labor – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Kiberbiztonsági labort alapított az ELTE és az OTP https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/13/elte-kiberbiztonsag-labor-otp/ Wed, 13 Mar 2024 05:00:42 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28823 ELTE–OTP Kiberbiztonsági Ipari Labor néven kutatólabort hozott létre az Eötvös Loránd Tudományegyetem és az OTP Bank az ELTE Informatikai Karán, ahol a jövőben a pénzügyi informatikában használt biztonsági megoldások hatékonyságát és fejlesztési lehetőségeit kutatják Az együttműködés keretében az egyetem hallgatói és a pénzintézet szakértői közösen folytatnak kibervédelmi kutatásokat a pénzügyi visszaélések megelőzése és védelmi megoldások fejlesztése […]

The post Kiberbiztonsági labort alapított az ELTE és az OTP appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
ELTE–OTP Kiberbiztonsági Ipari Labor néven kutatólabort hozott létre az Eötvös Loránd Tudományegyetem és az OTP Bank az ELTE Informatikai Karán, ahol a jövőben a pénzügyi informatikában használt biztonsági megoldások hatékonyságát és fejlesztési lehetőségeit kutatják

Az együttműködés keretében az egyetem hallgatói és a pénzintézet szakértői közösen folytatnak kibervédelmi kutatásokat a pénzügyi visszaélések megelőzése és védelmi megoldások fejlesztése érdekében. A kutatások eredményei később beépülhetnek az OTP informatikai rendszereibe, szolgáltatásaiba.

A labor megnyitó ünnepségén Borhy László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora köszöntőjében rámutatott, hogy az ELTE a hazai felsőoktatásban a kiváló kutatóegyetemi hagyományok letéteményese, amely azért tudott több évszázadon át sikeresen bővülni és fejlődni, mert mindig is képes volt a megújulásra és nyitott a társadalmi igények, az innováció iránt. Az ELTE és az OTP együttműködése ennek egy újabb jó példája, nem csak azért, mert általa az ipari igények megjelennek az oktatásban és kutatásban, hanem azért is, mert a KIBERLAB az Informatikai Kar, valamint az Állam- és Jogtudományi Kar részvételének köszönhetően jól hasznosítja az interdiszciplináris együttműködésekben rejlő innovatív potenciált.

„A kiberbiztonság fontosságát nem lehet túlbecsülni. A kiberkockázatok azonosítása és kezelése mára az egyik legfontosabb feladat a szervezetek életében, így ez többé nem kizárólag IT biztonsági kérdés, hanem a szervezetek üzleti stratégiájának szerves részét kell képeznie. Épp ezért tartottuk fontosnak, hogy e területek kutatásába már a legfiatalabb programozókat is bevonjuk, illetve az eredményeket beépítsük fejlesztéseinkbe”

– nyilatkozta Bucsek Gábor, az OTP Bank Informatika és Bankbiztonsági Igazgatóságának ügyvezető igazgatója.

Kozsik Tamás, az ELTE Informatikai Kar dékánja elmondta, hogy az Informatikai Kar ipari partnereivel olyan kölcsönös előnyökön alapuló együttműködéseket valósít meg, amelyek nagy hozzáadott értéket képviselnek mindkét fél számára. Az ELTE-OTP KIBERLAB megalakulása egy jelentős lépés ezen az úton, amennyiben a kibervédelem, pénzügyi biztonsági rendszerek területén szolgáltat innovatív megoldásokat az Informatikai Kar tudásbázisára építve. A komplex, stratégiai együttműködési modell lényege azonban túlmutat a vállalati K+F+I megbízás teljesítésén, hiszen a megoldások fejlesztésében az Informatikai Kar hallgatói is részt vesznek, akik képzésük részeként így egyedülálló vállalati tapasztalatot és gyakorlati képességeket sajátítanak el. Várhatóan diplomamunkák, doktori disszertációk sora születik majd a KIBERLAB témáiban, de az együttműködés nem elhanyagolható hozadékaként az egyetemi kutatók szakmai horizontjának szélesedése, élvonalbeli publikációk megjelenése is prognosztizálható.

A kutatólaborban az idei tanév második félévében 18 hallgató dolgozik, 11 kutatási témakörön.

Ezek közé tartozik az adathalászatot azonosító kibervédelmi módszerek kidolgozása és validálása, valamint a mesterségesintelligencia-alapú, nagy nyelvi modellű (LLM) rendszerek biztonsági szempontjainak a vizsgálata. A vizsgált területek felölelik napjaink legizgalmasabb informatikai kihívásait, mint az adathalászat megakadályozása, a mesterséges intelligencia alkalmazása a kiberbiztonság területén, a nagy nyelvi modellek biztonsági kérdései, a posztkvantum kriptográfia vagy a nyílt forráskódú penteszt eszközök alkalmazásának biztonsági kérdései. A megcélzott eredmények nemcsak az ELTE IK és az OTP bank, hanem az egész magyar társadalom hasznára fognak válni – részletezte a KIBERLAB szakmai feladatait Kovács Attila, a labor szakmai vezetője, az ELTE Informatikai Kar professzora.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Kiberbiztonsági labort alapított az ELTE és az OTP appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Siemens-labor létesül a Debreceni Egyetemen https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/04/debreceni-egyetem-siemens-labor/ Mon, 04 Apr 2022 06:00:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19586 Tovább erősíti ipari kapcsolatait és Siemens oktatótermet hoz létre a Debreceni Egyetem Műszaki Kara a Mechatronikai Tanszék oktatási-kutatási kínálatának bővítésére. A kezdeményezéshez indulásként jelentős, csaknem 60 millió forint értékű műszer-, szoftver- és eszközadománnyal járult hozzá a cég.  A Debreceni Egyetem (DE) a kormányzattal együttműködve fejleszti műszaki képzéseit, melynek eredményként az intézmény járműipari kutatócentrumot alakít ki […]

The post Siemens-labor létesül a Debreceni Egyetemen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tovább erősíti ipari kapcsolatait és Siemens oktatótermet hoz létre a Debreceni Egyetem Műszaki Kara a Mechatronikai Tanszék oktatási-kutatási kínálatának bővítésére. A kezdeményezéshez indulásként jelentős, csaknem 60 millió forint értékű műszer-, szoftver- és eszközadománnyal járult hozzá a cég. 

A Debreceni Egyetem (DE) a kormányzattal együttműködve fejleszti műszaki képzéseit, melynek eredményként az intézmény járműipari kutatócentrumot alakít ki a városban, és hamarosan új épületszárnnyal bővül a kar épülete az Ótemető utcai campuson, ahol a Siemens-labor is helyet kap majd.

“A Debreceni Egyetem célja a műszaki képzés infrastrukturális hátterének gyarapítása és fejlesztése, hiszen a városba folyamatosan érkeznek az újabb cégek, amelyek működéséhez elengedhetetlen a megfelelő végzettségű mérnökutánpótlás biztosítása”

– fogalmazott köszöntőjében Ailer Piroska.

A DE műszaki innovációért és képzésfejlesztésért felelős rektorhelyettese hangsúlyozta: ez a munka elkezdődött, de nem ért véget, hiszen az új képzések, specializációk bevezetését a vállalatok igényei, javaslatai alapján alakítja az intézmény. Az oktatómunkába az egyetemmel, ezen belül is a Műszaki Karral együttműködő cégek munkatársai is bekapcsolódhatnak, biztosítva ezzel a következő mérnökgeneráció számára az elméleti tudás mellett a naprakész gyakorlati ismereteket. Ennek része lesz a jövőben a Siemens-szel most kötött megállapodás is – emelte ki Ailer Piroska.

A 175 éve, ebből Magyarországon 135 éve működő Siemens – amely kategóriájában a világ élmezőnyében szerepel – a kar 14. ipari laboratóriumát hozza létre, amelyben a tervek szerint a legkorszerűbb technológiák alkalmazásával 15 munkaállomáson egyszerre 30 hallgató ismerkedhet az eszközökkel.

“A mérnökutánpótlás biztosítása, az egyetemeken folyó kutató-fejlesztő tevékenység alkalmazása a Siemens egyik motorját jelenti a negyedik ipari forradalom idején”

– mondta az együttműködési megállapodás aláírását megelőzően Jeránek Tamás.

A Siemens Zrt. vezérigazgatója úgy vélte, a korábban megkezdett közös munka most kicsúcsosodhat, és olyan eredményeket hozhat, amelyeknek köszönhetően a DE versenyképesebb oktatást biztosíthat hallgatóinak, akik valós ipari környezetnek megfelelő laborban sajátíthatják el ismereteiket, így a vállalat valós gyakorlati tudással rendelkező fiatal mérnököket alkalmazhat. A vezérigazgató a távlatokat előrevetítve vázolta az együttműködés bővítésének lehetőségeit is, amely kiterjedhet –többek között– az oktatók továbbképzésére, az eszközök folyamatos frissítésére, valamint karbantartására egyaránt.

“Az adomány elsősorban a mechatronikai mérnök alap- és mesterképzésben résztvevői, mintegy 500 hallgató számára teremt új lehetőségeket, jelenleg a csaknem 60 milliós eszközadomány jóvoltából, a későbbiekben a fejlesztésnek köszönhetően kialakított új szárnyban a Siemens-laborban is, ahol a mechatronikai hallgatók a cég digitális technológiáihoz kapcsolódó kompetenciákat sajátíthatják el, és ahol már az egyetem más karain tanuló diákok is ismerkedhetnek majd a technikai újdonságokkal”

– mondta Husi Géza, az egyetem műszaki karának dékánja.

További részletek és forrás

The post Siemens-labor létesül a Debreceni Egyetemen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mi hiányzik a laborokból? https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/16/labor-es-muszertechnika-expo-2020/ Mon, 16 Nov 2020 10:50:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12607 2020. november 23-27. között kerül megrendezésre a Labor- és Műszertechnika Expo, a hazai laboratóriumi eszközök, berendezések, és műszertechnika legszélesebb kínálatát felvonultató online rendezvény. A virtuális expo hét szakmai szervezet (MBKE, MAGE, METT, MAROVISZ, HUNKOR, MAE, OAK) egyedülálló összefogásával valósul meg. A kiállítás az analitika, élettudomány, biokémia, gyógyszeripar, diagnosztika, anyagvizsgálat és korrózióvédelem területén dolgozó szakembereket várja […]

The post Mi hiányzik a laborokból? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2020. november 23-27. között kerül megrendezésre a Labor- és Műszertechnika Expo, a hazai laboratóriumi eszközök, berendezések, és műszertechnika legszélesebb kínálatát felvonultató online rendezvény. A virtuális expo hét szakmai szervezet (MBKE, MAGE, METT, MAROVISZ, HUNKOR, MAE, OAK) egyedülálló összefogásával valósul meg. A kiállítás az analitika, élettudomány, biokémia, gyógyszeripar, diagnosztika, anyagvizsgálat és korrózióvédelem területén dolgozó szakembereket várja a rendezvényre.

Sokan azt tapasztalták az idei év során, hogy a rendezvények, személyes találkozások csökkenésével, kiesésével nehézkesebbé vált a munkájukhoz használt laboratóriumi és műszertechnikai termékekről, szolgáltatásokról való tájékozódás, ajánlatkérés, egyeztetés. A Labor- és Műszertechnika Expo akadémiai és ipari háttérből jövő résztvevők számára szeretné biztosítani a szakmai kapcsolattartást és személyes kommunikációt az iparág jeles képviselőivel, egy biztonságos csatornán keresztül.
És hogy mit is tud egy virtuális kiállítás? Ezt bizony nehéz lenne pár sorban leírni, de szerencsére pár kattintás, és máris elénk tárul egy új és izgalmas kiállítási platform. Az online expo-n a látogatók megtekinthetik a kiállítók standjait, videó prezentációit, élő szakmai előadásokon vehetnek részt, a standokon lévő video chat szobák pedig személyes megbeszélések és egyeztetések helyszínéül szolgálnak. Ez egy olyan egyedülálló rendezvény, ahol a résztvevők egy helyen, egy időben találkozhatnak mindazon cégek képviselőivel, akik szakterületük teljeskörű háttértámogatását biztosítják. Itt megtalálhatják mindazon termékeket és szolgáltatásokat, melyeket már ismernek és nap mint nap használnak, és sok olyasmit is, amit a kiállításon fedezhetnek fel.

A Labor- és Műszertechnika Expo szervezői egy különleges közösségi teret is kialakítanak a résztvevőknek, ahol szabadon barangolhatnak és találkozhatnak, beszélgethetnek rég nem látott kollégákkal, partnerekkel a virtuális térben.


Az online rendezvények idei térhódítása olyan új és érdekes élményekkel gazdagította a résztvevők életét, melyre eddig nem kerülhetett sor. Természetesen mind reméljük, hogy a megszokott, szeretett és szakmailag jelentős rendezvények visszatérnek majd jövőre a személyes megvalósuláshoz, azonban számos izgalmas megoldás megmarad számunkra a virtuális világból, melyekkel nem kell végleg leszámolnunk. Az online események egyik sajátossága, hogy a személyesen megrendezett társaikhoz képes jelentősen alacsonyabb részvételi díjakkal, sőt számos esetben díjmentesen látogathatók.

Ez nincs másként a Labor- és Műszertechnika Expo-n sem, amelyre szintén ingyenesen lehet regisztrálni, majd részt venni a rendezvényen. A kiállítás szeretettel várja látogatóit november 23-27. között.

Regisztrálni a laborexpo.hu weblapon lehet.

The post Mi hiányzik a laborokból? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>