Messer – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Mon, 16 Sep 2024 06:00:16 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Zöld hidrogén üzemet épít a Messer Németországban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/01/hidrogen-messer-zold-uzem/ Thu, 01 Aug 2024 06:00:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30672 A 10 megawatt kapacitású üzem a maga nemében az egyik legnagyobb lesz Németországban A Messer, a világ legnagyobb magántulajdonban lévő ipari, orvosi és különleges gáz szakértője zöld hidrogén előállító üzemet épít a Brainergy Ipari Parkban a németországi Jülichben. A park kiemelkedő szerepet játszik a Rajna-vidék ipari területeinek energetikai átállásában, a megújuló energiákhoz kapcsolódó innovatív technológiák […]

The post Zöld hidrogén üzemet épít a Messer Németországban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 10 megawatt kapacitású üzem a maga nemében az egyik legnagyobb lesz Németországban

A Messer, a világ legnagyobb magántulajdonban lévő ipari, orvosi és különleges gáz szakértője zöld hidrogén előállító üzemet épít a Brainergy Ipari Parkban a németországi Jülichben. A park kiemelkedő szerepet játszik a Rajna-vidék ipari területeinek energetikai átállásában, a megújuló energiákhoz kapcsolódó innovatív technológiák elterjesztésében.

A hidrogénüzemet a HyDN GmbH, a düreni járás és a Messer közös vállalata fogja üzemeltetni. A 10 megawatt névleges teljesítményű és óránként akár 180 kilogramm hidrogén előállítására képes üzem a maga nemében az egyik legnagyobb lesz Németországban. A termelt zöld hidrogént elsősorban üzemanyagcellás buszok töltésére használják majd. Ezekből a klímabarát buszokból, amelyek működés közben csak vízgőzt bocsátanak ki, már öt darab közlekedik Dürenben és további 20 követi őket 2024 novemberéig.

A projekt részeként a német NEUMAN & ESSER vállalat megbízást kapott két elektrolizáló berendezés szállítására a hidrogén előállításához, valamint két membrán kompresszor telepítésére a hidrogén nagy nyomásra sűrítéséhez. A Messer felel a megtermelt hidrogén tárolásáért, töltésért és a minőségbiztosításért. “A Messer számára ez a projekt egy újabb fontos stratégiai mérföldkő, amellyel támogatjuk ügyfeleinket a dekarbonizációban. Részt veszünk a hidrogénelőállító üzem tervezésében, hosszú távon átvesszük az üzemeltetését, és értékesítjük a zöld hidrogént. Ezzel a projekttel a környezetre káros szén-dioxid kibocsátás csökkentésével jelentősen hozzájárulunk az klímavédelemhez” – mondta Virginia Esly, a Messer európai COO-ja.

A tervek szerint a zöld hidrogén üzem 2025 őszén kerül beüzemelésre. Megépítését a német Szövetségi Közlekedési és Digitális Infrastruktúraügyi Minisztérium (Bundesministerium für Digitales und Verkehr – BMDV) mintegy 14,7 millió euróval támogatja. A projektet a Nemzeti Innovációs Program Hidrogén 2 (NIP2) részeként finanszírozzák.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Zöld hidrogén üzemet épít a Messer Németországban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A fémmegmunkálás új dimenziói: Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/07/messer-hegesztes-innovacios-forum/ Tue, 07 Nov 2023 04:30:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27420 A hegesztés, vágás és additív gyártási technológiák újdonságai kerülnek ismét terítékre 2023. november 28-án a Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórumon, a szakma neves szakértőinek előadásában. Idén külön blokkot kap napjaink egyik leginkább felkapott technológiai kihívása; az ipar zöldítése hidrogéntechnológiák segítségével. Több szempontból is körüljárjuk, mi szükséges a zöld hidrogén ipari hasznosításához, hol tartunk jelenleg […]

The post A fémmegmunkálás új dimenziói: Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hegesztés, vágás és additív gyártási technológiák újdonságai kerülnek ismét terítékre 2023. november 28-án a Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórumon, a szakma neves szakértőinek előadásában. Idén külön blokkot kap napjaink egyik leginkább felkapott technológiai kihívása; az ipar zöldítése hidrogéntechnológiák segítségével. Több szempontból is körüljárjuk, mi szükséges a zöld hidrogén ipari hasznosításához, hol tartunk jelenleg a 2030-ra megfogalmazott uniós célok elérésében.

Az érdeklődő szakemberek november 20-ig jelentkezhetnek az eseményre, melyen a részvétel térítésmentes, de előzetes regisztrációhoz kötött.

Az Innovációs Fórum kísérő programja egy szakmai kiállítás (kiállítók: Messer, Messer Cutting Systems, TRUMPF, REHM Hegesztéstechnika, CROWN/CLOOS, Vector Steel, Ferzol, Pécsi Tudományegyetem Hidrogéntechnológiai Szakmérnöki Képzés, Szegedi Tudományegyetem, Toyota)


Időpont: 2023.11.28. (kedd)

Helyszín: Hotel Aquaworld, 1044 Budapest, Íves út 16. (Amazonas terem, 1. emelet)

Jelentkezés:

az esemény weboldalán lehet regisztrálni. Jelentkezési határidő: 2023. november 28.

Messer Hegesztés Fórum 2023


RÉSZLETES PROGRAM:

Tiszta hidrogén tárolásához, szállításához és felhasználásához fejlesztett modern anyagok és gyártástechnológiák
Előadó: Dr. Adonyi János – University West, Trollhättan, Sweden
Az utóbbi évben az új Európai Hidrogén Csővezetékhálózat fejlesztése vált az európai zöld hidrogén diskurzus egyik fő témájává. Bemutatásra kerülnek a nagyentrópiás komplex ötvözeteken (HEA) alapuló új bevonatolási és burkolási technológiai megoldások. Az előzetes laboratóriumi eredmények alapján ezek a bimetál kialakítások biztonságosabbak és költséghatékonyabbak lehetnek – a monolit ausztenites rozsdamentes acélokból előállított tároló tartályok és vezetékek élettartamához képest megduplázhatják a jövőbeni hidrogéntárolási és -szállító eszközök élettartamát. A projektben nyugat-európai partnerek vesznek részt, de magyar egyetemek és cégek – köztük a Messer Hungarogáz – is szerepelnek a termikus szórással, additív gyártással és a hidrogén okozta ridegedésnek ellenálló, új fémötvözetek hegesztésével és hengerlésével kapcsolatos kutatásban.

A K+F+I szerepe a hidrogéngazdaság fejlődésében
Előadó: Dr. Janáky Csaba – SZTE Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék
A Magyar Nemzeti Hidrogénstratégia rögzítette, hogy hazánk milyen lépéseken keresztül kíván bekapcsolódni a most formálódó hidrogéngazdaságba. A számos beavatkozási pont közös jellemzője az a tény, hogy valamilyen szintű K+F+I tevékenységet igényel. Az előadásban bemutatásra kerül a zöld hidrogén értéklánca, és hogy az értéklánc egyes elemei esetében milyen K+F+I vetületek vannak. A Bükkábrányi Energiapark és a Szegedi Tudományegyetem közös projektjének bemutatása, amely úttörő szerepet tölt be a hazai zöld hidrogén előállításban.

Hidrogénellátási koncepciók gyártástól a hidrogéntöltőállomásokig
Előadó: Bándy Tamás – Messer Hungarogáz Kft.
A Messer energiairányítási vezetője a hidrogénben rejlő energetikai lehetőségekről, az ipari dekarbonizációban betöltött szerepéről, a technológia jövőbeli elterjedésének irányairól és jelenlegi gátjairól is beszél majd. Hol tart most a zöld hidrogén technológiai? Hidrogén ipari előállítási módszerei gőzreformálástól az elektrolízisig. Hogyan válhat ipari léptékűvé a zöldhidrogén gyártás? Hidrogén előállításához és eljuttatásához szükséges infrastruktúra, a hidrogén értéklánc elemei.

HyCut: Hidrogénes vágás – Dekarbonizáció a termikus vágás világában
Előadó: Dr. Bernd Hildebrandt – Messer Group, Application Technology Welding – angol és magyar nyelven
A hidrogén lehet az autogén vágás technológia újabb felfutásának kulcsa? A HyCut hidrogénes vágás az ipari gázokra specializálódott Messer Group és testvérvállalata, a Messer Cutting Systems közös fejlesztésének eredménye. A HyCut-tal nem csak a szén-dioxid kibocsátás kerülhető el, hanem jelentősen csökkenthető a nitrogén-oxid és por kibocsátás is. Ezen kívül a zajterhelést is pozitívan befolyásolja. A hagyományos lángvágás technológiához képest a HyCut így jelentősen javítja a munkahelyi egészségvédelmet. A klasszikus égőgázokhoz képest a hidrogénnek kevesebb oxigénre van szüksége a teljes égéshez – a nagy teljesítménnyel együtt ez hozzájárulhat a költségcsökkentéshez is.

Csúcstechnológia a lemezmegmunkálásban
Előadó: Bagi László – FERZOL Lemezmegmunkáló Kft.
A Ferzol Kft. 1990 óta foglalkozik többek között lézervágással, élhajlítással, stancolással, hegesztéssel és porszórással. Ez idő alatt egyszemélyes vállalkozásból több száz főt foglalkoztató, területén elismert vállalattá nőtt a fémfeldolgozás és a lemezmegmunkálás területén. A cég operatív igazgatója, Bagi László mesél a siker receptjéről, a legfőbb alkalmazott hegesztéstechnológiákról, eszközparkjukról.

Lézeres hegesztéstechnológia legújabb trendjei
Előadó: Szabó Balázs – TRUMPF Hungary Kft.
A Trumpf Csoport és a Trumpf Hungary elmúlt évi eredményeinek prezentálása, a TRUMPF Hungary újonnan épült székhelyének bemutatása. Betekintés nyílik a lézerhegesztés legújabb trendjeibe, a gyakorlati használat lehetőségeibe. A TRUMPF legújabb és egyben legegyszerűbben használható Robothegesztőcellájának (TruLaser Weld 1000) bemutatása.

Az additív gyártás legújabb fejlesztési irányai
Előadó: Falk György – Varinex Kft.
Melyek az additív gyártás legújabb fejlesztési irányai? A Varinex tulajdonosa előadásában az ipari 3D nyomtatás legújabb fejlesztéseit mutatja be hőre lágyuló műanyagok vonatkozásában a Szelektív Lézer Szinterezés (SLS) eljárás napi gyakorlatában, illetve a fémporágyas lézerrel történő fémnyomtatás legújabb megoldásaira is kitér. Felvillantja az additív gyártás mozgatóerőit, és ennek kapcsán a legfontosabb alkalmazásokat is megemlíti. Külön részben kerül ismertetésre a vörösréz fémnyomtatás technológiai megoldása és annak alkalmazásai, és hogy melyek a többlézeres fémnyomtatás előnyei.

Újdonságok és fejlesztések a hegesztés, vágás és additív gyártás területén
Előadó: Halász Gábor – Messer Hungarogáz Kft.
A Schweissen & Schneiden 2023 valamint a FORMNEXT 2023 szakvásárok újdonságaiból, érdekességeiből láthat a közönség egy válogatást. A lézeres vágás az ultranagy teljesítményű lézerek korszakába lépett. Bemutatásra kerülnek a kézi lézeres alkalmazások (hegesztés, vágás, tisztítás) fejlesztései és biztonságtechnikai kihívásai, az ívhegesztés automatizálás legújabb lehetőségei. Válogatás a fém additív gyártás érdekességeiről az alapanyagoktól, a különleges termékeken át a szoftverek és az egyedi additív gyártóberendezés újdonságain keresztül a nagy térfogatú termékek sorozatgyártására alkalmas, 20 lézerforrást alkalmazó porágyas gyártórendszerig.

JELENTKEZÉS:

Az Innovációs Fórumra az esemény weboldalára kattintva lehet regisztrálni. Jelentkezési határidő: 2023. november 20. A rendezvényen a részvételi létszám korlátozott, a regisztrációkat azok beérkezésének sorrendjében veszik figyelembe.

További információ a marketing@messer.hu email címen elérhető.

messer innovációs fórum esemény


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A fémmegmunkálás új dimenziói: Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A fémmegmunkálás új dimenziói: Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/26/messer-innovacios-forum-2022/ Wed, 26 Oct 2022 09:33:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22594 A hegesztés, vágás és additív gyártási technológiák újdonságai kerülnek terítékre 2022. november 22-én a Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórumon, a szakma neves szakértőinek előadásában. A szakmai nap során többek között a Bay Zoltán Kutatóintézet előadójától megtudhatjuk, miért nehezebb lézersugárral rezet hegeszteni, mint acélt, a svéd University West magyar professzorával a jövő repülőit hajtó hidrogén […]

The post A fémmegmunkálás új dimenziói: Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hegesztés, vágás és additív gyártási technológiák újdonságai kerülnek terítékre 2022. november 22-én a Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórumon, a szakma neves szakértőinek előadásában. A szakmai nap során többek között a Bay Zoltán Kutatóintézet előadójától megtudhatjuk, miért nehezebb lézersugárral rezet hegeszteni, mint acélt, a svéd University West magyar professzorával a jövő repülőit hajtó hidrogén üzemanyagtartályok gyártástechnológiai kihívásait tárhatjuk fel, a TEQBALL képviselői pedig bemutatják, hogyan lehet fémipari technológiákkal az olimpiáig rúgni a labdát. A Messer hegesztéstechnikai szakértője, Halász Gábor az idei hazai és nemzetközi szakmai vásárokról hoz összefoglalót a fémipari gáztechnológiákra fókuszálva.

Az érdeklődő szakemberek november 15-ig jelentkezhetnek az eseményre, melyen a részvétel térítésmentes, de előzetes regisztrációhoz kötött.

Az Innovációs Fórum kísérő programja egy szakmai kiállítás (kiállítók: TRUMPF, REHM Hegesztéstechnika, CROWN/CLOOS, Flexman Robotics, TEQBALL, BAYATI, Igm Robotrendszerek, Vector Steel), és egy látványos Teqball bemutató.


Időpont: 2022.11.22. (kedd)

Helyszín: Hotel Aquaworld, 1044 Budapest, Íves út 16. (Amazonas terem, 1. emelet)

Jelentkezés:

az esemény weboldalán lehet regisztrálni. Jelentkezési határidő: 2022. november 15.


RÉSZLETES PROGRAM:

Miért nehezebb lézersugárral rezet és alumíniumot hegeszteni, mint acélt?
Előadó: Dr. Buza Gábor – Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.
Az e-mobilitás fejlődése a jó elektromos vezetőképességű anyagok (réz és ötvözetei, alumínium és ötvözetei) lézersugaras hegesztése iránti minőségi és termelékenységi igény növekedését indukálja. Miért és milyen nehézségeket jelent a hegesztendő anyag megváltozása acélról rézre, vagy alumíniumra?

Hegesztett fém üzemanyagtartályok kriogén folyékony hidrogén tároláshoz a jövő repülőgépei számára
Előadó: Dr. Adonyi János, Senior Professor – University West, Trollhättan, Sweden
A hidrogén a jövő egyik fenntartható és környezetbarát repülőgép-üzemanyaga lehet, ha előállítása, forgalmazása és tárolása biztonságosan és költséghatékonyan kivitelezhető. Az előadás kifejezetten a hidrogén -253 °C-on folyékony formában (LH2) történő tárolásának fémes megoldásával foglalkozik, a szigetelt, hegesztett belső tartály különböző alumíniumötvözetekből készül, valamint a vizsgálat részét képezi a rozsdamentes acél és egy titánötvözet is. A svéd West University által vezetett, kihívásokkal teli nemzetközi munkába kapunk betekintést.

A hidrogén okozta károsodások különböző fajtái
Előadó: Varbai Balázs – BME Anyagtudomány és Technológia Tanszék
A hidrogéné a jövő, de addig számos kihívással kell megküzdeni a szakembereknek. Az előadásban összefoglalásra kerülnek a tudomány mai állása szerint a hidrogén okozta károsodások különböző fajtái és az ellenük való védekezés lehetőségei.

Ívek találkozása – Fémipari technológiákkal az olimpiáig 
Előadó: Hertling Zsolt és Palásthy István –  TEQBALL Kft.
TEQBALL sikertörténet – a cég bemutatása, sportszergyártás fejlesztése, jövőbe mutató technológiák, lézervágás, automata robothegesztés. Messer lézergázok és hegesztési védőgázok alkalmazása a TEQBALL-nál.

Autogéntechnikai fejlesztések és újdonságok – kézi lángvágó eszközök és hordozható lángvágó gépek
Előadó: Lutz Sohler, Messer Cutting Systems – angol és magyar nyelven
Messer Cutting Systems autogén fejlesztéseinek bemutatása. Kézi lángvágó eszközök TABLECUT, PORTACUT, SECATOR 2, három technológia (láng, plazma, hegesztés) egy gépen.

Védőgázok az additív gyártáshoz – áttekintés és ajánlások 
Előadó: Dr-Ing  Dirk Kampffmayer – Messer SE & Co. KGaA- Welding Department – angol és magyar nyelven
Additív gyártáshoz használatos eljárások és az alkalmazható védőgázok összefoglalása. Az elmúlt évek kutatás-fejlesztési projektjeiből szerzett gyakorlati tapasztalatok megosztása.

Újdonságok és fejlesztések a hegesztés, vágás és additív gyártás területén
Előadó: Halász Gábor – Messer Hungarogáz Kft.
Az elmúlt időszak bezártságát követően ismét megrendezésre kerülnek a nemzetközi szakvásárok. Az előadásban a hegesztés, vágás és additív gyártás legfrissebb újdonságait gyűjtöttük össze, ebből készítettünk egy válogatást.

JELENTKEZÉS:

Az Innovációs Fórumra az esemény weboldalára kattintva lehet regisztrálni.

Jelentkezési határidő: 2022. november 15. További információ a marketing@messer.hu email címen elérhető.

Messer Innovációs Fórum 2022

The post A fémmegmunkálás új dimenziói: Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 6 leggyakoribb hiba, amivel hegesztés közben találkozhatunk https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/12/hegesztes-tipp-messer/ Wed, 12 May 2021 07:54:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15019 Villamos ívhegesztés során számos tipikus hibalehetőség akadályozhatja a megfelelő minőségű varrat elkészítését. Ezek azonban kiküszöbölhetőek, és érdemes is odafigyelni rájuk, mert sok bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat ezeknek a hibaforrásoknak a kizárásával. Aki villamos ívhegesztésre adja a fejét, annak aligha lesz ismeretlen a most következő hibalista. Talán úgy is érezhetjük, hogy néhány, a cikkben szereplő hibára […]

The post A 6 leggyakoribb hiba, amivel hegesztés közben találkozhatunk appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Villamos ívhegesztés során számos tipikus hibalehetőség akadályozhatja a megfelelő minőségű varrat elkészítését.

Ezek azonban kiküszöbölhetőek, és érdemes is odafigyelni rájuk, mert sok bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat ezeknek a hibaforrásoknak a kizárásával.

Aki villamos ívhegesztésre adja a fejét, annak aligha lesz ismeretlen a most következő hibalista. Talán úgy is érezhetjük, hogy néhány, a cikkben szereplő hibára nem is kellene kitérni, annyira evidens. A dolog azonban egy kicsit arra emlékeztethet, mint amikor az elektromos berendezések leírásában a hibalista azzal kezdődik, hogy

“Ellenőrizze, csatlakoztatta-e az eszközt az elektromos hálózathoz”.

A hegesztés során azonban számos dologra oda kell figyelni, és néha még a tapasztalt szakemberekkel is előfordul, hogy a magától értetődőnek látszó tényezőkkel gyűlik meg a bajuk.

Ezért remélhetőleg az alábbi tanácsok nem csak a hegesztésben járatlanabb, kevésbé rutinos olvasóknak lesznek hasznosak, hanem minden hegesztéssel foglalkozó szakember számára.

  1. A védőgázzal összefüggő általános hibák

Védőgázas hegesztésnél a hegesztőgáz megakadályozza, hogy a varrat és környezete annak minőségét rontó szennyező anyagokkal érintkezzen. Ha két használat között hosszabb idő telik el, a nyomáscsökkentőbe levegő, vagyis nitrogén, oxigén, de akár nedvesség is kerülhet.

Annak érdekében, hogy ezek ne szennyezzék el a védőgázt, öblítsük át a rendszert a munka megkezdése előtt. Ugyanez, vagyis egy bőséges, 1-2 perces védőgázas öblítés vonatkozik arra az esetre is, ha akár a gázpalackot, akár a munkakábelt kicseréltük.

Egy másik tipikus hiba, amikor az átfolyó védőgáz indításkor hirtelen megnövekvő mennyiségét egy védőgáz-megtakarítóval csökkentjük. Ezzel azonban a varrat indításánál pórusképződést idézhetünk elő. Ezért érdemes inkább a nyomáscsökkentőt és az áramforrást összekötő tömlő hosszát lerövidíteni: a legjobb, ha ez a távolság legfeljebb 3 méteres.

  1. A nyomáscsökkentőkhöz kapcsolódó hibák

A tömítések hiánya és a laza kötések is szivárgáshoz vezethetnek – képek: messer.hu

Az is valós probléma lehet, hogy a palackszelep hirtelen rányitása miatt intenzív nyomáslökést kap a reduktor. Ha ez gyakran előfordul, a reduktor hamar tönkremehet. Ezt a nyomáscsökkentő membránjának előzetes fesztelenítésével védhetjük ki.

A 200-300 baros nyomáscsökkentőknél a tömítetlenség, illetve a laza záró kötések következtében fellépő szivárgás is gondot okozhat. Ezért fontos a kötések és a tömítések ellenőrzésével kezdeni a munkát. Az elöregedett tömítéseket cseréljük, a laza záró kötéseket pedig húzzuk meg.

  1. A tömlővel kapcsolatos hibák

A megfelelő csatlakozás itt is kiemelt jelentőségű, a nem megfelelő vagy rosszul felszerelt tömlőcsatlakozó ugyanis szivárgást idézhet elő. Ezért érdemes EN 560 és EN 561 szabvány szerinti csatlakozókat alkalmazni, és műszak elején ellenőrizni őket.

A gyorscsatlakozók használata is jó megoldás, ezek zárófelületei azonban fokozottan hajlamosak a kopásra. A legjobb, ha nem csak a munka megkezdésekor, hanem napközben, műszakváltáskor is rájuk nézünk.

De hiába tökéletesek a csatlakozások, ha a tömlő anyaga elfárad, vagy nem megfelelő, a védőgáz az 1. pontban leírtakhoz hasonlóan elszennyeződik. Ennek elkerülésére ajánlott ISO 3821-es és ISO 1327-es tömlőt használni (a sűrített levegőhöz gyártott PVC-tömlőt például felejtsük el). Ugyanezért fontos az elöregedett tömlőt időben kicserélni.

  1. Az áramforrásnál jelentkező hibák

Az áramforrás bizonyos szempontból az egész rendszer “lelke”, ezért itt is számos potenciális hibaforrás fordulhat elő. Régebbi típusú gépeknél, ahol kézzel állítjuk be, előfordulhat például, hogy rosszul választjuk meg az alkalmazott áramerősséget. Ha ez az optimálisnál alacsonyabb, az nem megfelelő varratbeolvadáshoz vezethet.

A megfelelő ívfeszültség beállítása is kulcsfontosságú. A túl nagy ívfeszültség porozitások kialakulását, de akár szélkiolvadást, illetve a huzal fúvókával történő összeolvadását is előidézheti. Az áramerősséghez képest túlzott ívfeszültség következtében a varrat meg is repedhet. A túl kicsi ívfeszültség miatt pedig előfordulhat, hogy az ív az anyagban ég, illetve salakzárvány alakul ki.

A felsoroltakon túl a szelepek, csatlakozások, tömlők megfelelő tömítettségére az áramforráson belül is oda kell figyelni. Ezért érdemes időnként ellenőrizni – vagy a gyártóval ellenőriztetni – a készüléket.

  1. A munkakábellel előforduló problémák

A hegesztőpisztolyt az áramforrással vagy a huzaladagolóval összekötő munkakábel esetében is biztosítani kell a megfelelő csatlakozásokat, tömítéseket. A sérült vagy elöregedett tömítőgyűrűket késlekedés nélkül cseréljük ki. A cél, hogy a védőgáz szennyezés nélkül eljuthasson a munkafelületre, a készülő kötésig.

Ezért lényeges, hogy a munkakábel állapotát rendszeresen ellenőrizzük, valamint, hogy az előírt EN 60974-7 szabványnak megfelelő tömlőt használjunk. Ennek ugyan a PVC-tömlő is megfelel, mégis érdemes jobb minőségű, tartósabb anyagból készült tömlőt választani.

  1. A hegesztőpisztoly potenciális hibaforrásai

Tiszta és szennyezett gázfúvóka

Eljutottunk oda, hogy a védőgáz megfelelő tisztaságban megérkezik a hegesztőpisztoly gázfúvókájához. Előfordul, hogy itt, a lánc végén, a hegesztendő munkadarabnál kerül homokszem a gépezetbe. Amit akár szó szerint is érthetünk, ugyanis ha a gázfúvóka szennyezett, a varrat minősége nem lesz megfelelő. Ezért rendszeresen ellenőrizzük a fúvóka állapotát, és alaposan tisztítsuk meg a ráfröccsenő szennyeződésektől és a füsttől, koromtól. (Gázdiffúzor használata esetén arra is ugyanez vonatkozik.)

Ugyanilyen fontos, hogy a gázterelő hüvely jól illeszkejden a fúvókára – ellenkező esetben tömítetlenség lép fel, ami porozitáshoz vezet.

A hegesztőpisztoly nem megfelelő vezetése pedig szélkiolvadást idézhet elő. Ennek elkerülésére íveléskor tartsuk ki a pisztolyt a széleken. A rosszul megválasztott döntési szög eredménye sokszor a nem megfelelő varratbeolvadás. Amellett, hogy a döntési szöget módosítjuk, az áramerősség növelésével, illetve a hegesztési sebesség csökkentésével is kiküszöbölhetjük ezt a problémát.

További hibalehetőségek

A fenti lista természetesen csak a lehetséges hibák egy részét tartalmazza, ezek mellett további hibalehetőségek is előfordulhatnak.

Néhány példa:

  • A munkakábel áramátadó csatlakozásánál található légrés. Elkerülhető a huzalnak megfelelő méretű áramátadó használatával.
  • Optimális védőgázmennyiség beállítása a hegesztőpisztolynál a porozitások elkerülése végett.
  • Helyes pisztolytartás, megfelelő döntési szög alkalmazása – ezzel elkerülhető, hogy a kiáramló védőgáz a túlzott pisztolydöntésnek köszönhető injektorhatás következtében beszippantsa a környezeti levegőt.
  • Szennyezett hozaganyag – ez rontja a varrat minőségét, porozitáshoz vezethet.

Messer Hungarogáz Kft. – a hegesztési gázok hazai szakértője

A felsorolt hibaforrások komoly problémákat idézhetnek elő és jelentősen megnehezíthetik, lelassíthatják a munkát. Feltárásukhoz és megoldásukhoz ugyanakkor szakmai segítséget is kaphatunk a minősített, professzionális gázszolgáltatóktól. Magasan képzett szakembereik a szükséges megelőző eljárási rutinok kialakításában és a helyes eszközhasználat megválasztásában is hatékony támogatást képesek nyújtani.

Ilyen szolgáltató a Messer Hungarogáz Kft. is, amely anyagfajtákra és hegesztési eljárásokra optimalizált védőgázkeverékek széles választékát fejlesztette ki, melyek megfelelnek a modern jármű- és fémipar által támasztott magas minőségi követelményeknek.

A védőgázos ívhegesztési eljárások, a MIG, MAG és TIG (AWI) technológia esetében napjainkban már a standardizált és az egyedi követelményekhez hangolt két-, három-, vagy akár többkomponensű védőgáz-keverékek széles skálájával találkozunk az iparban. A lehetséges keverékek választéka rendkívül széles, a fő összetevőnek számító argonon, héliumon és szén-dioxidon kívül további alkotórészként oxigén, hidrogén vagy nitrogén is előfordul.

A Messer Hungarogáz Kft. Magyarország egyik vezető ipari és egészségügyi gázgyártó és -forgalmazó vállalata. A Messer a hegesztési gázok mellett számos egyéb gázzal (pl. nitrogén, oxigén, szén-dioxid, argon, műszaki, lézer, élelmiszeripari, egészségügyi, nagytisztaságú és különleges laborgázok, stb.) is ellátja partnereit. Mindezek mellett a vállalat a nagyipari on-site gázüzemek építésében és működtetésében is piacvezető.

The post A 6 leggyakoribb hiba, amivel hegesztés közben találkozhatunk appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nitrogénüzemet épít a Messer a MOL vegyipari óriásberuházásában https://www.muszaki-magazin.hu/2019/12/15/messer-nitrogen-mol/ Sun, 15 Dec 2019 14:09:13 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8816 Évente 70 milliárd forinttal növelheti majd Magyarország GDP-jét a MOL-csoport új poliol üzeme, amelynek megépítéséhez a Messer Hungarogáz Kft. is hozzájárul. A Tiszaújvárosban megvalósuló 1,2 milliárd eurós petrolkémiai beruházás részeként a hazai ipari gáz piac meghatározó szereplője nitrogén- és sűrítettlevegő-üzemet telepít és üzemeltet a jövőben. A MOL a thyssenkrupp közreműködésével 1,2 milliárd euró értékben petrolkémiai […]

The post Nitrogénüzemet épít a Messer a MOL vegyipari óriásberuházásában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Évente 70 milliárd forinttal növelheti majd Magyarország GDP-jét a MOL-csoport új poliol üzeme, amelynek megépítéséhez a Messer Hungarogáz Kft. is hozzájárul. A Tiszaújvárosban megvalósuló 1,2 milliárd eurós petrolkémiai beruházás részeként a hazai ipari gáz piac meghatározó szereplője nitrogén- és sűrítettlevegő-üzemet telepít és üzemeltet a jövőben.

A MOL a thyssenkrupp közreműködésével 1,2 milliárd euró értékben petrolkémiai komplexumot épít Tiszaújvárosban a már meglevő ipari létesítmények közelében. Az üzem a tervek szerint 2021-ben kezdi meg működését, és fontos köztes terméket, poliolt fog előállítani Közép- és Kelet-Európa különböző poliuretán felhasználó ágazatai számára, évente mintegy 70 milliárd forinttal járulva hozzá a hazai GDP-hez.

A Messer Hungarogáz 30 éve van jelen Magyarországon, és több évtizedes működése során a hazai iparigáz piac meghatározó szereplőjévé vált. A legnagyobb autóipari és fémipari vállalatok, elektronikai gyártók, élelmiszeripari és vegyipari üzemek beszállítója. Nitrogént, szén-dioxidot, oxigént, argont, héliumot, hidrogént és számos további gázterméket szállít a legkülönfélébb ipari ágazatokba, az egészségügybe és kutatás-fejlesztési területekre.

A mostani megállapodás fontos mérföldkő a Messer életében, hiszen olyan volumenű úgynevezett on-site gázelőállító üzemre kapott megrendelést, amely hazánk legnagyobb teljesítményű létesítménye lesz kategóriájában. A teljes körűen automatizált, nitrogént és sűrített levegőt előállító üzemben a leginnovatívabb technológiákat alkalmazzák az energiahatékony és környezetbarát működés érdekében. Az on-site megoldás előnye, hogy a gázelőállítás egy helyszínen működik azzal az ipari létesítménnyel, ahol a gázt a végtermék előállításához felhasználják. Ezzel nő a termelés hatékonysága és biztonsága, rugalmasabb az ellátás, és a közúti gázszállítás költségei és környezetterhelő hatásai is megszűnnek.

A Messer Hungarogáz már több évtizede működtet nitrogénüzemeket és levegőszétválasztó üzemet Tiszaújvárosban, és a kedvező tapasztalatoknak, megbízható szolgáltatásnak köszönhetően növelheti most tovább a vállalat piaci részesedését.

A beruházás kapcsán Bohner Zsolt, a Messer Hungarogáz Kft. ügyvezető igazgatója elmondta:

„Hosszú évek munkája vezetett odáig, hogy Magyarország és Közép-Európa meghatározó olajipari vállalatával ekkora volumenű megállapodást köthessünk. On-site gáz előállítási technológiánk mellett már számos nagyipari felhasználó tette le voksát. Ebben a szegmensben évek óta piacvezetők vagyunk, amelyet a mostani beruházással tovább erősítünk

The post Nitrogénüzemet épít a Messer a MOL vegyipari óriásberuházásában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Messer amerikai érdekeltségeket szerzett https://www.muszaki-magazin.hu/2019/03/14/messer-amerikai-erdekeltsegeket-szerzett/ Thu, 14 Mar 2019 13:53:09 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6406 Magyarország egyik piacvezető iparigáz-gyártója, a Messer Hungarogáz anyavállalata, a Messer Group GmbH megszerezte a világ egyik legnagyobb ipari és egészségügyi gáz-gyártójától, a Linde AG-tól észak-amerikai érdekeltségeinek jelentős részét, valamint bizonyos Linde és Praxair üzletrészeket Dél-Amerikában. A 3,2 milliárd euró értékű akvizícióval a vállalat visszatért az észak- és dél-amerikai piacokra és az iparág globális szereplői közé […]

The post Messer amerikai érdekeltségeket szerzett appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magyarország egyik piacvezető iparigáz-gyártója, a Messer Hungarogáz anyavállalata, a Messer Group GmbH megszerezte a világ egyik legnagyobb ipari és egészségügyi gáz-gyártójától, a Linde AG-tól észak-amerikai érdekeltségeinek jelentős részét, valamint bizonyos Linde és Praxair üzletrészeket Dél-Amerikában.

A 3,2 milliárd euró értékű akvizícióval a vállalat visszatért az észak- és dél-amerikai piacokra és az iparág globális szereplői közé emelkedett.

2019 március 1-ei hatállyal a Messer Group GmbH, a CVC Capital Partners Fund VII (“CVC”)-al alkotott közös vállalatán, a Messer Industries GmbH-án keresztül hajtotta végre az akvizíciót 3,2 milliárd euró értékben.

A Messer így 15 év után tér vissza Amerikába, amely a világ legnagyobb iparigáz piaca, így páratlan lehetőséget biztosít a vállalat további fejlődésére. A több mint 120 éves, ma is családi tulajdonban lévő iparigáz-gyártó és forgalmazó a nyugat-európai leányvállalatainak túlnyomó részét az új közös vállalatba viszi át, a magyarországi leányvállalatot viszont közvetlenül nem érinti az átszervezés.

„Ezzel a stratégiai partnerséggel kihasználjuk azt az egyedülálló lehetőséget, hogy visszatérjünk az észak- és dél-amerikai piacokra. Ezzel a Messer az iparág globális szerepelői közé emelkedik, és megerősíti helyzetét, mint a világszerte legnagyobb, családi irányítású iparigáz specialista. Ez egyszeri alkalom, amit az élet kínál.

mondta Stefan Messer, a Messer Group GmbH tulajdonosa és vezetője.

Terveink szerint a közös vállalat pár év alatt a Messer Group családi vállalat 100 százalékos tulajdonába kerül. A két vállalatcsoport integrációja során, közép távon ismét globális szereplővé kívánunk válni az iparigáz piacon.“

– tette hozzá.

Az újonnan megszerzett üzletrészek – a Linde érdekeltségei az USA-ban, Kanadában, Brazíliában és Kolumbiában, valamint a Praxair chile-i vállalata – mintegy 5400 munkatárssal 1,8 milliárd US-dollár (1,6 milliárd euró) árbevételt, és 408 millió US-dollár (359 millió euró) EBITDA-t realizáltak 2018 folyamán. Az akvizíciónak köszönhetően a vállalat több levegő-szétválasztó, széndioxid-, hidrogén- és héliumtöltő üzemmel gyarapodott, valamint egy héliumforrás is a birtokába került.

A Messer Group nyugat-európai cégeinek jelentős részét átviszi a közös vállalatba, amely alatt a Benelux-államokban, Dániában, Németországban, Franciaországban, Spanyolországban, Svájcban, Portugáliában működő Messer vállalatok értendőek, valamint egy további érdekeltség Algériában.

A Messer Csoportba tartozó Messer Hungarogáz Kft.-t a változás nem érinti, továbbra is a megszokott struktúrában működik tovább. A hazai piacon meghatározó iparigáz-gyártó és forgalmazó vállalat több mint 300 munkavállalót foglalkoztat és az utóbbi öt évben több mint 22 milliárd forint értékben hajtott végre beruházásokat.

The post Messer amerikai érdekeltségeket szerzett appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megtriplázta szén-dioxid termelését a Messer https://www.muszaki-magazin.hu/2018/07/28/megtriplazta-szen-dioxid-termeleset-messer/ Sat, 28 Jul 2018 14:15:29 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5005 Májustól kezdődően Nyugat-Európa évtizedek óta nem látott szén-dioxid hiánnyal néz szembe. A krízis elsősorban azon nagy vegyipari üzemek egyidejű leállására vezethető vissza, amelyek mellé szén-dioxid termelő üzemek épültek. A hazai gyártási folyamatokat azonban nem fenyegeti az ipari gáz elmaradása, köszönhetően a világviszonylatban is jelentős, természetes eredetű szén-dioxid-készletünknek és a hazai termelés növekedésének. A Messer Hungarogáz […]

The post Megtriplázta szén-dioxid termelését a Messer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Májustól kezdődően Nyugat-Európa évtizedek óta nem látott szén-dioxid hiánnyal néz szembe. A krízis elsősorban azon nagy vegyipari üzemek egyidejű leállására vezethető vissza, amelyek mellé szén-dioxid termelő üzemek épültek.

A hazai gyártási folyamatokat azonban nem fenyegeti az ipari gáz elmaradása, köszönhetően a világviszonylatban is jelentős, természetes eredetű szén-dioxid-készletünknek és a hazai termelés növekedésének. A Messer Hungarogáz Kft. többlépcsős fejlesztési beruházását követően megtriplázta az ölbői szén-dioxid-termelő üzemének kapacitását, ezzel lefedve hazai vevőinek szén-dioxid szükségletét, és jelentős exportmennyiséget is termelve.

A Messer Hungarogáz Kft. szén-dioxid kitermelő és hasznosító vállalata, a Messer Széndioxid Kft. június végén fejezte be a nyugat-magyarországi, ölbői szén-dioxid lelőhelyen található üzemegységének fejlesztését. A cég immáron három üzemblokkban, két kúttal nyeri ki kb. 2000 méter mélyről, a 90-100 bar nyomással feltörő, nagytisztaságú nyersgázt hazánk második legnagyobb hasznosított CO2-mezőjén.

Egyre nagyobb kihívás a gyártóknak, hogy elég szén-dioxidhoz jussanak

Nyáron mindig szezonális fogyasztási csúccsal kell számolni a szén-dioxid piacon. Az Észak- és Nyugat-Európára rátörő szokatlanul meleg nyár, a futball világbajnokság miatt megugró szénsavas üdítő- és sörfogyasztás, valamint a műtrágya- és bioetanol gyárak egyidejű leállása nem várt kihívásokat rótt a nagy élelmiszeripari és italgyártó vállalatokra, és alaposan megnehezítette a termelési folyamatokat.

„A mostani rendkívüli helyzettől függetlenül már eddig is érezhető volt a CO2 iránti erősen növekvő igény. Erre reagálva 2015-ben az ölbői szén-dioxid üzemünk eredeti kapacitásának megduplázása, 2017-ben pedig megtriplázása mellett döntöttünk. Az első bővítési ütemben felépült új, legmodernebb technológiával felszerelt második üzemegység a 2017-es nyári csúcsszezonban indult el, a harmadik üzemegységet pedig most, 2018. június végén helyeztük üzembe. A mérnöki és műszaki kivitelezést teljes körűen a saját szakembereink végezték” – mondta el Bohner Zsolt, a Messer Hungarogáz Kft. ügyvezető igazgatója.

A régi és a 2017-ben átadott üzem éves szinten 80.000 tonna szén-dioxidot állított elő együttesen, ami nagyjából 3800 tartálykocsi töltését jelenti. A most elindult harmadik üzemegységgel évente 125.000 tonnára nő az ölbői szén-dioxid-termelés, amelynek több mint felét exportra viszi a vállalat úgy, hogy a hazai partnereket is teljes körűen kiszolgálja.

szén-dioxid

Magyarország ideális helyzetben van

CO2-ellátottság szempontjából a magyar piac talán az egyik legkedvezőbb helyzetben van Európa-szerte, mivel a kitermelés nem függ a vegyipari üzemek működési ütemétől. Itthon ugyanis kizárólag természetes forrásból, a föld mélyéből nyerik az értékes gázt, így a hazai szereplők rugalmasan tudnak igazodni a nyáron rendszeresen megugró nagyobb szükséglethez.

Ennek fő haszonélvezői az élelmiszeripari vállalatok, sör- és üdítőital-gyártók, mivel számukra fontos szempont, hogy ez a 97%-os CO2-tartalmú nyersgáz eleve nagy tisztaságban tör fel a föld mélyéből, így garantált a legszigorúbb követelményeknek is megfelelő élelmiszeripari minőség. Mellettük még a hegesztéstől a vízkezelésen át a felülettisztításig is hasznosítható a szén-dioxid – nem csak gáznemű formájában. Mélyhűtött cseppfolyós vagy szilárd állapotában (szárazjégként ismert néven) hatékony hűtőközegként működik, szuperkritikus formájában pedig kiváló oldószer. Számos környezetbarát technológia is épül rá, pl. lúgos ipari szennyvizek semlegesítésére, és uszodavizek optimális pH-értékének beállítására is alkalmas.

www.messer.hu

The post Megtriplázta szén-dioxid termelését a Messer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>