korszerű – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Korszerű akkumulátorokkal optimalizálható a napelemes rendszerek működése https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/19/napelemes-akkumulator-optimalizalas-rendszer/ Tue, 19 Mar 2024 14:45:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28914 Az elmúlt évtized kihívásai és lehetőségei Magyarországon is ráirányították a figyelmet a megújuló energiaforrások, különösen a napelemes rendszerek fontosságára. A szaldóelszámolásról a bruttó elszámolási rendszerre való átállás azonban új megközelítést igényel a tulajdonosoktól az energiafelhasználás terén. A hatékony energiatárolás lehetőséget kínál arra, hogy a túltermelt energiát a hálózatba történő visszatáplálás helyett saját használatra tároljuk, így […]

The post Korszerű akkumulátorokkal optimalizálható a napelemes rendszerek működése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elmúlt évtized kihívásai és lehetőségei Magyarországon is ráirányították a figyelmet a megújuló energiaforrások, különösen a napelemes rendszerek fontosságára.

A szaldóelszámolásról a bruttó elszámolási rendszerre való átállás azonban új megközelítést igényel a tulajdonosoktól az energiafelhasználás terén. A hatékony energiatárolás lehetőséget kínál arra, hogy a túltermelt energiát a hálózatba történő visszatáplálás helyett saját használatra tároljuk, így tehermentesítve a hálózatot a túltáplálástól és optimalizálva a napelemes rendszerek működését és gazdaságosságát. 

A napenergia tárolása kulcsfontosságú kérdés azoknak, akik maximálisan szeretnék kihasználni a napelemes rendszerükben rejlő potenciált. A fejlett akkumulátoros tárolók folyamatos erőforrás-ellátást biztosíthatnak napfénymentes időszakokban és áramkimaradás esetén is. Ez az innovatív megközelítés lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy a napfényes órákban termelt, és adott pillanatban el nem fogyasztott többletenergiát, igény szerint, később használják fel, ahelyett, hogy nyomott áron visszatáplálnák a hálózatba.

“Miközben a világ egyre inkább a fenntartható energiamegoldások felé fordul, létfontosságú, hogy olyan technológiákat fejlesszünk, amelyek nemcsak hatékonyak, de hosszú távon is fenntarthatóak. A napenergia tárolása lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy maximalizálják a napelemekből származó erőtartalék-felhasználást, csökkentve ezzel a hálózatra való támaszkodást, illetve a villamosenergia-számláikat, és javítva a hálózati stabilitást. A technológiai fejlődésnek köszönhetően ma már léteznek olyan nagy teljesítményű, de kis helyigényű akkumulátorok, amelyek képesek hatékonyan kezelni ezt a kihívást, elősegítve ezzel a napelemes rendszerek kapacitásának optimális kihasználását”

– avat be Nádorfi Árpád, napelemes szakértő, a Top NRG tulajdonosa.

Érdemes előre gondolkodni

2024-től több ezer ügyfél számára ér véget a kedvező 10 éves szaldóelszámolási ciklus. Számukra különösen fontos, hogy azokban az időszakokban, amikor a napelemes rendszerük több energiát termel, mint amennyit az ingatlanuk abban a pillanatban felvesz, ne kelljen a felesleget nyomott áron értékesíteni a szolgáltató felé, illetve alultermelés esetén nyolcszoros áron plusz energiát vételezni a hálózatból. De nemcsak nekik érdemes előrelátóan gondolkodni, hanem annak a közel 240 ezer régi inverterrel rendelkező napelem-tulajdonosnak is, akik úgy szeretnék élvezni a szünetmentes áramellátás adta lehetőségeket, hogy közben a szaldóelszámolás előnyeit is teljesen kihasználják.

“Akik a napelemes rendszerüket akkumulátoros tárolókkal egészítik ki, jelentős előnyökre tehetnek szert. Nemcsak az energiafogyasztásukat optimalizálhatják, hanem az erőforrás-ellátásukat is stabilizálhatják, különösen a kritikus időszakokban. Az akkumulátorok áramszünetek idején szünetmentes energiaellátást biztosítanak olyan létfontosságú eszközök számára, mint a hűtők, a klímaberendezések, a hőszivattyúk és a garázskapuk. A régi inverterek azonban nem kompatibilisek az új hibrid rendszerekkel, így a magán és céges tulajdonosok számára kihívást jelent a modernizáció, hiszen azzal a szaldóelszámolásból való azonnali kizárást kockáztatják. Az általunk kifejlesztett, régi inverterekhez is csatlakoztatható okos akkumulátorok lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy maximálisan kiaknázzák napelemes rendszerük potenciálját, miközben nem veszélyeztetik a meglévő szerződésüket”

– magyarázza az innovatív látásmódjáról ismert, 30 éves sikeres munkásságáért Életműdíjjal kitüntetett szakértő.

A biztonság legyen az első

Az akkumulátorok tervezésénél alapvető szempont, hogy minőségi alapanyagokból készüljenek és legmagasabb biztonsági, illetve teljesítményi normáknak is megfeleljenek. Ez azonban nem garantálható az ismeretlen gyártók gyenge minőségű akkumulátorai esetén, illetve, ha a régi elektromos autó akkumulátorokat felújítva, újként adják tovább. Az ilyen tápegységek tűzveszélyesek lehetnek, és az ígért 10 év helyett gyakran mindössze 2 évig bírják.

“A napelemes energiatárolás csak akkor lehet hatékony és biztonságos, ha nagy hírű gyártóktól származó, vadonatúj akkumulátorokat szerelünk be. Mi például a legnevesebb akkumulátorgyárakkal, már 3 éve kizárólagos szerződést kötöttünk. Kizárólag új, minimum 15-20 évig fennakadásmentesen működő, kiváló minőségű és biztonságosan 48 voltos alacsony feszültséggel tölthető akkumulátoraink moduláris kialakítása a garancia arra, hogy a különböző méretű és igényű otthonokban is könnyen telepíthetők és skálázhatók, biztosítva a zökkenőmentes összekapcsolást a meglévő, régi típusú inverterekkel rendelkező napelemes rendszerekkel is. Amit a Mentsük meg a Földet Együtt Alapítvány 250 ezer forinttal támogat.

– emeli ki Nádorfi Árpád.

Akkumulátor támogatás is igénybe vehető

Magyarországon közel 255 ezer darab maximum 5 kW teljesítményű, háztartási naperőmű üzemel, és ez a szám a most startoló Napenergia Plusz Programnak köszönhetően a közeljövőben minimum 10%-kal gyarapodhat. Az állami támogatás keretében a beruházás költségeinek 66%-a igényelhető, amit a Mentsük meg a Földet Együtt Alapítvány további 250 ezer forinttal támogat.

“Célunk, hogy a legmodernebb napelemes technológiát minél több háztartás és cég számára elérhetővé tegyük. Új webáruházunk is ennek fényében készült. Az állami pályázattal és az alapítvány által kínált támogatásokkal a magánszemélyek és vállalkozások jelentősen csökkenthetik a beruházás kezdeti költségeit, ami szélesíti a hozzáférést a legújabb energiatakarékos megoldásokhoz. A szünetmentes tápellátást igénylő berendezések tulajdonosai így nemcsak a környezetnek tesznek jót, hanem hosszú távú gazdasági előnyöket is élvezhetnek”

zárta gondolatait a 2023-ban Európai Mérföldkő díjjal kitüntetett Top NRG tulajdonosa.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Korszerű akkumulátorokkal optimalizálható a napelemes rendszerek működése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
MegaWatt Kft.: világszínvonalú gyártóüzem Nyergesújfalun https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/20/megawatt-kft-gyartouzem/ Tue, 20 Jul 2021 13:22:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16026 Folyamatos fejlesztésekkel csúcstechnológiás villamosipari gyártókapacitást épített a magyar családi vállalkozás. 336 milliós beruházással, saját forrásból és uniós versenyképesség-növelő pályázati támogatásból világszínvonalú technológiai fejlesztéseket hajtott végre nyergesújfalui gyártóegységében a MegaWatt Villamosipari Kft. A hazai villamosipar élvonalába tartozó, 93 főt foglalkoztató nyergesújfalui családi vállalkozás 750 négyzetméterrel 2000 négyzetméterre bővítette csúcstechnológiás gyártóüzemét, melyre támaszkodva a következő években nyitni készül a sorozatgyártás és a külföldi […]

The post MegaWatt Kft.: világszínvonalú gyártóüzem Nyergesújfalun appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Folyamatos fejlesztésekkel csúcstechnológiás villamosipari gyártókapacitást épített a magyar családi vállalkozás.

336 milliós beruházással, saját forrásból és uniós versenyképesség-növelő pályázati támogatásból világszínvonalú technológiai fejlesztéseket hajtott végre nyergesújfalui gyártóegységében a MegaWatt Villamosipari Kft. A hazai villamosipar élvonalába tartozó, 93 főt foglalkoztató nyergesújfalui családi vállalkozás 750 négyzetméterrel 2000 négyzetméterre bővítette csúcstechnológiás gyártóüzemét, melyre támaszkodva a következő években nyitni készül a sorozatgyártás és a külföldi piacok felé.

A ma ismert legkorszerűbb gyártási technológiák beszerzését valósította meg a MegaWatt Villamosipari Kft. 225 millió forint saját erőből és összesen 111 millió forint vissza nem térítendő uniós pályázati forrásból. A hatékonyságnövelést és kapacitásbővítést ösztönző pályázat, a Covid–19-járvány negatív gazdasági hatásait ellensúlyozva a munkahelyek megtartásához is segítséget nyújtott.

A fejlesztési forrásoknak köszönhetően a villamos berendezések gyártásával foglalkozó, 1989-ben Nyergesújfalun alapított magyar tulajdonú családi vállalkozás mintegy 750 négyzetméterrel 2000 négyzetméterre bővítette gyártóüzemét, termelőkapacitását pedig modern, új berendezések és technológiák telepítésével fejlesztette.

„Vállalatunk igazi potenciálja munkatársaink tudásában, felkészültségében rejlik, ezért örömmel mondhatom, hogy a sikeres pályázatnak is köszönhetően – a válság ellenére – minden munkahelyet megőriztünk – fogalmazott Khéner Gyula, a MegaWatt Villamosipari Kft. ügyvezetője. – A fejlesztésekkel pedig megteremtettük azt a modern gyártástechnológiai hátteret, amely vállalatunk számára új piaci lehetőségeket, további dinamikus növekedést, illetve akár a nyugat-európai exportpiacok bevételét is jelentheti. Tapasztalataink szerint a nyugat-európai gépgyártóiparnak van igénye a beszállításra, és az immár számunkra is megvalósítható, sorozatgyártásban lévő potenciállal komoly piaci lehetőségként számolunk.”

A cégvezető hozzátette: az átfogó fejlesztés részeként CNC-vezérlésű lemezmegmunkáló gépet, automata vezetékkonfekcionáló gépet, valamint 10 önjáró munkaállványt is vásároltak – ez utóbbiak például számottevő mértékben csökkentik majd a vállalat eszközbérlési költségeit.

32 év teljesítmény

A MegaWatt három évtized alatt nagy utat tett meg: az 1989-ben garázscégként indult kisvállalkozás az elmúlt 5 évben már 1 milliárd forint összértékű beruházást valósított meg mintegy 700 millió forint önerőből, illetve pályázati támogatásokból. 2015-ben új telephelyet vásároltak, 2019-ben birtokba vették az új gyártó- és irodaépületet, majd idén további 40 százalékkal bővítették a gyártóterületet.

A kizárólag versenypiacra gyártó vállalat 93 dolgozójával jelentős foglalkoztató Nyergesújfalun; a cég tavalyi árbevétele elérte a 6,5 milliárd forintot, és ezzel a hazai villamosipari piacon is az elsők közé került.

A MegaWatt profiljában az erőátviteli és vezérlőberendezések, az erősáramú és elosztóberendezések, valamint a vezérlőszekrények gyártása mellett az erős- és gyengeáramú hálózatok szerelése, az ipari létesítmények épületen belüli villamosenergia-elosztáshoz kapcsolódó teljes körű tervezés, szerelés is szerepel. Ügyfelei között számos nemzetközi nagyvállalat található.

„Miután megkaptuk a Siemens gyártási licencét, a gyártáshoz komoly technológiai háttérre volt szükségünk, amit a versenyképesség-növelő támogatásnak köszönhetően sikerült magas szinten megvalósítanunk”

húzta alá Khéner Gyula.

Az ügyvezető igazgató elmondta, hogy a cég menedzsmentje rendkívül kedvező tapasztalatokat szerzett az új, vállalkozásbarát pályáztatási rendszerrel: a pályázati anyag elkészítése a korábbiakéhoz mérten jóval kevesebb adminisztrációt igényelt, miközben az elbírálás és a folyósítás jelentősen felgyorsult.

The post MegaWatt Kft.: világszínvonalú gyártóüzem Nyergesújfalun appeared first on Műszaki Magazin.

]]>