lánc – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Az ellátási lánc rengeteg kockázatot rejt https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/17/ellatasi-lanc-bluevoyant-veszely/ Thu, 17 Aug 2023 07:18:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26414 A BlueVoyant arra figyelmeztet, hogy számos területen merülhet fel olyan kockázat a beszállítóknál, ami megbéníthatja a vállalatokat. Nagy fába vágja a fejszéjét az, aki minden egyes kockázatot fel akar térképezni az ellátási láncában. A BlueVoyant kiberbiztonsági vállalat szakértői szerint azonban mindenképpen érdemes foglalkozni a témakörrel, mivel komoly károkat, teljes operatív leállást és termelés kiesést okozhat, […]

The post Az ellátási lánc rengeteg kockázatot rejt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A BlueVoyant arra figyelmeztet, hogy számos területen merülhet fel olyan kockázat a beszállítóknál, ami megbéníthatja a vállalatokat.

Nagy fába vágja a fejszéjét az, aki minden egyes kockázatot fel akar térképezni az ellátási láncában. A BlueVoyant kiberbiztonsági vállalat szakértői szerint azonban mindenképpen érdemes foglalkozni a témakörrel, mivel komoly károkat, teljes operatív leállást és termelés kiesést okozhat, ha egy beszállítónál valamilyen fennakadás adódik. Ez pedig sajnos rengeteg területen jelentkezhet a kiberbiztonságtól kezdve az események monitorozásán át az üzletfolytonossági hiányokig.

Egyre többször van porondon az ellátási láncok kérdésköre olyan új szabályozások miatt, mint például a NIS2. Ám ez a terület nem csupán az előírások miatt fontos. Az elmúlt években egyre több példa mutatkozik arra, hogy egyetlen hiba az ellátási láncban nem várt  szintű problémákat okoz. Hollandiában például előfordult, hogy hetekig nem lehetett sajtot kapni a boltokban azért, mert az ország egyik legnagyobb logisztikai szolgáltatóját zsarolóvírus támadás érte, megbénítva ezzel a működésüket és megakadályozva a szállításokat.

A célzott kibertámadás azonban csupán az egyik kockázat. Számos egyéb területen is felmerülhetnek problémák az ellátási láncban, amelyek komoly hatással lehetnek a vállalat működésére. A BlueVoyant szakértői szerint a következők a legfőbb rizikók a kibertérben a beszállítói hálózatban, amelyek mind veszélyeztethetik a megfelelő teljesítést, lelassítva vagy teljesen le is állítva a működést.

  • Kiberbiztonság: Mivel a beszállítók gyakran rendelkeznek hálózati hozzáféréssel a nagyvállalatok rendszereihez, a kiberbűnözők sok esetben már nem is magukat a nagyobb szervezeteket támadják meg, hanem az ellátási láncon keresztül próbálnak beférkőzni. Elég egyetlen biztonsági rés ahhoz, hogy hozzáférjenek üzleti titkokhoz és érzékeny vásárlói adatokhoz. Ezért a teljes lánc minden eleménél kiemelt figyelmet kell fordítani a rendszerek védelmére, ami kiterjed az alapvető védelmi megoldások alkalmazására, a sebezhetőségek javítására, az incidensek gyors észlelésére és kezelésére, illetve a felhasználók rendszeres oktatására.
  • Adatvédelem: Ha a beszállítók nem képesek megfelelően védeni rendszereiket, akkor illetéktelen kezekbe kerülhetnek az ügyfelek és partnerek adatai, ami súlyos következményekkel járhat mind a bírságok, mind a cég hírneve és az ügyfelek bizalma terén.
  • Események monitorozása: A vállalatoknak figyelemmel kell kísérniük a hálózataikban zajló tevékenységeket ugyanúgy, mint a külvilágban zajló, váratlan eseményeket, válságokat vagy természeti katasztrófákat és azok hatásait, különben nem képesek megfelelően reagálni és fenntartani az ellátási lánc működését.
  • Üzletfolytonosság: A nem várt eseményeket nem csupán figyelni, de kezelni is kell: csak az az alvállalkozó számít megbízhatónak, amely kézzelfogható tervvel rendelkezik az esetleges hibák és zavarok kezelésére, elhárítására és katasztrófa utáni gyors helyreállításra.

A BlueVoyant szakértői szerint tanácsos ezeket a kockázatokat kérdéssorokkal felmérni minden, fontosnak ítélt területre vonatkozóan, mielőtt egy vállalat partnerségre lép egy beszállítóval, valamint az is fontos, hogy a vállalatok rendelkezzenek egy meghatározott eljárással a felismert kiberkockázatok folyamatos nyomon követésére és csökkentésére is. Ez természetesen komoly feladat, ám a megfelelő, szakértő partnerek és az automatizált megoldások segítségével gyorsan észlelhetők és javíthatók a hiányosságok. A BlueVoyant tapasztalatai alapján az a célravezető, ha rangsorolják az ellátási láncban jelentkező kockázatokat, és fontossági sorrend alapján haladva jól érthető, kézzelfogható megoldási javaslattal keresik meg az érintett feleket az adott hiba vagy sérülékenység javításához.

A digitális világ mellett a fizikai térben is adódhatnak az ellátási láncot érintő komoly kockázatok. Ilyenek lehetnek például a kapacitás-, és teljesítményproblémák, az exportot vagy importot érintő szankciók. A kockázatok kezelésénél ajánlott holisztikus megközelítést alkalmazni, amely kiterjed minden, az adott szervezet számára kritikusnak ítélet területen.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az ellátási lánc rengeteg kockázatot rejt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ellátási lánc biztonsága közös érdek https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/01/ellatasi-lanc-bluevoyant-biztonsag/ Tue, 01 Aug 2023 08:08:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26225 Minden vállalat csupán annyira van biztonságban, amennyire a leggyengébb szem az ellátási láncában. Hiába védjük csúcstechnológiával a saját rendszereinket, ha olyan beszállítókkal dolgozunk, akik nem fordítanak elég figyelmet a kibervédelemre és az üzletfolytonosság fenntartására. A BlueVoyant kiberbiztonsági vállalat szakértői szerint minden szervezetnek érdemes holisztikus módon, minden fontos területre kiterjesztve kezelnie az ellátási láncok védelmét. Egyre […]

The post Az ellátási lánc biztonsága közös érdek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Minden vállalat csupán annyira van biztonságban, amennyire a leggyengébb szem az ellátási láncában.

Hiába védjük csúcstechnológiával a saját rendszereinket, ha olyan beszállítókkal dolgozunk, akik nem fordítanak elég figyelmet a kibervédelemre és az üzletfolytonosság fenntartására. A BlueVoyant kiberbiztonsági vállalat szakértői szerint minden szervezetnek érdemes holisztikus módon, minden fontos területre kiterjesztve kezelnie az ellátási láncok védelmét.

Egyre fontosabbá válik, hogy a vállalatok képesek legyenek kezelni az ellátási láncokat érintő kockázatokat és sebezhetőségeket. Erre olyan szabályozások is kötelezik őket, mint például a NIS2, amelynek hamarosan számos cégnek kell eleget tennie az EU-ban. Ám nem csupán a kötelező előírások miatt érdemes foglalkozni a kérdéskörrel. Rendszeresen érkeznek hírek arról, hogy nagy szervezetek komoly károkat szenvedtek az ellátási láncaikat ért incidensek miatt. Ilyen támadásnak esett áldozatául például a Toyota, az Atlassian és a DoorDash is. A probléma szinte mindenki számára ismerős: a BlueVoyant felmérésében a vezetők 98%-a mondta azt, hogy előfordult már, hogy negatívan érintette a vállalatát egy, az ellátási láncát ért támadás.

Attól függ…

Egy ilyen incidens számos különféle negatív következménnyel járhat bármely szervezet számára.

A legtöbb vállalatnál a kiindulópont a digitális ellátási lánc védelme, amely magában foglal minden olyan partnert, beszállítót és egyéb harmadik felet, amely hálózati hozzáféréssel rendelkezik a cég rendszereihez. Ha az egyik alvállalkozó nem rendelkezik megfelelő kibervédelemmel, azt a gyenge pontot kihasználhatják a kiberbűnözők. Ez dominóhatást indíthat el a biztonsági kockázatok terén, ami hosszú távú negatív hatással lehet a vállalat pénzügyeire és hírnevére, illetve az ügyfelek adataira és a munkavállalók moráljára. Ám a szervezeteknek ügyelniük kell arra is, hogy a probléma túlmutat a digitális téren, hiszen számos módon függnek a partnereiktől

– hívja fel a figyelmet Csendes Balázs, a BlueVoyant kelet-közép-európai, valamint a közel-keleti térségekért felelős értékesítési igazgatója

Komoly kiesésekhez vezethet, ha egy, az alvállalkozóknak kiszervezett feladatot nem tudnak végrehajtani megfelelően, vagy megszűnik egy időre egy bizonyos támogatási szolgáltatás. Hasonlóan komoly problémák adódhatnak az operációs függőségből. Ha például egy cég beszállítója nem képes időben rendelkezésre bocsátani egy fontos alkatrészt, vagy nincs megfelelő szakember, akkor teljes folyamatok állhatnak le. Ezt pedig már a fogyasztó is megérzi, hiszen ha nem kapható az adott termék, amire szüksége lenne, a céget fogja okolni, nem pedig a beszállítót. A bevételkiesésen túl tehát jelentős presztízvesztést is okozhat egy-egy ilyen, az ellátási láncból begyűrűző probléma.

A megoldás: együttműködés a partnerekkel  

A vállalatoknak nemcsak a saját informatikai rendszereiket kell folyamatosan monitorozniuk és elemezniük, hanem a beszállítókét is, mivel az ellátási láncot érintő kiberbiztonsági fenyegetések dinamikusan változhatnak. A BlueVoyant szakértői szerint a kockázatok csökkentéséhez holisztikus megközelítésre van szükség, amely magában foglalja az alábbi lépéseket:

  • Holisztikus megközelítés. Ahhoz, hogy a vállalatok átfogó képpel rendelkezzenek az ellátási láncaikkal járó kockázatokról, alaposan meg kell vizsgálniuk minden olyan területet, ami veszélyt jelenthet a beszállítóknál. Ez a digitális térben kiterjed az adatvédelem, a kiberbiztonság, az események monitorozása és elemzése, illetve a vállalati vagy iparági szabályozások teljesítésére is. A fizikai térben pedig olyan aspektusokkal célszerű foglalkozni mint például a teljesítmény, az üzletfolytonosság, a beszállítói stratégia, a versenyhelyzet, a pénzügyi stabilitás, a földrajzi tényezők, az exportot vagy importot érintő esetleges szankciók, illetve a fenntarthatóság.
  • Kérdezz-felelek. A szervezetek kérdőíveken keresztül kérhetnek be információkat az alvállalkozóiktól a fontos területekkel kapcsolatban. Ám ez csupán egy pillanatnyi képet biztosít az aktuális állapotról, ezért a későbbiekben is figyelemmel kell kísérniük a helyzetet és az esetleges változásokat a fizikai és a digitális térben egyaránt.
  • Hozzáférések feltérképezése. Tanácsos arra is időt szánniuk a cégeknek, hogy feltérképezzék, az egyes partnereik mely rendszereikhez rendelkeznek hálózati hozzáféréssel, és azt is rangsorolják, hogy mely szállítók számítanak kritikus fontosságúnak az üzletmenetünk folytonosságához. Lehetséges, hogy csökkenthetik a harmadik felek rendelkezésére bocsátott hozzáférések számát és adatok mennyiségét, ha azok nem feltétlenül szükségesek az általuk nyújtott szolgáltatáshoz.
  • Mindenre felkészülten. Érdemes különféle támadási típusokra is felkészülni, mivel a fenyegetések sokféle formában érkezhetnek a rosszindulatú kódok injektálásától kezdve a hamis szoftverfrissítések telepítésén át az IT- és üzemeltetési technológiákat célzó támadásokig.
  • Folyamatos monitorozás és a kritikus kockázatok csökkentése. Ha olyan kockázat merülne fel az ellátási láncban, ami komoly gondokhoz vezethet, azt ajánlott azonnal jelezni az érintett beszállító partnernek. Ha az alvállalkozó megoldási javaslatot és kézzelfogható ajánlást is kap a probléma elhárításához, akkor jó eséllyel rövid idő alatt orvosolhatja a hiányosságot.
  • Oktatás = higiénia. Fontos, hogy a szervezetek munkavállalói és a beszállítók alkalmazottai is rendszeres oktatásban részesüljenek, hogy melyek az aktuálisan leggyakoribb támadási módszerek, és milyen intő jelekre kell figyelni. Ezek segíthetnek a felhasználóknak, hogy észleljék a személyes vagy a vállalatokat célzó adathalász kísérleteket, és hogy ne dőljenek be a trükknek. Az alapvető kiberhigiéniai rutin bevezetése és napi szintű alkalmazása számos különféle kockázatot segít mérsékelni vagy elhárítani.

A cégeknek összehangoltan kell dolgozniuk minden beszállítjuk vezetőjével annak érdekében, hogy közösen csökkenthessék az ellátási láncot érintő kockázatokat. Ha túlságosan összetett feladat a függőségek feltérképezése és monitorozása, akkor egyszerűbb és hatékonyabb a cégek számára, ha igénybe veszik egy kibervédelmi szakértő partner segítségét, amely képes pontosan olyan mélységig elemezni mindezeket, amilyenre szükség van a zavartalan működés fenntartásához és az előírások teljesítéséhez.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az ellátási lánc biztonsága közös érdek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A BlueVoyant kutatása szerint a digitális ellátási láncok védelme továbbra is szignifikáns üzleti kihívást jelent https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/29/bluevoyant-kutatas-digitalis/ Thu, 29 Dec 2022 05:00:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23419 A tanulmány szerint a megkérdezett vállalatok 98%-a állítja, hogy negatívan érintette ellátási láncuk kiberbiztonságának sérülése, ami 2021-hez képest növekedést jelent. A belső és külső kibervédelem területén iparágvezető BlueVoyant mai sajtóeseményén bemutatta legfrissebb kutatásának megállapításait. A vállalat harmadik alkalommal kiadott Az ellátási lánc kiberkockázat-kezeléséről szóló éves globális jelentésének (The State of Supply Chain Defense: Annual Global […]

The post A BlueVoyant kutatása szerint a digitális ellátási láncok védelme továbbra is szignifikáns üzleti kihívást jelent appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A tanulmány szerint a megkérdezett vállalatok 98%-a állítja, hogy negatívan érintette ellátási láncuk kiberbiztonságának sérülése, ami 2021-hez képest növekedést jelent.

A belső és külső kibervédelem területén iparágvezető BlueVoyant mai sajtóeseményén bemutatta legfrissebb kutatásának megállapításait. A vállalat harmadik alkalommal kiadott Az ellátási lánc kiberkockázat-kezeléséről szóló éves globális jelentésének (The State of Supply Chain Defense: Annual Global Insights Report)[1] eredményeit a Magyarországon másfél éve jelenlévő kiberbiztonsági vállalat szakértői ismertették.

Trendek és megoldások a kiberbiztonságban

Az eseményen Rácz György Róbert, a cég Európáért felelős elnöke és a BlueVoyant Magyarország ügyvezető igazgatója röviden felvázolta a 2023-as kiberbiztonsági trendeket, amely szerint a jövő évben biztosan velünk maradnak az egyre sikeresebb zsarolóvírusok és a pénzügyi vagy politikai célú támadások, és felhívta a figyelmet a felhőmegoldások stratégiai kibervédelmének fokozott szükségére is. Egyed Péter, az európai biztonsági műveleti központ (SOC) vezetője bemutatta a kivételes szakértői tudásra épülő budapesti operációs központ egyedülálló felépítését és megoldásait, amellyel a BlueVoyant gyors és hatékony védelmet nyújthat a régió és a világ más területein működő vállalatainak  az online térben.

Az ellátási lánc kiemelt kockázati forrás

A friss kutatás eredményei kapcsán a BlueVoyant képviselői kihangsúlyozták , hogy a vállalatok védelme ezen a téren még korántsem teljes. A felmérésből kiderül, hogy a megkérdezett cégek 98%-át érintette negatívan az ellátási láncukban bekövetkezett kiberbiztonsági incidens. A teljes ellátási láncon belül is a digitális ellátási láncot alkotó külső beszállítók a legkockázatosabbak, hiszen ezek a hálózati hozzáférésükön keresztül közvetlenül veszélyeztetik a vállalat kiberbiztonságát. A kutatás alapján az ellátási láncok kiberbiztonsági kockázata nem csökkent, sőt, minden eddiginél több vállalkozás számolt be arról, hogy az ellátási láncukban bekövetkezett kiberbiztonsági zavarok negatívan érintették a működésüket.

A felmérés további fontos eredményei a következők:

  • A válaszadók 40%-a bízik abban, hogy a beszállítója maga is gondoskodik a megfelelő biztonságról.
  • 2021-ben a vállalatok 53%-a mondta, hogy évente több mint kétszer világította át a beszállítóit kiberbiztonsági szempontból, ez az arány 2022-ben 67%-ra javult. Az adatok a valós időben monitorozó vállalatokat is tartalmazzák.
  • A vállalatok 84%-a mondta, hogy növelte az ellátási láncának védelmére fordított költségvetését.
  • A megkérdezett cégek számára a legnagyobb kihívásokat a szabályozási követelményeknek való megfelelés, a beszállítókkal a biztonsági kérdésekben való együttműködés, valamint annak a vállalati szintű megértése jelenti, hogy a beszállítókat is a szervezet kibervédelmének részeként kezeljék.

A felmérés eredményei is rámutatnak, hogy a hagyományos, általában kérdőív alapú kockázatértékelő módszerek már nem működnek. A BlueVoyant azt javasolja a vállalatoknak, hogy az önbevallás helyett egy tényeken alapuló, közel valós idejű kiértékelési rendszert hozzanak létre, valamint implementálják működésükbe a kockázatok elhárítását célzó folyamatokat.

A különböző ágazatokban működő cégek válaszai jelentősen eltérő tapasztalatokat mutatnak az ellátási lánc kockázatával kapcsolatban:

  • Míg az egészségügyi és gyógyszeripari ágazat 42%-kal a harmadik helyen állt abban a tekintetben, hogy mekkora figyelmet fordítanak az ellátási láncok kibervédelmére, ebben az ágazatban a legkisebb a valószínűsége annak, hogy növelik az ellátási lánc kiberbiztonságának megerősítését segítő külső erőforrásokra fordított költségvetésüket. Valamint ez a szektor tartja a legkevésbé valószínűnek (34%), hogy ne tudnának arról, ha egy harmadik fél kibervédelmével kapcsolatban probléma merül fel.
  • Az energiaipari vállalatok számoltak be a legnagyobb százalékban (99%) arról, hogy az elmúlt évben legalább egy, az ellátási láncot érintő incidens negatív hatást gyakorolt működésükre. Ugyanakkor 49%-uk rendszeresen vagy valós időben nyomonköveti az ellátási lánc kiberkockázatait, 44%-uk pedig havonta vagy gyakrabban tájékoztatja erről a felső vezetést is. Ezen túlmenően az energetikai vállalatok a kutatás szerint átlagosan 60%-kal tervezik növelni az ellátási lánc kibervédelmére szánt költségvetésüket.
  • A gyártóvállalatok esetében a válaszadók 64%-a szerint nyomonkövetik az ellátási lánc kiberkockázatát, és 44%-uk nyilatkozott úgy, hogy integrált vállalati kockázatkezelési programot is létrehoztak.

Régiós adatok és az európai szabályozási környezet

Az Európai Tanács 2022. novemberében fogadta el a NIS2 (hivatalos nevén az Unió egész területén magas szintű kiberbiztonságot biztosító intézkedésekről, valamint az (EU) 2016/1148 irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló Európai Parlament és Tanács irányelv) rendelettervezetet, amely az uniós intézmények, hivatalok, szervek és ügynökségek egységesen magas szintű kiberbiztonságát hivatott garantálni.

„Nem meglepő, hogy az Európai Unió szükségét látja egy, a korábbinál szigorúbb feltételeket tartalmazó szabályozásnak, hiszen ahogy a kelet-közép-európai országokat vizsgáló kutatásunkból is kiderült, csupán a vállalatok 21%-a kezelte prioritásként az ellátási lánc kibervédelmi megfelelőségét. Ennek megfelelően a NIS2 szabályozás jelentősen kibővíti a kötelezettek körét, a nem kritikus szolgáltatást nyújtó mikro-, és kisvállalkozásokon kívül  minden állami és magánszervezetre vonatkozik”

– mondta el Csendes Balázs, a BlueVoyant kelet-közép-európai és a közel-keleti térségekért felelős értékesítési igazgatója.

A Kiberkockázat kezelése a beszállítói ökoszisztémában – közép- és kelet-európai jelentés: Lengyelország, Magyarország és a Cseh Köztársaság (Managing Cyber Risk Across the Extended Vendor Ecosystem Central and Eastern Europe Report: Poland, Hungary, and Czech Republic) című tanulmány rávilágított arra is, hogy a cégek csupán 5%-a monitorozza beszállítóit, miközben 98%-uk szenvedett el valamilyen kibervédelmi incidenst a beszállítók gyenge védelme miatt.  2022-ben a vizsgált vállalatok 66%-a mondta, hogy nem monitorozzák beszállítóikat.

Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A BlueVoyant kutatása szerint a digitális ellátási láncok védelme továbbra is szignifikáns üzleti kihívást jelent appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizáció az élelmiszeriparban- Intelligens és rugalmas megoldások a teljes gyártási láncon https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/05/kuka-automatizalas-elelmiszeripar/ Thu, 05 May 2022 13:14:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20134 Az élelmiszeripar üzenete mindenki számára egyértelmű: itt az ideje a további automatizálásnak! A robotalapú megoldások már régóta bizonyítottak a raklapozás, palettázás és csomagolás terén. Az elmúlt években azonban a teljes folyamatláncban megnőtt a kereslet a robotalapú megoldások iránt, a nyersanyagszállítástól kezdve a termékfeldolgozásig és az intralogisztikáig. A KUKA örömmel válaszol erre a kihívásra. A világjárvány […]

The post Automatizáció az élelmiszeriparban- Intelligens és rugalmas megoldások a teljes gyártási láncon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az élelmiszeripar üzenete mindenki számára egyértelmű: itt az ideje a további automatizálásnak!

A robotalapú megoldások már régóta bizonyítottak a raklapozás, palettázás és csomagolás terén. Az elmúlt években azonban a teljes folyamatláncban megnőtt a kereslet a robotalapú megoldások iránt, a nyersanyagszállítástól kezdve a termékfeldolgozásig és az intralogisztikáig. A KUKA örömmel válaszol erre a kihívásra.

A világjárvány kezdete óta az élelmiszeripar folyamatosan küzd a különféle biztonsági eljárások bevezetésével és a készletek feltöltésével. A dolgozók más ágazatokba vándorolnak, vagy a toborzás ütközik nehézségekbe. A szakképzett munkaerő hiánya az élelmiszeriparban is érezhető. A KUKA megoldást kínál az elsődleges és másodlagos élelmiszer-feldolgozásban jelentkező hiányokra és a szigorodó higiéniai követelményekre. Az automatizálás szisztematikus, holisztikus megközelítését követi, amely egyúttal a megfelelő szoftveres megoldást is biztosítja.

KUKA Higiénikus portfólió

Automatizálási receptek garantált sikerrel

Az élelmiszeripar folyamatos mozgásban és változásban van. Az ízletes, kiváló minőségű termékek iránti kereslet egyre nő. Ezzel egyidejűleg a munkavédelmi és higiéniai követelmények is folyamatosan szigorodnak. Itt az ideje, hogy az igazán húsba vágó kérdésekkel foglalkozzunk.

A KUKA több mint 1000 olyan élelmiszeripari ügyfélnek kínál megoldásokat, ahol pontosan tisztában van az elvárásokkal és a célokkal. A szoftver, a robotok és a szerviz tökéletes együttműködésével létrejövő integrált automatizálás számos vállalat célja, a KUKA pedig segít nekik ennek elérésében.

Az élelmiszeripari vállalatokkal folytatott párbeszéd során a KUKA olyan robotokat és szoftvereket fejlesztett ki, amelyek segítségével az ügyfelek a következő kihívásokat tudják teljesíteni:

  1. FOKOZOTT TERMELÉKENYSÉG

A robotalapú komissiózási, csomagolási és raklapozási megoldások éjjel-nappal biztosíthatják az utánpótlást. Az éjszakai és hétvégi műszakok nem jelentenek kockázatot a termelésre, ahogyan a zárlat sem.

  1. ERGONÓMIA

A fizikailag megterhelő feladatok átruházhatók a robotizált gépekre. Ez védi a munkavállalók egészségét.

  1. HIGIÉNIA

A higiénikus gépek, vagyis a higiénikus tervezési elvek szerint készülő robotok, valamint a higiénikus olajokat (HO) használó robotok, amelyek élelmiszer-kompatibilis NSF H1 kenőanyagokkal működnek, illetve jól tisztíthatók, még a nyersanyagok feldolgozására is alkalmasak. Az ilyen gépek megkönnyítik a munkafolyamatok higiénikus végrehajtását.

  1. MONOTÓNIATŰRÉS

A robotok megbízhatóan elvégzik azokat a monoton munkafolyamatokat, amelyek az embereknél a koncentráció hiányához ezáltal hibákhoz vezetnek.

  1. MUNKAERŐ-HIÁNY

Egyre több munkavállaló áramlik át az olyan iparágakba, ahol kisebb a betegség- és sérülésveszély. Németországban csak 2020-ban 4700 munkavállalót veszítettek el ily módon az ágazatban. Ezt a hiányt robotok töltik be.

  1. ÉLELMISZER-BIZTONSÁG

… az élelmiszerek biztonságos elkészítésére, kezelésére és tárolására irányuló valamennyi ellenőrzési folyamat gyűjtőfogalma. Az automatizálás segít ennek elérésében, és biztosítja az egyenletes minőséget.

  1. MEGBÍZHATÓSÁG

Ha a gépek meghibásodnak, az gyakran a legkényelmetlenebb időpontban történik: a háromműszakos üzem esetén ez általában éjjel vagy hétvégén szokott bekövetkezni. A KUKA robotok esetében az év minden napján non-stop szerviz áll rendelkezésre, amely biztosítja, hogy minden a lehető leggyorsabban újra működőképes legyen.

Teljes körű megoldás az élelmiszeripar számára

A Nemzetközi Robotikai Szövetség szerint jelenleg 81 000 robot tevékenykedik az élelmiszeriparban. A tendencia szakadatlan növekedést mutat. Az automatizálási lehetőségek már a nyers vagy csomagolt áruk vállalathoz való megérkezésétől kezdve rendelkezésre állnak. A KUKA automatizált irányított járművekkel képes a raklapokat a teherautóról a további feldolgozásra szállítani.

KUKA Quantec Arctic

Mely területeken tudják bevetni az élelmiszeripari vállalatok a robotokat?

Szállítás és depalettázás: kezdetektől jó kezekben

A depalettázás során a KUKA raklaprakodó robotok nagy sebességükkel és kis súlyukkal a 40 és 700 kilogramm közötti hasznos teherbírási kategóriákban jeleskednek. A KR 1000 titan akár 1300 kilogrammos extrém terheket is képes mozgatni.

Kezelés és feldolgozás: patyolattisztaság mindenütt

Higiénia a tervezésben: az élelmiszer-feldolgozásban különösen szigorú előírások érvényesek. A folyamatnak ez a lépése higiénikus gépeket kíván: a KR AGILUS és KR DELTA higiénikus gép (HM) változatainak korrózióálló felületeit és rozsdamentes acél alkatrészeit még a fertőtlenítőszerek és a kémiai tisztítószerek sem tudják károsítani. A KUKA higiénikus olaj (HO) robotportfóliója szintén kompromisszumok nélküli – mind a teherbírás (6 és 240 kilogramm közötti változatban érhető el), mind a biztonság tekintetében. Minden robottengely – beleértve az energiaellátó rendszereket is  – tanúsított NSF H1 kenőanyagokkal van ellátva az esetleges szennyeződések elkerülése érdekében.

Pick & Pack: erős fogás

A KR AGILUS-tól és a KR DELTA-tól a KR IONTEC-ig és a KR SCARA-ig, 3 és 70 kilogramm közötti hasznos teherbírással, a HO-tól a HM-ig: aki a pick-and-place és csomagolási alkalmazások automatizálására keres megoldást, minden igénye, illetve minden beépítési pozícióra talál robotokat.

Palettázás és elosztás: gyors és megbízható kiszállítás

Csomagolt finomságok. A vásárlók, például pékek, hentesek, kiskereskedelmi cégek és éttermek már nagyon várják őket. A KUKA robotok gondoskodnak arról, hogy minden biztonságban megérkezzen. Ugyanazok a robotok, amelyeket a depalettázáshoz használnak, alkalmasak a raklapozásra is, például a KR QUANTEC PA család robotjai. Ezek közé tartoznak a kifejezetten hűtőházakhoz tervezett robotok- KR QUANTEC PA Arctic – valamint az NSF H1 kenőanyaggal ellátott robotok: KR QUANTEC PA HO. A mobil platformok ideális anyagmozgatási lehetőséget biztosítanak dinamikus környezetben, és innovatív, az árutól a teherautóig terjedő megoldásokat tesznek lehetővé.

KUKA portfólió gyűjtemény az élelmiszeriparra tervezve

Ízelítő a jövőből

Az üzembe helyezett robotok száma 2024-re várhatóan eléri az 500 000-et. Ez a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) előrejelzése, amely a World Robotics Report 2021 című jelentésben szerepel. A növekedés nagy része a fogyasztási cikkek iparának köszönhető.

Tudjon meg többet élelmiszeripari megoldásainkról weboldalunkon!

www.kuka.com

The post Automatizáció az élelmiszeriparban- Intelligens és rugalmas megoldások a teljes gyártási láncon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Biztonsági megoldások az ellátási folyamat biztosításáig https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/20/ellatasi-lanc-biztonsag-dell/ Sun, 20 Feb 2022 16:38:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18957 Napjainkban a digitális biztonság azokban az iparágakban is előtérbe került, amelyekben a járványhelyzet előtt nem használtak informatikai szolgáltatásokat és megoldásokat. A megnövekedett hálózati forgalom további biztonsági réseket teremtett, amelyek lehetőséget adnak a kiberbűnözőknek az értékes és bizalmas adatok megszerzésére. Hogyan védhetjük meg magunkat úgy, hogy valóban biztonságban legyünk, és egy esetleges vészhelyzetre is fel legyünk […]

The post Biztonsági megoldások az ellátási folyamat biztosításáig appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Napjainkban a digitális biztonság azokban az iparágakban is előtérbe került, amelyekben a járványhelyzet előtt nem használtak informatikai szolgáltatásokat és megoldásokat.

A megnövekedett hálózati forgalom további biztonsági réseket teremtett, amelyek lehetőséget adnak a kiberbűnözőknek az értékes és bizalmas adatok megszerzésére. Hogyan védhetjük meg magunkat úgy, hogy valóban biztonságban legyünk, és egy esetleges vészhelyzetre is fel legyünk készülve?

Kiberfenyegetések: minden vállalkozás veszélyben lehet

A világjárvány a kiberbűnözés jelentős mértékű növekedését is magával hozta, a vállalkozásokat pedig arra kényszerítette, hogy jelentős többletet fektessenek a kiberbiztonságba. Mivel iparágtól függetlenül a legtöbbeknek át kellett állnia a távoli munkára, a vállalatok felügyeleti módszerei is változtak. A tavalyi évet megelőzően sok vállalat csapatában nem voltak informatikai szakemberek, azonban a jelenlétük mára minden iparágban szükségessé vált.

Sajnos jelentős biztonsági réseket eredményezett az a sietség, amellyel a vállalatok bevezették az új, esetenként nem megfelelő technológiákat, így a kiberbűnözők hozzá tudnak férni a belső rendszerekhez, és veszélyeztetni tudják a vállalatok mindennapi működését, vagy akár azok fennmaradását is. Ezért az alkalmazottak kiberbiztonsági képzése, a biztonsági karbantartás megosztott felelőssége és a Zero Trust megközelítés (a zéró bizalom elve) napjainkban elsődleges fontosságúvá vált.

A kiberbűnözők rendkívül sok időt töltenek azzal, hogy megpróbálnak beszivárogni a rendszerekbe, vagy megpróbálják megkerülni a biztonsági megoldásokat, naponta több ezer új kártékony szoftvert fejlesztenek ki világszerte. A Dell Technologies leányvállalata, a Secureworks kizárólag a kiberbiztonsági megoldásokkal foglalkozik, és több mint 20 éve figyeli 200 kiberbűnöző csoport tevékenységét.

A cégek adatvédelmi kihívásokkal állnak szemben

A kiberbűnözők támadásai sokszor olyan szinteken zajlanak, ahol a legtöbb vállalat biztonsági rendszerei már nem nyújtanak védelmet. A kiberbűncselekmények egyik leggyorsabban fejlődő típusa a zsarolóvírus, amely blokkolja a számítógéphez való hozzáférést, vagy megakadályozza a kritikus fontosságú adatok olvasását. Ezt a fajta támadást gyakran munkaszüneti napokra időzítik, amikor a technikai csapat nem tud gyorsan reagálni. Az azonnali reakció hiánya miatt megnövekednek az állásidőből fakadó többletköltségek, a hosszú ideig tartó működési zavarok pedig a vállalatok jó hírnevét is csorbíthatják. A hackertámadásból fakadó lehetséges problémák tehát többdimenziósak, és minden szinten rendkívül komoly gondokat okozhatnak.

Automatizáljuk a biztonsági folyamatokat!

Az eddigiek fényében a vállalatok biztonságának fenntartásához olyan folyamatokat és megoldásokat kell bevezetni, amelyek felkészítik a céget egy lehetséges támadásra. A Dell EMC PowerProtect Cyber Recovery egy ilyen megoldás: a könnyedén üzembe helyezhető szoftver lehetővé teszi az adatok megbízható, mindent lefedő biztonsági mentési folyamatának teljes automatizálását. A Cyber Recovery megóvja a legértékesebb adatokat, azonosítja a gyanús műveleteket, és ha szükséges, helyreállítja az elveszett vagy sérült adatokat, valamint a fájlok automatikus biztonsági mentése mellett a kritikus fontosságú adatok elszigetelését is képes megvalósítani.

Maximális biztonság már az alapoktól

Sok szakember számára a további biztonsági megoldások telepítése a természetes reflex. Az ebből fakadó biztonságérzet azonban nagyon hamar hamisnak bizonyulhat, hiszen sok esetben zavart eredményez a használatuk, ez pedig további réseket okozhat a biztonsági rendszerben. Emiatt rendkívül fontos a megfelelő kockázatkezelés, és egy olyan megoldás megtalálása, amely lehetővé teszi a vállalkozás problémamentes működését – észszerű pénzügyi és szervezeti költségek mellett.

A Dell Technologies kissé máshogyan képzeli a jövőt. A vállalat szerint nem az a helyes megoldás, ha egy cég egyre több és több külső biztonsági megoldással bővíti az informatikai architektúráját. Ehelyett egy befelé tekintő, a teljes ellátási láncot lefedő megközelítést kell alkalmazni. Éppen ezért a Dell a termékei tervezésekor, fejlesztésekor és szállításakor szem előtt tartja az összes biztonsági szempontot. Az is cél, hogy ezek a termékek képesek legyenek helyreállítani önmagukat egy kibertámadás után. A biztonsági mérnökök gondoskodnak arról, hogy a különböző termékcsaládok a lehető legjobb minőségűek, és már az alapoktól kezdve maximálisan biztonságosak legyenek. A Dell chipekbe például már a gyártási folyamat során beépítik a kriptográfiai kulcsokat, így lehetetlenné válik a BIOS-hoz való illetéktelen hozzáférés.

Az alaptechnológiák fejlesztésének és a csúcsminőségű biztonsági szolgáltatások beépítésének köszönhetően a vállalatoknak egyre kevésbé kell majd további biztonsági intézkedésekre támaszkodniuk. A költséges és reaktív intézkedések helyett a proaktív, hatékony és problémamentes megoldások kerülnek előtérbe, így már az alapoktól megbízható rendszerek születnek.

Biztonságos ellátási lánc

A rendszerek védelmének már a Dell gyáraiban el kell kezdődnie, nem csak az ügyfél szerverszobájában, ahogy az valaha megszokott volt. Ezt egyértelműen jelzik az elmúlt évek ellátási láncokat ért támadásai. Mielőtt az informatikai infrastruktúra egy összetevője elérne a végleges helyére, rengeteg kézen kell áthaladnia, és akár kártevők is települhetnek rá. A Dell Technologies ezért évek óta olyan megoldásokat igyekszik alkalmazni, amelyek elősegítik a folyamat biztonságossá tételét. A Secure Development Lifecycle (biztonságos fejlesztési életciklus, SDL) felügyeli a szoftverek és a firmware-ek tervezési és tesztelési szakaszait. Továbbá ezt alkalmazza a Dell az összetevők albeszállítóinak hitelesítési folyamatainál is.

A fejlesztés során alkalmazott megfelelő folyamatok (pl.: elektronikus ellenőrzés az indításkor) garantálják, hogy csak a megrendelt összetevők települjenek a szerverre. Garantálják továbbá, hogy az egyes összetevők firmware-je megfeleljen a tervezési folyamat során kialakított kriptográfiai aláírással rögzített verziónak. Végül pedig nem feledkezhetünk meg az ügyfélhez való kiszállításról és a logisztikáról sem, amit a szállítmány jogosulatlan felbontása elleni fizikai védelemmel tesznek biztonságossá. Ha a kiszállított megoldást bármely szakaszban módosították, a rendszer leállítja az indítási folyamatot, és figyelmezteti a rendszergazdát.

Az operációs rendszer feletti megoldások

Manapság a vállalatok számos módszert alkalmaznak annak érdekében, hogy ne kelljen félniük az értékes adatok és erőforrások elvesztésétől. A leggyakoribb intézkedés, hogy biztonsági és adatvédelmi ellenőrzéseket vezetnek be az összes eszközre, alkalmazásra és algoritmusra. Itt van jelentősége a Netskope Cloud Security-nek, amely monitorozási átláthatóságot, valamint adatvédelmet, fenyegetések elleni védelmet és leegyszerűsített rendszerfelügyeletet biztosít az informatikai részlegek számára. A Dell SafeData használatával a vállalatok gondoskodni tudnak a végfelhasználók és az ügyfelek védelméről.

A VMware Carbon Black és a Secureworks technológiáira építő Dell SafeGuard and Response portfólió teljes megközelítést kínál a végpontok fenyegetéseinek kezeléséhez. A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás proaktív módon észleli és blokkolja a végpontokat ért támadásokat. A biztonsági szakemberek segítenek megkeresni és elhárítani a végponton, a hálózaton és a felhőben azonosított fenyegetéseket – közben pedig gondoskodnak arról, hogy a nem azonosított fenyegetések ne lassítsák az üzletmenetet.

Az operációs rendszer alatti megoldások

A Dell Technologies és a VMware a legjobb biztonsági megoldásokkal látja el az ügyfeleit, hogy megóvhassák a számítógépeiket, és a végfelhasználóik biztonságos kiszolgálására koncentrálhassanak. Bár elérhetők más megoldások is, a Dell ControlVault csomag részét képező Dell SafeID egy további biztonsági réteget nyújt: a védelem érdekében elszigeteli a műveleteket az operációs rendszer és a memória környezetétől. A megoldás gondoskodik arról, hogy a kritikus fontosságú adatok feldolgozása és tárolása a feldolgozást végző rendszerben és annak memóriájában történjen. A hardveralapú biztonsági megoldás megerősített és biztonságos tárhelyet nyújt a felhasználói hitelesítési adatok, például a jelszavak, a biometrikus sablonok és a firmware-ek biztonsági kódjai számára. A Workspace One platform ideális megoldás az eszközök és virtuális számítógépek, valamint az alkalmazásokhoz való felhasználói hozzáférés kezeléséhez. A Tanzu pedig lehetővé teszi a cégek számára a natív felhőalapú alkalmazások létrehozását, futtatását és kezelését a világ minden táján. Az architektúra és a platform biztonsága a megoldások szerves részét képezi.

The post Biztonsági megoldások az ellátási folyamat biztosításáig appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mire számíthatnak az ellátási láncok az év elején? https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/25/ellatasi-lanc-kina/ Tue, 25 Jan 2022 14:23:23 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18624 A kínai újév köszöntése a távol-keleti országban élők számára családi összejöveteleket, utazást és pihenést jelent, a világ többi részének viszont komoly logisztikai kihívásokat. A vállalkozások bezárnak, a gyárak felfüggesztik működésüket, a fuvarozók pedig az alacsonyabb keresletre reagálva csökkentik a kapacitást, mindez nagymértékben befolyásolja a globális áruszállítási piacot. Idén a kínai újév hatása várhatóan a szokásosnál […]

The post Mire számíthatnak az ellátási láncok az év elején? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kínai újév köszöntése a távol-keleti országban élők számára családi összejöveteleket, utazást és pihenést jelent, a világ többi részének viszont komoly logisztikai kihívásokat.

A vállalkozások bezárnak, a gyárak felfüggesztik működésüket, a fuvarozók pedig az alacsonyabb keresletre reagálva csökkentik a kapacitást, mindez nagymértékben befolyásolja a globális áruszállítási piacot. Idén a kínai újév hatása várhatóan a szokásosnál nagyobb lesz a DACHSER szerint, hisz a munkaszüneti napok mellett a COVID-19 okozta szigorításokkal és a pekingi téli olimpiával járó forgalommal is számolnunk kell.

A kínai újév a legnagyobb ünnep Kínában, a kínai holdnaptárban a tél végét és az új év kezdetét jelképezi. Az emberek a kínai újév első napja előtt családi összejövetelekre és ünnepségekre indulnak vissza szülővárosaikba, a többnapos ünnep után pedig visszautaznak munkahelyükre a városokba, hogy újra munkába álljanak. A legtöbb kínai vállalkozás, beleértve a kormányzati szolgáltatásokat is, a hivatalos ünnepnapokon zárva tart, míg egyes gyártóüzemek hosszabb időre bezárhatnak,  a normális termelési szint általában négy-hat hét elteltével áll vissza.

A tapasztalatok szerint a kínai újév előtt a szállítmányozók növelik a megrendeléseket, hogy készleteket halmozzanak fel, ezért az ünnep hatása már az ünnepek előtti időszakban jelentkezik.

Jelenleg a túlterhelt ellátási lánc szinte minden iparág számára kihívást jelent, és a kínai újév áruforgalmi rohama tovább fogja fokozni a felhevült logisztikai piacot.

Nehezített pályán a logisztikai cégek

Az ünnep egybeesik a 2022-es téli olimpiával, amelyet február 4. és 20. között rendeznek meg a kínai fővárosban, Pekingben. Bár a szállítási korlátozásokról még nem tettek közzé hivatalos közleményt, várhatóan szigorítani fogják a biztonsági ellenőrzéseket és korlátozzák a veszélyes áruk szállítását. Ennek hatása azonban egyelőre bizonytalan.

Végül, de nem utolsósorban, a Covid megbetegedések is további fennakadásokat okozhatnak, legyenek azok útlezárások, járattörlések vagy fertőzés okozta munkaerőhiány.

Földön, vízen, levegőben

A 2022-es vasúti menetrendet még nem tették közzé, de a tapasztalatok alapján a vasúti szolgáltatások a kínai újév előtti utolsó hétig a megszokott módon közlekednek, 2022. január 20-tól viszont nem csak az új menetrend jelent majd kihívást, de a tarifák is várhatóan emelkednek.

 „Néhány éve elindítottunk egy szolgáltatást, amelynek segítségével akár 3 hét alatt is megkaphatják termékeiket Kínából a magyar kereskedők. A vasúti fuvardíjak drágábbak ugyan, mint a tengeri szállítás, de a tranzitidő felére csökkenése jelentős előnyöket biztosít, különösen a kínai újév időszakában”

– mondta el Tompos Zoltán, a Liegl&Dachser Hungary ASL üzletágának sales managere.

A korábbi tapasztalatok alapján és az özönvízszerű bizonytalanságok kizárásával a teherautó-szolgáltatások mind nyugati, mind keleti irányban várhatóan a kínai újév után két héttel a normál szint 80%-ára állnak vissza, és március elején teljes mértékben újraindulnak.

A légi árufuvarozás esetében a jelenlegi rendkívüli csúcsszezon várhatóan mostantól január végéig. Összességében a piac továbbra is kapacitáshiánnyal küzd, különösen az Omicron-változat fenyegető veszélyéből eredő különböző COVID karanténpolitikák miatt, ez további bizonytalanságot és volatilitást eredményez. Hongkongban például decemberben sok utasszállító járatot kénytelenek törölni munkaerő problémák miatt, ami a kapacitás csökkenéséhez vezet. Emellett számos teherszállító repülőgép az elkövetkező néhány hónapban karbantartási ellenőrzéseken esik át, ez tovább befolyásolja a piacon rendelkezésre álló kapacitást.

A tengeri fuvarozók szolgáltatásai továbbra is zavart szenvednek, a kikötők zsúfoltsága miatt sok üresjárat közlekedik. A Gyöngy-folyó deltájának közlekedése, az oda tartó vagy onnan induló feeder-járatok decembertől az újévi ünnepségek kezdetéig felfüggesztésre kerültek, ami szintén megnöveli a szállítási időt.

A szolgáltatás integritása továbbra is kihívást jelenthet, sőt januártól akár még rosszabbá is válhat a kínai újév közeledtével várhatóan megnövekvő kereslet, valamint a COVID-járványhoz és a piaci torlódásokhoz kapcsolódó folyamatos problémák miatt. Így a kapacitásra és a berendezésekre óriási nyomás nehezedik majd, és a tarifák ilyen helyzetekben hajlamosak az egekbe szökni”

– tette hozzá Szabó Péter, a Liegl&Dachser Hungary magyarországi general managere.

The post Mire számíthatnak az ellátási láncok az év elején? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Fujitsu kvantumtechnológiája a hamburgi kikötőben https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/22/fujitsu-kvantumtechnologia-hamburg/ Wed, 22 Dec 2021 14:59:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18264 Az ellátási lánc zavarai fennakadásokat, áruhiányt és inflációs feszültséget okoznak a világon mindenütt. A hamburgi kikötői hatóság (Hamburg Port Authority, HPA) fontos lépést tett a probléma megoldása felé azzal, hogy sikeresen szemléltette a fenntarthatóbb áruszállítás gyakorlati megvalósítását. A megoldás a Fujitsu kvantumtechnológia által inspirált megoldásával gyorsítja a logisztikai folyamatokat, csökkentve ezzel a kikötőben a forgalmi […]

The post A Fujitsu kvantumtechnológiája a hamburgi kikötőben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ellátási lánc zavarai fennakadásokat, áruhiányt és inflációs feszültséget okoznak a világon mindenütt.

A hamburgi kikötői hatóság (Hamburg Port Authority, HPA) fontos lépést tett a probléma megoldása felé azzal, hogy sikeresen szemléltette a fenntarthatóbb áruszállítás gyakorlati megvalósítását. A megoldás a Fujitsu kvantumtechnológia által inspirált megoldásával gyorsítja a logisztikai folyamatokat, csökkentve ezzel a kikötőben a forgalmi dugókat és a CO2-kibocsátást.

A Fujitsuval együttműködve a HPA bebizonyította, hogy van lehetőség a kikötő környékére jellemző forgalmi dugók enyhítésére. A Fujitsu kvantumtechnológia által inspirált Digital Annealer megoldását és szolgáltatásait valós forgalmi adatokra alkalmazva a HPA lehetőséget teremtett a forgalom teljes kikötői területre kiterjedő optimalizálására – a meglévő forgalomirányítási infrastruktúra felhasználásával.

A jelzőlámpás kereszteződések helyi felügyelete helyett a kvantumtechnológia által inspirált megoldás a teljes hálózatot optimalizálja. Ez jelentősen csökkenti a hajók, teherautók és személygépjárművek állásidejét és gyorsítja az ellátási lánc interakcióit – ebből eredően pedig az üvegházhatású gázok kibocsátását is mérsékli.

A HPA a következő területeken észlelt jelentős javulást a Fujitsu Digital Annealer használatával:

  • 15%-os csökkenés a tehereautók és a személykocsik utazási idejében az ellátási láncon belül
  • Gyorsabb ingázás a munkavállalók számára
  • A teherautók és a személykocsik CO2-kibocsátásának csökkenése
  • A konténerhajók ki- és berakodási idejének rövidülése és ezen keresztül az áruk hatékonyabb áramlása
  • Nagyobb kapacitás a tehergépjárművek kezelésére a HPA szűkös alapterületén
  • Kevesebb forgalmi dugó a kikötő környékén

A HPA a világon elsőként dolgozott ki új, holisztikus módszert a jelzőlámpákkal vezérelt teljes út-, útkereszteződés- és hídinfrastruktúra optimalizálására. Mindez egy olyan, földrajzilag behatárolt, szűk területen történt, ahol a szállítások csúszása jelentős költséggel jár, és speciális hajózási tényezők érvényesülnek (pl. árapály).

Hermann D. Grünfeld, a HPA forgalomirányítási vezetője elmondta:

„Tekintve, hogy évről-évre folyamatosan nő a szállítási igény, a logisztikai infrastruktúrák tulajdonosainak és üzemeltetőinek – köztük a HPA-nak is – megoldást kell találniuk a véges fizikai alapterület kihívására. Általános probléma ez napjainkban az ellátási láncok területén, ami a következő években csak súlyosbodni fog. Ugyanakkor a klímavészhelyzet kezelésére tett globális erőfeszítések részeként szénlábnyomunk csökkentésére is keressük a lehetőségeket. Az optimalizálás logikus lépés a két kihívás együttes kezelésére. A Fujitsu kvantumtechnológia által inspirált optimalizációs szolgáltatásaival nagyobb kapacitást nyújthatunk partnereinknek az ellátási láncban, és CO2-kibocsátásukat is mérsékelhetjük.”

A HPA forgalomoptimalizálása a Fujitsu Digital Annealer számításai szerint történik. A forgalomtervezési kutatásokat végző Grazi Műszaki Egyetem átfogó támogatást nyújtott a folyamat minden érintettje számára.

„Az üzleti életet és a társadalmat szolgáló fenntartható megoldások megkeresése és biztosítása a Fujitsu küldetésének központi eleme. A HPA-val együttműködve bemutattuk, hogy a kvantumalgoritmusok szélesebb körben is alkalmazhatók a logisztikai szektorban. A HPA-val elért üzleti és környezeti előnyök bizonyítják, hogy a Fujitsu kvantumtechnológia által inspirált szolgáltatásai már ma is eredményt hoznak – évekkel, sőt akár egy egész évtizeddel a kvantumszámítógépek kereskedelmi forgalomba hozatala előtt. Ezek a fejlesztések már jelenleg is elérhetők a közlekedési szektorban – és nem csupán a hajózási logisztika területén”

– mutatott rá Dr. Réger József, a Fujitsu kelet-közép-európai technológiai vezérigazgató-helyettese.

The post A Fujitsu kvantumtechnológiája a hamburgi kikötőben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A rugalmas logisztika tartja életben az ellátási láncokat https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/01/logisztikai-lancok-dachser/ Wed, 01 Dec 2021 06:57:56 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17912 A világgazdaság ismét fellendülőben van,  a meredeken növekvő keresletnek azonban nem csak a folytatódó világjárvány, hanem egyre inkább az anyaghiány miatt is küzdenie kell. Ez történelmi kihívást és igazi próbatételt jelent az ellátási láncok és a globális hálózatok számára. A DACHER szakértői szerint a logisztikai vállalatok partnerként és megoldásszállítóként keresettebbek, mint valaha. A világjárvány hatására […]

The post A rugalmas logisztika tartja életben az ellátási láncokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A világgazdaság ismét fellendülőben van,  a meredeken növekvő keresletnek azonban nem csak a folytatódó világjárvány, hanem egyre inkább az anyaghiány miatt is küzdenie kell.

Ez történelmi kihívást és igazi próbatételt jelent az ellátási láncok és a globális hálózatok számára. A DACHER szakértői szerint a logisztikai vállalatok partnerként és megoldásszállítóként keresettebbek, mint valaha.

A világjárvány hatására a globális ellátási láncok több okból zavarokba ütköztek. A kínai és dél-amerikai nemzetközi kikötők a koronavírus vagy a sztrájkok miatt kénytelenek korlátozni kapacitásukat,  a Srí Lanka-i viharok és az ausztráliai kikötők bezárása zavart okoztak a globális ellátási láncokban az ázsiai-csendes-óceáni térségben. Nem is beszélve a fogyasztási cikkek iránti felgyülemlett keresletről az Egyesült Államokban, amely a több milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomaggal együtt rekord mennyiségű importot eredményezett, ezzel együtt a továbbszállításhoz szükséges teherautókapacitás hiányát is. Ha ez még nem lenne elég, most a chipválság kerül a címlapokra.

A koronavírus lendületet ad a digitalizációnak, a félvezetőgyártók pedig küzdenek, hogy lépést tartsanak vele. Ennek jelentős következményei vannak: az olyan kulcsfontosságú iparágakban, mint az autóipar vagy a gépgyártás, leállt a termelés. A gyártók kénytelenek ügyfeleik türelmét kérni, és egyes esetekben ismét szüneteltetni a gyártósorokat.

A fellendülés hiányosságokat okoz

Szűk keresztmetszetek és anyaghiányok sújtják az ipart 2021-ben. Az okok sokrétűek. Ami azonban kulcsfontosságú az érdekeltek számára, az az, hogy ezek a szűk keresztmetszetek nem a válság, hanem a várva várt gazdasági fellendülés jelei. A müncheni ifo Intézet közgazdászai szerint a kapacitás- és anyaghiányban jelenleg semmi szokatlan nincs. Amikor a 2011-es gazdasági és pénzügyi válság után a gazdaság újra lendületbe jött, 19 százalékos volt az anyaghiány. A jelenlegi koronavírus válságban 64 százalékos hiány hátráltatja a gazdasági fellendülést – a közgazdászok ezt egyértelmű jelnek tekintik, hogy a világjárvány hatása még sokáig érezhető lesz.

Mindezek miatt a logisztikai vállalatok partnerként és megoldásszállítóként keresettebbek, mint valaha. A gazdasági fellendülés a jelenlegi körülmények között nem lehetséges kiterjedt és kiegyensúlyozott hálózatok nélkül. A tengeri árufuvarozás tekintetében az európai kikötők jelenlegi konténerkapacitás-hiánya nyilvánvaló, a késések pedig mindennapossá váltak. Van azonban fény az alagút végén.

“Még nem látjuk, hogyan alakulnak a világjárvány okozta feladási problémák a tengeren, a kikötőkben vagy a hátországban, és mennyi időbe telik majd a lemaradások felszámolása”

– mondja Edoardo Podestà, a DACHSER légi és tengeri logisztikai igazgatója, hozzátéve, hogy a hajózási társaságok arra számítanak, hogy legalább az év végéig szinte minden kereskedelmi útvonalon helyreáll teljes a kihasználtság. Az elmúlt hónapokban tapasztalt zavarokat követően rendkívül nagy a keresletet a fogyasztási cikkek iránt, amelyet az amerikai gazdasági segélycsomag és az európai gazdasági fellendülés is ösztönöz. Ehhez jön még a bútorok, valamint az építő- és felújítási anyagok iránti erős kereslet. Az autóipar is kezd talpra állni az elmúlt két évben elszenvedett súlyos visszaesések után – hatalmas kereslet mutatkozik az autóalkatrészek szállítása iránt.

Ugyanakkor a tengeri fuvarozás magas díjai növelik a légi fuvarozás vonzerejét. Míg a válság előtt a légi áruszállítás mintegy tizenkétszer drágább volt, mint a tengeri, addig 2021 májusában “csak” hatszorosa volt a tengeri áruszállításnak. Az év első felében a DACHSER több mint 100 chartertevékenységet végzett, 12 különböző indulási és 15 különböző fogadó repülőteret szolgálva ki.

Figyelembe véve a konténerszállító hajókon és az utasszállító repülőgépek rakterében  tapasztalható kapacitáshiányt, a DACHSER nem számít a helyzet jelentős enyhülésére 2021 második felében. Ez azt jelenti, hogy a fuvardíjak továbbra is magasak maradnak, aminek óhatatlanul megjelenik az áruk és így a logisztikai szolgáltatások árának alakulásában.

A gazdasági hatások közvetlenül tükröződnek a DACHSER-hálózaton és különösen a közúti logisztikai hálózaton áthaladó áruforgalom mennyiségében. A szárazföldi szállítás esetében a rakodási kapacitás és a járművezetők iránti igény jelentősen megnőtt. A DACHSER számos új intézkedéssel reagált a szűk keresztmetszetekre, a fuvarok tervezhetőségének átláthatóságára összpontosított, és a vállalat saját, hivatásos tehergépkocsi-vezetőiből álló munkacsoportot hozott létre. Az európai szárazföldi szállítási helyzet azonban továbbra is feszült. A tranzitterminálokban eltöltött üresjárati idő egyes esetekben jelentősen megnövekedett, ez csökkenti a hatékonyságot, hosszabbá teszi az értesítési folyamatokat, és növeli a költségeket. Aggasztó a fa jelenlegi magas ára, amely nagyban befolyásolja a raklapok árát; a csomagolóanyag-szolgáltatók már nem képesek a szükséges mennyiségű és minőségű raklapot biztosítani.

Ebben a különleges fellendülési helyzetben kulcsszerepet játszik a robusztus és kiegyensúlyozott hálózat. A világjárvány miatt hatalmas mennyiségű felhalmozódott termékkel kell megbirkózni. Vagy tárolják a termékeket egy későbbi, kedvezőbb időpontig, vagy különleges kedvezményes akciókkal próbálják piacra dobni őket. Ez azt jelenti, hogy a minőségi tényező még nagyobb jelentőségre tesz szert abban, hogy a logisztikai szolgáltatók kitűnjenek a versenytársak közül.

A piac elzárkózása nem megoldás

“Azt is látjuk, hogy ügyfeleink kifejezetten az ellátási láncuk biztonságát és rugalmasságát és rugalmasabb szállítási lehetőségeket vizsgálják”– tette hozzá Szabó Péter, a DACHSER magyarországi general managere. „Nem akarják teljesen átalakítani ellátási láncaikat, a regionális és globális termelési struktúrák intelligens keveréke jobb módja a jövőbeli válságokra való felkészülésnek. A raktározást is kiterjesztik regionálisan, hogy jobban védekezzenek az ellátási lánc megszakításai ellen.”          

Ez megmagyarázza, hogy miért lesznek minden eddiginél keresettebbek a rugalmasan strukturált logisztikai hálózatok; olyan hálózatok, amelyek képesek a különböző fuvarozókat a lehető legjobban kombinálni az ügyfél igényeit szem előtt tartva.

The post A rugalmas logisztika tartja életben az ellátási láncokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ellátási lánc nagymenői között a Schneider Electric https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/06/ellatasi-lanc-schneider-electric/ Sun, 06 Jun 2021 07:47:07 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15355 A negyedik helyet szerezte meg a Schneider Electric idén a Gartner „TOP25 Supply Chain Award” megmérettetésén. A társaság a közelmúltban indította el Zero Carbon Project elnevezésű kezdeményezését, melynek célja, hogy jelentősen csökkentse ellátási lánca karbonlábnyomát. A Gartner piackutató cég idén már 17. alkalommal állította össze toplistáját, amelyre már hatodszor került fel a Schneider Electric. A […]

The post Az ellátási lánc nagymenői között a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A negyedik helyet szerezte meg a Schneider Electric idén a Gartner „TOP25 Supply Chain Award” megmérettetésén.

A társaság a közelmúltban indította el Zero Carbon Project elnevezésű kezdeményezését, melynek célja, hogy jelentősen csökkentse ellátási lánca karbonlábnyomát.

A Gartner piackutató cég idén már 17. alkalommal állította össze toplistáját, amelyre már hatodszor került fel a Schneider Electric. A rangsor bemutatja azokat a vállalatokat, amelyek példamutató teljesítményt nyújtanak az ellátási láncok kialakítása, fenntartása és működtetése során, illetve kiemeli a legjobb gyakorlatokat. Az idei listán főként azokat az ellátási láncokat díjazták, amelyek alkalmazkodnak a három makrotrendhez: integrált, célorientált szervezetet működtetnek; az ügyféligények mozgatják a megvalósuló átalakításokat és magukévá tették az „elsősorban digitálisan” megközelítést.

A Schneider Electric olyan évben tudta elérni a negyedik helyezést a Gartner rangsorában, ami kivételes nehézségeket tartogatott az ellátási láncok számára. A világjárvány okozta ellátási zavarok mellett a területen dolgozó szakembereknek meg kellett küzdeniük az időjárással összefüggő katasztrófák és egyéb krízisek sorával, és gyakran kellett gyorsan alkalmazkodniuk és újragondolniuk munkamódszereiket a változó körülmények miatt.

„Igazán megtisztelő, hogy az ellátási láncban dolgozó szakemberek ilyen nagyra értékelik a munkánkat világszerte. Az ellátásilánc-stratégiánkat, a STRIVE-ot (Sustainable, Trusted, Resilient, Intelligent, with Velocity & Efficiency) alkalmazva ellenállónak bizonyultunk egy kihívásokkal teli év megpróbáltatásaival szemben is. Keményen dolgozunk azon, hogy működésünket még inkább szén-dioxid-mentessé tegyük, és hogy beszállítóinkat is bevonjuk ebbe a folyamatba annak érdekében, hogy 2050-re a teljes ellátási láncunk szén-dioxid-kibocsátásmentes legyen”

– mondta el Mourad Tamoud, a Schneider Electric ellátási láncért felelős vezetője.

Az év elején a Schneider Electric elnyerte a világ legfenntarthatóbb vállalata elismerést a Corporate Knights-tól, és bejelentette, hogy felgyorsítja fenntarthatósági vállalásai megvalósítását. Ennek érdekében a társaság a közelmúltban elindította „Zero Carbon Project” elnevezésű kezdeményezését, melynek keretében a vállalat szén-dioxid-kibocsátásának 70 százalékát adó 1000 legnagyobb beszállítóját támogatja abban, hogy 2025-re felére csökkentsék CO2-kibocsátásukat.

A Schneider Electric Kentucky állambeli Lexingtonban található üzemét a Világgazdasági Fórum (WEF) a 4. ipari forradalom példamutató létesítményeként ismerte el. A lexingtoni a vállalat harmadik gyára, amely megkapta ezt a kitüntetést az Ipar 4.0 technológiák széleskörű bevezetésében elért sikerekért.

The post Az ellátási lánc nagymenői között a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az igus tovább bővíti a YE hibrid láncok sorozatát https://www.muszaki-magazin.hu/2020/10/07/igus-bovites-hibrid-lanc/ Wed, 07 Oct 2020 11:40:42 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11884 A gyorsan beszerelhető és 50 százalékkal könnyebb, acélból és polimerből készült energiaellátó sorozat már új, nagyobb méretekben is kapható 50 százalékkal könnyebb, mint a hagyományos acélláncok, ugyanakkor 50 százalékkal hosszabb alátámasztás nélküli szakasz, mint a polimer energialáncok esetében: ez teszi különlegessé az igus YE sorozatú energiaellátó rendszereit. A rendszer polimer- és acélelemekből áll, ezért rendkívül merev. […]

The post Az igus tovább bővíti a YE hibrid láncok sorozatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gyorsan beszerelhető és 50 százalékkal könnyebb, acélból és polimerből készült energiaellátó sorozat már új, nagyobb méretekben is kapható

50 százalékkal könnyebb, mint a hagyományos acélláncok, ugyanakkor 50 százalékkal hosszabb alátámasztás nélküli szakasz, mint a polimer energialáncok esetében: ez teszi különlegessé az igus YE sorozatú energiaellátó rendszereit. A rendszer polimer- és acélelemekből áll, ezért rendkívül merev. Az igus most két újabb mérettel bővítette könnyen beszerelhető hibrid láncainak sorozatát, így lehetővé téve a mozgatható darus szerelőkosarakban és építőgépekben a nagyméretű hidraulikus tömlők és a különösen nagy töltősúlyok felfelé irányuló biztonságos vezetését.

A fúróberendezésekben, a mozgatható daruplatformokban és az emelőszerkezetekben használt kábeleknek és tömlőknek rendkívüli mechanikai terhelést kell elbírniuk, ráadásul biztonságosan és kis helyen kell őket felfelé vezetni a géppel együtt, melyhez csatlakoznak. Az ilyen helyeken a felhasználók gyakran nehéz acélláncokat alkalmaznak. Ugyanakkor ezek beszerelése sok munkával jár, a karbantartás vagy javítás esetén pedig fennáll az a veszély, hogy a teljes láncot ki kell cserélni. A gép leállása pedig egyúttal bevételkieséssel is jár. Az igus éppen ezért fejlesztette ki a világ első hibrid láncát, a YE-t, mely egyszerre ötvözi az acél és a műanyag előnyeit.

„A 42 milliméteres belső magasságú YE láncot már sikerrel alkalmazzák számos olyan építőgépben és teleszkópos karban, ahol az alátámasztás nélküli szakasz akár a 7 métert is eléri. Ügyfeleinket meggyőzte az energiaellátó rendszer moduláris felépítése, illetve egyszerű összeszerelése és üzembe helyezése. Utóbbi annak köszönhető, hogy az energialánc könnyen nyitható és zárható”

– ismerteti a lánc előnyeit Jörg Ottersbach, az igus GmbH e-chain energialáncokkal foglalkozó részlegének vezetője.

Az igus ezúttal két új mérettel bővítette a hibrid láncok sorozatát, így lehetővé téve a hidraulikus tömlők esetén a hosszabb alátámasztás nélküli szakaszokat, illetve a nagyobb töltőtömeget. A YE.56 belső magassága 56 milliméter, és akár 8,5 méteres alátámasztás nélküli szakaszt tesz lehetővé, míg az elsősorban fúróberendezésekhez kifejlesztett YE.108 belső magassága 108 milliméter, és akár 9,5 méteren is lehetővé teszi a nagy és nehéz hidraulikus tömlők és kábelek biztonságos felfelé történő elvezetését.

Az új nagyméretű YE hibrid láncok biztonságosan és megbízhatóan vezetik felfelé a tömlőket és kábeleket.

Műanyag és acél – könnyű és szerkezetileg rendkívül stabil kombináció

A YE sorozat különlegessége, hogy az új energialánc támasztó lánctagjai acélból készülnek, így nagyon merevek, míg a csapok és a furatok, valamint a külső tagok és a keresztlécek teljes mértékben tribológiai szempontok szerint optimalizált, nagy teljesítményű műanyagból készülnek. Ennek köszönhetően a lánc igen merev, bevágott kivitele pedig szerkezetileg kifejezetten stabillá teszi, ugyanakkor akár 50 százalékkal könnyebb, mint a hagyományos acélláncok. A könnyebb súly következtében pedig növelhető a töltősúly a mozgatható darus szerelőkosarak gémjén.

Ráadásul a hibrid láncok gyártása a műanyag használata miatt 22 százalékkal kevesebb energiát igényel. A YE moduláris kialakításának köszönhetően nincs szükség csavarokra, szegecsekre vagy csapokra, amelyek a rezgés miatt meglazulhatnának. A nyitható keresztlécek révén a kábelek gyorsan kicserélhetők, az energialánc belső részét pedig olyan belső elválasztóelemekkel látta el az igus, melyek minimalizálják a kábelek és tömlők kopását. Az energiaellátó rendszer csatlakoztatásra kész, úgynevezett readychain rendszerben is kapható, melynek részét képezik az alaposan tesztelt, a lánc szempontjából előnyös chainflex kábelek, hidraulikus alkatrészek, tömlők és tömlőszerelvények. Az összes chainflex kábelt az igus saját, mintegy 3800 négyzetméteres laboratóriumában, valós körülmények között, alaposan tesztelik. A világon egyedül az igus nyújt az általa gyártott kábelekre 36 hónapos garanciát.

The post Az igus tovább bővíti a YE hibrid láncok sorozatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akár 7000 fokos forgómozgások a twisterband HD lánccal https://www.muszaki-magazin.hu/2020/02/09/twisterband-hd-lanc/ Sun, 09 Feb 2020 15:43:09 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9149 Forgassa biztonságosan és zavartalanul az energia-, adat- és közegszállításhoz használt kábeleket és tömlőket Az igus azért fejlesztette ki a twisterband HD láncot, hogy még forgómozgások közben is biztonságosan és megbízhatóan lehessen vezetni a kábeleket és a tömlőket. A kis tömegű energialánc nagyon stabil, könnyen megtölthető, és még az akár másodpercenként 180 fokos forgási sebességeket is […]

The post Akár 7000 fokos forgómozgások a twisterband HD lánccal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Forgassa biztonságosan és zavartalanul az energia-, adat- és közegszállításhoz használt kábeleket és tömlőket

Az igus azért fejlesztette ki a twisterband HD láncot, hogy még forgómozgások közben is biztonságosan és megbízhatóan lehessen vezetni a kábeleket és a tömlőket. A kis tömegű energialánc nagyon stabil, könnyen megtölthető, és még az akár másodpercenként 180 fokos forgási sebességeket is kibírja. A lánc a saját tengelye körül forog. A sorozat hosszú élettartamának köszönhetően, az igus most két további mérettel egészítette ki a twisterband HD termékcsaládját. Ezek az új méretek kifejezetten a rendkívül kis beszerelési helyeken való használatra készültek.

A nagy forgási sebességek és a kicsi beszerelési helyek azzal járnak, hogy az energiakábelek, az adatkábelek és a tömlők meglehetősen nagy igénybevételnek vannak kitéve. Különösen a kicsi beszerelési helyek, pl. a szerszámgépek esetében van szükség kompakt és megbízható megoldásokra, ezért az igus két új mérettel egészítette ki a twisterband HD sorozatot. Ezt az energiaellátó sorozatot már sikerrel használjak a famegmunkáló gépekben, valamint az autóipar területén használt munkadarab-pozicionálókban. A twisterband segítségével a rendkívül kis helyeken a vízszintes síkban akár 7000 fokos, a függőleges síkban pedig akár 3000 fokos forgómozgásokra van lehetőség, még akár másodpercenként 180 fokos sebesség mellett is. Ez lehetővé teszi a csúszógyűrűk kiváltását korlátozott forgásszög esetén. Különböző közegeket szállító vezetékek és buszkábelek, vagy akár folyadékok is egyszerűen, költséghatékonyan és zavartalanul vezethetők egyetlen rendszer segítségével. Az új méretek kompakt belső magassága 11, ill. 18 milliméter: ez optimális a pl. forgóasztalokon vagy robotokon található, nagyon kicsi beszerelési helyek esetében.

Nagy szilárdság a speciális műszaki tervezési jellemzőknek köszönhetően

A twisterband HD nagyon karcsú kivitelű, könnyű és szorosan a saját forgástengelye köré csavarható. Az energialánc különálló lánctagokból áll, amelyek csapos-kampós szerkezettel akaszthatók egymásba. Ennek köszönhetően garantálható egy adott hajlítási sugár, ugyanakkor javul a stabilitás is. Ez az energiaellátó megoldás karbantartást nem igénylő tribo-polimerekből készül, amelyekbe üvegszál-erősítésű anyagot használtak fel. Ennek eredményeként a twisterband HD hosszabb élettartamú. A masszív energialánc az igus 3800 négyzetméteres saját tesztlaborjában is bizonyította hosszú élettartamát. A mozgásra tervezett chainflex kábelekkel együtt a twisterband HD nagyon hosszú élettartamot ért el a tesztek során. Moduláris felépítésének köszönhetően ez az energiaellátó rendszer igény szerint hosszabbítható és rövidíthető. A kábelek könnyen behelyezhetők a megvezető rendszerbe, és bármikor kicserélhetők vagy meghosszabbíthatók. Ez további előny a csúszógyűrűkkel szemben. A twisterband HD sorozat jelenleg közvetlenül raktárról összesen négy méretben kapható, amelyek külső átmérője 140 és 500 milliméter közötti.

További információk: https://www.igus.hu/info/n19-twisterband-hd

The post Akár 7000 fokos forgómozgások a twisterband HD lánccal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>