megújulás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 20 Nov 2024 12:13:05 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Több vármegye áramellátását irányító szoftver újul meg https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/20/varmegye-aramellatas-szoftver-iranyitas-siemens/ Mon, 20 May 2024 05:00:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29718 Az E.ON Hungária Csoport áramhálózatának üzemirányító szoftverére kiírt megbízást a Siemens Zrt. nyerte el. Az E.ON Hungária vállalatcsoport felelős a teljes Dunántúl, valamint Budapest és Pest vármegye nagy részében a villamosenergia-hálózat üzemeltetéséért, azaz több mint 5 millió lakos villamosenergia-ellátásáért. A hálózat működését komplex üzemirányítási szoftveren (SCADA-rendszer) keresztül ellenőrzik, illetve irányítják. Az e megoldás korszerűsítésére kiírt, […]

The post Több vármegye áramellátását irányító szoftver újul meg appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az E.ON Hungária Csoport áramhálózatának üzemirányító szoftverére kiírt megbízást a Siemens Zrt. nyerte el.

Az E.ON Hungária vállalatcsoport felelős a teljes Dunántúl, valamint Budapest és Pest vármegye nagy részében a villamosenergia-hálózat üzemeltetéséért, azaz több mint 5 millió lakos villamosenergia-ellátásáért. A hálózat működését komplex üzemirányítási szoftveren (SCADA-rendszer) keresztül ellenőrzik, illetve irányítják.

Az e megoldás korszerűsítésére kiírt, nyílt európai uniós közbeszerzésen, három éves folyamatot követően a Siemens Zrt. nyerte el az új SCADA-rendszer és a futtatásához szükséges hardveres infrastruktúra leszállítására, valamint egy 7 éves karbantartási szerződésre szóló megbízást.

A közel 2 évre tervezett, 2026 végéig tartó fejlesztési, telepítési és tesztelési folyamat során kiemelt szerepet kap, hogy a kritikus infrastruktúrának számító közcélú áramhálózat védelme megfeleljen a korszerű kiberbiztonsági megfontolásoknak, valamint az ehhez kapcsolódó európai uniós NIS2 irányelvnek.

Újdonság, hogy a szoftver a nagy-és középfeszültségű hálózat mellett a kisfeszültségű hálózatot is monitorozza majd, így képes lesz kezelni az áramhálózatok jelenlegi egyik legnagyobb kihívásának számító olyan új típusú fogyasztó-termelők (prosumerek) megjelenését is, mint a háztartási méretű kiserőművek (HMKE-k). Ellenőrizni tudja majd az áramszolgáltató, hogy az egy-egy végpontnak számító háztartások éppen termelnek – például a tetőre szerelt napelemek segítségével -, vagy fogyasztanak a hálózatról, valamint késés nélkül, valós idejű adatokat látnak majd a teljes rendszerről.

Az E.ON Hungária Csoport és a Siemens Zrt. ezen együttműködése nem egyedülálló. Az észak-dunántúli elektromos hálózatot megújító Danube InGrid projekt keretében például többek között 13 település villamos alállomását szerelik fel Siemens középfeszültségű elosztóberendezésekkel, a növekvő energiaigények kielégítése és a hálózat okosabbá tétele érdekében.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Több vármegye áramellátását irányító szoftver újul meg appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fókuszban a zöld hidrogén: új és egyedülálló technológiát kínál a Bosch https://www.muszaki-magazin.hu/2023/07/31/bosch-zold-hidrogen-ipar/ Mon, 31 Jul 2023 08:25:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26198 „A klímasemleges világ nem működhet zöld hidrogén nélkül” – hangsúlyozta Dr. Stefan Hartung, a Bosch igazgatóságának elnöke. A Bosch vízkezelési technológiával bővíti tevékenységét. A vízkezelés jól ismert, fordított ozmózisos módszerét alkalmazó rendszerek mellett a Bosch a jövőben új, kifejezetten a távoli, nehezen megközelíthető területekre és a tengeri helyszínekre kifejlesztett megoldásokat is kínál. „A zöld hidrogén […]

The post Fókuszban a zöld hidrogén: új és egyedülálló technológiát kínál a Bosch appeared first on Műszaki Magazin.

]]>

„A klímasemleges világ nem működhet zöld hidrogén nélkül”

– hangsúlyozta Dr. Stefan Hartung, a Bosch igazgatóságának elnöke.

A Bosch vízkezelési technológiával bővíti tevékenységét. A vízkezelés jól ismert, fordított ozmózisos módszerét alkalmazó rendszerek mellett a Bosch a jövőben új, kifejezetten a távoli, nehezen megközelíthető területekre és a tengeri helyszínekre kifejlesztett megoldásokat is kínál.

„A zöld hidrogén előállításához mindenekelőtt ultratiszta vízre van szükség. Speciális berendezéseinkkel bárhol, még a világ félreesőbb területein is gazdaságosan és környezetkímélő módon végezhető a vízkezelés”

– fejtette ki Hartung.

A Bosch Manufacturing Solutions olyan rendszereket fejleszt, amelyeket nem csupán robusztus kialakítás és csekély karbantartási igény jellemez, hanem ezekkel a műszaki megoldásokkal a piacon általánosan elérhető megoldásokkal szemben kiküszöbölhető a vegyszerek használata a vízkezelés során.

„Egyaránt fejlesztünk technológiákat vízkezeléshez, valamint a hidrogén előállításához, sűrítéséhez, tárolásához és felhasználásához – mégpedig különböző üzleti ágazatok számára”

– emelte ki Hartung.

A vízkezelés a hidrogén értéklánc első és legalapvetőbb lépése. A Bosch az elektrolízishez szükséges vízkezelés technológiáját Renningenben (Németország), Stuttgart-Feuerbachban (Németország) és České Budějovice-ben (Csehország) található telephelyein fejlesztette ki, amely idén külső kísérleti projektekkel bővül. A berendezések piaci bevezetését a vállalat 2024-re tervezi.

Speciális vízkezelő berendezések a legzordabb körülményekhez

Az elektrolizáló berendezéseknek a hidrogén előállításához ultratiszta vízre van szükségük.

„Az elektrolizáló berendezéseket a vízben lévő szennyeződések nagyon rövid időn belül működésképtelenné tehetik”

– magyarázta Dr. Wolfgang Schleifenbaum, a Bosch Manufacturing Solutions Hidrogén Üzletágának vezetője. A jövőben a hidrogént olyan területeken állítják elő, ahol erős a szél vagy magas a napsütéses órák száma, így például Afrikában, Dél-Amerikában vagy Észak-Európában. A tengeri vagy a sivatagi helyszínek különösen nagy kihívást jelentenek, hiszen ezeken a területeken a vízkezelést nemcsak a műszaki létesítményektől való nagy távolság, hanem a magas sótartalmú vagy épp az ásványi anyagokban gazdag, kemény víz is nehezíthetik. Mindezek miatt a világban nagy a kereslet a speciális berendezések iránt. A Bosch várakozásai szerint 2035-től kezdődően világszerte, évente a vállalat mintegy 500 speciális vízkezelő rendszerére lehet szükség.

A Bosch berendezései az ásványi anyagokat termikus és elektrokémiai eljárások útján távolítják el a vízből és ultratiszta vizet állítanak elő. A szűrőközeg nélküli vízkezelési eljárásnak köszönhetően az üzemeltetők teljes mértékben mellőzhetik a vegyszerek használatát.

„A zöld hidrogén csak akkor fenntartható, ha előállítása nem okoz járulékos környezeti károkat például nem juttatunk vegyszereket az amúgy is erősen szennyezett vizeinkbe”

– mutatott rá Schleifenbaum. A berendezések akár távolról is végezhető, megelőző karbantartásához a Bosch olyan szoftvermegoldásokat kínál, amelyek zord környezeti körülmények között is megbízható működést garantálnak.

Ipari vízkezelő rendszerek a fejlett területekre

Világszerte óriási az igény a különböző hidrogénprojektekhez szükséges ultratiszta vízre. Miközben a világ a párizsi klímaegyezmény céljainak megvalósítására törekszik, a Bosch becslése szerint 2050-től évente mintegy négy köbkilométert — azaz a németországi Starnberg-tó vízkészleténél is többet – tesz majd ki az elektrolízishez használt víz iránti kereslet. Az Európai Unió céljai között szerepel, hogy Európa elektrolízis-kapacitása 2030-ig elérje a 40 gigawattot, és ehhez a tervek szerint akár tízmillió tonna megújuló forrásból származó hidrogént kíván előállítani (forrás: Európai Bizottság, 2020).

„A jövő energiaellátásában a hidrogén döntő szerepet játszik. A különböző iparágak világszerte csak a hidrogén használatával válhatnak klímasemlegessé. A Bosch olyan vízkezelési technológiát kínál, amely egyaránt megfelel az elektrolizáló berendezések méretére, teljesítményére és elhelyezkedésére vonatkozó követelményeknek”

– hangsúlyozta Schleifenbaum. A fejlett területeken történő vízkezeléshez a Bosch olyan ipari rendszerekkel tervezi bővíteni portfólióját, amelyek fordított ozmózisos eljárások során, ioncserélők segítségével a csapvizet az elektrolízishez szükséges ultratiszta vízzé alakítják.

Vízkezelés Bosch technológiával – „Életre tervezve”

A Bosch technológiái az értékes ivóvízkészletek megóvásához is hozzájárulnak. A Bosch rendszerei különösen hatékonyak, a piacon elterjedt megoldásokhoz képest ugyanis akár harmadával is csökkenthetik az elektrolízishez szükséges víz előállításához felhasznált tápvíz mennyiségét. A speciális berendezések az elektrolízishez szükséges víz előállítása mellett a megfelelő műszaki módosítások után ivóvíz előállítására is alkalmasak.

„Vízkezelő rendszereinkkel is követjük a Bosch irányelveit. ’Életre tervezve’ technológiákat kínálunk. Technológiánkkal a szűkös ivóvízkészletekkel rendelkező területeken az ivóvízellátás javításához is hozzájárulhatunk”

– tette hozzá Schleifenbaum.

Bosch Magyarország Podcast: technológiáról közérthetően

A világegyetem általunk ismert részének leggyakrabban előforduló eleme nemcsak energiatárolási és felhasználási szokásainkat, hanem a közlekedésünket is meghatározza majd a következő évtizedekben. A zöld hidrogénről és a hozzá kapcsolódó felhasználási módokról szól a Bosch Magyarország Podcast legújabb epizódja. A Bosch Magyarország Podcast negyedévente jelentkezik az innováció és a kutatás-fejlesztés legaktuálisabb témáival, szakértő vendégek segítségével közérthető válaszokat keres a jövő technológiájának legégetőbb kérdéseire. Aki szeretne többet megtudni a hidrogéngazdaság jövőjéről, az adást megnézheti a Youtube csatornán, vagy meghallgathatja a Bosch Magyarország, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts és Simplecast podcast-csatornáin!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Fókuszban a zöld hidrogén: új és egyedülálló technológiát kínál a Bosch appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Így újult meg a siófoki szennyvíztisztító https://www.muszaki-magazin.hu/2023/07/12/szennyviztisztito-siofok-megujulas-siemens/ Wed, 12 Jul 2023 05:00:23 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25990 Folyamatvezérlés – A mai kor megnövekedett igényeire válaszolva, Siemens-technológia felhasználásával újult meg a siófoki szennyvíztelep. A felújítást koordináló Inwatech Kft. vezetője, Eszes Zsolt Mihály nyilatkozott lapunknak a részletekről. M.: Hogyan modernizálták a siófoki szennyvíztelepet, milyen fő fázisai voltak? Zs. M.: A régi szennyvíztisztító telep technológiailag elavult, túlterhelt volt, és a településhez való közelsége miatt sokszor […]

The post Így újult meg a siófoki szennyvíztisztító appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Folyamatvezérlés – A mai kor megnövekedett igényeire válaszolva, Siemens-technológia felhasználásával újult meg a siófoki szennyvíztelep. A felújítást koordináló Inwatech Kft. vezetője, Eszes Zsolt Mihály nyilatkozott lapunknak a részletekről.

M.: Hogyan modernizálták a siófoki szennyvíztelepet, milyen fő fázisai voltak?

Zs. M.: A régi szennyvíztisztító telep technológiailag elavult, túlterhelt volt, és a településhez való közelsége miatt sokszor okozott a szaga bosszúságot a lakosságnak. A telep fejlesztésének szükségessége már a 2010-es évek elején felmerült. A régi telep műszaki állapota és elavultsága miatt már nem lehetett barna mezős beruházás keretében felújítani, így a védőtávolság (min. 1000 m) biztosítása érdekében egy zöldmezős, a várostól délre található területen valósult meg, mely 2016 óta üzemel.

Az EU-s és hazai társfinanszírozásból adódó eljárások miatt a tervezés 2013–2014 során történt meg, majd az építés-kivitelezés 2014-től kezdődött. Magas színvonalú, modern technológiai sort terveztünk, valósítottunk meg. A technológiai fokozatok megválasztásai már energetikai megfontolásokat is tartalmaztak, mivel a szennyvíztisztítás erősen energiaigényes folyamat.

A felújítás energetikai céljai:

  • a biológiai fokozat tisztítási energiaigényének optimalizáltan alacsony szinten tarthatósága;
  • a változó terhelésekhez igazodó technológiai elemek egyidejű működtetésének megválasztása;
  • a keletkező szennyvíziszapok rothasztással történő kezelése biogáz előállítása céljából;
  • biogáz hasznosítása a létesítményen belül;
  • a víztelenített szennyvíziszap szolár technológiával történő szárítása az elszállítandó szennyvíziszap mennyiségének csökkentése érdekében.

Az építés-kivitelezés 1,5 éves időtartamát a szennyvíztisztító telep 6 havi próbaüzeme követte, melyet társaságunk – mint a tisztítástechnológiáért, a szennyvíziszap kezeléséért és az energetikai eredményekért egyaránt felelős – mérnökcsapata irányította, vezényelte le.

Mi volt a felújítás során a cégük feladata?

Társaságunk generáltervezőként, engedélyes és kiviteli tervezői partnerként (társtervező), kivitelezőként és a komplex próbaüzem vezetőjeként vett részt a projektben. A szennyvíztisztító telep fő technológiai megoldásait – szennyvíztisztítás, iszaprothasztás, biogáz-hasznosítás, melyek saját fejlesztésű, nemzetközileg is jegyzett megoldások tervezőként és kivitelezőként biztosítottuk. A szennyvíztisztítás biológiai fokozatában (szerves szennyező anyagok lebontása, nitrogén- és foszforformák eltávolítása) a szabadalmaztatott technológiánk működik, míg a szennyvíziszap vonalon az iszapokból történő biogáz-előállítást egy szintén saját technológia biztosítja. A próbaüzem igazolta a létesítménnyel szemben elvárt követelményeket: még az előírt határértékeknél is tisztább szennyvizet vezetünk az élővízi befogadóba, a telep fajlagos villamosenergia-igénye az átlagostól alacsonyabb, az iszapból kinyert biogáz révén az épületek fűtése nem igényel külső földgázcsatlakozást, a termelt villamos energia a telep összes villamosenergia-igényének 20–25 %-át biztosítja átlagban. A zöldmezős beruházás átadás-átvétele után pedig folyamatos szervizelési és karbantartási feladatokat is ellátunk.

Milyen Siemens-elemeket, -technológiát alkalmaztak?

A szennyvíztisztítási technológia komplex, számos összetett lépést tartalmaz, mely technológiai lépeseknél számos gépészeti berendezés vezérlése és a mérőműszerezés alapján történő folyamatbeavatkozások sora történik. Ezek összessége adja a folyamatvezérlést. Az ilyen és hasonló létesítmények esetében a napi és hosszú távú működtetés, a folyamatvezérlés kulcsa a PLC-eszközök és azok programkóddal való ellátása. Ehhez pedig a jól bevált és sok beruházó és üzemeltető által preferált SIEMENS PLC-ket telepítettük a siófoki telepen is.

Mekkora a területet, hány embert lát el a tisztítótelep?

A Balaton körül a lakosságtól, nyaralóktól, közületektől és az ipari ivóvízfogyasztóktól a szennyvízelvezetés regionális módon történik, azt az alapvető megoldást szem előtt tartva, hogy a Balaton vizét a tisztított szennyvizek se terheljék. Így a keleti, déli, nyugati és északi oldalon egyaránt hosszú, a Balaton partjával párhuzamosan futó, úgynevezett főgyűjtővezetékek gyűjtik és vezetik el egy-egy regionális szennyvíztisztító telepre a szennyvizet. Így gyűjti és vezeti a déli főgyűjtő szennyvízcsatorna is a szennyvizet az egyik déli központba, Siófokra. Az ellátási (gyűjtő) területe minimum 35 km főgyűjtővezeték hossz által meghatározott, lakosszámra vetítve 175.000 lakos egyenértékkel jellemezhető. Ez nemcsak az állandó lakosok számát, hanem a nyaralási időszak lakosszámát is magába foglalja. Csúcsidőszakban időszakosan ennél is nagyobb, akár 200.000 lakostól érkező szennyvíz fogadására és tisztításra is alkalmas a siófoki új szennyvíztisztító telep.

Mekkora a különbség a nyári megnövekedő terhelés (nyaralók) és a többi hónap között?

Jelentős, többszörös. A két időszak terhelései közötti különbség két-háromszoros. Míg télen az állandó lakos szám, közületek és ipar által kibocsátott szennyvíz mennyisége 6.500–8.000 m3/d tehető, addig nyáron nem ritkán 20.000 m3/d értéket is jelentősen meghaladó. Éppen a téli és nyári időszak lakosszámkülönbsége adja a szennyvíztisztító telep különlegességét, ami abban áll, hogy változó terhelésre történő technológiai megoldást kellett tervezni. A terhelések mértékét befolyásolja még az időszakosan elforduló csapadékvíz lefolyása is, ami a hálózatból szinte kizárhatatlanul képes akár 5.000 m3/d többletterhelést is okozni a nagy kiterjedésű gyűjtőterületről befolyó csapadékvíz miatt, ami keveredik a kommunális, hálózatról elvezetett szennyvízzel.

„Siófokon kb. 26 ezer az állandó lakosok száma, de egy nyári hétvégén akár a 100 ezret is meghaladja azok száma, akik igénybe veszik a siófoki vízellátást és szennyvízelvezetést, így növelve többszörösére a siófoki szennyvíztisztító telepre befolyó szennyvíz mennyiségét nyáron.”

– tette hozzá Eszes Zsolt Mihály, az Inwatech Kft. vezetője.

www.siemens.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Így újult meg a siófoki szennyvíztisztító appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A megújult ROBODRILL https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/08/robodrill-fanuc-megujulas/ Thu, 08 Dec 2022 05:30:22 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23166 A felhasználói igények vezérelték az új nagy teljesítményű, megbízható FANUC ROBODRILL α-DiB Plus megmunkálóközpont fejlesztését. Az olyan újítások, mint a nagyobb orsónyomaték, az intelligens előtolásvezérlés és menetmegmunkálás csak néhány azok közül, amelyeket a felhasználók igényei szültek. A ROBODRILL-ek ráadásul mostantól elérhetők a FANUC legújabb 31i-B Plus vezérlőjével is. „Tisztán a felhasználói igényeket követve fejlesztettük tovább […]

The post A megújult ROBODRILL appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A felhasználói igények vezérelték az új nagy teljesítményű, megbízható FANUC ROBODRILL α-DiB Plus megmunkálóközpont fejlesztését.

Az olyan újítások, mint a nagyobb orsónyomaték, az intelligens előtolásvezérlés és menetmegmunkálás csak néhány azok közül, amelyeket a felhasználók igényei szültek. A ROBODRILL-ek ráadásul mostantól elérhetők a FANUC legújabb 31i-B Plus vezérlőjével is.

„Tisztán a felhasználói igényeket követve fejlesztettük tovább a legnépszerűbb szerszámgépeinket,”

– mondja Stefan Raff, A FANUC Europe ROBODRILL és ROBOCUT divíziójának értékesítési vezetője.

„Itt, a FANUC-nál a fejlesztések nem találomra születnek, a ROBODRILL minden egyes újdonságát az ügyfeleink igényei és kérései szerint határoztuk meg. Ezért ez a legjobb ROBODRILL, amit valaha gyártottunk.”

Az egyik ilyen fejlesztés a különleges anyagú munkadarabok megmunkálása iránti igény, mostantól ezek is forgácsolhatók az új ROBODRILL-lel. Számos ágazatban, így az autó- és járműiparban, az alkatrészek tömegének csökkentése a cél, ezért egyre több üzemben használnak speciális anyagokat és szükség van ezek pontos megmunkálására is. Ezek megfelelő merevségét csak a speciális, robusztus betétek tudják biztosítani, amiknek a megmunkálásához további fejlesztésekre volt szükség. Megmunkálásukhoz pedig egy nagy nyomatékú szerszámgép elengedhetetlen. A kompakt FANUC ROBODRILL α-DiB Plus akár 100 Nm-t is leadhat az új, nagy nyomatékú orsóval, ami 70 százalékkal több, mint a korábbi felszereltségként elérhető standard orsóé. Ez a nyomatékérték nagyon magas egy ilyen méretű géphez képest, ami lehetőséget nyújt arra, hogy a felhasználók gazdaságosan érjenek el kimagasló forgácsolási minőséget és paramétereket.

AZ OKOS VÁLASZTÁS

A ROBODRILL α-DiB Plus egy sor intelligens funkciót kínál a felhasználóknak. Ezek közé tartozik az automatikus paraméterválasztás: például, amikor a gép a nagyobb fogásmélység miatt a nyomaték jelentős növekedését tapasztalja, automatikusan csökkenti a vágási sebességet, hogy ezzel elkerülje a túlterhelést. Hasonlóképpen, amikor a fogásmélység csökken, a gép automatikusan növeli a korábbi előtolási sebességet. Szintén újdonság a menetkészítő funkció, amely az Emuge innovatív Punch Tap™ szerszámának előnyeit használja ki. A hagyományos menetvágás során a menetvágó szerszámot hajtják be és ki a furatba. Az Emuge Punch Tap™ innovatív formája azonban jóval kevesebb fordulattal hoz létre menetet, így a hagyományos menetkészítési eljárásokhoz képest akár 75 százalékkal csökkenti a menetmegmunkálási időt, miközben energiát is megtakarít. Az autóiparban az ügyfelek igényeinek megfelelően kifejlesztett menetmetsző eljárás ma már a ROBODRILL α-DiB Plus gépek alapfunkciója. VEGYE ÁT AZ IRÁNYÍTÁST! A ROBODRILL fejlesztéseinek kulcsa a FANUC 31i-B Plus vezérlés, amely kiváló felhasználói felületet biztosít az egyszerű programozáshoz és a beállításokhoz. A 31i-B Plus kifejezetten a többtengelyes, nagy sebességű és nagy pontosságú megmunkáláshoz kínál olyan felhasználói előnyöket, mint a gyors megmunkálás a FANUC Fast Cycle Time technológiával, vagy a kiváló minőségű felületkezelés a Fine Surface technológiával. A megnövelt SRAM memória az opcionális funkciók rugalmasabb konfigurálásához áll rendelkezésre. Továbbá a ROBODRILL α-DiB Plus támogatja az összes főbb ipari kommunikációs protokollt, hogy az ügyfelek kihasználhassák a valós idejű termelésfelügyelet és adatelemzés számos előnyét.

A FELHASZNÁLÓI IGÉNYEK IRÁNYÍTJÁK

Az új vezérléssel és a rugalmas kommunikációval a FANUC továbbfejlesztette a DDRiB közvetlen meghajtású forgó negyedik tengelyes opcióját is, ahol a maximális fordulatszám most már 300 fordulat/perc (a korábbi 200 fordulat/perc helyett). Ezenkívül a FANUC 0,8-ról 0,5 másodpercre csökkentette a befogási időt, és 500-ról 700 Nm-re növelte a tengelyek szorítónyomatékát. A négytengelyes műveletekhez használható, forgótárcsás DDR-TiB egységen a maximális terhelés mostantól 200 kg (150 kg helyett), míg a befogási nyomaték 1100 Nm-re nőtt, így ideális megoldást jelent a nagyobb munkadarabok, például az elektromos autókba szánt akkumulátorházak számára. Mint minden FANUC fejlesztés, a ROBODRILL α-DiB Plus is energiatakarékos megoldást jelent nagy teljesítmény mellett: a gép csak akkor fogyaszt áramot, amikor szükséges. A gyorsabb programozás, ellenőrzés és a rövidebb ciklusidő tovább támogatja a csökkentett energiafogyasztást.

MINDEN GYÁRTÁSI FELADATRA

A ROBODRILL α-DiB Plus nagysebességű megmunkálóközpont, amely gyakorlatilag bármilyen gyártási feladatban alkalmazható, a gyártási volumentől függetlenül. Két változatban kapható, ezek a standard és az advanced. A standard modell ideális számos gyártóvállalat számára, beleértve az orvostechnikai, az elektronikai és az általános bérgyártást. A FANUC advanced ROBODRILL jellemzően a nagy mennyiségben gyártó vállalatok igényeinek megfelelően készült. Ez a változat nagyobb Z-tengelymenti mozgást, még erősebb gépszerkezetet, valamint áramkimaradás esetén szünetmentes tápellátási modult kínál, így a gép ellenőrzött módon áll le (elkerülve a munkadarabok, a forgácsolószerszámok vagy a készülékek sérülését). Három méret (300, 500 és 700 mm X-tengelyes elmozdulás) áll rendelkezésre standard és advanced változatban, a szokásos opciókkal az olyan tényezők tekintetében, mint a tengelyek száma (3, 4 vagy 5) és az orsó fordulatszáma (akár 24 000 fordulat/perc). Ezen túlmenően a FANUC ipari robotok széles portfólióján keresztül bármilyen ROBODRILL beruházást feljavíthat, a robot és a gép közötti könnyű és egyszerű csatlakoztatással.

A FANUC ROBODRILL α-dib B A 31i-B PLUS vezérléssel

A FANUC ROBODRILL függőleges megmunkálóközpont páratlan minőséget és pontosságot ígér kiváló teljesítmény mellett. A legtöbb megmunkálási műveletnél messze rövidebb ciklusidőket kínáló minden egyes ROBODRILL modell valódi nagysebességű, sokoldalú gép, amely hihetetlen teljesítményt kínál kiemelkedő hatékonyság mellett. A verhetetlen 0,7 másodperces szerszámcsere és az akár 4 kg tömegű szerszámok kezelésére is alkalmas revolverfej révén az új speciális változatok a leggyorsabbak és egyben a legerősebbek a piacon.

www.fanuc.eu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A megújult ROBODRILL appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Electrosub, megújuló koncepció – szakemberek és megoldások szemtől szembe https://www.muszaki-magazin.hu/2022/11/17/electrosub-2023-konferencia/ Thu, 17 Nov 2022 05:00:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22869 Az Electrosub Konferencia és Kiállítás sikeres rendezésének alapja, hogy szervezőcsapata folyamatosan követi a piaci változásokat, a kiállítói és látogatói célcsoportok üzleti, szakmai igényeit. Az esemény koncepcióját, tematikáját, programját ehhez igazítja. Az elkövetkező esemény is ezt a törekvést tükrözi. A rendezvény profilja bővül A digitális technológiákat, Ipar 4.0, robotizációs és automatizációs megoldásokat a hatékonyságuk és termelékenységük […]

The post Electrosub, megújuló koncepció – szakemberek és megoldások szemtől szembe appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Electrosub Konferencia és Kiállítás sikeres rendezésének alapja, hogy szervezőcsapata folyamatosan követi a piaci változásokat, a kiállítói és látogatói célcsoportok üzleti, szakmai igényeit.

Az esemény koncepcióját, tematikáját, programját ehhez igazítja. Az elkövetkező esemény is ezt a törekvést tükrözi.

A rendezvény profilja bővül

A digitális technológiákat, Ipar 4.0, robotizációs és automatizációs megoldásokat a

hatékonyságuk és termelékenységük szolgálatába állító vállalkozások minden gazdasági ágazatban versenyképesebbek. Ezért az esemény megszólítja mindazon cégeket, amelyek az Ipar4.0 jegyében innovatív technológiákat kínálnak.

ELEKTRONIKA, ELEKTROTECHNIKA, DIGITALIS TRANSZFORMÁCIÓ, ROBOTTECHNIKA, AUTOMATIZÁLÁS

Az Electrosub szorosan együttműködik szakmai partnerével, a BME Ipar 4.0 Technológiai Központtal, amely szemléletformáló, oktató és támogató tevékenységet folytat. A célkitűzések azonosak, jó alapot teremtenek a hatékony együttműködéshez, az innovatív technológiák bemutatásának és terjesztésének.

Őszi rendezés, 2 napos nyitva tartás

Az eredetileg tavaszra tervezett esemény őszre helyeződik át, hogy kedvezőbb és optimálisabb környezetet biztosíthasson a kiállítói és látogatói körnek.

A 2 napos nyitvatartás emellett segíti a költséghatékony, koncentrált és intenzív üzleti jelenlétet.

Csomagajánlatok, a kínálat szélesedik

A szervezők felhasználva a korábbi évek tapasztalatait, 2023-ban több új kategóriákat is meghirdetnek, az érdeklődők számos megjelenési forma közül választhatják ki a számukra legmegfelelőbbet a gyémánt szponzori státusztól az Eco standig. Részvételi lehetőség már 330 e Ft-tól

A gyémánt szponzorok sorát az Endrich Bauelemente GmbH már meg is nyitotta.

Bővebb információért és kapcsolatfelvételért látogassanak el a rendezvény honlapjára, www.electrosub.com.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Electrosub, megújuló koncepció – szakemberek és megoldások szemtől szembe appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megújul az IT biztonsági szabvány https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/19/szabvany-it-megujulas/ Wed, 19 Jan 2022 06:46:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18529 Az automatizálást még inkább támogató, üzleti-informatikai szoftverek fejlesztése és az eddigi elavult rendszerek korszerűsítése időről időre biztonsági kihívások elé állítják a technikai szakembereket, vezetőket és felhasználókat. Ezen technológiai megoldások alkalmazásából eredő újszerű biztonsági kockázatok csökkentése modern eszközöket igényel, melyek időszerűvé teszik az ISO 27000-es szabványcsalád korszerűsítését is. Minden bizonnyal az ISO 27000-es sorozat nevezhető ma […]

The post Megújul az IT biztonsági szabvány appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az automatizálást még inkább támogató, üzleti-informatikai szoftverek fejlesztése és az eddigi elavult rendszerek korszerűsítése időről időre biztonsági kihívások elé állítják a technikai szakembereket, vezetőket és felhasználókat. Ezen technológiai megoldások alkalmazásából eredő újszerű biztonsági kockázatok csökkentése modern eszközöket igényel, melyek időszerűvé teszik az ISO 27000-es szabványcsalád korszerűsítését is.

Minden bizonnyal az ISO 27000-es sorozat nevezhető ma a legismertebb IT biztonsági szabványcsaládnak, mely lehetőséget biztosít szervezeti akkreditációra, ugyanakkor vállalatok ezrei alkalmazzák szerte a világon IT biztonsági keretrendszerük alapköveiként. A 27001-es és 27002-es szabvány utolsó, 2013-as verzióinak publikálása óta, számos új technológiai trend látott napvilágot. Az automatizálást még inkább támogató, üzleti-informatikai szoftverek fejlesztése és az eddigi elavult rendszerek korszerűsítése időről időre biztonsági kihívások elé állítják a technikai szakembereket, vezetőket és felhasználókat és időszerűvé teszik a szabványcsalád korszerűsítését is.

A 27001-es szabvány alapvetően két részből áll: az első alkotórész az Információbiztonsági Irányítási Rendszer, mint a biztonsági szervezet és vezetői folyamatok összességének kerete és hozzá kapcsolódó elvárások együttese. A második rész, a konkrét IT biztonsági követelmények – azaz kontrollok – listája kategóriánként. Az ISO 27002, melynek frissített változatát jövő hónapban publikálják, részleteiben ismerteti és javaslatot tesz ezen biztonsági kontrollok alkalmazására. Az ISO 27002 2013-as változata összesen 114 kontrollt tartalmaz 14 biztonsági témában.

Megújult változat

A 2022-es megújult változatban a 114 kontroll számottevően, tartalmilag, továbbra is a szabvány részét képezi, azonban az egymáshoz szorosan kapcsolódó követelményeket összevonták, így a kontrollok száma 93-ra csökken. A kontrollokat a technológiai térben bekövetkezett trendeknek köszönhetően kiegészítik további témakörökkel, mint például a „Threat Intelligence”, felhőbiztonság, távmunka biztonsága, adatszivárgás megelőzése, adatmaszkolás stb. Ezek a kiegészítések tükrözik az előző években megjelent szabályozói elvárásokat és a pandémia alatt tapasztalt biztonsági kihívásokat. Mindemellett néhány kontroll kikerült a szabványból, mint például a „Vagyonelemek eltávolítása” (Removal of assets), illetve számos követelmény átdolgozásra, kiegészítésre kerül például a jogosultságkezelési területen.

14 helyett négy kontroll kategória

A 2022 februárban megjelenő új csoportosítás a kontrollokat 4 kategóriába sorolja az eddigi 14 helyett:

  • Szervezeti Kontrollok (Oraganisational Controls)
  • Személyi Kontrollok (People Controls)
  • Fizikai Kontrollok (Physical Controls)
  • Technológiai Kontrollok (Technological Controls)

Minden kontroll külön az adott kontroll sajátosságait leíró attribútumokkal is rendelkezni fog. Ilyen attribútumok a kontroll típusa, a CIA (bizalmasság – sértetlenség – rendelkezésre állás) biztonsági követelmények hármasára történő hatása, és a kontroll biztonsági doménje (pl. irányítás és ökoszisztéma, védelem, ellenálló képesség stb.). Ez alapul szolgálhat a különböző IT biztonsági keretrendszerek közötti átjárhatóságnak, valamint segít az IT területen kevésbé jártas munkatársaknak is az egyes követelmények üzleti hatásainak megértésében.

Az új ISO szabvány implementálásához szükségessé válhat a teljes IT biztonsági irányítási rendszer újragondolása, és a szabályzatok és kapcsolódó dokumentumok aktualizálása. Feltételezhetően a 2022-es kiadás módosításai hatással lesznek a szabványcsalád további tagjaira is, ezért pl. az ISO 27001 megújult verziója is valószínűsíthető a közeljövőben. Azonban várhatóan lesz egy rövid átmeneti időszak, amikor az akkreditáló szervezetek még elfogadják a 2013-as változat által előírt követelményeket a tanúsításhoz

– mondta el Dr. Barta Gergő, a Deloitte technológiai tanácsadás üzletágának menedzsere.

The post Megújul az IT biztonsági szabvány appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gumiabroncsok energiacímkéi is megújultak https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/05/gumiabroncsok-energiacimke-megujulas/ Wed, 05 May 2021 06:55:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14888 A gumiabroncsok műszaki jellemzői, a gördülési ellenállás és a külső zaj nagysága mellett az új címkék az energiahatékonysági szintekről is tájékoztatást nyújtanak. A 2021. május 1-jétől életbe lépett EU-rendelet szerint a személyautók, buszok és tehergépkocsik gumiabroncsainak energiacímkéi egységes besorolást adnak az abroncsok műszaki jellemzőiről, többek között a gördülési ellenállásról, a nedves felületeken történő fékezésről és […]

The post A gumiabroncsok energiacímkéi is megújultak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gumiabroncsok műszaki jellemzői, a gördülési ellenállás és a külső zaj nagysága mellett az új címkék az energiahatékonysági szintekről is tájékoztatást nyújtanak.

A 2021. május 1-jétől életbe lépett EU-rendelet szerint a személyautók, buszok és tehergépkocsik gumiabroncsainak energiacímkéi egységes besorolást adnak az abroncsok műszaki jellemzőiről, többek között a gördülési ellenállásról, a nedves felületeken történő fékezésről és a külső zaj nagyságáról.

A címkék segítségével a vásárlók az abroncsok energiahatékonysági besorolását is megismerhetik: a skála a zöld színnel jelzett A-tól (leghatékonyabb) a pirossal jelzett E-ig (legkevésbé hatékony) terjed. A zöld minősítésű gumiabroncsok gördülési ellenállása kisebb, ezért azoknak a járműveknek a mozgatása, amelyek ezeket az abroncsokat használják, kevesebb energiát igényel, ami alacsonyabb üzemanyag-fogyasztást jelent.

A címke az abroncsok vizes tapadásáról is információt nyújt: a rövidebb fékutat az A, a leghosszabbat az E betű jelöli, minél sötétebb kék színű a nyíl, annál rövidebb a fékút. Az új címkék a gumiabroncsok terhelhetősége és sebességkategóriája mellett hó- és jégtapadási információkat is tartalmaznak, a címke jobb felső sarkában elhelyezett QR-kód leolvasásával pedig az Európai Bizottság energiacímkéket részletező adatbázisában böngészhetünk.

Mint ismert, 2021. március 1. óta a fogyasztók a leggyakrabban vásárolt háztartási eszközök, televíziók és fényforrások termékismertetőiben már új energiacímkékkel találkozhatnak. Az ezeken található információk a fogyasztók tájékozódását és tudatos döntését segítik, hiszen a termékek ára mellett fontos tényező az is, hogy a kiválasztott termék milyen energia­felhasználási tulajdonságokkal rendelkezik, azaz mennyi villamos energiát vagy vizet fogyaszt használata során.

The post A gumiabroncsok energiacímkéi is megújultak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>