méréstechnika – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 02 Jan 2025 06:00:34 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Növekvő igény a méréstechnikai oktatásokra és nyílt napokra https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/22/zeiss-merestechnika-igeny/ Thu, 22 Jun 2023 06:00:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25800 A ZEISS Ipari Méréstechnika évek óta kiemelt figyelmet szentel a társadalmi felelősségvállalásnak és pályájukat kezdő vagy – a már szakterületen dolgozó szakemberek edukációjának. Ezen stratégiai törekvés részeként 2023. május 30-án a BME gépgyártástechnológia tanszék hallgatói a gyártási méréstechnika tárgy keretében egy tematikus napon vehettek részt a ZEISS Ipari Méréstechnika budaörsi irodájához tartozó ZEISS Quality Excellence […]

The post Növekvő igény a méréstechnikai oktatásokra és nyílt napokra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A ZEISS Ipari Méréstechnika évek óta kiemelt figyelmet szentel a társadalmi felelősségvállalásnak és pályájukat kezdő vagy – a már szakterületen dolgozó szakemberek edukációjának.

Ezen stratégiai törekvés részeként 2023. május 30-án a BME gépgyártástechnológia tanszék hallgatói a gyártási méréstechnika tárgy keretében egy tematikus napon vehettek részt a ZEISS Ipari Méréstechnika budaörsi irodájához tartozó ZEISS Quality Excellence Center-ben.

A hallgatókat köszöntve Farkas Gergő, a mérőszoba vezetője átfogó elméleti tájékoztatást adott a ZEISS csoportról, a ZEISS Ipari Méréstechnika felépítéséről, termékeiről, szolgáltatásairól, a fejlesztési irányokról, és a legújabb mérőberendezésekről. Majd az egyes területekért felelős alkalmazástechnikai mérnökök tartottak gyakorlati bemutatót az érdeklődő hallgatóknak.

Virág Viktor, a piacon az egyik legpontosabb koordináta mérőgépen, a ZEISS PRISMO fortis -on mutatta be fogazatok mérését, mert ezen munkadarabok mérése kifejezetten nagy pontosságot igényel.  Itt a forgatóasztallal történő mérés előnyei mellett a hallgatók megismerkedhettek az említett gép sokszínűségével is, hiszen a ZEISS Quality Excellence Center-ben már elérhető többek között a ROTOS (felületi érdességmérő fej), valamint a LineScan (lézervonal szenzor) is.

Csala Tas, a Magyarországon egyedülálló ZEISS EVO 25 elektronmikroszkóppal tartott bemutatója során az eszköz különlegességéhez képest rendkívül széles felhasználhatóságára, valamint a fejlett szoftverfunkciókra helyezte a hangsúlyt. Például a nagymértékben automatizálható tisztaságvizsgálatra, vagy a mintadarab kémiai összetevőinek feltérképezésére. Bemutatta továbbá egy gyors fémtechnológiai hibaanalízis folyamatát, ahol látható volt az elektronmikroszkópia legalapvetőbb előnye, a nanométeres tartományban is tökéletes képalkotás.

Laczkó János, a ZEISS BOSELLO MAX röntgengépen belső hibák vizsgálatát (légzárványok, repedések, stb.) végezte el. Kiemelendő, hogy 1 termék vizsgálata néhány másodperc alatt meg tud történni, ezáltal rendkívül gyorsan ki lehet szűrni a selejt termékeket akár automatikusan is, illetve robot is képes a termékek be- és kivételére, így teljesen automatizálható a mérési folyamat.

A METROTOM 6 Scout 3D CT mérőberendezésen szintén belső hibák vizsgálata volt a fókuszban. Kiemelt figyelem itt a belső hibák néhány paraméterére volt fókuszálva, pl.: a légzárványok térfogata, átmérője, külső felülettől való távolságuk, majd ezen paraméterek színtérképes megjelenítése a jegyzőkönyvben.

“Az edukáció és a méréstechnika tudatosítása mellett, a ZEISS stratégiája kiemelten kezeli az egyetemi hallgatók tájékoztatását, a szakemberképzést. Az ilyen és ehhez hasonló nyílt napok mellett megnövekedett az igény a – már az iparágban dolgozó – szakemberek továbbképzése iránt is. Partnereinknél megfigyelhető az oktatásba történő beruházási kedv, a munkavállalók tudásszintjének emelése, amely -mint tudjuk- hosszú távú tudatos fejlesztés eredménye. Erre az igényre reagálva alkottuk meg az oktatási csomagok termékünket, amellyel az ügyfelek részére egy pontosan kidolgozott, komplex szakmai terv érhető el, így a cégek részére látható, hogy a munkavállalók tudásszintjének megfelelő képzéseket milyen sorrendben ajánlott elvégezni”

– említette Farkas Gergő a rendezvény kapcsán.

További információért a sajtóközleménnyel, az oktatási csomagokkal vagy az eseménnyel kapcsolatban látogassa meg honlapunkat vagy keresse a ZEISS Ipari Méréstechnika marketing részlegén a kapcsolattartót:


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Növekvő igény a méréstechnikai oktatásokra és nyílt napokra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ilyen volt a budapesti GOM Knowledge Day https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/13/gom-knowledge-day-budapest/ Mon, 13 Feb 2023 16:34:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23983 Automatizált 3D méréstechnika a gyártásban: neves hazai cégek, új fejlesztések a GOM szakmai napján. Hogyan profitálnak különböző profilú és méretű cégek a minőségellenőrzés automatizálásából? Milyen feladatokra milyen rendszer az optimális? A Knowledge Day résztvevői az AUDI HUNGARIA Zrt., a Flextronics International Kft. és a kecskeméti 3D Technology Kft folyamataiba tekinthettek be, emellett itthon elsőként próbálhatták ki […]

The post Ilyen volt a budapesti GOM Knowledge Day appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizált 3D méréstechnika a gyártásban: neves hazai cégek, új fejlesztések a GOM szakmai napján.

Hogyan profitálnak különböző profilú és méretű cégek a minőségellenőrzés automatizálásából? Milyen feladatokra milyen rendszer az optimális? A Knowledge Day résztvevői az AUDI HUNGARIA Zrt., a Flextronics International Kft. és a kecskeméti 3D Technology Kft folyamataiba tekinthettek be, emellett itthon elsőként próbálhatták ki a legújabb ScanBox 5130 robotizált, automatizált mérőcellát is.

A Carl Zeiss GOM Metrology GmbH. nemzetközi Knowledge Day eseménysorozatán Magyarország is évek óta részt vesz a hazai képviselet, az R-Design Studio Kft. szervezésében. A Knowledge Day minden évben más méréstechnikához kapcsolódó témát jár körül, a 2022/23-as sorozat az automatizált minőségellenőrzésre fókuszált.

A programot Björn Rapelius, a GOM európai partner menedzserének előadása nyitotta meg. „Változik a technológiai és gazdasági környezet, amellyel a minőségellenőrzésnek is lépést kell tartania. Új alapanyagok és eljárások jelennek meg, szélesebb a termékválaszték, az egyedi igényeket rugalmasan kell kiszolgálni. A fejlesztés és a gyártás különböző helyszíneken történik, a piacra kerülési idő rövidül, mindeközben a minőségi elvárások szigorúbbak és komplexebbek.” hangzott el a köszöntőben. Hogyan támogathatja a versenyképességi célokat a méréstechnika? A résztvevők hazai vállalatok specialistáitól kaphattak válaszokat, akik gyakorlati tapasztalataikat foglalták össze esettanulmányaikban.

Nem csak a legnagyobbaknak: Kézi méréstől a kollaboratív robotig

Az automatizált megoldások minden feladat, cégméret és iparág esetében megtérülhetnek. A lézerhegesztéssel, 3D méréstechnikával és célgéptervezéssel-gyártással foglalkozó 3D Technology Kft. manuális mérőrendszerről a GOM ScanCobot – kollaboratív robotot használó – mérőrendszerére állt át, ami virtuális mérőszobaként is használható.

„A sokrétű ügyféligények kiszolgálásához kézi állványos rendszerünket fejlesztettük tovább a GOM ScanCobot-ra. A szelektív vetítés funkció nagy segítség, szkennelés közben kevesebb a zaj, így tisztább 3D ponthálót kapunk. Optimalizálással magát a mérési folyamatot közel harmadára rövidítettük. Már egy darab mérésénél is érdemes a ScanCobot konfigurációt használnunk “

– foglalta össze a tapasztalatokat Szeleczkei Csaba, a cég vezető mérnöke.

„Megmértük mind a kilencezer darabot…”

Gyártás közben derül ki a hiba: hogyan szűrhetjük ki a lehető leghamarabb a nem megfelelő terméket, azonosíthatjuk és szüntethetjük meg a költséges hibák eredetét? A Flextronics International Kft. az elektronika gyártási szegmensből hozott példát.

A hiba azonosítása után az újramunkáláshoz több cégtől érkeztek javaslatok. Ezek megfelelőségét ScanBox-szal visszamértük, trendanalízissel kiértékeltük, majd ez alapján választottuk ki az újramunkálással megbízott gyártót. A mérésekkel a kieső mennyiséget 96% – ról nullára sikerült csökkentenünk. “

– mondta el Dézsi Andrea, a Flex zalaegerszegi gyáregységének specialistája.

„11 éve használunk GOM rendszereket. Laborunkban a mérés mellett hibaelemzésre és design validációra is használjuk a technológiát. Rendszeresen véleményezzük és segítjük javaslatokkal a vevői tervező csapatokat. “– tette hozzá

GOM Knowledge Day

GOM Knowledge Day Budapest

Naponta 771 új autó, prémium minőségben

Hogyan illeszkednek az automatizált mérések a világ egyik vezető autógyártó konszernjének napi folyamataiba? Milyen lesz a jövő mérőszobája? A délutáni szekcióban az AUDI HUNGARIA Zrt. szakemberei mutatták be, hogyan fejlődött a felhasználói élmény a manuális szkenneléstől a ScanBox-on át az ATOS 5 szenzorig és a legújabb GOM szoftverig a győri üzemben.

Szó esett arról is, milyen jövőbe mutató folyamatok felépítésére ad lehetőséget az automatizált 3D mérőcella és hogyan készülhetünk fel a jövő gyártási kihívásaira.

„A ScanBox-automatizálás mind a kezdő, mind a tapasztalt felhasználó számára jelentős előnyöket hoz magával. Előbbieket segítik a programozásban a Smart Teach funkciók, míg a tapasztaltabb ügyfelek a produktivitás és a mérési stabilitás robusztus növekedésével számolhatnak. A stabil mérési adat pedig kiemelt alapfeltétel a folyamatképesség számításhoz, vagy a professzionális funkciók, mint akár /Surface Defect Map használatához. “

– mondta el Sipos Richárd az AUDI HUNGARIA Zrt. Járműtechnika Geometria részlegének szakreferense.

A mérőszoba a belső „ellenőr”-szerep helyett a gyártást támogató adatszolgálató szervként is funkcionál.

„A folyamatok gyors, teljes felületű, minden méretére kiterjedő, reprodukálható méréseket követelnek meg az eredmények szemléletesmegjelenítésével. Egyéni igények szerint kialakított konfigurációk kiválasztásával, valamint támogatással, képzésekkel segítjük meglévő és jövőbeni partnereinket, legyen szó bármilyen cégméretről, területről, felhasználásról.”

mondta el Szász J. Márton az R-Design Studio ügyvezetője.

Kérdése van? Az R-Design Studio Kft. ingyenes személyes vagy online demonstrációkkal és képzésekkel áll rendelkezésre.

www.r-design.hu

www.gom.com

GOM Knowledge Day Budapest


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Ilyen volt a budapesti GOM Knowledge Day appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Miért éri meg digitális mérő-mikroszkóppal dolgozni? https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/05/digitalis-mikroszkop-kepalkotas/ Thu, 05 May 2022 14:05:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20165 A fénymikroszkópot legalább 400 éve feltalálták már, azóta a mérnököknek – gondolhatnánk – a megoldást sikerült közel a tökéletességig fejleszteniük. Ez sok tekintetben igaz, de ha az analóg fénymikroszkópokat a legújabb digitális képalkotás vívmányaival egészítjük ki, korábban nem ismert funkciókat kapunk, amivel nagyban segítjük a mikroszkóp felhasználókat. A digitális képfeldolgozás fejlődése új lehetőségeket kínál az […]

The post Miért éri meg digitális mérő-mikroszkóppal dolgozni? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A fénymikroszkópot legalább 400 éve feltalálták már, azóta a mérnököknek – gondolhatnánk – a megoldást sikerült közel a tökéletességig fejleszteniük.

Ez sok tekintetben igaz, de ha az analóg fénymikroszkópokat a legújabb digitális képalkotás vívmányaival egészítjük ki, korábban nem ismert funkciókat kapunk, amivel nagyban segítjük a mikroszkóp felhasználókat.

A digitális képfeldolgozás fejlődése új lehetőségeket kínál az optikai termékek piacán. A korszerű digitális eszközök az ember számára jobban befogadható és feldolgozható információkat adnak; úm. nagyított, éles és részletdús kép, extra nagyítás, feljavított kép, kontraszt és színek, továbbá kiterjesztett képdinamikai tartomány(HDR), nagy mélységélességű un. hyperfocus képek és háromdimenziós megjelenítés. Ezek a technikák mind nagyban segítenek az olyan munkáknál, mint minőség-ellenőrzés, miniatűr tartományban való mérés, dokumentálás, termékkövető rendszerhez mérési jegyzőkönyv készítés, stb. A tiszta, éles képet adó digitális eszközök a jó kamera, az optika, a megvilágítás és a korszerű képfeldolgozás négyesére épülnek. Az analóg hagyományos mikroszkópot az okuláron történő meglehetősen előnytelen testhelyzetben szokták használni. Ez hosszú távon egészségileg nem előnyös a felhasználóknak. Egyre több cég ismeri fel hogy, ez fizikailag fárasztja a felhasználót, aki kevésbé lesz hatékony a nap végére. A digitális mikroszkópoknál azonban a kép egy ergonomikusan állítható ISP monitoron jelenik meg, alapvetően nem hat negatívan a felhasználó egészségére.

Digitális mikroszkóp

Gyorskalibráció egy kattintásra

A kamera illetve az optikai rendszer kalibrációja a méretellenőrzés szükséges feltétele. Ha ez egyszerű és gyors, a mérőrendszert rugalmasan, több feladatra és több beállításban lehet használni. A 2D-s kalibrációhoz kalibrációs kártyát illetve üvegetalonon lévő sakktáblamintát használunk. Ezt az alkalmazásszoftver rögtön felismeri és automatikusan bekalibrálja a kamerát. Ha folyadékoptikával ellátott optikai rendszert használunk akkor a kalibráció mellett szükséges egy adott optikához tartozó kalibrációs fájl behívása is. Ebben az esetben a folyadékoptika által kínált fókusztartományon belül szabadon mozoghatunk újrakalibrálás szüksége nélkül.

Kiterjesztett dinamikatartományú kép (HDR)

Az emberi látás viszonylag széles fénydinamika tartományban képes működni, köszönhető annak, hogy az egész látórendszerünket segíti az agyunk működése. Az agyunk képes a szélsőséges megvilágítottságú képek részleteinek kiegészítésére és mozaikként „összeilleszti” és kipótolja a kevésbé érzékelt részleteket. A CMOS- vagy CCD-szenzorokkal szerelt eszközöknél nagy fénydinamikájú környezetben gyakori, hogy a kép bizonyos részei túl sötétek vagy nagyon világosak. Ezek a pixelek a szenzorban vagy túlexponálódtak vagy  nagyon kevés fotont nyeltek el. A HDR (High Dynamic Range) alkalmazásával a széles dinamikatartományú fényviszonyok is jól kezelhetők. Ilyenkor olyan részletek is megjelennek, amely az emberi szem számára is gondot jelentenének. Ez a technika  nagyban segíti a felhasználót pl. egy esetleges hiba detektálásában. A HDR eljárás során több kép készül, különböző expozíciós idők alkalmazásával. A SANXO-Scope HD két opcionális eljárást használ: a,  real HDR ill. b, az Image Fusion technikát. Ezek a felhasználó által kiválaszthatók és igényeknek megfelelően hangolható algoritmosok.

Nagy mélységélességű kép (focus stacking)

A fókuszsorozat-kép egy olyan képfeldolgozási módszer, amely több kép felhasználásával  egy megnövelt mélységélességű képet hoz létre. Ehhez olyan számítógéppel vezérelhető folyadékoptikát használ fel, amivel rendkívűl gyorsan (10ms), finom lépésekkel változtatható a fókusztávolság. Így a mélységgel rendelkező tárgyról sorozatkép felvétel készül. Az optikai rendszer lényeges beállítása, hogy a nyitott apertúra mellett a tárgynak csak egy adott fókusztávolságra eső része legyen éles. Ezeket a rétegeket az algoritmus elkülöníti, majd összeilleszti az egymást követő rétegek képeit egy nagy mélységélességű – hyperfocus – képpé.

 3D-s képalkotás

A focus stacking algoritmus finomításával, a mélységkép alkalmazásával, a képsorozat releváns részeit textúraként felhasználva egy 3D-s felületmodell is készíthető a “beszkennelt” tárgyról. Mivel a mélységi információ csak egy “kamera-nézőpontból” származik, így az optikai tengelyre merőleges felületekről csak minimális információ jut az optikába. Itt az algoritmus interpolációval egészíti ki a rétegek összekötését. Az irodalom ezért is nevezi 2.5 törtdimenziós képalkotásnak.

A mikroszkóppal készített 3D-s felületmodellek

Mérési protokoll és mérési jegyzőkönyv

A SANXO-Scope HD mikroszkópba integrált mérőszoftverrel távolság, átmérő, ív, szög és párhuzammossági méréseket lehet végezni, illetve mérési láncot lehet létrehozni. Nagy előnye a szoftvernek még, a mérési protokoll létrehozása. Ez egy sablon, amit elmentve majd később újra behívva a felhasználót végigvezeti, hogy a terméken hol kell éleket, furatokat stb. kijelölni. A sablon a többi egymásra épülő lépéseket már elvégzi, így megkönnyíti a felhasználó munkáját és csökkenti a hibázási lehetőséget. Továbbá a szoftverrel egyedi céges logóval ellátott mérési jegyzőkönyvet lehet létrehozni.

Rétegvastagság mérés 0.5mikron pontossággal

Beton réteg és összetevő vizsgálat

Modularitás és variációk

Természetesen nem lehet minden tárgyat ugyanazzal az optikával és megvilágítással vizsgálni. Ezért is nagy előny, ha moduláris optikai rendszerrel van egy mikroszkóp ellátva, így az optikákat egyszerűen cserélhetjük az alkalmazás függvényében. A mozgatható tárgyasztallal kombinált alsó megvilágítás transzparens tárgyak vizsgálatát teszik lehetővé.

Analógból digitálist

A SANXO által kifejlesztett rendszer alkalmas meglévő analóg mikroszkópok utólagos korszerűsítésére felkínálva ugyanazon szolgáltatásokat, mint egy digitális mikroszkópnál elvárhatunk. Sőt lehet kombinálni is, azaz egy digitális mikroszkóp állomás több kamerát és optikai rendszert is ki tud szolgálni egyszerre. Ez utóbbi amiatt előnyös, mert így több nagyítási tartományt lehet egyszerre jól kezelni.

www.sanxo.eu

Szerző: J.Tóth Sándor

The post Miért éri meg digitális mérő-mikroszkóppal dolgozni? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Minőség költséghatékonyan 3D méréstechnikával – HandsOnMetrology Tour https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/27/handsonmetrology-koltseghatekony-3d/ Sun, 27 Feb 2022 11:06:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19044 Buktatók helyett: Optimális 3D méréstechnikai rendszer gyártási folyamataihoz Milyen szempontok szerint érdemes kiépíteni vagy továbbfejleszteni eszközparkunkat, hogy költséghatékony gyártás és versenyképes termék legyen a végeredmény? Az optikai 3D digitalizálási eljárás lényege, hogy a mérőgép néhány mérési pont helyett a teljes felületről gyűjt nagyon részletes és pontos pontfelhő adatot, mindezt megbízhatóan és jóval gyorsabban, mint a […]

The post Minőség költséghatékonyan 3D méréstechnikával – HandsOnMetrology Tour appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Buktatók helyett: Optimális 3D méréstechnikai rendszer gyártási folyamataihoz

Milyen szempontok szerint érdemes kiépíteni vagy továbbfejleszteni eszközparkunkat, hogy költséghatékony gyártás és versenyképes termék legyen a végeredmény?

Az optikai 3D digitalizálási eljárás lényege, hogy a mérőgép néhány mérési pont helyett a teljes felületről gyűjt nagyon részletes és pontos pontfelhő adatot, mindezt megbízhatóan és jóval gyorsabban, mint a hagyományos módszerek. A technológia igen sokoldalú, az egyszerű műanyag alkatrésztől a repülőgépek, űrhajók fejlesztéséig valamennyi alkalmazási területen bizonyít.

„Csak Magyarországon több száz rendszert használnak gyártócégek, tervezőstúdiók, kutatóintézetek, egyetemek egyaránt. Akár induló vállalkozásként szeretnénk kiépíteni minőségellenőrzési folyamatainkat, akár meglévő egységünket fejlesztenénk, beszerzésnél érdemes pusztán a költségek mellett egyéb szempontokra is odafigyelni, hogy hosszútávon is megtérüljön a beruházásunk”

– mondta el Szász András, az R-Design Studio Kft (a GOM, illetve a ZEISS és a GOM közös HandsOnMetrology képviseletének) vezető mérnöke.

Flexibilis?

Nincs két egyforma projekt és tapasztaljuk, hogy a gyártóknak sokszor gyorsan kell átállnia teljesen más termék előállítására. Olyan hardvert és szoftvert válasszunk, amivel eltérő darabokat is precízen mérhetünk. A GOM mobil megoldásait ezt szem elött tartva fejlesztette. GOM ATOS szenzoraink változtatható méréstartományai könnyen adaptálhatók az aktuális feladatokhoz, a GOM Suite komplett szoftverben pedig egy helyen található minden fontos funkció, számos ingyenes lehetőséggel kiegészítve.

Beszéljünk egy nyelvet!

Olyan megoldásokban érdemes gondolkodni, amelyek biztosan kompatibilisek lesznek megrendelőinkkel is. A GOM / HandsOnMetrology kínálata standardizált, kulcsrakész eszközökből áll, amelyek a legnagyobb gyártóvállalatok egységeiben is bizonyítottak világszerte. A GOM szoftverben teljes, egyéni igény szerinti jegyzőkönyveket készíthetünk, amely visszakövethetően és érthetően szemlélteti az eredményeket.

Kitűnő bizonyítvány

Tapasztaljuk, hogy egyre több megrendelő kéri a mérőgéphez kapcsolódó tanúsítványokat partnereitől. A HandsOnMetrology portfólió valamennyi mérőrendszere visszakövethető, akkreditált tanúsítvánnyal rendelkezik, így az eredmények mindig megbízhatók, összevethetők és ismételhetők.

Jövőbiztosan

Olyan mérőrendszert válasszunk, amely bővíthető, képes együtt fejlődni a vállalkozásunkkal, így elkerülhetjük, hogy időről időre teljesen új rendszerre kelljen beruházni.

Lépjen előre az automatizálásban

Amikor gyors átvitelre, sorozatmérésre van szükség és a mennyiségi és minőségi elvárások magasak, az automatizálás lehet a következő lépés. Fontos, hogy igényeinkre optimalizálható rendszer mellett döntsünk. A GOM ATOS ScanBox teljesen automatizált, kulcsrakész mérőcellái a néhány mm-es alkatrésztől akár vasúti kocsi méretű tárgyakig minden feladatra alkalmasak. Akár 50-80%-kal gyorsabban dolgoznak a hagyományos CMM rendszereknél, miközben működtetésük biztonságos, nem kell hozzá speciális programozói tudás sem.

3D méréstechinka élőben -HandsOnMetrology Tour -március 31., Budapest

A HandsOnMetrology a Zeiss és a GOM közös 3D méréstechnikai platformja. A HandsOnMetrology Tour keretében az érdeklődők személyesen győződhetnek meg a mérőrendszerek teljesítményéről, megtalálhatják az optimális megoldást gyártási folyamataikhoz és tapasztalatot cserélhetnek más szakemberekkel. A március végi állomás szervezője az R-Design Studio Kft.

Részletek és ingyenes regisztráció: www.r-design.hu
Információ:

www.gom.com

www.handsonmetrology.com

The post Minőség költséghatékonyan 3D méréstechnikával – HandsOnMetrology Tour appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
WERTH 3D MÉRÉSTECHNIKAI WORKSHOP 2021. https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/10/werth-3d-merestechnikai-workshop/ Wed, 10 Nov 2021 11:11:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17621 Látogasson el a Werth 3D Méréstechnikai Workshopjára november 11-én! Legyen naprakész a 3D méréstechnika világában! Szeretné megismerni a legfrissebb 3D méréstechnikai újdonságokat? Megnézné saját szemével, hogyan zajlik egy multiszenzoros mérés? Szeretne meggyőződni az új Creaform lézerszkennerek gyorsaságáról? Regisztráljon a novemberi Werth Magyarország workshopra, és nem marad le mindezekről! A folyamatosan fejlődő ipari környezetben naprakésznek lenni a technológiák […]

The post WERTH 3D MÉRÉSTECHNIKAI WORKSHOP 2021. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Látogasson el a Werth 3D Méréstechnikai Workshopjára november 11-én! Legyen naprakész a 3D méréstechnika világában!
  • Szeretné megismerni a legfrissebb 3D méréstechnikai újdonságokat?
  • Megnézné saját szemével, hogyan zajlik egy multiszenzoros mérés?
  • Szeretne meggyőződni az új Creaform lézerszkennerek gyorsaságáról?

Regisztráljon a novemberi Werth Magyarország workshopra, és nem marad le mindezekről!

A folyamatosan fejlődő ipari környezetben naprakésznek lenni a technológiák lehetőségeit tekintve az egyik legerősebb versenyelőny. A Werth Magyarország Kft. éppen ezért rendezi meg szinte minden évben 3D méréstechnikai Workshopját partnereinek és a téma iránt érdeklődőknek. Idén a szakmai szemináriumokat november 11-én tartják. A rendezvény regisztrációhoz kötött és természetesen díjmentes.

Színvonalas szakmai bemutatókkal és előadásokkal segítik partnereiket, hogy naprakész tudással, elégedetten zárhassák a napot.

Jöjjön el a Werth 3D méréstechnikai Workshopra, hogy:

  • Megismerje a WERTH, a CREAFORM és az ABERLINK mérőgépgyártók és a Metrolog mérőszoftver-fejlesztő újdonságait, melyet kiváló szakemberek közt, jó hangulatban tehet meg
  • Gyarapítsa méréstechnikával kapcsolatos ismereteit szakmai előadások keretében
  • Felfedezze innovatív megoldásainkat izgalmas gépbemutatók keretében
  • Beszélgessen szakmai tapasztalatairól szakértő kollégáinkkal vagy akár a többi résztvevővel egy kávé vagy egy finom ebéd mellett

Helyszín:

NÁDAS PIHENŐPARK, 2211 Vasad, Monori út 100.
GPS koordináták: 47.336174,19.419156

Időpont:

  1. november 11. 09.00-16.30 óráig

Covid protokoll

A Workshop személyesen érvényes védettségi igazolvánnyal lesz látogatható, emellett természetesen minden szükséges egészségügyi intézkedést megteszünk a vendégeink biztonsága érdekében.

Online közvetítés

A szakmai előadásokat online is közvetítik, de a gyakorlati bemutatókat és méréseket csak személyesen lehet megtekinteni és kérdezni az előadóktól.
Kérjük a regisztrációs űrlapon jelölje be, hogy személyesen szeretne részt venni a Workshopon, vagy online, csak az előadásokat követi majd.
A döntését később is megváltoztathatja, de a változást kérjük jelezze az INFO@WERTH.HU címen.

The post WERTH 3D MÉRÉSTECHNIKAI WORKSHOP 2021. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lépjen a következő szintre 3D méréstechnikával https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/25/gom-3d-merestechnika-r-design/ Mon, 25 Oct 2021 06:36:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17396 A 3D méréstechnika mára ipari standardizált megoldássá vált a minőségbiztosításban. Jelenleg csak Magyarországon több száz ilyen mérőrendszer üzemel nagy nemzetközi gyártók, valamint kis- és középvállalatok üzemeiben egyaránt. Milyen előnyök szólnak mellette? Megtérül-e egy ilyen, nem szoros értelemben vett gyártóeszköz-beruházás? Milyen újdonságokra érdemes odafigyelni? Az optikai és lézeres méréstechnikai eljárások előnye, hogy különálló pontok helyett teljes […]

The post Lépjen a következő szintre 3D méréstechnikával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 3D méréstechnika mára ipari standardizált megoldássá vált a minőségbiztosításban.

Jelenleg csak Magyarországon több száz ilyen mérőrendszer üzemel nagy nemzetközi gyártók, valamint kis- és középvállalatok üzemeiben egyaránt. Milyen előnyök szólnak mellette? Megtérül-e egy ilyen, nem szoros értelemben vett gyártóeszköz-beruházás? Milyen újdonságokra érdemes odafigyelni?

Az optikai és lézeres méréstechnikai eljárások előnye, hogy különálló pontok helyett teljes felületekről nyerhetünk gyorsan, érintésmentesen és nagy részletességgel precíz, digitális 3D pontfelhőt. A technológia a folyamat teljes egészében használható, az alapanyagteszteléstől a prototípus, majd a sorozatgyártást kísérve a korrekciókig és utánkövetésig.

Kicsi és erős

Az idén bemutatott GOM Scan 1 optikai szenzor a GOM standardizált csíkvetítési technológiáját és sztereó kamera-elvet használva változó körülmények között is precíz 3D adatot gyűjt. A ZEISS -csoport tagjaként a közös HandsOnMetrology portfólió része a ZEISS T-SCAN hawk és T-SCAN 10 lézeres kézi mérőgép is, amellyel nehezen elérhető helyek is pontosan, egyszerűen mérhetők. A könnyű, mobil rendszerek ideálisak digitalizáláshoz  olyan terekben is, ahol nem megoldható egy klasszikus mérőlabor kialakítása. Mindhárom rendszer flexibilis, könnyen kezelhető és költséghatékony választás lehet 3D digitalizáláshoz és precíz 3D-pontfelhők előállítására. A mérőgépek a gyártási minőségellenőrzési projekteket, 3D-nyomtatási vagy reverse engineering feladatokat egyaránt hatékonyan támogatják.

Automatizált mérés az áramkörtől a vasúti kocsiig

Az automatizálás minden iparágban a versenyképesség egyik kulcsa. A GOM a trendeket és a gyártói igényeket szem előtt tartva fejleszti automatizált és kulcsrakész, optikai mérőcelláit. Az ATOS ScanBox-ok fő előnyei a gyorsaság és a precizitás. Látványosan, akár 50-80%-kal csökken a mérési idő a hagyományos, taktilis koordinátamérőgépekhez képest, miközben a részletgazdagság terén is kimagaslóan teljesítenek. A GOM ATOS ScanBox sokoldalú megoldás bármilyen automatizált minőségellenőrzési feladatra. Gombnyomásra működik, kezelése egyszerű és biztonságos, nem igényel speciális programozói tudást. Az ATOS ScanBox sorozat tagjai az apró alkatrészektől egészen a teljes autókarosszériáig szinte bármilyen méretű tárgy vagy több darab szimultán mérésére alkalmasak.

Minden egy szoftverben – Itt az új GOM Suite

A mérőeszközök mellett a GOM saját szoftvert is fejleszt.  A szkennelés folyamat végeredményeképpen hitelesített, egyéni igényekre szabható jegyzőkönyv készül. Az átlátható és látványos színtérképes ábrázolás mellett teljes értékű, GD&T elemeket is vizsgáló mérési jegyzőkönyveket állíthatunk össze. A parametrikus elvnek megfelelően az eredmények mindig nyomon követhetők és összevethetők.

A legújabb GOM Suite szoftvercsomagban mindent egy felületen kezelhetünk. A platformon belül összesen 4 variáns kapott helyet. A GOM Inspect Pro már jól ismert program egyszerű vagy komplex méretellenőrzésre, trendvizsgálathoz, GD&T analízisekhez. Időbeli elmozdulás, deformáció mérésére, bármilyen 3D-tesztfolyamathoz a GOM Correlate Pro használható. Két új modul is érkezik a GOM Suite platformra: A GOM Volume Inspect Pro ideális CT adatok kiértékeléséhez, gyártótól függetlenül.  Szintén újdonság a célzottan repülőgép-és gázturbinaipari igényekre fejlesztett Blade Inspect Pro szoftvervariáns, turbinalapátok, centroidok, profilvastagság mérésére 2D metszetek alapján, illetve például a rádiuszok és görbületek kiértékeléséhez.

„Gyorsaság és a precizitás: minden területen fő elvárás, de a gyártási folyamatok, igények iparágtól, cégprofiltól, technológiai, piaci trendektől függően változnak. Nincs két egyforma mérnöki probléma és projekt. A megfelelő minőségbiztosítási stratégia és beszerzések tervezésekor a vizsgálandó termék paraméterei, az átvitel, a kívánt pontosság, illetve az időkeret határozza meg, milyen mérőrendszer lesz az optimális.”

– mondta el Szász András, a GOM GmbH. hazai disztribútora, az R-Design Studio Kft. vezető mérnöke.

A mérőrendszerek nem közvetlenül gyártóeszközök, de jelentős szerepük van a teljes gyártási folyamat során, és tapasztalatunk szerint a beruházás szinte minden esetben megtérül.  A3D méréstechnikai eszközökkel idejében feltárhatók és orvosolhatók a rejtett hibák.  Szignifikánsan csökken a selejtmennyiség és a reklamáció, ennek megfelelően a gyártás költséghatékonyabbá, versenyképesebbé válik.

Nézze meg élőben a rendszereket az Automotive Hungary kiállításon: Minden érdeklődőt várunk az R-Design Studio Kft. standján, a Hungexpo E pavilon 312. szám alatt! További információ: www.r-design.hu / www.gom.com / www.handsonmetrology.com

The post Lépjen a következő szintre 3D méréstechnikával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A méréstechnika a sorozatgyártás záloga az e-mobilitás terén https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/27/merestechnika-zeiss-volkswagen/ Tue, 27 Jul 2021 19:42:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16126 A Volkswagen és a ZEISS közösen dolgozik az elektromos hajtások minőségellenőrzésében felmerülő kihívások megoldásán. A Volkswagen salzgitteri alkatrészüzeme fontos alkatrészeket gyárt az APP 310-hez, egy olyan elektromos hajtáshoz, amellyel az idei évtől a vásárlók széles köre számára válik elérhetővé az elektromobilitás. A hajtás innovatív hajtű (hairpin) állórész koncepciója teljesen új kihívások elé állítja a minőségbiztosítást. […]

The post A méréstechnika a sorozatgyártás záloga az e-mobilitás terén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Volkswagen és a ZEISS közösen dolgozik az elektromos hajtások minőségellenőrzésében felmerülő kihívások megoldásán.

A Volkswagen salzgitteri alkatrészüzeme fontos alkatrészeket gyárt az APP 310-hez, egy olyan elektromos hajtáshoz, amellyel az idei évtől a vásárlók széles köre számára válik elérhetővé az elektromobilitás. A hajtás innovatív hajtű (hairpin) állórész koncepciója teljesen új kihívások elé állítja a minőségbiztosítást. A választ a ZEISS Industrial Quality Solutions mérési megoldásai kínálják. Most már elhárult az akadály az elektromos hajtás nagyszériás sorozatgyártása elől.

310 newtonméteres maximális nyomaték 204 LE és 550 km-es hatótáv. Ezek a VW ID.3, a Volkswagen első tisztán elektromos hajtással gyártott járművének fő paraméterei. A kompakt autó az első a Volkswagen csoport által tervezett elektromos járművek sorában, ahol egyébként következetesen törekszenek arra, hogy más gyártók előtt járjanak az elektromos hajtás terén. A VW elektromos jövője lassan valósággá válik; hamarosan akár 500 000 ID.3 autó gördülhet le az összeszerelő sorokról csak Németországban. További gyártóüzemek olyan országokban, ahol nagy az igény az elektromos autókra, mint például Kínában, még tovább növelik ezt a mennyiséget.

Az APP 310 elektromos hajtás alapvető részegységei – a Volkswagen moduláris elektromos hajtás mátrix (MEB) platformjának részeként – a Volkswagen Group Components üzemében készülnek, Salzgitterben. Ilyen egységek a forgó- és az állórész. Az állórész esetében a Volkswagen egy innovatív megoldás, a hajtű technológia mellett döntött. Ennek köszönhetően, az állórészek a belső égésű motorokéval azonos ciklusidőkkel gyárthatók, de ebben nem merül ki minden előnyük:

„A hajtű technológia határozottan nagyobb teljesítményt nyújt a hagyományos elektromos hajtáshoz képest, illetve számottevően könnyebb is”

– magyarázta el Philip Kurz, a salzgitteri alkatrészüzem motortervezésért és tesztelésért felelős szakembere.

„Ez – ahogy Kurz állítja – egy olyan technológia melyen számos gyártó dolgozik, de kétség sem fér hozzá, hogy mi vagyunk az elsők, akik eljutottunk a nagytételű sorozatgyártásig.”

Viszont a kirakós egyik fődarabja, a minőségbiztosítás, kezdetben problémát jelentett az üzem számára. A hajtűket, jellegükből adódóan, nem lehet a motorgyártásban hagyományosan alkalmazott tapintós vagy optikai módszerekkel mérni. Éppen ezért, az elmúlt években a ZEISS a Volkswagennel közösen kifejlesztett egy olyan mérési megoldást, amely a VW minden igényét kielégíti, és lehetővé teszi az autógyártó számára, hogy a tervek szerint megkezdhesse elektromos járműveinek nagytételű sorozatgyártását.

Minőségbiztosítás a motorgyártás teljesen új világa számára

Az AP 310-esben, ahogy az elektromos hajtást házon belül hívják, alkalmazott új állórészben rézbevonatú „hajtűk” találhatók a rézhuzal tekercs helyett. Automatizált folyamat során hajlítják meg a túlméretezett hajtű formákat, amit a neve is sugall. A hajtűk és a gyártásukhoz alkalmazott folyamat jellegéből adódóan, a hagyományos méréstechnika nem bizonyult elég hatékonynak, mondta el Pascal Schmidt, a salzgitteri minőségbiztosítási csapat egyik tagja:

„A réz könnyen deformálódik, így nem alkalmazhatunk tapintós módszereket. Ezen kívül fényes és félig-átlátszó, amitől nehézkesen érzékelhetők optikai szenzorokkal.”

Ehhez társul még az a tény is, hogy a gyártásban lévő hajtűk alakja nem azonos azzal, amit az állórész hornyaiban való beszereléskor felvesznek. Végül, de nem utolsó sorban a „virtuális beszerelő tok” teljesen új megközelítést igényel a motorgyártás minőségbiztosításában. A tekercsfejet, amely száznál is több hajtűből áll, szenzorokkal kell letapogatni. A virtuális beszerelő tok mérete azonos az elektromos hajtás házáéval, és a hajtűk semmilyen körülmények között nem érintkezhetnek vele. Ebből adódóan, a Volkswagennek olyan mérési megoldást kellett találnia, amely alkalmas a hajtű anyagának kezelésére, ugyanakkor képes beszkennelni a teljes tekercsfejet és a hajtűket is mind gyártási, mind beszerelési állapotukban. Emellett egy olyan hatékony mérési stratégiát is ki kellett dolgozniuk, amely megfelel az elektromos hajtásokra vonatkozó összes jogszabályi és belső vállalati biztonsági és minőségi követelménynek. A hajtással szemben támasztott 16 000 f/p fordulatszám elvárás a legmagasabb minőségű alkatrészeket kívánja meg.

A válasz nem más, mint a multiszenzor rendszerek és az adaptált berendezések

„Egyáltalán nem a pontosság volt a probléma”

– hangsúlyozta Philip Kurz.

„A hagyományos motorgyártásban időnként ezredmilliméterekről beszélünk. Elektromos hajtásaink tűrései kisebbek. Sokkal inkább a megvalósíthatóság volt kérdéses.”

2019 elején a ZEISS és a Volkswagen Group Components közös projektbe kezdett Salzgitterben azzal a szándékkal, hogy megoldást találjanak ezekre minőségbiztosítási kihívásokra.

„Miután meghatároztuk a szenzorokra vonatkozó házon belüli követelményeket, világossá vált, hogy a ZEISS PRISMO multiszenzoros koordináta-mérőgép az ideális megoldás”

– mesélte Kurz.

A kiválasztott összeállításban, a koordináta-mérőgépet ZEISS VAST XXT tapintó-szkennelő mérőfejjel, a ZEISS LineScan optikai szenzorral és a ZEISS DotScan fehérfényű szenzorával, illetve forgató egységgel szerelték fel. Ahol lehetséges ott a VW a tapintós eljárás alkalmazását részesíti előnyben az állórész lemez alkatrészek kötegeinek mérése során, mivel ez a legpontosabb módszer. A virtuális beszerelő tokot a ZEISS LineScan vizsgálja, és pontfelhő formátumban digitalizálja a tekercsfejet, amely azután összevethető a célzott CAD modellel. A hajtűk mérése a ZEISS DotScan feladata.

A hajtűk beszerelést megelőző, egyenkénti vizsgálatára a ZEISS kifejlesztett egy berendezést, amely képes a méréshez pontosan ugyanolyan pozícióban befogni a hajtűket, mint amelyet az állórészbe való beszereléskor elsődlegesen felvesznek.

„Ez nem új keletű eljárás. A karosszériaépítésben is alkalmazzák például. Mester befogásnak hívják”

– magyarázta el Philip Kurz.

„Viszont mi vagyunk az elsők, akik ezt az elvet felhasználják a motorgyártásban.”

Ami a lemez köteget illeti, a ZEISS itt is kidolgozott egy befogó eszközt, amellyel az megismételhető módon rögzíthető tapintó méréshez.

Közös fejlesztésű, átfogó megoldás

Nem csupán a ZEISS berendezések terén felmutatott szakértelme volt az egyetlen, ami meggyőzte a Volkswagent az együttműködésről.

„Másik döntő tényező volt számunkra a hardver és a szoftver zökkenőmentes működése”

– folytatta Kurz.

„Minden szenzor típusnál a ZEISS CALYPSO rendszerrel dolgoztam. Az összes mérési adat ott gyűlik össze, és mindent dokumentálhatok párhuzamosan a ZEISS PiWeb-en. Ez egy teljesen átfogó megoldás, mely elképesztően intelligens, stabil és felhasználóbarát.”

Ez rendkívül fontos a Volkswagen számára, tekintettel arra, hogy az elektromos hajtás minőségbiztosítása közvetlenül a gyártás alatt történik. Nem a mérést végző mérnökök, sokkal inkább a termelés dolgozói végzik nap, mint nap a véletlenszerű ellenőrzéseket a legyártott és összeszerelt részegységeken. Pascal Schmidt szerint, aki a termelő kollégákat felügyeli fent említett feladataik végrehajtásában, optimálisan fel vannak szerelve ehhez:

„A CALYPSO révén a ZEISS átlátható felületet biztosít, melynek képei és szövegei alapján a kezelő kiválaszthatja, amit szeretne. A kezelő behelyezi a mérni kívánt alkatrészt, megadja melyik gépről származik az adott darab, kiválasztja a mérőprogramot, majd automatikusan lefuttatja a mérést. Gyakorlatilag semmi hiba nem történhet.”

Ezen kívül, a ZEISS PiWeb is meggyőző teljesítményt nyújt, gyorsan és egyszerűen előállított, lényegre törő mérési jegyzőkönyveivel, a mérési adatok átlátható megjelenítésével – egyebek mellett CAD nézetek, alak diagramm, színesábrázolás és hisztogramok formájában.

Philip Kurz szintén elégedett, hogy a Volkswagen átfogó megoldást talált legújabb generációs hajtásaihoz:

„Jó berendezésekre van szükségünk olyan beszállítóktól, akik tisztában vannak azzal, hogy mi forog kockán. A ZEISS kiváló és alaposan kifejlesztett termékeket gyárt. Mi, a tervezésben résztvevők soha nem konkrét eszközöket keresünk, hanem egy átfogó mérési megoldást. A ZEISS megérti termékeinket és mérési szükségleteinket, ezzel pedig képes saját portfólióján belül összeállítani az igényeinkhez legjobban illeszkedő, ideális megoldást.”

A Volkswagen így a tervezett gyártási mennyiség elérésére összpontosíthat. A MEB platform további modelljei, mint a VW ID.4 elektromos SUV és a VW ID.5 coupé már a startmezőn állnak. A Volkswagen hajtűvel ellátott elektromos hajtásának jövője tele van potenciális alkalmazási lehetőségekkel – és a ZEISS, valamint a Volkswagen közösen fejlesztett mérési megoldásainak hála, ez a jövő már garantált.

www.zeiss.com

The post A méréstechnika a sorozatgyártás záloga az e-mobilitás terén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Multiszenzoros rendszerek vagy röntgen-tomográfia? https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/15/multiszenzoros-rendszer-werth/ Tue, 15 Jun 2021 14:48:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15561 A mérési technológia az adott mérési feladathoz igazodik Ahhoz, hogy a koordináta méréstechnológiát hatékonyan lehessen alkalmazni a minőségbiztosításban, egy megfelelő pontossági osztályú mérőgépet kell ellátni az adott célra való szenzorral vagy multiszenzoros rendszerrel. Sokszor érdemes kombinálni az érintésmentes és a tapintós szenzorokat. Hogy egy szenzor megfelel-e az adott mérési feladatra, az sokféle feltételtől függ. A […]

The post Multiszenzoros rendszerek vagy röntgen-tomográfia? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A mérési technológia az adott mérési feladathoz igazodik

Ahhoz, hogy a koordináta méréstechnológiát hatékonyan lehessen alkalmazni a minőségbiztosításban, egy megfelelő pontossági osztályú mérőgépet kell ellátni az adott célra való szenzorral vagy multiszenzoros rendszerrel. Sokszor érdemes kombinálni az érintésmentes és a tapintós szenzorokat. Hogy egy szenzor megfelel-e az adott mérési feladatra, az sokféle feltételtől függ.

A multiszenzoros rendszerek többféle mérési elvet kombinálnak. Általánosságban megkülönböztethetünk optikai szenzorokat, amelyeknél az elsődleges jeltovábbításra a fény szolgál, illetve tapintós szenzorokat, amelyeknél a jel a munkadarab és a szenzor érintkezésekor jön létre, majd mechanikusan továbbítódik a tapintótól a jeladóhoz. A jelfeldolgozás többi része elektronikus úton történik. Az optikai-tapintós szenzorok speciális esetet jelentenek: ezeknél az érintkezési ponthoz tartozó információ először közvetlenül, vagy közel közvetlenül, optikai jelként továbbítódik. Példaként a szabadalmaztatott Werth Fiber Probe (WFP) és a Werth Contour Probe (WCP) említhető.

Optikai 2D-s koordináta mérőgép raszter-szkenneléssel, gyors „in the image” kiértékeléshez (© Werth Messtechnik)

Számos előnye van annak, ha többféle mérési elvet egyetlen „multiszenzoros” berendezésben egyesítünk. A szintén szabadalmaztatott Werth Zoom esetében például egy lézeres távolságmérő található a képfeldolgozó szenzor nyalábpályájában. A Werth multiszenzoros rendszer interfészével további szenzorok is elhelyezhetők a nyalábpálya előtt, nulla eltolással. Ilyenkor mindegyik szenzor szinte ugyanabban a pontban működik a koordináta mérőgépen. Ennek köszönhetően a mérési tartomány jobban kihasználható, mivel a multiszenzoros méréseket nem korlátozzák a szenzorok közötti eltolások. A multiszenzoros mérések emellett pontosabbak is, mivel nincs szenzoreltolás, ami elállítódhatna.

A képfeldolgozás nyalábpályájába integrált lézeres távolságérzékelő növeli a mérési sebességet, mivel átváltásnál minimális vagy nulla pozicionálásra van szükség. A képfeldolgozó kamera emellett követni képes a lézerpont pozícióját a munkadarab felületén, növelve ezzel a kezelési kényelmet.

A másik lehetőség az, ha két mérőszenzort két, egymástól független szenzortengelyen helyezzük el, és mindig csak egy található a mérési tartományban. Ezzel megelőzhető, hogy a szenzorok mérés közben akadályozzák egymás működését (pl. egy csillag mérőfej és egy képfeldolgozó mérőfej esetén).

A ScopeCheck FB DZ például egy olyan multiszenzoros koordináta mérőgép, amelyen két független szenzortengely található, hogy mindegyik szenzor optimálisan tudjon mérni.

A képre kattintva megtekintheti a ScopeCheck FB DZ mérőgépet bemutató magyar nyelven feliratozott filmünket.

Flexibilis mérések multiszenzoros rendszerekkel

A munkadarab geometriájától függően az egyes szenzorok különböző mértékben alkalmasak az adott mérésre (1. táblázat). Élek, furatok és felületelemek gyors és megbízható méréséhez a képfeldolgozó szenzor kiváló választást jelent. A Raster Scanning HD segítségével nagyobb területek szkennelhetők gyorsan és automatikusan, nagy felbontás mellett. A szenzor elmozdulása közben egy szabadalmaztatott módszer maximális kamerafrekvenciával felvételeket készít a darabról, majd ezeket egyetlen képpé szuperponálja. Ez a megoldás „in the image” kiértékelést tesz lehetővé minimális mérési idővel és bizonytalansággal. A 2D mérési feladatokhoz való optikai koordináta mérőgépek, mint pl. a Raster Scanning HD-t használó QuickInspect MT, kontúrösszehasonlítást alkalmazva támogatja az egyszerű, funkció alapú vizsgálatot (1. ábra).

A felületi topográfia gyors és pontos meghatározása például az új Chromatic Focus Line (CFL) szenzorral lehetséges. Ez a lineáris szenzor kb. 200 fehér fénypontból álló sorozatot vetít a munkadarab felületére. Mindegyik hullámhosszhoz másik fókuszsíkot használva a szenzor és a munkadarab közötti távolság meghatározható. A CFL szenzor három másodperc alatt kb. egymillió mérési pontot képes meghatározni. Másik megoldásként fókusz variancia szenzorokkal és konfokális szenzorokkal is végezhetők topográfiai mérések.

A kromatikus fókuszáló szenzorok mellett a kontúrokat és a síklapúságot gyakran szokás lézeres távolságérzékelőkkel mérni. A lézernyaláb a Foucault-elv szerint felosztásra kerül az egyik oldalon. Az optika nyílása háromszegelő háromszögként működik Ahogy változik a fókuszsíktól való távolság, úgy változik a fókuszpont pozíciója a munkadarab felületén. Ennek hatására változik a visszavert jel pozíciója a fotoelektromos érzékelőn, ami alapján meghatározható a szenzor és a munkadarab felülete közötti távolság.

A röntgen-tomográfiás szenzorokkal ellátott modern gépekkel sokféle méretű és tűrési osztályú munkadarab mérhető gyártás közben. Balra: Nagy darabok mérésére való CT-gép maximum 450 kV röntgenfeszültségekkel; jobbra: kompakt, kevés karbantartást igénylő mérőgép 160 kV-os röntgenfeszültséggel, kisebb műanyag és fém komponensek méréséhez (© Werth Messtechnik)

A Werth multiszenzoros rendszeren elhelyezett kiegészítő egységgel a koordináta mérőgép kontúrok és érdesség mérésére is alkalmassá tehető. A Werth Contour Probe esetén a tapintótű elmozdulását egy lézeres távolságérzékelő észleli. Az érdességmérésre alkalmas szenzorok közé tartoznak továbbá a Werth Fiber Probe és az interferometrikus vagy kromatikus pontérzékelők.

A 3D Fiber Probe mérőfej különösen jól használható szigorú tűrések és mikrogeometriák méréséhez. Az optikai-tapintós elven működő mikrotapintónál egy képfeldolgozó szenzor és egy integrált távolságérzékelő nagy pontossággal határozza meg a mérőfej gömbjének (akár 20 µm-es átmérővel) kitérését. Mivel a rugalmas szár csak pozicionálásra használatos, elméletileg tetszőlegesen kis méretű lehet, az érintkezési erő pedig akár százszor kisebb is lehet, mint a hagyományos tapintós-elektromos mérőrendszereknél.

A Werth Interferometer Probe (WIP) mikrogeometriák nagy pontosságú méréséhez is használható, például nehezen hozzáférhető mélyfuratokban. A munkadarab felületének távolságát a rendszer a munkadarab felületére bocsátott fénynyaláb és egy referencianyaláb közötti interferencia alapján határozza meg. A munkadarab felületi jellemzőitől függően más optikai szenzorok, pl. képfeldolgozó szenzor, kromatikus fókuszáló szenzor vagy konfokális szenzor is használhatók.

A függőleges felszínek és alámetszések optikai szenzorokkal nem vizsgálhatók. Ilyen helyeken hagyományos tapintós szenzorok használatosak, valamint a Fiber Probe mérőfej alkalmazható mikrogeometriáknál és érzékeny felületeknél, valamint különlegesen szigorú pontossági követelmények esetében. A különféle szenzorokat kombinálva minden geometria lemérhető a munkadarab áthelyezése nélkül.

Mérési idő a jellemzők függvényében – a különböző típusú szenzorok elvi leírása (© Werth Messtechnik)

A különböző szenzorok stabilitása a munkadarab jellemzőitől is függ. Szerepet játszik például a mérendő geometriák nagysága, a felületi jellemzők és a munkadarab érzékenysége. Az 1. táblázatban a különböző befolyásoló tényezőket tekintjük át. A multiszenzoros rendszerek rugalmassága azt jelenti, hogy szinte bármilyen munkadarab mérésére képesek.

Átfogó és pontos mérés röntgen-tomográfiával

A röntgen-tomográfiában, más néven komputertomográfiában (CT), a röntgenforrás és a detektor között elhelyezett munkadarabot megforgatva radiográfiás képeket rögzítünk különböző forgási pozíciókban. E képek alapján kiszámítható (azaz rekonstruálható) a munkadarab komplett térbeli modellje. A szabadalmaztatott szubvoxeles módszer alkalmazásával a WinWerth mérőszoftver meghatározza a mérési pontokat az anyagátmeneteknél.

Az első CT-mérőgépet, amely kifejezetten koordináta méréstechnológiához és optimális multiszenzoros rendszerekhez került kifejlesztésre, a németországi Sinsheimben megrendezett Control 2005 szakkiállításon mutatta be a Werth Messtechnik. A szükséges pontosság eléréséhez a koordináta méréstechnológia bevált megoldásait alkalmaztuk. A következő években a röntgenkomponensek, a szoftveres korrekció módszerei, valamint a speciális mérési technológiák hatalmas fejlődésen mentek keresztül.

A különféle szenzorok használhatósága adott mérési feladatokhoz és munkadarab-jellemzőkhöz; X: alkalmas; (X): korlátozottan alkalmas; 0: nem alkalmas

 

Komputertomográfiával az összes geometria meghatározható egészen néhány mikronos méretekig, beleértve az alámetszéseket és a belső geometriákat is. A Werth Autocorrection – egy nagy pontosságú szenzorral, pl. Werth Fiber Probe-bal végzett referenciamérés alapján – minimális, mindössze kb. 0,5 µm mérési bizonytalanság mellett teszi lehetővé a mérést olyan alkatrészeknél, mint pl. a belsőégésű motorok befecskendezői, ahol a tűrésmező szélesség 5 µm.

A CT alkalmazásának előfeltétele, hogy a röntgensugárzás át tudjon hatolni a munkadarabon. Ez nagy elnyelőképességű anyagoknál és nagy radiográfiás hosszak esetén problémás. Ahhoz, hogy elfogadható mérési időn belül jó mérési eredmények szülessenek, megfelelő csőfeszültség és nagy teljesítmény mellett nagy felbontás szükséges. A felbontást a röntgencső fókuszpontjának mérete jelentős mértékben befolyásolja.

A röntgencsöveknél reflexiós céltárgyas és transzmissziós céltárgyas csöveket különböztetünk meg. Az előbbinél a céltárgy visszaveri a röntgensugarakat, míg az utóbbinál elnyeli azokat. A modern kivitelű, transzmissziós céltárgyas csövek esetén a fókuszpont kevésbé gyorsan nő a teljesítménnyel, mint a reflexiós céltárgyas csöveknél, tehát adott teljesítményszinten kisebb fókuszpont áll rendelkezésre. A transzmissziós céltárgyas csövek emiatt a legtöbb mérési alkalmazáshoz jobban megfelelnek. A reflexiós céltárgyas csöveket munkadarabok gyors, viszonylag nagy tűrésű mérésére használják.

CT-gépek különböző elvárásokhoz

A mérési tartományra, a felbontásra, a mérési bizonytalanságra és a mérési időre vonatkozó követelményektől függően többféle géposztály áll a felhasználók rendelkezésére. A kínálat a nagy motorblokkok mérésére alkalmas, 450 kV csőfeszültségű gépektől, az alumínium alkatrészek 30 másodperces ciklusidejű gyártósori méréseit végző, 1,5 kW-nál is nagyobb csőteljesítményű gépeken át a TomoScope XS-hez hasonló kompakt méretekkel bíró és tartós, nagy teljesítményű, minimális karbantartást igénylő röntgencsövekkel szerelt berendezésekig terjed (2. ábra). OnTheFly módszerekkel kombinálva ez rövid mérési időket tesz lehetővé a gyártósorok működésével összhangban. A gép tengelyének folyamatos forgatásával kiküszöbölhető a munkadarab pozicionálása miatti holtidő.

A röntgen-tomográfia egyik különleges jellemzője, hogy képes meghatározni egy több anyagból álló és többméretű szerkezet egyes alkatrészeinek beszerelési tájolását. A felbontás fokozására és a mérési tartomány kitolására többféle szoftveres megoldás is kínálkozik. A Multi-ROI komputer-tomográfiával csak a kérdéses területek kerülnek lemérésre nagy felbontással, ami csökkenti a mérési időt és az adatmennyiséget. Fröccsöntési eljárásoknál az öntőszerszám hatékony korrekciója lerövidíti a termékfejlesztés idejét.

A mérési feladat dönti el, milyen szenzort kell használni

A megfelelő szenzorrendszer kiválasztásának a mérési feladat meghatározásával és a minőségbiztosítási koncepcióba történő beillesztésével kell kezdődnie. Multiszenzoros rendszerek esetén a mérés összideje a mérendő geometriák számával együtt nő. A képfeldolgozó szenzorok viszont pár másodperc alatt képesek meghatározni nagy számú méretet. A többdimenziós távolságérzékelőkkel szintén sok pont mérhető le rövid idő alatt. A komplett munkadarab méréséhez azonban lassú működésű tapintós szenzorokra lehet szükség, ami gyakran hosszú teljes mérési időt eredményez (3. ábra).

A multiszenzoros mérések ezért különösen alkalmasak kis számú méret statisztikai folyamatvezérlésére (SPC) és próbadarabok nagy pontosságú vizsgálatára.

A röntgen-tomográfia révén komplett munkadarabok mérhetők egyetlen gombnyomásra, gyakorlatilag végtelen számú geometriai jellemzővel, így a mérési idő lényegében független a mérni kívánt geometriai jellemzők számától (3. ábra). A CT-szenzor emiatt ideális megoldást jelent próbadarabok vizsgálatához vagy öntőszerszámok korrekciójához. Gyors tomográfiás szkennelési módszereivel ez a szenzorrendszer gyártás közben végzendő mérésekre szintén képes.

A képre kattintva megtekintheti a Werth TomoScope® XS Plus mérőgépet bemutató magyar nyelven feliratozott filmünket.

Most, hogy mindkét gépet megismerhette, a működési elvtől a gyakorlati tapasztalatig, megtekintheti egy beruházás megtérülését (ROI) is egy gyakorlati példán keresztül. A példa egy első termék vizsgálata kapcsán követi nyomon a megtérülés kiszámítását három különböző Werth gépen (tapintóval, multiszenzorokkal, CT-vel), felsorolva az összes figyelembe veendő szempontot. Az első termék vizsgálat CT technológiával rekordidő alatt zajlik, annak ellenére, hogy 180 mérettel rendelkező műanyag darabról van szó.

A végső számítás megmutatja a teljes megtakarított összeg mellett a feladat optimális elvégzéséhez szükséges mérőgépek típusát és számát is.

Itt tekintheti meg a kalkulációt

The post Multiszenzoros rendszerek vagy röntgen-tomográfia? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyorsuló termelés méréssel! https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/19/gyorsulo-termeles-werth/ Wed, 19 May 2021 07:04:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15122 Hiba nélkül – A mérés ma már elengedhetetlen része a gyártási folyamatoknak, melyet hagyományo­san a minőségellenőrzéshez kapcsolnak, ahol összevetik a legyártott alkatrészek méreteit az előzetes specifikációval. Csontos Tamás, a Werth Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója: ahogy a tervezőmérnökök eszközparkja fejlődött – nem utolsósorban az IT térhódításával – úgy engedték el egyre jobban a fantáziájukat, és egyre […]

The post Gyorsuló termelés méréssel! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hiba nélkül – A mérés ma már elengedhetetlen része a gyártási folyamatoknak, melyet hagyományo­san a minőségellenőrzéshez kapcsolnak, ahol összevetik a legyártott alkatrészek méreteit az előzetes specifikációval.

Csontos Tamás, a Werth Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója: ahogy a tervezőmérnökök eszközparkja fejlődött – nem utolsósorban az IT térhódításával – úgy engedték el egyre jobban a fantáziájukat, és egyre több extrém forma és geometria jelent meg. A szabad formá­kat már legyártani is egyre nehezebb volt, de a mérési metodika kidolgozása sem bizonyult könnyebb fel­adatnak. A világ különböző pontjain gyártott elemek­ből összeállított egység esetében pedig már elengedhetetlen a kezdetektől biztosítani, hogy a végtermék valóban olyan hatást keltsen, amit annak megálmodója elkép­zelt. Nem elég a furat távolságát és méretét ellenőrizni, hanem a felület funkcióját és az összeszerelhetőséget is figyelembe kell venni.

Mohai Tamás

Mohai Tamás, a Werth Magyarország Kft. műszaki spe­cialistája: a geometriai jellemzők olyan bonyolulttá váltak, hogy egyszerű hibakeresést már nem is érdemes végezni. Ha meg is találjuk a hibát, a következő lépésben úgyis a hiba okára kell fényt deríteni. A komplexitás miatt azonban szinte minden esetben több hibaok játszhat szerepet. A mérés – főleg a gyártásközi mérés – annyiban feltétlenül jobb, hogy eleve kizárhatja a hibák keletkezésének többsé­gét. De még ennél is jobb, ha nem a hiba oka után kuta­tunk, hanem eleve megelőzzük azt az időpillanatot, mikor a hiba be tud következni. A cél a visszacsatolás, vagy a gyártástechnikusok támogatása abban, hogy a gyártási anomáliákat felismerjék és megszüntessék – ennél csak az a jobb, ha ez a folyamat automatikusan megy végbe a mérő- és a megmunkálógép közti kommunikációval.

Csontos Tamás

MM: A gyártónak mekkora szabadsága van a mérőgép kiválasztásában?

Csontos Tamás: Sok esetben a megren­delő eleve előírja a beszállítónak, hogy mivel és hogyan kell mérnie ahhoz, hogy bekerüljön a beszállítói körbe. Még a gép- és szoftvertípust is előírhatják. Ahol erre nem kerül sor, ott is megpróbálják harmonizálni a mérési metodikát és stratégiát.

„A világ afelé halad, hogy egy gyártó cég akkor tud bizonyos munkákat elnyerni, ha ahhoz az előírt mérési feladatokat is meg tudja oldani.”

– Csontos Tamás, a Werth Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója

A minőségi beszállí­tói láncokban már alapfeltétel a korszerű mérés­technika. Azt tapasztalom, hogy sajnos sokkal kevesebb a saját elhatározás, és túlsúlyban van az, amikor a vevő feltételei között szerepel a méréstechnika. A mérőgépek talán egyharmada talál gazdára azért, mert a gyártó cég a saját elvárásainak megfelelően kívánja javítani a minő­séget, a többségét inkább vevői nyomásra vásárolják.

Gyors színtérképes eltérésmegjelenítés a platformfüggetlen Metrolog X4 szoftverben

MM: Mérőgépeknél beszélhetünk megtérülésről?

Csontos Tamás: A döntéshozók úgy állnak hozzá, hogy a termékek gyártása hozza a pénzt, ezért a termelőberendezések beszerzése nem képezheti vita tárgyát. A megtérülés valódi vizsgálata nagyon ritkán merül fel, de ha mégis, készítettünk egy megtérülési kalkulátort, ami regisztráció után a weboldalunkon is elérhető. Javaslom mindenkinek, hogy futtassa végig a saját gyártási adatait a kalkulátoron, majd számoljon utána, hogy mivel jár jobban. Túl azon, hogy nem selejtet gyártunk, maga a termelés is felgyorsulhat, ha modern méréstechnikát használunk. A gyártásba integrált mérésekkel lerövidíthető a reakcióidő, ami alatt a gyártásba be tudunk avatkozni.

MM: Több fajta mérési feladathoz milyen mérőgépet válasszon a gyártó?

Csontos Tamás: Jellemzően már az elején tudjuk, hogy az adott feladatra milyen méréstechnikai megoldást aján­lunk. A probléma ott kezdődik, amikor a vevő több, egy­mástól sok mindenben különböző alkatrészt gyárt, és elvárja, hogy a mérőgép mindegyikhez jó legyen. Figyeljünk arra, hogy ha a mérőgépet olyan alkatrészekhez választottuk, amiken csak néhány paramétert kellett mérni, akkor az a gép később nem biz­tos, hogy alkalmas lesz a komplex geometriájú, több száz mérést igénylő termékekhez. Egy ilyen alkatrész mérése egy egyszerűbb szenzortechnika számára többórás feladat is lehet. Ahogy a cég fejlődik és előrelép a darabszám és a minőség terén, úgy kell fejlesztenie a méréstechnikát is. Léteznek moduláris, bővíthető méréstechnikai rendszerek is. Ezek szoftveres vagy hardve­res kiterjesztéssel később nagyobb teljesítményre válnak képessé, mint amit alapból tartalmaztak. A telepített mérőgépek és az optikai mérőeszközök esetében akár 20 éves használattal is számolhat a tulajdonos. A szoftveres és elektronikai frissítések időnként elkerülhetetlenek, és egy idő után a felújítás is szóba kerülhet, ha növelni szeretnénk a gép képességeit. A hardveres rész nem fejlődik olyan ugrásokkal, hogy az indokolja a gép lecserélését.

A Creafor CUBE-R automatizált, intelligens lézerszkenner mérőcellája

Webinárium

  • 3D méréstechnika 3 gyakorlati előadásban
  • Időpont: 2021. 05.27.
  • Regisztráció: werth.hu/webinarium/

A mérések és azok pozitív hatásai a termelésre

Nehéz elképzelni egy olyan modern minőségbiztosítási megközelítést, amely nem használ multiszenzoros koordináta-mérőgépeket; pontlézer szenzorokat, üvegszálas tapintókat, vagy éppen CT-méréseket. Ha érdekli a beállítási és alkalmazási lehetőségek tárháza, jó helyen jár, kattintson a regisztrációs gombra!

Creaform HS BLACK Elite hordozható szkenner

A beállítástól és a felhasználói szaktudástól függetlenül pontos, nagy felbontású és megismételhető mérési eredmények! A beolvasás során mind az objektum, mind a szkenner szabadon mozgatható, az eredmények pedig azonnal láthatók. Ha érdekli egy bármilyen környezeti körülmények között használható kék lézeres kéziszkenner, ne habozzon és jelentkezzen a webinárra!

DWFritz & Metrolog: az ultrapontos, testreszabott méréstechnika

Itt és most kiderül a mérések valódi értéke; összehasonlítjuk (időben, adatminőségben) az érintésmentes méréseket a hagyományos koordináta mérőgéppel! A nagysebességű ZeroTouch mérő- és ellenőrző rendszer minden eddiginél gyorsabban dolgozza fel a bonyolult geometriákat. Az érintés nélkül dolgozó multiszenzoros berendezés valós időben képes 3D mérések elvégzésére. A rendkívül pontos, sűrű 3D pontfelhőt pedig csúcsmodern Metrologic szoftver értékeli ki. Ha érdekli a hosszútávú megbízhatóság, a rekordgyors működés és az ultrapontos mérés, akkor ez a webinár Önnek szól!

www.werth.hu

The post Gyorsuló termelés méréssel! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Pontos és részletgazdag mérés https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/16/werth-merestechnika/ Tue, 16 Mar 2021 15:33:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14231 Multiszenzoros rendszerek a gyártási minőség felügyeletéhez   A minőségbiztosításban különböző működési elvű mérőgépek használatosak az adott mérési feladattól függően: gyártásfelügyelethez például rendkívül gyors gépek szükségesek, míg a szigorú tűréssel készült darabok nagy pontosságú koordináta mérőgépeket igényelnek. Elsőminta darabok vizsgálatához viszont a darab összes jellemzőjét rögzítő komputertomográfia használata a legelőnyösebb.   Amikor először megjelent az ipari […]

The post Pontos és részletgazdag mérés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Multiszenzoros rendszerek a gyártási minőség felügyeletéhez

 

A minőségbiztosításban különböző működési elvű mérőgépek használatosak az adott mérési feladattól függően: gyártásfelügyelethez például rendkívül gyors gépek szükségesek, míg a szigorú tűréssel készült darabok nagy pontosságú koordináta mérőgépeket igényelnek. Elsőminta darabok vizsgálatához viszont a darab összes jellemzőjét rögzítő komputertomográfia használata a legelőnyösebb.

 

Amikor először megjelent az ipari alkalmazásokban, a komputertomográfiát csupán darabok roncsolásmentes vizsgálatára használták, repedések, üregek és hasonló hibák feltárásához. Ahhoz, hogy a technikával megfelelő pontossággal lehessen méreteket mérni, kombinálni kellett a koordináta méréstechnikával. A giesseni székhelyű Werth Messtechnik GmbH 2005-ben éppen csak bemutatta a világ első komputertomográfiával kombinált koordináta mérőgépét (opcionális multiszenzoros rendszerrel), amikor kísérleti projektet indított a Werth röntgen-tomográfia metrológiai célú alkalmazására a Julius Blum GmbH (Vorarlberg, Ausztria) vállalatnál.

A höchsti (Vorarlberg, Ausztria) székhelyű Julius Blum GmbH 1952 óta gyárt vasalatokat, burkolatokat és sínrendszereket minőségi bútorokhoz. A világszinten kb. 6600 munkatársat foglalkoztató, családi tulajdonú vállalat mára a bútorgyártók megbízható globális beszállítójává nőtte ki magát. A Blum hét üzemegységgel rendelkezik Ausztria Vorarlberg tartományában, emellett gyártóhelyeket működtet Lengyelországban, az Egyesült Államokban és Brazíliában is. Ahhoz, hogy meg tudjon felelni ügyfelei minőségi elvárásainak, a szerelvénygyártó több mint két évtizede a giesseni székhelyű Werth Messtechnik GmbH multiszenzoros koordináta mérőgépeit használja.

A projekt eredményeként azóta több, eltérő felszereltségi szintű CT-gép is készült, amelyek mára az elsőminta darabok vizsgálatának pótolhatatlan eszközeivé váltak a Blumnál. A legújabb gép 300 kV-os nanofókuszos röntgencsővel működik és 2015 óta végzi acél komponensek precíziós mérését.

A két vállalat együttműködése azonban ennél jóval régebbre nyúlik vissza. „Még 1994-ben vásároltuk első Werth multiszenzoros koordináta mérőgépeinket” meséli Heimo Masser (1. ábra), aki a koordináta méréstechnika felelőse a Blumnál. A használatban lévő gépek száma azóta 30-ra nőtt. „A legtöbb gép a gyártás helyén, Vorarlbergben üzemel, ahol 3 műszakban napi 6000-nél is több különböző mérőprogramot futtatunk rajtuk.”

werth

1. ábra – A világ leggyorsabb multiszenzoros koordináta mérőgépe mellett (a gyártó szerint): Heimo Masser (képünkön az Inspector FQ mellett) a koordinátamérési technológia felelőse a Blumnál. (© Blum)

A vizsgált darabok rendkívüli változatossága

Egy minőségi bútorokhoz szánt vasalatok, burkolatok és fiókrendszerek gyártásával foglalkozó gyártónál igazán sokféle munkadarabot kell vizsgálni. A méretek a rajzszeg nagyságú daraboktól a vezetősínekhez való egy méternél is hosszabb műanyag alkatrészekig terjednek. Mivel a munkadarabokkal szembeni minőségi elvárások szintén változnak, többféle gépkoncepció is alkalmazásra kerül.

Hogy a gyártásfelügyelet feldolgozási teljesítménye minél nagyobb legyen, a vállalat a Werth Inspector FQ gépeket használ (1. ábra), amelyek tengelyei 1 g gyorsulásra is képesek. A lineáris hajtásrendszer nagy mérési sebességet garantál akár másodpercenként öt tengelypozicionáló elmozdulással. A szabadalmaztatott „OnTheFly” módszerrel a képfeldolgozó szenzor a géptengelyek mozgása közben tudja rögzíteni a mérési pontokat. Ennek hála a mérőgép a hagyományos gépeknél akár tízszer nagyobb sebességet is elérhet, és mérési sebessége pedig 15 jellemző/másodperc is lehet.

Néhány mikronos pontosság

Légcsapágyaiknak és stabil gránitból készült (2. ábra) fix hidas szerkezetüknek köszönhetően a Werth VideoCheck gépek néhány mikronos mérési bizonytalansággal látják el mérési feladataikat. Ezek az egységek alkotják a moduláris multiszenzoros rendszerek alapját, amelyek tizedmikronos nagyságrendű maximális megengedett hibájukkal a kategória legpontosabb gépeinek számítanak.

werth

2. ábra – Nagy pontosságú mérési feladatokhoz: a legnagyobb pontossági osztályú VideoCheck gépekkel tizedmikronos nagyságrendű pontosság érhető el. (© Blum)

A komputertomográfiás (CT) szenzorokkal ellátott TomoScope berendezések elsőminta darabok méretellenőrzésére és roncsolásmentes vizsgálatokra használatosak. Ezek teljesen zárt gépek, így további sugárzásvédelmi intézkedéseket nem igényelnek. Szinte minden berendezésükben saját fejlesztésű befogókészülékek találhatók, amelyekbe az operátor legtöbbször közvetlenül helyezi be a darabot. A mérési adatok a folyamat felügyeletéhez automatikusan átkerülnek az üzemen belüli SPC (Statisztikai Folyamat Szabályozás) rendszerbe, lehetővé téve a gyártási folyamat ellenőrzését.

A mérőgépek haladnak a korral

Már az együttműködés kezdetén világos volt, hogy a meglévő mérőprogramok kompatibilitásának a frissítések és a hardveres modernizációk után is meg kell maradnia. A szoftveres szervizszerződések és a Werth szoftverfejlesztő és alkalmazásmérnöki csoportjával folytatott szoros együttműködés töretlen fejlődést tett lehetővé 1994-től napjainkig. A felhasználók számára mindig elérhetők a legújabb szoftverfunkciók.

A szoftver frissülésével bizonyos hardveres fejlesztések is szükségessé váltak. Az elektromos rendszerek mellett olyan alkatrészeket is modernizáltunk, mint a fényforrások vagy az útmérő rendszerek. „Az évek során sok gépet több alkalommal is az elérhető legmodernebb szintre fejlesztettük, hogy megfeleljenek a növekvő elvárásoknak.” emlékszik vissza Heimo Masser. „Ezeknek a modernizálásoknak hála az 1990-es évekből származó és szinte már veteránnak számító gépeink is ugyanarra képesek, mint modern társaik.”

Nagyobb sebesség röntgen-tomográfiával

A röntgen-tomográfia bevezetése előtt a vállalat a hagyományos 3D-metrológia intenzív alkalmazásával adott visszacsatolásokat a szerszám gyártásnak. A hagyományos módszer azonban rendkívül bonyolult volt és gyakran több napot vett igénybe. Röntgen-tomográfiás szenzorrendszerrel a mérési eredmények néhány óra alatt elérhetők színkódolt 3D-felvételek formájában. A komplett munkadarab mérése, beleértve a belső geometria meghatározását is, jelentős időmegtakarítást eredményezett. A névleges és tényleges jellemzők 3D CAD adatok alapján történő összehasonlításával pedig azonnal láthatóvá váltak a munkadarab problémás részei.

„Nálunk ezek a gépek nagyon gyorsan visszahozták az árukat, pedig elsőre drágának tűntek.” jegyzik meg Heimo Masser. Mostanra a műanyag alkatrészek elsőminta darabjainak vizsgálata és a kapcsolódó szerszámkorrekciók váltak a CT-gépek első számú alkalmazási területévé. Napjaink nagy teljesítményű gépei műanyag mellett acél, cink vagy alumínium munkadarabok mérésére is képesek. „Komplett részegységek mérhetők akár összeszerelve is, majd meghatározhatók az egyes alkatrészek méretei és egymáshoz képesti helyzeteltérései.” hangsúlyozza Masser. „Még a beszerelés tájolása is vizuális módon értékelhető.”

Teljes sugárzásvédelem alapkivi-telben

A röntgenfeszültség az anyagtól, a mérettől és a kívánt adatminőségtől függően változik. A Werth kínálatában 130 – 300 kV közötti röntgenfeszültségű, teljes védelemmel ellátott gépeket találunk, de a nagyobb, nehezebb munkadarabokhoz akár 450 kV-os feszültségű célgépek is kaphatók. A röntgen árnykép műhibák korrigálására szoros együttműködésben speciális matematikai módszereket fejlesztettünk, hogy minimálisra csökkentsük a rendszerszintű eltéréseket a tomográfiai eljárásokban.

A mérőgépbe integrált munkadarab-adagoló rendszerrel emberi beavatkozás nélkül, folyamatosan végezhető a mérés. Mivel a munkadarabcserélő rendszer a mérőgép részét képezi, így nincs szükség kiegészítő sugárzásvédelmi megoldásokra, pl. bonyolultabb robotos alkalmazásokra, aminek hála az üzembiztonság is nagyobb. Az automatizált betöltés a hagyományos megoldásokhoz képest akár 300 százalékkal is fokozni tudja a gép termelékenységét. „Jelenleg több mint 4000 munkadarabot tudunk megmérni a CT-gépeinkkel, amelyek így teljes kihasználtsággal működnek.” mondja el Heimo Masser.

Offline programozás CAD-adatokkal

Napjainkban a WinWerth mérőszoftverével a géptől távol is létrehozhatók mérési műveletsorok 3D CAD adatokból. Az optimális mérési módszerek a CAD munkaállomáson határozhatók meg, majd a mérési műveletsorok grafikus módon szimulálhatók. Ilyen módon már a gyártás elindítása előtt rendelkezésre állnak a programok (3. ábra). Ezzel a módszerrel minimálisra rövidíthető a mérőgép programozás miatti állásideje. Még a képfeldolgozó szenzor világításának programozása is lehetséges CAD-adatokkal. Ahol a kontraszt problémás, ott a megvilágítási beállítások később, lépésenként állíthatók a mérőgépen a munkadarab tulajdonságaihoz.

werth

3. ábra – Offline program készítés: távoli programozás és szimuláció a WinWerth szoftverrel. (© Blum)

A Blum paraméterprogramokat használ az egyes munkadarabcsaládokhoz, még gyorsabbá téve a mérési műveletsorok létrehozását. A munkadarab típusát beírva a rendszer az előkészített adatkészletből beolvassa a többi változót és automatikusan létrehozza a mérési műveletsort.

Kitekintés

Ahogy a gyártási feladatok bonyolultabbá válnak, úgy lesz egyre fontosabb a mért tárgyak teljes és gyors leképezése 3D-érzékelős rendszerekkel. E célra a röntgen-tomográfia kiválóan megfelel, míg a hagyományos multiszenzoros koordináta-méréstechnika a gyors SPC vizsgálatok hatékony eszköze marad. A mérőszoftver offline programozási lehetőséget és intelligens funkciókat kínál az interaktív működtetéshez. A műszaki ötletek rendszeres megvitatása rendkívül fontos eleme a felhasználó és a gépgyártó sikeres és hosszú távú együttműködésének. Korai tervezéssel már a fejlesztési szakaszban beépíthetők a felhasználói igények, ami komoly előnyöket jelent mindkét félnek.

Hazánkban a céget a Werth Magyarország Kft. képviseli.

The post Pontos és részletgazdag mérés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ipari 3D méréstechnológia nem csak a nagyoknak! https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/10/merestechnikai-megoldasok-r-design/ Wed, 10 Mar 2021 09:56:09 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14178 Vezető innovációk a versenyképességért. Egy kis- és közepes méretű gyártóvállalkozás igényei minőségbiztosítási – méréstechnikai szempontból is különböznek egy nagyvállalatétól. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a fejlett 3D ipari méréstechnikai technológia ne lenne elérhető, ne térülhetne meg egy kisebb cég számára is. A GOM GmbH. a ZEISS Csoport tagjaként a közelmúltban számos innovációt és új, […]

The post Ipari 3D méréstechnológia nem csak a nagyoknak! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vezető innovációk a versenyképességért.

Egy kis- és közepes méretű gyártóvállalkozás igényei minőségbiztosítási – méréstechnikai szempontból is különböznek egy nagyvállalatétól. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a fejlett 3D ipari méréstechnikai technológia ne lenne elérhető, ne térülhetne meg egy kisebb cég számára is. A GOM GmbH. a ZEISS Csoport tagjaként a közelmúltban számos innovációt és új, közös #HandsOnMetrology platformot mutatott be.

A 3D ipari mérőeszközök nem gyártó gépek, mégis jelentősen növelik a hatékonyságot, ezáltal megtérülő befektetést jelentenek, végeredményben pedig hozzájárulnak a jobb versenyképességhez. Minden gyártási projekt követelményei egyediek, ezért sokoldalú és flexibilis mérőrendszerekre van szükség.

Élen az innovációban

A GOM és a ZEISS 3D mérőrendszereit ipari igénybevételre tervezték, ugyanakkor kompakt kivitelűek és mobilisak. Ha a feladat jellege megkívánja, akár a mérőszobán kívül, a gyártást kísérve, vagy teljesen külső helyszíneken is használhatók.

A GOM ATOS Q 3D optikai szenzor különösen kis- és közepes méretű tárgyak precíz, teljes felületű digitalizálására ideális. Fröccsöntött alkatrészektől, mintáktól, szerszámoktól komplex, additív gyártással készülő darabokig igen széles körben alkalmazható. A GOM ScanCobot robotos mérőállomással kiegészítve pedig egy teljesen mobil, precíz automatizált mérőrendszert kapunk.

A könnyű, moduláris kézi T-SCAN hawk lézeres szkenner integrált fotogrammetriával kiegészülve, háromféle lézer fényforrásával sokoldalúan használható a mérési folyamatokhoz a tervezéstől a mintakészítésig, gyorsprototípus gyártáig.

Minden egyben

Az új hardverek mellett a GOM Inspect Suite szoftveres oldalon teszi gyorsabbá, hatékonyabbá a mérési kiértékelési feladatokat. A szkennelésétől a komplett, átlátható és könnyen értelmezhető jegyzőkönyvig, a folyamat teljes egészében precíz, gyors és követhető munkát végezhetünk. Számos hasznos funkció ingyenes, de bármikor igények szerint bővíthető a lehetőségek köre, ha a gyártás megköveteli. A GOM Inspect Suite szoftver az ATOS Q és a T-SCAN hawk mérőeszköz része. Használat során lépésenként vezeti végig a felhasználót a mérési folyamaton a mindig megbízható eredmény érdekében.

Az új #HandsOnMetrology platform a GOM és a ZEISS 3D méréstechnikai megoldásait mutatja be, kifejezettem az új T-SCAN hawk kézi mérőeszközre és a GOM ATOS Q kompakt 3D mérőgépre fókuszálva. Az oldalon számos oktatóvideót és esettanulmányt találnak a látogatók, amelyek bemutatják, hogyan optimalizálhatják minőségellenőrzési folyamataikat a legújabb 3D fejlesztésekkel. A platform célja, hogy online szakmai közösséget teremtsen, elősegítse a tapasztalatcserét a tervezők, technikusok, mérnökök, kutatók és más szakemberek között. A folyamatos fejlesztések a felhasználói igényekkel összhangban történnek, hogy gyártott termékeik még magasabb minőségűek, folyamataik még hatékonyabbak legyenek, valamint bővíthessék lehetőségeiket. A #HandsOnMetrology platformon bemutatott termékek az R-Design Studio Kft. (GOM Certified Partner) budapesti központjában megtekinthetők és kipróbálhatók.

magyarországi GOM és #HandsOnMetrology képviselet: R-Design Studio Mérnök Iroda Kft.
Részletek, személyes vagy online demonstrációk -akár saját munkadarabokkal is:

www.r-design.hu

www.handsonmetrology.com/

The post Ipari 3D méréstechnológia nem csak a nagyoknak! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Változások az iparban, változások a méréstechnikában https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/01/zeiss-rontgentechnologia-valtozasok-merestechnikaban/ Mon, 01 Mar 2021 18:42:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14010 Az iparban nagy átalakulás van folyamatban. Gondoljunk az Ipar 4.0-ra, ahol a robotok és az automatizálás a gyártás elengedhetetlen részévé válnak és ez a tendencia megmutatkozik az ipari méréstechnikában is. Másik fontos terület az adatkezelés, hiszen az adatok már nem csak a jövő, de a jelen legértékesebb árucikkeivé váltak. A ZEISS büszke rá, hogy időben […]

The post Változások az iparban, változások a méréstechnikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az iparban nagy átalakulás van folyamatban. Gondoljunk az Ipar 4.0-ra, ahol a robotok és az automatizálás a gyártás elengedhetetlen részévé válnak és ez a tendencia megmutatkozik az ipari méréstechnikában is. Másik fontos terület az adatkezelés, hiszen az adatok már nem csak a jövő, de a jelen legértékesebb árucikkeivé váltak. A ZEISS büszke rá, hogy időben reagált ez említett ipari változásokra és mind termékeik, mind pedig szolgáltatásaik alkalmazkodtak az új igényekhez és követelményekhez. Ezért is fontos a cég számára, hogy évről évre bemutassa a meglévő termékei és szolgáltatásain túl az újdonságokat. A bemutatók mellett legalább olyan hangsúlyt kap a vevőkkel való párbeszéd, az igények meghallgatása, a felmerülő problémákra való megoldási lehetőségek kutatása. Erre a legalkalmasabb egy nyílt nap, ahol lehetőség nyílik az érdeklődőkkel való személyes találkozásra. Sajnos 2020-ban a személyes találkozás lehetősége elmaradt.

ZEISS Online Nyílt Nap – élőben Budaörsről

2021. február 2-án és 3-án, ha nem is személyesen, de interaktív online formában megrendezte a ZEISS Industrial Quality Solutions nyílt napját a budaörsi mérőszobán. A rendezvény egyik különlegessége, hogy házigazdája Wéber Gábor autóversenyző és szakkommentátor volt. Gábor felvezetőjében elmesélte, hogy először tartott attól, hogy a méréstechnika alapvetően távol áll tőle, ám minél többet beszélgetett róla és járt utána az egyes technológiáknak és megoldásoknak, rájött, mennyire sok a kapcsolódási pont az autósporttal. A nyílt nap témaköreit a Forma-1 és autóversenyek világából hozott történetekkel, érdekességekkel kötötte össze, ezzel is színesítve a szakmai blokkokat.

Azért is volt fontos ez a bemutató sorozat, mert a ZEISS-hez korábban az ipari mérőgépeket és az azokhoz tartozó szerviz szolgáltatást kötötték a köztudatban, nem pedig olyan kulcsszavakat, mint a robotok, automatizálás, digitalizáció vagy elektromos járművek.

A minőségbiztosítás jelentősége talán sosem volt annyira fontos, mint az Ipar 4.0 idején és ennek feltételeit meg kell teremteni a gyárakban. Fontos, hogy a mérőgépek jól és könnyedén tudjanak együttműködni automatizált gyártósorokkal, vagy akár robotokkal. Ugyanígy fontos, hogy az automatizált folyamatokból eredő adatok ne csak begyűjtésre kerüljenek, de azokat jól jegyzőkönyvezhető és elemezhető információkká alakítsák, mindezt akár mérőszobai, akár teljes vállalati szinten.

A járműipart is erősteljes változások alakítják, amely nem csak a gyártókat, de a beszállítókat és szolgáltatókat is érinti. Ma már a hibrid és elektromos autók gyártásával a belső égésű motorok alkatrészének vizsgálatán túl sok egyéb alkatrész elemzésére is szükség van, amelyhez új technológiák kidolgozására volt szükség – a ZEISS ezen a területen is tud megoldásokkal segíteni.

Tisztaságvizsgálat, adatok, automatizálás és szerviz szolgáltatások

Az előadások és bemutatók nyolc témára fókuszáltak. Az ipari méréstechnikában egyre nagyobb szerephez jutó ZEISS mikroszkópokat a tisztaságvizsgálat jelentőségén és folyamatán keresztül mutatták be.

Adat, adat és adat.”

Egyre gyakrabban hangzik el, hogy az adat az egyik legnagyobb érték, amit gyűjteni kell. De hogyan használjuk fel azokat, mit kezdjünk velük? A nyílt napon a ZEISS egyik vevője saját mérőszobájukon mutatta be, hogy ők miként használják az adatok kezelésére, tárolására és kiértékelésére szolgáló ZEISS PiWeb szoftvert.

A mérőgépek hatékonyságának növelése az automatizálás és robotikai megoldások témakör kapcsán is szóba került. A ZEISS egyik vevője a Schabmüller nagy mennyiségben gyártja a dél-német autóipari csoport szelepfedelét. Annak érdekében, hogy a minőséget illetően is érvényesüljön nemzetközi versenytársakkal szemben, a vállalat a ZEISS inline (gyártósori) minőségbiztosítási megoldására támaszkodik.

A szerviz szolgáltatások kapcsán a ZEISS Smart Service-t emelték ki a nyílt napon: ingyenes megoldások arra, hogy miként tudják nyomon követni a mérőgépek állapotát, illetve arra, hogy miként érhető el, hogy mérőgépek a lehető leginkább ki legyenek használva.

Röntgentechnológia, eMobility, optikai megoldások és after sales szolgáltatások

A második nyílt nap a röntgentechnológia témakörével indult. A röntgen nagy előnye, hogy láthatóvá teszi a láthatatlant, azaz a rejtett dolgokat, hibákat. Ez teljesen új lehetőségeket nyújt a minőségbiztosítás terén. A GOM Volume Inspect szoftver tetszőleges számú alkatrész pontfelhőjét tölti be a projektfájlba, trendanalízist készít a jellemzőkről és összehasonlítja a pontfelhőt a CAD modellel. A budaörsi mérőszobán egy 2D röntgentechnológiával működő Bosello gép és egy 3D komputertomográf berendezés is rendelkezésre áll mérési bemutatókra és bérmérés szolgáltatásokra.

Az előadások sorozatából az elektromos autók alkatrészeinek gyártása sem maradhatott ki, hiszen a ZEISS eMoblity megoldásai e területen nyújtanak méréstechnikai megoldásokat. A képalkotó, elemző és méréstechnikai eszközök széles skálájára van szükség például az akkumulátorok kutatásához és az újratölthető elemek minőség-ellenőrzéséhez. Az akkumulátoros elektromos járművek mellett az alternatív energiaellátás jövőjének másik lehetőségét az üzemanyagcellás elektromos járművek jelentik.

Szóba kerültek az optikai megoldások: a moduláris ZEISS T-SCAN rendszer egy gyors megoldást jelent, amellyel 3D adatokat lehet rögzíteni az alkatrészek előkészítése nélkül. A tökéletesen összehangolt alkatrészek – a hordozható T-SCAN lézerszkenner, a T-TRACK optikai nyomkövető rendszer és a T-POINT tapintó – intuitív és rendkívül precíz 3D mérési megoldást alkotnak. A GOM Inspect Suite szoftverrel kombinálva ez új dimenziót jelent a koordináta-méréstechnikában.

A nyílt napot az After Sales szolgáltatok bemutatása zárta. A ZEISS Portal különféle szolgáltatásokat kínál, amelyek megkönnyítik a ZEISS rendszerekkel rendelkező mindennapi munkáját, legyen szó ZEISS gépekről és szoftverekről egyaránt.

A ZEISS budaörsi mérőszobájában megrendezett nyílt napon a cég porfóliójának nagy része bemutatásra került. A méréstechnikai gépek és szoftverek mellett a cég globális együttműködésének köszönhetően szinte bármilyen felmerülő mérési problémára tud megoldást kínálni.

Godány Tamás, a magyarországi fióktelep cégvezetője az alábbi szavakkal zárta az eseményt:

„Állítsanak bennünket kihívás elé. És a jövőben ne csak a mérőgépek kapcsán jussunk eszükbe, hanem más megoldások terén is.”

ZEISS banner

Amennyiben lemaradt volna a rendezvényről és érdeklik az előadások, látogasson el a következő oldalra és nézze vissza a ZEISS Online Nyílt Napon bemutatott előadásokat!

További információ: https://zeiss.ly/online_nyilt_nap_video_mm

The post Változások az iparban, változások a méréstechnikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
75 évnyi pontosság https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/28/zoller-pontossag-evfordulo/ Sun, 28 Feb 2021 18:05:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13986 75. évfordulóját ünnepelte 2020. szeptember 1-jén a méréstechnikai rendszerekre specializálódott E. ZOLLER GmbH & Co. KG. Ezzel újabb mérföldkőhöz érkezett a forgácsolószerszámok beállító-, mérő- és ellenőrzőgépek, mérőszoftver megoldásai, ellenőrző- és kezelő berendezései, valamint az ehhez kapcsolódó automatizálási megoldások globális éllovasának története. Az Alfred Zoller műszerész által 1945. szeptember 1-jén Ludwigsburgban szerelőműhelyként alapított cég az esztergák […]

The post 75 évnyi pontosság appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
75. évfordulóját ünnepelte 2020. szeptember 1-jén a méréstechnikai rendszerekre specializálódott E. ZOLLER GmbH & Co. KG. Ezzel újabb mérföldkőhöz érkezett a forgácsolószerszámok beállító-, mérő- és ellenőrzőgépek, mérőszoftver megoldásai, ellenőrző- és kezelő berendezései, valamint az ehhez kapcsolódó automatizálási megoldások globális éllovasának története.

Az Alfred Zoller műszerész által 1945. szeptember 1-jén Ludwigsburgban szerelőműhelyként alapított cég az esztergák szerszámtartóinak szerződéses gyártójaként szerzett magának gyorsan hírnevet. A szerszámelőkészítés technológiája, valamint az első saját fejlesztésű berendezések kifejlesztése 1958-ra alapozták meg a szerszámok mérési feladataira történő specializálódás lehetőségét.

Családi vállalkozás innovatív szellemiséggel

Az alapító fia, Eberhard Zoller 1968-ban történő belépésével vette kezdetét az a korszak, amely során a gyártást korszerűsítették, a berendezéseket továbbfejlesztették, kiléptek a külpiacokra és a cég erőteljes növekedésbe kezdett. További mérföldkőnek bizonyult a CNC-vezérelt berendezések 1983-as bevezetése, valamint az úttörő AWV képfeldolgozási technológia 1992-ben, illetve a Tool Management Solutions 2010-ben történő megjelenése. A céget folyamatos műszaki úttörő szellem és lelkesedés, vevőközpontúság és a minőség iránti elkötelezettség jellemezte.

Eberhard Zoller Wolfgang Huemerrel együtt alapította az első külföldi leányvállalatot Ausztriában, ahonnan Lengyelországot, a Cseh Köztársaságot, Szlovákiát, Magyarországot, Szlovéniát, Horvátországot, Szerbiát, Bulgáriát és a dél-tiroli régiót is felügyelik.

A legnagyobb pontosság és hosszú élettartam

A harmadik generációt képviselő Christoph és Alexander Zoller egy olyan vállalkozást vezetnek, amely a világ összes releváns piacán rendelkezik leányvállalatokkal és képviseletekkel, hatékony, modern központja pedig Stuttgarttól északra Pleidelsheimben található. A Zoller felhasználóbarát és könnyen integrálható megoldásokat kínál a meglévő gyártási folyamatok számára a szerszám beállításától kezdve az ellenőrzésen át a tárolásig és az adminisztrációig bezáróan.

„Független családi vállalkozásként három generáción át tudatosan fejlesztettük kiváló minőségű termékeinket és ügyfélszolgálatunkat annak érdekében, hogy iparági innovációs és minőségügyi éllovassá váljunk. Napjainkban gyakorlatilag nincs olyan szerszám, amit ne lehetne teljesen automatikusan és pontosan beállítani a Zoller beállító és bemérő berendezéseivel.”

– foglalta össze Christoph Zoller a hosszú távú siker kulcsát, valamint a termékek jelentőségét a feldolgozóipar számára. A célcsoport a kisvállalkozásoktól a nagyvállalatokig terjed, és minden olyan iparágat felölel, ahol elengedhetetlen a pontos és minőségi megmunkálás.

Jövőbemutató fejlesztések

A gyártóterület 2018-ban megkezdett bővítése a jubileumra fejeződött be. Az új, ultramodern gyártócsarnok – beleértve az irodai szárnyat – nemcsak a szállítási időket optimalizálja, hanem a pleidelsheimi telephelyen dolgozó mintegy 300 alkalmazottnak is egyedülálló munkahelyi környezetet kínál. A telephelyen többek között egy hétemeletes parkoló, valamint számos szociális tér és kreatív kommunikációs helyiség került kialakításra, aminek következtében a teljes terület 10 000-ről 30 000 m2 méretűre növekedett. Az új 2 500 m2-es Zoller Smart Factory Academy a legmodernebb képzési, bemutató és tesztelési lehetőségeket kínálja az ügyfeleknek. Ezenkívül a teljes gyártási folyamat szimulálható és a hatékonyságnövelő megoldások élőben is bemutathatók.

„Tovább akarunk fejlődni, és beruházásainkkal még nagyobb teret adunk a minőség, a pontosság és az innováció számára – zárta a beszélgetést Alexander Zoller. – Az ultramodern Smart Factory nem hagy kívánnivalót maga után egyetlen ügyfélnél sem. A Zoller Akadémia tágas termei, az új kutatási és fejlesztési központ, valamint a gyártás és az összeszerelés számára kijelölt újabb terek hűen demonstrálják, hogy a Zoller nagy felelősséggel és vállalkozói előrelátással megy a jövőbe.”

www.zoller.de

www.rolatast.hu

The post 75 évnyi pontosság appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ultrapontos, testreszabott méréstechnika vált elérhetővé Magyarországon https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/24/merestechnika-magyarorszag-ultrapontos/ Wed, 24 Feb 2021 06:58:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13944 Amikor a mikronok és a milliszekundumok is számítanak. Újabb iparági éllovas céggel erősítette meg kínálatát a Werth Magyarország Kft. Az autóipari hajtáslánc alkatrészek, sebességváltók, kormány- és motoralkatrészek gyártásközi mérésében közel 50 éves szakértelemmel rendelkező DWFritz Automation sztenderd vagy testreszabott rendszerei már a precíziós ipar, az orvostechnikai ipar, a fogyasztói elektronika, a repülőgépgyártás, illetve a félvezetőipar […]

The post Ultrapontos, testreszabott méréstechnika vált elérhetővé Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Amikor a mikronok és a milliszekundumok is számítanak.

Újabb iparági éllovas céggel erősítette meg kínálatát a Werth Magyarország Kft. Az autóipari hajtáslánc alkatrészek, sebességváltók, kormány- és motoralkatrészek gyártásközi mérésében közel 50 éves szakértelemmel rendelkező DWFritz Automation sztenderd vagy testreszabott rendszerei már a precíziós ipar, az orvostechnikai ipar, a fogyasztói elektronika, a repülőgépgyártás, illetve a félvezetőipar számára is elérhetővé váltak.

Az 1973-ban alapított DWFritz Automation a precíziós méréstechnikai, ellenőrzési és összeszerelési megoldások egyik vezető gyártója. Az automatizálási rendszerek és a nagysebességű, érintésmentes méréstechnikai megoldások mellett a vállalat high-tech célgépeket is épít. A nagysebességű metrológiától és hibafelderítéstől a folyamatautomatizáláson át az anyagmozgatásig terjedő kompetencia komplex gyártási kihívások leküzdésére is képes, jelentősen javítva a működési hatékonyságot és a befektetések megtérülését.

Orvostechnikai eszköz csomagolásának ellenőrzése (Forrás: DWFritz Automation)

Kutatás és fejlesztés

A DWFritz K+F laboratóriuma az innovatív koncepciók tesztelésére és optimalizálására szolgál:

  • Rapid Proof of Principle (az elv gyors igazolását célzó) fejlesztése;
  • Az alkatrészek minősítése és kalibrálása;
  • A modern gépi látást szolgáló megvilágítás tervezése és tesztelése;
  • A modern gépi látást lehetővé tevő kamerák és 3D érzékelők tesztelése;
  • Egyedi szoftverek és alkalmazások fejlesztése;
  • Rendszer prototípus készítése.

Tevékenységi körök

Nagysebességű méréstechnika

Fejlett, automatizált, érintésmentes metrológiai megoldások tervezése és gyártása, amelyekkel kiváló minőség és nagy áteresztőképesség érhető el. A DWFritz által létrehozott rendszerek a GRR-megfelelőségi követelményeknek maximálisan megfelelő szubmikronos pontosságra is képesek.

Hibafelderítés és osztályozás

Az egyedi, nagy sebességű, automatizált ellenőrző rendszerek az anyagok széles skáláján – beleértve az átlátszó és áttetsző anyagokat is – azonosítják és osztályozzák a mikron méretű hibákat és a felületi pontatlanságokat.

Folyamatautomatizálás

A DWFritz szakterülete a precíziós összeszerelési és tesztelési feladatok automatizálása. Az erre készült berendezések olyan folyamatelemeket tartalmaznak, mint a precíziós adagolás, a hegesztés és az erőérzékelés.

Modern anyagmozgatás

A gépi látás elősegítő rendszerek és a szenzortechnika révén az anyagmozgatást több szabadságfokon keresztül hangolják össze, támogatva az ellenőrzési és folyamat-automatizálási megoldások optimális működését.

Apró alkatrészek vizsgálata AMP 1000 mérőgéppel (Forrás: DWFritz Automation)

Termékek és megoldások

AMP 3100 méréstechnikai platform a nagy darabszámok vizsgálatához

Az automatizált, nagysebességű ellenőrzőrendszer a kisméretű alkatrészek gyártásában használható ideálisan. A nagy mennyiségű gyártás 100%-os ellenőrzésére tervezett multiszenzoros, érintés nélküli AMP 3100 mérőgép a gépi látást lehetővé tevő rendszerrel, lézertechnikával, testreszabott megvilágítással, fejlett robotikával, hibafeltáró képességekkel és rugalmas anyagmozgatási opciókkal rendelkezik.

Az AMP 3100 feldolgozási sebessége meghaladja a másodpercenkénti négy alkatrészt, emellett a koordináta-mérőgépek (CMM) és az optikai mérőgépek (OMM) mérési képességeivel megegyező, vagy azokat meg is haladó mérési eredményeket képes szolgáltatni. A megnövelt áteresztőképesség révén a nagy darabszámú gyártás is 100%-osan ellenőrizhető.

A ZeroTouch® érintés nélkül dolgozó multiszenzoros berendezés valós időben képes 3D mérések elvégzésére (Forrás: DWFritz Automation)

Hibakereső rendszer

A mélytanulás technológiájával működő platform gyorsan, megbízhatóan és pontosan azonosítja a felületi hiányosságokat. A fejlett gépi látást is alkalmazó intelligens ellenőrző rendszer másodpercek alatt azonosítja az összetett felületek hibáit vagy rendellenességeit, segítve a gyártókat a költségek csökkentésében és a minőségi elvárások teljesítésében. Míg a hagyományos gépi látás szabályokon alapuló algoritmusokat használ, és pontos hibadefiníciókat igényel, a mélytanulásra alapuló szoftver jó és rossz alkatrészek képeiből tanul, csökkentve ezzel a hibák meghatározásához és a változó követelményekre való reagáláshoz szükséges időt. A rendszer egyedi világítási megoldásokat és rögzítéseket használ, ezenkívül modern anyagmozgatási technológiával is kombinálható.

ZeroTouch® – 3D alkatrészmérés időveszteség nélkül

A nagysebességű ZeroTouch® mérő- és ellenőrzőrendszer minden eddiginél gyorsabban dolgozza fel a bonyolult geometriákat. Az érintés nélkül dolgozó multiszenzoros berendezés valós időben képes 3D mérések elvégzésére. A szoftver egy rendkívül pontos, sűrű 3D pontfelhőt hoz létre. A bonyolult programozási eljárások leegyszerűsítésével a platform néhány órára csökkenti a rendszer konfigurációs idejét, ezáltal jelentős gyártási időt és költségeket takarítva meg.

A legtöbb hagyományos érintésalapú ellenőrzési rendszert hosszú mérési ciklusidők és átállási idők jellemzik, emiatt nem alkalmasak nagy mennyiségű adatpont előállítására, ami a komplex felületek gyártásközi mérésének alapfeltétele. A programozás, valamint maga a mérési folyamat gyakran sok időt vesz igénybe, ezenkívül a gyártásban igényelt ellenőrzési feladatok gyakran nem egyeznek a K+F, vagy az előgyártási tesztek során alkalmazott mérési igényekkel.

A 240 × 150 × 190 cm méretű és 3 550 kg súlyú ZeroTouch®  rendszerben akár 300 × 300 × 300 mm méretű és 10 kg súlyú alkatrészek is mérhetők. Az öttengelyes ZeroTouch®  mérőrendszer egyetlen szkenneléssel másodpercenként akár 4 millió adatpontot rögzít a sűrű 3D pontfelhő létrehozásához, így a bonyolult alkatrész geometriák is gyorsan és nagy ismétlési pontossággal mérhetők. A rendszer a lézer- és a kromatikus konfokális érzékelőket a multispektrális megvilágítású, nagyfelbontású kamerákkal kombinálja. Mivel nincs szükség az érzékelő cseréjére, a ciklusidő jelentősen lerövidülhet.

A mérőgép tervezése során kiemelt szempont volt a hosszú távú megbízhatóság és így a kopásmentes konstrukció. A sík légrugós szerkezetben a mozgó elemek, mint például a mérőplatform és az érzékelők gyakorlatilag nem okoznak súrlódást a mérési folyamat során. Az alkatrész-ellenőrzési tervek néhány órán belül elkészíthetők és a gyártásvégrehajtási rendszerben (MES) tárolhatók. A menüvezérelt eszközök révén a gép működtetése nem igényel programozási ismereteket. A tervek egyszerű drag-and-drop funkcióval elkészíthetők.

Az adatintegritás érdekében megőrzik az egyes alkatrészek mérési adatait. Az alkatrészek vagy szerelvények vonalkódokkal is jelölhetők és megadhatók, amiket a gép vonalkód olvasója olvashat be. Az ellenőrzési terv ezután automatikusan betöltődik a MES-ből. A gépkezelő biztonsága érdekében a gép addig nem mozog, amíg a kapcsolószekrény ajtaja nyitva van, vagy amíg a fényfüggöny interferenciát jelez.

A mérési folyamat után a 3D pontfelhő azonnal elemezhető, vagyis a szkennelt eredmények összehasonlíthatók a CAD-modellekkel, vagy a korábban beolvasott és mért referencia alkatrészekkel, hogy ne csak a GD&T értékeket ellenőrizzék, hanem más, korábban nem észlelt problémákat is, például a felület hibáit. A statisztikai folyamatszabályozás segítségével a hibák vagy a tűrésen kívüli eltérések gyorsan észlelhetők, és a megfelelő jelentések visszaküldhetők a MES-be. Ez lehetővé teheti a folyamatparaméterek beállítását az upstream (a szerelőrészlegig tartó) gyártási folyamatokban, hogy minimalizálják a downstream (a késztermék előállítását célzó) területen keletkező selejtet.

Advanced Metrology Platform, AMP 3100:

Magyarországon a céget a Werth Magyarország Kft. képviseli.

www.werth.hu

The post Ultrapontos, testreszabott méréstechnika vált elérhetővé Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>