mettler toledo – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Webinárium: Intelligens mérési megoldások az Ipar 4.0 számára https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/14/webinarium-intelligens-meresi-megoldasok-az-ipar-4-0-szamara/ Mon, 14 Jun 2021 11:23:23 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15516 Az IoT körüli legújabb fejlesztések elősegítik a gyártás jelentős paradigmaváltását. A hagyományos gyártási hierarchia, központosított irányítással, a decentralizált önszerveződés felé tolódik el, amelyben a termék függetlenül kommunikál a gyártási eszközökkel, és aktívan beavatkozik a gyártási folyamatba. Engedje meg, hogy a METTLER TOLEDO mérési szakértői lerántsák a leplet a folyamatok rejtélyeiről, és felvértezzék Önt azokkal az […]

The post Webinárium: Intelligens mérési megoldások az Ipar 4.0 számára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az IoT körüli legújabb fejlesztések elősegítik a gyártás jelentős paradigmaváltását. A hagyományos gyártási hierarchia, központosított irányítással, a decentralizált önszerveződés felé tolódik el, amelyben a termék függetlenül kommunikál a gyártási eszközökkel, és aktívan beavatkozik a gyártási folyamatba.

Engedje meg, hogy a METTLER TOLEDO mérési szakértői lerántsák a leplet a folyamatok rejtélyeiről, és felvértezzék Önt azokkal az ismeretekkel és stratégiákkal, amelyekkel magabiztosan és pontosan mérheti a gyártás minden lépését.

A webinárium angol nyelven zajlik, ingyenes, de regisztrációhoz kötött, hogy a belépéshez szükséges linket elküldhessük. Regisztráljon még ma, és biztosítsa helyét!

Tájékoztatjuk Önt, hogy a webináriumot rögzítik, és a jövőben felvételről közzéteszik.


Moderátorok:

Daniel Hlozanka, Tomislav Piculek

Időtartam: 45 perc

2021. 06. 18. 10:00 [angol]

Regisztrálok a webináriumra


mettler webinárium

Smart Weighing Solutions for Industry 4.0

Learn to navigate the Industry 4.0 revolution with cutting-edge smart weighing technology

Regisztrálok a webináriumra 

2021. 06. 18. 10:00 [angol] A webinárium angol nyelven zajlik, ingyenes, de regisztrációhoz kötött.


 

The post Webinárium: Intelligens mérési megoldások az Ipar 4.0 számára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A fizikai szennyeződések megelőzése élelmiszergyártás során https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/03/mettler-toledo-gyartosori-termekvizsgalati-rendszerek/ Wed, 03 Feb 2021 10:54:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13663 Az élelmiszerekben előforduló fizikai szennyeződések világszerte biztonsági problémát jelentenek. Ha fém-, csont-, műanyag-, üveg- vagy egyéb idegen test kerül az élelmiszerbe, azok komoly sérüléseket okozhatnak. Itt azonban többről van szó, mint a fogyasztók védelme. A fizikai szennyeződés okozta termékvisszahívások jelentősen kockáztatják a gyártó jó hírnevét, megdöbbentően rövid idő alatt lerombolják a márka értékét. A METTLER […]

The post A fizikai szennyeződések megelőzése élelmiszergyártás során appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az élelmiszerekben előforduló fizikai szennyeződések világszerte biztonsági problémát jelentenek. Ha fém-, csont-, műanyag-, üveg- vagy egyéb idegen test kerül az élelmiszerbe, azok komoly sérüléseket okozhatnak. Itt azonban többről van szó, mint a fogyasztók védelme. A fizikai szennyeződés okozta termékvisszahívások jelentősen kockáztatják a gyártó jó hírnevét, megdöbbentően rövid idő alatt lerombolják a márka értékét. A METTLER TOLEDO gyártósori termékvizsgálati rendszerek segítségével biztosíthatja az elvárt termékminőséget, és megfelelhet a szigorú előírásoknak.

Az elmúlt években számos olyan jelentős eset történt, amikor fizikai szennyeződések kerültek be az élelmiszerláncba olyan kulcsfontosságú piacokon, mint az EU és USA. Például egy pékáru gyártó nemrégiben számos hús- és vegetáriánus termékcsaládot hívott vissza azok üvegtöredékekkel való szennyezettségének gyanúja miatt. Az ilyen mértékű termékvisszahívások nagy költségekkel járnak, és gyakran az egész ellátási láncban láncreakciót váltanak ki. Éppen ezért fontos, hogy az élelmiszer-gyártók mindent megtegyenek annak érdekében, hogy csökkentsék a fizikai szennyeződések előfordulásának kockázatát.

A fizikai szennyeződés elleni küzdelem

A termékellenőrzési technológiák fejlődésének köszönhetően, az idegen testek legtöbb típusa detektálható. A berendezések teljesítménye, azonban számos tényezőtől függ, amelyek hatással lehetnek az érzékenységükre is. A fizikai szennyeződés mérete és elhelyezkedése, a gyártósor sebessége, a szennyező anyag és az ellenőrzött termék sűrűsége, valamint a vizsgált termék csomagoló anyagának típusa is nehezítheti a detektálási folyamatot.

gyártósori termékvizsgálati rendszerek

Az élelmiszer típusa szintén a fő befolyásoló tényezők közé tartozik:

Számos élelmiszer-előállítási folyamatban a nyersanyagok folyékony, vagy pépes állagban érkeznek és csővezeték rendszereken keresztül jutnak el a felhasználás helyére. Az ilyen típusú anyagokban előforduló fizikai szennyeződések kimutatása – még a gyártási folyamat elején – számos előnnyel jár. Ezen anyagok gyakran homogénebbek és egyszerűbben ellenőrizhetők, a szennyeződések pedig általában nagyobb méretűek és könnyebben észrevehetők. A korai felismerés az értékes feldolgozó berendezéseket is óvja a károsodásoktól. Az itt elhelyezett detektáló berendezés még azelőtt észlel, hogy a termeléshez további értéket adna hozzá, eltávolítva az esetleges idegen testeket, minimalizálva ezzel a pazarlást.

A bizonyos élelmiszerek esetében a csomagolás előtt van lehetőségünk az esetleges idegen testek jelenlétének ellenőrzésére és kiválasztására. Tipikusan ilyenek az ömlesztett termékek, mint pl. a cukor, a liszt, a gabonafélék és a hüvelyesek; bár ugyanúgy alkalmazható snack-ételek, esetében is.

Garantált biztonságot a csomagolást követően a termékek végellenőrzése nyújt, ez az utolsó védelmi vonal a kiskereskedők és a szupermarketek felé történő kiszállítás előtt. Ebben a környezetben a csomagolás típusa és a lehetséges szennyeződés határozza meg az alkalmazandó termékellenőrzési rendszer típusát.

Az elvárt gondosság biztosítása

A két leggyakrabban alkalmazott fizikai szennyeződést érzékelő technológia a fémdetektálás és a röntgenes vizsgálat. A modern fémdetektáló rendszerek képesek azonosítani minden fémet, beleértve a vasat (acél stb.), a színesfémeket (sárgaréz stb.), valamint a rozsdamentes acélt. A röntgenes ellenőrző rendszerek a fémes szennyeződések mellett, alkalmasak az üveg, az ásványi kő, a csont, a nagy sűrűségű műanyag és a gumi detektálására is.

gyártósori termékvizsgálati rendszerek

A megfelelő berendezés kiválasztásának első lépése vagy a kockázatelemzés és a kritikus ellenőrzési pontok (HACCP), vagy a veszélyelemzés és kockázat alapú megelőző kontrollok (HARPC) auditjának elvégzése. A HACCP-ellenőrzés azonosítja a gyártási folyamat során mozgó termék esetleges szennyezettségének kockázatát és valószínűsített szennyeződés típusait. Kritikus ellenőrzési pontokat (CCP) kell létrehozni a kockázatok csökkentése érdekében, ahová termékellenőrző berendezések telepítése szükséges. A HARPC audit a fentieken túl, hangsúlyt fektet egyéb biztonsági előírásokra is, mint például a jogosultsági szintek kezelésére és ellenőrzésére.

Egyre gyakrabban fordul elő, hogy a szupermarketek márkáik védelmében saját gyakorlati kódexük végrehajtását várják el, amelyek gyakran még a nemzetközi élelmiszer-biztonsági előírásoknál is szigorúbbak. Átfogó feltételrendszerük meghatározza a beszállítókra vonatkozó minimális műszaki követelményeket, annak érdekében, hogy teljesítsék az fogyasztók iránti elkötelezettségüket a biztonságos, legális és kiváló minőségű termékek értékesítése mellett.

A legjobb technológia kiválasztása

Ha egy felmérés során megállapítható, hogy a fém az egyetlen lehetséges szennyeződés, akkor a fémdetektor a legjobb megoldás. Amennyiben más idegen testek, mint például üveg, kő vagy sűrű műanyagok előfordulása is valószínűsíthető, akkor a röntgenes ellenőrző technológia az alkalmasabb.

A csomagolás módja is jelentősen meghatározza a vizsgáló berendezés technológiáját.

A fémdetektálás és a röntgenes vizsgálat eltérő képességekkel rendelkezik, egyik megközelítés sem tévedhetetlen, ezért minden esetben célszerű előzetes termékteszteket végezni a megfelelő megoldás kiválasztása érdekében.

A digitalizálás javítja a hatékonyságot

Az élelmiszeripar folyamatosan változó jellege a termékellenőrzési technológia gyors fejlődését eredményezi. A kiskereskedők és a fogyasztók által elvárt szélesebb termékválasztékra irányuló igény, hatékonyabban működő üzemekben valósítható meg. A modern fémdetektáló és röntgenes ellenőrző berendezések képességeinek fejlődése lehetővé teszi a szennyeződések szélesebb körben történő kimutatását, kisebb formákban és méretekben, megfelelő felbontással. A jobb szoftverek és az intuitív, érintőképernyős kijelzők kifejlesztésével a termékellenőrző technológiák alkalmazása is jelentősen javul, lehetővé téve a gyártósor gyorsabb és automatikus beállítását.

The post A fizikai szennyeződések megelőzése élelmiszergyártás során appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Teljes szerves széntartalom (TOC) mérés kevesebb, mint egy perc alatt https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/18/6000toci-mettler-toledo-teljes-szerves-szentartalom-toc-meres/ Mon, 18 Jan 2021 17:25:42 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13415 A 6000TOCi, a METTLER TOLEDO Thornton legújabb teljes szerves széntartalom-érzékelője képes tisztított vagy ultratisztított vizekben folyamatos, valós idejű méréseket végezni. A fejlett UV-oxidációs technológia gyors reakcióidőt biztosít. A teljes szerves széntartalom folyamatos ellenőrzése kulcsfontosságú a gyógyszeripar, mikroelektronika és energiatermelői ágazatok tisztított vagy ultratisztított vizeiben található szerves szennyeződések méréséhez és szabályozásához. A TOC-szint változásainak követéséhez folyamatos […]

The post Teljes szerves széntartalom (TOC) mérés kevesebb, mint egy perc alatt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 6000TOCi, a METTLER TOLEDO Thornton legújabb teljes szerves széntartalom-érzékelője képes tisztított vagy ultratisztított vizekben folyamatos, valós idejű méréseket végezni. A fejlett UV-oxidációs technológia gyors reakcióidőt biztosít.

A teljes szerves széntartalom folyamatos ellenőrzése kulcsfontosságú a gyógyszeripar, mikroelektronika és energiatermelői ágazatok tisztított vagy ultratisztított vizeiben található szerves szennyeződések méréséhez és szabályozásához.

A TOC-szint változásainak követéséhez folyamatos mérés szükséges. A 6000TOCi érzékelő a szerves anyag ultraibolya fénnyel történő oxidációja előtti és utáni vezetőképességi méréseket alkalmazza a TOC folyamatos, valós idejű meghatározására.

A METTLER TOLEDO UV-oxidációs technológia kevesebb, mint egy perc késleltetéssel képes a vízkör aktuális TOC-értékéről visszajelzést küldeni. Az M800 többparaméteres távadóval kombinálva a rendszer pontos TOC-mérési megoldást kínál, amely megfelel minden gyógyszerkönyvi előírásnak.

A 6000TOCi rugalmas használata lehetővé teszi, hogy a készüléket a vízrendszeren belül bárhová telepíteni lehessen, így az eredményeket megjelenítheti a mérési ponton, vagy az üzemeltetők számára elérhetőbb helyen is.

A 6000TOCi rendelkezik az intelligens szenzorkezelő (ISM®) fejlett diagnosztikai rendszerével, amely folyamatosan érzékel, továbbá értesítést küld, ha megelőző karbantartás szükséges, így segíti az üzemeltetőket, hogy a rutinkarbantartási feladatokra előre számítsanak és megtervezzék azokat.

„A 6000TOCi teljes szerves széntartalom-érzékelő rendkívül gyors, kevesebb, mint egy perces válaszidővel rendelkezik. A szakaszos mérőrendszereknek akár több mint hat percbe is telhet felmérni a víz minőségét. A 6000TOCi, ezzel szemben, folyamatos méréssel biztosít teljes képet a vízrendszer teljesítményéről” – mondja Heidi Teng, a METTLER TOLEDO Thornton termékmenedzsere.

„A kilengések akár egy pillanat alatt megtörténhetnek. Gondoljon bele, mi minden elkerülheti a figyelmét, ha csak hatpercenként történik ellenőrzés. Így, a folyamatos mérésnek köszönhetően, mindig pontosan nyomon követheti a kilengések alakulását.”

A 6000TOCi-vel kapcsolatos további információkért látogassa meg weboldalunkat!

The post Teljes szerves széntartalom (TOC) mérés kevesebb, mint egy perc alatt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rövidebb válaszidő és alacsonyabb karbantartási igény oldottoxigén-méréshez https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/15/oldottoxigen-erzekelo-mettler-toledo-optocap/ Tue, 15 Dec 2020 16:37:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13070 Az optikai oldottoxigén szenzor a Thornton M800 távadóval kiegészítve nagy pontosságot, rövid válaszidőt és nagyobb stabilitást garantál az alacsony ppb szintű alkalmazások esetén. A kiemelkedő mérési teljesítmény, az alacsony észlelési küszöb, a minimális eltolódás és a rövid válaszidő javítja az oxigénszint-figyelést. A METTLER TOLEDO saját fejlesztésű OptoCap™ érzékelője kiemelkedően pontos mérést és könnyű karbantarthatóságot biztosít […]

The post Rövidebb válaszidő és alacsonyabb karbantartási igény oldottoxigén-méréshez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az optikai oldottoxigén szenzor a Thornton M800 távadóval kiegészítve nagy pontosságot, rövid válaszidőt és nagyobb stabilitást garantál az alacsony ppb szintű alkalmazások esetén.

A kiemelkedő mérési teljesítmény, az alacsony észlelési küszöb, a minimális eltolódás és a rövid válaszidő javítja az oxigénszint-figyelést. A METTLER TOLEDO saját fejlesztésű OptoCap™ érzékelője kiemelkedően pontos mérést és könnyű karbantarthatóságot biztosít elektrolitkezelési műveletek nélkül. Az oxigénszint megfigyelése rendkívül fontos az erőművi vízkémiai alkalmazások korróziójának minimalizálásában. Továbbá az OptoCap használatával nincs szükség polarizációra, ami növeli a mérőrendszer rendelkezésre állását és csökkenti az állásidőt.

Az eszköz általánosan alkalmazható az oxigénszint mérésére az erőművi vízkör kémiai felügyelete során, a generátor állórészének hűtésére, a félvezető ultratisztított víz és egyéb tisztítottvíz-kezelő rendszerek esetében, ahol kritikus az oldottoxigén-tartalom. Azonban az erőmű generátor állórészének hűtővize általában oldott hidrogént tartalmaz, amely a generátorban lévő nyomás alatt álló hidrogénközegből származik. A hidrogén megzavarja a polarográfiai oldottoxigén-érzékelőket, de nem akadályozza az optikai oldottoxigén-érzékelő működését.

A tisztított víz optikai oldottoxigén-érzékelő 33%-kal gyorsabb válaszidővel rendelkezik a versenytárs optikai modellekhez képest, továbbá hatszor gyorsabb, mint a hagyományos polarográfiai érzékelők, így a piacon elérhető leggyorsabb optikai oldottoxigén-mérést teszi lehetővé.

Az intelligens érzékelőkezelői (ISM®) technológia egyszerűsíti az optikai oldottoxigén-érzékelők kezelését a Plug and Measure egyszerű használatával. Továbbá a DLI (dinamikus élettartam jelző) és az ACT (adaptív kalibráció időzítő) megkönnyítik a karbantartást, így csökkentve a leállási időt.

További információért látogasson el a METTLER TOLEDO weboldalára: www.mt.com

The post Rövidebb válaszidő és alacsonyabb karbantartási igény oldottoxigén-méréshez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
In-line pH-szenzorok automatizált tisztítása https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/08/easyclean-200e-line-ph-szenzorok-automatizalt-tisztitasa/ Tue, 08 Dec 2020 15:18:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12921 A METTLER TOLEDO bemutatja az EasyClean 200e érzékelőtisztító rendszert Az EasyClean 200e egy teljesen automatizált tisztító- és öblítőrendszer pH-, oldottoxigén-, CO2, vezetőképesség és zavarosságszenzorokhoz. Használatával a szenzorok vízzel vagy egyéb megfelelő oldatokkal tisztíthatóak. Az EasyClean 200e-vel jelentősen csökkenthetők a karbantartásigények és az ahhoz szükséges erőfeszítések, valamint növelhető a szenzorteljesítmény és a szenzor élettartama. A manuális […]

The post In-line pH-szenzorok automatizált tisztítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A METTLER TOLEDO bemutatja az EasyClean 200e érzékelőtisztító rendszert

Az EasyClean 200e egy teljesen automatizált tisztító- és öblítőrendszer pH-, oldottoxigén-, CO2, vezetőképesség és zavarosságszenzorokhoz. Használatával a szenzorok vízzel vagy egyéb megfelelő oldatokkal tisztíthatóak. Az EasyClean 200e-vel jelentősen csökkenthetők a karbantartásigények és az ahhoz szükséges erőfeszítések, valamint növelhető a szenzorteljesítmény és a szenzor élettartama.

A manuális karbantartási munka – köztük a pH-szenzorok tisztítása – időigényes és fáradságos feladat lehet. Az in-line pH-szenzorokat azonban rendszeresen karban kell tartani ahhoz, hogy azok pontos mérési eredményeket adjanak. A manuális karbantartás és az analitikai szenzorok cseréje továbbá veszélyes feltételeket teremthet a kezelők számára.

Ezen időigényes, költséges és veszélyes karbantartási feladat esetében az automatizált szenzortisztításra történő áttérés jelenti a megoldást.

Számos iparágban többek között a pH-érték, a vezetőképesség, az oldott oxigén folyamatanalitikai érzékelői mind kulcsfontosságú szerepet töltenek be a termelő létesítményekben. Az szenzorok tisztán tartása elengedhetetlen a pontos mérések elvégzéséhez. Ha a közeg nagy koncentrációban tartalmaz szilárd részecskéket, szükséges lehet az érzékelők naponta többszöri tisztítása. A karbantartó személyzet számára ez egy megterhelő, sziszifuszi munka.

A METTLER TOLEDO EasyClean 200e érzékelőtisztító rendszerrel nem lesz többé szükség erre a munkára. Az EasyClean 200e, visszahúzható szenzorházzal párosítva, alaposan megtisztítja az érzékelőket víz és tisztítószer segítségével, ezzel biztosítva a pontos mérést. Használatával jelentősen megnövelhető az olyan pH szenzorok élettartama, amelyek eltömődhetnek a folyamatok során használt közeg miatt.  Az egység tisztítási ciklusát időre vagy időtartamra is beprogramozhatja, de akár egy gombnyomással is elindíthatja.

A beépített sorkapcsok és rozsdamentes acélburkolat megvédik az egységet a maró hatású környezettől, így az EasyClean 200e automatikus megoldást kínál egy időigényes feladatra.

Tudja meg, hogy az automatizált szenzortisztítás miként javítja a pH-szenzorok általános karbantartási műveleteit és csökkenti a ráfordításokat. Töltse le a brosúrát, melyből kiderül, hogyan érhetőek el a következők:

  • A kezelő biztonságának növelése
  • A pH-szenzor élettartamának meghosszabbodása
  • A karbantartási költségek csökkentése

További információért kérjük látogassa meg a METTLER TOLEDO weboldalát!

The post In-line pH-szenzorok automatizált tisztítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Élelmiszergyártás biztonságosan https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/04/mettler-toledo-elelmiszerbiztonsagi-megoldasai/ Fri, 04 Dec 2020 12:54:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12860 7 megoldás az élelmiszerek fizikai szennyeződésével kapcsolatos kihívásokra A biztonságos élelmiszerek előállítása állandó nyomásként nehezedik a gyártók és a márkatulajdonosok vállára. A szigorúbb élelmiszer-biztonsági előírások, a proaktív fogyasztók, az új élelmiszer-kombinációk és a globalizált ellátási láncok mind-mind hozzájárulnak a termék-visszahívási adatok növekedéséhez. Annak érdekében, hogy az élelmiszer-gyártók ne szenvedjenek a termékek visszahívásából adódó következményektől, mindent […]

The post Élelmiszergyártás biztonságosan appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
7 megoldás az élelmiszerek fizikai szennyeződésével kapcsolatos kihívásokra

A biztonságos élelmiszerek előállítása állandó nyomásként nehezedik a gyártók és a márkatulajdonosok vállára. A szigorúbb élelmiszer-biztonsági előírások, a proaktív fogyasztók, az új élelmiszer-kombinációk és a globalizált ellátási láncok mind-mind hozzájárulnak a termék-visszahívási adatok növekedéséhez. Annak érdekében, hogy az élelmiszer-gyártók ne szenvedjenek a termékek visszahívásából adódó következményektől, mindent meg kell tenniük, hogy az esetleges idegen testek jelenlétét időben kiszűrjék. A METTLER TOLEDO hét megoldást mutat be, hogy a modern termékellenőrzési technológiának köszönhetően, hogyan tud szembeszállni az élelmiszerek fizikai szennyeződésével járó kihívásokkal.

1. kihívás: A szennyezés forrása

Az élelmiszer-előállítási folyamat több pontján is érheti fizikai szennyeződés a termékeket: a folyamat kezdetén, az előállítás közben vagy a csomagolás szakaszában. Ellenőrzés nélkül a szennyeződések már az elején bekerülhetnek a termelési folyamatba – például egy burgonya közé rejtett kő. A végtermék feldolgozása során a gép meghibásodhat: például előfordulhat, hogy a kenyérszeletelő pengéje eltörik, miközben kenyeret szeletelnek vele egy pékségben. Emellett személyes tárgyak, akár tollak vagy ékszerek is beleeshetnek. Az utolsó szakaszban is kerülhet idegentest a termékbe, a fedél ráhelyezése vagy a csomagolás lezárása közben.

Megoldás:

A folyamat azon pontjait, ahol élelmiszer-biztonsági megelőző intézkedések alkalmazására van szükség a fizikai szennyeződés kiküszöbölésére, kritikus ellenőrzési pontoknak (CCP) nevezzük. A kockázatelemzés kritikus ellenőrzési pontjának (HACCP) vagy a kockázatelemzésnek és a kockázatalapú megelőző ellenőrzésnek (HARCP) auditja során azonosítja a CCP-k létrehozásának helyét. Ezt követően a gyártók megismerhetik a folyamataikhoz legmegfelelőbb szennyezőanyag-kimutatási technológiát. Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy mind a fémdetektálást, mind a röntgenvizsgálatot különféle gyártási szakaszokban szükséges telepíteni.


2. kihívás: A fizikai szennyező anyagok típusai

Az összetevőktől és a gyártási folyamattól függően a leggyakoribb szennyező anyagok fémek, ásványi kövek, meszes csontok, tömör műanyagok, gumi vegyületek vagy üvegek. A legnagyobb fejtörést a döntés okozza, hogy melyik vizsgálati technológia megfelelőbb az idegen test felismerésére.

Megoldás:

A röntgenes ellenőrző rendszer a fent említett szennyeződések érzékelésére képes, míg a fémdetektor kifejezetten a vas és színesfém, valamint az összes rozsdamentes acélminőségű anyag azonosítására ad lehetőséget. A HACCP / HARCP audit segít megállapítani a szükséges technológiai beruházásokat, továbbá a gyártók, a jövőbeni termékcsaládok és lehetséges szennyező anyagok figyelembevételével biztosabbá tehetik beruházásaikat.

mettler toledo


3. kihívás: Méret és sűrűség

A vizsgált termék mérete és sűrűsége befolyásolhatja a detektálás érzékenységi szintjét. Minél homogénebb a termék, annál egyszerűbb az ellenőrző berendezésnek azonosítani a fizikai szennyeződéseket. Nehézségeket okoz, ha az idegen test sűrűsége hasonló vagy alacsonyabb, mint az ellenőrzött terméké, például egy üvegszilánk az üvegpalackban, vagy ha változó sűrűségű komponenseket tartalmaz, például készételek esetében. A nagyobb tömegű vagy nagyobb nedvességtartalmú termékek problémát jelenthetnek más ellenőrzési technológiák esetében is. Ilyenkor maga a termék saját zavaró jelet hozhat létre, ami megnehezítheti a fémdetektorok munkáját, így nem könnyű különbséget tenni a termékjel és a fém szennyeződések jele között.

Megoldás:

A szennyezőanyag-detektálási technológia fejlődésének köszönhetően, a röntgenes ellenőrző és a fémdetektáló rendszerek egyaránt magas érzékenységgel rendelkeznek, így az apró szennyeződések előfordulását is képesek kimutatni. A METTLER TOLEDO fémdetektorok egyszerre több frekvenciát használnak a „nedves” termékek jeleinek kiszűréséért. A fejlett röntgenes ellenőrző rendszerek az ellenőrzött termék alapján, automatikusan állítják be a kép kontrasztjának maximalizálásához szükséges energiamennyiséget.


4. kihívás: Csomagolás

A csomagolások alakja, mérete és anyaga sokszor nehezítő tényező a termékellenőrzés folyamatában. Nem egyszerű feladat, például üvegszennyeződések kimutatása üvegedényekben vagy fémszennyeződések fémezett filmcsomagolásban. A szokatlan csomagolási formák, mint például a lekerekített üvegpalackok és a kartondobozok tovább korlátozzák a röntgenes ellenőrző rendszer látóterét, ami csökkent érzékenységi szintet eredményez. A nagy vagy magas csomagokat biztos módon kell szállítani a szalagon, hogy stabilak legyenek, amikor az ellenőrző rendszer elé érnek.

Megoldás:

Az ellenőrző berendezés és a megfelelő szállítószalag, illetve a vezetősín kiválasztásakor figyelembe kell venni a detektálni kívánt termék csomagolását. A röntgenes ellenőrző berendezések vízszintes, osztott, kombinált vagy ferde sugarakat alkalmaznak, ennek köszönhetően képesek észlelni az üvegtöredékeket az üvegcsomagolásban is. Bizonyos röntgenes ellenőrző rendszerek konfigurálhatók olyan módon, hogy a komplex csomagokban lévő vakfoltok is ellenőrizhetők legyenek szennyezettségük szempontjából. A fémdetektáló képesek érzékelni a fémet a zavaró “termékeffektus” ellenére és a fémezett filmcsomagolással ellátott termékek esetében is.

mettler toledo


5. kihívás: A gyártósor sebessége

A szállítószalagsebesség, a gyártási céloknak és a fogyasztói igényeknek való megfelelés érdekében folyamatosan nő. A száraz, szemcsés termékek és folyadékok ellenőrzése különösen nagy kihívást jelent a felgyorsult gyártósorokon.

Megoldás:

A speciális fémdetektorokat és röntgenes ellenőrző rendszereket folyékony és ömlesztett termékekhez terveztük. Teljes szalagsebességgel működtethetőek, fenntartva a termelékenység szintjét. Intelligens szoftver segítségével mindkét technológia képes meghatározni a szennyeződés pontos helyét, és az idegen testet biztonságosan eltávolítani, minimális termékpazarlással és leállás nélkül.


6. kihívás: Folyamatos optimalizálás

Elengedhetetlen az ellenőrző rendszerek megfelelő érzékenységi szinten történő működése, hogy képesek legyenek az esetleges idegen testeket detektálni, és azokat biztonságosan eltávolítani. A helytelen beállítás rossz szortírozási arányhoz vezethet, növelheti a pazarlás mértékét és csökkentheti a termelés hatékonyságát.

Megoldás:

A szoftverinnovációnak köszönhetően a röntgenes ellenőrző rendszerek és a fémdetektorok, félig vagy teljesen automatizált beállítási lehetőséget biztosítsanak. A manuális beállítás okozta hibák csökkentésével az észlelési, érzékenységi szintek maximalizálódnak, így minimalizálva a rossz szortírozási arányokat és a hulladékköltségeket. Az élelmiszerbiztonsági előírásoknak való megfelelés érdekében az érzékenységi szinteket rendszeresen tesztelni kell, fizikai minták segítségével. Mindkét technológia teljesítmény-ellenőrzési tesztet biztosít a rendszerek tökéletes állapotának fenntartása érdekében.


7. kihívás: Jelentés és megfigyelés

A mindennapi műveletek során a jelentések elengedhetetlenek az élelmiszerbiztonsági követelményeknek való megfeleléshez, a termelési KPI javításához és a berendezések általános hatékonyságának érdekében. A termék visszahívása esetén az ellenőrzési adatok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy a gyártók bizonyítani tudják, hogy minden szükséges óvintézkedést megtettek a szennyeződés kockázatának elkerülése vagy minimalizálása érdekében.

Megoldás:

Minden ellenőrzési tevékenység valós időben rögzíthető. A gyártók könnyen hozzáférnek az adatokhoz, hogy igazolják a szükséges dokumentációval, hogy megfelelően ellenőrizték a terméket, és végrehajtották az élelmiszer-biztonsági előírások követelményeit. Fejlett szoftverek és központosított hálózati infrastruktúra használata esetén, az ellenőrzési adatok alkalmazhatók a termékek nyomon követhetőségének érdekében, vagy élelmiszerbiztonsági szabályok megsértése esetén vissza is kereshetők.

A megfelelő szennyezőanyag-kimutatási technológia kiválasztásával, az élelmiszer-gyártók egy lépéssel az új élelmiszer- és csomagolási trendek, a gyorsabb áteresztőképesség és az élelmiszer-biztonsági előírások előtt járhatnak. Ha többet szeretne megtudni az élelmiszer-biztonság jövőbeli fejlődéséről, töltse le az ingyenes útmutatóinkat fémdetektálás, röntgenes vizsgálat vagy ellenőrző tömegmérés témákban!

További információk: www.mt.com/PI

The post Élelmiszergyártás biztonságosan appeared first on Műszaki Magazin.

]]>