KUKA – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 my.KUKA: 24/7 hozzáférés a KUKA által kínált termékekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatos információkhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/17/my-kuka-termekek-szolgaltatasok/ Fri, 17 May 2024 14:08:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29712 Legyen digitális, fenntartható, testre szabott és mindezek mellett hatékony. Miután a KUKA megtapasztalta, hogy megváltozott az ügyfelek magatartása a tekintetben, hogy mikor és hogyan szeretnének hozzáférni az információkhoz, kifejlesztette és ingyenesen elérhetővé tette az ügyfelek számára a my.KUKA-t – a digitális platformot, amely lehetővé teszi a robotikai alkalmazások hatékony kezelését. A digitális korban, amikor a technológia […]

The post my.KUKA: 24/7 hozzáférés a KUKA által kínált termékekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatos információkhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Legyen digitális, fenntartható, testre szabott és mindezek mellett hatékony. Miután a KUKA megtapasztalta, hogy megváltozott az ügyfelek magatartása a tekintetben, hogy mikor és hogyan szeretnének hozzáférni az információkhoz, kifejlesztette és ingyenesen elérhetővé tette az ügyfelek számára a my.KUKA-t – a digitális platformot, amely lehetővé teszi a robotikai alkalmazások hatékony kezelését.

A digitális korban, amikor a technológia gyorsan fejlődik, az iparnak is alkalmazkodnia kell ahhoz, hogy versenyképes és hatékony maradjon. A KUKA, a robotika és az ipari automatizálás egyik világelső vállalata és a my.KUKA digitális platformján keresztül innovatív megoldásokat kínál. Ez a platform egy központi felület az ügyfeleink számára, amely különböző szolgáltatások és digitális eszközök széles skálájához biztosít hozzáférést a működésük és teljesítményük optimalizálása érdekében.

“Fontos, hogy digitalizáljuk a folyamatokat és az ügyféllel való kapcsolattartási pontokat, valamint, hogy termékeinket és megoldásainkat egy digitális ökoszisztémában helyezzük el. Egyértelmű számunkra, hogy az ügyfelek a nap bármely szakában, gyorsan elérhető és bármilyen eszközről hozzáférhető információkat szeretnének, bárhol is legyenek. Ebben az összefüggésben a my.KUKA egy elengedhetetlen eszköz számukra, mely a szolgáltatások és digitális megoldások széles skálájához nyújt hozzáférést, javítva ezzel az operatív hatékonyságot és teljesítményt” – mondta Rumpler Ádám, a KUKA Magyaroszág értékesítési vezetője.

my kuka platform

“Ezen a platformon keresztül ügyfeleink a robotikai és automatizálási infrastruktúrájuk nagyobb átláthatóságát élvezhetik, mivel valós időben tudják nyomon követni és elemezni a berendezések teljesítményét”. Rumpler Ádám

A my.KUKA több mint egy online platform, egy komplex digitális ökoszisztéma, amely a KUKA ügyfeleit különféle, az egyedi igényeikre szabott szolgáltatásokkal és megoldásokkal köti össze. A platformon belül az ügyfelek számos alapvető funkcióhoz férhetnek hozzá, mint például a berendezések állapotának nyomon követése, megrendelések és a pótalkatrészek kezelése, a műszaki dokumentációkhoz és a felhasználói kézikönyvekhez való hozzáférés, valamint a műszaki támogatás vagy az online tanfolyamok.

Pontosan milyen funkciók találhatók a my.kuka platformon?

Robot Guide: útmutató a robotalapú automatizáláshoz

A Robot Guide átfogó információforrásként használható a robotalapú automatizálás világát illetően. Az anyag értékes információkat, bevált gyakorlatokat és útmutatást tartalmaz, célja segíteni megérteni és kiaknázni a robotikai megoldásokban rejlő lehetőségek különféle felhasználási területeken rendelkezésre álló kihasználási lehetőségeit.

KUKA.SIM: koncepció, tervezés és szimuláció

A hatékonyan használható KUKA.SIM az automatizálási projektek koncepciójának elképzelését, tervezését és szimulációját segíti. Ez a funkció még a megvalósítás előtt lehetővé teszi az ötletek vizualizálását és validálását, a munkafolyamatok optimalizálását és a rendszer viselkedésének előrejelzését. A különböző forgatókönyvek szimulálásával megalapozott döntéseket hozhat, és biztosíthatja az automatizálási kezdeményezések sikerét. Ingyenes demoverziója elérhető a my.kuka felületen.

KUKA.Load: hasznos teher és kinyúlás ellenőrzése

Ingyenes eszköz az egyes robotok kereséséhez, összehasonlításához és azonnali elemzéséhez. Az optimális teljesítmény és biztonság szavatolása elengedhetetlen a robotikai alkalmazások hasznos terhelhetőségi és kinyúlási követelményeinek felmérése. A my.KUKA oldalon elérhető KUKA.Load segítségével könnyen ellenőrizhető, hogy egy adott robotmodell megfelel-e a szükséges hasznos terhelhetőségi és kinyúlási követelményeknek. Eszközünk segít pontos döntéseket hozni az egyedi igényeknek megfelelő robot kiválasztásakor.

KUKA Xpert: műszaki tudásbázis

A KUKA Xpert szolgáltatás átfogó műszaki tudásbázishoz biztosít hozzáférést. Az adatbázis rengeteg információt tartalmaz, beleértve a műszaki dokumentációkat, a hibaelhárítási útmutatókat és a legjobb gyakorlatokat. Az Xpert segítségével a KUKA teljes tudásanyaga elérhetővé válik, és jobban megértheti a robotikai rendszereket és azok megvalósítását. A my.KUKA felületen történő regisztrációval automatikusan megkapja a díjmentes KUKA Xpert Basic licenszét.

Termékek online vásárlása – my.KUKA Marketplace 3%-os kedvezménnyel

A my.KUKA oldalon található my.KUKA Marketplace felületen olyan a vásárlási élmény, amit megszoktak a nagy online-kereskedők platformjait használó ügyfelek. A dizájn és a navigáció leegyszerűsíti a megfelelő termékek keresését és a vásárlás lebonyolítását.  A my.KUKA Marketplace felületén kiválasztott robotokat (pl. az LBR iisy modellt) az ügyfelek saját igényeik szerint konfigurálhatják, megtekinthetik a termék részleteit és megvásárolhatják a megfelelő pótalkatrészeket. Ezen kívül rendelkezésre állnak a rendelési előzmények, így az ügyfelek pontosan látják, hogy mikor melyik terméket vásárolták meg. A Marketplacen leadott rendelések után minden esetben 3% kedvezményt biztosítunk.

my.kuka.com weboldal

Hatékony robotflotta-kezelés és adminisztráció

Robotflotta -adminisztráció és eszköznyilvántartás, műszaki támogatás online megrendelése, robot-pótalkatrészek rendelése, szervizesetek online megtekintése és távoli szerviz.

„A my.KUKA átfogó funkciókat kínál a robotflotta zökkenőmentes irányításához és adminisztrációjához, valamint elősegíti a közvetlen és hatékony kommunikációt az ügyfelek és lokális csapatunk között. Ez a közvetlen interakció segít csökkenteni az állásidőt és maximalizálni a rendszer rendelkezésre állását.” – tette hozzá Rumpler Ádám.

iiQoT- Egyszerű, valós idejű felügyelet

Az iiQoT, a my.KUKA rendszeren keresztül elérhető innovatív távfelügyeleti eszköz forradalmasítja a robotrendszerek valós idejű felügyeletét és vezérlését. Ez a hatékony funkció optimalizálja a teljesítményt, feltárja a lehetséges problémákat és biztosítja a zökkenőmentes működést. Az iiQoT hatékony távfelügyeleti megoldást kínál a robotok állapotának és teljesítményének valós idejű nyomon követésére.

“A my.KUKA nem csupán egy digitális platform, hanem megbízható partner ügyfeleink számára, amely segít nekik optimalizálni működésüket és versenyképesnek maradni a folyamatosan fejlődő piacon. Bármilyen igényük is van, műszaki dokumentáció, pótalkatrész, új robot stb., szeretnénk, ha első gondolatuk a my.kuka lenne. A platformhoz való hozzáférés üzleti e-mail címmel ingyenes. Így bárki kipróbálhatja a funkciókat. Büszkék vagyunk arra, hogy az ipari átalakulás élvonalában vagyunk, és hogy ügyfeleinkkel együtt haladhatunk a siker felé vezető úton. A folyamatok digitalizálásával és központosításával a my.KUKA megerősíti a KUKA vezető pozícióját a robotika és az ipari automatizálás területén. A platformnak az iparágra gyakorolt pozitív hatása alátámasztja a KUKA innováció iránti elkötelezettségét.” -tette hozzá végül Rumpler Ádám.

my.kuka.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post my.KUKA: 24/7 hozzáférés a KUKA által kínált termékekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatos információkhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ismét KUKA Gyereknapi rajzverseny: robotok, technológia és környezetvédelem https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/16/kuka-gyereknapi-rajzverseny-2024/ Thu, 16 May 2024 08:47:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29706 A KUKA ismét egy izgalmas rajzversenyt hirdetett meg Facebook oldalán Gyereknap alkalmából. Az idei évben a verseny témája a környezetvédelem és a technológia összefonódása. Arra kértük a résztvevőket, hogy rajzolják le, szerintük hogyan segíthet egy robot a környezetvédelemben. https://www.facebook.com/KUKAHungary A beküldött rajzokban nem csak a gyerekek kreativitását, hanem a fenntarthatósággal kapcsolatos tudatosságukat is szeretnénk megismerni. […]

The post Ismét KUKA Gyereknapi rajzverseny: robotok, technológia és környezetvédelem appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A KUKA ismét egy izgalmas rajzversenyt hirdetett meg Facebook oldalán Gyereknap alkalmából. Az idei évben a verseny témája a környezetvédelem és a technológia összefonódása. Arra kértük a résztvevőket, hogy rajzolják le, szerintük hogyan segíthet egy robot a környezetvédelemben.

https://www.facebook.com/KUKAHungary

A beküldött rajzokban nem csak a gyerekek kreativitását, hanem a fenntarthatósággal kapcsolatos tudatosságukat is szeretnénk megismerni. A KUKA mindig is fontosnak tartotta a környezetvédelmet, és hiszünk benne, hogy a robotika és az automatizáció segíthet abban, hogy fenntarthatóbb jövőt teremtsünk.

A gyereknap alkalmából meghirdetett rajzversenyünkre minden 18 év alatti gyermek jelentkezhet, és több kategóriában is díjazni fogjuk a legjobb alkotásokat többek között Lego Technic / Lego Duplo játékokkal és KUKA ajándékcsomagokkal.

Különdíjunk egy 4 fős családi belépőjegy a bükfürdői FunCity élményparkba, ahol jövőbe mutató, izgalmas technikai kalandjátékokat próbálhat ki a nyertesünk családjával, köztük a KUKA Coastert is. A Coaster érdekessége, hogy egy KUKA ipari robotra szerelt 3 személyes beülőt tartalmaz, mely a robot irányításával egyedi mozgáskombinációkra képes. Ez az innovatív hullámvasút a legújabb robottechnológiát ötvözi egy VR szemüveggel. Az utasok felejthetetlen utazást élhetnek át új virtuális világokban.

Bízunk benne, hogy a gyerekek örömmel vesznek majd részt ebben a kreatív kihívásban, és olyan alkotásokat készítenek, amelyek inspirálnak mindannyiunkat a környezetvédelem iránti elkötelezettségünkre. Várjuk tehát a rajzokat, és reméljük, hogy a jövőben együtt dolgozhatunk a fenntartható jövőért!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Ismét KUKA Gyereknapi rajzverseny: robotok, technológia és környezetvédelem appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
KUKA: A fenntartható megoldások úttörője https://www.muszaki-magazin.hu/2023/07/26/kuka-fenntarthatosag-robotika/ Wed, 26 Jul 2023 05:15:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26168 A KUKA, a világ egyik vezető automatizációs megoldásokat nyújtó vállalata elkötelezett amellett, hogy környezettudatos technológiákkal járuljon hozzá a gyártóipar fejlődéséhez és segítse ügyfeleit a fenntarthatósági céljaik elérésében. A növekvő energiaárak és az Európai Unió által meghatározott károsanyag kibocsátási kvóták komoly kihívást jelentenek a vállalatok számára, a KUKA azonban előretekint és a fenntarthatóság terén meghatározó szerepet […]

The post KUKA: A fenntartható megoldások úttörője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A KUKA, a világ egyik vezető automatizációs megoldásokat nyújtó vállalata elkötelezett amellett, hogy környezettudatos technológiákkal járuljon hozzá a gyártóipar fejlődéséhez és segítse ügyfeleit a fenntarthatósági céljaik elérésében. A növekvő energiaárak és az Európai Unió által meghatározott károsanyag kibocsátási kvóták komoly kihívást jelentenek a vállalatok számára, a KUKA azonban előretekint és a fenntarthatóság terén meghatározó szerepet vállal. A KUKA innovatív technológiák és stratégiák fejlesztésével járul hozzá a hosszútávú gazdasági sikerekhez és a környezetvédelmi teljesítmények javításához.

Az energiaárak folyamatos emelkedése miatt az energiahatékonyság növelése kulcsfontosságú tényezővé vált a fenntarthatóság érdekében. A közelmúltban a KUKA olyan meghatározó termékeket fejlesztett ki, amelyek lehetővé teszik az energiahatékonyabb termelést. Egyes robottípusok energiafelhasználása jelenleg akár 60 százalékkal is kevesebb lehet, mint a 12 évvel korábbi kiviteleinek fogyasztása.

2020-ban több olyan újítás is bemutatásra került, amely támogatja az energiatakarékos gyártást, mint például a KR IONTEC, a KR SCARA és a KR C5 robotvezérlő. Az idén bemutatott nagy teherbírású KR Fortec ultra robot úgy lett kifejlesztve, hogy kialakítása, súlya, hajtástechnikája, energiafogyasztása, szoftver- és vezérlőtechnológiája teljeskörű klímabarát robotikai megoldást nyújtson számos iparágban.

A KUKA fenntarthatósági stratégiája a Total Cost of Ownership (TCO) fontosságát is hangsúlyozza. Az energiahatékonyság és a környezeti teljesítmény javítása hosszútávon költségmegtakarítást eredményez. A KUKA termékei és megoldásai ennek az elvnek a figyelembevételével tervezettek, hogy ügyfelei a lehető legjobb gazdasági eredményeket érjék el a fenntarthatóságot szem előtt tartva.

A KR Quantec sorozat teljes bekerülési költség szempontjából úttörőnek számít a piacon a gazdaságos üzembe helyezési és karbantartási koncepciójával, a Meantime Between Failure kategóriában bemutatott csúcsértékekkel, valamint a teljes vázrendszer csökkentett alkatrészszámával.

Viszont a KUKA nem kizárólag azzal támogatja az ügyfeleit, hogy csökkenti a robotok energiafogyasztását, hanem olyan szoftvereket kínál, amelyek segítségével pontosan mérhető a robotok fogyasztása, illetve optimalizálható a mozgásuk. Például, a KUKA EcoMode 1.0 szoftver automatikusan optimalizálja a robotok mozgásait a kedvezőbb energiafelhasználás érdekében. A KUKA.sim szimulációs szoftverrel pedig könnyen és hatékonyan programozhatók a robotok és berendezések, amely által javítható a környezetvédelmi teljesítmény, valamint nagyobb termelékenység és versenyelőny is elérhető.

A környezettudatosság fontos szerepet játszik a KUKA saját fenntarthatósági stratégiájában is. A vállalat többek között, Taksonyban újonnan telepített napelemeket és napkollektorokat használ, hogy növelje a zöld energia használatát. A zöld energiaforrások hozzájárulnak a fenntarthatósági célkitűzéseinek eléréséhez és csökkentik a vállalat ökológiai lábnyomát.

A KUKA kutatás & fejlesztés központja folyamatosan keresi az újabb megoldásokat, hogy további  sikereket érjenek el a fenntarthatóság terén, lehetőséget teremtve a termelés hatékony és környezetbarát megvalósulására.

www.kuka.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post KUKA: A fenntartható megoldások úttörője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A KUKA bemutatja a legújabb nagy teherbírású robotját https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/29/kr-fortec-kuka-robot/ Mon, 29 May 2023 05:30:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25426 Az új KR FORTEC ultra család robotjai új mércéket állítanak fel a 480 kg-tól 800 kg-ig terjedő nehéz teherbírású tartományban. A dupla lengőkaros robot ideális nagyméretű és nehéz munkadarabok mozgatásához, amely különösen az elektromobilitás szektor új követelményeit elégíti ki. A robotcsalád öt robotvariánst tartalmaz – mindegyik ideálisan alkalmas különböző alkalmazások ellátására. Például a KR 800 […]

The post A KUKA bemutatja a legújabb nagy teherbírású robotját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új KR FORTEC ultra család robotjai új mércéket állítanak fel a 480 kg-tól 800 kg-ig terjedő nehéz teherbírású tartományban.

A dupla lengőkaros robot ideális nagyméretű és nehéz munkadarabok mozgatásához, amely különösen az elektromobilitás szektor új követelményeit elégíti ki.

A robotcsalád öt robotvariánst tartalmaz – mindegyik ideálisan alkalmas különböző alkalmazások ellátására. Például a KR 800 lenyűgözően kezeli a 800 kg-os teherbírást. A két KR 480 változat képes akár 3 700 mm karkinyúlásra. A KR 640 és KR 560 változatai pedig jelentősen megnövelik a maximálisan megengedett tömegtehetetlenségi nyomatékot.

“Az új KR FORTEC ultra család robotjait szoros együttműködésben fejlesztettük ki ügyfeleinkkel. Az új robotjaink bemutatása a válaszunk az autóipar változó követelményeire, a nagyobb járművekre, nehéz akkumulátorokra és a nagyon nagy alkatrészek mozgatására, kifejezetten az elektromos autók számára”

– mondja Wolfgang Bildl, a KUKA portfólió menedzsere.

Kategóriájában a legkönnyebb. Ennek ellenére hihetetlenül erős, stabil és gyors.

A KR FORTEC ultra legfeltűnőbb tulajdonsága a dupla lengőkaros kialakítása, amely számos alapvető előnyt kínál: az innovatív design csökkenti az anyagfelhasználást és a robot súlyát, miközben biztosítja a stabilitást és a dinamikusabb teljesítményt.

A dupla lengőkarnak köszönhetően a robot csupán 2,2 t önsúllyal rendelkezik, amely „pehelysúlyúnak” számít a nehézsúlyú robotok kategóriájában, és kis helyigénye lehetővé teszi a szűk cellákban történő alkalmazást vagy akár teljesen új cellakoncepciókat is.

Úttörő teljesítmény, gazdaságosság és rugalmasság

A KR FORTEC ultra robot rendelkezik a legalacsonyabb teljes tulajdonlási költséggel (TCO) a nagy teherbírású kategóriában. Az önsúly és a teherbírás optimális kombinációja, a gazdaságos üzembe helyezési és karbantartási koncepció, valamint a pótalkatrészek csökkentett száma gondoskodnak arról, hogy a KR FORTEC ultra robotcsaláddal jelentősen csökkenthetők legyenek az üzemeltetési költségek.

A robotok teherbírása és tömegtehetetlensége bármikor átalakítható és bővíthető új feladatokhoz. Ez lehetővé teszi a robot új alkalmazásokban történő további használatát, valamint maximális rugalmasságot garantál a gyártás során.

Az alacsony energiafogyasztás, a legmodernebb hajtástechnika, valamint a legújabb szoftver- és vezérlőtechnológia teljes körű klímabarát robotikai csomagnak számít a hosszú élettartamú és csökkentett helyigényű, újrafelhasználásra alkalmas ipari robottal együttesen.

A KR FORTEC ultra új dimenziót nyit számos alkalmazásban és iparágban, lehetővé téve a vállalatok számára a nehéz teherbírású feladatok még hatékonyabb és megbízhatóbb végrehajtását.

www.kuka.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A KUKA bemutatja a legújabb nagy teherbírású robotját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
KUKA: KMP 600-S diffDrive https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/19/kuka-diffdrive-kmp/ Fri, 19 May 2023 05:00:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25297 Egy kolléga, akivel nem lehet összeütközni: új utakat nyit a belső logisztikában A KUKA mobil platformjai automatikusan viszik a megfelelő időpontban a megfelelő helyre az alkatrészeket és a nyersanyagokat. Fizikailag megterhelő szállítási feladatokat végeznek, és átfogó biztonságtechnikai rendszerüknek köszönhetően képesek megosztani a haladási útvonalukat a munkatársakkal és a hagyományos targoncákkal, valamint zökkenőmentesen beilleszkednek a meglévő […]

The post KUKA: KMP 600-S diffDrive appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy kolléga, akivel nem lehet összeütközni: új utakat nyit a belső logisztikában

A KUKA mobil platformjai automatikusan viszik a megfelelő időpontban a megfelelő helyre az alkatrészeket és a nyersanyagokat. Fizikailag megterhelő szállítási feladatokat végeznek, és átfogó biztonságtechnikai rendszerüknek köszönhetően képesek megosztani a haladási útvonalukat a munkatársakkal és a hagyományos targoncákkal, valamint zökkenőmentesen beilleszkednek a meglévő gyártási környezetbe.

A KUKA KMP 600-S diffDrive mobil platformjával most egy olyan új, vezető nélküli szállítórendszer áll rendelkezésre, amely a gyártási belső logisztikát támogatja.

A legmagasabb szintű biztonsági követelményeket is kielégítő KMP-600 S diffDrive új generációja bővíti a KUKA mobil platform kínálatát. A biztonsági berendezései mellett a mobilplatform akár 2 métert is képes megtenni egy másodperc alatt, amellyel a vezető nélküli szállítórendszer új szintre emeli az ipari belső logisztikát.

Anyagszállítás dinamikus környezetekben

A vezető nélküli jármű (AGV) akár 600 kilogrammos teherbírással maximális rugalmasságot biztosít a belső logisztikában. A gép elején és hátulján található lézerszkennerek mozgási szabadságot és teljes körű biztonságot tesznek lehetővé az alkalmazottak számára, emiatt nincs szükség védőkerítésre üzemeltetés közben. Továbbá a mobil platform 3D objektumfelismerő rendszerrel bővíthető, így képes a talaj felett 50 milliméter és 2,10 méter között távolságban lévő akadályokat felismerni.

„Számunkra biztonság a legfontosabb, ezért a KMP 600-S diffDrive előtt és mögött nyolc-nyolc biztonsági zóna van, amelyeket az ügyfelek – a jármű sebességéhez és az alkalmazáshoz igazodóan – külön-külön állíthatnak be.”

– jelentette ki Jakob Brandl, a KUKA portfóliómenedzsere.

A biztonsági intézkedések mellett azonban, ha szükség van a ciklusidők és a belső üzemi szállítási idők csökkentésére, a mobil platformok nagy sebességet tesznek lehetővé az összes menetirányban.

A szállítórendszerbe integrált emelőberendezés teszi lehetővé, hogy alkalmas legyen Top-load AGV-ként is működni. A beépített emelőeszköz segítségével akár 60 milliméterrel is lehetőség van megemelni a raklapokat vagy dobozokat, maximum 600 kilogrammos terhelhetőségig.

A KMP 600-S diffDrive-ban lítiumion-akkumulátor található, amelyet hosszú élettartam jellemez és nagyjából 8 óra üzemidőt biztosít, valamint 2 óra alatt tölthető újra. Az IP 54 védettségű kivitel pedig a védett fröccsenő víz és por ellen.

Intelligens navigáció

A mobil platformok irányításáról és felügyeletéről a KUKA.NavigationSolution flottakezelő szoftver gondoskodik, melyen keresztül információkat kaphatunk többek között az akkumulátor töltöttségi szintjéről, és azt, hogy mely járműveknek van WLAN-kapcsolatuk. A szoftvermegoldás először az SLAM-algoritmussal megismeri a környezetet, majd végrehajtja a területi lokalizálást (magában a járműben) és a járművek koordinálását (egy központi számítógépben). A géppark irányítója az eltávolodás és sebesség paraméterekkel meghatározza, hogy az úthálózaton melyik a legjobb – természetesen ütközésmentes – útvonal.

www.kuka.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post KUKA: KMP 600-S diffDrive appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A KUKA formálja az átalakulást a digitális világba https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/13/kuka-digitalis-atalakulas/ Sat, 13 May 2023 06:00:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25150 Okosgyár – Napjainkban a robot és az ember már kéz a kézben dolgozik, a folyamatok és az adatok mindenki számára digitálisan bármikor hozzáférhetők. A Dolgok Internete (IoT) megérkezett az iparba és a digitalizáció nagy léptekkel halad előre. A gyártás digitalizálása egyre inkább elterjedőben van, és számos előnnyel jár a vállalatok számára. A KUKA termékeivel és […]

The post A KUKA formálja az átalakulást a digitális világba appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Okosgyár – Napjainkban a robot és az ember már kéz a kézben dolgozik, a folyamatok és az adatok mindenki számára digitálisan bármikor hozzáférhetők. A Dolgok Internete (IoT) megérkezett az iparba és a digitalizáció nagy léptekkel halad előre.

A gyártás digitalizálása egyre inkább elterjedőben van, és számos előnnyel jár a vállalatok számára. A KUKA termékeivel és digitális szolgáltatásaival elérhető a Smart Factory, ahol a termékeket rugalmasabban, energiahatékonyabban, az erőforrásokat jobban kímélő és testreszabottabb módon, valamint olcsóbban lehet előállítani.

Mindenki számára elérhető automatizáció? Természetesen, lehetséges!

„Mi, a KUKA-nál globálisan gondolkozunk, ami azt is jelenti, hogy a kifejlesztett megoldások csak akkor hasznosak, ha azok mindenki számára elérhetők. Célunk, hogy az automatizálást és a digitális szolgáltatásainkat mindenki számára elérhetővé tegyük, amellyel a kis- és közepes vállalkozásokat is egy lépéssel közelebb hozhatjuk az okosgyár létrehozása felé. A digitalizációs fejlesztés számtalan előnnyel jár a vállalkozások számára, valamint hosszútávú és tartós befektetést jelent.”

– Rumpler Ádám, KUKA CEE GmbH Magyarországi Fióktelepének értékesítési menedzsere.

A KUKA mindig szem előtt tartja a gép- és berendezésgyártásban működő kis- és középvállalkozások igényeit. A KUKA IoT-platformja valamennyi iparágba tartozó vállalkozás számára elérhető, és piacfüggetlenül használható. A vállalatok így teljes mértékben az alapkompetenciáikra összpontosíthatnak, és emellett hozzáférést kaphatnak a bevált Micro-szolgáltatásokhoz.

A KUKA digitális szolgáltatásai és technológiái nem csak a nagyvállalatok számára elérhetőek, hanem a kkv számára is, amelyek elősegítik ezen vállalkozásokat a Digital Factory felé. A KUKA támogatja az interfészek szabványosítását és nyilvánosságra hozatalát annak érdekében, hogy a végfelhasználók, a cellák és berendezések üzemeltetői minimális beavatkozással is integrálni tudják a folyamatokat.

Célzott lépések a digitalizált gyártás felé

„Alapvetően akkor beszélhetünk digitalizált gyártásról, ha egy vállalkozás életében megszűnik a papír használata. De érezzük, hogy a valódi válasz ennél összetettebb, mert a rendeléskezelést és a gyártási ütemezést el lehet készíteni Excelben is, de azzal még nem kerültünk közelebb az okosgyárhoz. A legfontosabb a megfelelő vállalatirányítási rendszer létrehozása, amire már telepíthetjük az IT- és a termelő berendezéseinket, így csillagszerűen megoldható a teljes értékteremtés digitalizálása. Ez azonban lépésről lépésre történhet meg, mert a költséghatékonyságot sosem veszíthetjük szem elől; érdemes tehát azzal kezdeni, ami rövid távon a legnagyobb költségfaktortól szabadít meg minket. Egy digitalizációs projektnél ideális esetben nem csupán 1-2 éves célokat tűzünk ki, hanem hosszabb távú elképzelésekkel rendelkezünk.”

– teszi hozzá Rumpler Ádám.

5 fő lépés az okosgyár létrehozásához

  • Az első lépés a tervezés, amely során érdemes megvizsgálni az automatizáció lehetőségeit és azon területeket, ahol a számítógép vagy robotok általi munkavégzés alkalmazható.
  • A második lépés a virtuális valóság létrehozása a KUKA.Sim szimulációs szoftver segítségével, valamint az azonnal elvégezhető optimalizálási munkák.
  • A harmadik lépés az adatgyűjtés és elemzés a KUKA Xpert segítségével, ahol műszaki információkat és útmutatókat lehet találni a KUKA termékeiről.
  • A negyedik lépés a robotok alkalmazása az iiQoT szoftveren keresztül, amely a KUKA központi IIoT-platformja.
  • Az ötödik lépés a KUKA Remote Service támogatása a digitális kapcsolatnak köszönhetően, amely által rendkívül gyorsan megtalálható a probléma oka és annak elhárítási módja.
  • + Ráadásként a megfelelő szolgáltatásokkal tovább lehet optimalizálni a robotflottát, valamint berendezések kezelését, karbantartását és biztonságát.

A KUKA digitális szolgáltatásai testreszabott megoldásokat kínálnak a Smart Factory speciális követelményeihez. A berendezések és robotok szimulációjától az adatok felügyeletén és egyedi kiértékelésén keresztül egészen a támogatásig: a KUKA kiemelt támogatója a digitális fejlesztéseknek, amellyel átláthatóbbá és hatékonyabbá válhat egy vállalkozás termelése.

„A szimulációs programjaink a leginkább kézzelfoghatók minden vállalkozástípus számára. Ez ugyanis egy vizuális műfaj, egy az egyben látható, hogyan fog kinézni végül a robotizált folyamat és többek között költséghatékonyág is kiszámítható. A szimuláció nem csak egy termék, ami megvásárolható a KUKA Marketplace-n keresztül, hanem teljeskörű szolgáltatást is jelenthet, amit biztosítani tudunk a partnereink számára és szakmai tapasztalatunkkal tudjuk támogatni a munkájukat. A KUKA tervezi meg a későbbi munkafolyamatot és már a szimuláció, később pedig annak végeredménye is erőforrás- és időmegtakarítással jár. Amikor a berendezést már telepítettük, akkor olyan felhőmegoldások kerülnek előtérbe, mint az iiQoT szoftverünk, ami folyamatosan rögzíti az összes állapotadatot, függetlenül attól, hogy hardverről, szoftverről vagy vezérlésről van-e szó, és például olyan üzeneteket szolgáltat, hogy mikor esedékes egy megelőző karbantartás.”

– teszi hozzá Rumpler Ádám.

Tervezési biztonság a KUKA.Sim segítségével

A KUKA.Sim a KUKA intelligens szimulációs szoftvere. Használatával a vállalatok a KUKA robotokhoz kapcsolódó alkalmazásokat fejleszthetnek és szimulálhatnak a cellákban vagy gyártóberendezésekben, még a tényleges berendezés üzembe helyezése előtt. Az offline programozott robot-mozgásfolyamatok valósidőben kerülnek megjelenítésre, a program elemzi és optimalizálja az ütemidőket. Például az elérhetőségi vizsgálat és az ütközés-felismerés funkciókkal tudja biztosítani, hogy a robotprogramok és cellaelrendezési vázlatok tényleg megvalósíthatók legyenek.

Mérőszámokkal bizonyítható hatékonyságnövelés

„A Mean Time Between Failure (a meghibásodások között átlagosan eltelt idő) az egyik legfontosabb mérőszám, ami a robotok megbízhatóságára utalhat – és pontosan ez mérhető, valamint növelhető az iiQoT szoftverrel. Az IIoT-platformunk legfontosabb funkciói közé tartozik a berendezés-menedzsment, a megelőző karbantartás, a hibafelismerés, valamint a figyelmeztető üzenetek. A környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontok szerint pedig a robotok energiafogyasztása számít a legfontosabb mutatónak, ami szintén pontosan mérhető és sok következtetés levonására használható. Az energiafogyasztás korábban kevésbé fontos szempont volt a vállalkozások számára, de az elmúlt két évben az energiahatékonyág kérdése versenyelőnnyé lépett elő. Fel kell készülni arra, hogy a közeljövőben talán már nem az eszközbeszerzés jelenti majd a legnagyobb költséget az ipar számára, hanem az elavult géppark energiahasználata, vagy éppen a manuális munkafolyamatokat végző dolgozók megfizetése. A megtérülés egyik szintén nagyon fontos mérőszáma a ciklusidő, hiszen így ismerhető a gyártási kapacitás. Optimalizálás előtt a gyártóberendezés virtuális ikerpárján érdemes lefuttatni a tervezett változtatásokat, így megismerhetjük a későbbi változtatások hatását.”

Folyamatos fejlődés

A jövő gyárai szinte kimeríthetetlenek a fejlesztési lehetőségekből. Ebben partner a KUKA, akinek a segítségével a vállalatok úgy tudják optimalizálni a gyártásukat, mint még soha. A KUKA kobotok lehetővé teszik, hogy az emberekkel kéz a kézben dolgozzanak, így különböző alkalmazási területeken lehet őket használni, ahol a pontosság, a sebesség és az egyszerű kezelhetőség fontos szempont. A KUKA digitális eszközei pedig nagyobb biztonsággal, hatékonysággal és teljes rugalmassággal járulnak hozzá az Ipar 4.0 forradalmasításához.

A KUKA megoldásainak széles választékát kínálja olyan vállalkozásoknak, amelyek az okosgyárak létrehozásával hatékonyság-növekedést, versenyelőnyt szeretnének elérni, továbbá energiát takarítanának meg és hosszútávon optimalizálnák gyártásukat.

www.kuka.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A KUKA formálja az átalakulást a digitális világba appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
KUKA: Új technológiák https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/08/kuka-uj-technologia-iparnapjai/ Wed, 08 Jun 2022 07:29:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20622 Új vezérlés generáció – Úgy gondoljuk, hogy kiváló lehetőség és fórum volt a kiállítás, hogy találkozzunk leendő és meglévő ügyfeleinkkel, valamint partnereinkkel. Kezdi kiállítási beszámolóját Rumpler Ádám, a Kuka Hungária Kft. sales managere. MM: Cégük milyen újdonságokat, fejlesztéseket mutatott be az idei IPAR NAPJAI illetve MACH-TECH kiállításon? R.Á.: Legújabb generációjú vezérlés családunk legkisebb tagját a […]

The post KUKA: Új technológiák appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új vezérlés generáció – Úgy gondoljuk, hogy kiváló lehetőség és fórum volt a kiállítás, hogy találkozzunk leendő és meglévő ügyfeleinkkel, valamint partnereinkkel.

Kezdi kiállítási beszámolóját Rumpler Ádám, a Kuka Hungária Kft. sales managere.

MM: Cégük milyen újdonságokat, fejlesztéseket mutatott be az idei IPAR NAPJAI illetve MACH-TECH kiállításon?

R.Á.: Legújabb generációjú vezérlés családunk legkisebb tagját a KRC5 micro robotvezérlő szekrényt, illetve a kis teherbírású, de nagy sebességgel rendelkező robotok új generációját a KR6 R700 Z200 scara, valamit KR 3 D1200 Delta robotunkat.

MM: Ezek közül mely gép, rendszer vagy szolgáltatás iránt volt a legnagyobb az érdeklődés?

Látvány szempontjából mindenképpen a Scara és Delta robotunkat övezte a legnagyobb érdeklődés. Ezek a robotok egy cellában dolgoztak közösen egy konvejor követés és pick&place alkalmazásban. A nagy sebesség és különböző robottechnológiák ötvözete elérte a kívánt hatást. Technikai oldalról a KRC5 micro vezérlésünket övezte nagy érdeklődés, mivel a partnereink számára fontos fejlesztéseket hoz a legújabb vezérlés generációnk.

MM: Milyen irányokat, feladatokat tart ma a legfontosabb kihívásnak az iparban idehaza?

Legfontosabb feladatunk, hogy az ipar folyamatosan változó kihívásait megfelelően tudjuk kezelni partnereinkkel, valamint megfelelő termékeket és szolgáltatásokat tudjunk nyújtani a digitalizált gyártói környezetbe. Partnereinkkel karöltve bizton állíthatjuk, hogy felkészültünk az elkövetkező időszak kihívásaira és változásaira.


A KUKA Hungária Kft. Magyarországon egy közel 1600 munkavállalóval rendelkező cég, így employer branding szempontjából is fontos esemény volt a számunkra. Úgy gondoljuk, hogy a KUKA biztos résztvevője lesz az eseménynek az elkövetkező évek során.


Az új KR SCARA

Erős, gyors, és kifejezetten hatékony. Legyen szó kisalkatrészek szereléséről, anyagmozgatásról vagy akár tesztelésről, az új ultrakompakt SCARA robotok már a kezdetektől fogva maximális hatékonyságot és gazdaságosságot biztosítanak. A különféle integrált közegellátó rendszereknek köszönhetően szinte bármilyen feladatot képesek megoldani. A SCARA egy betűszó: a Selective Compliance Articulated Robot Arm (szelektív megfelelésű csuklós robotkar) kifejezés rövidítése. A gép maga egy 4 tengelyű ipari robot. Az első két tengelyen forgócsuklókkal ellátott soros mechanizmusok kaptak helyet. A fennmaradó két tengelyt kombinálható, mely lehetővé teszi a Z tengelyen történő forgást és a lineáris mozgást is. A SCARA sokkal gyorsabban működik, mint más 6 tengelyes robotok, ugyanakkor a kar programozása nagyon egyszerű. A SCARA egyszerűbbé, fenntarthatóbbá és gazdaságosabbá teszi az automatizálást, még a rendkívül költségérzékeny piacokon is. Intelligens robotikai funkciókkal felszerelve a KUKA a maga kategóriájában egyedülállóan vonzó, komplett robotikai csomagot kínál: könnyű és karcsú, 6 kg hasznos teherbírású, mégis rendkívül gyors és nagy teljesítményű.

The post KUKA: Új technológiák appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizáció az élelmiszeriparban- Intelligens és rugalmas megoldások a teljes gyártási láncon https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/05/kuka-automatizalas-elelmiszeripar/ Thu, 05 May 2022 13:14:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20134 Az élelmiszeripar üzenete mindenki számára egyértelmű: itt az ideje a további automatizálásnak! A robotalapú megoldások már régóta bizonyítottak a raklapozás, palettázás és csomagolás terén. Az elmúlt években azonban a teljes folyamatláncban megnőtt a kereslet a robotalapú megoldások iránt, a nyersanyagszállítástól kezdve a termékfeldolgozásig és az intralogisztikáig. A KUKA örömmel válaszol erre a kihívásra. A világjárvány […]

The post Automatizáció az élelmiszeriparban- Intelligens és rugalmas megoldások a teljes gyártási láncon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az élelmiszeripar üzenete mindenki számára egyértelmű: itt az ideje a további automatizálásnak!

A robotalapú megoldások már régóta bizonyítottak a raklapozás, palettázás és csomagolás terén. Az elmúlt években azonban a teljes folyamatláncban megnőtt a kereslet a robotalapú megoldások iránt, a nyersanyagszállítástól kezdve a termékfeldolgozásig és az intralogisztikáig. A KUKA örömmel válaszol erre a kihívásra.

A világjárvány kezdete óta az élelmiszeripar folyamatosan küzd a különféle biztonsági eljárások bevezetésével és a készletek feltöltésével. A dolgozók más ágazatokba vándorolnak, vagy a toborzás ütközik nehézségekbe. A szakképzett munkaerő hiánya az élelmiszeriparban is érezhető. A KUKA megoldást kínál az elsődleges és másodlagos élelmiszer-feldolgozásban jelentkező hiányokra és a szigorodó higiéniai követelményekre. Az automatizálás szisztematikus, holisztikus megközelítését követi, amely egyúttal a megfelelő szoftveres megoldást is biztosítja.

KUKA Higiénikus portfólió

Automatizálási receptek garantált sikerrel

Az élelmiszeripar folyamatos mozgásban és változásban van. Az ízletes, kiváló minőségű termékek iránti kereslet egyre nő. Ezzel egyidejűleg a munkavédelmi és higiéniai követelmények is folyamatosan szigorodnak. Itt az ideje, hogy az igazán húsba vágó kérdésekkel foglalkozzunk.

A KUKA több mint 1000 olyan élelmiszeripari ügyfélnek kínál megoldásokat, ahol pontosan tisztában van az elvárásokkal és a célokkal. A szoftver, a robotok és a szerviz tökéletes együttműködésével létrejövő integrált automatizálás számos vállalat célja, a KUKA pedig segít nekik ennek elérésében.

Az élelmiszeripari vállalatokkal folytatott párbeszéd során a KUKA olyan robotokat és szoftvereket fejlesztett ki, amelyek segítségével az ügyfelek a következő kihívásokat tudják teljesíteni:

  1. FOKOZOTT TERMELÉKENYSÉG

A robotalapú komissiózási, csomagolási és raklapozási megoldások éjjel-nappal biztosíthatják az utánpótlást. Az éjszakai és hétvégi műszakok nem jelentenek kockázatot a termelésre, ahogyan a zárlat sem.

  1. ERGONÓMIA

A fizikailag megterhelő feladatok átruházhatók a robotizált gépekre. Ez védi a munkavállalók egészségét.

  1. HIGIÉNIA

A higiénikus gépek, vagyis a higiénikus tervezési elvek szerint készülő robotok, valamint a higiénikus olajokat (HO) használó robotok, amelyek élelmiszer-kompatibilis NSF H1 kenőanyagokkal működnek, illetve jól tisztíthatók, még a nyersanyagok feldolgozására is alkalmasak. Az ilyen gépek megkönnyítik a munkafolyamatok higiénikus végrehajtását.

  1. MONOTÓNIATŰRÉS

A robotok megbízhatóan elvégzik azokat a monoton munkafolyamatokat, amelyek az embereknél a koncentráció hiányához ezáltal hibákhoz vezetnek.

  1. MUNKAERŐ-HIÁNY

Egyre több munkavállaló áramlik át az olyan iparágakba, ahol kisebb a betegség- és sérülésveszély. Németországban csak 2020-ban 4700 munkavállalót veszítettek el ily módon az ágazatban. Ezt a hiányt robotok töltik be.

  1. ÉLELMISZER-BIZTONSÁG

… az élelmiszerek biztonságos elkészítésére, kezelésére és tárolására irányuló valamennyi ellenőrzési folyamat gyűjtőfogalma. Az automatizálás segít ennek elérésében, és biztosítja az egyenletes minőséget.

  1. MEGBÍZHATÓSÁG

Ha a gépek meghibásodnak, az gyakran a legkényelmetlenebb időpontban történik: a háromműszakos üzem esetén ez általában éjjel vagy hétvégén szokott bekövetkezni. A KUKA robotok esetében az év minden napján non-stop szerviz áll rendelkezésre, amely biztosítja, hogy minden a lehető leggyorsabban újra működőképes legyen.

Teljes körű megoldás az élelmiszeripar számára

A Nemzetközi Robotikai Szövetség szerint jelenleg 81 000 robot tevékenykedik az élelmiszeriparban. A tendencia szakadatlan növekedést mutat. Az automatizálási lehetőségek már a nyers vagy csomagolt áruk vállalathoz való megérkezésétől kezdve rendelkezésre állnak. A KUKA automatizált irányított járművekkel képes a raklapokat a teherautóról a további feldolgozásra szállítani.

KUKA Quantec Arctic

Mely területeken tudják bevetni az élelmiszeripari vállalatok a robotokat?

Szállítás és depalettázás: kezdetektől jó kezekben

A depalettázás során a KUKA raklaprakodó robotok nagy sebességükkel és kis súlyukkal a 40 és 700 kilogramm közötti hasznos teherbírási kategóriákban jeleskednek. A KR 1000 titan akár 1300 kilogrammos extrém terheket is képes mozgatni.

Kezelés és feldolgozás: patyolattisztaság mindenütt

Higiénia a tervezésben: az élelmiszer-feldolgozásban különösen szigorú előírások érvényesek. A folyamatnak ez a lépése higiénikus gépeket kíván: a KR AGILUS és KR DELTA higiénikus gép (HM) változatainak korrózióálló felületeit és rozsdamentes acél alkatrészeit még a fertőtlenítőszerek és a kémiai tisztítószerek sem tudják károsítani. A KUKA higiénikus olaj (HO) robotportfóliója szintén kompromisszumok nélküli – mind a teherbírás (6 és 240 kilogramm közötti változatban érhető el), mind a biztonság tekintetében. Minden robottengely – beleértve az energiaellátó rendszereket is  – tanúsított NSF H1 kenőanyagokkal van ellátva az esetleges szennyeződések elkerülése érdekében.

Pick & Pack: erős fogás

A KR AGILUS-tól és a KR DELTA-tól a KR IONTEC-ig és a KR SCARA-ig, 3 és 70 kilogramm közötti hasznos teherbírással, a HO-tól a HM-ig: aki a pick-and-place és csomagolási alkalmazások automatizálására keres megoldást, minden igénye, illetve minden beépítési pozícióra talál robotokat.

Palettázás és elosztás: gyors és megbízható kiszállítás

Csomagolt finomságok. A vásárlók, például pékek, hentesek, kiskereskedelmi cégek és éttermek már nagyon várják őket. A KUKA robotok gondoskodnak arról, hogy minden biztonságban megérkezzen. Ugyanazok a robotok, amelyeket a depalettázáshoz használnak, alkalmasak a raklapozásra is, például a KR QUANTEC PA család robotjai. Ezek közé tartoznak a kifejezetten hűtőházakhoz tervezett robotok- KR QUANTEC PA Arctic – valamint az NSF H1 kenőanyaggal ellátott robotok: KR QUANTEC PA HO. A mobil platformok ideális anyagmozgatási lehetőséget biztosítanak dinamikus környezetben, és innovatív, az árutól a teherautóig terjedő megoldásokat tesznek lehetővé.

KUKA portfólió gyűjtemény az élelmiszeriparra tervezve

Ízelítő a jövőből

Az üzembe helyezett robotok száma 2024-re várhatóan eléri az 500 000-et. Ez a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) előrejelzése, amely a World Robotics Report 2021 című jelentésben szerepel. A növekedés nagy része a fogyasztási cikkek iparának köszönhető.

Tudjon meg többet élelmiszeripari megoldásainkról weboldalunkon!

www.kuka.com

The post Automatizáció az élelmiszeriparban- Intelligens és rugalmas megoldások a teljes gyártási láncon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Méréstől az alkatrész gyártásig https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/20/alkatreszek-gyartasa-kuka/ Wed, 20 Oct 2021 06:10:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17327 Az additív gyártás teljes rugalmasságot biztosít a vállalatok számára annak eldöntéséhez, hogy mikor, hol és hogyan gyártsák az alkatrészeket. A végfelhasználói alkatrészek 3D nyomtatása a sebesség, a sokoldalúság és a költséghatékonyság terén új eredményeket ér el a hagyományos gyártáshoz képest. A mai legújabb 3D nyomtatási rendszerek együttesen arra törekszenek, hogy felgyorsítsák a hagyományosról az additív […]

The post Méréstől az alkatrész gyártásig appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az additív gyártás teljes rugalmasságot biztosít a vállalatok számára annak eldöntéséhez, hogy mikor, hol és hogyan gyártsák az alkatrészeket.

A végfelhasználói alkatrészek 3D nyomtatása a sebesség, a sokoldalúság és a költséghatékonyság terén új eredményeket ér el a hagyományos gyártáshoz képest. A mai legújabb 3D nyomtatási rendszerek együttesen arra törekszenek, hogy felgyorsítsák a hagyományosról az additív gyártásra való áttérést. Gyors léptekkel haladunk az Additív Gyártás 2.0 korszaka felé, amelyben a prototípusgyártáson kívül, a 3D nyomtatás a teljes gyártási értékláncba illeszkedik, ezzel elérhetővé téve akár a tömeges egyedi gyártást is. Az additív gyártási technológiák emellett flexibilis, könnyen kezelhető és költséghatékony mérési megoldásokat igényelnek. A mobil 3D-s szkennerek digitalizálásra és precíz 3D-pontfelhők előállítására alkalmas kompakt berendezések, amelyek 3D-nyomtatási feladatokhoz vagy minőségellenőrzéshez egyaránt hatékonyan használhatók.

alkatrészek

Interjú alany: Ferenczi Péter – Sales account manager, KUKA Hungária Kft.

A 3D-s rendszerek ipari felhasználásában ma milyen lehetőségeket lát?

Jelenleg a negyedik ipari forradalomban élünk, ahol a fizikai és digitális technológiák radikálisan megváltoztatták a vállalatok elképzeléseit, tervezését, gyártását vagy éppen forgalmazását. Egyértelmű, hogy megnövekedett a globális kereslet a fenntartható megoldások és testreszabott termékek iránt, ami a 3D nyomtatott alkatrészek és termékek iránti kereslet megugrását is eredményezte. Ettől függetlenül egyelőre azt látjuk, hogy Magyarországon nem olyan elterjedt technológia, habár a számok azt mutatják, hogy a területen végzett technológiai újítások a felére csökkentették a költségeket, miközben kétszeres teljesítményt nyújtanak, de egységköltségben továbbra sem olyan versenyképesek, mint a hagyományos termelési rendszerek.  A 3D nyomtatási ágazat azonban már túlmutat a prototípus gyártáson, így hosszútávon ennek a technológiának a használata valószínűleg egyre elterjedtebb lesz. A 3D technológia elterjedésével pedig az ehhez kapcsolódó robotos alkalmazások is egyre ismertebbé fognak válni.

Cégük, partnereik mennyire nyitottak az ebben rejlő lehetőségekre?

A trend, amelyet látni fogunk, a digitális gyártás felgyorsult hatása, amely termelési alkalmazások formájában érvényesül, különösen az autóiparban és az orvosi szektorban. Az ipari 3D-gyártás lehetővé teszi az autóipar számára, hogy új módon állítson elő alkalmazásokat, amelyek korábban lehetetlenek voltak, valamint lehetővé teszi az alkalmazás-specifikus alkatrészek tervezését az egyes rendszerekhez vagy modellekhez. A KUKA a fent említett iparágak mindegyikében meghatározó szereplő és mindig úttörő szerepet tölt be az új technológiák alkalmazásánál, nincs ez másképp a 3D technológiánál sem. Partnereink nagy része már megismerkedett és használja a 3D-s nyomtatást valamilyen módon, így nagy lehetőséget látunk ebben – természetesen robotizálva – és ennek megfelelően igyekszünk is támogatni őket. Kiváló nemzetközi példa erre MAMBO, az első 3D nyomtatott hajó, amit teljes körűen KR QUANTEC robotok gyártanak 3D nyomtatással. Lokális példával élve az autóiparhoz kapcsolódóan pedig Magyarországon már kiviteleztünk kollaboratív robotokkal végzett 3D-s mérést is.

A jövőt nézve mit rejt még a 3D technológia?

Úgy gondolom a jövőben egyre inkább elérhetővé válik majd ez a technológia.  A 3D nyomtatás egyik fő előnye a termékek és alkatrészek teljes testre szabása a végfelhasználó számára, akár kis sorozatszámban is. Ez lehet formatervezési preferencia, vagy gyakorlatibb célt szolgálhat, például javíthatja a termék illeszkedését vagy használhatóságát. A 3D nyomtatás megkönnyíti az egyes megoldások testre szabását, és hetekről napokra lerövidítheti a gyártási időt, valamint egyedi méretű és egyedi terméket is képes szállítani és a piac egyre inkább ebbe az irányba megy.
Továbbá a 3D nyomtatási technológia segítségével például olyan fém elemeket is el lehet készíteni, amelyek amúgy elérhetetlenek lennének az adott geometriában és vastagságban.

A KUKA nagy lehetőséget lát az additív gyártásban főként robotokkal egybekötve. Sok éves tapasztalattal rendelkezünk már a fém-és műanyagiparban, komoly szaktudást szereztünk a lézeres alkalmazások területén és átfogó termékportfólióval rendelkezünk, ami által teljesíteni tudjuk az ipari 3D nyomtatási eljárás legfontosabb előfeltételeit.  Véleményünk szerint a 3D technológia a fenntarthatóság egyik alappillére lesz.

Ez hogyan befolyásolja a jövőben a gyártási folyamatokat, az ipart?

Azáltal, hogy lehetővé teszi a gyártási folyamatok számára a napokban mérhető végterméket, a 3D nyomtatás növeli az ipar mobilitását, rugalmasságát és alkalmazkodóképességét, ezáltal csökkenti a költségeket és a pazarlást. A vállalatoknak többé nem kell megjósolniuk a fogyasztói keresletet, hogy mennyi terméket fognak eladni. A robotizált 3D nyomtatás biztosítja a végtelen rugalmasságot, hiszen bármikor ki tudják majd nyomtatni, amire szükségük van és mindezt rövid határidőn belül.

A fejlődés exponenciális hatást válthat ki az robottal történő automatizálás egészében is. A robotika még mindig egy folyamatosan növekvő, fejlődő iparág, amiből az additív gyártás még több lehetőséget hozhat ki.

Cégének milyen termékei, szolgáltatásai vannak az említett területekhez kapcsolódva?

A KUKA-nál akár 30 méteres nagyságú alkatrészek előállítása is lehetséges egyetlen nyomtatási folyamattal. A KUKA konzolrobotok és lineáris egységek rendkívüli mértékben megnövelik a 3D nyomtatás térbeli lehetőségeit, és új utakat nyitnak meg az ipari termelés előtt. A lézeres felrakó hegesztés területén megszerzett kimagasló szaktudás és a KR Quantec extra-hoz hasonlóan nagy pontosságú robotok alkalmazása precíz eljárásokat és ezzel optimális végeredményt garantál. A legnagyobb precizitás maximális hatótávolság mellett – a KUKA robotokkal minden nyomtatási projekt megvalósítható.

A KUKA a robot-hardverek széles termékportfóliója mellett azzal optimálisan összehangolt szoftver-megoldásokat is kínál. Egy CAM-Slicer segítségével olyan G-kód kerül generálásra tetszőleges CAD-adatcsomagokból, amely aztán a KUKA.CNC rendszerszoftverben a nyomtatási feladat alapját képezi. Ezáltal a teljes CAD-CAM-lánc egy kézben marad, és a kívánt termék kerülőutak nélkül jön létre.

www.kuka.com

The post Méréstől az alkatrész gyártásig appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új KR DELTA robot tiszta alkalmazásokhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/11/uj-kr-delta-robot-tiszta-alkalmazasokhoz/ Fri, 11 Jun 2021 16:08:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15477 Kifogástalan tisztaság – a KUKA új KR DELTA robotja nélkülözhetetlen segítséget nyújt ott, ahol a higiénia alapvető fontosságú. A KUKA kompakt, párhuzamos karú robottal bővíti portfólióját. Higiénikus és minimális karbantartási igényű, ez a KUKA új KR DELTA robotja. A teljes egészében rozsdamentes acélból készült, párhuzamos kinematikai rendszerrel ellátott delta robot különösen meggyőző teljesítményt nyújt az […]

The post Új KR DELTA robot tiszta alkalmazásokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kifogástalan tisztaság – a KUKA új KR DELTA robotja nélkülözhetetlen segítséget nyújt ott, ahol a higiénia alapvető fontosságú.

A KUKA kompakt, párhuzamos karú robottal bővíti portfólióját. Higiénikus és minimális karbantartási igényű, ez a KUKA új KR DELTA robotja. A teljes egészében rozsdamentes acélból készült, párhuzamos kinematikai rendszerrel ellátott delta robot különösen meggyőző teljesítményt nyújt az élelmiszer- és csomagolóiparban, még ott is, ahol közvetlenül érintkezik élelmiszerekkel, de megállja helyét az elektronikai és gyógyszeriparban is.

Az új KR DELTA, amely egyben a KUKA első ilyen típusú modellje, kedvező áron kínál kiemelkedő teljesítményt. 2021 áprilisától ez az alacsony teherbírású kategóriába tartozó robottípus a KUKA-termékcsalád legújabb tagja. Párhuzamos kinematikai rendszerével és kis helyigényével a KR DELTA különösen alkalmas pick-and-place feladatokra. Rozsdamentes acél házának köszönhetően ideális a higiéniailag kritikus területeken való használatra, például élelmiszerekkel vagy gyógyszerekkel való közvetlen érintkezés esetén.

A KR DELTA kialakításánál fogva minimális karbantartást igényel: a hajtóművet tokozással látták el, a gömbcsuklók pedig önkenő anyagból készültek.

KUKA KR Delta robot

Precíz válogatás és elhelyezés

A mennyezetre szerelhető, párhuzamos karú robot nagy fokú pontossággal és 0,5 másodperces ciklusidővel (a kis Adept ciklusban) rendelkezik 1 kg-os teherbírás mellett. A KR DELTA 1200 milliméteres hatótávolságával és 3 kilogrammos hasznos teherbírásával kimagasló eredménnyel végzi a válogatási és csomagolási feladatokat.

A KR DELTA egész teste rozsdamentes acélból készült, így hőmérséklet- és korrózióálló. A teljes robot IP 67-es védettséggel rendelkezik, a 4. tengely pedig IP 69K védettségű, így könnyen tisztítható és fertőtleníthető akár 100 kPa nyomású vízzel is. Ezzel párhuzamosan természetesen megfelel az élelmiszeripar legszigorúbb követelményeinek is. A KR DELTA már a piaci megjelenéstől kezdve TÜV-tanúsítvánnyal rendelkezik az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) és a német LFGB követelményeinek való megfelelés tekintetében.

KUKA KR Delta robot

Tökéletes együttműködés

A kis méretű robotot a KR C5 micro vezérli, amely a KUKA legújabb vezérléstechnológiája. Annak érdekében, hogy az erőforrások szempontjából még hatékonyabban tudja ellátni feladatait, a KR DELTA képes váltani a különböző gyártási rendszerek, például a szezonális csomagolási változatok között. Így különösen alkalmas a fogyasztási cikkekkel kapcsolatos felhasználásra, különösen a gyorsan fogyó fogyasztási cikkek esetében. A robot ehhez a KUKA.PickControl szoftvercsomagot használja, amely a szállítószalagok követésére és integrált képfeldolgozásra is alkalmas. Kamerával és a KUKA.VisionTech szoftverrel kombinálva, amely még strukturálatlan környezetben is felismeri a tárgyakat, további felhasználási területek jelölhetők ki a KR DELTA számára. A feladatok között szerepelhet a különböző tárgyak szortírozása és a rakodás is.

A következő tíz évben a robotok egyre több iparágban kapnak majd helyet. A különféle rendszerek bevezetése és kiépítése egyre könnyebb, az automatizálás egyre egyszerűbbé, intuitívabbá válik, ennélfogva sokkal több ember számára válik elérhetővé. A változások a KR DELTA számára előnyös iparágban is tetten érhetők.

www.kuka.com

The post Új KR DELTA robot tiszta alkalmazásokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A KUKA robotokkal díjazza a legszebb alkotásokat https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/26/kuka-robotokkal-dijazza-legszebb-alkotasokat/ Wed, 26 May 2021 11:46:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15251 Az idei gyereknap alkalmából megrendezett kampány során a KUKA robottal díjazza a kicsik által elkészített rajzok legjobbjait. „Május 30-án ünnepeljük a jövő mérnökeit és úgy gondoljuk ezt fontos támogatni.” –mondja Perity Gábor, a KUKA Hungária értékesítési vezetője. A gyerekek mindig elfoglaltak – építenek, kutatnak, rajzolnak, ragasztanak és vágnak. Számukra egy tökéletesen megformázott papírdoboz jelenti a […]

The post A KUKA robotokkal díjazza a legszebb alkotásokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az idei gyereknap alkalmából megrendezett kampány során a KUKA robottal díjazza a kicsik által elkészített rajzok legjobbjait.

„Május 30-án ünnepeljük a jövő mérnökeit és úgy gondoljuk ezt fontos támogatni.” –mondja Perity Gábor, a KUKA Hungária értékesítési vezetője. A gyerekek mindig elfoglaltak – építenek, kutatnak, rajzolnak, ragasztanak és vágnak. Számukra egy tökéletesen megformázott papírdoboz jelenti a legújabb repülőgép modellt, a fotel mögötti tér a Mars bolygóra repíti őket, és néhány kocka egymásra helyezve nekik a legerősebb robot a földön.

„A jövő a technológiáé és a gyerekeké. Éppen ezért döntöttük úgy, hogy a legjobban sikerült rajzot egy tanulást segítő robottal díjazzuk, mellyel felfedezhetik a 6 tengelyű robotok világát.”

A kampány mechanizmusa nagyon egyszerű: a gyerekeknek le kell rajzolni egy robotot úgy, ahogy ők azt elképzelik, majd ezt a képet a KUKA Facebook oldalán a játék posztjához kommentként feltölteni. Az első három legtöbb szavazatot kapott rajz kerül díjazásra, ahol a fődíj Edukációs robot az Orange Apps-től, akik a KUKA szoftver partnerei.

Az edukációs robot hatalmas segítséget nyújt a kezdő programozóknak

Perity Gábor szerint “Az oktatás és a technológia még sosem állt ilyen szoros kapcsolatban, mint most. A világjárvány és annak szükségessége, hogy továbbra is megfelelő oktatást biztosítsanak a diákoknak, arra késztette a tanárokat és a gyermekeket, hogy a távoktatás új módszereit alkalmazzák a technológia segítségével. Így az oktatás mára teljesen összefonódott a technológiával, és ennek következményeképp a robotikai programozás fontossága előtérbe került már fiatalabb korban is. Ugyanis a gyerekek egy olyan jövőre készülnek, ahol ezek a készségek elengedhetetlenek. Az Orange Apps Edukációs robotok kiváló eszközök arra, hogy logikai fogalmakat tanuljanak. Mindemellett a robot építés segítségével megismerkedhetnek számos kinetikai, transzmissziós, motorikus és más mechanikai folyamatokkal.”

A játékban 18 éves korig minden gyermek részt vehet. A képeket saját maguk, vagy Facebook profil hiányában a szülő is közzé teheti a megfelelő poszt alatt.

www.facebook.com/KUKAHungary

The post A KUKA robotokkal díjazza a legszebb alkotásokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ember és gép együttműködése jelen és jövő https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/26/kuka-automatizalas-egyuttmukodes/ Wed, 26 May 2021 06:39:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15231 Robotizálás – Az ember és gép együttműködése kapcsán egészen az ipari forradalomig visszanyúlnék, hiszen már az első és a második ipari forradalom arról szólt, hogy a gép és az ember valamilyen szintű kapcsolatba lépjen. – kezdi Rumpler Ádám, a KUKA Hungária Kft. ügyfélmenedzsere. Az ember azért kezdett el különböző gépeket alkotni, hogy a mindennapi gyártás […]

The post Ember és gép együttműködése jelen és jövő appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robotizálás – Az ember és gép együttműködése kapcsán egészen az ipari forradalomig visszanyúlnék, hiszen már az első és a második ipari forradalom arról szólt, hogy a gép és az ember valamilyen szintű kapcsolatba lépjen. – kezdi Rumpler Ádám, a KUKA Hungária Kft. ügyfélmenedzsere.

Az ember azért kezdett el különböző gépeket alkotni, hogy a mindennapi gyártás sokkal könnyebb legyen, költséghatékonyabban tudjon dolgozni, a munkáját segítse, vagy például gyorsabban tudjon nagyobb terheket mozgatva előállítani különböző termékeket. Az 1970-es évektől még dinamikusabban kezdett fejlődni az ember és gép közötti együttműködés, és hogy a gépek még jobban megkönnyítsék az emberek munkáját, megjelentek például az ipari robotok a termelésben. Ezzel az egész autóipar jelentősen átalakult. A 1990-es évektől már megjelentek a PC vezérlésű ipari robotok és a használatuk is egyre jobban terjedni kezdett. Az ipar automatizálás, a gyártásfejlesztés ma már körbe vesz minket, szinte minden területen találkozhatunk a fejlesztések ezen fokával.

MM: A KUKA életében milyen lehetőségeket, fejlesztéseket jelent ember és gép együttműködése?

A KUKA felvázolt egy koncepciót arról, hogyan képzeli el a robotika fejlődését. Ez a fejlődés nagyon erős párhuzamban van azzal, hogy a robotok miként tudnak az emberekkel közös munkatérben dolgozni. Nálunk az első robotikai mérföldkő a hagyományos ipari robotokat jelenti. A második mérföldkő már a kollaboratív, az emberrel együtt dolgozó robotok világa, ahol a robotok belépnek az ember munkaterébe, és gyakorlatilag egy plusz biztonsági funkció miatt tudnak egy munkatérben közösen dolgozni az emberrel. A harmadik állomása, amikor az úgynevezett mobilrobotok már nem csak egy helyben képesek termelni, hanem intelligensen, akár az egész gyártásban tudnak mozogni, és az anyagáramlást biztosítani. A negyedeik mérföldkő pedig, ami felé úgy gondoljuk az ipar halad, egy olyan fajta kommunikáció, ami ember és gép között fog majd megtörténni, a mesterséges intelligencia segítségével. Összességében tehát úgy gondoljuk, hogy a mechanikus irányú fejlesztésekben egyelőre nem lesznek nagy változások, hanem a meglévő technológiák fejlesztése, és leginkább az intelligens szoftverek alkalmazása válik hangsúlyossá. A cél a minél felhasználóbarátabb, minél egyszerűbben kezelhető, úgymond intelligens szoftverek alkalmazása, amikkel egy automatizált rendszer – például egy kollaboratív robot – integrálása sokkal gyorsabb, egyszerűbb, megkönnyítve ezzel mindennapi életünket.

MM: Ez a fejlettségi fok hogyan érhető el a cégek számára?

A KUKA az idei online Hannoveri Vásáron bemutatta az iiQKA szoftvert, ami ezt a cél szolgálja. Nem kell különösebb felkészülés, mondjuk egy egyszerűbb alkalmazás létrehozásához, hanem egy intuitív, könnyen kezelhető szoftver is elég, ami akár egy kkv számára is minden fennakadás nélkül lehetőséget ad arra, hogy installáljon egy kollaboratív robotos rendszert. Vegyük azt a lehetőséget, hogy egy kollaboratív robotot rendelünk iiQKA szoftverrel. A doboz kibontása után két órával egy kész alkalmazás fog rendelkezésre állni. Új robotcsaládunknak és az iiQKA szoftvernek az a lényege, hogy az előre konfigurált eszközök egy teljes rendszert alkotnak. További jellemzője, hogy nem szükséges hozzá biztonsági kerítés, kis helyen használható, megtérülése jóval kedvezőbb, mint egy robotcella rendszer integrálása esetében. Emellett, ha adunk hozzá egy megfogót és egy kamerás rendszert, akkor például a gépkiszolgálás területén gyorsan és egyszerűen a gyártásba illeszthető.

MM: Mennyire összetett ennek a kollaboratív rendszernek a használata?

Az alapszabályok betanulása szükséges, de innentől kezdve, a felhasználó saját maga ki tudja tapasztalni az egész robotos rendszer működését. Természetesen ez  nem azt jelenti, hogy innentől elengedjük a partnereink kezét, csupán az életüket, mindennapjaikat szeretnénk megkönnyíteni és igény esetén továbbra is készen állunk partnereink támogatására. Mivel a digitalizáció korát éljük, a KUKA-nak már megvannak azok a digitális eszközei, amikkel akár a tervezést is tudjuk segíteni. A partnereink számára szimulációval egybekötött mérnöki szolgáltatásokat is nyújtunk, , amivel a tervezés mérhetővé és kivitelezhetővé válik: tehát hány robot kell az adott feladatra, hova érdemes elhelyezni azokat -ezek az információk már alkalmazhatók a robotok telepítésénél is.

MM: Partnereik mennyire nyitottak az automatizálásban rejlő lehetőségekre?

A robotizáció már nem nyitottság kérdése. Leginkább azért szükséges robotizálni vagy automatizálni, hogy a versenyképességét megtudja őrizni egy cég. Ez a kkv-któl egészen a nagy gigavállalatokig jellemző, tudják, hogyha van egy adott folyamat, ami ember igényes vagy munkaerő igényes, akkor azt mindenképp automatizálni kell, hogy utána át tudják csoportosítani a munkaerőt. Folyamatosan nő az igény az automatizálásra, a pandémia kapcsán is megtapasztalták a gyártó vállalatok, hogy túl nagy az emberi munkaerő kitettségük. Ezt a fajta kitettséget pedig kompenzálni kell. Persze ez nem azt jelenti, hogy az emberi munkaerőtől meg kell válni, hanem a kiesett munkaerőt kell pótolni, hogy a versenyképességük megmaradjon.

MM: Milyen lehetőségeket lát a jövőre nézve ember és gép együttműködésében?

Az egyik terület a szoftveres fejlesztés, amely a mesterséges intelligencia irányába mutat, például a robotok intelligensen, de emberi utasításra tudnak munkát végezni. Ezáltal a tervezési, programozási folyamat jóval lerövidülhet a jövőben. Másik lehetőség, hogy a robotok önálló helyváltoztatásra képesek a munka elvégzéséhez. Például van 5 CNC megmunkálógép, ezeknek a kiszolgálását szeretnénk robotokkal megvalósítani. Jelenleg ezek kiszolgálását minimum 2-3 fixen telepített robot tudja elvégezni. Ha kicsit hosszabb ciklusidőről beszélünk, akkor elképzelhető, hogy elég egyetlen mobilrobot, ami a CNC gépek között mozog, és akár még a raktárba is el tudja vinni a kész árukat.

MM: Ez hogyan befolyásolja a jövőben a gyártási folyamatokat, az ipart?

A robotika az ipar fejlődésének része, emiatt az automatizálási technológia egyre szélesebb körben lesz elérhető és a jövőre nézve egyre több gyártási folyamat lesz automatizálva. Ezeknek a folyamatoknak köszönhetően a költségek is csökkenni fognak.  Éveken belül várható egy erősebb emelkedés.

MM: Hol van ennek a mozgatórugója a világban?

Az elmúlt évek alapján abszolút a német autóipar és emellett az ázsiai elektronikai ipar volt a mozgatórugó. A precíziós és pontos alkalmazásokban mindenhol a világon előtérbe kerül az automatizálás, még a nagy munkaerővel rendelkező országokban is. Éppen ezért a robotikában az ázsiai piac nagy felvevő. Az európai és főként a német autóiparból gyűrűzött tovább az automatizálás és ezzel együtt az ipar 4.0 gondolata valamennyi iparágba. Még mindig egyértelműen megvan az európai járműipar húzóágazat szerepe.

MM: Az elektromobilitásra való átállás befolyásolja a robotizálást? Mennyire változnak a gyártási folyamatok?

Elsősorban a beszállítóipart fogja befolyásolni. A legtöbb autóipari beszállító már elkezdett átállni az elektromos autók támasztotta új alkatrész igények teljesítésére, például: benzinpumpák gyártása helyett motorvezérlőkre. Egy nagy járműipari beszállítónak a rugalmassága, a piac követése nagyon fontos, mivel ezek tőkeerős cégek, figyelik a járműfejlesztések irányát és saját fejlesztéseiket is ennek megfelelően alakítják. A járműgyártók is egyre inkább tech cégekké válnak, egyre több és több szoftver fejlesztőt alkalmaznak cégen belül.

MM: A KUKA-nak milyen termékei vannak az említett területekhez kapcsolódva?

Ha a robotokat nézzük, a mobilrobot portfóliónkat emelném ki, azok az önjáró, intelligensen közlekedő robotok, amelyek a gyártásban tudják a megfelelő anyagáramlást biztosítani. Ilyen a KMP 1500-as és a KMP 600-as robotunk, amelyek 1500 kg illetve 600 kg teherbírású robotok. Megemlíteném a kollaboratív robotcsaládunkat, illetve az iiQKA platformunkat, ami a robotvezérlő programok teljesen új platformja. De továbbra is fontosak számunkra a hagyományos ipari robotok fejlesztése: a Scara, az új generációs KR Iontec és a KR Quantec. Biztos vagyok benne, hogy a nagyobb darabszámot igénylő vállalatok megmaradnak a hagyományos ipari robotoknál, a tömegtermelésnél kell a sebesség, a precizitás. Számunkra is fontos ezeknek a folyamatos fejlesztése.

www.kuka.com

The post Ember és gép együttműködése jelen és jövő appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robotokkal gyártott vezérlőszekrény a KUKA-tól https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/24/vezerloszekreny-kuka-automatizalas/ Mon, 24 May 2021 08:40:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15185 Automatizált KR C5 vezérlőszekrény gyártás a KUKA magyarországi, füzesgyarmati telephelyén. Több hónapja működik már, így telephelyi tesztidőszakát is sikeresen teljesítette a KUKA füzesgyarmati gyárában a legújabb robotos összeszerelő cella, amelynek feladata az új típusú KR C5 vezérlések összeépítése. Ez az automatizált, robotokkal felszerelt összeszerelő cella tehát a KUKA megbízásából és közreműködésével, a KUKA számára készült. […]

The post Robotokkal gyártott vezérlőszekrény a KUKA-tól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizált KR C5 vezérlőszekrény gyártás a KUKA magyarországi, füzesgyarmati telephelyén.

Több hónapja működik már, így telephelyi tesztidőszakát is sikeresen teljesítette a KUKA füzesgyarmati gyárában a legújabb robotos összeszerelő cella, amelynek feladata az új típusú KR C5 vezérlések összeépítése. Ez az automatizált, robotokkal felszerelt összeszerelő cella tehát a KUKA megbízásából és közreműködésével, a KUKA számára készült.

A KUKA magyarországi leányvállalata, a KUKA Hungária Kft. fontos szerepet tölt be a vállalat globális szervezetében, hiszen az értékesítés mellett többek között gyártás is található itt. A robotokat, robotkarokat Németországban, Augsburgban gyártják, a vezérlőszekrények viszont 1991 óta itt, Magyarországon készülnek. A 2015-ben nyitott kínai gyárban pedig az ázsiai piac számára mind robotkarokat, mind vezérlőszekrényeket gyártanak.

A magyar leányvállalat 2004-ben bővült a füzesgyarmati gyártóterülettel, ami mára több mint 20 ezer m²-en terül el, és Békés megye egyik legnagyobb munkaadójaként közel ezer főt foglalkoztat. A telephely fő tevékenysége a robotokhoz tartozó vezérlőszekrények és a hozzájuk tartozó külső és belső kábelezés gyártása, mely a szekrényen belül lévő kábelezést, illetve a vezérlőszekrény és a robot közötti kapcsolatot jelenti. Ezekhez kapcsolódóan gyakorlatilag a nyersanyagtól kezdve, a késztermékek elkészítéséig tart a gyártás.

Tervezés és gyártás egy időben

A KUKA legújabb generációs vezérlőszekrénye 2020-ban került piacra KR C5 és a KR C5 micro néven. A füzesgyarmati gyártásnak ennek megfelelően át kellett állnia egy új termék gyártásának megkezdésére, a KR C4-es vezérlőszekrények mellett.

„Azokon a gyártóterületeken, ahol gyakrabban változnak a megrendelési számok, és ehhez alkalmazkodóan kell a gyártást optimalizálni, ott magát a gyártási koncepciót is úgy alakítjuk ki, hogy ezt hatékonyan kezelni tudja, mérnöki, gyártásfejlesztési beavatkozás nélkül.”

– meséli Barna Judit, a KUKA Hungária Kft. Ipari mérnökségének területi vezetője.

A cella tervezésével és megvalósításával a KUKA Hungária Kft. több körös kiválasztás után egy külső integrátor partnerét bízta meg. A feladat megvalósítása több ponton kutatás-fejlesztést igényelt, hiszen prototípus termékről volt szó. A KR C5 típusú, újonnan piacra kerülő vezérlőszekrény termékfejlesztése és a gyártósor összeszerelő robotcellájának tervezése és kivitelezése egymással párhuzamosan zajlott. A közös munka során a legnagyobb kihívást a termékfejlesztés és az összeszerelő cella tervezésének összehangolása jelentette.

Automatizálás: Gyártásfejlesztés vagy vállalati stratégia?

A KUKA folyamatosan dolgozik gyártóterületei automatizálásán. Vállalati szinten egy több éve zajló, rendszerszintű tudatos automatizálási stratégia mentén születnek a vállalati megoldások.

„A KUKA-nak az ipar 4.0-ban betöltött szerepe miatt azt gondolom, hogy elengedhetetlen, hogy mi is jó példát mutassunk a saját gyártásunkban. Egy több éve zajló tudatos automatizálási stratégia mentén jelölünk ki újabb és újabb területeket, így nem ez az első robotcellánk és nagy volumenű automatizálási megoldásunk sem.”

A KUKA vállalati automatizálási koncepciójának része, hogy folyamatosan fejleszti a gyártóterületek automatizáltsági szintjét, de ebben az esetben további tényezők is indokolttá tették a fejlesztést.

„A KR C5-ös vezérlőcsalád  több olyan érzékeny elektronikai komponenst tartalmaz, amelyeknél az automatizált szerelés biztosítja a legmagasabb minőségi elvárásokat, ezért is döntöttünk egy robotos cella telepítése mellett.”

– ismerteti a KUKA belső motivációit Barna Judit.

A technika ördögei, avagy az igazi szupercella

A robotcellában két robot dolgozik párhuzamosan. Az egyik egy KUKA KR 10 R1420 6 tengelyes pakoló robot 10 kg terhelhetőséggel és 0,04 mm-es pontossággal, mely a beépülő termékeket helyezi a vezérlés házába. A másik pedig egy KUKA KR 10 1100 sixx szintén 6 tengelyes, csavarozó robot 0,03 mm pontossággal, mely csavarozási munkát lát el.

A cella további részei is fontos szerepet töltenek be, többek között található benne két, szervos manipulátoros tálcázó egység, melyek segítségével egyrészt a tálcatárba bekészített alkatrészek DMC-kódját olvassuk be és továbbítjuk a vállalatirányítási rendszer felé, másrészt a tálcákon lévő RFID-t leolvasva biztosítjuk a robotkarnak a munkafolyamathoz szükséges alkatrészeket. A pakoló robotkarra többéle megfogó kerül felhelyezésre automata gyorscserélő fejjel, ami a munkafolyamattól és a megfogni kívánt termékektől függően kerül kiválasztásra.

A csavarozó robotra két csavarozó egység került, melyek a csavaradagolóból vákuum- és mágnestechnológia segítségével emelik fel a felhasználandó csavarokat. Egyes beépítendő modulokat (a tárolási előírás és a végső pozíció különbségéből fakadóan) behelyezés előtt egy forgatóban megfordítják és behelyezési pozícióba állítják. A vezérlés összeszereléséhez szükséges operátori beavatkozás lehetőségét a robotcella előtt és után egy palettás conveyor biztosítja, ami lineárisan ami lineárisan halad végig a robotcellán. A conveyor két végére egy liftes egység került, aminek segítségével az üres paletták alul érkeznek vissza a kiindulási pontra. A beépülő és a tálcákban lévő termékek meglétének és pozíciójának ellenőrzése egy, az összeszerelő egység fölé, és egy manipulátorra elhelyezett kamerával történik.

A termék rendkívül összetett. Rétegesen épül fel, és egyben kompakt is. Ez azt jelenti, hogy a szerelési szempontból változatos alkatrészek szűk helyen vannak.

„Ha egy lineáris gyártósorra gondolunk, akkor gyakorlatilag szinte minden egyes lépéshez egy egyedi célgépet kellett volna alkalmazni. Ennek a helyigénye is egy lineáris vagy akár egy U-alakú pályán viszonylag hosszabb lett volna. A robotcella az, ami ugyanezt a kompaktságot gyártókörnyezet oldalról tudta nekünk biztosítani”

– magyarázza Barna Judit.

“Több fejcsere megvalósult szerelés közben, kamerázott a terület. Költséghatékonysági szempontból is ez volt a tökéletes választás számunkra. Nem egy-egy termék ismétlődő behelyezése történik meg, hanem egy nagyon komplex szerelési folyamat, amit ezzel a két robottal és a különböző megfogókkal nagyon szépen meg tudtunk valósítani.”

De mi történik pontosan a kb. 20 m²-es munkaterületen?

Az elektromos gyártás beépülő anyagai először is a robotcella előtti komissiós állványra kerülnek. A tárhelyek dedikáltak, a gyártásindításhoz kapcsolt darabjegyzék alapján az anyagok összegyűjtése ezekről az állványokról vezérelt és logolt. A gyártandó főcikk cikkszámát beolvasva egy, a KUKA által fejlesztett IT-programban egymás után lámpa villan azokon a tárhelyeken, ahonnan az anyagot el kell venni. Az anyagok részben a robotcellába kerülnek, részben a későbbi manuális szerelésnél használt szerelőkocsira. Ezután a robotcella emberi beavatkozás nélkül végigszereli a vezérlés egyik felét, a folyamat pedig tetőcsavarozással zárul. Minden szerelési adat logolt, beleértve az értékeket, kamera képeket és kódokat is.

Ezután egy saját tervezésű és kivitelezésű forgató szerkezettel automatikusan, 180 fokban megfordítják a vezérlést a további szereléshez, és szerelőkocsira helyezik. Később, ezeket a szerelőkocsikat AGV váltja majd fel. A munkaállomásokon a releváns szerelési művelethez kivetítik a szerelendő alkatrészre a szerelési lépéseket, a kontrollpontokon pedig fotók dokumentálják a folyamatokat. Jelenleg félautomata csavarozási megoldással működik a rendszer: az operátor vezeti a csavarozófejet, de a program biztosítja, hogy ez a megfelelő sorrendben, csavarral és szerelési értékkel történjen. A szerelés befejezése után a vonatkozó gépi tesztekkel zárul a gyártási folyamat.

Komplex megoldások az összetett vevői igényekre

A KUKA komplex automatizálási stratégiájának részeként jelenleg is folyamatban van több további robot integrálása, valamint egy gépműhely automatizálási projekt is. Azonban egy látogatás alkalmával kevésbé szembetűnő az, hogy a KUKA az automatizálás terén nem áll meg a gépeknél: azt a rendszerfolyamatokra is ugyanúgy alkalmazza.

„Az elmúlt években nagyon erős figyelmet fordítunk arra, hogy ne csak a gyártókörnyezetünk legyen automatizált, hanem automatizált folyamatokkal áramoljon az a rengeteg adat, amivel dolgozunk, valamint szintén automatizált legyen az a komplex hálózat, amiben ezek az adatok keringenek.”

A robotcella 2020 novemberében került átadásra és onnantól kezdve szériaüzemben dolgozik.

„Ez nem egy véglegesen lezárult folyamat. Jelenleg 47% időmegtakarítást realizáltunk. Volt kézi szerelésünk, azaz a prototípust a kezdeti szakaszban mérni tudtuk, így tudjuk mennyi ideig tart kézzel szerelni ezeket a vezérléseket. Ehhez képest most tudjuk mérni azt is, hogy a robotcella beállításával milyen változás történt, de ez egy új gép, úgy gondolom van még benne potenciál.”

– sorolja Barna Judit az eddig elért eredményeket. Látszik tehát, hogy a költséghatékonysági kritérium azonnal mérhető.

www.kuka.com

The post Robotokkal gyártott vezérlőszekrény a KUKA-tól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A KUKA új operációs rendszere a robotika új korszakának kezdetét jelenti https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/25/iiqka-operacios-rendszer-kuka/ Sun, 25 Apr 2021 16:33:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14757 Úton a mindenki számára elérhető, intuitív, gyors és hatékony automatizálás felé! Az idén online formában megrendezett Hannover Messe kiállításon a KUKA bemutatta a jövő operációs rendszerét, az iiQKA.OS-t. Az új operációs rendszer egy teljes ökoszisztéma alapjait képezi, így hozzáférést biztosít rendszerkomponensek, programok, alkalmazások és szolgáltatások széles választékához, melyek telepítése, működtetése és használata a rendszer fejlesztése […]

The post A KUKA új operációs rendszere a robotika új korszakának kezdetét jelenti appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Úton a mindenki számára elérhető, intuitív, gyors és hatékony automatizálás felé!

Az idén online formában megrendezett Hannover Messe kiállításon a KUKA bemutatta a jövő operációs rendszerét, az iiQKA.OS-t.

Az új operációs rendszer egy teljes ökoszisztéma alapjait képezi, így hozzáférést biztosít rendszerkomponensek, programok, alkalmazások és szolgáltatások széles választékához, melyek telepítése, működtetése és használata a rendszer fejlesztése érdekében rendkívül egyszerű.

Az iiQKA operációs rendszer az automatizálás világába újonnan belépők számára, speciális képzések nélkül is lehetővé teszi a robotok és rendszerek alkalmazását amellett, hogy szakértők számára jelentősen javítja és egyszerűsíti a folyamatokat.

Mindenki számára könnyen elérhető, robotalapú automatizálás

A mostani korszak egyik megatrendjének mondható az automatizálás – éppen ezért a KUKA célja, hogy a robotalapú automatizálást mindenki számára elérhetővé tegye. Ez a cég „2030-as jövőképében” is jelentős helyet foglal el. Az iiQKA ökoszisztéma az automatizálásban fontos szerepet tölt be: ez a modern és moduláris architektúrán alapuló rendszer rendkívül felhasználóbarát, és emellett intuitív módon támogatja a felhasználót.

Szoftver, szolgáltatás és könnyen használható KUKA robot egy csomagban

A szoftver minden eddiginél fontosabb a teljes robotrendszer felhasználóbarát jellege szempontjából. Ehhez olyan operációs rendszerre van szükség, amely intuitívan használható, és hozzáférést kínál a rendszerkomponensekhez, programokhoz, alkalmazásokhoz, szolgáltatásokhoz és kiegészítőkhöz, illeszkedve az iiQKA ökoszisztéma koncepciójába. A kollaboratív LBR iisy robot az első, ami kizárólag az iiQKA ökoszisztéma által támogatott új operációs rendszerrel működik – kombinálva a KR C5 micro vezérlővel és az új smartPAD pro kezelő eszközzel.

A KUKA célja nem csak az, hogy a robot-alapú automatizálást elérhetővé tegye az új felhasználóknak, hanem emellett jövőbe mutató megoldásaival szeretné a meglévő ügyfélkört is tovább támogatni. Az elkövetkező években az a cél, hogy minden KUKA terméket integráljunk az új iiQKA.OS rendszerbe és a körülötte lévő ökoszisztémába – ez egy hosszú távú fejlesztési projekt, amelyben már megtettük az első lépéseket.

Partnerek és fejlesztők hálózata

A kiválasztott partnerektől kezdve az iiQKA ökoszisztéma a hardvereket és szoftvereket biztosító partnerek és fejlesztők nyílt hálózatává válik – például megfogók vagy egyéb szerszámok, kamerarendszerek, biztonsági szenzortechnika vagy alkalmazás-specifikus programok területén tevékenykedő partnerekig. Ezt reprezentálják a KUKA iiQKA ökoszisztémához elsőként csatlakozó partnerei: a SCHUNK, a SICK és a Roboception. Ebben fontos szerepet játszanak a nyitott és szabványosított interfészek, lehetővé téve a partnerek és a fejlesztők számára, hogy ilyen hardver- és szoftverbővítményeket egyszerű módon biztosítsanak kiaknázva az ökoszisztéma erejét. A végfelhasználók és integrátorok oly módon profitálnak ebből, hogy gyorsan és egyszerűen megtalálják az adott alkalmazáshoz szükséges KUKA termékek és az ökoszisztéma kiegészítőinek megfelelő kombinációját. Így az elkövetkező években a KUKA olyan funkciókat és szolgáltatásokat kínál majd, amelyek rugalmasabbá és erőteljesebbé teszik a portfólióját, és ezáltal képesek lesznek olyan gyorsan alkalmazkodni, ahogy azt a változó piaci igények megkövetelik.

Intelligens megoldások a felhasználóbarát felület elérése érdekében

A Linux kernelre épített új operációs rendszer teljes architektúráját a gyors fejlesztés és a maximális felhasználóbarátság jellemzi: az iiQKA.OS gyorsan nyújt frissítéseket és fejlesztéseket, így az idő múlásával egyre több funkció is integrálható. Az új operációs rendszer a meglévő KUKA robotnyelvet (KRL) is támogatja. Ez lehetővé teszi a KUKA.SystemSoftware terén jártas már meglévő ügyfelek számára, hogy a következő években zökkenőmentesen áttérjenek az iiQKA.OS rendszerre, és továbbra is használhassák a bevált munkafolyamatokat és a kódokat.

www.kuka.com/hu-hu

The post A KUKA új operációs rendszere a robotika új korszakának kezdetét jelenti appeared first on Műszaki Magazin.

]]>