mikroszkóp – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Miért éri meg digitális mérő-mikroszkóppal dolgozni? https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/05/digitalis-mikroszkop-kepalkotas/ Thu, 05 May 2022 14:05:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20165 A fénymikroszkópot legalább 400 éve feltalálták már, azóta a mérnököknek – gondolhatnánk – a megoldást sikerült közel a tökéletességig fejleszteniük. Ez sok tekintetben igaz, de ha az analóg fénymikroszkópokat a legújabb digitális képalkotás vívmányaival egészítjük ki, korábban nem ismert funkciókat kapunk, amivel nagyban segítjük a mikroszkóp felhasználókat. A digitális képfeldolgozás fejlődése új lehetőségeket kínál az […]

The post Miért éri meg digitális mérő-mikroszkóppal dolgozni? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A fénymikroszkópot legalább 400 éve feltalálták már, azóta a mérnököknek – gondolhatnánk – a megoldást sikerült közel a tökéletességig fejleszteniük.

Ez sok tekintetben igaz, de ha az analóg fénymikroszkópokat a legújabb digitális képalkotás vívmányaival egészítjük ki, korábban nem ismert funkciókat kapunk, amivel nagyban segítjük a mikroszkóp felhasználókat.

A digitális képfeldolgozás fejlődése új lehetőségeket kínál az optikai termékek piacán. A korszerű digitális eszközök az ember számára jobban befogadható és feldolgozható információkat adnak; úm. nagyított, éles és részletdús kép, extra nagyítás, feljavított kép, kontraszt és színek, továbbá kiterjesztett képdinamikai tartomány(HDR), nagy mélységélességű un. hyperfocus képek és háromdimenziós megjelenítés. Ezek a technikák mind nagyban segítenek az olyan munkáknál, mint minőség-ellenőrzés, miniatűr tartományban való mérés, dokumentálás, termékkövető rendszerhez mérési jegyzőkönyv készítés, stb. A tiszta, éles képet adó digitális eszközök a jó kamera, az optika, a megvilágítás és a korszerű képfeldolgozás négyesére épülnek. Az analóg hagyományos mikroszkópot az okuláron történő meglehetősen előnytelen testhelyzetben szokták használni. Ez hosszú távon egészségileg nem előnyös a felhasználóknak. Egyre több cég ismeri fel hogy, ez fizikailag fárasztja a felhasználót, aki kevésbé lesz hatékony a nap végére. A digitális mikroszkópoknál azonban a kép egy ergonomikusan állítható ISP monitoron jelenik meg, alapvetően nem hat negatívan a felhasználó egészségére.

Digitális mikroszkóp

Gyorskalibráció egy kattintásra

A kamera illetve az optikai rendszer kalibrációja a méretellenőrzés szükséges feltétele. Ha ez egyszerű és gyors, a mérőrendszert rugalmasan, több feladatra és több beállításban lehet használni. A 2D-s kalibrációhoz kalibrációs kártyát illetve üvegetalonon lévő sakktáblamintát használunk. Ezt az alkalmazásszoftver rögtön felismeri és automatikusan bekalibrálja a kamerát. Ha folyadékoptikával ellátott optikai rendszert használunk akkor a kalibráció mellett szükséges egy adott optikához tartozó kalibrációs fájl behívása is. Ebben az esetben a folyadékoptika által kínált fókusztartományon belül szabadon mozoghatunk újrakalibrálás szüksége nélkül.

Kiterjesztett dinamikatartományú kép (HDR)

Az emberi látás viszonylag széles fénydinamika tartományban képes működni, köszönhető annak, hogy az egész látórendszerünket segíti az agyunk működése. Az agyunk képes a szélsőséges megvilágítottságú képek részleteinek kiegészítésére és mozaikként „összeilleszti” és kipótolja a kevésbé érzékelt részleteket. A CMOS- vagy CCD-szenzorokkal szerelt eszközöknél nagy fénydinamikájú környezetben gyakori, hogy a kép bizonyos részei túl sötétek vagy nagyon világosak. Ezek a pixelek a szenzorban vagy túlexponálódtak vagy  nagyon kevés fotont nyeltek el. A HDR (High Dynamic Range) alkalmazásával a széles dinamikatartományú fényviszonyok is jól kezelhetők. Ilyenkor olyan részletek is megjelennek, amely az emberi szem számára is gondot jelentenének. Ez a technika  nagyban segíti a felhasználót pl. egy esetleges hiba detektálásában. A HDR eljárás során több kép készül, különböző expozíciós idők alkalmazásával. A SANXO-Scope HD két opcionális eljárást használ: a,  real HDR ill. b, az Image Fusion technikát. Ezek a felhasználó által kiválaszthatók és igényeknek megfelelően hangolható algoritmosok.

Nagy mélységélességű kép (focus stacking)

A fókuszsorozat-kép egy olyan képfeldolgozási módszer, amely több kép felhasználásával  egy megnövelt mélységélességű képet hoz létre. Ehhez olyan számítógéppel vezérelhető folyadékoptikát használ fel, amivel rendkívűl gyorsan (10ms), finom lépésekkel változtatható a fókusztávolság. Így a mélységgel rendelkező tárgyról sorozatkép felvétel készül. Az optikai rendszer lényeges beállítása, hogy a nyitott apertúra mellett a tárgynak csak egy adott fókusztávolságra eső része legyen éles. Ezeket a rétegeket az algoritmus elkülöníti, majd összeilleszti az egymást követő rétegek képeit egy nagy mélységélességű – hyperfocus – képpé.

 3D-s képalkotás

A focus stacking algoritmus finomításával, a mélységkép alkalmazásával, a képsorozat releváns részeit textúraként felhasználva egy 3D-s felületmodell is készíthető a “beszkennelt” tárgyról. Mivel a mélységi információ csak egy “kamera-nézőpontból” származik, így az optikai tengelyre merőleges felületekről csak minimális információ jut az optikába. Itt az algoritmus interpolációval egészíti ki a rétegek összekötését. Az irodalom ezért is nevezi 2.5 törtdimenziós képalkotásnak.

A mikroszkóppal készített 3D-s felületmodellek

Mérési protokoll és mérési jegyzőkönyv

A SANXO-Scope HD mikroszkópba integrált mérőszoftverrel távolság, átmérő, ív, szög és párhuzammossági méréseket lehet végezni, illetve mérési láncot lehet létrehozni. Nagy előnye a szoftvernek még, a mérési protokoll létrehozása. Ez egy sablon, amit elmentve majd később újra behívva a felhasználót végigvezeti, hogy a terméken hol kell éleket, furatokat stb. kijelölni. A sablon a többi egymásra épülő lépéseket már elvégzi, így megkönnyíti a felhasználó munkáját és csökkenti a hibázási lehetőséget. Továbbá a szoftverrel egyedi céges logóval ellátott mérési jegyzőkönyvet lehet létrehozni.

Rétegvastagság mérés 0.5mikron pontossággal

Beton réteg és összetevő vizsgálat

Modularitás és variációk

Természetesen nem lehet minden tárgyat ugyanazzal az optikával és megvilágítással vizsgálni. Ezért is nagy előny, ha moduláris optikai rendszerrel van egy mikroszkóp ellátva, így az optikákat egyszerűen cserélhetjük az alkalmazás függvényében. A mozgatható tárgyasztallal kombinált alsó megvilágítás transzparens tárgyak vizsgálatát teszik lehetővé.

Analógból digitálist

A SANXO által kifejlesztett rendszer alkalmas meglévő analóg mikroszkópok utólagos korszerűsítésére felkínálva ugyanazon szolgáltatásokat, mint egy digitális mikroszkópnál elvárhatunk. Sőt lehet kombinálni is, azaz egy digitális mikroszkóp állomás több kamerát és optikai rendszert is ki tud szolgálni egyszerre. Ez utóbbi amiatt előnyös, mert így több nagyítási tartományt lehet egyszerre jól kezelni.

www.sanxo.eu

Szerző: J.Tóth Sándor

The post Miért éri meg digitális mérő-mikroszkóppal dolgozni? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Változások az iparban, változások a méréstechnikában https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/01/zeiss-rontgentechnologia-valtozasok-merestechnikaban/ Mon, 01 Mar 2021 18:42:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14010 Az iparban nagy átalakulás van folyamatban. Gondoljunk az Ipar 4.0-ra, ahol a robotok és az automatizálás a gyártás elengedhetetlen részévé válnak és ez a tendencia megmutatkozik az ipari méréstechnikában is. Másik fontos terület az adatkezelés, hiszen az adatok már nem csak a jövő, de a jelen legértékesebb árucikkeivé váltak. A ZEISS büszke rá, hogy időben […]

The post Változások az iparban, változások a méréstechnikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az iparban nagy átalakulás van folyamatban. Gondoljunk az Ipar 4.0-ra, ahol a robotok és az automatizálás a gyártás elengedhetetlen részévé válnak és ez a tendencia megmutatkozik az ipari méréstechnikában is. Másik fontos terület az adatkezelés, hiszen az adatok már nem csak a jövő, de a jelen legértékesebb árucikkeivé váltak. A ZEISS büszke rá, hogy időben reagált ez említett ipari változásokra és mind termékeik, mind pedig szolgáltatásaik alkalmazkodtak az új igényekhez és követelményekhez. Ezért is fontos a cég számára, hogy évről évre bemutassa a meglévő termékei és szolgáltatásain túl az újdonságokat. A bemutatók mellett legalább olyan hangsúlyt kap a vevőkkel való párbeszéd, az igények meghallgatása, a felmerülő problémákra való megoldási lehetőségek kutatása. Erre a legalkalmasabb egy nyílt nap, ahol lehetőség nyílik az érdeklődőkkel való személyes találkozásra. Sajnos 2020-ban a személyes találkozás lehetősége elmaradt.

ZEISS Online Nyílt Nap – élőben Budaörsről

2021. február 2-án és 3-án, ha nem is személyesen, de interaktív online formában megrendezte a ZEISS Industrial Quality Solutions nyílt napját a budaörsi mérőszobán. A rendezvény egyik különlegessége, hogy házigazdája Wéber Gábor autóversenyző és szakkommentátor volt. Gábor felvezetőjében elmesélte, hogy először tartott attól, hogy a méréstechnika alapvetően távol áll tőle, ám minél többet beszélgetett róla és járt utána az egyes technológiáknak és megoldásoknak, rájött, mennyire sok a kapcsolódási pont az autósporttal. A nyílt nap témaköreit a Forma-1 és autóversenyek világából hozott történetekkel, érdekességekkel kötötte össze, ezzel is színesítve a szakmai blokkokat.

Azért is volt fontos ez a bemutató sorozat, mert a ZEISS-hez korábban az ipari mérőgépeket és az azokhoz tartozó szerviz szolgáltatást kötötték a köztudatban, nem pedig olyan kulcsszavakat, mint a robotok, automatizálás, digitalizáció vagy elektromos járművek.

A minőségbiztosítás jelentősége talán sosem volt annyira fontos, mint az Ipar 4.0 idején és ennek feltételeit meg kell teremteni a gyárakban. Fontos, hogy a mérőgépek jól és könnyedén tudjanak együttműködni automatizált gyártósorokkal, vagy akár robotokkal. Ugyanígy fontos, hogy az automatizált folyamatokból eredő adatok ne csak begyűjtésre kerüljenek, de azokat jól jegyzőkönyvezhető és elemezhető információkká alakítsák, mindezt akár mérőszobai, akár teljes vállalati szinten.

A járműipart is erősteljes változások alakítják, amely nem csak a gyártókat, de a beszállítókat és szolgáltatókat is érinti. Ma már a hibrid és elektromos autók gyártásával a belső égésű motorok alkatrészének vizsgálatán túl sok egyéb alkatrész elemzésére is szükség van, amelyhez új technológiák kidolgozására volt szükség – a ZEISS ezen a területen is tud megoldásokkal segíteni.

Tisztaságvizsgálat, adatok, automatizálás és szerviz szolgáltatások

Az előadások és bemutatók nyolc témára fókuszáltak. Az ipari méréstechnikában egyre nagyobb szerephez jutó ZEISS mikroszkópokat a tisztaságvizsgálat jelentőségén és folyamatán keresztül mutatták be.

Adat, adat és adat.”

Egyre gyakrabban hangzik el, hogy az adat az egyik legnagyobb érték, amit gyűjteni kell. De hogyan használjuk fel azokat, mit kezdjünk velük? A nyílt napon a ZEISS egyik vevője saját mérőszobájukon mutatta be, hogy ők miként használják az adatok kezelésére, tárolására és kiértékelésére szolgáló ZEISS PiWeb szoftvert.

A mérőgépek hatékonyságának növelése az automatizálás és robotikai megoldások témakör kapcsán is szóba került. A ZEISS egyik vevője a Schabmüller nagy mennyiségben gyártja a dél-német autóipari csoport szelepfedelét. Annak érdekében, hogy a minőséget illetően is érvényesüljön nemzetközi versenytársakkal szemben, a vállalat a ZEISS inline (gyártósori) minőségbiztosítási megoldására támaszkodik.

A szerviz szolgáltatások kapcsán a ZEISS Smart Service-t emelték ki a nyílt napon: ingyenes megoldások arra, hogy miként tudják nyomon követni a mérőgépek állapotát, illetve arra, hogy miként érhető el, hogy mérőgépek a lehető leginkább ki legyenek használva.

Röntgentechnológia, eMobility, optikai megoldások és after sales szolgáltatások

A második nyílt nap a röntgentechnológia témakörével indult. A röntgen nagy előnye, hogy láthatóvá teszi a láthatatlant, azaz a rejtett dolgokat, hibákat. Ez teljesen új lehetőségeket nyújt a minőségbiztosítás terén. A GOM Volume Inspect szoftver tetszőleges számú alkatrész pontfelhőjét tölti be a projektfájlba, trendanalízist készít a jellemzőkről és összehasonlítja a pontfelhőt a CAD modellel. A budaörsi mérőszobán egy 2D röntgentechnológiával működő Bosello gép és egy 3D komputertomográf berendezés is rendelkezésre áll mérési bemutatókra és bérmérés szolgáltatásokra.

Az előadások sorozatából az elektromos autók alkatrészeinek gyártása sem maradhatott ki, hiszen a ZEISS eMoblity megoldásai e területen nyújtanak méréstechnikai megoldásokat. A képalkotó, elemző és méréstechnikai eszközök széles skálájára van szükség például az akkumulátorok kutatásához és az újratölthető elemek minőség-ellenőrzéséhez. Az akkumulátoros elektromos járművek mellett az alternatív energiaellátás jövőjének másik lehetőségét az üzemanyagcellás elektromos járművek jelentik.

Szóba kerültek az optikai megoldások: a moduláris ZEISS T-SCAN rendszer egy gyors megoldást jelent, amellyel 3D adatokat lehet rögzíteni az alkatrészek előkészítése nélkül. A tökéletesen összehangolt alkatrészek – a hordozható T-SCAN lézerszkenner, a T-TRACK optikai nyomkövető rendszer és a T-POINT tapintó – intuitív és rendkívül precíz 3D mérési megoldást alkotnak. A GOM Inspect Suite szoftverrel kombinálva ez új dimenziót jelent a koordináta-méréstechnikában.

A nyílt napot az After Sales szolgáltatok bemutatása zárta. A ZEISS Portal különféle szolgáltatásokat kínál, amelyek megkönnyítik a ZEISS rendszerekkel rendelkező mindennapi munkáját, legyen szó ZEISS gépekről és szoftverekről egyaránt.

A ZEISS budaörsi mérőszobájában megrendezett nyílt napon a cég porfóliójának nagy része bemutatásra került. A méréstechnikai gépek és szoftverek mellett a cég globális együttműködésének köszönhetően szinte bármilyen felmerülő mérési problémára tud megoldást kínálni.

Godány Tamás, a magyarországi fióktelep cégvezetője az alábbi szavakkal zárta az eseményt:

„Állítsanak bennünket kihívás elé. És a jövőben ne csak a mérőgépek kapcsán jussunk eszükbe, hanem más megoldások terén is.”

ZEISS banner

Amennyiben lemaradt volna a rendezvényről és érdeklik az előadások, látogasson el a következő oldalra és nézze vissza a ZEISS Online Nyílt Napon bemutatott előadásokat!

További információ: https://zeiss.ly/online_nyilt_nap_video_mm

The post Változások az iparban, változások a méréstechnikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mikroszkópos megoldások, testre szabva https://www.muszaki-magazin.hu/2019/03/16/elektrooptika-mikroszkopos-megoldasok/ Sat, 16 Mar 2019 18:50:49 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6448 A precíziós, nagy felbontást biztosító mikroszkópok elengedhetetlenek az ipari felhasználók számára. 1993-ban alakult Elektro-Optika Kft. komplett szolgáltatáscsomagot kínál, amely magába foglal minden mikroszkópokkal kapcsolatos tevékenységet, úgymint a forgalmazást, szervizt, bérbeadást, és egyedi műszerek gyártását.  A termékeik számos helyen megtalálhatók az országban, legyen szó iskolákról, egyetemekről, laboratóriumokról, az egészségügyről, vagy az iparról. A 100%-ban magyar tulajdonú […]

The post Mikroszkópos megoldások, testre szabva appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A precíziós, nagy felbontást biztosító mikroszkópok elengedhetetlenek az ipari felhasználók számára.

1993-ban alakult Elektro-Optika Kft. komplett szolgáltatáscsomagot kínál, amely magába foglal minden mikroszkópokkal kapcsolatos tevékenységet, úgymint a forgalmazást, szervizt, bérbeadást, és egyedi műszerek gyártását.  A termékeik számos helyen megtalálhatók az országban, legyen szó iskolákról, egyetemekről, laboratóriumokról, az egészségügyről, vagy az iparról.

A 100%-ban magyar tulajdonú családi vállalkozás az utóbbi években kiemelkedő sikereket ért el az ipari ellenőrző mikroszkópok fejlesztésében. A siker kulcsát az egyedi tervezésű és kialakítású, kiváló minőségű optikai rendszerek jelentik, amelyeket számos nagy autóipari vállalatnál használják az alkatrészek minőségének vizsgálatára.

A mikroszkópos rendszerek kompakt kivitelűek, fejlett, nagy felbontású HD kamera rendszerrel vannak felszerelve, amelyek lehetővé teszik a képek dokumentálását, a képen történő méréseket, valamint nagy felbontású videók rögzítését, és ezek hálózaton történő megosztását. Az ilyen helyeken használt mikroszkópok nagy igénybevételnek vannak kitéve, ezért kialakításuk a gondos tervezésnek köszönhetően olyan, hogy a rendszeres karbantartás mellett sokáig megőrizzék tartósságukat. A minták vizsgálatához nemcsak jó minőségű optikai rendszer szükséges, hanem megfelelő megvilágítás is. Ez sokszor speciális egyedi tervezésű fényforrásokat igényel.

Az Elektro-Optika Kft. ügyfeleinek lehetőségük van az egyedi igény szerint kialakított próbaműszerek tesztelésére. A teszt során gyűjtött további tapasztalatok szükség esetén a végleges konfigurációba is beépíthetők, ennek eredményeként létrehozva az ügyfél számára maximálisan testreszabott műszert.

Az Elektro-Optika Kft. gyors hibaelhárítást biztosít a szerződött ügyfelek számára.  Magasan képzett, tapasztalt szakemberek – akik már több mint 6-40 éves szakmai múlttal rendelkeznek- végzik a mikroszkópok helyszíni vagy a szervizben történő javítását. A szolgáltatások keretében a javítás idejére díjmentes cserekészülék is igényelhető. Az új mikroszkópokra típustól függően 2 és 5 év a vállalt garancia. Az alkatrészek utánpótlása a törvényben meghatározott módon, 15 évig biztosított.

Az Elektro-Optika Kft. kidolgozta az eszközbérlés rendszerét is olyan esetekre, amikor a mikroszkóp közvetlen beszerzése nem megoldható. Az új és használt műszereket minimálisan egy hónapra lehet kibérelni, amelynek feltételei eszközönként eltérők, erről ajánlat formájában kapnak tájékoztatást az érdeklődők.

Az Elektro-Optika Kft. nap mint nap Ügyfelei rendelkezésre áll, mind levélben, mind telefonon, mind pedig személyesen is. A partneri hálózat folyamatos bővítése érdekében a cég rendszeresen vesz részt a magyar autóipari beszállítók és más ipari cégek évente megrendezésre kerülő kiállításain. Itt kerülnek bemutatásra a legújabb mikroszkópok és fejlesztések.

A pozitív tapasztalatok alapján, több a hazai piacon is jelenlévő, nagy autóipari gyártó, mint például az Audi Hungaria, a Bosch, a Denso, a Continental, valamint a Linamar is az Elektro-Optika Kft. termékeit választotta, és megelégedettséggel használja azokat.

További Információk: www.elektro-optika.hu

Kép: Evidently Cochrane

The post Mikroszkópos megoldások, testre szabva appeared first on Műszaki Magazin.

]]>