mérőrendszer – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 3D optikai mérőrendszer alkalmazása a Magyarmet Finomöntöde Kft.-nél https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/05/magyarmet-3d-optikai/ Fri, 05 May 2023 06:00:10 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25044 A Magyarmet Magyarország vezető viaszkiolvasztásos eljárást alkalmazó precíziós öntödéje. Vállalatunk elkötelezett a folyamatos fejlesztési stratégia mellett. Ebben a kiélezett ipari versenykörnyezetben a Magyarmet gyorsan és rugalmasan képes reagálni és testreszabott megoldásokat nyújtani a vevői igényekre. Folyamatos fejlesztéseink szavatolják, hogy öntvényeinkkel és szolgáltatásainkkal a vezető technológiákat alkalmazva a szakma legmagasabb elvárásainak tudjunk eleget tenni. Folyamataink egyik […]

The post 3D optikai mérőrendszer alkalmazása a Magyarmet Finomöntöde Kft.-nél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyarmet Magyarország vezető viaszkiolvasztásos eljárást alkalmazó precíziós öntödéje.

Vállalatunk elkötelezett a folyamatos fejlesztési stratégia mellett. Ebben a kiélezett ipari versenykörnyezetben a Magyarmet gyorsan és rugalmasan képes reagálni és testreszabott megoldásokat nyújtani a vevői igényekre. Folyamatos fejlesztéseink szavatolják, hogy öntvényeinkkel és szolgáltatásainkkal a vezető technológiákat alkalmazva a szakma legmagasabb elvárásainak tudjunk eleget tenni. Folyamataink egyik sarkalatos pontja a mérés: vállalatunk legutóbbi fejlesztése során vásárolta meg a Zeiss GOM ATOS típusú 3D optikai mérőrendszerét.

Mit jelent a 3D optikai mérőrendszer?

Az optika 3D szkennelés az ipari méréstechnika egyik leggyorsabban fejlődő ágazata. A háromszögelés elvén alapuló lézerfényt alkalmazó szenzorok számos mérési feladatot egyszerűsíthetnek le és gyorsíthatnak fel, amit eddig nagyobb energia ráfordítással lehetett csak kivitelezni. A készülék egy olyan optikai 3D mérőberendezés, amely strukturált fényt projektál az ellenőrizendő termék felületére, melyet a szenzorjaival nagy sűrűségű koordinátapont felhővé alakít. Ezeket a koordinátapontokat lehet egy számítógépes szoftverrel feldolgozni geometriai elemekké, amelyeket mérni tudunk. A mérés során a szkenner egy ismert alakzatot vetít a felületre rövid hullámhosszú kék fénnyel. A strukturált fény eltorzul a vizsgálandó felületeken és a két kamerával triangulációval képes megállapítani a felületi pontok mélységét és távolságát. Ezekhez a pontokhoz a szoftver egy koordinátát rendel hozzá, számszerűsítve azt. Ezekből a pontokból egy összefüggő hálót alkothatunk, amiből megkapjuk a felületi CAD modellünket. Amíg egy szokványos CMM mérőgép csak néhány pont felvételével vagy hosszas letapogatással képes megmérni a munkadarabot, ezzel szemben egy 12 megapixeles GOM mérőgép 12 millió mérési pontot regisztrál tizedmásodpercek alatt.

Sokoldalú felhasználhatóság

Az optikai 3D mérőgépnek számos felhasználási módja van. Az öntvények ellenőrzése felgyorsul a használatával és egészében vizsgálhatók a darabok, tehát az eltérések könnyebben detektálhatók. A minőségi ellenőrzésen felül a viaszszerszámok kopását és megfelelősségét figyelemmel kísérhetjük, így tudunk pontos szerszámélettartamot számolni. A viaszminták és a -szerszámok szkenneléséből kapott adatokat implementálhatjuk a Magmasoft szimulációhoz, ezzel fejlesztve a bokrosítási és öntési technológiát.

Mivel a precíziós öntészet egy öntési technológia, ezáltal itt sem kerülhetjük el az öntvények deformációját. Ezt a deformációt hidegalakítással, úgynevezett „egyengetéssel” tudjuk kiküszöbölni. A 3D mérőberendezéssel könnyedén megállapíthatjuk, hogy milyen mértékben vetemedett az öntvény az öntés vagy esetleg a hőkezelés hatására. A mérésről kapott vizuális kiértékelés jól szemlélteti az eltéréseket az öntvénymodellhez képest. Ez az információ nagyban elősegíti az egyengetés folyamatát és az esetleges egyengető szerszám tervezését. Ha megvan a szerszám, könnyen ellenőrizhetjük szkenneléssel a művelet sikerességét. A lenti ábrák látványosan szemléltetik, hogy az adott munkadarab milyen állapotban volt az egyengetés előtt, illetve utána.

A felső képen látható az egyengetés nélküli öntvény. Mivel megadtuk, hogy a hullámprofil eltérése ±0,15 mm a névleges mérettől, így a gép, miután beszkennelte a darabot, a mérési ponthálót ráillesztette a modellre és a modelltől való eltéréseket láthatjuk a képen.

A második kép ugyanazt a darabot ábrázolja az egyengetési művelet után. Itt jól látható, hogy a felület minden pontja a tűrésmezőn belül helyezkedik el, vagyis az öntvény egyengetése sikeres volt. Ez a fajta felhasználása a berendezésnek igen hasznos a számunkra, mivel az ilyen kihívásokat jelentő feladatokat is hatékonyan tudjuk abszolválni.

Az úgynevezett „reverse engineering” folyamatát is megkönnyíti a berendezés. Abban az esetben, ha egy megrendelő egy általa kívánt darabot szeretne legyártatni, amihez nem áll rendelkezésre esetleg műszaki rajz vagy CAD modell, akkor a darabot beszkennelve könnyedén elkészíthetjük belőle a modellt a hosszadalmas rajzolási vagy tervezési folyamat helyett. Az így már meglévő modellt felhasználva, 3D nyomtatással kinyomtathatjuk a mintát vagy nagy darabszám esetén legyártathatjuk hozzá a viaszszerszámot is.

Összességében az optikai 3D mérőberendezés hatékony módja az öntvénymérés feladatának az elvégzésére. Használata könnyen elsajátítható bárki számára. A mérési folyamat gyors és az eredményekből informatív jegyzőkönyv készíthető. Sokrétű a felhasználhatósága, így gyártási folyamatunk szinte minden lépésében alkalmazható. Jól párosul a már meglévő CMM mérőgépekkel. A GOM optikai 3D mérőberendezés egy értékteremtő és megtérülő beruházás a Magyarmet Finomöntöde Kft. számára.

Szolnoki Krisztán

Folyamatfejlesztő mérnök


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 3D optikai mérőrendszer alkalmazása a Magyarmet Finomöntöde Kft.-nél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FLUIDLYNX rajongói https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/05/motorex-fluidlynx-coolantlynx-swisscool/ Wed, 05 Oct 2022 06:00:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22215 A svájci Windischben található egyetem (FHNW) műhelyvezetője, Ueli Andrist megoldást keresett a hűtőfolyadék problémákra. A MOTOREX FLUIDLYNX mérőrendszerével kombinált COOLANTLYNX formájában talált rá a megoldásra. Az FHNW (Északnyugat-Svájci Alkalmazott Tudományok és Művészetek Egyeteme) Brugg-Windisch otthona 4500 diáknak, kutatónak és munkatársnak. Oktatási és képzési programokat tartanak itt az oktatási, mérnöki és üzleti iskolák számára. Ueli Andrist […]

The post A FLUIDLYNX rajongói appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A svájci Windischben található egyetem (FHNW) műhelyvezetője, Ueli Andrist megoldást keresett a hűtőfolyadék problémákra.

A MOTOREX FLUIDLYNX mérőrendszerével kombinált COOLANTLYNX formájában talált rá a megoldásra.

Az FHNW (Északnyugat-Svájci Alkalmazott Tudományok és Művészetek Egyeteme) Brugg-Windisch otthona 4500 diáknak, kutatónak és munkatársnak. Oktatási és képzési programokat tartanak itt az oktatási, mérnöki és üzleti iskolák számára. Ueli Andrist az FHNW belső műhelyét irányítja. A hűtőfolyadék-problémák megoldását keresve a műhelyvezető pontosan tudta, hogy mire van szüksége. Olyan intelligens rendszert akart, amellyel saját maga és csapata maximális mértékben hasznossá teheti folyamatait. Választása a FLUIDLYNX mérőműszerrel kombinált COOLANTLYNX-re, a MOTOREX tiszta, zárt hűtőfolyadék megoldására esett. A telepítési folyamat szinte kifogástalan volt, az FHNW és a MOTOREX csapatai közösen dolgoztak. Az egyetlen kihívást a 120-750 literes kapacitással rendelkező tartályok mérete jelentette. Három gépet úgy javítottak fel, hogy más szivattyúval szerelték fel őket.

A professzionális megoldás a periférián is magán viseli az FHNW és munkatársai kézjegyét: a tiszta csővezetékek és csavaros szerelési munkák tökéletesen illeszkednek az összképbe. A szokásos kezdeti hangolási munkák befejezése óta az FHNW rendszere folyamatosan, zökkenőmentesen és önállóan működik.

Megvalósítás csapatként

A toxicitás-mentességre, az időmegtakarításra, az állandó hűtővízminőségre, valamint a rendszer és a termelőberendezések központi vezérlésére vonatkozó célokat mind sikerült elérni. 2023 elején fog kiderülni, hogy a hűtőfolyadék hosszú távon használható-e. Ueli Andrist és csapata a MOTOREX megoldással kapcsolatos kezdeti benyomásai alapján bízik abban, hogy ez a cél is megvalósul.

A COOLANTLYNX jellemzői

Automatizált keverő- és ápolórendszer a kenőanyagok hűtéséhez. Egyedi gépek és központi rendszerek adagolása, utántöltése, keverése és karbantartása 70 000 literes kapacitásig.

Telepítés

  • Vízcsatlakozás: 1/2 col
  • Sűrített levegő: 6 bar
  • Tápfeszültség: 230V
  • Keringési kapacitás: 720 liter óránként
  • Tartály térfogata: <70000 liter
  • Minimális alapterület (900 x 630 mm)
  • Összeszerelés üzem közben, gépleállás nélkül

Adagolás és szűrés

  • Adagolás, utántöltés és keverés
  • Szűrés 10 mikronig
  • Koaleszcens olajleválasztó
  • Opcionálisan csatlakoztatható mágneses elválasztó.

A COOLANTLYNX előnyei

  • Gyors és egyszerű telepítés folyamatos működés közben,
  • Akár 15%-os hűtő-kenőanyag-koncentrátum megtakarítás az egyenletes koncentráció és szint révén,
  • A baktériumok és gombák növekedése csökken,
  • A hűtőkenőanyag szűrése az optimális tisztaság érdekében,
  • Víz és koncentrátum fogyasztás ellenőrzése,
  • Csökkentett bőrrel való érintkezés a folyadékokkal.

A magyarországi ipari MOTOREX termékek forgalmazója a SWISSCOOL Kft., melynek kollégái szívesen segítenek a műszaki szaktanácsadásban, telepítésben!

www.swisscool.hu

Találkozzunk a GF Machining Solutions – Nyílt napon 2022. október 18–20-án, ahol bemutatjuk Élőben a COOLANTLYNX termékünket.

Jelentkezés: swisscool@swisscool.hu

The post A FLUIDLYNX rajongói appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Komputertomográfiás mérés egy hagyományos 3D koordináta-mérőgép áráért! https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/03/werth-tomoscope-komputertomografias-merogep/ Wed, 03 Feb 2021 11:38:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13669 A Werth bemutatta a Werth TomoScope ® XS termékcsalád harmadik modelljének számító „FOV” berendezést. A TomoScope ® XS sorozat a Werth nagy teljesítményű, kompakt, CT-technológiával felvértezett koordináta-mérőgépeit foglalja magában. A még költséghatékonyabbnak ígérkező új gépmodell kezelése rendkívül egyszerű. 2005-ben, az első komputertomográfiás mérőberendezés (TomoScope® 200) kifejlesztése során is már nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a […]

The post Komputertomográfiás mérés egy hagyományos 3D koordináta-mérőgép áráért! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Werth bemutatta a Werth TomoScope ® XS termékcsalád harmadik modelljének számító „FOV” berendezést. A TomoScope ® XS sorozat a Werth nagy teljesítményű, kompakt, CT-technológiával felvértezett koordináta-mérőgépeit foglalja magában. A még költséghatékonyabbnak ígérkező új gépmodell kezelése rendkívül egyszerű.

2005-ben, az első komputertomográfiás mérőberendezés (TomoScope® 200) kifejlesztése során is már nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a technológia a vonzó árfekvésnek köszönhetően a lehető legtöbb felhasználó számára legyen elérhető.

Az elkövetkező években a fejlesztések az egyre nagyobb teljesítményű gépek felé mutattak, amelyek már a sűrűbb anyagokból készült nagyobb munkadarabok mérését is lehetővé tették. A Werth Messtechnik 2017-ben mutatta be a cég nagyobb gépeihez hasonló képességekkel felruházott, kompakt kialakítású TomoScope® XS-t, tavaly pedig a TomoScope® XS Plus még a TomoScope® XS mérési teljesítményét is képes volt megduplázni. A most megjelent TomoScope® XS FOV (Field Of View – látómező) gépben a röntgenátvilágítási technológia terén végzett több mint 15 éves fejlesztési tapasztalat tükröződik vissza – ezért is tud a Werth egy komputertomográfiás mérőrendszert egy hagyományos
3D koordináta-mérőgép áráért kínálni.

Teljesen automatikus „in the image” mérés

A detektor választható rögzítési irányától függően az új CT-berendezés 120 mm átmérőjű vagy magasságú mérési tartománnyal rendelkezik. Maga a mérés a látómezőben megy végbe. Az opcionális 6 megapixeles detektor kimagaslóan nagy felbontást tesz lehetővé. Az OnTheFly üzemmód és a digitális munkadarab valós idejű rekonstrukciója gyors mérést biztosít.

A TomoScope® XS FOV egy teljesen automatizált rendszer, előre beállított, a használatot megkönnyítő paraméterekkel. A gépkezelő elhelyezi a munkadarabokat a forgóasztalon, és már meg is kezdheti a mérést. Az alkalmazásnak megfelelően néhány mérési paraméter – például a feszültség vagy az előszűrés – módosítható.

Műanyag munkadarabok gyártásközi mérése

A TomoScope® XS FOV ideális a tömeggyártott műanyag termékeknél, például a csomagolóiparban használt darabokkal kapcsolatos mérési feladatok elvégzésére. Ilyenek lehetnek például a joghurtosdobozok, a kupakok, a tiplik vagy a műanyag inhalátorházak. Megfelelő rögzítőelemekkel számos apró darab, például a fedelek, vagy a műanyag fogaskerekek is mérhetővé válnak.

A kiértékelés során a „Munkadarab-szétválasztás” szoftverfunkció automatikusan szétválasztja a mérési adatokat. Az eredmények a WinWerth® 3D grafikus ablakban felhasználóbarát módon jelennek meg. A tűrési szintek megkülönböztetésére szolgáló színkódos jelzések beépülnek a mérési jelentésbe, ami megkönnyíti a gyártásközi és a gyártósor melletti mérések gyors áttekintését.

A TomoScope® XS FOV egy rugalmasan használható eszköz a gyors komputertomográfiás mérésekhez. A karbantartásmentes, monoblokk kialakítású, 130 kV feszültségű csöveknek köszönhetően a berendezést magas rendelkezésre állás jellemzi. A gépet a Werth műszakkorlátozás nélküli 24 hónapos garanciával szállítja. Az átfogó védelmet szem előtt tartó konstrukció révén a berendezés szinte bárhol használható. A Tomo-Scope® XS FOV – a Werth Messtechnik összes komputertomográfiás mérőberendezéséhez hasonlóan – teljes mértékben megfelel VDI/VDE 2617 irányelvsorozatban leírtaknak. A Werth kalibráló laboratóriuma szerezte meg elsőként a röntgensugaras koordináta-mérőgépek a VDI/VDE 2617 irányelvsorozat 13. oldala szerinti DAkkS kalibrálására jogosító akkreditációt.

Érdekli, hogyan zajlik egy röntgenes mérés?

Nézze meg a TomoScope ® XS Plus mérőgépet bemutató magyar nyelven feliratozott filmünket a képre kattintva!

Magyarországon a céget a Werth Magyarország Kft. képviseli

www.werth.hu

The post Komputertomográfiás mérés egy hagyományos 3D koordináta-mérőgép áráért! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>