártási információ átláthatóvá válik. A hagyományos technológia automatizálása és informatikai rendszerbe kapcsolása alkotja a digitalizáció megvalósulását a régi gyártósorokon.

IT Trend: A mesterséges intelligenciával ellátott döntéstámogató rendszerek és alkalmazások bevezetésére irányuló projektek száma rohamos tempóban növekszik, mely a következő években alapfeltétele lehet a versenyben maradásnak. A hatékony fejlesztés és üzemeltetés előfeltétele az informatikai szakterületek összehangolt együttműködésének megteremtése, így igény mutatkozik a mesterséges intelligencia iparosítására.

Aktuális téma: A hivatalos meghatározás szerint drónnak minősül minden olyan légijármű, amely a fedélzetén tartózkodó pilóta nélkül üzemel, vagy amelyet ilyen üzemmódra terveztek, és önálló vagy távirányítással történő működésre képes. A modern légieszközök piacának bővülését az utóbbi években nagyban akadályozta, hogy rendkívül hiányos és bizonytalan volt az üzemeltetésükre vonatkozó törvényi környezet, így az Európai Unió 2019-ben rendeletbe foglalta a kérdést, meghatározva a tagállami szabályozások kereteit. Ezt követte hazánk is, az új dróntörvényt kell ma már alkalmazniuk a hazai drónosoknak.

Bővebben a műszaki világ aktualitásairól márciusi lapszámunkban olvashat!

Lapozható változatban, digitális formátumban is elérhető nyomtatott magazinunk.

2021/3Megnyitás

Fizessen elő az MM Műszaki Magazin lapszámaira: 8900 Ft/év (10 lapszám)

Várjuk megrendelését: kapcsolat@muszaki-magazin.hu

The post Megjelent a Műszaki Magazin márciusi lapszáma appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
HoloLens fogja a sebész kezét műtét közben https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/21/hololens-sebeszet-rontgen/ Sun, 21 Feb 2021 19:29:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13902 A HoloLens röntgent-felvételekből, vagy komputertomográfiával készült képekből előállított holografikus képeket jelenít meg a valós térben. Az orvosok a kevert valósággal létrehozott térbeli képeket a hasonló készülékeket használó kollégáikkal is meg tudják ma már osztani. Eljöhet az idő, amikor a sebészek már nem is lesznek hajlandók a HoloLens holografikus képmegjelenítője nélkül műtét végrehajtani. Ezt a jövőt […]

The post HoloLens fogja a sebész kezét műtét közben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A HoloLens röntgent-felvételekből, vagy komputertomográfiával készült képekből előállított holografikus képeket jelenít meg a valós térben. Az orvosok a kevert valósággal létrehozott térbeli képeket a hasonló készülékeket használó kollégáikkal is meg tudják ma már osztani.

Eljöhet az idő, amikor a sebészek már nem is lesznek hajlandók a HoloLens holografikus képmegjelenítője nélkül műtét végrehajtani. Ezt a jövőt vetíti elénk a francia Thomas Gregory, a párizsi Avicenne kórház orvosa, aki az elmúlt három évben a Microsofttal együttműködésben tesztelte a kevert valóságot alkalmazó szemüveget sebészeti beavatkozások közben. A szakember 2017-ben végzett először ortopédiai műtétet a HoloLens első változatával. Azóta öt kontinensen, 13 ország sebészei csatlakoztak a Microsoft által felkarolt projekthez, amelyben már a Microsoft Teams-el összekötött HoloLens 2-t alkalmazzák, így lehetővé vált az országokon és kontinenseken átívelő konzílium is.

A sebészek nem használhatnak okostelefont vagy számítógépet egy steril műtőben, ráadásul a kezeikkel sem érinthetnek meg ilyen tárgyakat műtét közben. 2017-ben hajtotta végre Dr. Thomas Gregory, a párizsi Avicenne kórház orvosa az első olyan ortopédiai műtétet, amelyhez a levegőben elvégzett kézmozdulatokkal és hangutasításokkal irányítható és holografikus, térbeli képet megjelenítő HoloLenst szemüveget alkalmaztak.

Az elmúlt években, a Microsoft által támogatott és Dr. Gregory által vezetett nemzetközi projektben a HoloLens, majd a 2019 óta elérhető HoloLens 2 bebizonyította, hogy használatuk igazi áttörést hozhat az operációk és orvosi konzultációk, valamint a medikusok képzésében.

A HoloLens a páciensek szerveiről készült röntgent-felvételekből, vagy komputertomográfiával készült képekből előállított holografikus képeket jelenít meg a valós térben. Az orvosok ezeket a térbeli képeket a hasonló készülékeket használó kollégáikkal is meg tudják ma már osztani a Microsoft Dynamics 365 Remote Assist applikáció segítségével, amely a HoloLens-t összeköti a Microsoft Teams alkalmazással. A különböző országokban, vagy kontinenseken tartózkodó orvosok így operáció előtt, vagy közben is tudnak konzultálni egy adott műtéti problémáról. Utóbbi esetben a műtétet végző orvosnak nem kell feltekintgetni egy kijelzőre ahhoz, hogy nyomon követhesse kollégája vagy kollégái üzeneteit: a holografikus képet, amely pontos másolata a műtét alatt álló szervnek, egyszerűen „ráhelyezi” a műtéti területre és így, egy helyre összpontosítva a tekintetét, vehet igénybe szakmai segítséget. Akár olyan 3D videót is futtathat az operáció közben, amely lépésről és lépésre ad útmutatót a műtét végrehajtásához. Ashish Babhulkar, az indiai Pune-i Deenanath Mangeshkar Kórház és Kutatóközpont váll- és sportsérülések osztályának vezetője, a projekt egyik résztvevője, már végzett el ilyen módon vállprotézis műtétet, amely során Dr. Gregory és egy Angliában tartózkodó orvoskollégája segítségét vette igénybe.

HoloLens

Ha valódi operációk közben is bevethető, adja magát az ötlet, hogy a HoloLens-szel fel is lehet készülni műtétekre. A pontos, élethű, és megfelelően részletgazdag térbeli, holografikus képeket maga elé vetítve a sebész elgyakorolhatja a műtét minden egyes mozdulatát. A HoloLens nélkülözhetetlen eszköz lehet a jövőben az orvostanhallgatók betanítása, az orvosok továbbképzése során is, hiszen így bármilyen műtéti kockázat nélkül, annyiszor próbálhatnak a medikusok ki egy-egy műtéti eljárást, ahányszor csak akarnak.

2020 januárjában a Microsoft Dr. Gregory-val és más orvosokkal közösen elindította az Institut Moveo nevű kutató- és oktató központot, ahol már a mesterséges intelligenciának a sebészeti beavatkozások során való alkalmazhatóságát vizsgálják. A Sorbonne-Paris-Nord Egyetemen található központban informatikusok, matematikusok és sebészek dolgoznak együtt és képeznek tovább medikusokat a HoloLens műtét közbeni alkalmazására. Terveik között szerepel a műtétek során elmentett adatok összegyűjtése és azok felhasználása algoritmusok kifejlesztéséhez, amelyekkel továbbfejlesztők a műtéti eljárások, sőt, az orvos szemmozgását kielemezve, akár az operáció közben felmerülő nehézségek is gyorsabban azonosíthatóak lesznek.

A HoloLens ezzel elérhetővé tenné a mesterséges intelligenciára alapuló technológiát még a bonyolultabb műtétek végrehajtásához is, jóval olcsóbban, mint a sok millió dollárért beszerezhető orvosi robotok révén. Dr. Thomas Gregory szerint, költséghatékonyságának köszönhetően, a HoloLens az orvoslás digitális átalakulását a világ minden tájára képes lesz eljuttatni, és eljöhet az idő, amikor egy sebész már nem is lesz képes végrehajtani egy műtétet HoloLens nélkül.

The post HoloLens fogja a sebész kezét műtét közben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
620 km/h maglev vonattal https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/31/maglev-vonat-rendszer/ Sun, 31 Jan 2021 16:41:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13588 A kínai chengdui egyetem kutatói bemutatták a világ első magas hőmérsékletű maglev (lebegő mágnesvasút) új prototípusát, amely képes 620 kilométer távolság megtételére óránként. A magas hőmérsékletű szupravezető (HTS) technológiát egy 21 méter hosszú vonattal mutatták be. Ugyanezen a napon indítottak egy 165 méteres vonalat az új vonat tesztelésére. „Bár az elmélet ismert, a HTS maglev […]

The post 620 km/h maglev vonattal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kínai chengdui egyetem kutatói bemutatták a világ első magas hőmérsékletű maglev (lebegő mágnesvasút) új prototípusát, amely képes 620 kilométer távolság megtételére óránként.

A magas hőmérsékletű szupravezető (HTS) technológiát egy 21 méter hosszú vonattal mutatták be. Ugyanezen a napon indítottak egy 165 méteres vonalat az új vonat tesztelésére.

„Bár az elmélet ismert, a HTS maglev technológiát mindenki laboratóriumi játéknak tekintette a múltban, nagy méretekben nem próbálták ki”

– mondta Deng Zigang, az egyetem szupergyors, nagy sebességű maglev szállítási kutatási központjának igazgatóhelyettese.

Különböző technológiákat építettek be a nagysebességű vonatba, például: teljesen szénszálas karosszériát, és egy magas hőmérsékletű, nagy teherbírású szupravezető maglev rendszert. 620 km/h-s sebességével a jármű várhatóan új sebességrekordot jelent a szárazföldi szállításban. Kína világelső a nagysebességű vasutak építésében, több mint 37 900 kilométer vasútvonallal. Első maglev rendszerük 2003 óta működik Sanghajban, német technológiával.

The post 620 km/h maglev vonattal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
NAGÉV CINK Kft. – Tűzihorganyoztatni, de hogyan? https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/22/nagev-cink-kft-tuzihorganyoztatas/ Sun, 22 Nov 2020 16:52:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12637 Napjainkban szinte mindenki számára ismert tény, hogy a vas- és acéltermékek korrózióvédelmének leghatékonyabb módszere a tűzihorganyzás. Összehasonlítva más felületkezelő módszerekkel megállapítható, hogy a tűzihorganyzás folyamán kialakuló, kohéziós kötésű vas-cink ötvözeti rétegek a megfelelő környezetben 40 évig is képesek korróziómentes felületet biztosítani a vas- és acélszerkezeteknek. A NAGÉV CINK Kft. élen jár a hazai tűzihorganyzó iparágban: […]

The post NAGÉV CINK Kft. – Tűzihorganyoztatni, de hogyan? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Napjainkban szinte mindenki számára ismert tény, hogy a vas- és acéltermékek korrózióvédelmének leghatékonyabb módszere a tűzihorganyzás. Összehasonlítva más felületkezelő módszerekkel megállapítható, hogy a tűzihorganyzás folyamán kialakuló, kohéziós kötésű vas-cink ötvözeti rétegek a megfelelő környezetben 40 évig is képesek korróziómentes felületet biztosítani a vas- és acélszerkezeteknek.

A NAGÉV CINK Kft. élen jár a hazai tűzihorganyzó iparágban: Ócsán, az ország legnagyobb és legmodernebb tűzihorganyzó üzemében 2011 óta várja partnereit. Befogadóképessége egyedülálló Magyarországon: horganyzókádjában akár 15 méter hosszúságú termékek is bevonhatóak. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően pedig egyre jobb és jobb minőségben tudják kiszolgálni vevőiket.

A megfelelő minőségű tűzihorgany bevonatért viszont legalább olyan, ha nem nagyobb mértékben tud tenni a vas- és acélszerkezetek gyártója, mint a tűzihorganyzó üzem. Az esztétikus kinézetű, egyenletes, hiánytalan bevonat elérése a szerkezet tervezésénél kezdődik, a kivitelezéssel folytatódik, majd a tűzihorganyzás folyamatával ér véget. De vegyük sorra, hogy mik is pontosan a jó minőségű horganybevonat képződésének alappillérei.

Az első és legfontosabb tervezési feladat az optimális acélminőség kiválasztása. Tűzihorganyzásra elsősorban az ötvözetlen szénacélok, a gyengén ötvözött acélok és öntöttvasak alkalmasak, az ötvözött és magas kéntartalmú acélokat viszont kerülni kell. A felület kinézetét és a bevonat vastagságát az acélok szilícium és foszfor tartalma is befolyásolja. A NAGÉV CINK Kft. által is követett MSZ EN ISO 1461:2009 szabványnak megfelelően nem túlságosan vastag, fényes-ezüstös felületű bevonatot kapunk, ha az acélok szilícium tartalma 0,03% alatt, vagy pedig 0,12 – 0,25% között van. A foszfortartalom egyik esetben sem lehet magasabb, mint a szilícium tartalom két és félszerese, de maximum 0,09%. Minden más esetben a bevonat a szabványban elvárttól jelentősen vastagabb, felülete pedig matt, durva kinézetű lesz, mely számos esetben esztétikai és használati hátrányt jelent.

Jól (balra) és rosszul (jobbra) tűzihorganyozható acélon kialakult bevonat kinézete

Szintén a tervezés fázisában szükséges odafigyelni az elkészítendő szerkezeteken a technológiai megnyitások elhelyezésére és méretezésére, melyeket az MSZ EN ISO 14713-2:2010 szabvány irányelvei tartalmaznak. A tűzihorganyzás során a termékek nemcsak a horganyfürdőbe merülnek be, hanem azt megelőzően vegyi előkezelő folyadékokban készítjük elő őket, ezért a szerkezetek gyártása során gondoskodni kell olyan, megfelelő méretű és mennyiségű technológiai megnyitás – megfelelő helyre történő – elhelyezéséről, amelyek segítségével a kémiai előkezelő oldatok, majd azt követően a horganyolvadék számára is könnyen és gyorsan átjárhatóvá válik a szerkezet. Nagyon fontos, hogy nem maradhat zárt térrész a szerkezetekben, mert a mellett, hogy ott nem fog horganybevonat képződni, robbanásveszélyt is okoz. Szintén robbanásveszélyt okozhatnak a megerősítés céljából kialakított átlapolt felületek. Ebben az esetben az átlapolásnál a felületek közé került nedvesség a horganyzás hőmérsékletén nagynyomású gőzzé alakul át és nemcsak a szerkezet torzulását, tönkremenetelét okozhatja, hanem súlyos balesetet is eredményezhet. Ezek elkerülése az átlapolások felső felületének teljes átfúrásával, vagy pedig szakaszos hegesztési varratok kialakításával lehetséges. Ennek, hasonlóan a technológiai megnyitásokhoz, szabályai vannak.

Helytelenül (alsó merevítő) és helyesen (középső merevítő) elhelyezett technológiai megnyitás. Míg a középső merevítő könnyen átjárható a folyadékok számára (sarokkivágása van), addig az alsó merevítőben túl magasan van a megfúrás, így az előkezelő oldatok, majd később a horgany is meg fog állni ezen a ponton.

Ha kiválasztásra került a horganyzásra legalkalmasabb alapanyag, megtervezésre került a szerkezeti kialakítás, a technológiai megnyitások és esetlegesen az átlapolások helyes kialakítása, minden készen áll a szerkezet elkészítéséhez. Ebben a fázisban a legnagyobb hangsúly a tűzihorganyzásra kerülő szerkezetek felületi állapotán van.  Az anyagok felületén nem lehet zsíros, olajos, vízben nem oldható szennyeződés ugyanúgy, ahogyan festék, kátrány, lakk, szilikon spray, vagy hegesztésből származó salak, fröccsenésgátló maradvány sem. Ezeket a tűzihorganyzóba való beszállítás előtt olyan felülettisztító módszerekkel kell eltávolítani, mint például a szemcseszórás, vagy a leégetés. Ugyanígy érdemes az erősen revés, főként melegen hengerelt termékek homokszórással történő felülettisztítása is, mert ennek hiányában nem megfelelő felületi minőségű bevonat kialakulására lehet számítani. Azok az alapanyagok, amelyek felülete csak enyhén rozsdás, vagy revés, azok az üzemben alkalmazott vegyi előkezelés szakaszában tökéletesen alkalmassá válnak a tűzihorganyzásra, felületüket nem szükséges a gyártónak tisztítania.

Látható tehát a fent felsorolt legfontosabb alapkövetelményekből, hogy a kialakuló horganybevonat minősége milyen mértékben függ a megfelelően megválasztott alapanyagtól, a jól megtervezett és kialakított szerkezettől, a technológiai megnyitások helyétől, méretétől, mennyiségétől, és a szerkezet felületének állapotától, tisztaságától. A NAGÉV CINK Kft. szakemberei mindezekben szakmai konzultációkkal állnak a partnerek rendelkezésére, legyen szó távoli vagy személyes találkozásról. A NAGÉV CINK Kft. technológiájának és működésének folyamatos fejlesztésével, valamint a megrendelői felé nyújtott szakmai segítségnyújtásával arra törekszik, hogy az esztétikai és a korrózióvédelmi szempontokat is maximálisan kielégítő horganybevonat alakuljon ki a vas- és acéltermékeken.

Szerző: Dr. Lévai Gábor, fejlesztési igazgató NAGÉV CINK Kft.

www.nagev.hu

The post NAGÉV CINK Kft. – Tűzihorganyoztatni, de hogyan? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Modern technika öt szemszögből https://www.muszaki-magazin.hu/2020/04/24/modern-technika-jovo/ Thu, 23 Apr 2020 22:06:37 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9890 Mindannyian arra törekszünk, hogy megértsük a minket körbe vevő világot. Mindennap használjuk okoseszközeinket, tájékozódunk a legfrissebb e-csodákról, ám többségünk nem tekint a dolgok mélyére. Egyesek azonban nem elégszenek meg ennyivel: barkácsolni, kipróbálni, teremteni szeretnének. Őket nemcsak a legújabb telefonos funkció érdekli, hanem az is, hogy milyen fejlesztés tette azt lehetővé. A kiskorú digitális bennszülöttek is […]

The post Modern technika öt szemszögből appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mindannyian arra törekszünk, hogy megértsük a minket körbe vevő világot.

Mindennap használjuk okoseszközeinket, tájékozódunk a legfrissebb e-csodákról, ám többségünk nem tekint a dolgok mélyére. Egyesek azonban nem elégszenek meg ennyivel: barkácsolni, kipróbálni, teremteni szeretnének. Őket nemcsak a legújabb telefonos funkció érdekli, hanem az is, hogy milyen fejlesztés tette azt lehetővé.

A kiskorú digitális bennszülöttek is hamar profi számítástechnikusokká válhatnak minimális gyakorlással. A fiatal IT-szakértők gyorsan azon kaphatják magukat, hogy már a barátaik eszközein is ők keresik a szoftverhibákat. Persze a bütykölést sem szabad elhanyagolni: van, aki néhány YouTube-videó segítségével képes házi telefonszervizt is beindítani; egypár alkalom után már csukott szemmel megy neki a megrepedt üveg vagy az elromlott kamera cseréje. A kis zsenik természetesen élvezik a munkát és annak gyümölcsét is. Már csak az a kérdés, hol bővíthetik a tudásukat? Lássuk be, az informatika- és fizikaórák nem kötik le annyira a tehetséges diákok figyelmét, mint ahogy az elvárható lenne. Kihívásokra, ravasz feladványokra áhítoznak! Azoknak, akik többre vágynak a szimpla tanóráknál, érdemes szétnézniük a nyári táboros kínálatban, amely hemzseg a lehetőségektől.

A PEOPLE TEAM tábora a TECH + JÖVŐ témacsomagon belül például öt szekcióba is várja a jelentkezőket. Alternatíva tehát bőven akad – adott esetben egyetlen szervezeten belül is.

  1. Még gimis vagy, de már „rendszergazdaként” nyomod a suliban? Vakon raksz össze komplex honlapokat úgy, hogy azt Zuckerberg is megirigyelné? Kattints az INFORMATIKATÁBORRA!
  2. A témacsomagban ROBOTIKA ÉS PROGRAMOZÁS topikot is találsz: amíg az informatikusok 3D-vel, CG-vel és animációval foglalkoznak, addig a programozók megtanulják felkészíteni a robotjaikat a legfurmányosabb feladatokra. Szenzorok, konstrukció, irányítás: kösd össze a masinát a számítógépeddel, így anélkül is dolgozhatsz rajta, hogy hozzáérnél!
  3. Kalandosabbnak tűnik, ami repül? Jelentkezz a DRÓNÉPÍTŐK ÉS -PILÓTÁK csapatába! Első lépésként megtanulhatod, milyen elemekből épül fel egy drón, aztán kezdődhet az alkotás. A turnus végén pedig már egy gyakorlott pilótához méltó manőverekkel kápráztathatjátok el a tátott szájú közönséget – te és a drónod.
  4. Nemcsak használni, de érteni is akarod az eszközeidet? Érdekel, hogyan működik a közvetett kommunikáció: a telefon, az internet, a TV? Mit tudsz a modern kor mesterséges intelligenciáiról és a legfejlettebb kiborgokról? Rengeteg fantasztikus elméletet sajátíthatsz el az ÍGY MŰKÖDIK foglalkozásokon.
  5. Bár a kütyük és a technika szerelmeseinek bármelyik tábor tökéletes választás, a PT szervezői tudják, hogy forradalmi ötletekkel egy tizenéves is előrukkolhat. A TE VAGY A JÖVŐ vendégei a legfrissebb, legszabadabb és legzabolátlanabb elmékhez érkeznek, és – többek között – az alábbiakról tartanak workshopokat: vízalatti város, biztonság és bankrendszer, személyi adatok és internet, humanoid gépezetek és az emberi agy… Engedd szárnyalni a kreativitásodat, nyiss az innováció felé: fedezz fel olyan területeket is, amelyekről eddig nem is álmodtál!

A digitális világ rajongóinak tehát nincs okuk aggadalomra: a PEOPLE TEAM-ben a hekkerektől a kamasz Steve Jobsokig mindenki behatóan tanulmányozhatja a korszerű technológiákat akár öt szemszögből is.

Mi a te perspektívád?

Szilágyi Sára

The post Modern technika öt szemszögből appeared first on Műszaki Magazin.

]]>