méréstechnológia – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A multiszenzoros technológia mostantól még rugalmasabb https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/25/werth-scopecheck-fb-dz-multiszenzoros-technologia/ Sun, 25 Apr 2021 09:28:16 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14729 A ScopeCheck ® FB DZ terméksorozat készülékeinél a kompakt kivitel széles mérési tartománnyal párosul. Multiszenzoros mérésekhez nagy, a legkisebb gép esetén 425 mm x 500 mm x 350 mm méretű mérési tartomány áll rendelkezésre egy képfeldolgozó szenzor és egy hagyományos mérőfej alkalmazásával. Egyetlen szenzorral végzett mérés esetén a legkisebb gép max. 530 mm x 500 […]

The post A multiszenzoros technológia mostantól még rugalmasabb appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A ScopeCheck ® FB DZ terméksorozat készülékeinél a kompakt kivitel széles mérési tartománnyal párosul. Multiszenzoros mérésekhez nagy, a legkisebb gép esetén 425 mm x 500 mm x 350 mm méretű mérési tartomány áll rendelkezésre egy képfeldolgozó szenzor és egy hagyományos mérőfej alkalmazásával. Egyetlen szenzorral végzett mérés esetén a legkisebb gép max. 530 mm x 500 mm x 350 mm nagyságú kibővített mérési tartományt biztosít. A nagyobb mérési tartományok pl. 1130 mm x 650 mm x 350 mm mérettel rendelkeznek.

Az új ScopeCheck ® FB DZ változat kivitele jóval kompaktabb. Elődjéhez képest ez a gép 130 mm-rel alacsonyabb és 250 mm-re rövidebb, miközben ugyanakkora mérési tartományt biztosít. Bár az gép tömege kb. 400 kg-mal csökkent, szerkezete merevebbé vált és sokat javult a viselkedése környezeti vibrációk esetén.

A ScopeCheck ® FB DZ berendezésre mind a négy oldalról felhelyezhető a munkadarab, a bővíthető mérőasztal pedig még tovább növeli a hozzáférhetőségét. Új, átmenő fényen alapuló működési elvének hála az üvegasztal és az átmenő fényt kibocsátó egység könnyen leszerelhető a nagyobb munkadarabok méréséhez, a darabok pedig közvetlenül a gránit mérőasztalon helyezhetők el.

Két koordináta mérőgép helyett két szenzortengely

A gép igény szerint két, egymástól független szenzortengellyel is rendelhető, ami optikai és tapintós mérésekre, valamint a két mérési elv optimális kombinációjára egyaránt lehetőséget kínál. Egy szenzorral végzett méréseknél a második tengely nyugalmi helyzetben, a mérési tartományon kívül marad. Ennek köszönhetően a munkadarab geometriai elemei minden oldalról hozzáférhetők az ütközés veszélye nélkül. A keskeny szenzortengellyel kombinálva a szenzor probléma nélkül engedhető le nagyobb munkadarabokba. Ha a gép gyárilag csak egy szenzortengellyel rendelkezik, a második tengely szükség esetén utólag, a helyszínen is felszerelhető.

A Werth multiszenzoros rendszerével sokféle szenzort rögzíthető az egyes szenzortengelyeken. A rögzítés mágneses csatlakozókkal, a szenzor eltolása nélkül, mindig ugyanabban a pozícióban történik a képfeldolgozó szenzor fényút pályája előtt. A különböző szenzorok automatikus beállítása céljából cserélőállványok visszahúzására szolgáló tengely kapható a ScopeCheck ® FB DZ készülékhez. A cserélőállványt csak akkor viszik a koordináta mérőgép tengelyei a nyugalmi helyzetéből a mérési tartományba, amikor a szenzorok cseréje történik. Csere után a cserélőállvány visszatér a mérési tartományon kívüli nyugalmi helyzetébe. A megoldás előnye, hogy a teljes mérési tartomány használható munkadarabok mérésére.

Multiszenzoros technológia bármilyen jellegű alkalmazáshoz

A ScopeCheck ® FB DZ alapkonfigurációjához a gyakorlatban már bizonyított zoomoptika tartozik. A gép opcionálisan felszerelhető a szabadalmaztatott Werth Zoom rendszerrel is. A Werth Zoom segítségével nem csupán a nagyítás választható ki, de a munkatávolság szintén állítható, hogy mélyfuratoknál vagy nagy átmérőjű munkadaraboknál ne történjen ütközés a mérés során. A MultiRing ® segítségével különböző beesési szögek állíthatók be a fényhez, amivel optimalizálható a lapos szélek kontrasztja rövid munkatávolság és különösen kis szög mellett.

A ScopeCheck ® FB DZ géphez a modern multiszenzoros technológia teljes eszköztára használható. A Werth Laser Probe (WLP) lézeres távolságérzékelő a képfeldolgozó szenzor nyalábpályájában helyezkedik el. Az Laser Line Probe (LLP) egységet forgatható/billenthető fejen elhelyezve a nagyobb munkadarabok minden oldalról mérhetők. A szabadalmaztatott Werth Fiber Probe® (WFP) és Werth Contour Probe (WCP) optikai-tapintós szenzorok szintén használhatók a ScopeCheck® FB DZ berendezésen. A WCP segítségével szabványoknak megfelelő érdességmérések végezhetők a munkadarab-koordinátákban, kitüntetett irány nélkül. Miniatűr mérőgömbjének (legkisebb lehetséges átmérője 20 µm) és flexibilis szárának hála a szabadalmaztatott WFP® mikro-mérőfej a hagyományos elektromos tapintós mérőfejeknél 100-szor kisebb mérőerőkkel működik. E tulajdonságainak köszönhetően a WFP® mikro-mérőfej kiválóan alkalmas mikrogeometriák és érzékeny felületek 3D-s vizsgálatára.

Az új, átmenő fényen alapuló működési elvvel a nagy tömegű munkadarabok közvetlenül a gránit mérőasztalon mérhetők.

További információ: www.werth.hu

The post A multiszenzoros technológia mostantól még rugalmasabb appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Teljes szerves széntartalom (TOC) mérés kevesebb, mint egy perc alatt https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/18/6000toci-mettler-toledo-teljes-szerves-szentartalom-toc-meres/ Mon, 18 Jan 2021 17:25:42 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13415 A 6000TOCi, a METTLER TOLEDO Thornton legújabb teljes szerves széntartalom-érzékelője képes tisztított vagy ultratisztított vizekben folyamatos, valós idejű méréseket végezni. A fejlett UV-oxidációs technológia gyors reakcióidőt biztosít. A teljes szerves széntartalom folyamatos ellenőrzése kulcsfontosságú a gyógyszeripar, mikroelektronika és energiatermelői ágazatok tisztított vagy ultratisztított vizeiben található szerves szennyeződések méréséhez és szabályozásához. A TOC-szint változásainak követéséhez folyamatos […]

The post Teljes szerves széntartalom (TOC) mérés kevesebb, mint egy perc alatt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 6000TOCi, a METTLER TOLEDO Thornton legújabb teljes szerves széntartalom-érzékelője képes tisztított vagy ultratisztított vizekben folyamatos, valós idejű méréseket végezni. A fejlett UV-oxidációs technológia gyors reakcióidőt biztosít.

A teljes szerves széntartalom folyamatos ellenőrzése kulcsfontosságú a gyógyszeripar, mikroelektronika és energiatermelői ágazatok tisztított vagy ultratisztított vizeiben található szerves szennyeződések méréséhez és szabályozásához.

A TOC-szint változásainak követéséhez folyamatos mérés szükséges. A 6000TOCi érzékelő a szerves anyag ultraibolya fénnyel történő oxidációja előtti és utáni vezetőképességi méréseket alkalmazza a TOC folyamatos, valós idejű meghatározására.

A METTLER TOLEDO UV-oxidációs technológia kevesebb, mint egy perc késleltetéssel képes a vízkör aktuális TOC-értékéről visszajelzést küldeni. Az M800 többparaméteres távadóval kombinálva a rendszer pontos TOC-mérési megoldást kínál, amely megfelel minden gyógyszerkönyvi előírásnak.

A 6000TOCi rugalmas használata lehetővé teszi, hogy a készüléket a vízrendszeren belül bárhová telepíteni lehessen, így az eredményeket megjelenítheti a mérési ponton, vagy az üzemeltetők számára elérhetőbb helyen is.

A 6000TOCi rendelkezik az intelligens szenzorkezelő (ISM®) fejlett diagnosztikai rendszerével, amely folyamatosan érzékel, továbbá értesítést küld, ha megelőző karbantartás szükséges, így segíti az üzemeltetőket, hogy a rutinkarbantartási feladatokra előre számítsanak és megtervezzék azokat.

„A 6000TOCi teljes szerves széntartalom-érzékelő rendkívül gyors, kevesebb, mint egy perces válaszidővel rendelkezik. A szakaszos mérőrendszereknek akár több mint hat percbe is telhet felmérni a víz minőségét. A 6000TOCi, ezzel szemben, folyamatos méréssel biztosít teljes képet a vízrendszer teljesítményéről” – mondja Heidi Teng, a METTLER TOLEDO Thornton termékmenedzsere.

„A kilengések akár egy pillanat alatt megtörténhetnek. Gondoljon bele, mi minden elkerülheti a figyelmét, ha csak hatpercenként történik ellenőrzés. Így, a folyamatos mérésnek köszönhetően, mindig pontosan nyomon követheti a kilengések alakulását.”

A 6000TOCi-vel kapcsolatos további információkért látogassa meg weboldalunkat!

The post Teljes szerves széntartalom (TOC) mérés kevesebb, mint egy perc alatt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A döntési tényező: Szoftver https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/01/zeiss-neo-o-select-szoftver/ Tue, 01 Dec 2020 16:55:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12811 Lehet, hogy az autóvezetők nincsenek tisztában vele, ám az ODW-ELEKTRIK alkatészeit a világ minden táján felhasználják a járművekben. Nélkülük a légzsákok és biztonsági övcsat rendszerek vezetékcsatlakozásai egyszerűen nem működnének. Az ODW-ELEKTRIK hosszú évtizedek óta fekteti bizalmát a ZEISS-be, és biztosítja vele alkatrészeinek minőségét és megbízhatóságát. Nemrégiben ez az autóipari beszállító új taggal, a ZEISS METROTOM […]

The post A döntési tényező: Szoftver appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lehet, hogy az autóvezetők nincsenek tisztában vele, ám az ODW-ELEKTRIK alkatészeit a világ minden táján felhasználják a járművekben. Nélkülük a légzsákok és biztonsági övcsat rendszerek vezetékcsatlakozásai egyszerűen nem működnének. Az ODW-ELEKTRIK hosszú évtizedek óta fekteti bizalmát a ZEISS-be, és biztosítja vele alkatrészeinek minőségét és megbízhatóságát. Nemrégiben ez az autóipari beszállító új taggal, a ZEISS METROTOM 800 computer tomográffal bővítette már meglévő ZEISS flottáját, melyben eddig is megtalálható volt több ZEISS O-SELECT rendszer, illetve a ZEISS NEO select és a ZEISS NEO insight szoftvermegoldás is. A vezetőség végül a fejlett mérési és vizsgálati lehetőségek, valamint a ZEISS NEO insight szoftver egyszerű integrálhatósága miatt döntött a csúcstechnológiás rendszer beszerzése mellett.

Az ODW-ELEKTRIK csúcsminőségű kábelrendszerek, mágnestekercsek és mechatronikai rendszerek fejlesztő és beszállító partnere. A cég termékeinek többségét a Bosch, Autoliv, Brose, VW és a ZF számára szállítja. „Az eredeti alkatrészgyártókkal (OEM) szemben támasztott minőségi követelmények egyre magasabbak” – mondja Martin Ehret, a cég vezetője. Ugyanakkor, a beépített elektronikus alkatrészek egyre kisebbek és bonyolultabbak. Mindennek a tetejébe az ügyfelek elvárják beszállítóiktól, köztük az ODW-ELEKTRIK-től is, hogy alkatrészeiket nulla hibaszázalékkal szállítsák, így azok további ellenőrzés nélkül telepíthetők legyenek. „Ez hatalmas felelősség” – folytatja Ehret, és nem csak a vállalat központjában, a németországi Frankfurttól 60 km-re lévő Steinau an der Straße városában. A cég itt főleg mágnestekercseket és mechatronikai rendszereket gyárt, teljesen automatizált gépsorokon, de a minőség ugyanilyen súllyal esik latba a vállalat többi telephelyén, Macedóniában, Magyarországon és Ukrajnában is.

Ezeken a helyeken a gyár kábelkötegek és elektronikai készülékek gyártására szakosodott. Az ODW-ELEKTRIK újabb telephelyet nyitott meg 2016-ban, Mexikóban, ahonnan a regionális NAFTA piacokat szolgálhatja ki gyorsan és megbízhatóan. Martin Ehret vezérigazgató szerint a terjeszkedés határozottan kifizetődő volt: 2010 óta az ODW-ELEKTRIK megduplázta forgalmát, dolgozói létszáma pedig 900-ról 2300 főre nőtt.

Minőségirányítás ZEISS méréstechnológiával

„Mindig is alkatrészeink kiemelkedő minősége volt sikereink kulcsa, ahogy ma is az” – állítja a vezérigazgató.

Ehhez az ODW-ELEKTRIK vezetésének még szorosabban kell együttműködnie ügyfeleivel és beszállítóival. Velük együtt alakítják ki az egyedi alkatrészek vizsgálati stratégiáját. A minőség biztosítása érdekében, ennek a középszintű vállalkozásnak a vezetői képesek lépést tartani az élvonalbeli beszállítókkal és eredeti alkatrészgyártókkal, mivel a cég jelentős összegeket fordított átfogó képzésekre, például AUKOM és GD&T tanfolyamokra saját fejlesztő részlegével együttműködésben. Bernd Föller a mérő laboratórium vezetője szerint ebből komolyan profitáltak: „Jelenleg kollégáink sokkal jobban ismerik a méretezés módját, illetve az ezekből nyert mérési eredmények értelmezését.” Ezzel egy időben, a tervezők kapcsolatban állnak a minőségügyi szakemberekkel, és egyeztetnek, hogy a tervek ténylegesen a valós specifikációknak megfelelően mérhetők és elemezhetők-e. „Ez mérsékeli a félreértéseket, és segít megelőzni a hibákat” – mondja Föller.

Az ODW-ELEKTRIK évtizedek óta dolgozik ZEISS méréstechnológiával: mérőlaboratóriumukba tett látogatásunk során találkozhatunk a ZEISS CONTURA G2 koordináta mérőgép forgatható mérőfejes (RDS) felszerelt változatával, a ViScan 2D-s optikai képalkotó szenzorral és a ZEISS RONDCOM 54 CNC alakzatvizsgáló berendezéssel, azzal a precíziós mérőrendszerrel, amely ezredmilliméteres pontossággal képes vizsgálni az alkatrészeket. „Mondhatjuk, hogy az elmúlt években sokféle méréstechnológiával gazdagodtunk” – idézi fel Föller. A három ZEISS O-SELECT rendszer – melyekből egy Magyarországon egy másik pedig Ukrajnában kapott helyet – és más mérési lehetőségek mellett, különös tekintettel azokra, amelyek kisméretű alkatrészek vizsgálatára és a gyártósori ellenőrzésre szolgálnak, a steinaui gyáregység legfrissebb beruházása a ZEISS METROTOM 800 CT szkenner volt. És még a vállalat más egységeinek is hasznára válik a minőségbiztosítási fegyvertár új nagyágyúja. Így aztán, az ODW-ELEKTRIK két további ZEISS O-SELECT rendszer beszerzését is tervezi 2018-ban, macedóniai és mexikói gyárai számára. Föller a két további vásárlás mögött húzódó indokokat is elmagyarázza: „A ZEISS O-SELECT és a hozzá tartozó ZEIS NEO select szoftver felgyorsítja és leegyszerűsíti az alkatrészek 2D-s mérését. Ezen felül, a mérési és kezelői hibák szinte teljesen kizárhatók, tekintve, hogy a megvilágítás és a fókusz beállítása automatikusan történik. Így képesek vagyunk egyre bonyolultabb mérések nagyon gyors elvégzésére, méghozzá olyan eredménnyel, melyre bátran támaszkodhatunk. Mivel a szoftver használata egyszerűen elsajátítható, új dolgozóinkat gyorsan betaníthatjuk.”

Felhasználóbarát szoftverkezelés

A mérő laboratórium egy dolgozója bemutatta, hogyan egyszerűsíti le a mérést a ZEISS O-SELECT. Egy parányi mágnestekercs alkatrészt vizsgál, melyet üzemanyag-befecskendező szelepekben használnak majd fel. Föller azt magyarázza, hogy mivel korábban tapintó méréssel vizsgálták ezt az alkatrészt, az ehhez szükséges befogás bonyolult és időigényes volt. A ZEISS O-SELECT mellett nincs szükség befogásra. A kezelő elhelyezi az alkatrészt a sorozatos méréshez, majd egyetlen gombnyomással elindítja a rendszer számos automatikus funkcióját. Ez az összetett méréseken kívül más szempontból is praktikus.

„Mindössze néhány kattintással kiválaszthatók a kívánt jellemzők, akár egyetlen méréshez, akár mérési terv készítése esetén” – meséli Föller.

Ahelyett, hogy alárendelt menük sűrűjében kellene navigálnia, a kezelő közvetlenül a ZEISS NEO select szoftverben megjelenő képen végzi a mérést, és a legtöbb művelethez ki se kell lépnie a főképernyőről. „A kezelő egy helyen megtalálja az összes szükséges funkciót és információt” – folytatja Föller, így a mérés még egyszerűbbé, ugyanakkor megbízhatóbbá is válik. Íme egy példa: egy automatikusan magas kontrasztú és fókuszú kép alkalmazásával, a ZEISS O-SELECT beazonosítja a lehetséges alakzatokat, mint a körök és egyenesek. Ha a kurzorral az alakzatok valamelyike fölé állunk, megjelennek a lehetséges jellemzői, mint a sugarak távolságok és szögek. Ez az úgynevezett „Click & Pick” eljárás, amely Bernd Föller állítása szerint, pont olyan egyszerű és praktikus, ahogy hangzik. Föller büszkén számol be róla, hogy az ODW-ELEKTRIK a szoftver további fejlesztésének közreműködője lett.

„A ZEISS meghallgatta a mondanivalónkat, és visszajelzéseink alapján módosította a szoftvert.”

Az ügyfél beszél, a ZEISS meghallgatja.

2D-ből 3D-be

Azért, hogy a jövőben érintésmentes 3D méréseket is végezhessen, az ODW-ELEKTRIK steinaui laboratóriumát egy ZEISS METROTOM-mal is felszerelte. Thomas Mack, minőségirányítási vezető véleménye szerint, ez az ipari computer tomográf, vagy CT szkenner egyedülálló funkciókat kínál: hagyományos mérési technológiákkal a vizsgálat időigényes folyamat, melynek során az alkatrészeket rétegről-rétegre lebontják; ám ipari computer tomográfia segítségével egyszerűen megjeleníthetők és elemezhetők három dimenzióban a rejtett struktúrák – méghozzá az alkatrész megrongálása nélkül. Mack magyarázata szerint: „Mindössze egyetlen szkenneléssel megkapjuk az összes szükséges adatot, melyekkel ellenőrizhetjük és mérhetjük alkatrészeinket, majd megtehetjük a szükséges lépéseket.” Ez még a légzárványokra is vonatkozik, melyeket CMM-el egyszerűen nem tudnánk megjeleníteni. Ami pedig ugyanilyen fontos, a mérési tervek összeállítása lényegesen gyorsabb, mint a tapintós mérések esetében.

A mérés és elemzés elvégzéséhez szükséges idő 75%-kal kevesebb a korábbihoz képest.

Mielőtt az ODW-ELEKTRIK beruházott volna saját CT szkennerébe, a ZEISS kölni Méréstechnológiai Központjába küldte el egyedi alkatrészeit röntgenvizsgálatra, majd házon belül elemezte a kapott pontfelhő képeket ZEISS NEO insights szoftverével. Thomas Mack és Bernd Föller el van ragadtatva a szoftvertől: „A felhasználóbarát kezelőfelület megmutatja, hogy éppen melyik pontot nézem, majd végigvezet a teljes mérési folyamaton a kék szál funkció segítségével, amit korábban már a ZEISS NEO select változatból ismertem. Ezen kívül, számos feladatot az egérrel el tudok végezni közvetlenül a képalkotó felületen, ahelyett, hogy több menün kellene végigkattintgatnom” – magyarázza Mack. Szerinte a ZEISS NEO insights figyelemre méltó funkciója még az automatikus beigazítás és anyagérzékelés, amely az eltérő anyagú elemeket sűrűségük alapján azonosítja, majd a képalkotás során jól megkülönböztethető színeket rendel hozzájuk. A szoftverrel a felhasználó offline programozó állomáson is dolgozhat, például egy másik vállalati helyszínen vagy agy akár a beszállító telephelyén, ahol a munkatársak elemezhetik a Steinauban készült CT felvétel pontfelhő adatait. Mack szerint, „a szoftver volt az egyik fő oka, hogy a ZEISS METROTOM CT szkenner mellett tettük le a voksunkat.

” Aki elsajátította a ZEISS O-SELECT és vele együtt a ZEISS NEO select használatát, szinte azonnal munkához láthat a ZEISS METROTOM-mal készült képeken, utána pedig elemezheti a ZEISS NEO insights szoftverrel.”

A ZEISS NEO select és a ZEISS NEO insights további, már integrált szoftvere a mérési eredmények jelentésére szolgáló, ZEISS PiWeb. A szoftver optimális megjelenítést és mérési eredmény értékelést kínál, illetve pontosan azokat az információkat generálja, melyekre a termelési folyamat minőségének és hatásfokának növeléséhez szükség van. Mack véleménye szerint, vállalatuknál jól bevált: „Milliónként kevesebb, mint öt hibás darabbal dolgozunk. Ez igen lenyűgöző eredmény!” Az ODW következő lépése, hogy ZEISS PiWeb sbs szoftverre frissít.

Mennyire fontosak a szoftverek a méréstechnológiában?

„A kiemelkedő hardver mellett, a szoftver abszolút mérvadó a gyorsabb, ám mégis megbízhatóbb mérési eredmények produkálásához – és pontosan ezt teszi lehetővé a ZEISS NEO select és ZEISS NEO insights számunkra. Végső soron ezek segítségével irányíthatjuk jobban folyamatainkat, és garantálhatjuk csúcsminőségű termékek előállítását.”

További információ a ZEISS röntgenmegoldásairól:

https://zeiss.ly/xray_muszakimagazin


Rövid cégismertető

Az ODW-ELEKTRIK csúcsminőségű kábel termékek, mágnestekercsek és mechatronikai rendszerek fejlesztő és beszállító partnere. Az 1970-es évek elejére visszanyúló alapítása óta, a családi tulajdonban lévő vállalkozás a folyamatos fejlesztés és termékkör-bővítés, illetve a gyártási folyamatok optimalizálása mellett kötelezte el magát. Mintegy 2300 alkalmazottjával, négy európai és egy észak-amerikai helyszínen kínál komplett megoldásokat járműipari gyártók, rendszerszolgáltatók és beszállítóik számára.

The post A döntési tényező: Szoftver appeared first on Műszaki Magazin.

]]>