mobil – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 KUKA: KMP 600-S diffDrive https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/19/kuka-diffdrive-kmp/ Fri, 19 May 2023 05:00:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25297 Egy kolléga, akivel nem lehet összeütközni: új utakat nyit a belső logisztikában A KUKA mobil platformjai automatikusan viszik a megfelelő időpontban a megfelelő helyre az alkatrészeket és a nyersanyagokat. Fizikailag megterhelő szállítási feladatokat végeznek, és átfogó biztonságtechnikai rendszerüknek köszönhetően képesek megosztani a haladási útvonalukat a munkatársakkal és a hagyományos targoncákkal, valamint zökkenőmentesen beilleszkednek a meglévő […]

The post KUKA: KMP 600-S diffDrive appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy kolléga, akivel nem lehet összeütközni: új utakat nyit a belső logisztikában

A KUKA mobil platformjai automatikusan viszik a megfelelő időpontban a megfelelő helyre az alkatrészeket és a nyersanyagokat. Fizikailag megterhelő szállítási feladatokat végeznek, és átfogó biztonságtechnikai rendszerüknek köszönhetően képesek megosztani a haladási útvonalukat a munkatársakkal és a hagyományos targoncákkal, valamint zökkenőmentesen beilleszkednek a meglévő gyártási környezetbe.

A KUKA KMP 600-S diffDrive mobil platformjával most egy olyan új, vezető nélküli szállítórendszer áll rendelkezésre, amely a gyártási belső logisztikát támogatja.

A legmagasabb szintű biztonsági követelményeket is kielégítő KMP-600 S diffDrive új generációja bővíti a KUKA mobil platform kínálatát. A biztonsági berendezései mellett a mobilplatform akár 2 métert is képes megtenni egy másodperc alatt, amellyel a vezető nélküli szállítórendszer új szintre emeli az ipari belső logisztikát.

Anyagszállítás dinamikus környezetekben

A vezető nélküli jármű (AGV) akár 600 kilogrammos teherbírással maximális rugalmasságot biztosít a belső logisztikában. A gép elején és hátulján található lézerszkennerek mozgási szabadságot és teljes körű biztonságot tesznek lehetővé az alkalmazottak számára, emiatt nincs szükség védőkerítésre üzemeltetés közben. Továbbá a mobil platform 3D objektumfelismerő rendszerrel bővíthető, így képes a talaj felett 50 milliméter és 2,10 méter között távolságban lévő akadályokat felismerni.

„Számunkra biztonság a legfontosabb, ezért a KMP 600-S diffDrive előtt és mögött nyolc-nyolc biztonsági zóna van, amelyeket az ügyfelek – a jármű sebességéhez és az alkalmazáshoz igazodóan – külön-külön állíthatnak be.”

– jelentette ki Jakob Brandl, a KUKA portfóliómenedzsere.

A biztonsági intézkedések mellett azonban, ha szükség van a ciklusidők és a belső üzemi szállítási idők csökkentésére, a mobil platformok nagy sebességet tesznek lehetővé az összes menetirányban.

A szállítórendszerbe integrált emelőberendezés teszi lehetővé, hogy alkalmas legyen Top-load AGV-ként is működni. A beépített emelőeszköz segítségével akár 60 milliméterrel is lehetőség van megemelni a raklapokat vagy dobozokat, maximum 600 kilogrammos terhelhetőségig.

A KMP 600-S diffDrive-ban lítiumion-akkumulátor található, amelyet hosszú élettartam jellemez és nagyjából 8 óra üzemidőt biztosít, valamint 2 óra alatt tölthető újra. Az IP 54 védettségű kivitel pedig a védett fröccsenő víz és por ellen.

Intelligens navigáció

A mobil platformok irányításáról és felügyeletéről a KUKA.NavigationSolution flottakezelő szoftver gondoskodik, melyen keresztül információkat kaphatunk többek között az akkumulátor töltöttségi szintjéről, és azt, hogy mely járműveknek van WLAN-kapcsolatuk. A szoftvermegoldás először az SLAM-algoritmussal megismeri a környezetet, majd végrehajtja a területi lokalizálást (magában a járműben) és a járművek koordinálását (egy központi számítógépben). A géppark irányítója az eltávolodás és sebesség paraméterekkel meghatározza, hogy az úthálózaton melyik a legjobb – természetesen ütközésmentes – útvonal.

www.kuka.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post KUKA: KMP 600-S diffDrive appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nemzetközi díjat nyert a Bosch Rexroth ActiveShuttle autonóm mobil robotja https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/30/activeshuttle-bosh-rexroth-dij/ Thu, 30 Jun 2022 06:10:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20941 Partnerségre lépett a Bosch Rexroth és az AGILOX az AMR-ek piacán. Újabb sikereket könyvelhet el a Bosch Rexroth az autonóm mobil robotok piacán. A vállalat által fejlesztett ActiveShuttle elnyerte a „Legjobb termék” díját a Stuttgartban 2022. május 31. és június 2. között megrendezett LogiMAT 2022 nemzetközi kereskedelmi vásáron. A 2022. május 20. és június 2. […]

The post Nemzetközi díjat nyert a Bosch Rexroth ActiveShuttle autonóm mobil robotja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Partnerségre lépett a Bosch Rexroth és az AGILOX az AMR-ek piacán.

Újabb sikereket könyvelhet el a Bosch Rexroth az autonóm mobil robotok piacán. A vállalat által fejlesztett ActiveShuttle elnyerte a „Legjobb termék” díját a Stuttgartban 2022. május 31. és június 2. között megrendezett LogiMAT 2022 nemzetközi kereskedelmi vásáron. A 2022. május 20. és június 2. között megrendezett Hannover Messe 2022 kiállításon a Bosch Rexroth és az AGILOX pedig bejelentette, partnerségre lépnek, így a jövőben közösen formálják az autonóm mobil robotok nemzetközi piacát.

A Bosch Rexroth egyre meghatározóbb szereplő az Ipar 4.0 világának térnyerését jelző és egyre markánsabb növekedést elérő autonóm mobil robotok (AMR) piacán. Ezt a tényt az utóbbi időszak két meghatározó eseménye is alátámasztja. Egyrészt egy független tudósokból és újságírókból álló, szakmai zsűri a Bosch Rexroth ActiveShuttle autonóm mobil robotját találta a LogiMAT 2022 legjobb termékének a „megrendelés-előkészítő, szállítmányozó, teheremelő és raktározási technológiák” kategóriájában. A zsűri szerint az anyagok és termékek intra-logisztikáját automatizáló és szabványosító ActiveShuttle olyan kulcsfontosságú kritériumoknak felel meg kiváló módon, mint a termelékenység fokozása, a költséghatékonyság és a logisztika racionalizálása.

(balról) David Niedermaier, az AGILOX Services GmbH műszaki igazgatója és társalapítója, Dr. Marc Wucherer, a Bosch Rexroth Igazgatóságának tagja, a globális értékesítésért és a gyártásautomatizálásért felelős vezetője és Dirk Erlacher, az APAC és az AGILOX Services GmbH vezérigazgatója a Hannoveri Vásáron (Forrás: Bosch Rexroth)

Másrészt a Hannover Messe 2022 kiállításon a Bosch Rexroth partnerségre lépett az intralogisztikai folyamatok automatizálását segítő AGILOX céggel. A partnerség lehetővé teszi az AGILOX számára, hogy az egész világon könnyebben hozzáférjen a hagyományos piacokhoz, a Bosch Rexroth pedig az AGILOX által fejlesztett, rajintelligenciával bővített AMR-ekből profitálhat. A rajintelligenciának köszönhetően nincs szükség szoftveres vagy különálló szerveren futó telepítésre, így a járművek programozása és betanítása is egyszerűbb.

A Bosch Rexroth ActiveShuttle kiemelkedik az AMR-ek közül

A robusztus autonóm mobil robot a gyáron belül akár 260 kg-os összteherrel is képes teljesen automatizált módon mozogni, továbbá képes ciklikus szállítási feladatokat végezni és biztosítani az anyagok fogyasztás-alapú, folyamatos újratöltését. A jármű konzoljába integrált, új érintőképernyős kijelző pedig még hatékonyabbá teszi a rendszert, mivel az operátor személyzet ezen keresztül közvetlenül és intuitívan kommunikálhat a mobil robottal.

Az AMR egy olyan átfogó biztonsági koncepciót kínál, amely a német állami balesetbiztosítóval (Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung – DGUV) közösen került kidolgozásra, és teljesíti az EN ISO 13849-1 szabványban lefektetett Performance Level d követelményeit. A biztonsági lézerszkenneren túl a teret háromdimenziósan, sztereo-kamerák segítségével tapogatja le, és így veszi észre a jármű útjába kerülő objektumokat. Az AMR teljesen kompatibilis a VDA 5050 autonóm szállító járművel (AGV) és jól illeszkedik vegyes flottákba is. A Bosch Rexroth az ActiveShuttle Management System (AMS) programmal egy olyan átfogó szoftverrendszert kínál a flották és a feladatkezelők számára, amellyel az egyszerű szállítási mozgásokon túl komplex munkafolyamatok is elvégezhetőek. A felhasználók például referencia-útvonalakat határozhatnak meg vagy gépek közti kommunikációt alkalmazó, fejlett funkciókat alkalmazhatnak.

Érintőképernyős kijelző és 3D-akadályérzékelés: Az ActiveShuttle, autonóm mobil robot biztonságosan és rugalmasan szállítja a kis méretű rakományokat. (Forrás: Bosch Rexroth)

Az AGILOX és a Bosch Rexroth együtt alakítja tovább az AMR-ek piacát

„A partnerség segítségével egy erős terméket és egy agilis, növekvő vállalkozást ötvözünk egy globális szereplő skálázhatóságával és nemzetközi jelenlétével. A meglévő termékportfóliók nagyon jól kiegészítik egymást”

– hangsúlyozta Enno Scharphuis, a Bosch Rexroth Assembly Technology Business Unit vezetője.

„A Bosch Rexroth-tal egy erős, nemzetközileg elismert partnert tudhatunk az oldalunkon. Együtt új piacok felé evezhetünk”

– jegyezte meg a partnerségről Franz Humer, az AGILOX társalapítója.

A két vállalat mindegyike olyan autonóm mobil robotok fejlesztésén dolgozik, amelyekkel a felhasználók javíthatják az intralogisztika hatékonyságát és az anyagmozgás áttekinthetőségét. Ezeknek az előnyöknek köszönhetően az AMR-ek nemzetközi jelenléte az utóbbi időben erőteljesen növekszik. Elemzők szerint 2022 és 2027 között 43 százalékkal növekedhet az AMR-ek és az AGV-k együttes globális piaca, és az autonóm robotok száma 5 év múlva akár a 2,7 milliót is elérheti világszerte.

The post Nemzetközi díjat nyert a Bosch Rexroth ActiveShuttle autonóm mobil robotja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Két év alatt megduplázódott a globális mobil adatforgalom https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/29/adatforgalom-felmeres-ericsson/ Wed, 29 Jun 2022 05:56:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20925  Még az idén elérhetjük az egymilliárd 5G előfizetést! Megjelent az Ericsson friss jelentése: Észak-Amerika és Ázsia továbbra is előzi Európát Az Ericsson friss tanulmánya szerint 2022 végére eléri az egymilliárdot az 5G előfizetések száma, elsősorban Észak-Amerika és Északkelet-Ázsia gyors növekedésének köszönhetően, miközben az öreg kontinensen lassabban terjed a kommunikációt és gazdaságot átformáló technológia. A világjárvány […]

The post Két év alatt megduplázódott a globális mobil adatforgalom appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
 Még az idén elérhetjük az egymilliárd 5G előfizetést!

Megjelent az Ericsson friss jelentése: Észak-Amerika és Ázsia továbbra is előzi Európát

Az Ericsson friss tanulmánya szerint 2022 végére eléri az egymilliárdot az 5G előfizetések száma, elsősorban Észak-Amerika és Északkelet-Ázsia gyors növekedésének köszönhetően, miközben az öreg kontinensen lassabban terjed a kommunikációt és gazdaságot átformáló technológia. A világjárvány alatt felgyorsult a digitalizáció, így a gazdasági és geopolitikai nehézségek ellenére az elmúlt két évben duplájára nőtt a mobil adatforgalom. A mobilkommunikációs trendek legátfogóbb tanulmánya, az Ericsson Mobility Report új kiadásából az is kiderül, hogy az adatforgalomnak jelenleg a 69 százalékát videós tartalmak teszik ki, ami öt éven belül 79 százalékra nőhet.

A teljes 2022 júniusi Ericsson Mobility Report (angolul) ezen a linken tölthető le.

A világgazdasági nehézségek és az ukrajnai háború miatt a korábban vártnál 100 millióval kevesebb lehet az 5G előfizetések száma 2022 végén globálisan, de várhatóan így is átlépi majd az egymilliárdos határt – derül ki az Ericsson Mobility Report legfrissebb kiadásából. A mobilhálózatok legújabb generációja továbbra is rohamléptékkel terjed, világszerte már 210 mobilszolgáltató cég indította el 5G hálózatát, így az Ericsson várakozása szerint öt év múlva már 4,4 milliárd 5G előfizetéssel számol, ami az akkori, összesen 9,1 milliárd mobilelőfizetés közel felét teszi majd ki.

Jelentősek a regionális különbségek

A növekedésben továbbra is jelentős földrajzi különbségek figyelhetők meg. Míg Észak-Amerikában és Ázsia északkeleti részén – elsősorban Kína, Dél-Korea és Tajvan gyors növekedésének köszönhetően – már idén minden ötödik mobilelőfizetés 5G-s lesz. Ugyanez az arány Nyugat-Európában csak 6%, míg Közép-Kelet-Európában még az 1%-ot sem éri el. Ám míg a kontinens nyugati fele a következő öt évben várhatóan felzárkózik az éllovas térségekhez, szűkebben vett régiónkban szerényebb növekedés várható, ami a jelentés szerint részben a lassabb frekvenciakiosztásnak, részben a fogyasztók vásárlóerejének tudható be, ami kevésbé ösztönzi a fejlesztésre a piaci szereplőket

Megállíthatatlanul nő az adatforgalom

A jelentés hangsúlyozza, hogy az elmúlt két évben a COVID-19 járvány alatt a világ mobilhálózatain zajló adatforgalom megduplázódott, és elérte a havi 93 exabájtot (kb. 100 milliárd gigabájtot). Összehasonlításképp: ez közel négymillió évnyi HD minőségű film streamingjének felel meg. A növekedést részben az előfizetések számának növekedése okozta, részben az, hogy a felhasználók egyre nagyobb adatforgalmat bonyolítanak le: egy átlagos okostelefon-felhasználó esetében ez havi 15 gigabájtot jelent. Ennek legnagyobb részét nagy felbontású videók adják, a teljes adatforgalomnak immár 69 százaléka videótartalom, ami 2027-re várhatóan 79 százalékra emelkedik.

Jelentősen nő emellett azoknak a száma, akik a vezetékes internetelérést váltják majd ki 5G csatlakozással, a fix bekötésű vezeték nélküli elérések, vagyis a FWA (Fixed Wireless Access) kapcsolatok száma idén elérheti a 100 milliót, öt éven belül pedig megközelíti majd a negyedmilliárdot. A jelentés rámutat, hogy a teljes mobilos adatforgalom 368 exabájtra növekedhet (ez a jelenlegi négyszerese) – ebben várhatóan nagy szerepet játszanak majd az olyan technológiák, mint a virtuális- (VR), a kiterjesztett- (AR) és a vegyes (MR) valóság. Ha ezek mégsem terjednek majd a prognosztizált gyorsasággal akkor, az adatforgalom növekedése is szerényebb lesz.

Standalone 5G: jelentős gazdasági potenciál

A jelentés kitér arra is, hogy 2021 végéig világszerte mintegy 20 mobilszolgáltató indított el a közepes- és alacsony frekvenciasávokra csatlakozó, ún. standalone 5G hálózatot, mely a 4G hálózatoktól függetlenül képes az 5G NR (New Radio) berendezéseket üzemeltetni. Ezeken a hálózatokon a távközlési szolgáltatók immár az 5G technológia minden képességét ki tudják használni. Így egy vállalkozás, amelyik saját 5G hálózatán akarja okos gyárát, raktártechnológiáját és egyéb ipari létesítményeit működtetni, egyszerűbben tudja kialakítani a hálózatot és bevezetni az új technológiát.

„A friss Ericsson Mobility Report megerősíti, hogy az 5G az eddigi leggyorsabban terjedő mobiltechnológia, és ebben az Ericsson is fontos szerepet játszik. Szorosan együttműködünk ügyfeleinkkel és partnereinkkel, hogy több millió ember és vállalkozás, még több iparág és ország használhassa ki mielőbb az 5G-ben rejlő potenciált”

mondta el Fredrik Jejdling, az Ericsson hálózatokért felelős ügyvezető alelnöke.

„Azzal, hogy egyre több régióban indulnak el világszerte a standalone 5G hálózatok, a telekommunikációs szolgáltatók egyre inkább készen állnak rá, hogy a mobil szélessávon túl is kiaknázzák a technológia előnyeit. Mivel a vállalkozások digitalizációs törekvéseinek alapja a jó hálózati infrastruktúra, az ezt kihasználó cégek új szolgáltatásokat kínálhatnak ügyfeleiknek és ezzel akár versenye előnyre is szert tehetnek”

tette hozzá Peter Jonsson, a jelentés vezető szerkesztője.

The post Két év alatt megduplázódott a globális mobil adatforgalom appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligensebb és gyorsabb autonóm mobil robotok (AMR-ek) https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/21/amr-mir-mobil-robot-automatizalas/ Tue, 21 Jun 2022 05:30:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20852 Egy új szoftver segítségével a robusztus és skálázható autonóm mobil robotok (AMR-ek) gyorsabban hajthatják végre küldetéseiket és szorosabban integrálhatók egyéb rendszerekkel, valamint emelkedett kiberbiztonság mellett végezhetik munkájukat. Az új szoftver első fázisa, amely a mai naptól mind az egyes robotok, mind egész flották számára elérhető, a gördülékenyebb, intuitívabb felhasználói felületre fókuszál, amely lehetővé teszi az […]

The post Intelligensebb és gyorsabb autonóm mobil robotok (AMR-ek) appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy új szoftver segítségével a robusztus és skálázható autonóm mobil robotok (AMR-ek) gyorsabban hajthatják végre küldetéseiket és szorosabban integrálhatók egyéb rendszerekkel, valamint emelkedett kiberbiztonság mellett végezhetik munkájukat.

Az új szoftver első fázisa, amely a mai naptól mind az egyes robotok, mind egész flották számára elérhető, a gördülékenyebb, intuitívabb felhasználói felületre fókuszál, amely lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy gyorsabban hajthassanak olyan funkciókat, mint például:

  • a navigáció azonnali tervezése és újratervezése akadályok kikerülése esetén, illetve optimalizált reakció a közelben mozgó járművekre, robotokra, villástargoncákra, vagy alkalmazottakra
  • nagy alapterületű üzemekben való hatékony tájékozódás, illetve a különböző emeletek vagy üzemcsarnokok közti zökkenőmentes váltás.

A hatékony közlekedés és a torlódások elkerülése létfontosságú hatással vannak az AMR-ek teljesítményére, és ezek az új funkciók optimális működést biztosítanak a MiR robotok számára.

Az évek során sok száz ügyfél segítségével szerzett tapasztalataink nemcsak azt tették egyértelművé, hogy a szoftver kulcsfontosságú jelentőséggel bír az automatizálásban, hanem azt is, hogy mely új funkciók biztosítják a legjobb átfogó élményt

– mondta Søren E. Nielsen, a MiR elnöke.

Ez az új szoftvercsomag stabil alapot teremt AMR-jeink jelenlegi és jövőbeli használatának optimalizálásához, miközben alkalmazkodunk az egyre dinamikusabbá váló munkakörnyezethez és a technológia fejlődéséhez. Attól kezdve, hogy lehetővé tesszük az üzemeltetők számára a robotok küldetéseinek gyorsabb és gördülékenyebb megtervezését, vagy a még magasabb szintű kiberbiztonság megteremtését, illetve a létesítmény számtalan rendszerével való integráció biztosítását, továbbra is emelni fogjuk robotjaink teljesítményét, hogy a vállalkozások termelékenyek, az igazgatók pedig boldogok maradhassanak.”

A könnyű használat és a fejlettebb kiberbiztonság kielégíti az ügyféligényeket

Az új MiR szoftver teljesen újratervezett felhasználói felülettel rendelkezik, hogy javítsa az általános használat egyszerűségét. A felület különböző szintű felhasználói szinteket alkalmaz, és egyszerűen használható asztali számítógépekről, okostelefonokról és tabletekről, mely során az alkalmazottak egyetlen kattintással elérhetik a különböző irányítópultokat, vagy magukhoz hívhatják a robotokat.

Szeretnénk lehetővé tenni a vállalatok számára, hogy könnyedén kezdhessenek el automatizálni

– mondta Nielsen.

Az új interfészünkön kevesebb, mint egy óra kell csak ahhoz, hogy egy robotot megbízzunk egy egyszerű feladattal. Emellett a felhasználói felület az összetettebb műveletek esetén – amelyek speciális funkciókat és beállításokat igényelhetnek – is lehetővé teszi az alkalmazottak számára, hogy egyszerűen és hatékonyan kezeljék a robotokat. Ha figyelembe veszik a robotok megnövelt hatékonyságát, a felhasználók gyorsan felismerik, hogy az AMR-jeink teljes tulajdonlási költsége nem magas.”

Ezen túlmenően, az új szoftverrel a MiR fokozott hangsúlyt fektet a kiberbiztonságra is, mivel az ipari automatizálási rendszerek IEC 62443 kiberbiztonsági szabványának megfelelő új biztonsági fejlesztésekkel rendelkezik, beleértve az alábbiakat:

  • szoftverkód aláírás
  • kiterjesztett robot autentikáció
  • a robot operációs rendszerének frissítése.

The post Intelligensebb és gyorsabb autonóm mobil robotok (AMR-ek) appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ez az 5 technológiai fejlesztés áll az autonóm mobil robotok (AMR-ek) gyors térnyerése mögött https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/21/amr-mir-technologia/ Thu, 21 Apr 2022 06:00:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19861 A csökkenő termelékenység, a lassú ellátási láncok, és az új munkavállalók alkalmazásáért, valamint megtartásáért folytatott küzdelem mind szerepet játszik az autonóm mobil robotok (AMR-ek) gyors piaci bevezetésében.  Annak ellenére, hogy az AMR-ek iparága még mindig gyerekcipőben jár, a különböző méretű raktárak, gyárak és üzemek már most felismerték az általuk kínált előnyöket, például a termékek gyorsabb […]

The post Ez az 5 technológiai fejlesztés áll az autonóm mobil robotok (AMR-ek) gyors térnyerése mögött appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A csökkenő termelékenység, a lassú ellátási láncok, és az új munkavállalók alkalmazásáért, valamint megtartásáért folytatott küzdelem mind szerepet játszik az autonóm mobil robotok (AMR-ek) gyors piaci bevezetésében. 

Annak ellenére, hogy az AMR-ek iparága még mindig gyerekcipőben jár, a különböző méretű raktárak, gyárak és üzemek már most felismerték az általuk kínált előnyöket, például a termékek gyorsabb piacra juttatást, vagy az alkalmazottak a manuális anyagmozgatásnál értékesebb feladatokra való átcsoportosítását. Az ilyen és ehhez hasonló előnyök továbbra is vonzóvá teszik az AMR-ek telepítését az egyre nagyobb kihívást jelentő alkalmazásokhoz az autóipari és elektronikai gyártástól a 3PL logisztikán keresztül egészen a csomagolt fogyasztói áruk területéig.

A kifinomult új alkalmazások kihívásainak megválaszolása érdekében az AMR-gyártók folyamatos újításokon dolgoznak, hogy növeljék robotjaik teljesítményét és egyszerűbbé tegyék használatukat, mellyel lehetővé teszik, hogy egyszerre több robot is hatékonyan és biztonságosan közlekedjen bonyolult forgalmi viszonyok közepette is.

TYCO

Öt gyorsan változó technológiát érdemes figyelni, mivel ezek járulnak hozzá a legnagyobb mértékben az AMR-ek fejlődéséhez és telepítéséhez.

1. A mesterséges intelligencia már nem csak egy hívószó, hanem valóban okosabbá és biztonságosabbá teszi az AMR-eket

Az AMR-ek esetében az MI technológia okosabb robotokat jelent, amelyek képesek megtanítani magukat bizonyos feladatok elvégzésére, amire költséges és időigényes programozás nélkül korábban nem lett volna lehetőség. Az MI jelentős mennyiségű számítási teljesítményt követel meg, ami az AMR fejlesztőknek egyre nagyobb mértékben áll a rendelkezésükre. Így lehetőség nyílik arra, hogy a robotok még gyorsabban ismerjenek fel tárgyakat és helyzeteket. Ma a fejlett AMR-ek MI-re támaszkodnak például a munkadarabok még precízebb azonosítása és a közlekedésnél a biztonságos manőverezés során, mindezt pedig kisebb energiafogyasztás mellett teszik. És bár az MI képességeinek legnagyobb ugrásai még hátravannak, az AMR-ek autonóm viselkedése – ahogyan egyik ponttól eljutnak egy másikba anélkül, hogy valóban tudnák, mi történik körülöttük – egyre fejlettebbé fog válni.

2. Az 5G már úton van – de lehet nem ér ide olyan gyorsan, mint sokan szeretnék

Napjaink mobil robotjainak nincs szüksége komolyabb infrastruktúrára, így a vállalatok akár mindössze egy robot megvásárlásával is könnyedén belevághatnak az automatizálásba. Azonban amint újabb robotokat szeretnének telepíteni, módot kell találni csatlakoztatásukra és kezelésükre. Jelenleg – és még egy ideig – ez a wi-fi-n múlik. Sajnos azonban a legtöbb wi-fi infrastruktúra nem úgy épült meg, hogy ilyen szintű adatmegosztást tegyen lehetővé. Amint az 5G széles körben is bevezetésre kerül, az így létrejövő erősebb és robosztusabb számítástechnikai infrastruktúra újabb szintre fogja emelni az AMR-ekben rejlő lehetőségeket, melynek köszönhetően a vállalatok egyszerre kezelhetik hatékonyan robotok tucatjait vagy akár százait is. Az 5G ultra-megbízható és ultra-gyors, nagy sávszélességű kommunikációt kínál, amivel biztosítja a több robot egyszerre és megszakítás nélküli üzemeltetéséhez szükséges stabilitást. Ahogyan a vállalatok elkezdenek áttérni az 5G-re, az AMR-ek teljesítménye is nagy lépést fog tenni előre, többek közt gyorsabb és pontosabb döntéseket fognak tudni meghozni az üzemen belüli útvonalakkal kapcsolatban.

3. Az interoperabilitás és a szoftverfejlesztés viszi előre a flottakezelést

Egészen a közelmúltig két-három AMR-t is egy komolyabb felállásnak lehetett tekinteni. Mivel jelenleg az üzemekben már nagy számban telepítenek AMR-eket, szükség van a flotta egyetlen belső logisztikai rendszerrel történő koordinálására, ellenőrzésére és kezelésére. A web alapú felhasználói felülettel rendelkező flottakezelő szoftver javítja az AMR műveletek hatékonyságát, lehetővé téve a robotok egyszerű programozását és vezérlését, beleértve a különböző top modulokkal, horgokkal, vagy egyéb kiegészítőkkel rendelkező robotokat is. A programozási szakasz befejeztével a rendszer fogja kezelni a robotflotta prioritásait, és kiválasztja a végrehajtandó művelethez legmegfelelőbb robotot a pozíció és a rendelkezésre állás alapján. A flottakezelő szoftverek más applikációkkal is integrálhatók, például vállalat- vagy raktárirányítási rendszerekkel.

4. Kiberbiztonság védi a kritikus adatokat, mivel az automatizálás többet használ fel belőlük

Mivel az MI, az interpoerabilitás és az 5G-s vezeték nélküli hálózatok sokkal szélesebb körben alkalmaznak vállalati adatokat, a robotokat telepítő szervezeteknek oda kell figyelniük arra, hogyan lehet ezekhez az adatokhoz hozzáférni, és mit tesznek az AMR-gyártók annak érdekében, hogy biztonságban tartsák őket. Mindez szorosan követi az ipari szektorban megjelenő kiberbiztonsági trendeket, ahol az utóbbi időben a fenyegetések sokkal nagyobb figyelmet kapnak. A kiberfizikai rendszerek egyre izgalmasabbá válnak mind a biztonsági ipar, mint a támadást intézők számára. Amíg a legtöbb fenyegetés továbbra is a vállalkozások IT-infrastruktúráját célozza, az operációs technológiai eszközökre irányuló veszélyek is egyre nagyobb mértéket öltenek. A fenyegetésekben történő változások azt eredményezik, hogy méretüktől függetlenül a vállalkozásoknak fokozniuk kell a kiberbiztonságot megcélzó erőfeszítéseiket. A biztonságos termékek létrehozásának két alapfeltétele a védelem mélyreható alkalmazása és a legjobb biztonsági gyakorlatok meghonosítása a termék teljes életciklusa során. Ennek a trendnek a részeként az AMR-gyártóknak határozott lépéseket kell tenniük annak érdekében, hogy biztosítsák az ügyfelek védelmét egy folyamatosan fejlődő, hálózatba kapcsolt világban.

5. Egyre közelebb kerülnek egymáshoz az AMR-ek és más automatizált alkalmazások

Az AMR-ek átalakítják a vállalatok belső logisztikájának kezelését annak érdekében, hogy azok termelékenyebbek és versenyképesebbek lehessenek. Ez azt jelenti, hogy az integrátorok és a gyártók szorosan együttműködnek az üzemvezetőkkel, hogy segítsenek nekik teljes mértékben kihasználni az új alkalmazások anyagkezelő funkcióit. Kisebb súlyok mozgatásával járó feladatokat, mint például a nyersanyagok a gyártósorra történő eljuttatását, vagy a késztermékek minőségellenőrzésre való leszállítását, már világszerte végeznek a robotok, de egyre többen szeretnének olyan AMR-eket, amelyek nagyobb teherbírással rendelkeznek, és akár képesek kiváltani a villástargoncák vagy raklapemelők használatát is. Emellett a mozgó platformokra szerelt együttműködő robotkarral rendelkező mobil manipulátorok is egyre népszerűbbek, mivel számos vállalat várja el a robottól azt, hogy több helyen, szélesebb körű feladatokat hajtson végre, ami végső soron azt jelenti, hagy nagyobb értéket lehet kinyerni az automatizálási beruházásból. Ahogy a vállalatok megtapasztalják az automatizálásban rejlő előnyöket, folyamatosan új alkalmazási lehetőségeket fognak találni a rakodoállómástól a gyártóterületen át a raktárig és a szállításig. A megnövelt teljesítménynek, biztonságnak és interoperabilitásnak köszönhetően a hagyományos rendszerek és az AMR-ek egyre közelebb és közelebb kerülnek egymáshoz.

A munkaerőt, ellátási láncot és termelékenységet érintő folyamatos kihívások csak növelni fogják a megfizethető és hatékony automatizálási technológiák iránti keresletet. És bár az AMR-ek egy fiatal iparágat képviselnek, a fentiekhez hasonló technológiai fejlesztések trendek mind a funkciók, mint a piaci bevezetés robbanásszerű növekedését fogják elősegíteni.

Szerző: Jesper Sonne Thimsen, Mobile Industrial Robots (MiR)

The post Ez az 5 technológiai fejlesztés áll az autonóm mobil robotok (AMR-ek) gyors térnyerése mögött appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Autonóm navigáció milliméteres pontossággal https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/29/autonom-evocortex-faulhaber/ Sat, 29 Jan 2022 18:09:40 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18676 A Tárgyak Internete (IoT) és az Ipar 4.0 korában egyre fontosabb szerepet játszik az intralogisztika. Az áruk és anyagok pontos mozgatása a hatékony termelés kulcstényezőjévé válik. Az Evocortex mobil szállítórendszerei nem hagyományos eszközökkel látják el ezt a feladatot. Kreatív műszaki koncepciójuk megvalósítása szempontjából is meghatározó a használt FAULHABER motorok teljesítménysűrűsége. Ma a „termelés” a „komplexitás” […]

The post Autonóm navigáció milliméteres pontossággal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Tárgyak Internete (IoT) és az Ipar 4.0 korában egyre fontosabb szerepet játszik az intralogisztika. Az áruk és anyagok pontos mozgatása a hatékony termelés kulcstényezőjévé válik.

Az Evocortex mobil szállítórendszerei nem hagyományos eszközökkel látják el ezt a feladatot. Kreatív műszaki koncepciójuk megvalósítása szempontjából is meghatározó a használt FAULHABER motorok teljesítménysűrűsége. Ma a „termelés” a „komplexitás” szó egyik szinonimája. A termékeket egyre inkább egyedi vevői specifikációk szerint gyártják le; az IoT integrációval akár teljesen automatizált termelés valósítható meg egyetlen darabos gyártásban is. Az ilyen nagy változékonyság szorosan összekapcsolt folyamatokat igényel, amelyek ugyanakkor nagyon rugalmasak is. A megfelelő alkatrészeknek– szinte végtelen számú variációban – a megfelelő időben kell rendelkezésre állniuk az egyes gyártóállomásokon.

Előnyben az AMR-ek

Az anyagszállítást – pl. az ellátási pontok és a termelési rendszerek között – egyre inkább testre szabottan, ugyanakkor a lehető legautomatizáltabban kell végrehajtani. A mobil robotplatformok – amiket az iparban autonóm mobil robotok (AMR) néven ismernek – egyre inkább előtérbe kerülnek a raktárakban és a gyártócsarnokokban. Erre a piacra fókuszál a nürnbergi székhelyű Evocortex startup, amit 2016-ban alapítottak tapasztalt robotszakértők részvételével. A szomszédos Nuremberg Tech (Technische Hochschule Nürnberg) iskolával és más oktatási és kutatási intézményekkel szoros kapcsolatban álló cég egy teljesen új AMR koncepcióval lépett piacra. Termékeivel a cég kreatív és innovatív megoldásokat kínál a modern logisztika követelményeire.

„Egy hagyományos AMR gyakran az útvonalak térbeli adaptációját vagy akár a folyamatok technikai módosításait igényli – magyarázta Hubert Bauer ügyvezető igazgató. – Optikai jelölésekre például azért van szükség, hogy a járművek tájékozódni tudjanak, az utaknak, kereszteződéseknek a megadott méretűek és ívsugarúaknak kell lenniük. Mi viszont olyan szállítórobotokat szerettünk volna készíteni, amelyek a megrendelő igényeihez alkalmazkodnak és nem fordítva.”

A csarnok padlója jelzi a pontos pozíciót

Az Evocortex autonóm mobil robotjai (AMR) egyáltalán nem igényelnek előre telepített irányítórendszert a pozíció meghatározásához és a helyes útvonal megtalálásához. Egyszerűen a csarnok padlójának egyenetlenségeit felhasználva tájékozódnak. Az ilyen egyenetlenségek még a tipikus sima betonpadlókon is megtalálhatók, és a robot nagyfelbontású kamerája regisztrálja azokat. A kamera a jármű alján található, 10 × 10 centiméteres területet rögzít, és a képadatok alapján készít egy, a csarnokpadló ujjlenyomatának megfelelő képanyagot. A zseniális rendszer mögött az Evocortex saját fejlesztésű lokalizációs modulja (ELM) áll. A kezdeti betanítási folyamat során a robot rácsmintában mozog a csarnok padlóján. Összetett algoritmusok segítségével az egyes pontok mintájából rendkívül pontos térképet állít elő. A jövőben ezt is öntanuló mesterséges intelligencia segítségével végzik majd. A vezérlő ezenkívül érzékeli a jármű saját mozgását is. Az adatok összevonásával – egy négyzetkilométer elméleti területen – milliméteres pontossággal képes pozícionálni. Ehhez mindössze három beazonosított pontra van szükség. Még ha a padló 50%-át fűrészpor borítja is, az ELM zavartalanul működik és robusztus, precíz és pontos navigációt biztosít. A padlón lévő karcok a térképen is megjelennek, de ezek olyan adatok, amelyek egy bizonyos idő után eltűnnek onnan. Az AMR-ek opcionálisan felszerelhetők további LIDAR érzékelőkkel egy vagy két fronton. Ezek menetirányban pásztázzák a helyiséget, és észlelik az akadályokat – beleértve azokat is, amelyek mozognak, például az utat keresztező embereket. Az alkalmazottak biztonsága érdekében a jármű azonnal leáll.

Korlátlan mobilitás Mecanum kerekekkel

Egy normál kerék csak a tengelyével azonos irányba képes mozogni. Az ilyen kerekekkel rendelkező jármű pontos pozicionálásához ugyanúgy kell manőverezni, mint az autó parkolásakor. Ennek elkerülése érdekében az Evocortex fejlesztői a Mecanum kereket választották, melynek peremére zárt futófelület helyett hordó alakú görgők kerülnek. Ezeket a kerék tengelyéhez képest 45 fokos szögben rögzítik és el tudnak fordulni saját ferde hatásvonalú golyóscsapágyuk körül. A görgők alakját, méretét és távolságát úgy választották meg, hogy a keréknek folyamatos gördülési felülete legyen. Amikor a Mecanum kerék forog, két erőkomponens lép fel: a teljes kerék forgásirányában, valamint a kerék forgásirányára merőlegesen. A kialakuló mozgási irány tehát a kettő között van: a Mecanum kerék a tengelyirányhoz képest 45 fokos szögben „akar” elmozdulni. A görgők mobilitása miatt viszont nincs iránystabilitása. Ha további erők lépnek fel, akkor a saját mozgási iránya bármely irányba eltéríthető. A négy Mecanum kerékkel felszerelt járműben a 45 fokos szögek mindegyikét 90 fokos eltolással rendezték el, így minden kerék más-más irányba próbál mozogni. Az egyes kerekek forgásirányának és sebességének változtatásával a jármű álló helyzetből tetszőleges irányba kormányozható vagy helyben forgatható. Vízszintes síkon így olyan szabadon mozoghat, akár egy lebegő autó. A Mecanum kerekek ezáltal lehetővé teszik a robot ügyes, minden irányban történő mozgását.

www.faulhaber.com

The post Autonóm navigáció milliméteres pontossággal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Autonóm mobil robotok a TV gyártásban https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/19/mirgor-autonom-robotok/ Wed, 19 Jan 2022 07:16:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18536 A Mirgor gyárában televíziók, okostévék és monitorok készülnek, 24-től 85 colos méretben, okos 4k és 8k technológiával. A TV-gyár ellátási folyamatának technológiai továbbfejlesztése érdekében a vállalat lecserélte korábbi félautomata, sofőrök által vezetett szállítójárművekre támaszkodó, szinte manuálisan működtetett rendszerét öt MiR AMR-re, amelyeket a MiR Fleet rendszerén keresztül irányít. Az újítás nagymértékű javulást eredményezett a biztonság, […]

The post Autonóm mobil robotok a TV gyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Mirgor gyárában televíziók, okostévék és monitorok készülnek, 24-től 85 colos méretben, okos 4k és 8k technológiával. A TV-gyár ellátási folyamatának technológiai továbbfejlesztése érdekében a vállalat lecserélte korábbi félautomata, sofőrök által vezetett szállítójárművekre támaszkodó, szinte manuálisan működtetett rendszerét öt MiR AMR-re, amelyeket a MiR Fleet rendszerén keresztül irányít. Az újítás nagymértékű javulást eredményezett a biztonság, a helykihasználás és az anyagok gyártósorra való érkezése tekintetében.

A Mirgor egy argentin technológiai vállalat, amely Rosario városában létesített üzemeiben szórakoztató elektronikai cikkeket és autóalkatrészeket gyárt, illetve forgalmaz, valamint mezőgazdasági termékeket és olajos magvakat exportál. A Mirgor már több mint 37 éve dolgozik a működési területén élő közösségek integrációján és támogatásán, és elkötelezett aziránt, hogy folyamatosan fejlessze önmagát, valamint alkalmazkodjon a különböző követelményekhez, miközben hű marad a küldetéséhez, azaz a jövő építéséhez.

A televíziókat előállító üzemben dolgozó alkalmazottak különféle biztonsági kockázatoknak voltak kitéve, mivel az elavult ellátórendszer tv-képernyőkkel és –hátlapokkal megpakolt kocsik szinte manuális, emberi munkaerőre támaszkodó mozgatását követelte meg rendkívül forgalmas közlekedési folyosókon keresztül, ami nehézkes átláthatósághoz és a gyártósorhoz való nehezített hozzáféréshez vezetett. A vállalat meg volt győződve arról, hogy nem áll rendelkezésre hatékonyabb módszer a folyamatok optimalizálására vagy skálázására a jövőbeli fejlesztések érdekében, amíg fel nem térképezte, milyen új technológiákat vehetnének igénybe.

A folyamatautomatizálás az okos logisztika egyik fő ismérve, és az új technológiák, mint például az automatikus szállító- ás tárolórendszerek, raktárakban való telepítésének közvetlen következménye. A Mirgornál fontosnak tartottuk, hogy kielemezzük, milyen automatizált megoldásokat lehet alkalmazni az ismétlő feladatok kapcsán a zavartalan munkafolyamat biztosítása érdekében. A MiR robotrendszereivel az a tapasztalatunk, hogy nemcsak felgyorsítják a létesítményeinkben végzett feladatokat, hanem növelik az alkalmazottaink biztonságát és maximális szinten optimalizálják gyártósorunk anyagellátó kapacitását

– mondta Julio Haberle, a Mirgor üzemvezetője.

Okos logisztika: az automatizálás szerepe

A Mirgor célja az volt, hogy javítsa a munkahelyi biztonságot és optimalizálja az okostévék összeszereléséhez szükséges anyagok a gyártósorig vezető útvonalát.

Jelenleg, a MiR Fleet platformon keresztül irányított négy MiR200 Hook és egy MiR500 autonóm mobil robot (AMR) segítségével a Mirgor belső szállítása az egyszerű és centralizált online konfigurációnak köszönhetően gördülékenyen, torlódások és fennakadások nélkül működik.

Ezeknek az új technológiáknak a bevezetésével ma már egyszerűen programozhatjuk és irányíthatjuk robotflottánkat, illetve robotjainkat különböző top modulokkal, vonóhorgokkal vagy egyéb tartozékokkal is felszerelhetjük, amelyek megkönnyítik a gyorsan és a gyártósoron dolgozó alkalmazottak által megkövetelt módon érkező anyagok szállítását

– mondja Miguel Santana, a Mirgor karbantartási menedzsere.

Magas fokú rugalmasság, könnyű használhatóság: az automatizálásból eredő versenyelőnyök

„Robotjaink biztonságosan közlekednek, elkerülik az emberekkel és akadályokkal való ütközést, át tudnak kelni ajtókon, valamint zsúfolt területekre is képesek behajtani, majd elhagyni azokat. Az épület tervrajzának CAD fájljait is közvetlenül a robotra tudjuk tölteni, de az egyszerű online interfészen is beprogramozhatjuk a térképet, amihez nincs szükség előzetes programozási ismeretekre. A robot küldetését egy hálózatba kapcsolt okostelefonon, tableten vagy számítógépen keresztül állíthatjuk be”

– ismerteti Julio Haberle a technológia további előnyeit.

A Mirgor egy hivatalos MiR rendszerintegrátort, a Macon-t bízta meg azzal, hogy biztosítsa a szükséges támogatást a MiR autonóm mobil robotjainak telepítéséhez.

„Az autonóm mobil robotok új generációja megváltoztatja azt, ahogyan a vállalkozások az anyagokat létesítményeiken belül szállítják. Ezen a területen pedig a MiR az éllovas. Rendkívüli rugalmasságuknak és intelligens technológiájuknak köszönhetően a MiR AMR-jei gyakorlatilag minden olyan helyzetben használhatók, ahol korábban az alkalmazottak foglalkoztak kocsik, vagy szállítmányok mozgatásával. Most lehetőség nyílt ezen feladatok automatizálására, így a munkavállalók értékesebb feladatokra koncentrálhatnak”

– nyilatkozta Emiliano Herrero, a Macon értékesítési vezetője.

A MiR robotok biztonságos és költséghatékony mobil robotok, amelyek gyorsan képesek automatizálni belső szállítási és logisztikai feladatokat. A robotok optimalizálják a munkafolyamatokat, és munkaerőt szabadítanak fel, így a vállalatok növelhetik termelékenységüket, biztonságukat, valamint hatékonyabbá tehetik a folyamataik anyagellátását.

Garantált versenyképesség a jövőben is

“Egyre több vállalat kezdi meglátni az Ipar 4.0 legnépszerűbb technológiájának számító autonóm mobil robotok előnyeit. A Mirgor-nál nem várhattuk tovább versenyképességünk megerősítésével, a MiR személyében pedig kétségtelenül egy remek szövetségesre találtunk, akinek köszönhetően napról napra tovább tudunk fejlődni. Egyértelmű, hogy a technológia alkalmazásával szerzett tapasztalatainkat más gyárainkkal is megosztjuk, hogy a továbbiakban is folytathassuk sikeres jövőnk alakítását az iparágon belül”

– foglalta össze Julio Haberle.

The post Autonóm mobil robotok a TV gyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az FM Logistic autonóm mobil robotot alkalmaz az IKEA raktárában https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/16/fm-logistic-abz-autonom/ Sun, 16 Jan 2022 16:04:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18497 Az FM Logistic globális 3PL vállalat automatizálással gyorsítja fel raktári folyamatait. Az ügyfelével, az IKEA-val folytatott közös befektetés részeként a vállalat nemrég telepítette a MiR500 robotját annak érdekében, hogy emelje a lengyelországi Jarosty-ban üzemeltetett raktáruk logisztikai folyamatainak színvonalát. Az innovatív és rugalmas technológia szabadon konfigurálható és a mindennapi raktári műveletek során alkalmazható. A MiR500 robot […]

The post Az FM Logistic autonóm mobil robotot alkalmaz az IKEA raktárában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az FM Logistic globális 3PL vállalat automatizálással gyorsítja fel raktári folyamatait.

Az ügyfelével, az IKEA-val folytatott közös befektetés részeként a vállalat nemrég telepítette a MiR500 robotját annak érdekében, hogy emelje a lengyelországi Jarosty-ban üzemeltetett raktáruk logisztikai folyamatainak színvonalát. Az innovatív és rugalmas technológia szabadon konfigurálható és a mindennapi raktári műveletek során alkalmazható.

A MiR500 robot raklapok és egyéb 500 kg-ig terjedő rakományok szállításában hivatott együttműködni a raktári alkalmazottakkal. A beruházás mögött álló fő koncepció célja az alkalmazottak felszabadítása az improduktív tevékenységek alól, a munkabiztonság javítása és a raktári költségek optimalizálása.

Annak érdekében, hogy versenyelőnyt tudjunk kialakítani a vállalat és ügyfeleink számára, olyan innovatív megoldásokba fektetünk be, amelyek rugalmasak, illetve könnyen használhatóak, és ebből adódóan költséghatékonyak

– magyarázza Alexander Damie, az FM Logistic Central Europe innováció- és folyamatmenedzsere.

„A Mobile Industrial Robots technológiájának alkalmazása sokkal kevésbé költséges, mint a konkurens AGV-k, azaz önvezető járművek koncepciójának üzemeltetése. Jelen esetben egy AGV több mint kétszer olyan drága lenne, mint amennyibe ez a megoldás kerül.”

A gyors reagálású MiR500 könnyedén kikerüli az akadályokat és nem igényel hosszadalmas és bonyolult beállítást, aminek köszönhetően működtetése egyszerű. A robot által létrehozott térkép és a fejlett beépített szoftver segítségével az autonóm mobil robotok dinamikusan képesek tájékozódni, és ki tudják választani a legkényelmesebb utat mielőtt elindulnak – mindezt emberi közbeavatkozás nélkül.

A robot önállóan fogja végezni munkáját Jarosty-ban, az IKEA elosztó központjában. A raktári alkalmazottak és a robot felügyeléséért felelős kollégák megkapják a szükséges továbbképzést, a MiR500 pedig pár héten belül teljesen autonóm módon fogja elvégezni feladatait a nap 24 órájában.

Az ügyfelünk kiszolgálása során rengeteg üres raklapot kell megmozgatnunk, mivel ezeket nagy számban alkalmazzák az automata raktárakban”

– mondja Edyta Śmiechowicz, az FM Logistic CE üzemvezetője.

„Az automatizálás szempontjából ez egy ideális folyamat. Az elosztás során végzett műveletek magukban foglalják az üres raklapokat szállító autonóm robot a belső áruáramlásba való integrálását. A tesztek során a robot több mint 60 km-t tett meg, mialatt 180 küldetést végzett el sikeresen és több mint 1500 üres raklapot szállított le. A próbaidőszak során optimalizálni tudtuk műveleteinket, és nem kellett engednünk sem az alkalmazottaink munkahelyi biztonságából, sem a befektetés jövedelmezőségéből.”

 „A Jarosty-ban, az IKEA elosztó központban telepített MiR robottal egy újabb lépést teszünk a folyamataink optimalizálása felé, illetve a raktári műveleteinket innovatív megoldások üzembe helyezésével fejlesztjük”

mondja Sebastian Kaczmarski, a lengyelországi IKEA központi fulfilment műveleti igazgatója, majd hozzáteszi:

Az együttműködés jó példája annak, hogyan alkalmazzuk a vállalataink közötti szinergiát és a közös tanulást a raktári folyamatok fejlesztése és az új fejleményekhez való igazodás során – egy hibrid megoldást képezve a manuális és automatikus folyamatok között.”

Az FM Logistic nem először telepít ilyen típusú robotot, amelyhez ezúttal is az ASTOR és az ABZ Automatyka nyújtott szakértő támogatást. Nemrég egy kisebb modell – a MiR200 – kezdte meg működését a mszconów-i logisztikai központban, ahol csomagolási műveletekben segédkezik. A gyártás során keletkezett hulladékot, többek közt fóliát és kartonpapírt szállít a válogató állomásra, és naponta átlagosan 18,5 kilométert tesz meg. Ezt a távolságot korábban az alkalmazottaknak kellett végigjárniuk.

Az FM Logistic újabb autonóm robotok telepítését is tervezi további telephelyein.

The post Az FM Logistic autonóm mobil robotot alkalmaz az IKEA raktárában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mobil karbantartók a kiterjesztett valóságban https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/09/comos-siemens-app-ar/ Sun, 09 Jan 2022 15:41:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18441 A Siemens új alkalmazása gördülékennyé teszi az üzemek helyszíni karbantartását. A Siemens Comos Mobile Worker néven új mobilalkalmazást jelentett be, amely felgyorsítja az üzemi technológiák biztonságos karbantartását. A megoldás összekapcsolja a kiterjesztett valóság és az adatmenedzsment eszközét, lehetővé teszi a vállalatirányítási, mérnöki, vezérlő és egyéb rendszerekből származó adatok vizualizálását és feldolgozását felhasználóbarát kezelőfelületen. A Comos […]

The post Mobil karbantartók a kiterjesztett valóságban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Siemens új alkalmazása gördülékennyé teszi az üzemek helyszíni karbantartását.

A Siemens Comos Mobile Worker néven új mobilalkalmazást jelentett be, amely felgyorsítja az üzemi technológiák biztonságos karbantartását. A megoldás összekapcsolja a kiterjesztett valóság és az adatmenedzsment eszközét, lehetővé teszi a vállalatirányítási, mérnöki, vezérlő és egyéb rendszerekből származó adatok vizualizálását és feldolgozását felhasználóbarát kezelőfelületen.

A Comos mérnöki szoftverrel kialakított, közvetlen kapcsolatának köszönhetően a mobil app minden műszaki adatot összekapcsol, és átfogó rálátást ad az üzemre. A rendszerek közötti adatkapcsolat kétirányú, így a változtatások és a megjegyzések biztonságosan átvihetők és menthetők, a helymeghatározás szintén integrált adatai pedig a helyszíni navigációt segítik.

A releváns információkat az AR funkció tableten, telefonon és okosszemüvegen is megjeleníti. A felhasználó közvetlenül a helyszínen szerkesztheti az adatokat, a feladatvégzést dokumentálhatja az állapot „készre” állításával, és az adatcsomagokat fotókkal, jegyzetekkel együtt visszaküldheti a megfelelő rendszerekbe. A karbantartást végző technikus videóhíváson keresztül is elérhető. Az app felhasználási területei az üzembe helyezéstől kezdve az ellenőrzésen át a mobil karbantartásig és a szakértők távoli eléréséig ívelnek. Használatához folyamatos Ethernet hálózati kapcsolat sem szükséges, mert az offline funkció a menet közben feldolgozott adatokat visszamenőlegesen szinkronizálja a rendszerekkel.

The post Mobil karbantartók a kiterjesztett valóságban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Autonóm raklapszállítókat hoz létre a MIR https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/21/autonom-mir-robot/ Tue, 21 Dec 2021 10:01:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18236 Az új megoldások egyesítik a MiR autonóm mobil robotok (AMR) terén szerzett tájékozódási és szoftveres szakértelmét a Logitrans több évtizedes anyagmozgatási tapasztalataival, hogy új szintre emeljék a raklapok szállításának folyamatát. Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) egyik vezető gyártója a MiR és a nagy anyagmozgató berendezéseket gyártó Logitrans stratégiai együttműködést kötött, amelynek célja, hogy autonóm raklapszállítókat […]

The post Autonóm raklapszállítókat hoz létre a MIR appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új megoldások egyesítik a MiR autonóm mobil robotok (AMR) terén szerzett tájékozódási és szoftveres szakértelmét a Logitrans több évtizedes anyagmozgatási tapasztalataival, hogy új szintre emeljék a raklapok szállításának folyamatát.

Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) egyik vezető gyártója a MiR és a nagy anyagmozgató berendezéseket gyártó Logitrans stratégiai együttműködést kötött, amelynek célja, hogy autonóm raklapszállítókat hozzanak létre. A raklapok biztonságos, hatékony és önálló mozgatására képes eszközökkel a partnerek egy piaci rést kívánnak betölteni. Az autonóm raklapszállító egyesíteni fogja a MiR autonóm navigációs és szoftveres képességeit a Logitrans által már 80 éve fejlesztett elektromos raklapszállítók funkcionalitásával.

A vállalatok abban állapodtak meg, hogy egy új autonóm raklapszállító-sorozatot fejlesztenek ki, és így egy kiegészítőt hoznak létre a MiR jelenleg elérhető nagy teherbírású mobil robotjai számára, amelyek zökkenőmentesen és biztonságosan szállítanak árut, valamint raklapokat dinamikus környezetben, emberek és más szállítóeszközök közvetlen közelében. A MiR robotjai jelenleg speciális raklapállványokról tudják felvenni a raklapokat, azonban több MiR-ügyfél is kifejezte igényét olyan AMR-ek iránt, amelyek a raklapokat egyből a földről felvéve képesek tovább szállítani. Az együttműködés lehetővé teszi, hogy a MiR és a Logitrans megfeleljen az ügyfelek által támasztott igényeknek, ugyanakkor számos új üzleti lehetőséget is teremt a hatalmas potenciállal rendelkező piacon.

„Küldetésünk a kezdetektől fogva az volt, hogy úgy segítsük alakítani a vállalatok belső logisztikáját, hogy azok termelékenyebbek és versenyképesebbek lehessenek – ez az új kezdeményezés pedig egy újabb óriási lépést jelent ebben az irányban. A szoftver-kompetenciánk és a Logitrans több évtizedes hardveres ismereteinek ötvözésével gyorsan létre fogjuk tudni hozni a megfelelő megoldást, hogy ügyfeleinket a teljes értékláncuk mentén támogatni tudjuk”

– mondja Søren E. Nielsen, a MiR elnöke.

Miközben a MiR felismerte az ügyfelei körében fellépő igényt, a Logitrans is megnövekedett keresletet tapasztal a raklapmozgatás jelenlegi folyamatainak automatizálására.

„Tudjuk, hogy az anyagmozgatás ágazata az automatizálás felé halad. Identitásunk része, hogy folyamatosan az üzletágunk élen járjunk a termékfejlesztés terén. Termékeink automatizálása segít megőrizni vezető pozíciónkat. Az ilyen típusú termékhez szükséges kapacitással nem rendelkezünk házon belül, így a MiR-rel való együttműködéssel nagyon jól járunk”

– mondja Gitte Kirkegaard, a Logitrans vezérigazgatója.

Az új megoldás kibővíti az AMR-ek és raklapszállítók képességeit, hogy a legtöbb intralogisztikai szükségletre választ lehessen adni

A MiR és a Logitrans egy teljesen automatizált és egy félautomata autonóm raklapszállító létrehozását tervezi, hogy válasszal tudjanak szolgálni a logisztikai folyamatok különböző kihívásaira. A MiR és a Logitrans számára új üzleti területek és termékek létrehozását megcélzó hosszú távú és stratégiai kezdeményezés a Logitrans kiváló minőségű hardvereszközeire, valamint a MiR hagyományos AMR-jei által is használt fejlett tájékozódási technológiára és kifinomult flottaszoftverre támaszkodik.

 Amikor ezek az AMR raklapszállítók megérkeznek a piacra, a vállalatok számíthatnak a MiR-re, mint a legtöbb belső logisztikai kihívásukra megoldással rendelkező szolgáltatóra” – teszi hozzá Nielsen. „A Logitrans-szal való együttműködés segít abban, hogy még hamarabb eleget tudjunk tenni az ilyen termékekre irányuló keresletnek, mindez pedig lehetővé teszi ügyfeleink számára, hogy elérhessék üzleti célkitűzéseiket.”

A MiR robotikai kiválósága és a Logitrans átfogó termékportfóliója és azok testreszabhatósága által nyújtott egyesített kompetenciával egy olyan jövőt vetítünk előre, ahol az ügyfelek pontosan az igényeiknek megfelelő AMR-megoldást kapják tőlünk

– foglalja össze Gitte Kirkegaard.

The post Autonóm raklapszállítókat hoz létre a MIR appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy évtized alatt 260-szorosára nőtt a mobil adatforgalom https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/12/adatforgalom-ericsson-mobil/ Sun, 12 Dec 2021 15:32:22 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18080 Egy átlagos mobilfelhasználó 11,4 gigabájtnyi adatot használ el havonta, de ezen a téren nagy eltérések vannak a világ országai között: Közép-Európa például jócskán elmarad például Indiától. Az elmúlt tíz évben 700 millióról 6,3 milliárdra emelkedett az okostelefon-előfizetések száma, a teljes mobilos adatforgalom pedig 260-szorosára nőtt. Mindez csupán néhány érdekes megállapítás a mobilkommunikációs trendek egyik legátfogóbb […]

The post Egy évtized alatt 260-szorosára nőtt a mobil adatforgalom appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy átlagos mobilfelhasználó 11,4 gigabájtnyi adatot használ el havonta, de ezen a téren nagy eltérések vannak a világ országai között: Közép-Európa például jócskán elmarad például Indiától.

Az elmúlt tíz évben 700 millióról 6,3 milliárdra emelkedett az okostelefon-előfizetések száma, a teljes mobilos adatforgalom pedig 260-szorosára nőtt. Mindez csupán néhány érdekes megállapítás a mobilkommunikációs trendek egyik legátfogóbb tanulmánya, az Ericsson Mobility Report 2021 végi kiadásából, amely az 5G vártnál gyorsabb terjedéséről számol be.

A hálózati eszközök vezető gyártója tíz évvel ezelőtt, 2011 novemberében adta közzé első trendjelentését. Akkor még csak mintegy 700 millió okostelefon-előfizetés volt a világon, és mindössze két évvel korábban indult el az első 4G hálózat. Szintén két évvel korábban haladta meg először a világ mobilhálózatain az adatforgalom volumene a hangforgalomét, de még így is csak havi 0,25 exabájtra (268 millió gigabájtra) rúgott 2011-ben.

Az már látszott, hogy az okostelefonok forradalmasítják az emberi kommunikációt, az adatforgalom növekedésének mértéke azonban sok tekintetben felülmúlta azt, amit az Ericsson szakemberei prognosztizáltak az évente kiadott jelentésekben. 2021-re például hat éve még „csak” 51 exabájt/hónap adatforgalmat jósoltak, ezzel szemben a valóságban elérte a 65 exabájtot (70 milliárd gigabájtot), ami 260-szoros növekedésnek felel meg egy évtized leforgása alatt.

A teljes 2021-es Ericsson Mobility Report (angolul) ezen a linken tölthető le.

Erős szolgáltatói verseny, nagyobb adatforgalom

A növekedésnek a 4G hálózatok folyamatos technológiai fejlődése, hatékonyságának növekedése ágyazott meg. A leglátványosabb, ugrásszerű növekedési epizódokat általában a mobilszolgáltatók közötti piaci verseny idézte elő. Ilyen ugrást okozott, amikor 2015-ben az egyik amerikai szolgáltató a videómegosztók korlátlan elérését építette be egyik díjcsomagjába, vagy amikor 2017-ben egy újonnan piacra lépő indiai mobilcég rendkívül olcsó 4G tarifacsomagokat kezdett el értékesíteni, illetve amikor Kínában 2018-ban az ádáz verseny miatt egymás után dobták piacra a kedvezményesebbnél kedvezményesebb ajánlatokat.

Ezekben a régiókban máig kiemelkedő az egy okostelefon-felhasználóra jutó adatmennyiség: Indiában 18,4 GB/hó, Észak-Amerikában 14,6 GB/hó, Északkelet-Ázsiában pedig 13,9 GB/hó, míg Kelet-Közép-Európában ugyanez az adat 9,9 GB/hó. A világátlag 11,4 gigabájt, ami hat éven belül az Ericsson szakemberei szerint 40 gigabájtra emelkedik.

5G: kiszámíthatatlanul nagy növekedés

Az előrejelzés ugyanakkor nem könnyű, mivel az 5G terjedése gyorsabb a vártnál, és nem lehet kiszámítani, hogy mikor okoz esetlegesen nem várt nagyságrendi robbanást egy-egy olyan új eszköz, szolgáltatás vagy üzleti modell, ami a legújabb generációs mobilhálózatok magasabb szintű képességeire épül. Ilyen ugrást hozhat el többek között a virtuális, illetve a kiterjesztett valóság (VR és AR), a mesterséges intelligencia terjedése, illetve a gyártás, a mezőgazdaság, a közlekedés vagy az egészségügy hálózatba kötése és digitalizációjának felgyorsulása.

„A járvány ráébresztette a világot, hogy a modern digitális infrastruktúrák gazdasági és társadalmi szempontból is kritikus fontosságúak. Az 5G és a gigabites vezetékes hálózatok megteremtették az alapot a fizikai és a digitális tér konvergenciájához, de ez csak a kezdet”

– mondta el Erik Ekudden, az Ericsson globális technológiai igazgatója novemberben a vállalat magyarországi és közép-kelet-európai ügyfeleinek tartott előadásában.

A jövő hálózatában minden fizikai objektumnak lesz digitális vetülete, legyen szó emberről, intelligens gépről vagy a környezetről, a fizikai világ jelentős részben programozható és automatizálható lesz. Minden digitális entitás adatkezelést és feldolgozást fog végezni, az adatok alapján megszületett döntések és előrejelzések pedig hatással lesznek a fizikai világ működésére – jósolta a szakember. – A hálózatba kötött gépek számának exponenciális növekedésével a funkcionális fejlesztésekre és a kommunikációs kapacitás erősítésére is nagyobb igény lesz majd. Ez a mai és a közeljövőben használt infrastruktúrához képest további fejlesztést igényelhet majd, megágyazva ezzel a 6G-érának.

FWA: lehetőség Magyarországnak is

Máig 180 élő 5G hálózatot állítottak üzembe a mobilszolgáltatók, az előfizetők száma pedig 2021 végére eléri a 660 milliót. Az Ericsson előrejelzése szerint 2027-ben már 4,4 milliárd 5G-előfizetés lesz (az összes előfizetés fele). Az 5G-s okostelefonok már ma is a teljes forgalom 23%-át adják, de az 5G-robbanás nemcsak mobilfronton várható, hanem a fix bekötésű vezeték nélküli elérésekből, vagyis a FWA (Fixed Wireless Access) kapcsolatok terén is.

A világ népességének nagyjából a fele nem rendelkezik stabil, megfelelő sebességű internetkapcsolattal, mivel több százmillió – döntően vidéki – háztartás van, ahová vagy egyáltalán nem ér el a vezetékes infrastruktúra vagy a meglévő vezetékes hálózat elavult és nem, illetve nehézkesen fejleszthető. Ezen segíthet az 5G: a többszörösére bővülő kapacitás révén a modern vezetékes elérésekkel összemérhető vezeték nélküli kapcsolat építhető ki.

„Friss jelentésünk szerint 2027-ben 800 millió ember jut majd fix bekötésű vezeték nélküli hálózaton gyors és megbízható internethez. Mindez Magyarország egyes régióiban is fontos szerepet játszhat – emelte ki Jakab Roland, az Ericsson közép-európai régionális igazgatója. – Az Ericsson megrendelésére az Analysys Mason kutatócég által készített 2020-as tanulmány szerint a magyar vidék az FWA-kapcsolatok és a szintén 5G-re épülő precíziós mezőgazdaság révén 269 millió euró többletbevételhez juthat a következő években.”

Ázsia és Észak-Amerika továbbra is az élen

Az 5G terjedésében ma még jelentős regionális különbségek vannak. Míg Északkelet-Ázsiában már most minden negyedik, Észak-Amerikában pedig minden ötödik mobilelőfizetés 5G-s, máshol lassabb a növekedés. Az éllovas területeken kívül még csak az Öböl-országokban és Nyugat-Európában kimutatható az 5G aránya (9, illetve 6 százalék). Az új generáció terjedése ugyanakkor gyorsabb a korábbi technológiákénál: míg a 4G-nek közel 6 évre volt szüksége az egymilliárd előfizetés eléréséhez, az 5G-nek két évvel kevesebb is elég lesz.

The post Egy évtized alatt 260-szorosára nőtt a mobil adatforgalom appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagyteljesítményű autonóm mobil robotok a logisztikában https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/22/autonom-mobil-robot-ip52/ Sun, 22 Aug 2021 15:25:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16377 Az iparág első IP52-es védettséggel rendelkező AMR-jeit, a MiR 600-at és a MiR1350-et arra tervezték, hogy nehéz tárgyakat szállítsanak kihívást jelentő gyártási és logisztikai raktári környezetben. Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) globális piacvezetője, a Mobile Industrial Robots (MiR) a mai napon piacra dobta eddigi legnagyobb teljesítményű robotjait, melyek raklapok és egyéb nehéz tárgyak szállítására alkalmasak […]

The post Nagyteljesítményű autonóm mobil robotok a logisztikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az iparág első IP52-es védettséggel rendelkező AMR-jeit, a MiR 600-at és a MiR1350-et arra tervezték, hogy nehéz tárgyakat szállítsanak kihívást jelentő gyártási és logisztikai raktári környezetben.

Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) globális piacvezetője, a Mobile Industrial Robots (MiR) a mai napon piacra dobta eddigi legnagyobb teljesítményű robotjait, melyek raklapok és egyéb nehéz tárgyak szállítására alkalmasak gyárakban, raktárakban és logisztikai központokban.  A MiR600-at, amely akár 600 kg-os súlyokat is elbír, illetve a MiR1350-et, melynek teherbírása 1350 kg, úgy tervezték, hogy még kihívásokkal teli környezetben is biztonságosan és hatékonyan végezzék el az anyagmozgatási műveleteket.

„Az AMR-eket saját üzemeikben tesztelő ügyfelek ráismertek arra, hogy nagyobb terheket is szeretnének szállítani, valamint arra jutottak, hogy amennyiben fő tevékenységüket nagy létszámú flottákkal kívánják kiszolgálni, akkor még magasabb szintű megbízhatóságot, biztonságos és minőséget kell, hogy megköveteljenek”

– mondja Søren E. Nielsen, a Mobile Industrial Robots elnöke.

„Új ipari szintű és robosztus robotjaink megfelelnek ezeknek a kívánalmaknak, így nem kell sokáig gondolkodni azon, hogy megéri-e integrálni őket a vállalatok munkafolyamataiba.”

Az első AMR-ek, amelyek IP52-es védettséggel rendelkeznek, hogy ellenálljanak a környezeti kihívásoknak

Az ipari szintű használatra alkalmas és a megfelelő védettséggel rendelkező MiR600 és MiR1350 lett a két első autonóm mobil robot, amely megkapta az 52-es IP-védettségi besorolást. Ez azt jelenti, hogy a védettségnek köszönhetően alkatrészeik ellenállnak a por és a vízcseppek okozta károsodásnak.

„Mivel az AMR-eket egyre nagyobb mértékben a fő tevékenységük során alkalmazzák a vállalatok, állásidőről szó sem lehet”

– mondta Nielsen.

„Új AMR-jeink ipari szintű besorolással rendelkeznek és hosszú élettartamra készültek, az ipari és könnyen hozzáférhető alkatrészeknek és kábeleknek köszönhetően karbantartásuk pedig rendkívül egyszerű.”

Az új AMR-ek minden típusú logisztikát optimalizálnak – bejövőt, gyártásit és kimenőt

A nagyobb méretű MiR600 és MiR1350 ideális a nehéz anyagok és áruk autonóm szállítására

  • rakodóterekben
  • gyártó- és összeszerelési területeken
  • raktárakban
  • anyagszállító területeken.

A MiR többi AMR-jéhez (MiR100, MiR200, MiR250, MiR500 és MiR1000) hasonlóan a MiR600 és a MiR1350 is zökkenőmentesen és biztonságosan közlekedik emberek és egyéb szállítójárművek között dinamikus környezetben is. Szenzorok, 3D kamerák és a legújabb lézeres szkenner technológia biztosítja a robotok 360 fokos látószögét, valamint pontos és megbízható mozgását és működését. Az új AMR-eket úgy tervezték, hogy megfeleljenek az iparág legújabb biztonsági szabványainak, például az ISO 3691-4-nek.

„Számos vállalat integrálja mobil robotjainkat az emberek által vezetett villástargoncák alternatívájaként, amelyek működtetése költséges és veszélyes is lehet”

– mondta Nielsen.

„Az AMR-ek által nyújtott optimalizált szállításnak köszönhetően az alkalmazottak felszabaduló idejükben magasabb értéket teremtő feladatokkal és a gyártási folyamatokkal foglalkozhatnak, miközben a termelési terület biztonsága növekszik.”

Azonnal telepíthető megoldások a skálázhatóságért és az alkalmazkodóképességért

A jövőálló logisztikai megoldásoknak zökkenőmentesen kell illeszkednie a működési folyamatokhoz és rugalmasan kell alkalmazkodniuk az új munkafolyamatokhoz és környezetekhez. A MiR AMR-jei rendkívül flexibilisek és különféle top modulokkal is elláthatók a személyre szabott alkalmazástól függően.

Számos vállalat gondolkozik alakítható robotplatformokban, míg mások azonnal telepítető megoldásokat szeretnének, melyeket különféle típusú munkafolyamatok során vagy az ügyfelek eltérő gyártási területein alkalmaznának. Az üzembe helyezés megkönnyítése érdekében a MiR többféle emelő top modult is kínál a MiR600-hoz és a MiR1350-hez. Ezek a top modulok lehetővé teszik az AMR-ek számára, hogy raklapokat és kocsikat vegyenek fel, vagy tegyenek le, amivel egyszerű integrációt és skálázhatóságot valósítanak meg a teljes értéklánc mentén.

The post Nagyteljesítményű autonóm mobil robotok a logisztikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
5G felszeletelt mobilhálózaton https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/16/5g-ran-slicing-ericsson/ Tue, 16 Feb 2021 17:43:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13858 Jelentősen megnőtt azoknak a felhasználási területeknek a száma, ahol nem folyamatosan van szükség a nagy sávszélességű mobilhálózatra, de amikor igen, akkor fontos, hogy folyamatosan gyors maradjon a kapcsolat. A vezeték nélküli hálózatok üzemeltetése kapcsán az egyik legjelentősebb kihívás a rendelkezésre álló szűkös kapacitás – jelen esetben a rádióspektrum – minél hatékonyabb felhasználása. Bár a kapacitás […]

The post 5G felszeletelt mobilhálózaton appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jelentősen megnőtt azoknak a felhasználási területeknek a száma, ahol nem folyamatosan van szükség a nagy sávszélességű mobilhálózatra, de amikor igen, akkor fontos, hogy folyamatosan gyors maradjon a kapcsolat.

A vezeték nélküli hálózatok üzemeltetése kapcsán az egyik legjelentősebb kihívás a rendelkezésre álló szűkös kapacitás – jelen esetben a rádióspektrum – minél hatékonyabb felhasználása. Bár a kapacitás a mobilhálózatok újabb generációi és újabb spektrumok bevonása révén folyamatosan bővült, de közben nőtt a csatlakozó eszközök száma is, és egyes iparágaknál megjelent az igény az átlagosnál nagyobb sávszélességet kínáló, de csak időszakosan szükséges mobilhálózatra. Ennek a kihívásnak az áthidalására nyújt megoldást az Ericsson 5G RAN slicing nevű szoftveres eljárása, melyet a svéd gyártó januárban tett elérhetővé partnerei számára.

Egy hálózatból többet, csinálni 1 milliszekundum alatt

Az 5G technológia bevezetésével a mobilszolgáltatók minden eddiginél hatékonyabban használhatják ki, tehetik pénzzé hálózati erőforrásaikat. Többek közt dedikált kapacitást biztosíthatnak azoknak a magánhálózatoknak, melyeket a gyártóüzemek, a kutatás-fejlesztési részlegek vagy éppen az egyetemi campusok üzemeltetnek, akár a szolgáltatóval közösen. Akadnak azonban olyan területek is, ahol a nagy sávszélességű, nagy rendelkezésre állású kapcsolatra nincs folyamatosan szükség, így az erőforrásokat dinamikusan át lehet csoportosítani más célokra.

Az Ericsson 5G RAN slicing szoftver segítségével a rendelkezésre álló hálózati kapacitást rendkívül rövid idő – mindössze akár 1 milliszekundum – alatt lehet szabályozni, így egyazon fizikai hálózaton belül több logikai hálózat jöhet létre és üzemelhet párhuzamosan. A szolgáltató az 5G RAN slicinggel lényegesen egyszerűbben biztosíthat hálózati prioritást és stabil rendelkezésre állást a alhálózatra csatlakozó kliensek számára, amelyeknek így nem kell több száz, vagy akár több ezer másik eszközzel versengeniük ugyanazért a sávszélességért, ami a szolgáltatás minőségének romlásához vezethet.

Így lesz a mobil a műhold alternatívája

Jó példa erre a médiaipari felhasználás, illetve az élő televíziós műsorközvetítés, ahol eddig nem, vagy csak bonyolult módon volt megoldható a mobilhálózatokon keresztüli bejelentkezés, és ha össze is jött a kapcsolat, gyakran előfordult, hogy a kép szétesett, akadozott. Az 5G RAN slicingnek köszönhetően a stábok számára a hálózat által lefedett területeken mostantól a műholdas átviteli közeggel összemérhető stabilitású és rendelkezésre állású kapcsolat biztosítható függetlenül attól, hogy csak egy kétperces élő interjút kell közvetíteni vagy egy hetekig tartó sporteseményt.

Az 5G RAN slicing emellett más, időkritikus vagy kiemelt rendelkezésre állást igénylő feladatok számára biztosíthat optimális megoldást. Ilyen lehet a cloud gaming, ahol „virtuális életek múlnak” a lehető legrövidebb késleltetésen, vagy a járművek mobilhálózaton való távvezérlése, a mentést/kutatást támogató rendszerek, ideiglenes egészségügyi állomások és közbiztonsági rendszerek működtetése.

Nagyobb védelem a kibertámadások ellen

A hálózati szeletek elkülönítése növelheti a hálózatbiztonságot is, így például az egyes hálózati szeletek túlterheléses támadása nincs hatással a többi szelet működésére, de az izoláció más jellegű kibertámadás esetén is drasztikusan csökkentheti az adott szelet sebezhetőségét. Az Ericsson 5G RAN slicing szervesen támaszkodik a gyártó robusztus szoftverportfóliójának részét képező gépi tanulásos és mesterséges intelligencia algoritmusokra, melyek itt különösen relevánsak lehetnek.

The post 5G felszeletelt mobilhálózaton appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jönnek a mobil autótöltő robotok https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/08/volkswagen-group-robot/ Fri, 08 Jan 2021 21:35:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13299 Először enged bepillantást a Volkswagen Group Components mobil töltőrobotjának prototípusaira. Ez az egyik elképzelt töltési koncepció, amely a Volkswagen reményei szerint az elkövetkező években kibővíti a töltési infrastruktúrát. Feladata: a járművek teljesen önálló feltöltése korlátozott parkolóhelyeken, például földalatti parkolókban. „A mindenütt jelen lévő töltési infrastruktúra kulcsfontosságú tényező az elektromos mobilitás sikerében. Töltőrobotunk csak egy a […]

The post Jönnek a mobil autótöltő robotok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Először enged bepillantást a Volkswagen Group Components mobil töltőrobotjának prototípusaira.

Ez az egyik elképzelt töltési koncepció, amely a Volkswagen reményei szerint az elkövetkező években kibővíti a töltési infrastruktúrát. Feladata: a járművek teljesen önálló feltöltése korlátozott parkolóhelyeken, például földalatti parkolókban.

„A mindenütt jelen lévő töltési infrastruktúra kulcsfontosságú tényező az elektromos mobilitás sikerében. Töltőrobotunk csak egy a számos megközelítés közül, de kétségtelenül az egyik leglátványosabb”

– magyarázza Thomas Schmall, a Volkswagen Group Components vezérigazgatója.

Teljesen autonóm töltés

Az alkalmazással vagy a Car-to-X kommunikációval elindított töltőrobot teljesen autonóm módon működik. Önállóan irányítja a töltendő járművet és kommunikál vele: a töltőaljzat fedelének kinyitásától a dugó csatlakoztatásáig és leválasztásáig. A teljes töltési folyamat emberi részvétel nélkül zajlik. Több jármű egyidejű feltöltésére a mobil robot egy pótkocsit, lényegében egy mobil energiatároló egységet mozgat a járműhöz, összeköti, majd ezt az energiatároló egységet használja az elektromos jármű akkumulátorának feltöltésére. Az energiatároló egység a töltés során a járműnél marad. Közben a robot más elektromos járműveket tölt. A töltési szolgáltatás befejezése után a robot önállóan összegyűjti a mobil energiatároló egységet, és visszaviszi a központi töltőállomásra.

Thomas Schmall, a Volkswagen Group Components vezérigazgatója szerint:

„A hatékony töltési infrastruktúra kiépítése a jövőben központi feladat, amely az egész szektor számára kihívást jelent. Olyan megoldásokat fejlesztünk, amelyek segítenek elkerülni a költséges egyedi megoldásokat. A mobil töltőrobot és a rugalmas gyorstöltő állomásunk csak két ilyen megoldás.”

Az üzleti egység jelenleg egy teljes DC töltőcsaládon dolgozik. A rugalmas gyorstöltő állomást 2021 elején dobják piacra. A DC wallbox immáron több hete különböző német vállalatok telephelyein van próbaüzemben. A mobil töltőrobot sikeresen elérte a prototípus állapotát, és most átfogóan tovább fogják fejleszteni. A piaci érettség egyik előfeltétele a Car-to-X kommunikáció az autonóm töltési folyamat megkönnyítése érdekében.

Tekintettel e kérdés döntő fontosságára, a jövőben a Volkswagen Group Components lesz többek között felelős a Volkswagen-csoport minden töltési tevékenységéért és töltési rendszeréért. A cél az, hogy a töltőrobotot átfogó koncepcióba integrálják, amely az elektromos mobilitás hosszú távú sikerére és ezáltal a szállítás villamosítására összpontosít.

„Ennek alapvető előfeltétele a töltési infrastruktúra kiépítése. De ennek igény vezéreltnek és hatékonynak kell lennie”

– folytatja Schmall.

„Fejlesztéseink nem csak az ügyfelek igényeire és az elektromos járművek műszaki előfeltételeire összpontosítanak. Figyelembe veszik a potenciális partnereknek kínált gazdasági lehetőségeket is.”

Lehetővé teszik a parkolóhelyek és a földalatti parkolók üzemeltetőinek, hogy a mobil töltőrobot segítségével gyorsan és egyszerűen „felvillanyozzák” az összes parkolóhelyet. Ez csökkenti a szükséges építési munkákat, ugyanakkor csökkenti a potenciális költségeket.

The post Jönnek a mobil autótöltő robotok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>