Miskolc – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Világszínvonalú logisztikai szimulációs laborokat adtak át a Miskolci Egyetemen https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/16/miskolci-egyetem-logisztika-szimulacios-labor/ Mon, 16 Dec 2024 05:00:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32371 Az EWG csoport támogatásával kialakított kutatóműhelyekben valós körülmények között képezik a logisztikai szakembereket. Átadták a Miskolci Egyetem Logisztikai Intézetének két új folyamatszimulációs laborját. A laboratóriumok alkalmasak a logisztikai folyamatok tervezésére és fejlesztésére, a hallgatók korszerű gyakorlati képzésére, az egyik emellett lehetőséget ad mesterségesintelligencia-alapú kutatások megvalósítására is. Az eszközöket az EWG csoport adományozta az egyetemnek, hogy […]

The post Világszínvonalú logisztikai szimulációs laborokat adtak át a Miskolci Egyetemen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az EWG csoport támogatásával kialakított kutatóműhelyekben valós körülmények között képezik a logisztikai szakembereket.

Átadták a Miskolci Egyetem Logisztikai Intézetének két új folyamatszimulációs laborját. A laboratóriumok alkalmasak a logisztikai folyamatok tervezésére és fejlesztésére, a hallgatók korszerű gyakorlati képzésére, az egyik emellett lehetőséget ad mesterségesintelligencia-alapú kutatások megvalósítására is. Az eszközöket az EWG csoport adományozta az egyetemnek, hogy segítse a logisztikai szakemberek magas szintű képzését és hozzájáruljon a logisztikai szektor magyarországi fejlődéséhez.

A Miskolci Egyetem Logisztikai Intézetében kialakított két labor közül az egyikben egyszerre tizenhat hallgatót tudnak a legkorszerűbb számítógépes rendszereken oktatni a logisztikai folyamatok tervezésére és végrehajtására. A másik laborban, három munkaállomáson az egyetem oktatói, doktoranduszai végezhetnek akár mesterséges intelligencia-alapú, nagy erőforrás-igényű logisztikai kutatásokat. Az East-West Intermodális Logisztikai Zrt. (EWG) 25 millió forintos adománya az intézet igényeinek megfelelő számítógépeket és kiegészítőket, szoftvereket, valamint egyéb, a laborok berendezéséhez szükséges tárgyakat tartalmaz.

A Miskolci Egyetem, valamint Európa legnagyobb és legmodernebb szárazföldi intermodális terminálját, a fényeslitkei East-West Gate-et működtető EWG csoport idén áprilisban kötött stratégiai együttműködési megállapodást. Ennek keretében nemcsak a két laboratórium kialakítását támogatta az EWG, hanem a szakemberképzést is segítik.

A megállapodás kapcsán a Miskolci Egyetem rektorhelyettese, Dr. Szilágyi Roland kiemelte:

 „Ez az együttműködés példaértékű abban, hogy hogyan lehet összekapcsolni az egyetemi tudást és az ipari gyakorlatot. Büszkék vagyunk rá, hogy az East-West Gate támogatásával új laborokkal gazdagodtunk, amelyek hozzájárulnak hallgatóink és kutatóink fejlődéséhez.”

Vinar Roman, az East-West Gate vezérigazgatója hozzátette:

„Az East-West Gate terminál nemcsak Európa legnagyobb és legmodernebb szárazföldi terminálja, hanem aktív partner is a régió fejlesztésében. Hiszem, hogy az oktatás, a tudomány és az ipar közötti szoros kapcsolat kulcsfontosságú a jövő formálásában. Ezért döntöttünk úgy, hogy támogatjuk az egyetem Logisztikai Intézetét.”

A Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karának dékánja, Prof. Dr. Siménfalvi Zoltán kifejtette:

„Az új laborok nemcsak a kar oktatási és kutatási lehetőségeit bővítik, ha-nem jelentős mértékben hozzájárulnak ahhoz is, hogy nemzetközileg is elismert innovációk jöjjenek létre.”

Az egyetem Logisztikai Intézetének igazgatója, Prof. Dr. Tamás Péter elmondta:

 „Az új laborok tovább erősítik intézetünk élvonalbeli pozícióját a logisztikai folyamatszimuláció területén. E fejlesztés révén hallgatóink és kutatóink a legkorszerűbb eszközökkel és szoftverekkel dolgozhatnak, hozzájárulva a jövő logisztikai problémáinak innovatív megoldásához.”

Forrás: Miskolci Egyetem


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Világszínvonalú logisztikai szimulációs laborokat adtak át a Miskolci Egyetemen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szén alapú szuperkondenzátort fejlesztettek a Miskolci Egyetemen https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/28/szen-alapu-szuperkondenzator-miskolci-egyetem/ Thu, 28 Nov 2024 17:42:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32138 A Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna kutatóintézet munkatársainak együttműködésében előállított nagyhatékonyságú kondenzátorok alkalmasak a megújuló energiaforrások által termelt elektromos energia tárolására. Újszerű kondenzátoranyagok kifejlesztését és vizsgálatát kezdte meg a Miskolci Egyetem és az AsiaNet Hungary Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. 2021. április 1-jén, amely projekt idén sikeresen befejeződött. Az együttműködés céljai […]

The post Szén alapú szuperkondenzátort fejlesztettek a Miskolci Egyetemen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna kutatóintézet munkatársainak együttműködésében előállított nagyhatékonyságú kondenzátorok alkalmasak a megújuló energiaforrások által termelt elektromos energia tárolására.

Újszerű kondenzátoranyagok kifejlesztését és vizsgálatát kezdte meg a Miskolci Egyetem és az AsiaNet Hungary Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. 2021. április 1-jén, amely projekt idén sikeresen befejeződött. Az együttműködés céljai között olyan nagyhatékonyságú kondenzátoranyagok előállítási módjának a kidolgozása szerepelt, amely a nemzetközi szakirodalomban és az ipari gyakorlatban is újdonság. Az eredmények ipari hasznosítása érdekében részletes, az ipari igényeken és elvárásokon alapuló piackutatás készült.

A szuperkondenzátor-anyag kifejlesztésében a Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna kutatóintézet munkatársai szoros partnerségben dolgoztak együtt, amelynek eredményeként közös szabadalmi bejelentés készült el. A kifejlesztett, előállított nagyhatékonyságú kondenzátorok alkalmasak megújuló energiaforrások által termelt elektromos energia tárolására, akkumulátorok kiegészítésére. A szuperkondenzátor-anyagok az eddig általánosan használt kondenzátorokkal szemben jelentős mennyiségű töltést képesek raktározni, feltöltésük nagyon rövid időigényű, és a megőrzött töltést is rövid idő alatt képesek leadni.

A fejlesztés során szén alapú nanoanyagokat, így nanocsövet, grafént, karbon nanolemezkéket alkalmaztak. Az indiai partner plazmaszórás technikát alkalmazva létrehozta a kondenzátorokat, amelyek mikroszerkezetét a Miskolci Egyetem laboratóriumaiban vizsgálták, majd az eredmények alapján a miskolci kutatók javaslatot tettek arra, milyen módosított paraméterek mellett folytassák a kondenzátoranyagok előállítását. A kutatás-fejlesztési együttműködés révén végül olyan prototípus és közös tudásbázis jött létre, amelyet az ipari partnerek hasznosíthatnak a megújuló energiára épülő erőművek tervezése során.

A projekt címe: Plazmaporlasztással készített CNT erősített grafén bevonatú elektródok nagyhatékonyságú kondenzátor alkalmazáshoz: Ipari alkalmazás – 2019-2.1.13-TÉT_IN-2020-00049

Forrás: Miskolci Egyetem


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Szén alapú szuperkondenzátort fejlesztettek a Miskolci Egyetemen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tehetséggondozás és innovációs projektek az Alstom együttműködésben https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/12/alstom-tehetseggondozas-miskolc-egyuttmukodes/ Wed, 12 Jun 2024 03:30:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30049 Stratégiai együttműködési megállapodást írt alá az Alstom, az intelligens és fenntartható mobilitás globális piacvezető vállalata, és a Miskolci Egyetem. Az együttműködés célja a gyakorlati képzés és az elméleti ismeretek egymáshoz közelítése, a tehetséggondozás támogatása, valamint a hazai acélszerkezet-gyártás folyamatainak, műszaki-technológiai megoldásainak fejlesztése közös kutatás-fejlesztési projektek elindításával. A Miskolci Egyetem kutatási és infrastrukturális háttérkapacitásainak, valamint az […]

The post Tehetséggondozás és innovációs projektek az Alstom együttműködésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Stratégiai együttműködési megállapodást írt alá az Alstom, az intelligens és fenntartható mobilitás globális piacvezető vállalata, és a Miskolci Egyetem.

Az együttműködés célja a gyakorlati képzés és az elméleti ismeretek egymáshoz közelítése, a tehetséggondozás támogatása, valamint a hazai acélszerkezet-gyártás folyamatainak, műszaki-technológiai megoldásainak fejlesztése közös kutatás-fejlesztési projektek elindításával. A Miskolci Egyetem kutatási és infrastrukturális háttérkapacitásainak, valamint az Alstom Hungary Kft. gyakorlati lehetőségeinek ötvözésével – külön erre vonatkozó megállapodások mentén – a jövőben termelés-, termék- és folyamatfejlesztési kutatás-fejlesztési projektek indulhatnak Magyarországon a két szervezet együttműködésével.

„A Miskolci Egyetem az alapításától kezdve az elméleti és a gyakorlati tudás átadásának összhangjára törekszik. Alapját jelenti ez az ipari partnerekkel közös kutatási és innovációs projektek megvalósításának”

– hangsúlyozta az együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírásán Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora. Emlékeztetett: az intézmény 2015-ben kapcsolódott be a duális képzési programba, amelyben a Gépészmérnöki és Informatikai Kar élen jár. A vállalati szférával valós együttműködés lehetőségeit erősíti az egyetem kutatóintézeteinek munkáját összehangoló Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK), de a kutatás-fejlesztés-innovációs tevékenység áll az egyetem elbírálás alatt álló Science Park projektjének a középpontjában is.

„Napjaink legnagyobb kihívása a termelővállalatok számára, hogy miként tudják hosszú távon biztosítani a jól képzett szakembereket és a szakképzett munkaerőt. A most megkötött stratégia együttműködési megállapodás szorosan illeszkedik az Alstom mátranováki gyárának oktatási programjához. Korábban már elindítottuk a telephelyen a hegesztő és lakatos szakképzéseinket a fizikai állomány pótlására”

emelte ki Balázs Gáspár, az Alstom Hungary Kft. ügyvezetője.

Hozzátette:

„Ideje volt, hogy figyelmünket a mérnökutánpótlás és az adminisztratív területekhez kapcsolódó felsőfokú képzések irányába fordítsuk. Ehhez kiváló partnerre leltünk a Miskolci Egyetem személyében, hiszen Észak-Kelet Magyarország legfontosabb műszaki felsőfokú oktatási intézményét sikerült partnerünknek megnyerni. Bízunk benne, hogy a fiatalok, akik az oktatási program keretében megismerkednek hazánk egyik legnagyobb acélszerkezetgyártó telephelyének működésével és az Alstom által kínált lehetőségekkel, egyre nagyobb számban választják majd gyakorlati képzésük helyszínéül és később munkahelyüknek is a gyárat.”

A Miskolci Egyetem első 25 hallgatója április 26-án látogatott el az Alstom mátranováki telephelyére. A félnapos látogatás során a hallgatók megismerkedhettek az Alstom értékeivel, a mátranováki gyár működésével, az itt gyártott termékekkel és az ellátás folyamatával. A vezetett üzemlátogatás során a hallgatók megismerkedtek az üzem termelési folyamataival és a legfontosabb speciális tevékenységekkel.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Tehetséggondozás és innovációs projektek az Alstom együttműködésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robotépítéssel, programozással, innovációs feladatok kidolgozásával versenyeztek az iskolások Miskolcon https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/03/first-lego-league-bosch/ Fri, 03 Feb 2023 06:02:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23825 A Bosch rendezte a nemzetközi FIRST LEGO League regionális döntőjét Észak-Magyarországon. Robotot építettek, programoztak, valamint egy általuk kidolgozott innovatív energetikai megoldást is bemutattak a 9–16 éves fiatalokból álló, egymással versenyző csapatok a FIRST LEGO League regionális döntőjében Miskolcon. A nemzetközi vetélkedőn évről évre a világ több mint száz országában mintegy félmillió gyermek vesz részt az […]

The post Robotépítéssel, programozással, innovációs feladatok kidolgozásával versenyeztek az iskolások Miskolcon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Bosch rendezte a nemzetközi FIRST LEGO League regionális döntőjét Észak-Magyarországon.

Robotot építettek, programoztak, valamint egy általuk kidolgozott innovatív energetikai megoldást is bemutattak a 9–16 éves fiatalokból álló, egymással versenyző csapatok a FIRST LEGO League regionális döntőjében Miskolcon. A nemzetközi vetélkedőn évről évre a világ több mint száz országában mintegy félmillió gyermek vesz részt az óvodásoktól, a középiskolásokig. Az egyes korosztályokban világszerte ugyanazokat a feladatokat kell megoldaniuk a versenyzőknek. Az idei téma az energetika volt.

A miskolci versenyen az Alternatív Közgazdasági Gimnázium „Izidumbu Robotics” nevű csapata és a Bodrogkeresztúri Eötvös József Általános Iskola „Keresztúri Ninjagók” csapata jutott tovább a februári, országos döntőbe.

A verseny célja, hogy a fiatalok játékos formában sajátítsanak el műszaki és természettudományos ismereteket. A résztvevők megismerkednek a programozással, a robotokkal, a mesterséges intelligenciával, és más kompetenciákkal, mint az időgazdálkodás, az együttműködés vagy a hatékony kommunikáció. A feladatok lehetőséget adnak a szabad kísérletezésre, fejlesztik a fiatalok kritikai gondolkodását és kreatív problémamegoldó készségét a jövő kompetenciáit építő tevékenységeken keresztül.

„A jövő nem a robotoké, hanem azoké, akik megépítik, és programozzák azokat. A verseny megrendezésével szeretnénk segíteni a régióban élő fiataloknak, hogy megismerjék és megszeressék azokat az eszközöket, megoldásokat, kompetenciákat, amelyek a jövőt formálják. A Boschnál fontosnak tartjuk, hogy a következő generáció már most részese legyen az innovációnak, a jövő kollégái nyitottak és felkészültek legyenek, amikor eljön az idő, hogy munkába álljanak”

– mondta Fükő László, a regionális selejtezőt szervező miskolci Robert Bosch Power Tool Kft. ügyvezető igazgatója.

A Bosch egyik alapértéke a tehetséggondozás. A miskolci kéziszerszámgyár a térség meghatározó ipari szereplőjeként felelősséget vállal a gyermekek szakmai orientációjában és a jövő kompetenciáinak fejlesztésében. Részt vesz a duális képzésben, így a miskolci szakiskolások a Bosch kéziszerszámgyárában, a közös működtetésű tanműhelyekben is tanulnak. Emellett a vállalat gyakornoki programjába is várja a fiatalokat.

A miskolci Bosch kéziszerszámgyár nem csupán a FIRST LEGO League világverseny regionális döntőjét szervezi, hanem azt is felméri, hogyan tudja szakmai ismeretekkel és eszközökkel támogatni a térség iskoláit, az induló csapatokat, hogy minél több diák érdeklődését keltse fel a műszaki és természettudományok iránt.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Robotépítéssel, programozással, innovációs feladatok kidolgozásával versenyeztek az iskolások Miskolcon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Siemens technológia is lesz a miskolci Chervon Auto gyárában https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/14/chervon-siemens-miskolc/ Tue, 14 Jun 2022 05:30:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20697 A Chervon Auto hazai üzemének energiaellátása a német vállalat megoldásaival valósul meg. Magyarországon, a miskolci Mechatronikai Ipari Parkban épül a Chervon Auto első Kínán kívüli üzeme, melynek generálkivitelezői munkáit a Market Építő Zrt. végzi. A több mint 120 millió euro értékű zöldmezős beruházás keretében megvalósuló 30.000 m2-es csarnokban főként elektromos autókhoz gyárt majd alkatrészeket a […]

The post Siemens technológia is lesz a miskolci Chervon Auto gyárában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Chervon Auto hazai üzemének energiaellátása a német vállalat megoldásaival valósul meg.

Magyarországon, a miskolci Mechatronikai Ipari Parkban épül a Chervon Auto első Kínán kívüli üzeme, melynek generálkivitelezői munkáit a Market Építő Zrt. végzi. A több mint 120 millió euro értékű zöldmezős beruházás keretében megvalósuló 30.000 m2-es csarnokban főként elektromos autókhoz gyárt majd alkatrészeket a vállalat, többek közt akkumulátorházakat, motorházakat, inverterházakat, akkumulátortálcákat, tengelyeket, fogaskerekeket és egyéb termékeket. A miskolci üzem présöntő berendezése hazánkban és a régióban egyaránt egyedülálló méretekkel rendelkezik majd, az alumíniumolvasztó üzem kapacitása pedig évi 50 ezer tonna lesz.

A beruházás magas technológiai színvonalához a Siemens eszközei is hozzájárulnak: a Chervon miskolci gyárépületének középfeszültségű energiaellátását kialakító Centervill Kft. ugyanis a német technológiai vállalat eszközeit választotta. A 8DJH kompakt középfeszültségű kapcsolóberendezéseket, valamint a SIVACON S8 és S4 kisfeszültségű energiaelosztó-rendszereket 2022 nyarán szállítja a Siemens, a termelés pedig a tervek szerint 2023 első negyedévében indul az üzemben.

The post Siemens technológia is lesz a miskolci Chervon Auto gyárában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Így lesz élmény a pályaválasztás https://www.muszaki-magazin.hu/2021/09/17/mi-a-palyapalyavalasztas/ Fri, 17 Sep 2021 08:07:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16773 Interaktív, élmény alapú bemutatókon keresztül kelti fel a pályaválasztás előtt álló iskolások érdeklődését a műszaki és informatikai pályák iránt a Mi a pálya? műszaki pályaválasztó fesztivál. Az ország hat városát érintő programsorozatot idén is a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) hívja életre a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal közreműködésével, melyre összességében közel tízezer fiatalt várnak a […]

The post Így lesz élmény a pályaválasztás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Interaktív, élmény alapú bemutatókon keresztül kelti fel a pályaválasztás előtt álló iskolások érdeklődését a műszaki és informatikai pályák iránt a Mi a pálya? műszaki pályaválasztó fesztivál.

Az ország hat városát érintő programsorozatot idén is a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) hívja életre a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal közreműködésével, melyre összességében közel tízezer fiatalt várnak a szervezők. A pályaválasztási road show első állomása Budapesten volt szeptember 15-16-án.

A Mi a pálya? műszaki pályaválasztó fesztivál hét évvel ezelőtt azzal a céllal jött létre, hogy az ipari szereplők és az oktatási intézmények bevonásával látványos, vonzó, interaktív, élmény alapú bemutatók segítségével felkeltse az érdeklődést a pályaválasztás előtt álló diákokban a műszaki és informatikai pályák iránt.

Az utóbbi években kirobbanó munkaerő-kereslet jellemzi a műszaki pályákat, és a trendek azt mutatják, hogy a megnövekedett igénnyel tartósan számolhatunk. A szakember-utánpótlás a munkaadók szempontjából egyre égetőbb kérdés, elég csak arra gondolni, hogy a 200 ezer kilométernyi magyarországi villamosenergia elosztóhálózat rendszerének folyamatos fejlesztése, a megújuló energiatermeléssel járó kihívásokra való felkészítése jelentős szakmai kihívást jelent a hálózati társaságoknak. Ráadásul nem egyszerűen a vezetékek cseréjéről, hanem egy, a mainál sokkal összetettebb, korszerűbb, nagymértékben digitalizált technológia telepítéséről, majd működtetéséről van szó.

A műszaki szakmák tehát a korábbiaknál jelentősen összetettebb, szélesebb körű felkészültséget és ismereteket igényelnek. Évente legalább hatszáz, a fenntartható energiatermelés kihívásait és azok műszaki megoldásait is ismerő, új villanyszerelőre lenne szükség országosan, ezzel szemben alig több, mint háromszáz diák végez jelenleg a szakmát oktató középiskolákban, és akkor még nem is beszéltünk az építőipar rohamosan növekvő villamos-szakember igényéről.

Jól képzett szakemberekre – mérnökökre és villanyszerelőkre – van tehát szükség. A szakmák megismertetésén, vonzóvá tételén és a képzési rendszer legújabb igényeknek, technológiai fejlődésnek megfelelő alakításán évek óta együttműködésben dolgoznak az ország közép- és felsőfokú oktatási intézményei, a végzett szakembereket fogadni kész vállalatok és szakmai szervezetek. Ezt az ágazati összefogást jól példázza a MEE szervezésében immár hatodik éve megrendezett Mi a pálya? országos műszaki pályaválasztási fesztiválsorozat is, az áramszolgáltatók, energetikai cégek részvételével és támogatásával.

Drónok, hőkamerák, kosaras autók, műszersimogató – számtalan kézzelfogható eszköz, kipróbálható gyakorlati feladat is a műszaki pályára hangoló élő show része. A rendezvényen a fiatalok a műszaki ágazatok kiemelkedő vállalataival találkozhatnak, interaktív módon kézzel fogható élményeket szerezve dönthetnek arról, hogy mely szakterület érdekli őket a leginkább. A diákok emellett találkozhatnak a műszaki szakembereket képző középiskolák és felsőoktatási intézmények képviselőivel, hogy pontos képet kapjanak a különböző képzési lehetőségekről.

A Mi a pálya? műszaki pályaválasztási fesztivál Budapestet követően ellátogat még idén: Debrecenbe, Szegedre, Miskolcra, Pécsre és Győrbe. A részvétel a rendezvényen minden helyszínen ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Bővebb információ: miapalya.mee.hu

The post Így lesz élmény a pályaválasztás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Világszínvonalú autóipari fejlesztések a Bosch miskolci telephelyén https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/09/bosch-miskolc-autoipar-vilagszinvonal/ Fri, 09 Jul 2021 17:10:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15904 A jövő hibrid és elektromos járműveinek igényeit kiszolgáló technológiákat fejlesztettek. A Bosch – a technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója – stratégiailag fontos helyszíne Magyarország, ahol világszinten is kimagasló innovációk születnek és jelentős befektetések valósulnak meg. A miskolci Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. a régió meghatározó járműipari vállalata, a térség egyik meghatározó foglalkoztatója, […]

The post Világszínvonalú autóipari fejlesztések a Bosch miskolci telephelyén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A jövő hibrid és elektromos járműveinek igényeit kiszolgáló technológiákat fejlesztettek.

A Bosch – a technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója – stratégiailag fontos helyszíne Magyarország, ahol világszinten is kimagasló innovációk születnek és jelentős befektetések valósulnak meg. A miskolci Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. a régió meghatározó járműipari vállalata, a térség egyik meghatározó foglalkoztatója, amely járműipari alkatrészek és elektromos hajtások gyártása mellett magas hozzáadott értékű tevékenységeket, például kutatás-fejlesztést, tesztelést, beszállító-fejlesztést is végez. A vállalat az elmúlt években több kapacitásnövelő, valamint kutatás-fejlesztési és innovációs projektet valósított meg, továbbá nagy hangsúlyt helyez munkavállalók képzésére és kompetenciafejlesztésére is.

„A jövőnk záloga: a folyamatos fejlesztés. Ezért kiemelt jelentőséggel bírnak az olyan kutatás-fejlesztési projektek, amelyekkel technológiáinkat jobbá és hatékonyabbá tehetjük, hogy azok ne csak a jelen, hanem a jövő elvárásainak is megfeleljenek”

– mondta Dr. Frank-Stephan Kupfer, a Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. gazdasági ügyvezető igazgatója.

A jövő elektromos vagy hibrid járműveihez kapcsolódó, 2017-ben indult projekt két gépjármű-alkatrész, öt különféle műszaki kihívására kereste a megoldást. A Bosch fejlesztői a munka során szorosan együttműködtek a Miskolci Egyetemmel és a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.-vel. A konzorciumi partnerek célja az volt, hogy a közös kutatás hosszútávon és üzletileg is hasznosítható tudományos eredményeket teremtsen. A GINOP-2.2.1-15-2017-00090 pályázatban a miskolci autóipari vállalat projektrészének összköltsége 600 millió forint volt, melyhez 300 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatást kapott az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, valamint a hazai központi költségvetésből.

Világszínvonalú megoldások Miskolcról

A projekt az újgenerációs, a gépjárművek hűtőkörében működő keringtető szivattyúkhoz és motorhűtő ventilátor egységekhez fejlesztett műszaki megoldásokat. A cél pedig az volt, hogy az eszközök élettartama a jövőbeni elektromos vagy hibrid meghajtású járművek követelményeinek is megfeleljen.

„A sikeres kutatás-fejlesztési projektünknek köszönhetően olyan új gyártási eljárás és alkatrész született, amely komoly előrelépést jelent a jövő gépjárműveinek megalkotásában”

– hangsúlyozta Dr. Frank-Stephan Kupfer.

A technológiai előrelépés mellett a projekt eredményeként a konzorcium tagjainál új, az elektromobilitáshoz kapcsolódó kutatás-fejlesztési kapacitások és kompetenciák is létrejöttek. A termékek továbbfejlesztése kapcsán lehetőség nyílt Miskolcon új kutatási területek megvalósítására.

A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft-ről

A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. 2003 nyarán alakult, járműipari alkatrészek és elektromos hajtások gyártásával foglalkozik, 2700 munkavállalót foglalkoztat. A Bosch Miskolcon gyártott autóipari alkatrészei a meghatározó autóipari cégekhez kerülnek. Az autóipari komponensek mellett a gyár fontos terméke az eBike meghajtás is, egy rendkívül fejlett és intelligens erőrásegítésrendszert alkalmazó motoregység. A gyárban a termelési tevékenységen túlmenően kutatás-fejlesztési, és egyéb, magas hozzáadott értékű tevékenységeket is végeznek. A vállalat amellett, hogy magas színvonalú duális képzést indított, a térség egyik meghatározó foglalkoztatójává vált, és számos kis és középvállalkozás kiemelt stratégiai partnereként működik. A gyár a színvonalas, jövőbemutató, innovatív projektjeivel tovább erősíti a régió és Miskolc szerepét az autóiparban.

The post Világszínvonalú autóipari fejlesztések a Bosch miskolci telephelyén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vállalati Képző Központ Miskolcon https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/23/vallalati-kepzo-kozpont-bosch/ Sun, 23 May 2021 16:32:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15152 A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. a Széchenyi 2020 program keretében elnyert 170,28 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével Vállalati Képző Központ rendszerének kialakítása és működtetése projektet valósított meg. Ennek köszönhetően a vállalat gyorsabban tud reagálni képzéseivel az ipar igényeire és a munkaerőpiaci kihívásokra. A projekt kétéves megvalósítási szakaszában termelési […]

The post Vállalati Képző Központ Miskolcon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. a Széchenyi 2020 program keretében elnyert 170,28 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével Vállalati Képző Központ rendszerének kialakítása és működtetése projektet valósított meg.

Ennek köszönhetően a vállalat gyorsabban tud reagálni képzéseivel az ipar igényeire és a munkaerőpiaci kihívásokra. A projekt kétéves megvalósítási szakaszában termelési területen dolgozó munkavállalók, vezetők, munkaerőpiacról érkező álláskeresők és beszállítók munkatársai is részt vettek a képzéseken.

A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. 2003 nyarán alakult Miskolcon. Autóipari alkatrészek – többek között klímaberendezések, villamos motorok – gyártásával foglalkozik. Az itt gyártott autóipari alkatrészeket a meghatározó autóipari cégeknek szállítja. Legújabb generációs termékei közé tartozik például a fékrásegítő motor, illetve a menetstabilizátor, a hibrid és elektromos meghajtású járművek nélkülözhetetlen alkatrészei. Az autóipari komponensek mellett a gyár kiemelkedő terméke az eBike meghajtás is, egy rendkívül fejlett és intelligens erőrásegítés-rendszert alkalmazó motoregység.

A folyamatos fejlődés eredményeképpen, mára 2700 munkavállaló dolgozik azon, hogy a Miskolcon előállított autóelektromossági alkatrészek a legjobb minőségben és a leghatékonyabb módon jussanak el a felhasználókhoz.

A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. a Vállalati Képző Központ rendszerének kialakítása és működtetése, GINOP-6.1.8-17 nyertes projektet 2021. április 30-án zárta. A program eredményeként a vállalat E-001913/2019-es nyilvántartásba vételi számon megkezdte felnőttképzési tevékenységét és a 2019 és 2020-as évben 14 képzési programra szerezte meg a szükséges felnőttképzési engedélyét. A felnőttképzési törvény hatálya alatt megvalósuló engedélyezett oktatások mellett a belső tanfolyamok és vásárolt képzések is teret kaptak. A pályázatnak köszönhetően 1296 kolléga oktatása valósult meg.

A járműipar az egyik leggyorsabban fejlődő iparág, így a miskolci Bosch működésében is egyre nagyobb szerepet kap az oktatás, azon belül is a felnőttképzés, hiszen a vállalat fontosnak tartja a munkavállalók folyamatos fejlesztését. A képzési programok közül az egyik legnépszerűbb az Ipar 4.0 volt, ahol az ipar jövőjét és annak megoldásait ismerték meg a résztvevők. A gyártási területen egy átfogó fejlesztés valósult meg a teljes sorvezetői csapat részére, felkészítve őket a folyamatos változó környezetre, a munkaerőpiacról érkezők fogadására, fejlesztésére, illetve a műszaki kihívások kezelésére. A csomagban olyan szakképzések is megvalósultak, melyben a munkaerőpiacon lévő hátrányos helyzetű munkavállalókat szólítottuk meg, a szakmai képzést követően pedig a vállalat munkalehetőséget kínált számukra.

The post Vállalati Képző Központ Miskolcon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>