mérföldkő – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Fontos mérföldkőhöz érkezett a Schneider Electric Energize programja https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/03/energize-schneider-electric-program/ Thu, 03 Oct 2024 05:30:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31446 Megkötötték az első, több partnert érintő, megújuló forrásból származó áram vásárlására vonatkozó megállapodásokat a Schneider Electric Energize programja keretében. A gyógyszeripar fenntarthatóságát az ellátási láncok dekarbonizálása révén növelő kezdeményezés történetében mérföldkőnek számító ügylet során a vevőket a Schneider Electric „Sustainability Business” üzletága támogatta. Az egészségügyi szektor a teljes globális kibocsátás közel 5 százalékáért felelős, aminek […]

The post Fontos mérföldkőhöz érkezett a Schneider Electric Energize programja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megkötötték az első, több partnert érintő, megújuló forrásból származó áram vásárlására vonatkozó megállapodásokat a Schneider Electric Energize programja keretében.

A gyógyszeripar fenntarthatóságát az ellátási láncok dekarbonizálása révén növelő kezdeményezés történetében mérföldkőnek számító ügylet során a vevőket a Schneider Electric „Sustainability Business” üzletága támogatta.

Az egészségügyi szektor a teljes globális kibocsátás közel 5 százalékáért felelős, aminek többsége a Scope 3 kategóriába sorolható, vagyis a beszállítói láncba tartozó piaci szereplők tevékenységéhez köthető. A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat 2021-ben hozta létre az Energize programot, melynek célja, hogy támogassa a gyógyszeripar ellátási láncának szén-dioxid-mentesítését, és ezáltal segítse az éghajlatváltozás jelenlegi és jövőbeli kihívásainak kezelését. A kezdeményezés keretében létrejött első vásárlói csoport nyolc vállalatból áll, amelyek összesen 27 PPA-t (power purchase agreement – hosszú távú villamosenergia-vásárlási megállapodás) kötöttek meg, évi 563,7 GWh megújuló forrásból származó áramra, 10 éves futamidőre. Ez a mennyiség megfelel 51 355 háztartás éves energiafogyasztásának, és a tiszta energia használata révén évente 393 795 tonna CO2-kibocsátást kerülnek el az együttműködő társaságok. A Schneider Electric „Sustainability Business” üzletága tanácsadással támogatta az érintett vállalkozásokat a PPA szerződés megkötéséhez vezető folyamat során.

Az Energize program három szponzora, a Takeda Pharmaceuticals International AG, a Teva Pharmaceutical Industries és az UCB, valamint a beszállítók közül, az Avantor, az Organon LLC, a Perrigo és a West Pharmaceutical Services Inc. együttműködve összesen 305 GWh megújuló forrásból származó energiát vásárolnak a Zelestrától. Emellett a Takeda, a Teva Pharmaceuticals, a Labcorp és a West Pharmaceutical Services 258,7 GWh zöldáramot vesznek a Bruc-tól. A megállapodások teljesítése érdekében a Zelestra három, míg a Bruc 4 új napenergia projektet indít Spanyolországban, melyek összesített kapacitása meghaladja majd a 280 MW-ot.

Az Energize program keretében eddig több mint 750 beszállítónak nyújtottak oktatást és támogatást a megújuló forrásból származó villamos energia beszerzésével kapcsolatban. Idén öt új szponzor – Almirall, Bayer, Kenvue, Sandoz és Schott – is csatlakozott a kezdeményezéshez, és a már 24 szponzoráló vállalatból álló csoport 2028-ig meghosszabbította elkötelezettségét a program mellett.

„Ennek a virtuális PPA-nak a résztvevőjeként nemcsak az iparágunkon belül, hanem az Energize-hoz hasonló kezdeményezések kulcsfontosságú tagjaként is vezető szerepet és elkötelezettséget mutatunk a megújuló energia használata iránt. Azzal, hogy Európában a villamosenergia-szükségletünk nagy részét, világszerte pedig közel felét fedezzük zöld energiával, példát mutatunk a felelős energiafelhasználás terén, és tovább haladunk hosszú távú célunk, a nettó zéró kibocsátás felé”

– mondta el Amalia Adler Waxman, a Teva Pharmaceuticals fenntarthatósági vezetője.

„Az Energize Program az Avantor éghajlatvédelmi stratégiájának fontos eleme, amely lehetővé teszi számunkra, hogy portfóliónkat jelentős mennyiségű megújuló villamos energiával bővítsük. A gyógyszeripar kulcsfontosságú partnereként örömmel támogatjuk az ágazat azon törekvéseit is, hogy dekarbonizálják az ellátási láncuk kibocsátását”

– jelentette ki Rachel Kaufman, az Avantor fenntarthatósági alelnöke.

„Bolygónk egészsége kritikus fontosságú az egyének egészsége szempontjából, és a mi felelősségünk, hogy mindent megtegyünk a vállalkozásunk és értékláncunk környezeti hatásainak csökkentése érdekében. Ez a program fontos eszköze lesz annak, hogy értékláncunkban 2040-re elérjük a nettó zéró üvegházhatásúgáz-kibocsátást”

– közölte Thomas Wozniewski, a Takeda globális gyártási és ellátási vezetője.

„Ahogy szembesülünk a klímaválság sürgető jeleivel, rá kell ébrednünk arra, hogy a kollektív cselekvés elengedhetetlen. Az UCB-nél elkötelezettek vagyunk az ökológiai átállás előmozdítása mellett, többek között a megújuló energia használatával. Olyan kulcsfontosságú partnerségek kialakításával, mint az Energize program, arra törekszünk, hogy jelentős dekarbonizációs eredményeket érjünk el, és nagyobb hatást érjünk el annál, mint amire egyedül képesek lennénk. Együtt egy fenntarthatóbb jövőt építünk”

– mutatott rá Katiana Iavarone, az UCB beszerzési igazgatója.

„Nagy örömünkre szolgál, hogy bejelentették az első Energize-üzletet, amely fontos mérföldkövet jelent az együttműködés történetében. Az Energize-t 2021-ben társalapítóként hoztuk létre, és a program fontos része annak a tervünknek, hogy 2020 és 2030 között 80 százalékkal csökkentsük az értékláncunk kibocsátását. Ez az új napenergia-megállapodás, amely a GSK négy európai beszállítóját is magában foglalja, mutatja közös elkötelezettségünket a szén-dioxid-mentesítés és az iparág megújuló energiára való áttérésének támogatása mellett”

– tette hozzá Lisa Martin, a GSK beszerzési igazgatója.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Fontos mérföldkőhöz érkezett a Schneider Electric Energize programja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mérföldkövéhez érkezett a világrekorder kötélhíd építése https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/15/kotelhid-vilagrekord-epites-merfoldko/ Mon, 15 Apr 2024 05:00:07 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29209 A BME Építőmérnöki és Gépészmérnöki Kara oktatóinak közreműködésével tervezett „Nemzeti összetartozás hídja” sikeresen teljesítette a dinamikus és statikus terhelési próbát. Sátoraljaújhelyen a Szár-hegyet és a Várhegyet összekötő híd építése új mérföldkőhöz ért április 3-án. Dunai László a BME Építőmérnöki Kar egyetemi tanárának vezetésével elvégezték rajta a dinamikus és statikus próbaterhelést, amelyek sikerrel zárultak. A dinamikus […]

The post Mérföldkövéhez érkezett a világrekorder kötélhíd építése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A BME Építőmérnöki és Gépészmérnöki Kara oktatóinak közreműködésével tervezett „Nemzeti összetartozás hídja” sikeresen teljesítette a dinamikus és statikus terhelési próbát.

Sátoraljaújhelyen a Szár-hegyet és a Várhegyet összekötő híd építése új mérföldkőhöz ért április 3-án. Dunai László a BME Építőmérnöki Kar egyetemi tanárának vezetésével elvégezték rajta a dinamikus és statikus próbaterhelést, amelyek sikerrel zárultak. A dinamikus próbaterhelést először kettő, majd tizenkettő, végül harminckét ember ritmikus mozgásával végezték. Dunai László szerint az átadás előtt ez az egyik legfontosabb pillanat a híd életében a statikus és dinamikus próbaterhelés.

„A terhelés hatásaira a híd jól reagált, azokat a jelenségeket mutatta, amelyekre a tervezés során számítottunk”

– mondta, majd azzal folytatta, hogy

„az volt a cél, hogy megfelelően mozogjon és élményt adjon azoknak, akik egy kalandparkban erre rámennek”.

A turisztikai látványosságként épülő híd hossza több mint 700 méter, hat acélsodronykötél tartja a 80 méter magasban. Ezzel a technológiával Magyarországon, de a hosszát figyelembe véve a világon ez a leghosszabb épített ilyen típusú híd, tehát ez egyedi, rekordhíd. A 4 milliárd forintos projekt 2015-ben kezdődött, a híd átadását 2024 tavaszára tervezik.

A próbaterheléseket követően Dunai László válaszolt a bme.hu kérdéseire.

Hogyan zárult a statikus terhelési próba?

A statikus próbaterhelés során a hidat összesen 640 db 20 kg tömegű homozsákkal terheltük, különböző elrendezésekben. A mértékadó teher határára a híd maximális lehajlása meghaladta az 50 cm-t (érdekességként megjegyezzük, hogy 1 fok hőmérséklet emelkedés 2 cm lehajlást okoz).

Könnyű volt a dinamikus teszteléshez tesztelőket találni?

A dinamikus próbaterhelés csapata a helyi sportkörök tagjaiból, gimnáziumi tanárokból/tanulókból verbuválódott. Mellettük a BME Zielinski Szilárd Építőmérnöki Szakkollégiumának az eseményt meglátogató hallgatói is részt vettek a tesztelésben. A nagyszámú jelentkezőből, a vizsgálatot megelőző hídbejárás után sokan visszaléptek a feladattól, miután zavarónak találták a híd mozgását.

A tervezésnél jelentett-e különleges feladatot a híd hossza?

A híd hossza és típusa miatt több kihívással szembesültek a tervezők. Ezek közül kiemelendő a nagy kötélerő lehorgonyzása, valamint a híd vizsgálata széldinamikai és gyalogosdinamikai hatásokra. Ezekben a feladatokban a BME kutatói is segítették a tervezők munkáját.

A híd átadása előtt vannak-e még feladatai a tanszéknek, illetve az üzemeltetés során lesz még tanszéki feladat?

A próbaterhelés során a BME Hidak és Szerkezetek Tanszék és az Általános és Felsőgeodézia Tanszék szakemberei olyan monitoring rendszert építettek ki a hídon, amelynek segítségével még több hónapon keresztül figyelhető a híd viselkedése a meteorológiai hatásokra (hőmérséklet, szél). A mérőrendszer által folyamatosan szolgáltatott szerkezeti állapotjellemzők alapján határozhatók meg a híd üzemeltetésének a gyakorlati feltételei.

A gyalogos kötélhíd tervezésében és próbaterhelésében részt vettek a BME Építőmérnöki Kar, Hidak és Szerkezetek Tanszék, Geotechnika és Mérnökgeológia Tanszék, valamint az Általános és Felsőgeodézia Tanszék, illetve a BME Gépészmérnöki Kar Áramlástan Tanszék kutatói.

Széldinamikai vizsgálatok

A széldinamikai vizsgálatok első körben azt mutatták, hogy bejegesedett járórács esetében a hídpálya alatti és fölötti részen nyomáskülönbség alakulhat ki. Az ebből adódó felhajtóerő, illetve nyomaték komponensek belebegésre hajlamossá teszik a keresztmetszetet.

A szélcsatorna eredmények azt mutatták, hogy az aerodinamikai instabilitás valóban kialakulhat zárt (bejegesedett) járórács esetén bizonyos kritikus szélsebesség fölött.

A szélcsatorna vizsgálatok hagyományosan lineáris merevségeket vesznek figyelembe, azonban a számításaink azt mutatták, hogy főleg csavaró értelemben jelentősen fel tud keményedni a szerkezet egy adott szögelfordulás után. Ezért a vizsgálatokat végző szakemberek kidolgoztak egy olyan, világszinten is egyedülálló numerikus számítási eljárást, amellyel az esetünkben megfelelően modellezni tudták a belebegés kialakulását, illetve az utána következő, úgynevezett posztkritikus viselkedést is. Ehhez olyan időfüggő analízisre volt szükség, amely során egy adott teherlépcső terhelésének nagysága, illetve támadási helye és iránya is az előző teherlépcső végén kialakuló elmozdult állapot alapján definiálható. Az eredmények azt mutatták, hogy valóban nagy jelentősége van a felkeményedő csavarómerevségnek, mert bár képes kialakulni az aerodinamikailag instabil állapot, az elmozdulási, illetve kábelerő amplitúdók nem a végtelenbe tartanak, hanem egy biztonságos tartományon belül megállnak jelentősebb szélsebességek esetén is.  Ezen kedvezőnek mondható eredmények ellenére is a látogatók számára csak 10 m/s-os átlagszélig, illetve jég- és hómentes időszakokban lesz használható a híd, illetve egy esetleges jegesedés után az üzemeltetőnek gondoskodnia kell majd annak mielőbbi eltávolításáról.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Mérföldkövéhez érkezett a világrekorder kötélhíd építése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC 1 milliomodik robotja https://www.muszaki-magazin.hu/2023/10/18/fanuc-robot-egymillio/ Wed, 18 Oct 2023 05:00:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27242 A FANUC Corporation a közelmúltban jelentős mérföldkövet ünnepelt, az automatizálási iparban egymilliomodik ipari robotjának legyártásával. A CNC-rendszereket, robotokat és szerszámgépeket világszerte gyártó cég, a gyárautomatizálás úttörőjeként már 1974-ben telepítette első robotját saját gyártósorán. Ma robotok ezrei építenek új robotokat a cég gyáraiban. „A robotjaink iránti kereslet jelenleg történelmi csúcson van” – mondja Marco Ghirardello, a […]

The post A FANUC 1 milliomodik robotja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC Corporation a közelmúltban jelentős mérföldkövet ünnepelt, az automatizálási iparban egymilliomodik ipari robotjának legyártásával.

A CNC-rendszereket, robotokat és szerszámgépeket világszerte gyártó cég, a gyárautomatizálás úttörőjeként már 1974-ben telepítette első robotját saját gyártósorán.

Ma robotok ezrei építenek új robotokat a cég gyáraiban. „A robotjaink iránti kereslet jelenleg történelmi csúcson van” – mondja Marco Ghirardello, a FANUC Europe elnök-vezérigazgatója. Míg az ipari robotokat hagyományosan főként az autóiparban és az elektronikai iparban használták, mára számos más iparágban és vállalkozásban elterjedtek, beleértve az élelmiszer- és gyógyszergyártást, sőt a kézművesipart is. A robotika új szegmensekbe való elterjedésének oka többek között a növekvő munkaerőhiány és a javuló kezelhetőség.

A FANUC több mint 200 robotmodellt kínál, amelyek különféle gyártási feladatokat látnak el, mint például: hegesztés, festés, összeszerelés és csomagolás. A kollaboratív robotok (kobotok) egyre népszerűbbek, mivel külső biztonsági kerítések nélkül dolgozhatnak együtt az alkalmazottakkal. Az iparban továbbra is a hagyományos gyártórobotok dominálnak, és használatuk – például az autóiparban – felgyorsítja az elektromobilitás irányába való elmozdulást.

„Bővülnek a robotokra vonatkozó alkalmazások, és a kereslet várhatóan a jövőben is jelentősen növekedni fog. Ügyfeleink automatizálási igényeinek kielégítése érdekében a FANUC arra fog törekedni, hogy tovább javítsa a minőséget, a teljesítményt és az ellátási képességeket”

– mondta Ghirardello, a FANUC Europe elnök-vezérigazgatója.

FANUC mérföldkövek

1977-ben a FANUC kifejlesztette és megkezdte a “FANUC ROBOT MODEL 1” koordináta robot gyártását. Azóta a “FANUC ROBOT S-MODEL 420”-ig fejlődött, amelyet számos karosszéria-összeszerelő soron használnak, kiegészült a “FANUC Robot R-2000iA” robottal, amelyet 2000-ben fejlesztettek ki. Általa jelentősen megnövekedett a megbízhatóság, a mozgási teljesítmény és a költséghatékonyság.  Ebben az időszakban az automatizálás széles körben történő bővülése ösztönözte a különböző modellsorozatok kifejlesztését, mint például a kis és közepes méretű ARC Mate sorozatot ívhegesztéshez; a kis LR Mate sorozatot, amely közvetlenül a szerszámgépekre szerelhető. gépi karbantartáshoz.

Az M-710i sorozat, az M-410i sorozat és az M-900i sorozat pedig anyagmozgatáshoz ideális. Ezenkívül a FANUC tovább bővítette a választékát és ügyfelei igényeinek megfelelően fejlesztette a modelleket, beleértve az M-2000iA sorozatot, a világ legnagyobb robotját, valamint a SCARA és Delta robotokat az összeszereléshez és a nagy sebességű komissiózáshoz. 40 évvel az első FANUC robot leszállítása óta, 2017-ben a legyártott ipari robotok összesített száma elérte az 500 000 egységet. Az elmúlt években, hogy megelőzze az automatizálás iránti növekvő keresletet, a FANUC a CR sorozatú és a CRX sorozatú kollaboratív robotokkal egészítette ki termékkínálatát.

www.fanuc.eu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A FANUC 1 milliomodik robotja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Még zöldebb csomagolással óvja bolygónkat a Schneider Electric https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/03/schneider-electric-zold-csomagolas/ Wed, 03 May 2023 06:00:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25007 Újabb fontos mérföldkövet ért el fenntarthatósági törekvéseiben a Schneider Electric, a vállalat az idei első negyedévben 50 százalék alá csökkentette az egyszer használatos műanyagok arányát csomagolóanyagaiban. A cég már 458 millió tonna CO2-kibocsátás elkerülésében támogatta ügyfeleit 2018 óta.  A Schneider Electric, az energiamenedzsment és az ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat nyilvánosságra hozta a […]

The post Még zöldebb csomagolással óvja bolygónkat a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Újabb fontos mérföldkövet ért el fenntarthatósági törekvéseiben a Schneider Electric, a vállalat az idei első negyedévben 50 százalék alá csökkentette az egyszer használatos műanyagok arányát csomagolóanyagaiban.

A cég már 458 millió tonna CO2-kibocsátás elkerülésében támogatta ügyfeleit 2018 óta. 

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és az ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat nyilvánosságra hozta a „Schneider Sustainability Impact” (SSI) program első negyedévre vonatkozó eredményeit. A társaság a tavalyi decemberi 4,91 után március végén már 5,25-os értéket tudott felmutatni a vállalások megvalósulását mérő 10-es skálán. Ez alapján minden esély megvan arra, hogy a cég az erre az évre kitűzött 6-os értéket teljesítse. Az SSI program részeként 11 globális célt fogalmaztak meg, amelyeket 2025-ig kell teljesíteni.

Fontos mérföldkőhöz ért a Schneider Electric a csomagolása zöldítése kapcsán, az első negyedévben először fordult elő, hogy 50 százalék fölé emelkedett azoknak a csomagolásoknak az aránya, amelyekben nem egyszerhasználatos műanyagot, hanem újrahasznosított kartonpapírt használtak. A múlt év végén még 45 százalék volt ez az arány, március végére pedig már 52 százalékra nőtt.

Az SSI program fontos eleme, hogy a Schneider Electric saját tevékenységén túl ügyfeleit is támogatja karbonlábnyomuk csökkentésében. Ennek jegyében az első negyedév végére 458 millió tonna CO2-kibocsátás elkerülésében segítette ügyfeleit a vállalat, ami három hónap alatt 18 millió tonnás növekedést jelent. A társaság 2025-re 800 millió tonnás eredményt elérését tűzte ki célul.

A Schneider Electric két éve, 2021. áprilisában hirdette meg Zero Carbon kezdeményezését, melynek lényege, hogy beszállítóit is támogassa a minél zöldebb működés elérésében. A kezdeményezésnek köszönhetően a cég ezer legnagyobb beszállítója az idei első negyedév végére 13 százalékkal csökkentette CO2-kibocsátását, ez a tavaly év végi eredményhez képest 3 százalékpontos növekedést jelent.

A Schneider Electric idei első negyedéves SSI jelentését alig egy hónappal azután hozta nyilvánosságra, hogy az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) közzétette legújabb összefoglaló jelentését, amelyben felvázolta, milyen drámai következményekkel jár, ha nem lépünk.

„Ez a jelentés emlékeztet minket arra, hogy nagyon rövid időnk van a cselekvésre. A jó hír az, hogy a kibocsátás csökkentésére már rendelkezésre állnak a megfelelő megoldások. Minden nap, minden hét és minden negyedév számít, és mi mindent megteszünk azért, hogy erőfeszítéseink megvalósulását módszeres, szisztematikus munkával és partnereinkkel együttműködve felgyorsítsuk”

– hangsúlyozta Gwenaelle Avice-Huet, a Schneider Electric stratégiai és fenntarthatósági igazgatója.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Még zöldebb csomagolással óvja bolygónkat a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fontos mérföldkőhöz érkezett a Schneider Electric 40 millió eurós beruházása https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/21/schneider-electric-merfoldko-beruhazas/ Tue, 21 Mar 2023 05:00:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24491 „Magyarországnak kitüntetett szerepe van abban az üzleti stratégiában, amit a Schneider Electric megvalósít” – erről Frederic Godemel beszélt a cég új dunavecsei okosgyárának alapkőletételi ünnepségén. Az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat ügyvezető alelnöke kiemelte: az okosgyár CO2 kibocsátása nulla lesz, geotermikus és napenergiát egyaránt használnak majd, az üzem energiahatékony működését pedig […]

The post Fontos mérföldkőhöz érkezett a Schneider Electric 40 millió eurós beruházása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>

„Magyarországnak kitüntetett szerepe van abban az üzleti stratégiában, amit a Schneider Electric megvalósít”

– erről Frederic Godemel beszélt a cég új dunavecsei okosgyárának alapkőletételi ünnepségén.

Az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat ügyvezető alelnöke kiemelte: az okosgyár CO2 kibocsátása nulla lesz, geotermikus és napenergiát egyaránt használnak majd, az üzem energiahatékony működését pedig a Schneider Electric saját digitális felügyeleti rendszere fogja vezérelni. A vállalat egyértelmű növekedésre számít az elektromos áramon alapuló megoldásokban, a zöld energia térnyerésében, az energiahatékonysági fejlesztésekben. Az új okosgyárban gyártott berendezések is ezt a fejlődést szolgálják majd.

Duna Smart Power Systems – ez lesz a neve a Schneider Electric új dunavecsei okosgyárának, ahol a legfejlettebb ipari technológia segítségével készítenek majd középfeszültségű elektromos elosztóberendezéseket. A Schneider Electric termékportfóliójának legújabb darabjait gyártják majd itt, köztük primer és szekunder kapcsolóberendezéseket, kisfeszültségű villamos kapcsolószekrényeket és azok alkatrészeit, a teljes európai piacot kiszolgálva.

„Dunavecsei új gyárunk megépítésével lehetőségünk nyílik arra, hogy a jelenleg Kunszentmiklóson zajló gyártási tevékenységünket kibővítsük. Ebben a folyamatban megkérdőjelezhetetlenül számítunk arra a több száz munkatársunkra, akik jelenleg is velünk dolgoznak. Emellett szintén százas nagyságrendben hozunk létre új munkahelyeket, így 2025-re terveink szerint már megközelítőleg 500 munkatárssal dolgozunk az okosgyárban”

– mondta el Frederic Godemel, a cég energiarendszerekért és szolgáltatásokért felelős alelnöke.

Kiemelt szempont a fenntarthatóság

Az okosgyár megvalósítása során kiemelt figyelmet kap az energiahatékony működés biztosítása. Ennek jegyében geotermikus energia működteti a hűtési és fűtési rendszereket. A tetőn napelemek támogatják a lehető legmagasabb szintű megújuló energiafelhasználást, öntözésre és a mosdókhoz pedig az összegyűjtött esővizet használják majd.

Azokhoz a kijáratokhoz, ahol teherforgalom lesz, ún. légzsilipeket telepítenek, a kamiondokkoló állomásokat pedig energiahatékony módon alakítják ki úgy, hogy elkerüljék a hőveszteséget. Hasonló megoldást alkalmaznak majd a személybejárat esetében is. A festési folyamathoz használt porszóró előkezelőből származó hulladékhőt a terület fűtéséhez hasznosítják újra, a felfűtött levegőt pedig az előgyártás során. A szerelőcsarnokban CO2 érzékelők segítik majd a légcsere vezérlését. Az öltözőkben, mosdókban, tárgyalókban, irodákban jelenlétérzékelő megoldások szabályozzák a légkezelő rendszert és a LED világítást. Az elektromos járművek számára 30 e-autó és 25 e-bike töltőállomást telepítenek. Mindezeket a technológiákat pedig a Schneider Electric digitális energiamenedzsment felügyeleti rendszere irányítja majd.

Az ünnepélyes alapkőletétel alkalmával elhelyezett kapszula több szempontból is különleges

Amellett, hogy magát a kapszulát is a cég dolgozói készítették, elhelyezték benne a Schneider Electric egyik modern kapcsolószekrényének kicsinyített másolatát, amelyet szintén a vállalat munkatársai készítettek kifejezetten erre az alkalomra. A kapszulába került egy tiszta levegővel megtöltött fiola, ez jelképezi azt a berendezést, amelyikben egy üvegházhatású gázt váltottak ki tiszta levegővel, és amelyet Dunavecsén is gyártanak majd. Egy pénzérme Kandó Kálmán magyar mérnök, a fázisváltó kidolgozójának emléke előtt tiszteleg. A kapszulában elhelyezték az új okosgyár látványtervét is, illetve a Schneider Electric jelenlegi vezetőinek és munkatársainak nevében egy nyilatkozatot arról, hogy a világ vezető szemléletformáló vállalataként a fejlődés és a fenntarthatóság felé nyitnak utat mindenkinek, illetve felelős vállalatként az okosgyár térségében felmerülő környezeti, gazdasági és társadalmi körülményeket kellő érzékenységgel és kiemelten figyelik, saját eszközeik mentén támogatják azok fejlődését. Emellett folyamatosan azért dolgoznak, hogy meglévő munkatársaik elégedettek legyenek, és hogy vonzó környezetet teremtsenek a jövő fiatal tehetségei számára.

A termelés a Schneider Electric dunavecsei okosgyárában a tervek szerint 2024-ben indul meg.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Fontos mérföldkőhöz érkezett a Schneider Electric 40 millió eurós beruházása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB E-mobility leszállította az egymilliomodik EV-töltőt https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/01/e-mobility-abb-ev/ Wed, 01 Feb 2023 06:28:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23800 Az ABB E-mobility világszerte több mint egymillió elektromosjármű-töltőt értékesített váltó- és egyenáramú töltőportfóliójából. Az ABB E-mobility bejelentette, hogy leszállította az egymilliomodik elektromosjármű-töltőjét, ami a legújabb mérföldköve a vállalat azon távlati céljának, hogy az intelligens és megbízható töltési megoldások folyamatos fejlesztésével lehetővé tegye a kibocsátásmentes jövőt. Az elmúlt két évben, a több mint 85 piacon jelen […]

The post Az ABB E-mobility leszállította az egymilliomodik EV-töltőt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB E-mobility világszerte több mint egymillió elektromosjármű-töltőt értékesített váltó- és egyenáramú töltőportfóliójából.

Az ABB E-mobility bejelentette, hogy leszállította az egymilliomodik elektromosjármű-töltőjét, ami a legújabb mérföldköve a vállalat azon távlati céljának, hogy az intelligens és megbízható töltési megoldások folyamatos fejlesztésével lehetővé tegye a kibocsátásmentes jövőt.

Az elmúlt két évben, a több mint 85 piacon jelen lévő ABB E-mobility megduplázta termelési kapacitását a 2022-ben az olaszországi Valdarnóban 30 millió dollárból megvalósított, 16 000 m² alapterületű, új gyártóüzemének beindításával. Az élvonalbeli gyártóüzem új mércét állított fel az ágazatban, mivel hét gyártósorának köszönhetően 20 percenként egy egyenáramú villámtöltőt gyárt, ami lehetővé teszi a vállalat számára, hogy folytassa az elmúlt években bizonyított rendkívüli növekedést.

Az ABB E-mobility a valdarnói létesítményén kívül is folytatta globális terjeszkedését. E hónap elején a vállalat bejelentette, hogy megkezdi a gyártást az Egyesült Államokban található új gyártóüzemében, ahol a tervek szerint évente 10 000 töltőt gyártanak majd nyilvános töltőállomások, iskolabuszok és járműflották számára. 2022-ben jelentősen növelte tulajdonrészét az ABB E-mobility a legnagyobb kínai töltésszolgáltató, a Chargedotban is.

Frank Mühlon, az ABB E-mobility vezérigazgatója a bejelentés kapcsán elmondta:

„Az ABB E-mobility már régóta törekszik a kibocsátásmentes mobilitás jövőjének megteremtéséhez szükséges innovációk kifejlesztésére az EU első 50 kW-os töltőjének 2010-es gyártásától kezdve a Terra 360 bevezetéséig, amely kevesebb mint három perc alatt 100 km-es hatótávolságra elegendő energiamennyiséget képes biztosítani.”

„Miközben a kutatásba és fejlesztésbe történő folyamatos beruházásaink az e-mobilitás fejlesztése iránti folyamatos elkötelezettségünket mutatják, céljaink megvalósításához elengedhetetlen e megoldások globális, nagyléptékű szállítása. Szeretnék köszönetet mondani ügyfeleinknek világszerte a folyamatos együttműködésükért, amellyel hozzájárultak az egymilliomodik töltő leszállítását jelző mérföldkő eléréséhez. Bizakodva várom a további több milliónyi töltőt, amelyek hozzájárulnak a tisztább, zöldebb világ megteremtéséhez.”


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az ABB E-mobility leszállította az egymilliomodik EV-töltőt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Újabb mérföldkő a 6G fejlesztése terén https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/28/6g-fejlesztes-lg/ Wed, 28 Sep 2022 05:30:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22101 Sikeresen tesztelték a terahertzes vezeték nélküli adatátviteli technológiát 320 méter távolságot áthidalva. Az LG Electronics (LG) megerősítette globális vezető szerepét a mobilhálózati technológia területén azzal, hogy sikeresen tesztelte a 6G terahertzes (THz) vezeték nélküli adatátvitelt és -vételt a 155-175 GHz-es frekvenciatartományban, 320 méteres távolságban, szabadtéren. A berlini Fraunhofer Heinrich Hertz Intézetben (HHI) szeptember 7-én lezajlott […]

The post Újabb mérföldkő a 6G fejlesztése terén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Sikeresen tesztelték a terahertzes vezeték nélküli adatátviteli technológiát 320 méter távolságot áthidalva.

Az LG Electronics (LG) megerősítette globális vezető szerepét a mobilhálózati technológia területén azzal, hogy sikeresen tesztelte a 6G terahertzes (THz) vezeték nélküli adatátvitelt és -vételt a 155-175 GHz-es frekvenciatartományban, 320 méteres távolságban, szabadtéren.

A berlini Fraunhofer Heinrich Hertz Intézetben (HHI) szeptember 7-én lezajlott teszt egyrészt azért számít mérföldkőnek a 6G THz technológia kereskedelmi forgalomba hozatala terén, mind a beltéri, mind a kültéri városi területeken történő használat esetében, mert a városi makrocellák bázisállomásainak referencia-cellái kültéren körülbelül 250 méteres távolságban vannak, másrészt pedig azért, mert tavaly augusztusban még csak a 100 méteres kültéri adatátvitelt tudta teljesíteni az LG.

Az ultraszélessávú frekvenciákat használó 6G viszonylag rövid hatótávolsággal rendelkezik, ráadásul az adástól a vételig teljesítményveszteség léphet fel. E problémák megoldására az LG, a Fraunhofer HHI és a Fraunhofer Alkalmazott Szilárdtestfizikai Intézet (IAF) közösen fejlesztett ki egy olyan teljesítményerősítőt, amely képes növelni az átviteli erősséget, valamint egy olyan alacsony zajszintű vevőerősítőt, amely javítja a bejövő jel minőségét.

A nemrégiben tartott bemutatón a felek többcsatornás teljesítményerősítője több mint 20dBm-es jelkimenettel rendelkezett — ez több mint 5dBm-es növekedést jelent az LG és a Fraunhofer HHI és az IAF által az előző kísérletben alkalmazott megoldáshoz képest. A teszt során egy olyan alacsonyzajszint-erősítőt használtak, amely minimalizálja a jel vétele során jelentkező zajt. Azért, hogy a jövőbeli kereskedelmi forgalomba hozatal könnyebb legyen, ezeket az új technológiákat az LG legújabb, az integráltáramkör-gyártásra nagymértékben alkalmas moduldizájnjába integrálták.

A legutóbbi teszt sikerével egy lépéssel közelebb kerültünk az 1 terabit (TB)/másodperces 6G sebesség megvalósításához mind beltéren, mind a kültéri városi területeken”

— mondta Dr. Kim Byoung-hoon, az LG Electronics technológiai igazgatója és ügyvezető alelnöke.

Az LG folytatja együttműködését a kutatóintézetekkel és az iparági innovátorokkal azért, hogy tovább erősítse vezető szerepét a 6G technológiában. Arra számítunk, hogy a 6G az üzleti teljesítmény és az új felhasználói élmények egyik fő mozgatórugója lesz a jövőben, és nem is lehetnénk jobb helyen, mint itt, vagyis a fejlesztés élvonalában.”

Az LG azt tervezi, hogy szeptember 23-án a szöuli LG Science Parkban megrendezendő 6G Grand Summiton jelenti be a legújabb 6G távközlési tesztjének részletes eredményeit, illetve áttekintést ad a technológia eddigi fejlesztéséről. A vállalat az eseményt Dél-Korea legjelentősebb kutatóegyetemével, a Koreai Felsőfokú Tudományos és Technológiai Intézettel (KAIST) és a Koreai Szabványügyi és Tudományos Kutatóintézettel (KRISS) együttműködve rendezi meg.

Az 5G vezeték nélküli hálózatokhoz képest a 6G sokkal jobb adatátviteli sebességet biztosít alacsonyabb késleltetéssel és nagyobb megbízhatósággal. A 6G hálózat szabványosításáról szóló megbeszélések várhatóan 2025 körül kezdődnek el, a technológia kereskedelmi forgalomba hozatala pedig 2029-re valószínű.

A globális vállalatok versenyt futnak azért, hogy beléphessenek a 6G technológia világába. Ez a technológia kulcsfontosságú szerepet fog játszani számos innováció megvalósulásában, az ultrarealisztikus mobil hologramoktól kezdve az IoT (a dolgok internete) és az ún. ambient computing következő fázisáig, amely az emberek, tárgyak és terek organikus összekapcsolásával adaptívabb, személyre szabottabb élményeket nyújt majd.

Azért, hogy a 6G területén továbbra is vezető szerepet tölthessen be, az LG aktívan együttműködik a világ elismert kutatóintézeteivel, egyetemeivel és vállalataival. A társaság célja mindemellett, hogy K+F együttműködési zónákat hozzon létre a 6G alaptechnológiái számára, szorosan együtt dolgozva olyan szervezetekkel, mint a Fraunhofer HHI és IAF, a KAIST, a KRISS és a Keysight Technologies, így gyorsítva fel a vezeték nélküli hálózati kommunikáció következő generációjának megjelenését.

2021 júniusában az LG-t választották meg a Next G Alliance alkalmazási munkacsoportjának vezetőjévé. A Next G Alliance az Alliance for Telecommunications Industry Solutions (ATIS) iparági kezdeményezése, amely 6G technológiák megvitatására és a 6G távközlési szolgáltatások jövőbeli irányának meghatározására jött létre.

The post Újabb mérföldkő a 6G fejlesztése terén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mérföldkő a távközlésben: térerő az űrből https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/25/tavkozles-urbazis-vodafone/ Sun, 25 Apr 2021 16:31:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14754 Űrbázisú mobilhálózat kiépítésén dolgozik a Vodafone az AST SpaceMobile-lal közösen, amely 2023-tól az afrikai, később pedig az európai kontinensen valósulhat meg. A két szolgáltató azzal a céllal lépett partnerségre, hogy forradalmasítsa a mobilhálózatot az egyenlítői régiókban. A fejlesztésnek köszönhetően összesen 1,6 milliárd felhasználó számára válnak elérhetővé a Vodafone mobilszolgáltatásai az afrikai kontinensen. A Vodafone és […]

The post Mérföldkő a távközlésben: térerő az űrből appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Űrbázisú mobilhálózat kiépítésén dolgozik a Vodafone az AST SpaceMobile-lal közösen, amely 2023-tól az afrikai, később pedig az európai kontinensen valósulhat meg.

A két szolgáltató azzal a céllal lépett partnerségre, hogy forradalmasítsa a mobilhálózatot az egyenlítői régiókban. A fejlesztésnek köszönhetően összesen 1,6 milliárd felhasználó számára válnak elérhetővé a Vodafone mobilszolgáltatásai az afrikai kontinensen.

A Vodafone és az AST SpaceMobile megoldása hatalmas előrelépés mind a digitalizáció, mind távközlés területén. Az új megoldásnak köszönhetően olyan térségekben válik elérhetővé a kommunikáció, ahol korábban ez elképzelhetetlen volt. A lefedettségi lyukak betömésével lehetővé teszi a zökkenőmentes barangolást az egész világon, valamint az egymással való kommunikációt ritkán lakott területeken, akár sivatagokban is.

Az együttműködés értelmében a két szolgáltató először az egyenlítő környékén Afrikában, később pedig az európai kontinensen is közösen dolgozik majd az űrbázisú mobilhálózat kiépítésén. Az AST SpaceMobile által szabadalmaztatott mobilhálózat lesz az első olyan űrbázisú szolgáltatás, amely lehetőség biztosít a szinte teljes egészében késleltetésmentes kommunikációra – akár több tízezer kilométerre egymástól – mindezt átlagos, nem okosfunkciókkal ellátott telefonokkal is. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az érintett térségben az űrhálózat akár 4G és 5G szintű kapcsolatot tud biztosítani csúcskategóriás készülékek nélkül.

„Az űrbázisú mobilhálózat nem csak technológiailag, de financiálisan is áttörést jelent, hiszen megfizethető mobilkapcsolatot tud majd biztosítani több milliárd felhasználó számára – akár internethozzáférés nélkül. Rengeteg olyan térség van a világon, amely földrajzi elhelyezkedésénél fogva csak műholdas távközlést tesz lehetővé. Azonban a hagyományos műholdas rendszerek használata drága, speciális műholdas telefonokat és földi antennarendszereket igényel, a fenntartása pedig többszöröse az űrbázisú technológiának, amihez csupán a zsebünkben lapuló mobilra van szükség. Az űrhálózat másik nagy előnye, hogy nem csak a mindennapokban teszi lehetővé az azonnali és gördülékeny kommunikációt, de technológiájánál fogva krízishelyzetben, természeti vagy humanitárius katasztrófa esetén is képes megbízhatóan biztosítani a hálózati lefedettséget”

– mondta el a fejlesztés kapcsán Dobó Mátyás, a Vodafone Magyarország vállalati szolgáltatásokért felelős vezérigazgató-helyettese.

A 2023-as indulás az első tervek szerint 20 műhold alkalmazásával történik, melyek zökkenőmentes, mobil kapcsolatot biztosítanak, amelyhez nagyjából 1,6 milliárd ember férhet majd hozzá.  A szolgáltatás, a kezdeti fázisban az Egyenlítőtől északra és délre fekvő területekre koncentrálódik, beleértve számos vidéki és elhagyatott környéket, ahol a Vodafone integrálja a technológiát a Vodacom, a Safaricom és a Vodafone márkák által nyújtott szolgáltatásokba. Ezek közé tartozik a Kongói Demokratikus Köztársaság, Ghána, Mozambik, Kenya és Tanzánia, az egyes piacokra vonatkozó szabályozások jóváhagyásának függvényében.

www.vodafone.com

The post Mérföldkő a távközlésben: térerő az űrből appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elindult az Audi Q3 plug-in hibrid sorozatgyártása az Audi Hungariánál https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/09/audi-q3-plug-in-hibrid/ Wed, 09 Dec 2020 07:49:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12927 Az Audi Hungaria első plug-in hibrid modellje, egy Audi Q3 Sportback turbókék színben gördült le ma a gyártósorról. Ezzel a vállalat az elektromobiltás következő szintjére lépett. A plug-in hibrid technológia alapja egy klasszikus belsőégésű motor és egy elektromotor, amely energiáját egy lítium-ion-akkumulátorból nyeri. Az autó 1.4 literes TFSI motorja szintén Győrben készül. „Az Audi Hungaria […]

The post Elindult az Audi Q3 plug-in hibrid sorozatgyártása az Audi Hungariánál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Audi Hungaria első plug-in hibrid modellje, egy Audi Q3 Sportback turbókék színben gördült le ma a gyártósorról.

Ezzel a vállalat az elektromobiltás következő szintjére lépett. A plug-in hibrid technológia alapja egy klasszikus belsőégésű motor és egy elektromotor, amely energiáját egy lítium-ion-akkumulátorból nyeri. Az autó 1.4 literes TFSI motorja szintén Győrben készül.

„Az Audi Hungaria már 2018 óta konzekvensen halad az elektromobilitás útján, melynek során újabb és újabb mérföldköveket ér el. Elsőként az elektromos meghajtások sorozatgyártását kezdtük el, majd ezt követték első elektromos hajtásláncú autóink, a mild-hibrid modellek. Az első plug-in hibrid (PHEV) autónk, az Audi Q3 45 TFSI e modell gyártásához több mint 20 éves, a prémium autók gyártásában szerzett tapasztalatunkat használjuk és indulunk el az elektromobilitás új világába“

– mondta Alfons Dintner, az AUDI HUNGARIA Zrt. igazgatóságának elnöke.

A plug-in hibrid modellek gyártását a vállalat a meglévő gyártási infrastruktúrájába integrálta. A karosszériagyárban új berendezéseket és robotokat helyeztek üzembe az átalakított és az új karosszériaelemek készítéséhez. A járműszereldében egy PHEV-specifikus munkaállomást alakítottak ki, ahol többek között a töltőcsatlakozót is beépítik. A munkahelyek kialakításánál, ahogy mindig, az ergonómia állt a fókuszban. Így például a magasfeszültségű akkumulátor és a tank beépítésénél egy speciális emelőberendezés segíti a munkatársak munkavégzését.

audi

A képen balról jobbra: Thoralf Hanschel, igazgatósági tag motorgyártás, Dr. Patrick Heinecke, igazgatósági tag pénzügy, IT, beszerzés és Compliance, Dr. Knáb Erzsébet, igazgatósági tag személyügy és szervezet, Les Zoltán igazgatósági tag járműgyártás, Alfons Dintner, az igazgatóság elnöke és a járműgyártás munkatársai az első győri Audi Q3 Sportback PHEV modellel

Audi Q3 PHEV gyártása

„Egy komplex termékkel, az Audi Q3 plug-in hibrid modellel bővült járműgyártásunk. A termék integrálásának folyamatában résztvevők nagyszerű együttműködésének köszönhetően készen állunk az első plug-in hibrid modell sorozatgyártására az Audi Hungaria történetében. Csakúgy mint eddig, továbbra is számítok a járműgyártás teljes csapatának szaktudására és elkötelezett munkájára“

– mondta Les Zoltán, az AUDI HUNGARIA Zrt. járműgyártásért felelős igazgatósági tagja.

Az Audi Hungaria 1 500 munkatársát készítette fel és képezte ki elméleti és gyakorlati oktatások során a PHEV-modellek gyártására. Emellett számos magyar munkatárs támogatta az Audi e-tron brüsszeli és a Volkswagen ID.3 zwickaui gyártását, ahol értékes tapasztalatokat szereztek.

A győri székhelyű AUDI HUNGARIA Zrt. az Audi Konszern tagja, az Audi és Volkswagen Konszern központi motorszállítója. Évente közel kétmillió erőforrás, köztük elektromos meghajtások is készülnek a vállalatnál. Győrben gyártják az Audi TT Coupé és TT Roadster, valamint az Audi Q3 és az Audi Q3 Sportback modelleket. Az Audi Hungaria számos alumínium karosszériaelemet szállít különböző Volkswagen konszernmárkák számára, valamint egyre jelentősebb fejlesztési tevékenységet – járműhajtás- és járműfejlesztés – folytat. Az Audi Hungaria évek óta Magyarország egyik legnagyobb árbevételű vállalata, az ország legnagyobb exportőreinek egyike és a hazai járműipar legnagyobb beruházója. Az Audi Hungaria 2019 év végén 12 807 munkatársat foglalkoztatott.

The post Elindult az Audi Q3 plug-in hibrid sorozatgyártása az Audi Hungariánál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>